m ALS GENERAALS TWISTEN Einde van het Lindberghdrama? Alarm in Hongarije Dorp te koop EEN JOURNALIST VERTELT Voor onze N.S. Het Belgisch leger geschandvlekt? Contact met de Habsburgers OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIE Studenten staags MENIGTE PLUNDERT DRANKDEPOTS DIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL BRANDSTICHTING OP DUIZEND MIJL LENTE BRENGT ARBEID a m. Hoog bezoek aan Berlijn 50 dooien Spanning te St. Johns Budapest zonder kranten Helsche uitvinding van een Amerikaan VRIJDAG 8 APRIL ZWITSERS ONBEWOGEN EEN SMAKELIJK HAPJE! Keizer Karei's tragische terugkeer uit Hongarije Met smaak gebruikt het Zeeuwsche meisje haar versnapering Vier-pengö-treinen Koning Gustaaf van Zweden bij Hindenburg Het boek van Galet Aan New-Yorksche Universiteit. GOEDE TEEKENEN! Melk besteld; merkwaardige bagage in het vliegtuig van kolonel Lindbergh Kind reeds veilig? DE SPANNING IN CHINA NEEMT WEDEROM TOE In de groote havensteden 20 Man te Antwerpen gegrepen SPIONNEN TE WARSCHAU GEVONNIST. Voor Sovjet-Rusland. EEN STAAT ALS WANBETALER Waar geen overbevolking is Daar de onderhandelingen dreigen te mislukken, nemen de Britsche troepen wederom voorzorgsmaatregelen Reeds als jong journalist ik was nau welijks dertig jaren werd ik naar Oostenrijk gezonden, om te rapportee ten over het plotselinge en raadselachtige Verdwijnen van den Oostenrijkschen aarts hertog, die den burgerlijken naam van Jan ®rth had aangenomen. Het was zomer. Komkommertijd dus voor de couranten. Waar er viel niets te schrijven over de spookachtige verdwijning van dien aarts hertog. Het heette, dat zijn raadselachtige Persoonlijkheid nu en dan hier of daar op doemde, maar ter. slotte wist niemand, of hij reeds dood was of zich misschien ver berg in de Zuid-Amerikaansche pampas. Bij gebrek aan nieuws over dien aartsher tog. hield ik mij in mijn artikelen bezig met de familie der Habsburgers. Een tragische iamilieEenige jaren geleden had kroon prins Rudolf in een jachtpavilloen van Weyerink den dood gevonden het raadsel van het drama is tot nog toe niet opgelost, niettegenstaande alle zoogenaamde onthul- högen kort te voren was keizerin Elisa beth door een anarchist te Lucern vermoord, wat de aartshertogen betreft, niets dan een hpeenvolging van drama's! De eene ver dween van het oppervlak der aarde, anderen 2°chten hun heil in den burgerlijken stand. Het was duidelijk en te verwachten, dat "e wereldcrisis juist in deze familie sinistere ®h romantische verwoestingen moest aan tochten. Terwijl de Hohenzollern, niettegen staande de ineenstorting van hun rijk, in ftaat bleven om hun leven vreedzaam te blijven slijten, terwijl Wilhelm II zich dood eenvoudig op het land terugtrok zooals bij voorbeeld een bankroete bankier, terwijl zijn ~°Pen de ornamenten zijn der Berlijnsche ®alons en der Hitleriaansche festijnen, zijn ?e Habsburgers overgeleverd aan het meest Magische noodlot. In April 1921 kwam ik voor het eerst in Persoonlijk contact met den gewezen keizer Karei en zijn gezin. Ik was toevallig in Zwit serland en had in de couranten kennis ge komen van de détails van 's keizers mislukte Faid" naar Hongarije. Ik wist, dat men hem Jh een specialen spoorwegwagen zou terug- bvengen naar Zwitserland, onder geleide yan een escorte, samengesteld door de geal- heerden. Dit was natuurlijk een reportage, aantrekkelijk boven alle andere. En om er mets van te verliezen, richtte ik mij direct aan den president van Zwitserland, Schult- Peiss, te Bern zelf, dien ik tijdens den oorlog had leeren kennen. De president was buitengewoon welwil lend. Hij had een Zwitsersch officier, kolonel Kissling, de opdracht gegeven, Karei van Habsburg bij de grenzen in ontvangst te nemen. Hij gaf hem volmacht om 7n oogje öicht te knijpen, indien mijn nieuwsgierig- Peiö mij bij geval zóó ver zou drijven, door dringen in den keizerlijken wagen, om te rlen, wat er gebeurde. Het was een mooie hamiddag in de lente. Er waren niet meer ban twee gendarmen en drie of vier nieuws gierigen op het perron van het station van Kbcht, om den trein, die verscheidene uren vertraging had, af te wachten. De bewoners van het stadje bekommerden zich er niet Phi. De Zwitsersche republikeinsche menta- veit is volkomen onverschillig ten opzichte d*h het komen en gaan van de grooten dater wereld. Ik herinner mij een historietje, at keizer Franz Joseph jaren en jaren ge wen placht te vertellen en dat plaats had «avonden in de omstreken van Montreux. u Wandelde met keizerin Elisabeth en alle- ei waren ze een boerderij binnengegaan om glaasje melk te drinken. De keizer kon v mst niet weerstaan om zich te doen her- Tphhen. De boerin bleef volslagen onver- trhuiig. „Maar zie je dan niet," zeide de «lonareh, „dat als we aan de oevers van het !Peer wandelen, iedereen naar ons kijkt en groet?" De boerin antwoordde: „Dat •PP^en menschen niet van hier zijn, want y, wij hebben onze eigen zaken en we be- oeien ons zoo goed als niet met de vreem delingen!" I* herinnerde mij deze anecdote, toen ik bg, dat deze tragische terugkeer van den ^gelukkigen gevallen vorst zelfs niet in het Jwhst de belangstelling opwekte van de be- °hers van dit canton. Op het moment, dat werd aangekondigd, de trein in zicht was, hoorde men plot- „dng het ronken van een auto-motor. Het d<Tween van onc'er tot boven met stof be- sn ïvT wagen. Hij arriveerde met enorme i)i i id- Twee vrouwen en een man stegen i alle haast uit en renden als het ware het getron op. Het waren keizerin Zita, een hof- waaie en de secretaris des keizers, baron T*ukrnann. Zij hadden Prangins, aan den pVer van het meer van Genève, in den vroe- morgen verlaten, zij hadden heel Zwit- sriand van het Zuid-Westen naar het Oost- besten doorkruist. En zij waren nog op tijd. e moedige souvereine had gewild, dat er dfP geliefd aangezicht aanwezig zou zijn bij terugkeer van den teleurgestelden *t'iziger, bev Weet niet door welk wonder, maar ik vond mij plotseling in den wagen der kei- HERINNERINGEN AAN KEIZER KAREL. In een reeks zeer interessante artikelen beschrijft onze Parijsche diplomatieke correspondent de po- I gingen, die het gevallen keizerpaar g Karei en Zita van Oostenrijk-Hon- jarije ondernam, om zich weer in het bezit te stellen van den Hon- 7aarschen troon. Karei had geen if stand gedaan van de kroon van 1 ien H. Stephanus. Hij meende dit viet te mogen doen, omdat hij 7ezalfd was als koning van Hon- jarije. Tevens geeft onze mede- I werker belangrijke gesprekken g net de gewezen majesteiten weer, j ïïïiiiiiuiiiHiiiiiiiiiuiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiraiiiiiiiiniininiiiif zerlijke familie en den officieren, of liever ten dienste der journalisten, die misschien deze regels lezen, wil ik onthullen, wat voor „truc" ik gebruikte. Hij bestaat eenvoudig daarin en acht op de tien keer slaagt hij om precies het tegenovergestelde te doen. wat een reporter zou doen. Een journalist houdt zich opzij, neen, men moet zich juist mengen onder het gevolg. Hij houdt een notitieboekje in zijn hand, neen, laat dit nooit zien. Maak dezelfde gestes als de ac teurs van het drama. Neem uw hoed af, als zij de hunne afzetten en trek een bedroefd gezicht, als zij er een trekken. Onder deze merkwaardige omstandigheden heb ik met meewarigheid en sympathie de handen van lieden gedrukt, die ik nooit te voren had gezien. De trein vertrok en werd dan eens aan den eenen dan weer aan den anderen trein gehaakt. Vijf uren duurde het vóór we in Lucern waren. En al dien tijd kon ik praten, luisteren, waarnemen. De accumulatoren waren door die lange traject uitgeput en leverden geen licht meer. Men had in de wagens een paar kaarsen aangestoken en deze wierpen een vaag, spookachtig licht op de pracht in den wagen van het vroegere keizerlijke hof. In een klein appartement zaten de twee souvereinen, heel dicht bij el kaar, fluisterend en de handen in elkaar. Toen men Zürich naderde, zeide de keizerin plotseling: „Ik heb honger!" Karei stond op, riep een van zijn hovelingen. Op het station kocht een Zwitsersch soldaat twee sand wiches met ham. Dit was het souper van het keizerlijke echtpaar. De reisverhalen kregen in dezen donkeren trein het karakter van ontroerende herin nering. Graaf Boroviczenny, die den keizer heel het avontuur door had vergezeld, ver telde mij, hoe de keizer afscheid had geno men van het Hongaarsche volk in het stadje Szombathely: „Een menigte van verscheidene honderden menschen had zich verzameld voor het paleis van den bisschop, toen de keizer op het balkon verscheen. De massa's zongen het volkslied met onbeschrijflijke warmte en enthousiasme. De vrouwen knielden neer en baden. De keizer zong zelf de laatste strofe mede. Toen we op weg waren naar het station, was heel de bevolking saamge- stroomd. De goede lieden weenden en wier pen bloemen in onze rijtuigen. Zij riepen ons toe: „Komt spoedig weerom." Aan de Oostenrijksche grenzen vonden we tot onze groote voldoening Fransche, Italiaansche en Engelsche officieren, die alles in het werk stelden om de veiligheid van den monarch te verzekeren. Dit was een groote troost en Om de hoofdstad van Hongarije Buda pest en de provincie nader tot elkander te brengen en om bij gebrek aan vreem delingenverkeer het binnenlandsch ver keer levendiger te maken, heeft de direc tie der Hongaarsche Staatsspoorwegen besloten, om tusschen Budapest en de groote provinciesteden een bijzonder weekend-verkeer in te richten. Voor de ze extra-treinen wordt het tarief 75 per cent verlaagd. De eerste treinen liepen op Paaschdag van Budapest naar de grootste Hongaarsche provinciestad Szeged. De heen- en terugreis kost in plaats van 18 slechts 4 pengös (plus minus 1.20). De twee extra-treinen, die in dienst waren gesteld, gingen om half zeven uit Budapest en waren in Szeged om 10 uur. Zij vervoerden meer dan twee duizend reizigers. De terugreis begon om half negen en om middernacht was men weer in Budapest terug. Er waren nog 'n tweeduizend passagiers, die geen plaats konden vinden in de volslagen uitver kochte treinen. Terzelfder tijd gingen ook uit Szeged naar Boedapest twee zulke treinen, wier vijftienhonderd passagiers veel bijdroegen tot opvroolijking en le vendigheid van Budapest op de feest dagen. In het vervolg zullen ook op Zon en feestdagen vier-pengö-treinen rijden tusschen Budapest en de overige provin ciesteden. Er zijn vele Budapesters, die hun eigen land niet kennen en even eens vele provincialen, die nooit in de hoofdstad waren. Aan dezen toestand willen de staatsspoorwegen door het in voeren van de spotgoedkoope vier-pengö- treinen een einde maken. Ook in Nederland is de toestand vrijwel dezelfde. Hoofdstad en provincie kennen elkaar over en weer te weinig. Wij kunnen niet anders noen dan deze toe te juichen daad van de Hongaarsche spoorwegen ten warmste ter navolging aanbevelen aan de directie van onze Nederlandsche spoor wegen. opluchting voor ons, want we hoorden van alle kanten, dat Oostenrijksche revolutio nairen zich van den persoon des keizers wil den meester maken. In Brucht (Stiermar ken) hadden we de ergste incidenten te verduren. Honderden communisten trokken op naar het station. Zij zouden weldra ge volgd worden door een enorme massa men schen. Hun leider was zeer opgewonden en schreeuwde voortdurend, dat hij door den keizer absoluut wilde worden ontvangen. We hadden bij ons in den trein twee afgevaar digden van de Oostenrijksche sociaaldemo cratische partij. Zij parlementeerden met de communisten. Maar die stap haalde niets uit. De communisten wilden, dat de keizer een stuk zou ond^rteekenen, waarin hij ver klaarde, dat hij nooit, in geen geval meer naar Oostenrijk zou terugkeeren. De Fran sche officier, die bij ons was, verklaarde: „Dat kunnen we niet toelaten!" Hij weigerde ook zich in te laten met de manifestanten. Op 'n gegeven moment meenden we, dat de trein zou worden bestormd. Zes uur waren er noodig om rust en orde te herstellen. Daarom zijn we met zulk een groote vertra ging aangekomen." Karei had zich verbeeld, dat hij, wanneer zijn staatsgreep mislukte, weer vreedzaam naar Prangins zou mogen terugkeeren en weer het gewone leven in zijn gezin zou kun nen. beginnen. De Zwitsersche kolonel Kiss ling echter aarzelde niet om hem uit naam van het Zwitsersche gouvernement uit den droom te helpen: „Het canton Vaud," zeide hij, „evenals een aantal andere cantons heb ben nu reeds besloten uwe majesteit niet meer te ontvangen. Wij hebben gemeend uwe majesteit naar Lucern te moeten leiden om daar de beslissingen van de Zwitsersche regeering af te wachten." Karei nam die mededeeling onverschillig op. Hij zeide eenvoudig: „Jammer voor de kinderen. Ze waren zoo gelukkig in Pran gins." Des avonds waren wij in het Hotel Natio nal aan de oevers van het Vierwoudsteden- meer. Een dozijn journalisten luisterden naar mededeelingen of zochten koortsachtig informaties te krijgen. Ik voor mij ging, om den kostbaren voorsprong op hen niet te verhezen, direct naar de telefooncel, van- waaruit ik mijn verhaal improviseerde. Ik ging wel niet zoover, als in de beroemde roman van Jules Verne „Michaël Strogoff" gebeurt, om bijbelteksten te telefoneeren, om mijn collega's te verhinderen van de telefoon gebruik te maken, maar ik heb toch op mijn geweten, in de telefooncel allerlei zottepraat te hebben verteld, om niet ge dwongen te zijn, te vroeg mijn plaats voor hen te moeten ruimen. BERLIJN, 7 April. (V. D.) Koning Gustaaf van Zweden, die op de terugreis uit het Zui den van Frankrijk een dag te Berlijn vertoeft, heeft een officieus bezoek gebracht aan Rijks president von Hindenburg. De Zweedsche ko ning kwam tegen half een voor het paleis van den Rijkspresident aan, waar een eerewacht hem de militaire eerbewijzen bracht. Na een onderhoud van ongeveer een half uur volgde een lunch, waarbij behalve het gevolg van den Koning en eenige leden van het Kabinet van den Rijkspresident ook de Zweedsche gezant te Berlijn, Rijksminister Groener, de chef van de legerleiding Generaal von Hammerstein en de voormalige Dultsche gezant in Zweden als mede de ambassadeur Nadolny aanzaten. BOEKAREST, 7 April. (Reuter). Bij de over stroomingen in Roemenië zijn een vijftigtal personen om het leven gekomen. Ook de materieele schade is zeer aanzienlijk; een veertigtal spoorlijnen zijn vernield, Sorokka in Bessarabië is grootendeels vernield. Het Zigeunerkwartier van Boekarest staat geheel blank. Voor de civiele rechtbank te Brussel wordt thans het reeds aangekondigde proces gevoerd van den Belgischen generaal Lantonnois de Rhode tegen zijn collega luitenant-generaal Ga let, chef van den Generalen Staf van het Bel gische leger. Generaal Lantonnois, voormalig commandant der zesde divisie, acht z:ch belee- digd door eenige passages, voorkomend in Ga- let's boek „Sa majesté le Roi Albert, commandant en chef devant 1'invasion allemande". Galet critiseert daarin scherp de houding van ver scheidene legercommandanten tijdens den oorlog en zegt dat generaal Lantonnois den 8en Oct 1914 zijn post zou hebben verlaten tijdens de verdediging van de Schelde tusschen Dender- monde en Gent, zonder daartoe bevel te hebben ontvangen. Generaal Galet heeft in zijn boek het Bel gische leger als ordeloos en slecht aangevoerd voorgesteld. Er zou in 1914 niets van gedeugd hebben. Mr. Thiery, raadsman van generaal Lanton nois, komt daartegen op. Hij meent dat Galet's boek gespeend is van alle geschiedkundige waarde en noemt het een pleidooi voor 's gene raals eigen voortreffelijkheid. Mr. Thiery verwijt generaal Galet het Bel gische leger te hebben geschandvlekt en zich ten onrechte den titel te hebben toegeë'gend van raadgever van koning Albert. Gen. Galet beweert eveneens ten onrechte in zijn boek, dat hij kon bewerkstelligen dat aan de 4e en 6e legerdivisies het bevel werd gegeven hun aftocht op den spoorweg LokerenGent stop te zetten, en dat officieren werden uitgestuurd met deze bevelen. Maar nergens in de archieven is hiervan een spoor te vinden. De aftocht werd in werkelijk heid tot staan gebracht door een bevel van het hoofdkwartier en niet door toedoen van generaal Galet. De ontruiming van Antwerpen Een ander twistpunt is de „brief van Selzaete", de brief waarin de ontruiming van Antwerpen werd gelast. De oorspronkelijke tekst van dezen brief is verloren. Maar generaal Galet bezit steeds het verslag over de beraadslaging in het hoofdkwartier en destijds heeft het gerucht de ronde gedaan dat de generaal den brief zelf had geschreven. Generaal Lantonnois eischt de plaatsing in vijl Belgische bladen en een Fransch blad van een rectificatie van generaal Galet, volgens welke generaal Lantonnois de bevelen van het hoofd kwartier heeft opgevolgd en wijziging der ge wraakte passages in Galet's boek. Mr. van Leynseele, pleitend voor generaal Ga let, ontkent dat deze gepoogd had de waarde van het leger van 1914 te verminderen. Hij wilde enkel de geschiedkundige waarheid schrijven. Maar Antwerpen is te vroeg gevallen, volgens het oordeel van Joffre en van Foch. Op 6 Oct. werd tot den aftocht besloten, alhoewel toen 53.000 Engelschen op het punt stonden Antwer pen te ontzetten. Kolonel Wielemans, die den terugtocht naar de zee beval, handelde wellicht te goeder trouw, doch in strijd met de bevelen van den koning. De naam van den aanklager, generaal Lantonnois, wordt in het boek zelfs niet vermeld en hem treft geen verwijt, daar hij slechts de bevelen van den staf uitvoerde. Hij acht zich ten onrechte belasterd. De tweede verdediger van generaal Lantonnois, mr. Le Clercq, stelt daartegenover, dat niet enkel generaal Lantonnois aanstoot heeft ge nomen aan het boek van generaal Galet, en be wijst dit met uitknipsels van dagbladen. Het is velen een ergernis, dat het leger, dat zich zoo heldhaftig heeft gedragen, door generaal Galet in een ongunstig daglicht wordt gesteld. Een pleidooi voor den generaal zelf? Daarom moet dit proces worden gevoerd. Het moet bewijzen dat het boek geen historisch werk is, maar een pleidooi voor generaal Galet zelf. Het is gewenscht, dat een dag komen zal waar op het archief van den oorlog open staan zal. en ook dat stukken als de beruchte brief van Selzaete, die de ontruiming van Antwerpen ge lastte door de laatste divisie, in strijd met de inzichten van den koning, ook zal worden ont dekt, alsmede de foto's die er van genomen zijn. „Wij willen, aldus de verdediger van generaal Lantonnois, een terechtwijzing, een verbetering van een onjuisten tekst. Wij zijn daartoe ge rechtigd, want de verklaring van generaal Galet, dat de 6e en 4e legerdivisie hun stellingen heb ben verlaten, in strijd met de gegeven bevelen, en op gevaar van het veldleger door de Duitsche troepen te laten afscheiden van de divisie te Antwerpen, vereenigt alles wat door het militair wetboek in strafrecht wordt gestraft. Dit wet boek voorziet inderdaad een straf voor den offi cier die zijn stellingen verlaat, in strijd met de gegeven bevelen en zonder dat de vijand den minsten aanval heeft gedaan. Wij zijn er toe gerechtigd, omdat wij de be wijzen hebben dat generaal Lantonnois zijn vollen plicht heeft gedaan, en trouw alle bevelen van het groot hoofdkwartier heeft uitgevoerd. De tegenpartij erkent zulks. Wij vragen haar dit niet alleen in haar pleidooi te erkennen, maar door een postscriptum in de verdere uitgaven van het boek. Dat beteekent voor ons de overwinning in dit proces." Oud-minister Janson, pleitend voor generaal Galet, noemt dezen den vertrouwensman des konings. Generaal Lantonnois heeft het volgens hem onhandig aangepakt en rumoer verwekt, waar dit had kunnen worden vermeden. In het boek is hem geen onrecht gedaan, wat hij er ook van denken mag. De zaak wordt in beraad gehouden. De recht bank zal later uitspraak doen. NEW YORK, 6 April CV.D.) De studenten aan de Columbia-universiteit hebben, wegens het uitsluiten van een student, die in een libe rale studentenkrant een artikel had gepubli ceerd, een eendaagsche proteststaking afge kondigd. De president der universiteit, Prof. Murray Butler, heeft geweigerd den betrokken student weer tot de universiteit toe te laten De studenten hielden heden verschillende massademonstraties, waaraan ongeveer 4000 personen deelnamen. Het kwam tot botsingen met niet-stakende studenten en talrijke perso nen werden licht gewond. Onder de gewon den bevinden zich vele .meisjes-studenten. De politie zag zich herhaaldelijk gedwongen han delend op te treden. ST. JOHNS (New-Foundland)7 April. Nadat in den loop van den dag gisteren de rust te St. Johns eenigszins was teruggekeerd, ontston den gisteravond weer nieuwe onlusten en wer den demonstraties door de stad gehouden, waarbij opnieuw het aftreden van den minis ter-president werd geëischt. Een menigte van verscheidene honderden personen, met groote stokken gewapend, ram de de deuren van verschillende depots van spiritualiën in de stad en maakte zich mees ter van een groote hoeveelheid sterken drank. Tenslotte werd zij door de politie uiteenge dreven. Teneinde herhaling te voorkomen zijn ongeveer 600 oud-gedienden als rustbewaar ders aangesteld. Na een afwezigheid van meer dan 24 uur is de eerste minister op zijn bureau teruggekeerd. Waarschijnlijk zal hij heden den gouverneur zijn ontslag aanbieden. Er schijnen plannen te bestaan tot vorming van een nieuwe nationale regeering onder lei ding van den leider der huidige oppositie Al- lardice. Voorts heeft een comité uit de burgerij een dringend beroep gedaan op den gouverneur van New-Foundland, Sir John Middleton, om de regeering-Squires te ontslaan. De gouver neur heeft hierop geantwoord dat hij geen be voegdheden heeft om regeeringen te ontslaan. De toestand te St. Johns blijft gespannen. NE W.YORK, 7 April. De terugkeer van het ontvoerde zoontje van Lindbergh houdt men in Amerika nu nog slechts voor een kwestie van korten tijd. De gouverneur van New-Jer sey heeft verklaard, dat het kind gezond en wel is en spoedig bij zijn ouders terug zal zijn. Bovendien is een door Lindbergh gevolmachtigd persoon juist teruggekeerd, die inlichtingen heeft ingewonnen omtrent de verblijfplaats van het kind. Ten slotte wijzen de bladen er alge meen op, dat in de omgeving van Lindbergh, waar tot dusver groote bezorgdheid heerschte, plotseling een betere stemming merkbaar is. Bovenbedoelde gevolmachtigde van Lindbergh, de millionnair-scheepsbouwer John Curling, is naar Norfolk teruggekeerd en verklaarde dat hij een contact heeft tot stand gebracht met de onderhandelaars der ontvoerders. Dezen verzekerden hem dat de baby in leven en ge zond is. De geheime vluchten van kolonel Lindbergh gedurende het weekend worden beschouwd als in verband te staan met de onderhandelingen Sedert 1 Maart was hij op zijn landgoed ge bleven. In de kringen der politie is men optimisti scher gestemd dan voorheen. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" hebben de Lindberghs weer de spe. ciale soort babymelk besteld, die de laatste weken overbodig was geweest. Er loopt een hardnekkig gerucht, dat het kind ai uit de handen der roovers zou zijn overgegaan in handen van verantwoordelijke personen, doch dat zulks voorloopig geheim wordt gehouden om den ontvoerders gelegenheid te geven hun sporen uit te wisschen. Kolonel Lindbergh heeft Maandag met zijn vriend en jurist Henry Breckinridge twee vluch. ten gemaakt naar de eilanden voor de kust van Massachusetts, waar tal van kleine sche pen gemeerd liggen. Onder de bagage van het vliegtuig waren ook drie dekens en kinder- kleeren. Tot de verdachten in de geheimzinnige Lindbergh-affaire behoorde ook het kinder meisje Betty Gow. Zij werd zelfs gearresteerd, maar is later weer op vrije voeten gesteld. Aan haar moeder te Glasgow, die dezer dagen be zoek ontving van een Amerikaansch politie autoriteit, schreef zij den volgenden brief: „Lieve moeder, Jullie hebt allemaal van de ontzettende ge beurtenis gehoord. Het is het vreeselijkste. dat ik ooit heb beleefd. Ik ontdekte pas, dat het kind weg was, toen ik 's morgens om tien uur kwam, om het te wekken. De Lindberghs waren eerst hier met het kind alleen, maar toen het verkouden werd, heeft Mevrouw Lindbergh mij telegrafisch gewaarschuwd, omdat ze wist, dat ik goed met de baby kon omgaan. Den vol genden dag was de verkoudheid weer veel be ter. 's Avonds had ik den kleinen naar bed ge bracht en was bij hem gebleven, totdat hy sliep. De dieven moeten hem hebben ontvoerd, terwijl ik zat te eten. Met een gewone ladder zijn ze tegen het huis opgeklommen, maar ze zyn ontkomen zonder een spoor achter te laten. Om hun schoenen hadden ze sokken gebonden, zoodat de politie uit de voetafdruk ken evenmin iets kon opmaken. We gelooven nog altijd, dat de roovers ons geld willen afpersen en dat ze daarom het kind goed zullen behandelen. Dat stelt me tenmin ste gerust. Ik vind het ontzettend, dat het kind weg is en het ergste is, dat er voortdurend journalisten om ons huis zwermen. Het ge- heele land trekt zich de zaak aan. Mevrouw Lindbergh is erg dapper, hoewel voor haar de ontvoering van haar eerste kind dubbel zoo zwaar is te dragen, daar er een tweede baby op komst is. Het eenige wat wij kunnen doen is de hoop niet verliezen. Er is nog kans." .v."'" BRUSSEL, 7 April. (Reuter.) De „Soir" deelt mede: Sedert eenigen tijd ontving het parket van Antwerpen tal van klachten betreffende het optreden van een groote internationale dievenbende, welke in de voornaamste wereld havens haar slag pleegde te slaan. De rechter van instructie, in het bezit gesteld van zekere documenten en informaties, liet een twintigtal individuen arresteeren, van wie er acht in de gevangenis zijn gezet. De waarde van de koop waren, welke de laatste jaren in de groote havens zijn gestolen, zou honderden millioenen bedragen. De politie-autoriteiten in de groote havensteden zijn gealarmeerd. BUDAPEST, 6 April De regeering heeft de sociaal-democratische courant „Népszadva" verboden. Daarop is eèn algemeene drukkers en zettersstaking uitgebroken. De regeering geeft een noodblaadje van vier bladzijden „Morgennachrichten" uit, waarin de redenen voor het verbod worden uiteengezet: Op het oogenblik, dat de groote mogendheden met een oplossing der Donau-moeilijkheden zich bezighouden, probeert een onverantwoordelijke sociaal-democratische propaganda de boeren op het land in opstand te brengen, om op die ma nier het land in een catastrofe te storten. Het genoemde sociaal-democratische blad bestaat sedert 45 jaren en is in al dien tijd maar eenmaal voor den tijd van acht dagen verboden geweest. Nu is het voor onbepaalden tijd verboden. Toen heden 6 April het parlement werd geopend, waren alle sociaal-democratische af gevaardigden verschenen en hadden een protest-demonstratie voorbereid. De leden der regeering werden met het volgende lieflijke spreekwoord begroet: „Persmoordenaars, beu len, waarom solliciteeren jullie niet naar het ambt van scherprechter?" Daarop verlieten zij en bloc de zittingszaal. Men vreest, dat de sociaal-democraten een 24-uurs staking zullen proclameeren. De politie is op alles voorbereid. WARSCHAU, 6 April. (Reuter). Hedenmidda-- werd na een geheim proces, dat drie dagen duurde, een zekere Staniszewski, ide vroeger als spion voor Sovjet-Rusland werkzaam was, ver oordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf. Zijn geliefde krijgt 3 jaar tuchthuisstraf. De veroordeelden stonden in verbinding met den Poolschen majoor Demkowski, die in den zomer van het vorig jaar gearresteerd en ter dood veroordeeld werd. Naar men zich herinnert, moest destijds de eveneens in deze affaire verwikkelde militaire attaché van het Sovjetgezantschap te Warschau de stad zoo snel mogelijk verlaten. MELBOURNE, 7 April. (Reuter). De regee ring van 't Australische gemeentebest publiceert van het Australische gemeentebest publiceert een proclamatie, waarbij zij de inkomsten van den bondsstaat Nieuw-Zuid -Wales in beslag neemt, krachtens de nieuwe wetten, die gisteren door het Hooggerechtshof geldig zijn verklaard. De wetten hebben betrekking op staten, die hun verplichtingen niet nakomen Nieuw-Zuid- Wales is hierin tekort geschoten tot een be drag van 958.763 pond sterling, welke de rente vertegenwoordigen, verschuldigd aan Loader en New York. PARIJS, 7 April. In het gebied van Bor deaux is, naar Reuter verneemt, een geheel dorp te koop. Het dorp staat op het oogen blik geheel leeg en wordt nog slechts door sen oud echtpaar bewoond. Het geheele dorp kan thans gekocht worden voor den prijs van een half millioen francs. Deze toestand is typeerend voor de ontvol king van het Zuid-Fransche platteland. WASHINGTON, 7 April. (Reuter). Senator Frazier heeft het Congres verzocht een ge heime commissie te benoemen, teneinde een uitvinding te bestudeeren. waarmede op een afstand van duizend mijl steden en schepen in brand gestoken kunnen worden of door ont ploffingen vernield kunnen worden. Het toestel kan door enkele mannen bediend worden. De uitvinder, Barlow genaamd en woonach tig in Stamford (Connecticut) heeft reeds een aantal bombardements-macbines geconstrueerd en is bereid de nieuwe uitvinding aan de Ver- eenigde Staten af te staan. BERLIJN, 7 April. (V. D.) Volgens mede deeling van het Rijksinstituut bedroeg het aan tal werkloozen, dat per 31 Maart jX bij de verschillende arbeidsbeurzen in Duitschland als zoodanig te boek stond 6.031.000, dX 98.000 minder dan per 15 Maart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9