SPORT EN WEDSTRIJDEN Wie wordt Brabantsch kampioen? T.Y.B.B. naar Ulft Ajax naar Enschedé 't Is 'nen mooien wedstrijd gewiest" ZATERDAG 23 APRIL Valkenburg en Caesar worden niets wijzer Om het landskampioenschap Zullen de Amsterdammers zich handhaven? BRABANTSCHE BRIEVEN VOOR BRIDGERS R. K. F. S.V.B.'s LAATSTE TROEVEN V olendamZwaluwen HOE ZAL HET OOSTEN ZICH HOUDEN? D. H. V. B, R K V V „B S M" Secretariaat: SchooIIaan 131 RKVV „EXCELSIOR" WIJK a. ZEE Secr.: Rel weg 16 R. K. VOETBALVEREENIGING „DOOR SAMENSPEL STERK" Secr. A. L. Dyserinckstraat 39. straat 13, Haarlem (N.) R.K.S.V. „SANTPOORT" R.K.S.V. „VICTRIX" Purmerend IVictrix I K. N. V. B, FELLE PROMOTIESTRIJD ZWALUWEN NAAR ZÜRICH Wedstrijd tegen Grasshoppers PROMOTIE- EN DEGRADATIE COMPETITIE AFD. II GoudaH.F.C. KENNEMERS— STORMVOGELS V.S.V. Kinheim Schoolvoetbal E D O—HAARLEM Van Kol HAARL. VOETBALBOND Overzicht Dimmekrasie in de weareld Dcfs nog goei eten, menier! R K V V GEEL WIT Secr.: L. Margarethastraat 1 R. K. S. V. ONZE GEZELLEN Secr.: J. J. Loerakker, Leeuwerik- In de Brabantsche eerste klas kan morgen worden uitgemaakt, wie Ulft, T. Y. B. B. en Santpoort in de landscompetitie bevechten mag: Brabantia of M. U. L. O. Wij schrijven „kan", want zeker is het nog lang niet. De grootste waarschijnlijkheid is zelfs, dat beide concur renten de competitie met gelijk puntental be ëindigen en dan is een beslissingswedstrijd noodig. Het is moeilijk te bepalen, bij wie de kansen morgen het gunstigst staan. M. U. L. O. heeft het voordeel van eigen terrein, maar daartegen over staat, dat Union een gevaarlijk tegenstan der is, die juist tegen M. U. L. O. zijn beste spel pleegt te ontplooien. In Nijmegen won Helmond op het nippertje met 32 en er zal door M. U. L. O. heel hard moeten worden ge werkt, wil er morgen eenzelfde resultaat wor den bereikt. Wij hebben zoo het gevoel, dat Brabantia het ook ver van makkelijk krijgt Er staat voor Kolping wel iets op het spel, daar de positie der gezellen nog ver van vei lig is en zij de puntjes, die nog in de beide laatste wedstrijden te veroveren zijn, hard noo dig hebben om een eventueel inloopen van S. V. B. te voorkomen. Het wordt in Helmond dus een dubbel-spannende wedstrijd-middag. In deze afdeeling wordt verder nog gespeeld Geel-ZwartS. V. B., «waarbij de gasten wel niets zullen nalaten, om de zoo hoognoodige puntjes te veroveren. Het zijn hun laatste troeven. In Zuid-Limburg komen we aan een beslis sing voorloopig nog niet toe. Valkenburg en Caesar zijn aan hun positie verplicht, om bei den morgen te winnen. Ze zijn dan nog even ver. Helin, dat geducht in de knel zit, zal er wel alles op zetten, om bij Volharding de buit weg te halen. Een kansje maken zij wel. De voor de beslissing in de tweede klas N. belangrijke wedstrijd VolendamZwaluwen, die de vorige maal verregende, staat voor Zondag opnieuw op het program. We houden het er nog steeds op, dat Volendam hier wint en dus een beslissingswedstrijd tusschen V. V. A. en Volendam noodig zal zijn. Zondag wordt de competitie om het lands kampioenschap van de R. K. F. ingezet. T. Y. B. B. onderneemt de verre reis naar Ulft om een volkomen onbekende tegenstandster, de S. D. O. U. C. te bekampen. De Oostelijke afdeelingen van de Federatie, Twente uitgezon derd, vormen nog altijd zoo'n wereldje op zich, dat door de Westelijke elftallen feitelijk nog moet worden ontdekt. Zoo weet T. Y. B. B. allerminst, wat haar in Ulft te wachten staat, of zij met groote cijfers kan winnen, dan wel zal moeten vechten voor haar hachie. En van Ulftsche zijde zal de nieuwsgierigheid niet min der groot zijn. Zoo valt er bij benadering niet te voorspel len, wie hier de beste kansen heeft. Wij zouden geneigd zijn, die der Westelijken het hoogst aan te slaan, niet uit chauvinistische overwe ging, maar eenvoudig hierom, wijl het program, dat de geel-zwarte Haarlemmers achter den rug hebben, heel wat omvangrijker en, naar het ons voorkomt, ook vrij wat zwaarder is dan dat der Ulftsche combinatie. Daarom is de vraag voor ons feitelijk deze: hoe zal het Oosten zich houden? Een antwoord, zelfs bij benadering, is er naar wij reeds zeiden, niet op te geven. Toch doen we er een gooi naar: de Haarlemsche Boys winnen met 31. Zullen ze ons gelijk geven? R. K. F.-PROGRAMMA Kampioenschap S.D.O.U.C.T.Y.B.B. Promotie IB. G.V.V.—W.I.K. R.A.C.Best Vooruit. Ie klasse A. Kimbria—Valkenburg. Kerkrade —Caesar. Volharding—Helios. B. Geel Zwart—S.V.B. KolpingBrabantia. MuloUnion. 2e klasse B. Sportver. 1907—S.V.D. Mierlo HoutO.D.C. F. BleijerheideSchandelen. G. Venlo 2Linne. I.V.O.—Tiglia. E.V.V.—Nivéa. H.V.V.—Belfeldia. H. BoxmeerGennep 2. JulianaWanssum. J. D.W.S.—Hees. HernaniB.V.C. S.C.E.—M.V.V. Union 2Mobila. K. Jonge KrachtSt. Jan. N. Volendam—Zwaluwen. In het voor a.s. Zondag gepubliceerde pro gramma schuilden enkele foutjes. Zoo is voor DSS o.a. een competitie- en een bekerwedstrijd vastgesteld en moet Victrix eveneens voor de competitie en de promotie spelen. Er zal na tuurlijk wel verandering in gebracht worden, maar op het oogenblik, dat wü dit schrijven, is ons dit nog niet bekend. Promotie-competitie le klas De strijd om eenige plaatsen in de eerste klas belooft zeer interessant te worden. Vooral door de 21 zege van Santpoort II op Purmerend is de spanning volop toegeno men. Purmerend heeft weliswaar geprotesteerd, maar wij weten niet waarom. Het is ons niet bekend gemaakt. Victrix' kansen zijn echter sterk gedaald vanwege de 30 nederlaag tegen de Victory. De stand luidt: The Victory 3 2 0 1 4 7—4 Purmerend 3 2 0 1 4 5—3 Santpoort II 2 1 0 1 2 4—4 Victrix 2 0 0 2 0 0—5 PVCB 0 0 0 0 0 0—0 Voor morgen zijn vastgesteld Purmerend Victrix en The VictoryPVCB In den eerstgenoemden wedstrijd gaat Victrix vrijwel haar laatste kans verdedigen. Immers wanneer de Haarlemmers ook nu weer verliezen, gaan zij een te grooten achter stand boeken om nog ernstig voor één der bo venste plaatsen in aanmerking te komen. Wij vreezen het ergste voor Victrix. PVCB gaat haar plaats verdedigen in Weesp tegen The Victory. De Amsterdammers zullen een harden dobber hebben en we gelooven niet dat zij met ook maar één puntje terug zullen keeren. Promotie 4e klasse De return tusschen DSS III en Geel Wit III vindt morgen reeds plaats. De eerste wedstrijd werd door DSS III met 6—1 gewonnen, zoodat ook thans een zege voor de 5e klas kampioenen in de lijn der verwach tingen ligt. Het programma vermeldt voorts nog enkele onbelangrijke competitie-wedstrijden. Boven dien nog eenige bekerwedstrijden, waarvan voor ons HBCZwaluwen de belangrijkste is. Programma voor Zondag 24 April: BSM I—Santpoort II, 2.30 Bloemveld BSM III—SMC III, 12.30 Bloemveld BSM cTYBB c, 1 uur, Bloemveld. Contributie betalen na de Hoogmis voor allen. Belanghebbenden' worden er op attent ge maakt, dat BSM de hand heeft gelegd op het voormalig BFC-terrein, dus het terrein vlak voor het laantje. De wedstrijd BSM—Santpoort zal dan tevens als openingswedstrijd gelden. BSM III speelt nog op het oude terrein te half één. Dinsdagavond te 8 uur algemeene ledenver gadering in het Vereenigingsgebouw, aller op komst gewenscht. Morgenochtend vertrekken we te kwart voor acht gezamenlijk naar de kapel van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg om daar de H. Mis met algemeene H. Communie bij te wonen tot sluiting van het Triduum. Dus- zooveel mogelijk present. Programma 24 April Voor de nederlaagwedstrijden ontvangt het eerste elftal Geel Wit I. De junioren gaan per fiets naar Heemskerk om de dito DEM-collega's te bekampen. Denkt om de contributie heeren. Zuiver dit zooveel mogelijk aan. SECR. Programma 24 April. Z. P. C. 1—D. S. S. 1, half 3, Amsterdam (Bekerwedstrijd). Geel-Wit 3-D, S. S. 3, idem, Sportpark. (Promotie-wedstrijd)) De wedstrijd van het derde elftal geldt te. vens als Jubileumwedstrijd. Officieel. Besloten is, dat de D. S. S.Geel.Wit-dag, welke 10 April j.l. is uitgesteld, behoudens toe zegging van den Bond, opnieuw is vastgesteld op 5 Mei a.s. (Hemelvaartsdag). Een wijziging is er in het programma geko. men: In plaats van het derde elftal zal nu het veteranen-elftal spelen. Hét programma ziet er dus als volgt uit: Raadzaam en nimmer werkelijk foutief is, om steeds uit te komen in de vierde van zijn langste kleur. En als men dit een beginneling goed inprent, heeft hij geen zorgen en angsten, als hij uitkomen moet. Er zijn echter eenige gevallen, waarin het beter is dit niet te doen en wel, als men aas heer heeft in zijn langste kleur. Dan speelt men, zooals ik reeds gezegd heb, de heer en ziet toe wat er op tafel komt om de volgende kaart te spelen. Ook als men heer-vrouw heeft in zijn langste kleur, is het beter om den heer voor te spelen, ten einde het aas er uit te halen en de vrouw vrij te hebben. Valt het aas niet, dan zit het bij Uw partner. Zelfs in geval ge vrouw-boer-tien hebt in uw langste kleur, is het goed om de vrouw voor te spelen. Misschien vallen de heer en aas er op, dan hebt ge boer en tien vrij bij sans atout, en anders gaat boven uw boer alleen het aas, zoodat ge de tien maken kunt en uw Kleine kaartjes obk vrij kunt krijgen. Altijd de vierde van de langste kleur spelen of in de genoemde gevallen de hooge kaarten van die kleur, is een goed en veilig systeem. Als er een kleur troef is en ge hebt een lange kleur met een aas, is het een beetje gevaarlijk om de vierde van die lange kleur te spelen. Het kan nJ. zijn, dat de tegenpartij renonce in die kleur maakt en dan kan het aas wor den afgetroefd. In zoo'n geval is het beter, als ge naast die langste kleur nog een vierkaart hebt, met de laagste kaart van die kleur uit te komen. Het aas voor te spelen is evenmin raadzaam. Zeer vaak wordt gespeeld om een renonce. Dat wil zeggen, dat men hoopt de kaarten van een kleur kwijt te zijn, als er verder in ge speeld wordt en dan kleine troefjes te gaan maken. Dat kan men b.v. doen als men een aas sec heeft. Tegen alle regelen in kan men dan eerst dit aas maken en daarna de hoog ste laten zien van de kleur, die de partner heeft aangezegd. Komt de partner dan aan slag, dan kan hij in de kleur, waarvan ge het aas hebt gespeeld, nakomen en ge kunt troeven. Ook kan men dat probeeren, als men een aas en een kleintje heeft. Men speelt het aas dan voor en het kleintje na, hopende, dat de partner dit zal kunnen nemen en nog eens naspelen. Maar zco'n spelletje is toch vaak gewaagd. Want gemeenlijk lukt het niet en zoo gauw als de tegenpartij aan de beurt is, gaat hij troe ven slaan, zoodat ge geen gelegenheid meer hebt om af te troeven, als de' gewenschte kleur wordt gespeeld en ge dan tevens zoo in de kleur verzwakt zfjt, dat de tegenpartij er een paar slagen in maakt, die ge anders had kun nen tegenhouden. Te probeeren op renonce te spelen in een kleur, waar ge drie kaarten in hebt is altijd af te raden en per se foutief. Ook moet men liever niet uitkomen in de kleur, die door de tegenpartij is genoemd. Wan neer ge nu een vier-of vijfkaart hebt in de troef en in de kleur, die tegenpartij genoemd heeft, of als ge nu in het geval zijt van een D.S.S. 1Geel Wit 1, aanvang half 3. D.S.S. 2Geel Wit 2, aanvang half 1. D.S.S.-vet.Geel Wit-vet., aanvang half 1. J. H. Programa: R.O.D.A. IOnze Gezellen I, 2 uur. R.O.D.A. II—Ónze Gezellen II, 12 y, uur. Onze Gezellen A.Santpoort A., 3 uur (Kam pioen v. H'lem). Onze Gezellen B.N.A.S. B„ 2 uur. Santpoort C.Onze Gezellen C., 2 uur. Triduum Zondgmorgen komen onze leden om 8 uur bijeen om gezamenlijk naar de Lijdenskapel aan den Zijlweg te trekken om de sluiting van het Triduum bij te wonen. Er ontbreke niemand! aas met kleine kaarten te hebben, en ook daar niet in moogt uitkomen, zooals ik hierboven aangaf, is er niets anders aan te doen, dan uit te komen met een kleur, waarvan ge drie kaarten hebt. In zoo'n geval speelt ge niet de laagste voor, want daarmede maakt ge Uw partner in de war, omdat hij denken zal, dat de vierde kaart van boven van die kleur is, die ge speelt. Uitkomen in de troef van de tegen partij is voor beginners in ieder geval te ont raden. De gevallen, waarin goeds spelers het mogen doen, zijn ook uiterst zeldzaam en over het voor- en nadeel valt steeds te discussieeren. Bij het begin van het spel is het geval, dat ge in troef moet uitkomen of kunt uitkomen uiterst zeldzaam en pracitsch eigenlijk onbe staanbaar. Wanneer we nu even recapituleeren, wat de beginner te doen heeft in liet geval dat hij voorzit en het eerst moet uitkomen, krijgen we de volgende stelregels. Hij moet uitkomen in de kleur, die zijn part ner genoemd heeft. Dat wil zeggen, die zijn partner zelfstandig genoemd heeft, niet in de kleur, die hij zelf genoemd heeft en door den partner is opgehoogd. Hij moet daarin uitkomen met de hoogste kaart. Heeft zijn partner geen kleur genoemd, dan moet hij uitkomen, als er sans atout wordt gespeeld in de kleur, waarvan hij de meeste kaarten heeft en daarin met de vierde kaart van boven. Ook als er 'n kleur gespeeld wordt, moet hij met die kaart uitkomen. Echter niet, als van die lange kleur de hoogste het aas is; dan kan hij beter, als hij nog een vierkleur er bij heeft, in de vierde kaart van die kleur komen. Hij moet liever niet uitkomen in een kleur, die door de tegenstanders is genoemd. Hij moet niet met de vierde kaart van boven uitkomen, als hij in die kleur heeft aas, heer, heer-vrouw, vrouw-boer-tien, maar dan liever met de hoogste uitkomen. Kan hij niet uitkomen in de vierkaart of vijfkaart, die hij heeft, omdat dat juist de troef is of de kleur, door de tegenpartij geboden, dan moet hij maar uitkomen met een wille keurige andere kleur, doch niet met de laagste, omdat dit bij zijn partner het vermoeden kan wekken, dat het de vierde kleur van een vier- of vijfkaart kan zijn. De hoogste kan soms zonde wezen, dus hij kieze liever een middel kaartje, b.v. een negen of tien. Heeft hij boer derde en de twee bijkaartjes zijn laag, dan kan hij den boer inzetten. Wanneer de beginner zich aan deze een voudige regels houdt behoeft hij zich geen zorgen en angsten te maken als hij het spel mocht openen en staat hij niet eiken keer weer opnieuw voor puzzles; mocht hem in het begin van een en ander de bedoeling ontgaan dan leert hij die wel al spelende. De speculaties die hij echter maakt als hem geen regels duidelijk zijn gezegd, en de slimheden, die hij meent uit te halen na ernstig overwegen en denken, wat bet spel ophoudt, en de anderen ongeduldig maakt, hebben in het algemeen weinig goed resultaat. Programma 24 April: PFC ISantpoort I, Poeldijk (Westland). BSM ISantpoort II, Bennebroek, 2.30 uur. wn.Secretariaat: Ged. Schalkburgergracht 91. Programma 24 April 1932. As. Zondag speelt het eerste elftal zijn der den promotie.wedstrijd tegen Purmerend I te Purmerend. Spelers! Zorgt voor u zelf. Doet alles wat kan medewerken aan ons succes. Weest steeds fit, optimistisch en vol vertrouwen! De bus vertrekt om 12.30 uur vanaf Soen- daplein. Allen present en veel succes! Algem. ledenvergadering 27 April, Zoete- straat 14. Jo. M. De strijd om het landskampioenschap wordt morgen voortgezet met de ontmoetingen: P.S.V. Veendam en Enschede—Ajax. De rood-witte Amsterdammers, die met drie gespeelde en drie gewonnen wedstrijden de leiding hebben, zullen er weinig voor voelen om hun goede kans in Enschede te verspelen. Toch moeten zij oppas sen! De fraaie positie, die rood-wit inneemt, is in zooverre geflatteerd, dat van de drie ge wonnen wedstrijden er twee op 't zwakke Veen- dam zijn. Het wordt dus de eerste uitwedstrijd van beteekenis en mochten de Amsterdammers in Enschede op overtuigende wijze winnen, dan zou dit het vertrouwen in hun kansen aanmer kelijk doen toenemen. Onze verwachting is in derdaad een kleine Ajax-zege, waardoor dan echter beter moet worden gewerkt dan tegen P.S.V. Met meer zekerheid valt de uitslag P.S.V. Veendam te voorspellen. Dat wordt voor de Noordelingen weer met flinke cijfers verliezen. Het gaat slechts om het hoeveel. Ook de promotiestrijd wordt over de heele linie voortgezet. Over E.D.O.Haarlem en GoudaH.F.C. is al voldoende gezegd. Een nieuw geluid is Z.A.C.—Enschedesche Boys, waarbij de eerste klassers den vuurdoop onder gaan. Het wordt een zware dobber voor de Zwollenaars! In het Zuiden komen de vier con currenten weer tegen elkaar in het veld. De Valk ontvangt Juliana en kan zich herstellen van het ietwat teleurstellende gelijke spel tegen Helmond. Bij MiddelburgHelmond gaat meer spanning heerschen. De Zeeuwen zullen hier vermoedelijk hun gunstig debuut bevestigen. Over NoordsterF.V.C. schreven wij ook reeds voldoende. Op 16 Mei, 2en Pinksterdag, zal een Zwalu- wenploeg te Zürich uitkomen tegen de Gras hoppers. In overleg met het bestuur van den K. N. V. B. zijn de volgende spelers uitgenoo- digd: Van der Meulen (H.F.C.) Veenen;daal (Naaldwijk)Weber (A.D.O.)Lelyveld (V. U. C.); Pelikaan (Langa); Jongeneel (H.F.C.); v. d. Wildt (V.U.C.); Geutskens (R.C.H.); Van der Sloot (D.H.C.); Mol (K.F.C)Bonsema (Velocitas; Verkerk (RC.H.); Smit (R.C.H.) en van Gelder (V.U.C.). De Bondstrainer Bob Glendenning zal de ploeg vergezellen. Door de besturen van D. H. C. en H. F. C. is nader overeengekomen de wedstrijd H. F. C. D. H. C., die oorspronkelijk op 15 Mei was vast gesteld, op Donderdag 5 Mei (Hemelvaartsdag) te spelen. Eerst moet dit echter nog door den K. N. V. B. goedgekeurd worden. In het elftal, dat op eigen terrein tegen Gouda met zooveel succes speelde, is een wij ziging gebracht. Wamsteker, die toen een bles sure opliep, is vervangen door A. van Baas- bank. De opstelling luidt: v. d. Meulen Dorsman A. v. Baasbank R. Jongeneel Kruijer P. Jongeneel M. Houtkooper v. Riemsdijk Miezèrus Lamp Sigmond. Stormvogels komt als volgt uit: De Waard Haag Koster Effem v. d. Velde Heilig v. d. Steen Struys Prins Ketting Boebelaai VSV brengt de volgende ploeg in t veld: v. d. Wint Van Zutfen v. d. Griendt. P. Wey De Koning Heyerman Koning Michel Jac. Wey de Wolf Hillekamp Op het Storm vogels-terrein wordt Zaterdag middag om 3 uur bovengenoemde wedstrijd tusschen de kampioenen van het Noordelijke en Zuidelijke district gespeeld. School J komt uit IJmuiden, de tegenpartij uit Haarlem. In deaen wedstrijd komt E.D.O. met het volgende elftal uit: Roon, Zandstra, Swart, Koppen, Dinkla, Oomen, Perukel Sr., S. v. d. Laan, Steffens, Perukel Jr., Koene. De in dit blad reeds bekend gemaakte orde maatregelen blijven van kracht en ook nu wordt er op de volle medewerking van het pu bliek gerekend. Het Haarlem elftal ziet er als volgt uit: Hoeben P. van Daalen Huijsmans De la Mar Oldenburg Vreeken Iseger Bieshaar Breeuwer v. Polanen Kammeijer Het meespelen van Iseger is echter nog niet zeker. Naar „Het Volk" verneemt zal Van Kol, de bekende achterspeler van Ajax en oud-inter nationaal, binnenkort niet meer voor Ajax uit komen. Hij zal namelijk trainer worden van een tweede-klasse club te Amsterdam en waar schijnlijk ook de oefeningen van een derde- klasse club gaan leiden. Hij zal dientengevolge in de beroepsklasse worden geplaatst. Ook in afdeeling I A is eindelijk de beslis sing omtrent de bezetting van de le plaats gevallen. Door de overwinning op Spaamestad heeft R. C. H. 5 na langdurige concurrentie van Kennemers 2 het kampioenschap harer afdee ling in de wacht gesleept. Er is nog weliswaar een protest van de Ken- nemers 2 hangende, doch wjj gelooven niet dat hierdoor het kampioenschap van de Racers nog in gedrang zal komen. Aan de Oude Veteranenploeg van R. C. H. intusschen onze hulde voor het behaalde suc ces. Ook de bezetting voor de laatste plaats is in deze afdeeling bijna gevallen. Damiaten kreeg H. F. C. 3 op bezoek, dat niets meer te winnen of te verliezen had, waar van de Damiaatjes wijselijk profiteerden en een kleine, doch verdiende overwinning behaal den. Spaarnestad moest, zooals gezegd, tegen R. C. H. 5 het loodje leggen, waardoor Spaame stad nu nog in het gunstigste geval slechts met Damiaten gelijk kan komen. Zij moeten echter dan hun laatsten wedstrijd tegen Damia ten weten te winnen. Het eigenaardig geval gaat zich dus dit maal hoogstwaarschijnlijk voordoen dat de ge- na een verblijf van slechts 1 jaar wederom naar toffel de deur dicht, waant z'n haanden had ie vol aan de.malaise"! Maar hij had me zo'n bietje-n-in de gaten, geleuf ik en daar om da 'k oew tot m'n spijt nog nie kan laten weten of z'n twee pondjes d'r al aanzitten. Waant keb 't 'm nog nie durven vragen; zo'nen gezonde malaise-lijer verlies ik nie graag as klaant, da vuulde aan de teuten van oew klompen, amico! Maar ollee, wemmen Zondagmiddag veul pla- zier g'ad. 'k Heh m'n eigen bedooid op 'n me ment. Toen een van de Nederlaandsche voetbal- ders, Langendaal geleuf ik dat ie hiette, 't veld afgong, omdat heel Bellegie zoowa-d-aan z'nen nek had gehangen, zoodat ie op 't lest tennos- tenbije heelegaar verschaandiliseerd was, toen hong d'n Janus z'nen snor as 'nen treurwilg naar bene jen. Maar toen kort daarop 't win nend kooltje wier gemokt deur die bed-over- achter neef van Oome Adam en tante Eva, toen vloog d'n Jaan omhoog en sprong deur t huis, dat ie op 'n oogenblik teugen de platte- buis aankloste en sting te daansen mee z'n dije verbraande vingers in z'nen mond. Me wiesten nie of ie toen daanste van plazier om da kool tje of van pjjn aan z'n haanden, waant hij dee zoow komiek, da Trui mee d'r gezicht op tafel lag van 't schateren. D'n Blaauwe zee: ,,'t is 'nen mooien wed strijd gewiest, maar as ik wa te asggen had g'ad, dan ha 'k dieën scheidsrechtert da flutje uit z'n haanden genomen en 'm 'nen lekstok gegeven." Dieën Blaauwe kan 'r wa van ma ken, amico! Ollee, amico, ik schei er af. As de tijen nog slechter worren, dan motten ze op 't stadion nog maar 'n verdieping bouwen Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe nimiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Viiiiiiniiiiiiuiiaiuiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiimiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiui UL VENHOUT, 19 April 1932. Menier, „Ziezoow", zee ik Zondagmid dag om kwart over vieren teu gen m'n kammeraads die bij mijn thuis waren op radioow-visite: „ziezoow, da-d-emmen me weer g'ad, jongens, en nouw zijn me medeen weer thuis ok!" „En wemmen onz'centen in d'n zak g'ou- Wen", zee d'n Jaan, die altij op 'n haalfke doodbleft. Hoewel deuzen keer had ie schoon gelijk, amico! Acht guldens reisgeld om effetjes op-en-neer haar Amsterdam te gaan, dan d'n intree van 'n paar gulden, „goeiemergen, dan zij-d-al 'n tientje kwijt en hedde nog gin slokske drin ken g'ad", zee d'n Blaauwe. „En dan motte op reis sjuust altij zo'n last Van dorst emmen as d'n Tiest", zee d'n Fielp. „Da's nouw maar gekkigheid," zee d'n Blaauwe: „maar as ik 's op reis ben, dan mag ik gère ier-en-daar 's aanleggen, aanders kun de net zoow goed thuisblijven, vlak bij de Pomp! Alles op z'nen tijd, wa jij Dré, hier doe nog maar 's vol, nouw me-n-et gewonnen emmen mee twee-een," en mee hiew ie z'n gloske-n-onder m'n neus. „As ge dan tóch bezig zijt," zee d'n Jaan, Rooide z'n borreltje-n-achterover, knaauwde- niiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiinnninniiniiiiiniiiiinniminiinninnnmiiinffi n-erop da z'nen grooten zwar ten snor veur z'nen dikken kop op-en-neer sprong en hiew z'n gloske naast da van d'n Blaauwe. „Mijn ok dan maar zee d'n Fielp, „veur de gezellig heid." „Keb altij gezeed," zoo nam d'n Blaauwe 'm op d'n wagel: „da gij 'nen meegaanden kea- rel bent, Fielp!" En omda-d-ik toch ok nog wel trek had in 'n piereverschrikkerske zee ik teugen Trui: „pakt 's 'n gloske, Trui en nimde gij 'r eentje mee suiker" en mee goot ik mijn glaske-n-ok 's klokkend vol. „Ik mot die vuiligheid nie in m'n lijf," kri- tieseerde zij mee veul neuslawijd: „ik houw me liever aan m'n bakske koffie." „Nouw," zee d'n Tiest doodernstig: „heur 's Trui, koffie is ok heel, heel lekker, horre, daar gaat niks van af, maar witte waarom ik 'm zoow zelden gebruik?" „Nouw?" vroeg Trui mee 'n paar dicht geknepen ogskes. „Omda-ge 'r zoow schandalig lillijk van wordt." zee-t-ie mee 'n vies gezicht. „Dan is jouwen kop 'n pracht van 'n recla- meplotje teugen 't overmatig gebruik van kof fie, veugelverschrikkert," mepte Trui trug. „Een-nul veur Trui!" kwekte d'n Fielp: „Blaauwe, die kunde nie wisselen eel" ,,'k Zou 'r zonde van maken om dat te doen," zee d'n Tiest: „hij is veuls te goed!" Maar wa 'k dan zeggen wouw, da 's ditte: wij emmen d'n voetbalwedstrijd Nederlaand- Bellegie van kop-tot-teen meegemokt ier, veul, heel veul plazier d'raan beleefd ennet as d'n Janus al gezeed hee: onz' centen vast- g'ouwen! Ja, zelfs waren wij gin van allen bij de driehonderdduizend aanvragers en nog veul minder bij de tweehonderdzestigduizend „te- leurgestelden", die gin kaans kregen om d'r goeie reksdaalders neer te leggen bij de ton goud, die daar in twee keer drie ketierkes bij mekaar getrapt is. En nouw meugen ze veur mijn part zeggen da wij op schobberdebonk meegedaan emmen, maar wij boerenmenschen, wij emmen wezen lijk last, veul last van de slechte tijen, ami co! En nouw mag d'n stadsche mensch wel al tij gezeed emmen dat de boeren altij klaag den; da ze, net as verkens knorrende vet wie ren, maar 'k zou nouw wel 's willen vragen, wie as 'n verken knort en z'n buukske medeen rond frit! Toch zekers d'n boer nie, die nouw zoowa- d-heelegaar wordt opgefrèten! Wie klaagt er vandaag? Mag ik da nouw 's ronduit zeggen, amico? De driehonderdduizend kaartaanvragers, die klagen! En as ze 's 'n lijstje zouwen geven, 'n stat- testiekske, van 't aantal boeren dat er tus schen die driehonderdduizend school, ollee, misschient ginnen eenen! En daarom: waar zitten nouw de knorrende krulstèrtjes? Ozoowkoos! Teugeswoorig is da minder, de menschen zijn wa „deftiger" geworren, na dat de z.g. dimmekrasie in de weareld is gekomen, maar vruuger dan, dan mokten ze griffer 'n protje mee d'n groentenboer. En dan, as 't zoo 's weken aan mekaar droog weer was in 't veurjaar, d'n strop veur d'n boer, dan zeeën ze wel 's: „goei weer veur d'n èèrpel, Dré?" En as ik dan zuchtte: „houwt 'r van op, juf frouw, (teugeswoorig zeg ik altij „mevrouw!", 'k mot zo'n bietje mee met de dimmekrasie, da snapte!) maar as ik dan zee: „ochirrekes, juffrouw, houwt 'r van op, m'n goeie mensch, me snakken naar rengelwater," dan kreegde ten antwoord: „bij juilie is 't nooit goed! Jui- lie klagen altij!" En nooit emmen die menschen begrepen, da-d-et mooie weer veur de stad, nie altij 't goeie weer veur 't laand was en daarom kre gen wij d'n naam van knorrende vèrkens! Afijn! Ik kan 't zonneke goed in 't water zien schijnen, maar da vergimde geklaag van die menschen in de stad, die ons spullen koo- pen veur 'nen appel en 'n ei, ons verkens op- frèten veur 'nen grijpstuiver 't pond, ons eiers veur 'n paar koperen centen, dat diezelfste menschen, die mekaars hekstroogen aftrappen veur de loketjes van de bioskoop, dat die menschen 'n heel jaar laank, van den vruugen mergen tot d'n laten avond leggen te mur- mereeren over de slechte tijen, da's me te zout naar mijnen smaak! Vleejen week ha 'k 'r nog eenen te grazen. Ik bel ergens aan, 's mergens om haalf tien, en toen kwam er'nen kearel veur, mee 'nen buik, nouw, die ginnen eenen burge meester misstaan zouw emmen! „Mergen menier, wa zal 't zijn vandaag?" zee ik. „Hedde zuurkool bij oew?" vroeg ie. „Kom maar af, eiges-ingemokte, menier, 'n zuurkooltje om van te gaan kweilen; echt haandwerk van Trui!" Ollee, ik verkoop gère, da's wiedus en veural d'n zuurkool, die mot opgeruimd worren. Waant onder ons gezeed, amico, as ik die nie 'n bietje grif loos, dan zit ik er zeivers veur, misschient in Juni nog, dus mot ik er af zien te komen nouw! Trui gooit niks weg en gif ze 's ongelijk? „Kost-ie?" vroeg d'n buik. „Veur éen dubbeltje laai ik oew schaal vol," offreerde-n-ik. En terwijl ik mee m'n haanden in 't pekeltonneke zat: „da's nog goei eten, me nier! 'n Pondje vet pekelspek d'rbij veur 'n dubbeltje, ha! ik mot er nie aan denken, dan loop 't water uit m'nen mond." „Luste gij 'm zoow gère?" vroeg Buik mans. „Ik kan 'm niemeer („zien", viel haast uit m'nen mond) missen," zee ik: „ik eet 'm teu geswoorig drie keeren in de week. En de aan- dere drie dagen hè 'k er nog 'n kliekske van." „Da zouw mijn te veul zijn," zee van Buikum. „ik neem 'm nouw en dan maar 's veur de goeiekopte, waant de tijen zijn maar te slecht!" Mee gopte-n-ie, da de pluuskes van de dekens, die nog in z'n haren zaten, wegsto ven. 't Was ok pas.... haalf tien, ee! Ik keek 's naar z'nen buik, 'n dink as 'n zonsverdüstering, en toen zee 'k zoow: „gij kun-d-aanders nog veuruit, menier." „Da motte toch nie zeggen," zee-t-ie heel seerjeus: ,,'k ben de leste maand bekaanst twee pond verspuld! Vruuger woog ik tweehonderd - zeuventien en nouw nog maar tweehonderdvir- tien!" „Kiloows?" nam ik 'm. „Neeë, 't waren maar ponden," zee Buik stra. „Meugde wel veurzichtig zijn," raaide-n-ik 'm aan: „da ge nie in verval van krachten gerokt, menier; niks ergers as da!" „Gif me nog maar tien eiers, wa kosten die?" „Kwartje en vorsch Van den mergen ge- ropt!" Toen me-n-afrekenden, toen was 't veur twee-en-virtig centen en had ie aan zuurkool, eiërs en èèrpels, net genogt veur 'n weeshuis. En ik? Vier dubbeltjes en twee spijkers. „Nouw nog veur 'n dubbeltje spek," zee ik: „en oew twee pondjes zitten d'r mergen weer aan menier!" ,,'k Zal m'n best doen," beloofde-n-ie: „de tijen meugen rot zijn,, ik doei m'n eigen niks te kort!" „Of ge gelijk hedt," zee ik: ,,'n goei_ steuvig nachtje, 'nen patenten hap, 'n stukske 'radioow, zoow boksen me d'n kwaaien tijd wel deur!" „Ozoow!" zee van Buikum, mee z'n haan den vol zuurkool en eiers: „over honderd ja ren emmen allemaal 'nen kalen kop!" „Bedaankt, menier," zoow gong ik weer naar m'nen wagel: „sterkte, horre, in deuze ure des gevaars!" „Seluu!" zee-t-ie, en schupte mee z'nen pan- Programma Zondag 24 April. Geel Wit 2R.K. Jongemannen, half 3. Geel Wit 3—D.S.S. 3, half 3. Geel Wit aT.Y.B.B. a, 1 uur. Geel Wit bConcordia b, 2 uur. G. W. 3 speelt haar laatste degradatie.wed- strijd. D.S.S. 3 heeft voor dezen wedstrijd te vens een medaille uitgeloofd. G. W. a speelt om 't kampioenschap van Haarlem en G. W. b voor de na-competitie' Secr. Het lste elftal gaat Zondag naar het mooie Westland, naar Poeldijk om PFC te bekampen voor de nederlaag-wedstrijden. Het vertrek is bepaald op 12 uur per autobus, er zijn 10 plaat sen beschikbaar a 1.25; doch haast u, anders zijn ze bezet. Het 2e elftal gaat zijn laatsten competitie wedstrijd spelen tegen BSM. Vertrek per fiets om 1 uur. Er zijn pogingen aangewend om voor de lagere elftallen een tegenpartij te vinden, echter is heden (Donderdag) nog niets be kend. Zusterverenigingen, welke een vriend- schappelijken wedstrijd tegen één onzer elftallen willen spelen op ons nieuwe terrein worden bij deze beleefd uitgenoodigd. Echter niet Zondag 1 Mei, dan krijgen we de Haarl. derby TYBB ISantpoort I om het kampioenschap van R. K. Nederland; en daar willen de onzen allen bij zijn. Sportliefhebbers van Santpoort houdt Zondag 1 Mei vrij om mede op te trekken naar TYBB. N.B. Onze kampioensfeestdag, inwijding kleedhuis en ingebruikname nieuw terrein heeft een schitterend verloop gehad. Allen die hieraan meewerkten onzen hartelijken dank. CHRIS. XXII. Dré.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13