Geschokt vertrouwen WAT DE STATISTIEK ONS LEERT Prikkeldraad Pater Hendricks S.J. OOK ROTTERDAM Loonsverlaging gemeentepersoneel De volkstelling in 1930 DINSDAG 12 APRIL Huldiging te Rotterdam Wij tellen nog 50.213 meer vrouwen dan mannen in Nederland Mei-leuzen Te laat berouw Niets aan te doen! CONTINGENTEERING VAN SCHOEISEL ENZ. De Minister over de bezwaren der Kamer DE MACHT VAN HET KLEINE Vóór Nederlandsch Fabrikaat HAMLET TE HILVERSUM Nieuwe decors Katholieke Handels- en Kantoorbedienden WERKVERSCHAFFING Aan 970 werkloozen DE TWENTSCHE BANK N.V. HET PACHTVRAAGSTUK Adres aan de Tweede Kamer UIT HET VEENBEDRIJF GEORGANISEERD OVERLEG Departementsambtenaren DE BEVOLKING NEEMT STEEDS SNELLER TOE HET CARTONCONFLICT Bemiddelingvoorstellen onjuist? TEGEN VERHOOGING Vermakelijkheidsbelasting te Leiden NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN GOEDERENTARIEVEN SPOORWEGEN De Commissie-De Vries gereed GLAS- EN KRISTALWERK Voorloopig geen contingenteering LOONSVERLAGING Bij A.T.O. en Van Gend Loos ONDERNEMINGSRADEN IN HET BUITENLAND Rapport der S.D.A.P. DE WITTE PATERS VAN KARDINAAL LAVIGERIE Veertig jaren te Boxtel Retraiten Sinds enkele maanden is het bekend: de val van het Engelsche pond betee- Kent een millioenen-schadepost óók voor de Nederlandsche Bank, dus óók voor 's Rijks schatkist, óók voor den Nederlandschen be lastingbetaler. In goed vertrouwen had de directie der Nederlandsche Bank een deel van haar be- Z1t belegd in Engelsche ponden-wissels. Veiliger kon het al niet, zoo meende jhen, en de belegging van bezit in bui tenlandsche wissels schijnt over het alge meen geen kwaad zaakje te zijn; naar de Minister van finantiën in zijn memorie antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot dekking van het ponden-verlies der Nederlandsche Bank immers mededeelt, ls er gedurende de eerste twaalf jaren ^an het loopend octrooi (19191920 t. m. 19301931) uit buitenlandsche beleggingen totaal een winst geslagen van rond I 86.690.000, zoodat er, ook na aftrek van det thans geleden verlies, nog een netto- öate van ruim f 56.000.000 overschiet. De Nederlandsche Bank heeft ten slotte dus nog lang niet slecht geboerd. Aanvankelijk is men geneigd, zich af te *ragen, of de Nederlandsche Bank zich aan dergelijke speculatie eigenlijk wel wagen •dag, want zoo zou men zeggen 't is dezen keer nog heel goed, nog heel gun stig zelfs afgeloopen, maar de gevolgen van zulke gokkerij kunnen ook funest zijn. Toegegeven moet echter wórden, dat de Nederlandsche Bank met haar geld toch ®rgens blijven moet en dat een zóó veilige belegging als in ponden vóór de depre ciatie eigenlijk geen speculatie heeten biag. Al kunnen de gevolgen van een zóó so- Ued gewaande belegging blijkens de Engste gebeurtenissen ook precies een der zijn en even bedroevend als die van °e ordinairste speculatie. Want, hoe men de zaak ook wendt of Keert, de Nederlandsche Bank zal een mil- d°enen-verlies moeten nemen en wij, arme belastingbetalers, zullen moeten meehelpen, Jet daardoor in de schatkist ontstane tfe- Kort aan te zuiveren. Dat is natuurlijk niet heel pleizierig. Maar dat is zelfs als wij onze malaise lh aanmerking nemen lang het ergste liet. f. Het ergste is, dat ons vertrouwen in een JUiancieele instelling als de Bank of Eng land en in de financieringspolitiek der En» selsche regeering door de jongste gebeur- teöissen ernstig geschokt is. Men zal zich herinneren, dat de directie der Nederlandsche Bank in de eerste da gen na den val van net pond op 27 September 1931 de geruststellende ver garing publiceerde, dat tengevolge van d'en val voor de Nederlandsche Bank geen brlies te duchten zou zijn, terwijl op 29 November de treurige waarheid bekend |eöiaakt moest worden, dat de Nederland se Bank en de Bank of England een ge tuigen van de ponden-daling te dragen zou KrJjgen. Dit de Memorie van Antwoord vernemen hoe die twee elkander tegensprekende Publicaties ontstaan zijn. .Toen in het najaar van 1931 de finan- Jieele positie van Engeland onzeker scheen •fc worden heeft er tusschen de Nederland sche Bank of England een gedachtenwis- uachteiywisseling plaats gehad: «J» schriftelijke of mondelinge verklaring, at de Nederlandsche Bank geen verlies op baar pondenbezit zou lijden, is daarbij door de ahk of England niet gegeven. Wel hebben de Ueeren Vissering en Tetrode in het, terstond na et onderhoud op schrift gestelde overzicht der gspreking geconstateerd, dat de leiding der vauk of England de meest geruststellende crkiaringen had afgegeven over den vasten 1 der Engelsche Regeering en de Bank England om den gouden standaard j, handhaven en over de bereidwilligheid der ahk om haren goudvoorraad ten volle voor '1 doel aan te wenden. Deze verklaringen, ge- Paard aan het feit dat de Bank of England, 1 verloor zij belangrijke bedragen goud, toch °g een aanzienlijken goudvoorraad, die op 21 cptember 1931 nog ruim 130 millioen be- ,j.0eg> te harer beschikking had, hebben de Uectie van de Nederlandsche Bank er toe ge- 'd, aan haar streven naar internationale sa- enwerking vast te houden en zich niet van aar pondenbezit te ontdoen. Het is uit den 0f J"d der zaak gemakkelijk achteraf critiek te 'enen, en het zou voor de bankleiding ge- s bhkelijker en eenvoudiger geweest zijn plot te den hand met de Bank of England door snijden, doch dan stelle men daarnaast de aa8, welke de critiek op de gevoerde gestie v Dok te Rotterdam hebben de bekeerlingen ah Pater Henurichs S.J. hun geestelijken jij der bij gelegenheid van zijn gouden klooster- Ubiieum en ter viering van zijn 70sten ver- Jaardag gehuldigd. In de kapel van het Allerheiligst Sacrament aU de Eendrachtsstraat droeg Pater Hendrichs morgens te half negen het H. Misoffer op jUstoor H. Drenth van de parochie van den Willibrordus aan den Breukelsdijk hi:ld jj rbij de feestpredikatie. Aan de algemeene k' Communie werd door meer dan honderd leerlingen met hun verwanten deelgenomen .Des middags was er van twee tot vier uur j b openbare receptie aan de pastorie der Paters V fh'feten aan de Van Vollenhovenstraat. Zeer 'en kwamen hier den beminden pater geluk- enschen en hem nog eens danken voor den jSenrijken arbeid, waarvan ook zij de vruchten Uden mogen plukken. Niet alleen echter be- i erlingen, ook zeer vele katholieken van Rot- verschenen daar en teekenden de feli- J>aie_reSisters. Namens het Comité heeft j^stoor Bonnike S.J. pater Hendrichs toegespro- en hem er op gewezen, dat hij door zijn cuden Keten der Waarheid ook een gouden 'en van vriendschap had weten te leggen s tUige de vele vrienden, die thans waren ver- tgCnen om hun geestelijken vader en vriend kunnen begroeten. lh de groote zaal van het Gebouw der St sephs Gezellen-Vereeniging vond des avonds b feestavond plaats met medewerking van e t R.K. Rotterdamsch Tooneelensemble-strijkje van het gezelschap Klein Tooneel, onder lei- ?8 van den heer Leon van der Hulst. voorzitter van het feestcomité, de heer W Dolk, heeft dezen avond geopend en pater 0. bdrichs namens het Comité een cadeau der couvert aangeboden. De huldigingsrede gehouden door den heer W. C. A. van lek, die eere-voorzitter van het feestcomité geweest. Ongetwijfeld heeft ook de Rotterdamsche Va ln8 een onafscheidelijk onderdeel gevormd ter de onverge elijke hulde, den grijzen pries- bereid. Daarvan getuigde pater Hendrichs fcVrnH? hartelljk woord van dank, dat hij dezen "d heeft gesproken. had kunnen zijn, wanneer wat goede be oordeelaars tot vrijwel het laatste oogenblik waarschijnlijk geacht hebben Engeland er in geslaagd ware den gouden standaard t» handhaven." Inderdaad! Met deze redeneering moet men wel vrede hebben. Door bedoelde gedachtenwisseling gerust gesteld, publiceerde de Nederlandsche Bank haar verklaring van 27 September. Echter zoo vervolgt de Memorie van Antwoord „Sedert dien is gebleken, dat de Bank of England zich op het standpunt plaatst, dat het loslaten van den gouden standaard een maat regel is, die voor de uitsluitende verantwoor ding komt van de Engelsche regeering en voorts dat tegenover den zooeve® bedoelden goudvoorraad van ruim 130 millioen pond ge steld moeten worden de leeningen die door de Engelsche Regeering en de Bank of England ter ondersteuning van het pond werden op genomen. Nadat een en ander door mondelinge en onberispelijke gedachtenwisseling was ko men vast te staan, heeft de directie van de Nederlandsche Bank haar communiqué van 29 November 1931 openbaar gemaakt." Zoo werd dus, blijkbaar zonder eenige gegeneerdheid, de indruk te niet gedaan, welke de Nederlandsche deputatie in Lon den was bijgebracht. De Bank of England stelde zich niet langer verantwoordelijk, maar verschool zich achter de regeering, die nu alléén ver antwoordelijk heette voor het loslaten van den gouden standaard. Was de directie van de Bank of England dan vóór 27 September ook niet verplicht geweest, de restrictie te maken, dat zij in geval de regeering den gouden standaard zou wenschen los te laten haar toezeg ging niet gestand zou kunnen doen? En had genoemde directie toen mogen verzwijgen, dat tegenover den goudvoor raad van ruim 130 millioen pond de lee ningen stonden, welke toen alreeds ter on dersteuning van het pond waren opgeno men? Zie, dat is het ergste van alles. Over het pondenverlies zullen wij hoe onaangenaam 't ook zijn moge nog wel héén komen, Maar dat een sterk vertrouwen zoo he vig geschokt werd, dat is zoo gauw niet weer te herstellen. Dat is het ergste in de huidige groote vertrouwenskrisis, waaronder de wereld toch al zoo erbarmelijk lijdt. Woensdag a.s. zal in het Georganiseerd Over leg een tweede loonsverlaging voor het ge meentepersoneel aan de orde komen. Het schijnt, dat deze tweede verlaging wederom 3 pCt. van het loonbedrag zal uitmaken en niet zal be staan in het teniet doen van de motie-Luhrs (3 pCt. pensioenpremie). Behalve loonkorting staan nog verschillende andere bezuinigingsmaatregelen op de agenda zooals het op wachtgeld stellen van personeel boven een bepaalden leeftijd en de verkorting van den werktijd. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de wetsont werpen tot regeling van den invoer van schoeisel, van tricotgoederen, van wollen en halfwollen stoffen en van bovenkleeding. Hieraan wordt het volgende ontleend: De minister is het niet eens met die leden, welke van meening waren, dat deze contin. genrteeringstoesluiten niet overeenstemmen met de bedoeling van de crisis.invoerwet. In derdaad wenscht de regeering door middel van deze wet op te treden tegen abnormalen invoer, doch bij de behandeling dezer wet in de Staten.Generaal is tevens gewe zen op de mogelijkheid, dat invoer, die on der andere omstandigheden normaal zou kun. nen worden genoemd, onder de huidige buiten gewone omstandigheden als „overmatig" zou moeten worden aangemerkt. Contingenteering op een lager percentage dan 100 behoeft dus geenszins in strijd met de bedoeling der wet te zijn. De minister is zich bewust van de groote moeilijkheden, welke in het bijzonder de con tingenteering van bewerkte stoffen medebrengt. Hij is echter van meening, dat een behoorlijke indeeling van een bepaalde groep, welke men wil contingenteeren, niet ondoenlijk is. Dat aan de bevoegdheid, welke de Crisis- invoerwet geeft, een veelzins te laken gebruik wordt gemaakt, zooals door eenige leden wordt beweerd, kan de minister niet inzien. De opvatting' van verscheidene leden, dat bij contingenteering naar de waarde te groote invoeren zouden kunnen plaats vinden ten ge. volge van de sedert 1930 opgetreden waarde daling, meent de minister te moeten weerspre ken. Bij de vaststelling der waardecontingenten is steeds het contingent naar de hoeveelheid berekend en met inachtneming' van een coëf- ficent voor de waardedaling in een contingent naar de waarde omgezet. Aan de instelling van een commissie voor de onderscheidene branches welke ten aanzien van de uitwerking der verschillende contingen. teeringsmaatregelen het bureau ter zijde kun. nen staan, doet zich vooralsnog geen ernstige behoefte gevoelen. De minister is echter bereid deze suggestie nader te overwegen, zoodra zulks wenschelijk mocht blijken. De vraag of in het algemeen de goederen, welke ten behoeve van het veredelingsverkeer worden ingevoerd, ook aan contingenteering' moeten wouden onder, worpen, wordt ontkennend beantwoord. Ten aanzien van het schoeisel weerspreekt de minister .de meening als zouden de voor loopig vastgestelde percentages te laag zijn be rekend en een inconsequentie in zich sluiten. Rekening moet worden gehouden: lo. met een te verwachten belangrijk consumptieverlies op grond van verminderde koopkracht en voorts met een exorbitante voorraadvorming' waarvan de invloed zich nog lang op de markt zal doen gevoelen. Wat de tricotgoederen, wollen en halfwollen stoffen en bovenkleeding betreft, loopt de con- tingenteeringstermijn met het einde van deze maand af. Tegen 15 dezer wordt nader advies ingewacht, waarna de minister zich zal bera. den of verlenging van de drie ter zake be staande Koninklijke Besluiten noodig is. In afwijking van hetgeen door enkele leden wordt betoogd, is de minister van meening dat gebreide goederen hier te lande in voldoen de mate gefabriceerd worden om in de behoefte te kunnen voorzien. Voor een aantal goederen, waarop verschei dene leden de aandacht vestigden, zooals och. tendjaponnen, confectie van zijden stoffen enz., is in overweging genomen, deze bij een eventueele verlenging van de contingenteering hiervan uit te sluiten, Nederland telt ruim 7 millioen inwoners. Wanneer wij dus aannemen, dat Nederland 1 y2 millioen gezinnen telt, zullen wij wel niet ver van de waarheid af zijn. Stelt, dat in elk gezin eiken dag door één der gezinsleden, wie dit is komt er niet op aan, een artikel wordt gekocht van buitenlandsch fabrikaat in plaats van dat een even goed voortbrengsel van de nationale industrie zou zijn gekocht en dat hiervoor was betaald het luttele bedrag van 0.40. Laten wij verder aan nemen, dat de waarde van dit artikel toen het de fabriek verliet, ƒ0.20 bedroeg, dan wordt daardoor door elk gezin per jaar aan de Neder landsche industrie onnoodig onttrokken een bedrag van 365 x ƒ0.20 ƒ73, en dus in het geheel door alle Nederlandsche gezinnen te zamen voor een bedrag van 1% millioen x 73 109K millioen. Laten wij verder eens aannemen, dat het gemiddeld jaarlijksch inkomen van een gezin 2500 bedraagt, dan zouden, wanneer in plaats van het buitenlandsche artikel een voortbreng sel van de Nederlandsche nijverheid was ge kocht, een jaar lang 43.800 gezinnen zelfstandig in hun bestaan hebben kunnen voorzien. Nu kan men de opmerking maken, dat -dit maar een theoretische beschouwing en een zeer eenvoudig rekensommetje is, maar in ieder ge val blijkt uit dit eenvoudige voorbeeld wel de groote waarheid van het spreekwoord: „Vele kleintjes maken één groote". Niet genoeg kan dan ook gewezen worden op het groote nationale belang, dat er in is ge legen waar en wanneer mogelijk aan de voort brengselen onzer eigen nationale nijverheid de voorkeur te geven. Het is een verblijdend verschijnsel, dat deze leuze hoe langer hoe meer veld wint en het is te verwachten, dat de 150 Nederlandsche industrieele openlucht-filmvoorstellingen, die gedurende zes achtereenvolgende maanden door de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" in steeds afwisselende plaatsen zullen worden gehouden, krachtig er toe zullen bijdragen dat de leuze „Koopt toch uit den vreemde niet wat het eigen land u biedt", hoe langer hoe meer ingang bij onze landgenooten zal vinden. Zéoals reeds is medegedeeld heeft het be stuur van de Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" voor het organiseeren van deze open lucht filmvoorstellingen een speciaal hiervoor ingerichte auto aangeschaft en zal deze rond reis door Nederland op 18 April a.s. aanvangen te beginnen met de provincie Friesland. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den tooneelkunstenaar Eduard Verkade, geeft het gezelschap Verkade op den 14en April a.s. een buitengewone voorstelling van Hamlet in het Casino te Hilversum. Voor deze voorstelling worden geheel nieuwe costumes en decors vervaardigd, naar ontwer pen van Rie Cramer. In de te Utrecht gehouden vergadering van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden werd tot hoofdbestuurder en derde gesalarieerde gekozen de heer A. de Graaff uit Den Haag, die reeds was belast met het beheer der werkloozenkas. In verband met den voortgang der werk zaamheden, waaronder ook de verbetering der Iidden-Regge kan worden genoemd, zullen in het pas aangevangen werkseizoen, voor zoover thans bekend is, 360 grootestads-werkloozen en 610 werkloozen uit Twente, dus in totaal 970 personen, bij deze waterschapswerken worden geplaatst. De grootestads-werkloozen zullen wor den gehuisvest in de kampen te Nijverdal, Har brink (gemeente Tubbergen), Enter en Zuna (gemeente Wierden). Een deel der bedoelde werkloozen is reeds bij deze werken geplaatst. Naar wij vernemen zal aan de op 7 Mei a.s. te Enschede te houden algemeene vergadering van aandeelhouders van „De Twentsche Bank" N.V. worden voorgesteld over het jaar 1931 een dividend van 4 pCt. uit te keeren, met inbe grip van het reeds uitbetaalde interim-dividend van 2 pCt. Het hoofdbestuur van den Bond van Land- pachters iri Nederland, heeft zich met een adres gewend tot de leden van de Tweede Kamer, waarin met klem wordt verzocht het wetsvoorstel van den heer Ebels c-s., houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten, ongewijzigd aan te nemen. Dit voorstel is volgens den adressant de laat ste en eenige kans tot redding voor tienduizen den pachters, die zonder een wettelijk recht op reductie, gebaseerd op de zware crisis, die de landbouw doormaakt, ten onder zullen moe ten gaan. Alleen een regeling als in dit voorstel vervat, kan de pachtersstand helpen, daar de vrijwillige reductie, door verpachters gegeven, in bijna alle gevallen beslist onvoldoende is. Bij het adres is een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd. De Hoofdbesturen van de Chr. en R. K. Landarbeidersbonden hebben aan het bestuur van den Vervenersbond voor Dedemsvaart en omgeving, omvattende de veenderijen te Nieuwe Krim, Dalerveld en Dalerpeel en de Hoogeveen- sche Venen, medegedeeld, dat het aanbod van de verveners, inhoudende een loonsverlaging van 7%, met uitzondering van het maken en droogmaken van korte turf, het bakbaggeren en het uurloon, welke loonen blijven gelijk aan het tarief voor 1931, is aanvaard. De werkzaamheden zijn heden hervat. Dit is het eerste Veengebied, waar overeenstemming is bereikt. De bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren, werkzaam bij de departementen van algemeen bestuur en met dezen gelijk te stellen ambtenaren, heeft in haar onlangs gehouden vergadering besloten, zich nog met betrekking tot een enkel punt, dat Thans heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek, in een kiein boekje, de gedetailleerde resultaten gepubliceerd van de op 31 December 1930 gehouden volkstelling. De .Avondpost" ont leent er een en ander aan. De totale bevolking van ons land bleek te zijn 7.935 565, of bijna 8 millioen, en daarvan waren 3.942.676 mannen en 3 992.889 vrouwen. Zoodat er in ons land op genoemden datum 50.213 meer vrouwen dan mannen waren. Inmiddels heeft nadien onze bevolking de 8 millioen overschre den: op 1 October jj. was het cijfer iets er boven. Ziehier den loop der bevolkingscijfers gedu rende de laatste eeuw: Mannen Vrouwen Totaal 1830 1.278.046 1.335.441 2.613.487 1840 1.401 004 1.459.555 2.860.559 1849 1.498.811 1.558.068 3.056.879 1859 1.629.035 1.680.093 3.309.126 1869 1.764.118 1.815.411 3.579.529 1379 1.983 164 2.029.529 4.012.693 1889 2.228.487 2.282.928 4.511.415 1899 2.520..602 2.583.535 5.104.137 1909 2.899.125 2.959.050 5.858.175 1920 3.410.262 3.455.052 6.865.314 1930 3.942.676 3.992.889 7.935.565 In een volgend staatje wordt ons getoond: le. de percentsgewijze groei der bevolking en 2e. de verhouding van het aantal mannen en vrou wen. Aldus: Toeneming Aantal vrou- der bevolking wen op per jaar 1000 in mannen 1830 1-045 1840 0.91 1.045 1849 0.67 1.040 1859 0.79 1.031 1869 0.80 1.029 1879 1.14 1.023 1889 1.18 1.024 1899 1.24 1.025 1909 1.39 1.021 1920 1.45 1.013 1930 1.46 1.013 Uit deze cijfers valt tweeërlei te constateeren. Aan den eenen kant: dat de bevolking steeds sneller toeneemt Anderzijds: dat het vrouwen overschot geregeld kleiner wordt. Wat het eer ste punt betreft kan er voorts op gewezen wor den dat er in den groei van het bevolkings cijfer een zekere regelmaat zit. En inzake het tweede punt wordt opgemerkt, dat het kleiner worden van het vrouwen-overschot wel een ge volg zal zijn van het feit dat de sterfte, die vroeger onder de mannen beduidend grooter was, meer en meer gelijk wordt. In de laatste 10 jaar is de bevolking met 1.070.251 zielen toegenomen, en wel doordat le er 1.057.891 meer geboorte- dan sterfgevallen waren en 2e zich 12.360 personen meer in ons land vestigden dan er uit vertrokken. Wanneer men vervolgens in het boekje raad pleegt de cijfers van de gemiddelde jaarlijksche toeneming der bevolking, sinds 1920 ziet men, dat de katholieke provincies bovenaan staan. Immers, die gemiddelde jaarlijksche toeneming bedroeg, in percenten, in: Limburg 2.26 Noord-Brabant 2.04 Utrecht 1-74 Overijsel 1-73 Zuid-Holland 1-55 Noord-Holland 1.52 Gelderland 1-29 Groningen 0.71 Drente 0.59 Friesland 0.43 Zeeland 0.10 Limburg en Brabant staan dus bovenaan en komen een heel eind boven het algemeene ge middelde van het Rijk (1.46) uit. De groep der gemeenten met meer dan 100.000 inwoners, die in 1920 nog 4 bedroeg, (Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht) is met 2 toegenomen (Haarlem en Groningen) en bedraagt dus 6. Eindhoven kwam er (met 94.948 inwoners) heel dicht bij. Vermoedelijk echter zal de crisis, met name de ontslagen op de Philipsfabrieken, het cijfer wel hebben doen dalen. Er zijn thans in ons vaderland 1078 gemeen ten, als volgt verdeeld: Boven 100.000 inwoners 6 Van 50.000 tot 100.000 inwoners 12 Van 20.000 tot 50.000 inwoners 28 Van 10.000 tot 20.000 inwoners 86 Van 5.000 tot 10.000 inwoners 172 Van 2.000 tot 5.000 inwoners 375 Van 1.000 tot 2.000 inwoners 231 Van 500 tot 1-000 inwoners 140 Minder dan 500 inwoners 28 Sinds 1899 is het aantal gemeenten (door an nexatie) met 43 verminderd. Wanneer wij vervolgens de 11 provinciën, waarover deze 1078 gemeenten verdeeld zijn, rangschikken naar het bevolkingscijfer, krijgen wij dit resultaat: Mannen Vrouwen Totaal Zuid-Holland 957.413 1.000.165 1.957.573 Noord-Holland 737.129 772.458 1.509.587 Noord-Brabant 462.367 446.019 898.386 Gelderland 417.397 411.896 829.293 Limburg ..7.281.192 269.648 550.340 Overijsel 263.602 257.186 520.788 Utrecht 199.548 207.412 406.960 Friesland 200.079 199.580 399.659 Groningen 195.240 197.196 392.436 Zeeland 123.914 123.692 247.606 Drente 114.795 107.637 322.432 Amsterdam alléén heeft meer inwoners dan 7 van onze provincies; Rotterdam eveneens; 's-Gravenhage alléén heeft meer inwoners dan 5 van onze provincies. En: laat ons besluiten met de baby's. De kleinste drie gemeenten van ons land zijn Hemmen (Gelderland) met 206, Katwoude (Noord-Hol land) met 236 en Bemelen (Limburg) met 246 inwoners, bij de met den minister van Financiën gevoer de briefwisseling over de positie en de forma tie van het personeel bij den Pensioenraad ter sprake was gekomen, nader tot den minister te wenden. Een voorstel om der Regeering te verzoeken om toezending van de dienstorders, instructies enz., inhoudende bijzondere arbeids- en dienst- voorwaarden voor het personeel bij den Pen sioenraad, werd naar aanleiding van daartegen ingebracht bedenkingen door de voorstellers ge wijzigd in dier voege, dat het eenerzijds beperkt werd tot voorschriften, uitgevaardigd na den datum van inwerkingtreding van het Algemeen Rijksambtenarenreglement en anderzijds werd uitgebreid tot alle diensten, voor welker amb tenaren de commissie is ingesteld. Het aldus gewijzigde voorstel heeft de goedkeuring der vergadering niet kunnen verwerven. Voorts is een voorstel betreffende de hulp schrijvers bij het departement van Defensie na bespreking aangehouden, terwijl een voorstel betreffende het personeel bij het Rijksinkoop- bureau in verband met in de vergadering ge dane mededeelingen door de voorstellers is te ruggenomen. Daar thans allerlei geruchten verspreid wor den over bemiddelingsvoorstellen in het Car- tonconflict verzoekt men ons van bevoegde zijde mede te willen deelen, dat alle berichten dien aangaande onjuist zijn is er nog geen enkel voorstel gedaan. Zaterdagmiddag hebben vertegenwoordigers van den Nederlandschen Bioscoop-Bond een onderhoud gehad met den Wethouder voor de Financiën van Leiden, den heer T. S. Gos- linga. Zij hebben daar in den breede hunne bezwaren ontwikkeld tegen de voorgestelde verhooging der vermakelijkheidsbelasting met 20 Het College van B. en W. zal zich naar aanleiding van de naar voren gebrachte bedenkingen heden nader beraden. Intusschen hebben verschillende corporaties zich aangesloten bij de protest-actie van den Nederlandschen Bioscoop-Bond. De Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond heeft in een adres aan, den raad der gemeente Leiden met aandrang verzocht het voorstel tot verhooging der vermakelijkheidsbelasting niet aan te nemen. Vervolgens zijn telegrafische betuigingen van adhaesie aan het door den Nederlandschen Bioscoop-Bond tot den gemeenteraad van Lei den gerichte adres gezonden door o.a.: Ned. Vereeniging van Tooneeldirecteuren te Amster dam, de Nederlandsche Artistenorganisatie te Amsterdam, de Ned. Vereeniging van Kermis- vakgenooten „Ons Belang" te Utrecht, de heeren Hugo Helm en Fritz Hirsch, te 's-Gra venhage het Variété-Gezelschap Faveur te Rot terdam, de N.V. Italiaansche Opera te 's-Gra venhage. Bij het Centraal Stembureau is bericht in gekomen, dat jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aanneemt. Thans is benoemd verklaard tot lid dier Ka mer de heer J. Langman, te Wassenaar. Voorts is een schrijven ingekomen van den heer K. Eelderink te Vianen, waarin deze ken nis geeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet aan te ne men. In diens plaats is thans benoemd verklaard de heer B. G. Peereboom te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen is het verslag van de commissie-De Vries in zake de goederen-tarie ven bij de Nederl. Spoorwegen Maandag aan den Minister van Waterstaat aangeboden. Het verslag zal binnen enkele dagen worden gepubliceerd. Naar wij vernemen, heeft de Regeering te gelijkertijd met de publiceering van het Ko ninklijk Besluit, houdende contingenteering van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muur- en wandtegels besloten, dat voorloopig niet tot contingenteering van glas en kristalwerk zal worden overgegaan. De directie van de A.T.O. en Van Gend Loos heeft aan de vakbonden, waarin het per soneel georganiseerd is, medegedeeld, dat de noodzakelijkheid zich opdringt, naast bezuini gingsmaatregelen door ontslag van overcom pleet personeel, ook de loonen en salarissen met ingang van 1 Juli a.s. met ongeveer 10 procent te verlagen. Uiterlijk 7 Mei verwacht de directie het antwoord der vakbonden dienaangaande. Wij ontvingen van de N.V. de Arbeiderspers te Amsterdam een rapport over de practijk der Ondernemingsraden in het buitenland. Een commissie, samengesteld uit S.DA.P. en N.V.V. heeft deze kwestie in verband met de hangende bedrijfsradenwet, bestudeerd in Duitschland, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. De commissie confereerde met de vakvereeni- gingsbestpuxen in de laatste beide landen en bracht een bezoek aan verschillende fabrieken. Haar algemeene conclusie is, dat uit de be drijvigheid, door de Ondernemingsraden aan den dag gelegd, kan worden vastgesteld, dat de invoering der Wet op de Oidememingsraden in de bezochte landen goed is geweest, al blijft er dan aan de Wet nog een en ander te ver beteren over. Op grond van haar ervaringen stelt zij dan ook enkele wijzigingen voor in het zelfde commissie uit S.DA.P. en N.V.V. opge steld. Het dagelij ksch bestuur van den Algemeenen Raad uit S.D-A.P. en N.V.V. heeft na raad pleging der wederzijdsche besturen de Mei leuzen van dit jaar als volgt samengesteld; Voor socialisatie Voor ontwapening Naar de 46-urenweek Betere werkloozenzorg Dat is dus weer „voor mekaar". Als de roode volgelingen nu maar niet al te scherpzinnig op de beteekenis dezer leuzen ingaan! Voor socialisatie: Wanneer zal ooit de socialist geboren worden, die ons eens uiteenzet wat onder .socialisatie" eigenlijk te verstaan is! Voor ontwapening: Nationaal? Onszelf van ieder reëel verdedi gingsmiddel ontdoen? Arme socialistische vrou wen en kinderen, wanneer Neerland eens het slachtoffer werd van zijn weerloosheid! Naar de 40-nren-week: Met behoud van het volle loon? Dat wordt er niet bijgeleusd. Betere werkloozenzorg: Daar zijn wij allemaal glad vóór; De over heid sukkelt alleen maar "n beetjp met de geld zaken. Overigens: Pracht-leuzen! Het conservatieve liberale vrijhandels-blad, de „Nieuwe Rott.", constateert, dat de Kamer leden, die er thans over klagen, dat de Regee ring de Crisis-invoerwet in de contingentee- ringsbesluiten niet uitvoert volgens de bedoe ling, die men daarbij had toen de stemming in de Kamer plaats moest vinden, een te laat berouw toonen. In strijd met deze bedoeling achten sommige Kamerleden het ni. (volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer), dat de R'geering op de basis van den invoer in vorige jaren con tingen teert op een lager percentage dan 100. De heeren zijn, zegt de „Nieuwe Rott.", in dertijd genoeg gewaarschuwd. Wij hopen, dat de aldus bekapittelde Kamer leden zich van het verwijt niet te veel zullen aantrekken en liever van alle berouw afzien. Te laat berouw zullen zij (met Regeering en Kamer en „Nieuwe Rott." incluis) eerder moe ten gevoelen over het feit, dat niet reeds veel en veel vroeger afweermaatregelen werden ge nomen om onze industrie zooveel mogelijk het heel erge te besparen, dat zij thans on dervindt. In de „Vrijz. Demokraat" jammert een schrij ver er over, dat er geen groei zit in het leer lingental der openbare school: het aantal kin deren, dat het lager onderwijs volgt, steeg in 1930 met 21.739 oftewel 1.87 pCt. In deze stijging had het openbaar onderwijs geen deel. zijn leerlingental liep zelfs terug met 8442, of 1.85 pCt: de bevolking der bijzondere scholen daarentegen groeide met 30.181 of 4.28 pCt (die der Katholieke scholen zelfs met 5.09 pCt.). 't Is heel erg voor den vrijz.-dem. schrijver, en hij meent dan ook, dat hier niet lijdelijk mag worden toegezien; propaganda moet er worden gevoerd voor de openbare school en men moet het bijzonder onderwijs eens „bekijken" daarbij de vraag overwegend, waarom dit (bij zonder) onderwijs zoozeer begeerd wordt en wat deszelfs beginsel is. Wij vreezen, dat dit overwegend .bekijken" mitsgaders ook de propaganda voor het openbaar onderwijs weinig baten zal; de katholieke en christelijke bevolking groeit, als gevolg van zekere gewetens-consequenties, nu eenmaal het sterkst, en wie katholiek of christelijk is, weet welk onderwijs hij zijn kin deren geven moet. Daar is niets aan te doen. Tenzij de voorstanders' der openbare school de bovenbedoelde gewetensconsequenties even eens gaan aanvaarden.... Op „St. Charles" te Boxtel hebben de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie den dag her dacht, waarop zij vóór veertig jaren zich te Boxtel vestigden. Des ochtends droeg Pater Overste een plechtige H. Mis met assistentie op. De jubileerende paters ontvingen talrijke blijken van belangstelling. Oan. maakten hun opwachting de geestelijkheid der Boxtelsche parochies, deputaties der Apostolische School der Assumptfonisten en van de stichting La Salie. Er waren bloemen en geschenken en talrijke telegrafische en andere gelukwen- schen. In het Bisschoppelijk Retraitenhuis „De Thabor" te Rotterdam zullen de retraiten als volgt plaats vinden: 2528 April: Gehuwden, P. Carmeliet. 14 Mei: Meisjes, P. Franciscaan. 811 Mei: Meisjes, P. Capucijn. 1720 Mei: Leden Derde Orde St. Franciscua, P. Franciscaan. 2225 Mei: Meisjes, P. Jezuiet. 30 Mei2 Juni: Gehuwden Euch. Retraite, P. Passionist. 811 Juni: Verloofde dames, P. Dominicaan. 1316 Juni: Gehuwde dames, P. Carmeliet. 1822 Juni: Meisjes van 1725 jaar, P. Cap. 2730 Juni: Gehuwde dames, P. Capucijn. P. Augustijn. 47 Juli: Leden der H. Familie Euch. Retr, 1013 Juli: Jonge dames, P. Franciscaan. 1821 Juli: Meisjes van 1725 J., P. Dominic. 2427 Juli: Congr. 4'dam en Leiden, P. Pass. 2730 Juli: Meisjes, P. Jezuiet. 1—5 Aug.: Jonge dames, P. Dominicaan. 710 Aug.: Meisjes. 1619 Aug.: Meisjes, P. Passionist. 2225 Aug.: Dames onderwijzeressen, P. Jezuiet 2730 Aug.: Meisjes, P. Jezuiet. 47 Sept.: Meisjes Euch. Retr., P. Augustijn. 710 Sept.: Verloofde meisjes, P. Franciscaan. 1215 Sept.: Gehuwden, P. Capucijn. 1821 Sept.: Jonge dames. 26—29 Sept.: Deden der H. Familie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5