De moeizame tocht te Genève DE KNOEIERIJEN BIJ KREUGER Japan en Rusland Het Roode leger i i Zuid-China Hitler had geen bewijzen i Smokkelhandel in narcotica Het nieuws van heden Een, die het weten kan POLITIEACTIE TEGEN COMMUNISTEN In heel Pruisen ALFONSO ONTKENT ELK CONTACT Hoe de zaak aan 't rollen is gebracht HET VAN GOGH-PROCES Oito Wacker tot een jaar veroordeeld VERDEELDHEID IN HET ENGELSCHE KABINET Nieuwe douanevoorstellen Hoe de werkloosheid dezen winter steeg Voor aantijging tegen Briining ZWARE ONTPLOFFING BIJ TOKIO Veertig a vijftig dooden „MANNA"-REGEN IN NATAL Vreugde onder de kaffers- >v_. 20 APRIL 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18054 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TELEF. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ D E SP A ARN EST AD, HAARLEM TELEFOON 13866 kleine annonces Omroepers zie de rubriek Ontwapeningsconferentie door de politiek beheerscht Het daghet in het Westen De ziel der negotie v a v Spaansch esperanto Het Weer Het daghet Kort en krachtig Carel Lange, een der drie direc teuren van het Kreugerconcern, die dezer dagen te Stockholm zijn gearresteerd DE WILHELM1NABRUG TE MAASTRICHT VERLICHT De nieuwe Maasbrug, welke door de verlichting met floodlight een fantastisch ~n indruk maakt. Verhouding gespannen DE WATERSNOOD IN JOEGO-SLAVIE „Een nieuwe zee over 200 K.M." Onrustbarende vorderingen; te Amoy duizenden vluchte lingen aangekomen De speelgoedkisten DE INDIANEN VAN BOLIVIA Missionarissen krijgen bestuursvolmacht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen correspondent). GENèVE, 13 April. Zooais vij gisteren reeds zeiden, zag 't er niet naar uit, dat Henderson, die de dis cussie over 't eerste artikel der ontwerp overeenkomst in twee of drie zittingen dacht te beëindigen, door de feiten in het gelijk zou gorden gesteld. Heelemaal onverwacht gebeur- zulks niet, want als er al velen waren die •Jet met hem hoopten, in zijn verwachting stond zeer eenzaam. Intusschen hebben wij vanavond, aan het *jhde der vierde zitting, wel iets bereikt: de Ontwapenings-Conferentie gaat na drie dagen hard werken weer ter ruste tot Maandag morgen. Intusschen zal het bureau der Ont- JJapenings-Conf eren tie de gedane voorstellen aer laatste dagen op de agenda plaatsen en men kan minstens de illusie hebben, dat we ^oer een deel van den moeizamen weg hebben afgelegd en dat er de volgende week een nieuwe fihase begint. ..Het gaat allemaal wèl van een leien dakje!" maagden wij onzen nood aan iemand die mnnenkort, tegelijk met den Volkenbond-zelf, 2iin koperen jubileum hoopt te herdenken; aihds ruim twaalf jaren zwerft hij van het Secretariaat naar de pers- en de diplomaten- •Wbune. „Uw geduld zal nog wel op een hardere Droef gesteld worden", klonk zijn oor bel: „Kijk eens, in het begin kon er niets tot 8tand komen, omdat 13 Maart de presidents verkiezingen plaats vonden in Duitschland. brüning moest een grooten mond opzetten terwille van de propaganda en Tardieu kon 8een concessies doen aan Hindenburg, terwijl hli die misschien houden moest tegenover Hit- kr. Hindenburg won, maar triomfeerde niet. En dus werd de Paaschvacantie maar een V'eek verlengd, want voor 10 April viel er toch aan geen opschieten te denken. Hindenburg Von thans definitief, maar u hoeft de krant maar na te kijken om te weten hoe de Fran- vchen, meer dan naar die overwinning, naar *e 13 millioen kiezers van Hitier staren. Men Ml nu eerst het katje eens uit den boom kij ken, in casu het verloop der verkiezingen voor hen Pruisischen Landdag op 24 April afwach ten. Gaat Hitier alleen maar sterk vooruit, han is dat beroerd: brengt hij de ongeveer 90 8°cialisten en de ongeveer 70 Centrum-leden een minderheid terug, dan is zulks een mrnp. En dan zijn we er nög niet, want 1 Mei /biden de verkiezingen in Frankrijk plaats, daarvan we den uitslag niet definitief zullen "Jannen voor de herstemming van 15 Mei. Tar- h'en moet zich tot zoolang onhandelbaar too ien. Het ongeluk wil dat het zijn verkiezings- Cahipagne is welke hij hier in Genève voert. Daarna? Tja, gesteld dat u zelf Fransch- man was, zou u Duitschland dan een vinger toe- Seven voor u het einde der Conferentie van ^aUsanne kende? En die Conferentie nu is ®eh zeer gevaarlijk punt. We weten vooruit Duitschland evenmin betalen kan als het JJatalen wil. Frankrijk om ons maar te be halen tot de Fransch-Duitsche tegenstelling, JJ'elke heel onze hedendaagsche politiek over- ?eerscht; denkt natuurlijk aan geen en- ?ele concessie welke het niet voor het groot ste deel op Amerika verhalen kan. Amerika JJaeft zijn standpunt duidelijk genoeg doen ken- betl en denkt er niet over, kan er niet over bebken van dat standpunt af te wijken, één maand voor het begin der campagne voor de Presidentsverkiezingen. Het staat zeer te vree- eb dat Duitschland in Lausanne een nieuw moratorium krijgt en dat de Conferentie dan oaar huis gaat tot het voorjaar van 1933. De btwapenings-Conferentie - u moet zich er goed van doordringen, dat geulen en Aken niet op één dag gebouwd zijn, «anneer u hier iets wil bereiken". *n lijnrechte tegenspraak met zoo veel pes- 'misme of deskundigheid, als u wilt, is 6 ijver waarmee gewerkt wordt en welke van- aa8 nog grooter was dan Maandag en Dins- Niet minder dan tien sprekers beklommen de '.mme: Grandi, Italië; Macedo Soares, Bra- - Tevuik ïtuchdi Bey, Turkije; Coslo, Nru; -guay; Khau Ala, Perzië; Marinkowitsch, oego-siavië; Madariaga, Spanje; Zaleski, Po rn' Sato, Japan; Munch, Denemarken. In groote lijnen waren deze stemmen uit md-Amerika en het Verre Oosten, uit Europa n Midden-Azië, een ondersteuning der Ame- kaansche voorstellen. Slechts Joego-Slavië, s lu8Uay en Denemarken steunden het Fran- "e plan eener internationale strijdmacht on der controle van den Volkenbond, terwijl alle idere sprekers zich achter Amerika schaar- ooü? en uitsluitend vroegen Gibson's voorstel v uit te strekken tot andere wapenen, zooals °ral de gevaarlijkste eenheden der oorlogs- Uit 6n de bombardements-luchtvaart. Een ten °nCJering op deze luutste categorie maak- u alleen Madariaga en Zaleski. onh Spaniaard Madariaga is zoo veel als een Gp ,zo'digd scheidsrechter in de politiek van h: PeVe' Nauwelijks blijken twee sprekers het licelemaal eens te zijn, of men ziet Ma- usriaaa', aga's brillenglazen tot vlak boven de tafel Hij schrijft van wal jv ep en hij begint te schrijven. Hi. biet s hij tijd heeft en steekt dan Uur Z','n speech welke zelden minder dan een duurt. Zijn meening blijkt dan gewoonlijk sta n tusschen die der debatteerenden in te mi en.... verder komt men met zijn com- mw gewoonlijk niet. Vou- ariaga is eenvoudig ambtenaar bij den re jmhond geweest, tot de jonge Spaansche vvn hem tot haar permanenten vertegen ben ger te Genève en tot gezant te Londen die°emde- In het algemeen schijnen degenen hoonU zijn collega's zijn, dezen sprong wat te ri B Ie vinden. Ook Genève kent zijn cöte- C-ouper Senoeg zeHs vaor een dikken roman van v°ndst van Madariaga luidt heden, dat de Russische, Amerikaansche en Fransche plannen, als men ze goed beschouwt, aan elkaar gelijk zijn. Niemand schijnt echter zoo diep in de verwarring te kunnen zien als de Spanjaard, en zijn rede wordt tamelijk sceptisch ont vangen. Zaleski behandelt een misschien zeer kri tiek, maar in elk geval uiterst nuttig punt. Wanneer de conferentie besluit tot verminde ring of verbod van bepaalde wapenen, dan moet tevens de zekerheid bestaan, dat die ver mindering of dat verbod wordt doorgevoerd. Daarvoor is afdoende internationale controle noodzakelijk, aldus ongeveer z(jn rede en zijn voorstel. Natuurlijk! En wij moeten er rekening mee houden, dat een dergelijke controle in Duitsch land mislukt is, en dat Gibson ze positief en Simon ze eenigszins ontwijkend, weigerden voor Amerika en Engeland. iiiiiiiiiiiiiiii!iiiniii!iiiii!ii!iiiiiiiiiiniiiiiiiii!iii!iiiiiiniinniiiii!i!!i i Zwakke tot matigen, westelijke tot I zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later kans op eenigen regen, iets zachter. I Verdere vooruitzichten: eenigszins buiig en kouder. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiif en ze naar eigen genoegen aanwendden? Grandi stelt ten slotte de afschaffing en vernietiging voor der tanks, bombardements luchtvaart, slagschepen, onderzeeërs, moeder schepen voor vliegtuigen, chemische en bacte riologische middelen. Roma locuta est. We nemen hier geen ge vaarlijk initiatief, want het is de fascistische pers, die sinds eenigen tijd de gewoonte heeft aangenomen, om deze aloude zegswijze in vette letters op haar eerste pagina af te drukken na een rede van Mussolini. Nu was het geen rede van den „duce del fascismo" welke wij hedenmorgen direct na de opening der ochtendzitting aanhoorden, maar veel schelen deed dat toch ook niet. De over tuigde fascist Grandi immers spreekt zelden een woord dat hem niet door zijn opdracht gever is ingefluisterd, „la voce del padrone", noemt men hem wel eens in de Italiaansche vertaling van het bekende „his master's voice"! al staat hij dan ook in zijn sympa thie voor den Volkenbond en in zijn geloof aan het nut der diplomatie van onze dagen, vrijwel alleen. Het lijkt er niet na. dat Grandi veel nieuws zal zeggen, daar de Italiaansche plannen tot ontwapening sinds lang bekend zijn, bij het begin der Conferentie nog eens uitvoerig uit een werden gezet en ten slotte werden neer gelegd in het bereids gepubliceerde memo randum van de vorige week, dat zelfs de kleinste technische details openbaarde. Het blijkt echter, dat Grandi van de aanbieding zijner voorstellen gebruik wil maken om, ten eerste, de overeenstemming van Amerika en Italië en, ten tweede, de isolatie van Frankrijk nog eens nader aan te stippen: beide punten staan boven aan het verlangens-lijstje der fascistische buitenlandsche politiek. Omtrent het door hem ingediende plan, zegt Grandi dat in der daad geen beter middel bestaat om tot international vertrouwen en tot een wederzijdsch gevoel van veiligheid te ko men, dan het afschaffen der aanvalswapenen. Hjj bestrijdt Tardieu's opvatting, dat er tus- schen aanvallende en verdedigende wapenen geen scherpe lijn te trekken valt. Het is in dit opzicht voldoende om in de vredesverdragen, waaraan ook Frankrijk meegewerkt heeft, na te zien, wat door de deskundigen in het vijfde deel van het Verdrag van Versailles aan de overwonnenen, dien men eiken aanval on mogelijk maken wild.., werd opgelegd. Wanneer men, zooals Tardieu, in geen over eenkomst betreffende zulk een verbod gelooft, wanneer men met andere woorden het wan trouwen tot hoogste wijsheid erkent, is een Conferentie als deze onmogelijk. Wat zou er bovendien terechtkomen van het Fransche plan, wanneer men rekening moest houden met den kwaden wil van sommige staten, die in geval van een conflict, weigeren zouden hun strijdkrachten af te staan aan den Volkenbond De groote vraag blijft ten slotte, wat Frank rijk doen zal, nu van de 64 Staten alleen esr.ige kleine landen en natuurlijk degene, die door militaire verdragen aan Parijs verbonden zijn, accoord gaan met het plan van een internatio nale strydinacht. Zeven-achtste der afgevaar digden, waaronder die der groote Mogendheden Amerika, Engeland, Japan, Duitschland, Rusland en Italië, hebben er positief stelling tegen gekozen. Vooral Tardieu's rede van gisteren heeft een slechten indruk gemaakt. Zelfs in het Fransche kamp ontkent men niet, dat hier de grenzen der diplomatieke omgangsvormen overschreden werden. Officieus beweert men, dat Gibson alle staten, behalve Frankrijk, op de hoogte had gesteld van zijn voorstel, en dat Tardieu dit als een beleediging beschouwde. Hoe het ook zij, hedennacht vertrekt de voorzitter van den Franschen kabinetsraad naar Parijs, waar hij overmorgen Stimson aan zijn tafel hoopt te zien. Met welk gevolg? Stimson kan zJÊfr de luxe niet permitteeren van een opzienbarende reis naar Genève te ondernemen en met leege han den in Washington terug te komen. Maar als geen van beide bereid is water in den wijn te doen Het zijn vragen waarvan niemand het ant woord voorzien kan, ofschoon ons dit antwoord over tien dagen al bekend zal zijn. Eén troost rest ons: die 68 miljard francs der Banque de France, is een heele macht. Maar de vijf-en-een-kwart-miljard dollar der Federal Reserve Bank zijn er het dubbele van. BERLIJN, 19 April (W.B.) Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in heel Pruisen opd.aclit is gegeven tot een politie.actie bij communisti sche functionarissen, welke sedert hedenmorgrr vroeg wordt doorgevoerd. Uit Essen wordt gemeld, dat de actie tot dusver een rustig verloop heeft gehad. Te Berlijn werden tot nu toe in 30 a 40 loka. len van den communiatischen arbeiders-be- sche: mingsbond en den z.g'. anti-fascistischen strijdhond huiszoekingen verricht. Men - erdenkt er deze organisatie van een voortzetting te zijn van den verboden Rood- Frontstrijdersbond. Het Karl Liebknechthaus en de lokalen der gewone sportvereeniging zijn nog niet doorzocht. Er is veel geschreven ma teriaal in beslag genomen. STOCKHOLM, 18 April (V. D.) De avond bladen brengen een bericht, volgens hetwelk de vroegere koning van Spanje categorisch verklaart, nimmer financieele betrekkingen met Ivar Kreuger te hebben gehad. Het bericht van „Sociaal-democraten", dat in Kreugers brandkast een door koning Alfonso ondertee- kende kwitantie van 5 millioen peseta's is gevonden, is niet van officieele zijde bevestigd, evenmin als het bericht, dat een kwitantie van Hitier betreffende 100.000 kronen is aan getroffen. De avondbladen berichten voorts op een in het oog loopende wijze uit Londen, dat de Morgan-groep reeds eenigen tijd geleden de zwakke positie van het Kreuger-concern kende en in verband met koersverliezen een schadevergoeding eischte ten bedrage van 10 millioen dollar, aangezien Kreuger niet in staat was de bij overeenkomst vastgelegde aandeelen-transactie van 600 000 L. M. Ericsson- aandeelen met 400.000 International Te'.ephone- aandeelen na te komen. Volgens hetzelfde bericht uit Londen zou Morgan het vertrek van Kreuger uit New-York hebben trachten te verhinder., i en zelfs de politie-autoriteiten van de bedriegelijke actie van Kreuger op de hoogte hebben gesteld. Ten slotte zou het Kreuger gelukt zijn, de noodige geldmiddelen te verkrijgen. Het bankhuis Lee, Higginson Co. zou evenwel intusschen zoo wantrouwend zijn geworden, dat de heer Durant met Kreuger naar Europa werd gezonden ten einde deel te nemen aan de conferentie te Parijs. Zooals bekend, heeft Kreuger voor deze confe rentie de hand aan zich zelf geslagen. LONDEN, 18 April (V. D.) „Evening Standard" meldt uit goede bron te hebben ver nomen, dat het onderzoek in de zaak-Kreuger waarschijnlijk nog opzienbare onthulldingen betreffende het sluiten van lucifers-monopolies voor Kreuger met verscheidene staten zal brengen. Het gaat daarbij om premiebeta lingen van Kreuger aan invloedrijke particu lieren, die het sluiten van monopc ievrdragen in de betreffende staten zouden hebben be gunstigd. Volgens de „Intransigeant" kan het geheele 7 bedrag der verplichtingen van Kreuger aan Fransche banken op ongeveer 500 mili.oen francs waren geschat. Ongeveer de helft van dit bedrag moet als verloren worden be schouwd. 250 millioen francs zijn op volkomen normale wijze in in dollarwaarden uitgedrukte staatsobligaties omgezet. Bij de andere helft betreft het bankcredieten, waarbij zeer zeker verliezen onvermijdelijk schenen. Het „Journal" deelt mede, dat de Zweed- sche bankier Rydbeck, die t-vens president der Zweedsche Lucifers Mij. is, hedenmorgen te Parijs is aangekomen. Hij heeft reeds met eenige personen, die goed op de hoogte zijn met de Kreuger-zaak, onderl „ndetingen ge voerd en zal ook met financiers besprekingen houden. Men kent aan de .eis van Rydbeck groote beteekenis toe. De verliezen, die in de Vereenigde Staten door de Kreuger affaire zijn geleden, worden geschat op in totaal ongever 225 millioen dol- ar. BERLIJN, 19 April (W.B.) Onder geweldige belangstelling van het publiek werd hedenmor gen het vonnis uitgesproken in het Van Gogh. proces. De Berlijnsche kunsthandelaar, Otto Wacker. werd weg'ens voortgezet bedrog en oorkond'en- vervalsching veroordeeld tot een jaar gevange. nisstraf. LONDEN, 18 April. Den te Tokio geaccredi- teerden persvertegenwoordigers werd officieel medegedeeld, dat Japan de Russische troepen concentraties aan de Mandsjoerijsche grens voorloopig met kalmte beziet, doch bereid is in het geschil tusschen Rusland en de nieuwe republiek Mandsjoerije te intervenieeren. De „Istwestia" meldt, dat de politieke toe stand in het Verre Oosten zich ernstig heeft toegespitst. De situatie aan den Chineeschen Oosterspoorweg bewijst, dat men de schuld op Rusland wil schuiven. De verantwoordelijkheid wordt evenwel gedragen door de Japansche regeering, welke de regeering Poe Yi drijft tot een conflict met Rusland. De Japansche pers brengt sprookjes over Rusland en schept aldus een oorlogsstemming. Het blad waarschuwt Ja pan voor een dergelijk spel tegenover de Sov jet Unie. Uit het feit, dat morgen de tweede divisie van generaal Tamon Oharbin zal verlaten, om weer naar Limojang te vertrekken, blijkt wel, dat de Japansche militaire autoriteiten een botsing met Sovjet-Rusland niet waarschijn lijk achten. De geheimzinnige generaal Ma. MOSKOU, 18 April. (V.D.) Het telegraaf- agentschap der Sovjet Unie deelt mede: Door de Europeesche en de overige buiten landsche pers worden opnieuw berichten ver spreid, volgens dewelke generaal Ma zich in de Sovjet Unie zou bevinden. Reuter en de „New-York Times" motiveeren deze berichten met er op te wijzen, dat de voorzitter van de Volkenbondsdelegatie in China een uit Bla- gowsjitsensk verzonden telerram van generaal Ma heeft ontvangen. Op grond van het in ver band hiermede ingesteld onderzoek is thans vastgespeld, dat generaal M: zich in Sachaljan (in Mandsjoerije, aan de Russische gr end be vindt en dat hij, daar hij in Sachaljan zelf niet in staat was een telegram te laten verzen den, den Chineeschen consul-generaal in B!a- gowestspensk verzocht heeft het telegram aan de Volkenbondscommissie te eenden. Aangezien de Chineesche consul-generaal hiertoe geen bevoegdheid bezat, heeft de Sovjetregeering den consul-generaal het recht van doorzenden van telegrammen ontnomen. Zij heeft hem ver der verzocht het Russische grondgebied te ver laten. BELGRADO, 19 April (V. D.). De bladen schrijven thans ten aanzien van den omvang der overstroomingen in Joego-Slavië. dat een dergelijke ramp zonder voorbeeld in de Joego- Slavische geschiedenis is De „Vreme" schrijft, over een nieuwe zee, die tusschen Belgrado en Brod aan de Save over een lengte van 200 K.M. is ontstaan. Uit deze water woestenij steken nog slechts de daken der hui zen van steden en dorpen als eilanden om hoog. Uit een vliegtuig gezien lijkt geheel Slavonië een reusachtige archipel met duizen den eilanden en kanalen. De bevolking heeft zich niet overal in veiligheid kunnen bren gen. Duizenden menschen zaten nog op gesloten in hun huizen, den honger en wanhoop ten prooi. Indien niemand spoedig hulp komt verleenen, zouden zij ver loren zijn. LONDEN, 19 April (Reuter) Het Engel- sche kabinet heeft gisteravond een zitting ge houden ter bespreking van de nieuwe begroo- tings- en douanekwesties. In welingelichte kringen verluidt hieromtrent dat de ministers onderling van meening schij nen verschild te hebben. In ieder geval zullen de desbetreffende berichten, die heden ver wacht werden, pas tegen het einde dezer week gepubliceerd worden. Inzake deze onderhandelingen schrijft de „Times", ej zijn nieuwe voorstellen voor de douane-taripven besproken, welke eerder het karakter van beschermende tarieven dan van financieele douanetarieven zullen hebben, zoo dat de opbrengst hiervan gering zal zijn. De liberale ministers hadden gisteravond hierove.r reeds hun bezorgdheid te kennen ge geven, hoewel nog niet van hun aftreden ge sproken werd. De „Daily Telegraph" meent zelfs te kunnen mededeelen, dat de douane-autoriteiten in de havens en an in kennis zijn gesteld, dat bin nen enkele dagen veranderingen in de tarieven zullen plaats vmden Het blad vermeldt verder, dat de kanselier van de Schatkist, Chamber lain, reeos vandaag de nieuwe regeling in groote trekxen zal bekend maken. In politieke kringen verwachtte men dat nog in den loop van vandaag nieuwe tariefbepalin gen gepubliceerd zullen worden, waarschijnlijk bestaande uit een beschermende heffing van 33 1/3 procent op taal en ijzer. Uit het buiten land zijn talrijke vertegenwoordigers van in dustrieelf en commercieele ondernemingen in Engeland aangekomen, die tot taak hebben zoo spoedig moge* ijk op de hoogte te zien te komen over de nieuwe tarieven, teneinde hun firma's in de gelegenheid te stellen maatregelen in verband hiermede te nemen. SJANGHAI, 19 April. (V.D.) De situatie bij Amoy is in de laatste dagen zeer dreigend ge worden. Het Communistische Roode Leger, dat uit ongeveer 30.000 man bestaat, heeft het pa- bij Amoy gelegen Loengyen bezet en men ver wacht, dat in de komende dagen nog meer plaatsen door de Roode troepen bezet zullen worden. Duizenden vluchtelingen zijn te Amoy aangekomen. In de haven van Amoy zijn een Engelsche kruiser, een Amerikaansche torpedojager, drie Japansche torpedojagers en twee Chineesche kanonneerbooten met duizend Chineesche zee soldaten aan boord, binnengeloopen. Het communistische leger staat onder bevel van een voormaligen onderbevelhebber van den christen-generaal Feng. BERLIJN, 18 April (V.D.) De ïerlijnsche cri. mineele politie is in samenwerking met de po litie van New-York op het spoor gekomen van een grooten smokkelhandel in verdoovende mid. delen, welke naar het schijnt gedreven werd door de bende van den voor eenigen tijd te Berlijn gearresteerden handelaar in verdooven de middelen Del Gracio. In het begin van deze maand zijn te New- York op het sa. „He de France" groote hoe veelheden verdoovende middelen aangehaald die verpakt in kisten speelgoederen naar Ame rika moesten worden gesmokkeld. Bij het on derzoek naar de herkor. st der narcotica werden sporen gevonden, die er op wezen, dat de wa. ren uit Berlijn afkomstig waren. Toen de han. delaar in verdoovende middelen Del Gracio op een Berlijnsch station gearresteerd werd gelukte het echter een van ziin medewerkers, die zich Fried of ook wel Wolf noemde, te ont komen. Tijdens het zoeken naar den voort vluchtige kwam de politie te weten, dat hij dicht bij de stations-opslagplaatsen van het Anhalter -tatlon een woning had gehuurd. Bij een onderzoek, aldaar ingesteld, weden leege kisten voor speelgoederen gevonden, gelijk die ook gebruikt waren voor de aan boord van de lie de France aangehaalde narcotica Naar verder vastgesteld werd, zijn de verdoovende middelen waarschijnlijk uit Konstantinopel af komstig. Volgens het rapport van het Internationaal Arbeidsbureau is de werkloosheid in den winter van 1931 tot 1932 als volgt verloopen. In Frankrijk is de werkloosheid in vergelij king met den winter van 1930 tot 1931 met 523 procent gestegen: voor Nieuw-Zeeland waren deze cijfers 508 procent, in Letland ongeveer 116 procent, in België 98 procent, in Italië 53 procent, in Canada 25 procent, Duitschland 24 procent, Ierland ongeveer 18 procent, terwijl in Engeland do stijging slechts 7 procent be droeg. Crisisdebat in de Tweede Kamer. Gedeeltelijke overeenstemming over het lande lijk collectief contract stucadoors. Run op de Haagsche Nuts-Spaarbank. Onge motiveerde argumenten. Angst te I aarlem. Moordaanslag te Rotterdam. Fransch voorstel tot intemationaliseering der burgerluchtvaart. Engelsche begrooting door Neville Chamberlain in het Lagerhuis ingediend. Staking bij den Chineeschen Oosterspoorweg. O O O J. 3. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem BERLIJN, 19 April. (W. B.) De drie Ameri kaansche en Engelsche journalisten, Knicker bocker, Edgar A. Mowzer en Sefron Delmer, die Hitier interviewd hebben in verband met de ontbinding der S. A. en S. S. hebben een verklaring over dit interview, dat in Hotel Kaiserhof te Berlijn plaats had, gepubliceerd. Zij verklaren, dat zij 5 vragen schriftelijk hadden opgesteld, welke door dr. Hanfstaengl, den leider van den buitenlandschen persdienst aan Hitier werden voorgelegd. Hitier verklaarde zich bereid de vragen te beantwoorden. Gedurende het onderhoud was dr. Haufstaengl aanwezig. Een der vragen luidde: „Gelooft gij. dat de Duitsche regee ring met de S. A. te ontbinden toegegeven heeft aan druk van het buitenland." Hitier antwoordde hierop: „Ja", volgens mijn overtuiging is dat het geval geweest. Reeds een jaar geleden verzocht de Fransche regeering Brüning om de S. A. te ontbinden. Dr. Brüning beloofde dit, maar kon eerst thans „zijn belofte nakomen." Hierop vroeg Delmer: „Hebt gij voor deze bewering bewijzen?" Hitier antwoordde hier op: „Neen, ik heb geen bewijzen." TOKIO, 19 April (V.D.) Hedenmorgen vroeg is een militair munitiedepot te Takinokawa, een voorstad van Tokio, in de lucht gevlogen. De explosie was zoo hevig, dat een 50_tal hul zen in de omgeving werden vernield. Het aan tal dooden staat nog niet precies vast, doch bedraagt veertig a vijftig. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Door de politie en de militaire autoriteiten wordt een onder zoek ingesteld. Uit Vrijheid in Natal wordt aan de Londen- sche bladen gemeld, dat de Kaffers zich dezer dager verheugd hebben in wat zij noemen een hemelsehe vergoeding voor het verlies van hun vee tijdens de droogte. Toen de Kaffers 's mor gens vroeg uit hun hutten kwamen zagen zij. dat een groot gedeelte vai het veld bedekt was met een wit kleed. Op het oog zag het eruit als sneeuw. Nieuwsgierig al- de Kaffers zijn, trokken zij aanstonds op onderzoek i Zij vulden kor ven vol met dit „manna" en aten het met veel smaak. Eenige dagen tevorer had he. reregend, doch dien morgen was de lucht onbewolkt. Dc heer Botha van Vrijheid nam een flesch van dit wonderlijk goed mee en vergeleek het m£t et beschrijving van het Manna in den Bijbel. De overeenkomst was nerkwaardig. De stof ziet er uit als graan en is spierwit. Het verschijnsel heeft begrijpelijkerwijze 'eel opspraak verwekt. Het eigenaardige is dat deze stof slechts op kele plaatsen is gevallen. De president van de Zuid-Amerikaansche republiek Bolivia heeft in overeenstemming met den Apostolischen Prefect der Indianen- missie volgend decreet geproclameerd ia 3 artikelen 1. De burgerlijke en strafrechtelijke bestuurs macht over de ongeciviliseerde Indianen wordt overgedragen aan de missionarissen, volgens nader te omschrijven volmachten. 2. De republiek vertrouwt, dat de superieu ren hun taak zullen nakomen als echte peda gogen. 3. Het is dè taak der missionarissen, de In dianen in dorpen samen te brengen en ambte naren onder de Indianen aan te stellen. Ver der hebben zü de zorg voor de scholen van beiderlei kunne.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1