k' Melkveehouderij THEORIE EN PRAKTIJK v* Crisispachtontwerp aanvaard Ds. Kersten afgestraft Departementale reorganisatie In de ekonomie DONDERDAG 21 APRIL achtauto en staking in de venen MOTIE-KNOTTENBELT INGETROKKEN Maatregelen van regeeringswege Eerste Kamer accoord Redders der menschheid! hf SPOORWEGEN Tuinbouwproducten naar Duitschland Verb, A od van samenscholing KORTING SCHADELOOS STELLING KAMERLEDEN De Katholieke Kamerleden storten hun percentage terug WINKELSLUITINGSWET Verzoek om uitstel HET JOODSCHE PAASCHFEEST BEGONNEN UIT HET MIJNBEDRIJF De invloed der malaise F DE FRANSCHE REPRESAILLE MAATREGELEN Een schade van vier millioen Van het Binnenhof Geen „loonsverlaging met een blinddoekmaar ook geen schij nar gumenten De gulden middenweg Het Joodsche Paaschfeest is Woensdagavond begonnen. Volgens oud Israëlitisch gebruik wordt het laatste brood verbrand. Een typisch straattooneeltje in de hoofdstad. Pootaardappelen uitgezonderd R.K. TWEEDE KAMERFRACTIE Mr. Goseling vice-voorzitter Hoogst ongunstige toestand ïen gevolge van een ongekende waardedaling Menging van margarine met boter Nogmaals het regeerings- standpunt Thans nog de motie- Hiemstra BRUGGEN IN DE WIERINGERMEER Zilveren Kloosterjubilé De bloemenhandel in het Westland y spot !n de ekonomie de praktijk met alle theorie! Steeds is er be weerd en wie het tegendeel be efde. was een ketter dat, wanneer land eenmaal den gouden standaard gaf, het inflatie-spook niet meer te Zweren was. toen het vorig jaar de Engelsche re uring den gouduitvoer stopzette en de alUig van het pond zich in den aanvang opzienbarende schokken voltrok, heb- alle geleerde ekonomen hun hart vast houden: dat moest misloopen, nu was het hek 5,1 den dam! °P welk niveau zou het pond stand hou- Hen? ^ogenblikkelijk kon de financieele poli- der regeering voor het land misschien dige opluchting geven, doch wacht ^ar! als de gevolgen der pondendaling aal dóórwerkten, zou men, te laat, tot bevinding komen, dat men zich in een aarlijk avontuur had gestort, in een °°dlottig avontuur. ^ogenblikkelijk kon men zich in Enge rd eenigszins van zorg bevrijd voelen, a' doordat men zonder eenige procedure d groot deel van zijn buitenlandsche ..bold afschreef; voorts zou Engeland door U lagere productieprijzen op de interna- °0ale markt beter kunnen concurreeren zou de werkloosheid in het binnenland domen; indien echter Engeland weer i ®deren uit het buitenland zou moeten hkken (want ook de op 't laatste oogen- geïmporteerde reusachtige voorraden ^sten betrekkelijk spoedig uitgeput ra- .d), dan zou men deze moeten betalen bet gedeprecieerde ponden; het leven in beland zou onvermijdelijk veel duurder dden, en waar zou 't einde zijn, als door nieuwe maatregelen zou trach- de binnenlandsche duurte te bestvij- ■ar zou het inflatie-avontuur eindi- et spanning is er uitgezien naar wat er in Engeland ging gebeuren. Maarwat verwacht werd, ge- edde niet, en wat niet verwacht werd, jhiedde! e Engelschman bleef doodbedaard on- L de daling van zijn onschokbaar geacht vulmiddel: hij hamsterde niet, hij wan tte niet aan zijn pond, hij deed, als- niets gebeurde en met stoïcijnsch ge- y wees hij de buitenlandsche verwijten S/ dat Engeland zijn schuldeischers op kijk op onrechtmatige wijze benadeelde, stig, blijkbaar wèl berekend, liet de Ischman het pond duikelen en om de ationale ekonomische positie van het nog gunstiger te maken, paste hij bo en nog een systeem van invoer-be- eringen toe, welke de sterkste fanta- i zich in het aloude vrijhandelsland 't had kunnen droomen. leven ging zijn'gang, en.... En- ^bd vaarde er wèl bij! k 6 industrie leefde weer op, bij dui- 5. ben konden werkloozen weer te werk Hn e'd worden, het leven werd niét en de daling van het pond vond jb Voortgang. 5jbsgendeel! Het zonderlinge feit deed VJfb Voor, dat het met (blijkbaar) zooveel en berekening gedeprecieerde pond k A:loop van enkele maanden hardnek- t,.5 neigingen vertoonde om zóó sterk v,3gen, dat de financiers met het geval l eSen zaten en op middelen moesten ed om het pond op zijn geïnflation- tyjde waarde te houden en stijging 1% b°ch eigenlijk het ideaal moest be dden! tegen te gaan. v as men voorheen bang voor daling, IVrees voor s t ij g i n g was nu niet ^ber groot. Sa.00 beteekent de nieuwste Engelsche ge- '6benis opnieuw het bankroet van on- bstbaar-geachte ekonomische stellin- zoo doet de nieuwste Engelsche it bledenis wederom de vraag stellen, of 6lgV°0r ons beperkt menschelijk verstand tk blijk wel vaste ekonomische wetten be- Y°orloopig we willen ons alsnog Voorzichtig uitdrukken schijnt het k 1° Engeland toegepaste systeem ge- ^bpheerd te hebben, bht wie verneemt niet met verbazing, V b' mede naar aanleiding van het rapport d Qtnmissie-de Vries, weinig kans bestaat bet ,e Spoorwegtarieven verlaagd worden voor erv°er der tuinbouwproducten, worden K^chfb Eevormd tot het organiseeren van een uit het Westland naar A kp 11(1 met de wilde staking in de ve il1 verh6ft be burgemeester van Vriezenveen !ih ettpo van samenscholing uitgevaardigd staande de hoofdbesturen en afdee- bq6ft Uren der verschillende landarbeiders- L-tha,lld abviseerden, het werk tijdens de on- en met den Rijksbemiddelaar toch au°°k Woensdagmorgen nog nie- n den arbeid gegaan. dat, volgens verklaringen van Lord Neville Chamberlain, Dinsdag in het Lagerhuis, het Engelsche budget thans niet langer een tekort, maar, nota bene, een begrootings- overschot van (zij het dan ook maar) 346.000 pond aanwijst. De nieuwe invoerrechten brachten tot dusver twee millioen pond sterling op, en door bezuinigingsmaatregelen en nieuwe belastingen werden de ramingen van Sep tember 1931 niet alleen bereikt, maar zelfs met het zooeven genoemde bedrag over troffen. Feitelijk noemde Lord Chamberlain den toestand echter wel 9 millioen pond gun stiger dan geraamd was, o.m. omdat (en dit interesseert ons juist het meest!) als gevolg van de vermindering der werkloos heid in plaats van 22 millioen.... 3414 millioen pond bezuinigd was kunnen wor den. Chamberlain heeft gemeend, de hoop te mogen uitspreken, dat thans voor Engeland de zwaarste tijd achter den rug is, en voorloopig 't moet erkend schijnt En geland het ekonomisch pleit dan ook ge wonnen te hebben. Voorzoover van een dergelijke overwin ning tenminste gesproken kan worden, nu de wereldkrisis ook voor Engeland nog voortduurt, en niemand weet, hoe en wanneer de oplossing van het wereldraad sel zal worden gevonden of zichzelf bij ons zal aandienen. In ieder geval echter schijnt ons de nieuwste Engelsche geschiedenis wèl te lee- ren, dat wij niet al te star in de onfeil baarheid van alle z.g. ekonomische wetten moeten gelooven en dat wij met ekonomi sche axiomata 'n beetje voorzichtig moe ten zijn. In de vergadering van den Centralen Raad van den Rijkskieskring Den Haag heeft de voorzitter, het Kamerlid Feber, naar aanlei ding van een motie-Jansen meegedeeld, dat de katholieke Kamerfractie zoo goed als ge heel haar percentage in 's Rijks schatkist,-te rugstort. Spr. wees er op, dat de schadeloos stelling voor de leden een geheel verschillend karakter draagt; de Kamerleden zullen hun percentage tot 1 Maart 1935 blijven terugstor ten. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft zich in verband met een vroegere corres pondentie opnieuw gewend tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid met het ver zoek de invoering van de Winkelsluitingswet uit te stellen. Verschillende gemeenten, waaronder zeer belangrijke, zijn er nog niet in geslaagd de noodige maatregelen te tréffen om de toepas sing van deze wet op 1 Mei a.s. naar behooren te doen verloopen. In verband met dit verzoek zou de invoering van het nieuwe Werktijdenbesluit voor winkels, welk besluit gewijzigd werd in verband met de Winkelsluitingswet, voorloopig eveneens opge schort moeten worden. Het Verbond blijft overigens van meening, dat de invoering van de Winkelsluitingswet in dezen moeilijken tijd belemmerend zal werken op de noodzakelijke verlaging van distributiekosten, aangezien van de beperking van de verkoop mogelijkheid, zoowel tijdelijke als blijvende ver mindering van het debiet wordt verwacht. Tij delijk, omdat het geruimen tijd zal duren voor dat het publiek zich eenigermate bij de nieuwe regeling zal hebben aangepast; blijvend, omdat een deel van den eenmaal verloren afzet op den duur niet meer zal worden ingehaald, omdat het publiek, wanneer het eenmaal ontwend is aan het koopen van bepaalde artikelen, er niet spoedig weer toe zal overgaan deze artikelen op den ouden voet aan te schaffen, vooral nu de tijdsomstandigheden tot een beperking van uitgaven nopen. De algemeene kosten zullen dan door een kleineren omzet moeten worden goed gemaakt, wat remmend werkt op de zoo noodzakelijke verlaging van het prijspeil. Intusschen ligt in het ontbreken van gemeen telijke uitvoeringsbesluiten een reden te meer om de invoering van deze wet op te schorten aangezien het niet redelijk zou zijn het bedrijfs leven daarvan de nadeelige gevolgen te laten ondervinden. Zaterdag a.s. wordt op geen der vier Staats mijnen in verband met het gebrek aan afzet, gewerkt. Met ingang van 15 dezer is bij de „Laura en Vereeniging", aan negentig arbeiders ontslag aangezegd in verband met den huidigen moei lijken toestand. Het betreft hier voornamelijk buitenlanders. SHE In aansluiting op het bericht van Frankrijks invoerverbod voor Nederlandsche groenten, aardappelen, planten en bloembollen, kan nog gemeld worden, dat ook ten aanzien van En geland en Duitschland een invoerverbod is uit gevaardigd. Zendingen, welke vóór 22 April zijn afgezon den, worden nog toegelaten. De Directie van den Landbouw deelt nog het volgende mede: „Pootaardappelen zijn uitgezonderd van dezen maatregel met dien verstande, dat deze zonder speciale invoervergunning worden toegelaten, wanneer het betreft zendingen geselecteerde pooters, vergezeld van een certificaat betref fende, selectie en gezondheid, afgegeven door de daartoe bevoegde officieele autoriteit in het land van oorsprong. Ongekeurde en ongeselecteerde pooters wor den alleen toegelaten op invoervergunningen aan de Fransche importeurs af te geven door het Fransche departement van Landbouw." De pootaardappelen zouden dus niet door den maatregel worden getroffen. Het „Hdbl." teekent hierbij het volgende aan: Op 16 Maart j.l. heeft de Nederlandsche re geering, evenals de Duitsche en Engelsche re geeringen reeds kort te voren hadden gedaan, den invoer van aardappelen en groenten uit Frankrijk verboden, wegens het gevaar voor insleeping van eieren of larven van den zoo gevreesden Colorado-kever. Deze maatregel was van zuiver phytopatho- logischen aard en werd door de feiten volkomen gerechtvaardigd. Thans antwoordt de Fransche regeering, die te voren aan onzen import daar te lande toch al zulke groote belemme ringen in den weg legde (contingenteering v'an zuivel- en tuinbouw-producten) met een invoerverbod, hoewel ónze maatregel enkel en alleen was ingegeven door gerechtvaardigde vrees voor het binnenkomen van bovengenoem- den parasiet, die op een lijn gesteld kan wor den met de Phylloxera (de beruchte druifluis, waarvoor een internationale conventie is ge maakt) de San José-schildluis (die aan de boomgaarden in sommige deelen van Amerika zulk een geweldige schade heeft berokkend). Het Fransche invoerverbod echter is niet op phytopathologische gronden gebaseerd, waarbij nog komt, dat de Fransche export van groen ten en aardappelen naar Nederland niets te beteekenen had, in tegenstelling met onzen uitvoer naar Frankrijk! Hieronder volgt een overzicht van onzen uit voer naar Frankrijk van de thans verboden producten in 1931. Aardappelen: 64 millioen K.G. voor 3.9 millioen. Frankrijk betrekt dus een flinke hoeveelheid Het ontwerp-Ebels ter tegemoetkoming aan be trokkenen bij loopende oncreuze pachtcontrac- ten, verwierf de goedkeuring van de Tweede Kamer met op één na alle stemmen. Men be hoeft niet te vragen, wie die eenling was. Het was de aanwezige helft der communistische fractie, die daarmee weer eens te kennen gaf, ondanks alle holle woorden en alle schetter- propaganda ten plattelande in den grond niets voor de boeren te voelen. De stemming was tevens een teekenende lo genstraffing van ds. Kerstens' verwijt, dat de Kamer koud en onverschillig is ten opzichte van den nood der landbouwers. Trouwens een belangrijk aantal deskundige Kamerleden wer ken in de Landbouwcrisiscommissie-Lovink in dezer belang, zoodat dr. Colijn volkomen te recht al moest de voorzittershamer hem dan ook ambtshalve vermanend toekloppen den staatkundig-gereformeerden predikant toe voegde, dat hij zich schuldig maakte aan „pure demagogie" en „in opruiend vermogen den heer de Visser nabijkwam". Ongenadig heeft de anti-revolutionnaire leider ds. Kersten afgestraft. Het was ook waarlijk verregaand, zooals hij gisteren de moeielijkheid, die voor sommige boeren vastzit aan de premiebetaling der sociale verzekeringen heeft opgeschroefd en uitgebuit voor een aan val op de anti-revolutionnairen. De sociaal-democratische ds. Van der Heide heeft het dr. Colijn nog eens zachtjes nage daan, omdat zijn rechtzinnige collega ook veel te veel generaliseerde bij zijn critiek op som mige, van verkeerden geest bezielde arbeiders. Het is altijd merkwaardig, deze predikanten disputen aan te hooren. De zonderlingste uitin gen komen daarbij voor het voetlicht. Ontkende b. v, ds. van der Heide opnieuw op de meest „unverfroren" wijze, dat de diepste oorzaak van alle aardsche ellende 's menschen zonde is, ds. Kersten kwam langs de zonderlingst ver wrongen argumentaties weer zijn stelling hand haven, dat de verzekeringswetgeving strijdt met het geloof in de Goddelijke Voorzienig heid. Een breed betoog over de crisis heeft dr. Co lijn gehouden, daarbij een tusschenstandpunt kiezend tusschen degenen, die in loonsverlaging hét middel bij uitstek, en hen, die erin in het geheel geen middel tot oplossing van de moei lijkheden zien. Den eersten waaronder mr. Knottenbelt voerde hij tegemoet, dat Enge land van de „loonsverlaging-met-een-blinddoek", waarop de daling van het pond sterling neer kwam, maar zéér gedeeltelijke resultaten be leefd heeft, den tweeden en met name den heer Hiemstra waarschuwde hij, toch vooral niet met schijn-argumenten te werken. Want dat had de heer Hiemstra inderdaad met zijn verwijzing naar België, dat ondanks zijn lagere loonen, zijn uitvoer tegenover dien van Neder land ziet slinken, gedaan. Dit waren cijfers, aanduidende het gewicht van den export, niet de waarde. En het zou zeer goed mo gelijk zijn, dat deze waarde wel eens duchtig kon tegenvallen, doordat een belangrijk deel van dien export met verlies was uitgevoerd. In directen zin kan de Regeering, ook vol gens dr. Colijn, niets ten opzichte van de loonen doen. Wijziging daarin te brengen is de taak der maatschappij. Bovendien leert de practijk in Duitschland, dat de Overheid ondanks de meest drastische, dictatoriale maatregelen op dit terrein weinig resultaat bereiken kan. Langs indirecten weg echter kan zij invloed oefenen door in haar eigen sfeer voor te gaan en door te zorgen, dat door daling van huren en levensbehoeften de arbeiders, die hun loon nominaal zagen dalen, een compensatie ontvan gen in den groei van de koopkracht van dat loon. Dat tenslotte de loonen zullen omlaag gaan, daarvan is de anti-revolutionnaire leider over tuigd. De economische omstandigheden zullen op den duur ook dóórtoe dwingen, gelijk zij eer der ook reeds noopten tot andere maatregelen, die men een jaar geleden nog afwees. Met dr. Kortenhorst en prof. Slotemaker staat dr. Colijn op het standpunt der Regeering. En de Katho lieke afgevaardigde Kuiper neemt daartegenover blijkens zijn door het lawaai in de Kamer zeer moeilijk te volgen rede van vandaag een zeer verstandige, gematigde en van inzicht in de fei ten getuigende houding aan. Hij sprak het uit, aardappelen van ons en wat méér zegt de laatste jaren is de helft daarvan pootaard appelen. In 1931 b.v. 32 van de 64 millioen K.G. totaal, die 2.2 millioen opbrachten van de 3.9 totaal! Tomaten voeren wij zoo goed als niet naar Frankrijk uit, zoodat dit product buiten be schouwing kan blijven. Bloembollen: 1.6 millioen K.G. voor 1.1 mill. Levende planten, enz.: 373 ton voor ƒ114.000. Wat versche groenten betreft, exporteeren wij naar Frankrijk feitelijk alléén witte en savoye- kool, benevens wat roode kool. Witte en savoyekool: 4.1 millioen K.G. voor 185.000. Roode kool: 1070 ton voor 71.000. Alles bij alles genomen, heeft ons land in de afgeloopen vier jaren dus aan de thans ge troffen tuinbouwproducten naar Frankrijk ge ëxporteerd: in 1928 voor 4.2 millioen gulden; in 1929 voor 4.4 mill, gulden; in 1930 voor 4.4 mill, gulden; in 1931 voor 5.3 mill, gulden. Daarvan moet dan nog worden afgetrokken een bedrag voor geselecteerde pooters, want lang niet alles wat als pooter naar Frank rijk ging, was als zoodanig te beschouwen De „strop" komt dus neer, vergeleken bij 1931, op ongeveer 4 milloen. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijks- landbouwconsulent te Parijs, het Journal offi cieel van Woensdag 20 April, de mededeeling be vat, zooals wij reeds beknopt mededeelden, dat bij wijze van reciprociteitsmaatregel de in- en doorvoer uit Groot-Brittannië, Duitschland en Nederland is verboden van aardappelen, versche groenten, levende planten, bollen, knollen en wortelstokken. Zendingen, welke vóór 22 April zijn afgezon den, worden nog toegelaten. Pootaardappelen zijn uitgezonderd van dezen maatregel, met dien verstande, dat deze zonder speciale invoervergunning worden toegelaten, wanneer het betreft zendingen geselecteerde po ters, vergezeld van een certificaat betreffende selectie en gezondheid, afgegeven door de daar toe bevoegde officieele autoriteit in het land van oorsprong. Ongekeurde en ongeselecteerde poters worden alleen toegelaten op invoervergunning, aan de Fransche importeurs, af te geven door het Fran sche departement van Landbouw. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. C. A. van Vuuren, heeft de R. K. Tweede Kamerfractie Woensdag als vice- voorzitter mr. C. Goseling gekozen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend, houdende tijdelijke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij. In de toelichting zet de regeering uiteen den hoogst ongunstigen toestand, waarin het vee- houdersbedrijf verkeert tengevolge van een tot heden ongekende waardedaling van de op brengst der melkproductie, waardoor het bedrijf aan algeheele verarming is prijs gegeven. De regeering heeft hierin aanleiding gevon den, maatregelen te beramen en advies inge wonnen van de Landbouw-Crisis-Commissie. De strekking van dit advies heeft zij aanvaard. Het plan, waarvan de regeering is uitgegaan, is als volgt overzichtelijk weer te geven: I. voor zuivelproducten. Gecontroleerde ver koop met mogelijkheid van prijsbeïnvioeding voor wat de binnenlandsche markt betreft; fondsvorming door middel van de baten van dezen verkoop. II. voor margarine. Opneming in de marga rine van een niet onbelangrijk percentage boter, welke te mengen boter tegen iets lageren prijs dan de boter in 't algemeen, centraal wordt geleverd. III. voor andere spijsvetten van plantaar- digen oorsprong. Gecontroleerde verkoop met mogelijkheid van prijsbeïnvioeding. De regeering zet voorts uiteen de noodzake lijkheid, eenige nevenmaatregelen te treffen ten aanzien van punten waarmede het eigen lijke onderwerp in nauwe relatie staat. Bij de uitwerking van deze nevenregelingen zal ge tracht worden zooveel mogelijk dezelfde ver houdingen als in normalen tijd, maar dan op een hooger prijsniveau dan op het oogenblik, tusschen de genoemde producten te bewaren. Bij het door de regeering gekozen stelsel wordt de margarine als zoodanig niet in prijs ver hoogd. In het mengproduct zal het element margarine denzelfden prijs behouden. Wat ge schiedt, is slechts menging der margarine met boter. Daardoor wordt een waar verkregen, waarvan alleen de boter mededraagt tot de vorming van het fonds, dat voor steun van het dat de arbeiders zooals de S. D. A. P. het hun zoo gaarne voorhoudt zich niet kunnen per- mitteeren, onverschillig te staan tegenover de productiekosten, hij erkende, dat men er niet af is met te zeggen, dat loonsverlaging de crisis niet wegwerkt, hij sloot zich volkomen aan bij dr. Kortenhorst, dat er gewerkt moet worden voor een geest van vertrouwvol overleg tusschen patroons en arbeiders. Minister Verschuur, die nog eens wees op den steeds nog toenemenden omvang van de cri sis en opnieuw constateerde, dat niet genoeg ge wezen kan worden op den ernst van den toe stand, heeftvoor de hoeveelste maal al dit zit tingsjaar? het standpunt der Regeering ten opzichte van mr. Knottenbelt's denkbeeld ont vouwd op sobere, doch duidelijke wijze. Overal waar de Regeering ten aanzien van de loonen, de huren, d# levensmiddelenprijzen, kortom heel het levensniveau, iets met haar beperkten in vloed kan bereiken, laat zij dit niet na. Zoo zal zij, omdat huurverlaging slechts kan worden ver kregen, wanneer het aanbod van goedkoope huurwoningen stijgt, bouwcredieten verstrekken, waarbij ter vaststelling van den prijs p. kubieken Meter lagere kosten voor alle factoren, die tot dien prijs leiden, berekend zijn. Zoo zet zij het overleg met Middenstandskringen voort en zorgt zij, dat er voldoende statistische gegevens zullen komen, waaruit onmiddellijk zal kunnen worden opgemaakt, in welks gemeenten nog te hooge kleinhandelsprijzen gangbaar zijn. Rechtstreeks ingrijpen echter, daarvan ziet zij terecht af. Hoe zou het trouwens, zoo vroeg de Minister den heer Knottenbelt, mogelijk zijn, b.v. ten aanzien van de collectieve contracten iets te beginnen? Er zouden bij ontbinding toch in ieder geval nieuwe rechtsverhoudingen geschapen moeten worden. En dit kunnenn alleen de betrokken organisaties. Tenslotte het vraagstuk der inflatie. De heer Kuiper was er radicaal tegen, omdat hij vreest, dat, verminderen wij de waarde onzer munteen heid, het buitenland uit hoofde van 't risico, dat het loopt, hoogere prijzen zal gaan vorderen voor de grondstoffen, die het ons levert. En minister Verschuur, wijzende naar Duitsch land, dat de inflatie heeft meegemaakt en thans met alle en de meest krasse middelen tracht te zorgen, dat het zoo iets niet een tweede maal behoeft te beleven, heeft er zulk een afschrik van, dat hij te kennen gaf, zelfs het discus sieeren over dit vraagstuk, zonder dat de deuren van het Parlement goed gesloten zijn, staatsge vaarlijk te achten. De motie-Knottenbelt is tenslotte ingetrok ken. Het was eigenlijk een zeer ongelukkig ge formuleerd product, om over te stemmen, en het ware doel, de gedachtenwisseling, was bereikt. De heer Hiemstra handhaafde natuurlijk de zijne. Zij komt blijkens de toelichting en ir. Albarda deed daar heden in een zwak speechje nog een schepje op op socialisatie neer. Mor gen velt de Kamer over haar het vonnis. DEN HAAG, 20 April '32. De Eerste Kamer heeft zich hedenmiddag in een korte vergadering vereenigd met de reor ganisatie van de Departementen van Binnen landsche Zaken en Landbouw en Arbeid, Han del en Nijverheid. Gelijk men weet, verhuizen de afdeelingen Landbouw, Visscherijen en Sta tistiek van Jhr. Ruys naar Mr. Verschuur, ter wijl deze laatste de Volksgezondheid, Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling van het Bezuidenhout ziet heengaan naar het Binnen hof. Jhr. de Gijselaar roerde nog eens de eigen aardige staatsrechtelijke kwestie aan, die de Staten-Generaal eigenlijk in een positie bracht, dat zij het hun voorgelegde ontwerp niet kon den afwijzen. Het regelt n.m. alleen eenige wisseling van juridische bevoegdheden, voort vloeiende uit het Koninklijk Besluit, waarbij van het in art. 77 der Grondwet geregelde pre rogatief der Kroon tot instelling van Departe menten gebruik gemaakt werd. De vrijzinnig-democraat Westerdijk gaf nog eens een laatsten wenk, om toch vooral een Directeur-Generaal van den Landbouw aan te stellen denkbeeld, waarover beslist zal wor den, als over de behoefte aan zulk een func tionaris in het nieuwe kader eenige ondervin ding zal zijn opgedaan en beval ook in den Senaat het door zijn partijgenoot Mr. Joekes in de Tweede Kamer aanbevolen stelsel aan, waarbij een apart economisch en een apart sociaal Departement naast elkander zouden staan en de Waterstaats-aangelegenheden, ge splitst in „droge" (Spoorwegen, Radio etc.) en „natte", over het Economisch Departement en Binnenlandsche Zaken gesplitst zouden wor den. De Regeering ziet van een dergelijke indee ling inderdaad de groote voordeelen in. En Jhr. Ruys herhaalde daarom nog eens de toezeg ging, reeds in de Tweede Kamer gedaan, dat de drie betrokken Ministers deze ideale oplos sing grondig zullen bezien en daarvan te zijner tijd, mogelijk bij de Staatsbegrooting van 1933, hunne bevindingen aan de Staten-Generaal zullen kenbaar maken. De communisten willen den arbeider be vrijden uit de klauwen van zijn uitbuiter en hem een hemeltje op aarde bezorgen; en met den werklooze meenen zij het niet minder goed: ook hem komt hetzelfde he meltje toe. Om in die richting iets te bereiken, dien de Wijnkoop verleden jaar zijn befaamd en eeuwig onvolprezen voorstel inzake werk- loozenzorg in: den werklooze vol loon, enz. Eerst n u is het wetsontwerp voor mon delinge behandeling gereed op de agenda der Tweede Kamer geplaatst, en „De Tri bune" vermeldt zulks, met de spijtige toe voeging: „Door de Communistische partij is dit wetsontwerp verleden jaar reeds inge diend." Inderdaad: het geschiedde op 26 Maart 1931. Meer dan een jaar lang duurde het dus, vóór het wetsontwerp voor behandeling ge reed kwam. Maar nu komt „Het Volk" iets verklappen: De argelooze lezer zoo zegt dit blad zal het hoofd schudden over zooveel gevoel loosheid der Kamer, die een wetsontwerp op de werkloosheid zoo lang liet liggen. Dien lezer echter is steeds de mededeeling ont houden, dat reeds 11 Mei het afdeelings- verslag over het wetsontwerp verscheen, dat Wijnkoop toen tot 18 December wacht te met de inzending zijner memorie van antwoord, dat door de klungeligheid dier memorie de rapporteurs-commissie nadere inlichtingen pas 5 Februari verstrekte. Met andere woorden: de voorsteller zelf drijft den spot met zijn eigen werkloosheid- ontwerp en dus ook met de werkloozen en wel door eindeloos treuzelen en door een jammerlijk-oppervlakkige wijze van schriftelijke behandeling. Dat zijn nu de redders der menschheid! veehoudersbedrijf zal aangewend worden. In verband echter met het feit, dat de aldus met margarine gemengde boter geconsumeerd zal worden door minder draagkrachtigen, zal deze te mengen boter tegen lager prijs beschikbaar zijn, dan de boter, welke door meer draag krachtigen als zoodanig genoten wordt. Deze menging brengt de consumptie van boter niet in gevaar en werkt in de richting van natio naal gebruik van een nationaal product. Tegelijk is voor het later weder opnemen van onze zuivelexporteerende rol noodzakelijk den uitvoer thans zooveel mogelijk in stand te hou den. Hierbij zal rekening behooren te worden gehouden met de omstandigheid dat de maat regelen van andere regeeringen dit niet weinig zullen verzwaren. Dit voor oogen gehouden moet worden aangenomen dat de export van boter, welke in de jaren 1929, 1930 en 1931 gemiddeld bedroeg ongeveer 37 millioen K.G., over 1932 slechts zal bedragen ongeveer 18 millioen K.G. Den uitvoer van deze hoeveelheid dan ook werkelijk mogelijk te maken is een der doel einden der voorgedragen regeling. Uit het te vormen crisis-zuivelfonds zal op alle melk welke onder controle verwerkt is een zoodanige toeslag worden verstrekt dat de netto opbrengst der melk van een zeker vetgehalte per K.G., een bepaalden richtprijs bereikt. Er moet gelegenheid zijn den richtprijs te toetsen aan de gegevens omtrent alle factoren, welke de productiekosten uitmaken. Als inkomsten waaruit het crisis-zuivelfonds zijn baten zal trekken, denkt de regeling zich de opbrengst van merken, welke tegen een prijs, variabel voor verschillende tijdvakken be schikbaar zullen worden gesteld. Er zal met kracht moeten worden gewaakt tegen het ge vaar, dat de prijsopzet zou worden verhaald op den leverancier van de melk. In het stelsel is opgenomen de mogelijkheid een gebod tot verwerking van melk in brood vast te stellen. De uitvoering van dit stelsel zal in handen worden gelegd van een rechts- '•soonliikheid bezittend lichaam, genaamd Crisis-Zuivel-Centrale in het bestuur waarvan vertegenwoordigers van alle bij dit complex van steunmaatregelen betrokken belanghebben den zullen zitting hebben. De Centrale zal de merken alleen verstrekken aan door haar alleen erkende producenten en importeurs van zuivelproducten en spijsvetten en aan evenzoo erkende margarineproducenten tegen betaling van een door den minister vast gesteld bedrag. De Centrale stort de opbrengst der merken in een dusgenoemd: Crisis-Zuivel-Fonds waarvan de baten op de aangegeven wijze zullen worden besteed. In het ontwerp is voorzien het expireeren der regeling, behoudens verlenging bij de wet, na een werking van ten hoogste drie jaar. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het bouwen van vijftien brug gen in gewapend beton in de Wieringermeer, met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de N.V. Cristiani en Nielsen's Gewapend Beton Maatschappij te den Haag voor 116.970. Woensdag 27 April zal de Eerw. Broeder No- lascus van Vliet O.FM. uit het klooster van Nieuwe-Niedorp zijn» zilveren kloosterjubilé vie ren. Het zal Broeder van Vliet, die in Noord- Holland zoovele vrienden telt, op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. De bloemenhandel aan de veilingen in het Westland is de laatste dagen meer gematigd geworden, vooral de aanvoeren van tulpen zijn niet zoo groot. Werden onlangs nog ongeveer 200.000 dozijn tulpen per week aan de Centr. Westlandsche Bloemenveiling te Honselersdijk verhandel, die hoeveelheid is nu de oogst uit de stookkassen vrijwel is beëindigd, tot onge veer 170.000 dozijn verminderd. De prijzen voor de tulpen varieerden yan 8—30 cent per dozijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5