zer en de inbreker Langs Donkere Paden VLIEGRAMP IN INDIE Poging tot moord ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN HUIS INGESTORT DE VIJANDEN VAN HET BOE STAKING IN HET VEENBEDRIJF DE RELLETJES TE DELFT VRIJDAG 15 APRIL Dornier- Wall-vliegboot verpletterd Vier dooden? Op een 22-jarig meisje De dader ontkomen Man overreden en gedood Pain in de Anjelierstraat te Amsterdam Thans algemeen OVERVAL TE DIESSEN De daders bekend Nog steeds rumoerig FEUILLETON NEDERLAND-BELGIE Volkers reserve Kind zwaar gewond TUSSCHEN TREIN EN PERRON Stationschef zwaar gewond SPORTVLIEGER MAAKT EEN NOODLANDING Beide inzittenden ongedeerd Belendende huizen ontruimd Bouwvallen omgehaald 71 Gestoorde feestvreugde Bewusteloos langs den weg gevonden VERHAAL VAN DEN DAG SMOKKELEN Groote partijen in beslag genomen BEIDE BEENEN GEBROKEN Door anderhalve ton ijzer getroffen BRANDEN Kapitale boerderij vernield Land bouwerswoning afgebrand SOERABAJA, 14 April (Aneta.) Een Dornier marine-vliegboot, die voor het houden van een nachtoefening van het marine-vlieg kamp Morokrembangan was opgestegen, is bij een landingsoefening verkeerd gedaald en met den neus schuin in zee terecht gekomen. Het toestel vloog in brand. Patrouilleerende sloe pen snelden aanstonds ter assistentie, doch slaagden er slechts in één der inzittenden, den majoor-konstabel C. W. Christiani, op te pik ken. De ongelukkige was met levensgevaar lijke brandwonden overdekt, zoodat zijn over lijden ieder oogenblik kan worden verwacht Geen der andere leden van de bemanning is tot dusver teruggevonden. Het vliegtuig was inmiddels gezonken. De bemanning bestond uit de volgende personen: bestuurder: de sergeant-vliegtuigmaker V. J. Leder (internationaal en marine-vliegbrevet), voorts den zoojuist genoemden majoor-konsta bel Christiani, den sergeant-vliegtuigmaker L. Jetten, en den Inlandschen korporaal Panga- dahim. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Ge vreesd wordt, dat alle inzittenden zijn omge komen. In den vroegen morgen heeft Donderdag in de buurtschap Reutum onder de gemeente Tubbergen een ernstig misdrijf plaats gehad. Omstreeks acht uur fietste de 22-jarige mej. M. Lansink, wonende aan het Kanaal in die buurt schap, naar Almelo, om aldaar eenige lnkoo- pen te doen, toen van de tegenovergestelde richting een ongeveer vijftigjarige man, even eens per rijwiel, kwam aan rijden. Bij het pas- seeren sloeg de man onverwacht zijn linkerarm om het hoofd van het meisje, met het gevolg, dat zij van de fiets viel en langs de berm van het Kanaal kwam te liggen. De onverlaat sprohg op zijn slachtoffer toe en mishandelde haar door haar met een vlijmscherp zakmes een tweetal levensgevaarlijke steken in den hals toe te brengen. Mej. L. verweerde zich met alle kracht, waar bij de worsteling geruimen tijd duurde. De man stopte haar een doek in den mond, zoodat zij niet kon schreeuwen, waarbij hi) haar dreigde n het Kanaal te zullen werpen. Het meisje wist naar aanrander het mes te ontrukken en gooide dit in het Kanaal. De worsteling werd langen tijd voortgezet, waarbij het Individu poogde on geoorloofde handelingen te plegen. Eindelijk kwam een fietser langs, doch de aanrander had dezen persoon reeds zien aankomen en had de vlucht genomen, Mej. L., die ongeveer 1 K.M. van haar huis was verwijderd, kon zoo goed en zoo kwaad als het ging haar huis nog bereiken. Zij leed zeer veel bloedverlies, daar de wonden vlak bij den halsslagader war entoegebracht. Aanvankelijk leek haar toestand hopeloos, doch later trad een verbetering in haar toestand in. De burgemeester van Tubbergen werd van dit misdrijf onmiddellijk op de hoogte gesteld. Deze begaf zich, vergezeld van eenige politie beambten, naar de plaats van het misdrijf, waar een zeer nauwkeurig onderzoek werd ingesteld. In den namiddag arriveerde ook het parket en de rechter-commissaris uit Almelo om een on derzoek in te stellen. Het mes is uit het Kanaal opgevischt. Het onderzoek naar de verblijfplaats van den dader wordt voortgezet Er zijn eenige aanwijzingen van personen verkregen en er wordt in een bepaalde richting gezocht. Er is een vrij nauwkeurig signalement van den dader, die gekleed was in een grijs pak met donkere overjas, grove zwarte schoenen. Hij is meer dan middelmatig groot, tamelijk mager en heeft jen bleeke gelaatskleur. De man droeg een jockeypet en spreekt Twentsch dialect met een enkel woord Hollandsch. Op zijn kleeding- stukken moeten zich verschillende bloedvlek ken bevinden. Donderdagmiddag ongeveer 5 uur wilde de zestigjarige Schut uit Bergen N.H. plotseling met zijn fiets bij den Brakerweg den Rijks straatweg te Castricum oversteken, toen hij door een passeerenden auto uit Zandvoort werd ge grepen. Het slachtoffer bekwam zulke ernstige verwondingen, dat de dood vrijwel onmiddel lijk intrad. Het lijk is door de politie in beslag genomen en naar het R.K. Ziekenhuis te Alk maar overgebracht. Zeer waarschijnlijk treft den bestuurder geen schuld. Donderdagmiddag werd het vijfjarig zoontje van van der M. te Mijdrecht door een vracht auto aangereden. In zorgwekkenden toestand is het knaapje naar het St. AnthonJusziekenhuis te Utrecht overgebracht. Den bestuurder treft geen schuld. Door tot heden onbekende oorzaak is de sta tionschef te Woerden, de heer H. Rietstap, bil het binnenkomen van een trein uit Leiden, tusschen den trein en het perron gevallen. De heer R. bleek, na bevrijd te zijn, een zware verwonding aan eender beenen te heb ben opgeloopen, zoodat hij, na voorloopig ver bonden te zijn, naar het ziekenhuis te Woerden werd vervoerd. Vermoedelijk zal de heer H. een been moeten missen. Woensdagmiddag moest de bekende sport, vlieger H. Stoll, nadat hij reeds vier maal met zijn toestel „Zilvermeeuw" in de lucht was ge. weest, plotseling een noodlanding maken. Hij deed dit nabij het water van „Sassenheim" onder Haren. Het toestel werd beschadigd, de beide inzittenden bekwamen geen letsel. Sinds eenigen tijd is men bezig een tweetal onbewoonbaar verklaarde woningen in de Anje- lierstraat. de perceelen 189 en 191, g.legen vlak bij de Lijnbaansgracht, te sloopen. Le beide oude huisjes waren reeds van dak en zolder verdieping ontdaan en de houweclen van de sloopers verrichtten thans hun werk in de balk lagen van de tweede verdieping, die volkomen waren blootgelegd. Het tempo, waarin het slooperswerk Werd ver richt, scheen blijkbaar de huis'es te traag. Wanneer je zooveel eeuwen den tand d;s tijds hebt weerstaan en dan eindelijk het oogenblik is aangebroken, dat Je hebt uitgediend en vcor siooping bent verlaten, dan is het ook werkelijk sneu, wanneer men je nog zoo lang half afge takeld en in je hemd laat staan. Dan heb je maar liever, dat 't gauw gebeurd is. Hoe 't ook zij; Donderdagmiddag om kwart voor twee hoorden de arbeiders, die in p.rceel 191 hun trieste taak verrichtten, een onheil spellend gekraak, dat geleideli k in hevigheid toenam. Het oude huis waarschuwde zijn beu len, dat het zoo straks iets van zins was. Onmiddellijk ontruimde men de woning, om op een veiligen afstand de komende dingen af te wachten. De politie verscheen ter plaatse en ontruim de de straat, terwijl Bouw- en Woningtoezicht een onderzoek instelde en uit voorzorg de be woners der perceelen 187 en 193 hun huizen deed verlaten. Het bleek, dat de buitenste bouwmuur, dus tegen perceel 193, werkte. Er vertoonden zich scheuren, het puin viel bij stukken omlaag en om bij drieën kwamen met donderend geraas de twee nog intact ztinde verdiepingen naar beneden. De muur was gedeeltelijk bezweken, de bovenste balkenlaag had dus aan één kant haar steunpunt verloren, waardoor planken, binten en vloeren tot één grooten chaos in el kander schoven. De brokstukken van den muur sloegen ge deeltelijk naar buiten en raakten daarbij een lantaarnpaal, die in letterlijken zin des woords onthoofd werd. Bij dit eene slachtoffer bleef het gelukkig. Inmiddels had men ook de brandweer gewaar schuwd, die spoedig met twee motorspuiten, een gereedschaps- en ladderwagen ter plaatse was. Daar de onderpui van het huisje niet al te betrouwbaar bleek, besloot men de bouw vallen om te trekken. Telkens werd een touw aan een onderdeel bevestigd en met vereende krachten rukte de brandweer de oude, maar nog zeer hechte karkas uiteen. Dit gaf telkens aanleiding tot groote verschuivingen van puin en balken, die met hoogwolkende stofmassa's op straat sloegen. De snelle aftakeling van 191 kon ook den medo-gedoemden buurman, perceel 189, niet onberoerd laten. De tusschenmuur, die zooveel jaren achtereen Jordaan-families had geschei den, kwam in beweging en met zware slagen ploften steenen en kalk tot stof voor de trek kende brandwachts op straat. Begrijpelijkerwijs bestond onder de Jordaan- bewoners groote deelname in het gebeurde. Elke succesvolle ruk van de brandwachts aan een der dreigende punten werd met geestdriftig ap plaus beloond. Toen elk gevaar voor verdere instorting was geweken, rukte de brandweer in. Omstreeks kwart ovei vijf bereikte de laatste wagen weer de hoofdwacht Prinsengracht. Het puin, dat op straat was blijven liggen, werd door de sloopers opgeruimd. De bewoners der belendende perceelen konden hun wonin gen weer betrekken. De saneering van de Jordaan was met dat al weer wat opgeschoten. d^OÖTB. 71. Hoe kom lk er lilt, waren de eerste gedachten van Jaap en hij begon plotseling verschrikkelijk te hoesten. HIJ hoestte zoo hard en zoo lang, dat de wespen verschrikt terugweken. Jaap liep voorover naar de deur en deed maar niets dan hoesten. En toen le de deurknop te pakken kreeg, wipte hij naar bulten en deed de deur op slot. „Ziezoo," zei Jaap, „die zullen we wel eens lekker een tijdje vasthouden." Net of le de koning zelf was, ging le rustig het gebouw uit en hoestte niet meer.... 72. „Hoe kom lk het eerste In ons land," dacht Jaap, toen le veilig bulten stond, en daar kreeg le Ineens de telegraafdraden in de gaten. „Daar laat lk me afglijden," lachte hi) en net als een koorddanser liep le met zijn kleine beentjes over het stalen koord. Zoo kwam ie binnen een halven dag weer in het bijen dorp. In do verte hadden ze hem al aan zien komen en werd het dorp weer eens wakker geschud door den kranlgen toer van Jaap. Net of het niks beteekende tippelde hij over de draad en hoe meer bijen hij zag, des te vlugger begon le te hollen. Het uitrukken van de brandweer heeft op de hoofdwar ht Prinsengracht nog een kleine feestvreugde verstoord. Juist toen de alarmklok riep, wilde men daar van den vertrekkenden oudsten brandmeester, den heer H. Dennink, afscheid nemen. Deze plechtigheid moest omwille ven den plicht nog even worden uitgesteld, maar heeft later op den middag toch nog plaats ge vonden. De staking in het veen bedrijf te Nieuw Weer- dinge is hedenmoigen algemeen geworden. Het aantal stakers loopt naar schatting om de 400 doch het is moeilijk aan te geven, omdat dit jaar aanmerkelijk minder verveend zou worden dan in vorige jaren. Bij de Rijkswerkverschaf fing waren reeds vóór de moeilijkheden 250 a 300 meer arbeiders, uit het stakingsgebied, te werk gesteld dan verleden jaar het geval was Waarschijnlijk zal het conflict van langen duur zijn, daar geen der partijen eenige neiging vertoont tot toegeven en het veenbedrijf nood lijdend is geworden. Alles in net stakingsgebied is volkomen rustig. Te Diessen (N.-Br.) werd de landbouwer V., toen hij zich des avonds in de duisternis per rijwiel naar zijn woning begaf, door twee per sonen overvallen. De aangevallene werd van zijn rijwiel geslagen en ernstig mishandeld. Bij de nadering van een anderen wielrijder namen de aanvallers, wier namen de aangerande kent. de vlucht. Ook Woensdag is het in Delft niet geheei rustig gebleven, hoewel het 's morgens en 's middags niet tot zulke ernstige botsingen ge- Komen is als Dinsdag het geval was. Des morgens tijdens het stempelen door de werkloozen aan de Arbeidsbeurs en bij het Burg. Armbestuur verzamelden zich eenige honder den werkloozen, die vermeerderd met het aantal nieuwsgierigen heel wat drukte veroorzaakten. De politie, die zeer tactisch en rustig tewerk ging, liet hem zoolang mogelijk in de omge ving van de gebouwen staan. Een van de leiders der R. V. O. deelde des middags bij de Arbeidsbeurs mede, dat op het verzoek tot verstrekken van de kolenkaart en van melk, nog geen beslissing was genomen door B. en W. Deze beslissing zou heden worden medegedeeld. Voorts was in een schrijven aan den Minister gevraagd om een verlenging der uitkeering als huurtoeslag. In het gebouw Ons Huls werd voorts een bij eenkomst gehouden, waarin de wenschen nader werden besproken, en men een motie aannam, waarin tegen het optreden der politie werd ge protesteerd en vrijlating van de twee gearres teerden werd geëischt. Des avonds werd in hetzelfde gebouw een spe ciale protestvergadering gehouden tegen het op treden der politie. Het is gebleken dat bjj de charges, die Dins dag door de politie zijn uitgevoerd, enkele per sonen flinke klappen hebben opgeloopen; een persoon liep door een klap met de sabel een diepe wond aan het achterhoofd op. Het staat bij dit alles echter vast, dat de eerste klappen bij die vechtpartijen door de monstranten werden gegeven. 't Is Donderdag, vooral des middags, te Delft weer rumoerig geweest als gevolg van de werk- loozendemonstraties in verband met de arres tatie van twee betoogers op Dinsdag j.l. Woensdagavond had in een vergadering om. de heer Heemstra uit Rotterdam tot meer verzet aangespoord en ook daardoor was Don derdagmiddag meer actie ontstaan. Bij het gebouw van de Arbeidsbeurs werd 's middags door de R.V.O. meegedeeld, dat de eisch om een kolen Don en om melk besproken zouden worden in het Nationaal Crisiscomité. Heden (Vrijdag) zal de beslissing worden be kend gemaakt. Daarna trokken vier- ft vijfhonderd werkloo zen, benevens tal van nieuwsgierigen in op tocht door de stad. De politie wist op verschil lende punten de groepen te splitsen, hetgeen echter niet altijd even gemakkelijk ging. Op de brug bij het Achterom moesten enkele klap pen met de gummistok worden uitgedeeld. De politie, onder leiding van den inspecteur van de recherche, de heer Oerlemans, trad zeer tactvol op, zoodat ernstige conflicten wer den voorkomen. Dinsdag vond men te Diervoost, onder Nijme gen, in bewusteloozen teostand zekere v. K. uit Overmelt. De man lag langs den weg en had hevig gebloed. HU werd door een passee renden auto opgenomen en naar huis gebracht. „Hallo, hallo hier politle-radio-berlcht." In het afgelegen gehucht Waldheim had al leen de onderwijzer „radio". Sinds drie maan den was meester Waller de gelukkige eigenaar van het kleine, wonderbare apparaat, dat hem, ofschoon hij in het afgelegen norp in net een zame schoolhuis woonde, midden in de be schaafde wereld plaatste. Vol zorg kozen hij en zijn vrouw uit het radioprogramma, wat hun beviel en zoo verdween het verlangen naar de stad en liet Waller het plan varen, evenals zoo vele collega s van het land weg te vluchten. Vandaag was het de jaarvergadering in de stad, 'en die duurde tot den avond, met den laat:ten trein zou hij terugkeeren en tegen 12 uur thuis komen, want Waldheim lag nog wel een uur gaans van het naaste station. Dergelijke gelegenheden gebruikte mevrouw Waller altijd om het huis eens een flinke schoonmaakbeurt te geven. Vol ijver ging zij aan haar werk en verheugde zich re-.ds op den avond: „Uitzending van het tooneelspel „Wil helm Teil" van Schiller, uit het radio-program ma. Vreugde spoort aan, vermeerdert de kracht. Mevrouw Waller werkte met enthou iasme en merkte nauwelijks, dat zij uur na uur werkte. Slechts eenmaal werd zij bij haar druk ke bezigheden gestoord. Een man, een vreemde man vroeg naar mijnheer den on derwijzer. HU kwam uit Dahlkotten en had drie zwermen bijen te koop: de meester interesseer de zich buitengewoon voor het bijenvolkje, want hij was immers een bekende imker. Daarbij keek de man opvallend in de wo ning rond. En de vrouv reide hem, dat haar man naar de vergadering was en niet voor 12 uur 's nachts terug zou komen. Men vermoedt dat hij door een anderen auto was aangereden en aan eigen lot werd overgelaten. De man is nog steeds bewusteloos De politie heeft de zaak in onderzoek. De Nordhomer kommiezen hebben de laat ste nachten groote partijen smokkelgoederen, door Nederlandsche smokkelaars over de Oost grens gebracht, in beslag genomen, o.a. onge veer 1400 sigaren, 5 h 600 K.G. tabak, koffie en thee, 56 knorrende viervoeters, 600 K.G. rogge, een auto, acht rijwielen, enz. De grensbewaking wordt steeds scherper. 83 Thans trachtte Jim zich te overtuigen dat hij van het eerste oogenblik af zijn liefde voor haar had moeten uitrukken, toen hij ontdekt had dat zij katholiek was. Hij had nooit meer moeten verlangen, dat vreemde, raadselachtige, betooverende schepsel terug te zien, dat hij had lief gekregen en nog liefhad tot eigen smart en pijn. Op Llnfold was het rustig geweest zonder haar, zeer, zeer rustig en triestig. Vooral wan neer Peter ook weg was. Sophia Mallory, ui* een soort van onverdroten plichtsgevoel, kwam haar broeder nog steeds bij tusschenpoozen ge zelschap houden, doch wijl Jim nooit ook n aar den naam van Carina noemde, had zij geen ge legenheid iets te vernemen. Hl) vreesde haar bezoeken eer, maar daarentegen was hy aan Peter gehecht ondanks alles, en had hy Cari na's afwezigheid minder gevoeld, wanneer Pe ter thuis was. Gedurende het afgeloopen Jaar had Peter ook nog nimmer zóó durven spreken als heden avond, en nog nooit had hij een beroep op zyn hart durven doen om Carina terug te roepen. Wat ter wereld had zijn Jongen er toe gebracht, thans zóó aan te dringen, als het ware met de onuitgesproken vrees voor eenige ramp in de toekomst? In de oogen van den jongen Mallory had hy een vreemdsoortige uitdrukking gezien, toen hij hem zoo smeekend gevraagd had Ca rina weer terug naar Linfold te roepen. En Jim was van woedend somber en neerslachtig ge worden, alsof inderdaad niet zoozeer Peter ge sproken had als wel zyn eigen geweten, dat wakker was geworden en hem tot daden prik kelde tegen zyn eenmaal vastgestelden stug- gen wil in.,.. Het was voor de eerste maal in zyn leven dat hy genoodzaakt was geworden het feit on der de oogen te zien dat hij het misschien zelf was, die verkeerd handelde met de katholieke kerk te beoordeelen, zooals hij deed. Had hy. in zyn onwetendheid, zijn onverdraagzaam heid en zyn woede gevochten tegen God? Toen dat fragment van een Schriftuurtekst hem te binnen schoot, kon hy niet gelooven, dat ook Peter daaraan thans juist dacht, al had deze, mogeiyk uit eerbied voor zijn vader, dit niet aldus durven zeggen. Maar thans was het Jim alsof het in letters van vuur tegen den muur geschreven stond, letters welke hy niet uit kon wisschen. Streed hy tegen God zelf? Die woorden schenen de klove tusschen hem en zyn zoon nog te ver- breeden.... ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Jim en Peter bezaten nog één terrein, waar op zy elkander zonder antagonisme ontmoet ten, dat was de sport, waarvoor beiden een even groote liefde bezaten. Zoo kwam het, dat terwyi de geesteiyke verwydering nimmer zoo groot geweest was als thans, zy toch uiteriyk nog leefden in die goede, vriendschappelijke verhouding, met zooveel geiyke belangen, die hun huiseiyk leven veraangenaamden en het zelfs nu en dan zeer gezellig maakten. Enkele dagen slechts na het ernstige onder houd tusschen vader en zoon reden zy samen in de auto naar de ontmoetingsplaats voor de jacht, welke dien dag te Chiltern Towers ge houden zou worden. Het was een der meest be langryke jachten van het gansche seizoen en geen van beiden zou de gelegenheid gaarne ge mist hebben. Jim, die zich nu weinig liet zien in de adeliyke kringen der omgeving, was nog steeds een groot liefhebber van schieten en jagen, en hy was biy dat Peter dien smaak van hem had overgeërfd. Hy was trotsch op zyn zoon, en toen zy dien morgen vertrokken, merkte hy dan ook met genoegen het blij stralende gelaat op van zijn jongen, en zag hy met fierheid diens welgebouwde gestalte en ste vige handen. In spel en sport zeker niet minder bedreven dan zijn vader, was Peter nochtans in geestelyk opzicht veruit zyn meerdere. Mal lory was zich hiervan volkomen bewust: die ééne fatale afwyking van den normalen gang van zaken na, was Peter alles, was de meest trotsche vader maar had kunnen verlangen, dat zyn zoon kon zyn. Bovendien, de onherroepeiyke stap was nog niet gezet. Peter had beloofd hiertoe niet vóór volgend jaar zomer over te gaan en nog steeds hoopte hy, dat zyn zoon voor dien tyd zich nog eens ernstig omtrent een en ander zou beraden.... Dien dag was het weer kil en er stond geen wind, doch vriezen deed het ook niet en in 't Zuiden hing een lichte nevel boven de zee en de kust. De bruinkleurige bosschen rond Lin fold lagen als een schaduw verscholen in de plooien der duinenrijen. Mallory kon nooit die omgeving doorkruisen zonder aan Carina te denken. Samen immers hadden ze daar gereden toen hy haar gevraagd had zyn vrouw te willen worden, en later weer op dien Kerstavond, toen zy samen naar de Middernachtmis te Lintown waren getogen. Carina had altyd een voorliefde gehad voor dat stukje duin en zee.... Ze reden snel naar Chiltern Towers, waar zy de jagers ontmoetten. Doch Mallory had dien morgen nog niet ver gereden, toen zyn paard, een prachtdier, kreupel begon te worden, en hy zich genood zaakt zag, de jacht op te geven en naaar huis terug te keeren. Peter was byna even teleur gesteld als zyn vader, en verzocht hem zelfs, zijn paard te bestygen. Maar Jim wilde niet en schudde spytig het hoofd. Het is goed voor jouw gewicht, Peter, maar niet voor het myne, glimlachte hy. Hy ging even op Towers aan by zyn terug keer, om er lady Chiltern en Blanche een be- Woensdagmiddag is de arbeider 3. S. uit' Landsmeer tydens het lossen van goederen aan de superphosfaatfabriek te Oostzaan door an- derhalven ton yzer getroffen. Den man werden beide beenen gebroken. Hy is naar het zieken huis te Amsterdam vervoerd. Donderdagmorgen is de kapitale boerderij van den landbouwer A. Peters gelegen aan den Kruisweg onder de gemeente Woubrugge geheel afgebrand. Het zich in de stallen bevindende vee kon met moeite gered worden. Een kalf kwam in de vlammen om. Do brandweer van Woubrugge was spoedig ter plaatse, doch wo ning en stallen waren toen reeds een puinhoop. Ook de inboedel is geheel door het vuur ver nield. De brand is vermoedeiyk ontstaan, door dat eenige kinderen met lucifers in den hooi- berg hebben gespeeld. De schade wordt door verzekering g"edekt. Donderdagmorgen brak door onbekende oorzaak brand uit in de landbouwerswoning K. te Zieu. wen onder de gemeente Ruurlo. Terwyi de be woners zich nog te bed bevonden, werden zij gewekt door het loeien van het vee hetwelk nog juist in veiligheid kon worden gebracht. Het huis en de inboedel gingen geheel verlo ren. Persoonlyke ongelukken hadden niet plaats. De schade wordt door verzekering ge dekt. In de plaats van Van der Broek (P S. V.), die geblesseerd is, is als reserve voor het Ne- derlandsch elftal voor den interlandwedstryd NederlandBelgië op Zondag 17 April a.s. gekozen de Ajaxied Volkers. De avondklok luidt mevrouw Waller heeft haar dagtaak volbracht, zy maakt het avond eten gereed, 't smaakt haar nauwelijks.... over vermoeid.. ..8 uur.... zij schakelt den luid spreker in, het spel begint. Het eerste bedryf volgt zy zonder er echter ten volle van te ge nieten, ofschoon de spelers tcch hun be t doen en hun stemmen en hun fijne nuanceeringen klinken als muziek. Voortdurend vecht zy te gen vermoeidheid en slaperigheid. Dan begeeft zy zich ter ruste, neemt den luidspreker mee naar de slaapkamer, plaatst hem op het nacht kastje en luistert verder naar het s annend stuk. Maar de natuur eischt dringend haar recht. Mevrouw Waller trekt het c ntact uit en spoedig ligt zy in rustlgen slaap en met haar het schoolhuis in een diepe rust. Plotse ling ontwaakt zyhoorWat is dat?..., in de huiskamer zachte schredenzou haar man vroeger thuis gekomen zijndat ls niet zyn staphooreen zonderling ge luid alsof er voorzichtig gewerkt wordt met breekijzer en hamer. „God in den hemel, help me!" fluistert zy. In het schryfbureau, in de ijzeren ea sette lig gen 1500, een bedrag, dat haar man morgen aan een lid van de Boerenleenbank moet uit betalen. Wat doen?" Om hulp roepen is dwaas, het zou de situatie slechts verergeren. De in breker want anders kan het niemand zijn mag niet weten, dat de vrouw alleen is. Maar wat dan?Halt! een idee.... den luid spreker inschakelenhet sloeg zoo juist 10 uur op den toren, het stuk zou nog niet uit zl)n. De luidspreker moet praten, zy zal zoo mogelijk antwoorden, een gesprek met tweeën, dat zou den man daarbinnen op een dwaal spoor brengen misschien jain ieder geval schijnt dit idee haar een oplossing, de beste oplossing in dit oogenblik. Haar gedachten wer ken bliksemsnel. De luidspreker is inge chakeld, nu draait zij het electrisch nachtlicht aan. Een sonore mannenstem zegt duidelijk; „Maak je rekening met den hemel maar i» orde, landvoogd, je uur is geslagen Mevrouw draait de stelschrcef van het ap paraat naar rechts en de woorden galmen nu zwaar en onduidelijk verder. En in dat gebul der lost mevrouw Waller een schot met haar revolvereen schot om den inbreker schrik aan te jagen. Uit de woonkamer wordt het schot beant woordde kogel slaat in de deur, dan een gerinkel van glaseen sprong op de stee nen van het schoolplein, haastige schreden door de stilte van den nacht enmevrouw Waller hoort niets meer dan den bulderenden luidspreker. Willem Teil.... de radio heeft haar taak volbracht. Mevrouw Waller treedt de huiskamer binnen, sluit de vensterluiken, draait het licht aan en overziet het werk van den inbreker: de mid delste lade van de massief ijzeren cassette, die daarin vastgeschroefd staat, blijkt nog onaan geroerd. Op den grond ligt een groote roode zakdoek met gele randen en in-het midden van concentrische gele klingen, een opvallend pa troon, dat in heel den omtrek niet in den han del is. Op den doek liggen de werktuigen, die nu juist niet van een geroutineerd inbreker getuigen, op de vensterbank de hak van den laars, dien de dief op zijn haastige vlucht ver loor. De politie neemt den volgenden morgen de heele situatie opzij interesseert zich zeer voor het opvallend patroon van den zakdoek, den hak en den kogel, die in de deur der woon kamer insloeg. De kogel is van hetzelfde., kaliber als die, welke in den afgeloopen nacht ds hui.houdster van den pastoor in een dorp op een uur af stand, rakelings voorbij vloog, toen zij 's nachts een verdacht gerucht hoorde en opstond om een onderzoek in te stellen. Mevrouw Waller beschreef den man, die in den namiddag ver zocht had den meester te spreken en de huis houdster van den pastoor had hetzelfde signa lement van den inbreker gegeven. Een bevel tot aanouding met opgave va» signalement werd door den heelen omtrek rondgestuurd, maar vroeger en sneller riep de radio door den aether; „Hier politie-radio-orn" roep! Gedurende drie achtereenvolgende nach ten werd in Lindendorf, Bahlheim en Waldheim ingebroken: de inbraken zyn gepleegd door ee» en denzelfden dader. In Ludendorf heeft hi) twee vrouwen gewond. De dader is ongeveer 40 jaar, van middelmatige grootte, heeft zwart haar, smal geelachtig gezicht, boven het rech teroog een lidteeken, verloor bij de laat te i»' braak een hak, een rooden zakdoek met gel® randen en in het midden vier concentrische cirkels, geteekend L. V. De dader is in het bezit van een browning van 6 m.m. Inlichtinge» worden ingewacht enz." Voor 8 dagen had de losse arbeider Ludwig Vogel, die een lidteeken boven het rechteroog had, op den „Guto Mühlenhof" gewerkt, nie® langer dan drie dagen en niettegenstaande h0 buitengewoon traag was by den arbeid, zich telkens met een grooten rooden zakdoek met gele randen, die in het midden 4 concentrische cirkels vertoonde, het zweet van het voorhoofd geveegd. Om 3 uur 's middags schakelde de eigenaar van den „Mühlenhof" zyn toestel in om naar de beursberichten te luisteren. Hy had h®* laatste getal opgeschreven en wilde het toestel uitschakelen, toen hij hoorde; „Hier politieradm omroepDe eigenaar der hoeve meldde oo politie telefonisch al wat hy van den losse» arbeider Ludwig Vogel wist. Tegen 5 uur arresteerde de politie der hoofd stad in een schoenwinkel een mageren ma» van middelmatige grootte, aan wiens linker schoen een hak ontbrak, en die juist een pam nieuwe rygschoenen kocht, nadat hy zü» uiteriyk voorkomen in een confectiezaak op Markt door een overjas en een nieuwe pet m®1 groote klep, reeds veranderd had. Hij legiti meerde zich met een gestolen pas; zyn pas, op den naam van Ludwig Vogel en ee» 6 millimeter browning vond de politie in ee» geheime Jaszak. „Vervloekte radio!" bromde Vogel, toen me' hem na een scherp verhoor naar zyn cel bracht- zoek te brengen en te vragen, hoe het met lord Chiltern ging. wiens ziekte In korten tyd zeer ernstig was geworden. Myn paard werd kreupel, zoodat ik het op moest geven. En het is zeker, dat het een prachtige dag zal worden. Maar Peter kan er nog van genieten dat is nogal gelukkig, zei Jim tot de moeder en de dochter, die hem bei den hadden verwelkomd. Die goede Peter! Hoe sterk en gezond ziet hy er uit! Hy zal zeker Woolwich wel spoedig verlaten, is het niet, Jim? vroeg lady Chiltern vol belangstelling. Volgenden zomer, was het antwoord van Mallory. Hy ls nu byna negentien jaar. Zyn eenigszins verwaarloosde, melancholieke verschyning, ontging lady Chiltern niet. Van de eigenlyke zaak wist zy niets af, want Jim was zwygzaam en noemde nooit den naam zij ner vrouw, maar er werd genoeg over gebabbeld en bovendien op niet al te liefderijke manier in de omgeving van Linfold. De meesten, die zich het geval met Iris her innerden, waren eer geneigd, om Jim te becri- tiseeren voor dat domme tweede huweiyk. An deren meenden, dat Carina een vrouw was met veel te hooge aspiraties, die alleen om zyn geld met Jim Mallory was getrouwd en daarom niets anders dan het verdiende loon had gekreegen. De heer van Linfold zelf daarentegen hulde zich in het diepst stilzwygen. Hy was den vorigen winter van Rome teruggekeerd sender Carina en haar kind, en er scheen in de toe komst geen kans te zullen zyn, dat zy ooit op Linfold terug zouden keeren. Kwade tongen beweerden natuurlijk, dat achter dit alles „iets zitten" moest! Iets, da Jim te trotsch was, om rond te bezuinen. D0®"' wat ook de waarheid mocht zijn, een feit W»* dat hy er zeer ongelukkig uitzag, iemand, Ü1 in het laatste jaar veel had geleden. Toen hy opstond, om heen te gaan, sprak »jj Peter heeft me zooiets gezegd, dat van plan was, hier nog even aan te komen, dien het althans niet te laat werd. Stuur heIJ als 't u blieft gauw naar huis, als hij het doe O. we zullen biy zyn, hem weer eens zien, zei lady Chiltern, hy heeft ons de» laatsten tyd zoo weinig bezocht, nietwa» Blanche? En zij wendde zich tot haar dochter, die op haar eigen, langzame, droefgeestige we2" beaamde. Wanneer Blanche Chiltern Jim zag, »ac» zy steeds en onveranderlijk; Ik zou Jim 8 lukkig hebben kunnen makenHoe kon nu toch ook denken, dat zoo'n jonge vrouw Carina Ramsden hem gelukkig kon maken iets om hem geven? Voortdurend nog gaf Blanche Chiltern v°e» sel aan deze geheime afgunstige gedachte jegens de vrouw, die zoo gemakkelyk de ove winning had behaald op Jim Mallory, waarna® zij met zooveel volharding en yver had 6 streefd. Soms zelfs was het haar bijna een voldoening dat het huwelijk na zoo korten tyd zulk e® tragische wending had genomen. (Wordt vervi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6