Amersfoorisclie kei verhuisd Voor de derde maal I s h *111 mm 1r.v m I v |g ZATERDAG 23 APRIL Het verhaal van „de Keysche gecken, die aan haar eygen keysteen trecken" VERMAKELIJKE HISTORIE Feest in Amsvorde Het kleinood verloochend Eerherstel In triomf rondgedragen! NA ZES JAREN ACHTERHAALD Het arrest verjaard? KAMPEN EN DE LOKAAL Moet de spoor betalen? INBREKERS VEROORDEELD DE BANKOVERVAL TE SCHIPLUIDEN Hooger beroep aangeteekend Zware straffen opgelegd OPLICHTING VAN 12.000 Valschheid in geschrifte INSTALLATIE VAN KATWIJKS BURGEMEESTER 1' -H I---' I- J v- ,r t ,p- v "-■■•■V"v - -%1 - - ||pG w U :s#Gvi G Hg Gs Ëi W* v M - JmJÉh-- De officieele installatie van mr. W. J. Woldringh van der Hoop als burgemeester van Katwijk Indische Dienst FAILLISSEMENTEN KLANK EN BEELD Radio op het platteland STOOMVAARTLIJNEN NIEUWE ZENDLAMPEN Voor ultrakorte golven Zoo Is dus heden 23 April weer ten dag ge worden, opgeteekend in het oude Museum „Flehite": de derde verplaatsing van den al- ouden Amersfoortschen Kei! Om onzen lezers nog eens "n goed inzicht te geven in de geschiedenis van dit gevaarte, hebben we een tijd zoek gebracht tusschen de ontzettend uitgebreide collectie oude folianten, boeken en platen van „Flehité". De kei bestaat uit Zweedsch graniet, gede poneerd op de hei in een der glaciale tijd perken. Hij is 11000 K.G. in gewicht. Reeds ten tijde van Karei V (1545) was de groote „keeselsteen" op de Waalberg (dicht bij „de Stompert") bekend. De pret begon echter pas in 1661, toen Jonker Everhard Meyster, van Nimmerdor, heer van Zevenbergh later bekend onder den spotnaam jonker v. Berge- steen! de oude Amersfoorters in t gareel bracht om den kei van de hei naar de stad te sleepen. Dit gebeurde dan ook en wel op 7 Juni 1661. De kei was geplaatst op een groote ver sierde slede met rollen. Ieder sloeg de hand aan de touwen. De steen was omhangen met zwaar festoen van allerhande gedruischmaken- de voorwerpen, waartusschen koeken en groote krakelingen. Dit alles gebeurde op kosten van Jonker Evert Meyster, die tevens gedenkpen ningen liet rondstrooien onder de talrijke bur gers. Deze penningen zijn thans nog te zien in het Museum. Des anderen daags was er feest op Meyster s lanugoeu iniuitieiuor. i>e jonaer nouOigue zjju hooge gasten int mee nee vingenue geesuge vers: Wie onse klucht behaegt, Die komt ais 't mux gen uaeght By ai ae js.eyscne gecxen, Die aen nuer e^gen trecken ln 't nimmeraoïscne groen, Daer erek vincit syn Uap.uen muts. Red.) Vvy sauenuer met smgen Met dansen en met springen, Ter eere uwer ai Verneiren een geschal Dat Bosen tr aigannt en Boomen; Wie lus kan morgen koomen; lek nood u al te saem, Uyt Etvert) Meysters naem Segnt voort Die t hoort Omne valer vitium ridendo Placcus amice Ingerit, admissus circum praecordia ludit (Zéér vrij vertaald zou t kunnen luiden: iedere buiienstaanuer schudt misprijzend zyn hoofd, aocd laent in zijn vuistje ais hij mee mag doen. In popuiair Hoiianusch dus: da's de kift!) De Amersfoorters hadden weinig eer van hun klucht. Ze werden ermede bespot, kregen den naam van keientrekaers. Zelis werden m 1664 spotmedaüles in navolging van de ori- gineeie gedenkpenningen gesiagen. Ook deze zijn in .arlehite" te bezichtigen. In 1672 kwam de Franscuen, die de Amers foorters zoo belachelijk maakten met hun mooie kei op de zuil hij stond toen op de Varkensmarkt dat in 1674 „op stil bevel van de overheid" de kei ondergraven werd, zoodat hij in den grond eakte. Hieimeae sloot het eer ste glanstijdperk van de kei. De kei was uit Amersfoort weg, doch.... de naam bleef! Eerst in 1895 dook de steen weer even op bij het leggen van de gasbuizen, maar.... men liet 'm stil liggen! Eindelijk, 28 Mei 1903, had de verrijzenis van de gesmade kei plaats. Nog vele inwoners zullen thans nog herinneren de grootsche fees ten, welke op dien dag plaats vonden. Velen zullen meegezongen hebben 't volgende Kei lied: Komt trouwe burgers Van Amersfoort, Trekt den Kei nu Tot waar hij behoort, Spaart geen krachten Op deez' schoonen dag, Trekt, die eeuwen Hier begraven lag, Allen te samen Het touw aangevat, Op nu, trouwe burgers Van de Keienstad! Dit staaltje van schoone poezi) werd toenter tijd vervaardigd door J. C. (pseud, van J. M. C. Haak, le Luit. V R. I.). t Werd t eerst ge zongen toen de kei op zijn nieuwe standplaats was aangekomen door een nagemaakten Evert Meyster. Des morgens was de heele stad al in rep en roer gebracht door herauten, die, te paard ge zeten, de volgende proclamatie op luiden toon voorlazen: „De Gecommltteerdens tot de Amersfoort- sche plegtighe keytreckinge hebben om goede redenen goedgevonden allen Borgeren ende In- woonders deser Stad ende Vrijheyd van dien kond te doen, dat de bovengenoemde key treckinge sal geschieden heden des nanoens om twee uren beginnende bij de herberge van outs genaemt „de Arent". De key sal onder leyding van Jonker Everard Meyster gesleept worden van de Arent door de Bergstraet, de Uytersche Utrechtsche) Weg ende Straet, de Lange- straet, de Camp, de Hessenstraet ende vordere straeten tot aan de huysinge van de Stads- dienaers politiebureau!) bij de Uytersche Poortsbruch waer om vier uren de opsettinge van de voors. (voorsegde) steen sal plaets heb ben. Allen borgeren en allen die van buyten al- hyer sullen komen wordt geraden sich ordente- licken te gedragen, soodat de overigheden niet verplicht sullen wesen haer aen den lijve te straffen. Tot voorkominghe van ignorantie om misverstand te voorkomen) wordt deze door ons gepubliceert ende geaffigeert aange plakt). 28 Mei 1903. De namaak-kei van papier werd 's middags onder ontzettende belangstelling vanaf de „Arend" (tegenwoordige garage fa. Hamers- veld) ln" triomf naar het politiebureau ge sleept. De echte kei was door peilingen van Spek kie" ontdekt, want men was de juiste plaats vergeten! Door vele ingezetenen werd hij, ge plaatst op het onderstel van een wagen, naar de nieuwe standplaats getrokken. De oude naam was dus niet vergeefs gehandhaafd! Het plaatsen van de kei ging vergezeld van de volgende: Oorkonde. Allen dengenen, die desen brieff sullen sien ofte horen lesen, doen wij verstaen H. Hubers, J. v. d. Heuvel, J. v. Keulen, O. Schuileman, G. J. Slothouwer, E. v. Vollenhove Jr., A. L. Welling, G. v. Wijland, dat met goedvinden van de Regeerder deser Stadt (toen Burge meester Barchman Wuytiers) en van de Ce- committeerdens tot de opgravinge ende opset tinge van den Amersfoortsen Key op heden den acht en twintigsten van Bloeymaendt van haar jaer onses Heeren dusent negen hondert ende drye, de befaemde Amersfoortse Kesdl- steen die reeds in een resolutie van Sijne Keyserljjke Majesteit Karei den Vijfden ge noemd wordt en in 1661 bij Jonker Everard Meyster op de Verkensmerkt is neergeset, edoch dertien jaren later op last ende volgens den wil der Regeerders in den grond is ge dolven is neergeset op een fraaye ende heer- licke basis ofte voetstuk in het plantsoen, daer waer aan dene sijde naest gelegen is de Uyter sche Poortsbruch ende aan dandere sijde de huysinge ofte bureau van de Stads ofte politle- dienaers. Aan allen borgeren onser Stadt en aan allen dengenen, die van buyten komen versoeken wij desen steen als een herinnenngs- stuk aan onse voorouders in hooge eere te houden ende geene insolentiën ofte ongerech tigheden daeraen ofte daermede te bedrieven. In oorconde deses briefs besegeit met onsen segelen; gegheven in het jaer onses Heeren dusent negen hondert ende drye op Donderdag voor Pinxteren." Dit is de zéér beknopte uiteenzetting van de Kei-geschiedenis, welke geheel en origineel te bewonderen is in Museum „Flehite". Voorts is de Officier van Justitie in hooger beroep gegaan van het vrijsprekend vonnis vcor den boerenarbeider van U., terd'jl mr. Asch van Wijck eveneens in beroep is gegaan teg enhet vonnis van den hoofddader D. In Maart 1926 was L. van M. door het Ge rechtshof te Arnhem veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden, terzake dat hij in Juli 1925 te Milingen een rijwiel had ver duisterd, dat hij van den rijwielhandelaar B. K. te Arnhem in huurkoop had. Toen dit vonnis was gewezen nam v. M. de vlucht en zwierf ruim 5 jaar rond door Rusland, Polen en Zwitserland. Nadien dacht hij dat er wel zooveel tijd zou verstreken zijn, dat het Amfcemsche Hof een streep door de rekening zou hebben gehaald en daarom reisde hij naar Nederland terug, vestigde zich te Rotterdam en werd door j.l. Dinsdag gearresteerd, teneinde de hem voor zes jaar geleden opgelegde gevan genisstraf te ondergaan. De man teekende verzet aan tegen het arrest van h.t Hof. Zijn verdediger Mr. Roobol wees er in zijn pleidooi voor het Gerechtshof, waar hij thans opnieuw moest terecht staan, of dat de Proc. Generaal niet ontvankelijk was, omdat de verduistering zes jaar geleden gepleegd was en het arrest nu zou zijn verjaard. De Proc. Generaal, Mr. Cnopius, achtte dit verweer niet juist. Na raadkamer, waarbij het Hof tot behandeling van het verzet besliste, eischte den Proc. Generaal bekrachtiging van het destijds gewezen vonnis. Mr. Roobol bleef bij zijn oordeel dat de zaak verjaard was en pleitte daarom vrijspraak. Uitspraak op 4 Mei a.s. De Offieier van Justitie bij de Arrondisse- ments Rechtbank te Zutfen heeft zijn conclu sie genomen inzake de voor de Rechtbank aan hangige bekende procedure tusschen de ge meente Kampen en de N.V. Kon. Ned. Lokaal Spoorwegen over het niet meer laten loopen van tremen op het traject Kampen—Hattem. De schade-actie in deze wordt in tweeën ge- splitst, nJ. le. vraagt de gemeente Kampen vergoeding van de schade, die tot op heden reeds is ge leden, en die nader bij staat zal worden opge maakt, en 2e. vergoeding van schade, die de gemeente nog lijden zal, doordat de maatschap pij hare verplichting nog niet zal nakomen en welke zij stelt op 100.per dag. Na deze vordering in de hoofdzaak in een in den breede omschreven conclusie te hebben verwerkt, wijst de Officier van Justitie ten slotte de ingestelde vordering van de gemeente Kampen toe, voorzoover die betreft het weder in dienst stellen van den gemelden spoorweg, met vergoeding van de reeds geleden schade, doch niet die na het vonnis nog geleden zal worden en welke de gemeente stelde op 100.- per dag, als zijnde dit geen schade, doch een dwangsom, welke de wet immers niet kent. Verder zegt de Officier van Justitie met be trekking tot de procedure in de vrijwaring, dat de gemeente Kampen daarin geen partij is, zoo dat hü ten dezen opzichte zich van het nemen van een conclusie onthoudt. De rechtbank heeft de uitspraak van het von nis bepaald op 30 Juni e.k. Naar wij vernemen zijn de verdedigers van de drie verdachten in de zaak van den over val op de Coöp. Boerenleenbank te Schip luiden, van de vonissen in hooger beroep gegaan. Dit betreft dei; hoofddader J. J. M. D., die door de Haagsche Rechtbank was veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf; J. L., die tot 7 jaar en M. Sch. die tot 5 jaar gevan genisstraf was veroordeeld. In October van het vorig jaar is ingebroken bij de H. E. M. A. aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam. De inbrekers zijn binnengekomen, geholpen door leden van het personeel van de brouwerij, welke achter het gebouw van de H. E. M. A. is gelegen. Uit de brandkast hebben zij 2200 gestolen. De verdachten, een 54-jarige timmerman, c i 51-jarige bootwerker en een 39-jarige losse werkman, werden door de Rotterdamsche recht bank veroordeeld, de eerste twee ieder tot vier jaar, de laatste tot drie en een half jaar gevan genisstraf. De Rotterdamsche rechtbank heeft den der tig-jarigen vertegenwoordiger, die met aller lei listige praatjes den heer E. Suermondt binnen eenige maanden wist op te lichten voor 12.000, veroordeeld tot één jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Den straatfotograaf, die het adres van den heer S. heeft verstrekt en daarvoor een deel van de opbrengst ontving, werd terzake heling een gevangenisstraf van zes maanden opgelegd. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft te recht gestaan een 33-jarige scheepshandelaar, geboortig uit Port-Saïd, die zich had te ver antwoorden wegens valschheid in geschrifte en het gebruik maken van een valsch geschrift, subsidiair oplichting. Blijkens de dagvaarding heeft verdachte een rekening valsch opgemaakt of doen opmaken. Met het vervalschte stuk heeft hij den kassier van de N.V. Wm. Ruys Zonen bewogen tot afgifte van 93 60. Verdachte bekende het ten laste gelegde. De eisch luidde: één jaar gevangenisstraf. Uitspraak 3 Mei a.s. mssamw ffj imx&m wil P iri 1 ÏM v ,-y Ï.c.-Vv.i*.v v -ifii* x' A'jsfc G - -v. y y. v - "j-v gG-- "-:Gf t v; -GT/V ■*- -x-v j - p. y 'f - i; V v- I V..- "'V -V - ■- v 'x' y At 5)2 - y c-ï,- Sandbergen, onderw. b. h. O.W.L.O., Amster dam. Gepensionneerden (O.-Indië)S. C. J. Visser, gedipl. techn. ambten. 1ste kl. b. d. opium- fabriek, 's Gravenhage; A. Jellema, onderdir. b. h. Depart, van Gouvernementsbedrijven, tijde lijk ter beschikking gesteld van den directeur van financiën, 's Gravenhage. Verlofgangers (W.-Indië)A. W. Brakke, landmeter domeinkantoor Suriname, Laren (N.H.); J. G. Veeris, onderw. 1ste kl. b. h. openb. onderw. in Curasao, Scheveningen. - Verlofgangers (O.-Indië)J. F. H. Stork, m.u.l.o.-onderw., geplaatst b. d. openbare m.u.l.o.-school te Port de Koek, Scheveningen; ir. Ch. E. J. Meyll, tijd. waarn. hoofd van het Centr. Waterschapskantoor v. d. Vorstenlanden, 's Gravenhage; M. de Jong, schoolhoofd b. h. O.W.L.O., Amsterdam; mevr. M. de Jong, geb. 22 April opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: Gevraagd door: J. G. Daggers, koopman, Veendam; Th. F. Daggers, koopman, Veen- dam; de handelsvennootschap onder de firma H. Daggers Zonen, koopvrouw, Veen- dam. Verhoor: Woensdag 4 Mei 1932 des v.m. 11 uur, in de Raadkamer in het Gebouw der Arrondissementsrechtbank te Winschoten. Gevraagd door: De Handelvennootschap on der firma K. J. Baarse en hare individueele leden K. Baarse en J, Baarse, gevestigd en wonende te Aalsmeer, Oosteindenyeg 102. Verhoor: Zaterdag 21 Mei 1932 des v.m. tl uur in het Paleis van Justitie te Haarlem, Jansstraat 81. Bewindvoerder: mr. L. G. van Dam, Haarlem. Failliet verklaard: 20 April: N.V. Overzeesch Hardhout Import- Maatschappij H. en P. van Schalk, Rotterdam, Brielschelaan 76 a; r. c. mr. A. J. Marx; cura tor mr. J. A. L. M. Loeff, Rotterdam. W. C. Janmaat, Rotterdam, Goudsche Wa genstraat 50, handelende onder de firma Bakkerij ,,De Looy"; r.c. mr. A. Huijgen; cu rator mr. A. M. Mooy, Rotterdam. E. de Vries, Rotterdam, Paul Kruger- straat 171; r.c. mr. A. Huijgen; curator mr. O. B. de Kat, Rotterdam. J. H. Draese, Rotterdam, Beverstraat 132 f; r. c. mr. A. Huijgen; curator mr. A. Schadee, Rotterdam. M. C. Mulder, werkman, Rotterdam, Putschelaan 118; r.c. mr. A. Huijgen; cura tor mr. G. J. de Ruijter, Rotterdam. Geeft de stedeling zich er wel voldoende rekenschap van, welke vooraanstaande plaats het radiotoestel zich heeft veroverd in het leven van den landman, wiens leven „zoo ge- noeg'ijk heenvliedt", als wij een onzer oude dichters mogen ge'ooven een bewering ove rigens, die weinigen in den tegenwoordigen tijd meer zullen onderschrijven? Waar de radio zulk een uitkomst is gebleken voor den be woner der groote stad, die veel van hetgeen de radio hem biedt ook zou kunnen genieten, als hjj zich de moeite en kosten wilde getroos ten de deur uit te gaan, daar zal het ieder, die er even over nadenkt, duidelijk moeten worden, welk een zegen deze uitvinding voor het platteland moet zijn gebleken. Stel u de eenzaamheid, de troosteloosheid voor van onze afgelegen dorpen, vooral ln den winter, schaars van nieuws voorzien door middel van een p'aatselijk blaadje, zonder andere ontspanning dan de dorpsherberg, zon der conversatie, verstoken van al de genoegens, waarnaar de stedeling slechts de hand heeft uit te steken, afgezonderd van de rest van de wereld; en stel u dan voor, welk een reusach- tigen ommekeer de uitvinding van Marconi in die dommelende plaatsjes heeft gebracht. In derdaad, voor den landman heeft het leven, veel meer nog dan voor ons, stadsmenschen, kleur en kracht gekregen, dank zij de onvol prezen radio. Allereerst is zijn toestel ten goede gekomen aan de huiselijke sfeer. Geen vegeteeren meer, doch medeleven met wat er in de wijde wereld voorvalt, belang stellen in de groote vraag stukken van onzen tijd, in zijn huiskamer voor hem toegelicht en uiteengezet door de kopstukken uit de kerkelijke, politieke, weten schappelijke en handelswereld, zoodat hij alles rustig kan volgen. Een geheel nieuwe wereld van beelden en gedachten is voor hem open gegaan, dan zij den luidspreker. Mannen en vrouwen, toestanden, die tot dusverre niet meer dan namen of vage begrippen voor hem waren, nemen nu leven en vorm aan. Groote kansel redenaars, beroemde zangers, orkesten met were'dreputatie hij hoort ze bü zich thuis. Hij gaat sociaal voelen, zijn gedachten worden in andere banen geleid, zijn geest ver heft zich boven bouw- en weiland, boven vee- en graanprijzen en buurpraatjes. Eindelijk heeft ook hij deel aan het volle, rijke leven; en al speelt hij slechts de rol van toehoorder, het verruimt zijn blik en doet hem tal van dingen uit een ander oogpunt beschouwen, vrij van het vooroordeel, dat hij vroeger vaak koesterde, en dat van vader op zoon overging. Wij zeggen niet te veel, wanneer wij beweren, dat de radio boer en burger nader tot elkaar brengt en hen elkaar, meer dan voorheen, wederkeerig doet begrijpen en waardeeren. Doch ook van materieel standpunt bezien is de radio voor den boerenstand een groote uit komst gebleken, dank zij haar practisch nut. Wij kennen een landbouw-specialist, die niets meer of minder beweert dan dat het radio toestel voor den boer even onontbeerlijk is ge worden als de ploeg en de dorschmachine, on misbaar voor de goede uitoefening van zijn be roep. Al het nieuws, dat hem meer speciaal interesseert, ontvangt hij nu spoediger, beter en uit betrouwbaarder bron dan ooit te voren. Hij is den dag zelf op de hoogte van alles wat er in zijn vak omgaat en daar hij zijn voordeel mede kan doen. Rijzing en daling van de markt zijn hem nauwelijks eenige uren later nauwkeurig bekend, zoodat hij zich er naar kan richten. Geen sluwe veekooper meer, die hem onverhoeds kan aanvallen en den argeloo- zen boer met angstwekkende verhalen over een vorens hem spoedig te wachten scherpe daling van de veeprijzen kan overhalen, om een onberaden koop af te sluiten. De boer weet nu evengoed, waar hij zich aan te houden heeft en vaak zelfs nog beter dan zijn gewiek ste bezoeker. Ook de weerberichten zijn voor hem van onschatbare waarde. Het is bekend, dat de landman er een afzonderlijk zintuig op nahoudt, dat hem dikwijls in staat stelt om op handen zijnde weersveranderingen te „voe len" zoo men wil, lang voordat de ongeoefende stedeling er het vaagste vermoeden van heeft. Doch dit neemt niet weg, dat hij terdege nota neemt van hetgeen de radio-weervoorspelling hem vertelt. Als hij thuis komt om koffie te drinken en moeder de vrouw zegt hem, dat zij dien morgen heeft hooren aankondigen, dat er onweder op til is, stelt hem dit bericht in staat zijn hooi tijdig binnen te halen. Het spreekt van zelf, dat onze landbouw- specialiteiten, die op duidelijke en begrijpe lijke wijze voordrachten houden over bodem- cultuur, Jand- en tuinbouwproducten, bestrij ding van insecten en - plantenziekten, die zijn te velde staanden oogst bedreigen, in hem een dankbaar toehoorder vinden, die met de op gedane kennis voordeel weet te doen. En naast den boer profiteert ook zijn vrouw van de radio. Zij heeft haar nut van knip- en naai- en kookcursussen en nog tal van andere dingen, die zij nu om zoo te zeggen onder haar huishoudelijk werk door hoort en in zich op neemt, waarvoor zij vroeger geen tijd had, om dat zij geen gelegenheid had om er over te lezen, of omdat de desbetreffende lectuur niet onder haar bereik kwam of te lastig voor haar te begrijpen was. Keuken, huishouding en kleeding varen wel bij de kennis, die zij door de radio opdoet. En de kinderen loopen' haar althans gedurende het kinderuurtje niet in den weg De belangstelling op het platteland voor de radio is zeer groot, zeer begrijpelijk en neemt nog voortdurend toe. Het is dan ook te voor zien dat de buitenman in grooten getale ge bruik zal maken van de gelegenheid dat hij in Amsterdam is, om de tentoonstelling „Klank en Beeld" te bezoeken en daar kennis te nemen van het nieuwste van het nieuwe op dat ge bied. Want, wij herhalen het: de boer weet, misschien, veel beter dan menige stedeling, welk groot nut en belang een goed toestel voor hem bezit, een toestel, dat zonder storin gen werkt en waardoor hij alles te weten kan komen, wat hem interesseert. Hij is de onzient- bare draad, die hem verbindt met de wijde wereld, die hij noodig heeft, evenals die wijde wereld hem noodig heeft. Als dan eenigen tijd later zijn nieuwe, van de modernste verbeteringen voorziene toestel arriveert, zal hem dit met voldoening aan zijn bezoek aan de tentoonstelling „Klank en Beeld" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam blijven herinneren. Fl. Spronk, koopman in glazen, Schie- broek, Stationsweg 1; r. c. mr. A. Huijgen, curator mr. L. j. R. Kühn, Rotterdam. J. de Mol, kleermaker, Gouda, Hoog straat 4. r. c. mr. A. J. Marx; curator mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, Gouda. 21 April: H. H. Jacobs, koopman in tabaks fabrikaten, Roermond; r. c. mr. H. Diephuis; curator mr. R. Höppener, Roermond. H. Verstraaten, handelsreiziger, Venlo; r. c. mr. H. Diephuis; curator mr. P. Muller, Venlo. Mevr. A. G. Amsing, wed. van M. J. Scheffelaar, Apeldoorn, Arnhemscheweg 3; r.c. mr. H. Sluyterman; curator mr. S. G. de Jong, Apeldoorn. F. A. van den Boogaard, eenig beheerend vennoot van de comm. venn. onder de firma Deventer Fabriek van Metaalwerken „Deven ter", koopman, Deventer; r. c. mr. H. W. van Basten Batenburg; curator mr. Ch. J. V. Kors, Deventer. 20 April: F. J. Kuijpers, in radio en electri- citeit, Den Bosch, Hinthamerstraat 85; r. c. mr. C. W. Vollgraff; curator mr. J. H. F. Janssen, Den Bosch. 21 April: J. W. Schreinhout, handelsagent, Huizum, Mesdagstraet 23; r. c. mr. D. G. Kortenbout v. d. Sluijs; curator mr. S. van der Goot, beëedigd klerk ter griffie dezer Recht bank, Leeuwarden. Tj. D. Dijkstra, koopman, Haskerhorne; r.c. mr. D. C. Kortenbout v. d. Sluijs; cur. mr. J. v. d. Geer, Heerenveen. P. de Jong, slager, Rinsumageert; r.c. mr- D. C. Kortenbout v. d. Sluijs; cur. mr. W. Jon ker Leeuwarden. Hendrik Kramer, thans zonder beroep, Leeuwarden, Pieter Jelles Troelstraweg 3; r.c. mr. D. C. Kortenbout v. d. Sluijs; cur. mr. J. Vis, Leeuwarden. De vennootschap onder de firma Nauta en Hettema en hare vennooten K. W. Nauta en P. Hettema, timmerlieden en aannemers, Leeu warden; r.c. mr. D. C. Kortenbout v .d. Sluijs; cur. mr. J. Vis, Leeuwarden. B. Versteeg, timmerman, Dordrecht, Willem Marisstraat 72. R.c. Mr. J. Bentfort van Val kenburg. Cur. Mr. P. L. v. d. Polder, Dordrecht. J. Gorel, koopman, Ensichede, Kalander- straat 10 b. R.c. Mr. C. G. Bijleveld. Cur. Mr. J. M. J. Baak, Enschede. R. Brands, autobusondernemer, Bome, Burg. van Dijkstraat 16. R.c. Mr. C. G. Bijleveld. Cur. mej. Mr. H. G. Veth, Almelo. Het gebied der ultrakorte golven, het be loofde land waarin duizenden zenders kunnen werken zonder dat van onderlinge storing spra ke behoeft te zijn, wordt nog steeds ijverig onderzocht. Aan deze onderzoekingen wordt met succes deelgenomen door talrijke amateurs, wier proe ven echter, willen zij werkelijk gunstig resul taat opleveren, vrij kostbaar zijn, doordat de echte zendlamper nogal kostbaar in aanschaf fing zijn en de levensduur ervan tamelijk kort is. Dat zulks voor vele bekwame doch minder gefortuneerde amateurs een ernstig bezwaar vormt, ligt voor de hand. Aan dit bezwaar is thans tegemoet gekomen. Telefunken brengt n.l. in den handel in serie vervaardigde spe ciale zendlampen, RS 289, voor ultrakorte golf. Deze geven op golflengte 5 M. nog een nuttige trillingsenergie van 5 Watt; op 15 M golflengte bedraagt het vermogen reeds 20 Watt. Bij nor male belasting is de levensduur meer dan 1000 uren. Deze lampen zijn voorzien van een indirect verhitte oxyd-kathode, welke buitengewoon sta biel is en tegen mechanische schokken bestand, zoodat zij ook voor verplaatsbare stations bij zonder geschikt zijn. De nieuwe uitrakortegolf- lamp leent zich uitstekend voor kristalbestu ring, zoodat de bouw van ultrakortegolfzenders van zeer constante frequentie er aanmerkelijk door vergemakkelijkt wordt. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 22 April: Enseigne Maurice Prehac, s. Casablanca; Ulysses, s. Hull Vertrokken 22 April: Santa Theresa, s. Ant werpen; Erato, s. Middl. Zee; Theseus, s. Ko penhagen; Forsvik, s. Aalborg; Venezuela, s. West-Indië. AMSTERDAM. Aangekomen: 22 April, En seigne Maurice Prehac, Casablanca, fosfaat, Fosfaatfabriek, d' Arnaud Co. Ulysses, Hull, ledig, Tankterrein K.N.S.M., Vrachtmail. DIVERSE SCHEPEN MERWEDE, 22 April van R'dam n. Glasgow. AGATHA, 21 April van Singapore n. Soesoe. AGNITA, arr. 18 April te Curasao, gaat ver moedelijk naar de Golf van Mexico, Lands End v.o. ALDEGONDA, 19 April van Pladjoe n. Tji- latjap. ALETTA, 19 April van Soesoe n. Singapore. ANGELINA, 18 April van Singapore naar Bangkok. APOLLONIA, 23 April van Alexandrië te Constanza verwacht; gaat daarna naar Salo- nica. J. B. AUG. KESSLER, 19 April van Singapore n Palembang. JOSEFINA, 18 April van Manilla n. Iloilo. MACUBA, 21 April van New York te Cura- 7.0gaat naar Lissabon. MAJA, 23 April van Rouaan te Port of Spain erwacht; gaat daarna naar Curasao. MALVINA, 20 April van Balbao n.SanPe- iro; daarna naar Lands End v.o. MARPESSA, 19 April van Manilla te Tarakan; gaat naar Singapore, Palembang en Balik kappan. MEGARA, 20 April van Rouaan te Curasao; i ;aat vermoedelijk naar Engeland/Rouaan. I PHOBOS, 21 April van St. Vincent n. Barba- los v.o. j SCOPAS, air. 18 April te Miri; gaat naar 'ingapore, Port Soudan en Suez. KATENDRECHT, Constanza n. Rouaan, pas- arde 21 April Ouessant. ALIDA, m.s., arr. 21 April te Hamburg. ATLAS, m.s., 22 April van Rochester te Ant werpen. COSMOPOLIET, m.s., 21 April van Hamburg n. FORELLE, m.s., 20 April van R'dam te Midd- lesbro. HARMONIE, m.s., Visser, arr. 21 April te Hamburg. LIMBURG, m.s., 22 April van Le Legue te Intwerpen. ROBERTA, m.s., 22 April van Teignmouth te Brussel QUO VADIS, m.s., 21 April van Düsseldorf te Hamburg. SEINE, m.s., 22 April van Londen te Ant werpen. TEUNA, m.s., Dé Vries, 21 April van Aar- huus te Holtenau. WEST-VLAANDEREN, m.S., 22 April van Shoreham te Antwerpen. EBAN, m.s., 19 April van Kingslynn te Ab beville. FRIESLAND, Rouaan n. Immingham, pass. 21 April Dover. OOST-VLAANDEREN, m.s., 21 April van Carreg y Llam te Londen. RIJNSTROOM, 21 April van Amsterdam te Leith. STRIJPE, 21 April van Cardiff te Swansea. ZUIDLAND, m.s., 24 April van Loriënt te Hamburg verwacht. NIEUWLAND, 22 April van Leith te R'dam. HARDENBERG, Santa Fe n. Amst., pass. 21 April Fernando Noronha. WOLSUM, 20 April van Santa Fe naar St. Vincent v. o. DESSAU, naar Amsterdam, pass. 21 April Ouessant. EISENACH, uitreis, 19 April te Cabadello. SIERRA CORDOBA, uitreis, 20 April te B. Aires. WIDO, uitreis, pass. 20 April Madeira. BERNISSE, 22 April van Hamburg te R'dam. BRITSUM, 22 April van B. Aires te R'dam. MIDSLAND, 22 April van Grangemouth te Rotterdam. BATAVIER TV, 22 April van Londen te Rotterdam. JONGE ELISABETH, 21 April van Rotterdam te Oran. JONGE JACOBUS, R'dam naar Cannes, pass. 21 April Gibraltar. METEOOR, m.s., 17 April van Hamburg te Pillau. CLUNEPARK, Bassein naar Amsterdam, 19 April te Bona. KERKPLEIN, 21 April van Rotterdam te Narvik. PROF. BUYS, 21 April van Harlingen te Huil. POELDIEP, 21 April van Kingslynn te R'dam. GOOTE, 21 April van Cardiff te R'daiji. BATAVIER III, 22 April van R'dam te Gra- vesend. KWIEK, m.s., Gdynia naar Londen, 21 April te Terschelling, als bijlegger. ELZIENA, m.s., 21 April van Vlissingen naar Plymouth. MUDO, m.s., 21 April van Londen te Ant werpen. HINRY, mA, Antwerpen naar Esbjerg, pass. 21 April Vlissingen. AMBULANT, m.s., Vellinga, 20 April van Aalborg te Hamburg. ANNA, m.s., 20 April van Apenrade te Ham burg. ENGELINA, m.s., Brouwer, 21 April van Ham burg te Holtenau. NOORDSTER, m.s., De Groot, 20 April van Presto te Hamburg. OCEAAN, m.s„ 20 April van St. Valery du Somme naar Nakskov. REMI, m.s., 20 April van Wettering te Ham- burg. SURSUM CORDA, m.s., 20 April van Keulen te Hamburg. VENUS, m.s., 19 April van Leith te Band- holm. PARKHAVEN, Antwerpen n. La Plata, pass. 19 April Ouessant. CHELSEA, Nicolajeff n. Velsen, pass. 21 Apr. Zea. OLDAMBT, m.s., 21 April van Göta n. R'dam JANTJE, m.s., 21 April van Zeebrugge naar Breskens. BROEDERTROUW, m.s., 20 April van Gra- velines te Ostende. NEPTUNUS, m.s., 21 April van Llanelly n. Crookhaven. ROELFINA, m.s., 18 April van Kopenhagen n. Groningen. SCHIELAND, 22 April van Sunderland naar Hamburg. HOOGLAND, 22 April van Boness te Lan- gerbrugge. THEANO, 22 April van Belfast te Fowey. BATAVIER VII, 22 April van Aberdeen te R'dam. CITO, m.s., 22 April van Londen' te Antwerp. LEEUWARDEN, 21 April van Londen te Har lingen. ANTWERPEN, m.s., Antwerpen n. Shoreham, pass. 22 April Vlissingen. MAGDALENA, 20 April van Cristobal naar Amst. MENES, 20 April van Macassar n. Amst. JONGE JOHANNA, naar Algiers, pass. 20 April Gibraltar. HELENA, 16 April van Milazzo n. Messina. KURMARK, Java n. Amst., 21 April van Port Said. ALDERAMIN, 20 April van Bahia Blanca n. Las Palmas. AMSTERDAM, tank, naar Paulsboro, was 20 April 2 u. 5 n.m. 145 mijlen Z. van Valentia. MIRZA, Rouaan n. Curasao, was 21 April 8 u. 40 v.m. 75 mijlen Z.W. van Niton. NOORD, naar Marseille, was 20 April 8 u. 40 vm. 20 mijlen N. van North Foreland. MAASSTROOM, 20 April v. Amst. te Londen. GRONINGEN, 21 April van Harlingen te Londen. SPAR, 21 April van Galveston te Londen. GEZIENA, m.s., 20 April van Gravesend n Gravelines. JANTJE, m.s., 21 April van Gravesend naar 's Hertogenbosch. EXCELSIOR, m.s., 21 April van Gravesend naar Gravelines. CITO, m.s„ 21 April v. Gravesend n. Brussel. NYSSIENA, m.s., 21 April van Gravesend n. Brussel. TWIN, m.s., pass. 20 April Southend. IRENE, m.s„ pass. 20 April Southend. ROTTUM, m.s., pass. 20 April Southend. OOST-VLAANDEREN, m.s., pass. 21 April Dungeness. BRABANT, m.s., pass. 20 April Terneuzen. WEST-VLAANDEREN, m.S., 20 April van Antwerpen te Shoreham. HENNIE, pass. 21 April Wight, naar Port Houstóck. ROBERTA, m.s., pass. 21 April Wight. CATHARINA, m.s., 19 April van Bridport n. Plymouth. GEES, m.s., 20 April van Exmotuh n. Ply mouth. JEANNETTE, 20 April van Cardiff n. St. Brieux. STRYPE, pass. 21 April de Mumbles. ZAANSTROOM, 20 April van Newport te Swansea. LINGESTROOM, 20 April van Liverpool te Manchester. WESTLAAN, m.s., 20 April van Hamburg te Grangemouth. RIJNSTROOM, pass. 21 April St. Abbs Head. ANTILOPE, m.s., 20 April van de Tyne te Blyth. ELAND, m.s., 21 April van Shields n. Craster. BETTY, m.s„ 20 April van Sunderland naar Yarmouth. ANNA, m.s., 20 April van de Tyne te Seaham. GAZELLE, m.s., 20 April van Middlesbro n. Esbjerg. VLIESTROOM, 20 April van Amst. te Huil. IDA, m.s., 20 April van Gent te Huil. GRUNO, m.s., 20 April van Honfleur te Huil. FENJA, m.s., 21 April van de Tyne te Goole. PAUL, m.s„ 18 April van Memel n. Danzig. MARY, m.s., 18 April van Danzig n. Gent. KWIEK, m.s., 16 April van Gdynia n. Londen. MARS, m.s., 19 April van Aarhuus te Stol- pemunde. OOSTZEE II, m.s., 19 April van Aalborg n. Norresundby. OUD-BEYERLAND, m.s., 19 April van St. Brieux te Abbeville. VENUS, m.s., 18 April van Danzig te St. Brieux.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10