Teleurstellend! Wat gebeurt er in Andalusië ONTPLOFFING IN OHIO Vulkanen tot rust gekomen De hopende pachtovereenkomsten Het Internationale Pooljaar Een nieuw Museum Zondvloed over Joego-SIavië 1 Sproeten komen vroeg ln het *Prutol. Bij alle Drogisten. VRIJDAG 15 APRIL Theorie zonder practische waarde Toenemende macht der monarchisten 32.000 menschen dakloos Dertigtal personen bedolven Asch goede meststof en.. poetsgoed Dr. de Visser herdacht De Zweedsche plannen 10 Jaren Maagzuur Dissonant Van Aziatische kunst DE PROPAGANDA FIDE" IN VERGADERING BIJEEN F De jaarlijksche vergadering van de „Propaganda Fide" te Rome onder voorzitterschap van Z.Em. W. Kardinaal van Rossum Van het Binnenhof Rede van mr. van Schaik De loopend e pacht overeenkomsten Nuntius wenscht Hindenburg geluk VACATURE A. C. A. v. VUUREN De heer Y. Keestra benoemd verklaard Broeders van Drunen Van het rapport der commissie-De Vries kan niet gezegd worden: als het kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin. Het tegendeel is het geval, want belangstelling bestaat er niet meer voor. Over dit rapport is zooveel te doen geweest, vooral nu de commissie aan het eerste punt van de op dracht, het uitbrengen van een afzonder lijk rapport ten aanzien van de land- en tuinbouwtarieven, niet heeft willen voldoen, dat men aan het geheel slechts academi sche en in geen geval eenige praktische Waarde zal willen toekennen. Het zou een vergissing blijken, als de Commissie meent, dat haar serieuse en grondige wijze van onderzoek van het Vraagstuk der vrachtenpolitiek de klacht over het langer wachten zou doen verstom men. Daar valt niet aan te denken. Toen de commissie werd ingesteld, heelt de Minister uitdrukkelijk verklaard, dat zij geen kapstok zou worden en dat op korten termijn rapport zou worden uitgebracht. Dat is niet geschied. Het rapport vormt een Prachtig proefschrift over vervoerpolitiek Van overheidsorganen, waarop men aan de Handelshoogeschool zou kunnen promovee- ren, maar waarvoor de handel, dat is het Praktische leven, niets geeft, er zelfs geen Waarde aan hecht. De voorzitter van de commissie zal het rapport prachtig kunnen gebruiken op zijn colleges, maar daarvoor verleende de re geering geen opdracht. We kennen allen het verhaal van den studeerenden zoon, die zijn eenvoudigen vader eens zou uit leggen wat philosophie was, met het slot, dat de eenvoudige man tot den geleerden Jongeling zeide, dat hij met zijn philoso- Phischen kop dan ook maar zijn philoso- Phische eieren moest opeten. Zoo is het ®ok gesteld met dit rapport, dat theoretisch groote waarde mag bezitten, maar waar aan de betrokkenen niets hebben en ook Piet de spoorwegen; want ten spijt van de theorie zal de directie een débacle niet hunnen voorkomen. In veel korter tijd dan Cr noodig is geweest voor de samenstelling Van dit rapport, dat niets anders is dan een verdediging van het gevoerde beleid, Sal zulks door de feiten worden bewaarheid. Het is een hard oordeel, maar er is helaas bij de gegevens, waarover we thans be schikken, geen ander te vellen. De tijd was allang voorbij, dat land- en tuinbouw van het rapport van de commis sie nog eenig heil konden verwachten. Het Was reeds lang bekend, dat de commissie toet de conclusies zou komen, die nu open baar zijn geworden. De opvatting, welke de commissie heeft ®ehad van haar taak, is niet in overeen stemming met wat haar is opgedragen. Het is op grond daarvan dat de vertegenwoor diger van den tuinbouw in November van het vorige jaar ontslag heeft genomen en den Minister van Waterstaat heeft mede- Bedeeld niet langer met de commissie te hunnen samenwerken. Het uitgangspunt is ook verkeerd. De Zinbouw heeft nooit gevraagd om steun ten koste van de spoorwegen. De prijs der Producten daalde voortdurend en de kosten *an het vervoer bleven even hoog. Er was een wanverhouding tusschen den prijs op de veiling en de vervoerkosten. Het zou te Ver leiden, dit thans met tal van cijfers voor kool, aardappelen, wortelen, uien enz. dan te toonen. De vervoerkosten vormden een belangrijken factor in den prijs, die uit- eindelijk voor de producten op de markt herkregen werd. Nu erkent de commissie uitdrukkelijk, dat de tarieven gebaseerd moeten zijn op de baarde van het vervoer en dat dit leidt tot dlfferentieele tarieven; maar de spoorwegen hebben zich daaraan niet gestoord, met het Sevolg dat zij het vervoer verloren hebben, hand- en tuinbouw vroegen niets anders dan, gezien de daling der veilingprijzen, ®en evenredige daling der vervoerkosten, °Pdat daardoor mogelijk de afzet en de ®xport zouden kunnen vergroot. Dat was een belang zoowel voor de spoorwegen als voor den tuinbouw. Als de spoorwegen dat niet konden doen, 0ludat de algemeene exploitatiekosten, dooi de hoogte van loonen en salarissen, zulks hlet toelieten, dan mankeert er iets aan de ^Ploitatie. De vergelijking met het onder is, waar de regeëring bijpast, gaat hl het geheel niet op. Wij vinden dit in het *aPport zelfs onbehoorlijk. Als de spoor wegen een bedrijf willen zijn dat zich zelf Beheel bedruipt, zooals iedere handelson derneming, dan hebben zij te zorgen, dat ®r vervoer komt. En als dit alleen te krijgen j8 door lagere tarieven, dan moet de exploi- atle, zoo deze een beletsel vormt, gewij ld worden. Met de prachtige theorie ver- lezen ze het vervoer en gaat de onder- heming ten onder. Hi Grootebroek werd tot voor kort altijd erzonden per spoor; er was een lijn aan- Belegd naar de veiling. Voor iederen wagon ie op het terrein kwam moest een gulden °rden betaald. Met 4000 gulden werd deze JU betaald. Er kwamen ook altijd een vol- °cnd aantal wagons. Het vorige jaar be- roeg het aantal echter maar 2200, omdat v sP°orwegen de tarieven voor het vervoer an bloemkool naar Amsterdam niet ^enschten te \erl gen. Men ging dus ver- 0eren per auto, wat goedkooper was. Vol- ens de theorie van de commissie-De Vries °°rJaar, koop tijdig een pot (Van onzen bijzonderen Spaanschen correspondent). De Russische communisten hebben speciaal het oog gericht op Andalusië, omdat deze streek volgens hen de eenige is, waar de re volutie blijvende kans op succes heeft. Nu is dat juist iets, wat men hartgrondig betwijfe len kan. Zeker, de beweging is ingezet met ernstige onlusten,o.a. te Chipiona, waar reeds enkele dooden en gewonden te betreuren zijn, maarde Regeering is op haar hoede. De politie is duchtig versterkt, en een sterke mili taire macht is in de voornaamste steden sa mengetrokken. Maar het is nu al vrij duidelijk gebleken, dat de groote meerderheid van het Andalu- sische volk van dergelijke communistische propaganda niets moet hebben. Socialisten zijn er al niet getapt, maar communisten zeker niet. Het aantal meetings, dat er van socia listische of communistische zijde gehouden wordt, zegt nog niets. Als „De Dageraad" in Limburg verschijnt, beteekent dat toch niet, dat de bodem daar vruchtbaar is voor het atheïsme. Zoo kan men ook de roode invasie in Andalusië meer beschouwen als een poging, dan als een succes. Ontevreden elementen zijn er altijd ze zijn gemakkelijk te bewerken, en op huil beurt bijzonder bruikbaar, vooral in een land als Spanje. Maar een volk sbe- weging in socialistischen of communistischen geest lijkt in Andalusië werkelijk uitgesloten. Merkwaardig is, dat de Regeering allerlei anar chistische bijeenkomsten toelaat, maar zich wapent 'egen eventueele onlusten, die toch zeker voor een goed deel het gevolg zijn van ophitsing op zulke bijeenkomsten. En nög merkwaardiger is, dat de Regeering royalist!, sche bijeenkomsten verbiedt, terwijl in roya listische kringen juist de elementen van orde gevonden worden, die Spanje op het oogenblik zoo noodig heeft. Zoogenaamd wil men van hoogerhand onlusten en vechtpartijen tusschen betoogers van verschillende richting voorko men. De waarheid is evenwel, dat men nog liever socialisten en communisten aan het woord laat (terwijl van deze laatsten een ont zettend gevaar voor de Regeering te duchten is), dan de monarchisten. De zittende heeren willen blijkbaar liever door hun soortgenooten over de straat gegooid worden, dan door de aanhangers van de monarchie. Werkelijk, zoo is het: ze willen liever door een mestkar over reden worden, dan door een vigelante. De oude leuze: liever Turksch dan paapsch", doet nog opgeld. Onder royalisten moet men in de eerste plaats verstaan de z.g. Carlisten, de aanban- gers van Don Carlos. Deze partij heeft de laatste weken ontzaglijk veel van zich doen spreken. Jongstleden Zondag was een reus. achtige vergadering belegd in de arena van Cordoba. Meer dan 20.000 deelnemers hadden zich aangemeld, die met autobussen en extra- treinen uit de heele omgeving zouden worden hadden de spoorwegen gelijk, maar de praktijk bewees het omgekeerde. Waarom kunnen de spoorwegen wel 20% reductie geven aan de exporteurs uit het Westland en dé Zuid-Hollandsche eilanden voor het vervoer van tuinbouwproducten en niet aar de andere tuinbouwdlstricten. Dat klopt allemaal niet met de theorie van de commissie. Het voornaamste is echter wat de regee ring-.heeft aan dit rapport. De Minister verklaarde op 25 November in de Kamer en zulks werd algemeen aangenomen als een toezegging voor vrachtverlaging van land- en tuinbouwproducten dat hij als lid van de Regeering, overtuigd zijnde van den nood in land- en tuinbouw, en gevoe lende wat er in de Kamer omging, gaarne zijn loyale medewerking zou verleenen ter bevrediging van redelijke verlangens, die er in land- en tuinbouw leven ten opzichte vr.n de verlaging der vrachttarieven! Zijn de verlangens van land- en tuin bouw nu na het verschenen rapport on redelijk geworden en moet de Minister zijn toèzegging intrekken? Wij betwijfelen het, want het rapport gaat langs de kern van de kwestie heen, het is louter theorie. De directie van de spoorwege: heeft in 1930 en 1931 niet willen voldoen aan redelijke verlangens van land- en tuinbouw en dat wordt nu door de commissie goed gepraat. Er wordt althans een poging toe gedaan en dat maakt dat het overigens zeer geleerde rapport niet anders kan worden bestempeld dan als zeer teleurstellend. aangevoerd. Enkele uren van te vo r e n werd deze vergadering door de Regeering ver boden. Het hatelijkste van alles is nog, dat Zaterdagavond een socialistische vergadering was gehouden, waarop de bekende Margarita Nelken wist mee te deelen, dat de royalistische bijeenkomst hoogstwaarschijnlijk wel niet zou doorgaan. Na afloop van de socialistische ver. gadering begonnen groepen deelnemers alvast de aankondigingsbiljetten van de meeting der royalisten te verwijderen! De sprekers, die voor de monarchisten zou den optreden, vergaderden daarop in hotel Regina, en staken daar enkele speeches af meer bij wijze van toast; van redevoeringen is geen sprake geweest. Niettemin zijn de hee ren allemaal bij den gouverneur ontboden en voor een deel vastgehouden. Tenslotte werd ingevolge besluit van den betreffenden Minis, ter het centrum der royalisten te Cordoba ge sloten, voor onbepaalden rijd, en tevens een boete van 10 000 peseta's opgelegd, terwijl een vijftigtal jongelui, die aan de bijeenkomst hadden willen deelnemen, blijvend gevangen werden gehouden. Hetzelfde lot heeft trou wens méér royalistische centra in den lande getroffen. BELGRADO, 14 April. (V.D.) De overstroo ming in Joego-SIavië neemt steeds ernstiger afmetingen aan. Behalve Save en Theiss is thans ook de Donau buiten zijn overs ge treden, zoodat het water van alle kanten de laagvlakten in het Noorden des lands over stroomt. Het water stijgt zoo snel dat talrijke dorpen niet konden worden ontruimt. Omtrent het lot der bevolking is men in het onzekere. In het Save-gebied hebben nog 17.000 personen hun woningen moeten verlaten, zoodat thans het aantal dakloozen in dit betrekkelijk kleine gebied alleen reeds 32.000 bedraagt. De water stand van de Theiss is anderhalve meter hoo- ger dan ooit sinds menschenheugenis het geval is geweest. In geheel Joego-SIavië regent het zonder ophouden, terwijl er eveneens zeer veel sneeuw is gevallen. Tienduizenden werken in koortsachtige haast aan de versterking der dijken. COLUMBUS. (Ohio), 14 April. (Reuter) Het nieuwe staatsgebouw van Ohio is door een ont zettende ontploffing, vermoedelijk veroorzaakt door uitstroomend gas, gedeeltelijk verwoest. Een dertigtal personen is naar men meent on der de puinen bedolven en waarschijnlijk om gekomen. Na de ontploffing brak brand uit, het geen het reddingswerk bemoeilijkte. Meer dan honderd personen waren in het ge bouw op het moment van de ramp. VALPARAISO, 14 April. De werkzaam heid der acht vulkanen in den Andes is, na acht dagen, thans veel geringer geworden, of schoon uit zeven ervan nog steeds geweldige rookzuilen opstijgen; Niettemin schijnt nu alle gevaar geweken. Aanvankelijk vreesde men nadeelen voor het vee, door de chemische stoffen, die zich in de asch bevinden. Het blijkt echter dat de dikke aschlaag een kostbaar mestmiddel voor de cultures is. Ten gevolge van den aschregen zagen tuinen, wijn bergen en plantages er uit als wit besneeuwde landschappen. Te Buenos Aires werd de asch door de huisvrouwen gebruikt voor het poetsen van pannen en andere metalen voorwerpen Volgens deskundigen is de asch ook te gebrui ken voor het maken van cement en andere industriestoffen. De geologen schatten de tijdens de uitbarsting uitgeworpen hoeveelheid asch op verscheidene millioenen ton. Zelfs in Patagonië en op het eiland Juan Fernando is een dichte aschregen gevallen. Ook in den Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul is een aschlaag van 5 cJVI. hoogte gevallen. Het op vele plaatsen onderbroken spoorweg verkeer is weer hervat, doch heeft dikwijls nog groote vertragingen Op vele plaatsen heeft het licht zestig uur na elkaar gebrand. Aardschok CORDOBA (Argentinië), 14 April (Reuter). In de stad werd een hevige aardschok waar genomen, die echter geen schade veroorzaakte Den Haag, 14 April 1932. Opnieuw heeft president van Schaik in de Tweede Kamer in een korte toespraak, waarin h« zoozeer den juisten toon, de aangewezen adjectieven te treffen weet, een zeer verdien stelijk vaderlander moeten uitluiden, thans weliswaar geen zittendKamerlid, doch één, die vroeger vrijwel een kwart eeuw in dit col lege zijn groote gaven schitteren deed, den Minister van Staat en oud-Minister van On derwijs dr. J. Th. de Visser. In den morgen ging de mare van zijn plotseling afsterven door Den Haag. De voorzitter der Tweede Ka mer deed er te één uur mededeeling van en vervolgde tot de eerbiedig luisterende leden: Dit sterfgeval laat de Kamer niet onbe wogen. Gedurende een 23-tal jaren deel uitgemaakt hebbende van dit college, stond hij bij ons in groot aanzien. Deze rijke geest zocht zijn kracht nooit in kleine politiek, maar trachtte het staatkundig gebeuren, ook in zijn onderdeelen, op een breeder plan te brengen en in een hooger licht te zien. Zijn redevoeringen waren meester stukken van vorm en edel van gehalte. Heel zijn leven, heel zijn streven werd be- heerscht door het element van verzoening en eenheid, waarvoor hij de inspiratie vond in zijn krachtige geloofsovertuiging. Zijn ver zoenende werkdadigheid bereikte wel haar hoogtepunt, toen hij als Minister van Onder wijs, met medewerking van de Staten-Generaal, erin mocht slagen, zijn lager-onderwijswet van 1920 tot stand te brengen: de kroon op zijn wetgevenden arbeid. De Kamer betreurt diep, dat deze nationale persoonlijkheid aan land en volk is ontvallen Namens de Regeering was het wederom Mi nister Donner, die zich bij de woorden van den Kamer-president volkomen aansloot. Nadruk legde de Minister van Justitie vooral op het hoogtepunt, dat de dag, waarop de overledene de onderwijspacificatie tot afsluiting mocht brengen, in het leven van dezen nobelen en vooral door zijn irenischen aard gekenmerkten mensch geweest moet zijn. Een bij uitstek na tionale figuur is, aldus de bewindsman, met dr. de Visser van ons heengegaan. Dien titel verdient hij alleen reeds om de kracht, waar mede hij streefde naar al wat de verschillende volksdeelen kon samenbinden. De behandeling van het crisispachtontwerp- Ebels heeft onder opnieuw een stortvloed van amendementen voortgang gevonden. Artikel 3 onderging al onmiddellijk eenige, zij hst minder belangrijke veranderingen. Door dat de heer Ebels een amendement-Beumer overnam, zal nu de kantonrechter voortaan den pachter en verpachter voor zijne bemiddelings poging per aangeteekenden brief moe ten oproepen, terwijl overneming van een amendement-Fleskens-Goseling hem de be voegdheid geeft, ook andere personen ge tuigen, belanghebbenden op te roepen wier verhoor hij voor de zaak van belang acht. De In een onzer vorige edities wezen wij er reeds op, dat het tweede internationale Pool jaar van groot belang is voor de meteorolo gische wetenschap, die thans met verbeterde instrumenten en uitgebreider mogelijkheden tot het waarnemen in de hoogere luchtlagen waarschijnlijk de resultaten van het eerste Pooljaar (18821883) belangrijk zal verbeteren en overtreffen. Thans bericht een Reuter-telegram uit Stockholm nog het volgende over de Zweedsche deelname aan deze internationale onderneming. Het comité heeft de leden der Zweedsche expeditie benoemd en het plan uitgewerkt tot een programma, dat aan de regeering ter goedkeuring zal worden voorgelegd. De actie der Zweedsche expeditie zal zich afspelen op Spitsbergen en de bergachtige eilandjes in de Noordelijke IJszee. De bekende meteoroloog dr. F. Lindholm is tot leider der onderneming benoemd. De arbeid der onderneming zal twee rich tingen uitgaan. Een deel der leden zal zich bezig houden met bestudeering van net aard magnetisme en het Noorderlicht onder per soonlijke leiding van dr. Lindholm. Dit deel der expeditie zal, volgens het uitgewerkte programma, verblijf houden in het meteorolo gisch station, gevestigd bij de Zweedsche mijn te Braganza Bay. Dr. Lindholm zal door vier medewerkers worden vergezeld. Een ander expeditie-lid zal werken op het Noorsche station te Long Year City, 40 50 K.M. Noorderlijker. Zijn taak zal bestaan in het maken van fotografische opnamen van het Noorderlicht. Hij zal in radio-telefonische ver binding staan met het hoofdstation. De rest der expeditie zal een hoogte-obser vatiepost innemen op het Nordenskjöld- gebergte in den omtrek van Long Year City. De drie leden van deze afdeeling zullen den geheelen winter wonen in een kleine loods, die reeds naar Spitsbergen is getranspor teerd. Op dezen post zal men meteorologische studiën maken en de luchtstroomingen be- studeeren. De expeditie zal in Juli uit Zweden ver trekken. Hare werkzaamheden zullen in Augustus een aanvang nemen en dertien maanden duren. Bepaalde opnemingen ln Zweden zullen er deel van uitmaken; Onder meer zullen de stations te Riksgransen en Abinsko op grooten schaal dan gewoonlijk de luchtstroomingen op groote hoogten obser- veeren. Ook de magnetische observaties te Abinsko zullen gedurende het pooljaar met b'izondere intensiteit geschieden. De voorbereidingen tot de Zweedsche expe ditie zijn met groote zorg getroffen en men is overtuigd, dat alles op tijd gereed zal zijn BERLIJN, 14 April. (W. B.) De apostoli sche nuntius heeft den Rijkspresident ter ge legenheid van zijn herkiezing de gelukwenschen overgebracht van het diplomatieke corps. heer Ebels vreesde weliswaar, dat dit verschij nen van anderen de kans op totstandkoming van een schikking wel eens zou kunnen ver kleinen, doch van den anderen kant krijgt de kantonrechter hier slechts een bevoegd heid. Verplicht wordt hij tot het raad plegen van derden niet, wat het bezwaar van den vrij zinnig-democratischen verdediger van het ontwerp grootendeels onderving. De vre derechter zal geval voor geval de zaken wel zoo taktvol mogelijk behandelen. Werd artikel 4 zonder eene wijziging aan vaard, een ware metamorphose onderging ar tikel 5, dat omschrijft, welk college, indien 's kantonrechters bemiddelingspoging faalt, in deze crisispachtzaken recht zal spreken. De voorstellers hadden gedacht aan eene crisis- pachtcommissie, ingesteld voor ieder kantoor en samengesteld uit den kantonrechter als voorzitter en „uit twee leden, waarvan de een de belangen der verpachters, de ander die der pachters verte genwoordig t." Er wordt met deze regeling voor de eerste maal gebruik gemaakt van de mogelijkheid, die de Grondwet sinds 1922 in haar artikel 156 biedt, om in civielrechtelijke gedingen aan de rechtspraak te doen deelnemen door „niet tot de rechterlijke macht behoorende personen." Maar de wijze, waarop de ontwerpers dit de den, was weinig fraai, ja zondigde tegen den geest der Grondwet, zoodat het geen verwon dering behoefde te baren, dat juristen als mr. Heemskerk, mr. van den Bergh en vooral de voorsteller van een amendement terzake, mr Beumer, hier het zwaard omgordden. Wat deden namelijk de heeren Ebels c.s.? Zij schakelden hier in de rechtspraak belang hebbenden in, een wijze van doen, waaraan in 1922, toen de Grondwet op dit stuk werd ge wijzigd, nooit gedacht is en die, aanvaardde de Kamer haar thans, ongetwijfeld een uiterst bedenkelijk precedent zou scheppen. Na een lang en eenigszins verward debat is tenslotte het amendement-Beumer, nog gewij zigd door eenige subamendementen van den sociaal-democraat van den Bergh, aangenomen en het artikel als volgt komen te luiden: „Aan de behandeling door de Kamer voor crisispachtzaken wordt, naast den kantonrech ter als voorzitter, deelgenomen door twee niet tot de rechterlijke macht behoorende perso nen, die deskundig zijn ten aanzien van de verhoudingen op landbouw gebied. Wij benoemen, Gedeputeerde Staten ge hoord, voor elk kantongerecht de twee in het vorige lid bedoelde, niet tot de rechterlijke macht behoorende personen, benevens voor ieder hunner zoovele plaatsvervangers als Wij dienstig zullen oordeelen. Bij deze benoemingen dragen Wij zorg. dat noch het belang der pachters, noch dat der verpachters in de Ka mer voor crisispachtzaken over- he e r s c h t." Merkwaardig is het, dat thans aan het kan tongerecht, waar totnogtoe de alleenspreken de rechter het monopolie had, een meervou dige Kamer komt. Vooral de Tielsche rechter van Rappard had hiertegen bezwaar. Maar de voorsteller mr. Beumer vond deze figuur wel een aardig pendant van de immers óók wat uit den toon vallende enkelvoudige Kamer bij de Rechtbanken. Ook artikel 6, dat de factoren omschrijft, waarmede de rechter rekening houden moet bij de vermindering van. den pachttermijn, werd door aanvaarding van een amendement-van den Heuvel gewijzigd. Het geschiedde in dien zin. dat allerlei persoonlijke factoren, die een veel te subjectief oordeel vereischen en wier beoordeeling ingewikkeld is en veel tijd vergt, uit het ontwerp werden gelicht. De Kamer voor crisispachtzaken let nu krachtens de wet wèl „op de uitkomsten van vroegere jaren, gedurende welke het gepachte door denzelfden pachter van denzelfden verpachter was ge pacht." Door een knappe verdediging, die mr. Oud's bezwaar, dat daardoor meer dubia zouden wor den geschapen dan weggenomen, volkomen op hief en zelfs diens lof oogstte, heeft mr. Go- seling een nieuw artikel 6 a ingevoegd gekre gen, dat de werking van de ontheffing van betaling ook tegenover derden b.v. den ces sionaris, die s verpachters vordering overnam buiten twijfel stelt. Hooger beroep van de beslissing, door mr. van Rappard voorgestaan, is tenslotte door de Kamer afgewezen. Terecht. De appèlrechter is voor dit soort zaken niet deskundig genoeg, terwijl bovendien de regeling op die wijze zeer duur zou worden. Morgen komt het ontwerp klaar. Minister Donner nam heden zeer actief, zoowel offi cieel van achter de groene tafel als in onder onsjes met verdedigers en bestrijders van amendementen, aan de beraadslagingen deel. Het is weliswaar een ongewone figuur bij een initiatiefvoorstel, doch waar de Kamer hem zelf hiertoe inviteerde, lijken ons de bezwaren van hen, die wat teveel aan het formeele hechten, overdreven. Men wil nu eenmaal de zelf ontworpen regeling gaarne in practijk zien komen. En dan is het logisch, dat men zoo veel mogelijk kennis neemt van en rekening houdt met de bezwaren van den bewindsman, wiens contraseign tenslotte onder de wet zal moeten prijken. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature van wijlen den heer A. C. A. van Vuuren tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer Y. Keestra te Cu- lemborg. Voordat hij het middel ertegen vond. Veel menschen lijden onnoodig. Deze man ook. Als hij 10 jaar geleden geweten had, wat hij nu weet, zou hem heel wat narigheid be spaard zijn. „Ik moet een paar waardeerende woorden over Kruschen Salts schrijven. 10 jaren heb ik aan maagzuur geleden. Ik probeerde zoowat van alles, totdat een vriend mij aanraadde Kruschen Salts eens te probeeren. Ik neem het nu twee maanden in en het doet mij genoegen te kunnen zeggen, dat ik geen last meer van zuur heb gehad." W. B. Kruschen Salts neutraliseert spoedig het maagzuur, ontneemt het alle pijnlijke eigen schappen en drijft het zacht uit het lichaam. En door Uw afvoerorganen tot volmaakt ge regelde werking aan te sporen voorkomt Kru schen, dat dit schadelijke zuur zich ooit weer ophoopt. Daarna zult U geen last meer hebben na Uw maaltijden. Kruschen Salts zal U in wendig schoon houden. Zuiver en versterkt bloed wordt naar elk deel van Uw lichaam ge voerd. U zult zich wonderlijk energiek en goed voelen. Zoo gezond en vroolijk als een mensch zich bij mogelijkheid maar voelen kan. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) PrikfeeMraad Wij zijn toch een goedmoedig-vader- landsch volk! Gisteren werd te Noordwijk het Flora park geopend, waar ons nationaal product, de bolbloem, in groote variëteit stond te bewijzen, dat de Nederlandsche kweekers voortreffelijke meesters zijn in hun vak. ,Onze minister van Binnenlandsche Za ken was er op bezoek, loofde de bloembol lenkunstenaars van dit gewest, prees hun ondernemingslust, hun doorzettingsvermo gen ondanks ekonomische inzinking, kortom, onze minister zei, wat bij zulk een feestelijke gelegenheid te zeggen gebruike lijk is. Ter eere van deze vaderlandsche feeste lijkheid speelde een orkest in het bij de tentoonstelling gebouwde restaurant het „Wilhelmus." Niet waar? Bij zulke gelegenheden moet het Neerlandsch bloed ons wat sneller, wat minder modderig dan anders, door de ade ren stroomen. De muzikale begeleiding van het vader- landsch lied was echter weinig in staat, tot tempo te prikkelen; het orkest sleep te Vanwaar die onvaderlandsche traagheid? Och! 't Was dit orkest niet kwalijk te nemen! 't Was eenHongaarsch or kest, dat zoo even, onder leiding van een Nederlander, het volkslied had moeten „instudeerenen een Hongaarsch or kest heeft er nu eenmaal geen vaag ver moeden van, hoe ontstuimig het vader- landsch bloed den Nederlander door de ade ren stroomt! Men fluistert, dat hier opzettelijk een Hongaarsch orkest geëngageerd was, om dat de Nederlandsche musici in weelde ba den en alle emplooi afwijzen, maar vooral ook, omdat men hier vieren wilde de internationale verbroedering, de inter nationale liefde tot ons land, welke overal ter wereld onze bloembollenzendingen met open armen ontvangen doet. Zijn wij goed ingelicht, dan zal bij de eerstvolgende gelegenheid een Deensch orkest uitgenoodigd worden. In een der benedenzalen van het Sted. Museum te Amsterdam zal Zaterdagmiddag door mr. K. W es- t e n d o r p een permanente tentoonstelling van Aziatische beeldende kunst worden geopend, hetgeen voor het kunstminnend publiek van de hoofdstad en van geheel ons land een be langwekkende gebeurtenis is. Weliswaar staat iedere Westerling vreemd en wellicht eenigszins achterdochtig tegenover de artistieke voortbrengselen van het Oosten, maar hij, die zich in hun diepzinnig-symbolisch we zen verdiept, zal ongetwijfeld geboeid worden door deze bijzondere plastiek, welke geleidelik tot het hart gaat spreken. De zaal, waarin de expositie gehouden wordt, is in drie afdeelingen gesplitst, waar achtereen volgens plaats gemaakt is voor Chineesche en Japansche schilderkunst, Indische (Hindoesche, Javaansehe, Siameesche en Indo-Chineesche) kunst en tenslotte voor Chineesch en Japansch beeldhouwwerk. De plastiek, welke verticaal op de ramen staat, ontvangt voldoende daglicht, terwijl bij de grootere stukken en bij enkele ragfijn-geornamenteerde beeldjes door kunst licht verrassende effecten bereikt zijn. De op stelling is voorloopig nog provisorisch: wellicht, dat, wanneer later het Stedelijk Museum wordt uitgebreid, naar een andere zaal kan worden omgezien. Een der belangwekkendste stukken dezer ex positie is een Chineesche bronzen bel, welke dateert uit het overgangstijdperk tusschen Chou en Hau in de derde eeuw voor Christus, waarvoor een bedrag van 65.000 werd be taald. Tot een serie van oploopende grootte behoorend, levert dit kunststuk het bewijs van het ongelooflijke geduld des Chineeschen kun stenaars, die den buitenkant met de afbeelding van een dier sierde, zóó rhythmisch volmaakt en zóó gestyleerd, dat deze voorstelling ver vloeit tot zuiver ornament. Ook eenige bronzen vazen (rond duizend jaren vóór Christus) dra gen zulke sublieme ornamenten. Naast de bel is een Japansch scherm opgesteld, dat deel uitmaakt van een paar, in de zestiende eeuw geschilderd, waarop de gestyleerde figuren van een man, die met fijne vingeren een harp be speelt, en een luisterende vrouw. Prachtig van suggestie is de avond, die in de twee geliefden en over het ingehouden spel der kleine man nenhanden te drocmen begint. Ook de uitstal ling in vitrines, waar de ontwikkeling der Chi neesche kunst in waardevolle voorwerpen ge toond wordt, en enkele simpele stillevens zijn een aandachtig bezoek ten volle waard. In de middelste afdeeling zijn de grootere stukken geplaatst, welke voor het meerendeel van Oostersche tempels afkomstig zijn en een homogeen geheel bieden. Opvallend zijn hier de draaibare Oost-Javaansehe beeldjes in hun grillige schoonheid. In de derde afdeeling hangen in een glazen kast verscheidene maskers, afkomstig van het klassieke Japansche theater, die alle door een tragische expressie ontroeren. Zelfs in de mas kers, waarvan de mond zich tot een glimlach plooit, zijn de oogen gedrongen in de kommen eener aanvaarde smart. Prachtig zijn ook som mige gebeeldhouwde koppen, waarvan wij welis waar de uitdrukking niet konden terugbrengen tot een bepaalde gemoedsgesteldheid, maar die alleen reeds boeien door een rankheid van lijn en een zuiver rhythme. In een der kasten be wonderden wij nog Chineesch ceramiek en por- celein, terwijl wij vooral getrcffen werden door buitengewoon fraai lakwerk, waar in de kleine oppervlakte van een sierdoosje of sierblad een geweldige emotie tot symbool werd terugge drongen. Wij bevelen onzen lezers een herhaald be zoek aan dit nieuwe museum aan. Tot overste van het nieuwe huis te Hatert bij Nijmegen van de Broeders van Drunen is benoemd de eerw. Broeder Stanislaus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9