CRISIS-TENTOONSTELLING Piano-Recital Hans de Boek CRISIS EN PRINCIPIEELE POLITIEK HEERENBAAI fcFONGERS KUNSTZALEH REEKER WAGENWEG 192 Zondag 17 April, n.m. half 3 %vaCüdti-tabakf ENORME ZATERDAG 16 APRIL HERINGA WUTHRICH, Exide Batterijen, ook reparaties STADSNIEUWS AGENDA 17 APRIL 18 APRIL Apothekersdiensten St. Vincentius Bibliotheek DE JULIANA-DAG Een grootsche viering IOEKELOOZE CHAUFFEUR Rijdt met snelheid van 80 K.M. per Vz pond 20d.perons IOd.perV2.ons R.K. Coöp. Bouwvereeniging „De Spaarnestad" Bouw dubbel woonhuis ZANDVOORT BEZUINIGT Korting salaris gemeentepersoneel Toeristenschepen in IJmuiden NAAR HET EINDE De verbetering van de Zandvoortschelaan PRIJSDALING Dezelfde kwaliteit dezelfde garantie dezelfde veiligheid MUZIEK Haarlemsch Gemengd Koor Haydn's Jahreszeiten HAYDN-CONCERT Als Steunconcert der H. O. V. Rede voorzitter R.K. Staatspartij STEUN AAN DE PLUIMVEEHOUDERIJ Wetsvoorstel spoedig te wachten GIFTEN VOOR PATER VAN MEGEN DR. ECKENER IN DE BLOEMBOLLENSTREEK Een paradijs voor lief hebbers der natuur LEDENVERGADERING H.O.V. Het afgeloopen jaar stemt tot tevredenheid Stofzuigerhuis MAERTENS TELEGR. WEERBERICHT U gaat toch zeker Dinsdag mee naar het Steunconcert der H.O.V. R.K. Vrouwenbond VACANTIE KAPPERSBEPflIJF Geen collectief contract COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Fiets gestolen Oneerlijk personeel Controle op motorrijtuigen HAARLEM .Gebouw „St. Bavo" R. K. Bouwvak bona 7Ju uur. siauoachouwburg Ver. Rott. Hofstad-Too- neei, .„oueije8 uur. S>cnuu»mng jiusxeg Centraal Tooneel, „Myn Vauer en Ik," öJ.5 uur. Gem. Concerigeoouw Haarlemsch Stryk- Trio, 2.30 uur. Remoranut- a heater „Mahakoeasa", 11.30 uur vm. Palace-Cinema .Meisje in Uniform" en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Alleen voor vol wassenen. Luxor-Theater „Op Dwaalwegen" en va riété, van 2c.30 uur aoorioopenü en 7 en 9.15 uur. Alleen voor volwassenen. Kunstzaien Keeker Wagenweg 102 Cri sis Tentoonstelling, ten bate van Kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 10 7.30, 's Zondags van 25 uur. Gebouw „St. Bavo" Operette-vereeniging „Haartem", uur Bevolkmgsoureau, 8 uur. scnouwourg jansweg Centraal Tooneel, „Mijn Vauer en ik," 8.15 uur. Bisschopeiijk Museum Geopend van 10 5 uur. K. K. Bureua voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemnoistraat 1, Haariem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag van 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Palace-Cinema „Meisjes in Uniform" en variété, 8.15 uur. Alleen voor volwassenen. Luxor-Theater „Op Dwaalwegen" en va riété, 8.15 uur. Alleen voor volwassenen. Kunstzalen Reeker Wagenweg 102 Cri- sisyTentoonstelling, ten bate van Kunstenaars uit Haarlem en Omstreken. Dagelyks van 10 7.30, 's Zondags van 2—5 uur. De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt van heden af tot en met Vrijdag waarge nomen door de firma Grijseels en v. Hees, L. Veerstraat 14, telefoon 11.000; de firma Schoorl, Pr. Halsplein 1, telefoon 11180 en de Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 2(f, telefoon 13290. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8half 9 voor ouderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdag avond en Vrijdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reystraat 17: Dinsdag- en Vrij dagavond van half 9half 10. Het actieve bestuur van het Centrum-Comité der vereeniging „Koninginnedag", onder de levendige leiding van zyn voorzitter, mr. dr. P. A. Byvoet, verzint ieder jaar weer, hoofdzakeiyk voor de jeugd, doch óók voor de volwassenen, allerlei attracties, den heelen dag door, om ep grootsche en luisterryke wijze te vieren den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. En zoo zullen wij in een paar artikeltjes een en ander over de as. feestviering gaan mede- deelen. Heden het algemeen programma en daarna van enkele deelen van het algemeen pro gramma eenige nadere details. Eigenlyk begint de feestviering reeds op 26 April as. Dan toch zal in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat geopend worden een kinderhuisvlijttentoonstelling en welke tot en met 29 April zal duren. Met muzikale reveilles vangen op den Julianadag de feestelykheden *s morgens reeds om zeven uur aan. De eene door de muziekvereeniging „De Spaamebazuir.", vertrekkend van de Groote Houtbrug en de andere door het Tramfanfare korps, van het Stationsplein af marcheerend. Diverse kinderspelen en wedstrijden zullen van 1012 uur op de Nieuwe Groenmarkt plaats hebben en natuurlijk opgeluisterd door muziek. Zooals gezegd, wij komen nader op de byzon- derheden daarvan terug. Concerten zullen worden gegeven op de te bouwen muziekkiosk op de Groote Markt en wel allereerst van 1112 uur door de muziek vereeniging „De Spaamebazuin" en des middags van 23.30 uur door harmonie „Crescendo" Een groote kinderoptocht met luchtballons vertrekt om 4 uur van de Nieuwe Gracht (Koudenhorn) en zal, nadat alle ballons op het plein der Groote Markt zyn opgelaten, daarna worden ontbonden. Ballonwedstryd. Wederom concerten en wel van 46 uur op de Groote Markt door het Haarl. Politiemuziekkorps en van 8—10 uur door de muziekvereeniging „J.O.H.E.Z." Een openlucht-filmvoorstelling zal bovendien van 8.30—10.00 uur op de Groote Marakt gegeven worden en welke verzorgd zal worden door de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Een feestelyke fakkeloptocht zal tot besluit der feestelykheden te half elf door het centrum onzer stad trekken. Voegen wy daar nu ten slotte nog bij, dat tal van jeugdvermakelijkheden, consumptieten ten zullen worden opgeslagen op de Nassaulaan. Gsd. Raamgracht en Wilsonsplein, dan zal uit dit globaal overzicht ieder wel kunnen begrij pen, dat onze Haarlemsche jeugd op Zaterdag 30 April a.s. van heeeler harte zal kunnen vieren den verjaardag onzer geliefde Prinses en dat ook de ouderen naar hartelust daarvan zullen kun nen genieten en deelnemen. Vrijdagavond omstreeks half acht, reed op den Wagenweg een luxe-auto, bestuurd door den 24-jarigen A. S. uit Amsterdam. De wagen reed naar schatting met een vaart van 80 K.M. in de richting der stad. Ter hoogte van de Spruit en Boschstraat passeerde hy rechts een anderen auto, zwenkte dan naar links van den weg om vervolgens weer naar rechts te gaan. Waarschijnlijk kon de bestuurder door de buitengewoon groote snelheid, waarinede hy reed, het stuur niet meester blijven. De wagen reed het rijwielpad op, waar een aldaar rijdende wielrijder van zijn fiets werd geslingerd. Vervolgens botste de auto tegen den tuinmuur van perceel Wagenweg 65. De muur werd over een lengte van één meter omver geworpen. De wielrijder bekwam wonder boven wonder geen letsel. Zijn rijwiel werd geheel vernield. De auto moest worden weggesleept. ECHTE FRIESCHE C2 Tegen den besturder is proces-verbaal opge maakt. In den auto zaten nog twee andere perso nen, eveneens uit Amsterdam. Later heeft S. verklaard, dat hij den wagen te Amsterdam had gehuurd. Gisteravond hield de R.K. Coöp. Bouwver eeniging „De Spaarnestad" in gebouw Sint Bavo een ledenvergadering ter bespreking van het Concept-reglement. De voorzitter, de heer P. Dekker, opende de byeenkomst met den Chr. groet, heette de aanwezigen hartelyk wel kom, waarna in behandeling kwam het concept reglement. De inleider, de heer J. A. A. van Duren, penningmeester van de R.K.C.B. „De Spaarnestad", gaf by het behandelen van ieder artikel een korte uiteenzetting. Na eenige be merking en wijzigingen werden de 35 artikelen der statuten met algemeene stemmen aange nomen. Na dit besluit werd het huishoudehjk reglement aan de orde gesteld. Door den inlei der werd vooraf een beschouwing gegeven be treffende de uitvoering daarvan. Nadat enkele vragen gesteld waren werd ook het huishoude- lyk reglement aangenomen. De aanvrage van Koninklijke en kerkelyke goedkeuring heeft het bestuur gemeend vooraf nog niet te moe ten doen. Zoodra het tijdstip hiervoor is aan gebroken zal het verzoek ingediend worden. De heer J. A. A. van Duren verzocht den lecfën regelmatig hun contributie te voldoen. Bij de rondvraag dankte de voorzitter den inleider voor zijn werk. Hy heeft in het samenstellen der reglementen het leeuwen-aandeel gehad en voorzitter meende hem daarvoor op bijzondere wijze namens de vergadering te moeten bedan ken. Leden die niet aanwezig waren kunnen het reglement ter inzage ontvangen. Nieuwe leden kunnen nog steeds worden aangenomen. Zy moeten lid zijn van een Stands- en Vakorgani satie. Aanmelding kan geschieden bij het Se cretariaat: J. Th. Elligens, Emostraat 1 en bij den administrateur, den heer G. Scholte, Ge bouw Sint Bavo. Te Santpoort. Na oondershandsehe aanbesteding is het bou wen van een dubbel woonhuis naby de nieuwe in aanbouw zynde R. K. kerk aan de Fr. Net- scherlaan te Santpoort door architect B. Ooms opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer J. F. Philips Jr., alhier. Naar wy vernemen bestaan er plannen, om het Zandvoortsche gemeentepersoneel een bij drage in de pensioenstorting te laten betalen tot drie procent. Deze heffing zal de vo'gende week in het Georganiseerd Overleg behandeld worden. Daar na zal het voorstel in den raad In behandeling genomen worden, waarschijnlyk in het laa*tt van deze maand. Bezuinigingen worden met een meerderheid en minderheid in het college van B. en W. ook voorgesteld wat de vergoeding betreft aan de politie. De volgende maand kunnen in IJmuiden twee toeristenschepen worden verwacht. Het eerste is het groote Fransche motorschip „La fayette", metende ruim 25000 bruto reg. ton, dat 5 Mei (Hemelvaartsdag) met een aantal toeristen aan boord een bezoek zal brengen aan de hoofdstad. De „Lafayette", die grooter is dan de „Brabantia" en de „Limburgia", wordt door vier schroeven voortbewogen. Donderdag 12 Mei zal de „Simon Bolivar" van de Kon. Ned. Stoomboot-My van IJmuiden uit een Pinkste'rtocht aanvangen naar Helgo land en Hamburg. Des morgens 10 uur zullen de toeristen aan boord gaan. Met de werkzaamheden aan de Zandvoort schelaan onder Zandvoort is men nu het eind punt te Bentveld genaderd. Het wegdek wordt aangebracht in de waaierbestrating, die by het zware verkeer op de laan op'de proefstukken uitstekend voldaan heeft. Al mopperen de autobestuurders nu nog, als binnen eenige dagen de bestrating, die op ver schillende punten tegelyk onder handen geno men Is, is voltooid, zal de groote verbetering dubbel gewaardeerd worden. COMPLEET MET VRIJWIEL BANOREM, BAGAGEDRAGER EN KETTINGTROMMEt FONGERS KWALrTOT FONGERS GARANTIE V-.V-.W.W.W.W.-* V.VAV>VA\W-WBV-W---"-VnWBW.V- Dagel. geopend van 107.30 - Zondags van 25 uur. werken van CLAUDE DEBUSSY, ALEX VOORMOLEN e.a HERMAN MOERKERK is aanwezig voor het vervaardigen van Uw Karikatuur. Bezoek van de „SPAANSCHE SCHOONE" Toegangsprijs, inclusief Lot: 50 cent. Piano welwillend afgestaan door de N.V. Hees Co., Haarlem. %WAWJY.WM,AVAY."AV,W.V.V.V.V.V.-."A\VA\W,W.V.V\W.: Als herdenking van Haydn's 200-ste geboorte dag hebben de meeste koorvereenigingen één der beroemde Oratorlumwerken vani aen groo- ten meester op het programma geplaatst. Zoo voerde het H. G. K„ onder leiding van den heer Booda, als derre in dit seizoen „Die Jah- reszeiten" uit. Diti werk komt de laatste jaren nog meer dan „Die Schöpplng" tot uitvoering. In onze stad werd het in een kort tijdsverloop door de Chr. Oratoriumvereeniging, het Doopsgezinde Zangkoor en de R. K. Oratoriumvereeniging ten gehoore gebracht. Desondanks was de be langstelling enorm. Dit is niet te verwonderen. Van „Die Jah- reszeiten" gaat als het ware nog immer een be- tooverende macht uit. Het dost dan ook nog steeds levenskrachtig aan en neeft weinig van zijn klankschoonheid ingeboet. Misschien dat alleen een zeer verwend modem oor het niet meer kan aanhooren. Daarenboven had men voor een behoorlijke vertolking gezorgd. Niet minder dan een onzer voornaamste Hollanösche zangeressen: Jo Vin cent vervulde de sopraanpartij. Rein en vlek keloos, met volkomen technische be heersching en doorvoelde voordracht droeg zij naar be langrijke partij voor. Jac. van Kempen, veel beter gedisponeerd dan op hiet vorige concert, secundeerde haar in de duetten op artistieke wijze en had ook vele voortreffelijke momenten in zyn solo-zang. Zyn Wanderer-aria bracht het publiek weder in verrukking. Voor de baspartij wasi ditmaal de keuze ge vallen op Thomas Denijs, een zanger met im ponerend geluid en goede zeggingskracht, die wij maar al te weinig op het concertpodium zien verschijnen, n den samenzang sloot hij zich goed by de andere soilsten aan. In zyn soli gaf hy wel over het algemeen een correcte uitbeelding van zyn partij, doch was rhytmisch nogal vrij. Dit veroorzaakte kleine oneffen heden met de orkestbegeleiding. Het orkest was dezen avond toch al niet bijzonder gelukkig. Vele ongelijke inzetten van de houtblazers (eenmaal misten we den ho boïst) waren vooral op te merken. Het ge heel leek soms of er geen voldoend contatc tusschen koor of solist en orkest aanwezig was. wy willen de schuld hiervan niet geheel op het orkest schuiven. Wij schreven reeds dat de basisolist zich rhytmische vrijheden veroor loofde. Ook de dirigent maakt het de uitvoe renden niet altijd even gemakkelijk. Zijn tem po-wisselingen en accelerando's werden wel eens iets te vrij genomen. Zoo deed daardoor het bekende „Ha, aas warrecht fein" onrustig aan. Daartegenover siond zeer veel, wat geprezen moet worden. Het koor zong zeer beschaafd en klankrijk. Alleen de sopraanpartij had iets glansrijker kunnen zyn (deze partij was tech nisch bovendien hetm inst zeker). Het gaf blij ken van juist tekstbegrip en in vele gevallen van serieuze studie. Wanneer het koor deze samenselling behoudt en op dezelfde wijze blijft studeeren,. zal het zeker in de toekomst een eerste plaats innemen en veeleischender wer ken kunnen uitvoeren. Aan belangstelling en waardeering ontbreekt het by het H. G. K. niet. Een gelukkig koor! Zooals reeds gemeld, zal de H.O.V. Dinsdag 19 dezer, op Prins Hendrik's verjaardag, des avonds te 8 uur, een concert geven ter her denking van het feit, dat het 200 jaar geleden is, dat Josef Haydn geboren werd. Deze uit voering zal tevens een steunconcert zyn om op die wijze In de crisismoeilykheden tegemoet te komen. De attractie van dit concert wordt in niet geringe mate verhoogd door de welwillende medewerking van den cellist Carel van Leeu wen Boomkamp en den pianist Felix de Nobel en doordat de orkestleden Frans Vonk, Cor de Wilde, J. H. Nienhuis en G. W. Albers in het slotnummer de sinfonie concertante voor viool, violoncel, hobo, fagot en orkest solis tisch zullen optreden. Het publiek heeft thans gelegenheid om door een goede opkomst te bewijzen, dat het waar deert, dat de H.O.V. haar cultureele taak, niet tegenstaande de grootste moeilykheden, waar mede zy te kampen heeft, blijft vervullen en dat het orkest zich met onvolprezen toewijding blyft inspannen om de waardige plaats te be houden, welke het met energie en stoeren ar beid heeft veroverd. Bestuur en orkest hebben de vermindering der subsidie, welke het bestaan der vereeniging bedreigde, aanvaard en niemand zal kunnen zeggen, dat de daarin gelegen teleurstelling de prestaties van het orkest ongunstig heeft be ïnvloed of de opgewekte toewijding, waarmede In de Vrijdagavond gehouden vergadering der R. K. Kiesvereenlging heeft de voorzitter der R. K. Staatsparty, mr. C. Goseling, een rede gehouden over „Crisis en principieele politiek." Hoe behoeden wU ons volk voor de gevolgen der droeve omstandigheden van tegenwoordig en welk perspectief zien wy door den mist? Deze vragen wilde spr. behandelen Het poli tieke werk moet gezien worden in het kader der tegenwoordige moeilykheden. In dit verband wees spr. er op, dat men nu reeds bezig is met de samenstelling van het program der R. K. Staatspartij voor 1933. Er is crisis in het wereldhuishouden. Daar is de dreigende ineenstorting van het crediet- wezen. Er is beperking van invoer, daling van pry zen der grondstoffen; daar zijn de moei lykheden in den landbouw, de waardedaling der beurspapieren, de geweldige inkrimping van het handelsverkeer. Het is geen conjunctuurcrisis. Er is vooral na 1921, door de Staten een politiek gevoerd van economische zelfstandigheid. Het verdrag van Versailles is een der oorzaken van de in eenstorting. Professor Aalberse heeft dit ver drag in de Tweede Kamer „een monument van onverstand" genoemd. Coiyn acht een afdoen de regeling van de internationale ocrlogsschul- den noodig, wil verbetering in den economi- schen toestand intreden. Hier en daar begint het gezond verstand door te schemeren, maar dat in den a.s. zomer dezer zaak afdoende ge regeld zal worden „est 1st zu schön urn wahr te sein", wil spr. herhalen uit hetgeen In de film „Het Congres danst" gezegd vordt. Spr. ziet een tweetal groote fouten; de ver waandheid van den mensch, de verschrikke- ïykheld van den oorlog. Voor den geloovigen mensch moet er zyn de diepere bezinning, waardoor men komt tot de erkenning van eigen onmacht en zoo ontstaat de prikkel tot hernieuwd Godsvertrouwen. Er is een ongebreidelde zucht, om te heer- schen over een deel der economische wereld, in welk verband spr. noemt Stinnes en Kreu- ger. Er biyft echter niets van over dan de in storting van hun werk en de ellende, welke daarmede over de wereld komt. In die onge breidelde win-zucht ziet spr. de oorzaak van de economische verwarring. Nederland leeft te midden van deze moeiiyke omstandigheden en ook hier gaat het om het bestaan. Moeilyk is te bepalen het juiste tyd- stip en de juiste wyze, om in te grijpen. Daar door acht spr. het een onmogeiyk iets, crisis maatregelen te scheppen door initiatief-voor stellen van Kamerleden. Dat heeft ook het wetsvoorstel-Ebels nog geleerd. Geen enkele fractie kan den nood lenigen. Daarom behoeft men niet af te wachten, of de regeering iets doet, maar men moet toch zeer behoedzaam zyn. Spr. wil eenige moeilijkheden noemen. De werkloosheid bedroeg in Januari 27%; het verkeer toont een terugloopen van 12 millioen; de waardedaling van vermogen is 3 milliard, met den grond er bij 5 milliard. Het volksinkomen is gedaald als gevolg i«n ver mindering van het rendement. Meer dan 800.000 bruto ton van de handelsvloot, ofwei 27%, is opgelegd, biykens de handelsberichten van April. Te midden van dit alles staat de R. K. Staatsparty en zij' heeft haar taak te vervul len. zy moet zorgen dat het volkshuishouden niet aangetast wordt in zijn vitale belangen en zy moet trachten te behouden de sociale maat regelen. msn verantwoordelykheid draagt, is het onmogelijk, een program samen te stellen ter oplossing van de moeilykheden. Zyn er dan geen perspectieven? Spr. wil daarom wat zeg gen over 1933. Daarin moet sterk de aandacht gewyd worden aan het economische. Diep moet echter in ons geprent worden, dat de katho lieke levenshervorming ook in het staatkundige doordringen moet. Er moet zyn in eigen ge lederen de goede wil, de saamhooripheid, om door te laten werken de katholieke levensbe schouwing. Daarom is verdeeldheid zoo fataal. In een orgaan zal getracht worden, inzicht te ge/en in hetgeen de R. K. Staatsparty is en wil. Inzicht moet er zijn op politiek gebied. Op politiek terr;in is het onze plicht, de katholie ke levensbeschouwing in concreten vorm te doen uiten. Men is er niet met het aanbrengen van strafmaatregelen volgens zedelijkheids- wetten; op dat gebied is men gauw aan het einde zijner wysheid. Dan is er b.v. het processieverbod. Als Nederlander eischte spr dezelfde rechten, maar als katholiek zal hij zich richten naar de Kerkelijke Overheid, juist in verband met den jegens God verschuldigden eerbied, waarin men zeker moet denken in ons land. Wat positiefs vraagt spr, dan? Het onderwijs moet zijn een deel der opvoedende taak van de ouders. De opvoeding van het kind moet zijn aan de ouders en niet aan den staat. Er moet zyn behoud van het gezin. In dit verband moet strijd gevoerd worden tegen de onzede- lykheid, want onze strijd moet zijn er voor te zorgen, dat de materieele zorgen voor het groote gezin niet grworden. Ten slotte is er de organisatie van den ar beid in bed-iJf J»rneming, waarby spr. zoolang hii meermalen gedaan bad tijdens zyn rede, de Encycliek Quadragesimo Anno" aan haalde, Aaji het einde zijner rede spoorde spr. aan, in deze moeilijke tijden niet op eigen kracht te vertrouwen, maar te hebben een bUna ver metel Godsvertrouwen. Levendig applaus volgde op deze redevoering. De voorzitter der vereeniging, dr. Th. Th Koot, sprak 'n kort dankwoord tot mr Goseling, terwijl hij dezen huldigde voor zijn eminent leiderschap der partij en zijn onverzwakten steeds voortdurenden arbeid in het belang der R. K. Staabmarty. De voorzitter gaf vervolgens een uiteenzet ting van het gewijzigde Kiesreglement 1927, over welke wijzigingen niemand het woord verlangde. Wij berichtten reeds, dat de Nederlandsche Pluimveefederatie het plan opperde, dat de re geering honderd millioen eieren uit de markt zou nemen om deze In koelhuizen op te slaan. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft thans op de schriftelijke vra gen van den heer Van Rappard medegedeeld bereid te zyn een poging te doen, om de pluim- veehoudery voor ondergang te behoeden, door inderdaad te bevorderen, dat zoo spoedig moge- lyk een kwantum van ten minste honderd mil lioen eieren met regeeringssteun in de koelhui zen zal worden opgeslagen. Een daartoe strek kend voorstel van wet heeft bereids het depar tement verlaten. elkeen zijn taak vervulde, ook maar met een honderdste verminderd heeft. Moge dan thans van de zyde van het pu bliek een blijk van waardeering gegeven wor den. De prijzen der plaatsen zyn voor een ieder bereikbaar, al zyn zij daar het een steun concert geldt iets hooger dan gewoonlijk. Men begrype, dat dit voor een ieder persoon- lyk kleine offer voor het orkest van groote beteekenis kan zyn, wanneer velen opkomen. Enmisschien zullen enkelen zich te binnen brengen, dat het genoemde bedrag de minimum prijs is en dat vrywillige verhooging daarvan niet onwelkom zal zyn. Wij laten hieronder het programma volgen, dat een avond van onvervalscht en hoogge stemd muziekgent belooft. 1. Ouverture „L'Isola Dlsabitata"; 2. Klavier concert, Vivace, Larghetto, Rondo all' ungha- rese. Solist: Felix de Nobel (Eerste uitvoering). 3. Symphonie No. 104 in d gr. terts; Adagio- Allegro, Andante, Menuet, Allegro. 4. Cello concert; Allegro moderato, Adagio, Allegro. So list: Carel van Leeuwen Boomkamp. 5. Sinfonie Concertante voor viool, violoncel, hobo, fagot en orkest: Allegro, Andante, Allegro con spirito. Solisten: Frans Vonk, Cor de Wilde, J. H. Nienhuis, G. W. Albers (Eerste uitvoering). De weleerw. pater van Megen bericht ons met oprechte dankbaarheid, dat ook by hem in de laatste dagen nog giften zijn binnengekomen. Omdat Z.Eerw. niet weet of de milde gevers er van gediend zyn, dat hun namen voluit of slechts aangeduid met hun initailen, in de krant komen en omdat van anderen hem de namen onbekend zyn, moge de verantwoording ervan als volgt geschieden; Vorig bedrag ƒ431.25 Heemstede 10. Haarlem 10. Haarlem 25. Haarlem ,.10.— Haarlem 2.50 Haarlem, hulppostkantoor, N.N2.50 Verder: Ter eere van St. Jozef, Fam. Sch2.50 Dezer dagen heeft dr. Hugo Eckener tijdens zijn bezoek aan Nederland oo keen bezoek ge bracht bij de firma Gebrs. Segers te Llsse, waarbij hij rondgeleid is door een der firman ten. Bij dit bezoek roemde dr. Eckener de bloem bollenstreek als een paradijs voor liefhebbers der natuur. Gisteravond vergaderden de leden der Haar lemsche Orkest Vereeniging in restaurant Brinkman te Haarlem. Na opening door den voorzitter, mr. W. E. baron van Till, werden door den secretaris, den heer J. Tideman, de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. In het even eens door den secretaris uitgebrachte jaarver slag wordt allereerst het aftreden van den diri gent, den heer Eduard van Belnum, gememo reerd, onder wiens leiding de H.O.V. tot on- gekenden muzikalen bloei kwam. Voorts wordt de in het afgeloopen jaar overleden oud-voor zitter, de heer Haitsma Muiier, herdacht. De H.O.V. voelt zijn verscheiden als een zwaren slag. Ook wordt melding gemaakt van de be noeming tot dirigent van den heer Frits Schuurman, en van het feit, dat door de H.O.V. radioconcerten voor de N.C.R.V. wor den gegeven, door de baten waarvan het mo gelijk was, den orkestleden een tydeiyke toe lage van 15 pet. op hun salarissen toe te ken nen. Met dankbaarheid wordt voorts gereleveerd, dat de rykssubsidie met 1400.— per jaar is verhoogd, en die van Bloemendaal met ƒ500. De volksconcerten hadden een gemiddeld bezoek van 700 personen, één zelfs van 900. Het raadselconcert, dat door den heer Van Beinum was georganiseerd, genoot veel be langstelling. Met de vereeniging „Zang en Vriendschap" werd een overeenkomst aangegaan. Het financieele verslag, dat door den pen ningmeester, mr. A. Beets, werd uitgebracht, sluit in ontvangsten en uitgaven op ƒ82.698.95. Wy ontleenen er het volgende aan: De balans over het afgeloopen jaar toont aan, dat er wederom een tekort is, en wel tot een bedrag van 2447.95, waardoor het totaal tekort op 1 October gestegen zou zyn tot ƒ12.069.44. Daar het bestuur het onhoudbare van dezen toestand inzag, heeft het zich ge noodzaakt gezien, nogmaals een beroep te doen op de offervaardigheid van degenen, die de H.O.V. welgezind zijn en het resultaat van deze steunactie is geweest, dat 9940.30 ontvangen werd, zoodat het nieuwe boekjaar kon worden ingegaan met een tekort van ƒ2129.14. Opge merkt moet worden, dat het tekort over het boekjaar 1930—1931, ƒ2450.—, zeer gering is; het laagste cyfer, dat tot nu toe verkregen werd, waartoe de Beethoven-Cyclus, welke netto ruim ƒ2600.heeft opgebracht, het noodige heeft bygedragen. Wanneer de cyfers van de rekening en ver antwoording over het afgeloopen jaar verge leken worden met die van het daaraan vooraf gaande jaar, blykt daar in de eerste plaats uit, dat de Ledenconcerten ongeveer 1500.— min der hebben opgebracht, hetgeen uitsluitend te wyten is aan het bedanken van een aantal leden. Uit den aard der zaak is de algemeene malaise hier debet van echter zal het zaak zyn, dat de grootste moeite aangewend wordt om het verder dalen van het ledenaantal te voorkomen. De opbrengst der volksconcerten was ƒ500.— minder, welk resultaat dus niet slecht genoemd kan worden. De inkomsten der andere concerten waren ongeveer 600.— min der, terwyi de post subsidie 1500.— hooger is De uitgaven bedroegen 1200.— meer dan in het vorige jaar, hetgeen op een totaal bedrag BARTELJORISSTRAAT 16 - Tel. 10756 PREMIER DUPLEX-STOFZUIGERS 165.- Hoogste barometerstand 773.9 Akureire. Laagste barometerstand 750.1 Budapest. Verwachting: Krachtige tot matigen later af nemende Oostelijke tot Noordelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tyaelijke op klaring. Weinig of geen neerslag. Weinig verandering in temperatuur. aan uitgaven ad 82.600.geen belangryk verschil te noemen is. Al met al dus een jaar, dat vry gunstig voor de H.O.V. verloopen is. Verder was er niets meer te behandelen, zoo dat de voorzitter tot sluiting der slecht, of liever gezegd in het geheel niet bezochte ver gadering (er waren nul leden aanwezig) kon overgaan. Slotavond winterseizoen. Het bestuur van den R.K. Vrouwenbond te dezer stede is wel gelukkig geweest met de keuze van een lichtbeeldenavond als slot van het seizoen 19311932, vooral, omdat daarvoor een talentvol spreker in dén persoon van pa ter H. Veldman S. V. D. was uitgenoodigd en deze een onderwerp behandelde, dat zeker ook belangstelling en interesse uit den kring van den R.K. Vrouwenbond vermocht te heb. ben. Dit is ook gebleken, want talrijke leden en introöucé's waren gisteravond in den Jans- weg.schouwburg byeengekomen om den begaaf den missionaris, een „ouden bekende" van de „Mittovos" te hooren spreken over het on derwerp „Tusschen Russen eri Chineezen". Dat deze pater voor de leden van de ver eeniging voor Geloof en Wetenschap te dezer stede reeds eerder optrad met hetzelfde on derwerp kan er niet anders dan toe hebben bijgedragen, den intiemen schouwburg zoo vol mogelijk te doen zyn. Zooals het by de „Mittovos" als op den G. en W-avond het geval was, werd de interessante spreker ook hier met spanning en uitérste aan dacht gevolgd, en het leek wel alsof de aan wezigen aan sprekers lippen hingen, om zoo veel mogeiyk de bewogenheden van 's paters leven en werken in de Missie naar volle waar de te kunnen begrijpen en te waardeeren de vele opofferingen, welke met het uitoefenen van den missie.arbeid gevraagd worden. De spreektrant van den missionaris leidde er toe, dat de luisterenden somwijlen in diepe ontroering hem aanhoorden, doch zijn gees tigheden waren er dan weer, om hen spoedig in een andere en opgewekter gedachtensfeer te brengen. Dit alles maakte den avond tot een heer lijken, mede omdat tevens een prachtige en uigebreide kijk werd gegeven op het zware missie.leven, wat een ieder met graagte in zich zal hebben opgenomen. De leden van den R.K. Vrouwenbond mogen het bestuur wel dankbaar zyn, een zoo waarde, vollen slotavond van het voorbije seizoen heb ben mogen medemaken. In een dezer dagen gehouden algemeene be- sturenvergadering van den Haarlemschen Be- stuurdersbond, werd door den secretaris van den Nederlandschen Bond van Kapperspersoneel „Schlosser" te Amsterdam, een uiteenzetting gegeven van den stryd van het Haarlemsche Kapperspersoneel voor een 4-daagsche jaarlyk- sche vacantie. Door de afdeeling Haarlem was een verzoek, om een en ander in een collectieve arbeidsover eenkomst vast te leggen, van de hand gewezen en thans zal bij eiken patroon individueel een C.A.O. met de personeelorganisatie worden aan geboden. ZONDAG 17 April: 12.25 uur: Propaganda- Stertocht der Ned. R. K. Reisvereeniging naar Leiden en Noordwijk. MAANDAG: bestemd voor Godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit- schryven. DINSDAG 19 April: 8 uur: Repetitie van de R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. WOENSDAG 20 April: 1 uur: Excursie van de Nederlandsche Roomsche Reisvereeniging naar de Behangselpapierfabriek te Schiebroek. DONDERDAG 21 April: 8 uur: Bestuursver gadering van de R. K. Reclasseeringsvereeni- ging in het St. Vincentiusgebouw, Groen markt 22. 8 uur: Repetitie van de Oratoriumvereeniging voor het geheele koor, in- het Gem. Concert gebouw. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems R. K. Man nenkoor in „Centraal", Gr. Houtstraat 176. VRIJDAG 22 April: 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Sancta Lucia" in „Cen traal", Gr. Houtstraat 176. ZATERDAG 23 April: 2 uur: Bezoek aan de Provinciale Griffie van de Ned. Roomsche Reis vereeniging. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeileken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen dringend verzocht by het uitschryven van vergaderingen vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Sin gel, Kleverparkweg 187, Telefoon 12791, en bij vaststelling hiervan onmiddellyk mededeelinS te doen. Gisteren is een fiets, die in de Van Ostade- straat stond, gestolen. De Haarlemsche recherche heeft aangehou den een 29-jarige werkster, die bekend heeft zich in den loop der laatste maanden aan ver schillende kleine oplichtingen te hebben schul dig gemaakt. In een door de politie over tien dagen gehou den contróle op motorrijtuigen is tegen zes be stuurders proces-verbaal opgemaakt, omdat huu voertuigen niet voorzien waren van een g°ed werkende reminrichting, terwijl tegen 17 be stuurders proces-verbaal is opgemaakt ter zake het rijden zonder geldig rybewijs. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2