MAARSCHALK VON HINDENBURG TRIUMPHATOR Met volstrekte meerderheid als Rijkspresident herkozen RUIM 19 MILLIOEN STEMMEN Rijkspresident E H' lp Rustige stemdag i Veldmaarschalk Het nieuws van heden M Wii"/ v ,.M Opkomst minder druk GOUDSCHEPEN UIT INDIE Amsterdam krijgt ook wat Vergeten Generaal Kruiser naar New-Foundland MAANDAG 11 APRIL 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18046 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TELEF. 13864 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Hitier stijgt weer met ruim twee millioen stemmen; de communist Thal- mann ruim 1 mil lioen achteruit Rust te Berlijn Een doode te Hamburg Bloedige vechtpartij Drie proclamaties van Hitier Incident te Breslau RIJKSPRESIDENT VON HINDENBURG Duitschlan'd hoogste burgers De pers te New-York en Parijs De groote steden Hitler-overwinningen Hindenburg-T riumphator DE LAATSTE DEMONSTRATIE VOOR HINDENBURG •- v ,7 VV V r - - - I - I-'*:, i 11 fi f Ai l ?-« 5'j \l - Uk -" -'MZf De bij het IJzeren Front aangesloten vereenigingen hebben Vrijdag in den Lustgarten te Berlijn een overweldigende demonstratie voor de verkiezing van Hindenburg gehouden Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij) De Spaarnestad, Haarlem - Telefoon 13846 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Per losse regel: 30 ets. Ingez. Med. 50 ets. per regel Idem op pag. één: 65 cents oer regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonce» „OMROEPERS" zie de rutxlek. TELEFOONNUMMER: 13866 Berlijn, ÏO April (W. B.). Bij de heden ^houden herstemming voor het Duitsche hikspresidentschap is Hindenburg herkozen met "hsolute meerderheid. De gedetailleerde uitslag hechts plaatsen wy de cijfers van de eerste ^aiming) luidt: 10 April 13 Maart Sindenburg 19.359.642 18.654.244 Bitier 13.417.460 11.341.119 Thalmann 3.706.388 4.982.870 Düsterberg geen cand. 2.558.813 totaal 36.491.694 37.657.195 Percentsgewijze behaalde: Hindenburg 53 (49-6 op 13 Maart), Hitier 36.8.% (30.1 op 13 Maart) en "Ehalmann 10.2 (13.2 op 13 Maart). Dit resultaat heeft niet teleurgesteld, voor Zoover de stemmen op Hindenburg in aanmer king komen, daar Hindenburg bij de tweede ^temming 700.000 kiezers meer dan bij de eer- stemming achter zich heeft vereenigd. Dat ook Hitier meer stemmen zou krygen, ^as te voorzien, want van de kiezers, die by de ^fste stemming op den Duitsch-nationaal Düsterberg hadden gestemd, moest hy er een ^eel krygen, daar een aantal vooraanstaande Düitsch-nationalen hiervoor hadden gepleit. Dit echter verklaart niet alleen de toeneming n het aantal stemmen op Hitler met meer ^atl twee millioen, daar de communist Thal- ^ahn meer dan 1.1 millioen stemmen heeft ver- °ren. Men mag daarom concludeeren, dat een ^eel van de communistische kiezers op Hitier ebben gestemd, daar zij er by voorbaat van ^ertuigd waren, dat Thalmann niet de min- kans maakte. Hindenburg heeft by de tweede stemming alleen de voorgeschreven betrekkeiyke, aar ook de volstrekte meerderheid bereikt en ^eze met meer dan een millioen stemmen °Verschreden. Volgens tot vier uur binnengekomen berich- n zijn de verkiezingen te Berlün betrekkelijk *hstig verloopen. Vegen twaalf uur vormden in het noorden de stad, in de Afrikanische Strasze, een honderd communisten een demonstratie, /bi'scheidene manifestanten probeerden een uit raam hangende nationaal-socialistische vlag haar beneden te trekken. De politie nam 21 stooges in arrest. In Charlottenburg kwam tot grootere communistische demonstraties Honderdvijftig communisten hadden daar spreekkoren gevormd, die voor de huizen luid- kaels propaganda maakten voor Thalmann. Bij et verschijnen van de politie gingen de betoo- ,ers aan den haal. De opkomst van de kiezers was ondanks een rachtige propaganda van de partyen ditmaal *eel geringer dan bij de eerste stemming. le«n in de burgerlijke wijken was de opkomst Brooter. in groote districten waren tot twaalf h1" hog maar 25 tot 30 procent van de kiezers rschenen. Voor alle bureaux stonden dubbele in tal van wyken zag het stratenbeeld door vele vlaggen vroolijk uit. Dnmiddeliyk na zijn aankomst uit Konings- r8en, waar hy een laatste verkiezingsspeech /f** gehouden, verscheen rijkskanselier Brü- in het bureau van de Kanonnierstrasze; ha hem verschenen andere ministers, o.m. hnudt en Schiele. In het tweede minister- v au> in de Französische Strasze, kwam tegen Hen de Pruisische minister van Brnnen- ^bdsche Zaken Severing; tegen twaalf uur ^ani de bisschop van Beriyn, mgr. dr. Chris- h Schreiber, zijn stem uitbrengen. De minis- ^r"I>resident van Pruisen, Otto Braun, stemde zijn woondistrict te Zehlendorf. De andere blisters hebben in de privincles gestemd, rtoe met een vergunning gemachtigd, de 0t 6611 ernstig incident kwam het alleen in Scharnweberstrasze, waar die nationaal- laÜstische propagandisten door communisten 611 aanSevallen en tegen den grond gesla- l06' Van rond 200 gearresteerden, onder wie het fascis^en en 78 communisten, is intusschen Sch ^root£te deel vry gelaten, terwijl 44 men- tw 6n nt>g ach^er si°t en grendel zitten. Tegen ^aalf hur in den middag werden nog 20 per- 12 communisten en 8 nationaal-socia- h> ingerekend Het waren meerendeels leden van plakploegen. In heel Berlijn zocht de poli tie by nationaal-socialisten naar wapens en verboden propaganda-materiaal, echter overal tevergeefs. By den directeur van het centraal verkie zingsbureau is een telegram binnengekomen, waarin honderd by Bornholk in storm geraakte visschers het zenden van een torpedoboot ver zoeken. Zij wilden zoo spoedig mogelijk aan land worden gezet om nog op het allerlaatste oogen- blik aan hun stemplicht te kunnen voldoen. t In de Anckelmanstrasze te Hamburg had een schietparty plaats tusschen nationaal-socialis ten en communisten, waarbij een persoon ge dood en verscheidene menschen gewond werden. Officieel is omtrent dit incident nog niets ge rapporteerd. Te Hamburg is te elfder ure door de tegen standers van Hindenburg geprobeerd de kiezers op een dwaalspoor te leiden. Met de ochtend post kregen verscheidene ambtenaren een ver- valscht vlugschrift van den Duitschen ambte- naarsbond, inhoudende een eveneens vervalsch- ten brief van den Berlynschen burgemeester aan den burgemeester van Hamburg. Den Ham- burgschen burgemeester werd verzocht een deel van de gelden, gereed liggende voor de ambte naarssalarissen, te besteden voor de Hinden- burg-propaganda; dit geld was toch niet noodig, daar de ambtenaarssalarissen opnieuw zouden worden verlaagd. De lage bedoeling van deze vervalsching werd bijtyds door den Hamburg- schen burgemeester verijdeld. In Herringen (Westfalen) werden 60 leden van de ryksbanier, die biljetten uitdeelden, door 50 tot 100 communisten overvallen, die hen sloegen met bespijkerde latten en ook op hen schoten. Twee personen werden door schoten in den buik en in de longen levensgevaarlyk gewond. Behalve hen werden nog drie zwaar gewonden naar het ziekenhuis gebracht. An deren werden door de latten min of meer ern stig gewond. De politie herstelde de rust. Twaalf menschen zyn tot dusver gearresteerd. Te Solden (Neumark) kwam het tot een nachtelijke botsing tusschen leden van het IJze ren front, communisten en nazi's. Vief nazi's en twee communisten, alsmede twee politieman nen werden min of meer ernstig gewond. München, 10 April. (V. D.) Adolf Hitler heeft heden de volgende proclamaties uitge vaardigd: Nationaal-socialistenParty genooten! Een grooten en zwaren slag hebt gij geleverd. Ik wist, dat uw trouw ongeschokt is. Toch moet ik u voor uw ongehoord geloof, uw offervaar digheid en uw yver dank zeggen. Ondanks alle onderdrukkingen en vervolgingen heeft uwe beweging door u een nieuwe groote overwin ning bevochten, die u het recht geeft, u te gevoelen als vaandeldragers van de nationale vrijheid en daarmede van de nationale toe komst. Morgen begint de nieuwe strijd. Ik weet, dat gy ook in de toekomst de beste garde zult zijn van het Duitsche volk. Op 24 April zullen wy ons nogmaals moeten meten met onze tegenstanders en eenmaal moet en zal de dag komen, waarop gy onze vaandels tot de laatste overwinning zult voeren. Adolf Hitler. SA- en SS-mannen! Myn leiders! Een zwaar werk ligt achter u. Aan uw moedige en on vermoeide vlyt danken wy een nieuwe, groote overwinning. Ik ben er grenzenloos trotsch op uw leider te zyn. Adolf Hitler. Aan de leiding der organisatie en der propa ganda der nat.-soe. beweging: Partijgenooten en leiders! De overwinning van 10 April dwingt my al diegenen te danken, die in de organisatie der propaganda en der pers door hun werk de voorwaarden daartoe schie pen. Het vertrouwen van 13 millioen Duit- schers in onze beweging is niet alleen het hoog ste loon voor het gepresteerde werk, maar ook de zwaarste verplichting voor de toekomst. De nati.-soc. beweging kan geen rust kennen, al vorens het doel der nat.-soc. bevrijding van Duitschland is verwerkeiykt: Millioenen Duit sche hoofd- en handarbeiders, millioenen Duit sche boeren verwachten de voortzetting van onzen stryd. Het werk begint morgen, op 11 April, voor den eerstvolgenden, zwaren stryd. Adolf Hitler. BRESLAU, 10 April. (V. D.) De verkiezings dag is ook te Breslau en in de provincie over het algemeen rustig verloopen. Slechts in de middaguren is het in de Alsenstrasse te Breslau tot samenscholingen gekomen toen een met nationaal-socialisten bezet motorrijwiel met zy- spanwagen op weg was met een gewonde. Uit de menigte werd geschoten. De nationaal-socia listen overmeesterden den schutter en leverden hem over aan de politie. Toen het motorrijtuig teruggekeerd was by het partijlokaal in de Bunzlauerstrasse, kwam het opnieuw tot sa menscholingen. De politie trof op het voertuig een gummiknuppel en een ploertendooder aan. De drie by het rytuig hoorende nazi's werden gearresteerd. 5 a 10 pCt. stemmen zyn minder uitgebracht dan de vorige maal. MÜNCHEN, 10 April (W.B.) In het hoogst gelegen kiesbureau van het Duitsche Ryk, het Schneefernerhaus op den Zugspitze kon reeds om vier uur gesloten worden, omdat allen reeds hadden gestemd. Hindenburg behaalde hier 89 stemmen, Hitier 43 en Thaelman 5. De Hamburgsche senaat heeft den rykspre. sident met zijn herkiezing gelukgewenscht, en heeft bevolen, dat op alle staatsgebouwen de vlag geheschen zal worden en dat alle sche pen in de haven eveneens moeten vlaggen. NEW-YORK, 11 April. (Reuter.) De Duit sche verkiezingen zijn hier met groote inte resse gevolgd, en met voldoening is de uitslag ontvangen. De herkiezing van von Hindenburg wordt door alle vrienden van den vrede met een zucht van verlichting begroet. De uitslag werd onmiddeUyk door alle radio stations uitgezonden. In een radio-rede verklaarde ex-minister Kuehlman, dat de overwinning van von Hin denburg beteekent, dat Duitschland solidair blijft met de rest van de wereld. PARIJS, 11 April. (Reuter.) De aanhangers van orde en verstand hebben gezegevierd over de avonturiers-politiek, aldus schryft de „Petit Parisien" ten aanzien van de herkizing van von Hindenburg. Uit den uitslag leert men, dat het verstan dige deel van het Duitsche volk trouw blyft aan von Hindenburg, doch Hitier heeft grooten invloed op de jeugd. BERLIJN, 10 April. (W. B.). De uitslagen in de steden zyn niet ongunstig voor Hinden burg. Te Berlijn kreeg Hindenburg 1.307.661 stem men (op 13 Mr^rt 1.328.577), terwyi Hitier achteruitging van 863.747. op 666.053 stemmen. In het kiesdistrict Hamburg luiden de uitsla gen: Hindenburg 441.144, Hilter 238.689 en Thalmann 96.483 stemmen. In de stad München kreeg Hindenburg 287.403, Hitier 108.992 en Thalmann 41.430 stemmen. Te Leipzig behaalde Hindenburg 263.343 (275.103), Hitier 138.439 (110.714) en Thalmann 71.227 (81.941) stemmen. In Düsseldorf en Essen ging Hitier resp. 12.000 en 20.000 stemmen vooruit; Hindenburg ging iets achteruit. Te Keulen verloor Hindenburg 12.000 stem men, terwyl Hitier 8000 vooruitging. Te Chemnitz heeft Hitier een merkwaardige overwinning behaald. Hy steeg van 79,253 tot 94.841 stemmen, terwyl Hindenburg 94.780 be haalde. Ook te Erfurt overwon Hitier en ver wisselde hy van bordjes met Hindenburg. Te Wupperthal steeg Hitler van 91.015 op 107.350; Hindenburg behaalde 102.751 stem men. Te Koningsbergen, waar Brüning nog Zater dag j.l. een groote rede hield, ging Hitier toch 13000 stemmen vooruit en Hindenburg 6000 achteruit. BOMBAY, 9 April (Reuter). Tet Amerikaan- sche s.s. „President Adams" vertrok gisteren van hier met een lading goud aan boord ter waarde van 525.000 ropyen (1 ropy 80 cent). Hiervan zyn 391.000 ropyen bestemd voor New-York en de rest voor Marseille. Vandaag vertrok een tweede „goudschip", nj. de „Viceroy of India". Dit had een waarde van 3.636.000 ropyen goud aan boord, waarvan 2.811.000 voor Londen en 825.000 voor Am sterdam. en tiental jaren vóór den wereldoorlog. Er werden in Oost-Pruisen keizerma- noeuvres gehouden. Deze manoeuvres wa ren in der tyd berucht. De Imperator-Rex Wilhelm II moest altyd den denkbeeldigen stryd tusschen Blauwen en Rooden winnen. Romanesk, zooals de keizer was, had hy eenby. zondere voorliefde voor cavallerie-aanvallen, voor Uianen in witte uniformen met blinkende helmen, wapperende standaarden, gevelde lan sen met vlaggetjes aan de schitterende punten. In die jaarlyksche manoeuvres waren de com- mandeerende generalen byzantynsch en serviel genoeg, om den keizer te laten winnen. Tot de imperator in Oost-Pruisen eens een zekeren generaal Von Hindenburg tegenover zich vond. De slag begon. De keizer liet aanvallen. Bij de bespreking van het resultaat bewees de generaal Von Hindenburg, dat zyn geschut en machinegeweren het keizeriyk leger en vooral de cavallerie hadden weggemaaid. Er was geen speld tusschen te krygen. De hevig vertoornde keizer zeide niets. Eenige dagen la ter werd generaal Von Hindenburg gepension- heerd, kon dus op zyn visitekaartje schryven A. D. (ausses Dienst). Hy trok zich terug in een kleine villa te Hannover, zyn loopbaan was ten einde. nationale held geworden. Zyn persoon treedt binnen in de wereldhistorie. Als veldmaarschalk komt hy, met roem overladen, uit het Oosten terug. Generaal Von Falkenhayn, die de opvolger was van den mislukten Moltke, welke den slag aan de Mame verloor, had als op perbevelhebber moeten bedanken, toen hy zijn hoofd te pletter had geloopen op Verdun. De oorlogskans staat voor de Duitschers hachelyk. Van alle zyden wordt op den keizer aandrang uitgeoefend, om Hindenburg tot opperbevel hebber van het beslissende Westelyke front te maken. De keizerin Augusta Victoria zet het volksverlangen eindelyk door. Hindenburg en Ludendorff krygen het opperbevel in het Wes ten. De maarschalk staat, evenals in Oost- Pruisen, voor een schier verloren aak. Oost- Pruisen redde hij. In het Westen kon hy niet uiteindelyk zegevieren. Tallooze veldslagen en offensieven wint hij. Half Europa- is in zyn hand. Maar de eindkansen zyn te ongelyk. Heel de wereld staat tegenover Duitschland. Zyn bondgenooten storten de een na den ander in elkaar. November 1918 ziet in Spa de ineen storting van het keizerryk. De keizer vlucht naar Holland. Hindenburg blijft. Man van ijzeren plicht. IN Beriyn is de republiek uitgeroepen. De regeering-Ebert vraagt du aan maarschalk Hindenburg, of hy zyn Duitsichheid achter het nieuwe bewind wil stellen en of hy de haast hopelooze taak op zich wil nemen, het geslagen leger naar het vaderland in orde en rust terug te brengen. Hindenburg aarzelt geen oogenblik. Hy neemt de menschelijker- wyze gesproken onmogelijke taak op zich in het belang en ter redding van zyn vaderland en volbrengt haar schitterend. In een orde, die de wereld met grenzelooze verbazing slaat, brengt hy de geslagen legioenen over den Ryn, schraagt met zyn autoriteit de regeering van den sociaal-democraat Ebert, houdt, met zyn chef, generaal Gröner, thans Minister van Ryks- weerbaarheid en Binnenlandsche Zaken in het kabinet Brüning, orde in het gedesorganiseerde Rijk en treedt pas af, als orde en rust verze kerd zyn door de consolidatie van het Ryk na het aannemen vani de grondwet van Weimar. Weer keert hij naar Hannover terug. Hy is weer ambteloos burger. Nu is zijn loopbaan voor goed afgesloten. Hy nadert de tachtig. DE eerste president van de Duitsche repu bliek, Friedrieh Ebert, is onverwacht vry plotiseling gestorven. Een ramp toen voor Duitschland. Een eigenlyk nationaal camdidaat voor het presidentschap is er niet. In de eerste ronde treden allerlei middelmatige Candida ten op. In de tweede ronde staan twee ernstige caindidaten tegenover elkander: Marx, de can- didaat van het Weimarsche front, dit is van het Centrum, der sociaal-democraten en der diverse vrijzinnigen en Paul von Hindenburg, die zich door de rechtsche partyen heeft laten overhalen om zich op zijn leeftijd nog beschik baar te stellen voor het hoogste ambt des Ryks. Die rechtsche partyen hadden natuurlijk een eigen doelwit met deze candidatuur van den heer Von Hindenburg. Zy bedoelden haar als slag in het gezicht der grondwetmakers van Weimar. Hindenburg had de candidatuur aan genomen, maar niet in den zin van zyn pro motors. De tachtigjarige had ingezien, dat zyn volk hem weer noodig had, dat hy de eenige was, die als een rots voor zijn volk zou zyn in de branding der na-oorlogsche stormen. Hy zwoer trouw aan de grondwet van Weimar, hield tot groote ontzetting van zyn promotors het geheele bureau van wylen president Ebert in ambt en regeerde als man van yzeren plicht. Met het gevolg, dat zyn rechtsche vrienden van hem afvielen. De wereld was by de ver kiezing van Hindenburg in onrust geraakt. Maar dra bleek, dat juist Hindenburg de in carnatie was van rust en orde. Ook het Wei marsche front was eerst verontrust geweest. Maar dra bleek, dat Hindenburg de sterkste Luxe auto in de LijnbaansgTacht gereden. Twee inzittenden met groote moeite gered. Eén van hen later in het ziekenhuis overleden. Mislukte aanslag op den Duitschen Rijksbank president, dr. Luther. Stem en Wassiljew te Moskou terechtgesteld. Aceoord te Beriyn betreffende de scholden der Duitsche landen en gemeenten aan het buiten land. Nog verdere beperking industrie. in de metselsteen- Ongeluk op een onbewaakten overweg by Roo sendaal. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 steun werd en was van de Weimarsche grond wet. En de merkwaardige verandering gebeur de, dat juist Centrum, sociaal-democraten en vrijzinnigen zich achter den veldmaarschalk schaarden en thans zyn trouwste kiezers zyn. terwyl het grootste deel, wat zich „rechts* noemt, achter den geslagen Hugenburg en Hitier aanloopt. DE vyf en tachtigjarige veldmaarschalk stond in het begin van dit jaar voor een zware beslissing. Zyn leef tyd gaf hem meer dan aan iemand anders recht op rust. Maar hy voelde, hy zag in, dat zijn land hem niet kon missen. Innerlijk was Duitschland door den partijstrijd verscheurder dan ooit. Het Hitlerianisme, product van blaaskakerige gees teloosheid en van verlangen naar burgeroorlog tegen Jezuïeten, Joden en Marxisten, vergif tigde Duitschland. Werkloosheid, armoede, el lende, tengevolge van den verloren wereldoor log en der inflatie, geeselden het Ryk. De vroe gere vyand, vooral Frankrijk, bleef star staan op het punt der herstelbetalingen en oorlogs schulden. Het Dauwes-plan werd afgelost door het Young-plan. Maar de last, de druk op het Ryk bleven vrywel dezelfde. Hindenburg had de vervullingspolitiek van Wirth, Stresemann en ten slotte van Brüning, zijn kanselier, met zyn autoriteit ondersteund. Trok hy zich nu terug, dan zou het Ryk aan den avonturier Hitier zijn overgeleverd. Hy kon alleen de na tionale candidaat tegenover dien Hitier zyn. En weer diende de oude maarschalk zyn volk, offerde de rust van zijn laatste levensjaren op en nam den last van de candidatuur blymoedig op zich als man van yzeren plicht en gouden trouw. Hitleh heeft Hindenburg door het slijk gesleurd. Tot eigen onuitwisbare schande. De maarschalk wist vooruit, dat dit zou gebeuren. Toch aarzelde hy niet. Schitterend is de „groo te oude man", de persoonlijkheid van wereld historisch formaat, die door heel een wereld geëerbiedigd wordt, herkozen, vooral ook door toedoen van zyn Rijkskanselier Dr. Brüning, dien wij met trotsche voldoening tot onzen ge loofsgenoot rekenen. Hitier en Thalmann, de communist, zyn op de vlakte gebleven. Hin denburg is als overwinnaar uit den stryd ge komen. Dit is niet zijn minste overwinning in zijn »an overwinningen zoo overryke leven. Wy danken het bezonnen, het grootste ge deelte van het Duitsche volk voor zyn keuze. Want Hindenburg, de oude glorieuze soldaat, is als Rijkspresident een der sterkste steunpila ren van den wereldvrede. F. W. B. BERMUDAS, 9 April (Reuter). De Britsche kruiser .Dragon" vertrok heden naar New- Foundland, in verband met de onlusten, welke in de hoofdstad St. Johns hebben plaats gehad. et is 1914. De Duitsche legers trekken ze gevierend en alles verpletterend België en Frankrijk binnen. Maar er is een twee fronten-oorlog. De Russen trekken brandend en plunderend Oost-Pruisen binnen. Alles vlucht voor de wilde kozakken des tsaren. Ontsteltenis in het groote hoofdkwartier van het Duitsche leger. De kwartiermeester-generaal Von Stein, wiens lapidaire oorlogbulletins toenmaals de wereld fascineerden en die op dat moment wel de machtigste man van Europa was, vestigde de aandacht van den „Oberste Kriegsherr" op een zekeren generaal Von Hindenburg, die er gens in Hannover moest wonen. De keizer herinnert zich, fronst de wenkbrauwen, maar geeft in den nood toe. Een telegram naar Han nover. Ludendorff, die zich by Luik heeft onderscheiden, krygt opdracht op te treden als chef van den generalen staf van den nieuw benoemden opperbevelhebber van het Oostebjk front, Von Hindenburg. Ludendorff krijgt een extra-trein, haalt in Hannover den meer dan zeventig-jarigen Hindenburg af en reist met hem naar Oost-Pruisen. De historie is verder bekend. Binnen luttele weken jieeft Hindenburg by Tannenburg de Russen beslissend geslagen en het desolate tsaristische leger in de Massoe- rische moerassen gedreven, waarin het letterlyk verstikt. Tot Warschau toe voert de generaal der infanterie Von Hindenburg de Duitsche keizeriyke armeeën Op slag is Hindenburg de -M i w-<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1