Wisselkt m MAANDAG 11 APRIL 3ersi HERINGA WUTHRICH, STADSNIEUWS AGENDA 12 APRIL GEMEENTEZAKEN De tuin van het Concertgebouw Gedeeltelijk verkocht Het presentiegeld der Raadsleden De voorbereidende scholen voor L.O. Kleingoed Kasgeld voor de gemeente Personalia Kostelooze af deeling Bad en Zweminrichting. Nieuwe regeling Uitbreidingsplan Zuid-W est Josephine Butler-Vereeniging Voor Pater van Megen Bazar in de Spaarne-parochie Brandstoffentoeslag voor werkloozen R.K. Kappersbond De melkprijs Hoog water te Zandvoort R.K. Volksbond HaarlemDen Haag „Kindervoeding" BLOEMBOLLEN IN DEN TUILpRIEENTUIN TE PARIJS Wit-Gele Kruis afd. Haarlem Jubileum R. K. Coöp. Bouwvereeniging „De Spaarnestad" „De Rozenkrans" Personalia Auto op trottoir ONDERWIJS Stofzuigerhuis MAERTENS Giften voor Pater van Megen Landgoederen van Jhr. Boreel van Hogelanden De retributie-regeling te Zandvoort BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE beu CENTRALE VERWARMING HERINGA-JOHNSON-OLIEBRANDERS Gebouw „St. Bavo" Cursus Mr. Vorstman, 8 uur Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur Bestuur R. K. Juvenaat, 6 uur. Rechtskun dig Bureau, 8 <4 uur Bestuur Grafischen Bond, 8 uur Leden Postpersoneel, 8 uur Kraamverzorgng, 23 uur „Alberdingk Thijm", 8 uur. Gebouw der Kamer Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken, Tyi uur. Hotel Lion d'Or Vergadering Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, 8 K uur. Gem. Concertgebouw Mannenkoor „Die Spaerne Sanghers", 8 uur. Gouvernementsgebouw Film Procinciale Be drijven, 8% uur. Restaurant Hof van Holland Jaarvergade ring Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, 8 A uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel'. 11871. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Rembrandt-Theater „De brave Zondaar" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace-Cinema „Heerscher der Duisternis" en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Kameradschaft", 8.15 uur. Kunstzalen Reeker Wagenweg 102 Crisis Tentoonstelling, ten bate van Kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 107.30, 's Zondags van 2—5 uur. B. en W. schrijven aan den Raad: Nu het perceel aan de Damstraat no. 12, ingevolge besluit van 16 Maart jJ. zal worden aangekocht en daarna zal worden gesloopt, is het voor de gemeente van groot belang, dat zij spoedig de beschikking verkrijgt over het aangrenzend aan de gemeente in eigendom toebehoorend perceel aan de Damstraat no. 14, hetwelk in huur is bij de Firma Joh. En schedé en Zonen, alhier. Met het oog daarop zijn mede in verband met het bepaalde omtrent de huur van laatst genoemd perceel in de voor uwe leden ter in. zage gelegde akte van overdracht, verleden op 1 October 1921 ten overstaan van notaris J. Willems, alhier met gemelde firma on derhandelingen gevoerd over een spoedige ont ruiming van dat perceel. De firma heeft zich bereid verklaard het perceel met ingang van 1 Mei as. te ont ruimen, indien de gemeente van haren kant tegemoet zou willen komen aan een door de firma reeds lang gekoesterden wensch, n.l. om haar het met een potlood-arceering op de mede voor uwe leden ter inzage gelegde tee- kening aangeduid gedeelte van den tuin van het gemeentelijk concertgebouw in eigendom af te staan. Alsdan zou zij ln staat worden gesteld daar ter plaatse een rechtsreeksche verbinding te maken met hare aan weerszij den van dat tuingedeelte gelegen gebouwen. Bedoeld gedeele grond heeft een opper vlakte van pl.m. 20.7 M2. Er bestaat bij ons geen bezwaar aan het verlangen van de firma te voldoen indien door haar wordt voldaan een bedrag van 800, zijnde de kosten welke zullen zijn verbonden aan het afbreken enz. van de ter plaatse aan wezige als bergplaats in gebruik zijnde muziektent, alsmede voor het ln den tuin van het gemeentelijk concertgebouw doen maken van een nieuwe (eenvoudige) bergplaats. De firma kan zich met een en ander ver eenigen. De heeren Wolzak e.a. stellen den Raad der gemeente Haarlem voor te besluiten dat het hem gewenscht voorkomt het presentie geld der Raadsleden voor iedere bijgewoonde raadszitting te bepalen op 7 en B. en W* uit te noodigen de daarvoor benoodlgde maat regelen te nemen. Dit voorstel zal ln de vergadering van as. Woensdag worden behandeld. De heeren Bijvoet, Castricum, Klein en Hoek straZethof stellen voor, aan raadsstuk 11 toe te voegen sub B: B. Worden door de gemeente één of meerdere voorbereidende scholen na 31 December 1931 in exploitatie gebracht, dan wordt slechts aan zooveel bijzondere scholen subsidie verleend als voorbereidende scholen door de gemeente na genoemden datum in exploitatie gebracht zijn, de subsidie tê verleenen naar volgorde van aanvrage. In de vergadering van 20 Januari jJ. werd aangehouden het voorstel van B. en W. (ge drukt stuk No. 11) in zake subsidieering van het voorbereidend lager onderwijs, en om prae- advies in hun handen gesteld het voorstel van uwe leden mr. dr. F. A. Bijvoet es., hierboven afgedrukt. oi Als resultaat van nadere overweging, bieden zij een nieuw ontwerp-besluit ter bekrachtiging aan, hetwelk grootendeels gelijk is aan het oor spronkelijke. Het sub 2a vermelde hebben zij eenigszins ge wijzigd, om duidelijk te doen uitkomen, dat het de bedoeling is, dat het gemiddeld aantal leer lingen over 1931 (en niet 1930) grondslag zal zijn voor de bepaling van het maximum aantal leerkrachten, waarvoor subsidie kan worden genoten, terwijl het onder 2c genoemde eene betere redactie aangeeft. Aanneming van het voorstel van de heeren Bijvoet ea. meenen B. en W. te moeten ontra den. Het schijnt hun niet wenschelijk reeds van te voren vast te leggen, dat elke wijziging in het aantal gemeentelijke scholen, ook uitbreiding van het aantal bijzondere scholen tot gevolg zal hebben, ln volgorde van aanvrage. Vooral de laatste zinsnede der motie kan tot moeilijkheid aanleiding geven. B. en W. achten het beter, dat de Raad in elk geval afzonderlijk eene beslissing neemt. Zij stellen daarom voor te besluiten, zooals sub UI in het ontwerf-besluit is aangegeven. Eene meerderheid in de Commissie van Bij stand voor Onderwijszaken kan zich met het voorstel van B. en W. niet vereenigen. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland. aan L. E. Q. Nolf te Haarlem, tegen den prijs van 38.50 per M2. ln koop af te staan grond, zijnde een gedeelte van de destijds aan den openbaren dienst onttrokken Graaf MeUndertspoort, groot 20 M2. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland, aan de N.V. „Prinsenerve" alhier, te gen den prijs van 14.50 per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de Dolfijnstraat hoek Perseusstraat, groot plm. 816 M2., kadastraal bekend gemeente Schoten, sectie B, no. 10248 ged., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een winkelwoning, vier woon huizen, een gedeelte van een woonhuis en een garage. B. en W. stellen voor te besluiten, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noord-Holland, aan de fa. P. van Cittert en Zn., alhier, tegen den prijs van 15.per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de Oostzijde van den Orionweg, groot pl.m. 594 M2., kadastraal bekend gemeente Schoten, sec tie B, no. 10248 ged., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vier woonhuizen, elk bestemd ter bijwoning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland, aan M. J. Henneman en J. v. d. Veen, alhier, tegen den prijs van resp. 16 en 7 per M2, in koop af te staan grond, gelegen aan de zuidzijde van de Zaanenstraat, groot resp. pl.m. 840 M2. en 110 M2., kadastraal bekend ge meente Schoten, sectie B, no. 9994 ged., zulks met de bestemming om op dien grond te bou wen een garage en twee beneden- en zes boven woningen, de woningen elk bestemd ter bewo ning door niet meer dan één gezin. No. 6 Krachtens besluit van 7 October 1931 zijn de gronden aan de Pleiadenstraat, de Siriusstraat, de Steenbokstraat, dé Herculesstraat, de Schut terstraat, de Pallasstraat en het Junoplantsoen, waarop 258 woningen deels zijn gebouwd deels in aanbouw zijn, aan de alhier gevesigde stich ting „Centraal Woningbeheer" in erfpacht uit gegeven, terwijl de woningen aan die stichting in eigendom zijn overgedraen. De ingevolge besluit van 10 December aange vraagde bijdrage is bij beschikking van de Mi nisters van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën d.d. 11 Maart jJ. aan de gemeente toegekend, doch in verband met het inmiddels gewijzigd plan niet voor 26 maar voor 25 groote gezinswoningen, welke deel uitmaken van bo venvermeld complex van 258 woningen- Deze bijdrage zal ten name van genoemde stichting moeten worden gesteld. Een daartoe strekkend ontwerp-besluit bieden B. en W. ter bekrachtiging aan. B. en W. schrijven aan den Raad: Voor de financiering der kasbehoeften heeft de gemeente sedert eenige jaren eene overeen komst gesloten met de Coöperatieve Centrale Raiffalsen-Bank te Utrecht, waarbij aan deze gemeente een crediet in rekening-courant werd toegestaan. Deze overeenkomst werd door B. en W. jaar lijks opnieuw aangegaan met inachtneming van de raadsbesluiten betreffende het opnemen van kasgelden. Sedert de wijziging bij de wet van 31 Januari 1391 bepaalt de Gemeentewet echter uitdruk kelijk, dat de Raad besluit omtrent het aangaan van rekening-courant overeenkomsten en dat ook die besluiten onderworpen zijn aan de goed keuring van Gedeputeerde Staten. Ten einde ook voor 1932 en volgende jaren een dergelijke overeenkomst te kunnen aan gaan, is het derhalve noodig, dat deze aange legenheid, met in achtneming van de desbetref fende bepalingen der Gemeentewet, opnieuw wordt geregeld. Ter benoeming van een lid der Gezondheids commissie werden de volgende aanbevelingen gekozen: 1. Den heer G. J. Droste; 2. Mr. F. H. A de Graaff. B. en W. hebben nagegaan, welke nadere re geling voor het gebruik der nieuwe zwem- en badinrichting aan de Houtvaart zou kunnen worden getroffen, opdat de bezwaren kunnen worden ondervangen, die zich in de practijk te dien aanzien voordoen. Zooals het rapport van den inspecteur voor de lichamelijke opvoeding, hetwelk na afloop van het vorig zwemseizoen is uitgebracht, aantoont, zijn een tweetal euve len tegen te aan. Wij wijzen op het veelvuldig gebruik der bassins in gemelde inrichting door personen, die zeer wel in staat zijn om eenige vergoeding voor dat gebruik te betalen en an derzijds op het ingeslopen misbruik van de jeugd om herhaaldelijk op denzelfden dag te gaan zwemmen. Omtrent de te nemen maat regelen heeft ons College advies gevraagd van de Commissie inzake lichamelijke opvoeding. Genoemde Commissie doet na voorlichting van een speciale subcommissie het voorstel aan de hand om bedoelde Inrichting voortaan open te stellen zoowel tegen betaling van een kleine vergoeding als kosteloos, zulks door de navol gende indeeling: Kosteloos: op eiken werkdag van 46 uur n.m. bovendien: Maandag, Woensdag, Vrijdag van 8lA—10 uur namiddag; Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 6—9 uur namiddag; op Zondag en daarmede gelijk te stellen dagen van 78 A uur v.m. Tegen betaling: op eiken werkdag van 10 uur v.m.4 uur n.m. Bovendien: Maandag, Woensdag, Vrijdag van 6S u. v.m. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag van 6A—10 u. voormiddag; op Zondag en daarmede gelijk te stellen da gen van 8 A10 uur v.m. De commissie adviseert tot vaststelling van een tarief: voor een enkel bad f 0.10 en voor 10 baden f 0.75 (knipkaart. niet-persoon- Uik). In de afdeeling voor betalenden aan de Hout vaart zouden de 10-cents baden komen te ver vallen. De bestaande regeling voor de inrichting aan de Delft blijve gehandhaafd. B. en W. kunnen zich met het denkbeeld der commissie vereenigen. Het ligt in hun voor nemen met den aanvang van het aanstaande zwemseizoen tot de aangegeven indeeling over te gaan, in verband waarmede wij voorstellen te besluiten tot de tariefswijziging. 25 April 19930 deelden B. en W. den Raad mede, dat zij, na overleg met de Commissie van bijstand ln het beheer der Openbare Werken, het uitbreidingsplan, detail 12, van Zuid West, omvattende gronden gelegen ten noorden van de grens der gemeente Heemstede, ten oosten van de Leidschevaart, ten zuiden van de Eln- denhoutstraat en ten westen van den Wagen weg, nader zouden bestudeeren. Het in overleg met genoemde commissie nieuw opgemaakt ont- werp-plan hebben zij opnieuw gedurende 4 we ken voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage nedergelegd. Tegen dat plan zijn bezwaarschriften ingeko men van A. Heijn, te Bloemendaal, mr. J. Dee- nik, als gevolmachtigde van K. L. Vieidema. te Haarlem, M. Loosjes te Haarlem, H. van Zijl te Haarlem en van mr. J. H. J. Simons, namens Th. A L. B. d' Alsace. Comte d'Alsace. Prince d'Hénin, te Parijs. Tegen het oorspronkelijk opgemaakt ontwerp hebben dezelfde reclamanten eveneens bezwa ren ingediend. De ingediende bezwaarschriften geven B. en W. geen aanleiding den Raad voor te stellen, om verdere tegemoetkoming aan de bezwaren van reclamanten te doen dan geschied is bij het nieuw ontworpen plan ln vergelijk met het oor spronkelijk plan. Zij motiveerden dit uitvoerig. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 13 April 1932, des namiddags te 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal'worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces-verbaal, opneming kas en boeken Gemeente-Ontvanger. Verzoekschrift Mevr. G. M. la Roij-Haazer om ontslag als onder wijzeres school 15. 2. Wijziging titulatuur hoofd incasso- dienst. 3. Vergoeding L.O.-Wet 1920: a. art. 84 Bijz. Scholen Tugelastraat en Gen. de Ia Reijstraat. b. Art. 205 bis bijzondere school Dreef 20. 4. Ingebruikgeving schoollokalen bijzon dere scholen Timorstraat Nrs. 17 en 38. 5. Verkoop gedeelte tuingrond gemeente lijk concertgebouw (fa. Joh. Enschedé Zonen). a. Zaanenlaan (A. P. Spook en A. J. Kuiper), b. Orionweg (fa. P. van Cittert en Zn.). 6. Verkoop grond: c. Zaanenstraat (Henneman en Van der Veen), d. Graaf Meijndertspoort (L. E. Q. Nolf). e. Dolfijn straat (N.V. „Prinsenerve"). 7. Verleenen machtiging aangaan reke ning-courant overeenkomst. 8. Bijdrage tekort exploitatie woningen voor groote gezinnen. Stichting Centraal Woningbeheer. 9. Voorstel-Wolzak e.a. inzake wijziging vergoeding raadsleden. 10. Rapport Commissie ad hoe herziening Reglement van Orde. 11. Wijziging regeling subsidieering bij zonder voorbereidend L. O. 12. Adres Dag. Bestuur Nat. Comité tot stichting Hildebrand-gedenkteeken inzake terrein voor plaatsing gedenkteeken. 13. Bouw 85 woningen ten Z.O. van de Kanariestraat. 14. Wijziging openstelling kostelooze af deeling zwem- en badinrichting Houtvaart. 15. Voorstellen Van Kessel e.a. en Baas e.a. toekenning vergoeding aan enkele ont slagen losse werklieden. 16. Vaststelling detail 12 uitbreidingsplan Zuid-West. Benoeming: a. Lid Gezondheidscommissie. b. Deskundige herschatting lokaliteiten vergunningsrecht. Men schrijft ons: In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van de Josephine Butler-Vereeniging te Haar lem, bijgewoond door mr. A. de Graaf, voor zitter van de „Fédération Abolitionniste Inter nationale" en van het „Nationaal Comité", trad als spreekster op mevr. Gerretsen-Jansen uit Scheveningen. Als ex-inspectrice van wo ningtoezicht van de ontoelaatbaren aan den Zeeburgerdijk te Amsterdam kan zij op een veeljarige praktijk op maatschappelijk gebied wijzen, en van deze, hare ervaringen wist mevr. Gerretsen op zeer onderhoudende wijze te ver tellen. In den haar eigen, eenvoudigen doch kernachtigen trant deelde zij allerlei gevallen mede van haar werken onder mlsdeelden en paria's. Hieruit bleek ten duidelijkste, hoeveel er te bereiken valt, wanneer men met veel tact en liefde voor de menschen, zijn naasten tracht te helpen. „En Je naasten", zei spreekster, „dat zijn niet zoozeer je broers en zusters, neven en nichten, dat zijn zij allen evengoed, zij, de schipbreukelingen des levens, of die dreigen te verongelukken. Hen met liefde te steunen en hun de behulpzame hand toe te steken, be- teekent voor velen en nog eens velen de red oing uit een moeras, waaruit zij door eigen krachten zich niet meer vermogen op te hef fen." Toen tenslotte de spreekster twijfel koes terde, of hetgeen zij van haar arbeid vertelde wel ln de lijn zou liggen van de Josephine Butler-Vereeniging, wisten mevr. Dyserinck en mr. de Graaf haar te verzekeren van het tegen deel, door te wijzen op Josephine Butler zelve, die haar levenswerk op dezelfde wijze begon. Juist door persoonlijk contact te zoeken met gevallenen wist Josephine Butler de oorzaken van het kwaad op te sporen, om tenslotte den weg te vinden tot het doelStrijd tegen één der excessen van de ontucht door bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen, en officleele erkenning van de noodzakelijkheid van die bestrijding. Aan dezen strijd heeft deze edele vrouw haar verder leven gewijd. Moge haar lichtend voorbeeld onze Vereeni- ging tot voortdurende aansporing zijn om voort te gaan; en moge zij hierbij op den steun van alle weidenkenden kunnen rekenen. Aan het slot van deze belangrijke mededee lingen werd mevr. Gerretsen door de voorzit ster der Josephine Butler-Vereeniging te Haar lem, mevr. Dyserlnck-van Gilse van der Pais, hartelijk dank gezegd. Vorig bedrag 271.26. Voor de boot van Pater van Megen, Haarlem-Noord 1. De St. Joseph. Gezellen Haarlem III en de Jonge Spaarnewacht hebben een bazar georga niseerd, om het bezoek van een tentoonstelling te bevorderen. In het Jeugdgebouw Koning- stelnstraat 2 was het gisteren al zeer #uk. Alle bekende vermakelijkheden, verbonden aan een bazar, zijn aanwezig en de bezoekers gaan dan ook beladen met prijzen, waaronder wer kelijk zeer goede, naar huis. Kapelaan Haselaar, de praeses, heeft met zijn jongens eer van het werk. De tentoonstelling en bazar zijn nog geopend heden tot en met Vrijdag van 811 uur, Zater dag van 4 tot 11 uur en Zondag van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur. Naar wij vernemen zal de brandstoffentoeslag ad 1 of de brandstoffenbon ten behoeve van de werkloozen deze week voor het laatst worden verstrekt. Donderdag 30 Maart heeft te Haarlem een bijeenkomst plaats gehad van R.K. kappers, al hier woonachtig. Deze vergadering had plaats in de nieuwe tuinzaal van „Brinkmann" en stond weer onder leiding van den heer C. Stokman, lid van den gemeenteraad van Haarlemmerliede. Mede waren op dezen avond uitgenoodigd en aanwezig de heeren P. J. M. v. Tetering, voor zitter van de afd. Haarlem van de „Hanze" en mr. Bach, directeur van het Centraal Hanze- bureau, te 's Gravenhage. Deze bespreking was niet de eerste, want reeds eerder had een conferentie plaats gehad, waar voor een 8-tal R.K. kappers een oproep hadden ontvangen, doch hieraan hadden helaas niet allen gevolg gegeven. Thans waren 44 uitnoodi- gingen verzonden en de opkomst moest weer sober genoemd worden. Het kardinale punt van dezen avond was: kunnen wij slagen om een R.K. Kappersbond op te richten voor de kappers van Haarlem en de naast gelegen omstreken? Hierover is druk van gedachten gewisseld. Mr. Bach, die voor deze gelegenheid uit Den Haag was gekomen, heeft de verschillende spre kers beantwoord. Ook de heer Van Tetering kon verschillende toezeggingen doen. Van mr. Bach vernamen wij, dat reeds op ver schillende plaatsen ln den lande een dergelijke afdeeling is opgericht en binnen enkele weken een vergadering zou worden gehouden te Utrecht. Na het vóór en tegen van alle kanten bespro ken te hebben werd besloten de afdeeling Haar lem op te richten. De R.K. kappers van Haarlem en Omstreken, die met dit goede doel sympathiseeren en de af deeling willen steunen kunnen zich tot nader aan te geven adres opgeven bij den heer C. Stok man, lid van den Gemeenteraad van Haarlem merliede. Met 2 cent verlaagd De melkprijs is met Ingang van Zondag met 2 ct. verlaagd en op 10 ct. per liter gebracht. Eenige schade voor exploitanten De storm van de laatste dagen heeft aan het Zandvoortsche strand weer hoog water ge bracht. Zij. die reeds hun tenten en stoelen aan het strand geplaatst hadden, zagen zich genoodzaakt maatregelen te nemen, om hun eigendom tegen de woedende zee te beveiligen. Het water kwam zoo hoog, dat het in enkele tenten doordrong. Daar de exploitatie nog maar in voorbereiding is, werd niet veel schade aan gericht. Door het stooten op de bank, werd een sloep onklaar. De schade is te herstellen. Morgen zal voor de leden van den R. K. Volksbond als spreker optreden de heer Mr. Vorstman, met het onderwerp: „Het vijfjaren plan van Sovjet-Rusland". De heer Vorstman, die van dit onderwerp, naar wij vernamen, veel studie heeft gemaakt, zal zeker op veler belangstelling kunnen rekenen. Geen autótmsdienst. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben afwij zend beschikt op het verzeok van de N.V. Haar- lemsche Brockway Bus Mij. te Heemstede, om vergunning, voor zooveel Zuid-Holland betreft, tot het ln werking brengen van een autobus dienst Amsterdam (Nassaukade hoek Overtoom) over Sloten, Heemstede, de Glip, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Oegstgeest naar Leiden (Papestraat) en omgekeerd en van Haar lem over Heemstede, Bennebroek. Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest en Den Deijl naar Den Haag (Plein) en omgekeerd. De afwijzing is gegrond o.a. op de overwe ging, dat de betrekkelijk kleine voordeelen, welke de aangevraagde verbinding zou ople veren. niet opwegen tegen de groote nadeelen, die daaruit voor de bestaande verkeersmiddelen zouden ontstaan. De vereeniging „Kindervoeding" opende deze week Dinsdag haar derde afdeeling, en wel in Haarlem-Oost. Zij deelde deze week uit in de Zoeterstraat; Maandag 91: Dinsdag 115: Woensdag 107: Don derdag 103: Vrijdag 112: Zaterdag 94 porties. Afdeeling Overtonstraat; Maandag 78: Dins dag 124: Woensdag 111: Donderdag 121: Vrijdag 130 en Zaterdag 94 porties. Afdeeling Byzantiumstraat: Dnisdag 31; Woensdag 40: Donderdag 38: Vrijdag 40: en Zaterdag 46 porties. Gevonden voorwerpen en dieren Meyers, Harmenjansstraat 52, bril; Jacobs, Buitenrustlaan 26, halsband met penning; Pe tersen, v. Oosten de Bruynstraat 103, hand schoenen; Kennel ,'Haerlem", Regentesselaan 22, 2 honden; Martin, Kolkstraat 81rd., porte- monnaie m.i.; v. d. Valk, Bellamystraat 16, bos sleutels; Stappers, Kinderhuisvest 7, rijwielslot; de Wijs, Maxwellstraat 10, autoslinger; Kerk hof, v. Keulenstraat 55, kindertaschje; Crom- melin, Kruisstraat 1, vulpenhouder. In het „Wkbld. voor BI. C." lezen wij het volgende: Men weet, dat het vorig jaar in de „Jardln des Tuileries" te Parijs, door het Centraal Bloembollen Comité een uitgebreide beplanting ls aangebracht, die verleden voorjaar de om geving van de Place du Caroussel in het teeken der bloembollen heeft gezet. De bollen zijn blijkbaat- bewaard en opnieuw gebruikt, althans „Paris Midi" meldt ervan, dat de perken van het Caroussel weer vol bloeiende hyacinthen, tulpen en narcissen staan en herinnert aan het DIAMANTEN ECHTPAAR. 20 April herdenkt net echtpaar J. Mar- :hand, E. Marchand- De Leeuw, Zuid Pol. rierstraat 41 te Haar. em, den dag, waar- >p het vóór 60 jaar n het huwelijk werd rbonden. De heer archand is 83 jaar :d en zijn echtge- x>te 82. Beiden zijn log goed gezond. geschenk van het Centraal Bloembollen Comité aan de stad Parijs. Uit het jaarverslag over het besteden der gelden van het Twee-cent-per-Roe-fonds blijkt, dat reclame in Frankrijk met bijzondere moei lijkheden gepaard gaat. De afnemers zijn be vreesd, dat daardoor het publiek bestellingen direct aan de Nederlandsche handelaars zal geven. Een aanduiding bij de demonstratie, dat de bollen, die uit Nederland afkomstig zijn, bij den Franschen tuinbouwhandel verkrijgbaar zijn, werd dan ook op borden vermeld. Of zulks dit jaar weer is geschied, weten we niet. Het is misschien, nu dezelfde bollen weer gebruikt zijn, maar het beste, dat over de herkomst ge zwegen wordt. Dat een dergelijke reclame niettemin ons land ten goede komt, blijkt wel uit het enthou siaste artikel ln „Paris Midi", waarin den Ne- derlandschen bollenkweekers hulde wordt ge bracht voor de vreugde, die zij, door middel van deze beplanting, aan vele Parljzenaars verschaf fen. Het blad eindigt dan: „De tulpen, hyacinten en narcissen uit Ne derland hebben onze volle voorliefde evenzeer als de knappe meisjes uit den vreemde altijd en in elk seizoen te Parijs het best ontvangen worden." Het bestuur van den R-K. Vrouwenbond schrijft ons: Het is noodzakelijk nog eens duidelijk te zeggen, dat de afdeeling van het Wit-Gele Kruis in Haarlem nog maar alleen een R.K. Wijkverpleging heeft opgericht. Andere liefde, werken volgen later, wij hopen zeer spoedig. Onze wijkverpleegsters zijn: de Eerw. Zusters Theresiana en Helöelita in de Maria Stichting; Zuster Bröring, die zitting houdt in het club huis Raadhuisstraat 11; Zuster Gerrits, die zit ting houdt Damiatesraat 1. Deze beide zusters wonen Ripperdapark 14. Dat nu toch alle Katholieken, die een Wijk. verpleegster noodig hebben, de hulp inroepen van de verpleegsters van ons Wit-Gele Kruis, dat de bloeien dste vereeniging in Roomsch Haarlem moet worden! Zaterdag herdacht de heer J. v. d. Vin den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma K. Hoesbergen alhier. Nadat de jubilaris met zijn echtgenoote per auto van huis was gehaald, werd hij in het met bloemen versierde kantoor, in bijzijn van het geheele personeel door den heer B. W. Lasschuit toegesproken. Deze memoreerde hoe de jubilaris als jongen van 14 jaar onafgebro. ken bij deze firma was werkzaam geweest, zich steeds als een ijverig en werkzaam mensch heeft doen kennen en als vakman ook door de cliënten wordt gewaardeerd. Spr. overhan digde hem een gouden horloge met Inscriptie, daarbij den wensch uitende dat het hem ge- geven mag zijn, ook zijn gouden jubileum bij dé firma te vieren. Namens het personeel werd de jubilaris bij monde van den boekhouder den heer H. K. Junge toegesproken. Een étui met portemon. naie, portefeuille en sigarenkoker werden hem aangeboden, terwijl aan zijn echtgenoote bloe. men werden overhandigd. Zeer onder den indruk dankte de jubilaris. De R. K. Coöp. Bouwvereeniging „De Spaar nestad", onderafd. van den Ned. R. K. Volks bond, zal a.s. Vrijdag 15 April in gebouw St. Bavo een ledenvergadering houden. De agenda vermeldt o.a. behandeling van het concept-reglement. Dit zeer belangrijke punt zal ingeleid worden door den heer J. A. A. van Duren, penningmeester. Door „De Vereenigde Schouwspelers" zal de 750ste voorstelling van „De Rozenkrans" wor den gegeven op Donderdag a.s. Bij de eerste opvoeringen in den HollandSchen Schouwburg te Amsterdam, werd door de Am- sterdamsche Pers voorspeld: minstens 100 voor stellingenThans de 750ste! Het stuk trekt nog steeds overal volle zalen; vooral de herdenking van dit aantal schijnt een nieuwe attractie uit te oefenen. Mevrouw Enny Molsde Leeuwe en de heer Pierre Mols hebben de hoofdrollen van af het begin gespeeld, doch ook de heer John Tlmrott en mevr. Betty Grit Vink hebben er ongeveer 600 keer in meegespeeld. Tot directeur der Hillegomsche Harmonie kapel ls benoemd de heer Marinus Adam, lid der Haarlemsche Orkest Vereeniging te Haarlem, in plaats van den heer J. Noordanus Sr. te Leiden. Te Leiden is geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heer J. H. Resslng, alhier. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur reed door onbekende oorzaak in de Jansstraat een luxe-auto het trottoir op. Een haltepaal der Brockway-bus werd ondersteboven gereden, waarna de wagen tegen perceel 47, een slagers winkel, opvloog. De ruit werd vernield, terwijl de pui werd beschadigd De politie stelt een onderzoek in naar den onbekend gebleven autobestuurder. De inschrijving van candidaten voor het toe- latings-examen en van nieuwe leerlingen voor den cursus 19321933 zal plaats hebben op: Donderdag 14, Vrijdag 15 en Maandag 18 April a.s., des namiddags tusschen 2.30 en 4 uur; en wel voor; I. de Middelbare school voor meisjes met 5-jar. cursus (Directrice mej. J. Berdenis van Berlekom) in het gebouw Krocht 1; II. De Hoogere Burgerschool A met 5-jar. cursus (Hoogere Handelsschool en H.B.S. met 3-jar. cursus met aparte, handels-eindklasse) (Directeur ir. M. Voorzanger), in het gebouw Zijlvest 25 a; III. de Hoogere Burgerschool B met 5-jar. cursus (Directeur dr. J. J. van den Hoek), ln het gebouw Santpoorterplein 28; IV. het Lyceum (Onder leiding Van dr. G. Spoelder en Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman), In de gebouwen Zijlvest 27 en Prinsenhof 3; V. het Gymnasium (Rector dr. C. Spoe-lder), in het gebouw Prinsenhof 3. Het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen heeft plaats: voor de school sub I: op 11 en 12 Juli a.s., en voor de scholen sub. II, III en IV: op 20 en 21 Juni as. De regeling van het mondeling gedeelte zal bij het schriftelijk examen nader worden be kend gemaakt. Het onderzoek van het Gymnasium valt op 11 en 12 Juli as. BARTEL JORISSTR AA T 16 Tel. 10756 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN Bij pater van Megen persoonlijk zijn de vól gende giften binnengekomen: Mevr. P. P. W., Overveen f 25.— Z. E. P. R., te Haarlem 25— Chr. S., Haarlem 10.— B. O. te Haarlem 2.50 A. te IJmuiden-Oost 1.— J. P. Z. te Velsen 2.50 Mevr. L. G. Haarlem 25.— Pater van Megen schrijft ons het volgendeS Dierbare Missievrienden, Mijn hartelijken dank voor uw bijdragen. Moge God u zegenen! want het is voor God ge geven. Ik ben immers een onbekende voor u, en toch komen de giften binnen, omdat gij weet dat het Gods werk is. Moge er nog vele na volgers komen ,want we zijn er nog lang niet. Als ik weer rond zal dobberen tusschen de eilanden van den Grooten Oceaan, zullen mijn gedachten dikwijls terug gaan naar de missie vrinden van Holland, naar de goede men schen van Haarlem. Of als Ik weer in mijn hutje zitten zal op de eenzame eilanden, om ringd van mijn bruine menschen, zal ik hun vertellen van de goede blanken, die zelf hard werken moeten, maar nog altijd wat over heb- bn, om het missiewerk te steunen. En zij zul len dan zeggen: „E enuo meitaki tikai a Olani!" „Holland ls een zeer goed land!" En ze zullen het meenen. Ze zullen altijd met dankbaarheid aan u denken, en voor u bidden. Er zou eigenlijk een vliegmachine of boot noodig zijn, om de verbindingen tusschen de eilanden te verbeteren en die doodende geeste lijke verlatenheid op te heffen. Maar dat zal wel niet gaan, het zal wel tobben blijven tot het einde toe. Maar dat is uw schuld niet, dierbare missievrienden, gij hebt uw best ge daan. Van deze week zullen wü zien, dat er vele nieuwe bijdragen bijkomen. Ook daarvoor mijn hartelijken dank, en Gods besten zegen! P. VAN MEGEN S.S.C.C. Postweg 175. Weer voor het publiek opengesteld Naar wij vernemen, zullen de landgoederen „Beeckesteyn" en „Heerenduin" te Velsen van jhr. Boreel van Hogelanden dezen zomer weer voor het publiek worden opengesteld. Men kan voor een dezer landgoederen een kaart krijgen resp. bij de opzichters N. J. Huyboom, Zeeweg en G. Jansen, Jachthuis, voor den prijs van drie gulden per kaart. Door Ged. Staten niet goedgekeurd De gewijzigde schoolgeldregeling, waarbij een aanzienlijke besparing op de uitgaven van de gemeente werd verkregen wat betreft de ver goeding van schoolgelden voor leerlingen, die te Haarlem of omgeving de scholen voor Middel baar en Hooger Onderwijs bezoeken, ls door Ged. Staten niet goedgekeurd terug ontvangen. Het grootste bezwaar van dat college is de rege ling van terugbetaling van het schoolgeld, dat door den Raad op een maximum van een bedrag van 195 is vastgesteld. Geboren: 7 April. d. Van A. J. Kuijken— Wever 6 April. z. van M. E. DamaveKerS41J holt 8 April. z. van J. M. Humme—v. Wor- kom Overleden: 8 April. W. Krijnenv. Diemen, 86 j., Antoniestraat H. Jonker, 78 j., Voor helmstraat M. M. Boschv. Musscher, 84 j., Kamperstraat 9 April. P. v. Pardon, 21 i- Kamperlaan. BALDADIGHEID. Te Abbenes werd een paar dagen geleden een stuk ijzerdraad door eenige jongens op de bo- vengrondsche electrische draden geworpen, met het gevolg, dat twee stroomdraden met elkaar contact kregen en kortsluiting veroorzaakten- Bij een landbouwer in die omgeving, die aan het dorschen was, sloeg de geleiding ook stuk, zoodat hij niet meer dorschen kon. In het transformatorgebouw werd eveneens schad# aangericht. Het is de politie thans mogen gelukken, n» een nauwgezet onderzoek, de daders in handes* te krijgen. Een viertal jongens, allen wonende te Abbenes, bekenden na verhoor zich aan deze baldadigheid te hebben schuldig gemaakt. Pro ces-verbaal werd tegen hen opgemaakt. SCHOOL- EN WERKTUINTJES. Zaterdagmiddag was er weer gelegenheid voor de schoolkinderen om voor dit jaar een tuintje te krijgne om In den loop van den zomer te tuinieren. Dat er weer volop animo is, bleek wel uit de opkomst der kindaren, ook al was het weer nu niet direct schitterend om naar „je tuintje" te gaan. 56 Liefhebsters en liefhebbers kwamen met meetlat en zaadbakje, de benoodigde ingrediën ten (het overige wordt door de vereeniging be schikbaar gesteld) het slechte weer trotseerend om in ieder geval in aanmerking te komen. Er zijn in totaal 87 tuintjes, elk van 20 M2. De 56 ingeschrevenen zijn verdeeld over alle scholen, en zeker zal a.s. Woensdag, als het weer wat beter ls (nu moesten de leiders zich maar bepalen tot eht inschrijven der kleine tuiniertjes, omdat het geen weer was om de éerste werkzaamheden aan te vangen), dat ge tal nog aanmerkelijk toenemen. Men geve zich voor een tuintje op bij de heeren Blankenstein, Heemstedeplein 27; Sta- vinga, Camplaan 40 en Boekwijt, Laan van Ro zenburg 30. De tuin, die gelegen is aan den Heerenweg tegenover de Kerklaan ls weer goed gemest en bewerkt dus kan straks onder de goede leiding van bovengenoemde heeren de jeugd weer naar hartelust tuinieren, groenten en bloemen aelf kweeken én zoo liefde aanleeren van het schoo- ne ln de natuur, wat in hoofdzaak de strekking is der vereeniging. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd) MAANDAG, 11 April Vorige koersen 9.36| 9.38 58.55 58.60 9.75 9.74* 34.57* 34 55 48.05 48 05 35.25 35.25 51.— 51.25 48.75 48.25 48.90 48.25 24.6* 2.46| 12.70 0. 7.30 48.0 de bla ^a Ma. hee

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2