BEURS VAN AMSTERDAM i FINANCIEEL OVERZICHT ZATERDAG 23 APRIL St. Vincentius Bibliotheek HERINGA WUTHRICH, Exide Eatterijen, ook reparaties STADSNIEUWS AGENDA 23 APRIL AGENDA 24 APRIL 25 APRIL A pothekersd iensten De a.s. uitvoering van de R.K. Oratoriumvereeniging De Julianadag Comité van Katholieke Actie ORANJEBOND „PRINSES JULIANA" TEHUIS VOOR DAKLOOZEN WEER WERKVERSCHAFFING De stopzetting te Castricum opgeheven „DE GRAAL" DE RUN OP DE NUTSSPAARBANK En de macht van de Pers DE BLOEMENVELDEN K. J. M. V. „DE KRING' Afscheid van den voorzitter ONTHEFFING WINKELSLUITING N. V. LOURENS COSTER ST. JOSEPH-GEZELLEN- VEREENIGING HAARLEM I RIJNLAND R. K. ORATORIUM. VEREENIGING Statuten GEMEENTERAAD Stofzuigerhuis MAERTENS VEREEN. NEDERLANDSCH FABRIKAAT Graszoden-dieven GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN VERKEERSONGEVALLEN BURGERLIJKE STAND ZATERDAG, 23 APRIL 30! 26 7J 5J 7 5 13 26 2 45 2 i 2! 155 6! 38 22.0 90 104 5 108 54 2! 7 6J H«T HAARLEM Gebouw „St. Bavo" .Kunst na Arbeid", 4 uur .Proza en Poëzie, 7.30 uur Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Knnstzalen Reeker Wagenweg 102 Crisis- Tentoonstelling ten bate van Kunstenaars uit Haarlem en Omstreken. Dagelijks van 107130. 's Zondags van 25 uur. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bond voor Groote Gezinnen (afd. Speeltuin), 3 uur „St. Cae- cilia" 11 uur Gemeenschappelijk ontbijt R.K. Postpersoneel 9 uur. Schouwburg Jansweg Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia", 8 uur. Rembrandt-theater „Ronny" en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur 11.30 uur v.m. „Water bewoners". Palace-Cinema „De Ooievaar staakt" en va riété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater ,3en Hur", van 26.30 uur doorloopend en 7 en 9.15 uur. Kunstzalen Reeker Wagenweg 102 Crisis tentoonstelling ten bate van kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 107.30. 's Zondags van 2—5 uur. Gebouw „St. Bavo" Operettever. Haarlem, 8 uur Com. voor Beroepskeuze, 8 uur Stucadoorsgroep RK. Bouwvakbond, 10 uur Bevolkingsbureau 8 uur. Gem. Concertgebouw Kinderkoor „Inter Nos" 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes. lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Knnstzalen Reeker. Wagenweg 102 Crisis tentoonstelling ten bate van kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 107.30, 's Zondags van 25 uur. De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt van heden af tot en met Vrijdag waar genomen door de firma Duijm en Keur, Keizer straat 6, telefoon 10378 en de firma H. Rem mers en Zn., Kruisstraat 6, telefoon 10354. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdag avond en Vrijdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrij dagavond van half 9—half 10. In een tweetal uitstekende artikelen heeft onze medewerker voor „muziek", de heer O. K„ de aandacht gevestigd op de uitvoering van het Requiem van Verdi door de R. K. Oratorium vereeniging, a.s. Vrijdagavond in de Gemeen telijke Concertzaal. Allereerst heeft hij den componist van dit imposante werk, den heer Verdi, besproken om in een tweede artikel de schoonheid van het .Requiem" te doen uit komen. Wij ook willen hier nog even de aandacht Tan de lezers voor de uitvoering van as. Vrij dag vragen. De bekwame leiding van den heer Hubert Cuijpers, den katholieken en knappen musicus, is zeker wel in staat om al'es uit een requiem uitvoering te halen wat er in zit; het koor van katholieke zangers en zangeressen, die a'len de beteekenis van het werk diep aanvoelen en over schitterend stemmateriaal beschikken, en ten slotte een uitnemende voorbereiding, die ge legenheid heeft gegeven de puntjes op de i te zetten, aan alle kanten te polijsten en te veilen, dat alles doet een succesvolle opvoering ver wachten. Het wordt een eenige gelegenheid om deze beroemdste requiem-mis door een prachtig, machtig koor onder bekwame leiding te hooren zingen. Wij vernemen dan ook, dat de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, den wensch te kennen heeft gegeven deze zoo des kundige vertolking van een der mooiste wer ken onzer muziekliteratuur bij te wonen en dat zeer waarschyniyk ook Z. Exc. de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol and aanwezig zal zijn. Van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is een dergelijk bericht bereids ingekomen en het lijdt geen twijfel of de meeste notabele katholieken uit Haarlem en omgeving zullen in deze omstandigheden en door hun aanwezigheid, zooals immer, de onontbeerlijke sfeer aanbrengen. Uit dit alles valt op te maken, dat de R. K. Oratoriumvereeniging Vrydag een first class prestatie zal leveren. Eenigen tijd geleden hebben wij er op ge wezen, dat door de tijdsomstandigheden dit jaar van verschillende kunstlievende leden de contributiekaarten onbetaald zijn terug ont vangen. Om deze reden zijn er nu nog eenige honderden doch slechts eenige honderden plaatsen in de concertzaal vrij. Men kan nu nog lid worden en wie lid wordt betaalt na- tuuriyk maar een half jaar contributie. De prjjs, die men op deze wijs betaalt om een der schitterendste uitvoeringen te genieten, die men zich denken kan, is belacheiyk. Denk eens aan: Het Requiem van Verdi, onder leiding van Hubert Cuijpers, door een koor van 300 zan gers en zangeressen met prachtige stemmen en als solisten niemand minder dan Jo Vincent, Suze Luger, Louis van Tulder en Jac. Caro. het neusje van den zalm op musicaal gebied in Nederland. Wie dat even doordenkt, geeft zich onmid dellijk op voor het lidmaatschap. Men kan zich aanmelden by den heer van Tetering, Groote Markt 4, Haarlem. Tevens helpt men daardoor mede om de nuttige R. K. instelling, die R. K. Oratorium heet, in stand te houden. De kinderoptocht en de ballonwedstrijd Op den Julianadag te vier uur 's middags vertrekt van den Koudenhorn een kinder optocht, waaraan hopelijk enkele duizenden kinderen zullen deelnemen. Allen met een vlag getje en een luchtballon in de hand. Voor een goede organisatie en regeling be- hooren de deelnemende jongens en meisjes uiteriyk half vier by de infanteriekazerne aan den Koudenhorn aanwezig te zijn, waarzij zul len worden ingedeeld en waar hun de ballons en de vlaggetjes zullen worden verstrekt. De optocht zal worden geopend met twee he rauten te paard. Vervolgens zullen verschillen de muziekkorpsen over de kindermassa worden ingedeeld. De route is als volgt vastgesteld: Koudenhorn, Nieuwe Gracht, Kruisweg, Ke naustraat, Kenaupark, Kinderhuisvest, Zijlstr., Ged. Oude Gracht, Verwulft, Groote Hout straat, Groote Markt, Smedestraat, Bartel joris- straat, Groote Markt. Hier opgesteld en nadat de verschillende mu ziekkorpsen achtereenvolgens een muzieknum mer zullen hebben uitgevoerd, worden alle bal lons op een te geven sein tegelijk los gelaten. Hierna marcheeren de kinderen weer door de Smedestraat, waar voor het gebouw St. Bavo achtereenvolgens de vlaggetjes weder in ont vangst worden genomen. Hier verspreiden de kinderen zich. De ballonwedstrijd Voor dezen wedstrijd zyn labels vervaardigd, over de helft geperforeerd. Op beide helften is een zelfde nummer gedrukt. De linkerhelft van de label, waarin zich het ringetje bevindt, wordt door het kind aan het koord van de ballon bevestigd. Aan den achter kant van deze linkerhelft staat in verschillende talen het verzoek gedrukt aan het Centrum comité te willen mededeelen, waar de ballon gevonden is. Een vorige maal is zelfs bericht uit Duinker ken in Frankrük ontvangen. Voor de houders vgn de ballons, welke het verst gaan, worden fraaie pryzen uitgeloofd. Het is dus van belang, dat het kind de rech terhelft van den label goed bewaart. Want later kan zijn nummer als prijswinnaar worden ge publiceerd. En dan moet het meisje of de jon gen het prijswinnende nummer kunnen toonen. Doch, er is meer, en dit geldt voor allen! Deze helft van de label is voor ieder kind, dat aan den optocht heeft deelgenomen tevens bewijs van toegang voor een Attractievoorstel ling, welke na den Julianadag achtereenvolgens in den Schouwburg aan den Jansweg zullen ge geven worden. De heer Kaart heeft zijn Schouwburg aan den Jansweg daartoe welwil lend beschikbaar gesteld. Iedereen zal begrypen, dat dit gedeelte van het programma het hoogtepunt der Julianadag- viering zal worden. Aanmeldingen tot deelneming kunnen van Maandag, 25 April a.s. af tot en met Donderdag, 28 April, den heelen dag door geschieden bij de heeren: A. H. de Bruyn, Ged. Voldersgracht 4 en by J. J. Wensing, zyis- straat 4. Bovendien ontvangen de deelnemende kin deren dan nog een biljet voor een gratis rit in een der caroussels. Geleidsters en geleiders worden in grooten getale verzocht voor deze l'A uur slechts hun vriendeiyke medewerking te willen verleenen en zich te willen opgeven aan den heer Kurvers, Smedestraat no. 13. Dat wij op de eerste plaats hier denken aan de vele onderwyzeressen en onderwüzers spreekt wel vanzelf, doch óók anderen zyn zeer welkom en dan mogen wy denken b.v. aan de Driehoeksmeisjes en de Dames van „De Graal". By hun aanmelding ontvangen zy een in- structiebrief en een insigne. ZONDAG 24 April: 2.55 uur: Bezoek der Ned. R. K. Reisvereeniging aan de Kathedraaltorens. MAANDAG: bestemd voor Godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit- schryven. DINSDAG 26 April: 8 uur: Repetitie van de R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia" in gebouw j3t. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. 8.30 uur: Vergadering Kruisverbond in de Militairen Vereeniging, Zoetestraat 14. WOENSDAG 27 April: 8.15 uur: Buitengewo ne ledenvergadering der Ned. Roomsche Reis vereeniging in „Central". DONDERDAG 28 April: 8 uur: Bureauverga- dering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8 uur: Generale repetitie van de Oratorium vereeniging voor het geheele koor, in het Gem. Concertgebouw. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems R. K. Man nenkoor in „Centraal", Gr. Houtstraat 176. VRIJDAG 29 April: 8 uur: Uitvoering van het .Requiem" van Verdi door de Oratorium vereeniging in het Gem. Concertgebouw. 8 uur: Vergadering van het Armbestuur pa rochie H. Antonius van Padua. 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Sancta Lucia" in „Centraal", Gr. Houtstraat 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilyken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen dringend verzocht by het uitschreven van vergaderingen vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Sin gel, Kleverparkweg 187, Telefoon 1271, en by vaststelling hiervan onmiddeliyk mededeeling te doen. Het was Donderdagavond een zeer aangena me taak voor den voorzitter van de afd. Haar lem-Oost van de Ver. Koninginnedag om den propaganda-feestavond, die gehouden werd in „Bloemhof", te openen. De opkomst was enorm. Wij schatten de aan wezigen op minstens 1000 personen. Uit zoo'n groote opkomst biykt wel hoezeer het jaariyks terugkeerend feest door de leden en hun dames op prijs wordt gesteld. En dat het bestuur zoo'n avond kan organiseeren, is ons wederoc duidelijk gebleken. Na een kort openingswoord en eenige mede- deelingen over den a.s. Julianadag, was het woord aan de familie Hoffman. Het is onnoodig te zeggen, dat dit uitgelezen viertal een uitbun dig succes had te boeken. Voor muzikale afwisseling werd gezorgd door The Jollies Band. Nog dient vermeld, dat de jongedames Hof- mann (accordeon en viool) een voor dezen avond toepasselijke potpourri had samengesteld uit Nederlandsche en Oranjeliederen, waarmede zy een luid applaus oogstte. Tot 11 uur had een buitengewone attractie plaats, welke bestond uit het verdeelen van een reuzentaart met de respectabele afmeting van 3 M. bij 1.30 M. Deze attractie is voor Haarlem geheel iets nieuws en zy is bijzonder geslaagd. Door het Leger des Heils is aangekocht per ceel Spaarne 106, waarin, zooals bekend, het St. Jozefgesticht gevestigd is geweest, voordat het overgeplaatst werd naar .Dennenheuvel" te Bloemendaal. Er zal nu een tehuis voor dakloozen in ge vestigd worden Zooals wy dezer dagen meldden, heeft wet houder Van Liemt aan het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw te 's-Graven- hage een onderhoud gehad naar aanleiding van het feit, dat de werkverschaffing te Cas tricum op ministerieel bevel stop gezet had moeten worden als gevolg van de Maandag 1.1. uitgebroken ongeorganiseerde staking. De wethouder heeft in dat onderhoud op verschillende omstandigheden gewezen, welke weliswaar de staking psychologisch niet konden verklaren, maar toch er toe bydroegen, dat er aanleidende oorzaken waren voor deze staking Verder gaf de heer Van Liemt aan, dat reeds Maandagmiddag 37 van de 50 stakers aan het werk waren gegaan en Dinsdagmorgen reeds 47. O.m. op deze gronden heeft de wethouder verzachtende omstandigheden voor de stakers bepleit en verzocht, de werkverschaffing weer te laten aanvangen. Thans is van den minister bericht ontvangen, dat as. Maandag het werk te Castricum weer mag beginnen, zoodat de bemiddeling van den wethouder het zoo zeer gewenschte succes ge bracht heeft. Morgen zal hier in Haarlem een groote pro- pagandadag worden gehouden door De Graal. Eerst zal hier in de huizen Emmastraat en opaame de inkleeding p'aats hebben van niet minder dan honderd nieuwe leden, dertig ka- detten en een groep Graalwachtleidsters. Daarna zullen alle Haarlemsche Graalleóon zich om twee uur met de nieuw ingekleeden begeven naar de Nassaulaan en zich daar op stellen tot het houden van een propaganda- tocht langs de Gedempte Oude Gracht. Via het Verwulft gaat het dan door Kleine Hout straat, Lange Veerstraat, Jansstraat enz. naar het Kennemerplein, waar de stoet zich in drieen zal splitsen. Ieder dezer drie groepen zal dan den tocht door een ander gedeelte der stad voortzetten, zoodat heel de stad zal woraen bestreken. De grootste aantrekkelijkheid voor het pu bliek zal echter in het begin van den tocht liggen, wanneer op de Gedempte Oude Gracht een deel van het as. Pinksterspreekkoor ge zegd zal worden, een soort openbare repetitie dus, die een aansporing wil zijn om zich te voorzien van een toegangsbewijs voor het Am- sterdamsche Stadion voor den tweeden Pink sterdag, welke toegangsbewyzen te verkrijgen zyn, eerstens in de drie Haarlemsche Graal- huizen en verder by mej. L. Brinkman, Groote Markt 9, mej. A. du Maine, Kruisstraat 37; de dames J. en A. Stam, Paul Krugerstraat 19 en by de firma's P. J. M. v. Tetering, Groote Markt 4; A. de Rooy, Anegang 14 en F. W. Brom, Krocht 8. Op aanvraag zorgt De Graal ook voor goed- koope reisbiljetten naar Amsterdam op den tweeden Pinksterdag, den dag van het tweede groote Spreekkoor van De Graal, dat evenals het eerste, verleden jaar op tweeden Paasch- dag, een groot succes belooft te worden. Nu de run op de Haarlemsche Nutsspaar bank is geëindigd, is er aanleiding te vragen hoe het komt, dat de opvragingen hier zeer beperkt bleven. De directie meent, dat de be richten en geruststellingen van de Haarlem sche pers daar grooten invloed op hebben ge had en ook wy zijn die meening toegedaan. Voegen wy er oogenblikkelijk aan toe, dat wij geen geruststelling gegeven zouden hebben in dien wij niet overtuigd waren geweest, dat er voor een run op deze bank geen onmiddellijke grond aanwezig was. Het plotselinge hevige begin van den toe loop op Dinsdagavond, deed zeer ernstigs terugvragingen verwachten. Het dadelijk zeer stellige optreden van de pers heeft de spoedi ge bezinning van het publiek bewerkt, waar door de run zoo vlug is geëindigd. Het op de eerste geruchten toeloopende publiek wist in het geheel geen oorzaak er voor, en toen het nu uit de pers vernam, dat er inderdaad geen oorzaak was, hield de run een zeer goedaardig karakter en was men spoedig gerustgesteld. Dit was juist het verschil van nu tegenover de onrust van 1914 en September 1931, bij welke laatsten er tastbare aanleiding was in den grooten oorlog en in den val van het En- gelsche pond, beide met sluiting van de effec tenbeurs, waardoor een ieder een algeheele de bacle voorzag. Naar wy vernemen, vertrouwt de directie, dat een groot deel van het weggehaalde geld terug zal komen en dat de nog tegen volgende dagen opgezegde bedragen ad f 250.000 groo- tendeels niet zuren worden afgehaald, omdat hier in Haarlem f- slechts zoo weinig van de Nutsspaarbank naar de Rijkspost spaarbank is overgebracht. Thans staan de bloemenvelden in de bollen streek schitterend. Het mooiste is thans te zien. Al het weer zich goed houdt zullen zeker Zon dag duizenden van deze voorjaarspracht ge nieten. Het Comité „Lisse Vooruit" maakt bekend, lat door het minder gunstige weer der laatste "agen dé hyacinten weinig gegroeid zyn, zoo- dat Zondag en de volgende week de traditio nele hyacintenweek zal zijn. Vroege tulpen be ginnen te kleuren. Mendo- en darwin-tulpen zullen nog drie weken op zich laten wachten. Gisterenavond kwamen de leden van de "Ka tholieke Jonge Middenstandsvereeniging „De Kring" in vergadering bijeen in het Eigen Huis aan de Jansstraat. De voorzitter, de heer Theo v. d. Berg, opende de bijeenkomst met den christelijken groet en deelde mede, dat hij de leiding in andere han den moest overgeven, omdat hij zijn studie moet hei-vatten. Byna een jaar heeft deze volijverige praeses voor de belangen van de K J. M. V. gestreden, waardoor echter zooveel tijd van hem gevraagd werd, dat de studie in het gedrang kwam. De vice-voorzitter had ook bedankt, we gens drukke werkzaamheden en andere meer poëtische verplichtingen. Tenslotte is de secre taris genoodzaakt een half jaar buiten het Kring-verband te blijven, omdat hy elders sei zoen-werkzaamheden heeft te vervullen. De moderator, rector J. Timp. betreurde deze bestuurs-aardbeving. Het vertrk van den voor zitter noemde hy een kwestie van „geloof", omdat Theo v. d. Berg zijn taak als Roomsch onderwijzer intenser wil gaan beoefenen; het tijdelijk vertrek van den secretaris geeft hoop voor zyn terugkomst in het najaar; het ver scheiden van den vice-voorzitter is een zaak van „liefde". Spreker sprak eenige zeer waardeerende woorden tot den voorzitter en stelde voor hem tot lid van verdienste te benoemen, waarmede de vergadering onder luid applaus instemde. De bondsvoorzitter, de heer Ton Löhman, zal de leiding waarnemen tot het najaar. Hij hield een korte speech, waarin hij de medewerking van de leden voor de komende maanden in riep. Het secretariaat zal door het overblijvende bestuur worden waargenomen. Rector Timp hield vervolgens een rede over „De inwendige versterking van de K. J. M. V.", dezelfde rede als gehouden op den besturendag te Noordwijkerhout. Na een korte rondvraag werd de vergadering gesloten. Morgenmiddag zullen de Kringers naar Lei den vertrkken om tegen de Pekaneezen, ook K. J. M. V.'ers te voetballen. 18—23 APRIL 1932 De maatregel van de Fransche Regeering om onze tuinbouwproucten en aardappelen te we ren beteekent een nieuwe en vrij ernstige be lemmering voor onzen nationalen handel, aan gezien er voor onzen uitvoer een bedrag van ongeveer 4 millioen gulden mee gemoeid is. Zoo gaat men overal lustig door elkanders handel te bemoeilijken en invoerverboden, hooge rech ten en contingenteeringen zijn aan de orde van den dag. Nog geheel afgezien' van de omstan digheid, dat deze Fransche maatregel een bij zonder hatelijk karakter heeft vanwege het wraakzuchtige tintje dat er aan is (onze regee ring heef ongeveer gelijktijdig met de Duitsche en Engelsche regeeringen korten tüd geleden den invoer van aardappelen en groenten uit Frankrijk verboden, echter slechts wegens het gevaar voor insleeping van de eieren of larven van den gevaarlijken Coloradokever) mag men toch in het algemeen wel eens wat meer reke ning houden met de gevaren aan dergelijke be perkingen van -den buitenlandschen handel verbonden. Naar Aanleiding van de verschillen de contingenteeringsbesluiten welke door onze regeering in den laatsten tijd genomen zijn schreef Prof. Mr. Dr. G. M. Venijn Stuart on langs in de Economische Statistische Berichten o.d.: „Daarbij komt nog, dat contingenteering van den invoer perse nadeelig is voor den uitvoer en dezen laatsten dus nog eens extra nadeel berokkent. Effectieve invoerbelemmering toch verhindert het buitenland om geld te verdienen op de Nederlandsche markt en om hier met de aldus verkregen Nederlandsche valuta in te koopen. De marginale uitvoer- en verkeersbe- dryven worden daarvan de dupe en er zyn mo menteel helaas bijzonder veel ondernemingen, die de marginale zóne reeds hebben bereikt en nog slechts door intering van reserves hare ver liesgevende zaken eenigen tyd kunnen voort zetten. En niet slechts op den zooeven genoem den algemeenen grond is invoerbelemmering schadelijk voor den uitvoer; juist het gehate middel der contingenteering prikkelt tot tegen maatregelen van de zijóe van het buitenland en dus tot nog verdere benadeeling van land- bouwexportbedrjiven, uitvoerindustrieën en ver- keersbedryven, die het toch reeds zoo moeiiyk hebben." Inderdaad hebben in de laatste jaren de verschillende landen welke op elkander handel dreven zich tengevolge van de crisis beijverd zooveel mogelük hun binnenlandsche in dustrieën en n^'—heden te beschermen en zoo is langzamerhand een warwinkel van belem merende bepalingen ontstaan, die dikwijls slechts schijnbaar gunstig werken voor het land, dat ze heeft uitgevaardigd. Reeds jaren is men zich er van bewust, dat het noodzakelijk is tot een intc:-;:-"'o™ole overeenkomst op dit gebied te geraken, maar zooals men zich herinnert, zijn alle pogingen in deze richting jammeriyk mislukt en wanneer wy ons niet vergissen be- hc—de op de confe "Ie welke hieromtrent eenige jaren geleden te Genève werd gehouden en waarop de Nederlandsche vertegenwoordiger Dr. Oolijn een zeer toegejuichte rede hield. Ne derland tot de weinige landen, die bereid wa ren in het algemeen belang een offer te bren gen. De Engelsche begrooting, door Neville Cham berlain ingediend, wyst zoowaar geen tekort Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zy ten aanzien van de winkels op de door de afd. Haarlem der Paulus Vereeniging op 25 April 1932 te houden ten toonstelling in het perceel aan de Bakkerstraat 17, ingevolge de verordening op de winkelslui ting ontheffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op genoemden datum na des namiddags 8 uur tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blyven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. In de Vrijdag gehouden vergadering van aan deelhouders in bovengenoemde vennootschap werd de heer H. D. Tjeenk Willink, die aan de beurt van aftreden was, bij acclamatie als com missaris herkozen en tevens als president-com missaris. De balans en winst- en verliesrekening over het jaar 1931 werden goedgekeurd en het divi dend bepaald op f 75 per aandeel (vorig jaar f 125.—). Men verzoekt ons mede te deelen, dat de algemeene H. Communie van de Gezellen en van de leden der onderafdeelingen a.s. Zon dag zal geschieden. Niet onder de H. Mis van 6% maar onder de H. Mis van 8 uur in de St. Josephkerk aan de Jansstraat. Te Lisse had gisteren de stemming plaats van Hoofdingeland-plaatsvervanger van Rijnland in het 6de district (Lisse) tusschen de heeren L. Onderwater en jhr. J. H. Gevers. Uitgebracht werden 1194 stemmen. De heer Onderwater kreeg 656 stemmen en jhr. Gevers 538 stemmen; De eerste is dus ge kozen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat a.s. Maandagavond te 8 uur in het gebouw der St. Jozefsgezellenvereeniging aan de Jansstraat een repetitie voor het geheele koor zal plaats hebben. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Nederlandsche Gladiolus Vereeniging; van den Diocesane R. K. Land- en Tuinbouwbond in het Diocees Haarlem, en van de Vereeniging van afgestudeerden der Middelbare Technische School, alle alhier. aan in tegenstelling met de voorloopige be grooting van Snowden in de herfst van het vorig jaar, die met een reusachtig tekort sal deerde. De ervaring heeft echter geleerd, dat begrootingen dikwijls falikant verkeerd biyken uit te komen omdat men zich tezeer op ramin gen en gissingen moet verlaten. En de Engel sche begrooting heeft gedeelteiyk haar gun stig beeld verkregen doordat Chamberlain re kening heeft gehouden met een steeds vermin derende werkloosheid. Men begrijpt dat dit slechts een gissing is en geen werkelijkheid be hoeft te zijn; voorloopig heeft men dan ook ter beurze een gereserveerde houding in dit opzicht aangenomen. De beursweek te Amsterdam kenmerkte zich voornamelijk door de sterke daling in Ko ninklijke Olies, waarin zich weer een zeer om- vangryke baisse heeft ontwikkeld, die weliswaar vanuit New-York werd ondernomen maar uit Duitschland schijnt te worden geleid. De koers daalde dientengevolge tot om en nabij pari, terwijl in den niet officieelen handel zélfs be neden pari werd afgedaan. Nabeurs stelde de koers zich Donderdag tenslotte ca. 95% en het is wel opmerkenswaard, dat men in de historie va- deze maatschappij ongeveer 40 jaar moet teruggaan om een dergelijken koers te vinden. Deze baisse-actie heeft zonder twijfel extra kans van slagen gekregen door het reeds her haaldelijk gesignaleerde wantrouwen van het publiek in de aaijdeelen van groote onderne mingen, dat in den laatsten tijd tengevolge van het Kreugerschandaal steeds sterker tot uiting komt. Begrijpelijk is het, dat deze goed opgezette en biykbaar welgeslaagde aanvai op ons hoofdfonds de geheele beurs deprimeerde en ook de andere leidende fondsen op lager niveau bracht. H.V.A.'s daalden tot ca. 152, Dni- lever tot ca. 95 en Philips tot ca. 58. De berichten uit Amerika waren evenmin van dien aard, dat er eenige troost uit te put ten viel en in het bijzonder de door de Ameri- kaansche regeering aan de verschillende debi- teurenlanden gerichte aanmaningen om na af loop van het moratorium de betalingen weer op te vatten waren niet geschikt om in de naas te toekomst het beste van een spoedige zuive ring van de internationale sfeer te doen ver wachten. Ook het deze week gepubliceerde be richt van de Nederlandsche Bank, dat zij haar goudsaldi uit Amerika terugtrok, maakte aan vankelijk een ongunstigen indruk, daar men meende er een vrees voor de positie van den dollar in te zien. Spoedig is echter gebleken dat van een der~clijke vrees geen sprake is. In deze tijden echter is reeds het minste of geringste voorval op financieel gebied geschikt om t ""trouwen te zaaien en dit is ook weer gebleken by de geheel ongemotiveerde run op de kantoren van de Nutsspaarbanik, die' zoo als trouwens te verwachten was aan alle op vragingen prompt heeft voldaan, zy het dan ook met behulp van de Nederlandsche Bank. Deze zou echter zeker niet te hulp zijn geko men indien de nositie van de spaarbank niet Volkomen gezond was. MC-'''.vaardig is, dat het grootste gedeelte van de opgevraagde gelden door de angstige spaarders bij de Rijkspost spaarbank is gestort, welke op haar beurt de gelden weer» bij de Nederlandsche Bank -heeft gedeponeerd, die ze uiteindelijk weer aan de Nutsspaarbank heeft uitbetaald. Rg. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 27 April 1932, des na middags te 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 uur, in de Statenzaal (Prin senhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen in ingekomen stukken. 2. Balans, enz. 1930 woningbouwver. a. Tuin- wij (by 1. 110), b. Rosehaghe (111)). 3. Verkoop grond: a. Orionweg (L. Elshoff) (117), b. Van Nesstraat (C. P. Laan) (113). 4. Rapport Commissie ad hoe herziening Re glement van Orde en Amendementen (87 en 108). 5. Adres Dag. Bestuur Nat. Comité tot stich ting Hilldebrand-gedenkteeken inzake terrein voor plaatsing gedenkteeken en voorstel-Adrian (32 en 109). 6. Bouw 85 woningen ten Z. O. van de Ka nariestraat (99) 7. wyziging openstelling kostelooze afdeeling zwem- en badinrichting Houtvaart (97). 8. Voorstellen Van Kessel e.a. en Baas e.a. toekenning vergoeding aan enkele ontslagen losse werklieden (98). 9. Wijziging uitbreidingsplan Zuid-West (de tail 7) (107) 10. Onteigening perceelen Tuinlaantje (106). 11. Wijziging salarisregeling ambtenaren (en kele functies Openbare Werken) (73). EARTELJORISSTRAAT 16 - Tel. 10756 PREMIER DUPLEX-STOF ZUIGERS 165.- 12. Concessie autobusiynen (115). 13. Aanleg begraafplaats (112). 14. Verordeningen op de heffing en invorde- Ing van het vergunningsrecht en het verlofs- eecht (118). Benoeming onderwyzer school „Buitenrust", Buxtenrustlaan (116). De vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", afd. Haarlem en Omstreken zal op Donder dag 28 April om 8.15 uur een filmavond geven in den Schouwburg, Jansweg. Vertoond zal worden een film van den Rotterdamschen Lloyd: „Hoe het mailschip „D:: V' gr'--'!wd werd." Verder zal de heer H. F. G. Snoek, algemeen secretaris der vereeniging, den avond inleiden met een korte beschouwing over „De vereeni ging „Nederl. Fabrikaat" en de Crisis. In de jaarlijksche algemeene ledenvergade ring, die dien avond half acht in de bovenfoyer van den Schouwburg a. d. Jansweg Haarlem gehouden wordt, wordt de volgende agenda be handeld: Notulen. Jaarverslag. Rekening en verantwoording reuT>;ur*m°erteresse. Rapport en benoeming kascommissie. Bestuursvoorzie- ningen. Hondvraag en sluiting. Op heeterdaad betrapt. De Haarlemsche politie heeft op aanwyzing van een burger gearresteerd en naar het bu reau overgebracht een 47-jarigen handwerks man en een 26-jarigen chauffeur en een 25-ja- rigen loswerkman, die bezig waren in 'n auto en in een kar losse graszoden te laden, toebehoo- rende aan de gemeente. Proces-verbaal werd opgemaakt en de gras zoden werden in beslag genomen. De grondwerker bekende, gisteren 400 en Donderdag 450 zoden te hebben gestolen en deze te hebben verkocht aan ingezetenen. Terug te bekomen bij: v. Tongeren, Alb. Thymstraat 13, autoped; du Maine, Kruisstraat 3, ceintuur; Voogd, Rozenhagenstraat 45, deken of kleed; Keersen, Ged. Voldersgracht 61, dameshandschoen; v. Loenen, Waldeck Pyr- montstraat 10, dameshandschoen; Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, hond, kat; Kennel Fauna, Parklaan, 3 herdershonden; Hesseling, Alb. Thijmstraat 22, hoorn van auto; v. Bakel, Zomerkade 57, knipmes; Kennel Fauna, Park laan, 2 katten; Olydam, Schreveliusstraat 31, loterybriefjes; Willekers, Lange Raamstraat 15, portemonnaie m. in.; Barends, Spiegelstraat 29 rd., portemonnaie m. i.; Eskert, Schoterweg 5, portemonnaie m. i.; Bureau van politie, Smedestraat 9, rozenkrans, rijwiel; Blokker, Camplaan 34, Heemstede, rijw. belastingmerk; Bijnsdorp, Sterreboschstraat 45, rozenkrans; Steenvoorde, Thomsonlaan 56, spade; Fransen, Minahassastraat 59, tasch; Persoon, Bantam- straat 2T, tasch; Os, Grafschapstraat 15, kraai. bril Aanrijding te Santpoort Op het kruispunt Slapersdyk—Ryksweg te Santpoort heeft een aanrijding plaats gehad, doordat de bestuurder van een luxe-auto, ge naamd L., wonende te Amsterdam en die reed op den Rijksweg in de richting Haarlem geen voorrang verleende aan den bestuurder van een vrachtauto, genaamd v. d. O., wonende te Haar lem, die reed op den Slapersdijk in de richting Spaarndam. Beide auto's werden zwaar bescha digd en zyn later door kraanwagens weggesleept. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. Door de politie van Velsen is proces-verbaal opgemaakt. Geboren: 19 April: z. van A. Femhout—de Vries; d. van A. J. P. M. Broersen—Bonnes; 20 April: z. van G. M. v. Itemvan Megen; d. van T. P. A. Walbeek—Sarlet: 21 April: d. van A. M. IJzermansSchrijnemaekers; d. van N. M. KoelmanBakker; d. van A. S. Tonnissen— v. d. Kloet; d. van B. M. LagrandKuyper; z. van W. M. SpierdykWillemse; 22 April: d. van M. JansenGeutskens; z. van A. M. VeltropHeesemans; z. van L. AartsenSniP- pe; d. van M. C. de Groot—v. d. Gevel. Overleden: 21 Apil: B. H. v. zyi, 76 j., Nauwe Geldeloozepad; 22 April: J. A. Remme, 81 j-> Krelagestraat. (Deze pagina is ged. gecorrigeerd). Vorige koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 lOlf 4Nederland 1916 98} 4 Nederland 1931 92i l>/3 N. Ind. 1926 AB.. 78# Banken koloniale Bank 47 Indische Bank 52 Cert. Handel-My95 industrieën Jnilever 97 jalve Delft 42 Alg. Kunstzijde 25} Van Berkei's Pat15 Nieuwe Philips 57} Ktich Accoustiek 2-f Ned. Ford 100 ndustr. Buitenland Anaconda 11} iethlehem Steel 15} S. Leather IJ .ntern. Nickel 6§ viynbouw '•oeton Mynbouw J2r 'lg. Exploratie jqI^ 'etroleum Dord'tsch- Petroleum Jabces g Kon Olie 103 Perlak 78 Peudawa 3 Continental Oil 5 jnell Union Oil 3} Vorige koersen 101! 94 92# 79 ff 47 52 65 96! 40 25! 15 58 2f 100 11! 14 1# 13 102 8 104 80 3 4! 3 Rubber A'dam. Rubber 30J Bandar 25 Deli Batavia Rubber 7J ttott. Tapanoell 5| Serbadjadi 6J Bilau 6 V. I. G. O, 15 Allted Intercontin Rubber ft Scheepvaart Roll. Amerika Lyn 2 iito Gem. EigendIJ Kon. Ned. Stoomb9 Scheepvaart-Unie 45 Marine comm2§ darine pref2J juiker 1. V A. 155 'oerworeajo 6! 'orstenianden 39 Vctions idem 24.50 Tabak Je li Batavia 90 Dude Deli 101 Oostkust 5 jenemban 109 daxweil •poorwegen Union pacific 57 Wabash 2} iria 7 Kansas City South 7 Prolongatie \/pi Of h. I- v Ni x, v "«rzof Vae,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2