LEEKEPREEKEN JAPAN EN CHINA Alsnog: het crisis-pachtontwerp DE VLIEGRAMP IN INDIE ZATERDAG 16 APRIL Nog een slachtoffer Motie-Knottenbelt NIEUWE VEEZIEKTE De veeartsenij'kundige dienst neemt maatregelen MAN DOODGEREDEN NEDERLAND-BELGIE Het Belgische elftal wederom .verzwakt Onbetrouwbaar Geen haar beter Tokio wenscht slechts wapen- stilstandsonderhande lingen te Sjanghai WAT BRENGT VOLKENBOND? OPLICHTING VAN SCHEEPS BOUWMAATSCHAPPIJEN Ver kleur bare inkt WAAR IS JOZEF ORVAN? Na verduistering weggebleven NIET TE VROEG ERBIJ! Samen 144 jaar oud WIELRIJDSTER AANGEREDEN Dood van zijn fiets gevallen Van het Binnenhof BEDEVAARTSKERK TE BRIELLE Plechtige consecratie door Mgr. Aengènent STAKING AAN DE WERK VERSCHAFFING TE MAASTRICHT Driehonderd betoogers voor het stadhuis WAARSCHUWING DE RIJKSMIDDELEN Opbrengst over Maart 1932 Aan den dood ontsnapt 435 KERK EN VREDE De oorlog is een historisch gegroeid kwaad! Dat was de conclusie van onze vorige beschouwing. De natuurlijke en in zich lofwaardige zucht tot zelfbehoud en zelfverdediging voerde ten eerste tot per soonlijke bewapening, daarna tot georga niseerde defensie. En nu is het fatale in de geschiedenis van het oorlog-voeren, dat eer- en heerschzuchtige en landhongerige vorsten en diplomaten het er maar al te vaak heenstuurden, dat er een schijn van billijkheid ontstond, waarop zij een tegen- Partij konden aanvallen en overweldigen. Dit was dus een grof misbruik van een machtsmiddel, dat enkel als noodweer kan Worden toegestaan. Hoe zulke oorlogsma kers soms jaren lang in het geheim werk ten om op een voor hen goed gelegen oogenblik een strijd te beginnen, blijkt meestal eerst langen tijd daarna, wanneer geschiedschrijvers vergeelde papieren uit archieven opdelven. Hoe kan men nu 'bij ®en dergelijken stand van zaken van de Kerk eischen om den oorlog te verbieden of te voorkomen. Wie de vredes-encycliek van Benedictus XV nog eens naleest ziet daarin Zeer juist allerlei menschelijke ondeugden, als heersch- en hebzucht, hoogmoed en Valsche vaderlandsliefde, als de eigenlijke ®n diepe oorzaken van den oorlog aangege ven. Daarom moet de strijd gaan tegen die ondeugden en vóór een verandering in de mentaliteit van volkeren en individuen. Deze kant van het vraagstuk is zeker biet nieuw. Velen willen er zelfs niet meer Van hoor en; halen hun schouders op en 2eggen: het is een dooddoener, waarmee men nooit tot een einde komt! Men wil radicaler middelen: de Kerk moet helpen om den dienstplicht te verbieden; den oorlog zonder meer veroordeelen en dienst weigering tot een christelijke deugd ver klaren. In menig Roomsch hoofd spookt de hersenschim, dat de Katholieken onder een anti-oorlogsleiding van hun kerkelijke overheden mét de socialisten samen den Oorlog voor goed zouden kunnen uitban ben. Uit allerlei correspondenties is ons dit Verlangen duidelijk geworden. De idealisten, die aldus droomen, geven zich geen rekenschap van de werkelijkheid. Bractisch zou dit streven gesteld het Werd ondernomen niets uithalen. Op de ëerste plaats stoort het overgroote deel Van de wereld zich niet aan leiding van tie Katholieke Kerk, noch aan socialistische Congresbesluiten. Veronderstel eens, dat West-Europa en Amerika tot ontwapening zouden komen. Dan staan daar de millioenen in Rusland en Azië gereed om het afgedankte oorlogstuig op te koppen en straks tegen de ontwapen den te gebruiken. Want het is een oude baarheid, dat niets zóó zeer den lust van baachthebbers prikkelt als het gezicht van toeerloosheid van anderen. Maar onze eerste veronderstelling op zich Zelf was al een onmogelijkheid. Kan iemand bich indenken, dat b.v. Frankrijk bereid zijn legerorganisatie en zijn subsidies *an de nieuwe oostelijke landen op te ge- Ven? in welk een onmogelijke positie zou Kerk de Katholieken brengen, wanneer *'j hen verplichtte principieele dienstwei geraars te worden? En welke ernstige ge- V°lgen zouden daaruit voor de Kerk zelf Voortvloeien! Daarnaast stelle men zich Van de socialistische hulp niet veel voor. *b neutrale landen, waar weinig oorlogs gevaar is en de publieke opinie sterk anti- 'bilitairistisch, hebben zij een grooten mond. ^tiar daar, waar herinneringen uit den Oorlogstijd nog steeds den zucht naar een stevige landsverdediging levendig houden, toringen zij zich in allerlei bochten om de techtmatigheid en noodzakelijkheid van ®eb militaire organisatie te kunnen blijven oetocgen. Men ziet dus, dat ook practisch de eisch ftan de Kerk om tegen de bewapening op komen, een onmogelijk verlangen is. Koe is het nu mogelijk, dat er zulk een ^roote geestesverwarring op dit punt beerscht en dat overigens goede, christelijke Menschen de Kerk blijven verwijten om Opportunistische redenen haar plicht ten opzichte van den vrede te verzaken? Zelfs is benige afdwaling, menig geval van uitein- Oelijken geloofsafval hieraan toe te schrij ven. De verderfelijke dwaling schuilt hierin, tot men het geestelijk karakter van de Kerk te veel uit het oog verliest en deze ®°tidelijke instelling te veel naar mensche- 'Jke instituten afweegt, 't Is wel merkwaar- dat er over het algemeen een afkeer Sen kerkelijke geboden en verboden, tegen T^Srijpen van de Kerk in menschelijke han- riibgen bestaat. Hoeveel oppositie heeft k onder Katholieken al niet verwekt en Ütt steeds verwekken het verbod om ze- er Rnr""t boeken te lezen, anti-godsdien- Se of frivole tooneel- en bioscoopvoor- ilingen te bezoeken, lid te zijn van niet- j btholieke vakvereenigingen enz. t Zijn st heel dikwijls dezelfde menschen, die b de Kerk het recht ontzeggen om op j^2e wijze in hun „particuliere inzichten" jjj te grijpen, die haar verwijten, dat zij ^et tegen het militairisme optreedt, 't Is j^lst hetzelfde als in een gezin, waar een bd door zijn ouders wordt vermaand, om lichtzinnig te zijn, om gevaarlijken m ga,bg te vermijden en teter zijn gods- a 6llstPlichten na te komen en dat zou toeifW0°rden: laat tocil begaan, ik weet ket best, wat ik doen moet; zorgt gij, S(. ar' dat ik in de toekomst een rijk be- an krijgt, vrij van dagelijksche zorgen, 2 doet gij genoeg! V Saat het met de houding van heel iv6r Katholieken tegenover de Kerk. Men 'b ®iv,et 2°o graag den allereersten en voor aten plicht van Christus' Bruid, om n.l. de zielen te helpen zalig te worden. Dit moet geschieden door leering, door ver klaring van de Evangeliën; door uitleg van de zedewet; door het toedienen der sacra menten; door het in standhouden van een eeredienst" en daarmee het volk in ^e ge legenheid te stellen om zijn allereersten plicht te doen, n.l. God te aanbidden. Deze oude waarheden worden al te gemakkelijk als van zelf sprekend op zij gezet. Er ont staat een zekere sleur, een houding van: nu ja, dat spreekt alles zoo van zelf, dat wij daarover niet behoeven te praten! En on- dertusschen vergeet men deze allervoor naamste taak der Kerk en gaat iets anders van haar eischen. De Kerk moet den vrede aan de menschen geven, den oorlog voor komen, den dienstplicht zelfs afschaffen! Alsof daarmee nu alles bereikt was; alsof daarmee de hemel op aarde was gehaald en er verder niets meer te wenschen over bleef! De oplossing zou veel eenvoudiger zóó te stellen zijn: wanneer alle menschen naar de voorschriften van de Kerk, dat is naar de leer van Christus leefden; wanneer zij allen de naastenliefde beoefenden, dus haat en nijd, tweespalt, laster en kwaad spreken uit hun handel en wandel banden, dan zou er van oorlog nooit sprake zijn. Juist, zegt men, maar dat is een onmoge lijkheid. De mensch is nu eenmaal van na ture tot kwaad geneigd; hoe zeer ook te betreuren, zullen er altijd lasteraars en kwaadsprekers, nijdigaards en eerzuchti- gen blijven, die onvrede in hun omgeving stichten! Accoord, maar hiermee is tevens het ant woord gegeven aan hen, die vragen: waar om lost de Kerk het vraagstuk van vrede en oorlog niet op? De Kerk kan vermanen, kan bedreigen met goddelijke straffen; kan de menschen op het afschuwelijke van de zonde wijzen, daarmee is het kwaad niet uit de wereld. Christus Zelf heeft een vrees lijk wee over den ergernisgever uitgespro ken en tegelijkertijd geconstateerd, dat de ergernis altijd blijven zal. In zooverre de oorlog uit den kwaden aanleg van den mensch voortkomt, de crisis is in het woe den van de verkeerde hartstochten der volkeren tegen elkander, in zooverre is ieder, ook de Kerk, onmachtig op een bepaald oogenblik een oorlog te voorkomen. De consequentie hiervan leidt vanzelf tot be wapening uit zelfverdediging en als ideaal: gelijktijdige, internationale ontwapening. En ziehier de houding, die de Kerk dé laatste jaren na den grooten oorlog heeft aangenomen; de eenig logische; de eenig mogelijke. Om billijk en redelijk te zijn moet men alleen bij het groote kwaad, dat oorlog heet, de gevallen menschelijke natuur niet op zij zetten en streven naar een paradijstoestand, die niet meer mogelijk is. Evenals al het andere kwaad in de wereld moet men ook het monster van den oorlog vóór alles be strijden door herstel der wereld in christe- lijken geest, waartoe alle verstandige vre- despropaganda tot bewerking van de pu blieke meening evengoed als de individueele opvoeding tot de naastenliefde in al haar vertakkingen behoort. HOMO SAPIENS. GENèVE, 15 April. Morgen komt de com. missie-van-negentien bijeen, om een onderzoek in te stellen naar de Japansch.Chineesche si tuatie. Van welingelichte zijde te Tokio wordt ver. nomen, dat de Japansche delegatie te Genève opdracht heeft ontvangen, om te weigeren deel te nemen aan de commissie-van-negentien, indien deze commissie toestemt in het Chinee- sche voorstel, dat de commissie zich zal beperken tot de behandeling van de voorwaarden voor den wapenstilstand. Japan beschouwt dit Chineesche voorstel als een manoeuvre, om zich niet genoodzaakt te zien tot het sluiten van een overeenkomst te Sjanghai. Japan is bereid den loop van de onderhandelingen te Sjanghai mede te deelen aan den Volkenbond, indien men dit wenscht, doch weigert deze onderhandelingen naar Ge. nève te verplaatsen. De Chineesche delegatie te Genève heeft het Volkenbondssecretariaat een uitvoerig do. cument doen toekomen. Het is een historisch overzicht van de gebeurtenissen te Sjanghai en van de wapenstilstandsonderhandelingen sinds 4 Maart. Het ministerie van oorlog te Tokio deelt mede, dat verscheidene troepen-eenheden, die te Sjanghai verblijven, opdracht hebben ge kregen naar Japan terug te keeren. Tsjang Kai Sjek optimistisch. NANKING, 15 April. (V. D.) Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft te Nanking een rede gehouden over den politieken toestand te Sjanghai. Ondanks het mislukken der onder handelingen is de toestand daar aanzienlijk verbeterd. Zelfs wanneer de onderhandelingen thans definitief afgebroken zouden worden, zou Japan geen militaire maatregelen meer ondernemen. De Chineesche regeering zal haar eisch tot verdere ontruiming der andere Chi neesche gebieden handhaven. Na deze actie zal China ook stappen doen tegen de regeering van Poeyi in Mandsjoerije. De Japansche vertegenwoordiger in de en quête-commissie van den Volkenbond naar den toestand in Mandsjoerije heeft opdracht ontvangen, den voorzitter van de commissie, Lytton, aan te raden bij Dairen Mandsjoerije binnen te gaan, omdat daar absolute veiligheid kan worden verzekerd. Een aantal detachementen heeft opdracht ontvangen uit Korea naar het gebied rond Chinchow te gaan, teneinde de daar gesneu velde soldaten te vervangen en patrouille diensten tegen de bandieten te verrichten. Vermoedelijk is deze maatregel genomen om de Volkenbonds-commissie, we ke ook Chin chow zal bezoeken, te bescherm ;n. SOERABAJA, 15 April (Aneta). De over blijfselen van de verongelukte Dornier Wall- vliegboot met de vermiste inzittenden, zijn nog niet gevonden. Waarschijnlijk is het wrak weg gespoeld. Een lichter met duikers spoedt zich naar de plaats waar de ramp geschiedde. De majoor-konstabel C. W. Christiani, de eenige inzittende, die tot nu toe werd opge pikt, is aan de ernstige brandwonden overle den. Uit de gevangenis te Amsterdam is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht de Noord-Afrikaan Abbas Ali, die daar zal te recht staan wegens oplichting van verschillen de scheepsbouwmaatschappijen. Bovendien is zijn uitlevering door België ver zocht. De man heeft het vorige jaar in ver schillende havensteden van Europa, in het bij zonder te Duinkerken, op zeer geraffineerde wijze gplichtingen gepleegd. Speciaal zocht hij de scheepen uit, die de haven maar kort aan deden. Hij deed zich dan voor als eigenaar van een kantoor, dat verschillende schecpsbe- noodigdheden kon leveren. Wanneer hij een bestelling kreeg, werd deze prompt uitgevoerd en werd den kapitein 'n nota ter accoord-tee- kening voorgelegd. Deze nota was evenwel met verkleurbaren inkt geschreven, zoodat de man, nadat het schip vertrokken was, een blanco nota voorzien van een handteekening van den kapitein in zijn bezit had. Hij vulde dan de nota met veel hooger posten in, inde het bedrag bij den agent van de Maat schappij bij het hoofdkantoor en kreeg zoo doende groote bedragen in handen. Eerst wanneer de kapitein na een reis van maanden terug kwam, werd dan het bedrog ontdekt. Maar de man was dan gevlogen. Ook is het voorgekomen dat de kapitein zijn schriftelijke offerte beantwoordde met een briefje dat hij van zijn aanbieding geen gebruik kon maken. Op deze wijze kreeg de man dan ook hand- teekeningen, die hij namaakte om valsche nota's te kunnen indienen. In November van het vorige jaar kwam hij te Rotterdam, waar hij o.a. de firma Ruys Co. heeft opgelicht. Hij is daarna naar Amsterdam vertrokken, waar hij wegens oplichting volgens weer andere methoden werd gepakt en in de gevangenis ge zet. Onlangs kwam uit dat de in Amsterdam in de gevangenis zittende man dezelfde moest zijn als de oplichter van de scheepsbouwmaat schappijen, zoodat hij thans naar Rotterdam is overgebracht in afwachting van zijn berech ting aldaar. De Commissaris van Politie van het bureau Spaarndammerstraat 100, Amsterdam (C.) verzoekt de opsporing, aanhouding en bericht omtrent den minderjarigen Joseph Henri Orvan, geb. te Amsterdam, 5 Sept. 1916, kan toorbediende, die sedert 2 April 1.1. wordt ver mist. Hij durft vermoedelijk niet thuis ko men, omdat hij zich aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Hij is op 2 April j.l. voor het laatst te omstreeks 1.30 uur n.m. gezien te Wormerveer. Signalement: lang 1.60 M., tamelijk breed van postuur, blond haar met scheiding rechts, bruine oogen, roode neus. Gekleed: grijze rijbroek met veter aan de knieën dichtgemaakt, grijze sportkousen, zwar te nieuwe lage schoenen, licht overhemd met slappen boord en grijzen zelfstrikker, donker grijze overjas; is blootshoofd. Hij is in het bezit van een rentekaart ten name van Van Brin- kom en van een kwitantie op naam van J. Leui- ken. Woensdag zijn op het gemeentehuis te Apel doorn in den echt verbonden de 85-jarige G. Lamark, zonder beroep, wonende aldaar en de 59-jarige mej. E. de Jong, wed. van F. J. Ver goed, eveneens te Apeldoorn. De man trouwde voor het eerst. Donderdagmiddag reed in de Voorstraat te Utrecht een vrachtauto in de richting van de binnenstad. Op hetelfde oogenblik reed een an dere auto de Begijnenstraat in terwijl een wiel- rijdster uit die straat kwam. De bestuurder van eerstgenoemden wagen kon de wielrijdster een oogenblik niet zien. Hij verminderde zijn snelheid niet en kon de wiel rijdster niet meer ontwijken .hoewel hij daar toe nog wel pogingen deed. Het gevolg was, dat de wielrijdster kwam te vallen en ernstige ver wondingen aan het been, een schouderfractuur en een hoofdwonde bekwam. De dame is per G.G.D. naar de Academische klinieken over gebracht. De politie heeft de zaak in onder zoek. Te Schijndel is de twintigjarige van Z. van zijn fiets gevallen en met het hoofd op een ijzeren hek terecht gekomen. Hij v*as onmid dellijk dood. Volgens medische verklaring is hij echter aan hartverlamming bezweken. DEN HAAG, 15 April '32. De Tweede Kamer heeft heden allereerst het restje van het Pachtontwerp-Ebels nog wat ge fatsoeneerd. De volgende week Woensdag volgt de stemming. Het had ook vandaag reeds en misschien zonder oproepen der namen kunnen zijn aangenomen, doch het is beter, dat eerst tallooze veranderingen eens netjes ter Landsdrukkerij in den tekst worden opgenomen. Heden zijn er nog een tweetal wijzigingen bij gekomen. Op de eerste plaats is door overne ming van een amendement-Beumer de terug werkende kracht van de regeling ingeperkt. Ar tikel 11 bepaalde oorspronkelijk, dat de wet van toepassing zijn zou „op alle termijnen van pachtprijzen, vervallen op of na 1 November 1931, ook indien deze reeds mochten zijn be taald." Thans geldt zij slechts voor pachtter- mijnen, vervallen na 12 Februari 1932 den dag, waarop het ontwerp bij de Kamer werd inge diend. Voordat de heer Ebels tenslotte het amende ment overnam, heeft zich een debat afgespeeld tusschen eenerzijds den voorsteller van het ont werp, gesecondeerd door Baron van Voorst tot Voorst en den Sociaal-democraat de Boer, die ook de talrijke gevallen, waarin op 1 November j. L, een vasten vervaldatum, te hooge pacht prijzen zijn betaald, alsnog voor tusschenkomst van de Kamer van Crisispachtzaken in aanmer king wilden doen komen, anderzijds de heeren mr. Goseling en de voorsteller van het amen dement mr Beumer, die met den Minister van Justitie van oordeel waren, dat de terugwerkende kracht van een wet en dat zeer zeker, als zij tijdelijk in verband met buitengewone omstan digheden in het burgerlijk recht ingrijpt steeds zoo beperkt mogelijk moet worden gehouden. D partij, waarin de bewindsman, wederom zijn „hypothetisch gevoelen" blootleggend, meedeed, won het. En achteraf is dit ook voor de pach ters, die de heeren Ebels, van Voorst tot Voorst en de Boer wilden helpen, zoo erg niet. Immers, wat belet de Kamer voor Crisispachtzaken, als deze zelfde pachters voor den volgenden ter mijn, die op 1 Mei a.s. vervalt, zuchten en zij beslissen moet, in welke mate zij hen van de betaling van dien termijn ontheffen zal, re kening te houden met het feit, dat zij reeds op 1 November eene betaling deden, welke eigenlijk redelijkerwijze niet van hen kon worden ge vergd? Tenslotte is tengevolge van overneming van een desbetreffend amendement-Goseling een artikel 12 aan de wet toegevoegd omtrent den duur harer werking. De heeren Ebels c.s. had den geen vasten geldigheidsduur in hun ont werp gelegd, omdat de noodregeling vanzelf zou ophouden te gelden, wanneer de loopende pacht- contracten zouden zijn geëindigd. Maar omdat pachtcontracten dikwijls voor een lange reeks van jaren worden aangegaan, gaf de Kamer er toch maar de voorkeur aan, op dit stuk eene bepaling in de wet op te nemen. Zij vereenigde zich op de formuleering door de heeren Gose ling en Fleskens bedacht. Deze luidt: „Zoodra de heerschende buitengewone tijdsomstandighe den hebben opgehouden te bestaan, doch in ieder geval vóór 1 Januari 1936, zal aan de Sta- ten-Generaal een voorstel van wet worden ge daan, waarbij de intrekking van de wet, zoomede de overgang tot den normal toestand wordt geregeld." Thans zal dus als Woensdag a.s. de Tweede Kamer het ontwerp aan-ar >'dt de heer Ebels in den Senaat het vrijzinnig-democratisch voor stel moeten gaan verdedigen. Een ietwat eigen aardige taak in verband me. het feit, dat de re geling door toedoen van de heeren Beumer en Goseling en door den invloed, dien de Minister, d< artoe uitgenoodigd, uitoefende, een wel zeer gewijzigde gedaante heeft aangenomen. Op die wijze zal hij wat hij aan deze zijde van het Bin nenhof in combinatie met zijn fractiegenoot mr. Oud bestreed, aan gene zijde moeten gaan verdedigen! Wat te zeggen van het debat naar aanleiding van de bekende en in December - zoo zonderüng uit de liberale fractie opgedoken motie-Knot tenbelt? De toelichting, die de voorzitter, van de Vrij heidsbondsfractie erop gegeven heeft, maakte de zaak niet veel duidelijker. De motie wil door de Kamer doen uitspreken, „dat tal van bur gerrechtelijke overeenkomsten een belemmering vormen om te komen tot een spoedige verla ging van de productiekosten en van de kosten van levensonderhoud, en knoopt daaraan de uitnoodiging aan de Regeering vast, „te bevor deren, da* daartegen tijdelijke maatregelen worden genomen." Iedereen heeft deze motie indertijd aldus ge ïnterpreteerd, dat mr. Knottenbe" al die over eenkomsten, die aan verlaging van de produc tiekosten in den weg staan, eenvoudig wilde ontbinden, nietig verklaren, wijzigen, in ieder geval aldus aanpakken, dat een nieuwe verbin tenis in plaats van de oude belemmerende zou treden. Deze interpretatie echter is ernaast geweest, naar hij vandaag opmerkte, al gaf hij toe, dat de redactie der motie tot dusdanigen uitleg aan leiding gaf. Het bleek nu, dat hij meer het oog had op eene regeling gelijk door het ontwerp- Ebels nu voor de pachtovereenkomst getroffen wordt. Althans zoo hebben wij het begrepen, want 'het werd ook thans niet concreet en hel der aangetoond, wat precies de bedoeling is. We hadden verwacht, dat de heer Knotten belt een geheel repertoire van „tal van burger rechtelijke overeenkomsten" aan de Kamer zou voorleggen en althans schematisch zou aange ven, hoe nu het geheel van de verplichtingen, voortvloeiend uit al die in elkaar grijpende en elkander beïnvloedende verbintenissen, tot klei ner proporties, tot lager peil zou kunnen worden teruggedrukt. Toch niets van dat alles! Alleen de te hooge huren en de te hooge loonen wer den behandeld, vooral de laatste. En zoo waanden we ons verplaatst in de sfeer van de Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegroo- ting en van de diverse voorjaarsinterpellaties en had het debat niets eigens, vooral toen de ex-interpellant Hiemstra zich fel tegen de loonsverlaging, door mr. Knottenbelt opnieuw verdedigd, verzette. Deze sociaal-democratische afgevaardigde zag geheel terecht de groote oorzaak in de stelselloosheid der huidige pro ductiewijze en, man van de „daad", noodigde hij de Regeering uit, maatregelen aan de Kamer voor te leggen, die aan die stelselloosheid een einde kunnen maken. We dachten zoo, dat de huidige productiewijze internationaal is. Nederland al leen kan daarin toch maar bedroefd weinig ver andering brengen. De vrijzinnig-democratische aanvoerder mr. Marchant heeft zijn liberalen confrater mee- doogenloos in het zonnetje gezet. Evenals de heer Hiemstra ontkende hij, dat de hooge loonen cri sisoorzaak zijn. Veleer zag hij één oorzaak op andere ging hij niet in, wijl de inleider van het debat het, ondanks zijn motie, die een breed opgezet betoog had doen verwachten, het óók niet had gedaan in de te hooge huren. Die leiden er b.v. toe, dat de kleinhandelsprij zen de daling van de prijzen in den groothandel niet voldoende volgen, omdat zij op den winke lier een te zwaren last leggen. En de oorzaak dier te hooge huren ziet hij in het feit, dat de eigenaren der panden den geest des tijdST niet verstaan. Doch juist wat hieraan een einde zou kunen maken, eene herleving van de Huurcom- missiewet, wilde mr. Knottenbelt pas in de al lerlaatste instanties. Zijn panacee was eigenlijk, althans vandaag in zijn toelichting, alleen de loonsverlaging, die hij op een of andere wijze door ingrijpen van overheidswege ten aanzien van de collectieve arbeidsovereenkomsten be reiken wil. Hoe, dat werd ook alweer niet dui delijk aangegeven. Bovendien gelden de collec tieve contracten vrijwel alle zeer kort, reden, waarom een analoge regeling, als die voor de pacht getroffen, hier niet op haar plaats is. Dinsdag a.s. wordt het debat misschien be langrijker, komen er wellicht meer constructieve gedachten. Heden was het maar zoo zoo en een pijnlijke affaire voor dengene, die de ver wachtingen van een knap en breed gefundeerd advies aan de Regeering leelijk beschaamde. Woensdag 27 April zal Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent de nieuwe Bedevaartskerk te Brielle consacreeren bij gelegenheid van de 25e Bedevaart der Theologanten van het Groot Se minarie te Warmond. De plechtigheden beginnen des morgens om 8 uur; Pontificale H. Mis omstreeks 10 uur. Eenigen tijd geleden openbaarde zich in de Rijnstreek, ir de gemeente Bodegraven, een ziek te onder het rundvee, die gelukkig beperkt bleef tot een drietal boerderijen. Het verloop der ziekte was snel en doodelijk. De Rijksseruminrichting, het wetenschappelijk instituut van den Veeartsenijkundigen Dienst stelde onmiddellijk een onderzoek in en het ge lukte de ziekte te onderkennen. Het bleek te zijn een zeldzaam voorkomende infectieziekte, ge naamd de ziekte van Aujerky, voor zoover be kend voorkomende vooral in Brazilië. Het lijden valt niet onder de bepalingen der Veewet, evenwel trachtte de Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst van het district, de Vink, in samenwerking met den practiseeren- den dierenarts, het gemeentebestuur en de veehouders uitbreiding der ziekte te voor komen. Sedert eenige weken deden zich geen nieuwe ziektegevallen voor, deze week echter wel. In verband hiermede stelde de Directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, prof. dr. Berger, vergezeld van den Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, in algemeenen dienst, 't Hooft en den Inspecteur de Vink voornoemd een onderzoek ter plaatse in. Heden zal prof. dr. Berger met deze Inspec teurs, dr. Lourens, den directeur van de Rijks seruminrichting, dr. Frenkel, den directeur van het Staatsveeartsenijkundig Onderzoeksinsti tuut en met den practiseerenden dierenarts, A. Burggraaf te Bodegraven een bespreking hou den, terwijl a.s. Maandag een bespreking zal plaats hebben met het bestuur van de afdee- ling Bodegraven van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, waarbij ook de burgemees ter van Bodegraven zal worden uitgenoodigd. Men heeft hoop de uitbreiding op groote schaal der ziekte te voorkomen. Voor den uitvoer bestaat niet het minste ge vaar, daar de hier te lande gebruikelijke qua rantaine aan het uit te voeren vee alle waar borgen biedt om tijdig eventueele gevallen te onderkennen. Vrijdagmiddag is op de Conradkade tusschen Laan van Meerdervoort en Groot Hertoginne- laan te Den Haag, een ernstig ongeluk gebeurd. Een man bevond zich op de trambaan, juist toen een wagen van lijn 11 met groote snelheid kwam aanrijden. De man kon niet meer weg komen en werd door den wagen gegrepen en overreden. Deerlijk verminkt werd hij onder de tram uit gehaald: de dood was reeds ingetreden. Het slachtoffer is de 26-jarige A. J. P„ wonen de aan de Laan van Meerdervoort, die tot voor korten tijd in een zenuwinrichting werd ver pleegd. Vrijdag legden aan de werkverschaffing op den „Cannerberg" te Maastricht ruim twee honderd arbeiders het werk neer. In vereeni- ging met een honderdtal arbeiders der werk verschaffing te Limmel, die eveneens in sta king waren gegaan, begaven zij zich naar het stadhuis, doch de burgemeester weigerde hen te woord te staan. Vervolgens trokken de sta kers naar de woning van den Commissaris der Koningin, die een deputatie heeft ontvangen. Toen zfj later opnieuw aan het stadhuis kwa men, deelde de burgemeester mee, dat hij bij niet-hervatting van het werk afdoende maat regelen zou nemen. Ernstig wordt gewaarschuwd tegen een zeke ren jongen man Jan Bek, onlangs ontslagen uit de gevangenis te Haarlem. Hij doet zich voor als vurig katholiek en misbruikt daarbij tevens het naamkaartje van een kapelaan in Haarlem. Hij is een geraffineerde bedrieger, en In het Belgische elftal is op het laatste oogenblik een wijziging gekomen. In verband met een blessure van den achterspeler Nou- wens, is deze vervangen door den reserve speler Lavigne van de R. C. Brussel. Behalve voor Hoydonckx heeft men dus thans ook voor Nouwens een invaller moeten kiezen, hetgeen voor de achterhoede een aan merkelijke verzwakking beteekent. In verband met het feit, dat Lavigne reserve was is voor hem als reserve aangewezen Chan- traine van de FC Luik. De reservedoelman Badjou kan eveneens niet meekomen, voor hem is de doelverdedi- ger van Berchem Sport Woestadt gekozen. De Rijksmiddelen hebben over de maand Maart 1932 opgebracht: 34.702.447.22, terwijl ge raamd was een opbrengst van ƒ34.850.714.16. Over dezelfde maand van het vorig jaar was de opbrengst 37.949.140.80. De Gemeentefondsbelasting bracht op in Maart 1932 ƒ6.965.762.60 en de inkomsten aan opcenten op de vermogensbelasting bedroegen 551.439.68. PrifekdMraad Er zijn heel wat pogingen aangewend om van de S.D.AJ. te weten te komen, of zij in dagen van gevaar voor land en volk be trouwbaar zal zijn en het wettig gezag zal steunen. In 't eerst zaten onze sociaal-demokra- ten, zoowel in de Kamer als in de pers, met dat gevraag danig verlegen, en in de eerste verlegenheid wisten zij zich geen betere houding te geven dan de houding van: „Waar moei je je mee!? Met welk recht durf je van ons een kategorisch ant woord vragen??" Geleidelijk echter kwamen de heeren tot de bevinding, dat ze deze quasi-verontwaar digde rol niet eeuwig konden blijven spelen en dat er toch zooiets als 'n antwoord ge geven moest worden, wilde de S.DAJP. niet als een revolutionnaire partij beschouwd worden en de minder prettige consequen ties daarvan te dragen krijgen. Toen hebben ze Jantje van Leiden uit zijn graf opgediept en hem de moeilijkheid voorgelegd: „Jantje, wat zullen wij zeg gen?" En Jantje, u-e nog nooit om een antwoord verlegen zat, opende zijn mond en sprak: „Wanneer men van u lieden eischt, dat gij u omtrent u— geheime bedoelingen ver klaart, zegt dan, dat een dergelijke verkla ring „waardeloos" zou zijn, aangezien nie mand van te voren weten kan, wat hij in eenige toekomstige situatie zal doen". De ondervragers waren over deze vondst zeer tevreden, ze stopten Jantje weer in z'n graf en ze volgden rijn raad. Sinsdien heet het, dat een verklaring „waardeloos" zou zijn. „Waardeloos", en daarmee uit! Dezer dagen heeft de S.D.A.P. deze „ver klaring" weer eens herhaald in haar hoofd orgaan „Het Volk". Laten we de heeren aan him „verklaring" houden: Ze weten dus niet, wat zij in bepaalde omstandigheden zullen doen, of zij wan neer zich een of andere „revolutionnaire situatie" voordoet aan het wettig gezag trouw of niet trouw zullen zijn; zij zullen naar bevind van zaken handelen. Het zij zoo. Maar dan hebben de sociaal-demokraten zich met hun „verklaring" ook een brevet van onbetrouwbaarheid uitgereikt. Voor goed. Men zal de heeren dus in de gaten moeten houden. „Het Volk" noemt het „eerlijke politiek", dat de sociaal-demokraten geen verklaring wenschen af te leggen omtrent hun plan nen in geval van revolutionnaire situaties; voor óns beteekent de verklaring, dat men geen verklaring afleggen wilon betrouwbaarheid. 't Is wellicht om bij voorbaat dit verwijt te ontgaan, dat „Het Volk" den sociaal- demokraten ten deze goed gezelschap wil bezorgen door te beweren, dat de Katho lieke arbeiders op dit stuk geen haar beter zijn: „Ook de katholieke vakbeweging" zoo schrijft het blad „kan, als zij eerlijk wil zijn, niet van te voren een „verkla ring" afleggen over de houding, die zij bij het optreden van een revolutionnaire situ atie zal aannemen. In 1918 heeft zij zich in Duitschland achter de revolutie gesteld; zelfs hier in Nederland heeft zij toen over wogen, wat haar standpunt zou zijn. Te recht zag zij dus in, dat iedere nieuwe po litieke toestand op zichzelf moet worden beoordeeld. Zij, de Roomsche arbeiders, doen in der gelijke gevallen niet anders dan wij; het verschil is, dat wij het eerljk, erkennen en daarom voor geen „verklaringen" te vin den zijn." Feit is natuurlijk, dat de S.D.A.P. haar onbetrouwbaarheid alleen maar zoo eer lijk erkent, omdat zij de halfrevolution- naire massa niet van zich durft stooten en inderdaad van de eerste de beste „re volutionnaire situatie" gebruik, of liever misbruik zal maken, wanneer zij, na de kansen gewikt en gewogen te hebben, zal meenen, met revolutie het gezag in handen te kunnen krijgen. Indien „Het Volk" eenige studie ge maakt had van de leer der Katholieke Kerk omtrent het wettig gezag, zou zij van de katholieke arbeidersbeweging niet een zelfde onbetrouwbaarheid veronder steld hebben: Omverwerping van het wettig gezag en het scheppen en uitbuiten van „revolution naire situaties" tot dit doel, is voor den Katholiek nu eenmaal taboe. Zich achter de revolutie stellen, wanneer deze eenmaal een feit is geworden en praktisch het eigenlijke gezag gevestigd heeft (zoodat tegenkanting nog grootere onheilen zou veroorzaken), is heel iets an ders dan wat de sociaal-demokraten na eerst zelf de „revolutionnaire situatie" op geroepen en geschapen te hebben in duistere dagen eenmaal hopen te bewerk stelligen. Katholieken hebben geen draaierij-vooraf noodig. Te Veghel kwam een negenjarig meisje bij het plotseling oversteken der straat ondereen zwaren vrachtauto. De kleine kwam midden vóór den wagen te liggen. De chauffeur remde krachtig, maar de auto schoof over het kind heen. Niet weinig verbaasd stonden de hevig verschrikte toeschouwers, toen zij even later het meisje lachende onder den vrachtauto van daan zagen komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5