METEN MET TWEE MATEN Verdrietigheden van Spaansche notarissen ENGELAND EN DE AMERIKAANSCHE BEGROOTINGSCRISIS NAAR DE FASCISTISCHE REPUBLIEK? TWEEDE BLAD DONDERDAG 31 MAART 1932 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT ENGELAND liet scherpe oploopen van het pond veroorzaakt ernstige bezorgdheid. Terugkeer tot den goud standaard niet uitgesloten. Engeland als „bemid delaar". D© economische Donau-federatie. De Britten nemen vacantie in hun eigen land. DOODEN-HERDENKING IN IERLAND MGR. J. VERRIET O.P. Audiëntie bij Z. H. den Paus DE BURGEROORLOG GEVRAAGD DE 80e VERJAARDAG VAN MGR. PRINSEN EEN NIEUWE DRUIVENSOORT In het Westland aangeplant BOEK EN BLAD Een nieuwe constitutie voor Portugal (Van onzen bijz. Spaanschen correspondent) Londen, 28 Maart 1932. Sinds eenige weken stelt Engeland zich krachtig te weer tegen die invloeden in het buitenland, en vooral te Parijs en New-York, die alles erop gezet schijnen te hebben het pond sterling omhoog te drijven. Er zijn ver schillende redenen, waarom een scherp op loopen van het pond in het belang is van een deel van het buitenland; één daarvan is dat depreciatie van de goudwaarde van het pónd met ongeveer één kwart, terwijl de levensstandaard in Engeland ongewijzigd blijft, dezelfde uitwerking op den invoer van buitenlandsche goederen heeft als een tarief van 25 procent. Om diezelfde reden willen de regeering en de Bank of England een aanmerkelijke rij zing van het pond sterling voorkomen. Zij doen dit door het verkoopen van sterling, door bemiddeling van drie groote banken, en door het koopen van dollars en franken. Maar dergelijke operaties kunnen evenmin als die welke, onder tegenovergestelde om standigheden, ten doel hebben den wissel koers te „steunen", op onbeperkte schar" uitgevoerd worden, en zoo zijn in de week vóór Paschen de monétaire overheden te Londen wel in staat geweest het oploopen van den sterling binnen zekere grenzen te houden, doch zij hebben het niet kunnen tegengaan. Engelands financieele positie is, dank zij het omzichtige beleid der regeering en de merkwaardige krachtsinspanning van het volk, thans gunstiger dan die van één der andere groote landen. Er bestond, geheel onafhankelijk van de wereldcrisis, maar bij dragend tot de verscherping van deze, een Engelsche crisis. Deze is in ruim een half jaar tijds grootendeels overwonnen gewor den. Gedurende het eerste kwartaal van het loopende jaar zijn alle wekelijksche Rijks- inkomstenstaten bevredigend geweest; het evenwicht der begrooting is verzekerd, en volgens berichten uit New-York staat Enge land op het punt de resteerende 10.000.003 van het in Augustus verleende Amerikaan- sche crediet van 40.000.000 terug te beta len. Maar juist omdat men hier de specifiek- Engelsche moeilijkheden zoo glansrijk te boven komt, zijn de gebeurtenissen in an dere toonaangevende landen voor Engeland van meer belang dan ooit. En niet in de laatste plaats zijn zij van belang voor zoo ver zij de positie van het pond sterling kunnen beïnvloeden. Het is in dit verband, dat men hier vooral de ontwikkeling der zaken in de Vereenigde Staten met zekere bezorgdheid volgt. Het Huis van Volksvertegenwoordigers te Was hington heeft, gelijk men weet, de wetgeving op de „Sales Tax", waardoor de regeering beoogde te voorzien in een geraamd tekort van 250 millioen verworpen. Dit getuigde van een merkwaardige onverschilligheid der Volksvertegenwoordiging voor het evenwicht der begrooting, d.w.z. voor de solventie van het land en werd onmiddellijk gevolgd door een zwaren val van den dollar. Sterling liep te New York scherp op, maar werd boven dien op alle toonaangevende geldmarkten Zaterdag hooger genoteerd. Een financieele crisis in de Vereenigde Staten kan geen an der gevolg hebben dan dat de internationale sterlingwaarde blijft stijgen. Men neemt aan, dat de regeering te Was hington, nu de „Salestax"-voorstellen ver worpen zijn, zal overgaan tot verhooging der inkomstenbelasting, en volgens berichten uit New York verwacht men daarvan een „vlucht van den dollar" en bijgevolg een sterk toenemende vraag naar sterling. Voelt het geld zich te New York niet veilig, dan zal het naar Londen vloeien, en het pond sterling zal in snel tempo blijven oploopen. Niets kan Engeland minder welkom zijn dan dat. Op zulk een toevloed van geld zou den de officieele pogingen om het pond op een redelijk peil te houden, afstuiten. De voordeelen, welke de industrie dankt aan het feit dat Engeland van den goud- standaard is, zouden grootendeels weer ver loren gaan; verhooging der tarieven zou ,een noodzakelijkheid kunnen worden. Van de onmiddellijke ontwikkeling der ge beurtenissen in de Vereenigde Staten hangt voor heel de wereld, maar in het bijzonder voor Engeland zeer veel af. Men verwacht, «Bat het oploopen van het pond niet alleen in dollars, maar ook in andere geldswaarden Uitgedrukt, zal voortduren, en dat de mone taire overheden hiertegenover geheel mach teloos zullen staan. Gaat Amerika van den goudstandaard af een mogelijkheid die zoowel hier als te New York een onderwerp van gedachtenwisseling op de geldmarkt ge weest is dan is het niet uitgesloten dat Engeland, ten einde stabiliteit in de waarde van het pond te verzekeren, zich gedwongen zal zien opnieuw tot den goudstandaard te rug te keeren, hetgeen in strijd zou zijn met alle tot nu toe gemaakte plannen, en waarschijnlijk een verscherping van het ta rief ten gevolge zou hebben. De a.s. vier-mogendheden-conferentie. Engeland heeft Frankrijk, Duitschland en Italië uitgenoodigd in het begin van April vertegenwoordigers naar Londen te zenden ten einde de plannen tot stichting van een economischen Donaubond te bespreken, waarvan Frankrijk, gelijk men weet, het toestaan van verdere leenigingen aan die landen afhankelijk stelt. Het is mogelijk dat Duitschland erop zal aandringen dat de conferentie iets later, en niet te Londen, maar te Genève gehouden zal worden, aangezien in de eerste week van April de Rijkskanselier, die persoonlijk deel neemt aan de verkiezingscampagne ten be hoeve van president Von Hindenburg, Duitschland niet zonder bezwaar zal kunnen verlaten. Mr. MacDonald, die in de drie jaren van zijn Eerste Ministerschap hard nekkig gepoogd heeft een soort diplomatie* primaat voor Londen te vestigen en zich, behalve 't vorig jaar te Berlijn, nog in geen der continentale centra heeft laten zien, zal, wat den datum betreft, wel tot een concessie bereid zijn, maar niet gaarne de voordeelen prijsgeven, welke Londen als conferentie- stad den Britschen gedelegeerden uit den aard der zaak biedt. Dezen rekenen erop, dat zij ook ditmaal weer als „bemiddelaars" zullen optreden, schijnbaar de bescheidenste, doch in werke lijkheid de invloedrijkste rol, welke de staatslieden van een land bij internationale onderhandelingen vervullen kunnen. Die „bemiddeling" zou natuurlijk plaats vinden tusschen Frankrijk eenerzijds en Ita lië, maar vooral Duitschland anderszijds. Men zal zich herinneren dat Tardieu's plan geweest was dat eerst de Donaustaten tot onderlinge overeenstemming zouden komen ten aanzien van preferentieele tarieven, en dat de resultaten van hun overleg vervolgens door de groote mogendheden onder de oogen gezien zouden worden. Sir John Simon had zich eenige weken ge leden te Parijs blijkbaar vereenigd met de hoofdlijnen van het Fransche plan, dat even wel stuitte op verzet van Duitsche zijde. Wij schreven naar aanleiding hiervan dat het ons niet in overeenstemming leek met de tradi- tioneele Engelsche politiek, indien de Britsche regeering de Fransche politiek in Middel- Oost-Eru opa steunde, terwijl Duitschland tegenover die politiek onwelwillend stond. Dat thans een vier-mogendheden conferen tie te Londen bijeengeroepen is, bewijst dat, zoo enkele weken geleden al volmaakte over eenstemming tusschen de heeren Tardieu en Sir John Simon bestaan heeft (gelijk in de communiqués beweerd werd), de Britsche regeering de Fransche methode tenslotte toch niet tegen het verzet van Duitschland in heeft willen aanvaarden. Niet omdat zij de methode zelf noodzakelijkerwijze als ondeug delijk beschouwde, maar omdat zij het sinds den vorigen zomer aanmerkelijk toegenomen diplomatieke overwicht van Frankrijk op het vasteland niet nog versterken wilde door Parijs te steunen in een plan dat te Berlijn geen genade vond. Door de conferentie bijeen te roepen, heeft Engeland feitelijk reeds het oorspronkelijke Fransche plan gedwarsboomd. De groote mo gendheden immers zullen nu onderhandelen vóór de Donaustaten met elkaar in overleg zullen treden. Blijkens telegrammen uit Parijs is daar de teleurstelling groot, ofschoon het besluit tot bijeenroeping der conferentie in volmaakte overeenstemming met M. Tardieu genomen is. Maar de sinds eenige weken in Frankrijk gekoesterde hoop dat de Britsche regeering haar houding tegenover een Fransch plan ditmaal niet zou laten beïnvloeden door de vraag of en in hoeverre Duitschland ermede instemde, is in ieder geval ijdel gebleken, en wij kunnen niet ontkennen dat van Engelsche zijde die hoop aanvankelijk aangewakkerd is geworden. Voor Engeland is, om economische redenen, een reorganisatie van Centraal-Europa, waardoor de Donaustaten op de been gehol pen worden, van groot belang; het wil dus vermijden dat die reorganisatie uitgesteld wordt ten gevolge van politieke rivaliteit tusschen Frankrijk en Duitschland. Niets kan Engeland welkomer zijn dan dat Frankrijks overvloedig geld gaat naar die landen, die er voor hun economische wederopbeuring het meest behoefte aan hebben, en ongetwijfeld heeft Frankrijk het recht de voorwaarden te stellen die het voor de veiligheid zijner lee ningen aan de betreffende staten noodzake lijk acht. Wat Engeland niet wenscht is dat dientengevolge de politieke invloed van Frankrijk in die landen al te zeer versterkt wordt. Aan den anderen kant begrijpt het, dat Parijs de Donaustaten niet financieel steunen zal opdat Duitschland daarvan op den duur de politieke voordeelen zal trekken. Een economische federatie tusschen die sta ten is zeker geen zaak, die alleen Frankrijk aangaat. Zij is zelfs ongewenscht, tenzij zij Ter nagedachtenis aan de gestorven leiders Ierland een groote herdenking gehouden. begraafplaats tot stand kan komen volgens een methode, die bij geen der groote mogendheden op be zwaren stuit. Over die methode is men het klaarblijkelijk nog niet eens. Maar vóór de conferentie plaats heeft, zal M. Tardieu een bezoek brengen aan zijn collega's te Londen, en in bevoegde kringen beweert men dat de kansen op gunstige resultaten van dit bezoek goed staan. Wij gelooven dat dit juist is. Ook Frankrijk heeft zijn budgétaire en eco nomische moeilijkheden, en heeft, afgezien van politieke ambities, soortgelijke redenen als Engeland om een spoedige oplossing der Middel-Europeesche crisis te bevorderen. Tardieu is geen man van veel woorden. Wan neer hij naar Londen komt, dan moet hij ook gegronde hoop hebb ener „zaken" te zul len doen. Stormachtige Paaschdagen Tot het laatste oogenblik hebben de kran ten mooi Paaschweer voorspeld, en toen zij eindelijk niet langer konden ontkennen dat het hopeloos mis was, riepen zij hun lezers toe: „Denkt alleen aan uw vacantie! Denkt niet aan het weer! Het weer heeft genoeg aan zichzelf te denken." Regen en storm, na vele weken van droogte en windstilte! Het publiek evenwel laat zich niet ontmoedigen. De ontelbare badplaatsen aan de zuidkust zijn alle tjokvol. Het dal van de Theems en de heuvelen van het Peakdistrict wemelen van de „hikers" of voetwandelaars, en er wordt drukker gefietst dan sinds jaren het geval geweest is. Als dè Engelschman eenmaal besloten heeft vacantie te houden, dan laat hij zich door weer en wind niet meer afschrikken. Maar de reusachtige trek naar het buiten land, die anders de Paaschdagen in Enge land kenmerkt, is uitgebleven. Voor het eerst sinds het normale verkeer na den oorlog her steld werd, hebben geen extra-booten gevaren op de Fransche havens. Duizenden welgestel de Engelschen, die de Paaschweek steeds doorgebracht hebben aan de Riviera of op de Canarische eilanden, hebben thans tijdelijk hun intrek genomen te Torquay of elders aan de kust van Devonshire. De Fransche vreem delingen-industrie moet er zwaar onder lij den, maar die in Engeland heeft, ondanks storm en regen, sinds jaren niet zulke goede Paaschdagen beleefd. De welgestelden blijven in het land en geven aldus het patriotische voorbeeld. Bovendien hebben hun ponden in Frankrijk het vierde deel hunner waarde verloren. Men seint aan de „Msb." uit Rome d.d. Woensdag: Z. H. Exc. Mgr. J. Verriet O. P., die eenige dagen in de Eeuwige Stad heeft vertoefd, is door Z. H. den Paus in parti culiere audiëntie ontvangen. van de iersche republiek is dezer dagen in Maurice Twomay tijdens zijn rede op de te Glasneyin Er is Zondag in Utrecht een congres van communisten gehouden, waarop de bekende geweldenaars-taal is gesproken. Maar: zelfs in d 1 t milieu kan er toch nog wel eens iets gezegd worden, dat door zijn brute openhartigheid de aandacht trekt. Zoo lezen we dan thans in het verslag in „De Tribune" het volgende: „Nadat neg het woord was gevoerd door een arbeider van de Philips-fabrieken, krijgt een Amsterdamsche munitie werker het woord. Een hoogtepunt bereikt dan het congres, als zijn rede een oogenblik wordt onderbroken, om aan een arbeider in het soldatenpak, de gelegenheid te geven het congres te begroeten. Onze leuze is niet: „Nooit meer oorlog". Wij willen nog één oorlog, n.l. den burgeroorlog tegen onze bourgeoisie! Daartoe maken wij de arbeidersjongens in het leger paraat! Spontaan zingt het congres de Internationale". Ziehier zoo schrijft „De Avondpost" het communistische gevaar in al zijn af zichtelijke naaktheid. Nog één oorlog willen deze lieden. Nog één. Maar het is dan ook een k&njer, namelijk „de burgeroor- log tegen de bourgeolsi e". De burger-oorlog: de ergste en de verschrik kelijkste van alle oorlogen. Maar als die gevraagd wordt door een jonger communist, dan zoo vertelt „De Tribune" dan bereikt het congres „een hoogte-punt" en wanneer de eisch, de wensch, het vurig verlangen is uitgesproken, dan zingt men „spontaan" de Internationale. Het is toch wel goed, dat zoo iets open hartig gezegd wordt. En tot déze lieden voelt de nieuwe „Onafhankelijke Socialistische Partij", die is opgericht, zich aangetrokken. Gezellig! De Hoogeerw. heer Mgr. C. C. Prinsen te 's-Hertogenbosch mocht ter gelegenheid van zijn 80en verjaardag o.m. nog het vol gende telegram ontvangen namens Z. H. den Paus: Citta del Vaticano. Zijne Heiligheid zend u met Vaderlijken gelukwensch van ganscher harte Zijn Apostolischen Zegen en smeekt Gods over vloedige zegeningen af. CARDINAAL PACELLI. Madrid, 22 Maart 1932. Een katholiek blad in Salamanca bevatte dezer dagen een tamelijk rake beoordeeling van de sectarische maatregelen der Regee ring. Zulke uitingen van de openbare mee ning zijn hier in den laatsten tijd allerminst zeldzaam; het schijnt, dat men de juiste be woordingen weet te vinden, om er nog net met een boete af te komen. Het merkwaar dige van dit geval was evenwel, dat het ar tikel afkomstig was van een diplomaat, van een buitenlandsch diplomaat. Hetzelfde be richt heeft ook in bladen van de hoofdstad gestaan, zonder dat er iets gebeurde. Maar het blad in Salamanca werd er voor aange pakt. Een ijveraar in de Kamer heeft aan gedrongen op strenge sancties tegen het on behoorlijke orgaan. Belachelijk! Daargelaten, dat er rake waarheden in dat artikel gezegd worden de verantwoorde lijkheid voor het bericht berust in de aller eerste plaats bij den schrijver, en waar deze geen Spaansche onderdaan is, en bovendien aan den diplomatieken dienst van den be- vrienden Staat Chili verbonden, zou men in dit geval den diplomatieken weg moetén be wandelen; daar heeft men zijn vertegen woordiger voor, in Chili. Maar men begrijpt natuurlijk heel goed, dat een dergelijke stap, in een geval als dit, al gauw belachelijk zou worden, en wil daarom een provincieblad treffen, onmachtig als men is, om zich te wreken op den verantwoordelijken persoon. De heele zaak komt natuurlijk hierop neer, dat men het liefst alle uitingen van onte vredenheid zou willen onderdrukken, en alles verzwijgen, wat op eerbied voor het vroegere regiem wijst. Dit laatste blijkt al heel dui delijk uit den wrangen toon, waarop de re- geeringsbladen bericht geven van de her denking van den dood van generaal Primo de Rivera. Een feit is, dat de verjaardag van den dood van den dictator alom in Spanje op waardige wijze herdacht is, dat een stroom van sympathiebetuigingen bij de familie van den overleden markies de Estella is binnengekomen, en dat een ontelbare schare van alle rangen en standen voorbij de tombe in San Isidro gedefileerd heeft, en aldaar een schat van bloemen neergelegd. Over het algemeen kan men toch al zeg gen, dat hier met twee maten gemeten wordt. We hebben hier een congres van so cialistische advocaten gehad. Bij gelegen heid van de slotzitting werd speciaal de aan dacht gevestigd op wat de heer Fernando de los Rios, destijds minister van Justitie, gedaan had voor de totstandkoming van gratis adviezen, teneinde het volk zijn eigen rechten te leeren, en het te wijzen, hoe het moest opkomen voor zijn rechtmatige eischen. Zeer juist. De arbeiders moeten behoorlijk op de hoogte zijn van hun rechten; het is niet voldoende, dat men op fabrieken en werk plaatsen de «betreffende wetsartikelen, van de Ongevallenwet b.v., neerhangt; men moet ze ook verklaren. Doch de katholieken heb ben evenééns recht op uitleg van de wet. Zoo b.v. inzake de nieuwe wet op de kerkhoven. Millioenen katholieken hebben sinds eeuwen geloofd, dat het feit, dat ze gedoopt zijn, aan hun kerkelijke plichten hebben voldaan, en nooit hun voornemen te kennen hebben gegeven, de Kerk te verlaten, voldoende was, om hun een kerkelijke begrafenis te verze keren. Dat is nu anders geworden. Sinds de afkondiging van de wet op de secularisatie van de kerkhoven is het noodzakelijk wil een katholiek kerkelijk begraven worden dat hij dat uitdrukkelijk te kennen geeft. Daar nu bij de Cortes de stellige gedachte voorzit (zooals de voornaamste republikein- sche en socialistische woordvoerders herhaal delijk verklaard hebben), om het godsdien stig geweten der Spanjaarden te eerbiedigen, „zonder de minste of geringste vijandigheid of neiging om te vervolgen", zou het toch heel natuurlijk zijn, als men den katholieken alle mogelijke gelegenheid gaf, gebruik te maken van een recht, dat men hun uitdruk kelijk toekent. Dezelfde ijver, dien de heer de los Rios (volkomen terecht) aan den dag legde ten gunste van de arbeiders in het bijzonder, zou het gedrag van de overige ministers moeten bezielen met betrekking tot de katholieken, van wie bovendien ook velen arbeiders zijn. En waar zij in hün geval niet over gratis adviezen van regeeringswege beschikken, moest het den katholieken toch volkomen vrij staan, dat zij elkander in hun rechten onderwijzen. Maar dat hebben de ministers anders be grepen. Ziehier een decreet ter zake, zooals het in de officieele Staatscourant is opgenomen: „Artikel 4 van de v/et van 30 Januari 1.1. vereischt een uitdrukkelijke beschikking, als men een begrafenis met godsdienstig karak ter wenscht. Tot dat doel hebben enkele no tarissen gedrukte formulieren in omloop ge bracht, waarop bedoelde wilsbeschikking staat aangegeven, ten gunste van een be paalde godsdienstige gezindte. Het is niet geoorloofd, dat ambtenaren van den staat dergelijke propaganda-stukken, die in strijd zijn met de bestaande Grondwet, opstellen. De notarissen moeten de meest strikte neu traliteit in godsdienstige aangelegenheden betrachten, wanneer zij de uitoefening van hun ambt waarnemen. En daarom heeft de president van de republiek, op voorstel van den minister van Justitie, en in overeen stemming met den Ministerraad, bepaaldt lo. De notarissen zullen zich ervan ont houden, om gedrukte of geschreven formu lieren in omloop te brengen en aan particu lieren aan te bieden, die de uitdrukkelijke wilsbeschikking bevatten inzake het kerke lijk karakter der begrafenis, bedoeld in art. 4 van de wet van 30 Jan. 1932. Eveneens zullen zij zich bij de uitoefening van htm ambt er van onthouden, om ook maar op eenige wijze propaganda te maken vóór of tegen éénige kerkelijke gezindte. 2o. De overtredingen van het bepaalde in het vorige lid zullen gestraft worden met een boete van 1000 peseta's, de eerste maal, en met gedwongen overplaatsing in geval van herhaling." Het wordt bepaald een genoegen, om in Spanje notaris en katholiek te wezen. In plaats dat men nu loyaal naar een middel zoekt, om het voor alle Spanjaarden gemak kelijk te maken, teneinde te zeggen, wat za op het punt van hun begrafenis verlangen, maakt men het met opzet zoo moeilijk mo gelijk, om op een goeden morgen met satani sche voldoening te kunnen zeggen, dat er maar heel weinig katholieken zijn, die van hun recht gebruik maken, en dat sinds de afkondiging van de republiek het aantal „burgerlijke" begrafenissen aanzienlijk toe neemt! In het Westland wordt dit jaar vrij veel aangeplant een nieuwe druivensoort, n.L de AApley-Tower. Reeds eenigen tijd heeft men op den Proeftuin Z.-H. Glasdistrict, gevestigd te Naaldwijk, deze soort geteeld, en de uit komsten hiervan bleken gunstig te zijn. Men heeft deze druiven ook geruimen tijd in koelhuizen te Hoek van Holland ge plaatst, waar bleek dat deze soort de con currentie met de Allicante-druiven ruim kon doorstaan. Mogelijk is deze nieuwe ruivensoort daar door zeer geschikt voor de verzending. De druif is donkerblauw van kleur. De tros is niet groote en daardoor zeer geschikt voor het koelhuis. De korrel is grooter dan van de Black-Allicante, en de opbrengst zal vrijwel daaraan gelijk zijn. Als stookdruif wordt zij zeer geschikt geacht. De smaak van deze nieuwe druif is uitstekend. Prof. 3. Cooper. „Als ons godsdienst onderwijs nog ooit gezond wil wor den", vertaald door Decoene en De Horse. N. V. Standaard. Boek handel, Antwerpen. L. C. G. Malm- berg, 's-Hertogenbosch. De brochure van Prof. J. Cooper geeft eenige hoofdlijnen aan voor een beter gods dienstonderwijs voor middelbare scholen, als 'n inleiding van zijn cursus, die binnen kort, in 't Nederlandsch bewerkt, zal ver schijnen. We kennen de puberteitsjaren be ter op 't oogenblik en weten dus juister, wat er behandeld moet worden voor hen uit moraal, uit geloofsleer, uit geschiedenis, apologie en asceze en vooral kennen we betere methoden van behandeling. In vijf hoofdstukken heeft Cooper zijn opvattingen over methodiek uiteengezet en aan 't slot van zijn hoofdstuk aangegeven, wat voor dezen leeftijd moet behandeld worden en telkens moet terugkeeren. Bij de moraal zou hij o.a. willen, dat wel een vierde van den cursus werd besteed aan de werken van barmhartigheid en dat er veel nadruk zou gelegd worden op den positieven kant der zedewet. Bij de verklaringen van het dog ma moesten de zedelijke gevolgtrekkin'gen en toepassingen dikwijls en zoo natuurlijk mogelijk besproken worden. Bij de geschie denis vindt hij 't noodzakelijk om voort durend te blijven wijzen op de beschavings macht van t christendom, om bij het he den te beginnen en dan terug te gaan naar het verledene om nu en dan korte opstellen te laten maken over voorname tijdvakken der geschiedenis. Over de Apologie zullen we hier in Holland wat anders denken dan Cooper. Onze toekomstige universiteitsstu denten hebben een degelijken apologiecur sus noodig en moeten goed de tegenwerpin gen der Protestanten en Rationalisten kunnen weerleggen, 't Is dikwijls treurig, hoe slecht overigens flinke Roomsche jon gens hun geloof kunnen verdedigen in den kring van hun medestudenten. De brochure van Cooper is studiemateriaal voor den godsdienstleeraar: ze geeft in algemeene richting aan om de lessen van den gods dienst zoo juist mogelijk aan te passen aan de mentaliteit van de leerlingen der mid delbare scholen voor onzen tijd. Maar aan den godsdienstleeraar worden zoo zeer hoo- ge eischen gesteld. v. L. Generaal Carmona. president der Portu- geesche republiek, die met hulp en steun van het leger regeert en die er sinds eenige ja ren in geslaagd is het land voor ernstige troebelen te vrijwaren, koestert, naar men weet, sinds lang het plan de dictatuur te vervangen door een regelmatiger regiem, een bewind, waaraan de natie haar goedkeuring heeft gehecht. Verleden jaar reeds was tot de bijeenroeping van een Nationale Vergade ring besloten, maar een onstuimige en voor barige poging van de tegenstanders der hui dige regeering om door middel van een staatsgreep het bewind in handen te krijgen, noodzaakte dit plan voorloopig te laten va ren. De tijden waren nog niet vervuld. Het was duidelijk, dat esn verkiezingscampagne den tegenstanders van het tegenwoordige gou vernement, parlementariërs van het „ancien régime", een welkome gelegenheid zou bieden agitatie te verwekken, terwijl ook de com munisten hoopten bij die gelegenheid in troebel water te kunnen visschen. Evenwel, het plan het Portugeesche volk 'n r'euwe grondwet te geven, mocht door deze l -;ên ui geste'd z'jn op het pro gramma der regeering bleef het niettemin een voornaam punt uitmaken. Slechts de methode, die tot verwezenlijking van dit plan leiden moest, onderging een wijziging. Het denkbeeld een Nationale Vergadering bijeen te roepen werd opgegeven. Niet deze vergadering, die wellicht tot geen practisch resultaat zou komen, zou voortaan geroepen zijn over het grondwet-ontwerp te discus sieeren, maar de regeering zelf besloot het ontwerp in zijn voornaamste bepalingen te redigeeren, 't accoord aan de Nationale Unie Portugals regeeringspartij voor te leg gen om tenslotte door middel van een ple bisciet de bekrachtiging der natie te vragen. Een krachtige staat Bij de uitwerking der constitutie, waar van de redactie thans voltooid is, heeft de minister van Financiën, Salazar, de „knappe kop" van het gouvernement, een doorslag gevende rol gespeeld. Niet alleen is Sala zar de „restaurateur" der Portugeesche Staatsfinanciën, hij is ook de meest-invloed- rijke politicus van het land. Het is geen wonder, dat de ernstige ziekte, die zeer on langs zijn leven in gevaar gebracht heeft, in regeeringskringen algemeene en groote onge rustheid heeft gewekt. Thans schijnt het ge vaar evenwel geweken en de minister zal eerlang, naar men algemeen hoopt, zijn ambtsbezigheden weer kunnen hervatten. Het grondwetsontwerp is, zooals verwacht mocht worden, op fascistische leest ge schoeid. Het nieuwe Portugal zal een con- stitutioneel-nationalistische Staat zijn, een unitaristische onafhankelijke republiek, die geen inmenging van internationale elemen ten in zijn aangelegenheden dulden zal. De regeering zal den plicht hebben voor de ter ritoriale integriteit van het Portugeesch ge bied zoowel in als buiten Europa te waken. Het alliantie-verdrag met Engeland zal ge handhaafd blijven. Tevens zal Portugal evenwel volgaarne samenwerken met alle andere staten to; behoud van den vrede en de ontwikkeling van het economisch leven in de beschaafde wereld. Gebaseerd op gezin en corporaties De politieke organisatie van den Staat zal gebaseerd zijn op het gezin, daarna op de ge meente, vervolgens op de provincie en ook, in het algemeen, op de zedelijke en econo mische corporaties. De president der repu bliek zal rechtstreeks door het volk gekozen worden. Hij heeft de oppcrleiding van 's lands aangelegenheden en is slechts te genover het volk verantwoordelijk. De minis ters op hun beurt, benoemd en ontslagen door het hoofd van den Staat, zijn slechts tegenover den president der republiek ver antwoording schuldig. Een Parlement zal slechts gedurende een korte periode in het jaar zitting houden. Het zal de door de regeering voorgestelde wetten hebben te behandelen, het kan een zekere contróle uitoefenen, maar het kan de regee ring niet ten val brengen. De wetsontwerpen, die aan de volksvertegenwoordiging worden voorgelegd, zullen overigens slechts alge meene beginselen vastleggen; de uitwerking dier principes blijft de uitvoerende macht voorbehouden en deze is het ook, die over de richtige toepassing der wetsbepalingen be slist. De arbeidende klasse, die veel belang heeft bij het noodzakelijke evenwicht in de Staats huishouding en bij den bloei des lands, vormt een bevolkingsgroep, waarvoor de re geering bij voortduring groote zorg zal heb ben. Als de omstandigheden het veroorlo ven zullen sociale hervormingen worden in gevoerd, zonder dat de belangen van andere klassen noch die van het algemeen zullen geschaad worden. In historisch-nationaal kader. Dit is, in groote trekken, de inhoud van het regeeringsontwerp, dat thans aan den Nationalen Raad is voorgelegd. Deze consti tutie, waarvoor de regeering de medewer king van alle gezonde elementen der vroe gere politieke partijen inroept, de monar chisten niet uitgesloten, wil het land nieuwe veerkracht geven in zijn historisch en na tionaal kader, niet in dat van partijstrijd en partijtwist. Hoe zal het volk de nieuwe grondwet, die de democratische gevoelens niet bepaald vleit, ontvangen? Het zou voorbarig zijn daaromtrent bepaalde veronderstellingen te doen. Op voorhand kan men evenwel zeg gen, dat de regeering rekenen kan op twee elementen: in de eerste plaats op de velen, die door de ervaring tot de overtuiging zijn gekomen, dat de tegenwoordige regeering in zeer veel opzichten te verkiezen is boven haar voorgangsters; in de tweede plaats op talrijke lieden, die, ofschoon van democrati- schen huize, vreezen dat de val van de dic tatuur, evenals dat in Spanje het geval was, gevolgd zal worden door troebelen, door comrmm'sten en anarchisten aangestookt. Het gevaar van links. Denkbeeldig is die vrees zeker niet. In het einde der vorige maand hebben oproerige elementen, aangezet door buitenlandsche re- volutionnairen, getracht een algemeene sta king te ontketenen. De poging daartoe is op een mislukking uitgeloopen. In Lissabon werd, behalve in enkele metaalfabrieken, overal gewerkt. In Alverca, waar het vlieg veld voor de groote luchtlijnen ligt, werden door onbekenden de telefoondraden doorge sneden, maar de verbindingen werden in weinige uren hersteld. In Porto, waar de werkloosheid groot is, is esn aantal arbei ders in opstand gekomen. Zij vormden een optocht, aan het hoofd waarvan een anar chistische agitator lisp, die een zwarte vlag droeg. Het plan der opstandelingen was de publieke gebouwen te bestormen en in brand te steken. De troepen slaagden er evenwel zonder moeite in dien opzet te verijdelen. Enkele arrestatieshadden onmiddellijk het gevolg de rust allerwegen te herstellen. De kalme en energieke wijze, waarop dc regeering de orde gehandhaafd heeft, heeft «ip de bevolking diepen indruk gemaakt.. Ver gelijkingen met Spanje, waar revolutionnaire stakingen, die bijna steeds slachtoffers eischen, aan de orde van den dag zijn, val len alle ten voordeele van Portugal en zijn regeering uit. Deze laatste laat niet na daarop den nadruk te leggen en slaagt flf zoo in steeds een grooter deel van het orde lievende volk op haar hand te krijgen. Het prestige der regeering. De rustige elementen waardeeren niet minder het feit, dat de regeering er tot dus ver in geslaagd is de crisis en haar moeilijk heden zegevierend het hoofd te bieden. Ten einde de nationale welvaart te beschermen is een decreet uitgevaardigd, waarin de re geering machtiging verleend wordt den Im port te contingenteeren. Voorts staat het de regeering vrij met vreemde landen voor- loopige handelsverdragen te sluiten en, als dat noodig en mogelijk is, bestaande ver dragen op te zeggen. De douane-rechten kunnen verhoogd worden volgens een schaal, die van 5 pet. tot 109 pet. voor sommige ar tikelen stijgt. Zoo hoopt Portugal zich door de economische moeilijkheden, die zich ook hier doen voe'en, heen te worstelen. De toe stand, waarin de Staatsfinanciën verkeeren, geeft tot dusver geen reden tot ongerustheid. Deze omstandigheid werkt er zeer toe mede de positie der dictatuur te versterken. Haar betrekkelijke populariteit zal niet zonder invloed blijken als het nieuwe grondwetsontwerp aan de goedkeuring des volks zal worden onderworpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5