Montagu norman Demagogisch verwijt Boedapest zonder De drievoudige moord te Echt-Puthroek ST AA TSMIJNBEDRIJF IN POLEN GEEN VRIJHEID VOOR DE PHILIPPIJNEN KRANT ONMENSCHELIJK Prijsverlaging doel Hoover ertegen ^ïrne rijksambtenaren GOETHE'S reisjournaal Proteststaking der typografen Het nieuwe priesterseminarie te Aken Bernard Shaw uit Zuid-Afrika terug Oudste geestelijke van Canada overleden HERKOZEN gouverneur der Engelsche bank Geschenk van Italië aan Duitschland Hermann Gerson staakt zijn betalingen DE LEIDSCHE GEMEENTE- FINANCIËN Een tekort op de begrooting 1932 DE BEVOLKING VAN UTRECHT Daling van het geboortecijfer INDISCHE DIENST De reis van de „Patris II" GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Zilveren Bedrijfsjubileum RUMOER IN HILVERSUM Behandeling op 31 Mei a.s. Gezond vee in quarantaine PATER HENDRICHS S.J. ZWARE BOERDERIJ-BRAND Vee om het leven gekomen HET DRAMA OP AMELAND In hooger beroep WISSELLOOPER BEROOFD Beide verdachten anderhalf jaar gevangenisstraf Werkloozen gooien ruiten in HULP AAN DE TUINDERS DITO voor SANTOS R.K. KIESVEREENIGING Te Utrecht R. K. ELECTROTECHNISCHE WERKGEVERS Directe Belastingen Een kwestie van vertrouwen SURINAAMSCHE BEGROOTING Ontstemming over het Regeerings- beleid UITVINDING VAN JHR. DE MURALT Waterdichte schotten als dijkverhooging Door zijn Leidsche Bekeerlingen gehuldigd TWEE WOONHUIZEN AFGEBRAND Zoon sluit zijn vader in een varkensstal HET SLACHTEN VAN EEN VARKEN Een varken kost een varken WARSCHAU, 5 April. (V. D.) Het ministerie van Handel heeft wetsvoorstellen uitgewerkt terzake van een nieuwe regeling der kolenpro- ductie, welke wetsvoorstellen voor de toekom stige Poolsche kolenpolitiek van ingrijpende be- teekenis zullen zijn. De regeering streeft naar Productie van staatswege. Met het vergaande ingrijpen in de administraties der mijnonder nemingen wordt een prijsverlaging beoogd van kolen voor export en binnenlandsch verbruik, daardoor het mogelijk zal kunnen zijn, dat de huidige afzetgebieden in Skandinavië worden tergroot, althans behouden, terwijl de produc tiekosten der binnenlandsche industrie lager zUUen worden. Over enkele dagen wordt het nieuwe semina rie voor het bisdom Aken te Aken geopend iu het klooster der Alexianen-Broeders. Z. H. Exc. Mgr. dr. Jos. Vogt benoemde tot regent van het semenarie dr. H. Busch, pastoor te Aken en tot professoren dr. F. Hünnermann, Pastoor te Aken, dr. J. Koschel, dom-kapitu- iaar; dr. H. Herkenne, dom-kapitulaar, dr. H. kfüssener, secretaris van het bisdom, S. Brüll, dom-kapitulaar en J. Schwalge, directeur van het St. Gregoriushuis. Londen, 5 April. <V.D.) Gisteren is te Southampton aangekomen ie Engelsche schrij- Ver, George B. Shaw, die terug keerde van een reis van verscheidene maanden in Zuid-Afrika. Gevraagd naar zijn indrukken, antwoordde hij hen journalisten, dat zijn eerste indruk was, hut men in Engeland op het land nog in de teventiende eeuw leefde. WASHINGTON, 6 April. (Reuter). Het mi nisterie van oorlog verwacht, dat Hoover de onafhankelijkheid van de Philippijnen, welke hoor het representantenhuis werd aangenomen, zal verwerpen, aangezien deze eilanden dan spoedig een prooi voor China of Japan zouden borden. Zooals men weet, ressorteeren de Philippijnen onder het departement van oorlog. MONTREAL, 5 April. (V.D.) Te Montreal is °p 102-jarigen leeftijd overleden de oudste geestelijke van Canada, de Rev. James Patter son, die gedurende meer dan zestig jaar werk- 2aam was als presbyteriaansch geestelijke. Boedapest, 6 April. (Reuter). Teneinde ^enwicht te brengen in de begrooting heeft de J^nisterraad besloten, de salarissen van de ^Uksambtenaren met ingang van 5 Mei met Pet. te verlagen. Londen," 5 April (V.D.). Heden werd be- .fhh gemaakt, dat Montagu Norman herkozen als gouverneur van de Bank of England oor het volgend jaar en Sir Ernest Musgrave aryey ajg gedeputeerd-gouverneur. Dit is het wtiende jaar dat Norman het gouverneur- hup zal waarnemen. Bome, 5 April. (V.D.) In de beroemde urnesina, den zetel van de Koninklijke Ita- Uansche Academie, vond gisteravond een Pfochtige herdenking van Goethe plaats, waar- y o. a. ook de Duitsche ambassadeur te Rome Ubwezig was. Wegens verhindering van den President der Academie, Marconi, sprak de vice-president zijn voldoening er over uit, dat he Academie en Italië, dank zij de groot hertogin van Weimar en het Nationale Mu- Seum te Weimar, in staat waren het Duitsche volk het Reisdagboek van Vader Goethe te overhandigen, terwijl hij de hoop uitsprak, dat de samenwerking tusschen Duitschland en Italië steeds zou mogen bijdragen tot ver- srooting van den wetenschappelijken en artis- ieken bloei in beide landen. Daarop over- andigde hij den Duitschen ambassadeur den eersten band van het „Reisetagbuch". J.Berlijn, 4 April. (V. D.) Het bekende Ber- J-hsche modehuis Hermann Gerson heeft zijn 8 ^hingen gestaakt. De passiva bedragen 7 a hiillioen M. Er worden onderhandelingen ge- lE4?«h' ten einde de zaken der firma, welke in "werd opgericht, te kunnen voortzetten. 8ta,°Et>APEST' 6 April. (Reuter). Wegens een Ochtin" van he typografen verschenen heden- j-j hd te Boedapest geen kranten. van 0tegeering zal met behulp van studenten h'tgév technische hoogeschool een staatscourant eep6 zeteers- en drukkersorganisaties hebben het algemeene staking geproclameerd wegens orgaa'erh°d van het soc.-democratische partij- B. en W. der gemeente Leiden schrijven aan den raad, dat op de begrooting 1932 voor subsidie aan de gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon 220.5000 en voor steun aan uitgetrokken werkloozen 150.000 werd geraamd, terwijl de post „Werkverschaf fing aan werkloozen" voorshands voor Memorie werd uitgetrokken. Voor deze doeleinden is der halve op de begrooting in totaal beschikbaar 370.500.De uitgaven over 1931 hebben be dragen: Subsidie Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon280.000.- werkloozensteun (en wachtgeld regeling) 185.000.— werkverschaffing 15.000.— te zamen 480.000.— of 100.000.meer dan voor 1932 werd ge raamd. Hoewel de uit dezen hoofde voor 1932 benoo- digde sommen ook thans nog niet met juistheid zijn te ramen, kan toch wel worden aangenomen, dat in elk geval op een totale uitgaaf van 680.000.moet worden gerekend. Ook andere posten zullen, naar het zich thans reeds laat aanzien, tegenvallers opleveren; b.v. de ont- vangstposten „Marktgsüden" en „winst Openbaar Slachthuis" en de uitgaafposten „Subsidie aan Werkloozenkassen" en „Renten van geldleenin- gen". Een berekening van de mogelijke mee- en tegenvallers gaf een nadeelig verschil aan va» 225.750.waarbij nog werd aangenomen, dat voor het belastingjaar 1932/'33 (inkomen jaar 1931) de opcenten op de gemeentefonds belasting de geraamde opbrengst van 390.000.zullen bereiken, en dat de raming van de winst der Lichtfabrieken zal kunnen worden gehandhaafd. De opbrengst van een eventueele salariskor ting (als gevolg van het door de Staten-Gene- raal aangenomen wetsontwerp inzake een tijde lijke korting op de rijksuitkeeringen aan de gemeenten en de provinciën) stellende op rond f 100.000.hetgeen voor 1932 aan den rui men kant is, blijft er nog een tekort over van rond 125.000. In verband met dezen toestand stellen B. en W. den gemeenteraad voor, de opcenten op de vermogensbelasting (thans 15) te brengen tot het bij de wet toegelaten maximum van 50. waardoor een meerdere opbrengst van f 25 000.— zal worden verkregen. Aangezien het eerstvolgend belastingjaar op 1 Mei aan vangt, dient het daartoe strekkend raadsbesluit spoedig te worden aangenomen. Als verdere middelen tot versterking van de inkomsten zou het College, in overeenstemming met de grootst mogel"ke meerderheid van dt Commis-ie van Financiën, voorshands in aan merking willen brengen: Invoering van een tiidelijken crisistoeslag van 20 op de vermakelijkheidsbelasting (op brengst 12.500.—) hetgeen dient plaats te hebben door verhooging van de in art. 6 der hef fin es verordening genoemde bedragen; verhooging van de hondenbelasting (op brengst 4000. invoering van leges on bouwvergunningen naar rato der bouwkosten en eenige verders Blijkens de thans verschenen officieele uit komsten van de op 31 December 1930 gehou den volkstelling bedroeg het aantal inwoners van Utrecht op dien datum 154.882, t.w. 74.573 mannen en 80.309 vrouwen. Het resultaat van de berekening van het inwonertal met behulp van de aangiften bij geboorte, overlijden, ves tiging en vertrek in de jaren 1921—1930 op de basis van de volkstelling van 1920 was 154.975 (74.667 mannen en 80.308 vrouwen). De voorloopige uitkomsten van de volkstelling gaven voor Utrecht 153.884 (74.208 mannen en 79.676 vrouwen). De bevolkingsvermeerdering bedroeg in 1931 1313 (1930 1767) resultaat van een .geboorte-overschot van 1533 en een verlies uit vestiging en vertrek van 220 per sonen zoodat men, uitgaande van het defi nitieve volkstellingscijfer, tot een inwonertal van 156.195 (75.279 mannen en 80.916 vrou wen) per 31 December 1931 komt. Het geboortecijfer, hetwelk na een periode van regelmatige daling in de jaren 1920—1927 (van 25,32 per 1000 inwoners tot 19,19) en eenige schommeling in 1928 en 1929 in 1930 tot 19,93 steeg, daalde in 1931 belangrijk, n.l. tot 18,65. Voor het tweede halfjaar afzonder lijk was het cijfer 17,92 (1930 20,21) voor het vierde kwartaal 17,39 (1930 19.48). Uit de in deeling der overleden naar de doodsoorzaken blijkt o.m. een belangrijk hoogere sterfte aan griep; 1931 41, 1930 10 gevallen. Bestemd voor uitzending naar O.-Indië: Mr. F. P. w. van Nouhuys, admin. ambten, b. h. Binnenl. Bestuur, 's Gravenhage; ir. F. A. Lör- zing, houtvester b. d. dienst van het Bosch wezen in Ned.-Indië, Wageningen. Verlofgangers (O.-Indië)L. J. J. Caron, Gouv. van Celebes en Onderhoorigheden, Am sterdam; mevr. E. Gatsonides, geb. Briët, le comm. b. h. Dep. van Onderw. en Eeredienst, 's Gravenhage; H. J. Ziesel, Gouv.-arts b. d. dienst der Volksgezondheid, 's Gravenhage; J. G. J. Geerling, boekhouder le kl. b. d. dienst van het Gevangeniswezen, 's Gravenhage; P. van Doorne, voorzitter v. d. landraden te Peka- longan c. a., Tiel; F. W. L. Gerning, techn. expert b. d. dienst van Scheepvaart, 's Graven hage; P. L. Fabriek, contr. le kl. b. d. P.T.T.- dienst, Leiden. Verlofgangers (W.-Indië)H. Kennedie, tijd. techn. ambten, in Curacao, Hillegersberg; J. F. H. Petzoldt, postdirecteur, tevens directeur van de Koloniale Postspaarbank in Suriname, Am sterdam. Volgens een draadloos telegram van boord van de „Patris II", waarop zich een gezelschap Nederlanders bevindt, is het schip van Athene vertrokken met bestemming naar Delphi. Daar het Kanaal van Corinthe in verband met de jongste aardverschuivingen geblokkeerd is, gaat de reis evenwel zonder vertraging om de Zuidpunt van Griekenland. Op Zaterdagmiddag 11 Juni a.s. zal te Utrecht de Charitatieve Vereeniging een algemeene ver gadering houden, waarin professor dr. A. van Rooy uit Amsterdam van medisch standpunt en professor Salsmans S.J. uit Leuven van moraal theologisch standpunt het onderwerp zullen be handelen: „Het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk en Geestelijke Volksgezondheid". Tijdstip waarop en de plaats waar, zal nader worden bekend gemaakt. Reeds nu kan men introductie voor deze belangrijke lezingen aan vragen bij 't secretariaat dr. Kortenhorst, Vught, N.-Br. wijzigingen van de legesverordening (opbrengst 5.000.). De Commissie van Financiën vestigt er nog de aandacht op, dat door bovenstaande maat regelen het voorloopig berekende tekort nog niet geheel zal zijn weggewerkt; er ontbreekt, zelfs indien de meerdere belastingopbrengst voor 1932 over een vol jaar had kunnen worden genoten, nog een som van 80.000. Echter mag, naar zij verder schrijft, ook rekening worden gehouden met de resultaten van bezuinigingsmaatregelen in verband met de nu bekende bezuinigingscirculaire, en desnoods zou een beroep op de algemeene reserve kunnen worden gedaan, hoewel dit laatste slechts inge val van noodzaak mag plaats hebben, vermits de algemeen reserve met het oog op het onge twijfeld moeilijke jaar 1933, thans zooveel mo gelijk in stand moet worden gehouden. Zaterdag 9 April bestaat de N.V. Lederfabriek H. J. Aarts te Reven vijf en twintig jaar. In April 1907 begon de heer Hub. Aarts zijn machinale bereiding van overleder als een voortzetting van de kleine vetleerlooierij, van zijn oom Comelis Aarts, waar hij tot dusver werkzaam was geweest. De heer Hub. Aarts had met zijn fabrikaat zooveel succes, dat reeds in 1908 aan uitbreiding der fabriek moest worden gedacht. De heer P. Aarts bouwde toen op eenigen afstand van het bestaande fabriekje een geheel apart gebouw, waarin ook ruimte was om naar de uitgebreide produc tie overleer ook technisch leer te fabriceeren. hetwelk in die dagen nog maar' heel weinig in Holland werd gemaakt. De fa. Aarts ver wierf in 1910 op de Brussélsche tentoonstelling een zilveren medaille voor de inzending tech nisch leer In 1913 werd wederom uitgebreid door met een tusschenbouw de twee afzonder lijke gebouwen tot één groote fabriek te maken. Na dien werden nog eenige malen uitbreidingen aangebracht, het laatst in 1929, toen de tegen woordige machine met een capaciteit van 125 P.K. werd geplaatst, waardoor de productie van 350 huiden per week werd bereikt. Naar wij vernemen, loopt het onderzoek te gen de gewezen jachtopzieners, vader en zoon Van den E„ verdacht van den drievoudigen moord op de jongens Wehrens, en de gebroe ders Kersten, te Echt-Putbroek, ten einde. Alhoewel het vóór-onderzoek nog niet is ge sloten, is het de bedoeling, de zaak op Dinsdag 31 Mei as. voor de rechtbank in Roermond in openbare behandeling te nemen. Mede in verband met het groot aantal ge tuigen, dat zal worden gedagvaard, kan nog niet worden gezegd hoe lang de behandeling zal duren. De Vierde Kamer der rechtbank te Amster dam heeft uitspraak gedaan in het beroep, dat de veearts H. ter B. te Naarden -had ingesteld tegen het vonnis vrn den kantonrechter te Hilversum, waarbij hij veroordeeld werd tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis wegens het brengen van gezond vee naar den quarantaine stal van de hofstede „Oud Bussum" waarin zich vee bevond, dat aan mond- en klauwzeer lijdende was. In hooger beroep eischte het O.M. een geld boete van honderd gulden, subs. 10 dagen hech tenis. De rechtbank veroordeelde den veearts tot een geldboete van 100, subs. 10 dagen hech tenis. structie in werkelijkheid rust, aan beweging onderhevig is. Opzettelijk aan het model toegebrachte kleine lekkages bleken zich zelf te sluiten terwij. grootere lekkages met één enkelen slag op den bovenkant van de kleikernen, die als afslui ting dienst doen, onmiddellijk volkomen ge dicht werdeh. Ook bij hamerslagen, die een belangrijke verplaatsing van de dubbele tus- schenvoeg veroorzaakten, bleef de constructie volkomen intact en waterdicht. Spr. wees erop, dat, door de klei voor de vulling der kernen op doelmatige wijze met zand te vermengen, het bezwaar van uitdro ging van die klei voorkomen kan worden. Voorts vestigde hij er de aandacht op, dat de rivieren in de- kustvlakten van Indië in karakter overeenkomen met de Nederlandsche rivieren en dus de dijken daarlangs vrij lan gen tijd hoog water moeten keeren. Daaren tegen hebben de riviergedeelten in het binnen land meer last van kortdurende bandjirs en speelt de waterdichtheid van de muurconstruc tie daar dus een minder belangrijke rol, even als zulks bij de zeedijken in Nederland het ge val is. Langs de Indische bovenrivieren kan dus de reeds sinds jaren hier te lande gevolgde, even eens door spr. uitgedachte muurconstructie ter verhooging van zeedijken, waaraan reeds vele millioenen guldens ten koste zijn gelegd, wor den toegepast. Voordeelen van het systeem. Bij de gedachtenwisseling, die op de met groote aandacht gevolgde voordracht en de monstratie volgde, werd o.a. als voordeel van het besproken nieuwe systeem voor Indische benedenrivieren naar voren gebracht de licht heid van de constructie. Dit laatste is een uitkomst in moerassige streken, waar de on dergrond te weinig draagkrachtig is om dijk- verhooging met behulp van grond toe te laten. De voorzitter der vergadering, ir. P. J. Ott de Vries, wees er in zijn slotwoord op, dat het nieuwe systeem van ir. De Muralt feitelijk een voortzetting is van de serie ingenieuze vindingen, waarmede hij een kwart eeuw ge leden de technische wereld verrast en verrijkt heeft. Natuurlijk! Dat kon niet uitblijven: Nu de Katholieke en Christelijke stakers in Twente (na niettemin enkele verbeteringen in de gedecreteerde verslechteringen bereikt te hebben) den strijd meenden te moeten opgeven op het na rijp beraad door de Katholieke en Christelijke leiding gegeven advies, nu zijn zij in de sociaal-democratische pers de sta kingbrekers. Het N. V. V. ziet u wilde den strijd voortzetten, maar de confessionneelen gingen de fabrieken weer in, en toen moésten de mo dernen wel volgen. De N. V. V.-voorzitter komt dit in „Het Volk" van gisterenavond nog eens duidelijk uiteen zetten: „Het stond (nu reeds) vast, dat zeer veel leden van „Sint Lambertus" en „Unitas", als mede een groot aantal ongeorganiseerden, zich voor werkhervatting zouden aanmelden. Reeds Vrijdag liepen de arbeiders naar de fabrieken of naar hun bazen, om zich aan te melden. Onder die omstandigheden zou het eenvou dig zelfmoord beteekend hebben, wanneer „De Eendracht" alleen had voortgezet. De machts verhoudingen in dit conflict lagen zoo, dat te genover de 7500 leden van „De Eendracht" 6000 leden stonden van „Sint Lambertus" en „Uni tas", ongeacht de paar duizend ongeorganiseer den, die uit den aard der zaak een zeer onbe trouwbaar element in de staking vormen. De staking doorzetten zou beteekend hebben, dat deze na enkele dagen of weken geheel en al zou zijn verloopen, met alle gevolgen daaraan verbonden. Ook in dit conflict heeft zich weer de jam merlijke verdeeldheid in onze vakbeweging ge wroken. Hadden de confessioneele organisaties met. onzen bond stand gehouden, dan zou het oi. zeker mogelijk zijn geweest, eenzelfde resultaat te bereiken als in de Almelosche textiel-in- dustrie. Maar zoolang de R. K. en Christelijke arbeiders in massa lid blijven van hun organi saties, zoolang zullen wij ook in de Nederland sche vakbeweging eraan blootstaan, dat op het meest beslissende oogenblik de confessioneele organisaties den strijd opgeven tot schade van de geheele arbeidersklasse." Het is voor de N. V. V.-leiding werkelijk een buitenkansje, dat zij den toom van haar leden en van de nog meer links-staande elementen kan afleiden naar de Katholieke en Christelijke organisaties. Het is voor de N. V. V.-leiding werkelijk een bof, dat de Katholieke en Christelijke arbei ders-leiding toch altijd nog een tikje méér ver antwoordelijkheidsgevoel heeft dan de socia listische; meer verantwoordelijkheidsgevoel voor het werkelijk belang harer leden en dezelver gezinnen. Het stond vast, dat de staking in Twente er hopeloos voorstond; tot nadeel van de in dustrie, maar vooral van de stakers, duurde de strijd nu al vier maanden, en geen ander ein de was in zicht dan nóg meer benadeeling der vaderlandsche industrie en voor talloos vele stakers.... blijvende werkloosheid. Er moest een einde gesteld worden aan den strijd, dat wist de roode leiding heel goed. Maar het N. V. V. liet het fijntjes aan de confessioneele organisaties over, de kastanjes uit het vuur te halen; déze mochten en moes ten het verwijt beloopen, de staking gebroken te hebben. Was het eenmaal zoover, dan zouden de mo dernen quasi noodgedwongen en quasi tegen hun zin mede de fabriek ingaan. t Is niet fijn en niet dapper. Dèpper handelden de leiders der Katholieke en Christelijke organisaties, die hun verant woordelijkheid voor het welzijn der hun toe vertrouwden zwaarder lieten wegen dan het de magogisch verwijt, dat zij met zekerheid van sociaal-democratische zijde verwachten konden. Hoe het den Katholieken en Christelijken lei ders onder dezen hoon te moede moet zijn» Het kan voor de N. V. V.-leiders niet moeilijk zijn, dit na te voelen: In „De Tribune" van gisterenavond scham pert de redactie in koeien van letters: Kopers worgt de Textielstaking. Na wekenlang gemanoevreer acht moderne leiding gelegenheid gekomen. Zoo krijgt het N. V. V. zijn trekken thuis. Of het daardoor wijzer zal worden? In de boerderij van den heer H. Huiskes te Steenenbrug (Balkbrug) is een brand uitge broken, welke snel om zich heen greep. Drie koeien, een pink en een kalf kwamen in de vlammen om. Ook het grootste gedeelte van den inboedel en de landbouwinventaris gingen verloren. De vrouw slaagde er slechts met moeite in haar jongste kind, dat in de reeds in brand geraakte wieg lag, te redden. Verzekering dekt de schade. Tegen het vonnis der rechtbank te Leeuwar den betreffende de strafzaak tegen den predi kant te St. Anna Termuiden, heeft het O. M. appel aangeteekend. De officier had tien jaren gevangenisstraf tegen verdachte geëischt we gens het plegen van doodslag op zijn vrouw (die hij op de kust van Ameland zou hebben ver dronken), doch de rechtbank, steunende op het rapport der psychiaters, verklaarde den verdachte niet toerekeningsvatbaar en beval zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een proeftijd van ten hoogste een jaar en daarna terbeschikkingstelling van de regeering ten einde van harentwege te worden ver pleegd. De rechtbank te Roermond heeft den 24-ja rigen A- v. L. en diens 21-jarigen broeder H. v. L., beiden uit Helmond, wegens diefstal ieder veroojdeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De eerste had op 29 Ja nuari jl te Helmond in de Veestraat een wis- sellooper der Geldersche Credietvereeniging een tasch ontrukt, inhoudende 1230. Hij liep hier mede in de richting van den Kasteeltuin, waar zijn broer met eens fiets wachtte. Nadat A. v. L. op den bagagedrager was gesprongen reden beiden weg. Zij werden echter te Tilburg ge arresteerd. Naar .aanleiding van de behandeling van de voorstellen tot verlaging van de werkloozen. steun Dinsdag in den gemeenteraad, hebben werkloozen bij verschillende winkeliers ruiten ingegooid. Ook de ruiten van een passeeren- den auto moesten het ontgelden. Het was zeer woelig, vooral bij het raadhuis en het centrum van de plaats. Bij het raadhuis hebben sociaal democratische gemeenteraadsleden de werk. loozen toegesproken. De politie heeft eenige personen gearresteerd. De veilingvereeniging Woutersweg, te 'sGra- venzande, heeft besloten, een leening aan te gaan, om aan noodlijdende tuinders steun te verleenen. De gemeente stelt zich voor deze leening garant, terwijl een bedrag van 1200 beschikbaar is uit het Crisiscomité, voor event, kwade posten. Aan iedere tuinder wordt maxi mum 250 verstrekt, welk bedrag dan voor I October moet zijn terug betaald. Op de Zondagen 10, 17, 24 April en 1 Mei, de Maandagen 11, 18, 25 April en 2 Mei, alsmede op de Dinsdagen 12, 19, 26 April en 3 Mei zal de kegelclub „D.I.T.O." in het gebouw „Eik en Linde" aan de Plantage Middenlaan te Amster dam kegelwedstrijden houden ten bate van „S.A.N.T.O.S.", het bekende fonds tot hulpver- leening aan tuberculoselijders uit de R.K. Mid- denstandsvereeniging. De RH. Kiesvereeniging te Utrecht hield Maandagavond een vergadering onder voor zitterschap van den heer mr. H. W. de Vink, lid van Ged. Staten. Blijkens het financieel verslag van den pen ningmeester sloot de kas over 't afgeloopen jaar met een batig saldo van 231.09. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. H. W. de Vink, P. J. Hol en J. Th. Nijkamp, werden als zoodanig herkozen. Tot voorzitter werd herbenoemd de heer mr. H. W. de Vink. In plaats van den heer W. H. M. J. Smulders, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer H. v. Schevick- hoven. In behandeilng kwam voorts de wijziging van het Kiesreglement 1927. De voorzitter zeide, dat het bestuur met dit reglement in hoofdzaak accoord kan gaan, doch gaarne wijziging zag van een tweetal pun ten. Ten eerste wil het wat betreft art. 12 tusschen lid 5 en 6 zien opgenomen de machtiging voor het kringbestuur candidaten te stellen nadat de tijd van candidaatstelling verstreken is. Ten tweede wil het, wat betreft art. 22 even tueele ongeldigheid van stemmen in elk vak apart beoordeeld zien. Met beide opvattingen werd accoord gegaan. hleld Pater dr. D. Beaufort O.F.M. eene inleiding over de Encycliek „Qua- dragesimo Anno". De Nationale Bond van R. k. Electrotechni- sche Werkgevers „St. Antonius" hield Dinsdag in hotel „Noord-Brabant" te 's Hertogenbosch een goedbezochte jaarvergadering, onder lei ding van den vice-voorzitter, den heer H. C. van Leeuwen, uit Den Haag. De voorzitter' de heer Van Bommel, heeft om zakelijke redenen voor de functie bedankt. De vergadering werd mede bijgewoond door de heeren Jos. Meijring, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Den Bosch en mr. van Hellenberg-Hubar. Over 1931 bedroegen de ontvangsten 2273.18, de uitgaven 1551.40, batig saldo 721.78. De begrooting voor het vereenigings- jaar wijst in ontvangsten en uitgaven een be drag aan van 2610. Na de eerste bijeenkomst werden de afge vaardigden officieel met gebruikelijke plechtig heid ten stadhuize door den burgemeester ont vangen. In de volgende vergadering werden de bondsvoorstellen behandeld en lezingen gehou den. De dag werd met een maaltijd besloten. De Ontvanger der dir. bel. enz. S. D. Bijlsma is verpl. van het knt. Breukelen naar het knt. Gouda, de Ontvanger der dir. bel. enz. E. de Vries van het knt. Uithuizen naar het knt. der dir. bel. en accijnzen te Oldenzaal en de Ont vanger der dir. bel. enz. J. Post van het knt. Weert naar het knt. Raalte. De Dir. Gen. der P.T. en T. heeft aangew. met ing. van 1 Mei 1932 als dir. van het Post- knt. te Groningen den ref. der P. T. en T. A. J. van Woerkom, thans adj.-insp. der P., T. en T. te Maastricht. Voor de Amstefcdamsche Spaarbank „Montes Pietatis", hield te Kerkrade de gedetineerde A. H. N. zitting, ontving het geld der spaar ders, doch verzuimde de in de boekjes juist en secuur genoteerde bedragen eveneens als zoodanig in het kasboek te vermelden. Zoo doende had verdachte, die j.l. Maandag voor de Rechtbank te Maastricht terecht stond, het minder genoteerde in 't kasboek ten eigen behoeve aanwendende, binnen enkele jaren on geveer 5500.— spaargelden verduisterd. De Directeur der Spaarbank verklaarde voor de Rechtbank, dat verdachte was aanbevolen als voor 100 procent betrouwbaar. Hij verrichtte zijn arbeid geheel gratis, welk vertrouwen als- mde het niet betalen van gepraesteerden ar beid den President der Rechtbank wel zonder ling voorkwam. Op het verzoek van den ver dediger, mr. van Breukelen om verdachte in vrijheid te stellen, werd niet ingegaan. De eisch luidde vijf maanden. De Rechtbank zal 18 April as. uitspraak doen. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over de Surinaamsche begrooting 1932, verklaarden verscheidene leden zeer te zijn teleurgesteld door het beleid der Regeering met betrekking tot Suriname. De minister van Ko loniën nam verleden jaar het denkbeeld in over weging om nogmaals door een bij uitstek kun dig en practisch man het vraagstuk van Suri- name's toekomst te laten bestudeeren, doch van die uitzending is nog niets gekomen. Ten onrechte gaat volgens deze leden de be windsman blijkbaar van het standpunt uit, dat de voor Suriname af te vaardigen persoon na zijn terugkeer allerlei maatregelen zal voor stellen, welke de Regeering op aanzienlijke kosten zouden komen te staan. Het is echter evenzeer denkbaar, dat voorstelien zullen wor den gedaan om de uitvoering van verscheidene Plannen te doen geschieden door particuliere maatschappijen, waaraan het Gouvernement slechts in geringe mate zijn medewerking zou behoeven te verleenen. En gesteld, dat de taak om Suriname weder tot bloei te brengen, grootendeels aan de Re geering zelve werd toegedacht, dan zoude deze, gelet op de huidige economische omstandig heden, zich voorloopig er toe kunnen bepalen, om de te dien aanzien ontworpen plannen te bestudeeren en de uitvoering er van voor te bereiden. Nauwgezette bestudeering en zorgvuldige voorbereiding dier plannen achten de leden hfer aan het woord te meer gewenscht, daar de geschiedenis van Suriname verhaalt van tal van mislukte ondernemingen, waarbij het aan voorafgaande proefnemingen heeft ontbroken. Laat men de plannen tot wederopbouw van Suriname, in den meest uitgebreiden zin des woords, buiten beschouwing, dan blijft er, zoo merken deze leden op, nog voldoende over, waarop Regeering en Gouvernement zich in de naaste toekomst kunnen toeleggen .ter bevor dering der welvaart van het gewest. Zoo vestigden zij de aandacht op de wen- schelijkheid van uitbreiding der vruchtenteelt en van vermeerdering van den vruchtenuitvoer. vooral van sinaasappelen, pompelmoes en ba nanen. Voortzetting der medewerking aan de pogingen tot bevordering der koffiecultuur achtten zij ook uitermate gewenscht. Op Zaterdagavond 2 April heeft jhr. ir. R. R. L. de Muralt, oud-ingenieur van den Indi- schen Waterstaat en oud-lid van de Eerste Kamer, in een drukbezochte vergadering van de afdeeling Nederland der Vereeniging van Waterstaatsingenieurs in Ned.-Indië in het ge bouw van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs te "s Gravenhage een voordracht gehou den over het door hem uitgevonden systeem tot het maken van waterdichte betonconstruc ties ter verhooging van rivierdijken. Aan de hand van talrijke teekeningen licht te spr. toe, hoe hij tot het vinden van een volkomen afdoende oplossing werd gebracht, die ook voor Indische rivieren van groote be- teekenis is; daarbij werden nieuwe denkbeel den omtrent de leklengte van waterkeerende muren naar voren gebracht. Kleine lekkages sluiten zich zelf. Ook door een proef met een ter vergadering aanwezig model van zijn systeem toonde spr aan, dat de voegen (zoowel dubbele als enkele) tusschen de elementen, waaruit zijn beton constructie bestaat, volkomen waterdicht zijn. Die waterdichtheid blijft behouden, ook wan neer het dijklichaam, waarop de betoncon- Men schrijft ons uit Leiden: De Leidsche bekeerlingen van den grijzen Jezuïetenpater hebben hem ter gelegenheid van zijn tweevoudig feest een vroolijke, maar daar om niet minder treffende hulde bereid. In „Zcmerzorg" is pater Hendrichs op harte lijke wijze bejubeld. Na het welkomstlied nam de feesteling te midden van verschillende heeren geestelijken en leden van het huldigingscomité plaats. Pastoor Beukers was daarna de eerste woord voerder en geheel blijvend in de lijn van den feesteling ving hij aan met. Derhalve vieren wij heden het gouden en diamanten feest van pater Hendrichs. Nopens dit feest, dat in der eeuwenloop niet gevierd is noch gevierd zal worden om dat er maar één pater Hendrichs bestaat zijn wij bijeengekomen, om in opgewekten zin dit jubileum te Leiden te herdenken. Pastoor Beukers deelde vervolgens mede, dat aan de voorbereiding van dit feest veel strijd is voorafgegaan, want allen wilden op dezen avond spreken, doch tenslotte werd goedgevonden, dat spr. namens allen het woord zou voeren. Spr. uit dan woorden van dank tot pater Hen drichs voor al hetgeen hij voor zijn bekeerlingen gedaan heeft en voor al het geluk, dat hij over hen heeft uitgestort. Zonder twijfel hebben al len den goeden God bij dit mooie fees* gebeden, dat zij zouden blijven: „zijn vreugde en zijn kroon". Pastoor Beukers besloot met een „Lang zal hij leven", waarop pater Hendrichs antwoordde op de sympathieke toespraak van pastoor Beukers. Spr. zeide verder gelukkig te zijn, dat hij zoo velen gelukkig had gemaakt. Het heef*" hem verbazend goed gedaan te hebben vernomen, dat pastoor Beukers gezegd had, „dat er veel be keerlingen zijn, die een voorbeeld zijn voor de parochie". Aan het slot van zijn toespraak deed pater Hendrichs mededeeling van het schrijven van den Bisschop, waarin Z. H. Exc. dank bracht voor alles wat pater Hendrichs in zijn bisdom heeft gedaan. Hierna werd het zeer luimige en geheel op pater Hendrichs doen en laten toepasselijk ge maakte feestprogramma afgewerkt, waarna de uitstekend geslaagde avond ten einde was. Dinsdagavond zijn te Leeuwen twee woon huizen, bewoond door de families Emans en Moore, totaal uitgebrand. Ook de geheele inboedel ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. De oor zaak van den brand is onbekend. In het dorpje Ham bach, kring Jülich, nabij de Limburgsche grens, heeft zich een zeldzaam gemeen voorval afgespeeld. Een 27-jarig jong- mensch had zijn vader, omdat hij des nachts hoestte, in een varkensstal opgesloten en de deur met een slot afgesloten. In den varkens trog kreeg dq bejaarde vader voedsel, sneden brood in water geweekt. Aan de buren vertelde de ontaarde zoon, dat hij een varken aan het mesten was. Den stal maakte hij met een be zem schoon. Deze bezem diende tevens om de kleeren van den stakker te reinigen. Toen de man ten slotte vrij kwam, deed hij aangifte bij de politie. Wegens mishandeling, vrijheidsbe- rooving en beleediging heeft het gerecht den onmenschelijken zoon tot 5 maanden gevange nisstraf veroordeeld, Er is in den laatsten tijd al eens meer de aandacht gevestigd op de lage prijzen der var kens en de hooge kosten van het slachten dezer dieren. Ook in het Westland, waar nogal wat varkens worden gemest, komen die hooge kosten meer malen in verschillende vergaderingen ter sprake, en een varkenshouder in die streek, deelt ons het volgende hierover mede: Een varken van 100 pond, brengt momenteel ongeveer 10 cent per pond, dus 10 op. Om het varken geslacht te krijgen, moet als volgt worden betaald; Vervoerkosten naar abattoir 1, weeggeld 30 cent, korting aan het slacht huis te Den Haag, vier pond (te Roterdam 8 pond), assurantie in verband met event, milt vuur etc. 2.50, keurloon 4, slachtloon 3.50, zoodat de kosten voor het slachten meer be dragen, dan het heele varken heeft gekost. Dat iets dergelijks den handel enorm drukt, laat zich dan ook wel begrijpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 11