De dertig valsche Van Goghs Afstootend Hitlerianisme WEILL ZOON MOL f 49.- VEULEN f59.50 Kunsthandelaar en danser Z.Em. Kard. Lépicier ANTWOORD VAN IERLAND „VIJF JAREN SOVJET-RADIO" Onrustig Spanje Het nieuws van heden WOENSDAG 6 APRIL Viering gouden Ordefeest LORD KITCHENER'S VERDWIJNEN In zijn kajuit, toen de Hampshire" zonk STIMSON's REIS NAAR GENEVE Schuldenkwestie niet ter sprake LOONSVERLAGING OF ONTSLAG In Opper-Silezië MASSALE PROPAGANDA IN RUSLAND Grenzen geen hinderpaal! DE MIJNSTAKING IN BOHEMEN Massabetooging op 3 pleinen BARTELJORISSTR. 26-28 Moderne DONAUCONFERENTIE MacDonald voorzitter VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18044 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TELEF. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem ert Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Het Proces te Berlijn begint. Een waar congres van kunstkenners Eed moet afgeschaft, over de annuïteiten valt te praten COSGRAVE'S HOUDING GEHEEL FRANKRIJK ZONDER AMUSEMENT Een dooie Dinsdagavond RAMP TE SANTO STEFANO 13 Te Santo Stefano bij Napels zijn plotseling meer dan 16 huizen ingestort EEN NIEUWE jCULTUS Door geld en sigaretten koopt de N. S. P.-leider zich aanhangers ONDEUGEND COMMENTAAR Nazi-leider Hitier GLORIA SWANSON GELUKKIGE MOEDER LUITENANT-GENERAAL INSINGER Eervol ontslag uit den dienst Studenten slaags Voorjaarsbontjas jes HET PROCES TE MOSKOU Wassiljew beklaagt zich over Stern DE VERWERPING DER PACHTWET Protest-motie uit Helmond Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem - Telefoon 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Per losse regel: 30 ets. Ingez. Med. 50 ets. per regel Idem op pag. één: 65 cents oer regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „OMROEPERS" zie de rubriek. TELEFOONNUMMER: 13866 Eindelijk zal de zoo geruchtmakende zaak Van de massale van Goghs-vervalschingen na Maandenlang vooronderzoek te Berlijn haar eerechtelijken loop gaan nemen. Heden den 6en April zal de kunsthandelaar Otto Wacker zich Voor het „Schöffengericht" hebben te verant- w°orden in zake de dertig valsche van Goghs, Welke hij als echte werken van den befaamden Eöilandschen meester indertijd tegen hooge Prijzen (gemiddeld 10.000 mark) van de hand heeft weten te doen. De voor dit proces opgeroepen getuigen vor- Men als het ware een klein congres van inter nationaal vermaarde kunstkenners. Een der be langrijkste onder hen is de bekende Amster- darnsche „Vriend van Vincent van Gogh" J. Eaert de la Faille, die, zooals men weet, na een ernstig en gewetensvol onderzoek, zoo eerlijk Was ruiterlijk te bekennen, dat hij zich in zijn Sezaghebbenden beredeneerden catalogus van Van Goghs oeuvre had vergist en daarin ten on echte een dertigtal werken voor echt had ver- aard. Deze bekentenis verwekte groot opzien felle bestrijding. De verzamelaars, die van ^°ghs in hun collecties bezaten, voelden zich aardoor ernstig gedupeerd. Wie kon hen nog gar&ndeeren, dat hun kostbaar bezit den toets °P echtheid zou kunnen doorstaan? Het eehige, wat de heer Baert de la Faille echter Verdient, is waardeering voor den moed en de °Pfechtheid, waarmee hij zijn eerste te goeder trouw gedane uitspraak herriep. Immerh, er behoort meer moed toe een dwaling te erken den dan vol te houden. Een tweede belangrijke getuige is de bekende ir. van Gogh, een neef Van den Brabantschen meester en bezitter van ®en aantal werken van zijn oom. De kwestie, waar het om gaat. De kwestie, waar het bij dit proces om gaat, is niet of de door Wacker in den handel ge brachte van Goghs echt of valsch zijn, want dun valschheid is niet alleen, op. kunstcritische, Maar ook op materiëele gronden onaanvecht- aar vastgesteld. Zoo werd b.v. uitgemaakt, dat linnen, waarop zij werden geschilderd, van ®en maaksel is, dat de meester nooit in handen n bebben gehad. De vraag is enkel of en zoo a- hoe lang de aangeklaagde kunsthandelaar zeÜ in de door vele kunstkenners aanvankelijk gestaafde „echtheid" der valsche van Goghs eeft geloofd? Dus of hij te goeder dan wel e kwader trouw heeft gehandeld. Wie is Otto Wacker? De heer Otto Wacker, die thans terecht staat de zoon van een schilder uit Düsseldorf. Na- at hij sinds 1919 met den taxi-ondernemer 3l<Ma.art->meinSClle corresP°ntient meldt ons dd. van de Congregatie der Religieuze hefw?'.,Kardinaal Alexis Henri Lépicier, heeft tie! In yyitigsten verjaardag van zijn plech- herdachL Sie <">rde der Dienaars van Maria Krattowski een derderangs kunsthandeltje had gedreven en voor bijverdienste als kunstdanser was opgetreden, richtte hij in het najaar van 1927 in de Victoriastraat plotseling een verbluf fend luxueusen kunsthandel op. Hij verbond daaraan een uitgeverij van kunsthistorische werken. Met de meest bekende kunsthandelaren in binnen- en buitenland knoopte hij relaties aan. Zijn specialiteit bestond uit een welhaast onuitputtelijken voorraad gesigneerde „van Goghs", Waar kwamen deze van Goghs vandaan? Wacker zelf beweerde, dat hij ze van een in Zwitserland wonende Russische emigranten-fa milie in goed vertrouwen bad gekocht. Daar deze Russen de schilderijen xhter door ontdui king van de wet der Sovjet-Unie naar het bui tenland hadden gesmokkeld, zoodat bij het be kend worden van dezen verboden uitvoer de in Rusland achtergebleven familieleden in moei lijkheden zouden komen, had hij echter op zijn eerewoord moeten beloven den naam der ver- koopers geheim te houden. Op het oogenblik echter heeten de Russen niet meer te bereiken. Zij zouden zyn vertrokken. Waarheen? Nie mand weet het, zelfs Wacker niet. Ten bewijze van de juistheid van dit avon- tuuriyke verhaal kan Wacker niet het geringste bewijs aanvoeren. In zyn boeken is geen letter of cijfer te vinden van een afrekening met de onbekende Russen, van transportkosten, en van de herkomst der 90.000 Mark, waarmee hij zijn uxueusen kunsthandel oprichtte. Wel komt daarin een geheimzinnig bedrag van 51000 Mark voor, dat hij aan zijn broer Bernard, die zelf schilder is, heeft uitbetaald. Het gerecht zal nu moeten uitmaken, of het vermoeden juist is, dat Bernard de falsificaties heeft vervaardigd en daarvoor 51000 Mark heeft ontvangen. Wordt dit bewezen, dan zullen ook de andere sluiers van deze geheimzinnige zwen- del-affaire wel vallen. dinL? '4erk van St. Marcellus droeg de Kar den to ,Yanochtend zelf de H. Mis op, die door tegen^T"Poze internationale menigte van ver- 8atip; °ordi§ers aller kloosterordes en congre- gij bÜgewoond. bilark evangelie hield de eerbiedwaardige ju- WaarjtuM tanige en ontroerende toespraak, Ptag tal de groote genade der religieuze roe- dag t0P het bijzonder geluk van dezen gedenk- Na *ltinS bracht, ta de L -. werd het Te Deum gezongen en dijl;jmatiK?",is^e brachten tallooze kerkelijke en curiekarrii hoogwaardigheidsbekleeders den de geheeii1 aal hun gelukwensehen en die van gezant en \*Wereld over- Behalve de Fransche superieur*. EnSelsche zaakgelastigde waren de naren van >en vele leden van de Orde der Die vrijwel alk ^aria en verder de generaals van take niPoWt0r,des en congregaties bij deze harte- De Heilik gbeid aanwezig. Kardinaal re-Vader heeft op dezen feestdag aan gericht- hepiCjer een eigenhandig schrijven vroomhpiuaarin de groote verdiensten, de diepe jubilea- ,?n de hooge wetenschap van den met Hb, geeerd worden. Het schrijven begint tus- .Wo°rden uit de Navolging van Chris- ziel' cmvh stilte en in de rust stügt de vrome ®®briften'?s en leert de verborgen schatten der ff1 In de „Sunday Express" vertelt kapitein Ha rold Davies uit Cardiff het volgende in ver band met den dood van Lord Kitchener, die tijdens den wereldoorlog met den kruiser Hampshire" onderging in een storm ten Noor den van Schotland. De kruiser was uitgevaren met bestemming naar de Witte Zee, langs wel ken weg Kitchener zich naar Rusland zou be geven om er de leiding der krygsbedrüven op zich te nemen. In Juni, zestien jaar geleden, is 't schip met bijna alle opvarenden vergaan op een wijze, waaromtrent slechts zeer langzaam eenige opheldering begint te komen. Kapitein Harold Davies beweert, buiten enkele officieele personen, die zwygen moeten, de eenige persoon in leven te zyn, die op de hoogte is van het gebeurde. Alle beweringen zijn volgens hem valsch, als zou Kitchener nog altoos in leven zyn, opge sloten in Rusland, of als zou de „Hampshire" gekelderd zyn door een bom welke een Duitsch spion aan boord deed springen, of als zouden de Duitschers, die op de hoogte waren van de aanwezigheid van Kitchener op de boot, deze hebben doen zinken. De eenvoudige waarheid is, dat de boot op een drijvende mijn voer en vijf minuten daarna zonk, op vijf myl uit de kust. In den aanvang van den oorlog was kapitein Davies hoofdofficier op „Bostcastle", welke deel uitmaakte van de „grand fleet", de groote vloot te Scapa Flow. In Mei 1916 werd een Duitsche mijnlegger in Scapa binnengebracht, die 250 gekoppelde mynen had gelegd. Na een maand zoekens wa ren 200 mynen opgevischt en oordeelde men Scapa Flow veilig. Op 5 Juni, ging Kitchener scheep op de „Hampshire", naar Rusland. Er heerschte woest weer en twee torpedojagers, die de boot vergezelden, waren verplicht terug te keeren. Te 8 u. .10 botste de Hampshire op nog drij vende mijnen en zonk in den tyd van vijf mi nuten. Vijftig man konden zich aan een vlot vastklampen: slechts tien waren nog in leven toen het vlot den oever bereikte. De officier Fraser, een van de geredden, ontmoette Kapitein Davies en vertelde hem het verloop van het drama en verzekerde hem dat hy lord Kitchener in zijn kajuist had zien gaan, even vóór de ontploffing. Zeker is hy in die kajuit met het schip verzonken. Het was hem onmogelyk het dek opnieuw te bereiken, alvorens de ramp zich voltrokken had. WASHINGTON, 5 April. (Reuter.) President Hoover legde heden in de gebruikelijke perscon ferentie op het Witte Huis een verklaring af, waarin het o. a. heet: In den loop der laatste maanden zijn de lasten van de verschillende staten en de bedreiging van den wereldvrede zoo mogelyk nog grooter geworden. De wereld heeft de ver1 aging der regeerings- uitgaven en den geest van vrede noodig; bei de zyn te verwachten van het succes der ont wapeningsconferentie. Daarom heb ik minister Stimson verzocht naar Genève te gaan, om met onze en de andere gedelegeerden de moge lijkheid van definitieve stappen in deze rich ting te onderzoeken. Amerika wenscht concrete en definitieve resultaten te bereiken, zelfs wan neer deze resultaten niet geheel en al in staat zijn, nieuwe toestanden in de ontwapenings kwestie te scheppen. Om economische en psy chologische redenen heeft de wereld 'n verlich ting noodig. Dat is het eenige doel van. Stim- son's reis. De schuldenkwestie zal Stimson noch behandelen noch erover onderhandelen. In het Staatsdepartement werd naar aanlei ding van deze verklaring van Hoover opge merkt, dat Stimson te Genève vooral aan zal dringen op zooveel mogelijke afschaffing der aanvalswapenen, met name zware en lichte pantserwagens, gemakkelijk vervoerbare zware kanonnen, bombardeervliegtuigen en gifgassen. Verder zou Stimson trachten te bereiken, dat de uitgaven voor het oorlogsmateriaal, tezamen met het aantal troepen, verminderd of be grensd worden. DUBLIN, 5 April. (V. D.) Na een buitenge wone zitting van het Iersche kabinet, die drie uur duurde, werd officieel medegedeeld, dat de ontwerp-antwoordnota aan Engeland een stemmig was goedgekeurd. De nota is vandaag per post verzonden. In de nota wordt verklaard, dat de Iersche Vrijstaat op het standpunt staat, dat de eed van trouw uit de grondwet moet worden ge schrapt. Dit is een zuiver binnenlandsche kwestie, welke alleen Ierland aangaat. Op 20 April zal een desbetreffend wetsontwerp aan het Iersche parlement worden voorgelegd. Wat de kwestie der jaarlyksche betalingen betreft, hierover kan onderhandeld worden De Valera is bereid, zich voor dit doel naar Londen te begeven, om te discussieeren over zyn argumenten, om deze annuïteiten ta de Iersche schatkist te doen vloeien. De voormalige minister-president Cosgrave is het over deze kwesties lang niet eens met de Valera. Vandaag presideerde hy een ver gadering, waarin plannen werden uitgewerkt, om de regeering-de Valera te bestrijden in zake de kwesties van eed en annuïteiten. PARIJS, 5 April. (Reuter.) Alle amusements instellingen te Parys en in den lande hebben zich aan de afspraak gehouden en bleven he denavond gesloten als protest tegen de onvol doende geachte verlaging der belastingen. Al leen de gesubsidieerde schouwburgen speelden, met uitzondëring van de Grand Opera, welke nooit op Dinsdag voorstellingen pleegt te geven. De nationaal-socialistische pers bedryft ln de laatste week voor de verkiezing van het presidentschap een schier ongeloofiyken Hitler- cultus, een haast weerzinwekkenden persoon- lykheidscultus. De heele generale staf van Hit ier is koortsachtig aan het werk. In zyn „Angriff" schryft Hitler's opperste schildknaap over den grooten leider: „Wanneer Adolf Hitler van München uit per auto naar zyn groote vergaderingen in het Ryk gaat, dan stopt hy zyn zakken vol met cigarettendoosjes. In ieder doosje ziet een twee- of driemarkstuk. Komt hy een groepje voorby trekkende arbeiders voorby, dan laat hij den wagen stoppen, spreekt 'n paar welwillende woorden en verdeelt zijn doosjes. En meestal erkennen ze ta losbarstende vreugde pas op het laatste oogenblik, dat zy met hun grooten leider hebben gesproken". Door de Nazi-pers loopt een artikel, ge titeld: „Het huisaltaar der nationaal-socialis- ten". In dit artikel krijgt de Hitler-aanbidding een soort van religieuze wijding. Woordelyk staat er te lezen: „Als wy van het feit uitgaan, dat in de kerken, het altaar het middelpunt is, waarom het geheele kerkelyke leven zich draait; dan kunnen ook andersdenkenden er niets tegen hebben, dat wy in onze kerken een plekje, dat aan de vereering van Hitler is gewyd, aanduiden met het woord altaar. Hitler is het Alpha en Omega van onze wereldbeschou wing, is het rotsvaste middelpunt van ons po litiek denken en doen. Ieder nationaal-socia listisch huis moet een plek, een plaats hebben, waar de leider ons grijpbaar naby is en onze gedachten voelbaar hem kunnen omringen. Op deze plek moeten hem ook dagelijks bloemen en slingers worden gebracht, zooals wy dit ook doen by de beeltenissen van onze geliefden. De diepste zin van zulk een politiek huis altaar is echter dat, wanneer we hem da gelijks nieuwe bloemen brengen, wy al onze goede wenschen voor onzen leider eiken dag weer opnieuw in onze harten laten opstijgen. Wenschen nu, die eerlijk gemeend zyn, bezit ten de kracht van het gebed, en gebe den kunnen Hitier en wy iederen dag weer op nieuw goed gebruiken, vooral thans, nu wij staan voor den eindstryd en onze booze vijanden niets zullen nalaten, om dezen zwaar der te maken". Zoover is het dus gekomen met het Hitler- fetischisme. By de verheffing ter altare van den zonder ingen heilige Adolphus Hitlerianus valt het na tuurlijk ten eenenmale in het niet, dat de na tionaal-socialistische pers nog devotetak mede deelt, dat de groote leider nooit alcohol drinkt, noch rookt, noch vleesch eet. Er ontbreekt ten slotte alleen nog de verzekering, merkt de „Ger- mania" ondeugend op, dat Hitier weldra ta de Trappistenorde zal treden en tot aan zyn dood toe zal zwijgen. Dit zou nog eens een prestatie zyn! KATTOWITZ5 April. (V. D.) De werk gevers in de zinkindustrie in Oost-Opper-Sile- zië hebben alle arbeiders in hun bedryven col lectief ontslagen en medegedeeld, dat zij weer te werk gesteld kunnen worden wanneer zij zich accoord verklaren met een loonsverlaging van 12 procent. Indien deze loonsverlaging wordt afgewezen, zullen de bedryven op 20 April alle gesloten worden. Deze maatregel betreft ongeveer 10.000 arbeiders. De afkondi ging ervan heeft onder dej arbeiders groote opwinding veroorzaakt. Vanwege den propagandistischen aard van hetgeen meestentyds over Rusland wordt ge* publiceerd, zyn wy slechts zeer onvoldoende op de hoogte van de juiste ontwikkeling der toe standen aldaar. Dit is te wyten, deels aan het zeer gebrekkige verkeer met de Sovjet-Unie, deels ook aan het feit, dat de Sovjet-machtheb bers er zorgvuldig voor waken, dat de buiten wereld niet te weten komt, wat zy geheim wen schen te houden. Zoo zyn er slechts weinig concrete cijfers te geven omtrent de organisatie van den Russi- schen radiodienst, ofschoon wel bekend is, dat tengevolge van allerlei omstandigheden de Radio der Vereenigde Sovjet-Republieken zich niet zoo sterk ontwikkeld heeft als die der overige Europeesche landen. De Sovjetleiders hebben evenwel zeer goed ingezien, welk een machtig bondgenoot de draadlooze voor hen kan worden. Thans is een actieve propaganda-campagne ingezet met het doel de stem van hun zende- te laten doordringen tot in alle huiskamers. In alle bioscopen der Sovjet-Unie loopt thans een film, getiteld: „vyf jaren Sovjet-Radio" Tijdens de opvoering wordt een gramofoonplaat afgedraaid met een redevoering van Lenin, waarin de roode leider de taak van de radio in politiek, artistiek en economisch opzicht be spreekt. Allen, die weten welk een invloed en gezag de roode dictator uitoefende over de massa, zullen beseffen welk succes de organi sators van deze campagne hopen te bereiken met deze redevoering, die als het ware van de andere zyde van het graf nog doorklinkt. Bij alle volken van het onmetelyke Russische rijk is een intense politieke propaganda op touw gezet ten gunste van de radio. Enkele Russische zendstations beschikken reeds over een goed orkest. Aan den grooten Moskouschen Zender is een symphonie-orkesi verbonden met 280 muzikanten, verder een salonorkest met 36 executanten, verder kwar tetten en sextetten voor kamermuziek en ver scheidene bijzondere kunstenaars, die oud-Rus sische instrumenten bespelen. De Sovjet-regeering heeft onlangs een In schrijving geopend ten bate van het Radio-Pa leis te Moskou. Dit wordt een geweldig gebouw met niet minder dan 36 studio's. Bovendien is aan de radio een bevoorrechte plaats toegekend in het vyfjarenplan. Zooals uit het boven staande blykt zyn de Sovjet-leiders van plan de radio te populariseeren onder het Russische volk, teneinde het zoodoende nog beter in him macht te krygen. Ook de bouw van zendsta tions met groote capaciteit, waarmee het bui tenland kan worden bestreken, wordt niet uit het oog verloren. In Moskou weet men zeer goed, dat hierin een machtig middel gelegen is voor de verspreiding van de communistische leer over de wereld, in het byzonder over Europa en Azië. Ongehinderd overschryden de radiogolven alle grenzen, als voorboden van het Internationale Vaderland, dat de Bolsjewieken vanuit Moskou over de wereld willen vestigen. LONDEN, 5 April (Reuter). De filmster Glo ria Swanson heeft het leven gegeven aan een dochter. Zy is gehuwd met Michael, een rijken Ierschen farmer Met tag. van 1 Mei is aan den luit.-generaal E. F. Insinger, commandant van het Veldleger, tevens commandant der Vesting Holland en Gouverneur der Residentie, op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend ter zake van langdurigen dienst: een en ander onder dank voor de uitne mende diensten, door hem gedurende tal van jaren in verschillende gewichtige betrekkingen aan den lande bewezen. Benoemd en aangesteld: tot luitenant-gene raal, commandant van het Veldleger, tevens commandant van de Vesting Holland, generaal- majoor Jhr. W. Röell, commandant van de Ie Divisie. MADRID, 4 April. (Reuter.) Gemeld wordt, dat de autoriteiten den toestand te Jerez de la Frontera met bezorgdheid gadeslaan. Er zyn eenige stakingen uitgebroken en de beweging schynt zich nog uit te breiden. Veertig syndi calistisch leiders zyn gistermorgen achter slot en grendel gezet. Te Valladolid protesteerden katholieke stu denten tegen het verleenen van voorrechten aan republikeinsche collega's. De politie trad tegen hen op. Ook aan het lyceum vielen incidenten voor. Zoowel de universiteit als het lyceum werden gesloten. Ook te Madrid hebben nog voortdurend bot singen plaats tusschen republikeinsche en ka tholieke studenten. In den Carlistischen Stu dentenkring werd een huiszoeking gehouden; er werden monarchistische vlaggen, gummi stokken en revolvers ontdekt. De Kring werd daarop gesloten en 22 personen gearresteerd. Op de kweekschool hebben eveneens verschei dene schermutselingen plaats gehad, waarby een student zwaar en verscheidene anderen licht gewond werden. BRUEX, 5 April (V.D.). Dinsdagmiddag heeft te Bruex op drie groote pleinen der stad een massabetocging der stakende mijnwerkers uit Noord-Bohemen plaats gehad. Ongeveer 18.000 personen kwamen in lange stoeten te Bruex aan. Alle winkelzaken waren gesloten, aange zien de neringdoenden en kooplieden met de mynwerkers sympathiseeren. Ook het personeel van bijna alle fabrieken te Bruex had het werk neergelegd teneinde aan de betooging deel te nemen. Tot de sprekers behoorde ook de vroegere minister Vrensky, zoomede eenige communis tische afgevaardigden en de secretaris van de Duitsche nationaal-socialistische mijnwerkers- organisatie. Vertegenwoordigers der sociaal democratische en der Tsjechische nationaal- socialisten mochten niet spreken, aangezien hun trouwbreuk wordt verweten. Er werd een reso- Het Iersche antwoord aan Londen verzonden. Rapport over de huiszoekingen bij de nat.- socialisten in Pruisen. Een wyd-vertakte spion- nage dienst ontdekt. Hevige vechtparty in een café te Bosschehoofd. Valsche guldens in omloop te Rotterdam. Het Koninklijk bezoek aan Oostelijk Zuid- Holland. Eervol ontslag aan luitenant-generaal In singer. lutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de strijd zal worden voortgezet tot succes zal zyn bereikt. Onderhandelingen mogen slechts worden ge voerd met de nieuw samengestelde stakings leiding. Indien overeenstemming niet mogelijk zou zijn, zou de geheele arbeidersklasse worden opgeroepen tot de algemeene staking. De by- eenkomst had een rustig verloop. MOSKOU, 5 April. Heden, den tweeden dag van het proces tegen Stern en Wassiljew, was de publieke belangstelling niet groot meer. De buitenlandsche diplomatieke vertegenwoor digers waren niet meer aanwezig. Er was een brief van de familie Stem by de rechtbank ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat men den beklaagde niet langer als familielid wensch- te te erkennen. Ook Wassiljew erkende dat hy schuldig was, doch verklaarde dat zyn bekentenis ta de acte van beschuldiging verkeerd geïnterpreteerd was. De openbare aanklager Krylenko wees op de tegenstrydigheid tusschen de acte van beschul diging en de verklaringen van de beklaagden. Op zijn vraag, welke verklaringen de juiste waren, antwoordden de beklaagden dat hun mededeelingen voor de rechtbank de waarheid weergaven. Stem vermeed direct antwoord te geven, wan neer men hem vroeg naar zyn politieke in zichten. Wassiljew verklaarde openlyk een vijand der Sovjet-Unie te zyn; hy had van derden opdracht gekregen, een aanslag op den Duitschen ambassadeur te organiseeren. Hy schilderde, hoe hy Stem had leeren kennen en hem had uitgekozen voor de tenuitvoerlegging van den aanslag. Vervolgens schetste hy de voorbereidingen, zeide van Stem niet te heb ben geloofd, dat hy hem zou verraden, Hy her haalde, dat hy tydens het vooronderzoek aan vankelijk had ontkend, doch later alles had toegegeven. Hiermee is het deel van het proces betref fende de omstandigheden en de politieke be weegredenen afgesloten. LONDEN, 5 April (V.D.) Naar officieel wordt bevestigd, zal premier MacDonald het presidium bekleeden der Viermogendhedenconferentle, welke Woensdag aanvangt. De Engelsche delegatie ls thans deflnitief als volgt samengesteld: Premier MacDonald. Sir. John Simon, Neville Chamberlain en Runciman. De R.K. Kiesvereeniging in de parochie St. Jozef te Helmond heeft in haar vergadering op Maandag jj. een motie aangenomen, waarin zy, overwegende dat de tegenwoordige pachtwet- geving wetteiyke sanctie verleent aan schrome lijke sociale onrechtvaardigheden, en door ka tholieke sociologen en organisaties gedurende vele tientallen van jaren tevergeefs een her ziening der pachtwetgeving op gronden van so ciale rechtvaardigheid is bepleit, de onlangs door de Eerste Kamer verworpen wijziging der pachtwetgeving zich bewoog in de iyn der ka tholieke sociologie en in die, voor het hervor men van maatschappelyke misstanden aange wezen door pauselyke encyclieken, het den pachter toe te kennen recht van continuatie zijn grond vindt in de byzondere verhouding van den grondbewerker tot den grond, dien hy bewerkt. Een continuatierecht zonder de mogeiykheid van beroep op den rechter in geval van geschil over de nieuwe vaststelling van den pachtprijs heeft practisch geen waarde. Het program 1929 der R.K. Staatsparty be vatte het punt: „herziening van de wetteiyke regeling van het pachtcontract ter verzekering van de belangen en rechten der pachters". Onvoorwaardelyk wordt de houding afge keurd van die katholieke leden der Eerste Ka mer, die door het uitbrengen van hun stem tegen het wetsontwerp tot wyziging der pacht wetgeving de verwezenlyking van dit program punt der R.K. Staatsparty hebben verhinderd en het voortduren van de mogelijkheid en de wetteiyke sanctie van groote sociale onrecht vaardigheden in onze pachtwetgeving voor on- bepaalden tyd hebben verzekerd. De R.K. Staatsparty dient het by een groot deel van haar leden geschokte vertrouwen in de practische be teekenis van haar program punten met spoed te herstellen, waartoe het Partijbestuur wordt uitgenoodigd het noodige te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1