NAAR EEN NIEUW BUITSCELAND Crisis rondom den Bon&u Japansche nederlaag Slot van Sinaja uitgebrand GROOTSCH PLAN VAN GROENER Nationale sportorganisatie voor de jeugd KREUGER ALS KNOEIER Zijn handteekening op de valsche obligaties EISCH TEGEN WACKER Zes maanden wegens valsche van Goghs In Belgisch leger Hoover voor 5-dagen-week te# i Verblijf van Koning Carol MAANDAG 18 APRIL In plaats van politieke strijdhonden Nieuwe openbaringen DE JAPANSCHE SOCIALISTEN Vlaamsche soldaten in de meerderheid Chaos of voorspoed CRISISPARADOXEN Volgens Murray Butler Het S. A.-verbod Tegen ontbinding der Rijksbanier Geen partijdigheid 32 RUSSEN GEVANGEN GENOMEN Onder verdenking van aanslag op Soengari-brug Groeiend anti-kapitalisme COMMUNISTEN BEZETTEN EEN STAD Bloedige strijd in Mexico MEXICO-CITY, 16 April (V.D.). In den DE LINDBERGH-CHANTAGE 20.000 Dollar meer geëischt TIEN JAAR RAP ALLO HET BRUINE HUIS TE MÜNCHEN sa De bezetting van het Bruine Huis t e München, De belangstelling van de zijde van het publiek was groot „Het Donau-vraagstuk is buiten gewoon ingewikkeld. Harde noodzaak dwingt tot een oplossing" Vitale belangen De Donaustaten Overdreven nationa liteitsgevoel Midden-Euorpa moet hernieuwd BENITO MUSSOLINI De Anschluss"-beweging Het Fransche standpunt Engeland en Italië Brüning bij de christelijke vakbonders te Genève Een legaat voor koning Alfonso Trambotsing in Berlijn Stalin en Trotzky Engeland heeft zomertijd Moratorium voor Finsche boeren HELSINGFORS, 15 April (V.D.) De re geering heeft in den Rüksdag een wetsontwerp ingediend strekkende tot het verleenen van een gedeeltelijk moratorium voor de boeren tot 1 April 1933. Katholieke Universiteit van Milaan Karl Marx-zegels TWEE LUITENANTS GEWOND Bij een motorongeluk TIJGERTERREUR 25 JAAR GELEDEN BERLIJN, 16 April. Rijksminister Groener, de energieke waker over Duitschlands binnen- landschen vrede, heeft in een artikel zijn stand punt uiteen gezet ten aanzien van de politieke strijdorganisaties. Hij verklaart hierin reeds lang het plan te hebben gekoesterd de Natio- naal-socialistische Stormafdeelingen (S. A.) te ontbinden. Voor een verbod tegen de republi- keinsche organisatie „Rijksbanier", en de oud frontstrijdersbond „Staalhelm", die in militair karakter met de S.A. niet kunnen worden ver geleken, acht hij geen termen aanwezig. Rijksminister Groener maakt tenslotte het plan kenbaar om de geheele Duitsehe jeugd sa men te brengen in één groote sportorganisatie, ter disciplineering van lichaam en geest in dienst van het eene groote vaderland. f Aan net artikel, dat getiteld is „mijn stand- Punt", ontleenen wij de volgende hoogst be langrijke passages: ,,Er bestaan zekere principes van het staats leven die volkomen onafhankelijk zijn van de afwisseling der regeeringen. Tot deze beginselen behoort de plicht alle Onderdanen volstrekte veiligheid te garandee- len en rust en orde te handhaven. Wie het gezag van den staat wil ondermijnen komt in conflict met de principes van den staat en moet verwachten, dat de staat hem binnen de grenzen van de staatsorde houdt. Juist als rjjksweerminister heb ik het mij tot specialen taak gesteld den geest van weerbaar heid onafhankelijk van partijpolitieke invloe den te bevorderen. Sedert ik het rijksministerie van binnenlandsche zaken op mij heb genomen, heb ik op verschillende manieren geprobeerd een verzachting van de politieke tegenstellingen te bereiken en de staatspolitieke krachten van het Duitsehe volk te wekken en te versterken. Ik moe derhalve de veronderstelling, dat ik reeds lang gewenscht hebben zou de S, A. te ontbinden zeer beslist afwijzen. Ik herinner er echter ook aan, dat de rüks- ïegeering met haar politiek geheel verschillend ingestelde ministers den rijkspresident met een parigheid van stemmen de noodverordening heeft aanbevolen. In een deel der pers is nu de meening ver kondigd, dat de regeering volgens het gezegde Suum cuique ook den Staalhelm en de Rijks banier, op zijn minst alleen de Rijksbanier r had moeten ontbinden. Ik heb mij na zorgvul dig onderzoek bij dezen eisch niet kunnen aan sluiten. Noch de Staalhelm, noch de Rijksba nier kunnen wat militair karakter betreft ver geleken worden met de Nat. Soc. strijdorgani saties. Toch heb ik reeds in Februari mij ver zet tegen een streven van de Rijksbanier om op te treden als een soort „Schutzpolizei". Wan- heer de Rijksbanier zich er de laatste maan- den toe heeft laten brengen haar organisatie tegenover het optreden van de S. A. te ver sterken, verwachtte ik van het inzicht van de leiding van de Rijksbanier, dat afgezien van de tot dusverre aangebrachte veranderingen al deze maatregelen in zoo kort mogelijken tijd weer zouden worden ingetrokken. De verscherping van de partijpolitieke tegen stellingen en de algemeene noodtoestand heb ben er toe bijgedragen, dat de militaire orga- hisaties der N. S. D. A. P. reeds door het feit van haar bestaan langzamerhand een steeds grooter gevaar voor de staatsautoriteit wer den. Mijn besluit dit gevaar uit den weg te fuimen stond reeds maanden vast. Reeds toen tk het rijksministerie van Binnenlandsche Za ken op mij nam heb ik er over nagedacht, hoe dit doel het beste te bereiken zou zijn. baarbij heb ik langen tijd gedacht ook de le den van de S. A. evenals de leden van andere honden in een nieuwe groote nationale sport organisatie samen te vatten tot een vrijwillig Politiek samenwerken. De ontwikkeling van de Politieke gebeurtenissen sedert den aanvang van dit jaar deed deze plannen echter niet tot uit voering komen. Ten slotte begreep ik, dat al leen ontbinding met een noodverordening mo- Seltjk was. Dit besluit heb ik volkomen zelf standig genomen, ter wille van niemand, tegen hiemand. ^at de beweringen betreft, dat de ontbin ding een maatregel is van verkiezingsstrijd wüs 'k er op dat de activiteit van de partij zelf op keen enkele wijze wordt belemmerd. Hitier heeft gesproken over een druk van oen Franschen premier Tardieu. Deze bewe eg had nooit mogen komen uit den mond Van Hitler. Hitier zou zelf kunnen weten hoe h'en dergelijke lichtvaardige en klaarblijkelijk •asterlijk bedoelde praatjes moet opvatten. Wanneer Hitier werkt met bedreigingen om 111 het buitenland te klagen over de Duitsehe regeering, behoeft men over deze soort politiek, die een teekenend licht werpt op zijn karak ter en zijn nationale instelling geen woord te verliezen. De bewering, die hier en daar is opgedoken dat de S. A. verboden is, aangezien zij tegen over het buitenland in aanmerking zou kun nen zijn gekomen als een militaire macht, is een verkeerde opvatting van de redenen der ontbinding. Een dergelijke veronderstelling wijs ik ten scherpste af. Ik zie daarin ook een beleediging van alle andere lagen der bevol king, die eveneens bereid zullen zijn het vader land te beschermen. De landsverdediging is een eere-kwestie van het geheele Duitsehe volk, niet de zaak van een partij. Overigens ben ik steeds van meening ge weest, dat bij alle weerbonden weliswaar de geestelijke instelling t.o.v. de weerbaarheid op zich te waardeeren is, maar dat de militaire bruikbaarheid geen rol speelt. De vrees, dat vele tot dusverre bij de S. A. aangesloten jonge lieden dakloos zouden wor den is volkomen ongegrond, daar reeds bij de uitvoeringsbepaling der noodverordening aan de landsregeeringen is opgedragen om in dezen noodtoestand te voorzien. Het wel en wee van de Duitsehe jeugd ligt mij bijzonder aan het hart. Mijn pogingen in de eerstvolgende tijden zul len er op gericht zijn de geheele Duitsehe jeugd, zonder aanzien der partij in sportorga nisaties bijeen te brengen ter disciplineering van lichaam en geest en ter bevordering van hun politiek denken en willen. Ik vlei mij met de hoop, dat deze maatregel er toe zal bijdra gen de verschillende, vaak om ideale redenen, vijandige kringen van onze jonge generatie tot elkander te brengen. Ik weet, dat ik in dit streven gesteund wordt door den oppersten leider van het Duitsehe volk, veldmaarschalk von Hindenburg, die in zijn proclamatie aan het Duitsehe volk de ver maning richtte: „Slechts wanneer wij ons aan eensluiten zijn wij sterk genoeg om ons lot meester te worden." STOCKHOLM, 16 April (V.D.-. De arrestatie van drie bij de Kreuger-affaire betrokken di recteuren heeft geleid tot nieuwe opzienbarende ontdekkingen. De drie directeuren waren Kreu- ger behulpzaam bij het oprichten van onder nemingen, die reusachtige verplichtingen op zich namen zonder dat eenige dekking aan wezig was. Millioenen winsten werden geboekt, banken en maatschappijen vermeld, die in het geheel niet bestonden. Van deze z.g.n. buitenlandsche dochtermaat schappijen speelde de voornaamste rol de N.V. Financieele Maatschappij „Garanta" te Am sterdam, welke maatschappij echter slechts een fictief bestaan leidt. De fantastisch klin kende berichten over de vervalsching der Ita- liaansche staatsobligaties zijn thans tot in bij zonderheden duidelijk. Volgens de „Dagens Nyheter" zijn de valsche papieren in de drukkerij Bortzell te Stockholm vervaardigd. Ivar Kreuger had zelf de order gegeven en de cliché's meegebracht. De op dracht werd gegeven onder strikte geheimhou ding. De handteekeningen op de obligaties zijn, zooals de schriftkundigen hebben verklaard, door Kreuger zelf gezet. In een geheime kelder van Kreuger heeft men zoowel de cliché's als het adres van den Italiaanschen graveur ge vonden. Het verwachte communiqué, waardoor men een overzicht zou krijgen van de positie van de Svenska Taendsticks en de onderneming L. M. Ericsson, is tot nader aankondiging uitgesteld. Slechts de hoofdredacties van de Stockholmsche bladen hebben enkele vertrouwelijke mededee- lingen gekregen op voorwaarde, dat zij niets zullen publiceeren. „Svenska Dagbladet" oefent hierop critiek en schrijft: „Gezegd kan worden, dat de mededeelingen van geruststellenden aard zijn en dat er daarom des temeer reden was, vergunning tot publicatie voor althans een deel der inlichtingen, te geven". Ook andere bladen critiseeren de geheimdoe- nerij, die aanleiding is tot vele ongecontroleer de berichten en geruchten. Volgens „Svenska Dagbladet" zijn de vooruit zichten zoowel voor Svenska Taendsticks als voor L. M. Ericsson, veel gunstiger en bestaat de hoop, dat men met de buitenlandsche belanghebbenden tot overeenstemming kan komen. Uit het onderzoek moet zijn gebleken, dat de malversaties, die geleid hebben tot de debacle, reeds in het jaar 1925 zijn aangevangen. MOSKOU, via Kowno, 15 April. (V. D.) Vol gens een bericht van het telegraafagentschap der Sovjet Unie heeft de Mandsjoerijsche po litie Donderdag 32 Sovjet-Russen gearresteerd, die er van beschuldigd worden den aanslag te hebben gepleegd op de brug van de Soengari- rivier. De gearresteerde Russen worden zeer streng behandeld en zijn nog niet in de gele genheid geweest zich in verbinding te stellen met het consulaat der Sovjet Unie. BERLIJN, 16 April. (W.B.) Het OM. heeft Zaterdag tegen den kunsthandelaar Wacker wegens oorkondenvervalsching, bedrog en schending van het pandrecht den ei:ch gesteld van zes maanden en twee weken gevangenisstraf. In zijn requisitoir was het O.M. tot de con clusie gekomen, dat het onmogelijk is strikt ju ridisch vast te stellen of een schilderij echt is. Had Wacker een geloofwaardige herkomst voor de schilderijen aangegeven, dan was het pro ces vervallen, daar men hem goedgeloovigheid bij het koopen had moeten toeschrijven. Thans achtte het O.M. het moeilijk verzachtende omstandigheden te vinden, die Wacker voor de gevangenis zonden behoeden. TOKIO, 16 April (Reuter). In de Japansche Sociaal-Democratische partij is een scheuring ontstaan en men verwacht binnenkort de op richting van een nieuwe partij, gegrond op het staats-socialisme. Tot nu toe was de Japansche Sociaal-De mocratische partij de meest stabiele partij in het land met 200.000 leden. Deze scheuring teekent den wassenden vloed van anti-kapitalisme in Japan en het verlies van het vertrouwen in de partij-regeeringen. Mexicaanschen staat Vera Cruz is een ernstig communistisch oproer uitgebroken. Het is den communisten gelukt de stad Paso del Macho te bezetten. Zü plunderden de winkels, sneden telefoon- en telegraafdraden door, zoodat de stad van de buitenwereld is afgesneden. Ook een personentrein is door de communisten over vallen. Bij de botsingen tusschen de communisten en de politie zijn tot dusverre zes personen gedood en een groot aantal anderen gewond. Troepen zij naar het opstandige gebied gezonden om het oproer te onderdrukken. NEW-YORK, 16 April. (Reuter). Volgens de „New-York News' is Brickenridge, een per soonlijk vriend van Lindbergh op het oogen- blik in onderhandeling met mannen, die be weren de baby in handen te hebben. Zij zou den 20.000 dollar meer vragen en verklaren de baby niet te hebben teruggegeven, omdat zij de oorspronkelük geëischte somm niet hadden gekregen. BRUSSEL, 16 April (V.D.) Overeenkom stig de nieuwe Belgische taalwetten hebben de recruten het recht, zelf te bepalen in welke taal zij hun militaire opleiding wenschen te ontvangen. Ven de lichting vani dit jaar hebben thans 21.825 recruten de Vlaamsche taal, 18.688 re cruten de Fransche taal en 276 de Duitsehe taal gekozen. Er blijkt dus een belangrijke Vlaamsche meerderheid in het Belgische leger te zijn. GENèVE, 16 April (V.D.). Naar aanleiding van den tienden jaardag van het sluiten van het verdrag van Rapallo, waarbü de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland na den wereldoorlog weer werden hersteld, heeft rijkskanselier Brüning een de jeuner gegeven ter eere van den commissaris van buitenlandsche zaken Litwinow en de Sowjetdelegatie. CHARBIN, 16 April (V.D.). Chineesche vrij jaren hebben treinen van den Oost-Chinee- jen spoorweg in beslag genomen en groote 'deeiingen troepen getransporteerd naar de _*ïandsjoerijsch-Russische grenzen. Daar bedrei- ®er* zij dg stad Pogranitsjnaja, waaruit de Ja- oansche inwoners naar Wladiwostock zün ge- ucht. De Japansche troepen zijn in de Kirin- st °yincie verslagen. De Chineezen hebben de Ninguta weer bezet. ^Washington, 16 April. President Hoo- heeft ter bestrijding van de werkloosheid v 1 oerlhg van de arbeidsweek van vijf dagen orgesteld voor zekere Industrieën en het Con- ®s geadviseerd, te beginnen met toepassing voor de ambtenaren. Een nieuwe noodkreet is gekomen van de landen langs den Donau. Sinds den z.g. „Vrede van Versailles" hadden we keer op keer kreten om hulp te beantwoorden, vooral in Oostenrijk en Hongarije, doch thans zijn we tot het harde besef gekomen, dat de tot dusver gegeven hulp slechts een aantal lap middelen is geweest, welke de fundamenteels economische vraagstukken d.zer landen onaan geroerd lieten. Thans is voorgeiteld, om Oos tenrijk, Hongarije, Tsjecho--Slowakije, Joego slavië en Roemenië, ale erfgenamen van het voormalige Oostenrijk-Hongarije, een nieuw stelsel te geven van economische betrekking door onderlinge aanpassing hunner in- en uitvoerrechten. Dit nieuwe voorstel, of liever deze serie nieuwe voorstellen heeft tot doel het openen der handelskanalen binnen het gebi'd dozer Donaustaten. Ik sprak van een feeks voor stellen, omdat er benevens genoemde staten nog eenige groote mogendheden zijn vier handel eveneens doordringt in deze vijf lan den, en elk dezer mogendheden heeft een eigen plan. Engeland, Frankrü'k, Italië en Duitschland zijn de vier groote mogendheden, wier be langen in hooge mate beïnvloed worden door de vestiging van een economische stabilisatie langs den Donau. Elk der genoemde landen heeft echter zijn oordeel te kennen gegeven over wat er moet worden gedaan, er zijn dus vier plannen, waarvan er twee min of meer met elkaar overeenstemmen. Deze plannen moeten besproken worden, al vorens een gemeenschappelijke actie kan worden ondernomen, in verband met den te volgen koers. De vijf Donaustaten zelf willen ook iets te zeggen hebben, omdat het hun belanden zijn. die op het spel staan, zoodat practisch op slot van zake de belangen van 9 staten in overweging moeten worden genomen. Dit maakt het Donauvraagstuk buitengewoon ingewikkeld, zoodat de harde noodzaak bestaat, dat er eeni- gerlei oplossing wordt gevonden. Een oplossing moet verkregen worden, omdat de vqf Donaustaten zich tegenwoordig in een staat van financieelen en industrieeien stil stand bevinden, welke hen aan den rand van den ondergang brengt. Sinds den wapenstilstand is de situatie in Midden-Europa onrustig en onstandvastig' ge. weest; de nieuw geschapen naties van het voor malige Oostenrijk-Hongarije hebben dan ook een periode doorgemaakt van economische el lende, zoodat ze thans gekomen zijn aan het eind van haax uithoudingsvermogen. Een zorge lijke toekomst gaapt haar aan, tenzij er wijzi gingen worden gebracht in den economischen toestand. De verdeeling van het oude Oostenrijk-Hon garije was het noodlottig gevolg van het groeiende nationaliteitsgevoel, dat zich sinds de Fransche revolutie over de geheele wereld heeft verspreid. In het onderhavige geval is het inderdaad verrassend, dat de vereeniging der van Oosten rijk-Hongarije deel uitmakende staten zoo lang bleef voortbestaan, vooral wanneer men be denkt, dat dit rijk was samengesteld uit zulk een onnatuurlijke verscheidenheid van rassen, godsdiensten, talen en beschavingen. Zijn groo te kracht was slechts te vinden in een tradi tioneel streng bestuur, een gemeenschappelijk leger, de door de eeuwen geijkte gebruiken en vooral in de geheimzinnige bekoring, die uitging van hei Heiliv Pooms"he Rijk. De nationaliteit als basis en band voor een uniforme reconstructie is de groote stuwkracht geweest bü de vorming van het moderene Eu. ropa. De macht van de nationaliteit heeft de laat ste jaren echter opgehouden een bindende kracht te zijn en dreigt een ontbindende kracht te worden, wanneer zij niet binnen redelijke perken_ wordt gehouden. Het is onmogelijk elk stambewustzpn en rassentrots volledig recht te doen wedervaren. De Vereenigde Staten heb ben getoond, dat oude tegenstellingen na een of twee geslachten verdwijnen kunnen in een gemeenschappelijke nationaliteit, welke rassen samenbindt, die eens bezwaard waren door voorvaderlijke veeten. Het Oostenrijksche kei zerrijk daarentegen behield zijn eenheid door het eene ras boven het andere te stellen; nooit deed het een poging, om ze samen te smeden' Oostenrijk gat dc voorkeur aan 't middel- eeuwsche motte ..Verdeel en herrsch". Sluwere staatslieden zouden gestreefd hebben naar een organische en daardoor blijvende eenheid, door de rechten der minderheden tegen elkaar uit te wegen, zonder toe te laten dat zij zouden profiteeren van een beroep op hun zwakheid. Ideologie is sterker dan economisch belang. De haat, door Metternich en zijn opvolgers ge voed, blijkt veel machtiger te zijn geweest dan de economische krachten, die het keizerrijk moesten hebben geregeerd. De versnippering van het oude rijk is onder nomen met het doel den politieken verlangens van de samenstellende deelen te voldoen door er naties van te maken. Ongelukkigerwijs ech ter hielden de grenzen dezer nieuwe naties geen rekening met den economischen factor. Het resultaat was de volmaakte uitsluiting van de handelsmogelijkheden met de vroegere Oosten- rüksch-Hongaarsche bedgenooten. De vjjf naties vormen te zamen een vrij ge schikt en tamelü'k volledig economisch geheel. Thans zijn zü verdeeld in twee, die in hoofd zaak industrieel en drie, die voornamelük agra risch zijn. Daar zij een stelsel hebben toege past van hooge protectie, die de natuurlijke uit wisseling onderling belet, is de heele indus- trieele en agrarische productie vastgeloopen. De industrieele landen zün beroofd van hun na tuurlijke markten omdat hun gehate rivalen, de landbouwstaten hun goederen niet koopen en omgekeerd. Achtereenvolgende leeningen aan deze lan den waaraan Italië ruimschoots deel heeft genonlen, omdat het in aller belang is, dat een buurman even welvarend is als iemand zelf hebben niet de gewenschte economische sta biliteit gebracht. De tüd is gekomen om deze landen weer op pooten te zetten, daar de structuur van heel Europa gemoeid is met de succesvolle rehabili tatie van Centraal-Europa. Het lot van deze 50 millioen menschen is verweven met het toe komstige lot van heel onze Westersche bescha ving. De Italiaansche minister-president Benito Mussolini houdt zich in dit artikel bezig met de Donauvraagstuk- f ken, die op het oogenblik kernpunten zijn der Europeesche politiek. Na de mislukking der conferentie van Lon- den en bij de nieuwe besprekingen dezer kwesties in Genève is dit arti- kei van Italië's dictator uiteraard I van het hoogste belang. ïïrümmmnmniiiiiimminnmmnrmiininnmitmuiniiiiimmnnniiimmmninimiBimmiramrainranmimiiiif De vier door de groote mogendheden naar voren gebrachte plannen brengen stuk voor stuk moeilükheden met zich. Groot-Brittaunië had het idee gelanceerd, een economische douane-unie onder deze staten te vestigen, doch deze gedachte heeft men iaten varen wegens de talrijke andere economische belangen, welke binnen de grenzen van de Donaugroep zün ge concentreerd. Frankrük stelde een systedm van preferentieele tarieven voor, doch ook dit is geen volledige oplossing, daar zoowel Duitsch land als Italië verbintenissen met deze staten hebben door bi-laterale verdragen en hun be langen in deze verdragen dienen in overweging te worden genomen, alvorens een algemeen plan kan worden besproken. Duitschland heeft steeds rondgeloopen met de gedachte aan een vereeniging met Oosten rijk. Duitschland vreest, dat een douane-unie of een systeem van preferentieele tarieven zijn tegenwoordige economische overeenkomst met Oostenrijk ernstig zou schaden en aldus een plotseling einde zou maken aan de feitelijke economische unie, welke het jarenlang met Oostenrük heeft trachten tot stand te brengen. Het dient echter te worden gezegd, dat Duitsch land veel grootere belangen heeft bij het her stel van het geheele Donaubekken. Oostenrijk maakt hiervan een ondergeschikt deel uit, daar Duitschlands groote markten langs den Donau zich uitstrekken tot aan de Zwarte Zee en langs de kusten der Middellandsche Zee. Een restauratieplan voor deze staten zou de Duitsehe handelsmogelijkheden in deze landen vergrooten. Worden die landen daarentegen gelaten in dezen staat van stilstand op in dustrie- en landbouwgebied, dan loopen ze ge vaar geheel ten onder te gaan, in welk geval niemand er meer handelsmogelijkheden zal vinden. Wü zijn gedwongen.te kiezen tusschen een bloei dezer landen, hetgeen voordeelen voor allen meebrengt, of de waarschünlükheid van heelemaal geen markten. Frankrü'k schijnt meer in het Wjzonder be zorgd te zijn om het herstel dezer landen, van wege groote Fransche beleggingen en vanwege de herstelbetalingen en oorlogsschulden. De groote veldslag om den handel raakt Frank rijk minder dan Duitschland, dat gewend is Centraal Europa te beschouwen als een over geërfd afzetgebied. Het Fransche plan stelde een systeem van voorkeurstarieven vast binnen de vijf staten, doch dit zou van hen een on doordringbare barrière maken, voor andere landen. Dit zou genoeg zijn om den handel van verscheidene buren kapot te maken, on der wie Italië, en het resultaat zou zijn, dat nieuwe problemen in de plaats kwamen van de oude, voordat deze zelf geregeld zouden zijn- Bovendien zouden andere kleine staten be- invloed worden door het organische plan van voorkeursrechten. Kleine landen als Bulgarije en Griekenland zouden oogenblikkelijk ge ïsoleerd komen te staan en afgesloten van de omringende landen, terwül Bulgarije en Grie kenland evengoed behoefte hebben aan econo misch herstel. Groot-Brittannië staat aan den vooravond van de Economische Rijksconferentie te Ottawa en hoezeer het ook een oplossing van de Donau- kwestie wenscht. kan het niet ingaan op vér gaande verplichtingen, voordat de meening der dominions gepolst is. Het kan niet ingaan te gen de Rijkspolitiek en wordt derhalve belet om een concrete en definitieve oplossing aan de hand te doen. Italië is sterk geïnteresseerd bij de Donau- toestanden en heeft op zeer handtastelüke wijze blijk gegeven van zijn verlangen om te helpen bij het herstel der landen, die eens het Oosten- rijksch-Hongaarsche keizerrijk vormden. Italië is wellicht de naaste buur en is deelgenoot in het opdeelen van het rük als wettig erfge naam van Trente en Triest. Italië is de beste klant van Joego-Slavië, waarvan het in 1930 705.000.000 lire aan goede ren kocht, terwijl Joego-Slavië slechts 262.000.000 lire van Italië afnam. De handelsbalans is steeds voordeelig geweest voor onze naaste bu ren en elk voorstel om deze handelsrelaties te wijzigen, zou Joego-Slavië meer nadeel doen dan Italië. Trouwens, ook de overige Donau staten genieten ee:r gunstige handelsbalans ten onzen opzichte. Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Hongarije en Roemenië koopen alle minder bü ons dan zij aan ons verkoopen. Italië wil, niettegenstaande deze nadeelige handelsbalans van 3 billioen lire in normale tijden, de Donaulanden helpen om weer op krachten te komen. Ais verder getuigenis van deze gezindheid heeft Italië financieele en eommercieele overeenkomsten gesloten welke er toe bijdragen hen uit hun toestand van eco nomische stagnatie op te heffen. De kwestie is dubbel ingewikkeld, omdat zü doorweven is met den natuurhjken naüver en zelfs voor-oorlogschen haat der vyf Donausta ten. Eén gunstig teeken ligt hierin, dat alle de absolute noodzakelijkheid toegeven van een modus vivendi om het economisch evenwicht te hersteilen. De belanghebbende mogendheden moeten weten te kiezen tusschen chaos en voor spoed. BENITO MUSSOLINI CHICAGO, 16 April. (Reuter.) Er zün op het moment meer werkloozen dan er mannen onder de wapenen waren gedurende den oor log, verklaarde de Amerikaansche politicus Murray Butler. Terwijl er verleden jaar 230 millioen dollar door het buitenland in de Ame rikaansche schatkist werd gestort krachtens de oorlogsschulden, bracht de depressie in het zelfde buitenland den Vereenigden Staten een verlies toe, dat tien maal grooter was. Murray Butler voegde eraan toe: Wij eischen met ver heffing van stem den terugkeer van de wel vaart, terwül wij juist een regeeringspolitiek ondersteunen, die dezen terugkeer onmogelük maakt. BOEKAREST, 16 April. (V.D.) Zaterdag morgen is ten gevolge van kortsluiting het ko- ninklüke slot Foisor te Sinaja volkomen uit gebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat slechts enkele waardevolle meubelen kon den worden gered. Het sic was gebouwd in Neurenberger stül en was een van de lievelingsverblijven van de koninklijke familie, vooral van koning Ferdi nand, die het als jachtslot benutte. Ook koning Carol vertoefde er dikwijls. Een groot aantal kunstwerken is vernietigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De materieele schade kan nog niet geschat worden. GENèVE, 16 April (Reuter). Rijkskanselier Dr. Brüning bracht Zaterdag een bezoek aan de ter internationale arbeidsconferentie aanwe zige Christelü'ke vakvereenigingsgedelegeerden uit Duitschland, België, Frankrijk, Nederland, Oostenrük, Polen, Zwitserland, Tsjecho-Slowa- küe en Canada. SANTANDER, 15 April (VB.) In welin gelichte kringen wordt verklaard dat de markies Val de Cillas meer dan 5 millioen heeft vermaakt aan Don Alfonso. BERLIJN, 16 April (VB.). Hedenmiddag reed een tram van hjn 69 op de Koelnischen Fischmarkt door een wissel, waardoor een bot sing ontstond met een tram van hjn 71. De conducteur van die tram werd zwaar gewond. Veertien inzittenden werden door rondvliegende glassplinters licht gewond. KONSTANTINOPEL, 15 April (VB.). Vol gens een bericht in het dagblad .Djumhuriet" zou er een verzoening tot stand gekomen zün tusschen Stalin en Trotzky en zou de eerste Trotzky hebben verzocht naar Rusland terug te keeren. In Groot-Britannië is te twee uur in den nacht van Zaterdag op Zondag de zomertüd ingetreden. Uit Milaan wordt ons gemeld: De arbeiders, die werkzaam zijn bü den bouw van de Katho lieke Universiteit van het H. Hart te Milaan, hebben besloten een gedeelte van hun weekloon af te staan tot het bekostigen van het altaar in de Universiteitskapel, die zal verrijzen op de plaats waar Vico Nechi gewoonlijk godsdienst kwesties besprak met zijn vriend Dr. Gemelli, die later tot het Katholiek geloof bekeerde en thans Rector is der Universiteit. BÜ het aan bieden van het eerste bedrag van 5952 Lire, zeide de Voorzitter der werkliedenvereeniging, dat alle leden van zijn bond gaarne twee uur per week voor de Universiteit zullen werken, omdat zü volkomen begrijpen, welk een ontzaglijken in vloed een katholieke Universiteit heeft op de ontwikkeling der katholieke cultuur in een land. De Rector en stichter der Universiteit, Pater Gemelli, herinnerde in zün dankwoord aan den tü'd, dat hij, als socialistisch officier van ge zondheid het geluk had Vico Nechi te ontmoe ten, die hem langzaam wegvoerde van de paden der dwaling en hem binnenleidde in de Katho lieke Kerk. Ter gelegenheid van den vüftigsten verjaar dag van den dood van Karl Marx zullen de Rus sische posterüen Karl Marx-zegels in omloop brengen. Het ontwerp voor de serie werd ver vaardigd door het Marx- en Engels-instituut te Moskou. Bü gelegenheid van het derde lustrum van de Sovjet-Republiek zullen er ook jubileum zegels worden uitgegeven. MAGELANG, 15 April (Aneta). De tweede luitenants der Infanterie J. F. M. H. van Poe teren en Soetopo werden bü een motorongeluk niet levensgevaarlük gewond en in het hospi taal opgenomen. Onder het hoofd: èEen kwart eeuw gele den", schrijft het A. I. D. de Pr. B.: In 1906 wrden in de Preanger 100 tügers gedood of gevangen. Door deze dieren weraen 659 runderen in die periode verslonden. In heel Indië werden in dat jaar in totaal 1014 tügers gedood- 263 menschen werden door deze bees ten evrscheurd, terwül 8116 runderen werden verslonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7