Beurs van Amsterdam een DARRAB- SILM A-karpet KON. VEREENIGDE 1 TAPIJTFABRIEKEN j B. J. v. LIEMT De Leidsche Courant AUTO TE WATER I* WOENSDAG 6 APRIL De bestuurder verdronken Het Weer 3?» 27.50 is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN HERINGA WUTHRICH, STADSNIEUWS AGENDA 6 April AGENDA 7 APRIL R. K. MEUBELMAKERS 25-jarig bestaan Badhuizen „Witte Kruis" Giften voor Nat. Crisis-Comité „Kindervoeding" Jaarvergadering Nederl. Bond van Handboogschutters Donateursuitvoering „Alberdingk Thijm" HET HILDEBRAND- GEDENKTEEKEN B. en W. wenschen het monument aan de Dreef of vóór het Paviljoen R. K. school Timorstraat Het station Bloemendaal VERSTREKKING STERKEN DRANK FAILLISSEMENTEN OPBRENGST COLLECTE R. K. Volksbond PERSONALIA ST. JOSEPHS GEZELLEN Jubileum GEMEENTEZAKEN Vergoeding L. O. HAARLEMS SALON-ORKEST OPDRACHT OF GROOTE HOUTSTRAAT 67 TELEFOON 12839 ZILVEREN PROFESSIEFEEST GIFTEN VOOR PATER VAN MEGEN ORGELBESPELING MUZIEK Haarlemsche Bachvereeniging DR. VAN DER SLEEN NAAR DE MISSIE De Bond van Bloembollen handelaren en de 1 Mei-betalingen Giften Crisis-Comité N. N. 1.— BURGERLIJKE STAND Stofzuigerhuis MAERTENS 459e STAATSLOTERIJ 36} 28 5} 7 6 15 27 I 3} 52} 3} 166 105 118 8 135 17 6 3} 2} lf H Vraagt proefexemplaar HAARLEM PHILIPS- RRADIO-TOESTELLEN Gebouw „St. Bavo". Bestuur Comité van Actie, 8uur. „Kunst na Arbeid", 8 uur. Haarlemsche Inkoop Combinatie, S'A uur. Woningbouwvereeniging „Zorgvliet", 8 uur. Overheidspersoneel, 8 uur. Vertrouwens- mannen Metaalbewerkers, 8 uur. Bevol kingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg. Ver. Rott. Hofstad-Too- neel. „Het verstoorde Jubileum". Gem. Concertgebouw. Tentoonstelling Ver. voor Handenarbeid, 210J4 uur. Gebouw „St. Bavo" R. K. Oratorimnver- eeniging, 8 uur Jeugd-bouwvakbond, 8 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 5 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haar lem. Telefoon 11671. Rembran jt-T. eatcr „Sha-gha.-Express" en variété, 7 en kwart over 9 uur. Palace-Cinema „Das blonde Glück vom Modehaus' en variété, kwart over 8 uur. Luxor- Theater „Kamsradschaft", kw. over 8 uur. Kunstza'en Reeker Wagenweg 102 Crisis Tentoonstelling, ten bate van Kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 107.30, '3 Zondags van 25 uur. Dezer dagen herdacht de afd. Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Houtbewerkers, enz. „St. Antonius van Padua", het feit, dat zij vóór 25 jaar werd opgericht. Des morgens kwa men alle leden en vele oud-leden bijeen, tot het bijwonen der H. Mis, in de kapel van „St. Joannes de Deo". Deze H. Mis, welke werd gecelebreerd door prof. Andreoli,' werd opgeluisterd door den schitterenden zang van de RK. Mannenzang- vereeniging ,,St. Caecilia". Onder de H. Mis naderden allen ter H. Tafel. Na afloop dezer kerkelijke viering gingen allen naar het gebouw der St. Josephs Gezellen, waar aan de keurig met groen en bloemen versierde tafels het ontbijt werd gebruikt. Na het ontbijt voerden eenige heeren het woord, onder wie ook de heer M. L. A. Klein, oud-voorzitter en mede-oprichter der afdeeling. De voorzitter van het dagelijksch bestuur, de heer Van de Laer, bracht zijn dank en felici tatie aan de jubileerende afdeeling over, spe ciaal aan de zilveren jubilarissen H. Th. La- mers, thans le penningmeester, en J. C. Stap pers, oud-bestuurslid. Nadat de voorzitter van het feestcomité de heeren spreker had bedankt, bracht hij een eere-saluut aan de p.oniers der afdeeling, waarvan er velen aanwezig waren. De feestavond is een groot succes geweest, niet alleen voor de medewerkende artisten, doch bovenal voor de afdeeling zelf. Door een Dittigen marsch van den „Blue Star Band" i de goede stemming onder de vele aan- en er al spoedig in en deze steeg nog, toen eide jubilarissen onder handgeklap en res werdén binnengeleid. De voorzitter iet feestcomité opende daarna den avond eu nep allen een hartelijk welkom toe, waarna hij bekend maakte dat vele gelukwenschen die waren ingekomen. Een donderijd applaus brak er los toen een eigenhandig geschreven geluk- wensch van ZH. Exc. Mgr. Aengenent werd voorgelezen. Daarna hield de bondsvoorzitter, den heer Th. de Groot, een schitterende toe spraak tot afdeeling en jubilarissen en spoor de de leden en vooral ook hunne vrouwen tot intenser meeleven met de organisatie aan. Een applaus, dat tot een ovatie aangroeide, was het bewijs, dat men zijn heldere en duidelijke uiteenzetting had begrepen. Hierna volgde de huldiging der jubilarissen en werd hun ieder een cadeau, zijnde voor bei den een plateel rookstel, aangeboden. Na dit intermezzo kwam den humorist-conferencier Gerard de Vos op het tooneel en deze wist al dadelijk met zijn leuke liedjes en moppen de aanwezigen te „pakken". Na dit optreden toon de prof. Antonini zijn goochelkunst. Veel te vlug nog ging de avond voorbij. Een sympathieke gedachte van den heer G. de Vos was het, een groot aantal exemplaren van een zijner vele succesnummers te laten verkoopen, waarvan de opt engst, zijnde ƒ11.75, zal worden afgedragen voor de stakers in Twenthe. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Maart was: Badhuis Koudenhorn 1234 mannen, 568 vrouwen, totaal 1802. Badhuis Leidscheplein 2062 mannen, 1074 vrouwen, 796 schoolbaden, totaal 3932. Badhuis Schotersingel 2372 mannen, 790 vrouwen, 432 schoolbaden, totaal 3594. Badhuis Hofdijkplein 1894 mannen, 1071 vrouwen, 1022 schoolbaden, totaal 3987. Badhuis van Egmondstraat 2028 mannen, 1429 vrouwen, 408 schoolbaden, totaal 3865. Per giro van personeel C. en A. Brennink- meijer, Haarlem, 49.05. De Vereeniging .Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen Zoete- straat: Dinsdag 77 porties; Woensdag 80 por ties; Donderdag 71 porties; Vrijdag 92 porties; Zaterdag 81 porties. OvertonstraatDinsdag 74 porties; Woens dag 8 porties; Donderdag 78 porties; Vrijdag 79 porties; Zaterdag 66 porties. JJ. Zondag had in café ,3rederode" te Bloe- mendaal de jaarvergadering plaats van den Nederlandschen Bond van Handboogschutte rijen. Door de aangesloten vereenigingen waren van elke club 2 leden afgevaardigd, zoodat deze vergadering zich in een goede opkomst mocht verheugen. Na een hartelijk woord van den voorzitter, die alle boogschutters welkom heette, was het woord aan den secretaris voor het voorlezen der notulen. Deze werden onder applaus goed gekeurd, waarna de voorzitter dezen functio naris dankte voor diens werk. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Door het bedanken van den voorzitter kwam deze plaats vacant, doch wordt thans ingeno men door den heer Kroeze (Concordia, A'dam) die met algemeene stemmen werd gekozen. Ook de penningmeester had, na vele jaren deze plaats te hebben bezet, bedankt. De heer Duyn zag liever een jongere kracht in zijn plaats. Nadat de kas in orde was bevonden en de voorzitter deze oude veteraan bedankt had voor diens schitterend kasbeheer, werd geko- zen de heer J. van Poppel (Claudius Civilis, A'dam), bij acclamatie). De secretaris werd met algemeene stemmen herkozen en kreeg een pluimpje voor zijn werk. Vice-voorzitter bleef de heer de Beer (Jonge Batavieren, Bloemen- daal), terwijl als 2e secretaris werd gekozen de heer de Lange. Beide secretarissen zijn leden van Vooruitgang zij ons Streven, Santpoort. Na de rondvraag sloot de nieuw gekozen voorzitter deze goed geslaagde vergadering en sprak den wensch uit, dat de Bond steeds in bloei mag toenemen. Onder groot enthousiasme ging de vergadering uiteen, waarna door ver schillende heeren Boogschutters op de banen der vereeniging „De Jonge Batavieren" nog een pijltje werd geschoten. De bekende R.K. Rederijkerskamers .Alber dingk Thijm" zal op Donderdag 21 dezer we derom een donateursuitvoering geven. Zooals reeds in het vorig jaar per circulaire werd medegedeeld, zal ,A- T." thans voor de eerste maal een gemengd stuk spelen, waarin eenige dames een gast-rol zullen vervullen. Aanvan kelijk viel de keuze op het blijspel .Meesters en dienaren" van James Barrie, doch de instu deering daarvan, welke buitengewone eischen stelt, moest door verschillende omstandighden worden afgebroken; het stuk blijft echter ge reserveerd voor 'n volgende gelegenheid. Thans komt A T. uit met „Gebroeders Kalkoen", een vroolijk spel in drie bedrijven door Gerard Nielen. Hoewel dit stuk voor Katholiek Haar lem vrijwel onbekend is, beleefde het in Ne derland en België reeds ongeveer 900 opvoerin gen, en is er welhaast geen gemengde amateurs club aan te wijzen, die het niet op haar reper toire heeft gehad; het werd onlangs ook om gezet in het Groningsch en Friesch. Dit blij spel, waaraan literaire pretenties geheel vreemd zijn, zal den donateurs van .Alberdingk Thijm" ongetwijfeld een welkome ontspanning bezor gen in dezen somberen tijd. Nieuwe donaties verkoop van kaarten is als gewoonlijk geheel uitgesloten kunnen nog tot een beperkt aan tal worden opgegeven bij de heeren J. Leeflang, Nagtzaamstraat 36, en P. Duijn Sr., Jansstraat 16, Telefoon 11658. De opvoering heeft plaats in den Jansweg-schouwburg. Op 21 April, de dag der uitvoering, zal op de gewone uren ge legenheid zijn tot plaatsbespreken. Naar aanleiding van het verzoekschrift van het Dagelijksch Bestuur van het Nationaal Comité tot stichting van van een Hildebrand. gedenkteeken te Haarlem, houdende het ver zoek om het monument te mogen oprichten op dat gedeelte van den Hout, hetwelk is gelegen ten Zuiden van den Hertenkamp, deelen B. en W. het volgende aan den Raad mede: Bij brief d.d. 15 Juli 1913 werd door de Af deeling Haarlem e.o. van het Algemeen Neder- landsch Verbond aan de gemeente steun ge. vraagd voor de verwezenlijking van een in den boezem van haar bestuur gerezen plan tot op richting in het jaar 1914 van een standbeeld voor Nicolaas Beets, onzen bekenden Hilde brand. Ingevolge het besluit van 10 September 1913 werden B. en W. gemachtigd aan genoemde Afdeeling vergunning te verleenen tot het plaatsen van vorenbedoeld standbeeld op een nader door ons aan te wijzen plaats aan het einde van de Dreef met bepaling, dat het ont werp van het standbeeld, meer in bijzonderhe den uitgewerkt, aan onze goedkeuring zou moe ten worden onderworpen, en omtrent het plaatsen met ons College overleg zou worden gepleegd. Bij brief dd. 30 December 1913 verzocht het Nationaal Comité bovengenoemd (welk Comité op verzoek van eerder gemelde Afdeeling baar taak had overgenomen, ten einde aa de hulde het zuiver plaatselijk karakter te ontnemen) aan Uwen Raad, de uitvoering van permanen te verfraaiingswerken aan het einde van de Dreef waartoe Uw Raad in zijn vergadering van 29 Januari 1913 onder No. 9 inmiddels reeds had besloten uit te stellen tot tijd en wijle de plannen van dat Comité voor uitvoe ring vatbaar zouden zijn geworden. Bij laatst, genoemd raadsbesluit was n.l. een bedrag be schikbaar gesteld voor de reorganisatie van het terrein aan het einde van de Dreef, als mede voor den bouw van een nieuwe fontein aldaar. Naar aanleiding van laatstbedoeld verzoek schrift besloot Uw Raad het raadsbesluitvan 10 September 1913 no. 22 zoodanig te wijzigen, dat de ons College gegeven machtiging zou ver vallen, indien de totstandkoming van de stich ting van een Hildebrand-gedenkteeken niet ui terlijk op 31 December 1914 mocht zijn verze kerd, terwijl ons college daarbij tevens werd ge machtigd de verdere uitvoering van het raads<- besluit dd. 29 Januari 1913 No. 9 uit te stellen tot na verloop van den zooeven bedoelden ter mijn. Door omstandigheden, ontstaan door het uitbreken van den wereldoorlog, moest het Comité nadien herhaaldelijk verzoeken om ver. lenging van dien termijn. Deze werd laatste lijk bij raadsbesluit van 19 Februari 1919 No. 23 verlengd tot 31 December 1919. Het Bestuur van de Parochie „St. Liduina" te Haarlem deelt mede, dat tijdelijk lokalen noodig zijn ten einde de klassen in zijne bij zondere scholen, aan de Timorstraat 17 en 38 alhier, te ontlasten van de overtollige leerlin gen. Eenige lokalen in het schoolgebouw aan de Overtonstraat 42 zijn nog beschikbaar, één daarvan zou in gebruik gegeven kunnen wor den, indien de Inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Haarlem daartegen geen bezwaar heeft. Bereids hebb en wij, aldus deelen B. en W. mede, bedoeld lokaal ter beschikking van het Bestuur gesteld. Mochten te zijner tijd meer lo kalen voor deze scholen noodig zijn dan ligt het in ons voornemen de leerlingen voorloopig onder te brengen in leegstaande lokalen van openbare lagere scholen. Door de Directie der Nederlandsche Spoor wegen is het maken, leveren en stellen van een ijzeren perronoverkapping met electrisch ge- laschte spanten op het middenperron van het stationsemplacement Bloemendaal, opgedragen aan de N.V. Nederlandsche Electrolasch Maat schappij te Leiden, voor 7839. Afgekondigd Is de verordening tot het toe staan van de verstrekking van sterken drank of zwak-alcoholischen drank in het klein op den openbaren weg door of vanwege een ver gunninghouder of een houder van een verlof A en tot regeling van de voorwaarden. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 5 April: De N.V. Maatschappij voor Handel en In dustrie MIA, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem aa nden Zijlweg 151. Cur. mr. J. Dee- nik, alhier. L. van Waveren, bloemist, handelende onder den naam L. van Waveren en Co. en „Royal Eiland Nursery", vroeger wonende te Hillegom, thans te Heemstede, Zandvoortschelaan 62. Cur. mr. F. J. D. Theyse, alhier. F, Gijselaar, bloembollenhandelaar, wonende te Hillegom, Weerensteinstraat 65. Cur. mr. F. J. D. Theyse, alhier. Rechter-comm. in deze faillissementen mr. Th. F. Raedt. Opgeheven werd het faillissement wegens ge brek aan actief van: P. Straathof, wonende te Hillegom. Cur. mr. G. W. de Visser, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: De nalatenschap van wijlen A Hoetmer Jr. te Haarlem. Cur. mevr. J. H. G. Schutte Struick, alhier. De Handelsvennootschap onder de firma Soest en Van der Wijst en hare beide individu- eele leden A. M. F. v. Soest en H. J. van der Wijst, gevestigd te Beverwijk, Cur. mr. J/ H. J. Simons, alhier. H. A. Veldhuis, wanende te Haarlem. Cur. mr. T. A. M. A. van Löben SSels, alhier. J. W. Neuteboom, wonende te Haarlem. Cur. mr. dr. W. P. Vis, alhier. C. Wildeboer, wonende te Haarlem. Cur. mr. dr. W. P. Vis, alhier. N. M. Molenaar, wonende te Haarlem. Cur. mr. dr. W. P. Vis, alhier. Zondag is weer gecollecteerd bij het uitgaan der H H. Missen voor de textielarbeiders. De opbrengst is als volgt: Kleverpark 19.3714; Groenmarkt 40.2334; Spaarne 27.70; Liduina 4.4014; Bavo (Haarlem N.) 12.0434; Bavo kathedraal 28.61; St. Jozef 22-73; Amster damstraat 39.42. Totaal 194.52. Daar de staking is opgeheven zal niet meer gecollecteerd worden. De verleden week uitgestelde bestuursraad vergadering zal morgen Donderdagavond te 8 uur plaats hebben in het gebouw St. Bavo. De volledige besturen worden verwacht. De heer L. de Fouw, alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen adsp.-inspecteur van politie. Donderdag 7, Zondag 10 en Dinsdag 12 April zullen wederom jaarfeesten gehouden woraen voor donateurs der St. Josephs-Gezellenver. Haarlem I. Zaterdag 9 April zal in de zaal van den heer Slot, Pretoriaplein, de Courantenbezorgersver- eeniging „Onder Ons" haar 12%-jarig bestaan vieren. Dit wordt een dubbel feest, want de heer J de Haan vervult bij genoemde vereeni ging dan 12% jaar de functie van voorzitter. B. en W. deelen den Raad het volgende mede: BU raadsbesluit van 13 Maart 1929 werd aan het bestuur van het St. Lucia-Gesticht, alhier, de jaarlijksche vergoeding toegezegd, bedoeld in artikel 84 der Lager-onderwijswet 1920, voor de uitbreiding van het schoolgebouw voor ge woon lager onderwijs, aan de Tugelastraat 5 door bijbouw en inrichting van dne klasseloka len en een gymnastieklokaal. De nieuwe lokalen zijn op 1 Mei in gebruik genomen. De in de wet voorgeschreven taxatie heeft plaats gehad, doch het bestuur der school kon er zich niet mede vereenigen en ging daar om bij Gedeputeerde Staten in beroep. Wijl ons de daarna gevolgde beslissing van dat College niet juist voorkwam, zijn wij daarvan bij de Kroon in hooger beroep gegaan. In hoogste instantie, bü Koninklijk Besluit van 3 Februari 1932, no. 20, werd de waarde van de R. K. Scholen Tugelastraat 5, Gen. de la Reijstraat 8 en Gen. de la Reijstraat 6, alhier )in verband met de uitbreiding en verbouwing van de eerstgenoemde school), bepaald op 66.919.— 30.723.— plus 6.048.— plus 30.148.voorzoover daarvoor vergoeding ex artikel 84 der Lager-Onderwijswet 1920 moet worden betaald. Van het geschatte bedrag ad 66.919.moet nu de jaarlijksche vergoeding bedoeld in art. 84 dier wet worden toegekend. Zij bedraagt, be rekend naar een percentage van 4.486 pet. over het tijdvak van 1 Mei 1930 (datum van inge bruikneming) tot en met 31 December 1932: 8.005.28. B. en W. stellen voor, dat bedrag te hunner beschikking te stellen. B. en W. stellen voor te besluiten aan adressant te vergoeden over het jaar 1931 een bedrag ad 250.—, zijnde de verschuldigde huurprijs der bij hem gedurende dat jaar fti huur en gebruik geweest zijnde gymnastiekzaal in het gebouw aan den Kleine Houtweg no. 47 alhier. Personalia G. M. la Roij—Haazer, onderwijzeres aan de O. L. School no. 15 te Haarlem, verzoekt haar met ingang van 1 Mei aa. ontslag te willen verleenen. B. en W. stellen den raad voor te besluiten voor het vergunningsjaar 19321933 te benoe men tot deskundige, belast met de schatting der huurwaarde van de lokaliteiten, waraom- trent bezwaarschriften betreffende het voor die lokaliteiten door Burgemeester en Wethouders vastgestelde vergunningsrecht bij den Raad zullen zijn ingediend, H. J. H. In den Bosch, en zulks op eene belooning van vijf en twintig gulden per verrichte schatting met een maxi mum van 150. Naar wij vernemen, geeft het Haarlem's Sa lon Orkest zijn eersten amusements-avond Vrijdag 8 April in het gebouw van den Haar- lemschen Kegelbond, aanvang half negen. Het programma vermeldt o.a, het optreden van het volledige salonorkest, met refreinzang van Bob v. Dantzig en verder medewerking van Piet Leenhouts, den vermaarden Hollandschen „komiker" 'en Red. Brinsky, conferencier-feest arrangeur. Door den Rijks Gebouwendienst, afd. Onder houd, te 's Gravenhage, is opgedragen aan de N. V. Aannemings Mij. vh. P. Rosenhart te Haarlem de verbouw van het voormalig Rijks opvoedingsgesticht tot Post- en Telegraafkan toor te Alkmaar. Stad alle edities Wat maakt uw kamers intiem en gezellig? van de Een zuiver NEDERLANDSCH product. J De grootste sorteering vindt U bij: 2 Zondag 10 April hoopt de Weleerw. Pater G. Pouwels in het Missiehuis te Driehuis zijn zil veren professiefeest te vieren. Vorig bedrag 185.76 Voor den grooten held tot zekere intentie N. N5. Voor Pater van Megen N. N5. Uit Ria's spaarpot 1 Voor de motorboot J. v. M1. Per giro Y1. Per giro voor radiotoestel 1. Pater van Megen is zeer dankbaar voor de ontvangen giften en vooral voor de bewijzen van sympathie, die hij mag ondervinden. Dat is hem een bijzondere troost in zijn arbeid. Hoè lief toch zijn al die menschen en hoe aandoen lijk, dat zelfs kinderen een deel van hun spaar pot voor hem afstaan! God zegene alle gevers! Het programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk, Donderdag 7 April des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, luidt als volgt: 1. a. Durch Adam's Fall ist ganz verderbt b. Wir glauben all'an einen Gott J. S. Bach 2. Adagio en Andante uit het Concert G gr. t. G. F. Handel 3. Toccata G. Muffat 4. christe, du Lamm Gottes S. Karg—Elert a. Im Stile Pachelbels b. Canzona 5. Adoratio et Vox Angelica Th. Dubois 6. Psaume XVIII B. Marcello Soliste: Marguérite Long. Dirigenten: Dr. W. Mengelberg en Maurice Ravel. De Bachvereeniging genoot de hooge eer der eerste uitvoering in Nederland van Maurice Ravel's nieuwe concert voor piano en orkest en dat nog wel onder leiding van den componist. Als componist is Ravel geen onbekende voor de Bach-leden. Wij herinneren ons uitvoeringen van zijn cyclus „Ma mère L'Oye", zijn Suite „Daphnis et Cloé", den Bolero", benevens de door hem geïnstrumenteerde Tableaux van Moussorgsky. Omtrent het thans geïntroduceerde piano concert meldt men, dat het in de bedoeling van den componist lag een werk te schrijven, het welk in het bijzonder er op is gericht het ka rakter van het solo-instrument tegen een door zichtig orkest-ensemble te doen uitkomen. Op dit punt zet Ravel dus een oude traditie voort. Mede bouwt hij zijn werk geheel in den ouden, traditioneelen sonate-vorm op, doch ver bindt aan al dat oude het gebruik der meest nieuwe technische middelen inzake instrumen ten (Vooral uitgebreid slagwerk) en de aan wending daarvan (behalve geluiden van gestop te instrumenten, glissandi en blijkbaar vreemde tongslagen op koperinstrumenten), hoogst mo derne harmonieën, vrije polyshythmiek en me nigmaal een tonaliteit, die ook al op het „poly" duidt. Ondanks dien modernen achtergrond blijft het solo-werk domineeren. Het is echt pianis tisch en veelal tamelijk eenvoudig geschreven. Vooral van de thematiek valt de eenvoud op. In het tweede deel had Ravel geen simpeler zang thema kunnen aanwenden. Dit deel is zeldzaam schoon van klank en echte fijne, charmante muziek. Men zou het een wonderschoon droombeeld kunnen noemen. Innerlijk heeft deze muziek echter weinig. Reeds vroeger wezen wij bij een vergelijking tusschen Öebussy en Ravel er op, dat R.'s mu ziek niet zulke grootsche en diepe indrukken kan teweeg brengen als die van Debussy. Bij R. wordt immer een zwaarwichtig probleem be handeld of een psychologisch proces gevoerd. Ravel doet ook in dit piano-concert denken aan Saint-Saëns. Alles klinkt voornaam, is zaakkundig geschreven. De muziek onderhoudt den hoorder op aangename wijze, doch treft nooit diep in het hart. Voor menigeen zal Ravel's ultra moderne be handeling van het huidige orkestapparaat vreemd in de ooren hebben geklonken. Wellicht eenigermate Jazz-achtig hebben aangedaan, doch die eigenaardige bespeling der instrumen ten en het aanwenden van allerlei minder ge bruikelijk slagwerk geschiedde hier toch op een wijze, die het kunstwerk niet het minst degra deerde. De vertolking van het nieuwe werk was be wonderenswaardig, zoowel van de solo- als van de orkestpartij. Madame Marguérite Long speel de het werk met een fijn toucher, prachtig van klank en hoogst artistiek. Het orkest toonde zijn geweldige slagvaardigheid en menig speler gaf individueel een verbluffend staaltje van techniek. Voor dirigent-componist, soliste en orkest weerklonk langdurig daverend applaus, zoodat het slotdeel gebisseerd werd. In het eerste deel ging onder Dr. Mengelberg Beethoven's Zevende Symphonie. dus ook al Wagner „Die Apotheose des Tanzes" genoemd, niet ten onrechte, want op de Sostenuto-inlei- ding en enkele lyrische thema's na, is het een en al dansrhythme, één immer hooger stijgende rhythme-invloed. Scherp gemarkeerd kwam steeds het rhythme uit, maar daarnaast hoorde men ook een prachtvollen orkestklank. En de finale werd met zulk een begeestering gespeeld, dat men haast kan spreken van een vreugde-, een overwin ningsroes. Daarbij nog gevoegd ter afsluiting van dit concert de bekende drie deelen uit „La Dam nation de Faust" van Berlioz in een geperfec tioneerde vertolking, die haar weerga moeilijk zal vinden. Een waardige bekroning van den concerten cyclus 19311932. O. K. Naar Aneta-Holland verneemt, zal dr. Van der Sleen Vrijdag, 8 April, per m.s. „Colum bia" der Kon. Ned. Stoomboot Mij. uit Am sterdam naar Willemstad vertrekken. Ir. F. C. W. J. P. Soeters uit Apeldoorn zal deze studie reis naar Curasao, Venezuela en Suriname mee maken. Naar wij vernemen zal de Eerw. Zuster Feli- cienne, thans verbonden aan de R. K. school voor meisjes aan den Kleinen Houtweg, op 5 Mei a.s. uit Genua naar de missie in Neder- landsch Indi ëvertrekken, waar zij als onder wijzeres zal worden verbonden aan een Chl- neesch-Hollandsche school te Sibolga op de westkust van Sumatra. Velen zullen ongetwij feld deze bekwame en vriendelijke zuster met leedwezen uit Haarlem zien weggaan en haar in gedachten vergezellen met hun beste wen schen en hartelijk gebed. Met haar vertrekt eveneens naar de missie Zuster Wilhelmina van het Andreas-gesticht te Utrecht. Gisteravond, omstreeks half negen, reed in de Havenstraat te Heemstede een door den 30-ja- rigen heer Chr. Klomp bestuurde luxe-auto. Bij ed Haven wilde de bestuurder zijn wagen doen keeren, waartoe hij achteruit reed, echter te ver, zoodat de 'auto in het water terechtkwam. Eenige meisjes zagen het ongeval gebeuren. Zij waarschuwden onmiddellijk de politie. Een inspecteur spoedde zich per auto naar de plaats des onheils. Daar de auto geheel onder water zat het water is ter plaatse 4 meter diep en de meisjes zich niet precies meer de plaats konden herinneren waar de auto verdwenen was, moest eenigen tijd gezocht worden, eer maatregelen kodden worden genomen. Toen de plaats bepaald was, kon de inspecteur van politie er na veel moeite in slagen, het portier van den auto te openen en den heer K. achter het stuur vandaan te halen. Dadelijk werd getracht de levensgeesten van het slachtoffer op te wekken. Het mocht echter niet meer baten; de dood moest worden gecon stateerd. Het slachtoffer, dat schilder van beroep was en woonde aan de Zandvoortschelaan, laat een vrouw en twee kinderen achter. Naar het „Wkbl. voor Bl.C." verneemt heeft op verzoek van een der groepsvergaderin gen het bestuur van den Bond van Bloem bollenhandelaren aan de leden per circulaire gevraagd of zij met het oog op den algemee- nen toestand wijziging wenschelijk achten van het gebruik, dat leverbare bloembollen per 1 Mei worden betaald. De vraag betrof niet de betalingen van dit jaar, waarvoor immers in de meeste gevallen 1 Mei ajs. gelat, maar meer de toekomstige betalingen. Is het „Wkbl." goed ingelicht, dan is de vraag of verlating van den betaaldag in het binnen land wenschelijk moet worden geacht, door de overgroote meerderheid der leden, die geant woord hebben, ontkennend beantwoord. Deze vreezen dat verlating van den bihnenlandschen betaalóatum tot gevolg zou hebben dat ook het buitenland later zal betalen. Een klein aantal leden was van gevoelen, dat de huidige omstandigheden een verschuiving van den betaaldatum tot b.v. 1 Juli wenschelijk maken, juist omdat aan het buitenland zooveel uitstel moet worden gegeven. Geboren: 4 April: J. G. D. v. d. Werf—Bloem z; A. Schmitz—Schneider d. 5 April: N. M. Stelling—Dekker z; E. C. EichhornVessies d. EARTELJORISSTRAAT 16 TeL 10756 ALLE MERKEN STOFZUIGERS (Niet officieel) Trekking van Woensdag 6 April 1932. 2e Klasse, 3e LUst. Hooge prijzen: 3985 f 20.000 17229 18165 19236 1000 6107 9406 t 400 8552 10677 11766 15259 100 Prijzen van 30. 70 81 124 164 195 198 233 261 267 279 370 404 445 504 606 683 684 699 701 723 777 824 878 921 956 980 981 984 1025 1034 1036 1063 1107 1240 1264 1320 1369 1429 1456 1509 1538 1574 1663 1697 1772 1917 1939 1975 1976 1987 2006 2012 2029 2199 2210 2258 2315 2351 2404 2528 2540 2582 2585 2645 2732 2857 2999 3088 3212 3221 3264 3319 3348 3366 3534 3585 3623 3735 3737 3799 3813 3900 4014 4027 4098 4099 4182 4260 4365 4445 4494 4510 4598 4643 4669 4710 4751 4770 4819 4836 4844 4845 4877 5062 5092 5106 5135 5137 5149 5223 5238 5241 5284 5289 5304 5313 5338 5448 5551 5583 5693 5700 5703 5740 5746 5760 5794 5815 5847 5952 5959 5994 6025 6035 6257 6262 6410 643fe 6440 6449 6494 6546 6566 6612 6652 6687 6688 6706 6739 6793 6924 6929 6948 6953 7045 7109 7118 7149 7171 7216 7298 7345 7373 7378 7392 7419 7502 7509 7539 7621 7627 7630 7661 7738 7746 7759 7780 7810 7832 7952 7953 8065 8134 8160 8184 8238 8370 8442 8479 8522 8534 8576 8580 8582 8646 8650 8652 8760 8767 8809 8819 8820 8891 8966 9101 9108 9118 9174 9190 9201 9218 9221 9M0 9346 9351 9365 9381 9405 9423 9456 9489 9517 9520 9525 9531 9551 9568 9628 9637 9653 9680 9748 9769 9841 9949 10102 10161 10186 10194 10195 10374 10398 10583 10589 10620 10704 10705 10723 10954 11046 11062 11208 11230 11253 11302 11360 11449 11462 11474 11522 11668 11677 11797 11862 11901 11918 12025 12046 12065 12091 12180 12184 12225 12236 12279 12287 12332 12397 12404 12437 12475 12486 12514 12521 12526 12535 12604 12615 12706 12722 12773 12779 12909 13026 13045 13118 13133 13155 13193 13196 13245 13257 13288 13319 13368 13436 13483 13490 13563 13626 13654 13664 13723 13728 13755 13794 13810 13825 13907 13932 13950 14009 14088 14198 14223 14262 14302 14311 14366 14386 14443 14513 14517 14601 14609 14635 14671 14735 14770 14771 14907 14935 15020 15031 15061 15184 15187 15234 15245 15280 15317 15346 15357 15378 15418 15450 15487 15510 15524 15563 15610 15663 15704 15733 15793 15826 15882 16008 16044 16066 16101 16160 16169 16190 16218 16253 16285 16299 16422 16473 16629 16680 16688 16694 16750 16784 16815 16837 16872 16893 16996 16998 17016 17032 17035 17064 17079 17086 17100 17189 17232 17264 17283 17372 17462 17468 17524 17554 17601 17607 17646 17693 17718 17728 17772 17876 17882 17915 18030 18048 18169 18200 18241 18266 18298 18306 18432 18451 18522 18534 18559 18571 18576 18611 18736 18753 18778 18805 18841 18860 18930 18977 18981 19046 19050 19052 19056 19093 19163 19242 19259 19324 19330 19338 19356 19384 19471 19482 19544 19565 19636 19643 19663 19672 19679 19717 19737 19756 19781 19796 19841 19900 19932 19961 19995 20128 20132 20158 20290 20374 20427 20488 20524 20560 20853 20890 20909 20913 20972 20994 Verbetering lijst 2, klasse 2: 20018 m. z. 20008 I Hoogste barometerstand 770.1 te La I Cornnu. Laagste barometerstand 737.6 te Sey- 1 disfjord. Verwachting: Matige tot krachtigen 1 wellicht tijdelijke stormachtige wesie- lijke tot zuid-westelijken wind, meest 1 zwaar bewolkt of betrokken, waarschijn- I lijk eenige regen, aanvankelijk iets zachter. Stormwaarschuwingsdienst Geseind hedenmorgen van de Bilt aan Overleden: 2 April: H. Swolschen, 74 Nieuwe Gracht. 3 April: J. C. v. d. Wateren, 65 j., Kerkstraat; E. de Graaf—v. Bilderbeek, 25 j., Gouwstraat: P. de Jong—Rijs, 87 j., Grebberstraat; J. F. v. d. Heijden, 82 j., Timorstraat. 4 April: R. de Bordes, 11 j., Plein; J. N. Bul- ters, 71 j., Vier Sterrenstraat. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd. WOENSDAG 6 APRIL. Vorige koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 101} 101} 4% Nederland 1916 99} 99} 4% Nederland 1915 4 Nederland 1931 93 93 4% N.-Ind. 1926 B 82 81 Banken Koloniale Bank 52 52 Indische Bank 58 57 Cert. Handel-Mij67 75} Industrieën Unilever 102 99} Ualvé Delft 52 47 Mg. Kunstzijde 29 25} Van Berkel's Pat25 25 Nieuwe Philips 63} 61 Kilch Accoustiek 2} 2} Ned. Ford 95 92} Industr. Buitenland Anaconda 13 llf Betlehem Steel 18} 17} U. S. Leather 2& 2^ Intern. Nickel 7} 7 Mijnbouw Boeton Mijnbouw 18 14 Alg. Exploratie 107 103 Petroleum Dorö'tsche Petroleum Gabces 11 11 Kon. Olie 127 124} Perlak 92 87 Peudawa 3} 3 Continental Oil 6 6 Snell Union Oil 3f 3} Vorige koersen Rubber A'dam. Rubber Bandar Deli Batavia Rubber Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. 1. G. O. Allted [ntercontin Rubber 28} 8} 5} 7} 6 18 27} Scheepvaart Koll. Amerika Lijn 3} iito Gem. Eigend2} Kon. Ned. Stoomb11 Scheepvaart-Unie 55 Marine comm Marine pref I Suiker I. V. A168 'oerworedjo 7} Vorstenlanden 40} Actions idem Tabak Deli Batavia 110 Dude Deli 123 Oostkust 8 Senembah 140 Maxwell 16 Spoorwegen Union Pacific 70 Wabash 2} 3hic Milw St. Paul 1} Kansas City South 9 Erie Raff Prolongatie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2