DE ZONDE VAN OOSTENRIJK Aanslag op Luther Sensationeel geval te Berlijn Op station te Berlijn WAPENS EN ONTWAPENING A Schuldaccoord te Berlijn De „Zep" op terugreis Verzet onder Russische boeren Fascistische Raad spreekt ROOF-OVERVAL IR D-TREIN Van Marseille-Genève Fransch zeilschip vergaan Lindbergh's baby STERNEN WASSILJEW 'i TERECHTGESTELD MAANDAG 11 APRIL Bij Keizer KareVs tienden sterfdag „Hij zocht den Vrede en vond dien in God" Kogelregen op millionnair R.K. Studentencongres te Brussel Losgeld te Londen gestort? Koningszoon uit Hedzjas naar Europa Madame Hanau Relaties met Duitschers en Russen? Hallo Radio Madrid Inbeslagname van vee door plaatselijke extremisten Ondanks Stalin's bevel Minder internationale conferenties! 25 Man vermist ECUADOR IN STAAT VAN BELEG Amerika's marine moet bezuinigen BEZINNING IN DE CORTES? Jezuïeten mogen bezwaren indienen ii (Van onzen Weenschen correspondent) Op 1 April was het alweer tien jaar geleden, dat de laatste keizer van Oostenrijk, de „marte laar van Funchal", zijn laats ten adem uitblies onder een gebed voor zijn volken. Een massa mensc hen heeft dezen tienden sterfdag van keizer Karei herdacht in de Kapucijnenkerk, waaronder zich de keizerlijke groeve zonder stoffelijk overschot van keizer Karei bevindt, en dan in de Michelskerk, waar een gedenktafel voor Karei werd aangebracht met het opschrift: „Er suchte den Frieden und fand ihn in Gott." (Hij zocht den vrede en vond die in God). Een massa menschen. Zonder incident. Dat was nog voor enkele jaren ondenkbaar. Velen zijn intusschen tot bezinning gekomen. Over Karel's dood is genoeg geschreven. Min der over zijn zoogenaamde .afdanking". Daar over hier een en ander naar de gegevens van den gewezen advokaat der Habsburgers, Sek- tionschef dr. SchagerEchartsau. De heiligste feestdag der Oostenrijksche repu bliek valt op 12 November. Het prachtigste ge deelte van den prachtigen Weenschen „Ring" is „Ring des 12. Novembers" herdoopt. Op dien dag heeft keizer Karei, in het revolutiejaar 1918, voorloopig afstand gedaan van de „leiding der regeeringszaken" en de beslissing omtrent den staatsvorm aan het Oostenrijksche volk overge laten. Ofschoon dit geen formeele afdanking was van den troon, stelden de sociaal-democra tische bladen het als zoodanig voor, om het pu bliek voor een voldongen feit te stellen en een volksbeslissing overbodig te maken. Keizer Karei trok zich terug op zijn slot te Eckartsau, om bedoelde beslissing van het volk af te wachten. Begin December 1918 verscheen te Eckartsau een Engelsche overste om in naam van den Engelschen koning den keizer te be schermen. Dit viel op en men vreesde, dat Engeland door die daad toonde, voor het behoud der Oostenrijksche monarchie te zijn. Dit te meer daar terzelfder tijd de Engelsche, Fransche en Italiaansche gezanten in Bern ondubbelzin nig voor het behoud der Oostenrijksche monar chie laat 't dan in geknotten vorm zijn waren opgetreden. De uitslag van een volksbeslissing was on zeker. De socialisten werden zenuwachtig. De onderstaatssecretaris, de socialistische lei der dr. Bauer, moest op de staatsraadszitting van 23 Dec. 1918 toegeven, dat de verklaring van keizer Karei, op 12 Nov. gegeven, geen afdan king was, en dat de keizer eigenlijk de bevoegd heid had, een nieuw ministerie te benoemen en dit onder bescherming van een paar Engelsche soldaten naar Weenen zou kunnen sturen. Hij en de andere revolutieministers konden dan hun biezen pakken'. Hieraan viel natuurlijk niet te denken. Daarom sloeg hij, dr. Bauer, in naam van zijn partij, voor den keizer tot een werke lijke afdanking te bewegen onder verklaring van den staatsraad, dat deze, ingeval van wei gering, niet kon instaan voor het leven van den keizer, zijn kinderen en zijn vrouw. Nu stond staatsraad Wolf verontwaardigd op en nopmdedtt voorstel der socialisten ondanks dat hij zelf en zijn partij weinig voelen voor de Habsburgers als regenten een onge hoorde afpersing, te meer, daar de keizer en de keizerlijke familie in slot Eckartsau feitelijk onbeschermd waren en reeds wilde elementen de bosschen om het slot binnengedrongen wa ren. Deze waren op een enkel woord der so cialistische pers tot elk bloedbad bereid. Daar nu staatsraad Teufel zich bij Wolf aansloot, stonden negen Duitschnationale en Duitsch- radicale stemmen tegen vier socialistische en één liberale. En de christelijk-soclalen? De leider der christelijk-soclalen, JodokFink, verzocht de zitting te onderbreken, om met zijn partijgenooten raad te plegen. Na twintig mi nuten gaf Jodok Fink de verklaring, dat hij en zijn party vóór Batters plan zouden stem men, zoodat dan het voorstel-Bauer met elf tegen negen stemmen werd aangenomen. Maar toen kwam men in ongelegenheid. Wie zou den keizer die boodschap overbrengen? Dr. Sei- pel gaf een absolute weigering. Niemand was er voor te vinden. Bij slot van rekening toog de socialistische staatskanselier, dr. Renner, zelf naar Eckartsau. Het was in Februari 1919. De keizer ontving hem niet! Keizer Karei heeft ook later niet afgedankt. Op 23 Maart 1919 verliet hij vrijwillig Oosten rijk, om een verbanning te ontgaan, die des niettemin op 3 April 1919 met de stemmen aller partijen werd uitgesproken. De zonde van Oostenrijk, noemde de eerbied waardige kardinaal Frühwirth deze uitspraak. Jos. Aug. Lux, ook in Holland wel bekend, ver telt, dat hij herhaaldelijk met kardinaal Früh wirth over dit thema gesproken heeft. Het tra gische lot, dat den leden van het Habsburgsche Huis trof, ging den kardinaal zeer aan het hart en met name de vervolging der keizerin-we duwe en dier kinderen. Het was hem als Oostenrijker onbegrijpelijk, dat men de eerste familie des lands uit de Heimat verbannen kon en bestelen. Zijn smart was zóó groot, dat hij die eens in de profetische woorden kleedde: „Oostenrijk zal nog veel moeten lijden; de onderdrukking van weduwen en weezen is een ten hemelschreiende zonde." Ik was, zegt Lux, niet weinig geschrokken over die woorden van een man met het zachtaardigste en reinste hart der wereld. Is het mene-tekel vervuld? Ver zoend is de hemelschreiende zonde nog niet! Oostenrijks zonde. En die der anderen? Vijftig jaar leefde Europa in vrede. Een vrede maar geen oplossing. Toen in 1815 het Ween- sche congres niet kon besluiten het Heilige Roomsche Rijk van Duitsche Nationaliteit weer op te richten, klonk het protest van den pauselijken vertegenwoordiger, kardinaal Gon- salvi. Doch het protest van Gonsalvi werd niet gehoord. De Duitsche Bond kwam tot stand en de Duitsche Bond was geen oplossing voor Cen traal Europa. Aan pogingen van Oostenrijks kant ontbrak het niet. Bewijs het streven van vorst Felix zu Schwarzenberg en de Duitsche Vorstendag van Frankfort in 1863 onder voor zitterschap van keizer Frans Jozef. 1866 bracht een gewelddadige wijziging en daarmee kwam het zoogenaamde dualisme Oostenrijk-Hon- garije. Ook geen oplossing. Doch het streven ging meer en meer in federalistische richting en dat ware de oplossing geweest zooals thans zelfs de kortzichtigste politicus toegeven moet. Dat nu was het grootsche streven van keizer Karei. De grootst mogelijke zelfstandigheid zijner volkeren onder een voor al die volkeren nuttige en noodzakelijke centrale leiding. Hij streefde naar den vrede van af den eersten dag zijner regeering, niet naar een afzonder lijken vrede, niet naar een dwangvrede, die geen vrede is, maar naar een bestendige vredesop- lossing voor buiten- en binnenland. Geen wapenstilstand, die naar hernieuwden oorlog, economischen of politieken, voeren moest. Geen ander woord mag zijn graftombe dragen dan het woord dat op de gedenktafel staat in de Weensche Michelskerk. Had men de vredespolitiek van keizer Karei niet onmogelijk gemaakt, de Europeesche ge schiedenis van na 1918 had een ander aanzien gekregen. Het keizerrijk Oostenrijk was niet een toevallig door de heerschzucht van een vorstenhuis ontstaan landen-conglomeraat, al dus de gewezen minister-president en katho lieke professor v. Hussarek, doch het hartestuk der Europeesche cultuur, naar welks behoud de belangen van Europa solidair hadden moeten streven. NEW-YORK, 9 April. (Reuter). De million- nair-vogelkweeker Joseph Cohen speelde met zijn echtgenoote een spelletje kaart in de veranda van zijn woning te Brooklyn. Plotse ling doken drie gangsters op, die hem doorzeef den met revolverkogels en daarop de wijk na men. Men vermoedt met een wraakneming te doen te hebben. BRUSSEL, 9 April (V.D.). Heden is te dezer stede het congres geopend van katholieke stu denten, waaraan 20 naties, alsook de universi- teitsvereeniging „Pax Romana", deelneemt. Het congres staat onder voorzitterschap van vorst Frederik van Merode en behandelt het pro bleem van den vrede. De buitenlandsche gedelegeerden hebben eenige begroetingswoorden gesproken. De Duit sche afgevaardigde, dr. Luebbe, van de vereeni- ging „Pax Romana" verklaarde, dat de jonge Duitsche katholieken dit congres slechts be schouwen van katholiek standpunt en niet van een politiek standpunt. Steiner, de voorzitter van de katholieke ver- eeniging van Warschau, verklaarde, dat de Poolsche jeugd den vrede wilde, maar zij wil ook in de eerste plaats de veiligheid van het land. Het viel op, dat de Vlaamsche studenten niet aan het congres deelnamen. BERLIJN, 9 April (W. B.) Een sensationeele ontdekking is vandaag gedaan in het Noorden van Berlijn, in de Schwarzkopf-strasse. Hier had de 52-jarige ingenieur Wolzendorf, die uit zijn woning zou worden gezet, zelfmoord ge pleegd door middel van gas. Toen de brandweer in de gelijkvloers gelegen woning binnendrong, vond zij een ontstekings installatie, welke leidde naar groote voorraden ontplofbare stoffen. Had de installatie goed gewerkt, dan was het geheele huis, bestaande uit voor-, achter- en dwarsgebouw, dus een heel gebouwencomplex, in de lucht gevlogen. Toen de bewoners van de buurt de ontdek king vernamen, maakte een begrijpelijke op winding zich van hen meester. Het lijk van den Jngenieur is in beslag genomen en naar het achouwhuls vervoerd. BERLIJN, 9 April (Reuter.) Toen dr. Lu ther, de president van de Duitsche Rijksbank, hedenavond om 9 uur met de Duitsche delega tie ter ontwapeningsconferentie naar Genève wilde afreizen, klonken plotseling verscheidene schoten. Het bleek, dat twee jongelieden een aanslag op dr. Luther wilden plegen, doch de schoten misten hun doel Alleen had een der kogels de mouw van zijn jas doorboord en was rakelings langs zijn arm gegaan, welke slechts een onbeduidende schram vertoonde. De daders werden gegrepen en terstond naar het hoofdbureau van politie gebracht. Als hun namen geven zij op Wemer Kertscher. oud 34 jaar, en dr. Rosen uit Hamburg. Overigens weigeren zij iets over hun persoon uit te laten. Drie daders Nader meldt Wolff: Terwijl de heeren van de Duitsche delegatie voor Bazel niet zooais aanvankelijk was bericht voor Genève op den trein naar Bazel wachtten, bewogen zich in hun nabijheid twee zeer correct gekleede heeren. Even voordat dr. Luther in den trein wilde stappen, trok een der heeren een revol ver en loste een schot op den rijksbankpresi dent, dat hem slechts aan de mouw raakte en hem niet wondde. Terstond wenkte de be geleider van dr. Luther een spoorwegambte naar, welke zich in de nabijheid der delegatie ophield, om den aanslagpleger te arresteeren. Zooals echter kort daarop bleek, behoorde ook deze „begeleider" tot de samenzweerders. Koel lachend gaf de dader met een ironisch .Alsje blieft" zijn wapen aan den ambtenaar. Tot dus ver weigeren de daders iets mede te deelen. Intusschen heeft de politie vastgesteld, dat nog een derde tot het complot moet hebben behoord. Deze is echter ontsnapt. De aanslag op het station bleef bijna onop gemerkt. Er ontstond dan ook geenerlei oploop, zoodat het verkeer van het reizend publiek vlot verliep. De politie deelt mede, dat zij beiden ver klaard hebben vroeger lid te zijn geweest van de nat.-soc. partij. Om politieke meeningsver- schillen zijn zij echter voor eenigen tijd uit de partij getreden. Op dr. Roosen werd een uit- noodiging gevonden voor een vergadering van den nationaal-socialistischen juristenbond. Verder is bekend, dat Kertscher en Koosen eenigen tijd geleden een aanklacht hebben in gediend tegen dr. Luther wegens hoogverraad, benadeeling van het volksvermogen, onduidelijk boekhouden etc. NEW YORK, 9 April (Reuter). Het Ame- rikaansche blad „New York American" deelt mede, dat de losprijs van 50.000 dollar, die ge- eischt werd door de ontvoerders van het zoon tje van Kolonel Lindbergh, door Majoor Cchoef- fel, die op het oogenblik te Londen vertoeft, is gedeponeerd bij een Londensche bank. Onderzoek ook in Nederland? LONDEN, 9 April (V.D.). Volgens een bericht in de „Star" zou majoor Schoeffel, de Ameri- kaansche polltie-ambtenaar, die onlangs naar Engeland gekomen is, in verband met de ont voering van baby Lindbergh, drie dagen ge leden naar Nederland zijn gekomen, om ook hier een onderzoek in te stellen. Noch bij de Nederlandsche politie, noch bij de Amerikaansche diplomatieke vertegenwoor digers hier te lande, konden wy hieromtrent echter eenige bevestiging ontvangen. Omtrent een onderzoek in Nederland door de Ameri kaansche politie is hun niets bekend. Ook bezoek aan Nederland KAIRO, 9 April (Reuter). Naar men meent te weten, zal emir Feisjal, de tweede zoon van koning Saoed van den Hedzjas, zich de volgende week op reis naar Europa begeven. Hij is voor nemens, die landen te bezoeken, die zyn vader als koning van den Hedzjas hebben erkend, t.w. Italië, Duitschland, Nederland, Polen en Turkije. PARIJS, 9 April. (V.D.) Volgens een be richt in de „Paris Midi" zou het geheime schrijven van den Parüschen prefect van po litie aan het ministerie van financiën o.a. het volgende bevat hebben: ,Men heeft alle reden te vreezen, dat me vrouw Hanau betrekkingen onderhoudt met Duitsche en Sow jet-Russische kringen. Wat den Duitschen kant betreft, staat zy in con tact met de Dresdener Bank en met een groep Duitsche financiers. Zy zou toelagen ontvan gen hebben van Julius Wertheimer, den pers chef van de Duitsche ambassade te Parüs. zy heeft ook in contact gestaan met het kartel van de Duitsche zware industrie. Uit zekere bron weet men, dat mevrouw Hanau 23 Sep tember 1931 in haar woning een onderhoud heeft gehad met den plaatsvervangenden chef van de Sowjet-Russische handelsvertegen woordiging in Breslau en den financieelen avonturier Davidowski. Van officieele Duitsche zyde worden deze beschuldigingen, voor zoover zy betrekking hebben op Duitsche persoonlyk- heden, met alle scherpte afgewezen en volko men uit de lucht gegrepen genoemd. Men ver wacht dan ook, dat de Duitsche ambassade protesteeren zal by het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. De ambtenaren van de persafdeeling van de Duitsche ambassade kénnen mevrouw Hanau in het geheel niet en hebben nooit iets uit te staan gehad met haar of hare ondernemingen. Telefoontje van het ministerie? PARUS, 9 April (V.D.). De huiszoekingen bij mevrouw Hanau, die op het oogenblik in de gevangenis zit, zijn hedenmorgen voortge zet. Voor den rechter van instructie heeft mevr. Hanau verklaard, dat het geheime schrijven van de politie aan het ministerie van Finan ciën haar telefonisch, voor zoover het haar per soon betrof, door een onbekend persoon van uit het ministerie van Financiën werd mede gedeeld. De Parijsche prefect van politie, Chiappe. heeft hedenmorgen in verband met deze zaak een langdurige bespreking gehad met den mi nister van Financiën, Flandin. In aansluiting daarop begaf de prefect van politie zich naar Tardieu, by wien hy geruimen tyd bleef. Halo, hallohier radio Madrid, Officieele mededeeling van de Spaansche regeering. In verband met de vele protesten, welke uit het buitenland nog steeds toestroomen naar aanleiding van de ontbinding van de Jezuïeten-orde moge daar tegen een Spaansch verweer op zijn plaats zijn. De Spaansche regeering is zich welbewust van hare daden en constateert, dat zij verkeerd wordt begrepen. Sinds Al fonso het land heeft verlaten en de nieuwe regeering de republikeinsche teugels in handen heeft genomen, is het land door en door gezond. De regeering heeft gemeend, dat de andere landen bij Spanje nog ver ten achter staan. De ontbinding der Jezuïe ten-orde had dan ook geen andere bedoe ling, dan dat vele leden dezer orde het la 1 zouden verlaten om geloof en wetenschap naar het buitenland te dragen, aangezien Spanje, dank zij de huidige regeering, daar van reeds ruim voldoende is voorzien. Hallo, hallo.hier radio Madrid. De Spaansche regeering heeft met voldoening geconstateerd, dat vele Jezuïeten hun heil zaam werk in den vreemde voortzetten. Na tuurlijk zijn de bezittingen der Jezuïeten in Spanje geconfisqueerd. Maar een anti-reli gieuze gedachte zit hier verre. Door deze daad wordt in de harten van de katholie ken, zoowel in Spanje als in het buitenland een drang gelegd tot het beoefenen van liefdadigheid en meerdere christelijke deug den. Zelfs in Spanje stroomen van alle kanten de giften ruimschoots toe. Hetgeen de regeering met vreugde constateert. Zonder twijfel zullen thans de protesten in het bui tenland worden omgezet in even zoovele huldebetuigingen aan de regeering. Aange moedigd door dit succes overweegt de re geering ook de andere kloosterlingen.... Hallo, hallohier radio Madrid.... Voorloopig terugbetaling van 10 pet. van de schulden der Duitsche landen en ge meenten aan het buitenland BERLIJN, 9 April (W.B.). De 29 Maart be gonnen onderhandelingen betreffende de bui tenlandsche schulden van de Duitsche landen en gemeenten op korten termyn zyn ten einde. Door den voorzitter der Duitsche schuldenaars commissie, dr. Ruppel, en den leider der buitenlandsche schuldeischerscommissies, Ar thur Gulness is een overeenkomst geparafeerd, waarby wordt bepaald, dat de schulden ver lengd worden tot 15 Maart 1933. Intusschen zal weldra 10 procent worden terugbetaald; van de 247 millioen Mark, welke op 31 Juli verschul digd waren, voor zoover niet reeds dergeiyke terugbetalingen hebben plaats gehad. De rente bedraagt practisch voor den duur der overeenkomst 6 procent. Voor het geval op de buitenlandsche markten de rentevoet over het algemeen buitengewoon zou stygen, zal dit percentage evenredig wor den verhoogd. De overeenkomst, welke zich aanpast by de groote Stillhalte-overeenkomst, treedt in kracht, zoodra zy is onderteekend door de schuld eischerscommissies, welke buitenlandsche cre diteuren vertegenwoordigen, die samen meer dan de helft van de nog bestaande vorderingen bezitten. FRIEDRICHSHAFEN, 9 April (WH.) Zater dagochtend omstreeks 3 uur is de Graf Zeppe lin wederom van Pernambuco naar Friedrichs- hafen vertrokken. In verband met klachten uit verschillende deelen van Rusland over confiscatie van het kleinvee der boeren, die tot de collectieve land bouwbedrijven waren toegetreden, hebben de sovjet-autoriteiten dezer dagen een verordening uitgevaardigd, waarin deze praktyken van plaatselijke sovjets en leiders van de collec tieve landbouwondernemingen worden veroor deeld en hun gelast wordt de onwettig in beslag genomen koeien, varkens en pluimvee te resti- tueeren. Ondanks deze verordening, die ten doel had het groeiende verzet van de kleine boeren tegei. de algeheele doorvoering van de communistische beginselen te sussen en hen te vriend te houden, gaan de communistische extremisten voort met het confiskeeren van de enkele stuks vee der kleine boeren, zooals uit verschillende berichten in de Moskousche „Prawda" biykt. Het blad, aldus de Tel., somt een reeks ge vallen op van zeer recenten datum, waarin duidelyk aan het licht treedt, dat de plaatseiyke sovjetleiders en bestuurders der collectieve landbouwbedryven zich niet aan de instructies uit Moskou storen, zy motiveeren hun houding met aanhaling van de eenige jaren geleden door het Kremlin gehuldigde beginselen, dat zoo spoedig mogeiyk een algeheele bolsjewisee- ring van de landbouwbedryven tot stand moest komen. De sovjet-regeering en de partyleider Stalin moesten echter al spoedig erkennen, dat de kleine boeren niet gediend waren van een confiscatie van al het kleinvee. Ook al waren zy vaak bereid gebleken tot een collectieve landbouwonderneming toe te treden, zoo was het hun bedoeling toch niet van al deze onder nemingen z.g. communes te maken, doch hiel den zy vast aan het coöperatieve beginsel. Noodgedwongen deed Stalin toen een stap terug op den ingeslagen weg, uit vrees, dat de kleine boeren zich bij de meergegoede boeren, de koelaki, zouden aansluiten en op die wyze de moeiiykheden aan het „landbouw-front" nog grooter zouden maken. Het is deze stap terug, die ongeveer twee jaar geleden werd gedaan en die in de dezer dagen uitgevaardigde verordening nog eens opnieuw werd geaccentueerd, welke heftige meeningsverschillen heeft doen ryzen tusschen de centrale autoriteiten te Moskou en de bols jewistische extremisten op het platteland. Hoe wel gedreigd wordt met uitbanning uit de party, houden de berichten omtrent de confiscaties aan. Zoo meldt de „Prawda" byv., dat in het gouvernement Archangel door de besturen van verscheiden kolchozen het vee van de nieuw- toegetreden boeren eigenmachtig in beslag wordt genomen, ondanks de luide protesten, met het gevolg,, dat het vee 'echt wordt ver zorgd, de melk-productie verminderd en er ook gevallen voorkomen van een massa-slachting van de voor confiscatie bestemde dieren. In het Wolgagebied is de toestand in vele districten al niet anders. Ook daar wordt de jongste verordening genegeerd en wordt door de leiders der kolchozen geweigerd aan de kleine boeren hun enkele stuks vee terug te geven. In het dorp Motsja byv. zyn negentig verzoeken van boeren om teruggave van het in beslag genomen vee ingekomen, doch deze werden zonder meer ter zyde gelegd. In andere gevallen werd na ontvangst van de Moskousche verordening ver klaard, dat de boeren het geconfiskeerde vee konden komen terughalen, doch de termyn, die daarvoor werd gesteld, was zoo kort, dat de belanghebbenden onmogelyk tydig ter plaatse konden zyn. In sommige dorpen vond inder daad een teruggave van het vee aan de tot de kolchozen toegetreden boeren plaats, doch met de mededeeling, dat dit persooniyk eigendom slechts werd toegestaan tot aan den zomer, daar er dan grootere voedselvoorraden voor de dieren in de kolchozen aanwezig zouden zyn. Kritiek van de „Prawda" Het spreekt vanzelf, dat deze politiek der plaatseiyke extremisten kwaad bloed onder de kleine boeren heeft gezet. Dat de door deze maatregelen ontstane gisting van ernstigen aard is, wordt bewezen door de krachtige verordening der centrale autoriteiten, die voor een overloo- pen van de kleine boeren naar de zyde der koe laki vreezen. De .Prawda" richt in een hoofd artikel dan ook heftige verwyten aan het adres van degenen, „die den overgang van het coöpe ratieve stelsel van de collectieve landbouwbedrij ven naar den commune-vorm op kunstmatige wijze willen bespoedigen". Volgens het blad is het de linksche groep in de communistische par ty, die haar oude theoriën met alle geweld zoo spoedig mogeiyk tracht door te voeren. Voor dat experiment wordt Rusland thans nog niet ryp genoemd, daar het uitoefenen van dwang op de kleine boeren, het rendement der land bouwbedryven ernstig zou schaden. Bovendien zou dan de verzorging van alle leden der land- bouw-communes op den staat komen te rusten, waarvoor op dit moment niet de noodige midde len, noch wat de financiën, noch wat de voed selvoorziening betreft, aanwezig zyn. Het hoofd orgaan der communistische partij concludeert ten slotte, dat onmiddeliyke doorvoering van de politiek der linksche groep de algeheele ineen storting van het landbouwplan zou beteekenen. Wij publiceerden reeds een langs telegra- fischen weg ontvangen overzicht van het leidend artikel, dat de „Osservatore Roma no" Donderdag j.l. wijdde aan het bran dende ontwapeningsvoorstel. Aan den let terlijken tekst ontleenen wij thans de vol gende passages, die een verrassend licht werpen op het standpunt van het Vati- caan, dat het ideale streven met de eischen der harde werkelijkheid weet te vereenigen. In den aanhef van het artikel wordt er aan herinnerd, dat de H. Vader een beroep gedaan heeft op het vertrouwen onder de volken en allen heeft gezegend, die aan het herstel van dit vertrouwen hun medewer king zouden verleenen. „Vertrouwen. Dat is het schakelwoord, dat den arbeid verbindt aan het Ideaal, de christelijke ethiek met de internationale gebruiken, den geest van het Evangelie met die poli tiek, welke juist door dit woord de nood zakelijke voorwaarde en de conditio sine qua non uitdrukt voor de zoo vurig ge- wenschte overeenstemming tusschen de volken met dit dubbele doel, te komen tot economisch herstel en ontwapening, of wat het zelfde is, tot oplossing van de univer- seele crisis en den triomf van den vrede Economisch herstel beteekent dit ook niet en vooral „ontwapening"? Is zij anders mogelijk, anders ook maar eenigszins denkbaar? En de vrede, vervaagt hij niet als een droom voor de vertrouwenscrisis, die geen halt houdt voor de tolgrenzen, maar overal doordringt en zich vastspint in het netwerk der bewapening? Alleen in deze overtuiging en met de di rectieven, die helder en klaar uit deze over tuiging voortvloeien, zal men daadwerke lijk het middel ter hand kunnen nemen, n.l. de ontwapening, waardoor de eco nomische orde een eerste concrete basis en een-veiligen grondslag zal hebben." Zich wachten voor droomeryen „Laten wij elkaar echter goed begrijpen; op een zoo uitgebreid en gecompliceerd ge bied, temidden van zooveel troebelen en hartstochten moet men zich wachten voor droomerijen, voor theo rieën, die, hoe mooi ook, toch te hoog zweven boven de hindernissen der werke lijkheid. Moge de ideale, de theoretische ontwapening algemeen en gelijktijdig zijn, de in de tegenwoordige omstandigheden mogelijke en nuttige ontwapening kan niet anders beteekenen dan een vermindering der bewapening, d.w.z. een ontwapening, die zich eenerzijds in verband met de vei ligheid niet ontpopt als economisch be lachelijk en die anderzijds in verband met het economisch herstel de rechtvaardige, wettige en met de behoeften overeenstem mende uitgaven niet in gevaar brengt. Het zou een grove dwaling zijn, zoolang de communistische en bolsjewistische be dreiging in de verschillende landen blijft bestaan en zich organiseert als een staat in den staat en als een gewapende staat aan gene zijde van geheimzinnig gesloten grenzen, zich te verhelen, dat een onvoor zichtige, een idyllische ontwapening, verre van een voorloopster van den vrede en een vruchtbare kiem van een economischen wederopbloei te zijn, op onherstelbare wijze de deuren wagenwijd kan openzetten voor een cycloon van nog erger sociaal ge weld, voor eindeloos felle politieke rivali teiten en voor onherstelbare economische omwentelingen. Niettemin, wanneer men de cijfers der statistieken beziet, dan blijkt uit de mili taire uitgaven, hoe ondraaglijk de tegen woordige legersterkte is met betrekking tot de wereld-economie en de economie der af zonderlijke staten en in welk een ruime mate de strijdkrachten kunnen worden verminderd, zoodat zij toch nog voldoende zijn voor de veiligheid. Inderdaad, wanneer wij de bewapenings- cijfers, die te Genève zijn opgegeven en dus met zoo groot mogelijke officieele beschei denheid zijn weergegeven, beschouwen, dan blijkt, dat het totale bedrag voor de acht grootere mogendheden alleen reeds een en zestig milliard lire bedraagt. Van zes Europeesche staten bedragen de militaire uitgaven een en veertig milliard, waarvan er ongeveer dertien milliard wor den gespendeerd door Rusland, het sterkst gewapende land van de oude wereld, daar het drie milliard meer uitgeeft dan Enge land en Frankrijk, zes milliard meer dan Italië, negen meer dan Duitschland, elf meer dan Polen, acht meer dan Japan, tien meer dan Engelsch Indië en slechts zeven millioen lire minder dan de Vereenigde Sta ten. Voegen wij bij deze militaire uitgaven nog die van alle andere landen, trekken wij de som, projecteeren wij deze op de we reldcrisis en werpen wij haar op de balans van de offers, die ieder vo!k op dit oogen blik moet brengen, dan wordt het beeld van den wereldtoestand niets minder dan schrikwekkend. En intusschen spreken al len over vrede, alle volken van de armste tot de rijkste klagen over de ondraaglijke ROME, 9 April (V.D.) In de tweede zitting van de April-byeenkomst heeft de groote Fas cistische Raad na een uitvoerige bespreking van den internationalen politieken en economi schen toestand, de werkzaamheden van den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Za ken Grandi goedgekeurd. De Raad nam een resolutie aan, waarin werd uitgesproken dat ter oplossing van de wereld crisis noodig zou zyn: 1. Staking der herstelbetalingen en schrapping der intergeallieerde oorlogsschulden. 2. Opheffing van de belemmeringen voor den internationalen handel. 3. Regeling van de positie der Donau- en Bal. kanstaten. die ongeveer 70 millioen menschen vertegenwoordigen. 4. Herziening van de clausules van de vredes verdragen. die oorzaak zyn van onrust onder de volken en de kiemen van nieuwe oorlogen in zich dragen. 5. Het staken van de al te veelvuldige inter nationale conferenties, die bij de volken steeds weer nieuwe hoop wekken, die door steeds he. viger teleurstellingen wordt gevolgd en de puh- ten van wrijving vergrooten. De Groote Fascistische Raad heeft zich verder het recht voorbehouden om in zyn Octobèr- zitting de verhouding van Italië tot den Volken bond aan de orde te stellen. crisis en vragen om een spoedige oplossing, maar men Vraagt zich af, of bij een derge* lijke bewapening wel ooit de serene atmos* feer zal geschapen worden, die een voof- waarde is voor iedere overeenstemming' Men vraagt zich af, of de sinistere invloed dien de cijfers der bewapening en der min' taire uitgaven weerspiegelen, ondanks ali« goede bedoelingen en ondanks alle gezond8 voornemens niet de vitaliteit van de vre- desidee in den wortel verstikt." „Men vraagt zich af, of de ontzaglijk omvang der militaire uitgaven dan werke lijk niet zoo verminderd kan worden, de' er nog een voldoende veiligheid overblijft geproportionneerd, niet aan wantrouwen en verdenking, maar aan een waakzafflj voorzichtigheid, zoodat er plaats gemaakt wordt voor een meer edelmoedigen en meet vruchtdragenden wedyver, dien van de® arbeid ter bevordering van den algemeene® vooruitgang. Ons antwoord op deze vraag luidt beves tigend, absoluut bevestigend. Het geloot dat ons bezielt, is een goddelijk geloof e® tevens een geloof van vast vertrouwen 1® de menschheid, gesterkt nog door ee® christelijke waardeering van eigen hoeda nigheden en daarom door een christelijk® visie op de dingen en op de gebeurtenissen Zonder dit geloof zou de geschiedenis ee® geschiedenis zijn van wanhoop, terwijl thans, of men wil of niet, een geschiedenis is van opstandingen na die van Christus e® door die van Christus." PARIJS, 9 April. (Reuter.) Hedenochtend vroeg is in den D-trein MarseilleGenève ee" roofoverval gepleegd. In de nabijheid van V»' lence-sur-Rhóne dwongen twee jongemanne® vier reizigers in een coupé eerste klas hun wat zy van waarde by zich hadden te over handigen. Een der beroofden, de directeur va® de Oostenrijksche Bondsspoorwegen Ceefeh1' ner. werd door een revolverschot aan het hoof gewond, waarna hem een cassette met geld e® effecten werd ontstolen. Van de drie ander® slachtoffers was één een Zwitser; de beide a®' deren waren Franschen. Twee K.M. voor Valence trokken de roove® aan de noodrem. Aanvankeiyk slaagden zti e' in zich uit de voeten te maken. Later werd®® zy echter door gendarmes gearresteerd. M®® vond op hen hun revolvers en een bedrag va® omstreeks 5000 francs. Nader wordt gemeld, dat dr. Seefelder ni® tot de slachtoffers kan behooren, daar hy z' te Weenen bevindt. LONDEN, 9 April. (Reuter). Naar Lloyd me®' deelt, is van het Britsche s.s. „Deerpool" e®® draadloos bericht ontvangen, waarin wordt Se' meld, dat vier matrozen zyn opgepikt, die de®j hebben uitgemaakt van de bemanning van h® Fransche zeilschip „Rouzic", dat zich van S® Malo op weg naar St. Pierre en Miquelon New Foundland) bevond en hedenmiddag til' dens een hevigen storm is vergaan. Nog ad® sloepen met 25 man worden vermist. GUAYAQUIL, 9 April (Reuter). De regeert®® van Ecuador heeft den staat van beleg aff?®' kondigd en treft voorbereidingen voor ee® tegen-aanval op de rebellen. Volgens een nader telegram hebben de rf geeringstroepen fort Punta Piedra op de rebel' len heroverd. De aanvoerder der opstandeli®' gen, Mendozo, zou de vlucht hebben genome® WASHINGTON, 8 April (Reuter). De Am®' rikaansche secretaris (minister) van Mario®' Adams, die een campagne onderneemt tot bf snoeiing der openbare uitgaven, heeft gela®^ dat krachtige bezuinigingen zullen worden doof gevoerd in de vloot-bases Key West en Ne^ Orleans. MADRID, 8 April. (Reuter). De Kam®f heeft een weUontwerp aangenomen, waarbi) de gerechteiyke vervolgingen, ingesteld weg«n® de in bezitneming door den Staat van de deren, welke hebben toebehoord aan de JezuF' ten-orde, worden opgeschort en een termyn v»® zes maanden wordt vastgesteld voor het indi®^ nen van bezwaren by het comité, belast hj®' het beheer dezer goederen. MOSKOU, 9 April (VB.). Het pref de executieve van de Sowjet-Unie verzoek om gratie voor Stern en Wa t) April door het hooggerechtshof tei oordeeld waren, verworpen. Hêt vonnis werd heden in de Lui de wakers van de GPOE ten uitvo

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7