INZEGENING ST. JOSEPHSCHOOL Beurs Amsterdam MARIA STICHTING V LANSDORP R0BAT R. K. Buitengewoon L. 0. DINSDAG 12 APRIL HERINGA WUTHRICH, ELECTRICITEIT STADSNIEUWS AGENDA 12 APRIL AGENDA 13 APRIL N.V. Drukkerij >>De Spaarnestad" HET HILDEBRAND- GEDENKTEEKEN De heer Bronner acht het grasveld vóór het Paviljoen ongeschikt Giften voor pater van Megen 363, VERKEERSONGEVALLEN Hevige autobotsing Haarlemsche Postfanfare Pater H. Veldman S.V.D. Dames- en Heerenkleedermakers 2 jarige abonnementen Sportex-costaum Alberdingk Thijm Kinderkoor „Inter Nos" Album-Heenk Rijkspostspaarbank GEMEENTEZAKEN Een gratificatie voor oud- gemeentewerklieden HAARLEM WORDT EEN „GROOTE"STAD Sirènen op de brandweer-auto's VOOR FINANCIEEL-ZWAKKE GEZINNEN 185 woningen in Haarlem-Noord Jubileum DOOR TWEE AUTO'S OVERREDEN Man ernstig gewond IEDEREN MIDDAG I VAN 2—3 UUR POLIKLINIEK I L Nijverheid en Handel Gevonden voorwerpen BURGERLIJKE STAND Stofzuigerhuis MAERTENS BENNEBROEK VELSEN—NOORD 101# 29# 91 77 43 52 65 97? 44 25? 18 51? 2# 88 11 15? 1# 5? 10 100? 9? 117? 72 29 27 H HAARLEM Gebouw „St. Raro" Cursus Mr. Vorstman. 8 uur Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur Bestuur R. K. Juvenaat, 6 uur. Rechtskun dig Bureau, 8'A uur Bestuur Grafischen Bond, 8 uur Leden Postpersoneel. 8 uur Kraamverzorgng, 2—3 uur „Alberdingk Thijm", 8 uur. Gebouw der Kamer Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken, 7 y, uur. Hotel Lion d Or Vergadering Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde, 8'A uur. Gem. Concertgebouw Mannenkoor „Die Spaerne Sanghers", 8 uur. Gouvernementsgebouw Film Procinciale Be drijven, 8 K uur. Restaurant Hof van Holland Jaarvergade ring Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, 8 yt uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10— 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11871. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisje». lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1812 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11871. Rembrandt-Theater „De brave Zondaar" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace-Cinema „Heerscher der Duisternis" en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor-Tbeater Kameradschaft", 8.15 uur. Kunstzalen Keeker Wagenweg 102 Crisis Tentoonstelling, ten bate van Kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 107.30, 's Zondags van 2—5 uur. Gebouw „Si. Bavo" Leden Spaarkas „St. NI colaas", 8 uur Examen Gem. Admini stratie, 9uur v.m. Coöp. Centrale Boe renleenbank, 9 uur v.m. R.K. Kinderuit. zending, 11 uur vm. Bestuur Bouwvak- bond, 8 uur Haarlemsche Inkoopcombina tie, half 9 Kunst na Arbeid", 8 uur ^Alberdingk Thijm", 8 uur Gecombineer de besturen Tram. en Spoorwegpersoneel, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad van Haarlem, half 2. Hotel Lion d'Or Jaarvergadering Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", 4 uur. Gem. Concertgebouw Kunstavond Alg. Ned. Verbond. Bkechoppeiijk Museum Geopend van 10 8 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Rembrandt-Theater ,De brave Zondaar" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace-Cinema „Heerscher der Duisternis" en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor-Tbeater .Kameradschaft", 8.15 uur Kunstzalen Reek er Wagenweg 192 Crisis Tentoonstelling, ten batp van Kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 10—7.30, 's Zondags van 25 uur. Verslag van de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders, gebonden op Maandag, 11 April 1932 In de gisteren gehouden alg. vergadering van aandeelhouders der N. V. Drukkerij De Spaar nestad werden balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd en werd besloten, in verband met den minder gunstigen toestand der zaken, het dividend te bepalen op 4 pCt. minder dan over 1930 en derhalve op 12 pCt. voor de gewone aandeelen en 7 pCt voor de preferente aan deelen. De heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen werd als commissaris herkozen. Bij de rondvraag heeft de Directie medege deeld, t, In verband met de malaise, waar onder de zaken der vennootschap zoowel in binnen- als buitenland te lijden hebben, er op gerekend moet worden, dat over het jaar 1932 een belangrijk lager dividend op de gewone aandeelen zal worden uitbetaald; het bestuur heeft echter gemeend in een tijd als dezen het dividend over 1931 niet lager te moeten stellen dan geannonceerd is, teneinde de aandeelhou ders, die toch reeds vele inkomsten zullen mis sen, niet nog verder te dupeeren. Dé heer J. Bronner, beeldhouwer en ontwer per van het Hildebrand-gedenkteeken, schrijft ons: Mij werden toegezonden eenige Haarlemsche bladen, waarin voorkomt een verslag van het prae-advies door B. en W. van Haarlem uit gebracht inzake de plaats voor het Hildebrand- monument, en ik stel er prijs op u hierover nog mijn meening te doen kennen, in het bijzon der wat betreft de daarin genoemde plaatsing op het grasveld tegenover het Pavüloen. Mijn bezwaren tegen de plaats ten zuid oosten van de Dreef werden uitvoerig gemoti veerd in mijn toelichting aan B. en W. van 24 Dec. 1931 (waarvan uw blad indertijd mede- deeling heeft gedaan) en ik heb daaraan niets toe te voegen. De bezwaren van B. en W. tegen plaatsing van bet monument bezuiden de Hertenkamp, met name dat aldaar het doorzicht zou wor den belemmerd, werden in dezelfde toelichting eveneens uitvoerig weerlegd. Gaarne wil Ik hieraan toevoegen de volgen de bemerkingen, in antwoord op de bezwaren van B. en W„ dat voor vreemde bezoekers het monument op die plaats moeilijk te vinden zal zijn: De groote verkeersweg Fonteinlaan gaat daar op zestig meter afstand langs het monu ment, zoodat sight-seeing-car-bezoekers van Haarlem hun auto niet behoeven te verlaten en vanaf hun plaats (zij het door de boomen) het monument kunnen zien. Meer aandachtigen bezoekers van Haarlem zal deze plaats zeker niet ontgaan en zij zullen het waardeeren, hier rustig hun aandacht op het monument te kun nen concentreeren. Wat betreft de veiligheid kan nog het vol gende gezegd worden: Aan het eind van een bespreking in Hotel Den Hout, door het Comité gehouden met de hoofden van Dienst van Openbare Werken, Hout en Plantsoenen, Politie en ondergetee- kende, waarbij aanwezig was de gemeente-se cretaris als vertegenwoordiger van B. en W., werd door den voorzitter geresumeerd, dat tegen de veiligheid te dier p'aatse geen bezwa ren ter tafel waren gebracht. Ten slotte de plaats op het grasveld tegen over het Pavilloen. De gedachte aan deze plaats is niet nieuw voor mij: integendeel, lk heb deze reeds eerder rijpelijk overwogen en als ongeschikt verworpen. Behoudens )de electri- sche tram in nabijheid, zal het monument daar verzinken in de ruimte. Het monument is te klein voor een plaats op zoo geringen afstand van het massale Pavilloen. Op zoo kleinen af stand zul'en beide elkaar niet verdragen. Ook dit is door geen beplanting op te hef fen, terwijl, zou deze van eenige importantie worden, hiermede terecht het doorzicht belem merd zou worden. Het verband tusschen Pavilloen en monu ment is in juiste verhouding aanwezig, zoo dit laatste geplaatst wordt bezuiden den Herten kamp. Niet alleen zal het monument daar een uitmuntende plaats vinden, doch evenzeer zal de plaats door het monument verrijkt worden. Met het voorgaande, in aansluiting op mijn eerdere rapporten, heb ik my volledig over de plaatsing van het Hildebrand-monument te Haarlem uitgesproken. Vorig bedrag totaal Op hoop van zegen voor bruid en bruidegom H. K. H. H. Mej. R. A. M. Van L. en M. 7.— 5.— 250 2.— 2.— Gisteravond is te Hlllegom nabij de Noor derlaan de auto van den heer C., directeur van diverse restaurants te Den Haag, door een auto, die van de tegenovergestelde zijde kwam, aangereden. Door den schok vloog het portier open en mevrouw C. viel uit den wagen. Ge volg waren inwendige kneuzingen en schram men. De heer C. zelf sloeg door den schok tegen het stuur, dat afknapte. Hij brak het neusbeen en een der knieschijven. Het echt paar werd naar het ziekenhuis in 't West einde te Den Haag vervoerd. De politie maakte procesverbaal op en nam de beide wagens in beslag. De muziekvereeniging van P. T. T.-perso neel „De Haarlemsche Postfanfare" geeft Za terdag 16 April, aanvang kwart voor negen, een uitvoering in het Gem. Concertgebouw. Dan zal het nieuwe vaandel der harmonie worden onthuld. Verder wordt aan dezen avond nog mede werking verleend door den humorist August de Laat. "KUISWEG 6 TELEFOON 11787 VRAAGT STALENBEZOEK gulden per jaar en voor zooverre zij ongehuwd zijn, berekend naar eenhonderd vijftig gulden per jaar. Onder overlegging van het, naar aanleiding van de hierboven afgedrukte voorstellen, van de Commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken ingewonnen advies hebben B. en W. de eer mede te deelen, dat zij, met ge noemde commissie, van meening zijn, dat geen termen bestaan om terug te komen op 't raads- sluit van 3 Februari 1932, no. 199, waarbij af- Zij stellen dan ook voor, de hierboven af- wyzend is beschikt op een verzoek om aan de hierbedoelde gewezen werklieden een gratifica tie toe te kennen. Wy stellen u dan ook voor, de hierboven af gedrukte voorstellen niet aan te nemen. In den R. K. Vrouwenbond Het bestuur van den R. K. Vrouwenbond schryft: Kent u hem niet van de „Mittovos" den gees- tigen, gryzen Pater met zijn interessante vroo- Vijke verhalen? Zoo ja, dan komt u zeker naar hem luisteren, zoo niet, dan bestaat er een uitgezochte gele genheid om met dezen boeienden redenaar ken nis te maken, want Vrydag 15 April 8 uur komt deze Pater in den schouwburg aan den Jans- weg spreken over het onderwerp: „Tusschen Russen en Chineezen". Het gespro- kenne zal met lichtbeelden worden geïllustreerd, De leden hebben vrijen toegang. Voor bijzonderheden betreffende introductie verwijzen wij naar de advertentie in het num mer van heden. Bovengenoemde Rederykerskamer geeft Don derdag 21 April haar Jaarlijksche donateurs uitvoering. Opgevoerd zal worden het bekende biyspel: Gebroeders Kalkoen. Dit koor zal onder leiding van den heer Jan Booda, Maandag 25 April een concert geven in de Gemeentelijke Concertzaal. Om. al worden uitgevoerd de zeer mooie cantate „Naar de Heide" van A. H. Amory. Van de firma Heenk is verschenen het al bum 1932. Het boekje is weer belangrijk uitgebreid en daardoor het meest volledige, dat op dit ge bied in Nederland verschijnt, met niet minder dan ruim 760 afbeeldingen in den beschrijven- den tekst. Aan het postkantoor Haarlem en zijn bykan- toren werd in den loop der maand Maart op spaarbankboekjes ingelegd f 389.444.51, en te rugbetaald f 366.437.61. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 23.006.90. Het aantal nieuw spaarbankboekjes bedroeg 272. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven en afgeschreven f 3550. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 3550. De heer J. G. van Kessel en mevr. Hoekstra— Zethof stellen voor aan de wegens het berei ken van den 65-jarigen leeftyd uit den gemeen tedienst ontslagen arbeiders A. A. de Gauw, Th. Konyn en H. Bosman, ter voorziening in hun onderhoud een gratificatie toe te kennen van 10 per week, ingaande op den dag van het ontslag. Dit voorstel is ingediend, schryven de voor stellers, omdat deze menschen, zooals den Raad bekend is, op zoodanigen leeftyd in den ge meentedienst zyn gekomen, dat zy niet meer voor een vaste aanstelling in aanmerking kon den worden gebracht, waardoor zy uit dien hoofde geen aanspraken op pensioen konden doen gelden. Hoewel betrokkenen in geen enkel opzicht rechten hebben, zyn zij toch een zoodanig aan tal jaren in den gemeentedienst geweest, dat het niet goed te verdedigen zou zyn en een slecht voorbeeld voor het particuliere bedryf, wanneer deze personen, nu zy 65 Jaar geworden zyn, zonder meer aan de particuliere liefdadig heid of armenzorg zouden worden prijs gegeven. Voorstellers willen echter met hun voorstel al lerminst een precedent geschapen zien en willen voor de toekomst ieder geval op zichzelf be schouwd zien. Zy doen dan met dezen een beroep op den Raad, hun voorstel te willen aanvaarden, om daardoor de betrokkenen als eerzame arbeiders den gang naar het Armbestuur te besparen. De heeren Baas, Wolzak en Castrlcum stellen voor aan de arbeiders A. A. de Grauw, Th. Ko nyn en H. Bosman een gratificatie te verleenen. in dier voege, dat zy zullen ontvangen een maandeiyksche uitkeering en wel voor zooverre zy gehuwd zyn berekend tegen driehonderd' De Kon. Ned. Brandweer-Vereenlging streeft naar de verkrijging van een uniforme wyze van signaal-geven in heel Nederland. Dit is de oor zaak, dat van heden af de Haarlemsche brand weerauto's van sirenen voorzien zyn, zooals dat te Amsterdam het geval is. Het signaal dat door middel van deze sirenen gegeven wordt, is op verren afstand duidelijk hoorbaar. Zoodoende worden de verkeersagenten, tramconducteurs en auto- en autobusbestuur ders tydig van te voren gewaarschuwd, zoodat zij maatregelen kunnen nemen, waardoor de brandweerauto's zonder vermindering van vaart ook op de drukste verkeerspunten kunnen doorrijden. Den tram- en autobusbestuurders zyn in ver band met deze verandering speciale construc ties gegeven: zy moeten onmiddellyk by het hooren van de brandweersirene hun voertuigen tot stilstand brengen. De bedoeling is, dat het geheele verkeer dadeiyk wordt stopgezet. Ook de bruggen, die eventueel open zyn, zul len onmiddellijk worden gesloten. De sirenen zullen alleen gebruikt worden op den heenweg naar den brand. Hedenmorgen hebben wy een demonstratie- tocht met een der brandweerauto's gemaakt. Reeds thans bleek dat deze verandering in de wijze van signaal-geven zeer nuttig is. De sirenen produceeren een scherp doordringend geluid. Natuurlijk moet het publiek in de prac- tijk worden „opgevoed", eer het nieuwe systeem geheel aan zijn bedoeling zal beantwoorden. I nde memorie van antwoord op het afdee- lingsverslag omtrent de begrooting dienst 1932 ;s medegedeeld, dat het o.m. in de bedoeling lag een plan te doen opmaken voor een complex woningen voor financieel-zwakke gezinnen en waarby op een bydrage in de huur van Ryk en Gemeente kan worden gerekend. De uitgewerkte plannen voor deze woningen bieden B. en W. aan. Het plan omvat 85 éénsgezinswoningen, één kantoortje en 11 bergplaatsen op een terrein, gelegen aan de Havikstraat, de Sperwerstraat, de Kievitstraat en de Nachtegaalstraat. Behalve een 11-tal woningen van eenigszins afwijkend type, voortvloeiende uit de gegeven sitiuatie, zijn alle woningen van dezelfde indee ling als die van de reeds gebouwde woningen voor financieel-zwake gezinnen. Zij bevatten dus op den begane grond een toegongsportaal, een woonkamer met twee kasten, een keuken, een W.C. e neen uitgebouwde bergplaats en op de verdieping drie slaapvertrekken elk met één kast. In tegenstelling met de reeds gebouwde wo ningen voor financieel-zwakken zyn deze wonin gen in plaats van plat afgedekt, van een flauw hellende kap voorzien, hetgeen een eisch van het uitbreidingsplan voor deze gronden is. De bouwkosten zullen tengevolge, hiervan wel iets hooger zyn dan by een platte afdekking het geval zou zyn, doch hiertegenover staat, dat de isolatie voor de vertrekken op de verdieping be ter geacht moet worden en op den duur het onderhoud van een met pannen bedekte over kapping geringer is dan van een plat dak. In dit geval achten wy de geringe verhooging van de bouwkosten bovendien geen bezwaar, omdat deze toch zoo gesteld kunnen worden, dat by de exploitatie tot een dragelijke huur kan wor den gekomen, zooals hieronder zal biyken. De Gevelcommissie heeft zich in principe met het plan kunnen vereenigen. Uit de hierby over legde bouw- en exploitatierekening biykt, dat de zuivere bouwkosten worden geraamd op 2.300.per woning en op 700,voor het kantoortje en elk der bergplaatsen, bedragende alzoo de totale bouwkosten ƒ203.900.Door de bykomende kosten zullen de totale stichtings- kosten 220.500.bedragen, hetgeen overeen komt met rond 2.490.— stichtingskosten per woning en rond 760.— stichtingskosten voor het kantoortje en elk der bergplaatsen. Onder de stichtingskosten is ook een post, groot 525.uitgetrokken voor den aanleg van de in het plan voorkomende en door het uit- breidngsplan geëschte voortuiinen. Het is ons bekend, dat van Rykswege veelal bezwaar ge maakt wordt tegen een dergeiyken post. In dit geval is het echter o.i. noodzakeiyk, dat de voor tuinen van gemeentewege worden aangelegd en onderhouden, omdat het hier betreft woningen voor financiëel-zwakken, die geen kosten voor dit doel kunnen besteden. De voortuinen zouden een haveloos en onordeiyk aanzien verkrygen in plaats van by te dragen tot het verkrijgen van een beter en vriendelijker aanzien, hetgeen toch juist de bedoeling is. Met de gewone uitgaven voor belasting, on derhoud, verzekering en algemeene onkosten wordt het totaal bedrag aan exploitatie-uitga ven 21.173.99 en zou met een weekhuur van ƒ4.67 per woning en van ƒ1.voor elke berg plaats een dekkende exploitatie worden verkre gen. Met de gewone jaarlyksche bydragen van Ryk en Gemeente kunnen deze woningen dus verhuurd worden voor 3.67 per week. Het ligt in de bedoeling van B. en W., zoodra mogelyk, in elk geval vóórdat met den bouw zal worden begonnen, een voorstel te doen om het voor den bouw benoodigd bedrag als voorschot te verstrekken aan eene alhier gevestigde, over eenkomstig de Woningwet toegelaten stichting of vereeniging. Aangezien de hiervoor noodige onderhande lingen nog niet zyn afgeloopen, stellen wy U voor het bouwvoorschot te uwer beschikking te stellen, en te machtigen het voorschot uit 's Ryks kas aan te vragen en den grond be schikbaar te stellen tegen den prys van 7.— per M2. De heer C. van Dullemen. werkmeester by de firma Beynes, die gisteren 40 jaar by deze fir ma werkzaam was, is daarvoor gehuldigd. Hy werd met zyn echgenoote per auto van zyn woning gehaald en daarna In tegenwoordigheid van het hoofdpersoneel namens directie en namens het perscenel toegesproken. Van de directie ontving de jubilaris de gebruikeiyke enveloppe met inhoud, van het persone-' een rookstoel en van ploegbazen van zyn afdee- ling bloemen. Het is voor het bestuur van de R. K. School voor Buitengewoon L. O. heden de biyde dag, dat het de inzegening heeft mogen geleven van zijn nieuwe schoolgebouw, de St. Josephschool, aan de Nicolaas van der Laanstraat. Deze plechtigheid werd vanmorgen verricht door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, die daarmede een byzonder ca chet aan deze opening gaf. Aan de plechtige inwijding was een gezon gen H. Mis in de Paterskerk voorafgegaan, vanmorgen 9 uur gecelebreerd door den Hoog- eerw. heer A. C. J. Sondaal, Deken der stad. By deze plechtigheid der inwijding werd Z. H. Exc. geassisteerd door den secretaris van het Bisdom, den Zeereerw. heer H. W. Agterof en den Zeereerw. heer pastoor J. P. Reynen- berg O.F.M. Onder de vele genoodigden waren de Hoog- eerw. heer H. C. J. Sondaal, plebaan L. A. A M. Westerwoudt, pastoors van stad en omge ving, mr. J. B. Bomans en mr. A. Bruck, leden van Ged. Staten van Noord-Holland, de heeren W. J. B. van Liemt en W. Roodenburg. wet houders van Haarlem, dr. A. van Voorthuyzen. inspecteur by het B. L. O., G. H. Weustink, inspecteur by het L. O. in de inspectie Haar lem, mr. K. Brants, hoofdinspecteur by het L. O., mr. dr. W. S. Witteveen, chef afd. onder wys Prov. Griffie, P. Kolgfleisch en Peizelaar van de afd. Onderwys ter gemeente-secretarie te Haarlem, J. Ch. Vintjes, inspecteur by de St. Vincentius-scholen te Amsterdam, E. P. Schuyt, hoofd der nazorg, hoofden van scho len voor B. L. O. te Haarlem en vele anderen. Nadat de plechtigheden der inzegening ver richt waren, was allereerst het woord aan pastoor Reynenberg, voorzitter van het bestuur, die gevoelvolle dankwoorden sprak voor het feit der tot stand- koming der school. Dankbaar is het bestuur jegens God, van Wien alle goed komt, want als de Heer het huis niet bouwt, bouwen de arbeiders vergeefs. Dankbaar is het bestuur jegens Mgr. Callier z.g., die een krachtige promotor voor de stich ting der school geweest is, jegens Mgr. Aen genent, die zoo mild de school steunt en nu de inzegening heeft willen verrichten, dr. Sterck, mr. Bomans, dr. Van Voorthuysen, de heeren Kalbfleisch en Peizelman, Ged. en Prov. Staten met mr. Bruck, die reeds als wethouder van Haarlem de stichting der school mede heeft willen bevorderen, mr. Witteveen, wethouder Roodenburg en speciaal wethouder Van Liemt, wien groote dank toekomt voor den noesten, onvermoeiden arbeid, door hem verricht voor de tot stand koming der school. Ten slotte richtte hartelyke woorden van dank tot het hoofd der school, den heer Schaap en het onderwyzend personeel, inzonderheid mej. Sophie Boon, en zeide, dat God ongetwij feld overvloedig zal vergelden, wat zy doet voor de kinderen, die hun zyn toevertrouwd. Nog deelde spr. mede, dat bericht van ver hindering was ingekomen van de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen en A. H. Ger hard, lid van Ged. Staten. Rede Bisschop. Monseigneur sprak allereerst zyn verheu genis uit over het voorrecht, dat hem te beurt gevallen is, deze school officieel te mogen ope nen. Hy Is n.l. overtuigd, dat deze opening een feit van groote beteekenis is allereerst voor het bestuur, dat zich jarenlang groote moeiten en opofferingen getroost heeft. Thans ziet het zich in staat gesteld door de vrygevigheid van provincie en gemeente de opening der school te mogen beleven, waarmede een der vurigste wenschen in vervulling is gegaan. Mgr. roemde dan de keurige inrichting van het gebouw en merkte dan op, dat de dag van heden niet alleen een feestdag voor het be stuur is, maar ook een feestdag voor katholiek Haarlem. Met groote voldoening valt te con- stateeren, dat wy steeds handhaven het stand punt, dat ons onderwys principieel moet zyn over de geheele linie, d.w.z. van de bewaar school tot en met de universiteit. De opening van deze school voor B. L. O. is een stap tot nadere bereiking van dit ideaal. Ook deze school streeft er naar, het principieel onder wys te geven en wl aan het geestelyk minder bedeelde kind. Zooveel als mogelijk is, moet ook aan dit kind bygebracht worden de ken nis van God en van eenige wetenschap, opdat zy zooveel mogelyk een toekomst vinden in de maatschappy. Dat dit onderwijs nu volmaakter gegeven kan worden, is een reden tot byzon- dere verheugenis. Tenslotte is het feit der opening een belang- ryke gebeurtenis voor de geheele gemeente. De goede. Mgr. hoopte van ganscher harte, dat deze zegen Gods in ruime mate op de school zou rusten, opdat ryke vruchten mogen afgewor pen worden ten bate van de kinderen, van het onderwijzend personeel, van katholiek Haar lem en van de geheele gemeente. Rede Mr. Bomans. Deze spreker zeide, dat eigeniyk i.ier had moe ten staan als vertegenwoordiger var het Pro vinciaal bestuur de heer Gerhard, maar namens hem komt spr. nu getuigen van diens verheu genis over het initiatief tot en de voleindiging van het groote plan: de stichting van deze school. De liefde van den heer Gerhard gaat allereerst uit naar het openbaar onderwys, maar over alle richtingen heen verheugt hy zich over wat gedaan wordt voor het misdeelde kind. Namens Ged. en Prov. Staten brengt spr. hulde en dank aan het bestuur der school, om er dan op te wyzen, dat de Maagd van West- Friesland en Holland nog jong is en verheugd rondspringt, maar dat zy toch eigeniyk de taak overgenomen heeft van de Nederlandsche Maagd, die een beetje achteraf komt. Misschien heeft zy nu haar schade wat willen inhalen door dr. Van Voorthuysen af te vaardigen. Wat den steun der Prov. betreft, het Bestuur der school is nu juist voor den regen binnen, ofwel, om het anders te zeggen, „das gibts nur einmal, es kommt nlch wieder". Het Ryk zal die taak in de toekomst moeten overnemen. Wel wilde spr. er het bestuur op wyzen, dat niet alleen gedacht moet worden aan het misdeelde kind, maar ook aan de misdeelde maatschappy en de misdeelde financiën. Diepe hulde wilde spr. brengen voor den sympathiekqn, onver- moeiden arbeid van „onzen Van Liemt". ..Wethouder Roodenburg. Deze spreker bracht de gelukwenschen over van het gemeentebestuur van Haarlem en uitte den wensch, dat het bestuur by dezen myl- paal niet zou biyven stil staan, maar voort zou gaan met den arbeid voor de behartiging van de belangen van het misdeelde kind. Dr. Van Voorthuysen. Deze zeide, dat het wat moeilyk was, als rijksambtenaar hier het woord te voeren, om dat het Rijk zich. wat achteraf gehouden heeft. Hy roemde de offervaardigheid, die is betracht bij de stichting der school en wenschte bestuur en onderwyzend personeel van harte geluk met den bouw van deze ruime goed ingerichte nieuwe school. Hij spoorde het personeel aan, steeds zyn volle liefde en toewyding aan het misdeelde kind te geven. De heer K. Brants b- ht als voorzitter van de Prov. Commissie van Advies voor het B. L. O. gelukwenschen over en uitte de beste wenschen voor den bloei der school. Wethouder Van Liemt Deze brengt het bestuur dank voor de tot standgekomen school, in hoofdzaak den voor zitter, die een geest van wysheid en wys beleid heeft gevoerd. Hy heeft blijk gegeven van stuw kracht, „ausdauer", dwars tegen den stroom in, die bewondering heeft gewekt. De voorzitter heeft verschillende personen herdacht. Spr. voegt daar nog een drietal aan toe, t.w. de heeren mr. Witteveen, Pyzelman en Andre, beide laatsten ambtenaren ten stad- huize. „Dat Gods zegen op uw werk moge rusten", daarmede eindigde spreker. De heer G. H. Weustink richt vooral gelukwenschen tot den heer Schaap. Spr. is biy, dat er nu een school tot stand gekomen is, waar vele leerlingen, die tot nu toe geweigerd moesten worden, een plaats kunnen vinden. Met een hartelyke felicitatie aan het bestuur eindigde spreker. Namens de Katholieke Vereenigingen van buitengewoon lager onderwijs richtte nog de heer G. A. E. Christ een woord van felicitatie tot het bestuur, waar mede de plechtigheid ten einde was en men overging tot een bezoek aan de tentoonstelling. Maandagavond omstreeks halfacht heeft op den Wykerstraatweg te Velsen-Noord een ern stig ongeval plaats gehad, dat aan eigen on voorzichtigheid te wyten was. De 21-jarige werklooze P. S., afkomstig uit Alkmaar, was er op uit geweest werk te zoe ken. Op de Velserpont klom hy op een vracht auto, waar hem reisgeld ontbrak. Om onbegrypeiyke redenen is hy op den Wykerstraatwek van den snel rijdenden wagen afgesprongen. Hy kwam te vallen, waarna hij door een achterop rijdenden vrachtauto werd overreden. Hierby bekwam S. geen letsel, om dat hij precies tusschen de wielen terechtge komen was. Hierna werd hij gegrepen door een luxe auto, die eveneens achterop reed. Ernstig ge wond werd S. opgenomen en in den winkel van den heer v. d. K. binnengebracht. Hij had een zware hoofdwónde bekomen, terwijl het linker oor hem by na geheel was afgescheurd. Nadat dr. F. voorloopig hulp had verleend werd S. naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwyk overgebracht. Woensdag 20 April, aanvang 8 uur, houdt jhr. J. C. Mollerus, secretaris der Kamea van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, voor de leden van het departement Haarlem van de Ned. My. voor Nyverheid en Handel, in restaurant Brinkmann een lezing over „Reisindrukken uit Amerika". Bureau van Politie, Smedestraat 9, bril en parapluie. Cornet, Voortingstraat 18, werkbroek. Strybosch, Gasthuislaan 118, ceintuur. Theel, Indischestraat 50, hond. Bureau van Politie, Smedestraat 9, hondenhalsband. Oly, Essen- straat 24, jas, Smits, Essenstraat 12a. rd„ kerk boekje. Diependaal, Spaarndamscheweg 41, hals ketting. v. Kessel, Gouwstraat 2, muts. Metz, Barteljorisstraat 10, idem. Cornelissen, Antho- niestraat 81rd., parapluie. Bros, Nauwe Gelde- loozepad 27, rywielbelastingmerk. Jonker, Sout- manstraat 38, idem. Joustra, Garenskokerskade 29. huissleutel, v. .Boekhoven, Bleekenbergplein 11, boodschappentasch. Domhof, Gen. Cronjé- straat 112, autowiel. Geboren: 8 April: z. van C. W. Grof f en- van Kleef: z. van C. W. van LeersumBrakel; d. van E. M. van de LaarschotDijkmans; z. van G. E. RaatgeverBosveld; 9 April: d. van C. Pesmanvan der Raad; z. van C. van Bilderbeekvan Stipriaan; z. van C. Dames Kervezee; z. van D. A. Wuhl—Kryndérs; z. Barteljorisstraat 16 Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers 98.— van L. C. Koningsvan der Putten: 10 April: z. van M. A. ZandvlietHulsebosch; d. van M. P. M. SchipperBecker; d. van H. Ruyze naarsDrommel; z. van K. E. HaitsmaDyk- huizen. Overleden: 8 April: C. S., 14 mnd., d. van D. J. Kamoen, Timorstraat; 9 April: D. van den Merkenhof, 43 jaar, Weltevredenstraat; 10 April: M., 2 mnd., d. van J. van Wyngaarden, Graafschapstraat; Th. W., 2 mnd., d. van J- van Wyngaarden, Graafschapstraat; C. P- BlaakWigman, 60 jaar, Gasthuisvest. Burgeriyke Stand Getrouwd: H. Verhoe ven en Trijntje de Vedt. Feestavond R. K. Bouwvakarbeiders In het R. K. Vereenigingsgebouw hield de afdeeling Velsen van den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef" Zondagavond een zeer druk bezochte feestvergadering. De voorzitter, de heer Th. Vermey, sprak in zyn openingswoord, zyn groote voldoening uit over de opkomst. Vooral verheugde 't hem, dat zoovele vrouwen waren meegekomen. Een spe ciaal woord van welkom richtte spr. tot den Zeereerw. heer pastoor J. Schoenmaker en den bondsvoorzitter Andriessen. Na nog te hebben aangedronken om anastonds by de propaganda- actie alle zeilen by te zetten om de afdeeling te versterken, gaf spr. het woord aan den bonds voorzitter, den heer Andriessen, voor het uit spreken der feest- en propaganda-rede. De ideeën, aldus de heer Andriessen, beheer- schen de wereld, wat dus zeggen wil, dat de richtingen bepaald worden door het beginsel. Heette 't vroeger, dat de arbeid een vloekwaar dig bestaan was, langzamerhand is hierin ver andering gekomen. Mede door de intrede van 't Christendom is de slaaf geworden tot vryen arbeider. Echter by de ontwikkeling en steeds toenemende rationalisatie van het grootbedrijf, is er van den arbeider niet veel meer dan een slaaf over. Het economisch stelsel is voor den arbeider meedoogenloos, hU is meer zaak dan mensch. Aan de hand der historie moet ook de Katho lieke arbeidersbeweging constateeren, dat eiken dag opnieuw voor de ideeën moet worden ge streden. Wij hebben mede te werken, dat de waarde van den arbeid weer wordt erkend. Het economisch raderwerk is vastgeloopen. Op ma chines en fabrieken wordt afgeschreven en nieuwe bedragen gereserveerd, maar wat doet men voor den ouden afgewerkten arbeider? Doordat er geen ordening is in het econo misch sociale leven, is het peil van den arbei der gedaald beneden hetgeen de R. K vakbe weging beoogt. De bestaanszekerheid voor dui zenden, ja millioenen bestaat niet meer, omdat men in de verhoudingen middel en doel uit het oog heeft verloren. Volgens de Encycliek Qua- dragesimo Anno. heeft de arbeider recht op een behoorlyk en rechtvaardig loon. Maar in dezen tijd, waarin alles is gericht op winst, wenschen wy, aldus spr. maar niet zonder meer te aan vaarden wat de ondernemers ons gelieven voor te spiegelen. Wij eischen de medezeggenschap en publiekrechtelyke bedrijfsorganisatie, waar aan tenslotte ieder zich heeft te onderwerpen. De Staat heeft mede te werken aan een juri dische orde en wij eischen dit van de regeering en eiken dag opnieuw zullen wy voortgaan met te werken aan de verheffing der arbeiders. Spreker wekte ten slotte op tot versterking der organisatie, waarby hy de hulp van allen inriep. Nog teveel wordt het werk aan enkelen overgelaten. De heer Andriessen bracht dank aan den af delingsvoorzitter, den heer Vermey, voor alles wat deze in de 8 jaar, dat hy deze functie waar neemt, voor de R. K. bouwvakarbeiders in het algemeen en voor de afd. Velsen in het 'jyzon- der heeft gedaan. Het is daarom zeer jammer, dat de heer Vermey zyn functie moet neerleg gen. Hij hoopt echter, dat zyn opvolger met zelfde werklust zal zyn toegerust. De rede van den bondsvoorzitter werd met denzelfden werklust zal zyn toegerust. Hierna werd door de tooneel vereenlging „Kunst zy ons Streven" van IJmulden-Oost, opgevoerd het biyspel „De duistere gast" van H. Bakker, waarmee veel succes is behaald. In de pauze had een verloting plaats. (Deze pagina is ged. gecorrigeerd). DINSDAG, 12 April. Vorige koersen 9.38 58.60 9.74? 34.55 936 58.50 9.74? 34.60 48.05 48.10 35.25 35.25 51.25 51.25 48.25 48.25 48.25 48.40 2.46? 2.46? 12.70 12.70 7.30 7.30 48.50 18.75 DINSDAG, 12 April. Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4J4 Nederland 1916 4 Nederland 1931 iy, N. Ind. 1926 AB.. Vorige koersen 1011 99? 90# 76 Banken koloniale Bank 47? (ndische Bank 54 Cert. Handel-My. 66 industrieën Jnilever 101? "alvé Delft 43? Mg. Kunstzyde 66/. Van Berkel's Pat19? Nieuwe Philips 4 ilich Accoustiek Ned. Ford ndustr. Buitenland Anaconda 111 3ethlehem Steel 15? O. 8. Leather li intern. Nickel 6? Viynbouw ^oeton Mynbouw 10 élg Exploratie 104? Petroleum Dordtsch' Petroleum Gaboes 9? Kon Olie 122 Perlak 76 Peudawa 5 Continental Oil S# •;nell Union Oil 3 3 5 2# Vorige koersen Rubber A'dam. Rubber 30 Bandar 22 Q Deli Batavia Rubber 6? Rott. Tapanoeli 4? Serbadjadi 7 Silau 4? V. I. G. O, Allted 27 intercontln Rubber i Scheepvaart Holl. Amerika Lyn üto Gem Eigend. Kon. Ned. "toomb. 4 6 li 2? 2? 2 9 8? 48 47? 2 2? Marine comm Marine pret Suiker L V. A. 159 151 >oerworedjo 6 vorstenlanden 37 35 Yctlons Idem 22 60 23.00 Tabak Deli Batavia 100 100 Dude Deli 103 ]03 Oostkust g Senembaö 126 125 .Maxwell Spoorwegen Union Pacific 59? 54 Wabash 2? 2? Sria 7 éi- Kansas City South 7J 7? Prolongatie -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2