CIRCUS GLEICH NAAR ZAANDAM Afbraak in Amsterdam MAANDAG 18 APRIL Vertelsels van den rand. Oproerige werkloozen. Levensgevaar aan het W. P. Tempo... Tempo! Maandagnacht De afbraak Om drie uur werk! Vanavond staat, de tent in Zaandam Zonderling vervoer In een luchtballon EM. PASTOOR J. B. VAN DEN BERG f Aan bloedvergiftiging overleden AARTSBISDOM MOHILEN OPGEHEVEN Rusland onder Pauselijke commissie TERUG UIT DE MISSIE Mgr. Lemmens naar Bleijerheide Audiëntie Ir. J. Riemens Burgemeester J. Schooff Een corps consulaire te Utrecht ZESDE R.K. ONDERWIJZERSDAG 12 Mei a.s. te Arnhem Hooger Onderwijs Academische examens ONBEVOEGD COLLEGE LOOPEN DE LETTER DER VERORDENING Onderscheid tusschen werkman en ambtenaar TOLBESTORMER VOOR HET HOF Tien dagen geëischt BRANDSTICHTING Drie jaren geëischt Productie en uitvoer van varkens Overzeepost DE NED. SPOORWEGEN BENADEELD Knoeierij met spoorkaarten Luchtpost uit Indië FAILLISSEMENTEN VENETIAANSCH GEZICHT TE ROERMOND Bij de duifjes aan den R attentoren te Roermqnd Zoodra het laatste woord gesproken is en het doek valt, is de doorsnee-schouwburg-bezoeker reeds van zün stoel opgestaan om in de garde robe zoo vlug mogelijk te worden geholpen. Maar hij, die in geestdrift ontstoken, het langst applaudisseerde, vindt zichzelf soms alleen in de leege theaterzaal en het is, of alle vreugde en alle ontroering plotseling uit hem wordt weggerukt bij den aanblik der vreahde, schemerduistere verlatenheid, waar zooeven nog daverend leven was. Wie na middernacht door de Kalverstraat gaat, ervaart dezelfde benauwing, wanneer hij een café-interieur ontwaart met opgestapelde stoelen, dweilende werkvrouwen, schots en scheef staande tafels, waarop een half uur ge leden nog het bier schuimde voor vroolijke be zoekers Wie Zondagavond het Frederiksplein heeft zien opbloeien in de glorie van duizenden licht jes, waaronder vier knapen der bereden politie hooge school reden voor het toegestroomd pu bliek en na afloop der laatste voorstelling nog even bleef kijken naar het uitrijden der circus wagens, moet niet lang na middernacht wel diep gedesillusionneerd geweest zijn om den troosteloozen ondergang eener romantiek, welke wij veertien dagen lang in het Amsterdamsche hart hebben gevonden.... Want ouden van dagen, zoowel als kinderen, hebben het sprookje gekoesterd. Wij vonden ons plots gesteld voor een zeer fantastische wereld van clowns en cowboys, Arabieren en Indiërs, negers en Per zen, Abessyniërs en Singaleezen, messenwerpers en gaucho's, acrobaten en avonturiers, Spaan- sche vrouwen en Duitsche balletteuses, en dieren uit alle werelddeelen, en komende uit de asphaltstraat onder het stralende licht der facade, betraden wij de tent als ontdekkings reizigers naar een ander niemandsland. Iedere avond bracht hier eén feest van vlaggen en lampen, van vreemde menschen en vreemde dieren, en niemand gelukkig zag, hoe des morgens het daglicht drong in de tent en in stilhangende trapéze de werkelijkheid meedoo- genloos te spreken begon. Op het donkere zand der piste heeft ons heimwee misschien de dra matiek van de Paljas-figuur herbouwd en de gevoeligen werden door de dwergen eerder droefgeestiger dan vroolijker gestemd. Op slot van rekening vergaten wij, dat de mensch naar God's beeld en gelijkenis geschapen is en met een doel ter wereld werd gebracht en ik geef toe, dat het moeilijk is, aan deze wetenschap te denken, wanneer gij een dierentemmer ont moet, wiens hoofd eenmaal door den slag van een leeuw tusschen twee tralies werd geklemd of een man, wiens zenuwen kapot geschoten worden in den loop van een kanon. Tijdens de middagvoorstellingen, toen de clowns de kin deren vermaakten, zijn wij allen kind geworden, maar bij menige avondvoorstelling heb ik de gedachte niet van mij kunnen afzetten, dat ik toeschouwer was bij een electrocutie. Nu het circus weg is en het Paleis voor Volksvlijt- terrein weer een dorre vlakte is, mag ik dien vreemden indruk misschien wel verraden.... Nog eenmaal zijn de lichten in de volle tent gedoofd om het effect der brandende messen boven het witte voorhoofd van een circusmeisje. Beduusd van den knal van het kanon, ruilen de bezoekers de kilte der tent voor de veilige huiskamer en een heete kop koffie. De damp van het ontbrande kruit blijftin de trieste schijn der deinende lampen hangen, de dieren hebben den weg naar den stal gevonden. Het is, alsof de artisten dezen laatsten avond met meer vuur dan anders zijn opgetreden, ofschoon zij het lied: „Partir, c'est mourir un peu" toch moeten verloochenen. Alleen het Spaansche ballet is uitgevallen, omdat de directrice niet rijden kon. Maar het paard van Grafin Berger hof heeft hooger dan ooit gesprongen en toen ik het vuur in haar oogen zag, dacht ik on willekeurig en ontroerd aan de vlijmscherpe roman van Kafha, waarin hij vertelt, hoe, om een hooge schoolrijdster, die de arena binnen rijdt, nagekeken door den vergenoegden circus directeur, een man op de balustrade plotseling begint te snikken. Sailor Jackson kuste tot vroolijk afscheid diverse leeuwenmondjes en knalde een keer extra met zijn revolver.... Nog voor de tent leeggestroomd is, zijn de balletmeisjes reeds bezig de stoelen in elkaar te klappen en de banken af te breken. Zij heb ben het schmink nog op de vermoeide gezichten en verrichten zwijgend het opgedragen werk, onder de toeziende oogen van den kleinen balletmeester, die zich ergert, omdat hij op zoo veel meisjes tegelijk moet passen. Aan het eind der duistere circusstraat, die thans uit haar toch al vreemde opstelling wordt getrokken, tref ik den vriendelijken perssecretaris, den Nijme- genaar Wilhelm, en een girl uit het ballet, die .aufgeregt" is, en „kopfschmerzen hat". Zij is in Tiel verkouden geworden, welke ongezonde staat zich in Amsterdam verergerde en zij kan zich nooit „pflegen". Circusmeisjes mogen nooit ziek zijn, zij vallen niet onder de ziektewet en elke dag afwezigheid wordt van hun loon af gehouden. Zij hebben Zondagmorgen gerepe teerd, zijn Zondagmiddag en Zondagavond op getreden, thans moeten zij stoelen dragen naar de gereedstaande wagens en banken uit elkaar nemen. Morgen vroeg begint een nieuwe dag in Zaandam, een nieuwe repetitie, een nieuwe voorstelling. Over het costuum, waarin zij op traden, hebben zij een smerige jas aangetrokken en zoowel onder de zwarte oogen van Judith Rosevilda uit Rio de Janeiro als onder de groene van Irmingard Bender uit Liverpool tee kenen zich de kringen van oververmoeidheid. De wilde dieren in hunne gekooide wagens zijn onder leiding van Jackson inmiddels aan het station gearriveerd en onderwijl de olifanten denzelfden weg bewandelen, ontstaat in de tent een klein conflict. Een troep werkloozen is langs illegalen weg de arena binnengedrongen, waar reeds een con flict gaande is over de mate van het loon, dat tenslotte op 0.75 per uur wordt vastgesteld. Zes-en-twintig arbeiders hebben vannacht met het sjouwen van balken en het inrollen van zeil één rijksdaalder verdiend. Meer dan dit ge tal kon ,,der Betriebsdirektor", die in den voor avond goud-gegaloneerd kapelmeester was, niet gebruiken. Maar een knaak" laat een kerel, die den heelen avond achter het hek heeft staan wachten op dat moment, zich zoo gauw niet ontnemen. „Al ken je 'n leeuw temme, mijn niet, vaoder," zegt een breede vent, die zijn aange nomen kameraden aanzet het werk erbij neer te leggen en zich solidair te verklaren. Zij heb ben de donkere koppen vlak bij elkaar gesto- x Gleich's wagens gereed voor het vertrek ken, hun harde woorden schrijnen in deze tent der romantiek, en een dreiging vlamt in hun oogen. Voor een half uur stind hier een cow boy te buigen voqr de toejuichingen van het publiek, nu dringt de kommer van buiten door in dit vreemde samenzijn. De staking gaat echter niet door, want de politie zet de schreeu wende werkloozen buiten, onderwijl hun bona fide makkers aan den afbraak van de tent be ginnen. In een duisteren hoek van het Frede riksplein besluiten de afgewezenen morgen met groote borden naar Zaandam te trekken om te protesteeren. De balletmeisjes gaan daarna naar huis, hun schoenen vol sintelig zand. Er zijn een paar mannetjes op het dak van de tent geklommen, waar de touwen worden losgemaakt, aan welke de toestellen der luchtacrobaten waren beves tigd. De gevaarten komen langzaam naar be neden glijden, waar de eigenaren ze uit elkaar draaien en opbergen in een groezelige zak. En het is, of tijdens dezen arbeid heel de roman tiek van het circus met de stangen en ringen mee in den zak verdwijnt. Een ,Fraulein" mist het gebit, waaraan zij 's avonds in den top van de tent duizelingwekkend snel ronddraait, maar het verloren schaap wordt spoedig weergevon den in het zand. Dan laat zij een wondje op haar arm zien aan een collega, die nuchter op merkt, dat bij Gleich aller gleich is: een zieke arm of een gezonde arm, morgenmiddag om twee uur „Probe" in Zaandam. Zij gaan samen naar den trein, allebei met een blauwpitbran- der, want de treinen zijn koud. Als alle dieren weggevoerd zijn, en ik hun treurige roep niet meer hoor, als de Syrische neger, die benzine spuwt op zijn koffertje, waar in heel zijn hebben en houden, met zijn han den de melodie tokkelt, die hij zingt: „Ich habe Dich ein mal geküsst", als de voornaamste lam pen in de tent worden gedoofd en de entourage rondom de piste een chaotische ruïne wordt, waar zwijgende mannen balken dragen, is het mij onbegrijpelijk, wat duizenden in deze we reld, waar mensch en dier zichzelf vernederen en vernederd worden, gezocht hebben. De bal ken der verhooging, waarop voor eenige uren Maëstro Busch triomfen vierde met zijn orkest en waaronder door Gleich's artisten eiken avond hun „joyeuse entree" deden, ploffen om laag, en doen het zand opwolken, dat op regen dagen aan de laarzen der muzikanten plakte. De negervorst Js nu op zijn koffertje gaan zit ten, zijn eeltige lippen trekken aan een sigaret, morgen gaat hij in Zaandam „Reklamelaufen". Hij heeft zich veertien dagen lang voor de jour nalisten verstopt en nu komt hij mij in ge broken Duitsch vragen, of ik ook weet, of zijn naam in het program staat. En ik weet het niet, want ik heb nooit een program gekocht. De clowns en de cowboys nemen de piste uit elkaar, maar niemand zal achter deze magazijn- knechten een clown of een cowboy zoeken. De balken worden in de wagens gestapeld, waarin gisteren het werkvolk in sliep, op een bos stroo en over zich een katoenen deken, en waarin zij ook vannacht weer zullen slapen.... Ik zoek den weg door de circusstraat, waar de petroleumlichten der tractoren vlammen, naar de stallen. „Das muss organisiert sein", schreeuwt de oppasser, terwijl ik nog net bij- tijds uitwijk voor een vallende paal. De dieren zijn weg, en wat zijn stallen zonder dieren? Alleen aan de lucht en aan het stroo kun je merken, dat ze er geweest zijn. Zij hebben hier jongen geworpen en wie weet welk dierenkind er vannacht in den nachttrein geboren wordt? Ik ontmoet hier een August, die mee helpt af breken. Hij kent me van een vroeger bezoek. Waarom heeft die man mij meegenomen naar een hoek van den stal en mij, als hadden wij dit afgesproken, zijn horloge laten zien, dat hij van zijn vader kreeg, toen hij zestien jaar oud was? „Mijn vader is dood". Dan slaat hij een paal uit den grond, schopt wat stroo opzij en reeds ben ik uit zijn bestaan verdwenen. Van avond verbergt hij zijn gezicht achter een krij ten masker en twee zwarte vegen, en alle vol gende avonden van zijn leven zal hij deze ver minking herhalen. Het ware goed, wanneer iemand hem dit horloge ontstal. Regelmatig voeren de trekkers wagens naar het station, waarna zij terugkeeren en weder om dien weg afleggen. De stallen liggen nu om ver en zullen over een uur in den trein ge borgen zijn. „Organisation, Discipline", zegt de- oppasser. Tegen half twee komen wij bij het Weesper- poort-station, waar wij den kring toeschouwers moeten doorbreken om het rangeerterrein te bereiken, dat spaarzaam verlicht wordt door eenige carbietlampen. Een oponthoud hier is levensgevaarlijk. Nu eens lijkt het, alsof bar baren toebereidselen maken een vijandige stam te vernietigen, dan weer, als is er oorlog uit gebroken, wijl de tractoren telkens af en aan rijden. Twee olifanten, aan welks koppen leeren kussens zijn gebonden, duwen de circuswagens op de goederenwagens. Hun kracht wordt hun fataal en soms vind ik in hun oogen een ge smoorde wanhoop, welke mij denken doet aan de duizenden slaven, die in Egypte steenblok ken aandroegen voor den bouw eener pyramide. Ieder moet hier op zichzelf passen: de mannen, die de wagens klossen, Saulor Jackson, die de leiding voert, de spoorbeambte, die overal op letten moet en ik, die tusschen twee draaiende rupsen haast word doodgedrukt. Wanneer dit waarlijk gebeurd zou zijn, lezer (es), men had mij alleen even opzij geschoven, zoodat ik niet in den weg lag; verdere maatregelen waren tegen de discipline. Dat is Duitsch! De gebeurtenissen hier blijven intusschen de zelfde: tractoren voeren wagens aan, de werk- olifanten vervoeren deze verder; het publiek op een afstand kijkt toe.... Wij keeren nog net bijtijds terug op het Paleis voor Volksvlijt-terrein om den ondergang der groote tent te aanschouwen. In de afgedankte arena is overal stroo verspreid, opdat het zeil doek niet later door zand zou worden ver zwaard. De meeste palen zijn thans neergelaten met behulp van een katrol. In de groote ruimte bewegen zich nog twee mannen, die de groote electrische lampen naast zich op den grond hebben gezet. Zij zijn de korenbloemen in het gele graanveld. Langzaam zakt de tent, tot zij den vorm van een reusachtigen, met lucht ge- vulden ballon aanneemt. Een tiental mannen bestormen van alle kanten het heuvelig ge vaarte, dat in donkergrijze golven heen en weer deint. Inmiddels hebben andere helpers de tou wen, waarmee de deelen aan elkaar zijn ge bonden, losgeknoopt, en al heel gauw ligt nu het zeildoek vlak uitgespreid op den grond. Eigenlijk is thans alles voorbij. Een klein uur is er voor noodig het zeil op te rollen en op de wagens te laden, welke den bekenden weg gaan naar het althans voorloopig bekende doel. De maan verlicht spookachtig de ontredderde vlakte, een paar werkloozen sluipen nog rond, het sprookje der moskee is uit. Om vijf uur vind ik Wilhelm languit op een treinbank, slapend. Een vreemde vrachttrein trekt in den prillen morgen naar Zaandam.... Het oude mannetje, dat iederen avond op het Frederiksplein naar de verlichting kwam kijken, maar nooit binnen kwam, zal vanavond staren op een braak stuk land, in het midden, waar eer de piste was, wat hooger en donkerder. De rijke jongetjes, die tijdens de middagvoorstel lingen in de loge zaten, zullen er niet lang meer groot op gaan, dat zij het leeuwenwelpje mochten vasthouden. Het Paleis voor Volksvlijt- terrein ligt leeg, tot aan de zomerfeesten der studenten. Gleich is weg! Zijn vertrek kostte schrijver dezes een verkoudheid.... Te Bergschenhoek is op 74-jarigen leeftijd overleden de weleerw. heer J. B. van den Berg, em.-pastoor van Bergschenhoek. Z.Eerw. werd 16 Dec. 1857 te 's Heerenhoek geboren en ontving 17 Dec. 1881 de H. Pries terwijding. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Oude Tonge, Haarlem (H. Rozenkrans), Den Helder en Amsterdam (H. Bonifacius) en pastoor te Wieringen, Bleiswijk, Rotterdam (H. Antonius-Abt) en Bergschenhoek. Het kind van den molenaar G. te Swolgen, dat voor eenige dagen geleden eenige vingers verpletterde tusschen den molen, is ten ge volge van bloedvergiftiging overleden. De Katholieke Aartsbisschop van St. Peters burg voerde sinds onheuglijke tijden den titel van Aartsbisschop van Mohilew. Mgr. Eduard Ropp, die thans dezen aartsbisschoppelijken zetel bekleedt, is reeds jaren geleden uit Rus land gevlucht en leeft in ballingschap te War schau. Van daar uit trachtte hij zijn dioce- sanen te besturen; hij had in Warschau zijn eigen domkapittel, zijn Vicaris-generaal Mgr. Okolo-Kulat, in Lublin een seminarie, en overi gens zorgde hij voor de geestelijke leiding van de Russische emigranten in Warschau. Dit alles was van beteekenis, als er nog binnen afzien- baren tijd gerekend mocht worden op 'n terug keer van den Aartsbisschop naar Rusland. De bolsjewistische regeering bedreigt evenwel zijn in Rusland woonachtige diocesanen met de zwaarste straffen, als zij met hun in Warschau verblijvenden Aartsbisschop relaties onderhou den. Zooals het .Apostolaat van den H. Cyril- lus en Methodius" mededeelt, heeft de H. Stoel thans met ingang van X Januari 1932 de juris dictie van de in Warschau resideerende aarts bisschoppelijke curie van Mohilew opgeheven. De onderhoorige geestelijkheid wordt bij de Pauselijke Commissie voor Rusland ingedeeld. Mgr. Ropp werd benoemd tot titulair-Aarts- bisschop en zijn seminarie in Lublin werd ge steld onder het toezicht van een commissie be staande uit Kardinaal Hlond, Mgr. Ropp en Mgr. Fulman uit Lublin. Door dezen maatregel hoopt men vele moeilijkheden te kunnen ver mijden en aan de geloovigen en de priesters in Rusland vele vervolgingen te kunnen besparen. Naar wij vernemen is de Hoogeerwaarde Pater Paulisctn, Provinciaal van de Sociëteit der Afrikaansche Missiën (Cadier en Keer), op de terugreis van zijn visitatie in de missiën van West-Afrika. Hij zal waarschijnlijk binnen tien dagen in Nederland aankomen. Met den Hoog- eerw. Provinciaal repatrieert Pater J. Geurts S.M.A., uit Echt, die lange jaren in de missie van Engelsch Togoland werkzaam was, o.a. ook onder de melaatschen van Kö. Uit dezelfde missie worden binnenkort ook terugverwacht de Paters J. Sloots S.M.A. en L. Verstegen S.M.A. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. Donderdag het Gene- raal-Kapittel presideeren van de Arme Broe ders van den H. Franciscus te Bleijerheide. De bisschop zal reeds Woensdagavond in het moe derhuis arriveeren. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal in de vol gende week Dinsdag, Woensdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. Aan ir. J. M. Riemens te Naaldwijk is eervol ontslag verleend als directeur van en leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool, te Naald wijk. Hij is benoemd tot Rijkstuinbouwconsu- lent, met standpl. Naaldwijk,. Aan den heer J. Schooff is op verz. met 1 Mei eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Noordvelle en Serooskerke (G.). In een bijeenkomst van te Utrecht gevestigde vice-consuls is besloten tot het officieel vormen van een Corps Consulaire, waarvan tot deken werd benoemd de heer D. A. v. d. Sanden, vice- consul van Noorwegen, terwijl als secretaris zal optreden de heer A. W. Bruna, vice-consul van Finland. Het Corps omvat voorloopig de vertegenwoor diging van Finland, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen en Spanje, terwijl vooral in verband met den groei van het Jaarbeursinstituut een uitbreiding binnenkort is te verwachten. Met medewerking van de afdeelingen Apel doorn, Arnhem, Boven-Betuwe, Doesburg, Eist, Tiel, Wageningen en Zutphen van de St. Le- buïnusvereeniging, zal op 12 Mei de zesde R.K. Onderwijzersdag te Arnhem worden gehouden. Op de morgenvergadering zal Prof. Dr. Fr. Feron een lezing houden over: „De offerge dachte in de opvoeding" en 's namiddags zal Anton Coolen iets over en uit zijn werken ten beste geven. Benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de pro- paedeutische scheikunde: dr. J. M. van der Zonden, conservator. Voorts is benoemd tot lector (met afzonder lijk onderwijsvak) in de afdeeling der electro- techniek aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de experimen- teele hoogfrequentie-techniek: ir. L. H. M. Huydts, thans conservator. NIJMEGEN. (R.K. Universiteit). Doet. ex. theologie Pater J. J. L. Roos O.E.S.A. te Nij megen. LEIDEN. Cand. ex. Chineesch-Japansch gesl. W. A. B. Acker (cum laude). Voor eten kantonrechter-plaatsvervanger te Leiden, mr. H. G. Nord Thomson, stond Woens. dagmiddag' terecht de student W., wegens het college.loopen aan de Universiteit te Leiden zonder dat hij daarvoor het vereischte in schrijfgeld had betaald. Verd. voerde aan, dat hij reeds de desbe treffende vragenlijst had beantwoord en meen de, aldus van zijn goeden wil tot inschrijving hebbende blijk gegeven, reeds gerechtigd te zijn tot het volgen van de colleges. De heer v. d. Veen, administratie-ambtenaar bij de rijksuniversiteit te Leiden, als getuige gehoord, deelde mede, dat het recht om colle. ges te loopen eerst bestaat, wanneer de rector- magnificus zijn handteekening op het aan- vraag-formulier heeft geplaatst, hetgeen eerst geschiedt, wanneer aan alle formaliteiten, ook het storten van de inschrijvingssom, is voldaan. De Ambtenaar van het O. M., rekening hou dende met de omstandigheden, eischte een geldboete van f 20, subs. 10 dagen hechtenis. Conform den eisch werd de student veroordeeld. Voor de Civiele Kamer der Arrondissements- Rechtbank te Maastricht heeft Donderdag 14 April j.l. het pleidooi plaats gehad in een be kende kwestie tusschen den heer J. Verstappen, chauffeur en hoofdverpleger bij den Gemeen telijken geneeskundigen dienst te Maastricht, tegen deze gemeente. Bij zijne benoeming in 1920 werd eischer aangesteld op het maximum van zijn salaris. Zijn werkzaamheden zouden bestaan in afwis selende dag-, nacht, en/of Zondagsdiensten- Sedert dien is in Juni 1923 in werking ge treden een verordening, regelende den rechts toestand van ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Maastricht, waarin onder meer bepaald is, dat het loon voor het per soneel aangesteld voor afwisselend dag-, nacht en/of Zondagsdiensten wordt verhoogd met een tiende deel van het genoten loon. Voorts bepaalt genoemde verordening dat onder „per soneel" zoowel ambtenaren als werklieden moet worden verstaan. Daar eischer zich verongelijkt acht, wijl de gemeente hem het vermeerderd loon niet uit keerde, eischt hij nu bij dagvaarding het hem toekomend tiende deel van zijn salaris, totaal beraamd op 1466.40. Een werkman wordt per uur betaald, zoo meent de gemeente, een ambtenaar en ver. pleger voor een hem opgedragen taak, waar van de volle omvang bij de benoeming werd vastgesteld. Zoodoende kan er voor den eischer nimmer sprake zijn van een recht op bedoelde een tiende salarisverhooging. Er werd tot dus ver nimmer door ambtenaren op een derge lijke verhooging aanspraak gemaakt. Mr. Duys, die optrad als pleiter voor eischer, deed zijn pleidooi steunen op de letter der ver ordening, welke al zeer moeilijk voor een an. dere uitlegging kan vatbaar zijn, als in den eisch van den' verpleger vervat. Het naspel van een der tolbestormingen te Jutfaas speelde zich af voor het gerechtshof te Amsterdam. Op 7 November van het vorig jaar had het comité tot bevordering van opheffing van tol len een aanval voorbereid op den tol te Jut faas. Een groot aantal automobilisten bevond zich op het parkeerterrein, op een afstand van ongeveer 120 M. van den tol. Vlak daarbij be vindt zich een zijweg. De gemeente-veldwachter sprak een der auto bestuurders aan en sommeerde hem óf tol te betalen óf den zijweg in te slaan. De bestuur der dacht er echter anders over: hij was naar zijn meening op dat gedeelte van den weg nog niet tolplichtig hij zou nog 120 M. moeten rijden vóór hij aan den tol kwam. Voortsantwoordde de automobilist, dat een agent géén tolgaarder is en dus niet gerech tigd is om tol te innen. Ten overvloede stond de man met zijn auto op een groot parkeer terrein, officieel als zoodanig door het gemeen tebestuur van Jutfaas bestemd. Toen de agent weinig succes met zijn vordering had, ging hij over tot krachtiger maatregelen: „Ik moet U voorgeleiden voor den hulp-officier van justi tie, volgt U mij maar". De tolbestormer ver zette zich niet, maar toen het tweetal een vijf tien pas had afgelegd, greep de agent zijn „arrestant/' vast. Dit scheen tamelijk hard handig te gebeuren, de arrestant poogde zich los te rukken en de maatregelen van den agent namen in kracht toe Tenslotte werd de tolbestormer, eere-voorzit- ter van 't comité, met een tweeden arrestant- tolbestormer ingesloten in een cel om later te worden verhoord door den burgemeester, die op het terrein van den strijd was.... Voor den Utrechtschen kantonrechter stond de eere-voorzitter van het comité B. Y. C. J. te IJsselstein, garagehouder, terecht wegens het niet opvolgen van een bevel door een agent ge geven. Hij werd veroordeeld tot 40 boete. Voor den politierechter te Utrecht had hij zich bovendien te verantwoorden wegens we- derspannigheid jegens 'n ambtenaar in functie. De politierechter veroordeelde hem tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maan den met een proeftijd van drie jaar en 30.— boete. Van dit laatste vonnis ging verdachte in hooger beroep en thans diende de zaak voor het gerechtshof te Amsterdam. Tijdens de zitting verklaarde de Jutfaasche agent, dat verd. wel vrijwillig was meegegaan, maar hij had hem in zijn kraag gegrepen, om dat.... verd. zoo kwaad keek. Verd.: Ja, zijn nagels stonden in mijn hals, zoo stevig pakte hij me vast. Verd. verklaarde, dat hij zich poogde los te rukken, omdat de agent hem tegen de beenen schopte. De procureur-generaal, mr. Bauduin, eischte vernietiging van het vonnis van den politie rechter en verd.'s veroordeeling tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van veertien dagen. De verdediger, mr. H. J. P. Hemsing, uit Utrecht pleitte ontslag van rechtsvervolging, subs, een geringe geldboete. Arrest 28 April. Tegen I. B., wien ten laste is gelegd, dat hij 23 Februari j.l. opzettelijk brand heeft gesticht in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen door een stroozak op zijn slaapzaal in brand te ste ken, werd voor de rechtbank te Assen drie jaren gevangenisstraf geëischt. De directie van den landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen van 7 tot 13 April zijn geslacht voor baconbereiding 17476 varkens (voorafgaande 7 dagen 15.361) terwijl werd uit gevoerd bacon, afkomstig van 13.896 (11.976) varkens. Volgens telegrafische mededeeling van het Deensche Departement van Landbouw werden in Denemarken in dezelfde periode geslacht 157.399 stuks eh uitgevoerd 133.360 stuks. De totale Invoer van bacon in Groot Brit- tannië beliep in de week van 49 April 202.536 (261.248) De Directeur van het Postkantoor Amster dam maakt bekend, dat van 18 t/m 23 April de navolgende overzeesche gelegenheden be staan voor de verzending van postpakketten: naar Ned. O.-Indië, Italië, Italiaansche Ko loniën, Egypte, Palestina, Syrië, Aden, Perim, Ceylon, Hedjas, Br. O.-Afrika, Straits-Settle ments, Siam en Br. Borneo per s.s. „Kota Pi nang" van den Aotterd. Lloyd. Aanbieding van pakketten uitèrlijk tot 21 April 20 uur aan het Postgebouw Centraal station (Oostzijde). naar Denemarken, Faroër en IJsland per s.s. van de K. N. S. M. Aanbieding van pakketten Dinsdag en Don derdag tot 20 uur. Naar Britsch-Indië met Birma, Afghanistan, Irak en Perzië per s.s. „Birkenfels" van de Holland—Br. Indië (Hanza) Lijn. Aanbieding van pakketten uiterlijk tot 1° April 20 uur. naar Ned. Oost-Indië en opvarenden van het m.s. ,3aloeran" via Marseille per m.s. „Ba- loeran" van den Rotterd. Lloyd. Aanbieding van pakketten uiterlijk tot 2u April 20 uur. naar Vereenigde Staten van Noord-Amerik» per s.s. „Volendam" van de HollandAmerika Lijn Aanbieding van pakketten uiterlijk tot April 20 uur. naar Ned. Antillen, Costa Rica, Venezuela, Panama en Columbia per s.s. „Venezuela" van de K. N. S. M. Aanbieding van pakketten uiterlijk tot April 20 uur. naar Portugal en Portugeesche Koloniën via Portugal per s.s. „Amazone" van de K.N.S.M- Aanbieding van pakketten uiterlijk tot 20 April 20 uur. Alles aan het Postgebouw Centraal-Statio» (Oostzijde). Het Gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen G. K„ colporteur Kampen. De tenlastelegging kwam hierop neer, dat hij voor weekkaarten koch bij de Ned. Spoorwegen, en dan telkens daarop de afstanden en het bedrag veranderde. Z°° kocht hij b.v. een weekkaart voor het trajec Zwolle—Wapenveld, en veranderde dan woord „Wapenveld" in „Apeldoorn", en even zoo het daarop vermelde bedrag. Hij reisde op deze kaart dagelijks van Zwolle naar APel doorn. - De Rechtbank te Zwolle heeft hem daarvoor wegens valschheid in geschrifte, veroordeel tot twee maanden gevangenisstraf. Hiertege was hij in hooger beroep gekomen, alsook Officier van Justitie. Het Hof vernietigde wél het vonnis, waarva beroep, doch veroordeelde verdachte opnie® tot 2 maanden. Blijkens mededeeling van de Indische P°^ administratie heeft het retourvliegtuig ster" van den Holland—Indië-dienst 204 Kw 195 Gr. post aan boord. Opgegeven door v d. Graaf Co, N-^ I (Afd. Handelsinformaties.) FAILLIET VERKLAARD. 14 April. P. C. Langezaal, kruidenier, Leide^ Oude Heerengracht 15. R.c. jhr. mr. Th. M- Calkoen. Cur. mr. D. C. H. Verdam, Leiden- L. J. A. Rosdorff, loodgieter, Leiden, Hoe straat 65. R.c. mr. J. L. L. Wery. Cur. mr. J. Teebaal, Leiden. A. P. van Been Sr., grossier in snijbloem Den Haag, Geest 38a. R.c. mi'. J. H. van L®* Cur. mr. W. H. G. Bos, Den Haag. f, F. J. Pot, koopman, D enHaag, Groot toginnelaan 101. R.c. jhr. mr. H. O. Feith. c mr. E. Polak, Den Haag. Simon Os, Den Haag en aldaar aan Spuistraat 30, gehandeld hebbende onder naam „Au Départ". Rc. mr. H. Haga. Cur. 11 E. L. Visseer, Den Haag. J. J. Warmenhoven, bedrijfsleider, luiden," Wateringsche Zwet 122. R.c. mr. Scholten. Cur mr. M. G. J. Bevers, Delft. 15 April. H. C. Meinders, manufacturier, <->' ningen, Barestraat 36. R.c. mr. Engelkens. mr. H. W. Knap, Groningen. a{ Izak Legerman, Groningen, 2e Willemstr» 7a. R.c. mr. Engelkens. Cur. mr. D. N. Bre®*- laar, Groningen. -{ W. H. A. Folkens, Groningen, Oosters" 36. R.c. mr. Engelkens. Cur. mr. dr. J. E. Groningen. H J. Crooj, koopman, Hoogerheide 8 Woensdrecht. R.c. mr. F. Tilman. Cur. mr. J van Hasselt, Bergen op Zoom. Adr. Ditvoorts, koopman, Bergen op Zo" Belvedèrestraat 2. R.c. mr. F. Tilman. Cur. m- Jan van Hasselt, Bergen op Zoom. M. Voesenek, schilder, Breda, Terheyc straat 92. R.c. mr. F. Tilman. Cur. mr. RUbbv Breda. G. P. Sinjouw, rijwielhersteller, R.c. mr. F. Tilman. Cur. mr. F. M. Pels RÜC Breda. -je in de week van 1116 April 1932 zijn m derland uitgesproken 113 faillissementen. OPGEHEVEN. (wegens gebrek aan actief.) 14 April: A. van den Eijkel, Den Haag. w

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 12