DE ZIEL VAN IERLAND Honger in het Korenland Valsche van Goghs Hitler's vergissing Bij een kop koffie aT Bestorming van New-F oundlands Parlement Niet te temmen Het nieuws van heden Sterke fantasie? De orde weer hersteld Australisch wonderpaard gestorven Landverhuizersvlucht uit Canada CHILI EN ARGENTINIË LLOYD GEORGE KARDINAAL PREDIKT SAMENWERKING Tusschen Duitschland en Polen Minister-President gevlucht DONDERDAG 7 APRIL 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18044 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TELEF. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem er Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: De Corsicaan kent de bloedwraak van familie tot familie.de Ier van volk tot volk Het jongste verleden «tin IERLANDS SUZEREIN Cosgrave Koning Georgedrager der Britsche Kroon Winnaar van 300.000 dollar aan prijzen Wacker vertelt hoe hij na een dansavond ze in bezit kreeg „Ik heb veel bijval geoogst, maar nooit zag ik uitingen van vreugde als thans" NU EEN GESLAGEN MAN! Spoorwegdirectie dreigt het trein verkeer tusschen de beide staten stop te zetten WEGENS TARIEVENOORLOG Verlaat practisch de politiek De geslagen man GEVECHT AAN HET TANGANJIKAMEER Massa-arrestaties te Chemnitz. DYNAMIET EN MUNITIE 12 fabrieken sluiten zich aaneen Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerfs De Spaarnestad, Haarlem - Telefoon 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Per losse regel: 30 ets. Ingez. Med. 50 ets. per regel Idem op pag. één: 65 cents oer regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonce» .OMROEPERS" zie de rubriek. TELEFOONNUMMER: 13866 (Van onzen naar Ierland gezonden medewerker). De eerste indruk, dien men krijgt, al is men Pas een paar uren in de levendige hoofdstad van Ierland, is er een van verbazing, dat dit khd zich opmaakt op dit moment, om een poli tiek te gaan voeren, die naar het oordeel van a'le Weldenkende menschen slechts kan leiden ti>t nieuwe verwarringen en onlusten. Wij heb- hier te doen met een natie, die een halve geleden nog minder vrijheid genoot dan ïen kolonie. Zij heeft eerst veroverd het be roemde „Home Rule". Dit woord is nu nog f^chs in saat, om sarcasme te wekken. Nauwe- yks tien jaar geleden had deze natie reeds Zich verheven tot een vrijen staat, d. w. z. dat tij een onafhankelijk staatswezen vormt, onder eenige reserve, dat haar afgevaardigden J°uw moeten beloven aan Koning George van beland. Van den anderen kant is het waar, ^at zes graafschappen van een der provincies es lands onder een bijzonder regime zijn ge steld en dat de Britsché vloot eenige steunpun- en heeft in Iersche kusthavens. Op den eer den blik zou het toch zoo schijnen, dat deze °haangenaamheden gemakkelijk te verdragen voor een volk, dat door zoovele eeuwen een is mishandeld en uitgebuit. En wat voor Compensaties zijn er nu. Ierland leeft van tijn landbouw en leeft bijna zonder arbeid. In tie meeste graafschappen van het land ziet de k°s reenvoudig toe, hoe zijn vee het prachtige &ras afknabbelt en afscheert, dat de regen van tien goeden God laat opschieten in alle hoeken Van dit vruchtbaar land. Hij wordt rijk zonder te werken. Zijn nabuur Engeland koopt van hem leder jaar voor 18 millioen pond van dat vee. "at hij nauwelijks heeft te verzorgen, omdat 0e gelijkmatigheid van het klimaat het niet stelt aan de gevaren van groote tempera- hloot tuurveranderingen. Er zijn' om zoo te zeggen ^een crisissen in Ierland. Er is zelfs een duide- lj klaar bewijs van Ierlands voorspoed. Men 8chat namelijk, dat er ongeveer 150 millioen aan iersche spaarpenningen in Engeland vastgeiegcl. De Iersche landbouwer doet niet minste moeite om koren te verbouwen, of- °°n het groene eiand uit eigen bron maar T tirie en twintig dagen brood heeft en of- °°n in geval van een crisis, die het van de ei'ge wereld zou afscheiden, de Ieren ver- Wicht zouden zijn, zich alleen met vleesch te °oden. Niettegenstaande dat veroorlooven zij ch de weelde, het noodige koren te koopen en °°t^ opdrachten te geven aan Engelsche aatschappijen, die het t*aurpori»erea. Dit Waren de overwegingen, die mii voor den ^eest kwamen, toen ik aan land stapte te Dun ~anghaire, dat de Westerlingen Kingstown e°ben gedoopt. Tijdens de twee ea half uur Van tien overtocht had ik mijn geest volgepropt ®let talrijke dagbladen, waarin spxake is van e iersche eischen, van de Engelsche onder- 1 ukking en waarin minister Thomas verschijnt s een soort nieuwe incarnatie van Oromwell Maar dat waren misschien van die logische c°atinentale gedachten, die men in Ierland nÊelsche wijsheid" noemt. Ik behoefde maar 11 paar uren in Dublin te zijn, maar eenige "lenden op te zoeken, naar den schouwburg te fcfcan, op mijn wandelingen met een paarmen- Schen te spreken, om er mij rekenschap van geven, dat ik heelemaal op den verkeerden ^eg was. ik was niet meer in Ierland geweest ^tiert de groote schokken van 1920'22. Ik had erland vergeten. Zoodra ik contact had gekre- ^en met de moderne psychologie van dit land, etnerkte ik, dat hier meer dan ergens anders et woord van de H. Schrift van kracht is: „De Wensch leeft niet van brood alléén". Het Ier- ncl van 1932 leeft nog altijd van droomen, van Een onzer bekwaamste medewer kers op het gebied der buitenlandsche politieke verhoudingen heeft in de verscherping van de Iersch-Engel- sche verhouding aanleiding gevonden tot het brengen van een bezoek aan Ierland. Na het in ons blad van Maandag j.l. gepubliceerde artikel van Lloyd George zullen wij spoedig een interview met president De Valera brengen. Wij drukken thans af een eerste artikel, waarin onze medewer ker zijn eerste impressies weergeeft. het nationale ideaal en van de voorvaderlijke haat. De Corsicaan kent de bloedwraak van fa milie tot familie en alleen maar voor een reens van jaren. De Ier kent die vendetta van volk tot volk, van stam tot stam gedurende de eeuwen. Bij andere volken ontbranden en bre ken de nationale aspiraties uit in tijden van ongeluk en ellende, bij de Ieren schijnt een in wendige vulkanische kracht te woelen en te werken ook in tijden van voorspoed en geluk. Sedert een eeuw is de Iersche natie met reu zenschreden voortgegaan op den weg van de vrijheid. Maar voor een groot gedeelte der Ier sche burgers, misschien voor de meerderheid van dit volk, telt niet, wat reeds is veroverd en verkregen, maar alleen wat nog niet veroverd en verkregen ls„ en hetongeluk wil, dat in gedchten en mentaliteit alijd naar voren komt, dat iedere politieke vooruitgang behaald is op het Engelsche machtsgeweld. „Home Rule" werd gevolgd door de terroris tische beweging der Sinn Feiners. En het ver drag, dat aan Ierland de vrijheid schonk, kon pos worden ondereekend door de regeering van Koning George na vele maanden van vreese- lijken guerilla-oorlog, die den naam heeft ge kregen van den oorlog der „Blacks and Tans", Zwarten en Bruinen, zinspeling op de uniform- kleur der Engelsche politie. Indien het geweld van wapenen is geslaagd, dan mist de onderdrukking van een opstand, een beweging hier altijd haar doel. De geschie denis van den Vrijstaat is er het beste bewijs voor. Toen in 1922'23 president Cosgrave en zijn vrienden solied in hun machtspositie waren gezeten, vonden ze plotseling een diepgaande revolutionnaire beweging tegenover zich. De Va lera en zijn getrouwen grepen naar de wapenen en pleegden aanslagen, zelfs in de hoofdstad zelve, op de ministers, die met Lloyd George het verdrag hadden gesloten, dat de republi keinen als oneervol beschouwden. De strijd was soms verschrikkelijk. Groote gebouwen werden verbrand midden in het hart van Dublin. Er vielen dooden bij honderden. Maar wat was er tenslotte te doen tegen een regulair leger, dat door Engeland voorzien werd van wapenen en munitie? De republi keinen moes ten dan ook capituleeren. Zeven en ze ventig werden er gefusilleerd. Honderden werden in de gevangenissen geworpen. Maar toen zag men weer, dat de Iersche ziel eenvoudig niet te temmen is. Honderden menschen, die veelal behoorden tot de Iersche intellectueele wereld, traden in hongerstaking. Eenigen stierven. Enorme mas sa's menschen omringden de gevangenissen en versterkten door religieuze gezangen en liederen de slachtoffers van den burgeroorlog. Jaren lang kwam de oppositie niet in het parlement. De republikeinsche, revolutionnaire armee was ontbonden. Meer dan dat, zij was veroordeeld door het episcopaat. Men had De Valera niet durven fusilïeeren. Verschillende malen ging hij naar Amerika. Cosgrave kon van meening zijn, dat hfj meester was van den toestand. Tien jaren kon hfj zonder moeite regeeren. Maar on- deraardsch bleef het vuur smeulen. Nauwe lijks een paar maanden geleden besloot de mystieke, patriottische organisatie van De Va lera deel te nemen aan de verkiezingen. Van de 152 zetels wonnen de aanhangers van De Valera er 72. Met de arbeiderspartij, wier trouw in bepaalde gevallen zeker is, hebben ze de meerderheid. Maar er is meer. Men dacht, dat de republi- NEW-YORK, 6 April (V.D.). Te Mènlo- Park In Califomië is het beroemde Australische wonderpaard Phar Lap, dat nog onlangs de groote Handicap-race van Agua Caliente won, plotseling tengevolge van een koliek gestorven. Eigenaar van het kostbare dier was D. J. Davis uit San Francisco. Phar Lap heeft meer dan 300.000 dollar aan prijzen gewonnen en wordt slechts voorbijgestreefd door n»* beroemde paard Sun Beau, dat ee: ter record had. Van de 48 races wa Lap heeft geloopen, heeft hij er 33 keinsche armee verdwenen was. Plotseling was zij er echter weer. Op Paschen defileerden op eens weer meer dan twee duizend goedgewa pende mannen, gevolgd door de republikeinsche organisaties van vrouwen en kinderen, in de straten van Dublin. Zij werden levendig toege juicht door de volksmassa's. Zij brachten hulde aan de dooden van 1916 en 1923. En De Valera, den volgenden dag meester des lands gewor den, knielde neer op de heilige graven. Zoo verkeert Ierland dus weer in zware crisis. Het gouvernement, dat nu de macht heeft, ver klaart zich solidair met de republikeinsche or ganisaties. Het wenscht het verdrag van 1921 niet langer. En het wordt direct bedreigd door de extremisten, als het maar de minste zwakte en toegeeflijkheid toont. De terugkeer van een groep Britsche immi granten uit Canada heeft blijkens een opzien barend bericht in de „Daily Herald" het lot aan het licht gebracht van duizenden Engelsche landverhuizers in het Noord- Amerikaansche dominion. Zij zijn bijna zonder uitzondering uit Canada uitgewezen, doch zij zijn dankbaar het Moeder land terug te zien na hetgeen zij in het onme telijke dominion aan ellende hebben beleefd. Velen hebben misdrijven gepleegd met het en kele doel om in conflict te komen met de wet, in de hoop naar Engeland teruggestuurd te worden op staatskosten. Zonder een cent op zak en halfdood van hon ger hebben deze landverl izers duizenden mij len afgeloopen om werk te zoeken. Van stad tot stad gejaagd, vonden zij de wegen vol lotge- nooten. Duizenden jonge Engelschen, die ge meend hadden uit te trekken naar het land van belofte, maken queue voor de instellingen van liefdadigheid en wachten er op een bord soep ep een paar sneden brood. Loonen niet uitbetaald. De Canadeesche landbouw verkeert in zulk een treurigen staat, dat veel farmers niet by machte zijn de loonen der Engelsche arbeiders uit te betalen. Na een seizoen werken zqn velen weggestuurd, zonder het geld te ontvangen, dat zij hadden verdiend. In 1913 werden er 402.000 landverhuizers, onder wit 150.000 Engelschen in Canada toege laten. Thans wordt geen enkele volwassene meer aan land gelaten en de „Daily Herald" vernam oficieel dat de door de Canadeesche regeering voor dit jaar toegestane quota slechts zullen bèstaan in een klein aantal jongens uit bepaalde inrichtingen. De groep, die gisteren te St. Pancras is aan gekomen, is afkomstig van Halifax in Nieuw- Schotland en arriveerde aan boord van de Cunard-liner „Alaunia". Bedriegelijke reclame „Er zijn geen booten genoeg in het oude En geland om alle kameraden terug te halen, die terug zouden willen als zy de kans kregen", ver klaarden de aankomelingen. Een van hen is een ware athleet,.32 jaar oud, die in den oor log vocht met het Welsche regiment. Hy liet in 1930 een betrekking by de yzerfabrieken van Port Talbot in den steek om naar Canada te gaan. Hij wilde geld sparen om te kunnen trou wen en zag de groote aanplakbiljetten voor Canada, welke werk, goede betaling en goed voedsel garandeerden. Meenende, dat dit een goede kans was, vatte hy het plan op z«n ver loofde later naar Canada te laten overkomen. Hij kreeg £20 de eerste drie maanden, maar toen had de farmer me niet langer noodig. Iemand van die immigratiedienst bezorgde hem een andere betrekking a 25 shilling per dag, maar de farmer heeft hem nooit betaald. Onder de terugkeerenden is ook een vader en moeder met een vijfjarig dochtertje. Twaalf duizend mijlen heeft dit gezin de laatste twee jaar gereisd op zoek naar verdiensten. Sedert November 1.1. had de man maar tien dagen gewerkt. Hy was gekomen tot in Saskatchewan en de prairies van Manitoba. Overal trof hy menschen, die wel vriendeiyk gezind waren, maar de meesten van hen waren zelf geruï neerd. BERLIJN, 6 April (W.B.). Het proces tegen den Berlijnschen kunsthandelaar Wacker be treffende de van Gogh-vervalschingen heeft heden een aanvang genomen. Men weet dat Wacker dertig valsche van Goghs als echte wer ken van den grooten Hollandschen meester te gen prijzen van gemiddeld 10.000 Mark heeft verkocht. Het gaat er om te weten te komen, of Wacker by den verkoop wist, dat de schilderyen ver- valscht waren. Wacker verklaarde op een dansavond te Ber- iyn een Rus te hebben leeren kennen. Deze had hem by een latere ontmoeting in hotel Espla nade gesproken van een verzameling van Goghs. Verder weigerde Wacker iets naders mede te deelen over den Rus. Ook toen hem werd voor gehouden, dat de politie te Bern aan het Ber- ïynsche politie-presidium heeft medegedeeld, dat zü aangaande den gezochten Rus een vorst op het oog had, weigerde Wacker zich uit te laten. Wel verklaarde hy de schilderyen ln com missie overgenomen te hebben, waarby hy zich op eerewoord had verplicht, den naam van den Rus niet te noemen, waartoe hy als koopman ook niet verplicht was. In Zwitserland had hy ook familieleden van den Rus leeren kennen en er vernomen, dat ook een familie te Zürich twee van Goghs V at. De Rus zelf had voor de schilderijen slechts enkele duizenden Mark betaald. Voor het duurste, het zelf- Thans zqn de New-Yorksche bladen binnen gekomen, die den tekst bevatten van het ge sprek, dat de Amerikaansche journalist Knic kerbocker op de ndag vóór den eersten verkie zingsdag met Adolf Hitler had. Dit heele ge sprek werd een formidabele blunder. Hitier begon, aldus Knickerbacker, bij een kopje koffie met te constateeren: „Hindenburg kan onmogelijk meer dan 12 millioen stemmen halen, terwijl ik niet minder dan twaalf mil lioen kan krijgen. Ik zal zeker meer stem men in de eerste ronde op mü vereenigen. (Zooals bekend is kreeg in werkeiykheia Hindenburg meer dan 17 en Hitier slechts li millioen). Het is absoluut onmoge'yk, dat de eerste ronde de beslissing brengt. Er moet een tweede ronde plaats hebben op 11 April en dan beslist de relatieve meerderheid. En het is ab soluut geen kwestie, wie dan overwint. Ik. Als ik mij bedrieg, dan zal het de eerste maal zijn, dat ik de nationaal-socialistische stemmen over schat. Ik ben er tot dusver altijd onder geble ven. In September 1930 rekende ik met zeker heid op 35 zetels ln den Rijksdag, met waar- schyniykheid op 45 en op een mogelijk maxi mum van 75. wy kregen er 107. Tien jaren sta ik nu in het openbare leven. Ik heb veel bijval en geestdrift geoogst, maar nooit zag ik zulke losbarstingen van dronken enthousiasme als thans. Hindenburg heeft abso luut geen kans en ik vind het een onvergeef lijke en onverantwoordelyke frivoliteit van dr Brüning, dat hy den veldmaarschalk aan dit treurspel, deze nooit meer te herstellen neder laag blootstelt." Behalve deze overwinningsprofetie maakte Hitier den Amerikaanschen journalist bekend portret, had hy slechts 800 Mark gegeven. De Rus had de schilderyen zelf naar Beriyn gebracht. Eenige malen had de Russische emi grant 2 of 3 schilderyen in een auto uit Zwitser land meegebracht. Ongeveer 14 tot 16 van Goghs. welke in gebrekkigen toestand verkeerden, waren door Wacker's broer te Düsseldorf gerestau reerd. De opbrengst uit den verkoop der schilde rijen had hy den Rus ter hand gesteld bij diens bezoeken te Beriyn of wanneer hy zelf in Zwit serland kwam. Toen in den herfst van 1926 hier en daar be weerd werd, dat de schilderyen niet van Van Gogh waren, hadden zijn vrienden er bij hem op aangedrongen, den naam van den Rus te noemen. Hij was daarop naar Zwitserland ge reisd, doch de Rus was reeds op weg naar Egypte. Toen hy te Zürich geld wilde opnemen, om den Rus naar Genua na te reizen, werd hy ge arresteerd. Verder verklaarde Wacker, dat de Rus hem van de opbrengst der schilderyen een leening van 80 tot 90.000 Mark had toegestaan. Met dit geld had hy de kosten voor de inrichting van zyn zaak in de Victoriastraat bestreden. Hiermee is het verhoor van den beklaagde beëindigd. Morgenmiddag wordt het proces voortgezet. VALPARAISO, 6 April. (Reuter). De tarie- venoorlog tusschen Chili en Argentinië dreigt zich zeer ernstig te ontwikkelen. De zich in Britsche handen bevindende Argentynsche spoorweg door het Andesgebergte heeft een ul timatum gezonden aan de Chileensche regee ring, waarin verklaard wordt, dat de lqn 20 April zal worden gesloten, tenzij het handelsverkeer tusschen de twee staten wordt hersteld. Wan neer deze bedreiging ten uitvoer wordt gebracht, beteekent dit dat de eenige spoorwegverbinding tusschen deze twee Zuid-Amerikaansche repu blieken wordt afgesneden. Voor deze krachtige houding der spoorweg directie is zeer zeker een verklaring te vinden. Tengevolge van Chili's uitdagende belasting op Argentynscb vee is de handel nihil gewor den. Dit beteekent voor de spoorwegmaatschap- py en voor de vereenigde Britsche spoorwegen een verlies aan transportinkomsten van min stens een millioen pond sterling. LONDEN, 6 April. Reuter meent te weten, dat Lloyd George besloten heeft, zich verder practisch van deelneming aan de actieve poli tiek in het Lagerhuis te onthouden, hoewel hy zijn zetel niet prijsgeeft. Lloyd George wil zich zelf hoofdzakeiyk wy- den aan de beoefening der letterkunde en aan het leven op een boerdery. Volgens menschen, die met Lloyd George in nauw contact staan, zal de liberale leider alleen bij groote, thans niet te voorziene politieke ge beurtenissen naar het politieke strydperk terugkeeren. met zijn „verkiezingsprogram". „Ik zal" zoo verklaarde hij, „absoluut niet probeeren al de noodverordeningen van Brü ning direct op te heffen en ik ben ook niet van plan het verdrag van Versailles direct te ver scheuren. De noodverordeningen en het ver drag hebben een situatie geschapen, die met alleen door opheffen en verscheuren kan wor den verbeterd, wy zullen de noodverordeningen pas opheffen, als we iets anders hebben, om er voor in de plaats te stellen. En we zullen van het Verdrag van Versailles eerst dan bevrijd worden, wanneer een conferentie samenkomt, om een nieuw verdrag op te stellen." Deze uitlatingen vormen een bewonderens waardig commentaar op de beloften der natio- naal-sociaüsten, dat hun zegepraal met één slag een einde zou maken aan allen nood. Wanneer men in de laatste dagen de natio naal-socialistische pers heeft gelezen, dan komt men alras tot de ontdekking dat de groote „leider", Hitier, alweer bezig is, zich danig te vergissen. Hij verkondigt in snorkende woorden zyn eindoverwinning, en is toch reeds een geslagen man. DACESSALAAM, 6 April (Reuter). Te Ujiji, het oud-Arabische centrum van den slaven handel aan het Tanganjikamee, hadden ern stige onlusten plaats tuschen Afrikaners en Arabieren. Naar verluidt zyn veertig personen gewond. De regeeringscommissaris is op onderzoek uit gegaan. Het van Gogh-proces te Berlijn; Wacker in ver hoor genomen. Twaalf fabrieken van ontploffingsstoffen en munitie sluiten zich te Londen aaneen. Bezoek van Minister Ruys aan de Rijks serum- inrichting te Rotterdam. Defensie-begrooting door de Eerste Kamer aan genomen. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de nieuwe departementale indeeling. CHEMNITZ, 6 April (V.D.) Hedenmiddag heeft de politie te Chemnitz onverwacht een inval gedaan in het lokaal van de gemeente- lyke voedselvoorziennig. In het lokaal verza melden zich namelijk in den laatsten tijd ele menten, die de werkloozen die hun uitkeerin- gen hadden gehaald op de Karl Marxplatz trachtten over te halen om mee te doen aan hazardspel. De politie arresteerde een hon derdtal personen, die met greote auto's naar het politiepresidium werden overgebracht. LONDEN, 6 April. (Reuter.) Onder de firma Chemical Industries (explosives) Ltd. is heden in het handelsregister ingeschreven een be langengemeenschap van fabrieken van ont ploffingsstoffen. Als doel van de onderneming, welke over een kapitaal van 5 millioen pond sterling be schikt, wordt aangegeven de aanmaak en de verkoop van ontploffingsstoffen en munitie. Tot de twaalf groote firma's, welke zich op deze wyze hebben aaneengesloten, behoort ook de Engelsche Nobels-maatschappy. WEENEN, 6 April (Reuter). De Jteichspost" publiceert een gesprek met Kardinaal August Hlond over de betrekkingen tusschen Duitsch land en Polen. In het verschil van meening dat bestaat over de rechtvaardigheid en noodzakeiykheid der bestaande grenzen ziet de Poolsche Kardinaal geen voldoende reden om zich in wederzijdschen haat te verteren. Ongeacht deze politieke kwesties is een Poolsch-Duitsche samenwerking zeer te wenschen, ja onmisbaar. In het Oude Oostenrijk hebben Polen en Duitschers elkaar goed verstaan. De kardinaal wil de politieke tegenstellingen niet verdoezelen, doch deze hebben een zeer twijfelachtige reaen van bestaan en moeten door de bevoegde po litici uit den weg worden geruimd. Geve God, besloot de Kardinaal, dat dit zon der bloedig conflict kan gebeuren. NEW-YORK, 6 April. (V.D.) In de hoofdstad van New-Foundland, St. Johns, waar reeds eenige weken geleden ernstige werk loosheidsonlusten plaats vonden, waarby de Minister-President door werkloozen mishandeld dreigde te worden, zijn thans opnieuw onlusten van veel grooter en ernstiger aard uitgebroken. Een menigte van 15000 menschen heeft gisteren het Parlementsgebouw en de regeeringsgebou- wen bestormd, een groot deel van den inven taris vernield en de meeste leden der regee ring en byna de geheele politiemacht van St. Johns in het gebouwencomplex ingesloten. De menigte barricadeerde het gebouw en ook ge durende den afgeloopen nacht hield een menigte van vierduizend menschen het Parle mentsgebouw belegerd. Toomelooze volkswoede De ontevredendheid is ontstaan door de groote werkloosheid, die op New-Foundland heerscht en waartegen door de regeering onvoldoende maatregelen worden genomen, terwyi de werk» loosheidsuitkeering zeer onvoldoende is. Gedu rende het gisteren gevoerde werkloosheidsdebat in het Parlement, bood een delegatie van bur gers en werkloozen de regeering een petitie aan. Uit den gang der debatten bleek echter, dat de regeering geen bijzondère maatregelen zou nemen, waarop de menigte in woede ontstak en het gebouw bestormde. Geëischt werd, dat opheldering gegeven zou worden omtrent verschillende beschuldigingen tegen den Minister-President Sir Richard Squi res en tegen eenige Ministers, die documenten van kabinetszittingen zouden hebben vervalscht. Inmiddels was de menigte uit het Parlements gebouw in de regeeringsgebouwen doorgedron gen, waar vènsters, deuren en meubelen wer den ingeslagen en uitroepen werden gehoord als: „W" met de regeering", „De regeering moet aftreden" en „Smijt den Minister-Presi dent in de haven". Politie delft onderspit Bq na terstond na de bestorming was zoo goed als de geheele politiemacht van St. Johns gealarmeerd en er ontstond een gevecht tus schen de politie en de menigte, waarby de politie het onderspit moest delven en in het gebouw werd gedreven, evenals een aantal Mininters. De Minister-President, die door eenige werkloozen bedreigd was, kon dank zy de bemiddeling van den leider der oppositie in het Parlement en met behulp van eenige priesters uit bet Parlementsgebouw vluchten. Nu de politie en de meeste leden der regeering in het gebouw waren ingesloten, dreigde de menigte het gebouw ln brand te zullen steken, doch de leiders der oppositie wisten dit voor nemen te verhinderen. Zij konden echter niet verhinderen, dat alle uitgangen van het par lementsgebouw gebarricadeerd werden en een menigte van vierduizend menschen het gebouw den geheelen nacht in staat van beleg hield. By de schermutselingen met de politie werden twintig burgers en vijf politieagenten gewond, waarvan een politieagent ernstig. Sir Richard Squires vormde zi.in Kabinet ln Ortober 1930. Zyn regeering verkeert reeds maanden in een uiterst moeilijke positie ten gevolge van den financieelen toestand van New. Foundland en de zeer sterke stiiging der werk loosheid in de laatste maanden. De premier vertrokken St. JOHN, 6 April. (Reuter). Squires en nog een aantal leden van de regeering zijn uit de stad vertrokken. Naar wordt vernomen, is het aftreden van de regeering nog niet ingediend en ls den gou verneur verzocht Squire te vragen zijn ontslag ln te dienen, om de bevolking tot rust te brengen. LONDEN, 6 April. Hedenmorgen vroeg kon de rust te St. Johns, de hoofdstad van New-Founland, hersteld worden, na dat 300 man van het Verbond van Oudstrij ders waren georganiseerd, die de bewaking der hoofdstraten en officieele gebouwen op zich namen. De ministers en de politie werden ont zet en konden het parlementsgebouw verlaten. Het parlement is vandaag niet byeengekomen, omdat minister-president Squires nog steeds af wezig is. Men kan dus ook niet met hem in contact treden, om zyn beslissingen te verne men. De haat tegen Squires wordt steeds groo ter. Groepen menschen trekken door de stad en eischen zyn aftreden. Geeft hy hieraan geeft gevolg, dan dreigen ze met nieuwe ongercgnfc# heden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1