RATTEN-00RL0G IN BRABANT DE NEBO Vertraagde Aprilgrap leekepreeken Kind doodgereden Op speurderstocht LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN of (en) OPZETTELIJK BEDROG? ZATERDAG 9 APRIL Verzet van het personeel NIEUW COLLECTIEF CONTRACT In het Lithografisch Bedrijf SCHEPEN OP DRIFT Op de Maas vóór Rotterdam TWINTIG MILLIOEN TEKORT STEUN AAN DE PLUIMVEEHOUDERIJ De vorm der hulpverleening nog niet vastgesteld CONTINGENTEERING VAN STEENKOOL Vermindering van 10 procent voorgesteld REGELING VAN DEN VLEESCHINVOER Belangwekkend geval" zegt de Plantenziektekundige dienst AUDIËNTIE INDISCHE POSTVLUCHTEN 434 VREDE EN SOLIDARITEIT Vier weken geleden publiceerden wij op deze plaats een schrijven van een inzender over vrede en solidariteit. De samensteller Van dit stuk betoogde, dat, wanneer de Kerk maar wilde, er aan twee groote ram- Pen der menschheid: oorlog en armoede, sPoedig een einde zou komen. Bij kerkelijke ^et moest het militaire dienstverband op doodzonde verboden worden en eveneens Roesten langs kerkrechtelijken weg de ar beidsverhoudingen geregeld worden en wel z°ó, dat er geen werkloosheid meer zou be staan en ieder gezin ruimschoots in zijn onderhoud zou kunnen voorzien. Wij hebben de onjuistheden in dit betoog rachten aan te toonen. Intusschen gevoel en zich ook anderen geroepen tot inmen- in deze polemiek; met eenigen daar in hebben wij schriftelijk van gedachten Gewisseld en alles bij elkaar heeft de eerste dender ons een respectabel stapeltje cor- ïesPondentie bezorgd. Set invallende Paaschfeest en de reorga nisatie van dit dagblad waren oorzaak, dat de laatste Zaterdagen onze schriftelijk ®edane belofte niet konden vervullen om ajn- op de vele bovenbedoelde ingezonden tukken nog eens terug te komen. Wij wil- eri daarmee echter niet langer wachten en °Pen vandaag onze briefschrijvers, zoo al te bevredigen, dan althans blijk te van onze belangstelling. Hun werk ®ei1 zond ons twaalf dicht beschreven folio- eÜen verdient dit ten volle! Wij kunnen er niet aan denken ook maar ®eïl deel van het ons toegezondene af te hikken; er zouden vele pagina's van de ®°urant voor noodig zijn. Veelal komt de erh van de betoogen op hetzelfde neer, °°dat wij de verschillende opmerkingen ®etbakkelijk in één antwoord kunnen sa- ®ehvatten. moeilijkheden bewegen zich om deze edachten: 1ste: de christelijke godsdienst gebouwd op de leer der naastenliefde; den oorlog vermoordt de eene mensch ed andere; dus moet de Kerk den oorlog erbieden. Zij kan hem door haar gewel- ge organisatie onmogelijk maken. 2de: de o°ederen der aarde zijn voor alle menschen Rijkelijk gegeven; 't is wraakroepend, dat de leeft te een ten koste van den ander in weelde Het behoort tot de roeping der Kerk een ieder een menschwaardig bestaan verzekeren. Naast deze twee hoofdge- uchten, steunend op het betoog van den rsten inzender, komen anderen tot een geheel deze tegenovergestelde conclusie, n.m. alles is zóó, als het wezen moet. God gebruikt den oorlog, de ellende, zelfs het b°lsjewisme, om de menschen langs een v?eg van langdurig lijden te louteren en te "rengen tot een betere samenleving, waar- de christelijke liefde overheerschen zal. ^•arom is het verkeerd op Marx en Lenin schimpen; deze mannen zijn in Gods bd de wegbereiders tot een betere maat- happij. °elijk men ziet: meeningen genoeg. We leh trachten aan te toonen, dat de aarheid ook hier in het midden en niet in e bitersten ligt. vooreerst dan nogmaals de reeds zoo alc bestreden meening, dat de Kerk °edwillig het militairisme in de hand 2^ r*t en nalaat den oorlog te voorkomen. Ze zoo dikwijls gehoorde beschuldiging bit enkel uit onwetendheid voort. De banden van den godsdienst hebben er be- bij het voor te stellen alsof de Kerk elbewust de wereldlijke machten steunt, 6 biet haar legerorganisatie de massa in bwang houdt. Diezelfde vijanden wijzen e^b op bet kronen en zalven van koningen keizers door pausen en pauselijke ge- teh; op het zegenen van de wapenen; i bitspraken van kerkelijke autoriteiten Sunste van een of anderen oorlog. En a] concludeeren dan: ziet, de Kerk staat k achter de machtigen der aarde en j b daarom niet vredelievend zijn! Die er druppelt onwillekeurig in de harten eenvoudigen; dezen zien den gruwel b den oorlog en vragen zich af: maar w a,r°bi verbiedt de Kerk dan eenvoudig- biet aan haar millioenen onderdanen - deel te nemen aan een oorlog? De ssa der menschheid wil den oorlog niet; dat opzicht zou de Kerk dus het grootste der menschheid achter zich hebben! b zaak lijkt heel eenvoudig, maar gelijk biet alle zoogenaamd voor de hand lig- bbe oplossingen gaat, zoo is ook deze er eel naast. Hoe staat het met dien oorlog bet militairisme? Als men over eenige rkelijke macht van de Kers kan spre- bevinden we ons al in de middel- Web. Er werd toen altijd oorlogje ge- Uj-b, soms op tien, twintig plaatsen tege- an 156 eene ridder vocht tegen den ere- Er waren roofridders, die de ba fStreken onveiliS maakten; er waren Öed die vallen in een anders gebied 6el 611er bioesten kruistochten tegen on- eep°°Vi8en Sevoerd worden. Er heerschte geii 8eheel andere geest dan in latere, zoo- Schaamd beschaafde tijden; een men- ail^bieven gold voor weinig, de eer boven CeftS' °p dien ruwen geest heeft de Kerk °btzaglijk grooten invloed uitgeoefend: Wje eb tweedracht werden veroordeeld: w een anders grondgebied binnenviel uit Üe of veroveringszucht, hem werd door bep ^erbelijke overheid een halt toegeroe- en wanneer hij niet luisterde, werd hij °bi 611 ban seslagen. Een algemeen verbod g;, WaPenen te dragen zou een dwaasheia js geweest. Het recht op zelfverdediging 'cchï 's bienschen meest natuurlijke en bij de ruwe zeden van dien tijd öa» rie zelfverdediging voor iedereen een bard ^'iscbe zorg, vooral voor hen, die met Scbe goederen bedeeld waren. En bij de Patriarchale verhoudingen dier dagen, in r b burchtheer en onderdanen één ge- tburrSChap vormden' was het de meest na- en ,.b'ïe zaak ter wereld, dat de bezitter bh onderhoorigen zich wapenden tegen den indringer, den gemeenschappelijke!) vijand. Volgt men nu den historischen groei van onze westelijke landen, dan ziet men de kleine kernen tot grootere samenlevingen uitdijen. De lijfeigenen verdwijnen en wor den vrije burgers. Zij bouwen hun steden en slaan daar rondom stevige muren met zware poorten, die des nachts worden af gesloten. Op en in de poorten worden bol werken gemaakt en de geschiedenis blijft dezelfde, is alleen in een andere phase ge komen. In plaats dat de burchtheer zijn kasteel verdedigt en de brug laat ophalen over zijn slotgracht, zoo verdedigen nu de burgers hun gemeenschappelijk bezit, hun stad, tegen wangunstige belagers. En weer gaan wij eenige eeuwen verder in de histo rische ontwikkeling: de stadsmuren wor den geslecht, de vrije steden groeien tot een nationale organisatie onder één mo narch. De vorst is de vertegenwoordiger der nationale idee en de natuurlijke aanvoer der der nationale landsverdediging. Ook het land kan door een vijand veroverd wor den en daarom moet er een landelijke de fensie zijn. Het was vooral de wereldveroveraar Na poleon, die in heel Europa de zelfverdedi ging wakker riep, doordat hij met zijn staande legers overal brutaal binnenviel en het eene land na het andere aan zijn macht onderwierp. Zijn legerorganisatie schiep overal de behoefte aan eenzelfde soort defensie en bij dat laatste streven zat alleen de gedachte aan zelfbehoud en zelf verdediging voor; alleen het verlangen om den overweldiger aan banden te leggen. Hoe de legerorganisaties na den val van Napoleon groeiden, behoeven we hier niet te memoreeren; het is de jongste geschie denis van onzen eigen tijd. Wij weten, hoe de legers, oorspronkelijk bedoeld tot verde diging der landsgrenzen en om den Fran- schen tyran te verdrijven, spoedig in de handen der diplomaten de voornaamste stukken werden in het internationale schaakspel. Totdat de groote wereldoorlog van 1914/18 het fiasco van de nationale be wapening aantoonde en de wereld nu zoe kende is om van de staande legers, van het „militairisme", bevrijd te worden, ten einde niet nog eens en dan erger de gruwelen van een wereldkrijg te beleven. Wie dezen historischen gang in vogel vlucht overziet, die gevoelt de onmogelijk heid van den eisch aan de Kerk om „den oorlog te verbieden." De geschiedenis leert overduidelijk, dat alle bewapening wordt opgezet met het doel van zelfverdediging en voor een zeer groot deel was die defen sie ook geoorloofd en noodzakelijk. Had men nu gewild, dat er ooit een Paus was geweest, die gezegd had: verzaak aan uw bezit, aan uw stad, aan uw land, aan uw vrijheden; maak u zelf weerloos en wees deènoods een prooi voor een invaller? Na tuurlijk niet! Welnu, zoodra men het on mogelijke van dezen eisch toegeeft, moet men erkennen, dat de Kerk nooit anders kon doen dan zij heeft gedaan, n.m. in het verleden de onrechtvaardige oorlogen ver- oordeelen; in der tijd, toen zij nog rechts macht over wereldsche personen had, met alle haar ter beschikking staande midde len invallers en roovers straffen en ver der naastenliefde en vrede prediken. Ook in dit opzicht is de Kerk haar gezonde tac tiek getrouw geweest, door n.m. alleen het bereikbare na te streven. In dezen tijd, nu er nagenoeg overal een scheiding tusschen den wereldlijken Staat en de geestelijke macht, de Kerk, bestaat, zou het een dwaasheid zijn om de regeering van een a-Katholiek land te verbieden een leger macht op de been te houden. In den groo ten oorlog is de delicate taak van Bene- dictus XV geweest zoo neutraal mogelijk de verschillende volkeren op de oorzaken van den gruwelijken oorlog en het onchris telijke van den haat en de overdreven va derlandsliefde te wijzen; en nog verweet, ieder voor zich, aan den Paus partijdig heid. Direct na den oorlog is de leuze van het Vaticaan geweest: algemeene, gelijktij dige, internationale ontwapening! Dat is doelbewuste en reëele en op den duur ook de eenig vruchtbare vredespolitiek. Ziedaar één kant aan het vraagstuk van „vrede eri solidariteit", n.m. den historischen kant. Er zijn aan deze twee problemen nog verschillende andere facetten, die wij in volgende beschouwingen hopen te belich ten. HOMO SAPIENS Naar wij vernemen, hebben de werknemers en werkgevers in het lithografisch bedrijf thans overeenstemming bereikt over het nieuwe col lectief arbeidscontract. Van patroonszijde wer den de onderhandelingen gevoerd door den Ned. Bond van Steendrukkerspatroons, van werkne merszijde door den Ned. Litho-, Foto- en Che- migrafenbond, den R.K. Grafischen Bond en den Nea. Chr. Grafischen Bond Volgens het nieuwe contract worden de con- tractueele loonen verlaagd met 2 per week ing. 1 Mei a.s. en ing. 1 Aug. a.s. opnieuw met I 1. De loonen, die boven het minimum waren vastgesteld, kunnen ook slechts met deze be dragen worden verlaagd. De eischen van de werkgevers betreffende inkorting van het aantal vacantiedagen en een extra verlaging van de loonen der offset-druk kers zijn door de werknemersorganisaties al gewezen. Het resultaat van de besprekingen zullen par tijen nog ter beslissing aan de leden voorleggen Op de Maas vóór Rotterdam is Donderdag avond het Hongaarsche stoomschip „Tanger" door den zwaren wind van zijn trossen ge slagen en op drift geraakt. Met sleepboot- assistentie wist men na vier uren zwaren ar beid de boot weer op haar plaats te brengen Later op den avond geraakte ook het Duit- sche vrachtschip „Laak" op drift en kon eerst na anderhalf uur weer gemeerd worden. Naar wij vernemen heeft de Directie der Ne- derlandsche Spoorwegen aan den Personeel- raad medegedeeld, dat volgens de voorloopige cijfers het jaar 1931 een tekort zal opleveren van twee millioen gulden. De geschatte ont vangsten van Januari toonen een vermindering aan van 2.445.000, die van Februari van 1.462.000. De uitgaven zijn in die twee maan den met ruim 400.000 gedaald. Op dezen basis verwacht de directie voor 1932 een tekort van 15 20 millioen gulden. Onder deze omstandigheden acht zij zich ver plicht tot loonsverlaging over te gaan, welke naar haar oordeel bepaald moet worden op 10 procent van alle bezoldigingen, periodieke ver hoogingen, premiën, toelagen en verdere ver goedingen, waardoor over een geheel jaar een besparing van ongeveer negen millioen gulden zal worden verkregen. De loonsverlaging zal 1 Juli a.s. moeten in gaan. Zij is echter bereid haar in de eerste drie maanden slechts voor de helft toe te passen, zoodat zij pas op 1 October ten volle in wer king zal treden. De directie acht het voorts wenschelijk de geldigheidsduur van het thans geldende Reglement Dienstvoorwaarden na de wijziging met één jaar, dus tot 1 Juli 1933, te verlengen. In een spoedvergadering van den Personeel- raad is Vrijdagmorgen deze kwestie behandeld Deze sprak er zijn groote verbazing over uit. dat in de conferentie van 29 Maart j.l. de di rectie zelfs met geen woord over deze verlaging heeft gesproken, hoewel toen reeds bezuini gingsmaatregelen aan de orde zijn geweest. De Personeelraad besloot deze zaak niet in behandeling te nemen, doch haar over te leg gen aan de verschillende organisaties. Het vierjarig dochtertje van den rijwielher steller Steinvoort, dat Donderdagavond op den Harderwijkerweg te Dieren plotseling achter een stfstaanden auto te voorschijn kwam, werd door een passeerenden auto aangereden en op slag gedood. Den bestuurder D. M. uit Marssum treft geen schuld. Naar aanleiding van een bericht omtrent een vergadering van pluimveehouders te lip. waarin werd medegedeeld dat bij de Regeering in overweging was een steunverleening aan de pluimveehouderij in den vorm van een bijslag per stuk pluimvee, hebben wij bij informatie ter bevoegder plaatse vernomen, dat weliswaar gedacht wordt over steunverleening aan de pluimveehouderij, doch dat de vorm, waarin zulks zal geschieden, nog niet vaststaat. In het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel heeft Vrijdagmiddag, naar Reuter bericht, een vergadering plaats gehad van Ne- derlandsche en Belgische gedelegeerden, belast met het onderzoek naar de kwestie der contin- genteering van steenkool in beide landen. De Belgische gedelegeerden stelden een verminde ring van 10 procent voor van den invoer van Nederlandsche steenkool in België, waarmee van zelf een vermindering gepaard zal gaan van den invoer van Belgische steenkool in Nederland. Een officieel communiqué is niet verstrekt. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van bevroren rund- en kalfs- vleesch wordt erkend, dat de methode welke bij de behandeling moet worden gevolgd, niet zon der bedenking is. Minister Verschuur herinnert er echter aan dat deze methode in het Oorspronkelijk ont werp Crisisinvoerwet niet was voorgeschreven, doch in de wet bij amendement is opgenomen. Nu deze methode eenmaal is voorgeschreven, moeten ook de daaraan noodzakelijkerwijze ver bonden bezwaren aanvaard worden, en kan de Minister daarvoor geenerlei verantwoordelijk heid aanvaaraen. Waarschijnlijk zullen zich bij de toepassing der Landbouwuitvoerwet soort- geli'ke moeilijkheden voordoen. Wat verder betreft de vergelijking van het Deensche en het Argentijnsche vleesch, wijst de Minister er op, dat het laatste minder dan het eerste in aanmerking komt ter vervanging van het Nederlandsche vleesch. Dat de invoer van Argentijnsch vleesch de laatste jaren is afgenomen, kan derhalve de noodzaak van con- Een onzer medewerkers is op speurtocht uit gegaan in de Brabantsche Kempen, waar sedert eenigen tijd een ernstige rattenplaag woedt. Het centrum van het gebied, waar de ratten met duizendtallen worden aangetroffen, is de gemeente Budel, welk uitgestrekt Kempisch dorp tot observatie- en onderzoekingsterrein werd genomen Vanuit Eindhoven bereikt men via het schilderachtige Heeze per auto binnen een klein uur het dorp Budel, waar, naar uit alle inlichtingen blijkt, een ware rattenoorlog ontketend is. Gij, dameke en ook gij, heerke uit de stad, hebt het wel eens wit om uwen neus voelen worden, als ge zoo'n héél klein diertje, één zoo'n héél klein muisje in uwe nabijheid wist. Maar de boeren uit de Brabantsche Kempen, die niet alleen ,-an een klein geruchtje en evenmin van 'n enkele muis of rat vervaard zijn, hebben thans de bewijzen te leveren, en leveren die ook, het zelfs van honderden ratten in elk hunner boerderijen niet op de zenuwen te krijgen. In derdaad, in Budel, in Soerendonk, en andere plekjes dezer streek, regeeren thans de ratten in kolonies op talrijke boerderijen. Op velerlei wijzen tracht de landelijke bevol king zich van deze ongewenschte klanten te ontdoen. Er worden razzia's in de stallen en schuren gehouden, er worden verdelgingsmidde len aangewend, er worden hondenjachten op de vunzige horden van knagende, bijtende en wroe tende viervoeters georganiseerd. Doch het suc ces is tot nu toe miniem. Ten gemeentehuize van Budel Alvorens op een der boerderijen een bezoek te brengen en een onderzoek in loco in te stellen, hebben wij ten gemeentehuize van Budel in lichtingen gevraagd, die ons met de meeste be reidwilligheid werden verstrekt. Men dient namelijk te weten, dat de ratten plaag in de Kempen in studie is genomen door den Plantenziektekundigen Dienst, welk onder zoek werd geleid door den ambtenaar van dien Dienst te 's Hertogenbosch, den heer Koene. Vanwege dezen Dienst zijn cadavers van te Bu del gevangen ratten onderzocht. De Plantenziek tekundige Dienst acht, blijkens de over deze materie gevoerde correspondentie, dit in zoo groote mate voorkomen der ratten een belang wekkend geval, en is tot de conclusie gekomen, dat men hier niet te doen heeft met de alge meen bekende bruine rat (mus decumanus), doch met de huisrat of zwarte rat (mus rattus). Het komt inderdaad belangwekkend voor, dat het juist deze rattensoort blijkt te zijn, die de landbouwstreek van Budel terroriseert, daar volgens onze deskundigen de zwarte rat in ons land bijna niet meer voorkomt. Hoogeveen en Peeters („Leerboek der Mensch- en Dierkunde", pag. 95) zeggen erover, dat deze rat waarschijn lijk met de schepen der Kruisvaarders naar Europa is gekomen. Thans echter, zeggen zij, is zij niet veelvuldig meer aan te treffen. Buckers („Beknopt Leerboek der Dierkunde") zegt (pag. 45), dat de zwarte rat in ons land tegenwoordig zoo goed als uitgeroeid is. In den strijd op leven en dood tusschen de zwarte rat en de grootere en sterkere, slimmere en kwaadaardige bruine rat kwam de laatste meer en meer als over winnaar te voorschijn. Zelfs als leek is men derhalve alleszins ge neigd te erkennen, dat wat thans in de Brabant sche Cempen, blijkens een deskundig onderzoek, aan den dag is getreden, zeer zeker belangwek kend dient te worden genoemd. Wat landbouwer Evers vertelde De gulle Brabantsche aard verloochende zich niet toen wij bij landbouwer Evers, die eenige honderden meters buiten het centrum van de dorp zijn fraaie, zindelijke boerderij heeft, aan klopten om eenige mededeelingen over de er varingen met de ratten. In de binnenkamer, waar de kachel op dezen druilerigen natten Aprildag heerlijk snorde, kregen wij uit den mond van den landbouwer en diens huisgenoo- ten een hoogst interessant verhaal over de rat- tengeschiedenis te hooren. „We hebben er al met massa's gedood en toch bemerken we niet, dat het er minder op wordt. Onlangs slaagden we bij een formeele jacht op het gedierte erin niet minder dan zeventig stuks, groote en ook jonge, nauwelijks ter groote van een muis, te vangen. Maar ondanks dat hebben we er nog zat. Overdag worden de die ren niet gezien, doch des avonds komen ze in grooten getale te voorschijn. Als we dan in den stal komen en het licht aanmaken, springen ze langs alle kanten vóór en boven je uit en nemen de vlucht, klauteren tegen de stalpalen op naar boven in het hooi en stroo. Het zijn bijna allemaal zwarte exemplaren, soms een enkele er tusschen door met een grijsachtige tint". „Wat de ratten in de stallen komen doen?" vragen wij. „Zij komen daar dan hun honger stillen. In de voederbakken van paarden en varkens voor al doen zij zich te goed aan het daar aanwezige voer. In de rogge- en havervoorraden doen zij zich eveneens geducht gelden en het gekste daarbij is nog, dat de dieren, zelfs al vreten zij niet alle korrels op, toch het koren grootendeels waardeloos maken, omdat hunne uitwerpselen zich tusschen het koren mengen. Na het dor- schen blijven deze tusschen het graan aanwezig er men kan ze er niet uitziften, omdat ze onge veer even groot zijn als de graankorrel. Zoowel om het rechtstreeks verorberen van het koren als om dit bijverschijnsel richten de ratten dan ook zeer groote schade aan. Wij informeeren ook nog naar de mate, waar in het lugubere volkje zich voortplant. Het is immers bekend, dat de ratten de eigenschap hebben zich op bijzondere wijze te vermenigvul digen. Welnu, hier zijn nesten van ratten ge vonden, waarin niet minder dan 10 tot 15 jon gen werden aangetroffen. Op hoe veelzijdige wijze de landbouwers tegen ie ratten op hunne hoede hebben te zijn, bleek ons uit de mededeeling, dat in een hok met moedervarken en biggen de ratten doordringen en zich aan het moedervarken op natuurlijke wijze voeden, waardoor niet zelden de biggen ten gronde gaan. Hiertegen heeft men echter kunstmiddelen. Zoo laat men bijvoorbeeld des nachts in zulk een varkenshok het licht bran den, omdat de ratten uit een verlichte omgeving plegen weg te blijven. Ook plaatst men wel een loopende wekkerklok in de nabijheid. De onder vinding schijnt te hebben geleerd, dat ook het klokgetik de ongewenschte bezoekers op een af stand houdt. Op onze vraag of het voorkomen der groote massa's ratten vroeger nimmer werd waargeno men, kregen we ten antwoord, dat inderdaad nooit sinds menschenheugenis zulk een plaag in dezen omvang is gekend als thans. Merk waardig is nog, dat het voorkomt, dat sommige boerderijen plotseling door het goedje verlaten worden. „Het schijnt wel of ze nu en dan er een verhuizing op na houden". Onder dankzegging aan de bewoners voor hunne interessante mededeelingen hebben wij de boerderij van den heer Evers verlaten. Tien tallen andere boerderijen liggen overal in het rond en vrijwel overal ook regeeren in den volsten zin des woord de rattenscharen. Straks echter, als het zomer wordt, gaan ze weer de schuren verlaten en het open veld bevolken Om tegen den volgenden winter op nieuw met versterkte legioenen in de land bouwersbehuizingen terug te keeren? Wij willen voo' de landbouwers hopen, dat dit niet het geval zal zijn, en dat, misschien, in den loop van den zomer Moeder Natuur op de een of and wijze een gevo.lige slachting onder het weerzinwekkende gedierte zal aanrichten. tingenteering van den vleeschinvoer niet we zenlijk verminderen. De regeering gevoelt zeer levendig de bezwa ren, welke de contingenteering van den vleesch invoer hier te lande voor Denemarken oplevert; anderzijds meent zij, dat men ook daar te lan de begrip heeft van de moeilijkheden, waar mede ons bedrijfsleven heeft te kampen. De Minister kan dan ook niet aannemen, dat De nemarken, indien het van maatregelen onzer zijds in eenig opzicht nadeelige gevolgen mocht ondervinden, daarin aanleiding zou kunnen vinden tot tegenmaatregelen. Veeleer moet worden ondersteld, dat de Deensche maatrege len, zooals die betreffende de deviezen-restric tie, uitsluitend door de Deensche belangen ge boden zijn en dat derhalve elk element van represaille daaraan vreemd is. Bij de contingenteering van seizoenartikelen zal zoo mogelijk een bepaalde kalenderperiode als basis zijn te nemen. De moeilijkheid, dat een ondernemer, wiens zaak nog niet of slechts in een gedeelte van de periode, welke als basis dient voor de contingenteering. bestond, geen of slechts een gering contingent ban worden toegewezen, doet zich niet alleen bij seizoen artikelen voor. Met dit bezwaar wordt zooveel mogelijk rekening gehouden. De Minister kan niet instemmen met de en kele leden, die een nog strengere toepassing van de contingenteering noodzakelijk achten Immers, het is geenszins gebleken dat de maat regel zijn doel heeft gemist. Daarvoor is een langere ervaring met betrekking tot de werking der contingenteering onontbeerlijk. Bij nota van wijziging wordt alsnog een straf bepaling ingevoegd, waarbij opzetteliike invoer in strijd met de bepalingen dezer wet of ver- kooping. aanbieding of in voorraad hebben van aldus ingevoerd goed bedreigd wordt met ge vangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste f 10.000. Vrijdagmorgen werd in het hoofdgebouw van den Haagschen Dierentuin de Nederlandsche Bouwtentoonstelling (NEBO) geopend. Een groot aantal genoodigden had zich daar toe vereenigd in een der zalen, waar aller eerst door den voorzitter van het tentoonstel- lingscomité, dr. W. Finkhuyzen van Maerssen, een woord van welkom werd gesproken tot alle aanwezigen, speciaal tot verschillende autori teiten, waaronder de directeur van Stadsont wikkeling en Volkshuisvesting van 's Graven- hage, de inspecteur der Genie, de legercom mandant der 1ste afdeeling enz. De burgemees ter had bericht van verhindering gezonden. Met de mededeeling dat gedurende de ten toonstelling voordrachten zullen worden gehou den door Fransche en Duitsche autoriteiten, waardoor de NEBO als het ware een interna tionaal karakter krijgt, eindigde spr. zijn rede. Vervolgens nam de heer P. Bakker Schut, directeur van Stadsontwikkeling en Volkshuis vesting het woord om de eigenlijke openings rede uit te spreken. Hij begon met te wijzen op de moeilijke om standigheden (crisistijd) waaronder deze ten toonstelling is tot stand gekomen en brengt een woord van hulde aan de inrichters dezer tentoonstelling. Het bouwbedrijf, aldus vervolgde hij, neemt in onze industrie een voorname plaats in, wat niet te verwonderen is, daar de snel toenemende be volking den voortdurenden bouw van woningen noodzakelijk maakt. In den laatsten tijd zijn er dan ook ongeveer 50.000 woningen per jaar ge bouwd in Nederland. Maar niet alleen woningen, ook fabrieken, ook scholen en allerlei andere gebouwen waren noodig en het stemt tot verheugenis, dat de Nederlandsche Bouwkunst zich op zoo uitne mende wijze van haar taak, voor het tot stand komen van al die bouwwerken te zorgen, heeft gekweten. Maar ook de industrie heeft in die ontwikke ling een groot aandeel en het aantal personen die hun bestaan vinden in het bouwvak is dus zeer belangrijk; een groot deel van het tentoon gestelde hier heeft dan ook betrekking op de bouw-industrie. Het bouwvak bevindt zich gelukkig in een voortdurende evolutie en het is dus een goed denkbeeld, eens te laten zien wat daarin tot stand gebracht kan worden. Intusschen, de tentoonstelling is geenszins tot de industrie beperkt; zij omvat ook de ar chitectuur en de binnen-architectuur Zeker, de tentoonstelling is niet volledig, maar zij moet beschouwd worden als een eerste poging om den bezoeker een moment-fotografie te laten zien van wat bereikt is. Spr. besluit met 't uitspreken van den wensch dat het niet bij een eerste poging zal blijven. Hierna werd door de aanwezigen een rond wandeling gemaakt over. de tentoonstelling, waar vele exposanten nog druk met het etalee- ren en ordenen hunner inzendingen bezig wa ren. Onder die inzendingen noemen wij in de eer ste plaats die van officieele zijde. Zoo exposeert de directie van den Wieringermeerpolder een belangwekkende maquette, schaal 1 op 1000 van een dorp in dit nieuwverworven land met mo dellen van woningen, boerderijen en scholen, een overzichtskaart van den ganschen polder, met vele foto's, teekeningen en wat dies meer zjj. Elders in de zaal is het departement van De fensie vertegenwoordigd met een gedeelte van het ontwerp voor de nieuwe kazerne van de bereden wapens in Den Haag, een maquette daarvan, teeken werk van andere kazernemen- ten met statistiek; gegevens betreffende troe penlegering, barakken en kampeerterreinen, teekeningen van marechausséekazemes, ma quette van een lichttoren voor het loodswezen enz. Het gasbedrijf van Den Haag toont o.a. eenige modelkamers met gasverwarming, badinstalla ties met heetwatervoorziening enz. Bouw- en Woningtoezicht demonstreert den invloed van de wetgeving op den woningbouw, de oudste toestanden (krotwoningen), de nieu were en nieuwste situaties op het gebied der volkshuisvesting, grafieken, die een overzicht geven van de evolutie van het bouwbedrijf en de woningmarkt, particulieren- en overheids- bouw, een maquette van den ouden toestand en een van den nieuwsten, met in het midden het borstbeeld van mr. Goeman Borgesius, den geestelijken vader van onze woningwet en nog veel meer, dat de moeite waard is aanschouwd te worden. De Dienst van Stadsontwikkeling en Volks huisvesting en die van Gemeentewerken zijn op het podium aanwezig met foto's, teekeningen en maquettes van nieuwen stadsaanleg, van het gemeente-museum aan de Stadhouderslaan naar het ontwerp van dr. Berlage, het ont werp voor het nieuwe Leeszaalgebouw aan de Bilderdijkstraat met winkelgalerij, ont werpen van scholencomplexen, de brug aan de Laan van Meerdervoort over het Ververschings- kanaal, het laadstation voor de vuil verwijdering, de nieuwe groenten- en fruithallen en markt, een overzichtsfoto van het zwembad Zuider park, de magazijnen van het G. E. B„ de H B.S. in het plan Bohemen, een maquette van het parkeerterrein aan den Strandboulevard, nieuwe stratenplannen en nog veel meer, waarvoor ten minste iedere goede Hagenaar zich moet inte resseeren. De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen en haar Instituut toonen een bescheiden keuken, zoo efficient mogelijk ingericht en van zoodani- gen opzet, dat deze in ieder huis kan worden aangebracht, met door het Instituut goedge keurde materialen en werktuigen, die in een moderne keuken thuisbehooren. Voorts zijn er: een collectieve inzending van de vereeniging „Onderneming en Vrijheid", op Heeft de zure, met haat en wijd gevoede „Tribune" kans gezien, zich een ookenblikje te buiten te gaan aan een opvroolijkende ver- .aagde April-grap? Of heeft het grof-onbetrouwbare Moskou orgaan opzettelijk bedrog willen plegen? Zooals men weet, werd de vorige week in het .Kasteel van Aemstel" de formidabele pers, welke met ingang van Zondag tweemaal daags „De Nieuwe Dag" in vele duizendtallen zou afleveren, na plechtige inzegening door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem in wer king gesteld. Afijn, men heeft er in ons blad wel ge ïllustreerd het een en ander van kunnen ervaren. Om die pens te laten proefdraaien, moest er natuurlijk ook zooiets als 'n krant op ge drukt worden, en uiteraard was deze krant, een proefkrant, waarin verschillende op- maak-vormen en lettertypen geprobeerd werden. Men nam lukraak een hoeveelheid onschul dig feuilleton-zetsel, voegde hier en daar enkele „opzienbarende koppen tusschen en maakte aldus, zoo smakelijk mogelijk, een proef-pagina op: ook werd er (hoe ongeloof lijker, des te beter was het!) een telegram metje uit Tokio gefantaseerd, waarboven in pakkende koppen; „Japan bezet Wladiwostok Bombardement vooraf Groote oorlogs buit Russen vluchten Misschien had een herinnering aan den Russisch-Japanschen oorlog den oolijken sa mensteller dezer pagina een oogenblikje te pakken.... Met deze, natuurlijk uitsluitend als proef bedoelde vóórpagina kwamen de eerste „krant"- exemplaren van de pers, en op een der kiekjes in ons blad heeft men kunnen zien, hoe Mgr. Aengenent „met zichtbaar genoegen" een dier eerste exemplaren bekeek. Door een of ander, al dan niet stom toeval, heeft echter ook de „Tribune"-redactie de voorpagina der proef-krant met al het fraais, dat we hierboven vermeldden, onder de oogen gekregen, en het gevolg daarvan is geweest ófwel.... een vertraagde April-grap, ófwel èn April-grap (voor de redactie) èn bedrog (voor de lezers). Als ware dit druk-proef-exemplaar immers een heel geheimzinnig document, dat uit de misdadigste duisternis aan het reine „Tribune"- lieht moest worden gebracht, zoo drukte de redactie dezer dagen een facsimile van de be sproken vóórpagina af: en wat daarbij ont huld werd?? Waarom bekeek de Bisschop van Haarlem deze voorpagina zoo „met zichtbaar genoegen"? Waarom was de Bisschop zoo verheugd? Omdat hij daar las; „Japan bezet Wladiwos tok" „Groote oorlogsbuit" ,,Een groot deel der stad in asch gelegd" Jijden der burgerbevolking" „Het arsenaal ging de lucht in" Weet u; da&r lachte de Bisschop om!! En de heeren, die op een andere foto als „kenners" het eerste product van de nieuwe pers beschouwden, dat waren volgens „De Tribune" de -kenners" op het gebied van de „verleugening", „deskundigen in de vuilste laster en de gemeenste oorlogsophitsing tegen de Sowjet-Unie, het vaderland van de arbei ders der geheele wereld!" En dat allemaal naar aanleiding van een geheel gefingeerde (en voor een ieder direct als gefingeerd te onderscheiden) voorpagina van een druk-proefkrant! Met deze scheld-tractatie is de grappige of (en) bedriegelijke taak, welke „De Tribune" zich stelde, echter niet voltooid; Om al dat fictiefs nog iets meer geloofwaardigs te geven, doet de redactie net, alsof het geheime rapport van den Japanschen Baron Tanaka, waarin weinig vreedzame bedoelingen ten opzichte van China tot uiting komen (welk repport wij curiositeitshalve en behoorlijk becommenta rieerd in onze Maandagavond-editie weer gaven) geheel zou strooken met onze intenties, alsof wij zeggen, wat Tanaka gezegd zou hebben! De „Tribune"-redactie kan zich hierin niet vergist lifebben, maar kom, wij gunnen de zure redactie wel eens wat vroolijkheid en haar lezers.... het bedrog, dat de grappige redactie op hun kosten pleegd. Wie zoo naief is, zich op „De Tribune" te abonneeren, moet maar weten, dat hij daaraan iederen dag blootstaat. het gebied van het particuliere bouwbedrijf, een paviljoen van de vereenig de Betonfabrieken, de vereeniging van Schelpkalkfabrikanten, inzen dingen van cement-, baksteen- terrazzo-, dak pannen-, asfalt-, linoleum-, meubel-, en nog tal van andere fabrieken. In den tuin exposeert de Hardinxveldsche Houtbouw-ondememing aanlokkelijke weekend huisjes waarvan er reeds veel meer zouden zijn afgeleverd indien niet in tal van gemeen ten de plaatselijke verordeningen deze plaatsing verhinderden de Amsterdamsche machine fabriek „Voorwaarts" heeft een stalen steiger toren opgesteld, de Bond van Patroons in het Steen-, Hout-graniet-, en kunststeenbedrijf in Nederland richtte een gemeenschappelijk mo dellen- en werksoortengebouwtje op en zoo zou er nog héél wat te vermelden zijn, doch het wil ons voorkomen dat het bovenstaande reeds vol doende is, om een bezoek aan de tentoonstelling te stimulceren. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Dinsdag geen audiëntie verleenen. De „Raaf" op de terugreis is Vrijdag te 5.44 uur uit Cairo vertrokken, te 8.28 uur te Mersa Matruh geland, vandaar te 9.10 uur vertrokken en te 14b4 uur te Tthene geland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5