Ngeland en de wereld s J. H. DE WERD Pondenverlies der Ned. Bank klNAME'S TOEKOMST EX-KEIZER WILHELM RELIGIEUZE ARTIKELEN COMMUNIEGESCHENKEN SYSTEEM TOT DEKKING VRIJDAG 22 APRIL CHAMBERLAIN'S BUDGET 'fint tevens een stuk ttenlandsche politiek ?efl uitzending deskundige Even slank als toen zij 20 was KLEVERPARKWEG 4 Motie Hiemstra verworpen Van „kapitalistische" bladen te '<f ^orie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting Economische verbeteringen VOOR HET AFSCHEID Vertrek van Mgr. I. Verriet O.P. EEN TAART VAN DRIE METER KORTINGSWETJE Heden in werking Invoer van vleesch STADSNIEUWS EIGENAARDIGE RECHTSZAAK Het Garnizoen Nijmegen Leestklaar schoenwerk Waar begint of eindigt de Kinderhuissingel? HAARLEMSCHE JOURNALISTENKRING RECLAMECAMPAGNE Door de Kleverparkvereeniging PERSONALIA Van het Binnenhof Tegen oprichting van een Staats-circulatiebank Dekkingsvoor stel Penibele consequenties Een tusschenstandpunt De onafwendbare motie DONATEURSAVOND „THALIA" KOELIES UIT DELI Pater Cyrillus Thewes O. Carm. t OUD HUWELIJKSGEBRUIK Bij het huwelijk van mr. A. R. Gar ner en miss Marjorie Frettwell te Sheffield droeg de bruidegom zijn lachende bruid na de huwelijks inzegening uit de kerk '*J wezen reeds op de belangrijkheid van nieuwe Engelsche budget in verband "tèt.niet-uitgekomen ekonomische «eën. bister Chamberlain's nieuw budget ver achter niet minder de aandacht, omdat 1 onbewust of bewust! een stuk ^andsche politiek verwerkt is. een zeer belangrijk stuk buiten ge politiek! Nederland daarbij een veer moet laten "k te heffen invoerrechten op buitenland- "leo, was te voorzien, dat het Neder- bedrijfsleven voor een goed deel de ervan zou worden door het voortduren 1161 protectionisme, was eveneens te ver- ''etl en dat misschien het oprichten van te industrieën in Engeland door het bui- dus ook Nederland zou worden ^erd, was evident, is voorts buitengewoon belangrijk, dat begrooting geen inkomsten zijn uitge- ■a uit hoofde van de herstelbetalingen evenmin onder de uitgaven iets geboekt kt de betalingen der buitenlandsche oor- chuiden, zelfs niet over de halfjaarlijk- rentebetalingen over de schulden aan de '6,%de Staten. i het waar, dat onder normale omstan- ÏJen Engeland hetzelfde te betalen zou 1 als het aan den anderen kant ontving, Naar het zoo goed als zeker is, dat ^hland niet meer aan zijn verplichtingen "bhen en zal willen voldoen, is het ty- H dat men ook de betalingen aan Ame- ^eft weggelaten. Is dit een gevolg van rNng overleg met Washington of is dit v°oruitloopen op Lausanne? Neten, dat de stemming in Amerika hoe S( hoe meer gekant is tegen het schrappen !chuiden, het Amerikaansche budget ver- Sfoote hiaten en het deficit zou bedui- toenemen, wanneer geen gelden uit den dienst meer binnen vloeiden. De ^an s sterk gekant tegen belasting- /°Sirig en de meer dan 10 millioen werk- die geen wettelijke ondersteuning ont- en die zijn aangewezen op de parti- Steunactie, zullen hun invloed natuur- ^Owenden om wettelijken steun te krij- ^vendien eischen de veteranen hun oor kus en alles tezamen genomen is het ^taerika vrijwel onmogelijk om afstand h van de Engelsche betalingen, tenzij [flen weg volgt, dien velen in Amerika n. Immers is bij den Senaat eenwets- ingediend, waarbij geëischt wordt, dat ral Reserve Board gemachtigd zal wor- dollar zoodanig te stabiliseeren, dat lerenprijs-niveau overeenstemt met dat 6, hetgeen tenslotte neerkomt op sterke depreciatie van den dollar. "btkent de Engelsche Regeering dat reeds Ss de memorie van antwoord aan de W Kamer inzake de Surinaamsche be- "C? voor 1932 handhaaft de minister van if, zijn standpunt, dat het momenteel .Aanbeveling zou verdienen over te gaan .„^ending van een deskundige om het hik van Suriname's toekomst te doen be- !ttireh, rnet het oog op de geldelijke conse- A's aan de eventueel door zoodanigen des- Uk" in te dienen voorstellen verbonden. De ■t.fj Af geeft gaarne toe, dat mogelijk daar in- andere plannen ter tafel zouden kunnen gebracht, waarvan de verwezenlijking L°ï) het terrein van het particulier initia- Sj u üggen. Op grond van de in dergelijke W opgedane ervaring zou de minister het V ^n groote mate betwijfelen of ook der- Plannen levensvatbaarheid zouden heb- 1 ahneer niet eveneens in de eerste plaats %Uvernement m zeer belangrijke mate ti eele medewerking zou verleenen. Boven- de minister het niet raadzaam achten, 1 fi,e tjjden' zich te begeven in het maken Va»nen, die eerst later tot uitvoering zou- Abnen worden gebracht. Het ware wel zeer dat de factoren, van welke men *>U meenen te mogen uitgaan, tegen het Naarop die plannen in daden dienden ,|en omgezet, zouden blijken, hun waarde °f in groote mate te hebben verloren. Ste t niet weg, dat ook volgens den (j0 r Voldoende overblijft, waarop Regeering avernement zich in de naaste toekomst i^ch toeleëgen tot bevordering van de eco- V 5!® ontwikkeling van Suriname. Het be- Nt (j te dien aanzien geenszins stil; o.m. Net aanleggen van wegen, het voor in1 van irrigatiewerken, het verbeteren 3t!i£r afwatering van gronden en andere i* »r5,?'en van dien aard ernstig in die rich- \>eefd- Atig wordt medegedeeld, dat met mede- köiehiVan de daaromtrent geraadpleegde be- Nit jaar de verscheping van k W?®lan naar Nederland weder ter hand weglaten van deze posten uit de begrooting slechts een interne opvatting betrof. Dit neemt echter niet weg, dat men hieruit rekenen mag op een gedecideerde houding van Engeland om het geheele herstelvraagstuk te annuleeren want mochten in Lausanne de Duitsche ver plichtingen worden geschrapt maar de oorlogs schulden blijven bestaan, dan is het Engelsche budget opnieuw sterk passief, waaruit weer hoogst ernstige consequenties zouden volgen. Een tweede opmerkelijke bepaling bestaat in het invoeren van een wisselkoers-fonds. De Regeering vraagt machtiging voor dit doel ten hoogste £150 millioen te leenen. Men wil hier mee de heftige fluctuaties in den koers van het pond sterling tegengaan, alhoewel hieruit niet de gevolgtrekking mag worden getrokken dat Engeland binnenkort tot den gouden standaard zal terugkeeren. Bij stijging van het pond zou men ponden moeten verkoopen en buitenlandsche valuta koopen. Heeft het om gekeerde plaats, dan zal men buitenlandsche saldi weer gedeeltelijk realiseeren en ponden hebben terug te koopen. Het wisselkoersfonds heeft dus eenzelfde tendenz als destijds de goudwisselstandaardpolitiek bij de Nederland- sche Bank. Dit fonds is voor den handel op Engeland van groote beteekenis, mits men het punt weet waarop de Engelsche Regeering za! intervenieeren. Men zal dit spoedig gewaar worden en vanaf dat moment zal de grootere stabiliteit het zaken-risico verminderen. Of dit voordeel echter zal opwegen tegen de nieuwe invoerrechten zal eerst de toekomst uitwijzen. De nieuwe Engelsche budgetmaatregelen ko men tenslotte neer op nieuwe belemmering voor het bedrijfsleven, dat zich hoofdzakelijk met export bezig houdt. e en genomen. Daarnevens is gelijk hMe lc*®r werd te kennen gegeven overleg bii2ölet een onderneming welke meer in Aft. °hder de ananascultuur op het oog jk «-aiw de voortzetting van de proefneming lVr 7®n van de mechaniseering der rijst- Ahejrj Pt de minister spoedig in de ge- k ho,. te ziJn> een beslissing te nemen. v arisch gebied biedt Suriname naar het ^ea minister voor een werkelijk be- tk^lsho *3estaal1 van Nederlandsche kolonisten 1 W Weinig kansen. 8^ °nale besprekingen ten opzichte van AA'denvraagstuk zijn gevoerd en dat het Heden gaat Z. H. Exc. Mgr. I. Verriet O.P., apostolisch vicaris van Curasao, scheep naar West-Indië. Tevoren heeft hij van de hoofd stedelingen afscheid genomen met een Ponti ficaal Lof in de St. Thomas-parochie aan de Rijnstraat, welk Lof het kerkgebouw geheel deed gevuld zijn. Z. H. Exc. werd geassisteerd door de Paters Franciscanen W. Hasebroek en J. Gillissen en door de Dominicaners paters Dito, Binkhorst en Trooster. De Curacaosche bisschop werd uit het school gebouw aan de Rijnstraat door een groep van Graalleden geleid naar de kerk, waar Mgr. werd ontvangen door de geestelijkheid en een stoet van bruidjes. Aan het eind van het Lof, gedurende hetwelk het liturgisch reisgebed werd gebeden in ver band met het vertrek van Mgr. naar de Missie, heden om twaalf uur van de Surinamekade, gaf Mgr. den verzamelden geloovigen zijn bis- schoppelijken zegen. De goede wenschen van heel Nederland mo gen den opvolger van Mgr. Vuylsteke verge zellen op zijn reis naar en voor zijn arbeid in het Curacaosche missiegebied. Velen hebben den vereerden Dominicaanschen bisschop nog vóór zijn vertrek hun afscheids groeten medegegeven. Nog „fit" en actief op 55-jarigen leeftijd. „Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik iederen morgen de kleine dosis Kruschen Salts ingenomen. Ik kan het gewoon niet meer mis sen in huis. Ik leed altijd aan hardlijvigheid en aambeien, maar nu heb ik er heelemaal geen last meer van. Ik ben 55 jaar en net zoo slank als toen ik 20 was. Ik moet hard werken, om dat ik mijn huisgezin en een invaliden vader moet verzorgen en ik zeg altijd maar dat het Kruschen is dat mij zoo flink houdt." M. S Nadat U een paar weken iederen morgen Uw dagelijksche dosis Kruschen hebt ingenomen zult U krijgen, wat over de heele wereld bekent is als „het Kruschen gevoel". De drang naa- bedrijvigheid zal Uw heele wezen vervullen - U zult er niet meer tevreden mee zijn in dei ouden leunstoel te zitten, nadat Uw dagelij ksclr bezigheden zijn afgeloopen. U voelt den gees der jeugd in U dat vreugdevolle gevoel I wilt lange wandelingen maken, aan sport doen en Uw werk zal geen last meer zijn integen deel, het wordt een genoegen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon. Imp. N. V. Rowntree Handels Mij., Heerengracht 207, A'dam (C.). Naar wij uit Doorn vernemen, had de ex- Keizer heden (Donderdagmorgen) nog geen uitnoodiging ontvangen om zich naar het Amerikaansch-West-Indisch eiland St. Tho mas te begeven. Verder vernemen wij, dat de ex-Keizer, wanneer hem een dergelijke uitnoodiging zou geworden, hieraan geen gevolg zal geven. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd, dat de ex-Keizer zich niet als „reclame-object" wil laten gebruiken. Thans is afgekondigd het Staatsblad, waarbij o.m. is bepaald, dat het Kortingswetje heden in werking treedt. Op het wetsontwerp der Tweede Kamer tot regeling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van bevroren rund- en kalfsvleesch, heeft de heer van Voorst tot Voorst een amendement ingediend, om in art. 2 te lezen 30 pet. in plaats van 60 pet., terwijl de jaartallen 1929, 1930 en 1931 worden vervangen door 1928, 1929 en 1930. .v.... .V. Ter gelegenheid van liet jaarfeest van de vereeniging Koninginnedag afd. Haarlem- Oost, heeft het bestuur een taart laten maken van drie meter lang en een meter dertig breed. Deze werd op den feestavond aan negenhonderd leden verdeeld. De ma ker van deze reuzentaart is de banketbakker Marrinissen, Nagtzaamplein. In Nijmegen en Arnhem waren geruchten verspreid, dat in verband met een rapport der commissie-Seyffordt aan den Minister van De fensie het Elfde Regiment Infanterie te Nijme gen zou worden-overgeplaatst naar Arnhem. Van bevoegde officieele zijde vernamen wij dat van een dergelijk advies geen sprake is. De commissie-Seyfford moet haar rapport nog uit brengen.. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot regeling van den invoer van leest klaar schoenwerk. Het ontwerp is samengesteld ter voldoening van het bepaalde in art. 3 der „Crisisinvoer- wet". De overweging, welke de commissie tot het voorstellen van dezen maatregel heeft geleid, is deze, dat contingenteering van leestklaar schoenwerk noodig is, ten einde het effect, be oogd met de contingenteering van schoeisel, te bereiken. Het zoude immers mogelijk zijn, en van deze mogelijkheid werd reeds gebruik ge maakt, gedeeltelijk afgewerkte schoenen in te voeren en aldus aan de gevolgen van de con tingenteering van schoeisel te ontkomen. ARTISTIEKE H. HART- en MARIA-BEELDEN, KRUISEN en PLAQUETTEN. - ZILVER en PARELMOER ROZENKRANSEN. JEUGDMISSAALS - ZONDAGSMISBOEKEN. Een Rraadsbesluit van 1876. Wat kan het toch eigenaardig met de recht spraak loopen en wat hangt een veroordeeling toch dikwijls af van een dagvaarding! Gisteren hebben wij tijdens de zitting van de Haarlemsche Rechtbank weer het bzewijs ge kregen, dat spitsvondige advocaten altijd wel een gaatje weten te vinden om den letter van de wet al dan niet streng toe te passen. Een ingezetene veroorzaakte op 29 Augustus van het vorige jaar een aanrijding. In de dag vaarding stond vermeld, dat hij zeer roekeloos en onvoorzichtig had gereden met zijn auto over den Kinderhuissingel, dicht bij de Schoter- brug en toen aldaar een wielrijder, die aan den rechterkant van d enweg een auto passeerde, inplaats van achter hem te blijven, hem pas seerde en hem daardoor aangereden heeft, waar door hij kwam te vallen en aan zijn hand dus danig gewond werd, dat hij geruimen tijd zijn beroepsbezegiheden niet kon waarnemen. De aanrijding stond vast, maar de verdediger mr. L. G. van Dam, meende, dat zij niet plaats had gevonden op den Kinderhuissingel. De offi cier van justitie merkte op, dat ter plaatse een bordje aan een huis is bevestigd, waarop wel degelijk „Kinderhuissingel" staat. Eenige deskundigen zouden nu uit moeten maken, waar de aanrijding plaats gevonden had. Het resultaat was verbluffend. In Niemands land, op een naamloos stuk grond. Dat kwam zoo. Vroeger was op de plaats waar nu het via duct van het Kenaupark is, een spoorwegover gang. Bij raadsbesluit van 1876 werd vastgesteld, dat aan den eenen kant van de spoorwegboo- men de Kinderhuissingel begon of eindigde en aan den anderen kant de Schotersingel. De grond daartusschen in, waar dus de rails liepen, droeg geen naam. Het raadsbesluit is na dien tijd niet gewijzigd, dus het stukje grond is nog naamloos En juist op dezen grond had de aanrijding plaats! Eenige ambtenaren van Openbare Wer ken en van het Kadaster, benevens een sein huiswachter, die toentertijd de spoorboomen bediende, legden in dien geest verklaringen af. De officier van justitie stelde niettemin vast, dat de aanrijding een feit is en dat de volks mond ter plaatse altijd van Kinderhuissingel spreekt. Spreker eischte 50— boete of 25 dagen hechtenis. Mr. Van Dam toonde nogmaals aan, dat het absoluut onmogelijk is hier een veroordeeling te laten volgen. De rechtbank zal 4 Mei beslissen. De uit spraak lijkt ons niet twijfelachtig, er is een gokkie op vrijspraak te wagen! De Haarlemsche Journalistenkring hield Woensdagmiddag in een der zalen van Hotel „Lion d'Or" een buitengewone ledenvergadering onder leiding van zijn voorzitter, den heer F. Primo. Dadelijk na de opening verzocht hij de aanwezigen, even van hun zetel op te willen staan, waarna hij met eenige treffende woor den het overlijden herdacht van den heer P. C. van Dobben, lid der redactie van de Opr. Haarl. Crt. Vervolgens deelde de heer Primo het doel van deze vergadering mee, namelijk om afscheid te nemen van den oud-voorzitter, den heer J. H. van Oosten, en eenige andere leden, die aan den wensch van de kerkelijke overheid gehoor had den gegeven om voor het lidmaatschap van deze neutrale vereeniging te bedanken. Spreker her innerde aan de vele verdiensten van den schei denden voorzitter, die mede door zijn lidmaat schap van het hoofdbestuur van den Ned. Jour nalistenkring een schakel tusschen beide orga nisaties vormde. Hij dankte hem voor alles, wat hij voor de collega's had gedaan en uitte den wensch, dat de onderlinge vriendschap zou blij ven bestaan. Onder applaus overhandigde hij den heer Van Oosten namens den Haarlemschen Journalisten kring een fraaie ets als herinnering. De heer Van Oosten dankte voor de hulde, aan hem en zijn vrienden gebracht. Hij deelde mede, dat hij slechts zijn plicht gedaan had, maar dat hij dien met groote liefde voor den Kring vervuld had. Hij verklaarde met groot leedwezen afscheid te nemen van een organisa tie, waarvan hij zoovele jaren lid was geweest en waarin hij een groot aantal vrienden had verworven. De heer Tervooren sloot zich als oudste der vertrekkende leden bij de woorden van den heer Van Oosten aan. Zij hoopten beiden op een vruchtbare samenwerking tusschen de oude en de nieuwe jöumalistenvereeniging, welke laatste intusschen reeds is opgericht. Tenslotte werd van de aanwezigen een foto genomen. In de ledenvergadering der Kleverparkvereeni ging is o.m. besloten, gedurende de geheele maand Mei een „Weldadigheids-reclamecam pagne te organiseeren. Bij de winkeliers, die deelnemen aan deze campagne (kenbaar aan een kaart in de étalage) wordt bij aankoop van 1.een lot verstrekt. Van de opbrengst wordt 60 pCt. afgestaan aan een liefdadigheids-instelling. Van het resteerende bedrag worden, na aftrek van de kosten, prijzen voor het pbliek beschik baar gesteld, welke op een bepaalden dag ten overstaan van autoriteiten zullen worden uit geloot. Winkeliers in het Kleverpark, die alsnog aan deze reclamecampagne willen deelnemen, kun nen zich tot Dinsdag 26 April opgeven bij den secretaris der vereeniging, de heer H. van der Ham, Ostadestraat 4. De juiste aanvangsdatum zal nader per ad vertentie in dit blad worden bekend gemaakt. Onze stadgenoot, de heer J. W. du Croo, is benoemd tot le violist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holland-Ame- rikalijn. Voor het examen apothekersassistent is te Amsterdam geslaagd mej. E. Jonkmans alhier. Den Haag, 21 April. Met weemoed herinnert ieder vaderlander zich, hoe de val van het Engelsche pond ook voor de Nederlandsche Bank een verlies van tientallen millioenen guldens heeft meege bracht. Doordat inmiddels met Nederlandscn- Indië een transactie is aangegaan, krachtens welke Indische ponden-leeningen met deze ge- deprecieerde ponden zullen worden afgelost, be weegt het verlies van onze centrale bankinstel ling zich tusschen de 28.5 en 30 millioen. Dit bedrag kan verder door aftrek van het bedrijfs- overschot, dat, afgezien van het verlies op de ponden, over hetzelfde boekjaar 1931-'32 te ver wachten is, en door gedeeltelijk aanspreken van de algemeene en bijzondere reserve tot onge veer ƒ20 millioen gereduceerd worden. Doch deze 20 millioen vragen dekking. Hoe dient dit bewerkstelligd? Men wil over een reeks van jaren het ver lies uit de te maken winsten afschrijven, zoo dat in de komende periode het jaarlijksch aan deel in de winst, dat de Staat beurt, alsmede de uitkeeringen aan de aandeelhouders zullen gedrukt worden. De Minister van Financiën legt thans het ter dekking van het verlies ont worpen systeem aan de Tweede Kamer voor. Zij komt hierop neer, dat de staat een vorde ring van de Nederlandsche Bank tot het be drag van het bovenvermelde saldo-pondenver- lies erkent, opdat de Bank tegenover dit saldo- verlies een actiefpost in haar balans kan opne men. En verder is er een tijdelijk gewijzigde winstverdeeling ontworpen, waarbij de Staat een deel van het verlies op zich neemt en die kan leiden tot een geleidelijke delging van net verlies zonder dat een toestand geboren wordt, waarin de aandeelen der Nederlandsche Bank wegens hunne onaantrekkelijkheid te zeer ge- deprecieerd zouden worden. Moet de Staat een deel van het verlies voor zijn rekening nemen? Mr. Oud daarin reeds voorafgegaan door den sociaal-democraat ir. van der Waerden heeft het ontkend, al legde hij zijn stem ook nog niet vast. Hij beschouwt het winstaandeel, dat de Staat geniet, zuiver als een contraprestatie voor het feit, dat hij aan de Nederlandsche Bank met het monopolie van de bankbiljettenuitgifte de kans gegeven heeft, winsten te maken, die geen enkele andere bank maken kan; hij is met mr. van Gijn van oordeel, dat de Staat niet in het verlies behoeft te deelen, alleen reeds daarom, dat hij geen behoorlijk actief aandeel in het beheer heeft; hij vindt het niet meer dan billijk, dat de aan deelhouders de verliezen dragen. Lijnrecht daartegenover echter staat de anti- revolutionnair de Wilde, daarbij gesecondeerd door den katholieken afgevaardigde Fleskens. Zij achten het geheel voor de hand liggend, dat de Staat, die groote baten uit het bedrijf van de Nederlandsche Bank getrokken heeft, boven zekere marge zelfs 7/8 van de winst thans ook in het verlies deelt. Mr. Oud's denx- beeld, dat de Nederlandsche Bank de verliezen dan maar op het kapitaal moet afschrijven en trachten nieuw kapitaal te plaatsen, vinden zij met het oog op eer, eventueele mislukking van zulk een emissie de circulaire immers zou momenteel weinig fraai kunnen zijn! en de mogelijke penibele consequenties daarvan voor ons crediet verwerpelijk. Ook jhr. Rutgers van Rozenburg, christelijk-historisch financieel ex pert, deelt deze meening, evenals hjj met den heer de Wilde de heeren Oud en van der Waerden bestrijdt, dat er van Staatswege te weinig invloed op de gestie van de Nederland sche Bank kan geoefend worden. Al was mr. Oud's betoog, dat de Regeeringscommissaris prof. Bruins zijn belangstelling te veel aan Weenen en Bazel wijdt, ongetwijfeld op goede gronden gebaseerd, men ziet in dien hoek totaal voorbij, dat de Regeering den president der Nederlandsche Bank benoemt en zich van diens voorgenomen gestie toch wel tevoren terdege op de hoogte stellen zal. Dr. Bierema tenslotte, de liberale deskun dige, neemt in. Hij acht het 't meest geschikt, dat de Staat de helft van het verlies voor zijn rekening neemt en de Bank het restant afschrijft op het kapitaal en nieuw kapitaal plaatst. Deze afge vaardigde heeft bovendien terecht geklaagd over de veel te royale belooning, die commis sarissen voor hun bemoeiingen genieten. Over de voorgeschiedenis, die dit ontwerp heeft noodig gemaakt, is betrekkelijk weinig gesproken. Men moge aanvankelijk in het Voor- loopig Verslag nogal wat critiek hebben geoe fend op de door de Nederlandsche Bank ge voerde politiek, die haar tenslotte, toen aan haar uitgebreide buitenlandsche wisselporte feuille de solide basis van het pond ontviel, noodlottig werd, daartegenover staat, dat voor het aanhouden van zulk een belangrijke bui tenlandsche portefeuille ook zeer goede argu menten zijn aan te voeren, daartegenover staat óók en ziedaar de reden, waarom de mondelinge critiek op dit punt slechts beschei den omvang had dat deze politiek der Ne derlandsche Bank in het openbaar gevoerd en absoluut niet verheimelijkt werd. Critiek ach teraf kon dus dadelijk worden ontzenuwd met de vraag, waarom de criticus zelf dan niet eens eerder een woord van waarschuwing had doen hooren. Het eenige, dat men aan de leiding der Ne derlandsche Bank verwijten kan, is dit, dat zij, toen zij, blijkbaar ten aanzien van het pond al eenigszins huiverig geworden, naar Londen ge reisd is, om haar licht over de toekomst van het pond bij de Bank of England te gaan op steken, te grif geloof geschonken heeft aan de geruststellende verklaringen van de leiders der Engelsche circulatiebank en daarop op hare beurt in een communiqué die geruststellende verklaringen aan het Nederlandsche publiek heeft doorgegeven. Dit heeft, toen kort daarna Engeland inderdaad den gouden standaard losliet, een pijnlijken indruk gemaakt. Dat de Nederlandsche Bank zich toen niet van haar pondenbezit ontdaan heeft, om geen interna tionale paniek te verwekken, schijnt achteraf te wijten te zijn aan te goeder trouw door de Engelsche bankiers afgelegde verklaringen, die door politieke invloeden achteraf onwaar wer den gemaakt. De middag zou niet volledig geweest zijn, in dien niet de sociaal-democraten met een motie gekomen waren. Zij wordt op een nader te be palen dag behandeld en vraagt in verband met het voornemen der Regeering, om het octrooi tegen 1937 aan de Nederlandsche Bank op te zeggen, voorbereiding van de oprichting eener Staatscirculatiebank. De Kamer is daar natuur lijk tegen. De toestand wordt er niets beter mee. Ook bij een Staatsbank bestaat precies dezelfde kans op fouten of teleurstellingen, zooals thans met het pond beleefd. Bovendien is het veel meer voor de hand liggend, dat zij. die het beheer voeren, ook de verantwoorde lijkheid dragen. En tenslotte vergat Ir. van der Waerden geheel, dat het vermaarde socialisa- tie-rapport vaststelt, dat de Staat er, zoo hij zelf exploitatie van de circulatiebank ter hand neemt, in ieder geval financieel op achteruit gaat. De motie-Hiemstra er is vrijwel perma nent zoo iets roods in voorraad! die krach tens haar toelichting óók op socialisatie neer kwam, is met 49 tegen 19 stemmen verworpen. Alleen de bentgenooten schaarden zich achter den voorsteller. Hebben zij, gezien de vaardig heid, waarmede de heer Hiemstra allerlei be grippen als socialisatie, Planwirtschaft en der gelijke dooreen klutste, zelf wel allen begrepen, waaraan zij hun stem gaven? Zelfs al stuurde de motie enkel maar aan op een nationale Planwirtschaft, dan nóg was zij verwerpelijk. Want dr. Colijn had uitnemend uiteengezet, dat juist al dat nationale gemasz- regel tot protectionisme leidt en eigenlijk dè oorzaak van alle ellende is. Daaraan moest toch eigenlijk een rechtgeaard en internationaal ingesteld S.D.A.P.'er óók niet meedoen. PrikfeeWraad Van de dooden niets dan goeds.... Jawel! maar we zitten toch wel 'n beetje met de moeilijkheid, van m'nheer Ivar Kreuger wereldoplichter en zelfmoorde naar „niets dan goeds" te zeggen. Evenals ieder fesoenlijk-burger-mensch is natuurlijk ook „De Tribune" hevig ver ontwaardigd over het geknoei van den ras-kapitalist, die ten slotte nog te laf was om de consequentie van zijn „groote" daden te aanvaarden en zich door een revolverschot aan het gevangenisleven ont trok. 't Is gewoonweg 'n schandaal, zoo'n ka pitalist en onder een plaatje van de commissie tot onderzoek der zaak-Kreuger lamenteert de communistische redactie dan ook: „De commissie, die wij hierboven afbeel den, is belast met het onderzoek van de zaken van de balansvervalscher en mil- lioenen-zwendelaar Kreuger, de held van het door de sociaal-democratie bezongen „georganiseerde kapitalisme". Zooals be kend, zijn reeds verscheidene zwendelprak- tijken van Kreuger aan het licht gekomen, die doen zien, op welke wijze Kreuger zijn millioenen verkreeg, die hij besteedde om vele kapitalistische bladen te koopen voor de oorlogsophitsing tegen de Sowjet-Unie." Gemeen, hè, zoo'n „balansvervalscher", zoo'n „millioenen-zwendelaar", zoo'n op- kooper van bladen! En geméén ook de lieden, die van dat stinkende geld profiteerden! Zooals om 'n voorbeeld te noemen de leiders van hetcommunistische blad „Volket Dagbladet" te Stockholm Die hebben zich met het stinkende geld van Kreuger laten omkoopen om den lu ciferskoning in zijn handelsbelangen van dienst te zijn: in het najaar van 1930 moet directeur Lange, op bevel van Kreuger, aan Kilbom, den hoofdredacteur van genoemd communistisch blad. uitbetaald hebben: 80.000 Zweedsche kronen, 20.000 Zweed- sche kronen, 25.000 Zweedsche kronen en 10.000 Zweedsche kronen; in totaal 135.000 kronen. Ook dit onfrissche gevalletje zal nader onderzocht en aan 't licht gebracht worden door de commissie, waarvan „De Tribune" een plaatje gaf met bijbehoorend onder schrift. De derde donateursavond van bovengenoemd tooneelgezelschap zal plaats hebben Zondag 24 April in den Schouwburg Jansweg, met na afloop een gezellig samenzijn tot sluiting van het too- neelseizoen. Opgevoerd zal worden „De Nalatenschap", blijspel in drie bedrijven, naar het Engelsche ,,Elisa oemes to Stay", van H. van Emond, ver taald door A. van de Broek. Dit stuk belooft de donateurs wederom een gezelligen avond, terwijl een jazz-band voor het muzikale gedeelte zal zorg dragen. Wegens het groote aantal donateurs is voor dezen avond slechts een gering aantal kaarten verkrijgbaar, doch in het volgende tooneelsei- zoen hoopt „Thalia" onder de bekwame leiding van haar regisseur, den heer J. P. v.d. Nouwland, twee achtereenvolgende avonden haar stukken te kunnen opvoeren, om alle donateurs in de gelegenheid te stellen, de uitvoeringen bij te kunnen wonen. BATAVIA, 18 April (Aneta). De terug zending van koelies uit Deli is aan het afne men. In de maand Februari bedroeg het aantal teruggezondenen 7.288 en in Maart werden 5.370 koelies teruggezonden. Op het oogenblik is de verdere stuiting van de terugzending in beraad. In het klooster der Paters Carmelieten te Sao Paulo (Brazilië) is voorzien van de H. H. Sacra menten der stervenden overleden Pater Cyril lus Thewes. Pater Thewes werd geboren te Goes 17 Febr. 1870 en trad op 4 Oct. 1889 in de orde van O. L. Vrouw van den Berg Carmel te Boxmeer. Op *0 Augustus 1896 werd aij priester gewijd. Na enkele jaren leeraar te zijn geweest aan het Gymnasium te Zenderen, werd hij in 1902 prior van het klooster te Boxmeer. In October 1904 vertrok h« als overste naar Brazilië om de Braziliaansche Provincie der Paters Carmelieten die wegens ge brek aan leden dreigde te verdwijnen, weder op te bouwen. In Brazilië was hij werkzaam in Rio de Janeiro en Sao Paulo. Na den dood van den laatsten Braziliaanschen Provinciaal werd Pater Thewes diens opvolger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5