DINSDAG 12 APRIL DE K.J.M.V. IN HET BISDOM HAARLEM Besturendag te Noordwijkerhout UIT DEN HAAGSCHEN RAAD De heer Van Vuuren herdacht BELASTINGVERHOOGING TE LEIDEN De vermakelkheidshelasting „voorloopig" van de baan R.K. AMBTENAARS- VEREENIGING Jaarvergadering te Breda DREIGENDE STAKING IN HET VEENBEDRIJF Bereid tot loonsverlaging van 5 pet. SCHEURLEER EN ZONEN De Incassobank treedt in relatie AANLEG STAATS- BQSCHKWEEKERIJ De belangen der boomkweekers niet geschaad AUGUST VERMEYLEN 60 jaar GEEN VACANTIE Inplaats daarvan werkloozensteun Akte-examens wis- en natuurkunde m.o. en wiskunde l.o. in 1932 EUCHARISTISCH CONGRES TE DUBLIN GOUDEN KLOOSTERFEEST PASTOOR L. POELL Onderscheiding Waterschout Voogdijraad Machinisten-examen Technische Hoogeschool Diamanten Congregatiejubileum Naar de missie In de Missie overleden Stichting „La Salie" te Boxtel DEENSCHE HUMOR MAX PALLENBERG „Eins Zwei Drei" R.K. ARBEIDERSBEWEGING TE EINDHOVEN Sterke stijging van het ledental ACADEMISCHE EXAMENS Leopold Kêrakauer HET HOLLANDSCHE STRIJKKWARTET Naar Parys ST. ANTONIUS-ORATORIUM Eerste opvoering te Venray ADAM WINTER Bezoekt Nederland NIEUWE UITGAVEN V' De nog jonge Bond van Katholieke Jonge Middenstandsvereenigingen in het bisdom Haarlem heeft Zondag den eersten besturendag gehouden in het Retraitehuis te Noordwijker hout. Zestien vereenigingen zijn thans aange sloten en meer dan 80 bestuursleden eh mode ratoren waren aanwezig. Slechts Alkmaar blonk uit door een totaie afwezigheid. Nadat de K. J. M. V.-ers het retraitehuis bezichtigd hadden en zich tegoed hadden ge daan aan een kopje koffie, heette de directeur van het huis, pater Lauryssen, zijn gasten wel kom. De bondsvoorzitter, de heer Ton Lohman. vroeg allereerst een gebed voor het eerste over leden lid in de jonge beweging. Spreker zette het doel van de bijeenkomst uiteen: de be sturen dichter bij elkander te brengen en dat gene te geven, wat voor de leiding noodig Is. Rector Timp, bondmoderator, uitte zijn groote vreugde over de bijzondere opkomst, die hij verblijdend en hoopvol voor de toekomst noemde. Spr. stelde eerst de vraag: Hoe moe ten wij de K. J. M. V. uitwendig versterken? Er wordt van ons gevraagd Katholieke Ac tie en geen on-katholiek fatalisme, opgeroe pen worden mannen van de daad. Groote zielen zijn nocdig in onzen geweldigen tijd. Er wordt verwacht, dat ook de zonen uit den middenstand komen en de K. J. M. V. moet een der sterkste compagnieën zijn. De bestu ren dragen een verantwoordelijke positie, zij hebben te zorgen dat de beweging geleid wordt in de banen door onzen oisschop aan gegeven en voorgeschreven. De jongeman zelf is de drager van de jeugdbeweging! Het bondsbestuur beijvert zich in het op richten van nieuwe afdeelingea. de besturen moeten zorgen voor de versterking in de af- deelingen zelf. Nadat spreker nog eenlge iteme zaken over het aanemen van leden eu act maken van propaganda behandeld had, besprak hij de in wendige organisatie van de K. J. M. V Voorop gezet werd, dat de K. J. M. V. een vormend instituut is. Vorming wordt allereerst geëischr en wanneer een lid zich daar niet bij Kan neerleggen en alleen aan het vermaak in de vereeniging denkt, kan hij "beter de gelederen verlaten. Parade-poppen zijn met noodig, slechts -getrainde soldaten. Tenslotte wees spr. op de noodzakelijkheid van het vormen van clubs, desnoods in combinatie, terwijl hij het zeer wenschelijk achtte, dat ieder lid 'e vinden zou zijn in de parochieele Maria-Congiegatie. Na deze duidelijke en leerzame rede voigde debat. De moderator van Loosduinen verdedigde de instelling van een groet voor alle K. J. M. v.- ers in Nederland. De moderatior van Delft wees op het Spaar fonds dat voor retraitanten in h^t leven is ge roepen. Den afdeelingen werd aangeraden geen ouderwetsche vaandels meer te gebruiken, maar uitsluitend frissche, moderne vlaggen, die breed uit kunnen waaien. Er werd op aange drongen, dat meer gebruik zal worden gemaakt van de mogelijkheid om de beweging meer be kend te maken door middel van de radio. De redacteur van het officieele orgaan ,De Keten" zette den stand van zaken uiteen en drong aan op meer steun-abonnementen uit den middenstand. De bondsmoderator deelde vervolgens mede, dat de Bondsdag dit jaar gehouden zal worden te Leiden en dat de Bisschop toestemming heeft gegeven tot het opdragen van een H. Mis in de open lucht op den Burcht te Leiden. Des middags zal een groote propaganda- vergadering plaats vinden, waartoe Pater H de Geerve S.J. als redenaar is aangezocht, ter wijl in den namiddag het gezelschap van Vin cent Berghegge uit Den Haag een openlucht voorstelling zal geven. Op een deelname van 800 leden meent het bondsbestuur te mogen rekenen. De paters van het retraittehuis hadden ver volgens voor een keurig en uitgebreid diner gezorgd, dat zich best liet smaken. Pater Lauryssen zette na de pauze het nut van het retraitewerk uieen en het resultaat was, dat twee K. J. M. V.-retraites zullen wor den gehouden van 6 tot 9 en van 16 tot 19 Augustus as. Voor het najaar zullen de juiste data nog worden vastgesteld. Het debat over interne vereenigingszaken werd daarna voortgezet. Aan het eind van de vergadering bracht de voorzitter van de afdeeling Den Haag hulde en dank aan het bondbestuur en rector Timp voor het prachtige werk in slechts twee jaar voor de K. J. M. V. verricht. De voorzitter ontlokte een applaus voor de gastvrije paters en dankte alle aanwezigen voor de buitengewone medewerking inzake het sla gen van dezen eersten besturendag. Een kort Lof besloot de bijeenkomst, waarna de besturen met groot enthousiasme gewapend in verschillende richtingen huistoe gingen. slist. Dit stond ook in het antwoord, door B. en W. gegeven op schriftelijke vragen van den communist, welk antwoord, evenwel nog niet in druk verschenen was. Formeel was het dus vol komen in orde, dat aanvankelijk vanuit den Raad eenig bezwaar rees tegen toestaan der In terpellatie over deze schriftelijk nog niet volko men beeindigde kwestie. Maar niettemin liet men den communlstischen collega zijn wenschen, tenslotte belichaamd in een motie, voor dra gen. Wethouder de Vries zegde in eerste i stantie toe, dat de wensch door hem in de ver gadering van Maatschappelijk Hulpbetoon a.s. Woensdag zal worden aan de orde gebracht. De motie, die voortzetting van de verstrekking van kolenbons tot 1 Mei, onafhankelijk van de weersgesteldheid, vroeg, werd door hem bestre den. Zeer logisch! De temperatuur moet hier beslissend zijn. Het heele gevalletje was een communistische reclamezet. Op de publieke tribune was zelfs een aantal aanhangers aanwezig, die op een gegeven moment aan het schreeuwen sloegen. De motie werd met 24 tegen 11 stemmen verworpen. Van de sociaal-democraten hadden alleen de wethouders Drees en Vrijenhoek en Mr. Mobach den moed, zich tegen te verklaren. In de eerste vergadering van den Haagschen Gemeenteraad, na zijn korte Paaschvacantie, heeft Burgemeester Bosch van Rosenthal den heer A. C. /t van Vuuren, die lange jaren in dit college gezeteld heeft en ook als wethouder groote diensten aan de stad bewezen heeft, in sympathieke bewoordingen herdacht. Zoowel als In 1923, toen Burgemeester Patijn woorden van afscheid sprak tot Van Vuuren als wethou der, en In 1931, toen de huidige burgemeester kort na eigen optreden het raadslid Van Vuu ren, heengegaan wegens verschil van meening met de fractie, die hy lange jaren leidde, uit luidde, werd ook thans voor het forum van heei de residentie getuigd van de groote kennis en de hooge persooniyke eigenschappen van dezen gaven onkreukbaren mensch. Ook Den Haag heeft vooral in zijn ongeschokte financieele po sitie zeer veel aan het inzicht en de behoed zaamheid van den thans overledene te danken. Daaraan werd later ook door den vrijzinnig-de mocraat Joëls, toen deze by een punt der agenda de Haagsche reserveeringpolitiek be sprak, nog eens zeer terecht herinnerd. Kleingoed De middag ging verder heen aan klein goed. Vooral het ontslag, te verleenen aan een aantal leerkrachten by het buitengewoon lager onder wijs wegens opheffing hunner betrekkingen, was aanleiding voor een zeer gerekt debat, waarin Mr. Marchant zich te verweren had en dat op geestige en handige wijze deed tegen voornamelijk den sociaal-democraat Spiesz en den communist de Visser. By de stemming wer den tenslotte alleen de beide communistische stemmen tegen uitgebracht. De rest van den Raad schaarde zich eendrachtig achter den wethouder, die uitvoerig had aangetoond, dat het te geven ontslag het ooderwys in geenen deele schaden zou. Een communirtische reclamezet De vergadering sloot met een interpellatie van den communist Schaddelee, die den toe slag voor brandstoffen, welke door Maatschap pelijk Hulpbetoon aan werkloozen werd ver leend en met 1 April eindigde, alsnog tot X Mei uitgekeerd wilde zien. Wethouder De Vries betoogde, dat Maat schappelijk Hulpbetoon hierover zelfstandig oe- In de Maandagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Leiden kwamen o m. aan de orde voorstellen inzake verhooging van de hondenbelasting (opbrengst 1000), verhoo ging van het aantal opcenten op de vermogens belasting tot 50 (opbrengst 25.000) en invoe ring van leges op bouwvergunningen (opbrengst 5000). Het voorstel van B. en W. om een crisistoe slag van 20 pet. te heffen op de vermakelijk heidsbelasting, verzocht het college aan te hou den, mede in verband met de actie van der. Bioscoopbond. Slechts enkele opmerkingen werden over deze belastingvoorstellen gemaakt, omdat alle sprekers meenden, dat de finanieele positie der gemeente spoedig opnieuw aan de orde zal komen, daar de thans aanhangige voorstellen niet voldoende zijn om de geraamde tekorten te dekken. De heer Verwey (S. D.) verzette zich tegen de verhooging van de hondenbelasting. De heer De Reede (C. H.) achtte het een zwak punt in het beleid van 3. en W., dat zy het voorstel tot verhooging van de vermake- lykheidsbelasting willen aanhouden. Wethouder Goslinga (A. R.) noemde de fi nancieele positie der gemeente wel niet zorg wekkend, maar toch zorgeischend. Een finan cieel debat zal zeker weer spoedig noodig zijn In verband met het kortingswetje. Dat de ver hooging van de vermakelykheidsbelastihg moet worden aangehouden is geen zwakheid van het college, maar is het gevolg van de besprekin gen met den Bioscoopbond. Dr. Knuttel (comm.): De argumenten van den Bioscoopbond waren u bekend uit de Gro- ningsche bioscoopquaestie en u hadt die moeten overwegen voor het voorstel tot verhooging der vermakelykheidsbelasting werd ingediend. De voorstellen van B. en W. worden aange nomen. Het voorstel om het college te machtigen tot het verhuren van gemeente-eigendommen voor reclame-doeleinden gaf aanleiding tot langdu rige discussies naar aanleiding van het voor nemen om iemand uit Utrecht met de acquisitie te belasten. Enkele leden drongen er op aan al het werk voor dezen reclamedienst door Leidenaars te la ten verrichten. De raadsmeerderheid voelde echter niets voor een dergeiyke protectie. Zaterdag had In „de Beurs" te Breda de jaarvergadering plaats van de landelijke groep Ambtenaren, Raden van Arbeid in Nederland. In zyn overzicht over het afgeloopen jaar deelde de voorzitter, de heer P. Uuyens, mede, dat het ledental vrijwel constant bleefeen vruchtbare actie op verlei gebied werd gevoerd, Het examen voor ambtenaar by den Raad van Arbeid was, volgens spreker, te zwaar ge weest. Door de actie van het bestuur zal dit een volgenden keer op andere wyze worden af genomen. Hevige critiek is ->p examinatoren uitgeoefend, doch dit had nog niet het ge- wenschte resultaat. De volgende jaarvergadering zal gehouden worden te Rotterdam. Vervolgens komt de behandeling der agen da van het A.R.K.A.-congres aan de orde. Al lereerst wordt besproken het rapport inzake het Ondersteuningsfonds. De heer Fortgens, bestuurslid, is er niet bijster mede ingenomen; vooral niet, omdat de schenkingen in den regel ten goede komen aan degenen, die hoogere salarissen nebben. Spr. is In het algemeen niet voor schenkingen en lay zou wenschen, dat de bestaande toestand gehandhaafd bleef. Evenmin Is spr. voor de voorgestelde contributieverhooging en onnoo- dig vindt hij het om een stamkapitaal te vor men van 10.000. Verschillende afgevaardigden bestrijden deze zienswyze, vooral ook met het oog op het feit, dat er kans bestaat op aansluiting met het R. K. Werkliedenverbond en wel in een zeer nabye toekomst. De voorzitter wenscht ook eerst een uit spraak omtrent de kwestie van aansluiting bij geniioemden bond. Een contributieverhooging, alléén ten bate van het ondersteuningsfonds, lykt hem ook onjuist. Besloten wordt in dezen geest op het a.s. Congres voorstellen te doen. Inzake het rapport betreffende de onder steuning van „arbeidscontractfers" by een eventueel ontslag, wordt besloten zich te ver eenigen met de daarop betrexking hebbende conclusies. Eindhoven wenscht het verbod van het Ne- derlandsch Episcopaat ingtrokken te zien omtrent het voeren van politiek in de organi saties. De voorziter voelt er absoluut niets voor om met een dergelijk verzoek by het Episcopaat aan te komen. Wel wil hy de mee ning in dezen van het H. B. vernemen. Gevolg zal gegeven worden aan een ander voorstel van Eindhoven om actie te voeren voor een verbetering van de positie van die adjunct-commiezen, die al geruimen tyd op hom maximum staan en waarvan sommigen reeds in 1921 zyn benoemd. Uit de besprekin gen blijkt, dat op dit gebied inderdaad onge- wenschte toestanden bestaan. Op een vraag der afdeeling-Maastricht om een vast redacteur voor deze groep antwoord de de voorzitter, dat de heer Hel, chef de bureau te Nijmegen, zich beschikbaar heeft gesteld om regelmatig bijdragen te leveren over vakliteratuur. De vergadering gaat accoord met deze oplossing, die voor één jaar zal gel den. Dezelfde afdeeling klaagt over de diverse be palingen In het „schema" omtrent de promo ties, vooral voor de oudere ambtenaren, die rich niet gaarne meer aan een examen onder werpen. Van bestuurszyde wordt opgemerkt, dat wy nu eenmaal aan de examens moeten vasthouden als de eenige voorwaarde ter be vordering. Na de rondvraag werd de vergade ring gesloten. De verveners te Nieuw Weerdinge hebben aan de arbeidersorganisaties laten weten, dat zy be reid zyn de aanvankeiyk op 20 pCt. gestelde loonsverlaging te stellen op 10 pCt. De arbeiders zyn wel bereid aan hun ledenvergaderingen voor te stellen met 5 pCt. verlaging genoegen te ne men. Overeenstemming heeft men echter in de besprekingen, in den loop van de afgeloopen week gehouden, niet kunnen bereiken, waarom de arbeiedrsorganisaties aan de verveners een ultimatium hebben gesteld, om de loonsverla ging te verminderen tot 5 pCt., daar anders met ingang van Donderdag 14 April de staking zal worden geproclameerd. Volgens nadere gegevens zal de Incasobank met ingang van 12 April een bijkantoor openen in het gebouw der firma Scheurleer in de Wagenstraat te 's-Gravenhage. Het doel dezer vestiging is, te trachten zooveel mogelyk de relaties met de cliënten der firma Scheurleer en Zonen voort te zetten, waaruit blijkt, dat de firma Scheurleer niet door de Incassobank zal worden overgenomen. Voor zoover kon worden nagegaan, wordt de oorzaak van de staking der betalingen gezocht in de moeilijkheden met de Scheveningsche reederij, waaraan door Scheur leer aanzienlijke credieten werden verstrekt. Voorts werd nog gemeld, dat Scheurleer zich o.m. bezig hield met het Incasseeren van vor deringen. Als incasso-kantoor had het vele zaken en kantoren onder zijn cliëntèle. En thans natuurlijk behooren allen tot de gedupeerden. Ook de gemeente 's-Gravephage stond met Scheurleer in relatie. Belastingen, schoolgelden, kwitanties van waterleiding en gasbedrijven der gemeente konden bij Scheurleer betaald worden. Op heden had de gemeente ook een kleine vor dering. Deze vordering komt natuurlyk ook in den boedel. De gemeente heeft echter van alle banken, waarmede zij in relatie staat, een onderpand gevraagd. De waarde van het onder pand is ruimschoots voldoende onv de vordering te dekken, zoodat de gemeente geen financieele schade lijdt. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Ir. Van der Bilt betreffende het niet voortgaan met den aanleg der Staatsboschkweekery in verband met de belangen van het boomkwee- kersbedrijf heeft de Minister het volgende ge antwoord De meening dat de boomkweekers ten ge volge van export-moeilijkheden thans zouden zijn voorzien van boomen van zoodanige maai als geschikt wordt geacht voor beplanting langs Rijkswegen, moet op een misverstand berusten. De uitvoer heeft in de eerste helft van 1931 op normale wyze plaats gehad. Eerst in het laatst van dat jaar hebben zich moeilykheden doen gevoelen. Voor het kweeken van boomen op de gewenschte maat zyn echter eenige jaren noodig, zoodat de uitvoermoeilijkheden nog geen invloed van beteekenis op het voor de wegbeplanting beschikbare materiaal hebben kunnen doen uitoefenen. De redenen, die tot het inrichten van een eigen kweekery hebben geleid, zyn nog steeds van kracht. Opheffing van deze kweekerij ver dient dan ook geen aanbeveling. Aangezien alle boomen, die langs de Rijkswegen worden ge plant, voor de opneming in de kweekery by Ne- derlandsche kweekers worden gekocht, kan niet worden erkend, dat door de inrichting van de kweekery aan de bedrijven ernstige schade wordt toegebracht. Op 12 Mei aA. viert prof. dr. August Ver- meylen, zijn zestigsten verjaardag. Naar aan leiding daarvan heeft zich een Vermeylen- comité gevormd, onder voorzitterschap van Herman Teirlinck en F. v. Toussaint de Boellaere. Een rijk geïllustreerd gedenkboek, waaraan kunstenaars en geleerden uit alle landen medewerken, zal den jubilaris worden aangeboden. Prof. Dr. August Vermeylen, thans Rector-Magnificus aan de „Vervlaamschte" Rijks-Universiteit te Gent, schreef o.m. „Kri tiek op de Vlaamsche Beweging" „De Wan delende Jood„Geschiedenis der Europeesche Plastiek en Schilderkunst" en de bundel „Verzamelde Opstellen". De directie der N. V. Kon. Maatschappy „de Schelde" te Vlissingen heeft zich met een cir culaire gericht tot de werklieden, waarin zij mededeelt, dat, omdat dit jaar toch slechts een paar honderd werk'ieden vacantie zouden kun nen krijgen, besloten is in overleg met de ar beidersvertegenwoordiging, dit jaar geen va cantie te geven. In plaats daarvan is een som van 10.000 uitgetrokken, waaruit de contri butie voor het aanvullingsfonds zal worden be taald van de tijdelijk ontslagen werklieden, die niet meer uit de werkloozenkas trekken, dus de uitgetrokken tijdelijk werkloozen. Dit jaar zullen de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwys in de wis- en natuurkun dige wetenschappen, met name voor de akten KI, KIL Kill, KV enKVI, en tot het geven van lager onderwys in de wiskunde worden af genomen te 's Gravenhage, in het gebouw Flu- weelen Burgwal 22. De examens voor de akte KTV (aard-, delfstof-, plant- en dierkunde) zul len worden afgenomen aan de universiteiten te Amsterdam, Utrecht, Groningen en Leiden. De examens zullen aanvangen in September, zoo noodig reeds in het laatst van Augustus; die voor de akte wiskunde l.o. vermoedelyk reeds spoedig na half Augustus. Zy, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 15 Mei 1932 aanhielden. De candidaten voor de akte KIV (aard-, delfstof-, plant- en dierkunde) moeten by hunne aangifte vermelden, aan welke der vier universiteiten (te Amsterdam, Utrecht, Gro ningen of Leiden) zy geëxamineerd wenscher te worden. Bovenbedoelde aangiften moeten worden ge zonden aan den heer J. Schermer jr., Rozen straat 35 te 's Gravenhage. Het Bureau van den Ned. Euch. Bond deelt ons mede: Z. H. Exc. Mgr. Joseph A. Orzali, Bisschop van St. Juan, zal naar het Euch. Congres ko men, om de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Argentinië te vertegenwoordigen. Ook is aan het Congres-comité medegedeeld, dat de Argen tynsche Ambassadeur in Madrid Dr. Daniël Car- cia Mensilla de Argentijnsche Aepubliek zal "ver tegenwoordigen. Dr. Mansilla was eertyds Am bassadeur aan het Vaticaan. Uit Argentinë zullen ongeveer 60 personen ko men, welke begeleid zullen worden door zijn Hoogw .Exc. Mgr. James M. Ussher. Er zal een apparte Argentynsche Sectie-vergadering wor den gehouden in 't Universiteits-college te Du blin. Aan de Argentynsche burgers, die in Ier land woonachtig zyn, wordt verzocht om zich bij deze bezoekers aan te sluiten. Waarschijnlijk wordt de Republiek Uruguay op het Congres vertegenwoordigd door een afge vaardigde. Vervolgens zal in alle kerken van het land gedurende 't Congres een Triduum worden gehouden. lyksch samenzyn aan elkaar gebonden zijn, en waar gemeenschappeiyke arbeid en dagelyks terugkeerende gebeurtenissen prikkelen tot net brengen van variatie in de taal en tot het maken van nieuwe woorden, die de sleur van het leven neutraliseeren en kleur geven van het bestaan. Zondag heeft te 's Hertogenbosch onder over- talryke blyken van sympathieke belangstelling Frater M. Celestinus het feest gevierd van zyn vyftig-jarig lidmaatschap van de Congregatie der Fraters van Tilburg. Van dit vyftig-jarig kloosterleven heeft de jubilaris 37 jaren on derwijs gegeven aan de parochie-school in de parochie van St. Jacob van pastoor Mgr. C. C. Prinsen. Van den jubilaris kan dus getuigd worden, dat hy een belangryk aandeel heeft gehad in onderwys en opvoeding van duizenden Bosschenaren. Ter gelegenheid van het jubileum heeft pas toor Mgr. Prinsen ln de St. Jacobkerk een plechtige Hoogmis opgegdragen. In het R. K. Gezellenhuis hebben de oud-leerlingen den ju bilaris gehuldigd en had de aanbieding van een huldeblyk plaats. Des avonds werd in het gebouw der R. K. Militaire Vereeniging een feestvergadering ge houden. Pastoor L. Poell, van de Meierijsche parochie Gemert, die geruimen tyd ongesteld was en bui ten zijn parochie heeft vertoefd, zal deze week in zyn parochie terugkeeren en zyn pastorale bezigheden hervatten. Toegekend bronzen eeremedaille Oranje Nas- sau-Orde aan C. Witkam, veldarbeider in dienst van de familie L. Rijk te Overzand. Op verzoek eervol ontslagen met dank Jhr, S. B. Ortt, als Waterschout te Rotterdam. Benoemd tot lid Voogdijraad Rotterdam II, M. Oudkerk, arts aldaar. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B de heeren J. C. Krispijn en J. Burggraaf, bei den te Rotterdam en A. C. A. Remmerswaal te Amsterdam. Benoemd tot bedrijfsingenieur-conservator by de mijnbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft ir. J, de Vries, thans conservator. Te 's Hertogenbosch heeft Zondag de Con gregatie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen ln de basiliekkerk van St. Jan haar vyf-en- zeventig jarig bestaan herdacht. Tevens her dachten twee leden haar zestig-jarig lidmaat schap der Congregatie. Pater G. van Muyen, priester-missionaris, is uit 's Hertogenbosch vertrokken voor de mis sie van Tanganyka (Afrika). By de familie te Woerden ls bericht inge komen, dat de Eerw. Broeder Adrianus Streng van de Missie van Zuid-Afrika, is overleden. Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbcsch, zal op 31 Mei as. op plech tige wyze de inzegening verrichten van het nieuwe gedeelte der bekende „La Salle-stich- ting" te Boxtel. Voor de leden van het Genootschap „Dansk Samfund i Holland" te 's-Gravenhage hield professor dr. J. Bröndum-Nielsen, professor ln de Scandinavische talen aan de Universiteit te Kopenhagen, Zondagavond een lezing, waarin hij een uiteenzetting gaf van de verschillende wijzen waarop de humor tot uiting komt zoowel in de Deensche spreektaal als in de litteratuur. Een typisch Deensche humorist, aldus spr., was Frits Jürgensen, die zoowel als teekenaar en als taalwaarnemer den humor van de taal kon accentueeren met de komiek van zyn teeke- ning. Van Fritz Jürgensens penteekeningen ver toonde spreker een reeks lichtbeelden. Eén van deze stelde b.v. voor den bekenden „Ronden To ren", kerktoren in Kophagen, waarvan juist een man naar beneden was gevallen. Vrouwen vallen flauw en andere mensehen snellen naar den verongelukte, en de tekst is: „Hemel, heeft U zich bezeerd?" Humor ln de taal kan men voornameiyk ver wachten by de humoristische schryvers. wier humor toch voornamelijk is gelegen in de situ aties en karakterbeschrijvingen van de per sonen. Voorbeelden zyn te vinden by Holberg, P A. Heiberg, Henrik Hertz, Hostrup, in Poul Möllers Parodieën en in Karl Larsens beschryvingen van typen uit de lagere klasse van Kopen hagen. Maar ook in de niet specifiek komische letterkunde treedt de humor van de taal op de voorgrond (H. C. Andersen, Sören Kierke gaard, enz.). In de spreektaal tiert de humor ook welig, er. wel voornameiyk in kringen, welke door öage- Gastvoorstelling in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Maandag 11 April. Het aangekondigde Blyspel „Die Empfehlung" van Max Maurey, dat aan de opvoering van „Eins zwei drei" zou voorafgaan, werd wegens byzondere omstandigheden vervangen door een kleine karaktercomoedie „Erbschafts- kandidaten" van Victor Fleischer, geregisseerd door Eugen Jensen. An und für sich een nie mendalletje was deze tot blyspel uitgewerkte almanak-anecdote, iets te niemendallerig zelfs om goed gekozen te zyn als entrée van een gast gezelschap, dat, ouder beleefds-gewoonte, een vry wat ruimer belangstelling genoot dan zelfs de beste opvoeringen van zelfs de beste Nederlandsche spelers. De zaal was stampvol, allengs zou ze stampende vol zijn, want de onbedaardelyke lachtlust vergenoegde zich reeds vroeg in den avond niet meer met het daartoe geëigend orgaan, doch riep alles te hulp. wat den mensch gegeven werd om geluiden van instemming te weeg te brengen. Het niemendal letje was nameiyk vermakelyk en het werd ge speeld op een zoo typeerende wyze, dat iedere der aangeduide figuren een volmaakt vertegen woordiger van een bepaalr soort menschen werd en tegelijkertijd een volmaakt stuk be- lacheiykheid. Op erfenis beluste vrienden wach ten de opening van een testament, waarby een man zonder fam'lie drie en een half millioen zal vermaken. Ze krijgsn dén bult ten slotta geen van allen, maar de omweg dien ze naar deze tnt- goocheling moeten bewandelen, geeft hun ge legenheid een ongeduld te demonstreeren, dat prikkelend werkt op de verraderlijke openhar tigheid van lieden, die zichzelf niet meer geheel beheerschen. Moraal is er niet aan de fabel, doch er is reden tot vroolijkheid. Dit was het voorspel nog maar. Toen kwam Pallenberg in „Eins zwei drei". Het stuk doet er eigenlijk weinig toe, hoewel het een so- lied blijspel is, gebouwd op lichtzinnige basis. Het ging niet langer om de knikkers, nu Pallen- berg er eenmaal was, het ging thans geheel om het spel. Dit spel is moeilijk te karakteriseeren, zooals alles, wat veel karakter heeft. Het is een watervlug bewegen van woorden, waar een mensch achteraan loopt, als om ze nog een duwtje toe te geven. De woorden tuimelen over elkaar, duikelen kopje over de goede vondsten, die er tusschen door loopen en tusschen dit al les beweegt Pallenberg, gebiedend, vroolyk of wanhopig, himmelhoch jauchzend, zu Tode be triibt, maar gebiedend, sneller dan het verhaald kan worden, totdat hy „één twee drie" een chauffeur heeft omgetooverd ln een bankdirec teur met onberispeiyk zakeiyk inzicht, een vol ledige intellectueele cultuur, een bruid, een stel schoonouders en een voornaam maatschappelijk voorkomen. Om Pallenberg heen is er snelheid, niets dan de snelheid, waarover hy gebiedt, zoo elscht het blyspel en zoo elscht in dit blyspel ook zijn na tuur, die vereenzelvigd is met de hoofdrol, zóó dat men, trots de onmogeiyke situatie, zich ge heel gewonnen geeft aan den schijn en meent, werkelykheid vóór zich hebben. Noem dit spel „natuurlyk", maar vergeet niet, hoe kun stig het ls! Een opvoering, die de zaal deed daveren en die toch zoo goed als nooit toegaf aan de eischen der zaal. Men kan met ons betwyfeld hebben, of een spel op zoo lichtzinnigen grondslag een gelukkige keuze mocht heeten, men zal dien twyfel hebben prijsgegeven by deze vertooning, die voorzeker -slechts voor volwassenen pas gaf, doch die zich hield aan de voorschriften van den goeden smaak door zich te houden aan de wetten van den natuurlyken humor. Er wordt in Nederland tooneel gespeeld met dieper ernst, met grooter gedragenheid, met vol ler gloed, en zeker is het in de huidige omstan digheden veinig gepast, priori -oorkeur te ge ven aan buitenlanders, maar deze verpoozing in dit seizoen was te malsch om er niet prettig over gestemd te zyn. AD INTERIM. Naar men ons meldt, is het ledental der R.K. Werkliedenvereeniging te Eindhoven ge* durende 1931 gestegen van 6781 op 8205. LEIDEN, 12 April. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift ge titeld: „Reactiesnelheden van l-chloor-2-4di- nitrobenzol en -naphthaline met aromatische aminen", de heer H. J. vna Opstall, geboren te Enschedé; Idem op proefschrift getiteld: „Ueber die Orientierung von Philanthus trian- gulum Fabr.", de heer N. Tinbergen, geboren te 's-Gravenhage. Maandagmiddag werd in de kleine zalen, rechts van de Kon. Kunstzaal Kleykamp ts 's-Gra venhage, een tentoonstelling geopend van tee- keningen uit Palestina door Leopold Krakauer. Zij blijft toegankelyk tct 22 April d. a. v. De Oostenryksche gezant, de heer Adolf Duf- feh, opende deze expositie. Voor een tjokvolle zaal ging gisterenavond te Venray de eerste uitvoering van een nieuw oratorium; „Sint Antonius", tekst van p. Lo- huis, muziek van dr. E. Bruning. Wy hadden de partituur van te voren kun nen bestudeeren, en daarom waren wy wel wat sceptisch gestemd, want het werk is zeer moei lijk. De modem-rhytmische vrijheden die de kom- ponist zich veroorlooft de moderne harmo nieën voor de koren, enz. hadden ons wel wat huiverig gemaakt, toen wy hoorden, dat p. Bruning geheel met diletanten werkte. In zekeren zin heeft dit zich dan ook ge wroken. Het orkest nameiyk, dat begeleidde; „Mignon-' van Tegelen is blijkbaar aan mo derne muziek en aan 'n onbekeden dirigent niet gewoon, hier en daar werd er leelijk naast gepeuterd en geknoeid, een loffeiyke uitzon dering voor 't koper, fluit en klarinet. De koren werden zeer goed uitgevoerd de fijn-rhythmische plooien, de gedurfde dis sonanten zoowel als de streng-eontrapuncti- sche figuren kwamen zeer goed tot haar recht en dat voor ongeschoolde krachten! Hulde! Solisten, waren Mej. Mimi Frenken uit Gre- frath (D.) sopraan, die zeer verdienstelijk zong, Mej. Maria Oudenhoven uit Venray, een warme altstem, die goed voldeed: de heer Jules Moes vervulde op zijn gewone schitterende wijze de rol van den kronist, terwyi de Bari ton-solo door den heer H. Oudenhoven van Venray werd vervuld. Ofschoon de bariton heel verdienstelyke mo menten had, leek het ons toch niet de man die de titelrol moest waarnemen. Im Groszen und Ganzen een woord van op rechte hulde voor den durf en het succes voor al van de koren. Een kort woord over de compositie. Het sterkst lykt my p. Bruning in zyn koren, die hier en daar werkelijk zeer mooi zijn. Ook de kwartetten zijn in al hun eenvoud juweeltjes. De instrumenten kon my niet overal bevallen: mogelijk, dat de slechte executie op dit oordeel wel van invloed ls. Ook wil het mij voorkomen, dat het geheel niet homogeen genoeg is, hier en daar ietwat te fragmentarisch: vooral het 2e en 3e deel. Ik twijfel niet, of dit Oratorium vindt, met eenige coupures of retoucheeringen zijn weg wel. JO VEEN. In verband met het feit, dat de Zuid- Duitsche beeldhouwer Adam Winter dezer dagen een bezoek brengt aan Nederland, za, van diens werken een tentoonstelling worden georganiseerd in het Instituut voor Kerkeiyk: Kunst, Leidscbe Gracht 18, te Amsterdam. Deze expositie, welke dagelijks geopend is van 10 tot 17 uur, zal duren van 12 tot 30 April. Het Hollandsch Strijkkwartet (Herman Ley- densdorff, Julius Röntgen Jr., Jus de Clerck en Tom Camivez) is uitgenoodigd om 14 April a.s. te Parijs te concerteeren op het Florent Schmitt festival. Het kwartet zal daar spelen 2 kwintetten, een met piano en een met chromatische harp- Beide kwintetten zijn werken van Florent Schmitt. Mr. Roel Houwink-Faust als Levensspiegel- Uitg. H. J. Paris, Amsterdam. W. Kramer. Het Litteraire Kunstwerk. Uitg- J. B. Wolters, Groningen. Het Heilig Edict van Keizer Kang Hi- Van een inleiding voorzien en toegelicht doof J. Moerman Jz. Uitg. J. B. Nolten, 's-Graven- hagen. Maria Therèse LatzaruS Paques, Illustrations de Pierre Jeróme, (Coll-: L'Année en Fête pour nos Enfants), éd. Desclée de, Brouwer et Cie, Paris. Bergen en Bergen aan Zee, Verschenen is de zesde druk van den Gids voor Bergen en Bergen aan Zee, een uitgave van onze vereeniging. Deze gids heeft een voor het dorp karakteris tieken nieuwen omslag gekregen, ontworpen door Rie Kooyman, terwyi hy geïllusteerd is met teekenlngen van de kunstenaars J. G- Veldheer en J. M. Graadt van Roggen. De gids is voorzien van de nieuwste gegevens,, bevat be schrijvingen van een aantal mooie' üftstapjes; een drietal kaarten en is aangevuld met een bijdrage van prof» Van Baren uit Wageningen over het strand en de duinen te Bergen. De griatis geïllusteerde gids met aardige kiekjes van Bergen en Bergen aan Zee, bene vens de gratis pensióngids, die een anderen vorm heeft verkregen en thans een gezellig boekje mag worden genoemd, zyn eveneens weer verschenen. De bloei van Bergen als Ne derlandsche vacantieoord komt ook in dezen gids tot uiting als men weet, dat de pension- lyst in 1910 slechts 58 adressen van hotels, pensions en gemeubileerde huizen bevatte, welk aantal thans 413 bedraagt, waarvan 118 hotels en pensions. In 1910 telde Bergen nog slechts 2250 Inwoners, welk aantal nu ruim 6000 be draagt. Ook uit deze cijfers blykt, dat he' mooie natuurdorp door het vreemdelingenver keer zich in een toenemenden bloei mag ver heugen. Bergen aan Zee mag terecht een model-bad plaats worden genoemd en dit te meer, waaf men daar voor 25 cent per seizoen wandelkaar- te nkan bekomen voor het 1500 H.A. groot® duingebied van de familie Van Reenen. Nu met steun van het ryk en de provincie het mooie Berger Bosch ter grootte van 80 H.A. het vori? jaar als natuurreservaat werd behouden, za' Bergen ongetwijfeld zyn aantrekkelykheid ais vacantie-oord nog zien toenemen en dit te meer omdat men daar van de moderne gemakken niet verstoken is en door de electrificatie van het baanvak AlkmaarHaarlemAmsterdam de verbinding met deze steden uitstekend ge regeld is. Hemel en Dampkring, Orgaan van de Nederlandsche Vereeniging voor Weer- en Sterrenkunde en van de Nederlandsch-Indische Sterrenkun dige Vereeniging. 30e Jaargang, No. 4, April 1932. Deze aflevering, welke 36 bladzyden omvat, opent met „De oprichting van het Waarnemings station in Aequatoriaal Afrika", door G. van Herk. Op onderhoudende wyze worden de moei lijkheden beschreven, die deze inrichting in den weg stonden; 't resultaat is een klein han dig observatorium te Equator (Britsch Oost- Afrika) Dr. M. Pinkhof schrijft over „Meteoren en Lichtende Nachtwolken", naar een aanleiding van een meteoor-waarneming aan boord van het s.s. „Meliskerk". Dan volgen: „Aanteeke- ningen over hemel-fotografie ten dienste van Amateur-Astronomen", door J. L. L. TilanuS Jr. en „De Bepaling van de Temperatuur del Sterren", door A. C. de Koek. In 't kort be spreekt schryver de wetten van Wien en Ste fan, welke laatste hy meer uitwerkt en toepast op de zon. Het Meteorologisch gedeelte van deze afle vering begint met „De Winter van 19311932", door Dr. C. Braak. Gegevens worden verstrekt over temperatuur, druk, neerslag, zonneschijf en wind. Hierby sluit aan ,De Winter 19311932 in verband met Easton's Periode", door P. Gallé, terwyi Dr. H. G. Cannegleter volgen® gebruik een overzicht geeft van „De toestand van den Dampkring boven Soesterberg in Fe bruari 1932". Wie op de hoogte wil zyn van astronomische uurwerken leze het onlangs verschenen fraaie werk van Alfred Ungerer „Les Horloges Astro- nomiques et Monumentales les plus remarqua- bles de l'antiquité jusqu'è, nos jours", waarvan d'Aumerie een Interessante bespreking geeft. De rubriek „Korte Berichten" omvat Scintd' latie by kunstmatige lichtbronnen op korten afstand, sneeuw uit den helderen hemel en geluidsfilm in dienst der Sterrenkunde. Chr. A. C. Nell wydt een artikel aan de na' gedachtenis van den heer G. C. A. Fabius, een der oudste leden der Vereeniging voor Weef' en Sterrekunde. Als slot worden de „Astronomische Verschijn' selen in Mei 1932" aangekondigd door P. v. K, met gebruikelyk sterrekaartje. C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6