De zuivelindustrie SUIKERINDUSTRIE Ernstige achteruitgang MAANDAG 18 APRIL Toeslag op industrie- melk Steun aan de melkveehouders. Margarine gemengd met boter. Prijsbepaling voor het binnenland De boterhandel Mengpercentage van max. SO pCt. Toeslag op alle industrie- melk Een offer van den consument JUBILEERENDE KAASHANDELAREN Goede wenschen voor de toekomst geuit DE NORMALISATIE IN NOORD-LIMBURG CONFLICT OVERIJSELSCHE VENEN Het voorstel van den Rijksbemiddelaar aanvaard DREIGEND CONFLICT TE UTRECHT Bemiddelingsvoorstel Rijksbemiddelaar NIEUW GESALARIEERD BESTUURDER Bij „St. Stephanus" UIT DE KLEEDING-INDUSTRIE Overeenstemming te Deventer DE SCHEURING IN DE S.D.A.P. De O.S.P. telt al ruim 4000 leden FINANCIERING WONINGBOUW Huurverlaging urgent? HET KOOPEN OP VEILINGEN Tegen het wanbetalen HET ETEN VAN SLA Nicotine-vergiftiging uitgesloten Productie Domaniale Mijn De brug bij de Hoeve „Bijenbru gge" te Meerloo aan de Groote Molenbeek spoelde gedeeltelijk weg, omdat de nieuwe oevers door de normalisatie werden meegezogen PATERS CAPUCIJNEN IN ONS LAND Bij de viering van het gouden jubileum STICHTING VAN KLEINE SCHOLEN Alleen in geval van noodzakelijkheid ONFORTUINLIJKE STROOPERS Mishandeling van een politie- TUSSCHEN AUTO EN TROTTOIRBAND BEKNELD Onvoorzichtig autobestuurder INBRAAK IN EEN GOUDSMIDSWINKEL De dader aangehouden Het had niets geleden Malaise in het mijnbedrijf STOOMVAARTLIJNEN binnenlandsche havens. Van zeer bevoegde zijde verneemt de „Tele graaf" de volgende bijzonderheden omtrent de voorstellen tot steun aan de melkveehouders welke, zooals bekend, spoedig verwacht kunnen worden, en over de wijze waarop men zich de uitvoering denkt. Men zal zich herinneren dat door de Centrale Landbouworganisaties en in de ccmmissie- Lovink verschillende plannen onder oogen zijn zijn gezien. In de kringen van hierbij betrokke nen en vooraanstaande deskundigen gaf men de voorkeur aan een heffing op spijsvetten, een maatregel, dien men eenvoudig en gemakkelijk doorvoerbaar achtte. De regeering heeft ech ter, zooals wij dezer dagen reeds in het kort gemeld hebben, de voorkeur gegeven aan een ander systeem, omdat zij het niet juist achtte de gebruikers van margarine en andere spijs vetten mede te laten betalen aan den steun, ten behoeve van de boter en omdat zij daar tegen een grooten politieken tegenstand ver wacht. De grondslag van het voor te stellen systeem Is een concentratie van den bcterhandel. Een bepaald centraal lichaam zal de leiding krij gen voor den handel, op soortgelijke wijze als de meelcentrale die heeft bij de uitvoering van de Tarwewet. Aan de hand van bepaalde voorschriften zal deze „Botercentrale" dus den handel regelen en wel naar de volgende beginselen: de boter krijgt drie bestemmingen: een deel is bestemd voor den export; een ander deel voor gebruik hier te lande en de rest zal dienen voor men ging in de margarine. Uitdrukkelijk mag er dus op gewezen wor den dat er ongemengde natuurboter in den handel blijft en dat dus niet, zcoals sommigen denken, de natuurboter gemengd wordt, doch juist de margarine met natuurboter. Verder wordt de prijs bepaald, welken de boter op de binnenlandsche markt zal moeten opbrengen. Neemt men aan, dat de boter op de buitenlandsche markt thans 1 opbrengt, dan zal b.v. bepaald kunnen worden, dat de boter voor de consumptie in het binnenland 1.50 of 1.70 zal moeten doen, in ieder geval een prijs, die voor een loonende productie noo- dig is. Een boterhandelaar, die zou willen expor teeren, zal daarvoor vergunning krijgen van de Centrale. Wil hij echter zijn product in het binnenland afzetten, dan zal hij een toeslag moeent geven van 50 ct. of 70 ct. (naar gelang der desbetreffende bepaling.) Dit zal vermoedelijk geschieden door middel van een zegel. Deze toeslag wordt natuurlijk weer verhaald op den consument, zcodat de boterprijs automatisch zal stijgen met het be drag van der toeslag. Van die toeslagen wordt een fonds gevormd, waaruit de industriemelk gesteund zal worden. Dat deel van de boterproductie, dat nu nog overblijft, is bestemd om gemengd te worden in de margarine. Hoe groot het mengpercen tage daarbij zal zijn, zal van de omstandighe den afhangen. Het percentage is bepaald op maximaal 50 pCt., doch het zal geenszins noo- dig zijn, dat het maximum steeds bereikt wordt. Dat zal van den export en van het bin- nenlandsch gebruik afhangen- Het mengper centage zal telkenmale op grond van taxaties voor een bepaalden termijn (men kan zich b.v. een maand denken) bepaald moeten worden. De margarinefabrikant zal echter iets min der behoeven te betalen dan den boterprijs die is vastgesteld uit den buitenlandschen prijs plus den volledigen opslag. Zijn prijs zal bepaald worden door den bui tenlandschen prijs plus een zeker percentage, vermoedelijk 80 pCt., van den opslag. Dost de boter dus op de buitenlandsche markt 1. en is de toeslag 50 cent, dan zal de margarine fabrikant 1.40 moeten betalen. Uit het gevormde fonds wordt, zooals gezegd, een steun verleend in den vorm van een toeslag op alle industriemelk. Die toeslag zal bij dit systeem iets minder zijn dan twee cent per liter (op twee cent zou men volgens de bere keningen komen bij een heffing op. alle spijs vetten), dcch daar staat tegenover, dat de boter iets duurder verkocht zal kunnen worden, doordat er meer zal worden gebruikt dan thans. Verder ligt het in de bedoeling een groep spijsvetten, die niet voor vermenging vatbaar zijn, op dezelfde manier als de boter met een zekeren toeslag te belasten. Andere zuivelproducten, als de kaas b.v-, zullen onder dezelfde bepalingen vallen als de boter, voor zoover zulks mogelijk is. Kaas b.v. kan nu eenmaal niet gemengd worden. De regeering is er zich van bewust, dat deze regeling van de consumenten een offer eischt. Toch is dat offer naar men ons van bevoeg de zijde verzekert noodig, omdat hiermede het platteland staat of valt. Het zal voer de plattelandbewoners ternauwernood mogelijk zijn in 1932 de einden aan elkaar te knoopen, doch als er niets gedaan zou worden, dan zou 1933 wellicht den ondergang van het geheele platteland brengen. Honderdduizenden zouden werkloos worden. De middenstand zou daardoor ten gronde gaan. Men heeft dus slechts de keus tusschen inflatie of wat duurdere prijzen, een offer dus. Dit offer is echter slechts klein, zei- de men ons, als men bedenkt dat thans nog de salarissen er loonen staan op zulk een ni- viau, dat zij 1% zoo groot zijn als die van vóór den oorlog, terwijl daarentegen de boterprijs lager is dan die van vór den oorlog. Zaterdag heeft de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren te Gouda haar zilveren be- ataansfeest feestelijk gevierd. Des middags werd in hotel „de Zalm" een officieele receptie gehouden, waaraan de deel- nming algemeen was. Het volledig college van B. en W. kwam de gelukwenschen der gemeente aan de jubilee- rende vereeniging aanbieden. Burgemeester E. G. Gaarlandt voegde bij de woorden, welke hij sprak, den wensch, dat voor den Kaashandel spoedig betere tijden zul len aanbreken. Ett heer G. Grondsma, voorzitter van de Vereeniging voor Kaashandelaren in Noord- Holland hield een pittige toespraak, waarin hij herinnerde aan de moeilijkheden, welke de vereeniging vooral in de oorlogsjaren had we ten op te lossen en herdacht met dankbaarheid de werkzaamheid van den toenmaligen voorzit ter, den heer A. J. Schelt, door wiens toedoen men nimmer tegen de hechte muren van het ambtelijk organisme te Den Haag is te pletter geloopen, doch steeds gunstige resultaten wist te bereiken. Hij uitte den wensch, dat onder de leiding van den tegenwoordigen voorzitter, den heer A. v. d. Mast, de vereeniging ook in de moei lijke tijden, welke de Kaashandel thans beleeft, er in zal slagen verbetering van den handel te bewerken, en bood het bestuur als geschenk een fraaien voorzittershamer aan. De heer P. R. Douwes, voorzitter van de Ned. Vereeniging van Groothandelaren in boter te Amsterdam vroeg bestendiging van de steeds bestaan hebbende samenwerking tusschen de Vereeniging en de organisaties welke hij ver tegenwoordigt ter verzekering van den vrijen handel in boter en kaas. Ter receptie verschenen voorts vele autori teiten op het gebied van den Zuivelhandel. Bloemstukken zonden o.m. de Kamer van Koophandel te Gouda en de Vereeniging van Handelaren in Zuivelproucten te Leiden. Des avonds bood het bestuur den leden, af gevaardigden en genoodigden een diner aan. De drie samenwerkende landarbeidersbonden hebben het voorstel van den rijksbemiddelaar, den heer Westerdijk, inzake de Overijsselsche venen aanvaard. De rijksbemiddelaar de heer H. A. van IJs- selsteyn heeft Zaterdag vergaderd met de par tijen, betrokken bij het dreigend conflict bij de firma Smits te Utrecht. Aan het slot van de conferentie heeft hij in overweging gegeven: lo. het ultimatum met een week uit te stellen; 2o. de loonsverlaging op te schorten tot 23 April; de gekorte gelden zullen worden terug betaald; 3o. In dien tusschentijd zullen de partijen over de geschilpunten overleg* plegen. Na een vergelijkend examen, afgenomen door een commissie onder voorzitterschap van pater mr. dr. Beaufort O.P.M., is uit een twaalftal sollicitanten de heer Jos. Pragt te Eindhoven benoemd tot gesalarieerd hoofd bestuurder van den Nederl. R. K. Steenfa brieksarbeidersbond „St. Stephanus." Het dreigend conflict in de kleedingindustrie te Deventer is afgewend, doordat de werkne mersbonden zich hebben neergelegd bij een loonsverlaging in de dameskleedingindustrie van 5 pCt. Voorgesteld was 10 pCt. Het aantal garantie-uren is op 32 bepaald. De „Fakkel" deelt mee, dat de Onafhanke lijke Socialistische Partij in de tweede week van haar bestaan reeds 58 afdeelingen telt mei 4219 leden. Het bestuur van het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw heeft be sloten, in verband met de moeilijkheden inzake de financiering van den woningbouw, een com missie in te stellen om over deze aangelegen heid aan het bestuur rapport uit te brengen. Het is de bedoeling, dat de commissie zoowel den particulieren bouw als den vereenigings- en gemeentebouw in haar werkzaamheid zal betrekken. Het bestuur van het Instituut heeft voorts besloten zijn aandacht te wijden aan de vraag, in hoever huurverlaging in verband met de tijdsomstandigheden urgent is. Door de veilingkooplieden „Streven naar Verbetering" te Rotterdam, is bij de Centrale van de Handelvereen. in aardappelen, groen ten en fruit een voorstel ingediend, om po gingen in het werk te stellen, dat alieen geor ganiseerde kooplieden aan de diverse veilingen in ons land mogen koopen. Zij meent dat dit het wan-betalen tegen zal gaan en zoodoende de z.g. gelegenheids-handelaren geweerd kun nen worden. Het blijkt dat vooral in de steden, sinds de waarschuwing die onlangs gepubliceerd is no pens nicotine-vergiftiging na gebruik van sla, heel wat personen geen sla meer durven te ge bruiken. Toch is die vrees thans ongegrond. Na de waarschuwing, waarvan de tuinders goede notitie hebben genomen, wordt niet meer vlak voor het oogsten met de stoffen gespoten, zoo dat voor vergiftiging geen kans meer bestaat, zoo werd ons van bevoegde zijde verzekerd. De pi oductie van de Domaniale mijn te Kerkrade redroeg over 1931 ruim 1 millioen ton steenkool. Een record-productie tot dusverre. ■f-. x De Nederlandsche provincie der Paters Ca- pucijnen herdenkt op 20 April a.s. haar gou den jubileum. Reeds eenige jaren te voren, in 1879, was er te Antwerpen een Provinciaal Ka pittel van de Paters Capucijnen gehouden, waar op besloten wer-» te Tilburg een Convent van de Orde te stichten, waardoor den tevens de stich ting van een Nederlandsche Capucijnen-pro- vincie tot stand zou komen. De Orde der Pa ters Capucijnen dateert uit het jaar 1528 en breidde zich al spoedig zeer sterk uit, zoodat na verloop van enkele eeuwen de Orde in de meeste landen van Europa kloosters bezat. Ook in ons land bestonden voor de Fransche Re volutie een vijftal kloosters van de Paters Ca pucijnen, nJL te Maastricht, 's Hertogenbosch, Breda, Velp en Wittem. In 1782 werd de „Cus- todie der Allerheiligste Drievuldigheid" opge richt .welke werd gevormd uit de zeven kloos ters welke door een edict van Keizer Jozef II van het toenmalige Oostenrijksche gebied waren afgescheiden. Deze Custodie telde 150 religieu zen en had op Nederlandsch gebied alleen kloos ters te Maastricht en te Velp. Tengevolge van de Fransche Revolutie werd omstreeks 1800 het klooster te Maastricht opgeheven, terwijl vol gens besluit van Napoleon in 1802 ook het klooster te Velp moest worden ontruimd. Na het einde van het Napoleontische bewind kwa men de Capucijnen weer naar Velp terug, doch moesten tot hun groote teleurstelling ervaren, dat Koning Willem I het edict van Napoleon bleef handhaven. Wel werd aan de Paters Ca pucijnen toegestaan als particulier persoon in het klooster te blijven wonen, doch het was hun verboden novicen aan te nemen, zoodat de Pro vincie zou moeten uitsterven, Willem II toonde zich jegens de religieuzen geheel anders dan zijn voorganger. Hij hief het hatelijk edict op en gaf de Orde vrijheid van beweging. Lang zamerhand herstelde de Orde zich en in den loop van 1870 bleek, dat het noodzakelijk was de Orde in twee Provincies, België en Neder land te splitsen. Deze scheiding kwam in 1882 tot stand, toen het nieuwe klooster der Paters Capucijnen te Tilburg plechtig in gebruik werd genomen. Met den bouw van het klooster te Tilburg werd in Februari 1880 begonnen en op den 24en Februari d.a.v. legde de Provinciaal, Pater Lambertus van Velp (N.B.), den eersten steen. Twee jaar later, den 20en April 1882, kondigde Louis Antoine de Parentui, commis saris-generaal ad hoe, de scheiding van de Hol- landsche en Belgische provincie der Capucij nen af. De Hollandsche religieuzen, die zich in de kloosters van België bevonden, trokken naar hun land en de meesten naar de nieuwe stich ting te Tilburg, Op 27 April 1882 zegende Pro vinciaal Pater Lambertus van Velp, die zich te Tilburg had gevestigd, de kerk in ter eere van O. L. Vr. van het H. Hart en las op dien dag voor de eerste maal daarin de H. Mis. Den Zondag daaropvolgende opende Gardiaan Ho- norius van Mege, de kerk voor den openbaren dienst met een toepasselijke predicatie. De Ne derlandsche Provincie der Orde van de Paters Capucijnen is thans een der grootste van de geheele Orde en telt meer dan vijfhonderd le den. De Nederlandsche Provincie heeft haar eigen priesterseminarie te Langeweg (N.B.)het welk in 1887 werd geopend. In onze koloniën zijn twee missiegebieden aan de Orde toegewe zen, n.l. het Apostolisch Vicariaat van Neder- landsch-Borneo en de Apostolische Prefectuur van Padang. Ter gelegenheid van het gouden jubileum der Paters Capucijnen zullen zij te Til burg op bijzondere wijze worden gehuldigd. In de „St. Jansklokken", het officieel orgaan van het bisdom ,'s Hertogenbosch, wordt het volgende schrijven van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen bekend gemaakt: Alhcewel het Ons bekend is, dat het Katholiek Bijzonder Onderwijs hier te lande een gemid deld aantal leerlingen per school heeft, hooger dan dat van andere richtingen en zelfs aanzien lijk hooger dan dat van het openbaar onder wijs, komt het Ons toch raadzaam voor, onnoo- dig stichting van kleine Katholieke scholen zooveel mogelijk te voorkomen. Daar de vergoedingen uit de publieke kassen voor leerkrachten en schoolgebouwen afhangen van het aantal leerlingen, kunnen kleine scho len uiteraard maar weinig leerkrachten en schoollokalen vergoed krijgen. Het gevolg daar van is, dat iedere leerkracht onderwijs .moet geven aan drie of meer van de zeven leerjaren, waarin ook een kleine school ingedeeld is. Daar door zal het onderwijs gewoonlijk minder goed zijn dan dat aan scholen met meerdere leer krachten. Het valt dan ook kwalijk tegen te spreken, dat kleine scholen in het algemeen niet in het belang van het onderwijs zijn. Nu wordt dat bezwaar weliswaar eenigszins verlicht, wanneer aan kleine scholen naar ver houding meer leerkrachten en schoollokalen toegewezen worden dan aan groote, maar opge heven wordt het daardoor niet en bovendien worden kleine scholen dan naar verhouding dure scholen. Een en ander legt Ons den plicht op er voor te blijven waken, dat kleine scholen niet dan in geval van noodzakelijkheid opgericht worden. In plaatsen of streken waar een minderheid van Katholieken voor hun kinderen onmogelijk op andere wijze Katholiek bijzonder onderwijs kunnen erlangen, dan door de stichting eener kleine school, kan die noodzakelijkheid eer aan wezig geacht worden dan daar waar een kleine school alleen dienen moet, bij voorbeeld om den afstand van huis naar school te verkorten. In elk geval behouden Wij Ons nadrukkelijk voor die noodzakelijkheid in eerste instantie te beoordeelen. Daarom bepalen Wij, onverminderd reeds vroeger gegeven voorschriften, dat Katho lieke instelingen, vereenigingen of particulieren in Ons Bisdom geen stappen mogen doen, die tot de stichting eener kleine school kunnen lei den, zonder te voren Onze toestemming daar voor gevraagd en verkregen te hebben. In den nacht van 20 op 21 Augustus van het vorige jaar was een drietal stroopeis in de duinen te Egmond-binnen bezig met een licht bak een haasje te verschalken. Plotseling wordt het drietal door twee veldwachters overvallen. De stroopers zetten het in den duisteren nacht op een loopenEen van hen, de werklooze arbeider J. D. was in de meening, dat zijn zwager achter hem liep, hij riep hem toe; „Charles, deze kant uitInplaats van Charles bleek het echter een veldwachter te zijn, die hem op de hielen zat. Deze pakte den strooper beet om hem te arresteeren. Een vechtpartij ontstond, waarbij D. den politieman een slag met een carbidlantaam gaf. De stroo pers wist te ontkomen. Den volgenden dag werd de broer van D. gearresteerd en hoewel de po litieagent in zijn verbaal schreef dat hij hem „pertinent" herkende, bleek weldra het mis verstand en moest de broer worden losgelaten. Be Rechtbank te Alkmaar veroordeelde den strooper wegens mishandeling van een ambte naar in functie tot een gevangenisstraf van twee maanden. Donderdag diende de zaak in hooge beroep voor 't Gerechtshof te Amsterdam. De Procureur- generaal Mr. Bauduin eischte een gevangenis straf van één maand. Hij achte het verweer van verd., dat hij uit zelfverdediging had ge handeld, niet aanvaardbaar. De verdediger mr. Prins bepleitte een geld boete of een voorwaardelijke straf. Arrest 28 April. Op 17 Maart van het vorige jaar reed op het Mercatorplein te Amsterdam, een gesloten vrachtauto, op korten afstand gevolgd door een motorrijder. Op zeker oogenblik stak de chauffeur den rechterrichteraanwijzer uit. De motorrijder kreeg hierdoor den indruk, dat de auto den Hoofdweg op zou gaan. De chauffeur maakte echter onmiddellijk na elkaar twee kwart draaien naar rechts. Tengevolge hiervan geraakte de motorrijder tusschen rechterkant van de auto en den trottoirband bekneld, ten gevolge waarvan hij gewond werd. De chauffeur had zich voor de rechtbank te verantwoorden wegens veroorzaken van licha melijk letsel door schuld. De inspecteur der Verkeerspolitie, L. A. A. Cohen, als deskundige gehoord, was van mee ning, dat verd. door het uitsteken van zijn riohtingsaan- - wellicht naar de letter van de wet had gehandeld, maar dat het slacht offer daaruit allerminst kon concludeeren, dat de auto niet van plan was den Hoofdweg, maar nog eens rechts af te gaan. Volgens desk. had verdachte beter moeten uitkijken. De officier van Justitie Mr. Van Arkel, re quisitoir nemende was van ordeel, dat uit net getuigenverhoor niet was komen vast te staan, hoe het ongeval zich precies had toegedragen en dat het dus niet was uitgesloten, dat de aangeredene eveneens een verkeersfout had gemaakt, namelijk door de auto aan den ver keerden kant in te halen. Spr. eischte vrij spraak voor verd. De verdediger Mr. H. Bruyn sloot zich hierbij aan. Vonnis 26 April a.s. Te Steenwük is gevankelijk binnengebracht de ongeveer twintig-jarige A. S., vroeger ge woond hebbende te Havelte, verdacht van in braak met diefstal in den goudsmidswinkel van J. v. d. Feer te Steenwijk. De verdachte werd te Bocholt, even over de Duitsche grens, aange houden. Bijna alle in den goudsmidswinkel ge stolen goederen werden in zijn bezit gevonden. Aangezien hij de herkomst daarvan niet kon opgeven, werd hij daar vastgehouden. Hij wist echter weer te ontvluchten en over de grens te komen, doch werd te Aalten andermaal gear resteerd en vervolgens naar Steenwijk gebracht. Hier heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. De gearresteerde was de laatste jaren voortdu rend zwervende. De heer G. R. te Well, die verleden jaar zijn horloge verloor, was dezer dagen zijn tuin aan het spitten en vond tot zijn verbazing zijn ver loren uurwerk weder. Hij draaide het op en het liep weer zooals vroeger. Men schrijft ons uit het Zuiden: De cijfers omtrent de uitbetaalde loonen en het aantal arbeiders, die aan de campagne in de suikerindustrie hebben deelgenomen, zijn steeds een graadmeter ter beoordeeling van de ontwikkeling dezer nijverheid als element van arbeidsvoorziening. Als zoodanig bieden de jongste cijfers, opgenomen in de derde afleve ring van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waardevolle gege vens. Jaar de aantal „Man"dagen Uitgekeerd loon- campagne fabrieken losse arbeiders bedrag aan losse arbeiders X 1000 arbeiders X f 1000 1917/18 25 (23) 616 1620 1921/22 22 (21) 1550 7721 1926/27 19 (15) 733 2982 1927/28 19 (16) 592 2506 1928/29 19 (16) 591 2534 1929/30 19 (12) 556 2436 1930/31 19 (14) 565 2610 1931/32 18 (12) 333 1334 In één oogopslag ziet men hoe zéér ongunstig de toestand gedurende de laatste campagne is geweest. Het zeer gunstige cijfer uit de campagne 1921/22 ter zijde latende, omdat dit al te zeer de toenmalige hoogconjunctuur weerspiegelt en derhalve als normaal vergelijkingsmateriaal niet in aanmerking komt, blijkt dat het aantal „mandagen" nog slechts ongeveer de helft be draagt van dat uit de oorlogsjaren en sinds 1927. Zonder rekening te houden dus met de allebeste periodes is de val van de arbeidsge legenheid in de suikerindustrie hier te lande weinig minder dan catastrophaal. Intusschen mag de hoop worden uitgesproken, dat de cam pagne 1932/33 eenige verbetering te dien aan zien zal doen ontstaan, zulks op grond van den verhoogden bietensteun. Voor een juiste beoordeeling der aanhangige materie houde men evenwel in het oog, dat de bovenvermelde statistische cijfers enkel be trekking hebben op de „losse", dat wil zeg gen: de campagne-arbeiders. Naast dezen heeft men nog te rekenen met de vaste arbei ders, die het geheele jaar door in de fabrieken emplooi vinden. Het is duidelijk, dat ook deze categorie een geduchte aderlating heeft onder gaan. Voorts verdient herinnering, dat de opgaven der uitgekeerde loonbedragen evenzeer een on volledig beeld geven van het in algemeenen zin in de suikerindustrie annex bietencultuur ver- loonde bedrag. Immers, na en naast de loonen der campagne- en der vaste arbeiders, heeft men rekening te houden met de landarbeidersloonen die bh de bietenteelt zijn betrokken, met de be langrijke vervoerkosten (schippers, enz.), met de salarissen van het hooger en dus best bezoldigd personeel, met de loonen aan agenten, wegers, e. d. Het totale bedrag, dat door de inzinking der suikerindustrie, het volksinkomen ontvallen is, vindt dus allerminst een weerspiegeling in de bovengegeven statistische cijfers. In het licht van deze feiten, die, behalve voor den landbouwer vooral ook voor den arbeider in de Zuidelijke kleistreken, zoo hoogst teleurstel lend zijn, verdient het de moeite even terug te gaan tot de Tweede Kamerzitting van 25 Octo ber 1928, toen de interpellatie-van den Heuvel over den toestand in de suikerindustrie gehouden werd. De woordvoerder van de S. D. A. P., de heer Van der Sluis, zag toen slechts hulp in een nieuwe suikerconferentie en rationalisatie. Hij was niet zoo geweldig pessimistisch en zag zelfs „nog wel eenig licht aan den bietenhemel". Hoe veel beter hebben toen rechtsche afgevaardigden als de heeren Van den Heuvel (A. R.), Vos (Kath.) en Loerakker (Kath.) den toestand doorzien, toen zij zoowel uit landbouwoogpunt als uit dat van werkverruiming reeds toen di- recten steun aan de suikernijverheid bepleitten. Behalve op de Domaniale mijn werd Zater dag weer op geen enkele particuliere mijn ge werkt. IJMUIDEN. Vertrokken 15 April: Krakow, s., Bremen; Stad Haarlem, s., R'dam. KON. NED. STOOMB. MIJ. THESEUS, 15 April van Kopenhagen te Aal- borg. TELAMON, 15 April v. Barcelona te Genua. AGAMEMNON, 15 April van Genua te Li- vorno. BERENICE, 14 April van Calamata naar Malta. HERMES, 14 April van Limni n. Cavalla. ORION, 15 April van Messina n. Catania. FAUNA, 15 April van R'dam te Malaga. VAN RENSSELAER, uitreis, pass. 15 April v.m. 10 u. Finisterre. TRAJANUS, thuisreis, pass. 15 April Beve- zier; wordt 16 April v.m. 10 u. te IJmuiden verwacht. COSTA RICA, thuisreis, 15 April n.m. 2 uur van Plymouth. HOLLAND-O. AZIE LIJN. GAASTERKERK, uitreis, 15 April van Shanghae. MIJ. OCEAAN. MEDON, Japan n. Amsterdam, pass. 15 April Gibraltar. TEIRESIAS, Japan n. Amsterdam, pass. 14 April Perim. EURYLOCHUS, 12 April van Yokohama n. Amsterdam. CITY OF PITTSBURG, 14 April van Hong kong n. Rotterdam. ANCHISES, 13 April van Dairen n. R'dam. CALCHAS, 13 April van Dairen n. R'dam. CLYTONEUS, A'dam n. Java, pass. 14 April Wight. KON. PAKETV. MIJ. CREMER, 13 April van Hongkong n. Swa- tow. ROGGEVEEN, 14 April van Port Louis naar Zanzibar. SINABANG, 14 April van Sydney n. Singa pore. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. TJIBADAK, 14 April van Shanghae te Ma nilla. HALCYON LIJN. STAD ZWOLLE, 11 April van Genua naar Antwerpen. STAD VLAARDINGEN, 15 April van R'dam te Narvik. HOLLAND-O. AZIE LIJN. ZUIDERKERK, uitreis, 15 April van Suez. AAGTEKERK, thuisreis, 12 April te Kobe. HOLLAND - AUSTRALIË LIJN. TALISSE, thuisreis, 15 April te Suez. KON. NED. STOOMB. MIJ. TRAJANUS, thuisreis, was 14 April 1 u. 55 n.m. 50 mijlen Z.W. van Lands End. VAN RENSSELAER, uitreis, was 14 April 7 u. 5 v.m. 120 mijlen van Lands End. ORESTES, thuisreis, 12 April te Panama. KON. IIOLL. LLOYD. SALLAND, uitreis, pass. 14 April Bevezier. FLANDRIA, thu- .eis, 15 April v.m. 9 U. van Lissabon. ORANIA, thuisreis, 15 April v.m. 9 u. van Montevideo. MIJ. NEDERLAND. FOELAU LAUT, thuisreis, pass. 14 April Gi braltar. ROTT. LLOYD. BALOERAN, uitreis, 15 April v. Southamp ton. DIVERSE SCHEPEN. AGATHA, 10 April van Pladjoe n. Batavia. AGNITA,' wordt 18 April te Curacao ver wacht; .gaat daarna naar Lands End v.o. APOLLONIA, vertrekt 18 April van AlexaD? drië n. Constanza. JOSEFINA, 10 April van Balik Pappan naar Manilla. MAGDALA, arr. 15 April te Curacao; naar Lands End v.o. MALVINA, wordt 19 April te Colon verWJ gaat daarna naar San Francisco (Nieuw-Zee- land) MANVANTARA, 19 April van Thameshaven laatst Rouaan te Rotterdam verwacht. MIRZA, 14 April van Curacao te Shell- haven. MITRA, arr. 14 April te Curacao; gaat naar New York. MURENA, wordt 17 April te Curacao verWJ gaat daarna naar Montreal. PETRONELLA, 13 April van Pladjoe naar Singapore. SEMIRAMIS, arr. 13 April te Miri; gaat m Singapore/Japan. FRIESLAND, Immingham n. Rouaan, pass. 13 April Dover. ST. PHILIPSLAND, 15 April van de Tyn® n. Kopenhagen. ALBION, m.s., 13 April an Gent te Brugg®- BATAVIER VIII, 14 April van Bordeaux n. La Pallice. CHRISTINE, arr. 7 April te Sulina. ESPERANCE, m.s., 13 April van Odense te Hamburg. FORTUNA, m.s., 13 April v. Cuxhaven n. -p GRIETJE, m.s., 15 April van Londen te Ant werpen. HOLLANDIA, m.s., 13 April van Cuxhave» n. LUCTOR, m.s., 13 April van Helsingborg te Hamburg. MEUSE, m.s„ 15 April van Londen te Ant werpen. MONTE SARMIENTO, thuisreis, 13 AP"1 van Santos. NEELTJE, m.s., 13 April in het Kaiser W»" helmkanaal. NOVATIE, m.s., 13 April v. Cuxhaven n. PRUDENTIA, ms.., 13 April van Kopenhage0 te Hamburg. RESNOVA, m.s., 13 April v. Cuxhaven n. SAN ANTONIO, m.s., 16 April van R'dam w Stockholm verwacht. TRIO, m.s., 13 April van Odense te Ham* burg. TRITO, 15 April van Dublin te Belfast. MYRIEL, 8 April van Stamboul n. La Med®' DERFFLINGER, 14 April van Belawan naaf Amsterdam MONTE SARMIENTO, thuisreis, 13 April t® Santos. DORDRECHT, naar Manchester, was April 5 u. 40 n.m. 140 mijlen N.W. van Lana» End. KRETA, W.-Indië n. A'dam, was 14 AP»" 2 u. 10 v.m. 600 mijlen W. van Lands End. WAALHAVEN, naar Havre, was 14 April 3 u. 15 v.m. 960 mijlen Z.Z.W. van Valentia. MUDO, m.s., 14 April van Gent te Lond®^ JUPITER, m.s., 14 April van Frederiksta" Greenwich. TWIN, m.s., 14 April van Nieuwpoort te F ham. GRONINGEN, 14 April van Harlingen Londen. BROEDERTROUW, m.s., 14 April van Am' werpen te Barking. ALDEBARAN, m.s., 14 April van Boulogm te Londen. i HENDERIKA, m.s., 14 April van Gravesei»" n. Zeebrugge. MIRZA, pass. 14 April Southend. MEEUW, m.s., 14 April in de Downs gea» kerd. MARABOE, m.s., pass. 14 April DungenesS. OOST-VLAANDEREN, m.s., 13 April v'a Antwerpen te Shoreham. WESTLAND, m.s., pass. 14 April Wight. CLIO, m.s., pass. 14 April Wight. CATHARINA, m.s., 13 April van Moll Bridport. .j ROBERTA, m.s., Exmouth n. pass. April Prawlepoint. - REINA II, m.s., 13 April van Exeter n. r» CORNELIA B„ m.s., 14 April van Plymom n. Hamburg. CITO, m.s., 9 April van Falmouth n. Houstock. HENNIE, pass. 14 April Lizard. ALBATROS, m.s„ 13 April van Cardiff Audierne. GOOTE, 14 April van Cardiff te Swansea. VENUS, m.s., 13 April van Duinkerken Methil. CASTOR, m.s., 13 April van Londen Grangemouth. a RIJNSTROOM, A'dam naar Leith, pass. April St. Abbs Head. NOORD, 14 April van Rouaan te Shields. MARK, 12 April van Bordeaux te Seaha ATLAS, m.s., 13 April van Hartlepool n. Tyne. w VLIESTROOM, 14 April van Amsterdam Huil. t PROF. BUYS, 14 April van Harlingen HuU. ANNA, m.s., 13 April van Londen te 0°° MERWEDE, 12 April v. Gent te Boston BETTY, m.s., arr. 12 April te Yarmouth, rug uit zee. ZEESTER, m.s., 11 April v. Itshoe te Pn^ ANTILOPE, m.s., 12 April van Aalborg n® Logstor. j,. MUDO, m.s., 13 April van Gent n. Lono ALBION, m.s., 13 April van Gent n. z brugge. v. GRUNO, m.s., 13 April van Gent n. Wis»6®^ SAMBRE, m.s., 12 April van Antwerpen Rouaan. BATAVIER VIII, 13 April van R'dam Bordeaux. MOORDRECHT, R'dam n. Batoum, Pa 14 April Gibraltar. GERA, Java n. A'dam, pass. 14 April braltar. OLDAMBT, m.s., 14 April van Fowey te thenburg. ,Tg AMBULANT, m.s., 12 April van Flens»" n. Eckernforde. „ja LETO, 14 April van Vlissingen te ha Blanca. agf DUIVENDRECHT, 15 April van Gent Constanza. flgf SLIEDRECHT, 15 April van Temeuzen Rotterdam. t® DORDRECHT, 14 April van Baytown Manchester. jfi HOOGLAND, Antwerpen n. Boness, PaSS' April Vlissingen. j5 SEINE, m.s., Antwerpen n. Londen, PasS' April Vlissingen. pi. BERENT, m.s„ 15 April van Brest te F LUTGERDINA, m.s., 14 April van LO" te Vlissingen. 9af JONGE JACOBUS, 15 April van R'dam p Cannes. JONGE ELISABETH, 15 April van F" naar Oran. TRIER, Japan n. A'dam/R'dam, 13 Apr»1 Barcelona. EISENACH, uitreis, pass. 13 April Sao cente. ^0' AMSEL, Levant n. A'dam, 13 April van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6