BOERENVAKBOND L. T. B. Jaarvergadering te Haarlem Ook Uw handen PROVINCIAAL NIEUWS HOOGKARSPEL R.K. LAGERE LANDBOUWSCHOOL Openingsplechtigheid HEILOO ANNA-PAULOWNA SCHAGEN WAARLAND •3 De Bcerejjvakbond L. T. B. kwam heden morgen in algemeene vergadering bijeen te Haarlem in gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer A. J. Verkleij open de de bijeenkomst met den christelijken groet en een woord van welkom tot de vele aanwezigen. Het is te bemerken, aldus spr., dat het den boeren niet goed gaat, gezien de zeer groote opkomst. Een speciaal wel kom richtte spreker tot het Tweede Ka merlid, den heer Ch. v. d. Bilt De gees telijke adviseur rector J. Kok, was verhin derd de vergadering bij te wonen, doch had een uitvoerige rede gezonden ter voorlezing. Er is sprake van een zeer belangrijke vergadering, aldus de rector, de nood by de boeren is zeker hoog gestegen, nu ze zoo bijzonder actief zijn. Geen middel zal on beproefd gelaten worden, om U te helpen en üw nood te verlichten. Laat u niet ont moedigen en bedenk, dat er na een tijd van droefheid een tijd van vreugde komt. De L.T.B. heeft steeds voor de boeren Op de bres gestaan en steeds weer de alarm klok geluid. De L.T.B. wordt thans be schouwd als een redder in den nood. Dat is de lichtzijde in deze donkere dagen. Blijft vertrouwen stellen op God, Hij zal U helpen en bijstaan De adviseur memoreerde met vreugde ae opening van de R.K. Lagere Landbouw school te Spanbroek. Het gaat nu om de vraag: waar moet een tweede school komen? Te Delft heeft de adviseur het stichten geprobeerd, maar de boeren wilden niet. Hij zou over dit punt een discussie willen zien op deze vergadering, om zekerheid te krijgen, waar de school moet komen. De adviseur eindigde met de beste wen- schen voor de vergadering en wees er nog maals op, vertrouwen op God te blijven stellen, juist in deze zware tijden. De secretaris, ir. W. J. M. Dekker, las vervolgens zijn jaarverslag voor. Daaruit beluisterden wij, dat de crisis de boeren de ware R.K. organisatiegedachte zal bijbren gen. Het volgend jaar hoopt het bestuur alle jonge boeren als adsplrantlid van den L.T.B. te kunnen inschrijven. De verschillende vak groepen werden behandeld en de werkzaam heden opgesomd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer W. A. C. Meekel te Buitenveldert. Tot lid werd gekozen de heer v. d. Dries, Heinkenszand. De afdeeling Houtrakpolder wilde het bestuur zoodanig samenstellen, dat er ook een paar vertegenwoordigers van de akker bouwers in komen, en dan liefst een paar, afkomstig uit de IJ-polders of de Haarlem mermeer. Het Bestuur heeft gemeend aan dit ver zoek gevolg te moeten geven, en wel in dezen zin, dat het bestuur uitgebreid zal worden met 1 akkerbouwer uit Noord-Hol land en 1 zuivelbereider uit Zuid-Holland, zoodat het Bestuur van den Boerenvak- bond in de toekomst als volgt samenge steld zal zijn: 3 melkveehouders; 3 zuivel- bereiders; 3 akkerbouwers. Als akkerbouwer werd na herstemming ge kozen de heer Joh. Verbruggen te Houtrak- polcTer. Als zuivelbereider de heer Adr. Olst- hoom te Vlaardingen-Ambacht. Ingekomen voorstellen Het Bestuur van den Boerenvakband L. T. B. heeft gemeend, bij het vaststellen van de prae-adviezen op de ingekomen voorstellen, te moeten houden aan de richt lijnen, welke door de drie centrale Land bouworganisaties, of door den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond, of door het Hoofdbestuur van den L. T. B. reeds vastgesteld zijn geworden. De afdeeling Heiloo stelt voor, het hou den van een petitionnement, waarin geëischt zal worden: a. actieve handelspolitiek, ter bescherming en ten bate van land- en tuinbouw en veehouderij: b. instelling van een afzonderlijk ministerie van landbouw, met aan het hoofd een deskundig minister; c. de afkondiging van een malaisewet, naar het voorbeeld van Denemarken. Het Bestuur van den Boerenvakbond deelt mede, dat naar zijn meening, een actieve handelspolitiek het gevolg zal heb ben 'n grooteren uitvoer van de Nederland- sche land- en tuinbouwproducten, hetgeen zal beteekenen een verzachting van de ge volgen der wereldcrisis. Onder huidige omstandigheden kan het Bestuur geen termen vinden om aan te dringen tot vorming van een afzonderlijk Ministerie voer Landbouw, hoewel de aan dacht er op blijft gevestigd. Het Vakbondsbestuur adviseerde sub b te •üzigen in dien zin, dat wordt aangedron gen op een wettelijke bescherming van land en tuinbouwbedrijven, tegen onredelijke exe cuties. Petitionneeren acht het hoofdbestuur niet doeltreffend. De afgevaardigde van Heiloo lichtte zijn voorstel toe en zeide o. a.: „Alle boeren heb ben hekel aan den minister", maar het ia juist als met Tijl Uilenspiegel ,,hij heeft hei er ook naar gemaakt". Actieve politiek achtte spreker beter dan «team. Van steun is niets te verwachten voor da welvaart van ons land. Den hoogen koers van den Hollandschen gulden hekelde spr. Met klem bepleitte spr. een ministerie van landbouw, zooals ook in andere landen Is ingesteld. Binnenkort zal, volgens de regesrlng, een directeur-generaal komen. Maar „binnenkort" Is parlementair gesproken zeer rekbaar. En dan is de op lossing nog niet de juiste. De voorzitter betreurde het dat de naam „landbouw" van de ministeries in Den Haag verdwijnt. Is dat een proloog voor een som bere toekomst? üpendam steunde het voorstel, om aan te dringen op de totstandkoming van een Ministerie van Landbouw. Onder applaus droeg de vergadering het bestuur op bij de regeering te eischen een Ministerie van Landbouw. De twee andere prae-adviezen vaa het hoofdbestuur werden aangenomen. De afgevaardigde van Abcoude meende, dat een petitionnement niets zou uithalen. Er is al zooveel op dit gebied gedaan. Stem: Wat moeten we dan doen? Een ander: Demonstreer® mogen wé ook riet. Diemen' Als Ruys ons niet helpen wij m eten we hem terugzei: !:n naar Limburg Stem: Hoe krügen wa dat gedaan? Andere stem: Zie maar, dat je "en betere krijgt. Een minister maakt ook moeilijke tijden dcor. Noem maar eens een ander? De voorzitters merkte op, dat de boeren' Stand veel verschuldigd is aan minister Ruys. Hst is thans moeilijk om het ieder r,f ar den te r«'",n. Ha landbouw beleeft plat al'- :-n era r >i d Petitionneeren werd met 29 tegen 24 stem- n >n verworpen. Daarna werd gepauzeerd. Bij de rr' zYP"gs',"ring was mede aSn- T, 1 r W. J" sr, lid der eischen verzorging en het eenige juiste mid del daarvoor is Purol. Gewond, ruw of rood worden zij weer spoedig gaaf, zacht en blank Tweede Kamer, algemeen voorzitter van den L. T. B. De afdeeling Grootebroek stelt voor, te komen tot een demonstratie. Het standpunt van het hoofdbestuur blijft in dezen afwijzend. Alleen een beslissing van alle leden van den L. T. B. is tot het uitvaardigen van een demonstratie in staat. Niemand der aanwezigen buiten Groote broek verklaarde zich voor demonstreeren. De afdeeling Houtrakpolder dringt aan op verlaging der spoorwegtarieven voor land en tuinbouwartikelen. Gewacht wordt op het rapport de Vries aan den Minister. De Pachtwet De afdeeling Pynacker wil meer katho lieke Eerste Kamerleden, die voeling houden met de wenschen van de katholieke boeren en tuinders. Hoewel het bestuur over de idee gunstig adviseert, meent het, dat deze zaak be hoort bij de kiesvereenigingen. Verschillende afdeelingen gaven als hun meening te kennen, dat de boerenorganisa- ties zelf candidaten moeten stellen. De voorzitter achtte dit niet op den weg van de organisatie, politiek valt buiten de vereeniging. Adviezen geven is geoorloofd. Het prae- advies werd aangenomen. Op vragen van eenige afdeelingen be treffende de pachtwet, merkt het hoofdbe stuur op, dat het bestuur van den N. B. zal confereeren met de R.K. Staatsparty en dat alles gedaan zal worden, om te berei ken, dat er zoo spoedig mogeiyk een goede pachtwet komt. De heer Kampschoër zette het verloop van de pachtwet uiteen. De Katholieke Eerste Kamerleden stemden tegen om het continuatie-recht, dat in de wet was opge nomen, Spreker is verheugd over de groote activiteit in alle afdeelingen van den L. T. B. De toestand is verre van rooskleurig, er was reeds lang hulp verwacht. Maar laat uw wenschen komen via de organisatie. Als Kamerlid ziet spreker de vele moeiiykheden, waarop ook de regeering stuit, omdat de crisis internationaal is. Onze land- en tuin bouw staat op een hoog peil, in het bui tenland heeft men onze producten gaarne. Als de tariefmuren verdwenen is het leed geleden. Onze Kamerleden beseffen den nood heel goed, maar er zijn verschillende belangen voor uitloopende groepen. Laten wy ver trouwen stellen, besloot spreker, in onze eigen bedrijven, in onze organisatie. Er ko men betere tijden, het bestuur staat op ae bres. Bedriegen de voorteekenen ons niet, dan zullen binnenkort maatregelen geno men worden voor de zuivelproducten en voor den tuinbouw. Het prae-advies werd daarna aangeno men. De afdeeling Purmerend vraagt tydeiyke opheffing der sociale lasten. Het bestuur meent, dat dit ondernemers- risico Is. De gedachtengang, die den laats'ten tyd nogal opgeld doet, dat de Staat de sociale lasten maar moet betalen, moet het bestuur ten sterkste ontraden, omdat dit de eerste stap naar staatssocialisme zou zijn en dit de consequentie zou inhouden, dat, wan neer van den ondernemer de risico van ver lies wordt weggenomen, ook het risico van winst zou worden aangetast. Zoeterwcude vraagt afschaffing van den zomertyd en het bestuur antwoordt, dat ae meerderheid van het Nederlandsche volk daarvan niet gediend Is. Voor een bekor ting van b.v. 1 Juni tot X September zal gepleit worden. Het bestuur zegde medewerking toe, om tot verlaging te komen van de taxatie van landeryen voor de eigen geërfde boeren, omdat ze nu hoog in de vermogensbelas ting zyn aangeslagen, terwyi ze zelfs niet eens rente kunnen betalen van hypotheken en voorschotten, Het bestuur zal alles in het werk stellen om te komen tot verlaging van de grond lasten, op voorstel van Spaamwoude. Opvoorstel van enkele afdeelingen werd besloten tot radicale afschaffing van de grondlasten. Eenige afdeelingen vragen stopzetting van den invoer van Argentynsch vleesch. Het bestuur wil deze voorstellen wijzigen in sterke oontingenteerlng. Aldus besloten. Ook voor den invoer van slachtpaarden, rund-, paarden- en varkensvleesch zal ge- yverd worden voor sterke beperking. Een voorstel van Haarlemmerliede om tot oprichting te komen van een Melkfede- ratie in Noord-Holland zal om advies ge zonden worden aan de Melkveehoudersbon den. Verschillende afdeelingen bespraken de melkpryzen. Gewacht wordt op het rapport Lovink en op het antwoord op de voorstel len van de centrale landbouworganisaties, Het bestuur vereenigde zich met voor steden omtrent stopzetting van invoer van boter en heffing van accyns of margarine. De afdeeling Middelhamis stelt voor, ernstige pogingen in het werk te stellen, dat voor 't vlas van oogst 1931 en waar noo- dig van het jaar 1930, welk vlas nog bij de verbouwers of telers aanwezig Is, een zelfde steunregeling getroffen worde als voor oogst 1932. Het Bestuur kan zich geheeü met dit voorstel vereenigen. Het ls het bestuur be kend, dat veel minder vlas uitgezaaid zal worden in 1932 als de verwachte 6000 H.A. De mogeiykheld is derhalve niet uitgesloten, dat een deel van 960.000, die hiervoor aan steun uitgetrokken ls geworden, niet noodig zal zyn. Het bestuur zal derhalve met de 3 centrale organisaties blijven aan dring® by de regeering, dat het restee- rende deel van deze gelden besteed zullen worden voor de hoeveelheden vlas van oogst 1930 en 1931, die thans neg op de ver schillende bedrijven aanwezig zyn. Getracht zal worden, op voorstel van Ur- sem, de prys van water by een gebruik van boven de 100 kubieke meter, te stellen op 10 cent. By voorstellen omtrent salaris-verlaging van alle Kamerleden, ambtenaren en am bachtslui zegde het bestuur steun toe. Aan het eind van de vergadering werd de volgende motie aangenomen: „De leden van den Diocesanen Boeren bond, Vakafdeeling van den L. T. B., in grooten getale te Haarlem byeen, besprekende den bitteren nood, waarin de boeren verkeeren, mede tengevolge van den Invoer der diverse buitenlandsche land- en tuinbouwproducten, besprekende de totale Inzinking van de vleescbpryzen ,yondanks" de contingentee. ring; dringt et by de regeering In den vorm van een noodkreet met klem op aan, dat de invoer van alle vleeschscorten zoover mogelijk tljdeiyk wordt beperkt." Na rondvraag volgde sluiting. MELKPRIJZEN De directie van de N. V. Zuivelfabriek Hoogkarspel heeft den uitbetaltngsprijs van de melk óver het afgeloopen tijdvak bepaald op 6.05 per 100 Kg. of l 6.23 per 100 Li ter gemiddelde noteertog. De R.K. Vereeniging tot verschaffing en bevordering van opvoeding en onderwas ten behoeve van den land- en tuinbouwenden stand ln het Bisdom Haarlem, heeft weder een nieuwe stichting op haar naam .Te Spanbroek werd n.l. gisteren geopend de nieuwgebouwde R.K. Lagere Landbouwschool van den L.T.B. Na de plechtige H. Mis van dankbaar heid in d'e parochiekerk, welke werd gece lebreerd door den hoogeerw. heer C. M. Jonckbloedt, deken van Wognum, met assis. tentie van kapelaan Dekker uit Spierdijk en kapelaan Jansen uit Obdam, verzamelden de genoodigden zich in een lokaal der nieu we school. Hier merkten we op: ir. Huizinga, inspecteur van het Landbouwonderwys en vertegenwoordiger van d'en Minister; de bur gemeesters der gemeenten Spanbroek, Ob dam, Wognum en Heerhugowaard; vertegen woordigers van de L.T.B.-afdeelingen uit die plaatsen en uit Avenhorn en Nibbixwouö. Vele pastoors met enkele kapelaans uit het Dekenaat Wervershoof waren aanwezig. Nog merkten we op den heer Veenstra, directeur der Rykslandbouwwinterschool te Schagen, het Tweede Kamerlid Chr. van der Bilt, den leeraar der school de heer J. Ch. Peeraar, vertegenwoordigers van het Kringbestuur van den L.T.B., vele bestuursleden, o.w. ir. Dek ker en vele leerlingen. De plechtige Inzegening der school werd verricht door den hoogeerw. heer C. M. Jonckbloedt, met dezelfde assistent!? als ty. den sde H. Mis. Na deze plechtigheid nam Deken Jonck bloedt het woord en uitte zijn genoegen over het verzoek om deze school te mogen ope nen en verklaarde zeer veel sympathie te hebben voor het doel der stichting. Na een uiteenzetting van den den arbeid in christeiyken zin, merkte spr. op, dat hier de jeugd wordt geleerd het vak lief te heb ben en te handel enals redeiyke menschen. Spr. feliciteert het bestuur dezer stich ting en hoopt, dat Gods zegen rijkelijk moge vloeien. Dan zal zy ook aan haar doel be antwoorden. Wegens afwezigheid van den zeereerw. heer rector J .P. J. Kok en den heer Kamp. schöer, heette burgemeester A. Commandeur van Spanbroek de aanwezigen hierna wel kom. Spr. achttte het een verblijdend tee- ken ,dat verschillende gemeentebesturen van hun financiee.Ie belangstelling hadden blijk gegeven en sprak namens het bestuur van den L.T.B. de hoop uit, dat ook de weiger achtige gemeenten spoedig van de dwalingen huns weegs zouden terugkeeren. Wat hier Ls gelukt, aldus spr., zal tot in de verre toekomst strekken tot bloei van dezen omtrek en van West-Friesland. Vak. onderwas is een eerste noodzakeiyke be. hoefte voor doelmatige uitoefening van het bedrijf. Dan was het woord aan ir. Huizinga, die wegens verhindering van den Minister, die met een korte rede deze nieuwe school offi cieel opende. Door een goed georganiseerd land- en tuinbouwonderwys ls de laatste 30 a 40 jaren een groote vooruitgang te con- svateeren geweest. Als voorbeeld noemde spr. het artikel eieren, bedroeg d'e productie in 1918 v x-r ons land 15 millloan eieren, in 1930 was dit in0 millioen en in 1931 1350 n.illoen. Ook is van belang het toenemend gebruik van kutist. mest. Ons land telt thans naast ae hoogere inrichtingen een 60-tal lagere land- en tuir»- touwsohi jen. Den heer Peeraar, wien hier een moeiiyke en verantwoordelijke taak wacht, wenscht spr. alle succes toe. Den algemeenen toestand besprekend, zegt spr. de verwachting te deelen, dat ook deze crisis wel door betere tyden zal worden op gevolgd. Daarom moet men de ouders steeds biyven aansporen hun kinderen toch naar deze vakscholen te zenden. Laten onze kin deren by den algemeenen wedloop der vol keren toch in de voorste gelederen biyven marcheeren. Hierna verklaart Ir. Huizinga de school officieel voor geopend. Nadat ververschingen waren rondgediend, voerden nog verscheidene sprekers t woord. Allereerst de heer Sjerps, die namens het Kringbestuur van den L.T.B. dank bracht aan allen, die aan ds totstandkoming van deze school hadden meegewerkt. Den heer Peeraar bood' spr. zyn beste wensohen aan, opdat de verwachtingen, die men van deze school heeft, onder zijn leiding in vervul ling mogen gaan. De heer Byman, voorzitter van den L.T3. afd. Spanbroek, spoorde vooral de jeugd aan om met goeden moed en yver voort te gaan. Burgemeester A. Commandeur memoreer de nog eens de voorgeschiedenis van deze school. Practisch huurt thans de L.T.B. het schoolgebouw van de gemeente. Spr. dankt den architect, den heer Vlaming, en den aan nemer, den heer Appel, en verder den heer Feeraar, wiens verstand aouding met de leer lingen uitstekend is. Ontwikkeling op ieder gebied ls noodig. Praktyk alleen is niet voldoende. Velen, voor al onder de katholieken, staan in intellect ten achter, omdat ze het landbouwonderwys tot nu toe den rug toekeerden. Deze crisis eischt echter, dat ieder zich zal weten te plaatsen op de plaats, die hy moet innemen. Nog spreekt de edelachtbare, heer W. van Slooten, burgemeester van Heerhugowaard, die namens de aanwezige burgemeesters zyn beste wenschen uit voor den bloei dezer stichting. De beer Peeraar ls tevreden over den gang van zaken tot nu toe en spreekt een byzon- der woord tot zyn leerlingen. Het Kamerlid Ch. van ö'er Bilt wyst erop, dat als straks betere tyden aanbreken, we gereed moeten zyn. Spr. is biy te hebben kunnen meehelpen dat de leerlingen der la gere landbouwschool het 7de leerjaar niet behoeven te doubleeren. Dcor ons landbouwonderwys ls het moge- ïyk de buitenlandsche concurrentie het hoofd te bieden, mits ons de vrije hand wordt ge geven. Het verheugt spr., dat de toeloop tot deze school zoo groot is en dat ze toekomst heeft. Hy hoopt dat de Regeering op dezen inge slagen weg moge voortgaan, om ons volk aldus krachtig te maken, als het straks den stryd om het bestaan met anderen moet voe. ren. VERGADERING VAN DEN RAAD De raad dezer gemeente kwam gisteravond te half 8 in openbare vergadering byeen onder voorzitterschap van burgemeester Jhr; N. van Foreest. Secretaris ce heer W. Bruul. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van ae vorige vergadering onveranderd wer den vastgesteld. Ingekomen stukken De voorzitter deelt mede. dat .>.8 is inge komen een proces-verbaal van opname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger; alles was in volkomen orde bevonden. Voor kennisgeving aangenomen. - Verzoek van D. Blokker,om een tegemoet koming in de kosten van vervoer zijner leer plichtige kinderen. B. en W. stellen voor 50 pCt. van de kos ten te vergoeden tot wederopzegging toe. Aldus besloten. --- Adres van C. J. Byi e.a. om plaatsing van een lantaarn aan het rijwielpad. De Commissie van Bystand adviseert het adres voorioopig aan te houden, gezien het besluit van dan Raad om een lantaarn aan den Westerweg te verplaatsen tot bij het rijwielpad. B.'en W. kunnen zich met dit advies ver eenigen. Aldus besloten. Adres van S. Biersteker en S. van der Deure inzake het rooien van een boom. B. en W. adviseer® aan dit verzoek niet te voldoen, omdat zy alle moeiten doen om 'n boombeplanting langs den weg te hand haven. Van den last by het in- en uit rijden, zyn B. en W. niet zoo overtuigd, ge zien het feit, dat de Straatweg spoedig zal worden verlegd, waardoor cok deze bezwa ren komen te vervallen. De heer Kosteiyk kan zich met de moti veering van 't standpunt van B. en W. niet vereenigen. Spr. acht hier een uitzonderings geval aanwezig en wil het verzoek Inwilligen. De heer Vahl kan zich wel met het advies van B. en W. vereenigen. Met de stem van den heer Kosteiyk tegen werd aldus besloten. Verzoek van J. Admiraal om vrijstelling van personeele belasting voor biljarts. Voor kennisgeving aangenomen. Voorstel tot het verleenen van een voor schot aan het bestuur der R. K. Scholen op de uitkeering, bedoeld in art. 201 der L.O.- wet 1920. Het voorschot bedraagt voor de meisjes school 80 pCt. van 207% maal f 12.24 is f 2034.28 en voor de Jongensschool 80 pCt. van 189% maal f 12.24 is f 1853.13. Aldus besloten. Vaststelling Kohier Hondenbelasting. Dit kohier werd vastgesteld op een totaal bedrag van f 398. Voorstel tot verzwaring van een gedeelte van het electrisch net. De voorzitter zegt, dat de spanning van den stroom in de kom van de gemeente on voldoende is. De administrateur wensehtë vanaf ten Coulster 'n ondergrondschen kabel te leggen door het nieuwe bouwterrein, tot ongeveer Tuindorp. De Commissie adviseert in dien geest te besluiten. De kosten zijn geraamd op onge veer f 1450. De heer Kosteiyk zegt, dat het de Commis sie aangenaam zou wezen de meening van den Raad te hooren over verdere uitbreiding van het ondergrondsche kabelnet. De heer Vahl hoopt, dat elk Jaar een ge deelte van het net ondergronds® zal kun nen worden gemaakt. Wethouder Maas Geesteranus zegt, dat het de bedoeling is op den duur vanaf ter Coulster een kabel te leggen tot Harre veld; zoodoende zullen de palen langs den weg ver vallen. Aldus besloten. Adres inzake het aanstellen van een bo ventallige leerkracht aan de openbare school voor gewoon lager onderwys. De voorzitter zegt, dat een adres is ingeko men, geteekend door 50 personen om aan de openbare Lagere School een 6e leerkracht aan te stellen, die voor rekening van de ge meente zal komen. Dat brengt met zich mede, dat nog een lokaal -zal moeten worden bijgebouwd. Het leerlingenaantal bedraagt 202, en moet 211 bedragen om een 6e leer kracht te kunnen aanstellen. Verdere conse quenties zullen zijn dat aan de R. K. Meis jesschool en R. K. Jongensschool ook een boventallige leerkracht zal komen, terwyi de Jongensschool dan ook uitgebreid zal moeten worden. Voorts bestaat er een strooming om hiqr ook een Christeiyke school té stichten. Dit zal tengevolge hebben, dat het aantal leer lingen van de O. L. School nog zal vermin derend Voor dé eerste klas van de O. L. school hébben zich 36 leerlingen aangemeld. Dan krygen we recht op een zesden leerkracht. Dit kan echter alleen als er geen Christelijke school komt. Aan het departement van Onderwys was de verzekering gegeven, dat reeds voor 1 Januari 1933 een boventallige leerkracht kan worden aangesteld. B. en W. hebben ver zocht een tydehjke leerkracht te mogen aanstellen. Met ingang van 1 April zal de 1ste klasse gebracht worden ln het lokaal van „Kunst en Sport", terwijl, als een tyde- ïyke leerkracht wordt ingesteld de tweede klasse in het kleine lokaal kan worden over gebracht. De heer Greeuw zet de totstandkoming van het adres uiteen. Spr. kan zich met het prae-advies van B. en W. vereenigen, doch spr. had gaarne gezien, dat B. en W. te vens een voorstel hadden ingediend tot uit breiding van de O. L. School, daar de toe stand zoo niet bestendigd kan blyven. De voorzitter zegt, dat een plan tot uitbrei ding kant en klaar ligt. Op het einde van Maart weten B. en W. definitief of die uit breiding noodig is. Als de Christelyke School er komt hebben we recht op 5 leerkrachten. B. en W. willen eerst deze plannen afwach ten. Mochten deze geen doorgang vinden, dan zullen B. en W. aanstonds tot bouwen over gaan. De heer Greeuw zegt, dat het nog lang lean duren tot deze plannen werkelykheid zullen zyn geworden. Daarom wenscht spr. reeds aanstonds tot den bouw over te gaan. De voorzitter zegt, dat hem is toegezegd, dat over een maand een definitieve beslis sing zal worden genomen. Mochten de plan nen geen doorgang vinden, dan zal het lo kaal aanstonds worden bijgebouwd. De heer Keesman vraagc hoe het stand punt van B. en W. is, wanneer het departe ment van Onderwys anders beslist dan thans wordt gedacht. De heer Kostelijk zegt, dezen toestand ook niet te willen bestendigen. Spr. zegt dat de onderteekenaars niet weten, wat ze hebben gevraagd. Het ls een adres van het hoofd der school. De heer Greeuw zegt, dat de verschillende personen niet onder pressie hebben getee kend. De voorzitter hoopt, dat aan het verzoek van de requestranten zal zyn voldaan, en dat de oplossing van B, en W. allen bevre digt. De heer Kosteiyk wü nog wel iets ter sprake brengen. De voorzitter begrijpt wat de heer Koste lyk bedoelt. B. en W. hopen 'n geschikten voorzitter van de Commissie van Toezicht te hebben gevonden. Het voorstel van B. en W. werd na nog een korte toelichting van den voorzitter, zh.st. aangenomen. Het Rloleeringsvraagstuk Rapport van de commissie uit den Raad inzake het rioleeringsvraagstuk. De voorzitter zegt, dat bij de behandeling van de begrooting is besloten tot samen stelling van een interfractioneele commissie. Naar aanleiding van het ingekomen rap port verheugt het college er zich over, dat de commissie tot dezelfde conclusie is gekomen als B. en W„ n.l. dat de noodzakelijkheid nog niet bestaat. B. en W. zouden in het uit te voeren ge deelte een proefneming willen zien, waarbij hét te volgen systeen aan de praktyk zal kunnen worden getoetst. Voor tot wyziging der bouwverordening over te gaan, dient het advies dej- Gezondheidscommissie te worden gevraagd, terwyl ook de Inspecteur der Volksgezo»-' 'beid gekend zal worden B en W. geven d'.t rapport ln b-hapdeltes' cy'at de Raad zijn standpunt in beginsel kan be palen. De heer Barnhoorn zegt, dat de Commissie haar werkzaamheden heeft verdeeld en een ingesteld. Gebleken ls. dat er eigen lijk geen gegevens waren, dat er op wezen, dat een vecariën-rioleering noodig was. Wel dient dit punt onder de oogen te worden ge zien, omdat enkele toestanden niet gehand haafd kunnen blyven. Het tonnenstelsel kan op den duur niet gehandhaafd blijven. Van verschillende perceelen vooral tusschen Nlc. Beetsweg en Rijksstraatweg, zal de afvoer van overtollig water moeten worden gedaan. Dit is gedacht door het aanleggen van riolen, waarop de aangrenzende perceelen zouden kunnen worden aangesloten. Voorts dient aanvang te worden gemaakt met de drai neering van het bovengenoemde terrein tus schen Nic. Beetsweg en Rijksstraatweg. De kosten zouden moeten worden betaald door de eigenaars van de aangrenzende perceelen, wat betreft afschrijvingskosten en rente. Het faecaliën-vraagstuk zal dan meteen zijn opgelost, daar de grond deze dan beter zal kunnen resorpteeren. Met belangstelling zal het resultaat van deze proef worden tegemoet gezien, om eventueel nadere voorstallen voor andere gedeelten van de gemeente in te die nen. De heer Kostelyk zegt, t.a.v. de aansluitin gen, dat de draineering ter hand moet wor den genomen. Voor de closets ls een over gangstijdperk van 10 jaren gesteld. Spr. ves tigt nog de aandacht op enkele ln de bouw verordening op te nemen bepalingen, naar aanleiding van dit rapport. De voorzitter dankt de commissie voor het vele werk, dat zij heeft verricht en meent, dat de proef genomen dient te worden. Op de suppletoire begrooting is hiervoor reeds een bedrag uitgetrokken. De heer Schuyt vraagt of het niet ge- wenscht is de belanghebbenden te raadplegen of ze werkelijk genegen zyn in de kosten by te dragen. De voorzitter wil hiertoe niet overgaan, daar het dan wel lang zal duren, voordat het plan uitgevoerd kan worden. De heer Barnhoorn zegt, dat van een fiasco geen sprake zal kunnen zyn. Of de omwonenden aansluiten of niet, ze moeten toch bijdragen, terwyl in de bouwverorde ning kan worden vastgelegd, dat belangheb benden moeten aansluiten. Wethouder Opdam vraagt, wie of de be langhebbenden zijn. De heer Kostsiyk zegt, dat de Commissie in haar conclusie constateert, dat ze het noodig oordeelt, dat de plannen worden uit gevoerd. De heer Barnhoorn antwoordt wethouder Opdam, dat ook de bewoners van den Rijks straatweg drang op verbetering hebben uit geoefend. Ook zy zullen moeten bydragen. De drainagebuizen van deze perceelen zullen moeten gaan door de terreinen, gelegen aan den Nic. Beetsweg. De heer Kostelijk komt het gewenscht voor, dat by verdere uitbreiding van de draineering in andere gedeelten van de ge meente, een gelijke bijdrage zal worden ge heven. Deze zal by dè begrooting kunnen worden vastgesteld. De kosten zijn geraamd op 1700. Het rapport werd hierna z.h.st. aange nomen. Werkloozen- en tuindersstenn. 12. Bepaling van den datum, waarop de regelingen voor steun aan werkloozen en tuinders zullen eindigen. De voorzitter herinnert aan de besprekin gen van de vorige vergadering en deelt mede, dat er een adres is ingekomen van den R.K. Volksbond en de afdeeling Heiloo van de S.D.A.P. In dit adres wordt gezegd, dat het ten zeerste zal worden betreurd, als de werkverschaffing en steunregeling zal wor den stopgezet en dringt er op aan, de thans fungeerende steunregeling te handhaven en werkobjecten te zoeken. Vocrts was een request ingekomen van enkele uinbouwers, om ook voor hen de steunregeling te hand haven, gezien de slechte uitkomsten van het bedrijf. B. en W. zijn na lange beraadslagin gen tot de conclusie gekomen, dat met 1 April aan de werkverschaffing en steun regeling een einde moet komen. Waarschijn lijk ls er voor velen thans wel eenig werk te vinden. In vorige jaren hielden we reeds eerder op en dan waren de toestanden niet veel slechter als thans. In naburige ge meenten worden de werkverschaffing en steunregeling ook stopgezet. Voorts zyn B. en W. er van overtuigd, dat in vele gevallen gesteund zal moeten worden. In het alge meen belang en in het belang van de ge- meentelyke financiën moeten we thans be ëindigen De heer Greeuw becritiseert allereerst eenige door den correspondent in de Alk- iraarsche Courant gelanceerde berichten en zegt zich niet met het prae-advies van B. en W. te kunnen vereenigen. Adressanten hebben gemeend, gezien het aantal werkloo zen en de huidige tijdsomstandigheden, alles in het werk te moeten stellen om de rege lingen voor te zetten. De Raad mag de n.enschen niet aan het Burgerl k Armbe stuur overlaten; z kunnen zich absoluut niet in de toestanden in een arbeidersgezin in denken. Als werkobjecte noemt spr. uitbrei ding van de begraafplaats en verbetering van den Hollenweg. Er is geen enkele werk- looze die op de f 10 steun bl ft parandeeren. Adressanten hebben nog overwogen een uit keering in eens of een verhoogde uitkeering te vragen. Spr. dringt er op aan, het voor stel van B. en W. niet aan te nemen en de regeling voor onbepaalden tyd aan te hou den. De heer Kostelyk vraagt gelijktydige be handeling van de hem Ingezonde vraag. Spr. verklaart zich tegen steunverleentng; maar wil enkel geld uitgeven voor produvtieven arbeid. Door het plan-de Lange kunnen eenige personen te werk worden gesteld; de rioleeringswerkzaamheden in den Nic. Beets weg kunnen worden uitgevoerd, terwyl ook de Regulierslaan verbetering behoeft. Hier door kunnen we reeds vele werkloozen pro ductieven arbeid laten verrichten. De heer Vahl zegt, dat de kosten van werkverschaffing, steun en tuinderssteun ongeveer f 18.000 hebben bedragen. Uit een onderzoek is gebleken, dat de regeling nog niet kan worden stopgezet. De Commissie stelt voor de regeling' tot 1 Mei te laten door gaan. Nog protesteert spr. tegen de wijze waarop de heer Greeuw over het Burgeriyk Armbestuur heeft gesproken. De heer Barnhoorn zegt, dat de Raad hier voor een belangrijke beslissing staat, daar hij ook rekening moet houden met de andere gemeentenaren, die de kosten die er wor den gemaakt, zullen moeten opbrengen. Spr. gaat accoord met den heer Kostelijk, waar deze sprak over productieve arbeid. Is het niet mogelijk dat er werkobjecte zijn, waar aan werkloozen der speciaal doo" deze crisis worden getroffen, worden te werk gesteld? Wanneer iets tot stand zou kunnen komen, zou spr. een dergelijke regeling kunnen* toe juichen. Wethouder Opdam vroeg of het niet mo- gelyk is, dat de werklooze thans nog wel kunnen vinden in deze gemeente? Kan de gemeente geen tosslag geven op het loon, dat ze verdienen, tot een totaalbedrag van f 22 per week. De loon en zouden b 'jv. 40 cent per uur blijven, waarvan de gemeente een gedeelte betealt. De heer Kostelijk doet voorlezing van een door den heer Rus gctuelxnde verklaring, dat als de Regulierslaan wordt verbeterd, met het plan-de Lange aanstonds zal wor den begonnen. De heer Dekker kan zich met het idee van den heer Opdam slechts in het alleruiterste geval accoord verklaren. Spr. dringt er op aan, dat het plan-de Lange ten spoedigste wordt uitgevoerd, De heer Schuyt meent, t.a.v. het Idee van den heer Opdam, dat Ged. Staten een der gelijke regeling niet zullen goedkeuren, ter wijl de gevolgen niet zyn te overzien Spr. zou de werkloozen den gang naar het Bur geriyk Armbestuur willen becparm en ver klaart zich accoord met het voorstel van da tuinderscommissie om deze regeling tot i Mei te handhaven. De heer Greeu.v verheugt zich over d» meöedeeling van den heer Kostelyk. De heer Keesman zegt, dat ais er geen werk is, gesteund moet worden. Bij het Bur gerlijk Armbestuur hooren de menschen voorioopig nog niet thuis. De heer Vahl heeft ook eerst de gedachte gehad, dat er wel werk te vinden was, maar thans was spr. het tegendeel gebleken Wethouder Opdam bepleit de aanvaarding vaarding van de door hem gelanceerde idee. De heer Kostelyk verklaart zich accoord met den heer Opdam. De minister staat hier thans geheel anders tegenover dan voorheen. De voorzitter zegt, dat er toch eens een oogenblik zal moeten komen waarop de re gelingen moeten worden stopgezet. Thans kunnen er 10 te werk worden gesteld, maar waar blijven we dan met de andere 82 per sonen. Er zijn thans personen, die altoos werkloos zullen blyven. Waar bleven die menschen toen voorgaande jaren de steun regeling werd stopgezet. Aan het plan-de Lange zijn de voorioopige werkzaamheden leeds gedaan. Tot verbetering van de Regu lierslaan zal de gemeente Alkmaar, .en heer de Lange .n onze gemeente moeten bydragen ten bedrage van f 7500. Dit bedrag staat op de suppletoire begrooting, maar Ged. Staten moeten dit goedkeuren. De Regulierslaan kan niet aanstonds onder handen worden geno men, daar de Rykswaterstaat de plannen eerst moet nagaan in verband met den Ryks- straatweg. De heer Kostelijk zegt, dat vaststaat hoe hoog' het niveau van den Rijksstraatweg zal worden, daar het werk reeds is aanbesteed. Als het werk op is, kunnen we weer zien. Spr. dringt er op aan, de werkobjecten uit te voeren. De voorzitter: Maar wat moeten we dan met de overige arbeiders heen. Het zal moei lijk zijn, te bepalen wie valide arbeiders zyn. De heer Greeuw beveelt nogmaals het adres van den Volksbond en S.D.A.P. aan. De voorzitter dringt aan op het vaststellen van een termyn. De heer Greeuw wil voor onbepaalden tyd doorgaan. De Commissie zal wel toezien, dat als de regeling kan worden stopgezet, dit zal geschieden. De heer Dekker stelt voor de regelingen 1 Mei te doen ophouden. De heer Kostelyk zegt, dat in de maand April absoluut werk zal loskomen en is er van overtuigd, dat op 1 Mei het aantal werk loozen sterk zal zyn verminderd. Spr. onder steunt het voorstel-Dekker, mits de werkob jecten ten volle worden ingevoerd. De heer Keesman stelt voor tot Mei door te gaan en dan de toestand nogmaals onder de oogen te zien. De voorzitter merkt nog op, dat de werken aan Nic. Beetsweg en Regulierslaan toch moeten worden uitgevoerd. B. en W. nemen het voorstel-Dekker over. De heer Greeuw wil voor onbepaalden tyd doorgaan. De heer Kostelijk: We doen ons uiterste best om werk te krijgen. We laten de men schen gerust niet ten onder gaan. Het voorstel-Dekker, waarin de datum ver anderd werd op 30 April, werd aangenomen met 92 stemmen. Tegen de heeren Kees man en Greeuw. De heer Barnhoorn bevreemdt het dat de heeren Keesman en Greeuw hebben tegen gestemd, omdat ze blijk gaven weinig ver trouwen te hebben in den Raad. De heer Greeuw zegt, dat de Raad weinig vertrouwen in de arbeiders stelt. T.a.v. de idee van den heer Opdam wyst de voorzitter er op, dat de Kroon een derge- lyk besluit van de gemeente Amsterdam niet heeft goedgekeurd. In dien geest is ook een ministerieel schrijven gekomen. De heer Kostelijk zegt, dat de cultuur waarde van den grond gehandhaafd moet blyven. De heer Barnhoorn wyst op den toeslag, die de gemeente Amsterdam geeft op de loonen in de diamantindustrie. De voorzitter legt den nadruk op de prac- tische uitvoering van dit idee. De heer Greeuw wil de Commissie een uit spraak laten doen, als een dergeiyke aan vrage Inkomt. De heer Schuyt wyst er op, dat de werk gever geen vrije keuze heeft. De voorzitter wil een dergelijke regeling gedurende de maand April invoeren, mits Ged. Staten dit goedkeuren. Hierna werd een suppletoire begrooting vastgesteld op een totaalbedrag van f 9200. De voorzitter sloot hierna de vergadering. Rectificatie De volgende mededeeling ontbrak gisteren ln het verslag van de Vei- lingsvereeniging „St. Willibrordus". Voor de tuinbouwers bestaat tot 5 April a.s. gele genheid om aardbeienmanden te bestellen by het Bestuur. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Adriaan Nico, z. van N. de Graaf en A. G. Langereis; Annie Hendrlna, d. van L. Metse laar en J. M. Waiboer; Antje, d. van J. Hey- ligenberg en M. C. Blaauboer. Ondertrouwd: D. Ha ver kom en T. Over- kamp. K. N. A. Zondagavond geeft bovenge noemde tooneelvereeniging een uitvoering in de zaal van den heer Swaerts. Opgevoerd zal worden „Het kostbare leven", blyspel in vier bedryven van Gerard Nielen. Aanvang te 8 uur. De m. i.„ijs De melkprys alhier ls ge bracht van 10 op 9 ct. per liter. Verkooping Ten overstaan van Notaris C. L. v. d. Bergh, had dezer dagen de ver kooping plaats van een heerenhuis met erf enz. aan de Landbouwstraat, eigenaars er ven Mevr. de Wed. H. Smit. Koopster werd Mevr. de Wed. P. Stam mes van Grootewal voor 3800. Jubileum Gisteren herdacht de heer G. Anneveldt het feit dat hij 25 jaar m dienst was der fa. Trapman en Co. Krijgt Lagedyk nog geen gas? B. en W. stellen naar wij vernemen voor den La- gedij k nog niet aan te sluiten aan het gas- buizennet in verband met de hooge kosten en het povere resultaat, verkregen by het onderzoek te Schagerbrug. De nachtwacht De nachtwacht de heer C. Wey heeft tegen 1 Mei eervol ontslag aangevraagd. Gunning De levering van den geza menlijk aangekocht® kunstmest voor o.e leden van den Tuindersbond Harenkarspel- Oost, is opgedragen aan de firma Krol te Alkmaar, Ongeval Dinsdagmiddag zou de 18-Ja- rige J. S. mei een schuit met kool naar de veiling varen, maar op het waardje zonk de boet. Aangezien hy een goed zwemmer was, vist hij zich goed boven water te hou den tot hulp kwam opdagen, die hem uit zijn netelige positie redde. De ernstige aanrijdteg Naar wij ver nemen is de toestand van het zoontje van den heer Dekker, dat de vorige week met de auto onder den ti 'n gerekte, bevredi gend: men hcopt op i ;,g herstel. •4 i <4 N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6