KENNEMERLAND WOENSDAG 20 APRIL I i I O. jeval met het motorschip „Nieuwendam" BEVERWIJK SANTPOORT HEEMSKERK HERINGA WUTHRICH, Staat van Besommingen MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG UIT DEN OMTREK UITSTEL VAN BETALINGEN Tegen wettelijke maatregelen HAARLEMSCHE JACHTCLUB Dr. H. NANNING'S HAEMOFERRIN Bloedvonmend versterkingsmiddel f 2.60 p.Vi flesch, ƒ1.60 p Vz flesch» HAARLEMMERMEER NOORDWIJK VOLENDAM yiTHOORN ZANDVOORT GEORGANISEERD OVERLEG De voorstellen tot salarisverlaging MARKTNIEUWS Stofzuigerhuis MAERTENS Behandeling van den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag middag een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het ongeval, overkomen aan het mo torschip „Nieuwendam", groot ruim 336 ton, nabij de middensluis te IJmuiden op 6 April J.I., waar het schip in aanvaring is geweest met den gesleept wordenden lichter „Wachis". De gezagvoerder verklaarde, dat toen hij met het schip bij de sluis genaderd was, de S.B.- motor weigerde, waardoor de aanvaring is ont staan. Deze mededeeling wordt bevestigd door een verklaring van den loods, die de „Nieuwen dam" goed kent en het schip overigens een moeilijk manoeuvreerbaar schip is. Het was bovendien slecht weer met W.Z.O. wind. Toen de aanvaring met den lichter plaats had, was men de sleepboot reeds gepasseerd. De kapitein van de sleepboot, die de „Wa chis" uit de sluis sleepte, meende, dat de .Nieuwendam" den vaarweg te veel verspreid heeft. Volgens hem was het achterschip van de „Nieuwendam" ver over de helft van het vaar water, waardoor de aanvaring werd veroor zaakt. De Hoofdinspecteur van de Scheepvaart, de heer C. Fock, meende, dat er geen reden is te twijfelen aan de verklaringen van den ka pitein van de Nieuwendam". Aan beide zijden is gedaan wat gedaan kon worden om onder de ongunstige omstandigheden de aanvaring te voorkomen. De „Nieuwendam" had misschien verder van de sluis kunnen blijven. De raad zal later uitspraak doen. KTJN3 TBE GIT INGESLIKT. Dezer dagen werd de hulp van de politie Ingeroepen voor een in een volkslogement ver- b'.ijvenden man, die in den slaap zijn kunst gebit had ingeslikt. De man, zekere J., had het verschrikkelijk benauwd. De politie stond machteloos en heeft daarom dr. W. W. Muys v. d. Moer verzocht hulp te verleensn. Evenwel mocht de geneesheer er niet in sla gen, het in het darmkanaal gevallen gebit te verwijderen. Tenslotte werd operatief ingrij pen door een specialist noodzakelijk geoordeeld, Daartoe is J. per auto naar Haarlem overge bracht en daar in een der ziekenhuizen op genomen. Personalia Mej. M. W. Capelle alhier, is benoemd tot lid van de commissie, belast met het in 1932 afnemen van de examens, ter ver- ki'ijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van Nijverheidsonderwijs. R. K. Ziekenfonds. Er wordt een leden vergadering gehouden van het R- K. Zieken fonds op Woensdag 27 April a.s. des avonds om 8 uur in het K. S. G.-gebouw. In deze vergadering zal o.m. de reglements herziening aan de orde komen. Gouden huwelijksfeest. Op 11 Mei as. hop:n Jhr. en mevr. Boreel-Govers, wonende op het buiten „Westerhout", den dag te her denken, waarop zij voor 50 jaar in het huwe lijk traden. R. K. Sport. In verband met de inwijding van het nieuwe kleedhuis, de officieele opening van het nieuwe sportterrein en het kampioen schap van eenige harer elftallen organiseerde de sportvereeniging „Santpoort" op Zondag een feestdag. In optocht, begeleid door de R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria", trok men met ontplooide ba nieren door het dorp naar het terrein. Dit gaf veel bekijks en belangstelling. De inzegening van het gebouw werd verricht door den zeer- eerwaarden heer v. d. Meer, pastoor der paro chie en adviseur der vereeniging Mede waren tegenwoordig een tiental geestelijken, o.a. de zeereerwaarde pater overste van het missiehuis. Na de plechtigheid spraken de zeereerwaarde heer pastoor en pater overste de vereeniging een opwekkend woord toe. Mede werd namens de supporters een stel doelnetten aangeboden. Voorzitter P. P. Smit bracht hartelijk dank en beval de vereeniging in verdere belangstel ling aan. Een tweetal promotie- en een vriend schappelijke wedstrijd bracht den Santpoorters drie overwinningen. In de concertzaal „Zomer- lust" had des avonds de huldiging der kam pioenselftallen plaats. Het lustrumcomité, be last met deszelfs viering in de volgende maand, had ook hier de leiding en huldigde de elftallen met hun succes dat alleen verkregen kan zijn door goeden geest en ware clubliefde. Met den wensch aan spelers dat die goede geest en club liefde mogen bewaard blijven werd allen 'n paar nieuwe sportkousen aangeboden. Bij monde van aanvoerder v. Sambeek werd dank gebracht voor dit blijk van waardeering. Humorist van Westerhoven en het strijkje van Strien verzorg den het verdere gedeelte van den avond op uit nemende wijze. Dank zij een groote verloting, die volkomen slaagde, kan onze R. K. Sportver eeniging op een besten dag terugzien. JUBILEUM PATRONAAT Het 12v2-'ar.g bestaan van het Patronaat H. Hart van Jezua is Zondag op grootsche wijze gevierd. Des moigens ">m kwartier over zes had een algemeene H. Communie plaats van alle jongens van Patronaat en Gezellenvereeniging. Na afloop werd het gemeenschappelijk ontbijt gebruikt in het R. K. Vereenigingsgebouw waaraan ongeveer 300 jongens deelnamen. Om 9 uur werd in de kerk een plechtige H. Mis opgedragen dcor den ZeerEerw. Heer Pastoor Paulussen met assistentie van den Wel Eerw. Heer Kapelaan Houdijk als diaken en den WelEerw. Kapelaan Verhoeckx als subdia ken. Onder de H. Mis hield de ZeerEerw. Heer een predicatle over het Patronaat en hij felici teerde de jongens daarbij met dit jubilé. Het zangkoor voerde op zeer verdienstelijke wijze een 4-stemmig Veni Creator en een zes-stem mige Mis uit. Des middags om nalf drie had de plechtige sluiting plaats van net triduum waaronder de ZeerEerw. Pacei, die het triduum geleid had, een treffende predikatie hield. Dertig jongens deden hieronder hun plechtige opdracht aan Maria. Vele patronaatsleden deden hun patro naatsbelofte.. en een groot aantal Gezellen werd door handslag Ud van de gezellenvereeni- Bij deze plechtigheden stonden de jongens van het pationaat gekleed in hun patronaats- imiform, met vaandels op het Priesterkoor en legden daar de Patronaatsbeloften ai. Des avonds half acht werd in de groote zaal van het Vereenigingsgebouw een feestavond gehouden. Nadat het fanfarecorps St. Cae- cilia eenige nummers had gegeven en het pa- troraatslied was gezongen, nam de Directeur, de WelEerw. Heer Kapelaan Houdijk, het woord. Z.Eerw. dankte speciaal den ZeerEerw. Heer Pastoor Paulussen die altijd bereid is zijn beste krachten te geven voor het patronaats- werk en veel heeft gedaan om dit feest te doen slagen. Verder dankte hij de patronaatsheeren, die hun vrijen tijd geven voor de opvoeding HAARLEM PHILIPS' RRADIO-TOESTELLEN der schoolvrije jeugd, vooral de heeren Gallee en Tromp die 12% jaar patronaatsheer zijn en zich in die 12% jaar zeer verdienstelijk ge maakt. Ook dankte spr. den WelEerw. Heer Kape laan Verhoeckx. Onder de aanwezigen waren o.a. de WelEerw. Heer kapelaan Poppen uit Rotterdam, oud-di recteur van het Patronaat, de WelEerw. Heer kapelaan De Boer uit Castricum, de beide Wet houders en de Gemeentesecretaris. De directeur sprak ook woorden van dank tot de beide wethouders voor hun medeleven met het Patronaat, voorts aan allen die heb ben medegewerkt, dit feit te doen slagen. Ver volgens sprak de ZeerEerw. Heer Pastoor. Hij feliciteerde het bestuur en den Directeur met het 12% jarig bestaan. De gymnasten gaven dan eenige nummers en stonden onder leiding van de heeren van de Vreede en B. Hesseman waarna door den ZeerEerw Heer Pastoor de vlag van de Gym nastiekclub gewrd werd. Op de vlag prijkt: D.O.K. Door Oefening Kracht. Vervolgens werden door den directeur de prijzen uitgereikt aan de jongens van de avondsch<v,i. In de ee.ste af deeling kreeg C. Butter den eersten prijs mtt 100 punten en in de tweede afdeelinr J. v Koek een eersten prijs. Daarna gaf de patronaatsfanfare eenige vummero Dan verscheen de tooneelclub der Gezellen ten tocneele tot het opvoeren van „Een Paar denmiddel" in drie bedrijven onder leiding van den heer P. Wokke uit Beverwijk. Het was een prachtige avond en allen gingen dankbaar en voldaan huiswaarts. Bij gelegenheid van het koperen feest van het Patronaat, werd Maandagavond een feest avond gegeven voor ouders en verdere familie van de jongens. De groote zaal van het R. K. Vereenigings gebouw was propvol. Velen moesten met een taanplaats tevreden zijn. Het programma opende met een paar num mers muziek van de Patronaatsfanfare. Vervol gens heette de directeur, de Weleerw. heer kapelaan Houdijk de aanwezigen hartelijk wel kom. Hij dankte de ouders, die meegeholpen hebben om het patronaat te doen groeien en bloeien. Zonder de medewerking van de ouders kunnen wij niets, daarom ouders mijn hartelijke dank, aldus spr. Zendt uw jongens trouw naai de Congregatie, Patronaat en avondschool. Vervolgens kwam de gymnastiekclub D.O.K ten tooneele, onder leiding van den heer v. d Vreede. Eenige vrije oefeningen werden uitge voerd en ook verscheen een gecostumeerde groep ten tooneele. Deze laatste bracht de aanwezigen wel in een 'a^ht-st-mming. Een dankbaar applaus mochten de gymnasten ontvangen Daarna kwamen de jongens van de ^angclub ten tooneele, die onder leiding van den heer C. Groot eenige aardige liedjes ten g-'-oore brachten. Na nog een paar muzieknummers van de 'anfare, gaf de heer P. Wokke een korte schets van het op te voeren stuk „Bolsjewisten". De Het stuk van Zondagavond „Een paardenmid- tooneelelub geeft alijd mooi spel te zien. del", viel echter bij het publiek meer in der> smaak dan dit stuk. Dit wil echter niet zeggen, dat er niet goed gespeeld is. Integendeel, de -ollen waren in goede handen. Het feest is in alle opzichten goed geslaagd en alles keerden in de beste stemming huis waarts. Vermelden wij nog, dat ter gelegenheid van dit feest een jubileumnummer is uitgegeven, waarin o.a. bijdragen voorkomen van den Zeer- eerw. heer pastoor Paulussen, den directeur, kanelaan Houdijk, de oud-directeuren P. Pop pen en W. v. d. Berg, thans resp. te Rotter dam en te Vlissingen, kapelaan P. Verhoeckx en de heeren J. Gallee, J. Joma en J. Tromp. Uit het overzicht, dat de heer Gallee in het feestnummer geeft, stippen we aan, dat het pa tronaat is opgericht met zes commissieleden en 22 jongens. Thans bedraagt het aantal 295. Voorts wordt er in medegedeeld, dat het pa tronaat vier directeuren heeft gehad, t.w. de W.W.E.E. heeren J. Sommer (191919231, P. Poppen (1923—1925), W. v. d. Berg (1925—1926) en daarna kapelaan Houdijk. AUTO IN BRAND Dinsdagmorgen is op de Marquettelaan een Chevrolet-auto van een handelsreiziger uit Zaandam door onbekende oorzaak in brand geraakt. Na heel veel moeite gelukte het, het vuur met zand te dooven. De auto was intusschen reeds grootendeels vernield. De bestuurder kreeg geen letsel. Aanbesteding Marquettelaan. De uitslag van de gisteren gehouden aanbesteding voor het maken van een wegdek van porphier Bristar in de Marquettelaan is als volgt. In geleverd 10 biljetten. N. V. Ned. Bouw Maatsch., Bussum, ƒ17.900 N.V. Geruischlooze Weg, Heemstede „20.190. A. Groot, Woude„20.678.— N.V. Basalt-Maatschappij, Zaandam „20.800.— N.V. Wegenbouw, Utrecht22.230. Q. Vens, Zaandam 22.480. J. Pleijt, Assendelft24.300. G. den Adel, Beverwijk24.680.— Gebr. Hoyink, Arnhem24.876. H. J. Kuijl, Wijk aan Zee en Duin „43.550.— De gunning is aangehouden. Keuring trekhonden. Zaterdag 7 Mei, des namiddags 2 uur, zal nabij het Raadhuis de jaarlijksche keuring/herkeuring plaats vinden van trekhonden met karren en tuigen. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen stoomtrawlers: R. O. 16 Betje 1600.—; Joh. Elisabeth ƒ1800.—; Sumatra ƒ2700.—; Utrecht ƒ4900.—; Azimath ƒ5400.—; Neptunus ƒ1800.—; Juliana 800.Comelis 5200. Kotters: E. 541 ƒ760.E. 322 ƒ330 Loggers: Sch. 247 ƒ530.R. O. I ƒ740. K. W. 109 480.—; K. W. 70 550.— K. W. 49 620.—; K.W. 182 ƒ390.—; K.W. 55 ƒ440.—; K.W. 164 520.—. IJMUIDEN 20 April. (Rijksvischafslag). Tar bot 1.75—1.55 per K.G.; griet 69—22 per 50 K.G.; tong 2.50—1.50 per K.G.; groote schol 41.—, middel schol 32.zet schol 3822, kleine schol 30—6, schar 10—2.10, tongschar f 35—28.50, "alles per K.G.; rog 29—9.50 per 20 stuks; vleet 6—3 per stuk; pietrman en poon 162.70, groote schelvisch 4841, mid del idem 41—35.50, kl. midd. idem 35—18, kl. idem f 24—8, alles per 50 K.G.; kabeljauw 70—36 per 125 K.G.; gullen 25—10.50 per 50 K.G.; leng 4.60—1.88 per stuk; heilbot 1.60—1.25 per K.G.; w-ting 9.50—2.50 per 50 K.G.; koolvisch 1.30—0.22 per stuk; makreel 11-503.80 per 50 K.G. Door de Kamer van Koophandel is het vol gende schrijven gericht aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid: De moeilijke economische omstandigheden, waaronder het bedrijfsleven te lijden heeft, wekken bij voorbaat sympathie voor een wets ontwerp, als thans door de heeren v. d. Bergh c.s. is ingediend. Onze Kamer zou er even wel ernstig voor willen waarschuwen, deze sympathie te veel als richtsnoer te doen gel den. Uit mededeelingen, welke onze Kamer uit haar district bereikten, is zij volkomen ge rechtigd vast te stellen, dat de omvang van het aantal slechte betalers nog niet op zoo danige wijze is toegenomen, dat thans reeds wettelijke voorzieningen getroffen moeten wor den. In die gevallen, waar van de beoogde maat regelen heil Is te verwachten, zal mogelijk een verbetering in den toestand bereikt worden, maar daartegenover moet rekening gehouden worden met het ontstaan van een andere groep crisisslachtoffers. Immers men behoeft slechts te denken aan die crediteuren, die vergeefs zullen wachten op betaling van de hun toe komende saldi van de door deze nieuwe maat regelen te beschermen debiteuren. Het thans aanhangige wetsvoorstel draagt den rechter op te beoordeelen of de déconfi ture van den betrokkene een gevolg is van crisisomstandigheden. Onze Kamer vraagt zich af, of de taak den rechter toebedeeld, wel te vervullen is en of het gevaar niet bestaat, dat niet-crisisslachtoffers van de geboden ge legenheid gebruik zullen maken om de ver vulling hunner betalingsverplichtingen uit te stellen. Een beroep op den toestand in het begin van den oorlog komt onze Kamer daarbij niet juist voor. De ontwikkeling van den toestand in de eerste maanden van den oorlog was toch voor hen, die geldelijke verplichtingen hadden aan gegaan, gunstig, aangezien huizen, landerijen, enz. in waarde stegen en het geld in waarde daalde. Op dit oogenblik is de toestand pre cies omgekeerd. De huidige deflatie is oor zaak, dat de schuldenaar van 1914, niet de zelfde is als de schuldenaar van 1912. Aanneming van dit voorstel, hetwelk feitelijk niet anders is, dan het creëeren van een mo ratorium, zal een zekere ontwrichting van ons economisch leven niet kunnen tegenhouden. Het zal onzekerheid veroorzaken met betrek king tot af te sluiten overeenkomsten, het be lemmert het reëele zakendoen en kan tot al lerhande inconsequenties voeren. Daarbij be hoeft bijv. slechts gedacht te worden aan de nieuwe moeilijkheden, waarmede het hypo- theekbedrijf te maken kan krijgen, welk be drijf toch al geen middelen beschikbaar krijgt voor het aflossen van pandbrieven, waardoor hypothecaire credieten t.z.t. misschien opge zegd moeten worden of moeilijkheden ontstaan in de verplichte betalingen. Bij het aannemen van het onderhavige wetsvoorstel, waarbij uit stel tot betaling verleend kan worden, is te voorzien, dat van de zijde der hypoheekbanken of een particulier moratorium wordt gevraagd óf de pandbriefhouders van een en ander de dupe worden. Daarnaast zal verhuring van goederen, ver strekken van gelden op crediet, het ter leen geven van gelden op hypotheek ongunstig be- invloed worden door de thans voorgestelde maatregelen. Het financieele verkeer dreigt stopgezet te worden. Wij meenen Uwe Excellentie te moeten me- dedeelen, dat het onze Kamer voorkomt, dat dit wetsontwerp op dit oogenblik niet moet worden aangenomen. De Haarlemsche Jachtclub organiseert natio nale zeilwedstrijden, welke zullen worden ge houden op Zaterdag 7 en Zondag 8 Mei a.s. in het Noorder Buiten-Spaarne te Haarlem. Burgerlijke Stand van 1518 April: Geboren Wilhelmina Alida, d. v. M.Abma en A. Stra- vers; Theresia Maria, d.v. P. B. Zwetsloot en A. C. van Staveren; Teuntje, d. v. G. van Steeg en L. van Laarhoven; Hendrik, z. v. G. van Groningen en J. Eveleens; Hendrika Pe- tronella Maria v. J. L. van Leeuwen e,G. v. d. Berg; Jacob Cornelis Adriaan, z. v. J. Parlevliet en W. Geluk; Theodorus Joannes, z. v. G. J. Poelgeest en G. van Warmerdam; Ingetje Cornelia, d. v. M. de Rijk en C. Bie- mond; Johannes, z. v. V. Iucke en J. Leijen. Overleden: Johannes Otten, 66 j„ gehuwd m. C. van Schie; Bartholomea Anna van Galen, 68J.. wed. van C. A. Spruijt; Johannes Lucas de Vlieger, 6 mnd., zoon van Th. J. de Vlieger en J. Blom. Personalia Mej. H. G. de Boer, alhier, is benoemd tot lid van de commissie belast met het in 1932 afnemen van de examens ter ver. krijging an de akten van bekwaamheid tot het geven van Nijverheidsonderwijs. ONDERWIJSJUBILEUM TE NOORDWIJK Bescheiden herdenking Dinsdag had te Noordwijk de herdenking plaats van het vijftigjarig bestaan van het Katholiek onderwijs in deze gemeente. In verband met de slechte tijden, besloot het Kerkbestuur de herdenking op bescheiden wijze te doen plaats heben. Te 7 uur werd een stille H. Mis opgedragen voor de drie overleden pastoors J. van der Horst, G. Honing en Th. Sarter, die de zware zorgen vor het Katholieke onderwijs gedra gen hebben. Onder de H. Mis naderden de schoolkinderen ter H. Tafel, terwijl vele oud-leerlingen zich daarbij aansloten. Te 9 uur werd door den Hoogeerw. Deken J. H. W. Borsboom, een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen, daarbij geassisteerd door twee priester-oud-leerlingen, de wel eerw. heeren Kap. W. van Rhijn en G. Alke made. De oudste priester-oud-leerling, de Zeereerw. heer A. van Eeden, hield onder de H. Mis een feestpredikatie. De Z. E. spreker sprak over de groote waarde van het Kath. onderwijs voor ons Katholieken, over de groote opoffe ringen, die voor dit onderwijs door de Katho lieken vóór de gelijkstelling moesten worden gebracht, waarom dit feest in de eerste plaats een feest moest zijn van dankbaarheid. Wij willen hier nog vermelden, dat bij deze H. Mis tevens aanwezig was een van de eer ste onderwijzers aan de Katholieke school, de heer W. Wittenberg De heer Wittenberg is de eenige nog in leven zijnde oud-onderwijzer, die bij de opening van de eerste Katholieke school in Noordwijk, op 18 April 1882, aanwerig was. De heer Wittenberg is thans gepensionneerd en woonachtig te Leiden. Mede was aanwezig de heer L. J. van Dou- veren, die van 1 Aug. 1887 tot 1893 alhier aan het onderwijs verbonden was. Na deze kerkelijke herdenking, we-dm de schoolkinderen getrakteerd en in het Juve naatsgebouw verrast op eenige kinderfilms en poppenkast. Het nieuwe magazijn en administratiegebouw der N.V. Electriciteitsbedrijf Hillegom LisseSassenheim is gereed en zal eerstdaags of fideel in gebruik genomen worden. KON. JACHTVEREENIGING Naar wij vernemen zal de Koninklijke Jacht- vereeniging begin Mei a. s. een tocht organi- seeren naar Volendam, waaraan ook Z. K. H. Prins Hendrik zal deelnemen. In Volendam zal dan na aankomst een diner worden aan gericht in hotel Spaander, waaraan even eens Z. K. H. zal aanzitten. Filmavond voor de werkloozen In het Patronaatsgebouw wordt Donderdag een filmavond gegeven voor de werkloozen. Hij wordt aangeboden door de commissie voor ontspanning voor jeugdige werkloozen hier ter plaatse, waarbij medewerking wordt verleend door de K. S. A. en de Patronaatscommissie. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Hendrik Boting, 42 jaar, en Mathilda Johanna Winter, 35 j.; Hendrik Liebeton, 26 j., en Teuntje Maat, 21 jaar. Patroonsfeest „St. Jozef". Zondagavond had in „Ons Parochiehuis" een feestvergadering plaats voor de leden der R. K. Werkliedenver- eeniging „St. Jozef",- ter gelegenheid van haar patroonsfeest. Behalve een groot aantal leden waren ook vele donateurs en begunstigers aan wezig, zoodat de zaal goed gevuld was. De bij eenkomst werd geopend met een hartelijk woord van den Eerw. Adviseur Kapelaan Speld- huis. Spr. deed uitkomen, dat ook door de aan wezigheid van vele donateurs deze feestavond der werklieden door alle standen gezamenlijk werd gevierd. Vervolgens werd het woord ge geven aan den humorist, den heer Klein, die door zijn optreden reeds onmiddellijk alle aan wezigen voor zich wist te winnen. Onbedaarlijk lachen was steeds aan de orde. Voorts werkte mede het Volendammer duo. Dit deed de aanwezigen verbluft staan van staaltjes van balanceerkunst e.d. Door den ZeerEerw.. heer Pastoor werd nog een propagandistisch woord gesproken, vooral tot de jongeren. Ook zij moeten lid worden van de R. K. Arbeidersbeweging. Zijn Eerw hoopte ook, dat door de vereeniging op de eer ste plaats het godsdienstig welzijn der leden zal worden bevorderd. Na de pauze was weer het woord aan boven genoemd gezelschap, hetwelk de aanwezigen het verdere gedeelte van den avond nog aan genaam wist bezig te houden. Het slotwoord was aan den voorzitter, den heer P. van Diepen. Deze dankte allen, die aan het welslagen van dezen avond hadden mede gewerkt. Crisis-Comité. Ten bate van de kas van 't Zandvoortsche Crisis-Comité gaf de Konink lijke Tooneelvereeniging J. J. Cremer uit Haar lem een tooneelavond in „Monopole" aan het Stationsplein. Opgevoerd werd „Haar laatste wil" van van der Heijden en Bakker. Burgemeester van Alphen sprak in een zeer geestige woordkeus de leden van „Cremer" toe. De heer Kruishoop dankte burgemeester van Alphen als voorzitter van het Crisis-Comité voor de waardeerende woorden. Hij herinnerde er aan, hoe Cremer in mobilisatietijd honderden malen er op uit getrokken is naar de mannen aan de fronten. Handelsvereniging. De Zandvoortsche Handelsvereeniging houdt Donderdagavond om acht uur in Bodega Mustert aan den Strand weg een algemeene vergadering. Besproken zal worden een weldadigheidsver loting voor 1932 en wat vooral voor de zaken- menschen van belang is de overwerkvergunning voor industrieelen en winkeliers. Botsing. Op den Kostverloren straatweg kwam Dinsdagavond om half negen een wiel rijder in botsing met een auto van een was- scherij. Volgens ooggetuigen had de autobe stuurder geen schuld, maar was het ongeval te wijten aan een verkeerde beweging met het stuur van den fietser. De wielrijder kwam er goed af; de fiets werd geheel vernield. Dinsdagmiddag om twee uur vergaderden in de raadzaal te Eandvoort onder leiding van den wethouder van Sociale Zaken en als voor zitter van het georganiseerd overleg, den heer Molenaar, de bestuurderen der verschillende organisaties en de hoofdbestuurders der Bon den, ter bespreking van de voor Zandvoort voor gestelde heffing van de drie procent der pen sioenbijdragen, de vermindering van het klee- dinggeld van de politie, de wijziging van de instructie van den doodgraver en de verminde ring van de jaarwedden van den gemeente geneesheer en de schoolartsen. Wethouder Molenaar zette uitvoerig uiteen wat B. en W. er toe hadden geleid, om met dit voorstel te komen. De toestanden waren den laatsten tijd zoo verscherpt, dat de plan nen, reeds eerder overwogen, vasteren vorm hadden aangenomen en men noodgedwongen tot het vaststellen van den voorgestelden maat regel had moeten overgaan. In de eerste bespreking waren verschillende vertegenwoordigers der Bonden het niet met den voorzitter eens. Het grootste bezwaar was, dat men er niet van overtuigd was, dat juist bij den voorgestelden maatregel het gemeente- personeel het eerst moest worden getroffen Algemeen sloot men zich bij dat bezwaar aan Met nadruk werd aan den voorzitter lier ver gadering verzocht, de voorstellen terug te ne men. Drang werd uitgeoefend, om in dezen het standpunt van den Burgemeester in te 'nemen dat neergelegd was in een schrijven aan het G. O. gericht en waarin deze mededeelde, geen voorstander van loonsverlaging te zijn van ge- meentepersoneel, tenzij er eerst van andere bronnen voor vermeerdering van de inkomsten der gemeente gebruik was gemaakt. Van de vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur in het G. O. was een beslist tegen stander van de voorstellen. Het andere lid wenschte de beslissing aan zich te houden, daar hij eerst wenschte overtuigd te worden van den noodtoestand om tot dezen maatregel over te gaan. Bleek die noodzakelijkheid te be staan, dan zou hij er niet voor terugdeinzen voor de voorstellen van den voorzitter te stem men. In zijn antwoord weerlegde de voorzitter nog eens breedvoerig de verschillende opmerkingen, die gemaakt waren en zette nog eens den fi- nancieelen toestand uiteen. Hoewel hij ontken de, dat er van een noodtoestand sprake was, was de toestand toch wel van dien aard, dat vroegtijdig ingrijpen door de voorgestelde maat regelen noodzakelijk was. Niet de indexcijfers of conjunctuur lagen aan de voorstellen ten grondslag, het was niet het ontnemen van een zekere welvaart aan een bepaalde groep, maar meer een beroep doen op den gemeenschapszin en een meevoelen in verband met de groote werkloosheid, die op ons dorp heerschte en die groote geldelijke offers aan de gemeentekas vroeg en de zware lasten waardoor de inwoners getroffen werden door de hooge lasten, daar door noodzakelijk. Ernstig gaf hij in overweging dit kleine be drag der aanvrage spontaan toe te staan, in- plaats van daartegen verzet aan te teekenen. Na nog een gedachten wisseling van beide zijden werd de vergadering door den wethouder een kwartier geschorst, om de vergadering in de gelegenheid te stellen, door onderlinge be spreking hun houding nader te bepalen. Wethouder Molenaar benutte deze periode, om in nader overleg te treden met de verte genwoordigers van het Gemeentebestuur. Bij de heropening van de vergadering deed de wethouder nog deze verdere toezegging aan zijn voorstellen, dat daaraan ook vastgekop peld werd, dat ook het College van Ged. Sta ten van Noord-Holland hunne goedkeuring moesten hechten aan de drie procents pen sioenbijdragen op het salaris van den burge meester, den secretaris en den gemeente-ont vanger. Mocht dat College tegenover deze hef fing afwijzend staan, dan is hij bereid de hef fing ook niet van toepassing te verklaren voor het gemeentepersoneel. Verdere toezegging kon door hem niet gedaan worden. Hierop kreeg de heer Kooiman van het Nat. Verbond van Gem. Ambtenaren het woord, sprekende namens Mr. Ubbink van het Hooge: Secretarie-personeel, namens Meyer van i Ned." Bond van Politie-perscmeel, namens Ki.j, van den Katholieken Bond, Sint Michaël en namens Bollee als vertegenwoordiger van het hoogere politie-personeel.De heer Kooiman deelde mede, dat men bereid was medewerking te verleenen aan de voorspellen. De woorden van den voorzitter, met overtuiging gesproken, hadden niet nagelaten een diepen indruk te maken. Hij vroeg echter aan den voorzitter nog deze toezegging te willen, doen, dat de voorge stelde maatregel alleen een jaar van kracht zou zijn, dus tot 1 Mei 1933. Daarna zou opnieuw in het G. O. worden nagegaan of de maatregel ingetrokken zou kunnen worden of eventueel bestendigd, als daartoe dan de noodzakelijk heid mocht blijken. Verder deelde de heer Kooiman mede, dat de Bond van Overheidspersoneel zich niet met de anderen kon vereenigen, daar deze niet over tuigd was, dat de drié procentsheffing nood zakelijk zou zijn. Wethouder Molenaar dankte de medewerken de organisaties voor hunne beslissing. Hij be treurde, dat een organisatie, waarvan de loohen der leden toch op een behoorlijk peil staan, geen besluit tot medewerking kon nemen. Hij hoopte voor de organisatie, dat deze houding van de afgevaardigden geen verder strekkende nadeelige gevolgen en grootere offers zou bren gen. Wat de verlaging der vergoeding def politie- uniformen betreft, zal in nader overleg wor den getreden met het Hoofd der Politie, den burgemeester, omdat als bezwaren werden aan gevoerd het vele gebruik van burgerkleeding in diensttijd. De voorzitter dankte vertegenwoordigers en afgevaardigden en sloot om zes uur de verga dering, na toegezegd te hebben, dat het op te maken advies aan den raad in afschrift aan de verschillende organisaties zal worden toe gezonden. Zooals de vooruitzichten nu zijn, zal ook met het oog op den invloed, door het Kortingswetje uitgeoefend, als de raad deze voorstellen aan neemt, een percentage van vijftien a twintig procent op het belastingbiljet bespaard worden. AMSTERDAM, 20 April. 20 Vette kalve ren: le kwaliteit 0.56—0.62 2e kwaliteit 0.46 0.54; 3e kwaliteit 0.380.44 per kg. levend ge wicht; 118 nuchtere kalveren 2.004.50 per st.; 760 varkens: van 90110 kg. 0.270.28; zware varkens 0.240.26; vette varken 0.220.23 slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren met iets minderen aanvoer; over het geheel betere prijzen en vooral de eerste kwaliteit kalveren duurder; nuchtere kalveren met behoorlijken aanvoer; de prijzen iets lager dan vorige noteering en geen vraag; varkens met ruimen aanvoer; de vleeschvarkens met iets lageren prijs, de vette varkens met slechten handel en de afloop zeer laag. AVENHORN, 19 April 1932. Coöp. Land- en Tuinbouw- en Marktvereeniging. Deensche kool f 1.40—2.40 per 100 K.G. Aanvoer 32500 K.G. Roode kool f 0.803.80 per 100 K.G. Aanvoer 11500 K.G. Gele kool f 2.10—3.90 per 100 K.G. Aanvoer 14500 K.G. Bieten: f 8.5010 per 1000 stuks. Aanvoer 15000 st. Id. Kleine f 4.505.50 per 1000 stuks. Aanvoer 15500 stuks. ALKMAAR, 20 April. Voorjaarsveemarkt. Aanvoer 1751 koeien; kalfkoeien 125250; gel- dekoeien 90220; geldevaarsen 110160; pin ken 40150; pinkstieren 50200. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 20 April - 27000 K.G. Roode Kool 2.10—3.60; id. doorschot 1.60—2.80; 50.000 K.G. Gele Kool 2.40— 5.90 70.000 K.G. Deencshe Witte kool 1.30— 3.10; 1750 K.G. Bieten 3.20. ENKHUIZEN, 19 April. Visch: Aangevoerd werden 61 vaartuigen met 2022 tal reepharing (var.: 6—154 tal), prijs ƒ48—36; 1 span kuil- haring van *0 ster- van 40 pond prijs ƒ41— 4C per pond. t NOORD-SCH AR WOUDE, 20 April. 40.000 K.G. Roode kool f 2.10—4.40, ld doorschot f 1— BA RTEL J ORISSTR A AT 16 - Tel. 10756 ALLE MERKEN STOFZUIGERS 3.40. 21.800 K.G Gele kool f 3—560. Id. door schot f 2.403.70. Vroege witte kool f 2.90 3.30. 66.200 Deensche witte kool f 1.902.90. Id. doorschot f 1.40—1.90. 750 K.G. Peen f 44.70. Kleine peen f 1.80. 100 Kroten f 1.50. ROTTERDAM, 19 April Rotterdamsche veemarkt Aangevoerd: 171 paarden, 2244 magere runderen, 335 vette kalveren, 5 var kens, 820 vette runderen, 1812 nuchtere kalveren 108 schapen of lammeren, 129 biggen, 13 bok ken of geiten. Prijzen per A K.G. Koeien 16—20, 27—28, 34—35. Ossen 16—20, 26—29, 31—33. Stieren 15—17 K, 20—22)4, 24- 25. Vette kalveren 2532)4, 37 42 J4, 5055. Prijzen per stuk van mager vee: Melkkoeien 140240. Stieren 70320. Werk paarden 150275. Slachtpaarden 100170. Hitten 60120. Fok nucht. kalv. 812. Slacht nucht. kalv. 1.754.00. Kalfkoeien 135230. Pinken 50 100. Vaarzen 120175. Biggen 1.504.00. Biggen per week 0.30. ENKHUIZEN, 18 April. Bloemen: Copland ƒ0.801; Azalea ƒ0.600.80; Rouwenhoff ƒ1.30: Bartigon ƒ1.20; Pridè ƒ1—1.20; San ders ƒ1.20; Clara Butt ƒ1.10; Hadly ƒ3.30— 4.80; Hadly II ƒ2.40; Columbia ƒ2.303.50; Columbia H ƒ1.60; Anemonen ƒ0.401; Nar cissen 0.300.70. ENKHUIZEN, 18 April. Visch. Aangevoerd werden 48 vaartuigen met 2300 tal reepharing (var. 10115 tal). Prijs ƒ0.510.79; 2 vaar tuigen met 43 tal kamerharing', prijs 0.56 —0.57. LEIDEN, 18 April. Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Om streken". Bloemkool I 815. Roode kool 1.50—6. Savoye kool 1—5.80. Pieterselie 1.50—3.90. Prei 1—3. Radijs 1.90—3.70. Kropsla 1.406. Selderie 12.50, Knol- seldeTie 1.502.80. Rabarber 713 per 100 stuks. Kroten 1—2.50. Krot gek. 58. Witlof 1625. Boerenkool 46. Postelein 35—43. Spinazie 18—25. Wortelen 8.— 14 per 100 K.G. LEIDEN, 16 April 1932. Botermarkt. Prima fabrikesboter (Controle) per K.G. 1.10, prima boerenboter 1.001.05, Goede Boerenboter 0.900.95 per K.G. Aanvoer 1850 K.G. Han del goed. LEIDEN 1116 April. Turfmarkt. Aanvoer 50.000 lange turven laagste prijs 7.—, hoog ste prijs ƒ8. DELFT, 19 April. Delftsche Groentenveiling. Komkommers (Engelsche) le soort 1923, idem 2e soort 1618. per 100. Salade, le sort 6.30—7.70, id. 2e soort 4.10—5.50 per 100. Radijs 2.803.90 per 100. Spinazie 0.850.98 per kist. Stoofsla 0.450.85 per Rist. PURMEREND, 19 April. Coöperatieve Cen trale Eierenveiling G. A. Aangevoerd 202237 stuks eendeneieren. Prijs f 22.10. 189283 stuks kipeieren. 70-80 K.G. f 3.104.20. 65-66 K.G. f 2.50—3. 63-64 KG. f 2.40—2.80. 60-62 K.G. f 2.30—2.70. 58-59 K.G. f 2.30—2.50. 56-57 K.G. f 220—2.40. 53-55 K.G. f 2.20—2.30. E0-52 K.G. f 2 10—220. 45-49 K.G. K.G. f 1.90—2. DEN BOSCH, 19 April Botermijn Aanvoer 20.800 kilo. Hoogste prijs 1.08, Laagste prijs 1.00, Middelprtjs 1.05. GRONINGEN, 19 April Graanbeurs In- landsche rogge 5.756.35, Wintergerst 6.50 7.70, Zomergerst 6.257, Haver (Wit) 6680, Zwarte haver 6.757.50, Groene erwten 813, Karwijzaad 14—19, Kanariezaad 5.756.75, Blauwe maanzaad 162750, Buitenlandsche rogge 6.606.90, Buitenlandsche gerst 6:657, Ronde maïs 4.70520. 's HERTOGENBOSCH, 19 April.Heden wer den .aangevoerd: 20800 kg. Boter. Hoogste prijs 1.08. Laagste prijs 1. Midd. prijs 1.05. LEIDEN, 19 April. Vette varkensmarkt. Aan- gevoerd totaal 650, zwaar 620, licht 30. Prijs per K.G. levend gewicht zwaar 23—20 ct., licht 18—17 ct., zouters 17—16 ct. Handel matig. Enkel hokvarken 1 ct. boven noteering. POELDIJK 19 April 1932. Sla le soort f 4—6. Id. 2e soort f 1.253.80. Spinazie 1116 ct. per K.G. BLOKKER, 20 April. Sla f 1.10—5.80. Witlof f 0.120.21. Andijvie f 0.802.50. Postelein f 0.30—0.33. Radijs f 250. TEXEL. 18 April Eierenveiling Aange voerd 164582 eieren. 58/62 K.G. 2.15—2.40. 62/66 K.G. 2.30—2.80. Kleine eieren 1.70— 2.20. Eendeneieren 2.052.20. Oude kippen 0.50 per K.G. TEXEL, 18 April.Veemarkt 3 koeien. 4 alveren 1525. 68 nuchtere kalveren 2.507. 2 rammen. 6 schrammen 48. 17 biggen. W ARMENHUIZEN, 20 April. Roode kool f 2.504.10. Id. 2de soort f 1.102.60. Witte kool f 1.70—2.60. Id 2de soort f 0.60—1.40. Kleine peen f 1.602.60. ZWAAG, 18 April Veilingsvereen. „Ban- bert en O." Witlof 20.60—26.70, Postelein 3234. Spinazie 1422, Slaboonen 1.79, Drui ven 2.46 per 100 kilo; Bloemkool 1326, Sla 2.305.10, Radijs 1.503.80, Rabarber 11. Per 100 stuks. AMSTERDAM, 19 April Aardappelenprij- zen De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 1 lading, 1000 H.L. AMSTERDAM, 19 April 1932 Aardappe len: Zeeuwsche Bonten 4.806.20; Zeeuwsche Blauwen 5.406.20. Groenten: Selderie 1014; Peterselie 1016. Prei 811 cent per bos. Sla 3.00650 per 100, Andijvie 1622 cent per K.G., Raapstelen 4.00 6.50 per 100, Radijs 5.00—7.50 per 100, Poste- iijn 4044 cent per K.G. Breekpeen 69, Hollandsch lof 2028, Spi nazie 1417 cent per K.G. Bloemen: Seringen Witte le soort 2025, 2e soort 1015, Blauwe le soort 1217, 2e soort 69 cent per tak. Rozen: Hadley 57, Columbia 46, Butter fly 46, Golden Ophelia 46, Roselandia 5 7 cent per stuk. Tulpen: Bartigon 1.001.50. Prins van Oosten rijk 1.00—1.50, Ibis 1.00—1.50, Elisabeth 1.00— 1.50, Theeroot 1.502.00 per 100. Diversen: Call a's 1218, Lelietjes 1.502.00- per 100, Anjers 68 cent per stuk, Snijgroeö 35% cent per rank. Iris 2.003.00 per 100. AMSTERDAM, 20 April Aardappelen: Zeeuwsche bonten 4.806.20, Zeeuwsche blau- wen 5.406.20. Groenten: Selderij 0.100.14» peterselie 0.100.16, prei 0.080.11 ct. per bos, sla 3.00—6.50 per 100, andijvie 0.16—0.22 ct. PeJ" K.G.; raapstelen 4.00—6.50 per 100; radijs 5.00 7.50 per 100; postelein 0.400.44 per K-C*" breekpeen 0.060.09, Hollandsch lof 0.200.28, spinazie 0.14—0.17 per K.G. Bloemen: Seringen witte ee soort 0.200.25, 2e soort 0.100.18» blauwe le soort 0.120.17, 2e soort 0.060.09 P- tak. Rozen: Hadley 0.05—0.07, Columbia 0.04— 0.06, Golden Ophelia 0.04—0.06, Roselandia 0.08 —0.07 per stuk. Tulpen: Bartigon 1.001.50, Prins van Oos tenrijk 1.001.50, Ibis 1.001.50, Elisabeth 1-0" —1.50, Theeroos 1.50—2.00 per 100. Diversen1 Calla's 0.120.18, lelietjes 1.502.00 per 100, an jers 0.060.08 per stuk, snijgroen 35 A ct. P' rank, iris 2.003.00 per 100. HONSELERSDIJK, 19 April. Coöp. C. W. S; Copland913; Bartigon 316; Le Notre 12*8. Elizabeth 13—17; Clara Butt 11—17; Pitt 14-*7» Sanders gestreept 1520; gele prins 19; Cratn* Rauwenhof 11—16; Couleur 16; Krelage 12—18» Sanders gestrupt 1520; Gele Prins 19; Crain» Brilliant 11; Imperator 2331; Excelsior 2889, Everdingen 17—18 per dozijn. Lathyrus 1827 per bos. POELDIJK, 19 April. (Bloemveiling het West- land). Copland 78; Elizabeth 1415; Bartigon 16; Wiliam Pitt 13; Cram. Brilliant 4; Pain tri Lady 2429; Krelage 12; Saint Simon 16; k°' veline 9; Yellow 16; Irissen 2831 per dozijn. HONSELERSDIJK, 19 April 1932. Sla le soort f 2.10—6.30. Id. 2e soort f 0.40—2.30. Radf® f 2.304.80. Spinazie 15—16 ct per K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2