De ontbinding van het Nazi-leger Druk program te Genève De Vrouw, die Parijs in spanning houdt -k. Het nieuws van heden Spaansche paleizen OPROEP VAN HITLER CHINEESCHE ÏMMIGRA TIE De terugkeer van Mme Hanau Mr.G.M.J.F.Goseling m DR. J. TH. DE VISSER VRIJMETSELARIJ IN SPANJE Vrij rustig verloop Teruggeloopen met meer dan S0 procent STAKERSTERREUR IN AUCKLAND Juwelierszaken geplunderd Stakingsonlusten te Ossuna m R.K. Kiesvereeniging g Donderdagnacht overleden Nationaal bezit De gouden lepels der Republiek VRIJDAG 15 APRIL 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18050 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TELEF. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem er?. Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: De S.A.- en S.S.-mannen aan gespoord voortaan als ge wone partij genooten meer dan ooit propaganda te maken De Nazi-leider Eischte Frankrijk het verbod? Hugenberg veroordeelt verbod Bruine Huis weer vrijgegeven Hitier inspecteert de stormtroepen na het uniformverbod in den herfst van het vorig jaar Volkenbondsraad betreffende hulp aan Z. O. Europeesche staten Commissie-van-19 inzake J apansch-Chineesch conflict ZIJ SPEELT MET GELD EN MENSCHEN De orde hersteld OVERSTROOMINGEN IN DE OEKRAÏNE Dagblad uitgegeven door de N.V Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem Telefoon 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Per losse regel: 30 ets. Ingez Med 50 ets. per regel Idem op pag één: 65 cents oer regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „OMROEPERS" zie de rubriek. TELEFOONNUMMER: 13866 BERLIJN, 14 April Naar aanleiding van het verbod van de S. A., en S. S.-formaties, heeft Adolf Hitler een oproep gepubliceerd, Waarin hij de „voormalige" S. A.- en S. S.- troepen bevel geeft voortaan als partij- Kenooten hun plicht te doen en zich meer dan ooit beschikbaar te stellen voor de verkiezings propaganda, vooral in Pruisen. Zij mogen echter den huidigen machthebbrs Been aanleiding geven om de verkiezingen Uit te stellen. Indien zij hun plicht doen zal de slag van Beneraal Groener op hemzelf terugkomen. Het geloof in de toekomst moet bewaard Worden. In de „Völkische Reobachter" het hoofd orgaan van de Nationaal-Socialistische Partij, schrijft de hoofdredacteur, Rosenberg, dat de S. A.'s tien jaar lang den waarborg hebben Bevormd voor de veiligheid der Nationaal- Socialisten; zonder hen kon men zelfs niet ftieer vergaderen, zonder geweld te moeten Vreezen. Voorts wordt geconstateerd, dat ook van hooggeplaatste officieele zijde dikwijls ge dreigd is met het toepassen van geweld door hiiddel van het IJzeren Pront, de Rijksbanier enz., ook bij een illegalen staatsgreep van Hitier. Niettemin zijn de S. A.'s wel en de Rijksbanier en het IJzeren Front niet ont bonden. De Nationaal-Socialistische bewe- Sing zal echter ook dezen slag te boven ko- ihen er in de herinnering der Nationaal-Socia- listen zal de 13e April een blijvende beteekc- nis houden. Saksen en Bronswijk in de in de contramine DRESDEN, 13 April (V. D.) Naar wel ingelichte zijde verluidt, heeft de Saksische minister van binnenlandsche zaken niet deel- Benomen aan de bespreking der landen over de ontbinding van de nat.-soc. weerforma- ties, aangezien de Saksische regeering er ken nis van had gekregen, dat de beslissing der rijksregeering reeds te voren vast had ge staan. Het verbod tot opheffing van de S. S. en S. A. is in Bronswijk nog niet doorgevoerd. De Brunswijksche regeering zou zelfs over wegen, een aanklacht bij het staatsgerechtshof in te dienen tegen de rijksregeering inzake het verbod. Men weet, dat de Brunswijksche minister Van binnenlandsche zaken een nationaal-socia- list is. By de huiszoeking in de Hamburgsche bu reaux der N. S. D. A. P., zijn in totaal 20 per sonen gearresteerd; onder dezen waren 7 Ham burgsche gemeenteraadsleden en een rijksdag afgevaardigde der N. S. D. A. P. Eenig ma teriaal is in beslag genomen en wordt nog onderzocht. Te Berlijn werden vandaag reeds 50 S. A.- ®n S. S.-bureaux gesloten. Gisteravond heeft de politie te Leipzig een hationaal-socialistische vergadering ontbonden, Waarin een Saksische Landdagafgevaardigde, Studentkowski, volgens mededeeling van het Politiepresidium den Rijkspresident en de ledenleden der Rijksregeering ernstig belee- tiigd heeft. In verband hiermede is Student kowski hedenmorgen gearresteerd. De ïolitie te München zet haar inderzoek hi het Bruine Huis nog steeds voort. Het omvangrijke in beslag genomen mate riaal wordt met vracht-auto's weggevoerd. De politie moet geregeld de toestroomende nieuwsgierigen in de omgeving van het Bruine Ruis verstrooien, verder is de toestand zeer rustig. Duitsche pers BERLIJN, 14 April Op levendige wijze bespreken de Berlijnsche ochtendbladen de ontbinding der S. A- en S. S.-formaties. Het blad van rijkskanselier Brüning, de „Germa- hia", meent, dat ook die kringen van rechts, die gewoon zijn scherp maar eerlijk over het staatsgezag te oordeelen, den maatregel zul len billijken. Er is thans een duidelijke schei ding gemaakt tuschen het wettig staatsgezag en de illegale particuliere machtsstrevingen. De democratische liberale „Vossische Zei- tung" schrijft: Niet alleen het rijkskabinet heeft met algemeene stemmen de noodzake lijkheid erkend van ontbinding der S. S. en 8. A. Alle landen hebben zidh ermede accoord verklaard, alleen Bronswijk was er tegen, doch heeft beloofd de verordening te zullen uit voeren. De rijkspresident heeft, na zorgvuldig onderzoek, zijn handteekening gegeven, ge trouw aan zijn belofte, het Duitsche volk den binnenlandschen vrede te beveiligen en een einde te maken aan de dreiging van den burgeroorlog. Al deze factoren hebben tot de overtuiging geleid, dat een overeenstemming öiet de nat.-soc. voor afzienbaren tijd noch iuogelenk noch gewenscht is. Daarmede is een Politieke beslissing gevallen, die zijn uitwer king hebben moet, allereerst in de uitvoering Van het verbod. De bezorgdheid, dat de S. A.- biannen thans tot illegaliteit gedreven zullen ■Worden, is tendentieus overdreven. Deze ille- Baliteit zou in ieder geval minder gevaarlijk zUn, dan de toestand van schijn-legaliteit, die het den S. A.-organisaties mogelijk maakte hi alle kalmte mobilisatie-voorbereidingen te blaken tegen den staat. Eenmaal werkelijk ontbonden zal de nat.-soc. strijdorganisatie het lot deelen van den Rooden Frontstrijdersbond, hie alleen nog spookt in communistische bladen". „Gij komt laat" De socialistische „Vorwarts" schrijft o. a.: Noch verontwaardiging, noch enthousiasme is °P zijn plaats, wanneer men tegenover het feit Van het verbod staat. Hoogstens het woord: „Gij komt wel, mar gij komt laat". De dingen, waarop deze verordeningen betrekking hebben, zijn niet eerst sedert vandaag en gisteren bekend. De oprichting en volledige organisa tie van het particuliere leger van Hitier, heeft lange jaren noodig gehad. Steeds weer is op het gevaar voor het leven van den staat ge wezen, dat het resultaat moest zijn van deze organisatorische na-aping van de weer- Het „Berliner Tageblatt" schrijft o.a.: De eisch tot verbieden van de SA is uitge gaan van een reeks landen, en eenige van hen waren overeengekomen, om voor het geval de rijksregeering niet zou hebben ingegrepen, zelfstandig op te treden. Het initiatief heeft hier niet zijn oorsprong gevonden bij het z.g. roode Pruisen, maar bij Beieren, waar de Beiersche volkspartij met de Duitsch. nationalen tezamen regeert, bij Wurtemberg, waar eveneens de Duitsch-nationalen in een burgerlijke regeering zitten en bij Baden. De voorgeschiedenis van het verbod bewijst dus juist het tegendeel van een druk van links. (Wij laten deze zienswijze geheel voor reke ning van het „B. T." Red.) PARIJS EN LONDEN PARIJS, 14 April. (V.D.) De Pransche pers volgt de jongste gebeurtenissen in Duitsch- land met groote aandacht. Van de ontbinding der Nationaal-Socialistische stormafdeeling maken de bladen met groote voldoening mel ding. Algemeen leggen de groote bladen verband tusschen dezen maatregel van de Rijksregee ring en de Ontwapeningsconferentie en zij interpreteeren het aldus, dat de Duitsche re geering er prijs op stelt met een zuiver geweten de hoofdbesprekingen te Genève te willen be- ginen. De Enelsche pers verklaart algemeen, dat de verdere ontwikkeling der Duitsche toestanden nog ernstige zorg blijft baren. BERLIJN, 14 April. De leiders der Nationaal- Socialisten zijn bijna voltallig in Hotel Kaiser- hof te Berlijn in vergadering bijeen, en bespre ken op het oogenblik met Hitier en hun rechts kundige adviseurs welke stappen tegen het ver bod van de S. A. zullen worden ondernomen. Waarschijnlijk zal een beroep worden gedaan op het Rijksgerechtshof, vooral omdat de po litie materiaal in beslag heeft genomen, dat niet de S. A., doch aan de partij behoort. De Berlijnsche politie-president Greszinski heeft thans in uitvoering van de verbodsbepa lingen ook de nationaal-socialistische volks- sportvereeniging en de Hitler-jeugdorganisatie voor het geheele politie-district Berlijn verbo den. In een onderhoud met den bijzonderen cor respondent te Berlijn van de „Evening Stan dard" heeft Hitier verklaard: „Het verbod der stormtroepen kan niet eeuwig duren. Het is slechts een tijdelijke maatregel. Spoedig zullen de stormtroepen er weer zijn en wanneer zij er weer zijn, zullen de 400 000 man, die thans op ambtelijk bevel „ontbonden" zijn, zijn aangegroeid tot 600.000 of meer. Op een aantal vragen antwoordde Hitier als volgt: Van de 400.000 leden der verboden na tionaal-socialistische organisaties zijn 300.000 werkloos. Zij zullen moeilijke tijden moeten doormaken. Het verbod zal hun voorliefde voor de thans regeerenden niet verhoogen. Hitier verklaarde tevreden te zijn, indien de NSDAP bij de verkiezingen in Pruisen de 8V2 millioen stemmen zal behouden, welke bij de presidentsverkiezingen op haar zijn uitgebracht. Dan zullen wij, aldus Hitier, 160 zetels verkrij gen in den Pruisischen Landdag en zou de NSDAP daar de sterkste partij zijn. Op de vraag hoe Hitier de nationaal socialis tische beweging in Duitschland zou willen hand haven zonder de hulp der stormtroepen ver klaarde hij: Mijn methoden om aan de macht te komen, waren en blijven streng constitutio neel. Ik heb daarvoor niet de hulp der storm troepen noodig. Op de vraag welke beweegredenen naar zijn meening de Rijksregeering hebben genoopt tot haar maatregel, verklaarde Hitier, allereerst te gelooven, hoewel hij daarvoor geen bewijs heeft, dat dr. Brüning den sociaal-democraten de door hen geëischte belooning voor den steun aan Hindenburg bij de presidentsverkiezingen heeft willen geven. De beslissende reden is evenwel naar zijn meening van buiten)andsch politieken aard geweest. Een jaar geleden heëft de Fransche regeering de ontbinding der storm troepen geëischt, welke zij beschouwt als een bedreiging voor Frankrijk. Dr. Brüning schijnt te meenen, dat buiten- landsche politiek des te gemakkelijker kan wor den gevoerd naarmate een land zwakker is. Waarom heeft de regeering dan niet evenzoo de Rijksbanier en de Stahlhelm-organisatie ver boden? Deze beide organisaties werden be schouwd, naar het schijnt, als zijnde slechts werkzaam binnen Duitschland. Het is voor hem als Duitsch patriot een eer, dat zijn organisatie alleen als doelschijf voor den aanval is uitver koren. In verband met het bovenstaande wordt of ficieel medegedeeld: Herr Hitier heeft tegen over correspondenten van buitenlandsche bla den beweerd, dat hij bewijzen bezit dat de ont binding der S. A. heeft plaats gehad door den Rijkskanselier onder druk van den Franschen premier. £)eze bewering is volkomen uit de lucht gegrepen en heeft slechts ten doel de Rijksre geering verdacht te maken en haar aanzien in binnen- en buitenland te schaden. De leider de Duitsch-Nationalen, Dr. Hugen berg, publiceert naar aanleiding van het ver bod der nationaal-socialistische SA de volgen de verklaring: „De ontbinding der nationaal-socialistische SA is de eerste regeeringsactie van den nieuw gekozen Rijkspresident. Zij toont met onheil spellende duidelijkheid, hoe het Marxisme zijn rekening voor zijn steun bü de Hindenburg- verkiezing presenteert. Er is menige aanwijzing, dat op de ontbinding der SA de ontbinding vai- de Stahlhelmorganisatie zal volgen. Doch de Rijksbanier en het z.g. IJzeren Front mogen zich onder bescherming van de regeering met hun burgeroorlog-formaties, met. hun terroristi sche actie, met hun openlijke bedreigingen tegen een legaal tot stand komende regeering van rechts als staat in den staat groepeeren. Een onverdraaglijk regiem van willekeur zal vrijheid en nationalen geest onderdrukken. Daarop kan slechts één antwoord worden ge geven: Werpt bij de Pruisische verkiezingen het systeem over hoop. Schept een meerderheid in den Pruisischen Landdag welke dit systeem tegen den grond werpt. Wie dat wil, stemt Duitsch Nationaal". Uit München wordt gemeld, dat de politie- bezetting van het in de Briennerstrasse gelegen Bruine Huis tot Donderdagmiddag heeft ge duurd. Toen is de landspolitie op vrachtauto's met in het Bruine Huis aangetroffen materiaal vertrokken en werden de afzettingen, waar- achte' zich in den loop van de ochtenduren duizenden hadden verzameld, opgeheven. In den loop van den middag vormden zich in de omgeving van het Bruine Huis opnieuw groote volksoploopen, zoodat andermaal de om trek door de politie werd afgezet. De nationaal-socialistische fractie in den Hessischen Landdag heeft Donderdag voorge steld den Landdag ten laatste tegen Zaterdag 16 April a.s. bijeen te roepen, ter behandeling van den politieken toestand in Hessen. Daar de Landdag voor meer dan 1/3 uit Nazi's bestaat, moet aan het verzoek worden voldaan. GENèVE, 13 April. (V.D.) De beschouwingen ter Ontwapeningsconferentie zijn voorloopig onderbroken tot Maandagmorgen. President Henderson heeft verklaard, dat de algemeene beschouwingen over art. 1 van de Ontwerp- conventie voorloopig gesloten worden De Hoofdcommissie is voor Maandagmorgen in vergadering bijeengeroepen. Het presidium der conferentie zal Vrijdag bijeenkomen ter uitwerking der talrijke afzonderlijk ingediende voorstellen. De Volkenbondsraad is tegen Vrijdagmorgen bijeengeroepen ter behandeling van afzonder lijke voorstellen der financieele commissie inzake hulpmaatregelen ten behoeve van Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije en Griekenland, Zaterdag zal de CommissTe-van-Negentien der buitengewone Volkensbondsve. gaderir.g bijeenkomen inzake het Japansch-Chineesche conflict. De onverwachte onderbreking der beschouwin gen ter Ontwapeningsconferentie tot Maandag wordt algemeen in verband gebracht met de aanstaande komst van den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson en van Rijkskanse lier Bruening. Nooit te voren werd in Batavia zulk een sterke vermindering van de immigratie uit China geconstateerd als thans, in de eerste twee maanden van dit jaar. Ter illustratie diene, aldus meent de „Loco motief", dat in bedoelde periode van 1930, Ja nuari en Februari dus, dit cijfer ruim 1250 was en in de eerste twee maanden van het vorige jaar bijna 1200. De cijfers van thans zijn 349 in Januari en 190 in Februari, of in de beide maanden totaal 539. Reeds viel in het vorige jaar, vooral in de tweede helft, in deze immigratie een groote vermindering te constateeren, vergeleken bij het jaar te voren. Er werden namelijk in het afgeloopen jaar Mme Hanau is weer eens gearresteerd! Op het jongste nummer van haar nieuwe krant „Forces" is beslag gelegd. En waarom? O.a. om dat „Madame la Présidente" documenten heeft laten afdrukken, die niet gepubliceerd mochten worden. Wat voor documenten? Niets meer of minder dan geschreven beschuldigingen, ge richt tegen mevr. Hanau. Zij zou onderhande lingen hebben aangeknoopt met verschillende Russische en Duitsche ondernemingen, en de belangen van Frankrijk zouden hierdoor ge schaad worden. Wat voor reden kan mevr. Ha nau hebben gehad om juist deze zeer zware aanklachten in haar eigen blad over te ne men? Natuurlijk wilde zij de onjuistheid ervan aantoonen. De zaak is overigens zoo duister als een moord in een detective-geschiedenis. De eigenares van de „Forces" deelde mee (tij dens het eerste verhoor), dat zij geen papieren had laten stelen om ze daarna voer haar doel te benutten, maar dat Zijne Excellentie de Minister van Financiën in hoogst eigen per soon haar de verdachtmakingen in kwestie telefonisch heeft doen weten Haar loopbaan. De vrouw, die op het oogenblik geheel Parijs in spanning houdt, is allerminst een geboren avonturierster. Zij is geen zigeunerkind of bedelaarstelg maar stamt uit een zeer aanzien lijke familie. In 1908 trad zij in het huwelijk met Lazare Bloch, een eenigszins twijfelachtig zakenman, die niets anders „meebracht" dan eenige connecties, die in de toekomst misschien voor 't één of ander konden gebruikt worden. Mevr. Hanau zag dit in en maakte zich dat inzicht ten nutte. Haar grootste successen behaalde zij, nadat zij een klein winkelkrantje had gekocht, ge naamd „Gazette du Franc". Onder haar leiding werd het een veelgelezen blad, dat op zijn wijze verbetering poogde te brengen in het financieel gestel. Madame la Présidente voer er wel bij en ettelijke millioenen francs werden uit de zakken der landgenooten getrommeld. Toen de franc werd gestabiliseerd was het afgeloopen met de winstgevende propaganda voor financieel herstel. Thans begon de specu latieve dame zich een voorstandster te betoo- nen van den wereldvrede en de „Gazette de Nation" deed dienst als vredesorgaan. De be roemde Fransche publicist Audibert onder steunde haar. Ze bezat niet minder dan zeven ondernemingen, haar kranten niet meegere kend. Het kapitaal, waarmee zij werkte, be droeg ruim 17 millioen francs. Ontelbare diplo- .maten en andere hooggeplaatste personen wa ren bij deze bladen, leeningen enz. geïnteres seerd en zelfs de minister van financiën Klotz had er alles bij te winnen of te verliezen. Toen mevr. Hanau werd gearresteerd en de zaak misliep, pleegde Klotz zelfmoord. De felste tegenstanders van Madame la Pré sidente: de groote banken, wisten haar einde lijk te treffen. De emissie, die zij juist had uitgeschreven (groot 170 millioen francs, voor gespiegelde winst 40 werd verboden en Mme Hanau in verzekerde bewaring gesteld Ieder weet het verhaal van haar ontvluchting uit het hospitaal (waarin zij was opgenomen na een hongerstaking, die haar bevrijdde van een langer verblijf in de cel) en ok het feit, dat zij werd veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf mag als bekend worden veronder steld, Thans heeft zij wederom de aandacht op zich weten te vestigen en het publiek, dat niet bij de zaak is betrokken, wacht in spanning op de voortzetting van de prikkelende avontu renfilm, waarin mevrouw Hanau de rol ver vult van de dame, die schandaal veroorzaakt. ongeveer 10 duizend Chineesche immigranten in Tandjong Priok ontscheept tegen ongeveer 18 duizend in het daaraan voorafgaande jaar Voor het Rijk beteekent deze terugloop een belangrijke vermindering van inkomsten. Voor Batavia alleen is de zuivere ontvangst aan immigratiegelden na aftrek van alle kos ten dus, in 1930 geweest ongeveer 5'/. ton, en in het afgeloopen jaar niet meer dan 2 ton. Er zijn vier factoren, die op de vermindering invloed hebben gehad, namelijk de zeer lage dollarkoers in China, de economische depressie in Indië met zoo goed als geen werkgelegen heid voor de immigranten, de oorlog in China en de verhooging van de ontschepingsgelden. Men weet, dat in Juli van het vorige jaar het verschuldigde ontschepingsbedrag voor immi granten van 100 gulden gebracht is op 150 gulden. Volgens algemeene bewering van de uit China komende immigranten gaan in dat land de prijzen voor levensbehoeften en vrijwel alle andere artikelen steeds omlaag. Een bedrag van 150 gulden in dollars om gezet is voor den kleinen man in China, die, naar bekend, niet veel voor zijn levensonder houd noodig heeft, voldoende om er zoo noodig jaren van te leven. Vroeger werden deze sommen, zooals ook de passage- en andere kosten voorgeschoten door de werkgevers in Indië, die hun menschen lie ten uitkomen. Thans is dit geheel anders. De Chineesche werkgevers laten zoo goed als geen nieuwe krachten meer uitkomen. Zij kun nen in Indië volop personeel krijgen. Er is meer aanbod dan vraag. Bovendien zijn ook deze werkgevers, de Chi neesche kleinhandelaren en de. tauké's in de meubel- en andere industrie aan het bezuinigen, met het gevolg, dat er meer werkkrachten wor den ontslagen dan nieuwe aangenomen. Wat dézen kleinhandel betreft, kan in het algemeen gezegd worden, dat deze malaise zich meer doet gelden in den manufacturen- en goederenhandel dan in de levensbehoeften- handel. De Chineesche waronghouders b.v., vooral die van de kleine warongs in de Inlandsche wijken, ondervinden al heel weinig invloed van de al gemeene depressie. Ook bij het Chineesche element in Indië be gint de werkloosheid merkbaar te worden. Vele werkloozen zijn om financieele redenen niet in staat, naar hun land terug te keeren Het komt daardoor nogal eens voor, dat een Chinees zich bij de politie komt aanmelden met de verklaring, dat hij geen vergunning tot ves tiging in N. I. heeft, in de hoop, dat hij dan op Gouvemementskosten naar China zal worden teruggezonden, terwijl later blijkt, dat hij wei vergunning tot vestiging kreeg, doch zijn immi gratiepapieren eenvoudig vernietigde. AUCKLAND (Nieuw-Zeeland), 14 April. (Reuter.) Stakers hebben ernstige troebelen veroorzaakt, waarbij een aantal politie-agenten zoo ernstig werd gewond, dat zij in het zieken huis moesten worden opgenomen. Ook talrijke burgers zijn gewond. De betoogers sloegen alle winkelruiten in een der hoofdstraten stuk en plunderden de ju welierszaken. De burgemeester richtte een draadloozen op roep tot de burgerij, om mee te werken aan het herstel der ordee. Mariniers, die dringend ontboden werden, konden den toestand niet meester worden. De aangerichte schade wordt op honderdduizend pond sterling geschat. Nader wordt gemeld, dat de orde hersteld is. Er zijn maatregelen genomen om te voorkomen dat de ongeregeldheden zich herhalen. Er zijn eenige honderden burgers gewond en een twintigtal agenten ernstig gekwetst. MOSKOU, via Kowno, 14 April. (V.D.) Vol gens berichten uit Charkow is Woensdag de waterstand van Dnjepper en Dnjester sterk gestegen. Talrijke plaatsen staan onder water. In het bijzonder werd de omgeving van Tiras- po ernstig geteisterd. SEVILLA, 14 April. (Reuter). Te Ossuna ls een algemeene staking uitgebroken. Bij een gevecht tusschen stakers en de natio nale garde werd een staker gedood en drie ern stig gewond; drie politiemannen liepen lichte kwetsuren op. Het bureau van de syndicalistische partij ls gesloten, de leider gearresteerd. Poging tot moord op een 22-jarig meisje te Tubbergen. De dader ontkomen. Overeenstemming bereikt in het bakkersbedrijf te Rotterdam. Overval te Diessen. De daders bekend. Een vliegboot van de Indische Marine in brand gevlogen; waarschijnlijk vier dooden. Huis ingestort aan de Anjelierstraat te Am sterdam. Hitler's leger ontonden. De vronw, die Parijs in spanning houdt Stakingsterreur te Auckland in Nieuw-Zeeland. OOOOO J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem M HAARLEM Hedenavond buitengewone verga- dering in de St. Joseph-Gezellen- vereeniging, Jansstraat 59, aanvang half negen. Spreker: De Voorz. der R. K. Staatspartij Donderdagnacht is in het Roode Kruiszie- kenhuis te - 's-Gravenhage overleden, de Mi nister van Staat, Dr. J. Th. de Visser. De Spaansche republiek heeft het geheele eigendom van de ten val gebrachte dynastie in beslag genomen en het verklaard tot staatsbe zit, „Patrimonium der republiek". Omdat de ex-koning door de uitspraak van de constitu- eerende nationale vergadering tot verrader des vaderlands is gestempeld, bestaan er ook geen plannen, om hem later op een of andere wijze financieel schadeloos te stellen. Het koninklijk paleis in Madrid heet thans „Nationaal paleis" en is als museum voor het publiek ter bezichtiging opengesteld, uitgezon derd een paar vertrekken, die den president der repubhek als ambtelijk bureau dienen, die ech ter gelegen zijn in 'n tamelijk afgelegen deel van 't groote slot. Daar resideert president Za- mora alleen als officieele persoonlijkheid. Hij is in z'n particulier huis blijven wonen. Wanneer de presdent thans "n officieelen maaltijd geeft, worden borden en schalen met koningskroon tjes er op gebruikt. Het couvert is van goud en draagt de initialen van den koning en de ko ningin. Om redenen van bezuiniging zijn er nog geen nieuwe couverts aangeschaft. In het Madrileensche paleismuseum worden thans ook de bijzonder waardevolle kunst schatten en historische voorwerpen uit andere paleizen in het land samengebracht. Ook de „Casa del Campo", een uitgebreid natuurpark, komt onder machtsbevoegdheid van Madrid. In het paleis El Pardo bij Madrid bevindt zich de rijkste gobelin-verzameling der wereld: 414 ten deele uiterst kostbare stukken ter waarde van talooze millioenen. Waarschijnlijk blijven de wandtapijten in dat slot, dat dan als gobelin museum voor het publiek toegankelijk zal zijn. Het vruchtgebruik van het enorme eigenlijke „Pardo", vroeger koninklijk jachtgebied, is eveneens aan den staat vervallen. De paleizen van Riofrio en La Granja beide in de nabijheid van Segovia, zullen tei be schikking worden gesteld als zomeroponthoud voor schoolkinderen. Andere kasteelen en pa leizen blijven in stand en ter bezichtiging, vooral voor vreemdelingen. Ex-koninklijke land goederen en bosschen worden verpacht of van staatswege geëxploiteerd. Op een dier goederen komt een openlucht-school voor schilders. An dere gebouwen en grondstukken van het vroe gere koninklijke patrimonium zijn bestemd voor sociale, sanitaire en wetenschappelijke doel einden. Een klein kasteeltje wordt bestemd voor rustoord van oude journalisten. Het spreekt van zelf, dat het een ze^r schoone reclame voor de republiek is, aan te kondigen, dat thans het Spaansche volk zelf aandeel en vreugde heeft aan alles, waarover vroeger en kel en alleen de „buitenlandsche" heerscher- familie kon beschikken. MADRID, (K.WP.). Br. Levi, de voorzitter van de Vrijmetselaarsloge van New-York, heeft in Madrid een conferentie gehad met den Mi nister van Onderwijs Sr. Ferran de los Rios en in Barcelona met den burgemeester St. Aigua- der. Naar het schijnt heeft Levi, die van Fran sche afkomst is, de orders van den grootmeester der Fransche vrijmetselarij overgebracht aan bovengenoemde Spaansche autoriteiten. Het zou wel de moeite waard zijn te weten, hoe deze orders luiden; misschien zou men dan te weten komen, van wie het initiatief is uitgegaan van enkele maatregelen en wetten der laatste maanden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1