BABY LINDBERGH RADIOPROGRAMMA Kréuger Tol! W/A ONZE OOST-INDIE-VLIEGERS OP HEEN. M TERUGREIS - 6 APRIL 1932 Bij de moeder van de gouvernante Tweede rapport OVERVEEN BOSKAMP Nieuwe strijd bij Sjanghai f WOENSDAG 6 APRIL BLOEMENDAALSCHEWEG 259 OVERVEEN. CRISIS-SCHILDERIJEN- TENTOONSTELLING :C Bloemen van B. F. Boot DUITSCH-NATIONALEN EN VOLKSPARTIJ INDISCHE POSTVLUCHTEN „Reiger" en „Raaf" te Djask Donderdag 7 April Oneerlijke en. misleidende om schrijvingen in de boekhouding ontdekt DIERENMISHANDELING Naar de Missie Bankdirecteur gearresteerd JAPAN ZENDT NIEUWE TROEPEN Tegen de bandieten in Mandsjoerije MIJNWERKERSMANIFEST Tegen de werkloosheid Wanneer U de moeite gedaan hebt naar de BLOEMENDAALSCHEWEG 25S te OVERVEEN te komen, om de mooie dingen in de etalages van BOSKAMP te bewonderen, dan doet U verstandig ook bij BOSKAMP binnen te gaan, en daar, gezeten in den gemakkelijksten stoei, U een en ander te laten toonen van het vele schoons dat BOSKAMP voorhanden heeft. U zult tot koopen niet gedwongen worden. JOEGOSLAVISCHE ONBILLIJKHEID Katholieken benadeeld Kwaadwilligheid in het spel? Communistisch wapendepót te Keulen ontdekt MSTERDAM0 BUDAPEST ÉPOMElATMEMElnERSA •MICAIROlBAGDADiBUSUIREi JASKlKAPACWlUODHPUPlAllAWAD kKYAB» PAMGOOMlBAnGKQftiALOR. STADS HEDAn 9 In den Kunsthandel Reeker, Wagenweg 102. De edele schilderkunst Is wellicht de po pulairste kunst in ons land en de sympathiekste. Door alle eeuwen heeft die kunst in Neder- land hare groote en minder groote, doch steeds ambitieuse. beoefenaars gehad. Als men dan ook over héél veel tijd, mis schien wel na „den ondergang van het Avond land", wereldgeschiedenis gaat schrijven, waar zeer beknopt ook de landen zullen worden ge noemd, dan kon een citaatje over Nederland wel eens als volgt luiden: In dit kleine, lage land aan de Noordzee, beoefende men op wonderbare wijze de schil derkunst, zoodat die Nederlandsche kunst over de geheele wereld beroemd is geworden. In de hoofdstad des lands bouwde men aanzienlijke musea, die dagelijks, als een permanente pel grimage, bewonderaars trokken uit alle de 5 we- relddeelen. Er was één schilder, met name Rem brandt, de beroemdste en uitstekendste, wiens werk „de Nachtwacht" in een aparte, kunstig belichte ruimte werd opgesteld, als een groote schat in een heiligdom. Daar schuifelden eeuwen lang, dagelijks, de voeten der pelgrims uit alle oorden, die in zwijgende ontroering dit Wonder der Kunst aanschouwden en wéér heengingen met een kostbaarheid méér in de schatkamer der herinnering.... Ja, Rembrandt en anderen als Vermeer van Delft, Jan Steen, Ruisdael, Hobbema en hoe die groot «Imogen heeten, kunstenaars, van wie Lodewijk van Deyssel getuigde, dat zij kónden wat zij wilden, dat wij daarom nóg beven bij him geweldigen harteslag. Is het wonder, dat in een land, waar een kunst zóó groeide in gehalte en waardeering, men die kunst trouw blijft en steeds weer ver eeren moet? Is het geen geluk, dat een stad als Haarlem zulke geweldige schilders (Frans Hals e.a.) voortbracht en nog, tot op den huldigen dag, vele talenten telt, al worden de geniale schil ders zeldzamer? Mag het geen vreugd genoemd worden, dat de ambitie voor de schilderkunst in Haarlem en omgeving bloeiende bleef, al kreeg die kunst door de algemeene malaise, materieel, nooit moreel, een klap? Daarom juichen wij het initiatief toe, dat de Crisis schilderijen tentoonstelling, waar het hier om handelt, in het leven riep. Tot 1 Mei as. is die expositie in de zalen der genoemde firma te zien. Van een zestigtal schilders uit Haarlem en omgeving zijn werken (schilderijen en teeke- ningen) geëxposeerd, in artistieke opstelling en in een met bloemen en groen verfraaid milieu. De entrée tot die expositie kost 50 ets. Hiervoor ontvangt men dan tevens een lot, dat kans geeft op een der tentoongestelde doeken. De baten de rexpositie zijn voor de exposee- rende schilders, die men koos uit die kunste naars, elke geen awndere bronnen van inkom sten hebben. De doeken zijn voor deze gelegen heid geprijsd in drie groepen: van 50.—. 25.— en 10.—. Zelfportret van de twintig-jarige, veel belovende schilderes Maria Rompel- man Men kan zich dus thans waardevolle schilde- derijen, die anders veel duin-der zouden zijn, aanschaffen voor spotprijzen en tevens steun verleenen aan de getroffen beeldende kunste- narsa. Kan het sympathieker? Doch Comité en inintiatiefnemer zijn reeds voor hun moeite beloond, als men slechts gaat vkijken en zoodoende en lotje koopt. Wij zijn ook eens gaan kijken en mochten weer veel schoons en edels aantreffen. Van critiek onthouden we ons echter, om te begrijpen redenen. We volstaan dus met de mededeeling, dat op deze expositie echte kunst te zien is, vol schoonheid en gratie; landschap, stilleven, fi guur, portret, enz. enz. Men zal geen spijt van zijn bezoek hebben, als men zijn oogen en zijn hart doet verlustigen in kleuren en lijnen, zijn geest doet opleven door conceptie en compositie. Als absolute aanbeveling willen we wijzen op de geestige affiche van Herman Moerkerk. In zijn sober atelier zit de ijverige schilder, zijn penseel voerend, zijn pijpje smorend. Rond de antieke potkachel vindt men in schilderachtige groepeering de attributen voor de beoefening zijner kunst. De schilder denkt wellicht aan de zorgvolle dagen. Zal er dan nooit uitkomst zijn? Maar zie, daar schijnt een lachende zon door zijn armoedige venster, een zon, die het initiatief :ot de crisis-tentoonstelling symboliseert. Er komt door deze hulp, die ook haar moreele ;racht op het kunstenaars-gemoed zal oefenen, weer een lichtstraal in het hart van den schil der. Helpen wü nu allen mee die lichtstraal intenser te doen zijn, die straal tot een „bun del" licht te maken. Als er betere tijden zijn aangebroken zal de schilder den steun honderdmaal vergoeden door nóg bezielder, nóg gelukgevender arbeid. K. de H. P.S. De expositie is geopend iederen werkdag van 107.30; Zondags van 25. Met eere noemen wij hier de namen van alle medewerkenden Mej. R. Hagedoom; de heeren J. Wigersma en J. v. d. Wal Pemé; mevr. H. Dingemans— Numans; mej. M. Rompelman; da heeren: J. C. Busé: R. Gerbrands; A. W. Verhorst; P. Haaxman; A. L. Koster, R. Lensselink; mej. S. de Josselin de Jong; de heeren: C. J. Laan; C. de Kat; N. H. Daalderop; Th. Hekker; B. de Lange; J. Veringa; K. Verweij; J. C. H. Leguer; G. R. Möhr; mevr. v. BüurenJos de Jonge; mevr. E. L. H. Woutersenv. Does- burgh; de heeren: F. H. v. Velzen; H. van Steenwijk; mej. H. IJzendraat; de heeren D. Harting; J. Josseaud; E. Verboog; mej. Gr. Verheus; mej. H. Marcus; de heeren W. Stem; R. Pieters; G. Veldheer; H. Heuff; P. J. van Egmond; H. M. Savry; Jan Visser; C. Oeff; J. Wiegman; mej. B. Struick du Moulin; de heeren Von BrückenFock; S. L. Schouten; H? A. Bijvoet; mej. T. Honig; de heeren W. K. Rees; H. J. Wesseling; A. Arens; J. Kamp; G. Gussenhoven; H. T. Boot; Kees Koeman; Janus Wagenmaker en A. J. Grootens. ger Toll en de Hollandsche Mi). Kreu- ger Toll eenerzijds en de Continental Invest ment A.G., een dochtermaatschappij in het bezit der Intern. Luciferscorporatie anderzijds, stelden wij vast, dat bij de Continental Invest ment A.G. dezelfde boekingsmethodes werden gebruikt. De revisoren en de directie van het Kreuger- concem zoeken thans naar wegen voor een af wikkeling der maatschappij, waarbij de belan gen der schuldeischers zooveel mogelijk gewaar borgd worden alsmede voor een voortzetting der productie van de tot het Kreugerconcern be- hoorende industrieele ondernemingen. Het communiqué is onderteekend door de zes revisoren. BERLIJN, 5 April (W.B.) Het voorstel van Dingeldey aan Hugenberg, tot samenwerking bij de a.s. verkiezingen in Pruisen, is volgens nadere berichten reeds van Duitsch-Nationale zijde beantwoord, niet door Hugenberg, die in Zuid-Duitrchland vertoeft, maar door het Rijksdaglid Schmidt, die er o.m. op wijst, dat het met het oog op den korten nog beschik baren tijd technisch onmogelijk is de even- De „Reiger" op de uitreis is Dinsdag te 5.40 uur uit Bagdad vertrekken en te 10.15 uur te Bushir geland. Vandaar vertrok het vliegtuig te 10 58 uur, waarna het te 16.05 uur te Djask landde. De „Raaf" op de thuisreis is Dinsdagmorgen te 8.26 uur uit Jodhpur vertrokken, te 12.10 uur te Karachi geland, te 12.52 uur vandaar vertrokken en te 17.46 uur te Djask geland. LONDEN, 5 April. De majoor van politie van den Amerikaanschen staat New-Jersey, Charles Schoeffel, die gisteren te Londen is aangeko men, heeft zich heden naar Glasgow begeven, waar hij een onderhoud zal hebben met de moeder van Betty Gow, de gouvernante van het ontvoerde zoontje van Lindbergh. Volgens een bericht in de „Daily Telegraph' heeft mr. John Curtis, de scheepsbouwer die door kolonel Lindbergh is aangewezen als een van de tusschenpersonen, die moeten onderhan delen over de teruggave van de baby, plotseling Norfolk in Virginia verlaten. Volgens de aldaar loopende berichten is het kind nog steeds op een schip buiten de Amerikaansche territoriale wateren. Kolonel Charles Consolvo, een rijke hotelbe- zitter van Baltimore en vriend van vice-admi- raal Burrage en deken Dobson-Peacock Lindbergh's beide andere vertegenwoordigers heeft zijn jacht „Marcon" zeilree gemaakt. Het is uitgerust om elk oogenblik te vertrekken. Aan de bemanning is een vrouw toegevoegd. De admiraal en de geestelijke zijn overtuigd dat het kind zal terugkeeren. De politie van Ho pewell (V. S.) deelt mede, dat zij definitieve sporen volgt. Als gevolg van den angst, die veroorzaakt is door de bekendmaking, dat er tien ontvoerin gen per week plaats hebben in New-York, die de politie niet eens te weten komt, hebben heele reeksen rijke families besloten haar jonge kinderen naar Engeland te zenden. Eigendom en leven zijn, aldus redeneeren zij, in Engeland veiliger dan in Amerika. :>ï:- - nieterer, hprdacht de heer J. P. van Buy yenum den dag, waarop hij vóór 50 jaai bij de firma P. Rijnierse en Zn., aannemers Gisteren heraaent ae trad_ De jubilam tijdens de huldiging tusschen zijn collega's STOCKHOLM, 5 April (Reuter). Hedenavond laat werd het tweede communiqué over het onderzoek naar den toestand bij het Kreuger concern gepubliceerd. Het luidt: ,,De door de directie van de A. B. Kreuger Toll benoemde revisoren deelen na beraad slaging met deze directie mede: Daar gebleken was dat de opheldering van den toestand der A. B. Kreuger Toll nog langen tijd vergt, hebben wij de revisie-firma Priel en Waterhouse te Londen opgedragen, een voorloopig rapport over het onderzoek van den het laatst bekend gemaakten stand-van zaken voor te leggen. Genoemde firma deelt nu mede, dat onge twijfeld zoowel de balansrekening van Kreu ger Toll van 31 Dec. 1930 als het jaarverslag, ofschoon het met de boeken klopte, een zeer onjuist beeld geeft van den werkelijken finan- cieelen toestand der maatschappij. Krachtens persoonlijke aanwijzingen van Ivar Kreuger zelf zijn in de boeken invoegingen gemaakt, waardoor eenerzijds schulden van Ivar Kreu ger aan de maatschappij en dje verwante maat schappijen of filialen werden weggewerkt, ter wijl anderzijds de schulden der maatschappij zelf aan andere verwante maatschappijen ver dwenen zijn, of activa tot aanmerkelijke hoogte verkeerd werden aangegeven. In andere gevallen moet worden aangeno men, dat bijzondere geboekte activa ofwel over dreven hoog genoteerd of heelemaal niet aan wezig waren, ofwel ze waren ook-in de boeken van verwante maatschappijen genoteerd. Wanneer achter deze boekingen dan mis schien inderdaad bestaande waarden te vinden zijn, dan zijn zij toch in verscheidene gevallen door misleidende omschrijvingen voorgesteld. Het is thans natuurlijk onmogelijk vast te stellen, hoe de feitelijke toestand der maat schappij op 31 Dec. "30 was. De thans bekend zijnde feiten geven echter reden om aan te nemen, dat de balansrekening een aanzienlijk betere positie der maatschappij had uitgewezen, dan zij feitelijk was. De bovengenoemde winst en boekingsmanipulaties schijnen ook te zijn uitgebreid over de winst- en verliesconto's der verschillende maatschappijen. Uit een vergelijking tusschen de A. B. Kreu- J. D., uit Leiden, heeft zich voor den Haag- schen politierechter te verantwoorden gehad ter zake van dierenmishandeling. Uit de verklaringen van den verbalisant, een politie-agent uit Noordwijk, was gebleken, dat D. zich bevonden had op een hondenkar, ko mende uit Leiden. Daar ter plaatse had hü een hond gekocht, welk dier door hem achter aan den wagen was gebonden. Begrijpelijker wijze had de hond, die plotseling van eigenaar was veranderd, geen lust goedsmoeds achter den wagen aan te loopen. Het dier liet zich sleuren en door het trekken van den halsriem waren groeven ontstaan, terwijl de voetzolen door het glijden over den weg geheel en al bebloed waren. Het O. M. vorderde ƒ30 boete subs. 30 dagen hechtenis. De politie-rechter, die het feit ergerlijk oor deelde, legde D. een gevangenisstraf van 5 dagen op. Pater I. de Haan O.P. te Nijmegen, missionaris op Porto Rico, zal 22 April a.s. weder naar de Missie vertrekken. FRANKFURT a. MAIN, 5 April (V.D.) De mede-directeur van de zich in liquidatie be vindende bankfirma Imhausser Co., Dr. Wal ter Imhausser, is gearresteerd onder verdenking van 't smokkelen van deviezen. De corresponden tie van de firma is in beslag genomen. Men ver moedt, dat uit buitenlandsche deposito's de viezen van Imhausser zijn gekocht, die in het buitenland geleverd zijn. Waarschijnlijk zijn nog meer ondernemingen bij deze zaak be trokken. TOKIO, 5 April (Reuter). De Keizer heeft machtiging gegeven tot het zenden van het resteerende deel der achtste en der tiende di visie naar Mandsjoerije, om daar de twintigste Koreaansche divisie af te lossen. Echter zal die Koreaansche divisie in Mandsjoerije bleven or te strijden tegen de bandieten, die op groote schaal opereeren. Aan den Japanschen gezant te Sjanghai is opdracht gegeven te weerstaan aan alle nieuwe eischen der Chlneezen. De gezant had zijn re geering instructies gevraagd inzake het tijdstip en het gebied voor de terugtrekking der Ja panners uit de zóne van Sjanghai. Den gezant is tevens medegedeeld, dat Japan onmogelijk nieuwe concessies kan dóen. BRUSSEL, 5 April. (Reuter). De internatio nale mijnwerkerscommissie, die hier bijeen is gekomen, besloot een manifest te richten tot de mijnwerkers van alle landen, waarin nationali satie der mijnen geëischt wordt en een veertig- urige werkweek, ter bestrijding van de werk loosheid. Het manifest verlangt een nieuwe in terventie van de economische Volkenbondscom missie bij de regeeringen, teneinde het hoofd te bieden aan den ernstigen toestand in de mijn industrie en spoort aan tot het organiseeren van betoogingen in alle betrokken landen. Te vens werd een motie aangenomen, waarin het Intern. Arbeidsbureau verzocht wordt een con ferentie bijeen te roepen ter bestudeering van de kwestie van vermindering der arbeidsuren in de mijnen. HUIZEN, 1875 M. 8.00—8.15 KH.O. 10.00 N.C.R.V. 11.00 K.R.O. 2.00 N.C.R.V. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 KJt.O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.30 Pauze. 4.00 Zeemansuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.45 Cello-recital door Br. Hemerik. A. d. vleugel: Dorothy Gerstel. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Afgestaan. 9.00 Ouderuurtje. 9.30 Zang door Stephen Jansen's Damesensemble. In de pauze van 9.50—10.00 Vaz Dias. 11.00—11.30 Gramofoonplatenconcert. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. A.V. R.O.-Uitzending 8.00 Gramofoonpla- ten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonpl. 10.30 Concert R. Nijs (zang), A. Bodmer (piano), Egb. Veen (begeleiding). 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. M. m. v. Hilde Jager (zang) en E. Veen (piano). 1.45 Nederl. Week in het Carlton-Hotel te Amsterdam. Rede van Ir. S. L. Lou- wes. 2.30 Vervolg uitz. u. h. Carlton- Hotel: Rede van Prof. De Bussy. 3.00 Knipcursus. 3.45 Uit het Carlton-Hotel: Rede v. d. heer Bergman. 4.15 Zieken- uur. 5.00 Radio-Kinderkoorzang o. 1. v. J. Hamel. 5.45 Omroep-örkest o. 1. v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje door H Hollan der. 7.00 Vervolg Omroep-orkest. 7.30 En- gelsche les door Fred Fry. 8.00 Gramo foonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o. 1. v. Dr. W. Mengelberg en Maurice Ravel. M. m. v. Marguerite Long (piano) O. a. Derde Piano-concert, Ravel, en Varia tions symphoniques, Franck. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Gramofoonpl. 11.00—12.00 Van uit het Carlton-Hotel, Amsterdam: Billy Mason his Band en Juan Mordrez y su cantor Belfranco (Argentijnsch or kest). DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgen- Wijding. 10.5011.05 Tijdsein en Berich ten. 12.20 Orgelconcert Reg. Foort. 1.20 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest. 2.05 Lezing. 2.202.50 Gramofoonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05 BBC-Dansorkest o. 1. v. Hall. 4.50 Midland Studio-orkest o. 1. v. Cantell. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Helen Perkin speelt Haydn's Piano sonates. 7.10, 7.40 en 7.50 Lezingen 8.20 Concert. A. Sammöns (viool) en W Mur doch (piano). O. a. Sonate in A, Franck. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 BBC-orkest o. 1. v. Hely-Hutchinson. O. a. Ouv. Stra- della, Flotow en Danse macabre, Saint Saëns. 10.50 Kerkdienst. 11.05—12.20 BBC- Dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS „Radio-Paris", 1725 M. 8.05. 12.50 en 8.20 Gramofoonpl. 9.20 Radio- tooneel „La patissiere du village" van Alfred Savoir. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Concert u. h. Palace-Hotel. 2.204.20 Mogens Hansen's orkest. 7.309.35 Ween- sche muziek o. 1. v. Fritz Fall. M. m. v. M. Reining en Ado Darian (zang). O. a. Uit Zigeunerbaron en Fledermaus, Strausz, Zarewitsch en Lustige Witwe. Léhar. 9.5011.50 Dansmuziek vanuit Rest. „Ritz". LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 en 10.40—11.20 Gramofoonpl. 11.20—12.10 Concert uit München o. 1. v. K. List 12.20 1.50 Concert o. 1. v. Eysoldt. 4.205.35 Concert. Wocke (bariton), Grelke (klari net), Feldin (cello) en Grape (piano). 7.20 Concert o. 1. v. Wolf. O. a. Ouv. Fi garo's Hochzeit, Mozart. 7.50 van Lanner en Strausz. Stel. orkest van Münster o.l.v. Wolf. 9.4011.20 Dansmuziek o.l.v. Leo Eysoldt. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert o. 1. v. Meulemans. 5.50 Gramofoonpl 7.20 Concert o.l.v. Meulemans. M.m.v. Mes- oagnard (bariton). O.a. Ouv. Freischiitz. Weber en Noorsche Dansen, Grieg. 338 M.: 11.351.05 Gramofoonpl. 4.20 Con cert o. 1. v. Kumps 7.20 Concert Orkest o. 1. v. Kumps en Schola Cantorum o. 1. v. E. v. d. Velde. O. a. Ouv. Le roi d'Ys, Lalo en Esquisses flamandes, Brussel mans. ROME, 441 M. 7.35 Gramofoonpl. 8.05 Concert o. 1. v. Selvaggi. O a. Sym phonic d-moll, Franck, Tod und Verkla- rung, Strausz en Ouv. Tannhauser, Wagner. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Populair con cert door het Emdé-orkest. 7.50 Orpheus 19301931", hoorspel van R. Seitz. Mu ziek: P. Dessau. M. m. v. orkest, koor en kinderkoor. 8.30 Berichten. 8.40 ..Vier- hundert Millionen durchbrechen die Mauer", hoorspel over China door orkest en solisten. 9.40 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Oskar Joost en ztfn orkest. g miminniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiinuiiniiiiiiinimiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinRiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir In het Joego-Slavische dagblad „Katoliku List" vinden wij eenige interessante mededee- lingen, waardoor wij nieuwe gegevens krijgen omtrent de aloude vijandelijkheid van de re geering van Belgrado tegenover de Katholieke Kerk. Wij vernemen, aldus het blad, dat de Bis schop der „Oud-Katholieke Kerk", een secte zonder eenigen invloed op het Servische volk, jaarlijks een toelage ontvangt van 90.000 dinar en nog vele andere subsidies, of met andere woorden, veel meer dan een Katholiek Bis schop, aan wien duizenden zielen zijn toever trouwd. De begrooting van eeredienst voor de „Oud-Katholieken" is slechts met 168 dinar verminderd; de priesters van deze secte ont vangen tezamen niet minder dan 136.882 dinar subsidie. Wanneer in een garnizoen één of twee „oud-katholieke" soldaten zijn, wordt aan stonds voor hen een aalmoezenier aangesteld. De Oud-Katholieke patriarch van Varnava ont vangt de volgende toelagen uit de staatskas: schenkingen 50.000 dinar, bestuursonkosten 420.000 dinar, subsidie voor den eeredienst 20.000 dinar, tegemoetkoming voor reis- en ver blijfkosten 240.000 dinar, voor diverse doel einden 8000 dinar. Bovendien staat de automobieldienst van den Staat te zijner be schikking, waardoor de totale som die de Pa triarch ontvangt van den Servischen staat niet minder dan 800.000 dinar bedraagt, dj. 240.000 dinar meer dan het vorig jaar. De begrooting voor de Katholieke Kerk is evenwel verminderd met 4.381.930 dinar, of schoon zij de laatste jaren toch reeds belang rijk besnoeid was. Het bedrag van 400.000 dinar, dat oorspronkelijk was uitgetrokken voor het herstel van Katholieke kerken, is met meer dan de helft verminderd. Men bericht aan de „N. R. Ct.": Maandagmorgen om zes uur is nabij den spoorwegovergang te Weerdinge een tram der E.D.S., die werkloozen uit de gemeente Em- men naar de rijkswerkverschaffing te Zwin- derseheveld vervoert, ontspoord. De locomotief en een van de met arbeiders gevulde wagens werden uit de rails geworpen, doch niemand liep kwetsuren op. De tram ondervond eenige uren vertraging. Naar de oorzaak "tvordt een onderzoek ingesteld. Het heeft de aandacht getrokken, dat tram ongeveer een half uur te voren op weg naar Nieuw-Weerdinge zonder hinder den wissel passeerde. Op den terugweg bleek de wissel niet te functionneeren. Men schijnt aan kwaadwilligheid te denken, doch 's middags had net onderzoek daaromtrent nog niets be paald. Volkens een Russisch bericht uit Shanghai hebben Japansche troepen gisteren plotseling een algemeenen aanval ondernomen op de Chineesche stellingen bij Shanghai. De aanval die ongeveer twee uur duurde, werd gedaan in drie verschillende richtingen en zou door de Chineesche troepen zijn afgeslagen. KEULEN, 5 April. (V.D.) Gisteravond deed de politie onverwachts een huiszoeking in het communistische clublokaal aan de Groszen Griechenmarkt te Keulen. Er werd een trom melrevolver en 65 houw- en steekwapenen, w.o. messen, bijlen, ploertendooders enz., in beslag genomen. Veertig personen werden gearresteerd. MIKM In het oude Spaamdam is men beztg electrische straatverlichting aan te brengen. Ziehier een der huiselijke petroleumlantaarns, die nu gaan ver dwijnen, maar tevens een stukje decor van dit bekoorlijk landelijke dorpje meenemen O V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6