VAN HET BINNENHOF HET OVERLEG MET BELGIË DERDE BLAD Nog tïen sprekers DE KANAALKWESTIE UITVOERIG BEZIEN GEBRUIKTE MACHINES UIT DUITSCHLAND Een nieuwe grensmaatregel WERKLOOSHEIDSRAAD Uitbreiding gewenscht? ONDERSCHEIDINGS- TEEKENEN GEORGANISEERD OVERLEG ONDERSCHEIDINGEN BEVORDERING BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN HF Th NGSWETJE Afvloeiing personeel CONTINGENTEERING SCHOENWERK REGELING ARBEIDSTIJD In Kalkzandsteenfabrieken HET TEXTIELCONFLICT KERKNIEUWS NATIONAAL MARIA-CONGRES DREIGEND CONFLICT IN DEN LANDBOUW In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ZILVEREN JUBILEUM PROTECTIE VAN DE BUITENLANDSCHE KLEER MAKERS? De invoer voor particulieren niet geccntingenteerd Plaatselijke comité's GOUDEN PRIESTERFEEST ONDERWIJS LICHAMELIJKE OEFENING OP LAGERE SCHOLEN Protest tegen het wetsontwerp- Terpstra RECHTSZAKEN EEN VERKEERSONGELUK DOOR SCHULD? DE POSTROOF TE 'S-GRAVENHAGE Op 20 April behandeling SPORT EN SPEL BONDSELFTAL—SPARTA (PRAAG) DE MATCH DR. EUWE-FLOHR De vierde partij remise Ook dc vijfde partij remise FIN ANCIEN 6 PCT. STAATSLEENING 1922 B Den Haag, 31 Maart 1932. We zijn heden in de Eerste Kamer nog niet aan Minister Beelaerts' antwoord toe gekomen. Want bij de vier sprekers van gis teren zijn cr zich vandaag nog tien bij ko men voegen. Degenen, die branden van nieuwsgierigheid, of de bewindsman van Buitenlandsche Zaken iets naders zal me- dedeelen over de NederlandschBelgische onderhandelingen zullen dus nog tot mor gen (Vrijdag) elf uur geduld noeten oefe nen. Dat deze nieuwsgierigen dan bevredigd zullen worden, wij gelooven het niet. De be windsman heeft formeel volkomen het recht, inlichtingen te weigeren. Alleen kan men twisten over de vraag, of het onthouden van nader nieuws over deze zaak, die nu een maal een zeer groot deel van het Nederland- sche volk zoozeer boeit, tactisch is. Vanuit den Senaat klonken heden twee stemmen, die den Minister, mocht hij het voornemen koesteren, ook thans te zwijgen, in dat voor nemen zullen stijven. Het waren de anti- revolutionnaire Jhr. van Citters, die met Mr. Heemskerk in de Tweede Kamer Jhr. Bee laerts' geslotenheid over onderhandelingen, cie nog gaande zijn, volkomen kon billijken en die eigenlijk ieder debat, gegrond op immers oncontroleerbare en elkander tegen sprekende persberichten, onvruchtbaar acht ten, en Dr. Wibaut, die verklaarde, netjes te zullen wachten, tot de Senaat het ontwerp vóór zich zou krijgen. Intusschen is met name de kanaalkwestie door andere senatoren ook heden uitvoerig bezien. Mr. van Lanschot alleen was ten dezen zeer beknopt. Hij sprak slechts ge- gronden! twijfel uit of dit kabinet de Ne derlandsch—Belgische kwestie nog zal kun nen oplossen, indien waar zou zijn, wat óók al weer verluidt, dat de onderhandelingen momenteel stop staan, en herhaalde zijn reeds bij de interpellatie-Lohman geuite waarschuwing omtrent de Brabantsche be langen, die niet in het gedrang mogen ko men. De katholieke afgevaardigde Van der Lande, die al eerder een eigen kanaalproject aan de Regeering voorlegde, heeft heden nog eens uitvoerig uiteengezet, aan welke eischen volgens hem een eventueel toe te staan ka naal zal moeten voldoen. Oo de eerste pleats zal het een zoetwaterkanaal moeten zijn en zal de Sche'de intact moeten blijven. Dam men of kribben in het stroombed van de Westerschelde acht de heer Van der Lande om de gevolgen, die zij op de gedragingen van heel de rivier kunnen nebben, uit den booze. En op de tweede plaats zal Nederland bet kan"a! moeten graven en onderhouden, •erwiil België daarvan de kosten zal moeten dragen. Wat is nu eigenlijk het verschil, zoo vroeg hij, tusschen de projecten, waarin de Rot- terdamsche Kamer van Koophandel en de Nat. Unie desnoods willen berusten, en het p'an, dat volgens het raoport-Seegers punt van onderhandeling moet uitmaken? Dit verschil komt hierop neer dat dit laatste plan een 5 K.M. korteren vaarweg en 'n één Uur korteren vaarduur behelst. Is dit nu op een afstand AntwerpenMennheim van 577 K.M. van zulk een geweldige beteekenis? aldus de heer Van der Lande. Het wil ons echter voorkomen, dat de katholieke senator de z°ak aldus toch wel wat erg simplistisch beziet. Hii ziet haar zoo uit den Rotterdam- schen hoek alléén en vergeet Brabant's oriëntatie naaf zee en Brabant's afwatering. En of hii voor wat de bemoeiingen van de Rflnvaartcommissle betreft, bemoeiingen, die hii overigens niet zoo erg vindt, omdat zij iedere sanctie missen, een internationaal kanaal als in hot, rapnort-Seegers voorzien, soo maar vergeleken kan met eveneens in ternationale kanalen als de Zuidwlllems- vaart, de verbinding Luik—Maastricht en het kanaal TerneuzenGent, lükt ons aan gerechten twiifel onderh"vig. Zulk een zui ver Riinvaort'-ansal heeft toch nog wel een eenigszins ander karakter! Een Rotterdamsch geluid radicaler dan dat van den Vriiheidsbonder Van den Bergh heeft de oud-wethouder De Zeeuw doen hooren, die zich eenvoudig niet kan voor stellen, dat de Regeering opnieuw over een pseudo-Moe,-dHkkanaal zou onderhandelen. Heeft niet Rotterdam, bouwend op de ver klaringen der Regeering, dat een dergelijk kanaal definitief van de baan was, tientallen miUloenen besteed aan den aanleg van ZPeuwe havens? Deze senator stelt zich op het stanidpunt. dat we eenvoudig moeten voldoen aan onze verplichtingen uit het verdrag van 1839 en dat we zorgvuldig moe ten nalaten, met allerlei ideeën en plannen nog langer te hoog gespannen Belgische ver wachtingen te voeden. Voor aftapping van Rotterdams Rijnverkeer langs kunstmatige wegen voelt de heer De Zeeuw niets. Cok de vrijzinnig-democraat Westerdijk heeft zich namens zijn fractie nu alvast te gen een verkapt Moerdijkkanaal verklaard. Zich geheel losmakend van allerlei nationa listische tendenzen en bereid, het moderne volkenrecht zoo loyaal moselijk toe te pas sen, zijn de vrijzinnig-democraten in de Eer ste Kamer van oordeel, dat weliswaar het territoir van den eenen staat geen hinder paal mag zijn voor de economische ontwik keling van een anderen staat, doch dat dit niet zoover behoeft te worden gedreven, dat tenslotte de eigen handelscentra worden ondermijnd. En voorts heeft ook de katholieke senator Biomjous zich „voor 95 Pet.aangesloten bij de rede, gisteren door Piof. de Savormn Lehman gehouden. Zooals we ieeds zeiden, zal Minister Bee laerts mo. gen over deze kwestie wel In alle talen zwijgen. Gezien ue oeschouwingen en acties, daaruit voortgevloeid, zal hij zich dit maal zelfs wel onthouden van redeneenngen „in abstracto", zooals hij op 14 October 1931 leverde. Dit lijkt ons verstandiger ook. Of een behoorlijke uiteenzetting van den stand van de onderhandelingen, of in het gehem niets. Zeide niet een wijs en ervaren man als cud-mimster Heemskerk in de Tweede Ka mer, dat volgens zijn smaak de bewindsman op 14 October reeds veel te veel gezegd had? De andere „buitenlandsche zaken" zijn door de kanaalkwestie wat op den achter grond geraakt. Er waren wijze opmerkingen over den internationalen economischen chaos. Oud eouv..generaal Fock, bij wien zich van katholieke zijde de heer Dobbelmau aansloot, zou gaarne zien, dat Nederland de eerste dé beste gelegenheid aangreep, om te Gënève een grondig onderzoek in te stelle» naar de geweldige wanorde, die de staten met hun handelspolitieken oorlog geschapen hebben. En Dr. Wibaut opperde de stoute gedachte van besprekingen tusschen Neder land, België en Duitschland en de havenste den dier landen Rotterdam, Amsterdam, Gent, Antwerpen, Hamburg en Bremen, om te komen tot een'doelmatiger en economischer Inrichting van de haventarieven, de spoorta- rieven en riviervrachttarieven. Inderdaad een idee, dat van een toe te juichen optimis me blijkt geeft. The grand old man geeft den moed niet op. „Internationality begint at home," redeneerde hij. En als groote plan nen omtrent Europeesche unies en samen werking op groote schaal geen kans maken, laat men dan eens beginnen met meer con tact tusschen nabuurlanden. Misschien is dat een goed begin, dat immers het halve werk is. Ook Mr. van Lanschot, die anders vredig en zachtmoedig is, doch thans vinnig en sarcastisch Prof van Embden aanviel om diens schampere opmerkingen over de sa menstelling der Nederlandsche delegatie naar de Ontwapeningsconferentie, had een motto. Een Fransch: „Je suis un animal méchant: quand on m'attaque, je me dé- fends." En na deze elegante inleiding heeft hij den vrijzinnig-democratischen „constan ten criticus" eens even uiteengezet, dat het hem aan de noodige kennis van zaken ont brak, om hier zoo'n hautram en sarcastisch oordeel te vellen. Met name heeft de voor zitter der katholieke fractie het opgeno men voor het officierenelement in de dele gatie, dat natuurlijk van Prof. van Embden niets dan smaad vermag te oogsten. Juist van de militairen kwamen op ae voorbereidende ontwapeningsconferentie de meeste voorstellen; morgen vergadert juist de Nederlandsche delegatie te Den Haag over óók alweer een militair voorstel, en ais men te Genève eens zou kunnen besluiten tot wat de door de eenzijdige ontwapenaars gehoonde Nederlandsche vertegenwoordigers daar opperen, dan zou, aldus Mr. van Lan schot, onder alle pacifisten één juichkreet opgaan. Wat heden deze rustige katholieke senator den maniakalen pleiter voor een zijdige weerloosheid tegemoetvoerde, was even kras en afdoend als het verdiend was. Het evenaarde Jhr. de Geers antwoord bij het begrootingsdebat. Ook toen moest de professor zulk een afstraffing incasseeren. Tot slot dient nog gememoreerd, dat Mr. Fock onzen gezanten bij grootere mogend heden den rang van ambassadeur wil zien toegekend. Dit stelt hen een trapje hooger eh komt aan ons prestige ten goede. Überhaupt kan dit prestige wel wat wor den opgevoerd, aldus de oud-gouvemeur- generaal. Want is het b.v. voor een land met zulke geweldige belangen in het Verre Oos ten als Nederland niet beschamend, dat het in de Volkenbondscommissie terzake van het JapanschChineesch geschil geen ver tegenwoordiger gekozen kreeg? Herinneren wij ons wel, dan kreeg het land der perma nente revolutie, Portugal, de plaats, die ons toekwam. Inderdaad, het is beschamend! Naar een fabrikant uit Tegelen aan de „N. Venl. Crt." mededeelt, is hem gebleken, dat op 27 Maart j.l. nieuwe Duitsche be palingen zijn ingegaan, waarbij gebruikte machines bij uitvoer uit Duitschland wor den belast met niet minder dan 800 Mark per doppeltzenntner. Deze strenge maatregel, die uitvoer van gebruikte machines practisch onmogelijk maakt, moet in het leven zijn geroepen om het verplaatsen van kleinere fabrieken van Duitschland over de grens tegen te gaan. Onder de machines die met dit hooge recht worden belast, vallen o.a. die voor metaal- en houtbewerking en textiel-in- dustrie. Voor vele fabrikanten, ook in Nederland, die den laatsten tijd veel gebruikte ma chines uit Duitschland plachten in te voeren, is deze maatregel een groote schadepost. De Commissie, ingesteld door den Neder- landschen Werkloosheidsraad op 19 Decem ber 1931 met de opdracht advies uit te bren gen over de vraag: „of er aanleiding is de werkzaamheden van den Raad over te dra gen aan dén Hoogen Raad van Arbeid en of er geen andere mogelijkheden bestaan om versnippering in adviezen ter zake de werk loosheid te voorkomen," heeft haar rapport met algemeene stemmen vastgesteld. De Commissie stele voor o.m. gelet op het feit, dat de Hooge Raad van Arbeid aan het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid verbonden blijft, terwijl de regeerirgsbe- ir.oeiing met de werkloozenzorg aan bet Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken gecon centreerd wordt, den Werkloosheidsraad niet op te heffen, doch aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, de erkenning van den Werkloosheidsraad te verzoeken naar analogie van de erkenning van den Nijver- heidsraad en den Middenstandsraad. Voorts wordt voorgesteld de basis van den Raad te verbreeden, door de Centrale mid denstandsorganisatie en de Centrale land en tuinbouworganisaties uit te noodigen ver tegenwoordigers in den Raad te benoemen. Ook wordt voorgesteld de voorzitters van de Rijkscommissie van Advies voor de Werk loosheidsverzekering. van de Centrale Com missie van Bijstand voor de Arbeidsbemid deling en van de Rijkscommissie Werkver ruiming uit te noodigen, deel. te willen uit maken van den Raad. Een beperkte herziening der Statuten zal, worden de voorstellen aangenomen, dan noo- dig zijn. Een vergadering van den Nederlandschen Werkloosheidsraad is geconvoceerd om deze hoofdpunten te behandelen. Gaat deze ver gadering er -coord, dan is het de bedoeling regeering te wenden, alvorens fi uider uitvoering te ge- De Minister van Justitie heeft in een circulaire aan de procureurs-generaal, fungeerend directeuren van politie mede gedeeld, dat er zijnerzijds geen bezwaar bestaat tegen het in en buiten dienst dragen ook in uniform van de onderschei dingsteekenen, verleend aan Rijksveldwach ters-deelnemers der internationale af- standsmarschen en van het Nederlandsch Olympisch Comité. Bedienden Gerechten De Bijzondere Commissie voor georga niseerd overleg voor de klerken, concierges en andere bedienden bij de gewone gerech ten, de Centrale Raad van Beroep en het Hoog Militair Gerechtshof (de daaronder ressorteerende gerechten inbegrepen) kwam dezer dagen in vergadering bijeen ter ver dere afdoening van de punten, waarvan de behandeling was aangevangen in de op 22 Februari j.l. gehouden bijeenkomst. De bespreKingen over de op de agenda ge plaatste onderwerpen, met name de door den Minister van Justitie aan de Commissie om advies toegezonden ontwerp-regelingen betreffende het beambten- en bedienden- personeel bü de burgerlijke en militaire ge rechten en bij den Centralen Raad van Beroep en de Raden van Beroep (O.), een voorstel van het A. C. O. P. inzake de toe kenning van reis- en verblijfkosten aan die beambten, welke deelnemen atia het examen voor Rijksklerk ter griffie en ten parkeUe en voor dat examen slagen, alsmede eenige voorstellen van de Centrale van Vereenigln- gen van Personeel in 's Rijksdienst betref fende de regeling van de positie van de schrijvers in lossen dienst bij de gerechten, vrijstelling van herplaatste wachtgelders van vorengenoemd examen, voor zooveel de schoolvakken aangaat, en publicatie van va catures in de vakpers, werden beëindigd. De eerw. heer B. C. van Heech (Frater Ligorius), directeur van het pensionaat St. Cornelius te Reusel, Is benoemd tot ridder In de Orde van Oranje-Nassau. Toegekend de aan de Orde van Oranje. Nassau verbonden eeremedaille, in zilver- aan mejuffrouw G. J. C. Zweekhorst, juf frouw voor de huishouding bij mejuffrouw A. S. Vita Israël, te Amsterdam. Benoemd tot officier in de Orde v. Oranje- Nassau B. de Brey, inspecteur van de Volks, gezondheid te 's-Gravenhage. Bevorderd tot hoofdcommies bij het De partement van Koloniën de commies met den litulairen rang van hoofdcommies mr. P. Koch en de commies C. Burgemeister. In het St wet van 18 korting op 3 onder b vi art. 72 va» c Kortingswetj Staatsblad thans opgenomen de houdende tijdelijke gen, bedoeld in art. m 15 Juli 1929 en in De directie van de Ned. Spoorwegen heeft aan den Personeelraad het volgende mede gedeeld over de door haar getroffen bezui nigingsmaatregelen. Voor hetgeen In de dagbladen hieromtrent is vermeld, kan de directie geenerlei aan sprakelijkheid aanvaarden. Als gevolg van den teruggang van het vervoer is een over compleet aan personeel ontstaan, dat haar natuurlijk tot haar leedwezen genoopt heeft de noodige maatregelen te nemen. Zoo zijn van het locomotiefpersoneel reeds eenigen tijd geleden een aantal oudere ma chinisten vervroegd gepensionneerd. Ten einde plaats te maken voor het administra tief personeel, dat beschikbaar kwam en nog komt, is de directie overal, behalve op de stations, begonnen oud-H. S.-personeel, dat 60 jaren en ouder is en gepensionneerd kon worden, op pensioen te stellen. Daarna is aan de beurt gekomen oud S. S.-personeel, dat den pensioengerechtigden leeftijd nog niet bereikt heeft, doch nadert. Dit perso neel Is en wordt voorzooveel noodig op wachtgeld gesteld. In verband met het overcompleet op de stations bij den Dienst van het Vervoer ver laat het oud-H. S.-personeel, dat 60 jaren en ouder is voor zooveel noodig den dienst. Overwogen is voorts het administratieve stationspersoneel, dat voor vervroegd ouder domspensioen (55 jaar en ouder) in aanmer king komt, te penslonneeren. Hoewel de directie het voordeel van een afbouw, die van boven af aan begint, niet onderschat, heeeft zij evenwel een dergeiij- ken maatregel tegenover betrokkenen te in grijpend geacht. Daarom werd besloten tot den h. i. minder harden maatregel om de leerlingen-klerk (e) op de stations te laten heengaan. Aan de leerlingen-klerk (e), die op X Mei a.s. nog korter dan één jaar onder R. D. V.-verband in dienst zullen zijn en wier dienstverband niet op of vóór 1 Mei vanzelf mocht eindigen, wordt de dienstbetrekking tegen dien datum opgezegd, terwijl voor de overigen het tijdelijke dienstverband bij den afioop niet zal worden verlengd. Voor wederaanstelling zullen slechts zij in aanmerking komen, die behoorlijk hebben voldaan en alsdan voorzoover betreft leer- ling-klerk niet ouder zijn dan 24 jaar (31 jaar voorzoover betreft leerling-klerké.) Voor zes maanden verlengd De Staatscourant van Donderdagavond bevat een Koninklijk Besluit, waarbij de contingenteering van deninvoer van schoenwerk, welk op 1 April zou geëindigd zijn, voor den tijd van zes m&anden wordt verlengd, op dezelfde basis als voor de afgeloopen drie maanden heeft gegol den. De Minister van Arbeid heeft aan hoof den of bestuurders van kalkzandsteenfa brieken in alle gemeenten des Rijks ver gund, dat mannen in bet tijdvak van 1 April tot en met 30 Juni 1932, in afwü- king van het bepaalde bij artikel 24 der 7 Juni 1905 (het z.g. Arbeidswet 1919, gedurende 10 uren P®r dag en 55 uren per week arbeid verrichten, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen, hetzij tusschen 6 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags, hetzij tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des na middags. De fabrieken gaan Dinsdag weer open Donderdag had de ledenvergadering plaats der afdeeling Enschede van den Nederl. Christ. Textielarbeidersbond „Unitas". Om trent de vergadering, welke door ongeveer 1000 personen was bezocht, en ongeveer drie uren duurde, vernemen wij het volgende: Het bestuur was van oordeel, dat de ver gadering uitsluitend een informatorisch ka rakter droeg. In de vorige ledenvergadering was het bestuur de opdracht gegeven om het daarheen te leiden, dat de staking op een behoorlijke wijze zou kunnen worden be ëindigd. Het bestuur heeft daartoe in de te Arnhem gehouden conferentie besloten. Vanuit de vergadering werd op stemming over de al- of niet opheffing van de staking aangedrongen, doch daartoe wilde het be stuur niet overgaan, daar het van meening was. dat het besluit reeds was gevallen. Wij vernemen voorts, dat de arbeiders zich schriftelijk moeten aanmelden en dat zü van de werkgevers bericht ontvangen, wanneer zij eventueel het werk kunnen her vatten. Men zal bij groepen weer aan het verk gaan. Dinsdag a.s. worden de fabrieks- poorten weer geopend „St. Lambertus" zal aan de leden schrif telijk berichten, hoe zij dienen te handelen. Aan deze leden zal worden geadviseerd, zich voor het werk aan te melden. Er zal zeer waarschijnlijk daaromtrent niet met de le den worden vergaderd. Na vier conferenties tusschen de besturen van den R.K. Boerenbond en het bestuur van den R.K. Landarbeidersbond is, naar de „Volkskrant" verneemt, nog geen over eenstemming verkregen. De werkgevers wenschen een loon van zes maanden 2 en zes maanden 1.75 per dag, wat een verlaging inhoudt op het contract van ver leden jaar van negen maanden 50 en drie maanden 25 cent per dag. Indien geen toenadering komt, is de kans, dat het in dat gewest straks tot een conflict komt, zeer groot, waarbij dan het geheele oostelijk deel: o.a. Kloosterzande, Lams- weerde, Graauw, Ossenisse, Hengstdijk, Stoppeldijk, Terhole, Boschkapelle, Hulst, St. Jansteen, Clinge, N. Namen, Koewacht, Zuiddorpe en Westdorpe zou zijn betrokken. Mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris generaal van het departement van Binnen landsche Zaken en Landbouw, herdenkt he den, 1 April, den dag, waarop hij vóór 25 jaren als adjunct-commies in 's Rijks dienst trad. Het „Vad." schrijft: Wat men ons gisteren over de contingen teering van manufacturen en confectie heeft medegedeeld, leek ons eerst zóó zonderling, zóó buitensporig, zóó onmogelijk, dat wij er niet over durfden schrijven, alvorens nadere inlichtingen ingewonnen te hebben. Van een ter zake zeer deskundige zijn ons echter die inlichtingen gegeven. Wij kunnen thans aan de juistheid der Informatie niet langer twij felen, maar.... ongelooflijk blijft het toch. De lezer oordeele: Reeds vrij spoedig nadat de contingentee- ringsbesluiten betreffende de wollen stoffen en de gemaakte kleederen voor mannen, jon gens en vrouwen verschenen waren, werd in één van de reeds zeer talrijke ministerieele circulaires over de contingenteering medege deeld. dat kleine pakjes aan particulieren van een waarde van niet meer dan f 25 bui ten de beperkende regelingen zouden vallen. Thans is deze uitzondering uitgebreid tot pakjes ter waarde van ten hoogste f 40 Een parciculier mag meer daan een van zulke pakjes tegelijk ontvangen. Op het contingenteerlngsbureau zelf wordt de raad gegeven grootere zendingen.over verschillende pakjes te verdeelen. Wie een pak laat maken te Londen (en wij weten uit eigen ondervinoing, dat Engelsche kleermakers moeite doen om hier bestellin gen te krijgen) kan men de pantalon, het vest, en de jas afzonderlijk laten zenden. Zoo kan men zelf reeds vrij dure voor dezen tijd zelfs reeds echt dure pakken laten maken en buiten alle contingenteering om In ontvangst nemen. De Invoer van de kleermakers en van de confectiemagazijnen is beperkt. Die van de particulieren is volkomen vrij. De kleermakers en confectiemagazijnen be talen 2 pet. extra invoerrecht in verband met de contingenteering. De particulieren betalen die twee procent niet. Men wil de eigen industrie beschermen, maar feitelijk schent men een toestand, die voordeeliger is voor de Engelsche kleerma kers en voor de Parijsche modemagazijnen. Hadden wij geen gelijk, van een zeer zon derling besluit te spreken? Wij zijn tegen protectie. Wij achten de contingenteeringspolitiek over 't algemeen niet gelukkig. Maar als de besluiten er eenmaal zijn. dan mogen ze toch niet door de eigen regeerings- instantie gesaboteerd worden. En een maat regel, dien men meent te moeten nemen ter bescherming van het eigen bedrijfsleven, mag toch niet omgekeerd worden in eeo protectionistischen maatregel ten gu«ste van dc buitenlandsche bedrijven. Hoe is "icn tot zulk een beriuit &e,K°min; Ts het onkunde, is bet slordigheid. oi is het een effect van de verwarring ontstaan door de actie en tegenactie van allerlei tegen- striidi<re invloeden? in ieder geval dient deze ongerijmdheid zoo spoedig mogelijk uit de wereld te wor den geholpen. Op het Bureau.van het Nationaal Maria- Congres, dat in Augustus te Nijmegen zal worden gehouden, zegt men, dat er deining komt in katholiek Nederland. Van alle kanten komen teekenen van belangstelling, verzoe ken om inlichtingen en aankondigingen van bezoek. Daar het Congres gebaseerd is op de devotie tot de H. Moeder Gods, welke devotie in Congregaties, H. Families, Derde Orde's en allerlei religieuse vereenigingen als het ware is georganiseerd, spreekt het vanzelf, dat vooral van deze zijde de belang stelling komt, en ook, dat deze belangstelling massaal is. Want de meeste godsdienstige vereenigin. gen zijn diocesaan, sommige zelfs nationaal verbonden en niet de leden afzonderlijk mel den zich aan, maar de groote organisaties. Zoo spreekt men op het Bureau van het Maria-Congres van een deining, welke aan 't opkomen is. Zij teekent zich ook af in de aanvragen van ijverige Mariavereerd(st)ers om plaatse, lijk voor het Congres wat te doen. Het spreekt vanzelf, dat plaatselijke organisatie van de propaganda voor het Congres het meest intensief zal werken, want daarmee bereikt men de menschen stuk voor stuk. Het Congres-bestuur wil dan ook niets liever, dan de plaatselijke propaganda aanmoedigen en het heeft daarvan reeds blijk gegeven door adviezen uit te zenden aan wie er om vroe gen. Maar niet ieder vraagt om advies, ook al draagt hij of zij het verlangen naar mede werking In zich. Men komt er niet gauw toe. Daarom heeft het bestuur regelen voor het oprichten van plaatselijke comité's opge steld, welke aan het Bureau van het Congres Mathonsingel 1, verkrijgbaar zijn. Zij zullen in de verschillende religieuse tijdschriften worde gepubliceerd, maar aan de meest on- geduldigen zij de inhoud alvast meegedeeld. De plaatselijke comité's moeten worden samengesteld uit de godsdienstige vereenigin. gen ter plaatse, H. Familie, Derde Orde, Ma- riacongregatie e.d. Daarmee is niet gezegd, dat op het Congres alleen leden dezer gods dienstige vereenigingen worden verwacht, alle kinderen van Maria zijn er welkom, dus alle menschen, voor wie Maria de „Moeder der menschen" is Dat is de titel van het Congres: „Maria. Moeder der menschen", anders dan de titel van 't voorgaande Con gres te Maastricht: „Maria. Moeder van God". Maar de religieuse vereenigingen hebben uiteraard een bizondere roeping voor dit Congres; zij mogen het kader vormen, dat een gansch leger van geloovigen tot deze bi zondere daad van Maria.vereering opvoert. Daarom mogen zij plaatselijke comité's vor men, die de propaganda voor dit Congres ter hand nemen, opwekken tot deelname, orga. niseeren van reisgelegenheid, verkoop van kaarten, enz. Dat is alles gauw gezegd, maar hoe bren gen wij de plaatselijke vereenigingen bij el kaar? Och. de een behoeft de andere maar uit te noodigen tot een samenkomst. Maar wie zal die ééne zijn? Zal de een niet wach ten op de andere, en zullen zij zoo te zamen niets doen? Dat is mogelijk, maar niet waar schijnlijk. Méér mogelijk is, dat er twee tege lijk beginnen. En daarom zal 't goed zijn even naar de geestelijke Overheid te loopen en daar te vragen, of er al één begonnen is. Men heeft dan tegelijk deze overheid op de hoogte gesteld van wat er gebeuren gaat en haar medewerking verzocht In heel groote plaatsen kan men parochieels, subcomité's stichten, maar in de meeste gemeenten zal men 't met een algemeen plaatselijk comité af kunnen. Intusschen zal de eerste vergade ring van directeuren en besturen der gods dienstige vereenigingen vrij talrijk kunnen zijn; maar men houde het comité zelf be perkt, om niet te zeggen klein Een klein, dap per troepje, dat plaatselijk het hart weet te vinden van alle Maria-ktnderen. Nadere inlichtingen geeft gaarne 't Bureau van het Maria-Congres, Mathonsingel 1, te Nijmegen. En zoodra er een plaatselijk co mité is gesticht, geeft men hiervan kennis aan dit Bureau. Het gouden priesterfeest van den Zeer- eerw. Heer Ch. Dirix, rustend Rector te Meerssen, is op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris uitsluitend kerkelijk gevierd. De jubilaris celebreerde In de parochiekerk de plechtige Hoogmis van dankzegging; de feestpreek werd gehouden door den Zeer- eerw. heer Deken Kallen. Het kerkelijk zangkoor zong een meerstemmige Mis van Ferosl. Woensdagmiddag had in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een bijeenkomst plaats, georganiseerd door de Contact-commissie van de R. K. Gymnas tiek- en Athletiekbonden in het bisdom Roermond, in het Bisdom Breda, in het Bis dom Den Bosch, in het Bisdom Haarlem en in het Aartsbisdom Utrecht, het Ned. Chris». Gymn. Verbond, den Ned. Arb. Sportbond en het Kon Ned. Gymn. Verbond. Het doel van deze vergadering was een protest te uiten tegen het wetsontwerp- Terpstra, waar het betreft de lichamelijke oefening op de lagere school. De voorzitter der Contact-commissie, de heer W. de Graaf uit Middelburg, ging m zijn openingswoord de historie van de licha melijke oefening op P', acll-te het noodzakelijk, dat btf den Minister wordt geprotesteerd tegen het betreffende ontwerp. Op cJgzg werd net woord voerd door een viertal sorekers. n.l. de heeren ds M ten Broek uit Westerende namens het. Chr G V- dr- H- Keys, namens het K. V. G. v- uit Den Haag, den heer Kor- oershoek ult Hotterdam, voorzitter van de Ver van Leeraren in de Lich. Oefening in Nederland, en den heer A. F. Muller namens den K. A S. uit Amsterdam Ka uitvoerige inleidingen kwamen de spre kers tot de volgende conclusies: Conclusie ds. ten Broek: Het onderwijs in de lichamelijke oefening Is voor de kinderen van het platteland van zeer groot belang, omdat lo. 90 pCt. van deze. kinderen later vaak terstond na het verlaten der lagere school met handenarbeid hun brood moeten ver dienen; 2o. de jongens en vooral de meisjes in de toekomst behoefte hebben aan twee rech terhanden om met slecht betaald werk in hun levensonderhoud te kunnen voorzien; 3o. zij zich gemakkelijker in den strijd om het bestaan staande zullen houden als in hun jeugd, door systematisch onderricht iedere spier van hun lichaam geoefend wordt. Adres aan den Minister. Tenslotte werd met algemeene stemmen besloten aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een adres te doen toekomen, waarin de bovengenoemde bonden met een totaal aantal leden van 78900, handelende met instemming van de organisaties met een totaal van 661067 leden, den Minister eerbiedig verzoeken het daarheen to leiden, dat in het belang van het tegenwoordig geslacht, van de wettelijke voorschriften niet worde afgeweken en het Onderwijs in Lich. Ooefening op de L. S. niet tot een aanfluiting wordt gemaakt van het bedoelde in de Lager Onderwijswet van 1920." Voor de Vijfde Kamer der Amsterdam- sche rechtbank, ston-1 een chauffeur te recht, die op 11 September j.l. des nachta te twaalf uur een voetganger, die het Damrak nabij de Oudebrugsteeg over stak, met zijn motor met zijspan had aangereden, tengevolge waarvan deze een been brak. Twee agenten van politie, die om een bijzondere reden speciaal op den voetgan ger hadden ede'', verklaarden dat ver dachte met een snelheid van 40 a 50 K.M. kwam aanrijden en voor den voet ganger, die op den rijweg was blijven stilstaan, niet was uitgeweken. Het slachtoffer zelf wist zich van het voor gevallene weinig meer te herinneren. De inspecteur der Verkeerspolitie, L. A. A. Cohen, als deskundige gedagvaard, was van meening, dat verdachte zonder gevaar naar rechts had kunnen uitwijken. Een vanwege de verdediging opgeroepen contra-deskundige, was het hiermede niet eens en was bovendien van oordeeL dat de voetganger een verkeersfout had begaan, zonder behoorlijk uit te kijken, over te steken. Het O. M., waargenomen door mr. B. Kist, eischte, rekening houdende met de omstandigheid, dat wellicht ook de voetganger niet geheel vrij uitging, een geldboete van f 100 subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger mr. J. L. Frankenhuls, pleitte vrijspraak. Vonnis 14 April. in hooger beroep Het Haagsch Gerechtshof zal op Woens. dog 20 April ln hooger beroep behandelen do zaak betreffende den overval op een post auto aan den Van Lennepweg te "s-Gra venhage. De verdachte K, die deswege door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf, zal worden bijgestaan door mrs. Huygens en Nathans. Het Bondselftal, dat hedenavond 1 April op het VUC-terrein te Den Haag tegen Sparta (Praag) zal uitkomen, is thans aio volgt samengesteld: Doel: Veenendaal (Naaldwijk). Achter: Van Stokken (D.W.S.) en Lelie veld (V.U.C.). Midden: Pelikaan (Willem ID, v. d. Wildt (V.U.C.), Scheffers (Hermes D.V.S.), Voor: Eichhom (R.F.C.), Bonsema (Velo- cltas Gron.), Ophorst (H.B.S.), Smits (R.C. H.) en Kruiver (K.F.C.). Woensdagavond werd in het Nationaal Schaakgebouw te 's-Gravenhage de vierde partij gespeeld van den tweekamp dr. Euwe- Flohr. Het wérd een aangenomen damegam biet, waarin wit de beste kansen had. Ver moedelijk heeft hij niet steeds de sterkste voortzetting gekozen en nadat hij bij den 30sten zet een remise-aanbod van Flohr had afgeslagen, zag Euwe zich weinig zetten later zelf genoodzaakt remise te nemen door voortdurend schaak. In het Old Fellow House te Amsterdam vond Donderdagavond de vijfde party van den tweekamp Euwe—Flohr plaats. Deze eindigde na 15 zetten in een remise. Dr. Euwe dacht over zijn zestienden zet ruim een uur na, doch bood toen remise aan, daar de positie vrijwel gelijk was. Deze remise werd door Flohr geaccepteerd. Aflossing op 1 Juli a.s. Op I Juli 1933 zal worden overgegaan tot aflossing van de 6 pet. Staatsleentng 1922 B. De schuldbekentenissen dezer leening zul len van dien datum af betaalbaar zijn met de hoofdsom, vermeerderd met vier maan den rente.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9