VAN HET BINNENHOF BUITENLANDSCHE ZAKEN De onderhandelingen met België ONDERWIJS IN HOLLANDSCHE TAAL LANDBOUW ADVIESCOMMISSIE GELD- SCHIETERSWET WERKLOOZENZORG UIT DE REV. SOC. PARTIJ LOONSVERLAGING BIJ DE WESTLANDSCHE STOOMTRAM? PATRIS II FRANSCHE POLITIE AUTORITEITEN OP BEZOEK KERKNIEUWS PASTOOR STASSEN „HUIZE ASSISIË" CHARLIE CHAPLIN RECHTSZAKEN DOOD DOOR SCHULD Verdachte dronken achter het stuur gezeten CLANDESTIENE VERKOOP VAN MORFINE EN COCAÏNE SPORT EN SPEL VOETBAL NEDERLANDSCH BONDSELFTAL—SPARTA (PRAAG) MOTORSPORT GROOTE PRIJS VAN NEDERLAND RADIO-NIEUWS DE RADIORAAD BIJ DEN K.R.O. OP BEZOEK ENGELSCHE DOELMATIGHEID „SING-SING" GEVANGENIS DE OUDSTE STOOMKETEL In avondtoilet voor de microfoon GEMENGD NIEUWS VALSCHE RIJKSDAALDERS KIEVITSEIEREN Den Haag, 30 Maart 1932. Dat de Eerste Kamer bij de behande ling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken Minister Beelaerts nog eens terdege zou onderhouden over de Nederlandsch- Belgische onderhandelingen en met name over de verbetering van de Schelde-Rijn- verbinding, ten opzichte waarvan hij dit schijnt thans wel vast te staan aan de Belgische aanspraken veel te ver tege moet gekomen is, zal wel geen sterveling één moment betwijfeld hebben. Zoo is het dan ook geschied en zoo zaï hei ook morgen geschieden. Want het spre kerslijstje is met de vier senatoren, die heden het woord voerden, nog geenszin» uitgeput. Van deze vier behandeldeif trou wens slechts twee het precaire Neder- landschBelgische vraagstuk De katholie ke afgevaardigde De Jong beperkte zich tot een met aandrang bepleiten van een uitbreiding van het corps beroepsconsuls, omdat totnogtoe blijkens allerlei stemmen Uit de practijk de consulaire dienst niet spoedig genoeg en niet in voldoende mate vaal econcmische voorlichting gediend heeft. En Prof van Embden hield een van zijn eindelooze en alle belangstelling weg- redeneerende oraties over ontwapening en Volkenbond. Vooral zat het hem dwars, dat naar de conferentie te Genève, waar naai internationale vermindering van de ontwa pening gestreefd wordt, uit Nederland een delegatie gezonden was, waarin slechts éèn voorstander van eenzijdige ontwapening (de heer Vliegen) zitting heeft, 's Minis ters betoog in de Memorie van Antwoord, dat men door naar een conferentie, waai internationale gelijktijdige ontwapening ter sprake komt, afgevaardigden te sturen, die dit soort van ontwapening van heeler harte nastreven, volkomen aan alle te stellen eischen voldoet, had den vrij zinnig-demo- cratischen hoogleeraar natuurlijk allerminst overtuigd. En evenzeer hoewel ook dit door den Minister in zjjn Memorie van Ant woord was weerlegd bleek de professor 111 zijn wiek geschoten door het feit, dat tei Volkenbondsveigadering van September van Nederlandsche zijde geen protest was aange- teekend, toen de Spaansche gedelegeerde de Madariaga de stelling gelanceerd had, dat de „neutraliteit" dood was Door deze nala tigheid van Nederlandsche zijde acht Prof. van Embden ons standpunt ten dezen op zichte ondermijnd. Is het nu werkelijk noo- dig. de vasthoudendheid, waarmede deze se nator bij iedere gelegenheid opnieuw zelf zijn stokpaardje berijdt, naar Genève over te brengen en van de bijeenkomsten aldaar een soort van debatingclub te maken? Ten aanzien van de Belgische Kwestie, met name het kanaal, waarin van Nederlana- sche zijde volkomen in strijd met wat in het Memorandum van 7 Mei 1929 verklaard en steeds aan de Staten-Genernal beloofd werd, schijnt te ziin berust, heeft de interpellani van 14 October j.l., Prof. de Savornin Loh- man, nog eens een ernstige waarschuwing dosn hooren. Had Minister Beelaerts, toen hij in het najaar van 1931 in abstracto sprak over een hypothetisch dichten van de ope ningen in den dam-Konijnenburg bezuiden Bath, den Utrechtschen hoogleeraar al zoo goed als overtuigd, dat een dergelijk plan een gesloten verbinding met de dokken van Antwerpen, een pseudo-Moerdijkkanaal derhalve vrijwel in kannen en kruiken was. sedert latere publicaties, sedert het be kend worden van het rapport-Seegers, uit gebracht aan den Belgischen Senaat en ge wagend van een gesloten kanaalverbinding, die notabene ook het Hellegat vermijden zou en dus uitmonden niet te Dintelsas, maar in het Holandsch Diep bij Willemstad, staat het voor Prof. Lohman als een paal boven water, dat de Regeering het oude en goede stand punt van 1929 verlaten heeft. En al trad hij niet in discussie met den Minister, omdat deze uit uit zijn schrif telijke antwoorden aan de Eerste Kamer bleek het weer toch niets wil loslaten, hij waarschuwde alvast den bewindsman, aai de grootst mogelijke meerderheid van de Christelijk-Historische fractie alleen Ba ron van Wassenaer van Catwijk schijnt een andere meening toegedaan een dergelijk kanaal niet accepteert. Het speelt in de kaart van de Fransch-Belgische Rijnpolitiek en van de o.a. door de „Nation Beige" be pleitte „entente trois", het snoert het Rot- terdamscho Rijnverkeer af, het benadeelt ook Amsterdams Rijnvaart, het wordt ook in Brabant en Zeeland zoo beslist mogelijk af gewezen. Daarom stelde Prof. Lohman de pertinente vraag, of de Regeering tegenover België moreel nog volkomen vrij staat en waarschuwde hij haar voor de zooveelste maal, zich niet in een situatie te plaatsen, waarin zij, gelijk zijzelf in 1929 aan de Bel gische Regeering aanvoerde, „door de natie gewreakt" zou moeten warden. Evenzoo deed namens den Vrijheidsbond de heer Van den Bergh, die het niet min der dan Prof. de Savornin Lohman in den Minister laakte, dat hij steeds nog maar niets wenscht los te laten, terwijl uit Bel gischen koker voortdurend wèl berichten komen en die bovendien nog financieele bezwaren opperde. Het Nederlandsche ge deelte van een eventueel aanvaardbaar tra-! cé zou ongeveer 35 millioen aan Nederland kosten, terwijl ook België, dat er financieel slechter can toe is dan wij, voor het Bel gische gedeelte groote geldelijke offers zou moeten brengen. Het was daarom zoo gek nog niet, dat de heer Van den Bergh de heele kanaalkwestie nog maar eens wilde laten rusten, b.v. tot den tijd, waarin het door de crisis geweldig geslonken Rijnver keer weer tot het vroegere normale peil zou zijn teruggegroeid. Morgen zullen nog wel andere sprekers het beleid van den Minister, die voor de opmer kingen van de heeren De Jong en Van Emo- den meer aandacht leek te hebben dan voor die van de heeren Lohman en Van den Bergh, aanvallen. Mr. van Lanschot b.v. zal wel weinig gesticht zijn over de wijze, waarop Brabants belangen genegeerd schij nen te zijn. Het is echter, gezien Jhr. Beelaerts hou ding tot nog toe, aan den grootst mogelijken twijfel onderhevig, of we morgen uit zijn antwoord veel wijzer zullen worden. Hij zal echter verstandig doen, niet in herhaling te treden nopens wat hij in zijn Memorie van Antwoord opmerkte ten aanzien van de an dere onderwerpen, die tussehen Nederland en België regeling behoeven. Het klonk daar zoo ongeveer als een verwijt, dat men steeds maar we.3" opnieuw over de Ant verpen Rijnverbinding klaagt en de andere zaken, b.v. de watervoorziening van het Juliana- kanaal terzijde laat. Het moge waar zijn, dat ook die onder des' r ,an hei Ned'.-rip'' -h n^gisch vraag stuk van groot belang zijn, de Limburgsche kwesties b.v. zijn dit óók voor België zelf, met name voor het Luiksche industriebek ken. En bovendien heeft Jhr. Beelaerts in zijn Memorandum van 7 Mei 1929 ten aan zien van concessies, door België eventueel op deze punten in ruil van een Moerdijk kanaal of pseudo-Moerdijkkanaal te verlee- nen, geschreven: „geen enkele compensatie zou beschouwd kunnen worden als zelfs on geveer gelijkwaardig aan het kanaal, dat in het verworpen verdrag was voorzien of aan een ander kanaal, dat dezelfde kenmerken zou vertoonen." Welnu, het kanaal, waarover thans de on derhandelingen in ver gevorderd stadium schijnen te zijn, vertoont dezelfde kenmer ken als het in 1927 door de Eerste Kamer afgewezen Moerdijkkanaal. Is het can won der, dat Rotterdam, dat Brabant, dat Zee land, dat Nederland dat onderdeel in het geheel der Nederlandsch-Belgische beslom meringen als pièce de résistance, als punt van koppig verzet beschouwen en de rest een weinig op het tweede plan geraakt? De Belgische gezant volgde met groote aandacht de beraadslagingen. Op de Friesche scholen In een uitvoerig adres aan de R.K. Tweede Kamerleden verzoekt het bestuur van het Roomsk-Frysk-Boun, gevestigd te Leeuwarden er bij de aanstaande wijziging der lager onderwijswet op aan te willen dringen, dat het voortaan op de lagere scholen in Friesland, op de een of andere wijze, mogelijk zal zijn, dat de Friesch spre kende bevolking zijn moedertaal leere be grijpen, lezen en schrijven. De gronden, waarop dit verzoek steunt, worden in het adres uitvoerig toegelicht. Het adres is onderteekënd door: Tsj. Hettinga, Leeuwarden, Voorzitter; Prof. Dr. T. Brandsma O.C., Nijmegen, 2e Voorzitter; Arjen Witteveen, Transvaalstr. 49, Leeuwar den, Secretaris; Tsj. v.d. Zee, Irnsum, 2e Secretaris; P. Rijn ja, Amsterdam, Penning meester; J. W. de Jong, Lemmer, 2e Pen ningmeester; Mag. A. C. Doodkorte O.P., Utrecht, Samler. Benoemd tot Rijkslandbouwconsulent ir. J. Th. Westhoff en ir. J. Nijsingh, beiden thans adjunct-Rijkslandbouwconsulent te Zwolle. Ingesteld is een commissie van advies en bijstand, bedoeld in paragraaf 5 der Geld- schieterswet en zijn in die commissie be noemd tot lid en voorzitter mr, dr. G. van den Bergh, lid der Tweede Kamer te Am sterdam, tot leden P. A van Aggelen, di recteur der gemeentelijke bank van leening te Leiden, mr. J. Everts, secretaris Armen raad, Amsterdam; J. Hoogeveen, directeur van de betaalzegelondememing „De Een dracht" te Amsterdam, F. L. D. Nivard, lid der Eerste Kamer te Rotterdam; Th. J. M. Rees van den Ende, directeur Nationale Volksbank te Rotterdam en J. Schouten, lid der Tweede Kamer te Rotterdam en tot secretaris D, van Geel, referendaris bij het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. In Februari Overzicht van gegevens over het tijd vak van 31 Januari 1932 tot en met 27 Februari 1932. Aan alle gemeenten is een vragenlijst gezonden. Van 90 gemeenten (w. o. 's-Hertogenbosch met 41569 inwoners, Roosendaal en Nispen met 22.053, Rheden met 24.651, Haarlemmermeer 26.793, Hengelo met 34.328 en Maastricht met 60.533 inwoners, totaal 210.527) met rond 563.202 inwoners waren bij het samen stellen van dit overzicht nog geen gegevens ontvangen. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van staat c. q. pro vincie) aan werkloozensteun f 4.699.717, id. voor werkvérschaffing f 1562.159. Uit betaald door werkloozenkassen f 2.869.860. Door het Rijk is betaald f 721.000. Van 120 gemeenten met rond 622.198 inwoners waren bij het samenstellen van dit overzicht nog geen gegevens ontvangen. Aantal werkloozen, dat als werkzoeken den stond ingeschreven op 27 Februari 1932 bij het orgaan der arbeidsbemidde ling 275.648. Bovendien gedeeltelijk werk loozen 16.846 en vrouwen 3.676. Van Burink uit de politiek? Maandag 28 Maart heeft het partijbestuur der Rev. Soc. Partij te Amsterdam vergaderd en o.m. het in de Rotterdamsche afdeeling gerezen conflict behandeld. Het partijlid G. van Burink lichtte zijnerzijds de zaak toe, waarna de ontstane achterstand van admi nistratieven aard werd geregeld op een wij ze, waarmee het partijbestuur zich geheel kon vereenigen. Het Partijbestuur stelde vast, dat de door de Rotterdamsche afdeeling genomen schor singsbeslissing als ongeldig moest worden beschouwd. Tenslotte deelde partijgenoot Van Burink mede, dat hij ernstig voornemens is zich geheel uit het politieke leven terug te trek ken. Door exportmoeilijkheden en verminderd reizigersvervoer zijn de inkomens der Westlandsche Stoomtram-Maatschappij over 1931 ƒ75.000 minder dan over het vooraf gaande jaar. Dit cijfer is nog betrekkelijk gunstig in aanmerking genomen, dat er in het afge- oopen jaar 3300 wagonladingen minder zijn verwerkt. In verband met de dalende inkomsten wordt loonsveria ring overwogen. Officieel is er nog niets bekend, doch de betrokken instanties houden voeling met elkaar en ook de werknemers hebben vergaderd. Overeen stemming is echter nog niet bereikt Het is onjuist, dat de loonsverlaging reeds 1 April zou in n. j De Minister van Waterstaat heeft de Volgens een draadloos telegram is het Grieksche s.s. „Patris II" aan boord waar van zich een gezelschap Nederlanders be vindt, heden te Nauplia aangekomen. Naar wij vernemen vertoeft hier te lande de prefect der Parijsche politie, dé heer Chiappe, vergezeld van den politie-prefect van de Seine. De beide politie-autoriteiten verblijven in Amsterdam in het Carltonhotel. Woensdag hebben zij een bezoek gebracht aan s-Gra. venhage en hun opwachting gemaakt bij den burgemeester der residentie en bij den hoofd commissaris. Het betreft hier een contra- bezoek van de Fransche autoriteiten, in ver band met de bezoeken door de Nederland, sche autoriteiten bij den heer Chiappe eeni- gen tijd geleden afgelegd. Veertigjarig priesterfeest Zondag a.s. zal door de parochie Nieu- wenhagen op grootsche wijze het veertigjarig priesterfeest van pastoor Stassen gevierd worden. Pastoor Stassen werd in 1869 in Hulsberg geboren uit een familie, die talrijke priesters aan het bisdom schonk. Kort na zijn priesterwijding in 1892 werd hij tot leeraar benoemd aan het pro-gymnasium te Venlo en was vervolgens rector te Eysden en pastoor te Cadier en Keer. Sinds 1920 is hij herder der parochie Nieuwenhagen. Onder zjjn pastoraat breidde het bijzondere onder wijs zich belangrijk uit, de oude kerk werd verbouwd tot vergaderlokaal voor het ver- eenigingsleven; hij stichtte voorts een meis jespatronaat en huishoudschool. De jubilaris is een groote weldoener der armen. Zilveren feest te Udenhout Op 2 April a.s. hoopt in „Huize Assisië" te Udenhout Broeder Dionysius (Gijsbertus Dickmans uit Helmand') zijn zilveren kloos- terfeest te vieren. Van deze 25 jaren heeft de eerw. jubilaris er ongeveer 23 in „Huize Assisië" doorgebracht. Met groote toewijding heeft hij gedurende dien tijd in het volle van de verpleging ge staan en men kan gerust zeggen: in deze heeft hij lauweren verdiend. Al die jaren zag men den ijverigen Broeder-verpleger met zijn tobbers, want dezen waren vooral het voorwerp van zijn zorgen. Men kon het zien. Hij ging in zijn werk geheel op en zijn grootste voldoening Was als hij zijn jongens kon helpen. Die jongens zullen dezen dag niet onop gemerkt laten voorbijgaan. Geestdriftig ontvangen BATAVIA, 30 Maart (Aneta). Charlie Chaplin is alhier aangekomen, op enthou siaste wijze begroet door honderden men- schen. Alle filmimporteurs op Java hadden zich vereenigd- om den grooten filmacteur een welkom te bereiden. Kinderen kropen onder de tafel om Charlie Chaplins van het witte doek zoo welbekende voeten te bekij. ken. Verscheidenen vroegen Chaplin een bandteekening. Charlie Chaplin is, verge zeld van zijn broer, onmiddellijk naar Soe- rabaja vertrokken. Hij heeft het voornemen een reis naar Bali te maken en 11 April te Batavia terug te keeren. In een interview deelde Chaplin mede. dat hij zeer druk be zig is met het beramen van plannen voor een nieuwe film, waarvan de productie zal worden aangevangen zoodra hij in Amerika zal zijn teruggekeerd. De filmimporteurs zullen van het bezoek aan Java in April gebruik maken om Char lie een diner aan te bieden. De 20-jarige chauffeur H. van R. uit Mid. delharnis, is door de Rechtbank te Rotter dam veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op 3 Juli 1931 heeft verdachte als be stuurder van een vrachtauto, na een café bezocht te hebben, alwaar hij o.a. tien gla. zen bier en eenige hoeveelheid port heeft gebruikt, te Nieuwe-Tonge een aanrijding veroorzaakt, waarbij «en wielrijder, de landbouwer van der Boom, als gevolg van deze aanrijding het leven verloor. In hooger beroep terecht staand voor het Haagsche Hof, ontkende verdachte in staat van dronkenschap achter het stuur te hebben gezeten en zeide van niets te weten. Verschillende getuigen, o.a. de caféhoud- ster, verklaarden echter, dat R. wel onder d'rankin vloed was en dat hij, na het verla ten van het café, bijna een ander wielrijder had aangereden. Eenige getuigen décharge verklaarden, dat zij R. nadien nog te St. Annaland heb ben gezien en dat hij toen niet dronken was. Een ambtenaar van den wegenbouw, als getuigen décharge gehoord, werd door den advocaat-generaal ernstig onder handen ge nomen in verband met door hem ter te rechtzitting afgelegde tegenstrijdige verkla. ringen. De advocaat-generaal zeide uit de getui genverklaringen de overtuiging te hebben, dat R. wel degelijk dronken achter het stuur is gaan zitten. Eerst bij dfeze behandeling komen een aantal getuigen het tegendeel verklaren, terwijl toch vaststaat, dat een der getuigen, juffr. T., verdachte voordat hij in de auto stapte, toevoegde „voor geen duizend gulden ga ik met je mee" en verd.'s e'gen vriend, die rcast hem plaats genomen had, even. eens toegaf, dat R. dronken was en met de auto slingerde. Uit het onderzoek van een bij het lijk gevonden klomp is gebleken, dat het slacht offer Öoor de auto van verdachte moet zijn aangereden. Spr. meende het Hof te mogen adviseeren in geen geval de opgelegde gevangenisstraf door hechtenis te vervangen. Mr. M. de Groot te Rotterdam betwistte de juistheid van de afgelegde getuigenver klaringen en pleite vrijspraak, subs een lichtere straf. Arrest 13 April a.s. In hooger beroep dezelfde, stra. geëischt De 30-jarige zeeman P. B. en een 32-jarige vrouw F. J. J. van der G. zijn door de Rot terdamsche Rechtbank, ter zake van het op zettelijk morfine en cocaïne aanwezig heb ben en verkoopen, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, van welk vonnis de verdachten, die beiden gedetineerd zijn, in hooger beroep zijn gekomen. De verdachten ontkenden zoowel het aan wezig hebben als het verkoopen van be dwelmende stoffen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat in Fe bruari van het vorig jaar door een kellner zekere H. K., twee poeders zijn gekocht voor een rijksdaalder. Den volgenden dag deed de recherche een inval in het pand en vond bij die gelegenheid onder den drempai van de W. C. twee fleschjes, twee lucifers doosjes en een sigarettendoosje, totaal in houdende 24 poeders morfine. Zoowel verdachte als de vrouw kwamen op vroeger door hen voor de politie afgeleg de verklaringen terug. B. beweerde thans dat K., met de poeders door de politie naar zijn woning was gezon den om hem op deze wijze te vangen. Herhaaldelijk werden beide verdachten er door den president op gewezen, dat zij zich in hun uitlatingen tegenover de politie had den te matigen. De advocaat-generaal bij het Haagscne Hof betoogde, dat uit de feiten is komen vast te staan, dat zoowel het aanwezig heb ben van verdoovende middelen als de ver koop daajvan is komen vast te staan en concludeerde tot bevestiging van het vonnis. Verdachten, die zich zelf verdedigden, be schuldigden de politie van „oneerlijke" han delingen en bleven ontkennen in het bezit van morfine te zijn geweest. Arrest 13 April a.s. Na talrijke wijzigingen door verhindering of bedanken van eenige spelers telde het Bondselftal, dat Woensdagmiddag op het Spartaterrein te Rotterdam den strijd tegen Sparta, Praag, aanbond slechts 5 internatio naals, n.l. Van Male, Weber, Van Heel, Wels en Mol. De internationaals hebben allen zeer verdienstelijk werk geleverd, sommigen zelfs zeer goed, b.v. Van Heel en Wels. Het Bondselftal werd met een aantal veel belovende krachten gecompleteerd, waaron der zeer jonge. De Bloemendaalspeler De Bock b.v. lijkt ons nog zeer jong. Hij stond op de rechtsbinnenplaats naast Wels. Twee jonge, kleine vlugge spelertjes vormden hier mede onzen rechtervleugel. Wels heeft weer eens een prachtige partij voetbal gespeeld. Hij had het tegen de groo- tere en zwaardere profs lang niet gemakke lijk, doch hij heeft linkshalf en linksback der Tsjechen vele malen gemakkelijk kunnen passeeren, daarbij zooals gewoonlijk afgeme ten voorzetten gevend aan het blnnentrio. De Bock mist routine, dat was gistermid dag aan alles merkbaar. Hij had vrijwel al les tegen zich, een sterk prof.-elftal, een zwaar veld, zijn kleine tengere gestalte, een debuut, dus, dat groote kans op mislukking bood. Dit is het echter geenszins gewor den. Niet dat hij zich met één slag een plaats in het nationale elftal heeft veroveru, maar niettemin zal zijn spel bij stelselma tige oefening en training in zwaardere wed strijden hoog kunnen worden opgevoerd. De aanleg is er, dat bleek overtuigend uit de manier waarop hij twee doelpunten uit voor zetten van Mulders voor zijn rekening nam. Ophorst was niet slecht. Van hem dreigde er menigmaal gevaar en vooral in de eerste helft zorgde hij voor een goed verband in de voorhoede. Mol, de internationaal, blonk niet uit, zijn werk was af en toe nuttig, zijn snelheid is echter te gering om meer succes te hebben. Mulders kwam er na een zwak begin beter in. We memoreerden reeds zijn beide zeer fraaie voorzetten, waaruit De Bock kon scoren. Ook in de tweede helft heeft de Ajaxied enkele malen laten zien. dat hjj als buitenspeler toch wel gevaarlijk kan zijn. Ook hij mist o.i. routine, door hem en ande ren in dergelijke semi-internationale wed strijden te laten spelen kan zjjn spel worden opgevoerd. In de middenlinie was Van Heel vanzelf sprekend de beste. De Feijenoord-speler deea in niets voor de profs uit Praag onder, be halve zijn tactisch was ook zijn techniscn werk voortreffelijk. Van de Wildt was op het laatste oogen- blik ingevallen voor B. Pauwe. De V.U.C.- speler was er in de eerste helft goed in, zjjn aangeven aan de voorhoede was goed en ook verdedigend hielp hij dikwijls en goed. Doen in de tweede helft bleek hij vermoeid te zijn, uithoudingsvermogen speelt vooral in een dergelijken wedstrijd op een zwaar veld een groote rol. Na de pauze was de Hagenaar zeer zwak. Van Maren deed nuttige dingen, doch moest in de tweede helft uitvallen. In de achterhoede was Weber de beste. Onze internationaal heeft een gave back partij vertolkt, doch hjj hoedde zich voor te veel gebruik van zijn lichaamskracht. Achterberg van Excelsior begon matig, doch nadat hij zich aan de omstandigheden had aangepast en de eerste zenuwen waren verdwenen, heeft hij in het verdere verloop van den wedstrijd niet onverdienstelijk ge speeld. Zijn prestatie was zeker voldoende, doende. Van Male heeft zijn doel op de hem be kende wjjze verdedigd. Schuld aan een van de doelpunten had hji zeker niet. Nieuwe sterren zijn er niet ontdekt, doch het is voor de meeste spelers een nuttige oefenpartij geweest, waarbjj zij veel hebben kunnen leeven. Van de Spartanen was indeidaad veel te leeren. In alle onlerde ->n b"heers 'ten zij het spel, het kop werk was fraa'i, het plaatsen zuiver en steeds langs den grond, de baltechniek liet niets te wenschen over, het positiespel was prachtig, doch twee factoren misten wij bij de Tsjechen. Aller eerst liet het schieten veel te wenschen over en in de tweede plaats ontbrak het hun aan geestdrift. Het enthousiasme, waarmede de Hollanders zich in den strijd wierpen, verwarmde, het kille, als het ware automatische technische spel der buiten landers verkilde. Niettemin zijn we er van overtuigd, dat de Spartanen met heel wat meer dash kunnen spelen. Alleen, zij deden het vanmiddag niet. In de tweede helft, toen zij achterstonden, legden zij er een schepje op en al spoedig was de achterstand veranderd in een voorsprong, die voldoende was om te win nen. Dat deze Tsjechen veel meer brio in hun spel kunnen leggen, is ons het vorige jaar, tijdens het Antwerpsch tournooi duidelijk geworden en ook dit jaar op de beide Paaschdagen in de Scheldestad. Vooral in de ontmoeting tegen Wacker Wee- nen, een ouden tegenstander, werd met animo gevoetbald en toen waren de Spar tanen tot groote dingen in staat. De prestaties trouwens van deze spelers in een interlandwedstrijd zouden heel wat beter zijn. Dat zal het Nederlandsche elftal op 29 Mei te Amsterdam wel merken. Hinderlijk was het vele appelleeren van de Tsjechen, vooral Raymond Braine ging zich hieraan te buiten.- Hij kreeg in de tweede helft terecht een waarschuwing van scheidsrechter Israëls. Ook maken zij veel vuldig gebruik van trucjes, die ons geens zins konden bekoren. Deze zoo uitstekende spelers behoeven zich toch niet van min derwaardige methoden te bedienen Door hun spel zijn zij alleen al in staat te win nen. Bij Sparta waren alle spelers goed, alleen het keepen van Ledvena kon ons geen voldoening schenken. Duidelijk was te zien, dat Raymond Braine de schutter bij de Tsjechen was, van zijn voet kwamen de meeste schoten, die gewoonlijk goed gericht waren. Ongeveer 4000 toeschouwers woonden dezen oefenwedstrijd bij, welke gespeeld werd op een zwaar veld. Door den regen van den laatsten dag, was de bovenlaag zacht en drassig geworden, terwijl de on derlaag van het veld nog hard was. Hier door was het veld moeilijk te bespelen, doch het dient gezegd te worden, dat vrij wel alle spelers zich uitstekend aan deze minder aangename omstandigheden heb ben aangepast. Vlak voor den aanvang der ontmoeting regende het nog, doch tijdens de eerste helft hield het op en zelfs kwam de zon af en toe door de wolken schijnen. De elftallen waren als volgt samenge steld: Sparta: Doel: Ledvena. Achter: Burgr en Ctyroky. Midden: Kostalek, Kada en Srbek. Voor: Podrazil, Silny, R. Braine, Nejedly en Sokular. Bondselftal: Van Male (Feijenoord) doel. Achter: Achterbergh (Excelsior) en Weber (ADO). Midden: Van Maren (ADO), v. d. Wildt (VUC) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), De Bock (Bloemen- daal), Ophorst (HBS), Mol (KFC) en Mulders (Ajax). Na 23 minuten geeft Mulders een voor zet, deze wordt half gekeerd, Mol passeert een Tsjech en plaatst laag naar Ophorst. die prachtig inschiet 1—0. Acht minuten later kan Braine gelijk maken uit een voorzet van links 1—1. In de 34ste mi nuut is het Mulders, die afgemeten voor schiet en De Bock maakt met een kop bal er 2—1 van. Twee minuten voor rust maakt Nejedly den gelijkmaker uit een scrimmage. Tien minuten na de hervatting doelpunt De Bock op dezelfde wijze als in de eerste helft 3—2. Na een overwicht der Tsjechen, is het aanvoerder Silny, die den stand weer gelijk maakt. Silny geeft Sparta na 33 mi nuten de leiding en Prodrazil maakt nog een vijfde punt. Met 53 komt het einde. Voor de T. T. races, die op 25 Juni a.s. op het Circuit van Drente word :n verreden, zijn reeds een drietal inschrijvingen binnen gekomen en wel in de 250 c.M.3 klasse: G. Timmer Assen op New-Imperial; in de 350 c.M3 klasse P. van Wijngaarden Rotterdam op Norton en in de 500 c.M.3 klasse: A. R. K. van der Pluym Rotterdam, eveneens op Norton. Twaalf leden van den Radioraad hebben Dinsdagmiddag gevolg gegeven aan de uit- nooóiging van den K.R.O. om tegenwoordig te zjjn bij een vertooning der K.R.O.-film in het Centraal Theater te Hilversum, waar voor de leden van den Raad, eenige technici van de N.S.F, en de leden van het dage. lüksch bestuur van den K.R.O. een bijzon dere voorstelling was gearrangeerd. Na afloop werd een bezoek gebracht aan den nieuwen N.S F..zender en een gedeelte der fabriekslokaliteiten. Bij den gemeen- schappelijken maaltijd, de eerste rustpooze in het veelomvattende, doch instructieve program der excursie bleek uit de dest>e. treffende verklaringen, dat deze middag voor de genoodigden onder menig opzicht een leerrijke was geweest; juist ook wijl de film in de beteekenis van den Katholieken Radio Omroep voor meer dan ons katho lieke volksdeel zulk een duidelijk en over. tuigend inzicht had gegeven. De dag eindigde met een bezoek aan de K.R.O..studio, waar de geheele uitvoering van de Hayd'n-herdenking werd bijgewoond. vonden kleedingvoorschriften te geven. De vereeniging ziet het echter natuurlijk graag en iedere omroepmedewerker voegt zich van zelf naar de onuitgesproken wet, bij openbare uitvoeringen, waarbij publiek toegelaten wordt, in „Full evening Dress" te verschijnen. Deze gewoonte wordt ook bij niet-openbare studio-uitzendingen gevolgd. Évenals elders verschijnen de orkest musici bij openbare uitzendingen in rok, ter wijl z.g.n. promenade-concerten de rok voor smoking wordt verwisseld. Bij studio-uitvoeringen zonder toeschou wers verschijnen de musici in hun dageljjk- sche plunje. Een uitzondering op dezen regel maakt, zooals bekend, het nieuwe dansorkest der B.B.C., waarvan de leden blauwe smoking dragen met zware revèrs, terwijl de dirigent immer in rok dirigeert. De omroepers verrichten hun avonddienst ook steeds in avondtoilet, alleen al met het oog op hun verplichting, de optredende acteurs en actrices te begroeten. Uit Amerika wordt ons medegedeeld, dat kortgeleden een uitvoering werd gegeven door radio-kunstenaars in de strafgevangenis Sing Sing, welke werd uitgezonden. De uitzending werd echter overtroefd door een programma uit Argentinië. Daar stelden de verpleegden een program ma samen, dat direct vanuit het gesticht, zonder medewerking van buitenstaande per sonen, naar den zender werd gevoerd en uitgezonden. Op het bericht, dat de Engelsche radio artisten voor de microfoon steeds in avond toilet moeten verschijnen, heeft zich een heftige discussie over de doelmatigheid van een dergelijke discipline ontwikkeld. De één vindt de voorschriften doeltref fend, terwijl een ander ze als een April-mop beschouwt. Onze Londensche correspondent gesft ons de op betrouwbaren grond berustende, vol gende officieele mededeelingen. Enge1 and ls een land van vrijheid, doch beperkt door een traditioneele conven- ele zelfz' eht. Op gwd htnvan heef! f -ii€ Cnnoep het niet noodig ge Een stukje geschiedenis Wij lezen in „Spoor- en Tramwegen": „De nieuwsgierigheid van menigeen zal geprikkeld zijn door de aanwezigheid van een bijzonder gevormden ketel op het open terrein van Utrecht C.S. nabij de hoofdge bouwen. Deze ketel is het reservoir van den ouden watertoren van station Simpelveld. Volgens een oude teekening van den aanleg van de lijn AkenMaastricht is deze ketel in 1853 daar reeds opgesteld en heeft thans voor een betonnen bak het veld moeten ruimen. De reden, dat men dit wij onhandelbare en veel ruimte innemende voorwerp een plaats in het spoorwegmuseum heeft inge ruimd, is, dat met vrij groote zekerheid ge zegd kan worden, dat dit voorwerp de oudste stoomketel is, die thans in Neder land is te vinden en zeer waarschijnlijk de eerste stoomketel, die ooit in Nederland of liever ooit in de Vereenigde Zeven Provin ciën binnenkwam, van de fabriek van nie mand meer of minder dan James Watt. Om deze vooronderstelling te verduidelij ken, volge hier een stukje geschiedenis van den stoomketel. De stoomketel, die den Ro meinen reeds bekend was, werd omstreeks 1675 opnieuw uitgevonden door Papin en om en nabij 1700 door Savery gebruikt voor het leveren van stoom voor het opvoeren van water. Men verdreef daarbij met de stoom lucht uit een groot vat, sloot den stoom af, condenseerde den stoom, waar door 'n vacuum ontstond en water kon wor den aangezogen. De ketels van Newcomen en Smaeton leverden stoom voor hetzelfde doel. Deze installaties waren uitsluitend in gebruik voor het oppompen van mijnwater in de Engelsche mijndistricten, waar zij de paarden vervingen. Uit dit eerste gebruik van de stoommachine is ook de arbeidseen- heid paardekracht ontstaan. Eerst later, toen James Watt de stoom machine vervolmaakte, kwam het gebruik van deze machine voor andere doeleinden in zwang. De vorm der ketels was zeer verschillend. Omstreeks 1770 kwam de eerste „Wagon Boiler" in gebruik; een ketel zonder vuur- gang of andere inwendige pijpen. Het roos- tef lag onder den ketel, de rookgassen trok ken onder den ketel naar achteren, kwamen langs een zijde naar voren en verdwenen langs de andere langszijde in den schoor steen. James Watt, die in 1776 zijn beroemde uitvindingen n.l. het gebruik van de expan siekracht van den stoom en den aparten con densor patenteerde, gebruikte denzelfden wa- gonboller tot pl.m. 1875, daarna bracht hjj er een vuurgang in aan. Door de uitvindin gen van James Watt nam het gebruik van de stoommachine ineens sterk toe en in zijn fabriek werden verschillende machines voor het vasteland van Europa gebouwd. Het is waarschijnlijk, dat behoudens eenige uit zonderingen deze machines bestemd ge weest zijn voor het oppompen van mijn- water." De vervaardigers op heeterdaad betrapt Zooals gemeld is de politie te Rotterdam er in geslaagd de hand te leggen op twee personen, die zich bezig hielden met het vervaardigen van valsche rijksdaalders. Hieromtrent vernemen wij, dat deze valsche munterij als volgt aan den dag is gekomen. Een Rotterdamsch bakker gaf een rijks daalder in betaling, die valsch bleek te zjjn. Toen hem gevraagd werd waar hij dit geld stuk had gekregen, deelde hij me^e dat hij het in een kapperswinkel had ontvangen. De politie is toen op onderzoek uitgegaan en heeft een inval in den bedoelden kappers winkel gedaan. Zij trof het goed, want de kapper en zijn vrouw waren juist bezig met het uitoefenen van hun nevenbedrijf, het vervaardigen van valsche rijksdaalders. De zeer goed nagemaakte rijksdaalders waren van onedel metaal en werden daarna ver zilverd. Toen de politie den inval deed wa ren de kapper en zijn vrouw juist met het verzilveren van eenige valsche rijksdaalders bezig. Zij werden in dit bedrijf gestoord en voorloopig zullen zij het niet meer kunnen uitoefenen, daar beiden achter slot en gren del zijn gezet. Tot dusver zijn in den 'oop van eenige maanden ongeveer veertig rijksdaalders, die door hen zelf waren ver vaardigd, uitgegeven. Men neemt aan dat er althans wat de vervaardiging betreft geen ie e medeplichtigen zijn. w Prinses Juliana aangeLocfen Behalve het reeds vermelde kievitsei ,n ook li' kisitseieien aan Prinses Ju- ana aangebeden door P. van der Geer te voorhout en J. H. Nijland te Goor (Over- ijsel).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9