Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper voor 60.000 gezinnen. De opening van de vollegrondsbloemen tentoonstelling te Noordwijk. ■MS DE STAD DER AUTOBUSSEN EEN SPOORWEG ZONDER RAILS 1 I Een nieuw geluid De Engelsche invoel' beperking M 1 mm Ifc J Van alle gemakken voorzien Al Smith over de schalden AANWINST VOOR DE VLOOTTECHNIEK Landingsvlotten voor vliegtuigen voor aan ook ieder handelsschip in een moederscb voor vliegtuigen veranderen. In Marinekring is men van meening, dat Engeland in Se<" van oorlog in zeer korten tijd zijn geheele h» delsvloot als operatie-basis voor zijn lu®^ strijdkrachten kan inrichten. Welke geweld16., voordeelen dit meebrengt moet ook voor leek duidelijk zijn. Geen panacee geblekt HET MANDSJOERIJSC0 WESPENNEST Wanhopige taak voor Jap^ gimiiiiiiiiiniiiiiiiiimmiiiiiiiiiiwwiiriiiiiiiiiiiiiHiii iiniiiiiiiimiwiBUHinnnminnnTTiimnnniiiiiiiiiwHiMiiHiniiiiiBiHiiiiimiiinimmwiT - TE 'S-HERTOGENBOSCH op de Parade Is Donderdag de eerste automarkt van het Zuiden gehouden. Een overzicht van de te verkoopen sragsps. WB gemaakt. WIJZIGING IN ROUTES Autobusstation ii» In het hierbij staande behoorend artikel be schrijft onze correspondent Londen als stad der autobussen. Boven- foto geeft een interes santen aanblik op het West End van de Engelsche hoofdstad in; milium,[3 lm. DE NIEUWBENOEMDE BURGEMEESTER VAN ROOSEN. DAAL, de heer Prinsen, Is Donderdag officieel geinstalleerdL De nieuwe burgervader met zijn echtgenooie na de plechtigheid. pnwm EEN ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONING In de Anje lierstraat te Amsterdam Is Donderdagmiddag ingestort. Kort na de ramp, terwijl de brandweer voorbereidselen maakt, om de ruïne om te trekken. OP „WESTERVELD" had Donderdag de begrafenis plaats van den heer D. Rahusen, oud-directeur, later commissaris van de Nederiandsche Bank. TER GELEGENHEID VAN DE VIERING VAN HET 50-JARIG JUBILEUM der aldeellng Noordwijk van de Algemeene Ver- eeniglng voor Bloemobollencultuur heelt minister Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck in het Florapark te Noorwijk de vollegrondstentoonstelling officieel geopend. Na de opening werd een rondwandeling over het tentoonstellingsterrein (Van onzen correspondent). LONDEN, 13 April. Wanneer men weet, wat de autobus voor Etagelands hoofdstad betee- kent, dan zou hetgeen onlangs een klein meisje over koningin Elisabeth wist te vertellen, geen verwondering meer baren. De geest des tijds wordt duidelijk weerspiegeld in het antwoord (lat het kind gaf, toen men haar vroeg, waarom „Queen Bess" lange rokken droeg. Was alles goed gegaan, dan had het leerlingetje moeten zeggen: omdat het toen mode was of iets dergelijks. Maar er kwam heel iets ander. „Koningin Elisabeth droeg zulke lange rokken," aldus het veelbelo vende wicht, „omdat zij niet wilde dat iemand haar beenen zag, wanneer ze hard liep om de bus te halen." De autobus neemt niet alleen vaak de plaats in van de tram, maar vervangt nog meer den trein. Men gaat met de bus naar Grimsby en Liverpool en zelfs naar Edin- burg en Inverness. Het autobus-station is een dorp op zichzelf, een kleine wereldstad, ultra-modem ingericht en van alle gerieflijkheden voorzien. Het is er druk, maar tegelijkertijd rustig, zooiets als in een bijenkorf, waar georganiseerde bedrijvig heid heerscht. Er is ruimte in overvloed en toch zit alles zoo dicht mogelijk op elkander, zoo dat dit station wel iets weg heeft van den hoo- gen hoed van een goochelaar. Men kan met vrij groote zekerheid zeggen, dat iets derge lijks eenig is in zijn soort. Zelfs in Amerika zal men er tevergeefs naar zoeken. Wat den bouw betreft, lijkt deze autobussen- stad geenszins op de „section Métropolitain", die prachtige afdeeling van de Koloniale Ten toonstelling te Vincennes. Het geheel is van beton, maar het onderste gedeelte van den hoofdtoren is op zeer oorspronkelijke wijze versierd, nX door middel van fijn gestampt glas. Deze architectonische vondst is hier voor het eerst toegepast. Door aan het cement glas toe te voegen, verkrijgt men een soort mozaïek effect, tenminste wanneer de zon schijnt, het is dan alsof het benedenstuk van den toren bestaat uit diamanten gevat in beton. Alle mo gelijke voorzorgen tegen brand geven een ge voel van veiligheid te midden van deze krioe lende menschen en ronkende wagens. Bijna niets is van hout, bijna alles van beton en staal en alles doet even luxueus aan. De deuren zijn van ebbenhout; overal ziet men gepolijst staal en glas. Niet minder dan 300.000 pond sterling beeft dit geweldige bouwwerk gekost. Wil men in een paar woorden zeggen, wat men nu eigenlijk ziet, dan zou men het geheel het best kunnen aanduiden als: een station zonder rails. Komt men binnen, dan ontdekt men ter weerszijden van de reeks loketten twee kiosken, tegelijkertijd leeszalen, links voor rookers, rechts voor niet-rookers. Een expres buffet ontbreekt natuurlijk evenmin. Wie haast en dorst heeft wordt hier zóó snel gehol pen, dat hij niet in de gauwigheid nog even een goede jas bederft (doordat hij morst) of zijn gezondheid letsel toebrengt (doordat de bediening op zich laat wachten, terwijl de bus over anderhalve minuut vertrekt). Als men meent, dat de twee kiosken en het snel-buffet de eenige gelegenheden zijn in deze „stad" om zich te vermaken, dan heeft men zich nog geen recht begrip gevormd van haar beteekenis. Een restaurant, dat tweehon derd personen kan bevatten, verhoogt in niet geringe mate de aantrekkelijkheid van het station zonder rails. Reizigers, die van Penzance of Inverness ko men en eenige vooroefening inhet dansen wenschen alvorens ze Londen betreden, bege ven zich naar gemeld restaurant en kunnen aldaar van een uitstekende dansvloer gebruik maken, welk gebruik wordt vergemakkelijkt door de begeleidende muziek der alleszins voor haar taak berekende band. Dit is echter nog niet alles: rondom de hall zijn tallooze winkel tjes gevestigd; de koopwaar is uitgestald in de verschillende étalages en de geheele omgeving krijgt hierdoor een bijzonder kleurig aanzien. Het oranje van sinaasappels wisselt af met het groen van kool en spinazie. Men kan er roze tulpen en rood vleesch koopen; romantisch en dichterlijk is het er niet, maar wel buitenge woon aangenaam. De autobussen rijden onder een glazen koe pel door, komen binnen aan den eenen kant en verlaten het gebouw aan de andere zijde. De dienst werkt bijna zoo regelmatig als de klok. Ieder perron heeft niet minder dan twin tig „beginpunten", d.w.z. van ieder perron ver trekken twintig bussen in twintig verschillende richtingen. Tachtig wagens staan keurig opge steld in rijen; men zou ze kunnen vergelijken met een hypermodern ballet, te meer, daar zelfs een zekere gratie aan deze van nature onelegante voertuigen niet ontbreekt. In het drukke seizoen wordt er gemiddeld twaalf honderd vijftig keer gereden; in de lente is het gemiddelde acht honderd en 's winters be draagt het toch nog twee honderd. De eerste bus vertrekt om zes uur 's morgens. Om kwart over twaalf des nachts (0.15 minuten!) wordt de motor voor den laatsten keer aangezet. De remise-ritten" hebben dan plaats. Twee en dertig Engelsche maatschappijen die tezamen werken met een bedrijfskapitaal van 60.000.000 dollar, hebben zich vereenigd onder den naam .London Caustal Coache Ltd." en hebben kans gezien de autobus in Londen tot het populairstë middel aller vervoermiddelen te maken. De trein zonder rails brengt u vrij wel overal heeii, naar Wales en naar de uit hoeken van Engeland en Schotland. Geen en kele groote stad is vergeten en men kan zelfs komen tot Inverness, maar dan moet men te Edinburg overstappen. Het traject Londen- Edinburg bedraagt 550 K.M. en wordt afge legd in 15 uur. Om de drie uur wordt de chauf feur afgelost. Hoe groot ook het aantal klan ten is dat van de diensten der maatschappij wenscht gebruik te maken, niemand wordt ge weigerd, dank zij vooral een uitgebreide tele foonservice. 100 telefonisten houden voortdu rend contact met de wagens en alle aanvragen over de geheele route worden snel behandeld, zoodat iedere reiziger kan worden opgepikt. Op de telefoonzaal kan men elkander met geen mogelijkheid verstaan. Hier worden korte ge sprekken gevoerd met menschen, die op de een of andere plaats een bus zouden willen pak ken. „Houdt u zes plaatsen open." „In orde". Snel wordt de route een beetje ge wijzigd; desnoods maakt men 'n kleinen omweg, die wordt wel weer ingereden. Het succes van de maatschappij berust voor een groot deel op dezen telefonischen dienst. NEW-YORK, 14 April (Reuter). Op de alhier gehouden vergadering, waar door bekende Ame- rikaansche politici en industrieele leiders het vraagstuk van herstelbetalingen en oorlogs schulden nader onder het oog werd gezien, kwam als algemeen gevoelen de noodzakelijk heid tot uitdrukking, dat de Vereenigde Sta ten al het mogelijke moeten bijdragen tot op lossing van deze kwestie en daarmede tot oplos sing van de wereldcrisis. 0.a. werd het woordgevoerd door den als canddaat voor het presidentschap genoemden politicus Al Smith, die verklaarde, dat de Ver. Staten zich met de gedachte moeten verzoenen, dat het den debiteur-landen aan geld ont breekt. Spr. sprak zich daarom uit voor het verlee- nen van credieten aan het buitenland, teneinde de Amerikansche industrie, die voor meer dan de helft is teruggeloopen, nieuw leven in te blazen. Zulk een credietverleening zou beter zijn dan met de handen in de schoot zitten en wachten op het afbetalen van schulden, die toch niet kunnen worden voldaan. Want de politiek van afwachten berokkent de Amerikaansche industrie milliarden-verliezen, welke grooter zijn, dan alle Europeesche schul den aan Amerika bij elkaar. Na langdurige proefnemingen heeft de Brit- sche Admiraliteit het patent verkregen van een nieuwe uitvinding op het gebied der vloottech- niek. Te oordeelen naar een uitvoerig commu niqué, dat hieromtrent aan de pers is verstrekt, zal zij een algeheele wijziging in de strategie der Marine-luchtstrijdkracht enveroorzaken. Van nu af zullen vliegmachines kunnen lan den op schepen, die niet als de vliegtuig-moe derschepen van een geweldig landingsdek voorzien zijn. In groote lijnen komt de nieuwe uitvinding op het volgende neer: Van den achtersteven van het schip wordt een soort van drijvende ponton, of reusachtig vlot neergelaten, dat uit licht metaal en zeil doek is vervaardigd en in enkele minuten op gerold en samengevouwen kan worden. Zooals bij de proefnemingen gebleken is, kan het landingsvlot ondanks zijn uitenst lichte constructie ook het zwaarste bombardements vliegtuig van de Britsche Marine gemakkelijk dragen. De techniek van het landen is uitermate eenvoudig. De stoomboot die het uitgelaten landingsvlak achter zich aansleept, komt met volle kracht in de richting van het dalende vliegtuig, ten einde de landingssnelheid van de machine eenigszins te neutraliseeren. Sterke dwars gespannen gummikabels moeten, evenals bij de tegenwoordige vliegtuigmoederschepen, het gelande vliegtuig doen stoppen. De Engelsche Admiraliteit zag zich voor de noodzakelijkheid geplaatst hare vliegtuigmoe derschepen door iets anders te vervangen, va® wege de geweldige kapitalen, die deze vloote®11- heden verslinden. Ieder van deze schepen he®. 25 millioen pond sterling gekost en gebru1* om de noodige snelheid te kunnen bereik^ viermaal zooveel stookolie als het grootste sis®, schip. Het groote voordeel van de nieuwe vinding bestaat volgens de Admiraliteit wel niet in de bezuinigingsmogelijkheden, do** dat de tegenwoordige vliegtuigmoederschep,, - ilir afgeschaft kunnen worden; even gemakke- als een kruiser of een slagschip kan men En dit alles in het teeken der ontwapen1118 LONDEN, 14 April. (Reuter.) In het *4 gerhuis verklaarde de Minister van Ha11 Runciman, dat dank zü de wetsverordeninILj, op den abnormalen invoer, deze in directen was teruggeloopen met 8 millioen pond en indirecten zin met ca. 17 millioen, waard belangrijke steun is verleend aan de Brit® jj industrie. In tegenstelling tot andere lan was de werkgelegenheid verruimd, waardi 486.000 arbeiders meer dan verleden jaar nen werken. De meeste zorg baren thans de Ijzer- staal-industrie, de steenkolennüverheid, jj mede de machine- en scheepsbouw. Hier'0 nog niet de minste opleving te bespeuren j de scheepsbouw is tot een peil teruggelegd als nooit te voren. In geheel Engeland gedurende de maand Februari slechts één der voor het bouwen van een schip gepl^f Hier valt geen verbetering te verwachten v° dat het wereldverkeer in zijn geheel begin1' herleven. CHARBIN, 14 April. (Reuter.) troepen, die vijandig staan tegenover de Jt we Mandsjoe-regeering, hebben Pogranitsl op de Russisch-Mandsjoerijsche grens jPd{ Een Japansch cavallerie-detachement be zich op weg naar Imiempo, daar deze P een verzamelpunt is geworden van opst®^* troepen, nadat de Japanners, die verleden de rebellen een nederlaag toebrachten. Charbin waren teruggekeerd. Generaal Tamon, bevelhebber der JnP® legermacht in Noord-Mandsjoerije, heeft ^0 klaard, dat er 100.000 man troepen *1^ zouden zijn om Mandsjoerije van de ban® te zuiveren. In de bestaande omstandig zou zelfs deze belangrijke krijgsmacht 1111 t\?ee of drie jaar noodig hebben om deze ding te volbrengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 4