SPORT EN WEDSTRIJDEN GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL VRIJDAG 22 APRIL Hoe DE VOETBAL IN ENGELAND ROLDE S'Si Subsideering voorbereidend onderwijs Voorkomt Tandbederf NI VA TANDPASTA DE 57ste ENGELS CHE CUP-FINALE Wie wint: Arsenal of Newcastle United? 86 Cup-finales kunnen complimenteeren, deelen wij hun WESTELIJK ELFTAL DE NIEUWE BRUG OVE R DE VAN MERLENVAART Te Leeuwarden tegen het Noorden OostenrijkHongarije ZWEMMEN NATIONALE ZWEM- KAMPIOENSCHAPPEN Te Assen op 18 en 19 Juni WIELRENNEN Vaardigheidsritten in de provincie lliffiWS HUWELIJKSDRAMA TE IJMUIDEN HONKBAL COMPETITIE-INDEELING HONKBAL H. H. C. EERSTE KLASSE EEN SCHOLIEREN COMPETITIE COMPETITIE-LEIDER L. SOK DAMMEN Aangifte Rad io-Ontvang-inrichtingen Hierna sluiting. Poging tot moord op een kostganger DEKENALE JEUGDRAAD HAARLEM 15 ets. per 1/1 tube. 35 ets. per tube. Slechts 92000 menschen kunnen morgen te Wembley Engelands meest opwindende voet balmatch beleven. Slechts 92000 van de massa, die wie weet hoeveel 't hen waard was een ticket te bezitten. Want als men heden ten dage een inrichting bezat, die het twee- of drievoudige zou kunnen bevatten, dan zou 't stellig ook uitverkocht zijn. Vooral nu de fa voriet, de Arsenal, zich in de finale heeft geklasseerd. Toch is dit pas de derde keer, dat de Ar senal zich in cup-voetbal onderscheidt. De hiernevens afgedrukte staat geeft u een vol ledig beeld van al de finales, en daaruit kunt zien, dat men in 1926/27 de finale verloor, °m in 1929/30 het lang begeerde kleinood voor de eerste maal te veroveren. Newcastle United heeft tenminste al meer ervaring; zes bereikte deze vereeniging de finale, waarvan tweemaal met succes. Intusschen was Londen allesbehalve gerust over deze 57ste finale. Immers, men had zoo stellig gerekend op een dubbel succes voor de Arsenal, eerst het kampioenschap, en daarna de Cup. Doch de blessure, welke James op- hep, acht men goeddeels oorzaak, dat Ever- ton als eerste over de competitie-eindstreep Baat, en als James niet hersteld zou zijn, ging Vermoedelijk ook de beker naar het Noorden. Thans is 't zoo goed als zeker, dat Engelands meest befaamde voetbal-strateeg aan den strijd kan deelnemen. Hij is, evenals Hulme, onder behandeling van een specialist, die nog geen definitieve permissie gaf, doch wel het spelen in uitzicht stelde, loeide spelers zijn in Lon den achtergebleven, terwijl de rest van het elf tal Zondag naar Brighton vertrok, teneinde Volkomen uit te rusten. Ook in het Newcastle-kamp heerschte on gerustheid over hun aanvoerder, Nelson, die 3.1. Zaterdag tegen Portsmouth eveneens ge- Wond raakte. Zooals de laatste berichten nu luiden, zullen de finalisten onvoorziene com plicaties voorbehouden au grand complet starten. Arsenal: F. Moss T. R. Parker (captain), E. Hapgood C. Jones, H. Roberts, R. John 3. H. A. Hulme, D. B. N. Jack, J. Lambert, A. James, C. S. Bastin. T. Lang, H. McMenemy, J. W. A. Allen, J. R. Richardson, J. Boyd S. Weaver, D. Davidson, R. Mckenzie D. Fairhurst, J. Nelsen (captain) A. Mclnroy. Newcastle United. En nu vraagt u tot slot een voorspelling! Onmogelijk, die kan bü dit genre wedstrijden öiet worden gemaakt. Tommy Parker is opti mist, als James van de partij zal zijn; persoon lijk verklaarde hij een gat in de lucht te zullen springen, wanneer hij het definitieve bericht over zijn meespelen ontvangt. Maar Johnny Nelson blijkt al niet minder optimistisch. Hij Zegt immers het juiste tegenspel te weten Voor Arsenal's systeem, terwijl als geluksfactor de verjaardag geldt van zijn keeper, Mclnroy. De schoonste verrassing, die men mij op 23 April kan bereiden, verklaarde Mclnroy rond uit, is de Cup. 1871/72 WanderersRoyal Engineers 10 1872/73 WanderersOxford University... 2—0 1873/74 Oxf. UniversityRoyal Engineers 20 1874/75 Royal EngineersOld Etonians... 2—0 1875/76 WanderersOld Etonians 30 1876/77 Wanderers—Oxford University 2—0 1877/78 Wanderers—Royal Engineers 3—1 1878/79 Old Etonians—Clapham Rovers... 1—0 1879/80 Clapham Rovers—Oxford Univers. 1—0 1880/81 Old CathussansOld Etonians... 30 1881/82 Old EtoniansBlackburn Rovers 10 1882/83 Blackburn RoversOld Etonians 2—1 1883/84 Blackburn RoversQueens Park 21 1884/85 Blackburn RoversQueens Park 2—0 1885/86 Blackburn RoversW. Bromwich 20 1886/87 Aston VillaWest Bromwich20 1887/88 West Bromwich—Preston North E. 2—1 1888/89 Preston N. E.—Wolverhampton W. 3—0 1889/90 Blackburn R.—Sheffield W6—1 1890/91 Blackburn R.—Notts County3—1 1891/92 West Bromwich Aston Villa3—0 1892,'S3 Wolverhampton W.—Everton 1—0 1893/94 Notts County—Bolton W4—1 1894/95 Aston Villa—West Bromwich1—0 1895/96 Sheffield W—Wolverhampton W. 2—1 1896/97 Aston VillaEverton 32 1897/98 Nottingh. Forest—Derby County 4—1 1898/99 Sheffield United—Derby C4—1 1899/1900 Bury—Southampton 40 1900/01 Tottenham H.Sheffield U. 31 1901/02 Sheffield U.—Southampton2—1 1902/03 Bury—Derby County 6—0 1903/04 Manchester City—Bolton W1—0 1904/05 Aston Villa—Newcastle U2—0 1905/06 Everton—Newcastle U10 1906/07 Sheffield W.—Everton 2—1 1907/08 Wolverhampton W.—Newcastle U. 3—1 1908/09 Manchester UnitedBristol City 10 1909/10 Newcastle UnitedBarnsley 20 1910/11 Bradford City—Newcastle United 1—0 1911/12 BarnsleyWest Bromwich 10 1912/13 Aston VillaSunderland 10 1913/14 Burnley—Liverpool 1—0 1914/15 Sheffield U.—Chelsea 3—0 1915/16 1916/17 Geen beker-wedstrijden 1917/18 1918/19 1919/20 Aston VillaHuddersfield T. 1—0 1920/21 Tottenham HotspurWolverh. W. 10 1921/22 Huddersfield Town—Preston N. E. 1—0 1922/23 Bolton W.—West Ham U2—0 1923/24 Newcastle UnitedAston Villa... 20 1924/25 Sheffield United—Cardiff City... 1—0 1925/26 Bolton WanderersManch. City 10 1926/27 Cardiff City—Arsenal 10 1927/28 Blackb. RoversHuddersfield T. 31 1928/29 Bolton WanderersPortsmouth... 20 1929/30 ArsenalHuddersfield Town 20 1930/31 W. Bromwich Albion—Birmingh. 2—i Everton praktisch kampioen. Londen blijft nog hopen. Groo- te ongerustheid over het Arsenal- elftal. Zal de Cup-finalist in compleet starten? Fransclie agenten ondernemen plundertoch ten. Verdwijnen Engelands sterren van den voetbalhemel? Reuzen spanning in de tweede divisie. 50 teerling is geworpen. .natuurlijk, geen rechtgeaard Londenaar wil Van weten. Zoo lang er leven is, is er ook he?P' Inderdaad. Maar toch willen wij Arsenal Ie Kunststukje 'zien volvoeren om haar restee- ihttof vier wedstrijden te winnen, en dan.... Verton hetzelfde aantal verliezen. Daar- Wüven wij liever met beide beenen op den diet t hoewel wij formeel de Toffees nog blij vooruitzicht op den eere-palm, welke zoo aanstonds van Lancaster Gate 22 aan hun adres zal worden afgezonden. Voordat wij ons aan de Zaterdagsche com petitie te buiten gaan, vestigen wij eerst de aandacht op de schokkende gebeurtenissen, wel ke good old England momenteel in rep en roer brengen. Daar hebt u in de eerste plaats de Cup-finale op a.s. Zaterdag. Londen leeft mo menteel in angst en vreeze. Wat is er immers aan de hand. Men is doodsbenauwd voor de Arsenal, want zoo positief de gokkies eerst rood wit golden, zoo twijfelachtig is men op het oogenblik De groote strateeg, James, is nog lang niet fit. Wel heeft hij verleden week bij de lagere goden proefgestoomd, maar 't lukt nog allesbehalve, zoodat hij al spoedig éclipseerde. En wat is de Arsenal zonder James, of beter de stormlinie zonder hun kapitein in het kort een schip zonder roer. James' blessuri? kostte Londen vrij zeker al het kampioenschap, terwijl wanneer hij a.s. Zaterdag niet van de partij zal zijn, wij ook voor den Cup het ergste vreezen. Bovendien verrekte Hulme, de buiten- rechts, een spier, welk ongemak hem vermoe delijk ook op meer dan een week komt te staan. Dezer dagen komen wij hierop nog nader terug. Voorts is Engeland er allesbehalve over ge sticht, dat Fransche agenten hier soortement strooptochten organiseeren. De wildste geruch ten doen de ronde, doch positieve gegevens wor den niet verstrekt. Vrijwel zeker schijnen Hughie Gallacher en Law, die in dienst van Chelsea zijn, hun verhuisbiljetten te zullen op vragen, terwijl men ook van Jackson (Chelsea) hetzelfde beweert. Als klap op den vuurpijl wordt ook de naam van David Jack genoemd, trouwens van nog meerderen, al zijn 't dan spelers van kleiner formaat. Indien deze sterren inderdaad van het En- gelsche firmament zullen verdwijnen, mogen wij niet verheelen, dat dit een handicap van beteekenis is voor het Engelsche voetbal. Nu de competitie. De adspirant-kampioenen, Everton, consoli deerden hun leidende positie door een alleszeg gende 61- overwinning op de Hammers, waar bij Dixie Dean weer van zich deed spreken door de hattrick te scoren. Ook de Arsenal won, zy het op bescheidener voet, namelijk met 3—1 van de Wednesday. Londen speelde een behoor lijke partij voetbal, die haar supporters een riem onder het hart stak voor a.s. Zaterdag; de verdediging was prima-prima, doch in den aanval blijven wij den grooten James missen. Nimmer sprak de 9000, welke de Arsenal voor hem betaalde, duidelijker taal dan nu hij ge doemd wordt toeschouwer te zijn. Dalen wij thans nog even naar den ranglijst-staart, dan zien wij, dat ook daar het pleit zoo goed, als beslecht is. Grimsby Town, noch Blackpool hebben zich kunnen redden. De middennoot is aan weinig veranderingen onderhevig; af-en-toe wat stuivertje wisselen, men klimt of zakt een plaats, doch bepaald in grijpende wijzigingen deden zich niet voor. Het groote -feit in de tweede divisie was de nederlaag van de momenteele leiders, Wolver hampton Wanderers, met 01 tegen Bury. Op zich zelf niet erg, omdat haar positie zoodanig is, dat men een klein stootje kan verduren. Doch de Wanderers vertoonen den laatsten tijd duidelijke teekenen van oververmoeidheid, wat hen in de drie resteerende wedstrijden wel eens noodlottig zou kunnen worden. Ook Leeds Uni ted kon 't op eigen grond tegen Nottingham Forest niet verder dan een draw brengen, zoo dat 't aan den top van divisie II nog rijkelijk spant. De laatste loodjes wegen nu eenmaal het zwaarst! Zondag a.s. speelt het Westelijk elftal te Leeuwarden tegen de vertegenwoordigende Noordelijke ploeg. Het Westelijke team is als volgt samengesteld: Veenendaal (Naaldwijk); a. Punt (D. F. C.), Lelyveld (V. U. C.); m. Van Maaren (A. D. O.), v. d. Wildt (V. U. C.), Dracht (D. F. C.), v. Van Gelder (V.U.C.), De Bock (Bloemendaal), Ver kerk (R. C. H.), Ruisch (D. F. C.) en Meinders (D. F. C.). Het Oostenrijksche voetbal-elftal, dat a.s. Zondag 24 April te Weenen onder leiding van den Duitschen scheidsrechter Birlem tegen Hongarije speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Hiden (WAC). Achter: Schramseis (Rapid) en Blum (Vien na). Midden: Braun (WAC), Hoffmann (Vienna) en Nausch (Austria). Voor: Zischek (Wacker), Gschweidl (Vienna), Sindelar (Austria), Schall (Admira) en Vegel (Admira). Naar wij vernemen is er een wijziging gekomen in de data der nationale zwemkampioenschap- pen, welke oorspronkelijk op Zaterdag 2 en 3 Juli te Assen zouden worden gehouden. Op 2 Juli vertrekt echter van Rotterdam de Neder- landsche expeditie, voor de Olympische Spelen te Los Angelos, waarbij de zwemsters natuurlijk ook behooren te zijn. In verband hiermede heeft men de data van de nationale zwemkampioen- schappen te Assen thans vastgesteld op Zater dag 18 en Zondag 19 Juni a.s. Na deze kam pioenschappen zal hoogstwaarschijnlijk een de finitieve beslissing worden genomen hoe de in deeling der zwemsters voor de verschillende nummers zal zijn. Naar men weet staan de vol gende nummers op het Olympisch programma: 100 en 400 Meter vrije slag, 100 Meter rugslag, 200 Meter schoolslag en 4 X100 Meter estafette. Voorts nog springnummers. Evenals dit reeds eenige jaren geleden het geval is geweest, ligt het in de bedoeling van het hoofdbestuur der Nederlandsche Wielren Unie wederom vaardigheidsritten in de ver schillende provincies te doen uitschrijven voor het verkrijgen van het fraaie vaardigheids diploma van deze Unie. Deze ritten mogen in geenen deele 't karakter van een wedstrijd dragen, maar moeten alleen tot uiting doen komen, dat de bezitter van het uitgereikte diploma een zoodanig uithoudings vermogen bezit, als is voorgeschreven voor het eereteeken van het Nederlandsch Olympisch Comité. De gestelde eischen zijn: Groep Juniores (leeftijd 17 en 18 jaar)80 K.M. in 5 uur. Groep A (leeftijd 19 t/m 23 jaar): 80 K.M. in 4 uur. Groep B (leeftijd 24 t/m 29 jaar): 80 KM. in 4 uur. Groep C (leeftijd 30 t/m 35 jaar): 80 K.M. in 4 uur 45 minuten. Groep D (leeftijd 36 t/m 41 jaar)80 K.M. in 5 uur. Groep E (leeftijd 47 jaar en daarboven): 80 K.M. in 5 uur 15 minuten. Voor de verschillende provincies zullen door - t - t De damwanden aan beide zijden van de oude brug over de Van Merlenvaart te Heemstede zijn nu gereed, zoodat te zien is welke verbetering daar ter plaatse zal ontstaan de prov.- en districtsconsuls der N.W.A. en hun plaatsvervangers de vaardigheidsritten worden georganiseerd. Het bestuur van den Ned. Honkbalbond be sloot de eerste klasse te doen bestaan uit negen en de tweede klasse uit acht negentallen, beide gesplitst in een afd. A. en afd. B. Door loting werd de indeeling als volgt: Eerste klasse af deeling A: Haarlem, Ajax, AMVJ, WGA, Quick. Af deeling B: HHC, Blauw Wit, Togo, ZRC. Tweede klasse afdeeling A: HHC, Ajax, Blauw Wit, DEC. Afdeeling B: Haarlem, AMVJ, WGA, DEC Ieder negental speelt eerst een competitie in eigen afdeeling en daarna een halve tegen de negen-tallen uit de andere afdeeling. sterdam door de Jeugdcommissie van den N. H. B. een afzonderlijke competitie voor scholieren georganiseerd worden, die voor de vacanties moet zijn geëindigd. De Haarlemsche Honkbalclub E H. C. is door het bestuur van den N. H. B. voor het komende seizoen in de eerste klasse ingedeeld. We herinneren er aan dat H. H. C. verleden jaar kampioen van de 2de klasse was. De beide Amsterdamsche vereenigingen A. M. V. J. en Famos hebben onder hun leden eenige honderden scholieren. Daar dezen in hun vacanties geen wedstrijden kunnen spelen en er bij hen ook bezwaar be staat tegen het herhaalde reizen, zal er in Am- De leiding van de competitie is ook dezen keer door den N. H. B. opgedragen aan den secretaris, den heer L. Sok. Deze week vond de eerste beslissingswedstrijd plaats tusschen St. Bavo en T. E. P. om het kampioenschap van Haarlem en omstreken. St, Bavo was in dezen wedstrijd verreweg de sterk ste. De verschillende uitslagen luiden als volgt St. BavoT. E. P. I. B. H. M. StevensP. Mul 2—0 2. J. J. WarmerdamP. Hollenberg 2—0 3. J. v. d. ZwanM. v. d. Pavoort 2—0 4. J. A. StevensW. Hopstaken 2—0 5. J. WeijersJ. Lucas 2—0 6. J. Veen—H. v. Gastel 2—0 7. G. DoesD. Rump 2—0 8. M. P. d. Haas—G. Elzing 0—2 9. J. Drayer—B. v. d. Kroft 2—0 10. B. v. d. Weiden—J. v. d. Kroft 0—2 Totaal 164 voor St. Bavo. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de verplichte aangifte van radio-ontvang-inrich- tingen, ook in geval het een vernieuwde aan gifte betreft, uitsluitend moet geschieden bij den Directeur van het telegraafkantoor ter plaatse. Het komt herhaaldelijk voor, dat het aan gifte-formulier wordt gezonden aan het hoofd bestuur der P. T. en T. te 's Gravenhage. dat uiteraard voor doorzending aan den Directeur van het betrokken telegraafkantoor zorg draagt. Ter voorkoming van moeilijkheden verdient het evenwel de voorkeur het formulier rechtstreeks aan den telegraafdirecteur in te zenden. Donderdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Bloemendaal, onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Laan en De Clercq. Aan de openbare vergadering ging een korte geheime vergadering vooraf. Telefoonaansluiting Goedgekeurd wordt met 9—4 stemmen een voorstel, de woning van den commies ter se cretarie, afdeeling onderwijs en personeelszaken, telefonisch te doen aansluiten, opdat betrokken wethouder ook buiten gewone kantooruren con tact met dezen ambtenaar kan hebben en deze zelf in de gelegenheid is zich buiten de kantoor uren met schoolbesturen, commissies e.d. in ver binding te stellen. Maximum aantal vergunningen B. en W. stellen voor, op het verzoek der na tionale commissie tegen het alcoholisme, om bet aantal verloven A, wettelijk 49, te bepalen op 8, het feitelijk aantal, afwijzend te beschikken, daar de gemeente zich sterk uitbreidt en beperking van het wettlijk maximum ontduiking ten ge volge zou hebben. Aldus besloten. Een voorstel Schulz, het maximum aantal vergunningen op 12 te bepa len, gaat naar B. en W. om prae-advies. Geen prijs beschikbaar gesteld B. en W. stellen voor, op het verzoek der ver eeniging van postduivenliefhebbers „De Lucht post", om voor het op 12 Juni a.s. te houden con cours een eereprijs beschikbaar te stellen, afwij zend te beschikken. Aldus besloten. Gemis aan samenwerking Bij de bespreking van het verslag der Com missie voor het L. O. dringt de heer Cassée er op aan, dat er een betere samenwerking komt tusschen deze Commissie en B. en W. Wethouder Bornwater antwoordt, dat het in de bedoeling ligt, de samenwerking zoo goed mogelijk te doen zijn. Bewaking plantsoenen Daar de behoefte gevoeld wordt om de zich in de gemeente bevindende plantsoenen regelmatig te bewaken, verzoeken B. en W. hun het noo- dige crediet te verschaffen om te kunnen over gaan tot de aanstelling van een werkman met die bewaking belast, op een loon van ƒ30. 32.— per week. (Klasse I van het salarisregle ment). Het ligt in het voornemen als zoodanig te be noemen D. Zijlstra, thans geldophaler bij het waterbedrijf. Aldus besloten in geheime vergadering. Salarisregeling Ged. Staten deelen mede, dat zij voorshands geen termen aanwezig achten om een algemeene verlaging van de bedragen der jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers in overweging te nemen, ofschoon enkele besturen van kleine gemeenten daarop aangedrongen hebben. Wel willen zy de mogelijkheid openen om pen- sioenverhaal toe te passen. Volgens de bestaan de regeling toch moeten de jaarwedden van ge noemde fuctionarissen zuiver worden genoten, d.w.z. in de gemeenten, waar pensioenbijdragen worden verhaald, wordt het bedrag der deswege toegepaste korting vergoed (zie de artt. 8 en 3 resp. van de besluiten van Ged. Staten van 9 October 1929 no. 139 I en II). Ged. zyn derhalve voornemens uit hun aan gehaalde besluiten artikel 8 uit besluit I en arti kel 3 uit besluit n te doen vervallen. Alvorens een definitieve beslissing te nemen, wenschen zij evenwel vóór 15 Mei 1932 hieromtrent 't inzicht van B. en W. en dat van den raad te verne men. B. en W. geven in overweging om aan gemeld College te berichten, dat de raad hoewel er de voorkeur aan gevend om dezelfde maatre gelen in zake korting van salaris, die gelden voor het personeel in rijksdienst, ook op ge noemde door de gemeente bezoldigde function- narissen toe te passen zich zeer goed kan ver eenigen met het voorstel van Ged. Staten. Aldus besloten met de stemmen van de heeren Schulz en Noorman tegen. De Commandant der vrywillige brandweer heeft namens den staf het volgende medege deeld: Sinds de oprichting in 1925 heeft de brandweer, behalve een 800 meter, geen nieuwe slagen aangeschaft en heeft het toen aanwezi ge materiaal tot op heden gebruikt. Dat er in den loop der jaren heel wat slechte gedeelten (in totaal ongeveer 1400 meter) verwyderd moesten worden, behoeft geen nader betoog. Bovendien heeft men bij brand in deze gemeen te steeds vele meters slang noodig wegens den grooten afstand, die vele gebouwen van de naastbygelegen kraan liggen. Daarom heeft hy verzocht te willen bevorderen, dat de raad een crediet voteerde van 1300.voor 1000 meter slang met koppelingen enz. Ook de brandblusch- apparaten behoeven naar de meening van den staf aanvulling met negen stuks voor den prijs van pl.m ƒ306. Daar ook de commissie zich heel goed met de zienswyze van den staf der brandweer kan ver eenigen en B. en W. hare meening tot de hunne gemaakt hebben, stellen zy voor om 'n crediet van 1700.— te voteeren voor aanschaffing van het vorengenoemde materiaal. Aldus besloten, Wethouder Kremer brengt de vrywillige brandweer hulde voor haar arbeid, by den brand in de wasscherü-Bijvoet. Het was een brand, een stad waardig en zonder eenige hulp van buiten heeft de brandweer toe' het werk kunnen verrichten. Zonder eenige vergoe ding wordt de taak verricht en spr. wenscht dit alles hier eens naar voren te brengen (applaus). Benoeming. Benoemd wordt tot vakonderwyzer 'n boek houden en handelsrekenen aan school A. de heer R. Prosee. Opheffing schoolklasse B. en W. stellen voor: I. de klasse voor openbaar voorbereidend on derwas, verbonden aan de openbare lagere school C., met ingang van 1 Augustus 1932 op te heffen; II. aan de onderwyzeres mej. R.W.M.M. van Ommeren, indien zy tot 1 Augustus 1932 aan de klasse verbonden blijft, met ingang van dien datum, ten laste der gemeente, een wachtgeld toe te kennen ten bedrage van ƒ1310.per jaar, gedurende het tijdvak van 1 Augustus 193231 Januari 1933 en van ƒ852.per jaar gedurende het tüdvak van 1 Februari 193331 October 1941, met dien verstande, dat op dit wachtgeld van toepassing zyn de bepalingen, vervat in het 4e, 5e, 6e, 7e, 8e en 14e lid van ar tikel der Lager Onderwyswet 1920. De heer Cassée betreurt de voorgestelde opheffing van deze eenigste klasse voor open baar voorbereidend lager onderwys. Bezuini ging geeft z.i. het voorstel niet veel. Het aantal kinderen voor deze klasse is zooals men wel zou wenschen, maar er is ook nooit de aandacht op gevestigd. De heer Schulz sluit zich hierby aan.. Hij zou het betreuren, als men het bijzonder voor bereidend L.O. ging subsidieeren en het open baar ophief. Ook deze spr. acht het bezuinigingsmotief niet sterk. Wel ziet hy in het voorstel een bevoor rechting van het byzonder onderwijs. Als men het openbaar onderwijs knauw op knauw geeft, zal zijn houding ten aanzien van het byzonder onderwijs herzien moeten worden, hoewel spr. dit niet wenscheiyk zou achten. De heer Prinsenberg betreurt dit laatste gesprokene. Eventueele gevolgen van dit voor stel mogen niet op het onderwys rusten, maar de toorn van den heer Schulz moet zich dan richten tegen B. en W. Overigens is spr. niet voor opheffing op de gronden, door vorige sprekers aangegeven, als mede op grond van het feit, dat B. en W. eenige jaren zelf de gelegenheid hebben gegeven, het betreffende onderwys te openen. De heer Hogenbirk merkt op, nooit er aan gedacht te hebben, het openbaar onderwijs knauw op knauw te geven. Hij heeft er tegen gewaakt, stappen te nemen tegen het openbaar onderwys. Spr. gelooft, dat dit voorstel er meer een is van den wethouder van financiën dan van de zen wethouder. Wethouder Bornwater merkt op, dat dit voorstel o.m. een uitvloeisel is van de geringe belangstelling. Aanvaardt men dit voorstel niet, dan zullen B. en W. met een reorganisatie-voorstel van het openbaar voorbereidend L. O. moeten komen. De heer Hogenbirk stelt voor, het voorstel terug te verwezen naar B. en W. Een beslissing zou later genomen kunnen worden, rekening houdend met de'bezwaren van het L. O., dat het onderwys gegeven wordt in een L. O.-school. Het voorstel-Hogenbirk wordt verworpen met 7—6 stemmen. Het voorstel B. en W. wordt ver worpen met 85 stemmen. Een bezwaar is ook, dat het onderwys in een L. O.-school gegeven wordt. Subsidieering voorbereidend byzonder onderwys. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ver ordening op het toekennen van subsidiën ten behoeve van het byzonder voorbereidend onder wys. Onderwysvergoedingen B. en W. bieden ter vaststelling aan een her ziening der vergoedingen ex art. 101 L.O.-wet J92Q over 1928 en 1929 aan de Chr. school te Bloemendaal en de R. K. school te Vogelenzang, terwyl zy voorts voorstellen medewerking te verleenen ex. art. 72 L. O.-wet 1920 voor ver bouw der Chr. school te Bloemendal. Aldus besloten. De heer Prinsenberg bepleit aanhouding van het voorstel, opdat den besturen der be waarscholen eerst gelegenheid gegeven wordt, hun oordeel over de regeling te kunnen geven Dit voorstel wordt met 94 stemmen aange nomen. Aanvaarding grond B. en W. stellen voor, van Ir. A. Stoop den voor de verbetering van den Hoogen Duin en Daalschenweg benoodigden grond gratis te aanvaarden. Onder dankbetuiging aan den heer Stoop aanvaard. Heffing vergunningsrecht B. en W. stellen voor, vast te stellen een ver ordening tot heffing van vergunningsrecht voor een hotelvergunning in de gemeente Bloemen daal. Er zal ingevolge art. 23, 4e lid, van de wet van 26 November 1931 een vergunningsrecht worden geheven voor hotelvergunning. Het vergunningsrecht voor een hotelvergun ning bedraagt jaarlyks: voor hotels met 7 of minder slaapkamers ƒ10; voor hotels met 8 tot en met 14 slaapkamers 17.50; voor hotels met 15 slaapkamers of daarboven 25. Aldus besloten. Rooilijn Zilkerweg. B. en W. bieden ter vaststelling aan een rooi- lynverordening voor beide zyden van den Zil kerweg te Vogelenzang. Aangehouden voor een nader onderzoek in de Commissie voor Publieke Werken. Bouwvergunningen Besloten wordt, ontheffing van de bepalingen der bouwverordening te verleenen aan: G. J. van der Vliet voor den bouw van twee woonhuizen aan den Korten Zijlweg; P. H. Meyer voor den bauw van vyf garages aan de Iepenlaan; F. J. Cassee en A. Cassee voor verbouw van perceel Kerkplein no 9; Mr. H. J. D. D. Enschedé voor den bouw van een garage aan den Zandvoorterweg; N. Leverkamp voor den bouw van een dubbel aan den Mr. H. Enschedéweg; B. Dekker voor den bouw van een dubbel woonhuis aan den Lagen Duin en Daalschen weg. Verhuur grond. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 Ja nuari 1932 tot wederopzegging aan J. H. A. Kruimel en H. Th. Momm 40 M2. grond langs den Duin en Daalschenweg te verhuren voor ƒ50 per jaar. Aldus wordt besloten. Rondvraag De heer B o 11 e m a n zou gaarne zien, dat B. en W. met een voorstel kwamen tot verstrek king van kleeding aan werkloozen. Dit voorstel gaat naar B. en W. om prae-ad vies. De heer Prinsenberg klaagt over den slechten toestand, waarin de voetpaden verkee- ren, speciaal op de Julianalaan. Spr. hoopt, dat de verbetering thans nog voor den as. zomer geschiedt. Wethouder Kremer antwoordt, dat de Ju lianalaan binnen enkele weken wel onderhan den genomen zal worden. 3% jaar gevangenisstraf geëischt Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Don derdagmiddag terecht de 40-jarige arbeider H. K. te Umuiden-Oost. Verdachte had in den vroegen morgen van Zaterdag 9 Jan. jl. den 25- Jarige A. Rademaker uit Emmer-Compascum, zijn vroegeren kostganger, tegen wien hy uit Jaloezie een wraak koesterde, opgewacht in een steeg te IJmuiden. Toen R. zich naar zijn werk wilde begeven, heeft hy hem met den scherpen kant van zijn dissel eenige slagen op het hoofd toegebracht en hem daarna het bovenlid van de pink afgehakt. Dit lid is tijdsns het politie-on- derzoek ter plaatse gevonden. Het slachtoffer werd bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht en verkeerde geruimen tijd in levensgevaar. Verdachte was poging tot moord ten laste ge legd. Allereerst werd gehoord dr. J. F. Kuyer, die verklaarde, dat inderdaad ernstig levens gevaar was ontstaan, maar dat zyn patiënt thans weer hersteld was. Getuige A. Rademaker vertelde hoe de zaak zich had toegedaan. Er bestond eenige vriend schap tusschen hem en de vrouw van verdach te, omdat het echtpaar niet gelukkig leefde. Verdachte ontkende, dat hy niet goed zou zyn voor zijn vrouw en zyn gezin. Getuigen H. S. K. had Ramaker op den be- wusten dag in den kost. Zy verklaarde, dat zy even na zyn vertrek een schreeuw hoorde en hoorde roepen: „O, dat beest!". Zij zag R. bloe dend neervallen. Zij vroeg aan verdachte: „Wat heb ej gedaan?" waarop hy antwoordde: .Een van ons was te veel! Zóó is het leven onhoud baar". Verdachte was al een week van plan zyn tegenstander uit den weg te ruimen, hy zag geen uitweg meer. Hy sliep nachten achter elkaar niet en werd steeds opgewondener. Officier: Maar je hadt toch die vrouw kunnen verlaten. Verdachte: En m'n kinderen dan? Officier: Die kon je toch meenemen! Verdachte in luid huilen uitbarstend: „Dat dee ze nooit!" Een agent van politie verklaarde, dat ver dachte achter een schutting stond en een bankje had genomen om daar op te gaan staan en R. flink te raken op het hoofd. Ter plaatse was ook nog gevonden een houten stok, waarin twee dikke spijkers half geslagen waren en waarvan de koppen waren af gescherpt. Officier: Hoe kwam je aan dit verschrikkelyk wapen? Verdachte: Ik weet er niets van. De vrouw van verdachte werd dan gehoord. Zy verklaarde, dat er in het gezin een slechte verstandhouding bestond en dat zy aan echt scheiding dacht. Zy wilde over het huwely'ks- leven liever niet in het openbaar spreken, wes halve de deuren gesloten werden. Na een half uur werd de zaak in het open baar voortgezet. De officier van justitie, Mr. A. R. Andringa beschreef de situatie in dit huisgezin. De hou ding van de vrouw was onsympathiek en ook Ramaker is niet vry te pleiten. Dat zyn de ver zachtende omstandigheden. Maar daarom mocht verdachte niet zóó te werk gaan. Hy bouwde een stellage om zyn slachtoffer vanuit de hoogte te treffen. Zijn mededinger naar zyn vrouw moet een ontzettend sterk gestel hebben, want er werd een stuk uit den schedel gesple ten. De officier sprak hier van een zeer ernstig misdrijf en eischte 3 jaar en 6 maanden gevan genisstraf, wegens poging tot moord. De verdediger, Mr. H. E. Pruisen Geerligs, meende, dat zijn cliënt tot het uiterste gedreven was door het gedrag van zijn vrouw en zijn kin deren en hy wilde ze tot eiken prijs behouden. Toen is bij hem de gedachte opgekomen, zyn tegenstander eens te laten voelen, dat hy over bodig was. Wanneer hy zeide, dat er één te veel was, meende hy daarmede zyn vrouw bang te maken. Onmiddellyk na zyn daad meende hy, dat het niet zoo erg kon zyn. Hij heeft niemand van het leven willen berooven, noch heeft hij zijn tegenstander zwaar lichamelyk letsel willen toebrengen. Pleiter drong tenslotte aan op een clemente straf. Uitspraak 4 Mei a.s. Donderdagavond kwam de Dekenale Jeugd raad Haarlem in algemeene jaarvergadering bijeen in de localiteiten der K. J. M. V. „de Kring." Sinds de pastorale uitverkiezing van den voormaligen voorzitter, Pater J. J. C. Hentzen, was deze bijeenkomst de eerste vergadering onder praesidium van Rector J. B. M. Timp, die zich als .nieuwe voorzitter" voorstelde en... installeerde. Bericht van verhindering was ingekomen van den Hoogeerw. Deken H. C. J. Sondaal. In vervolge op een ingekomen stuk. vanwege de Katholieke Verkenners, over een te houden groepgeestelijken-cursus, wees Kap. Th. v. d. Lugt op een welpenleidsterscursus, die in Mei te Amsterdam zal gehouden worden. Het jaarverslag over 1931 van den secretaris, H. W. M. van Os, werd hierna voorgelezen en goedgekeurd. Op voorstel van een der aanwezigen zal dit lyvig verslag gedrukt worden. Hierna gaf de penningmeesteresse, mevr. T. BarTaphom, rekening en verantwoording over 1931. Haar begrooting voor 1932 werd even eens onder dank goedgekeurd. Vervolgens weid de contributie over 1932 vastgesteld By acclamatie werd secretaris Van Os tot be stuurslid herkozen. Overeenkomstig besluit van de laatste verga dering werd het bsetuur uitgebreid met two. nieuwe leden. Op voorsel van het bestuur zullen hierin ver der zitting nemen: Kap. Th. v. d. Lugt, voor zitter van den Haarlemschen Bond van R. K. Jongenspatronaten, en mej. H. Standemeyer, afgevaardigde van de „Graal." Het bestuursvoorstel, inzake propaganda voor de organisatie der mannelyke jeugd boven 17 jaar, vond een alleszins gunstig onthaal, of schoon de aanwezigen het niet geheel eens waren over de wijze, waarop bedoelde propa ganda diende gevoerd te worden. Vooral de Josephsgezellen stonden in het centrum der be sprekingen. Eenige oude (financieele) runde ren werden hierby op het droge gebracht. By de steeds rekbare rondvraag pleitte de heer J. Hooy voor een daadwerkelijke samen werking tusschen Patronatenbond, Josephsge- zellen en Sportvereenigingen, terwyl de heer M. G. Dykstra inlichtingen vroeg over de wer king der hypothetische parochieele jeugdraden, de welke niet gemakkelyk te geven waren. De heer H. Willenborg bracht eenige wen schen en wenken over van parochieele congre gatie en onderwysinrichting, aan de vertegen woordigster van de „Graal", ten aanzien van de repetities voor het Pinksterspreekkoor. Hierna werd de zeer geanimeerde vergade ring op de gebruikelyke wyze gesloten. en poetst 's-morgens en 's-avonds met

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9