Hitler's nederlaag DE AANSLAG OP LUTHER m I Lindbergh bedrogen NEDERLAND EN BELGIE Geld aan wie het gebruiken Arrestatie van premier Lang? Het nieuws van heden Oostenrijk tegen Donauplan ASCHREGEN GESLAGEN IS HIJ NIET Sovjet-Rusland als lachende derde LEVENSGEVAAR VOOR DE BABY? Lindbergh biedt goad aan Inbraak bij politiechef Een ultimatum JAPAN DEMOBILISEERT Betere toestand te Sjanghai Australische regeering tast door Voor preferentie Slapende vulkaan ontwaakt DINSDAG 12 APRIL 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18047 BUREAUX: N ASS AULA AN 51 - TELEF. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem er Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Hitler's verdere kansen En die van Moskou Daders stellen een zelfbeschul diging op. Zij willen blijkbaar in een openbaar proces Luther's valutapolitiek bestrijden Tegen Luther's valutapolitiek .Schwund- Aanhangers der geld-theorie" SCHOTSCHE INVASIE De jaarlijksche voetbalmatch tus- schen Schotland en Engeland in het Wembley-Stadion had een waren intocht van Schotten in de Britsche hoofdstad ten gevolge. Eenige Schotsche supporters gaan hun landslieden aanmoedigen. Doedelzak en whisky-flesch ontbreken niet! IN HET HOL VAN DEN LEEUW ONAANGENAME EMOTIE IN DE RESIDENTIE Belangstelling voor het gebouw der bankiersfirma Scheurleer en Zonen te Den Haag, welke surséance van betaling heeft aangevraagd EEN MOEDERCURSUS VOOR VADERS k iv In een der Londensche hospitalen is een cursus georganiseerd, waar vaders van babies de elementaire beginselen van de verzorging der kleine wereldburgers kunnen leer en De ontvoerders wenschen de hun gegeven 50.000 dollars aan bankbiljetten in een anderen vorm te krijgen DE DUITSCHE BEURZEN Onderhandelingen verdaagd MUSSOLINI LAAKT VOLKENBOND Werkeloos te midden van wereldcrisis Wallstreet laakt de angstvalligheid der banken en verdedigt een aflossing der bonuscerti ficaten aan de oud strijders DRIE DOODELIJKE ONGEVALLEN Auto en vliegtuig Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem Telefoon 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Per losse reget: 30 ets. Ingez. Med. 50 ets. per regel Idem op pag. één: 65 cents oer regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonce* „OMROEPEBS" tie de rubriek. TELEFOONNUMMER: 13866 (Van onzen bijzonderen correspondent.) Keulen, IX April. De verkiezingscampagne, waarnaar de heele Politieke wereld met belangstelling heeft uit gezien is zooeven beëindigd. Over het alge- Meen was de deelneming aan de stembus be vredigend, hoewel een zekere moedeloosheid niet te loochenen viel en vooral de bloedige inciden ten te betreuren zijn, welke ook den afgeloopen Verkiezingsdag weer zoo droevig begeleid heb ben. Het Duitsche volk heeft zich intusschen in *'n overgroote meerderheid vóór Hindenburg bitgesproken. Reeds op 13 Maart bleek, dat het biet van plan was zich in dolle avonturen te storten. Over geheel Duitschland heerscht dan °ok een fiere vreugde en blijdschap om 't ver dorven resultaat van Hindenburg's absolute Meerderheid! Doch naast deze rechtmatige vreugde is bij velen ook een bittere ontstem- Ming te onderkennen, over degenen, die in bezen tijd van nood en crisis zulk een overbo dige en kostbare stembus-campagne hebben ont ketend; daarbij millioenen verkwist hebben, die daarlijk voor nuttiger doeleinden hadden kun- ben besteed worden. Doch zulks was den radica- J*b machtswellustigen politici onverschillig, die koste wat 't kost het geslagen Duitsche volk tot een krachtproef wilden uitbuiten en slechts op ben trommel meenden te moeten slaan, om een °bgekenden zegemarsch te kunnen organiseeren. Inderdaad, de Nazi's hebben den trommel ge toerd maar ze zijn niet naar de overwinning Maar naar de nederlaag opgemarcheerd eb nooit was een nederlaag zoo smadelijk en terdiend als van de Hitler-brigade op 11 April. Verdiend, want was het geen bluf en sma keloosheid zonder weerga om naast Hinden burg, die zelfs buiten z'n land vertrouwen en eerbied geniet, zich als tegencandidaat op te SMilen? Werpen we thans een terugblik op de ver kiezingsstrijd, dan is 't beeld niet essentieel verschillend van het schouwspel, dat ons op 13 Maart geboden werd. De verordening om- teent den Paaschvrede was een zeer gelukkige Maatregel van de regeering. Over 't algemeen bbtwikkelde het Hindenburg-comité een fel- ler activiteit dan bij de eerse verkiezingsronde, bijzonder het platteland, dat op 13 Maart na genoeg geheel partij gekozen had voor Hitier, bad thans de aandacht van propagandisten en Makkaeurs. In Oost-Pruisen werd een vliegend leger gemobiliseerd, met vrachtauto's vol pla- katen en redenaars ging het Hindenburg-comité »de boer" op en hier en daar niet zonder suc- tes. Vooral de rijkskanselier heeft zich voor hindenburg „uitgesloofd". Met opoffering van Mie krachten en andere politieke belangen, die bij in andere handen moest overlaten, heeft br. Brüning 't land doorkruist, van west naar bost en eenige uren vóór de urnen opengingen kon men door de radio van uit Oost-Pruisen l'h vermaan tot zijn volk hooren. Zoo Hindenburg als overwinnaar uit den Stembusstrijd trad zoo komt dr. Brüning de Eretitel toe van organisator van de stembus- herwinning. Het Heimwehr-aantal, dat op den nieuwen M-esident gevallen is, is ongetwijfeld imponee- tend doch 't is jammer, dat het niet hooger steeg. Hitler's nederlaag is 'n feit, doch geslagen *s hfj niet. West-Duitschland heeft wederom overwegend vóór Hindenburg partij gekozen. In Berlijn en Dost-Pruisen ging de nieuwe president in stem- Men-aantal terug doch voor 't overige is över 't geheele rijk e enbevredigende toename v*n Hindenburg-aanhangers te signaleeren. Dpvallend is de achteruitgang van de commu nisten (in sommige rayons zelfs 'n derde der Mtgebrachte stemmen), waartegenover een niet- °hbeduidende toename van Hitler-stemmen staat. Zoo verwierf Hitier het meerendeel van bet aantal stemmen, dat Düsterberg bij de eer ste stembus-ronde op zich vereenigde. Deze Wee millioen welke tegen Hindenburg gekant SUn, gaven bij gemis aan een eigen candidaat bun stem aan den eenigsten oppositie-leider ten den rechtervleugel: Hitier. Bij de a.s. ver kiezingen voor den Pruisischen Landdag zal échter blijken, dat deze stemmen geen blijvende banhang beteekenen voor de nationaal-socia- Wten, doch afkomstig zijn van uitvallers en bissidènten, die trouwens meer tegen Brüning, ban tegen Hindenburg oppositie voeren. Het staat tevens vast, dat vele communisten hun stem gegeven hebben aan Hitier, om verwar- ïMg en onzekerheid te scheppen en zoo den weg ber wereldrevolutie Moskou's uiteindelijk doel, heel duidelijk oo ktot uiting komend bij deze verkiezingen voor te bereiden. In meni ge stad is deze zwenking van uiterst links naar uiterst rechts te onderscheiden men zie hier in echter van communistische zijde geen ken tering in hun overtuiging, doch 6lechts een uiting van hun streven: hun ergernis te luch ten over de geringe kansen van Thalmann in de huidige constellatie van Duitschland. L'his- toire se repète ook hier hebben gewild of ongewild de radicale partijen elkaar den bal toegeworpen. Doch ondanks dezen schijnbaren groei (die voor al ontnuchterend zal werken op Hugenberg, die hieruit de noodige consequenties te zijner tijd wel zal weten te trekken, is de afstand tus- schen Hindenburg en Hitier zoo beduidend, dat zonder overdrijving beweerd kan worden, dat Hindenburg's zege een volkomen afkeer betee- kent van Duitschland van het fatale radicalis me. De overwinning van Hindenburg beteekent de eed van 20 millioen tot de orde, de vrijheid en de trouw van Duitschland. Ware intusschen niet Hindenburg als can didaat in 't strijdperk getreden, doch een min der groote en algemeen-geziene persoonlijkheid, zoo had over de geheele linie het radicalisme gezegevierd. Naar Russische opvatting beteekent zulks niet meer en niet minder, dan dat Duitsch land rijp is voor 't bolsjewisme. Trouwens de lachende derde is in dezen strijd onweersprekelijk Moskou, dat vooral in de laat ste weken z'n internationalen ontwrichtenden en ondermijnenden arbeid en agitatie heeft ver dubbeld. Opvallend is dat overtuigde commu nisten partij-functionarissen in Berlijn en Hamburg hun stem gaven aan Hitier stel lig niet uit vriendelijke gezindheid voor diens politieke plannen, doch om den heerschenden chaos in Europa te vergrooten. Het nationaal-socialisme als wegbereider voor het bolsjewisme is Moskou's opzet en strate gisch plan en onder dit wachtwoord is 'n aan merkelijk deel der communistische partij naar de stembus getogen. In dit verband mag wel licht herinnerd worden aan een uitspraak van een der leidende figuren van het Kremlin: Mawitsky eenige weken vóór de verkiezing den 13 Maart: „We laten Hitier rustig zijn gang gaan, maar het resultaat van z'n overwinning over het burgerlijke staats-systeem maken we ons ten nutte. Wanneer Hitier aan 't bewind komt, dan vinden we het sociaal-democratisch politie-apparaat en het Brüningsche staats systeem in puinhoopen. In de huidige phase van de ontwikkeling der Duitsche revolutie is Hitier het moge dan onbewust zijn stel lig onze bondgenoot en van de juiste taxatie van deze omstandigheid hangt in de toekomst onze tactiek af alsmede de tactiek van de com munistische partij in Duitschland".... Wil men nog overtuigender bewijs dat ook hier Moskou achter de coulissen z'n fataal spel speelt? HOPEWELL, ll April. (Reuter.) Tengevolge ten de wreede teleurstelling wegens het niet teruggeven van het kind, zou mevr. Lind- Wgh in een toestand van groote neerslach tigheid en zenuwachtigheid verkeeren. Er wordt thans gevreesd, dat het leven van de baby in Sevaar is in verband met de poging der fede- tele autoriteiten, om de ontvoerders op te spo ten door middel van de nummers der bankbil- ietten, die als losprijs zijn betaald. Lindbergh heeft er n.l. in toegestemd, dat ^e nummers van de bankbiljetten, welke hij *an de bandieten heeft betaald, werden gepu bliceerd om hen op het spoor te komen. Lindbergh verlangt thans de onderhandelin gen met de ontvoerders te heropenen. H- zou bereid zijn de bankbiljetten te vervangen door goud. Omtrent het tegenover Lindbergh gepleegde bedrog verneemt de „Daily Herald" nog uit New-York, dat vermoedelijk door eenige schur ken de volgende laaghartige streek is uitge haald. Zij moeten in een warenhuis kleertjes hebben gekocht, die volkomen beantwoordden fMn de beschrijving van de kleertjes van Lind bergh's baby. Deze zouden zij naar Lindbergh Rebben gezonden ten bewijze, dat de baby zich M hun bezit bevond, waarop de geldzending zijn gevolgd. BERLIJN, 10 April (W.B.) De aanslag door dr. Max Roosen en zijn medewerker Werner Kertscher op Rijksbankpresident dr. Luther gepleegd, blijkt steeds meer een daad van fana tici te zijn. Het initiatief is genomen door Roo sen, die Kertscher als een wülig werktuig heeft gebruikt. De twee gearresteerden zullen waar schijnlijk Maandag ter beschikking van de jus titie word engesteld. De politieke politie tracht de zaak verder op te helderen. Men onderzoekt thans het alibi van twee andere personen, die wellicht van de zaak geweten hebben, n.l. Roo- sen's secretaris Walther Hein en Roosen's zoon. Roosen en Kertscher hebben op het politie bureau de volgende zelfbeschuldiging opgesteld: „Zelfbeschuldiging! Wij, dr. Max Roosen, Hamburg, Alsterglacis 10, en Werner Kertscher. Etzdorf bij Eisenberg in Thuringen gedomici lieerd, verklaren hiermee ten behoeve van het proces-verbaal der politie, dat zij op 9 April 1932, des Avonds 8 uur op perron A gescho ten hebben op dr. Hans Luther, president van de Rijksbank. Wij zullen rekenschap afleggen van deze daad tegenover den gewonen rechter en het Duitsche volk, in welks naam hij recht spreekt. Wij wenschen een normale behande ling van de zaak, wijzen een versnelde proce dure van de hand en dringen aan op het ge rechtelijk vooronderzoek." Dr. Luther, die heden ix; Bazel arriveerde, werd daar direct na zijn aankomst gelukge- wenscht met het mislukken van den aanslag. Hij begaf zich onverwijld naar een arts, om de wond opnieuw te laten verbinden. Daarna ging hij met zijn gezelschap per auto naar Loerrach om zijn stem uit te brengen voor de presi dentsverkiezing. Rijkspresident von Hindenburg heeft dr Luther telegrafisch gelukgewenscht met het mislukken van den aanslag. Het verhoor der beide gearresteerden be vindt zich nog in vollen gang. Veel wenschen zij tot nu over de motieven, die hen tot hun daad hebben gebracht, niet los te laten. Echter is wel reeds gebleken, dat politieke beweegre denen hierbij niet in het spel zijn geweest. Beiden blijken namelijk fanatieke aanhangers van een bepaalde economische leer te zijn. Naar zij verklaren, hebben zij met het plegen van den aanslag uitsluitend bedoeld, tegen de valuta-politiek van dr. Luther te demonstree- ren. R®xls verleden jaar October werd door hen bij de justitie een aanklacht ingediend tegen den Rijksbankpresident en het geheele directorium der Duitsche Rijksbank. Luther en het directorium werden destijds"door Kertscher en Roosen van wisselruiterij, oplichting, hoogver raad, vervalschte boekhouding, het berokkenen van nadeel aan het Duitsche nationale vermo gen enz. beschuldigd. Aan deze aanklacht werd echter door den officier van justitie geen ge volg gegeven. Blijkbaar om uiting te geven aan hun ontevredenheid over het verloop der door hen aanhanging gemaakte zaak en tevens om de aandacht op zich te vestigen hebben zij toen besloten, een aanslag op den Rijksbankpresi dent te plegen. Dr. Max Roosen blijkt op 7 September 1873 te Buenos Aires te zijn geboren, vanwaar hü in 1930 naar Londen vertrok. Te Hamburg was hij later als rechtskundig adviseur en econoom werkzaam. Zijn kennissen beschouwden hem als „een bekwaam financieel adviseur". Zoowel hij als Kertschen zijn aanhangers der z.g. „Schwundgeld-Theorie". Deze theorie werd opgesteld door den schrijver over econo mische problemen SUvio Gesell, die in den tijd, dat te München de radenrepubliek was gevestigd, sterk op den voorgrond trad. Destijds was hij „volkscommissaris" van Financiën, in BERLIJN, 11 April (W.B.). Tijdens afwezig heid van den inspecteur van de geheime poli tie zijn inbrekers zijn woning binnengedrongen. Nadat zij alle kamers van den inspecteur had den onderzocht en blijkbaar niets van hun ga ding gevonden hidden, drongen zij ook de ka mer van de huishoudster binnen, waar zij 700 Mark aan geld en eenige sieraden stalen. welke functie hij echter tegenover de commu nistische partij een door hem opgestelde „Frei- Wirtschaftstheorie" bepleitte, die langs den weg van een agrarische hervorming tot afschaffing van het particuliere grondbezit meende te kun nen komen. Met deze „Frei-Wirtschaftstheorie" staat ook de „Freigeldtheorie" in verband, waarbij de be doeling voorzat, iedere rentebetaling uit de wereld te helpen, en wel doordat door middel van inflatie aan het in omloop bevindende bankpapier geleidelijk zijn waarde zou worden ontnomen. Na de omverwerp ug der Münchensche ra denrepubliek moest Silvio Gesell wegens hoog verraad terechtstaan. Hij werd evenwel vrijge sproken. Zijn leerstellingen werden in vakkrin gen nimmer „au sérieux" genomen. NEW YORK, 10 April. Lindbergh heeft thans bevestigd, dat hij den ontvoerders van zijn kind 50.000 dollars betaald heeft. Tegen de verwach ting in, is het kind hem echter nog niet terug gegeven, ofschoon hij den ontvoerders verschei dene dagen tijd heeft gelaten en hun de ver zekering heeft gegeven dat geen strafvervol ging zou worden ingesteld. De politie heeft de verklaring van Lindbergh bevestigd. De politie heeft in Brooklijn een man gearresteerd, die vroeger adjudant schijnt te zijn geweest van Al Capone. De politie wei gert nadere bijzonderheden over deze aangele genheid mede te deelen. Het ministerie van fi nanciën heeft aan alle banken en ondernemin gen verzocht den loop te volgen van de num mers der bankbiljetten, waarmede het losgeld is uitbetaald. Lindbergh heeft den ontvoerders een ultima tum gesteld, waarin hij dreigt over te zullen gaan tot niets ontziende achtervolging met alle hem ter beschikking staande middelen. Nader is bekend geworden dat de ontvoerders, alvorens het kind uit te leveren, zouden eischen, den in bankbiljetten uitbetaalden los prijs te veranderen in een vorm. welke voor de politie geen enkel spoor overlaat. Inmiddels hebben de „Daily News" te New York en de nevenbladen in Chicago en Detroit een belooning van 50.000 dallars aangeboden voor iedere inlichting, die ertoe kan leiden, dat het kind vóór of op 10 Mei zal worden terugge ven. De verkeerde ontvoerd CHICAGO, 11 April. V. D.) Vrijdag ver dween te Chicago de voorzitter van de Gezond heidscommissie, Alford E. Budde. Gisteren keer de hij naar huis terug en deelde mede, dat hij door een bandietenbende was ontvoerd, doch dat bij het vaststellen van den losprijs was ge bleken, dat men een ander had bedoeld. Na eenige onderhandelingen slaagde Budde er in, vrijgesteld te worden van de betaling van een losgeld en werd hij weer vrij gelaten. TOKIO, 11 April. Tengevolge van den verbeterden toestand is een keizerlijke be krachtiging ontvangen voor demobilisatie van de reservisten van de veertiende divisie, die in Februari naar Sjanghai is gezonden. Eenige duizenden manschappen zullen hierdoor van Sjanghai vertrekken. Ook een groot aantal miliciens in Japan wordt naar huis gezonden. De Chineesch-Japansche wapenstilstandson derhandelingen zijn voor onbepaalden tijd ver daagd. De Chineezen zijn in afwachting van nieuwe instructies uit Nanking. Aan den bekenden Chineeschen multi-million - nair sir Robert Hotung is de benoeming aan geboden tot adviseur der Chineesche nationa'e regeering. Hotung is 9 April naar Europa scheep gegaan. In verband met de heden plaats vindende heropening van beurzen, is het verbod tot no teering van koersen bij verordening van den Rijkspresident met ingang van heden opge heven. BRUSSEL, 11 April. (V. D.) In den minis terraad, welke hedenmiddag heeft plaats ge had, heeft de heer Hijmans, minister van Bui- tenlandsche Zaken breedvoerig gesproken over de betrekkingen tusschen België en Nederland. Hij zette uiteen in welke omstandigheden de officieuse onderhandelingen tusschen twee staatslieden eenige maanden geleden waren begonnen om te onderzoeken of er eenige over eenkomst mogelijk was. Er was eenige overeenstemming bereikt, waarbij de bepalingen evenwel niet konden worden bekend gemaakt, wegens het verzet dat in Nederland opging. Dit verzet heeft den Nederlandschen minister aangespoord om de kwestie voor onbepaalden tijd te verdagen. Minister Hijmans betreurde dat 13 jaren na troffen, aangaande de herziening van het ver den oorlog nog geen overeenkomst was ge drag van 1839, hetwelk volgens de beslissing ■■"an de com®••entie van Versailles gewijzigd diende te wonen. SYDNEY, 11 April. (Reuter.) De regeering van het Australische gemeenebest heeft de handelsbanken gelast haar de bij deze banken door den bondsstaat Nieuw Zuid-Wales gede poneerde gelden over te dragen, krachtens de op 7 April uitgevaardigde proclamatie. Krachtens een reeks verordeningen heeft de Australische regeering drastische volmachten ontvangen om op te treden tegen den weer- spannigen premier Lang van Nieuw Zuid-Wa- les. De arrestatie van Lang is spoedig te ver wachten. ROME, 11 April. (Reuter) In een dagblad artikel oefent Msussolini schérpe critiek uit op den Volkenbond. Reeds voor eenige dagen heeft de Groote Fascistische Raad, die in Italië de bevoegdheid heeft van een Staatsraad, zich uitgesproken voor een herziening der Vredes verdragen en schrapping der oorlogsschulden. De Fascistische Raad heeft bovendien be sloten op de Octoberbij eenkomst de houding van Italië tegenover den Volkenbond te her zien. Mussolini schrijft thans in het fascistische hoofdorgaan van Milaan, dat de Volkenbond voor een niet onbelangrijk deel verantwoorde lijk is voor den tegenwoordigen moeilijken in ternationalen toestand doordat de Bond wer keloos toeziet bij een reeks van mislukkingen De Volkenbond bekommert zich niet om de zich steeds herhalende teekenen van de we reldcrisis. Zijn besluiteloosheid is te erger en betreurenswaardiger, naarmate de Volkenbond krachtens zijn samenstelling volstrekt bij machte zou zijn dezen onhoudbaren toestand grondig aan te pakken. Hij zet verder uiteen, dat men in dit opzicht slechts heeft te wijzen op die bepalingen van het Volkenbondspact, waarin de herziening van onmogelijke verdragen voorzien is. De vrede en welvaart der wereld is tenge volge van de bepalingen der vredesverdragen in gevaar. Dit blijkt reeds hieruit, dat de ergste dezer bepalingen in het geheel niet kunnen worden nagekomen. Verder wordt de onhoudbaarheid dezer bepalingen daardoor bewezen, dat men tot haar wijziging geen be ter middel meer ziet dan een beroep op het wapengeweld. Japansche demobilisatie in verband met bete ren toestand te Sjanghai. De Nederlandsch-Belgische onderhandelingen voor onbepaalden tijd verdaagd. In haar antwoord ^an De Valera eischt de Britsche regeering eerbiediging van het Ver drag van 192L Voorloopig geen contingenteering van glas- en kristalwerk. Anto op onbewaakten overweg nabij Zeven huizenMoerkapelle door sneltrein gegrepen. Bride inzittenden gedood. Hitler's nederlaag. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem WEENEN, 11 April. (Reuter.) In de hoofd commissie van den Oostenrijkschen nationalen raad polemiseerde de Groot-Duitsche afgev. Straffler tegen het Donau-plan en kwam op voor het Duitsch-Italiaansche voorstel van een algemeen voorkeurtarief. De soc.-democratische afgev. Bauer keerde zich evenzeer tegen het Fransche plan. Als de buitenlandsche hulp niet of alleen tegen ver nederende voorwaarden te krijgen is. moest overwogen worden, in hoeverre men den rente- dienst naar het buitenland zal handhaven. Bondskanselier dr. Bruresch wees er op, dat de weg voor Oostenrijk alleen kan worden vrij gemaakt door pref eren tieele torieven* met de Oostelijke en Zuidelijke staten, waarheen de export zich richt. De regeering is voornemens met eiken staat afzonderlijk te onderhandelen. Politieke combinaties zijn thans niet aan de orde. Tot invoerverboden zou de regeering al leen dan besluiten, als geen andere uitweg overblijft. De regeering is echter optimistisch. NEW-YORK, 10 April. (Reuter). De „New York Evening Post" publiceerde gisteravond een opzienbarend bericht. Volgens dit blad toch zou in Wallstreet de waarschijnlijkheid besproken worden, dat de regeering in Washington ertoe over zou gaan. „koopkracht te plaatsen in handen, die er onmiddellijk gebruik van maken". Aan de Reconstruction Finance Corporation, aldus het blad, is het niet gelukt de industrie weer aan den gang te brengen, al heeft men hierdoor ook het gevaar van een paniek be zworen, die had kunnen ontstaan als de staking van de' betaling van de banken had aangehou den. Het mislukken van de politiek-van-gemakke- lijk-geld van den Federal Reserve Board wordt gedeeltelijk geweten aan de banken zelf. omdat deze de gelegenheid te baat hebben genomen, om opgenomen geld bij de Federal Reserve Banks terug te betalen, doch geweigerd heb ben ruimer crediet aan den handel te verleenen, uit angst haar liquiditeit te schaden. De meest voor de hand liggende inflatie methode is de bonus-certificaten aan de oud strijders af te lossen, wat een bedrag van 2.000.000.000 zou eischen De berichten uit New-York wijzen er op, dat het niet onmogelijk geweest zou zijn, dat het Congres de bonus-wet aangenomen zou hebben met 2/3 meerderheid en a., .s het veto van den president krachteloos zou hebt n ge maakt, als niet intusschen de Fransche aanval op den dollar was gekomen. BUENOS AIRES, 11 April. (Reuter.) De ste den Mendoza en San Rafaël werden heden door heftige aardschokken opgeschrikt. De vulkaan Descabazado, op de grens van Chili en Argentinië gelegen en sedert lang uitge doofd, is plotsling weer gaan werken en stoot groote massa's lava, zand en steenen uit. De bevolking is gevlucht, men vreest dat er slachtoffers te betreuren zijn. De telegrafische verbindingen worden ge stoord door ondergrondsche electrische ont ladingen. Een dichte aschregen daalde neer op Buenos Aires, dat op grooten afstand van den vulkaan is gelegen. Ook in Patagonie zijn aardschokken gevoeld, terwijl de vulkaan Dumuyo eveneens is gaan werken. WEIMAR, 11 April. (W. B.) Hedenochtend reed te Weimar een zespersoons auto, waarin 10 personen gezeten waren, tegen een boom. De bestuurder werd op slag gedood, de negen overigen moesten met ernstige- kwetsuren naar het ziekenhuis worden vervoerd. Boven het vliegveld te Gera is een particulier vliegtuig omlaag gestort. De beide inzittenden waren op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1