NAAR EEN WERELD HANDELSOORLOG? De eenige brief in hokje no. 38 R Een koninklijke kunst Langs Donkere Paden HEERENBAAI RADIO-PROGRAM RADIO MOORS HET BIJE RP Driester vijandelijkheden Zondag 24 April wwwr- ZATERDAG 23 APRIL (per Yz pond HOchperons '10ct.per1/2ons MGR. I. VERRIET O. P. Naar de Missie vertrokken BEDRIJF STOPGEZET Ruim vierhonderd man op straat Z.H. ECX. MGR. J. H, G, JANSEN Op 29 April uit Rome te Utrecht terug verwacht Maandag 25 April VERHAAL VAN DEN DAG FEUILLETON Hik Eigenlijk is de hierboven gestelde vraag: „Naar een wereld-handelsoor log?" niet geheel juist gesteld; im mers we behoeven dien oorlog niet meer te naderen: feitelijk zitten we er al midden in. En al heel lang. Werd reeds vóór den wereldkamp van 1914 de handelsoorlog gestreden en was reeds vóór die periode de ekonomische na ijver der volkeren zóó groot, dat men den Wereldoorlog vaak als niets anders dan een onvermijdelijk gevolg van nationaal- ekonomische afgunst heeft beschouwd en Voorgesteld, na den grooten oorlog zijn de tegenstellingen op ekonomisch gebied, als gevolg van onderling wantrouwen, op afschuwelijke wijze toegespitst: het is een wedloop geworden in ekono mische bewapening. En dat gelooven wij niet allereerst, omdat de volkeren, in 't algemeen gespro ken, elkander opzettelijk dwars wilden zit ten, maar omdat zij, elk voor zich, geen andere gelegenheid meenden te zien om het veege lijf te redden. Ieder land heeft, uit gebrek aan vertrou wen in de andere landen, zichzelf allereerst veilig willen stellen: op 'n ander kon men niet rekenen, men moest zichzelf helpen. De „self-help" moest noodzakelijkerwijze echter tot internationale wrijving aanlei ding geven: de „self-help" van den één ver slechterde het lot van den ander en de internationale gezindheid werd er niet Vriendelijker op, ook al zetten de verschil lende afgevaardigden op de ekonomische conferenties heelemaal geen boos gezicht. Zoo zitten wij eigenlijk reeds jaren mid den in den handelsoorlog, en lang geleden heeft oud-minister dr. Colijn te Genève al onomwonden verklaard, dat alle middelen om tot ekonomische ontwapening te ko men deerlijk gefaald hadden, en zouden b 1 ij v e n falen, zoolang de internationale mentaliteit zich niet wijzigde. De krisis heeft sinds 1929 den handels oorlog nog eens extra begunstigd en omgekeerd! en dezer dagen hebben Wij te dezer plaatse uit officieele gegevens berekend, dat de totale wereldhandel, ver geleken met dien van 1930, in den loop van het jaar 1931 met niet minder dan 33 pet. achteruitgeloopen is! Tot voor korten tijd werd de handels oorlog, hoe hevig ook, uiterlijk tame lijk goedmoedig gevoerd, sinds en kele dagen echter valt in menig land een dfiest-vijandelijk optreden te bespeuren, dat voor de toekomst het ergste voorspelt. Wat men het in de handelspolitiek zoo lankmoedige en al te duldzame Nederland Vooral durfde aandoen, is weinig minder dan schandelijk te noemen en verraadt een Uitsluitend op eigenbelang gerichte oor logsstemming, welke niets en niemand ont liet en alle recht en billijkheid smaadt. Het is voorzeker de fout van een al te Ver en al te lang doorgevoerde vrijhandels traditie geweest, dat Nederland zich te midden van een ekonomisch tot de tanden toe bewapende wereld volkomen weerloos hield, wanneer Nederland zich jaren geleden, geleidelijk aan de wereld-handels- bolitiek was gaan aanpassen, wanneer Ne derland indertijd langzaam aan zekere middelen te baat genomen had om temid- ECHTE FRtESCHE Cl den van de wolven niet heelemaal weerloos schaap te zijn, dan ware 't wellicht nooit zoo ver gekomen, dan had men Nederland wellicht van stonde af aan meer ontzien en dan had Nederland thans tenminste éénig wapen tegen ekonomische aanvallen en dooddruk-pogingen in de hand gehad. De Nederlandsche handelspolitiek der laatste jaren is een groote fout geweest, maar in het buitenland had men Neer- lands houding in ieder geval moeten waar deer en: men had er immers bij voortduring van geprofiteerd. Integendeel heeft men ons land echter, toen het in uitersten nood eindelijk eens enkele pogingen ging wagen om eigen han del en industrie niet geheel te laten weg kwijnen, behandeld met een bruutheid, welke men zich tegenover een ander land met méér ekonomische wapenen in han den niet gemakkelijk veroorloofd zou hebben. Wij beperkten den invoer van Deensch vleesch: Denemarken nam terstond revan che op onzen bloembollen-export. Zelfs toen een invoerverbod niet uit eko nomische, maar hygiënische overwegingen werd genomen, bleef de wraak en wélk een wraak! niet uit: Men weet, wat er in de laatste dagen ge beurd is: de Nederlandsche regeering zag zich ge noodzaakt den invoer van Fransche aard appelen en groenten gedeeltelijk te verbie den met het oog op 't gevaar van den z.g Colorado-kever, welke zich den laatsten tijd in Frankrijk veelvuldig vertoont. Zelfs een onverdacht vrijhandelsblad als de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" moet erkennen, dat dit zuiver een veiligheids maatregel was, waartegen geen redelijk be zwaar kon worden gemaakt. Van zulke maatregelen, elders genomen, weten wij hier te lande mee te spreken. Men denke zich slechts terug in de dagen, dat zich hier mond- en klauwzeer voordeed en ons vee in het buitenland werd ge weerd. Hoe onaangenaam dat ook voor ons land was, hoe overdreven soms ook de vei ligheidsmaatregelen werden ontworpen, nimmer hebben wij daarin aanleiding ge vonden tot maatregelen van „wederkeerig- heid", gelijk de Fransche regeering nu toe passen gaat, de maatregel n.l., dat in Frankrijk verboden wordt de invoer uit Nederland van aardappelen, tomaten, le vende planten en wortelstokken en versche groenten. Een voor Nederland fnuikende maatregel. Het Fransche besluit is niet anders te beschouwen dan als een „rücksichts- lose" represaille-maatregel om te trachten ons te dwingen, onze beveiliging tegen den Colorado-kever prijs te geven. Dit spreekt te meer zoo schrijft verder genoemd blad zoo men ziet hoe volstrekt ongelijkmatig die Fransche „reciprocité" treft. „Versche groenten werden uit Frank rijk naar hier in 1931 ingevoerd 2227 ton voor een waarde van 362 duizend gulden; aardappelen 28 ton voor 3500 gulden. Frankrijk treft onzen uitvoer van aardap pelen, die in 1931 64.000 ton bedroeg (waar de 3.897.000), onzen groentenuitvoer (in 1931 12.500 ton, waarde 810.000), daarbij dan nog levende planten, knol- en bolge wassen, waarvan onze uitvoer naar Frank rijk in 1931 2710 ton, voor een waarde van 2.5 millioen, beliep. Zelfs als „réciproci- teits"-maatregel is dus het Fransche be sluit niet te verdedigen." Als een oer-liberaal blad aldüs schrijft, dan kan men gerust voor het ongerechtigde der thans aan 't licht komende Fransche handelsoorlogs-politiek instaan! Bovendien waren wij ten deze lang niet vrij tegenover Engeland en Duitschland, in welke beide landen men niet zonder reden vreesde, dat de Fransche aardappelen en groenten daar v i a Nederland geïmporteerd zouden worden. Onverholen en zonder eenige „gêne" toont Frankrijk nu, dat het den handels oorlog wil, den handelsoorlog tot het bit tere einde. Waartegen wij ons intusschen ook tot het bittere einde te verweren zullen hebben. Terwijl zich zulke dingen in Europa afspelen, klinkt daar vanuit Amerika de bedreiging aan het adres van Europa en vooral aan het adres van Frankrijk! Past op! Wanneer daar bij u uitzonde ringstarieven op Amerikaansche goederen worden toegepast, dan zullen wij eens too- nen, wat w ij kunnen en dan zullen wij met rancune-maatregelen een handelsoorlog in optima forma gaan voeren. Zoo leven wij in een zeer kritieken tijd: de opperste zotheid viert in het handels verkeer of liever: in de belemmering daarvan hoogtij. En wij moeten eigenlijk hopen, dat de zotheid zoo spoedig mogelijk ten top geste gen zal zijn, zóó dat de wereld in deze rich ting niet verder gaan kan. 't Wordt buigen of barsten. Willen wij allen tenminste niet elkander en onszelf vernietigen in een wereld handelsoorlog van nog nimmer gekenden omvang, van nog nimmer beproefde hevig heid. Per s.s. „Venezuela" van de Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij is Z.H. Exc. Mgr. I. Verriet O.P., apostolisch vicaris van Curasao, Vrijdag middag te twaalf uur uit Amsterdam naar zijn missie vertrokken. Tot de velen die den apostolisch vicaris bij zijn vertrek uit het vaderland uitgeleide deden, be hoorden de oud-gouverneur van Curasao Ir. L. Fruytier, kolonel J. J. J. Noordman, hoofd aalmoezenier van Leger en Vloot, vele ordebroe ders van Mgr., onder wie prof. R. Welschen O.P. en Prter Dickmann O. P., de pastoor van de kerk van St. Thomas van Aquino aan de Rijn straat te Amsterdam, bij wien Mgr. den laatsten avond vóór zijn vertrek te gast was. Voorts waren op de Surinamekade aanwezig eenige Paters Redemptoristen en Pater Adrianus O.M. Cap. met eenige bestuursleden van het Apostolaat ter Zee, voor welk werk Mgr. bijzon dere belangstelling heeft. Tegelijk met Mgr. vertrokken naar de Missie zijn secretaris Pater Bartel O.P., twee zusters Dominicanessen en twee ziekenzusters uit Breda. De directie van de N. V. Houtindustrie „Picus" te Eindhoven heeft blijkens een circulaire aan de arbeiders met ingang yan 29 April het heele fabriekspersoneel ontslagen. Zij gevoelt zich hiertoe gedrongen, omdat het haar onmogelijk is op den tegenwoordigen voet verder te blijven werken mede tengevolge van het vrijwel geheel stilliggen van den uitvoer van Picus-producten naar andere landen met hooge invoerrechten. Daarentegen wordt op de Nederlandsche markt nog zeer veel buitenlandsch triplex aan gewend, hetgeen zonder eenige belemmering kan geschieden. De Picus-directie heeft dan.ook reeds maan den geleden een dringend verzoek tot de regee ring gericht om den invoer van triplex uit het buitenland eenigermate te contingenteeren of een invoerrecht daarop te heffen. Tot heden is deze poging zonder resultaat gebleven. Wanneer de thans in voorbereiding zijnde re organisatie-maatregelen hun beslag gekregen hebben hoopt men binnenkort met een beperkt aantal arbeiders het werk te hervatten. Het ontslag omvat 450 werkkrachten; in normale tijden verschafte „Picus" werkgelegen heid aan 5 600 arbeiders. Door dit ontslag stijgt het aantal werkloozen te Eindhoven tot meer dan 5400. Naar wij vernemen hoopt Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, op Vrijdag 29 April a.s. van zijn reis naar Rome te Utrecht terug te keeren. Gramofoonplaten 7.05 Parijs (1725). 11.35 Brussel (508). 12.20 Parijs (1725). 4.30 Hilversum, Avro. 5.20 Parijs (1725). 6.20 Brussel (508). Concerten. 6.20 Langenberg (473) Havenconcert uit Hamburg. 9.30 Huizen, NCRV, Orgelspel. 9.30 Hilversum, Vara, orkest o.l.v. H. de Groot. 11.20 Kalundborg (1153) Omroeporkest. 12.00 Hilversum, Avro kamer orkest. 12.15 Huizen, KRO-sextet. 12.20 Langenberg (473) Concert. 2.20 Kalundborg (1153) Harmonie-orkest. 2.20 Daventry (1554) Sted. Orkest Bir mingham. 2.40 Hilversum, Avro Studio Concert. 4.20 Brussel (508) Concert. 4.50 Daventry (1554) Piano-recital. 6.20 Langenberg (473) Berlijnsch Om roeporkest. 7.20 Parijs (1725) Vrooljjk half uurtje. 7.35 Kalundborg (1153) Harmonie-orkest. 8.05 Parijs (1725) Concert. 8.05 Rome, (1441) Gevarieerd concert. 8.15 Huizen, KRO, Oratorium. 8.20 Brussel (338) Concert. 8.25 Daventry (1554) Orkest. 9.00 Hilversum, Avro. Operette concert o-l.v. N. Treep. 9.20 Hilversum, Avro, Omroeporkest. 9.20 Langenberg (473) Concert. 10.20 Hilversum, Avro, Kovacs Lajos en zijn orkest. 10.20 Kalundborg (1153) Dansmuziek. Tooneel en Opera 3.35 Daventry (1554) Tweede deel Han dei's „Messias" Radiokoor en B. B. C.- orkest. 7.20 Brussel (508) Operette „Die Muske- tiere im Kloster" van Varney. Voordrachten 2.00 Hilversum, Avro, Boeken-halfuurtje. 2.10 Huizen KRO, Causerie. 4.00 Hilversum, Avro, Filmpraatje. 10.00 Hilversum, Avro, Felix Timmermans leest zijn Vlaamsche schets „De lange steenen pijp". Kerkdiensten 8.30 Huizen, KRO, Morgenwijding. 4.30 Huizen, KRO, Zieken-halfuurtje. Persberichten 4.30 Hilversum, Vaz Dias. 8.00 Hilversum, Vaz Dias. 8.10 Huizen, Voetbaluitslagen. 6.25 7.05 8.00 8.15 10.15 11.30 11.25 11.50 1.25 2.25 2.45 5.50 10.00 10.45 10.30 11.20 11.20 11.20 12.00 12.05 12.20 12.30 2.20 2.50 3.05 3.55 4.00 4,20 4.20 5.00 5.30 5.50 7.15 7.20 7.20 7.20 7.20 7.20 8.00 8.20 9.30 Gramofoonplaten Langenberg (473) Parijs (1725) Hilversum (AVRO) Huizen, NCRV. Hilversum, AVRO Huizen, NCRV Brussel (508) Parijs (1725) Daventry (1554) Huizen, NCRV. Hilversum, AVRO. Brussel (508) Huizen, NCRV. Hilversum, AVRO. Concerten. Hilversum, AVRO, concert. Daventry (1554) Concert Kalundborg (1153) Concert uit hotel Angleterre Langenberg (473) Concert uit Stutt gart Hilversum, AVRO, Kovacs Lajos en zijn orkest Daventry (1554) Commodore Grand- orkest Langenberg (47') Concert o.l.v. Wolf Huizen, NCRV, Orgelconcert Hilversum, AVRO, Concert Kalundborg (1153) Louis Preill's ork. Daventry (1554) Sonate concert Daventry (1554) Menchetto's orkest Hilversum, AVRO, Vioolconcert Brussel (508) Dansmuziek Langenberg (473) Concert uit Mün- chen. Huizen, NCRV, Concert Hilversum, AVRO, Omroep-orkest o.l.v. N. Treep Daventry (1554) Handel's pianomuziek Hilversum, AVRO, Zang door Her man Schey Zee sen (1635) Vroolijke avond Daventry (1554) BBC-dansorkest P a r ij s (1725) Concert Langenberg (473) Werag klein orkest Brussel (508) Concert Hilversum, AVRO, Omroep-orkest o.l.v. N. Treep Brussel (508) Russ. Balalaika-orkest Hilversum, AVRO, Dordr. Mannen koor oJ.v. D. W. van Leeuwen door het heele hotelpersoneel beschouwd werd als een maniak. Zij het dan een totaal onge vaarlijk maniak. Maar hij betaalde zijn nota iedere week prompt op tijd en dat was ten slotte het voornaamste. De gérant had hem al eens voorgesteld hem zijn nota eens per maand te presenteeren, maar de zonderlinge Engelschman' had dit aanbod afgeslagen: hij moest vertrekken op den dag zelf, dat hij den verwachten brief ontving. Den ochtend, waarop deze geschiedenis haar ontknooping vond, had de portier de vraag van zijn maniak als naar gewoonte beantwuord. Hij deed reeds sedert lang niet meer de moeite om in het vakje van No. 38 te kijken of het werkelijk leeg was. Hij was juist bezig zijn horloge op negen uur te zetten, toen hij werd opgeschrikt door de luide kreten van woede en protest, die de ge woonlijk zoo kalme gentleman slaakte. Het eerste waar de portier aan dacht, was dat de arme man door een vlaag van waan zin was bevangen: Als men zoozeer maniak is, dan moet dat den een of anderen dag wel tot een uitbarsting komen. Vervolgens viel het hem in dat de krankzin nige, die groot en sterk was, wel eens gevaar lijk zou kunnen worden en hij vluchtte het kantoor in, waar de gérant en eenige kellners zich reeds bevonden. Maar Arthur Steward, steed" schreeuwend en gesticuleerend, volgde hem op den voet. Hij zwaaide een kleine enveloppe heen en weer, die hij zelf gevonden had, achterin het hokje van No. 38. En met heftige woorden, wijzend op het poststempel, legde hij uit, dat deze brief stellig den vorigen dag gekomen waa En inderdaad, de brief was door een nieu wen bediende in het vakje gezet en niemand had er aan gedacht den inhoud te controlee ren van een vakje dat vijf jaar ledig was ge bleven. De gérant vloeide letterlijk over van ver ontschuldigingen. Wat den portier betreft, hij was absoluut niet in staat een woord uit te rengen: ,,Dus No. 38 had werkelijk een ant- oord ontvangen Ondertusschen scheurde Arthur Steward in KONINGSTRAAT 27 nuwachtige haast de enveloppe open. wAO Er bevond zich een lichtblauw velletje pa- a's AEdMj» icjouv,;er waarop deze woorden waren gesehre- Vijf jaar geleden, bijna op den dag af, had Arthur Steward appartement No. 38 betrokken op de eerste etage van het deftige hotel aan de Rivièra. Deze „gentleman" was op een mooien zomer avond gekomen en had den gérant medege deeld, dat hij vermoedelijk wel een heele week zou blijven, want hij wachtte het antwoord op een brief, dien hij zoo juist naar Engeland had gezonden. De eene dag verstreek na den ander, de da gen regen zich aaneen tot weken en die weken werden maanden.... Het verwachte antwoord bleef uit, ondanks het feit, dat Arthur Steward dagelijks een nieuwen brief naar Engelanu zond. lederen morgen, voor zich naar het post kantoor te begeven hij postte die brieven steeds zelf vroeg hij den portier: „Hebt U een brief voor mij?" En op het ontkennende antwoord, overtuigde hij zich zelf nog even of het hokje, dat in de groote brievenkast voor appartement 38 gereserveerd was, wel werkelijk leeg was. 's Middags herhaalde hij die vraag en daarna 's avonds nog eens. Het waien overigens de eenige woorden, die hij sprak gedurende den heelen dag. De rest van den tijd bleef hij volmaakt stom. Zijn levenswijze was zeer correct en van een mathematische regelmaat. Men zag hem in zee, op de boulevards en aan tafel, iederen dag op precies hetzelfde uur. Het leek op een van die poppetjes op oude klokken, die uit hun huisje te voorschijn komen als het slagwerk spelen gaat. De portier had de gewoonte aangenomen om zijn horloge gelijk te zetten op dezen zonder lingen klant. Als hij de bekende vraag hoorde „Hebt U een brief voor mij?" dan wist hij dat het precies negen uur 's morgens was, twaalf uur 's middags of acht uur 's avonds. Het was werkelijk hoogst practisch. Het spreekt van zelf dat Arthur Steward 9.45 Langenberg (473) Populair concert 9.50 Kalundborg (1153) Concert 10.30 Daventry (1554) Dansmuziek Tooneel en Opera 8.00 Huizen, NCRV, Oratorium „Jephta" van F. Handel, Christ. Orat. Ver. (vanuit Ti- voli, Utrecht) 8.30 Hilversum, AVRO, .Dolores Divine" „Schuldig of onschuldig", radio-drama door M. Ellis Voordrachten 11.00 Hilversum, AVRO, Voordracht 2.00 Huizen, NCRV, voor de scholen 2.45 Huizen, NCRV, Gezinsopvoeding 3.00 Hilversum, AVRO, Causerie 3.15 Huizen, NCRV, Knipcursus 4.00 Huizen, NCRV, Ziekenuurtje 4.30 Hilversum, AVRO, Kinderuurtje 6.45 Hilversum, AVRO, Boekenhalfuurtje 7.40 Hilversum, AVRO, Causerie Persberichten 9.25 Huizen, Vaz Dias 10.30 Hilversum, Vaz Dias oud als onze beschaving zelve en reeds be oefend door de vorstinnen van Egypte, is de gelaatsmassage. Zij hergeeft het gelaat de soe pelheid en elasticiteit, die de charme van het gezicht van meisje en jonge vrouw uitmaken Volg dezen koninklijken weg en masseei van tijd tot tijd Uw gelaat met Purol dat alle vetten bevat, welke Uw huid voor haar gezondheid en schoonheid behoeft. „Waarde Vriend, Getroffen door zooveel standvastigheid, verzoek ik U mij Dinsdag 25 Juni. te wil len ontmoeten aan boord van de „André- Lebon", die Woensdagmiddag om half twaalf naar Singapore vertrekt. Ik sta U toe mij te vergezellen. Tijdens den langen overtocht zullen wij gelegenheid hebben v onze gezamenlijke toekomst te bespreken. Met hartelijke groeten, ALIX". Tijdens het lezen van dezen brief was Arthur Steward doodsbleek geworden. Het was reeds Woensdag en kwart over negen. Driehonderd kilometers scheidden hem van Marseille. Zelfs de snelste automobiel zou ze niet vlug genoeg kunnen afleggen. Maar hij aarzelde niet. Hij sprong het bureau bilna uil. zonder de minste verklaring te geven en tien minuten later, na zijn kleeren haastig in zijn koffers gegooid te hebben en zijn rekening be taald, verliet hij als 'n razende het hotel, waar hij vjjf jaar gewoond had, zonder dat iemand ook maar ooit het minste blijk van ongeduld of haast bij hem had kunnen waarnemen. Later vernam men dat hij een aviateur had overgehaald hem naar Port-Said te brengen, waar hij zou aankomen voor de André-Lebon. De gérant van het hotel ontving van den zonderlingen gast het volgende briefje: „De nalatigheid van uw portier kost me 500 pond sterling en wat erger is vier gelukkige dagen. Ik geef u in overweging dien bediende te ontslaan." Maar de gérant was inschikkelijk: hij ont sloeg zijn portier niet, want hij vond zijn fout eigenlijk wel te verklaren.... iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM 85 Maar op een goeden dag had Jaap het ln de gaten. HIJ zag hoe de hommel en een wesp bij elkaar achter een boom op hem stonden te loeren en gelukkig kon ie nog net op tijd uit hun nabijheid komen, anders hadden ze hem zeker vermoord. Hijgend kwam Jaap bij de koningin aan en vertelde wat hij gezien had. De koningin fronste bedenkelijk haar voorhoofd. 6. Jaap de Ble, die al zooveel last ln zijn leven had ondervonden van de wespen en hommels, werd Ineens verschrikkelijk kwaad. „Ze gaan er aan," gilde Jaap en met nog twintig andere bijen rende hij achter de twee plaaggeesten aan. Eindelijk had le hen gevangen en werden ze achter slot en grendel gezet. uiiiniuiuiiiiifi ÖO jj.carina staarde naar boven terwijl ze de azza del Popoio overstak. Dan werd ze zich ^Ust, dat ze werkelijk moe was, en dat het gS enkele uren duren kon, vooraleer Jim zou ^hkomen. Het wachten was haar een pijniging, hst Murray stelde voor, maar onmiddellijk t avondeten te gebruiken. Daar de trein ge- jTnl'jk laat aankwam, was het niet noodig op tfat te wachten en kon voor hem alleen nog wel t Worden klaar gemaakt. {T'Oodra de kinderen naar bed waren, gebruik- v', Z'J in stilte haar kleinen avondmaaltijd. ?act zoals «UW stelde lady Murray geen W e vraag. En na hete eten begaf zij zich jij haar eigen kamer onder voorwendsel dat jij enkele brieven te schrijven had, Carina V, ?n achterlatend in het salotto om Jim af te Tphten. iparina's gedachten vloden terug gedeelte- WÜ1 zij niet aan de toekomst durfd3 denken de toekomst, welke juist thans bij haar scheen aan te kloppen. En telkens opnieuw kwam zij tot de hartbrekende conclusie hoe haar leven geheel gebonden en als saamgewe- ven was geweest met het bestaan van Peter. Van den beginne af was Peter er geweest; trotsch en ongenaakbaar toen hij op den cric ketwedstrijd van het college met haar kennis maakte, en hij vreesde dat ze hem uit zijn va- der's gunst verdringen zou. Daarna het tooneel- tje van haar aankomst te Linfold, toen nij nau welijks trachtte zijn afkeer voor haar te ver bergen. En tenslotte hoe hij tot haar was geko men uit den stormachtigen, kouden winternacht en hij haar omhelsd had en verzekerd, dat hij haar altijd dankbaar zou zijn en van haar hou den zou. En toen die toegenegenheid zijn zekere, on vermijdelijke geestelijks vruchten had gedra gen, had Jim met ruwe hand ingegrepen en hen van elkaar gescheiden, voor eeuwig Petei en zij zouden elkaar hier op aarde niet meer ontmoeten. Van hetgeen er daarna ge beurd was, wist zij niets: tevergeefs had zij zich verzet tegen dien duisteren scheidings muur. En opnieuw keerde de oude vrees voor haar echtgenoot bij haar terug, waarvan zij met Tony's geboorte geheel bevrijd geworden was. Die gebeurtenis had onmerkbaar een groote verandering in hun wederzijdsche betrekkingen teweeggebracht, had zij gelijk en open gemaakt en haar liefde voor Jim was toen snel toege nomen. Dan weer kwam haar in de gedachte dat bit tere afscheid, toen hij haar had aangestaard met oogen, waaruit alle liefde verdwenen was. Hij was weggegaan in een kwade bui, om Peter. En nu was Peter dood.... Peter was niet meer, met zijn mooie jonge lichaam, zijn forschen, ondernemenden spor tleven geest, en Jim kwam tot haar terug, een geslagen, gebroken man. Peter was doodZe vroeg zich af, of hij voor zijn sterven nog gelegenheid had gehad, haar te schrijven. Er klonk gedruisch in de gang, Juist bij de deur van het salotto Ze hoorde den smak van een zwaren koffer op den marmeren vloer. Dat moest Jim zijnen ze had hem niet zóó spoedig verwacht. Ze wierp een blik op de klok. Inderdaad, zijn trein moest wel precies op tijd zijn aangekomen. Ze hoorde stemmengegons en ze trachtte op te staan en naar de deur te gaan om hem te groeten. Maar zij kon zich niet verroeren, want ze beefde over haar geheele lichaam. Ze was zelfs niet in staat op te staan van haar lagen zetel bij het raam. vanwaar zij een verrukkelijk uitzicht had op de wonderlijk gegroepeerde lichten van Rome. Toen de deur openging en de gestalte van een man, nog gehuld in een zwaren reispels, aarzelend op den drempel der kamer bleef staan, was het haar opeens of er een mistgor- ZESTIEN. dijn voor de oogen viel en Jim's gelaat -oor haar verborg tegelijk met de gansche omgeving, de kamer en alles wat er zich in bevond, zoodat zij niet had kunnen vertellen of Jim kwam in een goede bui of een kwade, als vriend of als vijand. Lang echter duurde dit niet, want hij sloot vlug de deur achter zich dicht en stapte door de kamer op haai toe met zijn oude. snelle be sliste bewegingen. Hij boog zich voorover, sloeg de armen om haar heen en knielde dan, haar aan zijn hart drukkend. Zijn gelaat raakte het hare en zij voelde, dat zijn harde magere kaak not was van overvloedig vloeende tranen. Dan staarde zij hem aan en bemerkte de diepe groeven in zijn gelaat, de donkere randen om de zwaa'r-neerhangende oogleden, alsof hij in vele nachten niet geslapen had maar zonder ophouden had gewend en getreurd over den lieven jongen dien hij verloren had. De dikke haren boven zijn wenkbrauwen waren bijna spierwit en het deed hem ongelooflijk veel ouder schijnen. Maar.hij was teruggekeerd tot haar langs den weg zijner verschrikkelijke beproeving, die zijn leven had geknakt, en ze wist, dat hij ge komen was in de zekerheid van deze ontvangst, overtuigd welkom te zijn, we! wetende dat zij alleen "onder alle stervelingen de mahet had hem te troosten en te sterken..,. Carina!.... Carina: mompelde hij ge broken. Woorden waren er overigens tusschen hen beiden niet noodig in de eerste oogenblikken. Geheel het afgeloopen jaar, met al zijn schande en vernedering, was uitgewischt voor Carina. Ze gevoelde slechts één verianeen: Jim te troosten, op te beuren en hem te verzekeren, dat zij nimmer opgehouden had van hem te houden. Carina, lieveling, Ik kom je halen, je moet weer mee naar huis, sprak hij tenslotte, terwijl hij zijn verwoest gelaat naar haar ophief en haar aanzag met die vreselijke, doordringende oogen, welke hij op sommige oogenblikken op iemand richten kon, als wilde hij hem verslin den. Je moet me vergeven.... medelijden heb ben met me. Ik heb geen zoon meer. Maar Pe ter heeft me gevraagd je te willen vertellen, dat hij als katholiek gestorven is. Ik zelf heb om den priester getelefoneerd er was geen tijd te verliezen. En hij is gesterkt.... O, Jim, wat ben ik dankbaar dat hij ka tholiek geworden is vóór hij stierf.... Ik had het zoo gehooptMaar wil je me niet ver tellen hoe het toch gekomen is, wat ér is ge beurd Beetje voor beetje vertelde hij haar dan de gebeurtenissen van dien allerdroevigsten De cemberdag, toen laat in den avond het jonge, sterke lichaam van Peter was thuis gebracht, gebroken en gewond, om Linfold nooit meer levend te verlaten. Ze vernam hoe de jongen met inspanning -an zijn laatste krachten zijn vader had weten te overreden om pater Pem- berton te verzoeken bij hem te komen: en hoe de priester zich naar Linfold had gespoed per auto, met het Allerheiligste, dat voor de eerste maal sedert de Hervorming weer het oude kas teel was binneneekomen. Hoe Peter eedoont was, had gebiecht en het H. Oliesel ontvangen had, en gesterkt was door het Mystieke Brood, de Teerspijze op den weg naar de eeuwigheid. Zij vernam ook, hoe gerustgesteld en gesterkt hij daarna was geweest. Om de pijn had hij zich weinig bekommerd men had geen klacht van zijn lippen vernomen slechts de gedachte aan den priester was niet van he mgeweken. Jim vertelde haar ook zijn laatste woorden naar be treffende, en ook van dat laatste onderhoud, dat hij twee dagen vóór zijn dood met hem had ge had, en waarin hij hem gesmeekt had, haar te rug te halen en hem nog verzekerd had dat hij overtuigd was, nooit Linfold te zullen erven. Het was alsof hij een zeer sterk voorgevoel had van den naderenden dood.... En toen, Carina, lieve vrouw.... Ja Jim? vroeg ze, zich afvragend wat hij haar nog meer mee te deelen had. En toen, toen alles voorbij was geloof ik dat ik razend van smart zou zijn geworden, indien pater Pemberton niet gekomen was. Den heelen nacht bleef hij bij me en we hebben lang, zeer lang met elkander gesproken, 's Morgens heel vroeg heeft hij in Peter's kamer de heilige Mis opgedragen voor zijn zielerust. want je moet weten, dat we hem naar zijn eigen kamer hebben laten brengen, teen hij dood was. Ik ben niet naar bed gegaan dus, en pater Pem berton bleef bij me. Om beurten hebben we naast Peter gewaakt, de pater zei me wat ik bidden moest. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 15