CHRISTIAANS' f 27.50 W. CHRISTIAANS' m Medegedeeld deer DE SPAARNEBANK N.V HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders Agenda 2 April GOEDERENHANDEL N.V. CONTINGENTEERINC HEERENCOSTUUMS R. K. WERKLOOZEN- RETRAITE L'AKEROl Rede van den heer A. C. de Bruijn Stofzuigerhuis MERTENS STADSNIEUWS H. O. V. GOETHE-HERDENKING R. K. MEUBELMAKERS ONZE WINKELSTAND ST. RAPHAEL PERSONALIA VIERING JULIAN AD AG VERKEERSCOMMISSIE DE CAFÉ-BRAND IN VELSEN-NOORD In vrijheid gesteld ZOMERKADE 53 Filiaal: Zaanenstraat No. 1 Telef. 13250 en 16620 GOEDERENHANDEL Zomerkade 53 en Zaanenstraat 1 VAN ONZE RECHTBANK JUBILEUM DR. TH. KOOT DE ITALIAANSCHE FLORA GIFTEN CRISIS-COMITÉ DRONKEN AUTOBESTUURDER FILMAVOND „HERWONNEN LEVENSKRACHT" FAILLISSEMENTEN Barteljorisstraat 15 - Tel. 10756 VAIV3PYR stofzuigers f 08.- ONDERSCHEIDING VELSENS NIEUWE BURGEMEESTER JUBILEUM G. ITJESHORST BEGIN VAN BRAND UITBREIDINGSPLANNEN IN NOORD-HOLLAND „KINDERVOEDING" BEGRAFENIS J. P. LOOGMAN BURGERLIJKE STAND 9.45 58.85 9.70 34.55 47.95 2.47 12.75 9.50 95.— 9.80 34.65 48.15 12.90 Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 5 uur. R.K. Bureau voer Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zater dag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, terdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstr. 1, Gebouw „St. Bavo" „Geel-Wit", 6 uur Gewone) zitingen, 4 en 7 uur. Stadsschouwburg Revue „Lachpillen", 8 u. Gem. Concertgebouw Film „Het wonder, bare leven van Thérèse Martin". Bij de uitvoering van André Caplet's „Le Miroir de Jésus" De diepe indruk dien het meesterwerk van den jong gestorven Franschen componist bij de eerste uitvoering te Haarlem (22 Maan 1.1.) op de talrijke aanwezigen gemaakt heeft, is voor het bestuur der H.O.V. aan leiding geweest, onmiddellijk pogingen in het werk te stellen om ook den bezoekers der Zondagmiddagconcerten de gelegenheid te geven, deze aangrijpende compositie te leeren kennen. Dank zij de buitengewoon tegemoetkomen de houding der soliste, Mevrouw Berthe Seroen en de groote bereidwilligheid waar mede de dames van het koor en haai voortreffelijke leider, de heer Jac. Zwaan, zich dadelijk weder tot medewerking bereid verklaarden, was het mogelijk dit plan tt verwezenlyken- Zooals men weet is het voor alle uitvoe renden zeer moeilijk wprk, geschreven voor een zangstem, vrouwenkoor, strijkorkest en harp. Het behandelt in drie deelen de ge beurtenissen uit Jezus' leven en wat daar mede direct samenhangt; in het eerste deel (Miroir de Joie): de blijde gebeurtenissen: in het tweede (Miroir de Peine): -Jezus' smarten en kruisiging; in het derde (Miroir de Gloire): de feiten der verheerlijking. Daaraan worden nog toegevoegd Maria's Hemelvaart en Maria's kroning als Hemel koningin. De tekstdichter Henri Ghéon heeft ntet het uitvoerig Bijbelverhaal gevolgd, doen zich bepaald tot korte, sober-aanduidenae parafrases; telkens betrekt hij daarbij Maria In het verhaal als mede-levende, mede-iy- dende Moedrr. De titel: „Le Miroir de Jésus" (De Spiegel van Jezus) duidt aan, dat het werk is als een spiegel die het leven en sterven van Jezus weergeeft. In verband met de groote aandacht, die bij het qpnhooren van dit werk van den luisteraar gevergd wordt is het programma vóór de pauze opzettelijk licht en kort ge houden. Men verzuime niet van deze unieke ge legenheid gebruik te maken om het ver heven s-^oone werk en zijn ideale vertolk ster, mevrouw Berthe Seroen, as. Zondag te komen hooren. Goethe-film en Faust Het Rembrandt-Theater heeft gezorgd, dat ook Haarlem kennis kon nemen van de Goethe-Film, die in Duitschland is ge maakt als onderdeel van de groot en grootsch opgezette Goethe-herdenking, nu het honderd jaar is geleden, dat de dich ter stierf (22 Maart 1832). Het spreekt van zelf dat de film niet meer dan een oppervlakkige schets van Goethe's leven kan geven; afgezien van de vraag of de film wel geschikt is om een volledigen indrus. te geven van een zoo universeelen geest als Duitschlands bekendste dichter, is het waarschijnlijk ook de bedoeling niet ge weest, maar was veeleer de opzet om de massa in Duitschland (en het buitenland) bekend te maken met Goethe's levensgang, om feiten en data en enkele zijner meest bekende werken steviger en algemeener bekend te maken, dan door middel van artikelen, boeken en lezingen mogelijk is. Daarin ligt opgesloten dat niet alleen Ka tholieken maar ook vele anderen het niet precies eens zullen zijn met den Goethe, die hier wordt voorgesteld een bezwaar dat men overigens kon verwachten, gezien de bedoeling van de film, zooals wij hier boven zeiden. In dit licht gezien is deze kennismaking met Goethe's leven en werk (van Egmont, Götz von Berlingen, Iphige- nie, Faust enz. worden enkele fragmenten vertoond) interessanter (en gemakkelijker) dan door lezing mogelijk is. De voorstelling, die door een goed be zochte zaal werd bijgewoond, werd geopend met de Egmont-ouverture, gespeeld en op genomen in de studio's der Ufa. waarvan de zuivere weergave opmerkenswaardig was. Het hoofdnummer van het programma, de Goethe-film, werd nog voorafgegaan door fragmenten van Mumau's „gro6sfilm" Faust. Deze film, een mengsel van roman tische cerebraliteit en zeer knap spel, be schouwt men tegenwoordig (men leeft snel in de film) wel eenigszins anders dan In den tijd dat dit „geweldige epos" van de Ufa uitkwam doch hoe men er thans ook tegenover staat, het is interessant een der gelijke film nu weer terug te zien, en ook nu bewondert men bijv. het spel van Emil Jannings als een merkwaardige en onge wone creatie van Mephisto. Bij het 25-jarig bestaan der afd. Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Houtbewer kers, Meubelmakers, Behangers en aanver wante vakgenooten „St. Antonius van Pa dua", op aA. Zondag, zullen de Missen ge zangen worden uitgevoerd door eenlge leden der R. K. Mannenzangvereeniging „St. Caecilia" directeur H. Arens. 40-jarig bestaan firma Coebergh Zondag a.s. bestaat de boekhandel van de firma P. G. M. Coebsrgh aan de Ged. Oude Gracht 74, 40 Jaar. In 1832 werd de zaak te Vlaardingen gevestigd en twee jaar later naar Haarlem verpaat.t. In Ap. il 1907 werd het tegenwoordige pand aan de Ged. Oude Gracht betrokken. Een 40-jarig zakenjubileutr is ln den tegenwoordigen tijd wel iets bijzonders. Het bewijst wel, dat de onderneming van den heer Coebergh een gezonde is. Bovengenoemde bond vergaderde Don derdag in gebouw „St. Bavo". De tweede voorzitter de heer Van Emme- rick. opende de vergadering op de gebruike lijke wijze. Bij de mededeelingen was een overzicht van de vergadering van den Personeelsraad, waarin oa, voor kwam bezuiniging op per. soneel. De maatregelen welke zijn genomen, zijn deze: oud H.S.M.-personeel en oud-SB.-per soneel zijn op pensioen gesteld, voor zoover zii 60 jaar waren. Verder zullen de leerling-klerken en kler ken worden ontslagen volgens diensttijd. Bij weder aanstelling zal gelden het aantal dienstjaren. Verdere maatregelen zijn voor- loopig niet aan de orde. Geïnstalleerd werd een nieuw lid en af geschreven werden er vier wegens vertrek naar Tilburg en Utrecht. Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. Jansen bij acclamatie gekozen. Over het op te richten steunfonds ont stond een uitvoerige bespreking- Na rondvraag sloot (te voorzitter de ver gadering met den christelijken groet. De heer J. C. Deeler, leeraar aan de Am bachtsschool alhier is voor het jaar 1932 be noemd tot lid in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrij ging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs, gemerkt NI, N Hl (met aanteekening) Nb, Ne, No en Np. De heer R. Kraakman, leeraar aan de Am. bach tsschooi alhier en de heer ir. H. J. Meewis, leeraar aan de middelbare techni sche school alhier, zijn voor 1932 benoemd tot leden in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs gemerkt NIV (met aanteekening) NV (met aantee kening) Nh, Nf en Nk, Elj den tweeden wedstrijd in welsprekend, held voor jongelieden, door de Maatschap pij tot bevordering van woordkunst te Den Haag gehouden, werd de derde prijs (bron zijn medaille) behaald door G, Roos alhier. Op 4 April herdenkt de heer J. P. van Bug- genum den dag, waarop hij voor vijftig jaar ais meesterknecht in dienst kwam bij de fir ma P. Reinlerse en Zn. te Overveen. Op de te Utrecht gehouden jaarvergade ring der Vereeniging voor Chr. Paedagogiek is tot lid van het bestuur gekozen de heer K, Brants, uit Haarlem. Samenwerking in Haarlem-Noord Het Hoofdbestuur der Vereeniging Ko ninginnedag deelt ons mede, dat na een be ging van medewerking met da christelijke Oranjevereeniging te Haarlem-Noord, op den 31sten Augustus 1931, thans algeheele sa menwerking is verkregen, neergelegd in de volgende motie: „De gecombineerde besturen van de twee bestaande Oranje-vereenigingen ln Haarlem- Noord, in vergadering bijeen op Woensdag 16 Maart 1932 in het gebouw van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" alhier, spreken zich uit voor samensmelting in één Oranje-vereeniging Haarlem-Noord, waarbij leder onder eigen vaandel de noodige mede werking verleent tot uitvoering van één ge meenschappelijk program van de „Vereeni ging Koninginnedag". „Geven hiervan kennis aan het Hoofdbe stuur der „Vereeniging Koninginnedag" met beleefd verzoek deze motie ter kennis te willen brengen van de plaatselijke pers", en gaan over tot de orde van den dag". In de laatst gehouden vergadering van de verkeers-commissie Haarlem en Omstre ken waarin zitting hebben vertegenwoordi gers van den Ned. Bond van Particuliere Chauffeurs Ned. Ver. van Spoor en Tram wegpersoneel; Alg. Bond van Politieperso neel en der Ned. Unie van Chauffeurs, werd het jaarverslag 1931 behandeld) Dit werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Verschillende verkeersmoeilijkhe den werden besproken, waaronder de vol gens de Commissie onvoldoende beveiliging der afsluitboomen van de Haarlemmer- meerlijn aan den straatweg HaarlemAm sterdam. Aan de N.S. zal worden verzocht door het aanbrengen van een lantaarn aan bedoelde afsluitboomen een betere beveili ging in het leven te roepen. De vergadering besloot op 21 April een vergadering te houden voor de leden der organisaties. Voor deze vergadering, waar de heer A. M. J. Sevenhuijsen als spreker zal optreden met vertooning van lichtbeel den zullen verschillende autoriteiten worden uitgenoodigd. OOp 13 Maart brandde te Velsen-Noord het café Pandelaar af. Na een week werd de vrouw van den café.houder gearresteerd, onder verdenking van opzettelijke brand, stichting, hetgeen zij echter ontkende. De rechtbank gelastte de gevangenhouding voor 30 dagen. De vrouw, bijgestaan door mr. H. O. Drilsma, ging in beroep bij het Amster- damsch gerechtshof. Gisteren werd het beroep door het Am- sterdamsche Hof in Raadkamer behandeld. Het gelastte de onmiddellijke invrijheidstel ling van verdachte. SPECIALE AANBIEDING VOOR DE PASCHEN Blauw en Zwart Vischgraat Wij verkoopen deze costuums onder volle garantie als reclame voor den bespotteiy- ken prys van ALLE MATEN Vanaf 50 ct. per week In een gezin wordt van deze speciale aanbieding maar één costuum geleverd. Prima pasvorm. Niet te onderscheiden van maatwerk. Alleen bij (Let op het juiste adres) Uitspraken van Donderdag 31 Maart A. U., winkelier, wonende te Volendam. „Overtr. Waarborgwet". Ontslagen van rechtsvervolging. F. H„ bloemist, wonende te Wijk aan Zee en Duin, Ch. L. H„ zonder beroep, wonende te Beverwijk tnans gedetineerd. „Diefstal door twee of meer vereenigde personen". Sub 1: zes maanden gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voor waarden; sub 2: een jaar gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. P. v. G., bloemistknecht, wonende te Noordwijk-Blnnen -Appèl overtr. Jachtwet"* Vrijgesproken. P. v. d. B„ slager, wonende te Haarlem. „Overtr. wet op de Imkomstenbelasting". Vrijgesproken. C. V., landbouwer, wonende te Werken dam. „Overtr. accijnswet". twee gevangenis straffen ieder van 7 dagen voorw. met een proeftijd van drie jaren en verbeurdverkla ring inbeslaggenomen goederen. L. S„ schipper, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande. „Overtr. wet van 4 April 1870 stbl. 61". Vrijgesproken. H. v. d. G., sigarenfabrikant, wonende te Beverwijk. „Overtr Tabakswet", 100 boete, invorderbaar bij lijfsdwang subs. 1 dag hecht. o.v. met verbeurdverklaring inbeslag genomen goederen. T. W., sigarenfabrikant, wonende te Wijk aan Zee en Duin „Overtr. Tabakswet", 50 boete, invorderbaar bij lijfsdwang subs. 1 dag hecht. o.v. J. S., varensgezet, wonende te IJmuiden. „Weigering visitatie", 100 boete, invorder, baar bij lijfsdwang, subs. 20 dag. hecht: o.v. J. J. v. S. caféhouder, wonende te Haar. lem. „Overtr. accijnswet". Vrijgesproken. F. S., caféhouder, wonende te Haarlem. „Overtr, accijnswet". Vrijgesproken. Heden is het twaalf en een half jaar ge leden, dat dr. Th. Koot aan het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem als chirurg verbonden werd. Deze dag is niet onopge merkt voorbijgegaan. Met een hartelijken gelukwensch, mede uit naam van alle Broe ders, verwelkomde de Eerw. Broeder Overste den jubilaris hedenmiddag in de groote zaal van het ziekenhuis, waarbij hij tevens een warm woord van dank voegde voor het vele goede, dat door het initiatief en de voor lichting van den energieken dokter in die jaren is tot stand gebracht. Spr. herinnerde om. aan de uitbreiding der klinieken, de Röntgert-installatie, het nieuwe laboratorium en de vaste aanstelling van een inwonend geneesheer, waardoor van het ziekenhuis kan gezegd worden, dat het thans aan alle eischen des tijds voldoet Voorts huldigde spr. zijne groote gaven als chirurg en zijn edelmoedige toewijding voor de lijdende menschheid. Nog werden in her- In Bioemendaals Kweektuin. De kassen der Bloemendaalsche gemeen- te-kweekerij aan de Veldlaan te Bentveld, die eenige dagen, voor het publiek open gesteld geweest zijn ter bezichtiging van de bloeiende Italiaansche flora, zijn, naar men ons mededeelde, door 2907 personen bezocht, terwijl in de collectebussen voor het Natio- naal-CrisJs-Comité ƒ58.05 gestort Is. ,w'; bij guur en vochtig weer! 30 «n 50 bi) Apoth. «n Dreg. 29, 30 en 31 Maart en 1 April is voor de R K. werkloozen in de St. Josephskerk een retraite gehouden. De oefeningen, welke wer den geleid door den zeereerw. pater fr. A. J. Winkel O. P. uit Zwolle, werden door c.a, 200 werkloozen gevolgd. Het plechtig openingslof werd gecelebreerd door den hoogeerw. heer deken H. C_ J Sondaal. Heden is de retraite gesloten. Onder de H. Mis van 8 uur hebben de werkloozen ge zamenlijk gecommuniceerd, waarna gemeen schappelijk ontbijt in het gebouw „St. Bavo". Hier hield pater Winkel de volgende toe spraak. Toespraak pater Winket Zelden heeft zijneerw. bij katholieken zoo'n aandachtig gehoor gehad, als deze dagen, beide hij. Aan het einde van deze retratie wilde hij nog een opwekking geven. Een op wekking, niet allereerst om den stoffelijken nood, maar om den innerlyken, te kunnen dragen. Om den moreelen druk der werk loosheid te kunnen weerstaan. In deze dagen heeft spr. den werkloozen de grondslagen van ons H. Geloof voorge- v' innering gebracht zijne groote belangstelling en toewijding voor den verplegingscursus voor de Broeders en de aangename verstandhou ding, die er steeds tusschen hem en de Broedehs heerscht. Ook de sympathieke band tusschen dokter en patiënten werd door spr. gememoreerd. Aan het slot zijner toespvaak uitte de Eerw. Broeder Overste den wensch, dat onder Gods milden zegen de hooggeachte jubilaris zijn verdienstelijk en eervol werk nog vele jaren moge voort zetten. Als stoffelijk blijk van waardeering en erkentelijkheid werd den jubilaris een tegel' tableau aangeboden. Ook de directeur-geneesheer, dr. j. M. A. van Schuylenburch, sprak zijn jubileerenden vriend en ambtgenoot eenige gevoelige woon den van gelukwensch en waardeering toe. houden en den grooten steun die hierdoor verkregen wordt, aangetoond. „Uw geloofsovertuiging moet in u leven," zeide hij thans. „Ge moet zorgen dat ge zélf van binnenuit tot God gedreven worde. Bij God moet ge troost zoeken. Oh, als dat bereikt wasI Met dien drang van binnenuit moet ge uw leven bouwen. Wij kunnen niet bouwen zcoals we willen. Eén ding is maar absoluut noodzakelijk: de zaligheid onzer ziel. Gij zij t nog zoo geluk kig, omdat er nog zoo'n groot licht schijni in uw leven. Ik heb socialisten gesproken die wanhoops tem Wat ziit gij dan toch nog gelukkig! Volkomen eerlijk katholiek willen zijn, dat wordt van ons gevraagd. Draagt uw geloof naar bulten uit! Het socialisme heeft haar toppunt bereikt. Het heeft zelfs reeds de nederlaag geleden! De socialisten begrijpen niet, dat ze de roomsche arbeiders niet in hun organisatie kunnen krijgen. Ze begrijpen niet, dat de wegen van socialisten en katholieken precies tegenovergesteld zijn. Wordt de mensch beter alleen door het stoffelijke? Het stof felijke is juist de grootste hinderpaal, om te kunnen komen tot het geestelijke. Wij hebben nog een wereld te winnen voor Christus 1" De heer De Bie dankte den eerw. spreker, waarna hij den voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, den heer A. C. de Bruijn, inleidde. De heer De Bie zette verschil'ende grieven der arbeiders uit een. „Gy hebt getoond, in de ziel van ons te staan. Daarom hebben wij u gevraagd, hier te komen spreken." De heer De Bruün zeide met genoegen de Uitnoodiging te heb ben aanvaard. „Omdat ik wist, dat de ge legenheid te krijgen, eenige oogenblikken ffi het midden te kunnen zijn van die men- schen, die de allergrootste slachtoffers zijn van dezen tijd." zoo sprak hy. „Om u geluk te mogen wenschen met deze retraite. Een retraite voor werkloozen is iets by- zonders. Ik heb het in de twintig jaar. dat ik leider van de arbeiders ben, nog niet mee gemaakt. Het teekent den huidigen toestand! Gü hebt het voorrecht gehad, leiding te mogen ontvangen van pater Winkel. Dat was een voorrecht op zich. Gy hebt een geesteiyke verdieping ondergaan. Uw blik zal verruimd zyn. Gy vooral zult de groots waarde van een retraite willen erkennen. Er zyn critisch-aangelegden onder ons, die zeggen, dat wy een retraite noodig heb ben, alleen om ons klein te houden. Dat is allerdwaast! Een retraite is voor eiken mensch goed, dus ook voor de werkloozen. Men zou hun dat voorrecht moeten onthou den, wanneer men redeneerde, dat het al leen goed was om hen klein te houden. In normale tyden schiet een retraite er dikwyis by m. Gy hebt nu Juist de gelegenheid ze t* houden. Is het verkeerd gelatenheid te prediken? Is het niet redeiyk, zich neer te leggen by het onvermydeiyke? Je niet neerleggen by dat Wat niet ontkomen is leidt tot eei. ramp. Daarom is het een plicht gelaten heid te propageeren! Pleegt men geen verraad, wanneer men den arbeiders dingen voorhoudt, die onbe reikbaar zyn? Daarom: leg je neer by dat, wat niet te vermijden is. De man die onte vreden Is heeft voor zichzelf geen leven, en maakt het leven voor zijn gezin ondraaglijk. Gelatenheid beteekent niet slapheid, doch het kunnen dragen van ons leed. Dit leed wordt iets verzacht, omdat de Werkloosheid niet den enkeling, maar de massa treft: Gedeelde smart is halve smart. Maar toch blijft het èen leed. Vooral de langdurige werkloosheid. Dit leed is vooral zwaar te dragen, wanneer men ziet, dat de maatschappij zich er niet voldoende mee bezig houdt. Het wordt nóg erger als men ziet, dat de regeering haar verantwoorde lijkheid tegenover de werkloozen van zich af tracht te schuiven. Het wordt ondraagiyk, ais men ziet, dat anderen dat leed niet meevoelen. De werklooze heeft met zyn steun dikwijls een zeer minimaal-inkomen. De grootste grief hiervan is, dat men tenslotte zyn gezin ziet achteruitgaan. De ultkeerlngen zUn voor sommigen te hoog, maar voor de massa ts laag. Elke nieuwe dag is er voor de werk loozen een van leegheid en afhankelijkheid. Werkloosheid en werkverschaffing zljv een gruwel. Het laatste is een noodzakeiyn. kwaad, vooral omdat het den werklooze uit zyn woonplaats wegrukt. Als we spreken over leed en werkverschaf fing, is het voor my de vraag, wie onder het. laatste meer lüdt: de werklooze of zijn vrouw. De werkloosheid is een aanklacht tegen de tegenwoordige volkshuishouding. Het is een gevolg van het kwaad, waarop Z. H. Paus Pius XI in zijn „Quadragesimo Anno" zoo duidelijk de aandacht gevestigd heeft. Deze werkloosheid is te voorzien ge weest. Er 'zal ook weer een periode komen van economischen opgang. Maar zoo'n periods wordt ook altijd weer gevolgd van een anar chistisch beleid in de voortbrenging, waar tegen de katholieken zich zoo zeer verzetten. Tegen dezen chaos plaatst onze beweging eeu geordende voortbrenging. Vooral voor de jongeren ziet het er bijna hopeloos uit, als zy zich niet sterk verzetten tegen den geest van pessimisme; zU zien een tóekomst vol ellende. Als er geen wijziging in den huidigen toestand komt, zullen geen tien retraites een onheil kunnen voorkomen, wy moeten thans ten volle katholiek zyn. Wij moeten den moed hebben „Quadragesimo Anno" na te leven, in de verhouding tus schen werkgevers en werknemers. Anders vrees ik het ergste voor de toekomst, niet hét minst voor de toekomst der Kerk, Kijk naar Spanje! Als de jongeren zich alleen zouden voelen, zouden zy misschien in een wanhoopstoe stand kunnen geraken. Maar zy kunnen idealen putten uit de kathol!*»» arb»'-"#-s- beweging. Zij kunnen vertrouwen stellen op onze beweging. Géén arbeidersbeweging kan meer geven dan de katholieke; zy geeft ook het 'oostelijk ideaal. De jongeren moeten zich schikken in hun lot. Ook ik predik be rusting in het onvermijdelijke. Wij moeten bedenken dat er ook een andere tiid zal komen. Als de vakbond tegen eigen wil een loonsverlaging moet aanvaarden, moet men dat ook bedenken. Wat nu gebeurt moeten wij in ons onnem»n. met de overweging: ei komen betere t.iiden. Dón kunnen wy de toekomst hoonvol tegemoet gaan! Er is gewettigde hoop, dat er betere tyden zuüen komen. Zouden onze werkloozen uit hun eigen huisgezin niet meer troost en voovd->el kun nen putten, dan zü op het oogenblik doen? Ge moet wat ge hebt zeo eoed mowliik be nutten. Ge weet, dat de katholieke rlheider.s- beweging uw belangen behartigt, zooveel maar mogelilk is. Als gij met al deze dingen rekening houdt, zal deze periode niet een ramp ziin. maar een neriode van loutering en voorbereiding voor bete-e tijden. Mo00 deze retraite u tot, voordeel strek ken. Moge zii ook tot resultaat hebben, dat gij uw beste kra"hten in zult spannen, om de katholieke arbeidersbeweging groot te maken. Dan zal deze retraite geslaagd zyn!" Hierna snrek de h»er De Bie nog eerdere woorden, waa-na de heer J Ph. H. Castricnm dank bracht, aan su°n die medegewerkt heb ben en medewerken om het leed der werkloozen te verzachten. Spr. hooote, dat. deze retraite het bewbs zal ziin, dat gesloten retraüe's noodzakelijk ziin. Dan dankte snr. nater Winkel, den beer De Bruijn en vooral den heer De Bie. Deze laatste bracht snr. e°n eere-saluut voor hei vele wat hU voor de werkloozen gedaan heeft. De heer De Bie hevelde dezen dank over op zijn helpers, waarna hil mededeelde, dat bet ontbift door den hoogeerw. deken H. C. J. Sondaal was bekostigd De rest der aan deze retra'tft verbonden kosten was uit eigen middelen betaald. Met het Strijdlied werd besloten. Pour l'honneur de St Jospeh et la Mère des Victoires 2 maal 0 50... ƒ1.- Ter eere van O. L. Vr. van Alt. Bijst. 5.- Gistermiddag reed een wielryder op het Plein in de richting der stad. toen hij door een hem achterop rydenden auto aangere den wera. De bestuurder stapte uit zyn wa. gen, wisselde eenige woorden met den fiets rijder, stapte weer in zyn auto en reed weg. Een agent per fiets achtervolgde hem tot aan zijn woning en constateerde daar, dat de bestuurder in staat van dronkenschap verkeerde. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt, terwijl de auto in beslag genomen werd. Het Plaatselijk Comité van Herwonnen Levenskracht heeft beslag weten te leggen op de film, welke speciaal beoogt, propa ganda te maken voor het schoone en cha ritatieve werk dat in het sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn verricht wordt met financieele medewerking van velen. Slechts weinigen hebben gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het Plaatselyk Comité, deze film te komen zien. zy die verzuimd hebben gisteravond in de „St. Ba. vo" te komen, hebben veel gemist. De film immers geeft een mooi en duide. lUk beeld van de schitterende boschryke omgeving waarin het sanatorium geplaatst is, laat zien de verschillende afdeelingen waar de patiënten verpleegd, onderzocht en behandeld worden. Deze film is keurig op genomen, ernstige en minder ernstige tafe- reelen volgen elkaar op en vormen te zamen een mooi geheel met veel propagandastof. Nadat er twee hoofdstukken verfilmd wa. ren, nam de heer Haver, algemeen secreta ris van „Herwonnen Levenskracht", het woord. Spr. gaf zyn spyt te kennen over de geringe opkomst, doch spoorde alle aanwe zigen aan propaganda te maken voor het heeriyke en charitatieve doel, dat door „Herwonnen Levenskracht" nagestreefd. De heer P. Dekker bracht den heer Haver dank voor zijne woorden en gaf hem de ver zekering, dat het Plaatselyk Comité met hernieuwden yver en energie zou blijven werken voor „Herwonnen Levenskracht". Nadat er wederom twee hoofdstukken ver. filmd waren werd de avond door den heer Dekker gesloten met het uitspreken van den cliristeiyken groet. Een woord van hulde aan de vertegen woordiger van Amfilmin" voor het projec teeren van de fdm, tlsook aan den heer G. Elsnerus en zijn partner voor de muzikale opluistering van den avond, is hier wel op zijn plaats. sy arrest van het Gerechtshof te Amster dam d.d- 15 Maart 1932 is vernietigd het vonnis der Arrondlssements-Recht'oank te Haarlem d.d. 1 Maart 1932, waarby Hendri- cus Adrianus Graman, van beroep groenten- j handelaar, wonende te Driehuis, gemeente Velsen, in staat van faillissement is ver. klaard. Door den president der Fransche Republiek is de ridderorde van het Legioen van Eer verleend aan onzen welbekenden stadgenoot, dr. M. Jessurun, vice.voorzitter der Alliance franqaise hier ter stede. Binnen enkele dagen is te verwachten de benoeming van den burgemeester van Vel. sen, als opvolger van den heer R. G. RU- kens, die op 15 April zyn functie neerlegt. De te benoemen candidaat zal hoogstwaar. schynlijk een man van christelijk-historische richting zyn. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer G. Itjeshorst, werkzaam aan het Archief van het kantoor Haarlem der Twentsche Bank, in dienst trad by de bankinstelling Mees en Ritsema. De jubilaris werd door de directie toegesproken en ontving een gouden horlogeketting. Namens het personeel sprak de heer Voskuil, die den heer Itjeshorst een gouden horloge en een bloemstuk aanbood. De jubilaris heeft daarna met pensioen de bank verlaten. Hedenmorgen 5 uur ontdekte een voorby. ganger brand ln de étalage van een winkel aan de Paul Krugerstraat 32. In deze étalage stond een aquarium, welks water op tempe. ratuur gehouden werd door een tweetal olie lichtjes. Dcor oververhitting was het geheele geval in brand geraakt. De bewoner werd gewaarschuwd, die het vuur met eenige emmers water bluschte. De brandweer van Haarlem-Noord, die wel. dra ter plaatse was, behoefde niet handelend op te treden. In de Vaste Commissie voor de Uitbrei dingsplannen in Noord-Holland' is als vast lid benoemd de heer C. Thomése, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat te Haarlem. In diens plaats is tot secretari sbenoemd mej. ir. E. F. van den Ban, ingenieur van den Provincialen Waterstaat, De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen Zoetestraat: Maandag 154 porties, Dinsdag 151 porties, Woensdag 121 porties, Donder dag 100 porties, Zaterdag 75 porties. Overtonstraat: Maandag 126 porties, Dins dag 128 porties, Woensdag 115 port és, Don derdag 100 porties, Zaterdag 99 porties. In de kerk van de H. Liduina hadden he. denmorgen de H.H. Uitvaartdiensten plaats voor wyien den heer J. P. Loogman, chef van de afdeeling courant, en machinezettery der N.V. Drukkerij „De Spaarnestad", dié tweeden Paaschdag op zoo tragische wyze tengevolge van een auto-ongeluk op den Am. sterdamschen straatweg om het leven kwam. Vele leden van het personetel der „Spaame. stad" hadden reeds de stille H.H. Missen, ter intentie van den overledene opgedragen, bygewoond en in de gezongen H. Mis van Requiem was wederom de belangstelling van het personeel zeer groot. Na de, door het zangkoor voortreffeiyk ge zongen H. Mis, welke werd opgedragen door den weleerw. heer kapelaan G. Luken, werd het indrukwekkend .Libera Me" uit de Re. quiemmis van Perosi uitgevoerd. In den rouwstoet, die zi-h daarna vormde, liepen van de kerk naar de '*3graafp'aats „St* Barbara" achter de ïykkoets velen van het personeel der „Spaa-nertad" mede en op de begraafplaats groeide de belangstelling tot een groote menigte. O.m. waren aanwezig het voltallig directorium der N.V. Drukkery „De Spaarnestad", deputaties van alle afdeelingen van het bedrijf en zoo goed als alle chefs. De afdeeling Haarlem van de Ned. Ver. van chefs in het Grafisch bedrijf was vertegen woordigd door de heeren Meester en Akker man. Ook de beaardingsplechtigheden werden verricht door den weleerw. heer G. Luken. Na afloop daarvan werd geza^-nliik voor de zielerust van den overledene gebeden. Een tiental fraaie kransen dekte het graf. Diep onder den indruk verlieten de vele vrienden van Loogman den doodenakker, waar zy het stoffelyk overschot van een trou. wen makker achterlieten. Ondertrouwd 31 Maart: H. J. Luyken en M. E. Meyer; A. H. J. Knol en C. E. van Halst; J. G. C. J Hezsmans en M. L. C. Pruijssen; H. Hoogakker en B. A. Bruseker. Getrouwd 31 Maart: W. F. H. Dekker en A. J. Gras; A. Bakker en H. E. Baans; P. E. Plevier en G. Stokman; A. Visser en A. Hom burg. Geboren 29 Maart: d. van E. Verver—van Egdom; d. van J. BregonjeMolenaar; 30 Maart: d. van G. M. Böhm—Glas; d. van N. W. van Ryswyk—van den Berg; z. van C. RosekransPardon; 31 Maart; z. van J. M. van Leeuwen—Klossok. Overleden 29 Maart: M„ 2 j., d. van W. G. R. A. Rysdyk, Spaarnrijkhtraat; H. U de Vries—Köster 76 j., Rooseveldsraat; 31 Maart: T. Bout 71 j., Gasthuisvest. VRIJDAG 1 APRIL Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland weenen Kopenhagen Stockholm 3slo New-York (cable) Rome Praag Madrid 18.60 2.48 18.80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2