GEMENGD NIEUWS HET VAN DEN VHETON DE VBJAIN1D VA D@IR.PE LANGS DONK fcwE PADEN t -eÜ Fietsen op 63-jarigen leeftijd SCHOENMAGAZIJN UITGEBRAND BERCOVTNG TE HAZERSWOUDE ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL MEISJE AANGERAND ARMBEZOEKER AANGEVALLEN GOLFLENGTE-WISSELING WAARSCHUWING DIENSTBODE IN BRAND LUCHTDIENST AMSTERDAM- HAMBURG DOOR EEN TREIN GEGREPEN BRAND TE LEMMER BEJAARDE VROUW TE WATER HET KIND ONDER HET DOOPKLEED DIEFSTAL VAN ASPIRINE RADIO-OMROEP OUWE KEES dertiende hoofdstuk =5= Donderdagnacht omstr. 3 uur werd brand ontdekt in het schoenmagazijn der firma R in de Haverstraat te Enschede. De brand, welke in de keuken is ontstaan, breiddf zich uit naar de bovenverdieping. Deze h, evenals de achterzijde van het pand, geheel uitgebrand. De winkel bekwam veel water schade. De brandweer heeft het vuur met vijf stralen op twee motorspuiten gehhscht. De aangerichte schade is aanzienlijJc. Een groote partij schoenen is door de water schade waardeloos geworden. De schade wordt door verzekering gedekt. De gehuwde rijwielhersteller Zwienenberg, had Donderdagmorgen, terwijl hij werk zaam was op de boterfabriek van de firma A. H. Brummelhuis, te Hengevelde. het ongeluk van een filter te vallen. 13e ontboden geneesheeren constateerden, dat een nekwervel was gescheurd. In zeer sorgwekkenden toestand werd hij, voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, per ziekenauto naar het R. K. ziekenhuis te Hengelo vervoerd. De dader gearresteerd B. te Heerlerhelde randde In de woning van haar grootmoeder een minderjarig meis je aan met oneerbare bedoelingen. Toen het meisje zich krachtig verzette, trachtte hij haar de keel dicht te knijpen. Het meisje wist zich los te rukken, terwijl B. daarna poogde zich van het leven te berooven. Dit werd belet. Geneeskundige hulp werd inge roepen. B. is naar de gevangenis te Maas tricht overgebracht. Woensdagmorgen ontmoette te Rotterdam een 38-jarige man een armbezoeker van zijn wijk, wi enhij, volgens de „Telegraaf", ver weet, dat men zijn steun had ingetrokken' Waarschijnlijk bedoelde de man, dat de armbezoeker aan het licht had gebracht dat hij aan Maatschappelijk Hulpbetoon een fou tieve opgave van de verdiensten der overige huisgenooten had gedaan en dat hij daar. door van verdere steunverleening verstoken bleef. Hoe het ook zij, hij begon eerst tegen den armbezoeker te schelden en ging hem daarna te lijf. Toen een agent van politie de vechtenden wilde scheiden en den man trachtte te kalmeeren, stormde deze op den agent toe, wien hij eenige slagen toediende. De politieman wist hem ten slotte te over. meesteren en hem gebonden naar het bu reau aan den Oppert over te brengen. Wij herinneren den luisteraars eraaix dat met ingang van heden Huizen naar da lange golf (1875 M.) gaat. Hooger beroep aaqgeteekend De verdachten B. W., G. J. v. H. en J. W. H. die terecht hebben gestaan wegens be- rooving van een Belgischen schipper uit Gent, gepleegd onder de gemeente Hazers- woude en deswege door de Haagsche recht bank zijn veroordeeld, W. tot 9 maanden en de beide anderen ieder tot 6 maanden gevangenisstraf, hebben tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Verdachte W., die bij de behandeling voor de rechtbank geen raadsman had, zal thans worden bijgestaan door Mr. Schaap, terwijl als raadsman van de beide andere verdach ten, evenals In eerste instantie, zal optreden Mr. L. Weyl uit Leiden. In het Alg. Politieblad waarschuwt de burgemeester van Enkhuizen tegen het aan- knoopen van relaties met Jacob Mulder, lotenverkooper, wonende Morschkade 12a, Leiden, die z.g. Hollandsche Grondcrediet- loten te koop aanbiedt op afbetaling en daarbij voorloopige koopbewijzen afgeeft. Deze aanbieding geschiedt herhaaldelijk onder bedrieglijke voorgevens. Meerdere personen zijn hiervan reeds het slachtoffer geworden. Te Arnhem vatten de kleeren van een dienstbode vlam, toen zij te dicht bij een gascomfoor kwam. Het meisje liep de straat op. Voorbijgangers slaagden er in de vlam men met jassen enz. te dooven. Het slacht, offer werd per ziekenauto naar het gemeen telijk ziekenhuis vervoeUd. Haar toestand is zeer ernstig. Dezer dagen werd medegedeeld, dat de luehtdienst van de K. L. M. Amsterdam Hamburg en terug op 1 April wordt hervat, en op deze luchtlijn een facultatieve landing te Bremen is vastgesteld. In afwijking van dit bericht wordt thans medegedeeld, dat bedoelde facultatieve lan ding te Bremen eerst met ingang van 2 Mei ajs. zal plaats hebben. Jongeman ernstig gewond Op den on bewaakten overweg bij de zui velfabriek te Doetinchem is de 17-jarige Ter Braak, die per rijwiel passeerde, door den trein naar Winterswijk gegrepen. De jongen bekwam zware hoofdwonden, terwijl hem ook eenige teenen werden afgereden. Hij werd in het R. K. Ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Kantoorgebouw uitgebrand Woensdagmiddag omstreeks vijf uur ont stond een felle brand in de magazijnen en het kantoorgebouw van de firma A. M. Kuyt, grossiers in glas, porcelein en aardewerk aan het Kleinzand te Lemmer. De brand werd het eerste ontdekt op een van de voorste voorraadzolders. De politie trachtte het vuur met snel- bluschapparaten te stuiten, maar dit bleek niet mogelijk. Het vuur, dat in groote hoe veelheden stroo enz. woedde, greep zoo snel cm zich heen, dat de inmiddels met alle ma teriaal aangerukte brandweer niet kon ver hinderen, dat het gebouw en de inventaris geheel uitbrandde Het gebouw en het bedrijf waren verzekerd. De aangrenzende perceelen kregen belang rijke waterschade. Toen zij haar hondje uitliet De alleenwonende 76-jarige weduwe C. A. geb, de G. te Nieuwer Amstel geraakte, toen zij haar hondje wilde uitlaten, door de duis ternis misleid in een naast de woning ge legen diepe sloot. Op haar hulpgeroep slaag den buren er in de vrouw weer op het droge te brengen. Op medisch advies moest zij naar een ziekenhuis worden overgebracht. En de vrouw in rouwkleeding Men schrijft uit Dinxperlo aan de „Zutph" Crt.": Voor eenige dagen hielden de Duitsche kommiezen aan de grens een vrouw aan, die onder een doopkleed een kindje op haar armen droeg, doch dat niet anders bleek te zijn dan een pop met celiuloidkopje, terwijl het lichaampje gevuld was met sigaretten. Dezelfde vrouw beproefde deze week op andere wijze haar geluk. Ze kwam nu in diepen rouw aan de grens, een zware wedu- wensluier golfde voor haar hoofd omlaag. Het viel den kommiezen direct op, dat de lichaamsomvang der dame niet in overeen stemming was met haar stokkerige beenen. Ze wekte al direct wantrouwen bij de kom. miezen die haar vroegen over wien ze rouwde en vroegen zelfs of het over haar sigarettenkindje was en of ze soms smokkel waar bi) zich had. De vrouw werd onrustig en dit gaf den kommiezen aanleiding om haar eens te visiteeren. Spoedig bleek, dat ze na de visitatie heel vat slanker werd, want 2000 sigaretten en een K G. fijne tabak kwamen van onder haar kleeding voor den dag. De vrouw uit Homborn afkomstig werd natuurlijk ingerekend. Het Amsterdamsche Gerechtshof beves tigde het vonnis van de rechtbank, waarbij een werkster wegens diefstal werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk. Verd. was in dienst bij een groothandel in pharmaceutische artikelen. Binnen korten tijd had zij kans gezien voor negenhonderd gulden aspirine buit te ma- kea 4 4 IAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA 47. In de buurt van het wespendorp hing een waarschuwing en Mevrouw de Bie begon al stilletjes te rillen. Ze liet er Jaap niets van merken, maar toen Jaap hoe langer hoe harder begon te loopen kon ze hem niet meer bijhouden en smeekte hem toch even op haar te wachten. Doch Jaap zou haar nu wel eens laten zien hoe gevaarlijk wespen kunnen zijn.... Het duurde niet lang of hier en daar ontmoette de familie de Ble al wespen. Jaap vloog rakelings langs hen heen en botste van tijd tot tijd eens tegen een wesp aan. Het duurde niet lang of heel het dorp wist dat de ondeugende bij in him nabijheid was en eigenlijk vond Jaap het wat leuk zijn vrouw eens aan het verstand te brengen, dat hij haar niet bedrogen had. Hoe zij dit doet „Ik heb groot vertrouwen in Kruschen," schrijft een 63-jarige vrouw. „Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik geen enkele keer overgeslagen 's morgens bij het ontbijt een klein beetje te nemen, de flesch staat altijd op tafel. Ik weet zeker, dat ik het aan Kruschen te danken heb, dat lk op 63-jarigen leeftijd nog zoo levendig en flink ben, zoowel naar lichaam als geest. Ik fiets en rijd veel auto en veel van mijn vrienden vragen mij het recept, waardoor ik mijn goede gezondheid en energie heb. Ik zeg altijd: „Kruschen Salts en werk". Mevr. J. H. W. Kruschen is een combinatie van de zes zouten, die het lichaam noodig heeft om het gezond en flink te houden. Een klein beetje iederen morgen in den eersten kop thee of koffie spoort lever en nieren aan tot krachtiger werking. Zóó ingenomen is Kruschen smaakloos. U bemerkt geen enkel verschil In den smaak van Uw thee, maar na een paar keer bemerkt U wel een aan merkelijke verbetering in Uw gezondheid. Uw oogen wordén helderder, de kleur komt op Uw wangen terug, elke functie van Uw lichaam wordt krachtiger uitgevoerd en hoofdpijnen en moeheid verdwijnen. Kru schen Salts maakt U „fit" en houdt U „fit" Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) ZATERDAG 2 APRIL HUIZEN, 1S75 M. Uitsl. K.R.O.-Uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonpl. 10.00 K.R.O.-Trio. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15—1.45 K.R.O.- sextet. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Kinderuur. "4.00 H.I.R.O. 5.00 Gramofoonpl. 5.15 Sport- praatje. 5.30 Gramofoonpl. 6.00 Journ. Week overzicht. 6.20 Gramofoonpl. 6.40 Esperanto- cursus. 7.10 Causerie over „Regeneratie-ver mogen bij planten en dieren". 7.45 Gramo foonpl. 8.00—11.00 Cabaret-programma m. m. v. Louis Nolret, Willy Corsari en „The Three Hawkcourts" (accordeonisten). 11.00 —12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 7.30— 7.45 Gymnastiekles. 8.00 Cramofounpl. 9.00 Trio W. Drukker en Gramofoonpl. 12.00 1.45 VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramo foonpl. VARA-Klnderkoor „De Krekeltjes" o. 1. v. L. Hiilscher. Pianobegeleiding: J. Klckhefer. 3.15 Gramofoonpl. 4.30 Accor deon-Ver. „Linker Maasoever" en Gramo foonpl. 5.15 Beoefening der Huismuziek o. 1. v. P. Tiggers. 7.00 „Russia", Russisch Balalaïkaorkest o. I. v. Dr. Swerkoff en Koor o. 1. v. Dr. Dubatoff. Solisten: M. Wisch- newsky (tenor) en Kenty Litwinzeff (bala laika). 11.00 Vaz Dias. 11.1512.00 Vervolg bonte avond. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Northern Studio-orkest o. 1. v. J. Bridge. 1.05 Orgelconcert Reg. New. 1.50—2.50 Com modore Grand-orkest o. 1. v. Muscant. 3.50 Radio-Militair-orkest o. 1. v. B. Walton O'DonneJl. W. Kirby (tenor). 5.05 Orgelcon cert Reg. Foort. 5.35 Kinderuur. 6.206.45 Berichten 6.50 Intermezzo in Welsh Dia lect. 7.10 en 7.25 Lezing. 7.50 Studenten liederen. S. Robertson (bas) en Radio- Mannenkoor o. 1. v. Robinson. 8.20 Variété- Programma. 9.20 Berichten en lezing. 10.00 BBC-orkest o. 1. v. Lewis. O.a. Ouv. Lelchte Cavallerie, Suppé en Sel. „Die schone He lena", Offenbach. 11.00—12.20 Ambrose en zijn Band. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 7.50 dito. 9.05 Literair- muzikale Avond o. 1. v. Hugues Delome. 10.20 Ballet ,De Old", Massenet (Gramo foonpl). KALUNDBORG, 1153 M. 11.20-1.20 Con cert vanuit Rest. „Wivex", 2.504.50 Radio- orkest o. 1. v. Gröndahl. E. Nissen (viool) en V. Fischer (piano). 7.20—10.20 Bonte Avond. M. m. v. Omroep-orkest, solisten en vocaal kwartet. O.a. Marschen van Sousa. 9.30— 10.20 Concert a 1. v. Emil Reesen. Q. a. Ouv. „Jean de Paris", Boieldieu; Wals uit „Rcsenkavalier", Strauss en Wals en Polo naise uit „Eugen Onegin", Tschaikowsky. 10.20—11.35 Dansmuziek vanuit Rest. „Lod- berg". LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Gramo foonpl. 10.40—12.10 Concert u. Berlijn. 12.20 1.50 Concert o. 1. v. Wolf. 1.552.45 Gra mofoonpl. 4.20—5.20 Namiddagconcert. 7.20 „Musikalisches Durcheinander". M. m. v. Werag-orkest, dito koor, solisten. Leiding: Buschkötter, Ktihn, Eysoldt en Zimmermann. Hierna tot 11.50 Dansmuziek. 11.50—12.20 Gramofoonpl. (Jazzmuziek). BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35— 2.05 Gramofoonpl. 4.20 Dansmuziek uit Ho tel Atlanta. 6 50 Gramofoonpl. 8.20 Concert, o. 1. v. Kumps. Mevr. Ervan (sopraan). O.a. Ouv. Tannhftuser, Wagner en 8ste symphonie Beethoven. 338 M.: 12.35—2.05 Gramofoon- platen. 5.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Opera „Die WalkUre" van R. Wagner. ROME, 441 M. 125 Gramofoonpl. 8.05 Uit zending van een opera. ZEESEN, 1635 M. 6.55 Weensch Philhar- monisch orkest o. 1. v. Clemens Krauss. M. m. v. Pablo Casals (cello). 7.50 Vroolijke Avond. 9.55 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek- fTTT Langdaam vatte ze den deurknop en haar groote grijze oogen rustten nog een wijle op den gestorven ouden man, die daar nu zoo netjes lag in z'n wit doodshemd met de oogen gesloten. Den geheelen middag was ze er al aan bezig geweest en nu kwam er een glimlach van innige voldoening op haar oud'achtig gelaat, als ze nog eens haar moeilijk vol brachte taak overzag. „Ziezoo", mompelde ze en streek over haar glad lichtgrijs haar. „Dat 's gebeurd" en ze deed de deur open om te gaan zeggen, dat 't klaar was. 't Was in een deftig gesticht en de zusters hadden een kle'ne afdeeling bestemd' voor arme oude luicijes.' Kees van Ammeren was van morgen pas gestorven, 't Was een oude, gebogen man, diep in de tachtig, en in zijn geest was ver warring ontstaan de laatste jaren, een scjrt van kindschheid. Eenige weken te voren was hij ziek geworden en had de laatste H. Sa cramenten ontvangen. Maar langzamerhand begon hij weer wat op te knappen en sukkel de 's morgens weer op z'n lichtbruin stokje leunend, naar de kerk. Van morgen ook had hij den tocht ondernomen met den ouden Jan. Onderweg was hij ineengezakt en toen ze hem naar huis terug brachten, was hij beter, zei hij, heelemaal. Vijf minu ten later zat hij dood op zijn stoel, naast Jan, die onbezorgd doorhapte in z'n dikke boterham. Toen de zuster binnen kwam en verschrkt naar den dooden man staarde en uitriep: „Maar Jan! Kijk toch eens! Kees is dood!" toen keek de oude even op en mom pelde met volle mond: „Zoo, dood, dood," en hapte weer gretig in z'n brood. Treurig kwamen ze binnen gesukkeld in de doodskamer, de oudjes en hun slecht ziende oogen zochten den gestorvene. „Daar ligt.ie nou" en een oude boerin keerde zich om naar dg anderen met een vreemde schitter ring in haar donkere, eens mooie oogen. „Daar ligt-ie nou" en haar beenige vinger wees naar de ruw.houten lijkkist en ze drongen allen naar voren tot om het lijk. „Dat is nou Kees", en een mager klein vrouwtje met rimpelig gelig gezichtje en dunne grijze haren, waar hier en daar het kale hoofd doorschemerde, schudde heftig oud-vrouwtjesachtlg het hoofd. „Daar, ouwe Kees dood! Ja, ja, zoo gaat het", en al maar doorschuddend trok ze een moeilijk loopen den, afgetobden man naar zich toe: „Zie j'm, Jonas?" Oud-beverig, 't grijze hoofd en de dunne gerimpelde handen, die krampachtig een dikken knoestigen stok omknelden, met droge vale lippen, die trilden van ouderdom als hij sprak, deed hij een stapje vooruit, heel langzaam, en zacht zei hij met ietwat gebroken stem: „Dat had je vanmorgen niet gedacht ouwe jongen, dat je 's avonds al in de kist zou liggen. Nee vast niet." En hij strompel de tot vlak bij het lijk en legde z'n hand beverig op de saamgevouwen grove doode handen. „Of ze nog leven", zei hij, „Voel eens!" En de anderen drukten en duwden en voelden zachtjes. „Waarachtig, of ze nog leven". „En kijk eens, de blos ligt nog op z'n wangen! Die kerel, hij zag ook altijd zoo rood! Weet je wel?" En er kwam een klein lachje op het groote ronde gezicht van een dikke vrouw als ze dat zei. t Was net of 't ie" en ze gooide d'r breede hoofd achterover en bracht de hand in een boog naar den mond. „Maar nog nooit, dat zeg ik je, nog nooit, heb ik hem dronken gezien, en vroeger „Ook niet", onderbrak haar een stumpe rig vrouwtje en ze streek over haar paars ge bloesd jakje. „Vroeger vroeger", riep ze iet wat luid, „daar kan ik over meepraten over tegenspoed op tegenspoed. Ten laatste ver brandde z'n hoeve en heeft hij armoe ge leden. Ai-me Kees. Toen Is hij boefenarbei der geworden en verdiende wat; maar hij heeft gesukkeld, z'n leven lang, doch 't was een brave kerel, altijd, in al z'n ellende, dat Is waai-". „Z'n laatste gang is ook naar de kerk ge weest", bracht de boerin er tusschen in. ,Ach ja", praatte ouwe Maartje verder, „die kerk. Toen ik pas bi] hem vandaan was, wachtte hij daar des Zondags dikwijls op me. Hij heeft me nog zoo gauw niet laten gaan. Maar ik zag wel dat het zoo niet ging. t Heeft me heel veel gekost, maar ik heb het dorp verlaten. Toen lk hem den laatsten Zondag daar bij de kerk zag, toen heb ik zacht z'n vingers gedrukt en gezegd: „Ik ga heen Kees; God zegen je!" En toen wilde ik weggaan, heel gauw. Ik kreeg 't zou benauwd, maar hij hield me vast en toen ik hem aankeek, zag ik tranen in z'n goedige oogen. Toen heb ik zoo geleden", en ze boog het hoofd en zweeg even. En de anderen staarden naar haar in stilzwijgen. „Maar ik was moedig", ging ze voort. „Den volgenden morgen heel vroeg ging lk weg naar mijn nieuwen dienst in do stad en ze zagen me op 't dorp niet eer terug, dan toen Kees getrouwd was. Toen was ik arm en hij had alles wat-ie-maar hebben wilde, en nu op onzen ouden dag was hij een arme, doodarme man, die uit medelijden opgenomen is, en ik kan elke week nog een paar centjes betalen". „Toen ik pas hier was, heb ik veel met hem gepraat over alles, maar de laatste ja ren was-ie-heelemaal van de wijs!" En ze zuchtte eens diep en deed een stapje vooruit om haar knokkelige vingers te kun nen leggen op z'n handen. „Wat zijn ze nog levend, hé" en Teun, een stokoude, kind- sche man kwam naast haar staan en als was het een sprookje geweest wat ze verteld had, fluisterde hij zachtjes in haar oor: „Is 't echt gebeurd?" Zij draaide zich om. „Wat denk jij...?'* Maar ze hield zich in en goedig sprak za terug: „Ja Teun, 't is waar gebeurd", en de oude man schudde het kale hoofd heel heftig en ineens begon hij hardop te lachen en sloeg met de hand op z'n knie tot ze hem aanstieten en wezen op het Hik. „Laten we een Onze Vader bidden voor z'n zielerust", zei de dikke vrouw en ze knielden allemaal neer om de kist en met stemmen zwakker werden en hun ouwe, af- t x>r de kamer: „Onze Vader, die in den Lemel zijt", en ze baden lang, tot hun stemmen zwakker werden en hun owe, af gewerkte beenen pijn deden van het knie len. Toen stonden ze op en keken nog eens naar hem, zij zelf al half verwelkt, al vlak bij het graf en ze bleven kijken en zwijgen en door hun moeilijk denkende hoofden speelden klanken van hemelmuziek die ze straks misschien zouden hooren. zijn vroeger leven", en dan wat zachter: „Arme Kees! Dat had ie toen niet gedacht!" „Dat ie dood zou gaan?" vroeg er een, „nou". „Neen, dat wist hij wel, maar hi) wist niet, dat hij op zijn ouden dag heelemaal genadebrood zou eten, dat hij ais een arme, doodarme man zou sterven. Daar had-ie toen nooit aan gedacht!" Even, heel even was 't stil ln de dooden- kamer en allen staarden ze met groote vraag-oogen ouwe Maartje aan, die zoo be den gestorvene, en hun zwijgende lippen kend was met dat lange, lange verleden van schenen te vragen: „Waarom niet?" Dan zette het vrouwtje de eene hand op de uitstekende heup en met de andere op den rand van de kist boog ze even het hoofd, heel even, en over 't ouwe gezicht glansde een zachte schemering van vreugde en droefheid door elkaar gemengd, dan hief ze 't weder op en d'r doffe oogen staarden in stil gepeins naar het lijk van ouden Kees. Dan sloot zü ze en nog zag ze het beeld van den gestorven man voor zich, maar opeens verduisterde het, er kwam een waas voor haar oogen en langzaam en zachtjes werd het lichter en lichter en zag hem, Kees, als jongeling. ,,'t Is lang, lang geleden," zei ze en hief een wijle het gebogen hoofd op, terwijl haar hand over d'r voorhoofd streek, in lang voorbije herinnering. „Wel zeventig jaar, want 'k was een meisje van een jaar of achttien. Laat eens kijken, achttien, ja, met December geweest en toen in 't voorjaar was 't. Mijn vader was een man, die hard moest werken om ons te eten te geven. We waren toen met z'n tienen kinderen en moeder en een ouwe nicht, die geen thuis meer had, maakte dertien. En royaal was het dus niet bij ons, maar we waren gelukkig en dat was de hoofdzaak. Schuins tegenover ons huis stond de boerderij van zijn vader, 't Was een drukke boel. Toen ik een jaar of zeven tien was, werd ik daar melkmeisje; ik moest ook mee verdienen. Ik was dus den heelen dag daar over den vloer, zooals Je dat noemt. Hij," ze wees met baar oogen naar het lijk „hij bleef natuurlijk bij zijn vader thuis, hij was de eenige zoon en 'k zag hem dag aan dag". Ze hield even stil en staarde, staarde naar den ouden Kees, naar z'n halfgesloten oogen; heel, heel eventjes droomde er een lachje om haar lippen en ze ging een beetje zachter voort; „We hielden van elkaar; we waren zoo ge lukkig in onze liefde en maakten zulks heerlijke plannen! Als ik de emmers ge schuurd had, kwam hij ze altijd halen. Dan praatten we een poosje en o, dat waren zulke gelukkige ©ogenblikkenDat was een paar maanden zoo gegaan, toen merkte z'n vader het. Hè, dat was toch zoo'n slag voor ons. Ik werd weggejaagd van de hoeve: lk was te arm. Hij moest een vrouw hebben met geld en hij heeft haar gekregen, maar gelukkig is hij niet geweest. Toen hij na den dood van zijn vader eigenaar was van het erf, had hij, ondanks al het geld, te- N&ax het Engelscb door J, Scheepens 71 Ze wenachte voor Peter, dat hij overwinnen zou, en toch, zij wist het. de gevolgen voor hen allen zouden verschrikkelijk zijn. Of schoon zij zeker was van Jim's liefde, geloof de zij toch, dat Peters bekeering een oogen- blikkelijke breuk tusschen hen zou veroor zaken. Hij zou haar zeker laken Ze had een gevoel, alsof ze werd geplaatst voor een wreede en langzame marteling. Toen zij dien morgen voor St. Pieters Confessie neerknielde, ontsprongen warme tranen haar oogen. Sombere wateren dreigden haar en Jim te overweldigen en te scheiden, als twee geliefden, die door den sterken stroom ge noodzaakt worden, elkander los te laten. Ze zag Jim thans vanuit een anderen ge zichtshoek: als iemand, die in staat was, haar doodelijk te treffen. Haar liefde voor hem, zoo zwak en onbeteekenend in den beginne, had langzamerhand geheel haar wezen door stroomd. En het waa juist die liefde, die zulk een scherp wapen in zijn hand was geworden. Juist omdat zij hem zoo liefhad, kon hij haar doodelijk treffen. De kleine, fatale zaadjes van rampen en w - tegenspoed worden meestal bü het begin van het leven of een daad gestrooid. En nu zij de dingen achteraf bezag, scheen het haar toe, dat zü feitelijk reeds toen zij Jim trouwde geweten had, dat een schipbreuk, als er ooit een kwam, komen zou door Peter. Toch wachtte zij de gebeurtenissen der vol gende dagen af met die serene kalmte, welke zij in het vooruitzicht van storm aan den dag kon leggen. En eiken dag opnieuw, wanneer zij Peter de kerk van Sant' Andrea voor de vroegmis zag binnenkomen, begreep zij, dat er slechts één uitkomst mogelijk was. Hij deed nimmer blijken, dat hij haar gezien had: soms zelfs wilde het haar voorkomen, dat hy vermeed, haar blik te ontmoeten. Hij knielde, steeds vóór haar uit, in een diep devote hou ding. Als ze hem dan zitten zag, was het haar, alsof de donderwolk steeds dreigender en somberder werd en langzaam pader schoof, al de gezichtseinders van haar leven verduisterend, ®n zelfs de toekomst donker makend, waarbij nergens Jim's gelaat meer was te bespeuren. Dan greep zij in gedachten naar de oude, bekende gestalte, maar deze ontglipte haar m de duisternis, en speelde met haar ellendige verlatenheid.,., Den volgenden Zondagmorgen, na week van drukke bezoeken aan tal van be zienswaardigheden, en een aantal uitstapjes naar kleine, in de onmiddellijke nabijheid van Rome gelegen bergstadjes, keerde cari na iets later dan gewoonlijk uit de kerk te rug. en vond Jim in het hotel, terwijl hij al leen zijn ontbijt gebruikte. Ze had Peter niet in de kerk gezien dien ochtend en er uit besloten, dat hi) zich misschien versla pen had. Na haar echtgenoot begroet te hebben, zette zü zich aan tafel neer, en dacht niet meer over het uitblijven van den jongeman. Ze waren er geen van bel den ongerust over, en het ontlokte Jim slechts een korte, scherpe opmerking over het groeiende gebrek aan stiptheid bij zijn zoon. Slechts toen het naar elf uur liep en de Jongeman nog steeds op zich liet wach ten, begon Jim, die gereed was, om zich ter kerke te begeven, ongeduldig te wor den. Zich het incident van den vorigen Zondag herinnerend, had Jim reeds besloten, dat hij Peter niet zou ontslaan van de verplichting, hem naar de Engelsche kerk te vergezellen. Hij was er zelfs op voorbereid, denzelfden tegenstand te ontmoeten als de vorige week, een herhaling van 'sjongemans mokkend zwijgen, van verstrooidheid en geestelijke af wezigheid in de kerk van verzwegen antipa thie. Jim was alleen, want Carir^i had zich we derom naar den dienst in de St. Pieter be geven en hij had haar naar de tram gebracht en haar zien vertrekken. Daarom was hi) overtuigd, dat Peter zijn stiefmoeder niet heimelijk naar die kerk had kunnen verge zellen. Ze was er alleen heengegaan, e«n zonnige, verrukkelijke verschijning, op dien konden, doch 8 tralenden wintermorgen, 111 haar praohtigen pelsmantel en met 't kleine' aardige hoedje, dat haar korte haren geheel insloot. Z® had hem vanuit den tramwa gen nog toegewuifd. en daarna was hij lang zaam naar het hotel teruggewandeld, aan haar denkend, en bijna wenschend, dat hü met haar mee ware gegaan. Maar dat zou "n slecht voorbeeld zijn geweest voor Peter, en opnieuw zijn eigen zwakheid hebben bewe zen..,. Het sloeg elf uur en er was nog geen teeken van leven van Peter. In zijn kamer was hij niet, en op zijn vraag daarnaar ver telde men Mallory, dat Peter nog niet ont beten had. Eerst werd Mallory ongeduldig, daarna angstig, en ten slotte ongerust. Er zou hem toch niets overkomen zijn? Men ver zekerde hem, dat men den jongeman te ze ven uur het hotel had zien verlaten. Hij had er frisch en °Pgewekt uitgezien, vertelde de nachtportier. Doch hij had niets gezegd en ook geen bericht achtergelaten. Sinds zij Linfoid verlaten hadden, had Pe ter geen neiging meer vertoond om lang af wezig to blijven, zijn vader te ontloopen, zich op geheimzinnige zwerftochten te begeven. Maar nu..., was het opnieuw begonnen. Spoedig had Jim zich woedend gemaakt. Het mocht niet gebeuren, dat zijn zoon een tweede maal den huiselijken vrede ging ver storen. Als hij terugkwam, zou hij Peter weer eens aan eenige regels van het huis Mallory herinneren. Jammer, dat hi) al te oud was voor een fiksche afstraffing met karwats of rijzweep. Dien morgen ging Jim niet naar de Engel sche kerk. Hij overtuigde zichzelf, dat hij daar veel te opgewonden voor was. Zijn jon gen maakte hem woedend. Hij maakte zich aan een of ander kwaad schuldig, want waar toe diende anders die geheimzinnige terug houdendheid? Ditmaal moest en zou hij het achterhalen. Uit eerbied voor Carina had hiJ tot nu toe een definitieve scène met z|Jn zóón vermeden. Ja, doch dat was juist de noodlottige, onveranderlijke reden van zijn aarzeling, zijn gebrek aan beslist heid.... Op een gegeven oogenblik dacht hü er zelfs ernstig over, zich naar de St. Pieter te be geven, om Carina te ontmoeten en met haar mee naar het hotel te wandelen. Maar zij zou zeker uiterst verwonderd zijn, indien zij hem alleen zag komen. Neen, hij wilde liever hier op Peter wachten, hem aanspreken, zoodra hij binnen kwam en aandringen op een open hartige verklaring van diens gedrag.... Hij rookte een onnoemelijk aantal sigaret ten en wierp nogmaals een blik in de Engel sche dagbladen. Het Angelus luidde van ver schillende kerktorens in de nabijheid. Carina kon spoedig terug zijn. En nog steeds geen PeterTen slotte stond Jim ongeduldig op en begaf zich in de hall van het hotel. Een rijtuig hield stil voor de deur en twee personen stapten uit: zijn vrouw en Peter. Ze waren dus toch samen uit geweest. Welk hun geheim ook was, Carina hielp blijkbaar zijn zoon in diens ongehoorzaamheid. Jim stapte op hen toe. Peter, ik heb je een en ander te zeggen. Kom mee naar m'n kamer, onmiddellijk. Zijn stem klonk hard en stug. Peter zag eenigszins verbaasd op. Goed, vader, sprak hij op rustigen, bij na luchigen toon. Allen stapten samen in de lift. Carina keek koel en zenuwachtig tegelijk; ze was zeer bleek en was bijna ziek van vrees. De uitbar sting was ongetwijfeld niet vet meer af. Jim's uitdrukking en optreden wa.ren maar al te duidelijke aanwijzingen daarvoor. In de lift sprak Mallory g«en woord Bij de aankomst was Carina de eertite, die naar bul ten trad. Een oogenblik aarzelde zij, doch Jim, die zulks bemerkte, sprak: Neen Carina. Ik wil Peter alleen spreken. Ik heb hem iets te vertellen, dat ge niet behoeft te hooren. Hij beheerschte zich buitengewoon., doch zijn oogen waren met bloed beloopen van ln gehouden woede, en de aderen waren als koorden gezwollen op zijn voorhoofd. Jim! Het was een smeekende roep tot hem. Doch hij scheen haar niet te hooren, want hij begaf zich regelrecht naar zijn kamer, de laatste van de door hem gehuurde suite, met eigen ingang: hiertusschen bevond zich da slaapkamer van Peter. Carina begaf zich naar hare kamer. Jack son, de kindermeid, was juist met Tony te ruggekeerd van haar wandeling op den Pincio, en het kleine wicht sliep rustig ln zijn bedje. De meid trok zich langzaam te rug en Carina zette zich voor een der breede vensterbanken neer en staarde naar de drukte op de straat beneden. Ze zag de donkerroode tramwagens en het drukke ge wemel van luidruchtig babbelende voorbij gangers. In een tuin tegenover het hotel scheen de zon fel op de groene palmen. Doch ln haar geest waarden als "n zwerm onheilspellende vogels de angstige gedachten rond, waaraan zü zelf geen vorm durfde ge ven. Het was waar, dat zl) haar stiefzoon van morgen in den St. Pieter had ontmoet. HU was er reeds vroeg heengekomen, zoo had hl) haar verteld, om den dienst in de Engelsche Kerk te ontloopen en hij had een kop koffie gedronken in een restaurant op de piazz». (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10