.De vrouw» die hij niet kon verbeten Donkere Paden DE POSTKOOF TE DEN HAAG DE VU A DEN VAN HET BIJENDORP RADIO-PROGRAM HET NIEUWSTE SNUFJE DONDERDAG 21 APRIL Vier jaar geëischt DE RUN TE DEN HAAG Spaarders nog niet gerust MACHINIST GEDOOD Door eïectrischen trein gegrepen Vrijdag 22 April Minder geschikt voor toerisme FEUILLETON te Stijgende inleg by de Postspaarbank Een millioen twee ton terugbetaald LOMMER O? MARKEN! De perenboom krijgt gezelschap BRAND IN EEN MODEHUIS TE DORDRECHT MEISJE IN BRAND GERAAKT ALS DE MOTOR WEIGERT Een ongeluk dat goed afliep Aan de gevolgen overleden VAN EEN TRAP GEVALLEN Oude man kort daarop bezweken urn PAST OP MET RODENT! Uiterste voorzichtigheid geboden VERHAAL VAN DEN DAG Na baby-motor electrische fiets SMOKKELOORLOG LANGS OOSTGRENS Verscherpt douane-toezicht BENZINEBUS ONTPLOFT Spoedige hulp voorkomt grooten brand Boerderij afgebrand De vierde kamer van het Haagsche Gerechts hof behandelde Woensdag in hooger beroep de zaak tegen den 40-jarigen koopman J. H. A. K. die door de rechtbank aldaar is veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf wegens diefstal. Het betreft hier de in den avond van 29 Sep tember 1931 door twee mannen, zekeren J. en K., gepleegden postroof aan den van Lennep- weg, waarbij een postzak inhoudende ongeveer 18.000 door de dieven werd buitgemaakt. Beiden werden later gearresteerd. J. legde een Volledige bekentenis af, doch K. bleef halstarrig ontkennen en gaf een alibi, dat evenwel on juist is gebleken. Daarop stelde de officier van justitie, mr Blok, den verdachte J. buiten vervolging en hoorde hem als getuige in de zaak tegen K. Ter terechtzitting van de rechtbank bleef K. ontkennen, doch mede op de getuigenis van J., werd hij tot bovengenoemde straf veroordeeld Door den advocaat-generaal mr. J. A. de Visser waren in deze zaak 6 getuigen gedag vaard, terwijl van de zjjde van de verdediging, waargenomen door mr. M. H. Huijgens en mr. W. M. Nathans, 12 getuigen a décharge waren opgeroepen. Voorzitter van het Hof was jhr. mr. von Weiier, raadsheeren mr. Cart Budde en mr Bijven. Ook thans verklaarde verdachte de daad niet te hebben gepleegd. De advocaat-generaal mr. J. A. de Visser herinnerde aan de verklaringen vai) de beide postambtenaren, waaruit bleek, dat de auto niet werd afgesloten toen hij voor het kantoor aan den van Lennepweg stilhield. Voorts hoe een auto tot op 15 M. is gepasseerd en, op welke wijze de diefstal door K. geschiedde, en hoe door het opnemen van het autonummer door den besteller G. de huurders van dezen auto konden worden gearresteerd. Voor K. is het van belang zooveel mogelijk afbreuk te doen aan de verklaringen van J. Spr. wijdde eenige beschouwingen' aan de psychiatrische rapporten. Wat het uitschakelen van J. als verdachte aangaat, zeide de adv.-gen. dat het de justitie alleen te doen is geweest om de materieele waarheid en om den werkelijken dader van een ernstig misdrijf als het onderhavige te straffen. Spr. erkende dat J. psychopaat is, doch hij merkte op, dat diens verklaringen, afgelegd ten tijde dat hij nog niet wist, dat hij buiten ver volging zou worden geseld, volkomen klopten met de later door hem afgelegde verklaringen. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof eischte bevestiging van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij K. wegens den bekenden overval op den postauto aan den van Lennep weg te Den Haag werd veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Arrest 4 Mei a.s. eveneens doorgezet. Ook hier stond reeds vrij vroeg publiek, echter in veel geringer aantal dan aan het hoofdkantoor. De bijkantoren betaalden uit tot bedragen van ten hoogste 500, hoewel de spaarbank slechts verplicht is tot onmiddellijke uitbetaling van 100. Aan het hoofdkantoor werden echter alle be dragen uitbetaald. Voor de loketten ging alles zeer rustig toe en ook het publiek, dat buiten uren moest wach ten, hield zich zeer kalm. Politie-toezicht zorgde er voor, dat onge- .venschte elementen verre bleven. Bij informatie of de onrust, welke thans on der het publiek heerscht met betrekking tot de Nutsspaarbank, van invloed is op de inlagen bij de Rijkspostspaarbank, werd ons wat 's-Gra- venhage betreft, het volgende medegedeeld. Sedert de deconfeture van Scheurleer is hei aantal inlagen in de Postspaarbank sterk toe genomen. Werd er in normale tijden per dag 50 a 70 mille ingelegd, de laatste dagen bedroeg dit reeds 90 a 130 mille en vooral Dinsdag was dit bedrag sterk gestegen. Het beliep toen "15.000.Ook het aantal nieuwe boekjes, dat aangevraagd werd, 'as belangrijk meer dan normaal. Er zijn Dinsdag 2016 posten uitbetaald, waar onder 94 posten, die geheel ingetrokken worden. In totaal werd. uitbetaald door het hoofdkan toor en alle bijkantoren te zamen f 1.184.200. Hiertegenover stond een inlage van f 43.100. De directie van de Nutsspaarbank heeft voorts besloten aan het hoofdkantoor door re blijven gaan met directe uitbetaling, ook van groote bedragen, zonder den stabielairen opzeggings termijn te eischen. Aan de bijkantoren echter ban met het oog op de personeelbezetting, niet aan deze opvragen voldaan worden. Daarom heelt men besloten aan de bijkantoren tot f 500 uit te betalen. Aan het hoofdkantoor kan men zich echter voor de grootere bedragen vervoe gen. In verband met de overstelpende werkzaam heden, wflke het gevolg zijn van den abnorma- len toestand zal de bank tot nader bericht des avonds voor het publiek gesloten zijn. De Bank heeft vérstrekkende maatregelen ge troffen om haar directe liquiditeit te verzeke ren. Er lag anderhalf millioen voor directe uitbe taling gereed. Meer opvragen is, met het oog op den tijd, practisch niet mogelijk. De directie der Bank deelde nog mede, dat er slechts een enkele inlegger is van f 10.000. Voor het overige zijn de inlagen kleinere be dragen. Per boekje is ongeveer f 350 gemiddeld ingelegd. De run op de Nutsspaarbank te 's-Graven- hage is Woensdag heviger nog dan Dinsdag i - voortgezet Aan het hoofdkantoor aan de Rl- 1 viervischmarkt stonden omstreeks half vijf in den ochtend al menschen in de rij. Eerst werden geholpen zij, die Dinsdag niet meer afgeholpen konden worden en aan wie een volgnummer was uitgereikt. De rij van wachtenden was eenige menschen dik en reikte tot aan de Laan. Naar schatting waren er omstreeks negen uur zeker toch een 1500 spaarders, die hun geld kwamen opvragen. De politie zorgde, dat voortdurend kleine groepjes binnen konden gaan. Aan de verschillende bijkantoren heeft de run De trots van het eiland Marken was tot op heden de ééne simpele pereboom, die moei zaam het bestaan rekte in den domineestuin op Mekeuref (Monnikenwerf). Men vertrouwt, dat na de afsluiting der Zuiderzee geen winter- overstroomingen meer op het eiland te duchten zijn en heeft daarom besloten een dertigtal boomen en heesters te planten. In de modemagazijnen der N. V. Bischoff, aan de Voorstraat te Dordrecht, is brand uitgebroken in het amesmantels- en japonnen- magazijn, tevens atelier, gelegen op den zol der. Het atelier brandde geheel uit. Het blusch- water heeft veel schade aangericht in de beneden liggende verkoopafdelingen. Oorzaak onbekend. Dinsdagavond omstreeks kwart vóór twaalf is op het spoorwegemplacement van het D. P.- station te Rotterdam een emsig ongeval ge beurd. De eerste machinist bij de N. S„ J. K., wonende in de le Middellandstraat, begaf zich na zijn dienst volbracht te hebben huis waarts. Hij ging hierbij langs de 'poorbaan ten einde deze bij den Essenburgersingel, in welker nabijheid hij woont, te verlaten. Vlak bij genoemden Singel is hij van achte ren door een eïectrischen trein van den dienst Rotterdam—Amsterdam gegrepen en op slag gedood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht Maandag geraakten op tot nog toe on verklaarbare wijze de kleeren in brand van de 18-jarige G. Klompenmaker, dienstbode van mevr. Meier, te De Rijp, Hevig brandend snelde het meisje de straat op, waar ze werd opgevangen door den heer H. Marees, die zonder zich te bedenken met haar in het water sprong. De kantoorhouder van het postkantoor, de heer D. Spaarman, snelde ter hulp met dekens, doch moest bei den gaan helpen, uit eht water te komen. Oogenblikkelijk werd het meisje in een deken gewikkeld en het postkantoor binnengedragen, terwijl dr. G. J. Jebbink, direct ontboden, ter plaatse de eerste hulp verleende en haar daarna wegbracht naar een der ziekenhuizen te Purmerend. Naar wij vernemen, bestaat er gelukkig geen direct gevaar, hoewel het meisje, vooral aan het onderlijf, ernstige brandwonden had ge kregen. Woensdagmorgen omstreeks half 12 vloog het militaire Fokkertoestel C 6 No. 620 op onge veer 500 Meter hoogte boven Amersfoort, toen de motor plotseling afsloeg. De bestuurder, ser- geant-n.aj. J. J. Buwalda, wilde een noodlanding maken. Op ongeveer 300 Meter hoogte begon de motor evenwel weer te loopen. Hij ging toen met het zoeken van een landingsterrein door, doch de motor weigerde opnieuw. De noodlan ding mislukte daardoor met het gevolg, dat het toestel op een terrein nabij het Borneoplein neerstortte. De beide vleugels werden totaal versplinterd, terwijl de motor geheel in den neus van het vliegtuig drong. De bestuurder kreeg slechts eenige lichte verwondingen aan het oog. Het toestel, dat gedemonteerd zal moeten wor den, is onder bewaking gesteld van de infante rie te Amersfoort. De 7-jarige O. v. d. H., uit de Viljoenstraat te Den Haag, die Dinsdagmiddag op den De La Reijweg door een auto werd aangereden en in zorgwekkenden toestand naar het Roode Kruis Ziekenhuis werd vervoerd, is aldaar over leden. Ook het meisje M. v S. uit de van Swinden. straat te Den Haag, dat in de Newtonstraat door een auto werd overreden en naar dit ziekenhuis was overgebracht, is overleden. Bij het slaan van een spijker in den muur had de 83-jarige landbouwer C. S. te Schoon hoven het ongeluk van een hooge trapleer te vallen. Met zware inwendige kneuzingen werd de man zijn woning binnengedragen. Hij is aan de gevolgen overldden. llllilllllllllllllllMlllllllllllll 81. „We moesten de kokosnoot, gevuld met wespen, maar naar de koningin brengen," zei Jaap tegen de andere bijen en dat vonden ze een reuze leuk Idee. Er werden wieltjes onder de noot gemaakt en in een versierden optocht trokken ze kalm naar het bijen paleis. De koningin, die al gehoord had hoe mooi Jaap al de wespen gevangen had, kwam zelf naar hem toe om hem een hand te geven. 82. „Kom ln mijn vertrek." zei de Koningin tegen Jaap en ze knikte hem vriendelijk toe. „Je krijgt twee medailles voor deze vangst," zei de koningin en ze spelde er weer 'n paar op den hoogen zijden hoed van Jaap. Er zaten er al aardig wat op en Jaap vond, dat le er geweldig tteftig uit begon te zien. „Als ik zoo doorga zal lk nog beroemd worden," dacht Jaap en dankte onderdanig de koningin. 6.25 8.00 8.00 11.35 12.50 I.45 2.50 5.20 5.50 7.05 7.10 7.45 10.45 11.00 11.00 11.50 10.00 10.30 11.15 II.20 11.20 11.20 12.00 12.05 12.15 12.20 1.50 2.30 2.30 3.00 3.35 4.00 4.20 4.20 4.20 5.00 5.30 5.50 7.15 7.20 7.20 7.20 7.50 7.50 8.00 8.05 8.20 8.20 8.30 8.35 8.55 8.55 9.30 9.30 9.05 10.05 10.20 Gramofoonplaten Langenberg (473). Huizen. Hilversum. Brussel (508). D aventry (1554) Huizen. Daventry (1554). Brussel (508). Brussel (338 en 508) Parijs (1725). Rome (441). Huizen. Hilversum. Huizen. Hilversum. Par«s (1725). Concerten Huizen K.R.O. K.R.O.-Kunstensemble. Hilversum V.A.R.A. V.A.R.A.-Septet o.l.v. Is. Eyl. Hilversum V.A.RA. Vervolg V.A.R.A.- Septet. Daventry (1554) Emanuel Storkey's orkest. Kalundborg (1153) Concert O. Fes- sel's orkest. Langenberg (473) Populair concert uit Frankfurt. Hilversum A.V.R.O. Omroep-Klein orkest o.l.v. N. Treep. Daventry (1554) Orgelconcert door Herbert Dawson. Huizen K.R.O. K.R.O.-kwintet o. 1. v. Piet Lustenhouwer. Langenberg (473) Concert oi.v. Easoldt. Kalundborg (1153) Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. Huizen. K.R.O. Haydn door Suze Proot. Hilversum A.V.R.O. Omroep-Kamer- Orkest oJ.v. Hemmes. Huizen K.R.O. Liederen en piano recital door Boris Pelsky en Annie Somers. Daventry (1554) Moschetto's orkest. Hilversum VA.R.A. Piano-recital door Joh. Jong. Langenberg (473) Concert uit Mun- chen oJ.v. E. Klos. Brussel (508) Concert o.l.v. Fr. André. Brussel (338) Concert Goethe-Her- denking. Hilversum V.A.R.A. Concert V.A.RA.- orkest o.l.v. H. de Groot. Huizen K.R.O. Concert K.R.O.-Kwar- tet. Daventry (1554) Lafitte speelt De- bussy's Piano-composities. Hilversum V.A.R.A. Vervolg V.A.R.A.- orkest. Kalundborg (1153) Engelsche mu ziek o-l.v. Reesen. Brussel (338) Concert o. 1. v. Meule- mans. Z e e s e n (1635) Ilja Livschakoff en zijn orkest. Daventry (1554) Populaire ouvertures door het B.B.C.-Theater. Orkest o.l.v. Woodgate. Langenberg (473) Kamerkoor, Kin derkoor en Werag-orkest o.l.v. Zimmer man. Huizen K.R.O. K.R.O.-orkest o.l.v. Joh. Gerritsen Rome (441) „Grafin Maritza" Operette van Kalman. Orkestleiding Alberto Pao- letti. Brussel (508) Max Alexy's orkest. Brussel (338) Vervolg Concert Bel gisch programma. Hilversum V.P.R.O Concert Anat. Knorre (viool) en Fry. Knorre-Dornay (piano). Kalundborg (1153) Cello-solo door K. Dietzmann. Daventry (1554) Kamermuziek. Met medewerking van Moggridge (piano) en het Sponcer Dyke Strijkkwartet. Kalundborg (1153) Moderne Ameri- kaansche Negerlyriek door Knud Heg- lund. Hilversum V.P.R.O. Vervolg Concert. Kalundborg (1153) Concert o.l.v. Reesen. Zeesen (1635) Dansmuziek door Adal bert Lutter en zijn orkest. Hilversum, Vaz Dias. Eysoldt. Daventry (1554) Savoy Hotel Or- pheans. Tooneel en Opera 8.05 Rome (441) „Grafin Maritza" operette van Kalman. Voordrachten 11.30 Huizen, K.R.O. Voor zieken en ouden van Dagen. 7.10 Huizen, K.R.O. Esperanto-praatje. Persberichten 9.30 Huizen, Vaz Dias. 10.03 Hilversum, Vaz Dias. De Directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Den Haag bericht ons, dat daar ln de laatste weken drie gevallen van ver giftiging door Rodent zijn bekend geworden. Dit Rodent is een muizenverdelgingsmiddel, waarin ook voor menschen giftige stoffen aan wezig zijn. De directeur waarschuwt daarom bij het gebruik van deze stof de uiterste voorzich tigheid in acht te nemen en er vooral voor te waken, dat het middel niet in verkeerde magen terecht komt. Geleidelijk viel de avond. Heel de natuur ademde rust en vrede. Ook in de heerenkamer van het zomerverblijf van de familie Van Noor den heerschte een atmosfeer van kalmte. De aan den westelijken horizon wegzinkende zou zond haar laatste nog slechts zwakke, stralen door de twee groote ramen het ruime, luxueus gemeubileerde vei trek binnen en tooverüe daar op alles een wonderen, gouden glans. Stil was het, zoo ve /ai alle groote stadsgewoel, waar geen getoeter van voortjakkerende auto's weer klonk, waar geen luidruchtig bellende trams voorbijreden, nócn drommen menschen zich her- en derwaarts spoedden: het was een sfeer, waarin de menschen zich dichter tot elkander gedreven voelen en onwillekeurig geneigd zijn hun hartsgeheimen en intiemste gedachten bloot te leggen. Langen tijd hadden Bob van Noorden en zijn gast Herman Koenen zwijgend tegenover elkan der gezeten; ieder was in zijn eigen gedachten verdiept. Nog slechts heel kort waren zij vrienden. Een goed half jaar geleden hadden zij bij gemeenschappelijke kennissen elkaar ontmoet en allengs was er vriendschap tus- schen hen ontstaan, die meer en meer was ge groeid. „Je moet me 4pch eens vertellen Herman," aldus vei brak Boo de stilte, „waarom je niet getrouwe bent.' „Dat is met een paar woorden gezegd: de vrouw, die ik wilde hebben, verkoos een ander boven mij.' „Maar dat ls toch geen reden om niet een ander te trouwen. „Voor mfi wei; de vrouw, die ik liefhad, en nog steeds heb, is een zeer bijzondere." ,,Jouw woirdei' Herinneren mij weer aan mijn verkeeringstüd,' dwaalue Bob af. „Het was toen heelemaal niet onmogelijk geweest, dat ik een gelijk lot als jij zou zijn ondergaan. Mijn meisje had buiten mij nog een bewon deraar, die in het buitenland was. Waarschijn lijk legde het feit, dat ik met haar in dezelfde stad woonde wel eenig gewicht ten mijne gun ste in de schaal. In elk geval, heb ik gezege vierd; zij is miin vrouw geworden. Maar propos. Herman, om op jou terug te komen, de tijd waar jij van spreekt is zeker ook al lang geleden; zoo heel jong ben je tenminste niet meer." .Bijna twintig jaar zijn sinds dien verloopen. De tijd had de wonde wel eenigszins geheeld, maar plotseling is zij weer opengerukt." „Hoe dat zoo?" ^Wel zooals je weet, ben ik ruim een jaar geleden uit Amerika naar Holland gekomen. Nu heb ik haai plotseling wéér gezien." „Is zij gelukkig getrouwd?" „Ja, heel gelukkig." ,.En nog steeds kan je geen ander dan haar liefhebben?" „Neen, doe wat dat betreft geen moeite; het zal je toch niet baten. „Is die vrouw dan zoo beminnelijk en mooi, dat je haar voor geen ander kan vergeten?" ,,Ja, zoo is het." „Ik verzekei je anders, dat je je kan vergis sen. Ook ik vona vroeger mijn vrouw de mooiste de beste en de uefste van de wereld. Ik zou gestorven zijn als zij mij niet gewild had. Maar men went aan alles- ik heb haar nog zeer lief, maar tóch bemerk ik nu ook haar gebreken." „Welke?" „Mathilde is bilvoorbeeld jaloersch." „Daar moest je blij om zijn: het is een be wijs van lief"e." „Maar ik paf heelemaal geen aanleiding tot jaloezie. We dwe'en echter heelemaal van ons punt van uitgang af. Je moet trouwen Herman. Je bent nu bijna veertig, en kunt toch niet je heele leven vrijgezel blijven. „Zwijg daar nu maar over, Bob; ik trouw niet." „Beschrijf mij het uiterlijk van die vrouw, die je niet vergeten kunt, eens. Was zij den laats ten keer, dat je haar zag nog zoo mooi?" „Ja." „En hoe gedraagt ze zich tegenover jou." „Vriendelijk, zonder meer." „Je bent dus vast besloten, haar ondanks ïlles te bliiven liefhebben?" -Ta" „Maar Herman'. Dat is toch te gek! Er zijn toch zooveel vrouwen: jongere, mooiere, betere!" „Bij onze vriendscnap Bob, laten we er niet verder over spreken." ,,Nog één ding Herman: wie is deze vrouw, die dooi al die jaren zoo'n diepen indruk op jou heeft achtergelaten?" „Wat baat het, of ik je dat nu al vertel?" „Je bent toch mijn vriend, Herman. Misschien ken ik haar. Wellicht, dat ik je kan troosten." „Welnu, ais je het dan met alle geweld wilt weten: het is jouw vrouw" De fiets, of zooals men in Amsterdam in navolging van de politieele autoriteiten bij voorkeur pleegt te zeggen het rijwiel, heeft al eo heele ontwikkeling doorgemaakt. Hooge, zware, even moeilijk te bestijgen en te berijden vehikels hebben plaats gemaakt voor lichte karretjes, waarop zoowel grijsaard als jongeling zich snel en geriefelijk kan ver plaatsen en die dan ook zeer terecht een groote volgens sommigen zelfs te groote populariteit hebben verworven. Het nieuwste tot nu toe was het voor onge- a .aernalf jaar geleden op de markt ver schenen „rijwiel met hulpmotor", in de wande ling ploffiets genaamd, welke vinding eveneens in vrij korten tijd de genegenheid van het pu bliek wist te winnen, vooral bij dat deel van de rijdende massa, dat de fiets niet juist voor zijn plezier pleegt te gebruiken. Voor dezelfde categorie lijkt ons ook de nieuwe vinding zeer geschikt. Men kan er tachtig kilometer achter elkaar op rijden en dan pas behoeft de accu te worden gevuld. Dat daarmee ongeveer een geheele nacht heengaat, kan een bezwaar lijken, maar is dit voor degenen, die de electrische fiets alleen bezigen voor betrekkelijk kort gebruik men moet wel den geheelen dag van negen tot vijven onafgebroken rijden om dien afstand af te leggen toch niet onoverkomelijk. Wel laat deze omstandigheid het aanzien dat, de elec trische fiets in het toeristenverkeer zeker niet de gewone en stellig niet de motorfiets zal ver dringen. De accu is vóór de trappers in een bak be vestigd, de aandrijf motor zit, zooals ook bij vele der ploffietsjes het geval is, achter het zadel. Alles goed zal men zeggen, maar op hoeveel kan zoo'n electrische me komen te staan. Be rekend is en nu geven we de termen van de fabrikanten, dat de fiets zeker niet voor minder dan ƒ230 zal zijn te leveren. We zullen af moeten wachten of dit nieuwe product van Nederlandschen bodem erin zal gaan. De rijwielfabrikanten hebben er blijkbaar wel hoop op, want zij zijn reeds met de fabricatie begonnen en slechts enkele verbeteringen wor den nog gezocht, waarna het nieuwe product in xdel zal komen. 't Opent vele mogelijkheden. We zullen nu aan elkaar kunnen schrijven: „Ik hoop te om streeks elf uur per electrische te uwent te arriveeren en de familie zal naar het station gaan om u af te halen". Het politierapport zal zinnen bevatten als: Een op een rijwiel gezeten burger (vermoedelijk zal dit moeten worden op een gewoon rijwiel en misschien later nog op een doodgewoon rij wiel) werd aangereden door een burger die ge zet enwas op een rijwiel met hulpmotor, die op zijn beurt moest uitwijken voor een fietser, die een rijwiel bestuurde, gedreven door elec trische kracht. 't Kan mooi worden. Eén ding is niet verontrustend, ze zullen hoogstens 22 K.M. halen per uur en als je meetrapt dertig, een snel- heidje, waar Linart, van Kempen en Pijnenburg en zelfs Piet Moeskops hartelijk om zullen lachen. Maar die vooralsnog genoeg zal blijken om het gevaar op den weg niet al te zeer te vergrooten. Laten we t beste er van hopen en den Neder- landerschen ondernemers, mitsgaders den toe- komstigen verbruikers er „veel pleizier" mee wenschen. Wat volgt? Dezer dagen kwamen de douanebeambten va. het grensdistrict Düsseldorf bijeen, om de mogelijkheid van nieuwe maatregelen tegen de smokkelaars onder de oogen te zien. Voor dit district, waar de smokkelhandel weliger bloeit dan op andere plaatsen, werd versterking van de douane dringend noodzakelijk geacht. De nieuwe beambten hebben reeds succes ge had. Zij verrasten een smokkelbende, die dade lijk aan den haal ging met achterlating van den buit. De beambten vuurden op de vluchte lingen, waarbij een smokkelaar zwaar getrof fen neerstortte. Er schijnt ook een dubbel gepantserde auto in gebruik genomen te zijn door een bende, die Arcen als haar middelpunt heeft. Dinsdag ontstond te Oost op Texel brand ln de woning van den heer Penijn, doordat de vrouw des huizes een benzine-kooktoestel vul de, waarvan de vlam nog niet geheel was ge doofd. Wegens zonlicht had zij dit niet kunnen waarnemen. De vlam sloeg ln de benzine-bus, die sprong waardoor de brandende benzine over den vloei liep. Onmiddellijk stond alles in lichterlaaie. De woning was met riet gedekt. De ter hulp gesnelde buren trokken dit riet er dadelijk af waardoor het dak geen vlam vatte. Met vereende krachten was men den brand spoedig meester. De keuken brandde geheel uit en ook het schotwerk van het achterhuis werd door het vuur vernield. Verzekering dekt de schade, zoowel die aan het huis als aan den inboedel. De met stroo gedekte boerderij van W. Prik in de Berghemsche Heide te Berghem is afge brand. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. «uauuuiuuiinnimminiiiini EuuuuBuiaiunliiiiliiiiiimiiuuumiIuiii]liliiiiuiiiiiiiuli]iiiiiiuiiniuiiiui!iiimiiiiiiiiiiiiiimniiiiiuunmia 39 Carina zette haar hoed op, trok haar bont mantel aan en deelde haar tante mee, dat ze even wenschte uit te gaan. Ik zal niet lang uitblijven en ik hoop, ®at Innoncentje niet wakker worden zal. En ony zal wel zoet zijn, nietwaar, kindje als uJe bij tante Nora laat? 2e bukte zich en omhelsde Tony, die haar Jerzekerde, dat ze heel braaf zou zijn bij tante Murray, 2e was ongeveer een half uur afwzig, en «aar tante dacht wél, dat ze voor Peter bidden in een of andere kerk. In de droevige om- tandighe-den van het laatste jaar bad ze steeds jaeger en veelvuldiger dan lady Murray zich °h herinneren, dat Carina in hare jeugd had «edaan. Gedurende Carina's afwezigheid kwam een beier telegram van Jim, waarin hij mededeelde, amiddenyk naar Rome te komen na de be- j^arenis, om den laatsten December met hen te nnen doorbrengen. Deze nieuwstijding maakte lady Murray niet ongeruster dan de vorige. Ze vroeg zich af, in welke stemming, betrouwvol of nog strenger en hardvochtiger dan ooit, Jim in Rome zou ver schijnen. Maar één van beide moest het zijn: hij moest óf zich met Carina willen verzoenen en haar mee naar Linfold terug willen nemen, óf hi) was van plan Tony te komen opeischen. Tante Nora vroeg zich eveneens af, of hij ooit iets over de geboorte van den kleinen Innocent had vernomen. Wat Carina betrof, deze had het feit voor iedereen verborgen ge houden, en Jim zelf was op Linfold zoo terug getrokken geweest, dat hij geen der oude ken nissen uit Rome meer had ontmoet. Tevens was nde baby geboren, toen het meerendeel der En gelsche gasten naar het vaderland was terug gekeerd. Maar indien Jim nu kwam, zou hij ver nemen, dat hem in den tusschentijd een zoon geboren was. De mogelijkheid echter, dat hij Langs donkere Paden 49 haar, nu van beide haar kinderen kwam bé- rooven, was niet denkbaar, zelfs niet waar het Jim Mallory betrof. De smart over het verlies van zijn zoon mocht hem al vermurwd hebben, maar van den anderen kant had men toch ook reeds vaak ge noeg ondervonden, dat zij Juist een ontembaar karakter nog ontembaarder had gemaakt, en in het onderhavige geval was het te verwachten, dat ze de laatste uitwerking op Jim Mallory zou hebben. Het was een angstig oogenblik. Binnen een paar dagen zou hij bij haer zijn. Ze vroeg zich af, hoe Carina het nieuws op zou nemen. Even voor de lunch keerde Carina terug. Ze was kalm, doch op haar gelaat vertoonden zich nog de sporen van vergoten tranen. Ik heb een H. Mis besteld voor de ziele- rust van Peter, voor morgenochtend half acht. Komt ge met me mee, tante Nora? Natuurlijk doe ik dat, liefste, antwoordde lady Murray. Carina begaf zich naar haar slaapkamer om zich van hoed en mantel te ontdoen. Toen ze terugkwm sprak lady Murray op aarzelenden toon: Ik heb een ander telegram van Jim gehad, kindlief. Lees het zelf maar. Hij komt spoedig hierheen. Carina werd opeens doodelijk bleek: Komt hij hierheen! vroeg ze. Ja, hij vertrekt vandaag nog. Over twee dagen zal hij hier zijn. Juist den laatsten dag van het jaar. Carina zonk de moed ln de schoenen. Hij komt Tony bij me weghalen, dacht zij. Doch zij sprak haar vermoeden niet uit. Ze liep op kleine Tony toe en nam haar op den schoot. Deze was een lieftallig kindje, dat gaarne ver troeteld werd, en wel een klein beetje jaloersch was op haar kleine broertje, wanneer moeder Innocentje tegen zich aandrukte; vooral wan neer het kleine dreumesje huilde was zij boos op hem. Wanneer ze zelf ondeugend was en huilde, behoefde haar moeder slechts te zeggen: Neen, ik kan je geen kusje geven vooraleer je weer heelemaal zoet bent. Maar deze maatregel kon op Innocent niet worden toegepast, die Juist Integendeel meer werd gekust naarmate hij harder schreeuwde. Ge ontvangt hem natuturlijk? zei lady Murray, op eenigszins drogen, achterdochtigen toon. Carina sprak lusteloos: Hij heeft er recht op. Ik ben zijn vrouw. Ik hoop, dat hij 't mij niet te moeilijk zal maken. Ik geloof dat het hem veel genoegen zal doen te vernemen, dat hij een zoon heeft, merkte lady Murray op. Carina schudde het hoofd. Niets zal hem ooit kunnen troostten over het verlies van Peter. Die was het eenige bezit waarom hij ooit bezorgd was. Toch heeft hij jou ééns voor Peter ge steld, merkte lady Murray op. O, dat heeft niet lang geduurd, tante toen hij meende me lief te hebben. Maar zoo dra Peter zijn verlangen te kennen had gege ven, katholiek te worden, heb ik het verschil gezien. Toen telde alleen Peter. Ik heb hem er nooit minder om liefgehad, want ik begreep h„t volkomen. Peter was mijn bijna even dierbaar als mijn eigen kinderen. Het was dikwijls zeer moeilijk voor mij om partij te kiezen voor Jim, wanneer zij oneenigheid hadden. Ik gevoelde steeds meer neiging om die van Peter te kie zen. Niet omdat Peter altijd gelijk had, doch omdat ik zoo innig veel van den goeden Jon gen hield. Wanneer Carina dacht aan de manier, waar op Jim was heengegaan, keerde al haar vrees met één slag terug. Ze zag hem nog, als ge beurde het op 't oogenblik, met zijn sterk, mannelijk gelaat, vol verontwaardiging toen hij haar verliet, alsof zü het was, die 'hem het grootste onrecht aandeed, toen hij haat verliet, zooals zij dacht, voor altijd. Toen had zij be grepen, dat zijn liefde voor haar dood was. Het was een hartstocht geweest van korten duur, hevig en onbeduisd bijna, doch nimmer volko men eerlijk. En hij had haar hart gebroken, even zeker als hij het hart van zijn eerste vrouw, Iris, gebroken had. Waarvoor denkt gij dat komt, tante Nora? vroeg zij. Ik zou zoo denken, om jou te zien, zei lady Murray, die voor geen geld ter wereld haar eigen vrees aan hare nicht wilde openbaren. Het diende nergens voor, Carina het hoofd op hol te jagen door het opperen van allerlei moge lijkheden vóór den tijd. Uitsluitend dóórvoor? In de stem van mevrouw Mallory klonk twij fel. Welke andere reden zou hij dan kunnen hebben? Z Ik vroeg me af.... Carina, ik hoop dat je mijn raad opvolgen en lief en hartelijk meelevend hem zult zijn. Er kan zooveel afhangen de manier waarop je hem ontvangt. Als vergiffenis verlangt, schenk hem die dan. moet zwaar lijden en het feit, dat hij zich tot jou wendt te midden van zijn lijden, moet toch iets te beduiden hebben. Ik weet het wel, hij heeft zich afschuwelijk gedragen, onvergeeflijk bijna, maar hij is er zwaar voor gestraft. Het scheen Carina, dat het anders zoo zacht zinnig gelaat van haar tante een harde uit- zult met van hij Hij drukking kreeg, doch zij antwoordde niet. Vrees, smart en vreugde streden te zeer in haar binnenste om den voorrang. Jim keerde tot haar terug, als het ware over het graf van zijn zoon. Indien Peter nog geleefd had, zou zulk een ontmoeting er eene zijn geweest van de meest innige, gemeenschappelijk genoten vreugde. Maar dan verjoeg weer de angst, die slecht ste der raadgevers, zoowel de vreugde als de smart, en tooverde haar de hartverseheurend- ste tooneelen voor den geest. Jim kwam Tony van haar weghalen! Hij wilde niet alleen, zonder kinderen om zich heen, leven in dat groote huis. En hij zou ook zeg gen, dat hij recht had op den jongen! Ja, Carina was bang voor Jim in zijn groote smart. Hij kon gevaarlijk zijn als een gewond dier. Deze beproeving toch moest hem tot in het hart h'ebben getroffen. Zoo trotsch was hij op Peter geweest; zóó lief had hjj hem gehad: zoo hartstochtelijk had hij alle hoop op Peter ge vestigd, die zijn opvolger zou zijn op Linfold En nu had hij 't liefst wat hij bezat verloren. Ze deelde zijn smart, want ook zij had voor den lieven Jongen een diepe, echt moederlijke toegenegenheid gekoesterd, en die toegenegen heid was wederkeerig geweest, een intieme, hoogvereerende verhouding als die van een zoon tot zijn moeder. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7