DE „DÏCTATUUR-AZANA Sovjettroepen nabij Mandsjoerije Grooter dan Sint Pieter KWALITATIEVE ONTWAPENING Het gaat scheef in Memel Het nieuws van heden Malaria-epidemie in Natal 'N HANDIG POLITICUS De theoretisch sluitende begrooting RECHTSZAAL INGESTORT Vijftien lijken geborgen Al Capone vraagt vrijlating ROODE LEGER PARAAT Staat van beleg aan de grens van Mandsjoerije SPANNING TE GENEVE Duitschland waarschuwt mogendheden DE OVERSTROOMING IN JOEGO-SLAVIË Heele gemeente verdwenen Amiy prooi der bandieten? ^2 APRIL 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18056 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN. Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde pri jzen.Voor de kleine annoncesOmroepers zie de rubriek 99 Geen vrees voor revolutie HET BELGISCH KROON PRINSELIJK PAAR Te Makassar aangekomen Kathedraal-plan te Liverpool Het Weer Tegen terugbezorging van de baby Amerika aan Ruslands zijde? EEN MARAHADJA OP HET VAT1CAAN Een Marahadja op bezoek bij den Heiligen Vader. Het hooge gezel schap in de Loggia van Raphael Engelsch voorstel betreffende afschaffing van zekere aanvalswapenen Frankrijk in 'n lastig parket Intermezzo Amerika vóór het Engelsche voorstel Stimson spreekt duidelijk Tardieu, die Woensdag onver wachts naar Genève vertrok Het Amerikaansche ontwapeningsvoorstel Wie zijn de dwarsboomers? Contact tusschen Japansche en Russische consulaten Moioloff over vrede NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE stemmen, die van een „dtctatuur- Azana" spraken, worden steeds talrijker. Dat kan niet verwonderen. Azana, de mi nister-president, regeert mèt een Cortes- meerderheid, maar hij doet het op de wijze van een dictator. De wet, „ter verdediging der re publiek" geeft hem buitengewone bevoegdhe den, en hij weet zich daarvan te bedienen. Practlsch stelt hij de grondwet ter zijde. Een beroep op de omstandigheden en het „gezonde verstand" maakt alles goed. Niemand zal ontkennen, dat Azana een handig politicus en een krachtig bewindsman is. Hij zou er zeker niet in geslaagd zijn een vrij desparate Cortes-meerderheid aan strak- ken teugel te houden als hij het niet was. Een minder doortastend en energiek staatsman zou sinds lang zijn votum van wantrouwen hebben thuis gekregen en het veld hebben moeten rui men. Maar Azana handhaaft zich en veroor looft zich uitlatingen, die een ander duur te staan zouden kunnen komen. Hij is er niet bang voor met het „recht" een loopje te ne men en hij slaagt er in zich na een sportieve boutade op dit stuk de lachers op zijn hand te krijgen. Ossorio Gallerdo heeft Azana reeds bij Mussolini vergeleken: anderen stellen hem met Primo de Rivera op één lijn. De minister-pre sident lacht er wat om. Toen Assorio Gallerdo hem zijn „anti-juridische maatregelen" ver weet men kan het nauwelijks gematigder zeggen! antwoordde de voorzitter van den Ministerraad koeltjes: „Ik weet niet of mijn maatregelen juridisch zijn of niet, maar tóch weet ik, dat ze in over eenstemming zijn met de voorschriften van het gezond verstand". En de Cortes-meerderheid lachte voldaan! Een dier niet-juridische maatregelen was de schorsing van „El Debate", dat zeker de regee ring bestrijdt, maar het op waardige nooit- kwetsende wijze doet. Twee maanden lang heeft Azana de herverschijning van het groote katholieke dagblad weten te verhinderen; voor een paar weken heeft hij, genadiglijk, de schor sing opgeheven. Willekeur van de ergste soort! Want „El Debate" is niet veranderd en heeft onmiddellijk de vroeger begonnen serie arti kelen tegen de uitwijking der p.p. Jezuïeten voortgezet. Hoe lang zal het blad thans met rust gelaten worden? Vermoedelijk tot Azana opnieuw de wenkbrauwen fronst en zich het nuttig bestaan van de wet tot bescherming der republiek herinnert. Dat Azana zich in den presidentieelen fauteuil zoo op zijn gemak voelt, heeft zijn goede redenen. Voor een revolutie in het land behoeft hij niet te vreezen. De syndicalisten kan hü baas en de communisten zullen zijn rust niet ernstig storen, zelfs al is Casanellas op vrije voeten. Het leger, dat vroegere regee ringen steeds zoo groote zorg baarde? Het leger, d. w. z. de officieren, zijn machteloos. Azana is het gelukt en dat getuigt voor 's mans bijzondere kwaliteiten het leger als politieke factor volkomen uit te schakelen. In den zomer van het vorige jaar kwam Azana tot de ontdekking, dat Spanje „het vrede lievende", geen 20.000 officieren noodig had. Er waren er 15.000 te veel. 80 pet. van het korps zou dus de uniform moeten uittrekken, maar Azana, die den officieren een goed hart toedraagt, wilde niet, dat de te pensionnseren landverdedigers de verandering Jmnner posiiie in hun beurs zouden voelen. Hij noodigde de officieren uit een ontslagaanvrage uit den dienst in te dienen; zij konden dat zonder eenige financieel risico doen, want hun activi- teits-tractement zou onverkort gehandhaafd blijven. Het resultaat van die mededeeling liet niet op zich wachten. Het regende aanvragen! Er kwamen er zóóveel, dat Azana zelfs moeite had om 4 i 5000 officieren te behouden, waar buiten het Spaansche leger het niet stellen kan. De rest werd gepensionneerd, op volle gage. Tezelfdertijd liet de handige Azana door de Cortes evenwel een wet aannemen, die ue regeering het recht geeft ieder gepensionneerd officier, die zich het regiem vijandig betoont, die aanspraken op pensioen te ontzeggen. Is het wonder dat de officieren zich muisstil houden? Is het wonder, dat zij zelfs niet krachtig geprotesteerd hebben, toen Azana d- militaire pers, die zich niet uitsluitend met technische problemen bezig houdt, verbieden liet? Azana meende, dat het leger, met-politiek orgaan, geen bijzondere bladen, die een gevaar kunnen bergen, noodig heeft en de Cortes, eens te meer van het geiond verstand van den mi nister-president overtuigend, gaf hem daarin volkomen gelijk. De Cortes geeft Azana tot dusver trouwens steeds gelijk. De meerderheid is hem dankbaar voor de welwilendheid, waarmede hij de con stituante tot in het oneindige prolongeert. Aza na denkt niet aan nieuwe verkiezingen. „Er kan voorloopig geen partijpolitiek in Spanje gevoerd worden" heeft hij onlangs verklaard. Daarmede zijn alle uitzichten op verkiezingen van de baan. Misschien duiken zij opnieuw op als het linksche blok, waarvan de bestaande meerderheidspartijen deel zullen uitmaken, tot stand zal zijn gekomen. Maar de verwezenlij king van zulk een cartel, met de socialisten, stuit begrijpelijkerwijze op bezwaren. De te genwoordige toestand, een toestand van „vrij heid in gebondenheid" is voor de meesten toch gemakkelijker. De oppositie geeft tot dusver slechts van machteloosheid blijk. Lerroux, die van alle wallen wil eten, houdt tweeslachtige redevoeringen, zonder pit of merg, die niemand overtuigen. Een rechtsc-he concentratie laat op zich wachten. De ongelukkige monarchistische manifesten hebben de aanhangers van het ko ningschap sterker verdeeld dan ooit. Azana, dictator Azana, heeft dus de baan Vrij. Slechts onverwachte en ernstige gebeurte nissen kunnen een wijziging in den thans be- staanden toestand brengen. De wolken, die nu eenmaal aan eiken poli- tieken horizon hangen, zijn voor Spanje vooral van principieelen aard. De begrooting, ook al sluit die met een geraamd batig slot, ziet er bij nader bezien weinig rooskleurig uit. Ge raamde voordeelige saldi zetten zich bij het einde van het financieeie jaar maar al te vaak in nadeelige cm. Spanje zal het vermoedelijk ervaren. De republiek erfde van het laatste koninklijk kabinet een begrootingsoverschot van 54 mil- lioen peseta's. Minister Prieto, eerste mi nister van financiën der republiek, wist niet beter te doen dan de monarchistische begroo ting van 1930 voor 1931 te verlengen. Maar Prieto toonde zich een slecht financier. Hij groef in de middelen een gat van niet minder dan 600 millioen peseta's; de ontvangsten bleven 80 millioen peseta's beneden de raming, 120 mil lioen peseta's waren door nieuwe uitgaven op geslokt en 400 millioen bedroeg het deficit van de autonome kas der spoorwegen. Prieto trad af en de Catalaansche finan cier Carnez volgde hem op. Hij hield slechts met een tekort van 200 millioen peseta's rekening, den nadruk leggend op de autonomie in zake het beheer der spoorwegen. Niettemin had hij tot taak de begrooting voor 1932 in evenwicht te brengen. In theorie kweet hij er zich van: het eindcijfer der geraamde uitgaven bedraagt 4.461 millioen pesetas 700 millioen méér dan het eerste budget voorzag dat der inkomsten 4.550 millioen peseta's. Om dit enor me cijfer te bereiken zullen de inkomsten even wel met 800 millioen pesetas hebben toe te nemen. 400 millioen daarvan zullen door nieu we, op handel en industrie zwaar drukkende belastingen, gevonden moeten worden; 500 mil lioen worden van een binnenlandsche ieening gevraagd, uit te geven in den vorm van schat kistbons met tweejarigen looptijd en rentende 514 pet. Op papier is daarmee het tekort ge dekt, maar in werkelijkheid nog lang niet. Want het is in onzen tijd van economi sche depressie, waarvan ook Spanje zwaar te lijden heeft, wel allerminst zeker, dat de belastingen het record-cijfer kun nen halen, dat Carnez noodig heeft. Het is waarschijnlijker dat de uitgaven sterker toenemen dan de inkomsten. 270 millioen is uitgetrokken voor openbare werken ter be strijding van werkloosheidzal men het bij dit bedrag kunnen laten? Zullen Marokko, Ca- talonië, het Baskenland geen extra-uitgaven eischen, al was het maar ter onderdrukking van toch zeer mogelijke ongeregeldheden? En de begrooting houdt volstrekt geen rekening met nieuwe sociale wetten, waarvan er ver scheidene, en zeer dure, op het regeerings- programma staan. Deze opgeblazen begrooting heeft wel een zeer wankel evenwicht. En de koers der pe seta is in een jaar van 2934:ct. tot ruim 19 ct. gedaald. Dat wijst op het gebrek aan ver trouwen, dat het budget voor 1932 op de in ternationale markt allerminst herstellen zal. MAKASSAR, 20 April (Aneta). Graaf en Gravin De Rethy zijn alhier aangekomen. Zij werden ontvangen door den Gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden en bezochten den Piek van Bonthain. Gravin de Rethy maakte uitstapjes in den omtrek. Het programma omvat o.a. een bezoek aan Bali, dat vier dagen zal duren, waarna het gezelschap op 28 April naar Soerabaja zal ver trekken. Het aantal Katholieken der stad Liverpool is de laatste jaren zoodanig toegenomen, dat reeds meerdere nieuwe kerken gebouwd moesten wor den. De bekende architect Sir Erwln Lutyens heeft thans opdracht gekregen tot het ontwer pen van een kathedraal, die zal worden toege wijd aan Christus-Koning. De totale oppervlakte van de Sint Pieters kerk is ruim 21.000 vierkante Meter; de nieuwe kathedraal zal bijna 22.000 vierkante Meter be slaan. Zij zal een lengte hebben van 225 Meter. Het kruis op den koepel zal zich 170 Meter bo ven den beganen grond verheffen; het kruis op den Sint Pieter staat „slechts" 115 Meter hoog. De kerk wordt opgetrokken in den renaissance stijl; vier geweldige kolommen zullen 't gewelf ondersteunen. Er komen niet minder dai. 46 altaren, ongerekend nog eenige die gebouwd worden in de crypte, die uitgehouwen zal wor den in den rotsgrond, waarop de Kerk zal ver rijzen. Van af den hoofdingang zal de bezoeker een vrijen doorkijk hebben naar het hoofdaltaar en de twee groote zijkapellen ter eere van het H. Sacrament en O. L. Vrouw. De zijkapellen worden van het schip der Kerk gescheiden door een bronzen hekwerk op een marmeren iiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiii iiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Verwachting: Meest matige, Zuidelijke I tot Westelijken wind, gedeeltelijk be- i 1 wolkt, weinig of geen regen, iets zachter, g 1 Hoogste barometerstand 764.6 te Wee- nen. Laagste barometerstand 748.0 te 1 Thorshavn. fiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiinl voetstuk. Het orgel en het zangkoor zullen on zichtbaar worden opgesteld acuter een muur, die boven de crypte zal verrijzen en die het hoofdaltaar halfcirkelvormig zal omgeven. Sir Erwin heeft dit systeem reeds eens in een an dere kerk toegepast met de beste resultaten voor de acoustiek. Aan de achterzijde der Kathedraal zullen een pastorie, een bibliotheek en ver schillende vergaderzalen voor congregaties en vereenigingen verrijzen. Er zullen meerdere sacristiën komen; de grootste zal een lengte hebben van 70 Meter. De teekening van de nieuwe Kathedraal maakt een majestueuzen indruk. Het volgende jaar wordt de eerste steen gelegd, maar het zal nog ongeveer 30 jaar duren eer het grootsche bouwwerk voltooid zal zijn. PARIJS, 21 April. Donderdagmorgen heeft in het gerechtsgebouw te Bastia (Corsica) tijdens een rechtszitting een ernstig ongeluk plaats ge had, doordat het plafond instortte en alle vijf tig in de zaal aanwezige personen onder het puin werden bedolven. Door brandweer en mili tairen waren tegen den avond vijftien lijken geborgen, waaronder die van twee advocaten Het aantal der gewonden is nog onbekend. LONDEN, 21 April (Reuter). De „Star" pu bliceert in sensationeelen vorm een bericht over een aanbod, dat Al Capone zou gedaan hebben aan president Hoover. De gevangen bendeleider zou aanbieden het kind van Lindbergh aan de ouders terug te bezorgen tegen zijn eigen vrij lating uit de gevangenis. Deze verklaring van Al Capone, die een straf van elf jaar uitzit, zou bewijzen dat het kind in leven is en dat zijn lot in handen van den bendeleider is. Blijkens een nader bericht ontkent het Witte Huis een brief van Al Capone te hebben ont vangen, waarin deze onder bepaalde voorwaar den de teruggave van de Lindbergh-baby aan biedt. TOKIO, 21 April. (V. D.) De Japansche bla den melden, dat het hoofdkwartier van het Roode Leger in het Verre Oosten Woensdag den staat van beleg aan de Russisch-Mandsjoe- rijsche grens heeft afgekondigd. In het bijzon der wordt de grens bij Pogranitschnaja be waakt, aangezien hier, naar Russische opvat ting, een inval van Wit-gardisten dreigt. Het Japansche hoofdkwartier heeft bevolen, dat de Japansche staatsburgers Pogranitschnaja direct moeten verlaten en naar Japan terug- keeren. GENèVE, 21 April. (V. D.) Naar van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld, zouden, door bemiddeling van een vertrouwensman, streng geheim gehouden onderhandelingen hebben plaats gehad inzake de houding der Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland inzake het Verre Oosten. Van Amerikaansche zijde zou groote betee- kenis worden gehecht aan een eensgezinde houding der beide mogendheden ten aanzien van het Japansch-Chineesche conflict. Bij de onderhandelingen zou ook de kwestie van het herstel van normale betrekkingen tus- schen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie besproken zijn. De onderhandelingen zouden evenwel op zekere moeilijkheden gestuit zijn. zoodat geen practische resultaten zijn verkre gen. GENEVE, 21 April. MacDonald en Tardieu zijn hedenmorgen met denzelfden trein te Genève aangekomen. Te Genève ziet men de aanleiding tot het plotselinge vertrek naar Genève van Tardieu. die gisteren nog liet mededeelen, dat hij deze week nog niet kon komen, in een gisteravond gevoerd telefoongesprek tusschen Tardieu en Paul Boncour, waarin Paul Boncour verslag uit bracht van het Engelsche voorstel, gisteren door Sir John Simon gedaan, tot afschaffing der groote aanvalswapenen. In de hoofdcommissie der ontwapeningscon ferentie werd hedenmorgen verder gedebatteerd over het Engelsch voorstel, om het beginsel van kwalitatieve ontwapening te aanvaarden, d.w.z. het verbieden van het in bezit hebben of ge bruiken van zekere categorieën of typen van wapenen. De vertegenwoordigers van Canada en Noor wegen verklaarden zich volledige voorstanders. De Franschman Paul Boncour verklaarde, dat Frankrijk het voorstel alleen kan goedkeuren, wanneer er een formule voor wordt gevonden, welke de latere behandeling der Fransche voor stellen betreffende een internationaal Volken- bondsleger niet uitsluit. Even na 11 uur verscheen rijkskanselier Brü- ning in de conferentie-zaal, waar hij de plaats innam van den eersten Duitschen gedelegeerde. Door verscheidene gedelegeerden, in het bijzon der door den Engelschen minister sir John Si- man, werd de Duitsche staatsman hartelijk ont vangen. Terstond daarop trad MacDonald bin nen, die eveneens door enkele gedelegeerden hartelijk werd begroet. Men merkte op. dat MacDonald en Brüning, die elkaar voor het eerst na hun laatste ontmoeting in Berlijn, weer te Genève aantreffen, bijzonder hartelijke woorden van welkom wisselden. MacDonald nam vervol gens naast sir John Simon plaats, die onmid dellijk de gordijnen voor de groote vensters door een suppoost liet sluiten in verband met de oogziekte van den Engelschen premier. Reeds in den loop van hedenmorgen heeft in de villa van Stimson een onderhoud plaats ge vonden tusschen den Amerikaanschen Staats secretaris, MacDonald en Tardieu. Na Paul Boncour hield de Amerikaansche ambassadeur Gibson een rede, welke met groo- ten bijval werd ontvangen. Gibson ontzenuwde de verschillende bezwaren, welke Paul Boncour namens de Fransche regee ring had gemaakt; hij stelde er tegenover de gedachte van een practischen arbeid. Gibson wees erop, dat de Amerikaansche aansporing tot afschaffing van zekere zware wapenen van den landoorlog geen uitgesproken Amerikaansch initiatief was, het was slechts de samenvatting van alle strevingen, waarover sedert het begin der conferentie een uitgebreide overeenstem ming bleek te bestaan. Paul Boncour heeft verklaard, dat er geen onderscheid valt te maken tusschen aanvals- en verdedigingswapenen. Op het gebied der vlootbewapeningen aldus Gibson is de be perking en vermindering echter sedert 10 jaar een feit. Het is logisch, thans een zelfden stap vooruit te zetten op het gebied der bewape ning te land. De openbare meening begint te vreezen, dat de conferentie alle practische be slissingen uit den weg tracht te gaan. Het duidelijke Engelsche voorstel is te ver kiezen boven de vorige resoluties. In deze resoluties wordt "verwezen naar artikel 8 van het Volkenbondspact, waarop Frankrijk zich beroept. De verwijzing naar artikel 8 zou echter kunnen dienen, om de kwalitatieve ont wapening naar den achtergrond te dringen. Daarom heeft het Engelsche voorstel de vol ledige goedkeuring van de Amerikaansche dele gatie. Ook de vertegenwoordigers van Ierland, Britsch-Indië, Japan, Nederland, Austra lië en Portugal steunden het Engelsche voorstel. GENÈVE, 21 April (Reuter). De Fransche minister-president Tardieu hield in den loop van Donderdag besprekingen met rijkskanselier dr. Brüning, met den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken Stimson en met den Britschen premier MacDonald. Zijn vertrek is reeds op Vrijdagmorgen vastgesteld zoodat het twijfelachtig is, of hij in de hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie het woord zal nemen om een aanval te ondernemen, die volgens vele Fransche kringen voor het lot der Fransche voorstellen beslissend zou moeten zijn. De besprekingen van Stimson met Tardieu hebben zich, naar wij van Amerikaansche zijde vernemen, uitsluitend bewogen over de ont- wapenings-kwestie. Stimson heeft de poging om de herstel-kwestie in het geding te brengen afgewezen met de opmerking, dat deze een zuiver Europeesche kwestie is. Stimson legde er den nadruk op, dat hij niet gekomen was om een nieuw plan voor te leg gen. Deze verklaring was in staat de Fransche vrees voor een nieuw Amerikaansch offensiel te verjagen. Zij beteekende echter ook, dat 1 Stimson op geen enkele verplichting inzake de veiligheid, gelijk Frankrijk steeds weer naar voren brengt, wil ingaan. De Amerikaansche minister van Buitenland sche Zaken verklaarde, dat Amerika ongetwij feld geen hindernis wil zijn voor een regionale organiseering der veiligheid op het Europeesche continent, doch dat de traditioneele politiek van Amerika geen inmenging in de zaken van een vreemd continent toelaat. Op de regelrechte vraag van Tardieu, hoe Amerika zich zou gedragen in het geval van een Volkenbondsactie ten gunste van een aan gevallen staat, verklaarde Stimson, dat zulks er van af zou hangen, welke houding de open bare meening in de Vereenigde Staten zou aan nemen. Wanneer de Geneefsche onderhandelingen, zeide Stimson met nadruk, tot geen positief resultaat leiden, dan zal dit op de Amerikaan sche openbare meening een catastrophalen in druk maken. Het zal dan moeilijk zijn Amerika te overtuigen van de eerlijkheid en den goeden wil der Europeesche staatslieden. Deze openhartige taal van Stimson en voor alles de publiciteit, die men in Amerikaansche kringen eraan geeft, schijnen erop te wijzen, dat Amerika voor het geval van een mislukking der Conferentie er geen twijfel over wil laten, waar de verantwoordelijkheid te zoeken is. GENÈVE, 21 April (VX>.). Van de zijde der Amerikaansche delegatie worden thans mede- deelingen verstrekt over een verklaring, welke staatssecretaris Stimson in zijn onderhoud met MacDonald en Tardieu Donderdagmorgen heeft afgelegd. Stimson heeft er allereerst den nadruk op gelegd, dat hij naar Genève is gekomen om de Europeesche staten te helpen, een oplossing te vinden voor alle te behandelen internationale iblemen. De openbare meening in de Vereenigde Staten staat buitengewoon sceptisch tegenover Europa. De overheerschende opvatting is, dat de Euro peesche staten in de groote internationale kwes ties, in het bijzonder voor wat betreft het her- stelvraagstuk en het probleem der schulden niet meer de gewenschte eerlijkheid betrachten Een samenwerking der Vereenigde Staten is slechts mogelijk tegen den prijs van volkomen eerlijkheid in al deze kwesties. Staatssecretaris Stimson stelde Tardieu en MacDonald vervolgens in kennis van net nieuwe Amerikaansche ontwapeningsplan, dat opge bouwd is op de procedure der kwalitatieve ver laging der bewapeningen. Het Amerikaansche voorstel gaat uit van het principe, dat in de toekomst de staten slechts over materiaal mogen beschikken, dat overeenkomstig het Duitsche voorbeeld slechts dient voor de grensverdediging en de handhaving van de orde in het binnen land. Volgens het Amerikaansche plan ^ou Frank rijk over een leger van ongeveer 380.000 man kunnen beschikken. Het Amerikaansche voorstel wordt slechts als een algemeen richtsnoer, niet als een vast staand plan beschouwd. Tardieu heeft Donderdagmiddag ook de ver tegenwoordigers ontvangen van Roemenië, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije. De door Titulesco (Roemenië) in de hoofd commissie geënceneerde entre-acte, n.l. het in dienen van een resolutie die het tactische doel heeft om het aannemen van een werkelijke resolutie te beletten, moet inzooverre ernstig worden opgenomen, als Titulescu sprak uit naam van 14 delegaties. De lijst van deze dele gaties die met eenige spanning verwacht was, is thans verschenen. Het blijkt, dat behalve Frankrijk, Polen en de Kleine Entente alleen een reeks van dergelijke staten de resolutie ge steund hebben, die bij het begin der conferentie verklaard hebben, dat hun weermacht zelfs niet sterk genoeg was om de orde in het binnen land te bewaren. Deze mogen dus niet gelden als actieve leden van een ontwapeningsconfe rentie. Het meedoen van Cuba, Guatemala, Uruguay, Perzië en dergelijke landen doet niets af aan de geïsoleerde positie van Frankrijk en zijn bondgenooten. GENÈVE, 21 April. (Reuter.) De Duitsche delegatie heeft den vertegenwoordigers der mo gendheden, die het Memelverdrag hebben on derteekend, te Genève een nota overhandigd over de toestanden in het Memelgebied. De Duitsche nota bevat een opsomming van de vele wederrechtelijke maatregelen waarmee Lithauen met schending van het Memelstatuut de vrije meeningsuiting van de Memelbevolking bij de verkiezingen poogt te onderdrukken. In het bijzonder worden vermeld de massa naturalisatie van Lithauers, de onregelmatig heden bij de samenstelling der kiescommissies en de beperking der vrijheid van spreken, ver gaderen en drukpers. De mogendheden zullen zich ernstig bezig hebben te houden met den door de Duitscht nota geschilderden toestand, willen zij voor komen, dat het door haar in Den Haag aan hangig gemaakte proces niet overbodig wordi door de Lithausche politiek van faits accom- plis, welke spot met de primitiefste begrippen van volkenrecht. Voor zijn vertrek naar de Missie, van Curacao heeft Mgr. Verriet Donderdag te Amsterdam een Pontificaal Lof opgedragen. Het pondenverlies der Ned. Bank. Systeem tot dekking. Motie-Hiemstra verworpen. De inwerking-treding der Winkelsluitingswet blijft bepaald op 1 Mei. Naar het einde der staking in het Veenbedrijf. De chauffeur der Bossche Hanzebank veroor deeld tot 1 jaar en drie maanden. De Zuiderzee-perspectieven. Vele dooden bij instorting van een rechtszaal op Corsica. Duitsche nota aan de mogendheden over Memelkwestie. Chineesch-Japansche Conferentie te Sjanghai uitgesteld. Klare woorden van Stimson over Frankrijks verantwoordelijkheid ter Ontwapeningsconfe rentie. Engelsch ontwapeningsvoorstel te Genève. Frankrijk in een moeilijk parket. Vele werkloozen keeren uit Indië naar Nedff land terug. Ex-keizer Wilhelm niet naar Amerika. O J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LONDEN, 21 April Naar uit Mandsjoerije uit Japansche bron wordt vernomen, hebben de Russen hun troepen aan de Mandsjoerijscn- Russische grens verdubbeld. Aan de Westgrens van Mandsjoerije zouden zich thans 50.000 man troepen bevinden, aan de Oostgrens 55.000 man. Van Japansche zijde worden deze Russische troepen versterkingen opgevat als vanzelfspre kende voorzorgsmaatregelen. De Russische en Japansche consulaten wer ken onafgebroken samen, om eventueele wrij vingen te vermijden. MOSKOU, 21 April (Reuter) Op het gis teren hier geopende Congres der Russische Vakvereenigingen, heeft de voorzitter van den Raad van Volkscommisarissen, Molotoff, een rede gehouden over Ruslands' buitenlandsche politiek en speciaal over de gebeurtenissen in het verre Oosten. De Russische politiek, zoo verklaarde Molo toff, heeft tot dusver uitsluitend daarin be staan, vriendschapelijke betrekkingen met an dere staten te onderhouden en op dezen weg zal Rusland voort blijven gaan. Inzake den toestand in China, verklaarde hij, dat zekere militaire kringen in Japan niet ervoor zouden terugschrikken geheel Mandsjoerije in bezit te nemen. Met des te meer nadruk dient daarom gewezen te wor den op het belang van handhaving van vreed zame betrekkingen met de nabuurstaten. BELGRADO, 20 April. (V.D.) De overstroo mingen van de Save schijnen thans wel het toppunt te nebben bereikt. In het onafzienbare overstroomde gebied voltrekt zich intusschen een stil drama. Het een na het ander bezwijken de huizen en verdwijnen in de golven. Naar de .Prawda" meldt zijn vooral van de plaats Ratscha nog maar weinig overblijfselen zichtbaar. Men vreest, dat het nog maar een kwestie van uren is voor ook de laatste huizen zullen zijn ingestort, zoodat dan geen teeken van het bestaan van de plaats meer boven de golven zal uitsteken. De overheid staat bijna hulpeloos tegenover den nood der getroffen be volking, daar de financiën in een zeer slechten staat verkeeren. Men schat de materieele schade in het overstroomde gebied reeds op I milliard dinaren. KAAPSTAD, 20 April. (VX>.) In twee dalen in Natal heerscht een ernstige malaria-epide mie. Honderden inboorlingen zijn reeds over leden. AMOY, 21 April (Reuter). De Zuid Chinee- he havenstad Amoy kan elk oogenblik in anden vallen der communisten, die op de re- eeringstroepen stad na stad veroveren. De re geringstroepen beginnen op het oogenblik unoy te ontruimen. De Chineesche bewoners duchten roof en moord en vluchten naar buiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1