1 INZEGE NG DER NIEUWE PERS De Pers in Bloemen DE CRISIS IN DE S.D.A.P, In het teeken der opportuniteit !K? lagfc icu- op- OL 'o30i L - bisschop, Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, heeft zelf de plechtige inze- j ieawe reusachtige machine voor de Kath. Pers te Amsterdam willen i heeft haar ook voor 't eerst in werking gesteld. De Bisschop is auto uit Haarlem naar Amsterdam gekomen, alwaar Z. H. Exc. f met bloemen, planten en tapijten versierde gebouw ,,'t Kasteel aan den N. Z. Voorburgwal werd ontvangen door den Raad van en en den Raad van Beheer van de N.V. Drukkerij ,JDe Tijd" j Z. H. Exc. Mgr. Aengenent werd door het, van den mensch zijn. Wanneer we God BIJ DE ILLUSTRATIES Boven in de pagina: Z.H. Excel lentie Mgr. Aengenent verricht de liturgische gebeden bij de inzege ning van de nieuwe pers: naast hem de heer L. M. Weterings, lid van den Raad van Beheer der N.V. Drukkerij „De Tijd" en de weleerw. heer J. W. Agterof, secre taris van het Bisdom; in het midden Z.H. Excellentie zet met een lichten vingerdruk het machtig raderwerk in beweging; beneden: de plechtigheid der inzegening krant te Amsterdam lezen. Deze door een betere pers te bereiken, is een zware, maar een noodzakelijke taak. Bij die „slapperen" moet iets beters gebracht worden en dit rechtvaardigde de technische herziening in dit bedrijf. Er moest komen een compleet modern Kath. volksdagblad, voldoende aan de moderne eischen, geheel in staat om met de andere bladen te concurreeren. Daarvoor was een geheel nieuwe courant noodig „De Nieuwe Dag" geheeten, in groot formaat, groot van omvang, ook naar in houd, met een uitstekende berichtendienst. En voor zulk een nieuw, modern blad was noodzakelijk een nieuwe pers. Een pers uit de machinefabriek van Augsburg, Neu renberg welk een snel werkend vermogen bezit met eene capaciteit van 120.000 bladen per uur voor 8 pagina's en van 60.000 voor 16 pagina's. Doordat ze in vier afdeelingen is gebouwd, kunnen door techinsche vervol making in post- en stadsedities nog de laatst inkomende berichten worden opge nomen. Het blad is genaamd „De Nieuwe Dag". Die naam heeft heden wel een zeer bij zondere beteekenis, want dezen dag voelen Commissarissen en Raad van Beheer der N.V. als een nieuwen dag, zoo verzekerde Mr. Hendrix. „Wij wagen een grijpen naar de talloos velen, die nog geen Katholiek blad lezen, die nog voor de Katholieke pers gewon nen moeten worden." Een grootsche, Katholieke zaak. Onze directie is vol goeden moed en ver trouwenwekkend is de wijze, waarop ze zoo snel de taak heeft doorgezet. Daarom verzocht spreker om den Bis- schoppelijken zegen voor dit bedrijf, het werk in de blijvende belangstelling van Z. H. Exc. aanbevelend. Mr. Hendrix verzocht Z. H. Exc. alsnu tot de inzegening te willen overgaan. in 1904 gestichte oude gebouw naar de in 1926 gebouwde aangrenzende nieuwe fabriek geleid, alwaar in de groote machinehal een passende versiering was aangebracht rond om het reusachtige gevaarte der nieuwe rotaiepers. Na de plechtigheid der inzegening bezich tigde de Bisschop met groote belangstelling de grootsche machine, stelde haar door het omdraaien van enkele handels in werking en aanvaardde het eerste proefexemplaar van „De Nieuwe Dag". Een imposanten aan blik leverde de nieuwe pers op toen ze bin nen enkele oogenblikken de rollen papier deed worden tot stapels toegevouwen cou ranten. Z. H. Exc. onderhield zich, behalve met de commissarissen en de leden van den Raad van Beheer, die allerlei inlichtingen verstrekten, ook even met den heer Lege- beke, die de pers bediende. Vervolgens werd de geheel vernieuwde af- deeling, waar de drukvormen voor de cou ranten gegoten worden en een der werk plaatsen van de zetterij, waar de 20 zet machines zijn opgesteld, bezichtigd, waarna de hooge gast naar het oude gebouw aan den N. Z. Voorburgwal werd teruggeleid. Toen de Bisschop zich van de kerkelijke gewaden had ontdaan, vereenigde zich het gezelschap weder in de ontvangstzaal, waar de eerewijn werd rondgediend. Z. H. Exc. gaf alsdan den wensch te kennen iets te zeggen. Toespraak Z.H. Exc. Mgr. Aengenent Z. H. Exc. Mgr. Aengenent zeide zich ge drongen te gevoelen allereerst een woord van dank te spreken voor de begroeting door den president-commissaris, Mr. Hendrix. „Deze dankte mij voor mijn komst. Ik wil wel meedeelen, dat ik volgaarne aan de uitnoodiging gevolg heb gegeven en weder- keerig dank breng aan heeren Commissaris sen en Raad van Beheer voor hun verzoek." Want de gebeurtenis die plaats greep zoo ging de Bisschop ongeveer verder is een feit van groot belang in de geschiedenis der Katholieke dagbladpers, speciaal voor Katholiek Amsterdam. We staan voor een der wonderen van de techniek, waarover we ons verbazen. Het is waar, dat in latere tijden door sommigen eenige twijfel wordt geuit inzake de maat schappelijke beteekenis van de techniek. En we kunnen het ons indenken, wanneer er zoovelen buiten werking zijn gesteld en ge brek lijden, dat er bij sommigen twijfel op komt aan de sociale beteekenis van de voortschrijding der techniek en de perfecti- onneering van de machine. En toch was de Bisschop, naar hij verzekerde, gaarne ge komen om dit nieuwe wonder der techniek in te wijden. Eerstens, omdat de techniek slechts dan ten nadeele van den mensch werkt, wanneer uit het oog verloren wordt de bedoeling der techniek. De mensch kan niet uit zich zelf tot die hooge vervolmaking der techniek komen. Dat kan slechts door Gods milden zegen. En nu uitte de Bisschop zijne overtuiging, dat in deze Katholieke instelling de tech niek wordt gebruikt in overeenstemming met de plannen van God. Want dat de techniek nadeelen heeft gebracht, sproot voort uit het feit, dat de bezitters en ge bruikers de machines niet hebben aange wend voor 't doel ten bate van den mensch. De eigenwijsheid der menschen en het niet in verband brengen der techniek met de geheele Katholieke levensbeschouwing kon den de techniek tot nadeel van den mensch doen strekken. Doch uit zich zelf behoeft de techniek geenszins tot nadeel te leiden. En het gebed, dat de Kerk bij de inzegening doet uitspreken, herinnert ons er aan, hoe het God is, die het verstand moet verlichten om nieuwe vindingen te treffen en, ook op het gebied der pers, alles op hooger plan te brengen. In het tweede deel van dit gebed staat, hoe we zóó moeten handelen, dat allen, die van de voortbrengselen der machine gebruik zullen maken, God hoe langer hoe meer mogen leeren kennen. Als dit dan het doel is der bezitters: God te doen kennen, zal het gebruik tot zegen leeren kennen, beseffen we, dat God is de Vader van allen, niet alleen van de bezit ters, maar ook van hen, die de machine bedienen. Ik ben er van overtuigd, zoo sprak onge veer de Bisschop, dat de leiders van dit bedrijf er op uit zullen zijn om een redelijk gebruik van de machine te maken, niet ten nadeele van wien of wie ook. Tweedens ben ik blij, dat ik hier kan komen, omdat vandaag in vervulling gaat een van de wenschen, die ik gekoesterd heb reeds lang vóór ik Bisschop ben geworden. Sedert eenige jaren had ik de overtuiging, dat hier in Amsterdam en omstreken noodig was een uitstekend geoutilleerd eersterangs volksdagblad. De bedoeling is nu met deze nieuwe machine dien wensch te verwezen lijken. Een Katholieke grootpers bezitten we reeds en wel in die mate, dat andere landen ons die benijden. We bezitten ook een be hoorlijke ei» op vele plaatsen uitstekende gewestelijke pers, die in stand moet worden gehouden en tot bloei komen. Doch een leemte was er met name hier in Amster dam; er moet zijn een breed geoutilleerd Katholiek dagblad voor de breede lagen der Katholieke bevolking. Het verheugt me, dat Mr. Hendrix aan de bijeenkomst van „Ka tholiek Amsterdam" herinnerd heeft. Mr. Hendrix heeft met cijfers aangetoond, hoe noodig het is en thans wordt aam het ver langen van destijds voldaan. Reden dus voor mij tot vreugde. De Bisschop wilde allerhartelijkst dank zeggen aan de directie van de Spaamestad, die het aangedurfd heeft deze taak zoo groot mogelijk op te vatten. Dat is van haar kant een groote presta tie, waarvoor de Bisschop zijn dank uitte, omdat een groot Katholiek volksdagblad voor Amsterdam een van zijn liefste wen-i schen is geweest. Moge de „Nieuwe Dag" een nieuwen dag aan Amsterdam brengen, een dag, die vele jaren dure, waarop Gods zon niet onder ga. Moge „De Nieuwe Dag" een nieuwen dag der techniek, welke wij onder Zijn aanroe ping hebben ingewijd, beantwoorden aan de verwachtingen van Raad van Beheer en Commissarissen." Dankwoord Deken van Dam De hoogeerwaarde heer H. A. Th. van Dam ?enschtö als president-commissaris der N.V.j ie Spaamestad Z K. Exc. Mgr. Aengenent fe danken voor zijn woord en daad. Als de Spaamestad aan deze onderneming hare >rganisatie, hare groote finantieele deel- ïame en werkkracht heeft willen geven, heeft ze dit gedaan om een wensch van Jaren van den Bisschop tot vervulling te brengen. Wanneer nu de Bisschop gevolg heeft gegeven aan het verzoek om de nieuwe pers in te zegenen, mag dit als een bewijs worden beschouwd, dat de Bisschop dé daad prijs stelt. De drukpersen worden in staat gesteld door technische vindingen hoe langer hoe meer te produceeren en sneller en beter te werken. We bewonderen dit. Maar hoe meer geldt dit voor de drie directeuren, die nog meer arbeid, nog meer verantwoordelijkheid, nog meer zorgen kregen, die nog vlugger moesten werken en alles in wonderlijk kor ten tijd hebben tot stand gebracht, steeds goed. In tegenstelling met de machinerie, welke alreeds onmiddellijk in waarde vermindert met de noodzakelijke afschrijving, is dit met de directeuren niet het geval. Spr. memoreerde dankbaar hetgeen zij deden. Deken Van Dam zegde nogmaals den isschop dank voor diens komst en vriende lijke woorden. Hij feliciteerde de Commissa rissen van „De Tijd", die door hun toetreden vertrouwen hebben getoond in het woord en waardeering voor de daad van de Spaame stad. Spr. sloot met den wensch, dat de heeren, die thans de leiding van „De Tijd" vormen, nog jaren zich in den bloei mogen verheu gen. Slotwoord Deken Dr. Van Noor De hoogeerwaarde zeergeleerde heer D G. C. van Noort wilde ook zijnerzijds zij felicitatie aanbieden. We staan hier wel aan de wieg als h< ware van „De Nieuwe Dag", doch we moge en moeten ook bedenken, dat hetgeen var daag op hoogst energieke wijze zal begonne worden, een voorbereiding heeft gevonde en we moeten ons herinneren, dat „De Air stelbode" het terrein ontgonnen heeft. H< moge een succes geweest zijn, dat, mee door tegenslag niet het gewenschte resu taat heeft gehad, maar een woord va hulde aan hen, die aan de oprichting e vooruitgang van „De Amstelbode" hebbe^ medegewerkt, is in dit oogenblik wel op zijn plaats. Gaarne zij daarbij erkend, dat, misschien ook door menschelijke tekortkomingen „De Amstelbode" niet was gekomen tot die tech nische ontwikkeling welke nu met,De Nieu we Dag" mogelijk blijkt. Maar de beste pers en de hoogst opge voerde techniek zijn niet voldoende, indien niet ook de redactie prima is. Met een woord van aanmoediging tot de redactie, die voor haar taak berekend moge wezen, sloot Dr. Van Noort zijn heilwensch voor de toekomst van „De Nieuwe Dag". Hiermede was de plechtigheid ten einde. Na nog eenigen tijd te midden der aanwezi gen getoefd te hebben, vertrok de Bisschop FEESTGESCHENK AAN Z. H. DEN PAUS Ondrscheiding voor het Bisdom Den Bosch Met prijzenswaardige mildheid heeft o het Bisdom van 's Hertogenbosch in 19 gevolg gegeven aan de uitnoodiging vs het Nederlandsch Episcopaat, om bij dragen voor een feestgeschenk, dat a: ZE. Paus Pius XI bij gelgenheid van viering van zijn gouden priesterfeest z< worden ter hand gesteld ten einde Hem helpen, zijn liefdevolle ondersteuning! waar noodig, tot zegen van de menschne te kunnen voortzetten. Het Bisdom 'sHe togenbosch heeft een bijdrage geschonk van 21.000, waarvan een gedeelte bester was voor het heerlijk en kostbaar Jubil altaar, dat een speciaal comité lit bijdr gen der geheele Katholieke Kerk, ter he denking van de éérste H. Mis van Z.H. de kerk van S. Carlo te Rome heeft g sticht. In de afgeloopen week heeft, naar Janski." bericht, het Hoofdcomité te Roe uit naam van Z.Exc. Mons. C. Caccia Don nioni, aan Z.H. Exc. den Bisschop v 's Hertogenbosch naast een zeer hartel dankschrijven, met name voor de ed moedige bijdrage tot oprichting van l monumentale nieuwe H. Sacramentsaltc in de Basiliek van den H. Carolus in t Corso te Rome, voor zijn bisdom het i polma met zilveren „Bene Merenti 19£ draag-medaille doen toekomen, welke gelegenheid van 's Pausen Gouden Prieste jubilé is ingesteld ter erkenning van de dat feest betoonde edelmoedige medewer king. TERUGZENDING VAN WERKLOOZEN NAAR NEDERLAND Bezwaren in den Volksraad Het Paasch-Congres van de SJD.AP„ waar met de uittreding van een aantal Itoker-vleugelaars de geschiedenis van 1909, voorzoover ook toen afscheiding van extre misten aan de orde was, zich heeft her- haald, heeft heel wat pennen in beroering gebracht. Over de oorzaken van de uittre- dteg is geschreven, over de aanleiding er- tee, over de beteekenis en de gevolgen ervah voor de toekomst. Legt men het alles naast elkaar, dan heeft men een staalkaart Van de meest-uiteenloopende meeningen. ®h toch gevoel ik behoefte, die staal kaart nog een weinigje te completeeren. Na maanden-lange „spanning" is het fattoop ten Congresse geweest naar vrij- Wel ieders verwachting: zij, die den linker- vleugei reeds in de partij hadden georganl- Seerd, hebben thans daarbuiten een eigen Partij gesticht. En nu het feit dezer af scheiding heeft plaats gehad, is de „span- whg" geweken, is de „opluchting" geko- 111011en noemt men dus den toestand „ge huiverd". *k kan het niet helpen, maarik betwijfel, of daarmee inderdaad de werke lijke situatie juist is weergegeven. Ik be twijfel dit daarom, omdat het Congres toch wel zeer sterk stond in het teeken *an opportuniteit, in wezen meer streed over een opportuniteits-kwestie dan °fer een beginsel-verschil. En als dit inder daad zoo was, dan kan men toch moeilijk fan. „zuivering" spreken, wanneer na een dergelijken strijd een aantal lieden uittre den. Volgens „Het Volk" zooals het de zaak formuleert in zijn avondblad van 31 Maart 1.1. js er wèi (je reden van een beginsel- ferschil dat naar de uiteenzetting in „Het Volk" bestaat tusschen sociaal-democratie erisocialisme. Over de stichting der nieuwe partij aan de hand van haar be naming sprekend, zegt „Het Volk": „Geen tweede sociaal-democratische partij is in °ns land gesticht. Het is slechts (om der wille van de duidelijkheid spatieer ik) »een socialistische partij".In den naam der nieuwe partij, die zich wèl „socialis tisch", maar niet „democratisch noemt, komt, aldus „Het Volk", de „verloochening der sociaal-democratie" te voorschijn. En dat alles wordt gezegd als sluitstuk op een betoog, waarin als beginsel verschil Wordt aangeduid: de al dan niet handha- fing der democratie, welke handhaving foor de S.D.AP. zou zijn een zaak-van-be- Sinsel, waartegenover bij de nieuwe partij staat de „begeerte om als minderheid de staatsmacht op de straat te veroveren", hetgeen „beteekent een verwerpen van de democratie". .Het is alles heel mooi, edoch; „zu schön dm wahr zu sein". Men behoeft niet eens aryg te gaan naar de daad van den roelstra-van-1918, noch naar latere of r°egere uitingen van voormannen en grondleggers der S.D.A.P., om te weten, dat, «handhaving der democratie" tegenover de egeerte om als minderheid de staats macht op de straat te veroveren" daar 8een beginsel-kwestie is, doch niet anders dan 'n zaak van opportuni- t, e i t men leze slechts, wat op t jongste aasch-Congres zelf door vooraanstaande ongres-gangers, wasch-echte sociaal-de- °craten, aan opportuniteits-redenen ten e ls gegeven, om aan die directe min- erheids-begeerte den teugel aan te leg- Ik wil gaarne gelooven, dat er een a a n- a* sociaal-democraten zijn, voor wie de andhaving der democratie een zaak van e8insel is. Maar dat er, zeer zacht gezegd, n aantal is, voor wie de handhaving der emocratie niets met een beginsel te ma- heeft, lijkt mij, ook in hun kringen, fast te staan. En zuivering door Ceding van één dier twee aantallen eft op het jongste Paasch-Congres niet Naats gehad. 6 leider van het Congres, de heer Vlie- h> heeft wel duidelijk het strijdpunt ge- steld; mass; fihn, de kwestie van taktiek, om de link a van de arbeiders ter rechterzijde te en ófwel de groep arbeiders aan den erkant. h die vraag van taktiek heeft de eer Vüegen ten Congresse gewonnen: ge- eertijds op het Groninger-Congres de maal-democratie zich uit opportuniteit aide op het standpunt van onderwijs-pa- 1 matie, zoo heeft het Haarlemsche Con gres 2ich thans uit opportuniteit gesteld eeen de direct-begeerigen naar geweld- Verovering der staatsmacht. Maar het Haarlemsche Congres heeft ets „gezuiverd": de principieel-begeeri- en zij het niet direct-begeerigen en e Pfincipieel-afkeerigen van gewelddadige erovering der staatsmacht zijn in één en e zelfde partij-verband vereenigd gebleven. tiiri daarmede heeffc de heer Vliegen v ens het Congres zijn tactischen zet r oren: want de mogelijkheid van een der massa arbeiders ter rechter- ko 6 ^an zelfs niet redelijk in gedachte Zoo*ang het slechts blijft bij „tak- tekt al was het slechts hierom, wijl „de ek" het niet veel verder brengt dan een Congres-besluit. men11 destiids het Groninger-Congres ko- ciaal een Paclhca e-uitspraak, de so- kunndem°cra,tie heefi het tot heden niet zacht6** hengen ik zal het maar weer de 1 Z6ggen tet een vertrouwenwekken- ond10UdlI1g ten opzichte van het bijzonder z a i k^' En Precies zoo staat het met de a Waarmede op het Haarlemsch Con- es aktiek" bedreven is.zoolang men eec ts uit opportuniteit, en niet i n b e- insel 2iCh naar (je een 0f (je andere U e oriënteert, daarvoor desnoodig be- a ende den prijs van een wezenlijke z«ivej:bn& Mr. a P. M. ROMME. „Moge onder Gods Zegen, het wonder der techniek, door Ons ingewijd, zijn taak volbrengen" Wensch in vervulling Begroeting door Mr. Hendrix Mr. Hendrix heette Z.H. Exc. Mgr. Aen genent eerbiedig welkom in ,,'t Kasteel van Aemstel" en bracht den Bisschop bijzonde ren dank voor Zijne welwillendheid om door Zijne aanwezigheid te willen blijk geven van Zijn belangsteling bij een voor de N.V. Druk kerij „De Tijd" bijzondere gebeurtenis, nu 'n nieuw werk wordt begonnen van uitbouw onzer Katholieke dagbladpers. De doorvoe ring van een belangrijke technische reorga nisatie is thans een stap nader tot de be reiking van reeds lang gekoesterde idealen en daarom was tot den Bisschop het verzoek gericht de nieuwe pers, die thans is opge bouwd, te willen zegenen. Door onze onder neming, alsdus sprak Mr. Hendrix ongeveer, wordt hieraan bijzondere beteekenis ge hecht. In een bedrijf als dit ls regelmatig vernieuwing noodig. Voor ons is intusschen deze inwijding een symbool. Daarom vroeg spreker 's Bisschops bij- zonderen zegen op de plannen, die door het inwerkingstellen van de nieuwe pers een begin van uitvoering krijgen: 't verschaffen van een goed geoutilleerd, groot modem volksdagblad voor Amsterdam en omgeving. Mr. Hendrix herinnerde aan de groote ver gadering van „Katholiek Amsterdam" vier jaar geleden, bij het eerste bezoek van Z. H. Excellentie, waar in het brandpunt der belangstelling stond het eerste programma punt van „Katholiek Amsterdam": een groot volksdagblad met ochtend- en avondeditie. Indien bij iemand dit verlangen toen weer klank heeft gevonden, dan zeker bij den Bis schop, zooals uit diens destijds gesproken woorden bleek. „U hebt toen gevoeld, hoe door de massa uw verlangen werd gedeeld." Nu de wensch van toen werkelijkheid is geworden, bracht Mr. Hendrix. namens den Raad van Beheer dank aan Z. H. Exc. Mgr. Aengenent voor zijn komst, een dank, die meer dan formeele beteekenis had. Hier golden niet alleen commercieele motieven niet alleen de rechtvaardige wensch voo: elke onderneming naar uitbreiding en bloei, hier gold een enorm Katholiek belang voo: de hoofdstad. Met enkele cijfers illustreerde Mr. Hen drix dit laatste. Volgens zijn berekening met behulp ook o.a. der laatste raadsverkie zingsuitslagen, concludeerde hij, dat globaal 20.000 Katholieke kiezers geen Katholieke MGR. L. SCHRIJNEN t UWB B. ierfc» IOT- 11 P. 0 28 701- dam -le- Br. 3lad. ling* dam-. Eindelijk is in den Volksraad eens de keer zijde belicht van de aangemoedigde terugzen ding van ontslagen personeel en van werkloozen naar Nederland, waar thans 500.000 werkloozen zijn en per jaar 300 millioen moet betaald wor den aan werkloozen-steun en armenzorg, zegt het "N. v. d. D. v. N.-I." Deze bespreking had plaats bij de behandeling van de ontwerp-or- donnantie, bevattende een tijdelijke voorziening in de terugzending van „arbeiders", die buiten Indië in dienst zijn genomen of aangeworven. „Voor terugzending, aldus de heer Van Baa ien, zouden in aanmerking komen diegenen, die ouders of andere familieleden in Europa heb ben. Maar het zijn toch waarachtig geen kinde ren, die wij aannemen en die naar hun moeders pappot terug moeten gaan? Wij weten toch al len wel, hoe de toestanden zijn. Wij kennen allen den toestand in Indië en weten, dat die zoo heel anders is dan in Nederland. Hier neemt men ouders en alle andere familieleden op in den huiselijken kring, maar in Nederland is dit niet het geval. Het is misschien wat huiselijk, maar wij allen kennen het gedicht van Nicolaas Beets, waarin voorkomt: „Eer brengt een arme vader Met vreugd zes kind'ren groot, Dan dat zes rijke kind'ren Hem koest'ren in den nood". Dat is typisch Nederlandsch en ik ben er van overtuigd, dat de Regeering ons van den wal in de sloot stuurt, als zij er op staat, dat de werkloozen naar Nederland worden terugge stuurd, waar reeds duizenden en duizenden werkloozen zijn. Ik zou wel heel gaarne van de Regeering vernemen of zij denkt, dat men daar bereid staat die menschen met open armen te ontvangen. Wanneer men in Nederland komt, wordt er gekeken wat men in de hand heeft. De heer Roep: De Regeering denkt dan: als wij er maar af zijn! De heer Van Baaien: Dat heb ik zoo straks al gezegd. De Regeering denkt, dat als zij een goed salaris hebben genoten en de gemeenschap heeft daarvan geprofiteerd, dan moeten de menschen maar naar Europa teruggestuurd worden, als zij hier niets meer verdienen. o"*l. Zijn H. Exc. Mgr. Aengenent, die de plechtigheid der inzegening van onze nieuwe pers kwam verrichten, werd in hei, tot ontvangstzaal herschapen vertrek der binnenland-redactie geleid alwaar de offi- cieele begroeting door Commissarissen en Raad van Beheer plaats vond. Z, D. H. was vergezeld door den Zeenererw. He.er H. W. Agterof, secretaris van het Bis dom. Aanwezig waren daar de leden van den Raad van Commissarissen: Mr. A. J. M. Hen drix, voorzitter van „Katholiek Amster dam", de hoogeerw. zeergeleerde heer dr. G. C. van Noort, Kanunnik van het Kathe draal Kapittel van Haarlem en Deken van Amsterdam; mr. C. M. J F. Goseling, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal; mr. C. P. M. Romme, lid van den Gemeente raad van Amsterdam; mr. Aug. Povel, vice- president van den Bijzonderen Raad der H. Vincentius-vereeniging te Amsterdam en de zeereerwaarde heer H. Sondaal, Deken van Haarlem, gedelegeerd commissaris. Eveneens werd Z. H. Exc. begroet door de leden van den Raad van Beheer de heeren J. W. Lucas, C. P. Ooms, L. M. Weterings en J. V. L. M. Verbiest. Aanwezig waren mede de President-Com missaris en de Commissaris der N. V. „De Spaamestad": de hoogeerwaarde heer H. A. Th. van Dam, Kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem en Deken van 's-Gra- venhage en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. De redacties van „De Tijd" en „De Nieuwe Dag" waren vertegenwooridgd door de heeren Alph. Laudy, c. R. de Klerk, L. A. P. M. van den Broeke en L. st.nimiik Terwijl de Bisschop, met de zijner waardigheid mijter en staf, zich geplaatst te midden eener daarvoor brachte versiering, trad de voorzitter den Raad van Commissarissen, mr. A. J. Hendrix naar voren om Z. H. Excellentie begroeten. Voor de zielerust van Z.H. Exc. Mgr. L. Schrijnen zal, naar „St. Janski." bericht, op Woensdag a.s. in de St. Jansbasiliek te 's Her togenbosch een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7