Fascisme laat de tanden zien Engelands nieuwe begrooting AMERIKA DREIGT KARDINAAL PIFFL OVERLEDEN Groote figuur heengegaan Tweespalt in B.'itsch Kabinet Het nieuws van heden VOEDSELNOOD OP TIMOR Vele slachtoffers Iersch Parlement tegen den eed Eenige eischen van den l Grooten Raad TORNADO IN HONDURAS Spoorwegstaking in Noord- Mandsjoerije? IN- EN DOORVOER Fransche represaille maatregelen- Samuel tegen nieuwe tarieven CHILI EN ARGENTINIË Ook Cosgrave, doch voorwaardelijk DONDERDAG 21 APRIL 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18055 BUREAUX: N ASS AULA AN 51 - TELEF. 1386é ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annonces Omroepers zie de rubriek Een klinkende oorvijg voor Frankrijk Verholen woede e-koning van Mekka te Rome Ook naar Nederland Geen toenadering GLEICH KLAAGT SARRASAN1 AAN ^tï©t Weer nnnininnmimniimunmiRminnnmimfiininmnTnninniiiga Tegenmaatregelen wegens de uitzonderingstarieven op zijn producten? Een handelsoorlog met Frankrijk? I Merkwaardige data uit zijn vruchtbaar leven Z.Em. Kard. Piffl UNIFORMENSHOW IN DUITSCHLAND In het plaatsje Zeil (Baden-Duitschland) heeft jaarlijks een groot fees telijk gebeuren de algeheele belan gstelling. De burgerwacht en de militie komen van heinde en ver naar Zeil in hun traditioneele bonte uniformen LONDENSCHE PERSSTEMMEN Amerika verontwaardigd over het ontbreken der internationale schulden. De Fransche bevolking in 1931 Volkenbondscommissie naar Moekden Spoorwegverkeer stopgezet als protest tegen de Chileensche tarieven GEVECHTEN ONDER DE BEVOLKING GEVANGENISSEN OVERVOL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Romeinschen correspondent ad-Interim) Rome, 17 April 1932. Over de directieven, die de Groote Raad van het Fascisme dezer dagen voor de buitenlandsche politiek van Italië heeft opgesteld, is al heel wat in de verschillende kranten geschreven. Toch is het interessant, eens na te gaan, wat de oorzaken geweest zijn, van deze beslissingen. Het officieele communiqué zegt eenvoudig, dat de Groote Raad vaststelt „riafferma" dat tot overwinning van de economische wereld crisis absoluut noodzakelijk is, dat door de Herstel- en oorlogsschulden een streep wordt gehaald; dat de hindernissen voor den interna tionalen handel weggeruimd worden, vóórdat die den handel tusschen de landen heelemaal onmogelijk gemaakt hebben, en dat er voora: niet meer zooveel internationale conferenties bijeen geroepen worden, omdat die conferenties gewoonlijk de volkeren maar ontgoochelen en de spanning tusschen de landen nog scherper doen voelen. Het „regime" in Italië probeert met alle ter Vervoeging staande middelen, de economische crisis in het eigen land „weg te werken". Nu is de Italiaansche economie, gelijk die van eiken anderen staat, te zeer met den internationalen toestand verbonden, om onafhankelijk daarvan Uit haar tegenwoordigen gedrukten toestand uit te komen. In Italië is de crisis al begonnen in 1927, kort na de veel te hooge dwang-sta- bilisatie van de lire. De algemeene, interna tionale economische nood, die daarna eerst ging nijpen, heeft toen de specifiek Italiaanscht crisis nog beduidend verscherpt. Het fascistische Italië gelooft nu, en wel niet geheel ten on rechte, dat alleen een kalmeering'in den tegen woordig allesbehalven rustigen politieken toe stand een verbetering in de algemeene en daar mee ook Italiaansche, crisis kan teweeg brengen. Italië heeft echter zelf in den laatsten tijd meermalen, door verhooging van invoerrechten, of door het invoerverbod van verschillende buitenlandsche artikelen, de internationale han del op Italië zware hindernissen in den weg gelegd. Ten deele was Italië weliswaar door voorafgaande maatregelen van andere staten daartoe gedwongen, maar voor een groot deel ls Italië hier ook mdt zijn voorbeeld vóórafge gaan. Italië hoeft dus het pleizier van hooge tolmuren te slechten, en hindernissen voor de handel uit den weg te ruimen, niet aan vreem de staten alleen over te laten. Dit den inhoud en den vorm van het commu niqué van den Grooten Raad klinkt ook zeer duidelijk de verholen woede over het mislukken Van de vier-mogendhedenconferentie te Lon den, waarin Italië zijn voorstel om den economi sche toestand van de staten uit het voormalige Oostenrijksch-Hongairsche Keizerrijk te rege len, niet kon doorzetten. Frankrijk hield te hardnekkig vast aan zijn „Donau-plan". In Rome hoorde men in diplomatieke krin- Ben de uitdrukking, dat elke hierboven ver hielde resolutie van den Grooten Raad een klin kende oorvijg was aan het adres van Frankrijk £>at oordeel mag misschien wat plastisch zijn Uitgedrukt, het is in alle geval niet onjuist. De commentaren van de Italiaansche kranten lui den overeenstemmend, dr.t het fascistische Ita lië zich door geen enkele vreemde macht een bepaalde buitenlandsche politiek Iaat opdrin gen, en dat het hierin vrij en onafhankelijk zÜn eigen weg wil gaan. Onder die „vreemde Uiacht" heeft men alleen maar Frankrijk te Verstaan. Italië ziet de activiteit van Tardieu ju de internationale politiek heel ongaarne, bet was onaangenaam verrast, dat Tardieu met ecu economisch plan voor Midden-Europa vóór *as, omdat daardoor Frankrijks invloed in die staten te sterk zou stijgen. Italië was over Tar- dieu's reis naar Londen, onmiddellijk voor de °Pening van de Vier-mogendheden-conferentie, UUnstens even ontstemd als Duitschland. Italië klaarblijkelijk de Fransche plannen in de mternationale politiek graag dwarsboomen, om Ie richtlijnen van zijn eigen politiek door te Setten. Het is bekend, dat Tardieu in het Fransche Parlement al twee maal duidelijk heeft gepleit Voor een Italiaansch-Fransche toenadering. Hij *s namelijk van oordeel, dat het ideaal van Hriand en Stresemann n.i. toenadering tusschen frankrijk en Duitschland een niet te bereiken mchtspiegeling is. Bang voor een isolatie van frankrijk zocht hij toenadering tot den krach ten Latijnschen buurstaat; de Fransche toon aangevende pers bepleitte die toenadering leven ds, terwijl de Italiaansche, van hooger af ge ïnspireerde pers een strenge terughoudendheid omtrent die kwestie aan den dag legde. Zoo uitte zich onlangs een zeer hoogstaand per- °°n van het Italiaansche „regime", dat de »atmospheer" tusschen Frankrijk en Italië be- Home, 19 April (V.D.) Dinsdagavond is de i!"Cecle zoon van koning Ibn Saud van de vip Prins Feisal, die den titel voert van ce-koning van Hedsjaz en vice-koning van p ka, te Rome aangekomen, ter ns Feisal is bovendien premier en minis- In Van buitenlandsche Zaken van zijn vader. heirf^n eevolg bevinden zich talrijke waardig- v Usbekleeders van zijn hof en ambtenaren Tiiri ^et ministerie van Buitenlandsche Zaken. Zuil bet verblijf van den prins te Rome tq* ei? de ratificatieoorkonden voor het onlangs feilen Italië en de Hedsjaz onderteekende WwJ^chaps- en handelsverdrag worden ge- *lon Waarbij de koning van Hedsjaz officieel r Italië wordt erkend. Wis^r Faisal, die te Rome verblijft ter uit lek 6 8 ber ratificatie-oorkonden van de han- 5j - en vriendschapsverdragen tusschen Iled- geia Italië, zal vervolgens Zwitserland En- Zaj u en ook Nederland bezoeken, waar hij schen^^bandelen over de betrekkingen tus- de n Nederland en Hedsjaz in verband met grimstochten der Mohammedanen uit andsch-Indië naar Mekka en Medina. duidend rustiger was geworden, en dat de psy chologische en moreele voorbereidingen voor een toenadering al klaar waren, en dat alleen nog maar de parlemensverkiezingen in Frank rijk afgewacht moesten worden'om de vriend schap definitief te sluiten. Maar nu hebben de beslissingen van den Grooten Raad van het fascisme met één slag de „mooi weer belovende" atmospheer vertroe beld, en de mogelijkheid van een Fransch- Italiaansche toenadering tot in een verre verte teruggedrongen. De beslissingen van den Groo ten Raad hebben geen nieuwe richtlijnen voor de fascistische buitenlandsche politiek gesteld; het blijft gaan om de oude eischen. Maar door die eischen weer eens op een nieuwe en zelfs erg onbehouwen en vierkante manier naar voren te brengen, heeft Italië zich bewust en gewild lijnrecht tegenover de politiek van Frankrijk gesteld. Hierin ligt de groote beteekenis, die de Groote Raad aan zijn beslissingen wilde geven Van een misschien nog grootere beteekenis is de beslissing, dat de Raad aanstaanden herfst de verhouding van Italië tot den Volkenbond opnieuw wil onderzoeken. Men moet hier wel een bedekte bedreiging in zien, den Volkenbond den rug toe te keeren, als deze niet behulpzaam wil zijn Italië's eischen tegen Frankrijk te steu nen. De Groote Raad Leeft weer eens duidelijk aan de leidsels getrokken, en- wel op den dag nadat de Vier-mogendheden-conferentie mis lukt was en een paar dagen, voordat de ont wapeningsconferentie haar werk, of liever haar praten weer zou hervatten. Daarbij heeft Italië ook weer een nieuw voorstel voor ontwapening ingediend. Of de m Genève tronende heeren echter bang zullen worden voor de rollende oogen en gefronste wenkbrauwen van de Groote Raad van het Fascisme? En of zij zich veel zullen storen aan de directieven? Het Romeinsche blad „II Tevere" schreef, dat de fascistische revolutie, die een man als Benito Mussolini tot aanvoerder heeft, en die den steun heeft van een heel volk, dat diep doordrongen is van zijn nationaal bewustzijn, niet alleen het recht, maar ook den plicht heeft, tot heel de -wereld haar waarschuwing te richten. Wat in meer nuchtere Hollandsche woorden vertaald beteekent, dat de Groote Raad van het Fascis me niet alleen Italië, maar den heelen wereld bol kan en moet .commandeeren. BERLIJN, 20 April. (V. D.) De circus-onder nemer Gleich heeft tegen Hans Stosch Saras- sani, directeur van het circus Sarassani, een aanklacht wegens beleediging ingediend. Dit geval staat in verband met den brand in het circus Sarrassani te Antwèrpen. Van de zijde van Sarassani zou namelijk het gerucht zijn uitgegaan, dat de brandstichting uit wraak zou zijn geschied door de concurreerende onder neming Gleich. I Meest matige Zuidelijke tot Zuidweste- lijken wind, half tot zwaar bewolkt, enkele 1 regenbuien. Zelfde temperatuur. De verdere vooruitzichten zijn: eenigs- 1 zins buiig en iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST I Geseind 20 April van de Bildt te 16.05 aan alle posten „Weest op uw hoede". liiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiï WASHINGTON, 20 April. (V. D.) Het Staats- en Handelsdepartement te Washington bereidt nota's voor aan een aantal Europeesche en Zuid-Amerikaansche regeeringen, waarin ge dreigd wordt met rancune-maatregelen wegens het toepassen van uitzonderingstarieven op Amerikaansche goederen. Deze nota's zullen In de eerste plaats gezonden worden aan Frank rijk en Spanje en verder ook aan Duitschland, Oostenrijk en Argentinië. In hooge regeeringskringen rekent men, met het oog op de gespannen Fransch-Amerikaan sche handelsbetrekkingen op de mogelijkheid van een handelsoorlog met Frankrijk. Het staatsdepartement heeft een lijst opgesteld van 150 Amerikaansche warengroepen, waarop Frankrijk speciale tarieven heft. De Ameri kaansche regeering wil de antwoorden op de nota's afwachten alvorens tot tegenmaatrege len over te gaan. Volgens de „Berl. Börsen Kurier" moet men te Washington van meening zijn, dat de Euro peesche tolmuren lang niet zoo schadelijk zijn als de contingenteeringen. Men acht een re gelmatig exportbedrijf op den duu, onmogelijk, indien de Europeesche regeeringen den invoer plotseling inkrimpen. TEGUCIGALPA (Honduras) 20 April (Reut.) Een heftige tornado, die drie uren duurde, is neergekomen op het stadje Clanchito, een cen trum van bananenteelt. Negen tiende der be volking is dakloos, velen zijn gewond. WEENEN, 21 April. (Reuter). Kardinaal- Aartsbischop Dr. Piffl is hedenochtend vroeg overleden. Met den Kardinaal-prins-aartsbisschop van Weenen is een der bekendste figuren uit het College van Kardinalen heengegaan. Friedrich Gustav Piffl werd 15 October 1864 te Landskron in Bohemen geboren uit een kin derrijke familie. Als jongen bezocht hij het progymnasium en leerde vervolgens het boek bindersvak. Later maakte hij het gymnasium af en deed een jaar militairen dienst. Daarna trad hij in het Augustijner Koorheerenstift te Klosternenburg, waar hij In 1883 het ordes kleed van de kanunniken van den H. Augusti- nus ontving. Den 8en Januari 1888 werd hij priester gewijd. De eerste jaren van zijn priesterambt wijdde Friedrich Piffl aan de praktische zielzorg. In 1889 werd hij pastoor van Florisdorf, waar hij drie jaar bleef. In 1892 werd hij verplaatst naar Heiligenstadt, en kort daarop naar het Stift in Klosternenburg teruggeroepen om er als pro fessor in de moraaltheologie op te treden. In Florisdorf en Heiligenstadt, destijds voor steden en thans districten van Weenen, be woond door arbeiders van de Weensche fabrie ken, onderscheidde zich de jonge zielzorger door hetgeen hij deed tot verbetering der maat schappelijke mistoestanden. Een beroep doend op de welgestelden, wist hij zich de middelen te verschaffen tot uitgebreide sociale werk zaamheid. In het jaar 1901 ging Friedrich Piffl als in specteur der Ordesbezittingen naar Hongarije. Van 1906 tot 1907 was h{j werkzaam als secre taris van het stift in Klosternenburg en werd in 1907 tot proost van het stift benoemd. Overeenkomstig de eerbiedwaardige traditie van het stift, dat van 1106 tot 1136 werd ge bouwd, wijdde de nieuwe proost veel aandacht aan de beoefening van kunst en wetenschap. Van hem is het initiatief afkomstig der jaar boeken van het Klosternenburger stift, die in de geestelijke en wetenschappelijke wereld roemvol bekend staan. In 1913 had de keizerlijke benoeming plaats tot prins-aartsbisschop van Weenen. In het geheime Consistorie van 25 Mei 1914 werd Mgr. Piffl vervolgens tot Kardinaal gecreëerd en op 16 Juli 1914 met het pallium bekleed. In 1922 zag Kardinaal Piffl zich nog den apostolischen administratuur van het Burgenland toege wezen. In den oorlogstijd, vooral in de laatste oor logsjaren, trad de priesterlijke en charitatieve werkzaamheid van den aartsbisschop meer dan ooit op den voorgrond. Als opperherder van het Weensche aarts- diocees heeft Kardinaal Piffl vele malen in leerrijke herderlijke brieven het woord tot de geloovigen gericht. Bijzonder de aandacht trok het herderlijk schrijven van Februari 1927 over het huwelijk. Ter gelegenheid van zijn veertigjarig pries- terjubilé in begin 1928 was Kardinaal Piffl het middelpunt van veel gelukwenschen en uit stekende eerbewijzen. Bondskanselier dr. Sei- per schreef o.m., dat het voor den staat van de grootste beteekenis was, dat de hoogste kerkvorst van het land en de eerste zielzorger van het overwegende deel der bevolking op zoo uitstekende wijze zijn ambt vervult, als Kardi naal Piffl steeds heeft gestaan. Vele landgenooten herinneren zich de figuur van den Weenschen Kardinaal nog van het Internationaal Eucharistisch Congres te Am sterdam. Voor Nederland had de Oostenrijksche kerkvorst een bijzondere sympathie en herhaal delijk heeft hij uiting gegeven aan zijn groote dankbaarheid en aan die van zijn land vóór hetgeen de Nederlandsche pleegouders aan tal- looze Oostenrijksche kinderen in de na-oorlogs jaren hebben gedaan. SS- WASHINGTON, 20 April. (Reuter.) De aan kondiging van den Britschen minister van Financiën, dat oorlogsschulden en herstelbe talingen niet waren opgenomen in de nieuwe begrooting, heeft in den Amerikaanschen Se naat en in het Huis van Afgevaardigden een storm van verontwaardiging gewekt; Amerika denkt niet aan een nieuw moratorium, zoo werd verklaard. Senator Borah verklaarde, dat het Hoover- moratorium ten gunste van Duitschland was afgekondigd, en er geen reden bestaat om de geallieerden te helpen, voordat zij hun bewa pening afschaffen of toch minstens vermin deren. De Londensche ochtendbladen verbergen niet hun teleurstelling ten aanzien der nieuwe be grooting, daar ze geen enkele vermindering der bestaande lasten met zich brengt. Toch wijzen ze er op, dat Groot-Brittannië de wereld dooi deze begrooting toont, vastbesloten te zijn zijn financieele positie te verstevigen en ze ver zoeken den belastingbetalers, nog eenigen tijd langer geduld te oefenen. De „Times" noemt de begrooting streng maar solide. Van de zijde der oppositie critiseert de libe rale „News Chronicle" de nieuwe tarieven op thee. Het blad spreekt zijn twijfel uit over de kans op succes van zulk een heffing De be grooting als geheel draagt een voorloopig ka rakter, aangezien zij na de conferentie van Lausanne met het oog op de betalingen aan Amerika herzien zal moeten worden. De socialistische „Daily Herald" verklaart dat de begrooting niemand iets gebracht heeft. Zü doet vermoeden dat de regeering niets ver wacht van de Ontwapeningsconferentie De oppositie zal vollldige controle van de te voe ren valuta-politiek verlangen. De vorming van het desbetreffende fonds doet vermoeden dat de Engelsche regeering zich definitief heeft vastgelegd op een politiek van „manipuleeren- PARIJS, 20 April (V.D.). Het nationale bu reau voor de statistiek publiceert thans de of ficieele gegevens over de bevolkingsbeweging in Frankrijk in het jaar 1931. Hieruit blijkt, dat het geboorte-overschot in dat jaar 49000 be droeg, een belangrijke achteruitgang van ongeveer 50000 vergeleken met het jaar 1930. Van de 730.000 levend geboren kinderen stierven 55000 voor het einde van het eerste levensjaar en 25000 na het eerste levensjaar. Bovendien werden 28000 kinderen dood geboren. Er werden 326.358 huwelijken gesloten en 21212 echtschei dingen uitgesproken. Deze beide laatste cijfers komen ongeveer overeen met die van 1930. MOEKDEN, 20 April. (Reuter.) Het schijnt dat de beambten van den Chineeschen Ooster spoorweg in staking zijn gegaan uit protest tegen de arrestatie van een veertigtal collega's door de Japanners in verband met den dyna- miet-aanslag op den Japanschen militairen trein. Dit bericht wordt echter van andere zijde tegengesproken, terwijl de toestand zeer rustig wordt genoemd. De Japansche minister van oorlog heeft aan journalisten verklaard, dat het misschien nood zakelijk zou blijken versterkingen naar Mand- sjoerije te zenden, indien de toestand ernstige, wordt. Hij doelde hierbij vermoedelijk niet op de gespannen verhouding met Rusland, doch op de bandieten. De door den Volkenbond Ingestelde com missie van onderzoek naar den toestand in Mandsjoerije is uit Peking naar Moekden ver trokken. De voormalige Chineesche Ministei van Buitenlandsche Zaken dr. Wellington Koo is aan de commissie toegevoegd, doch hem werd tot nog toe door de Mandsjoerijsche regeering toestemming tot het verblijf in Mandsjoerije geweigerd. De Mandsjoerijsche regeering heeft haar weigering gehandhaafd en de Volken bondscommissie gewaarschuwd, dat zij er niet voor kon instaan, dat bij het verschijnen van dr. Wellington Koo te Moekden geen betreu renswaardige incidenten zouden plaats kunnen vinden. Nog 90.000 Japanners rond Sjanghai NANKING, 20 April. >V.D.) De Nanking- regeering verklaart, dat zich in de districten rondom Sjanghai in totaal nog 90 000 man Japansche troepen bevinden, die uitgerust wor den, om de gevechten weer te hervatten, in dien alle onderhandelingen definitief worden afgebroken. Reuter seint ons uit Parijs, d.d. 20 April: In de Staatscourant wordt heden een de creet gepubliceerd, waarbij met ingang van heden als represaille-maatregel de invoer en doorvoer door Frankrijk van aardappelen to maten, asperges, knolplanten, bollen en versche groente uit Nederland wordt verboden. LONDEN, 20 April. Reuter verneemt, dat de nieuwe verordening inzake de invoerrechten, waarover "gisteren melding werd gemaakt, Don derdagavond zal worden bekend gemaakt. De Liberalen van de groep Samuel hebben nieuwe invoerrechten met alle mid delen te zullen bestrijden. Hierdoor zal dus op nieuw de tweespalt in het kabinet tot uiting komen. De minister van Binnenlandsche Zaken. Sir ierbert Samuel, zal naar een Engelsch blad verneemt, zelf bij het debat de tolvoorstellen bestrijden en wel met de motiveering, dat de nieuwe tarieven geen noodmaatregel steekenen doch een blijvend karakter hebben. SANTIAGO DE CHILE, 20 Apr. (VX>.) Gis. teren is het geheele verkeer op den Trans- Andes Spoorweg tusschen Argentinië en Chili welke spoorweg zich in Engelsch bezit bevindt, stopgezet, zoodat het reizen van Argentinië naar Chili op het oogenblik slechts per vlieg tuig mogelijk is. Reeds eenigen tijd geleden heeft de spoor wegonderneming een ultimatum gericht aan de Chileensche regeering, waarin met stopzetting van het spoorwegverkeer gedreigd werd, Indien Chili den tarieven-oorlog met Argentinië niet zou staken Door de hooge invoerrechten is de opbrengst van het goederenverkeer van den Trans-Andes.Spoorweg met ruim een millioen pond sterling gedaald. De uitvoering van het dreigement was, vermoedelijk wegens den asch- regen, tot dusver uitgesteld. Het Chileensche ministerie voor publieke werken deelt mede, dat maatregelen zijn ge. nomen, om met behulp van een autodienst en andere middelen het verkeer met Argentinië in stand te houden. Z. Em. G. F. Kardinaal Piffl, Aartsbisschop van Weenen, overleden. Uitnoodiging aan ex-keizer Wilhelm tot een verblijf op St. Thomas. Taalkwestie in Belgische Kamer aan de orde. Iersch Parlement in eerste lezing tegen den eed van trouw. Volkenbondsbes luit aangaande Sjanghai voor Japan onaannemelijk. Tardieu en MacDonald naar Genève. Tweespalt in Britsch kabinet wegens de nieuwe invoerrechten. Tegen K., verdacht van den overval op den postauto te 's Gravenhage, eischte de advocaat- generaal vier jaren gevangenisstraf. Het crisis-pacht-ontwerp door de Tweede Ka mer aanvaard. Qe Eerste Kamer gaat accoord met de depar tementale organisatie. De electrische fiets op komst. Maatregelen van regeeringswege tot hulpver leening aan de melkveehouderij. O O O J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem KOEPANG, 19 April (Aneta) De op Timor heersciienöe voedsel-nood heeft tot resultaat gehad een verhoogd sterftecijfer. Vooral ouden van dagen en kinderen zijn slachtoffers ge worden van het eten van poetak en bladeren. Naar wij vernemen is het voedselgebrek aan leiding geweest tot het stelen van allerlei soorten dieren. Hieruit kwamen verschillende veeten voort waarvan een geleid heeft tot een doodelijk geveent Op het eiland Rota werd een lijk gevonden dat in het bceeh begraven was. Het lijk ver toonde zestitn srujwonden. welke vermoedelijk door veedieven waren toegebracht. Bij het Binnenlandsch bestuur zijn de be richten ovei den voedselnood bekend. In den tijd van een maand zijn 40 personen overleden, speciaal in het Amanoebansche. De dokter heeft geen dysenterie geconstateerd of schoon aanvankelijk vermoed werd dat deze ziekte heerschte. Aneta voegt hieraan toe dat ook in vroegere jaren in dezen tijd steeds berichten over voed selnood van Timor werden ontvangen, welke o.a. aanleiding gaven tot het zenden van een ambtenaar van het Departement van Binnen landsch Bestuur voor het nemen vaa speciale Hoewel thans de berichten overmen heer maatregelen. schenden voedselnood op Timor niet worden verwaarloosd, schijnt het dat door den binnen komenden maïsoogst de grootste bezwaren kun nen worden verholpen. DUBLIN, 20 April. (V. D.) Woensdagmiddag neeft de Iersche minister-president De Valera het aangekondigde wetsontwerp inzake de af schaffing* van den eed van trouw bij den Ier- schen Landdag ingediend. Hierbij zullen de Landdagafgëvaardigden worden ontslagen van den plicht den eed van trouw aan de Engelsche Kroon af te leggen bi) de eerste bijeenkomst na nieuwe verkiezingen. Na een korte behandeling werd het wetsontwerp in eerste lezing aange nomen, nadat een onafhankelijk afgevaardigde formeel had geprotesteerd. De fractieleider van de partij van Cosgrave verklaarde dat zijn partij de voorstellen in eer* ste lezing aanneemt. Zü behoudt zich evenwei het recht voor tüdens de verdere behandeling een amendement in te dienen waarbü geëisent zal worden, de* eerst onderhandelingen met de Engelsche regeering zullen moeten worden ge voerd, voordat een definitieve beslissing wordt genomen. Ingeval dit amendement niet zal wor den aangenomen, zal de Cosgrave-partü het wetsontwerp in alle verdere stadia bestrijden. De volgende week Woensdag zal het wetsont werp in tweede lezing worden behandeld. POONA, 20 April. (Reuter.) De gevangenis sen in de provincie Bombay zijn zoo overvuld met politieke gevangenen, dat op enkele plaat sen sommige gedetineerden, die wegens mis daden gevangen zaten, zijn vrijgelaten, na van hun straf te zijn ontheven, ten einde plaats te maken voor de politieke gevangenen, waarvan men een nog grooteren stroom verwacht. Te Bombay is men beducht voor ernstige on lusten tusschen de godsdienstige gemeenschap pen, daar de Mohammedanen misnoegd zün over het maken van muziek door de Hindoes voor de moskeeën. De politie, die in de straten patrouilleert, moest reeds van de vuurwapenen gebruik ma ken om de menigte te verspreiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1