STADSNIEUWS ZATERDAG 23 APRIL Wegen in de Haarlemmermeer DE INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER VAN VELSEN CRISIS EN KLEIN HANDELSPRIJZEN Risico's van het groentenbedrijf Hierboven geven wij een foto van de aankomst van den nieuwen burgemeester bij het raadhuis te Veisen De nieuwe kerk in den Briel HET ST. ELISABETHS GASTHUIS De Gasthuis-huisjes in gebruik ENGLISH ASSOCIATION AANBESTEDING FLORAPARK 1932, NOORDWIJK Jubilea B.A.N.S. afd. Haarlem Functie van den grossier ROTTERDAMS FINANCIËN Maatregelen om het tekort weg te werken Interieur van de nieuwe kerk in den Briel ELCK WAT WILS missie, die de huldiging voorbereid hebben en dankte den heer C. Visser, die de oorkonden voor de jubilarissen gemaakt heeft, den can- tinehouder, den heer Edel en den heer Kossen, die de cantine op smaakvolle wijze versierd hebben en den bediende van Edel, die het muzikale gedeelte verzorgde. Namens het personeel bood de heer W. Koch aan den heer Van Oyen een kleurets, aan den heer Pouw een wandelstok met zilveren knop, benevens een horloge, vergezeld van een oor konde. Voorts overhandigde hfj bloemen en sigaren, door vrienden aangeboden. De heer G. van den Boogaard, eveneens na mens het personeel sprekend, bood den heeren Bouwens en Veenhof een klok aan en den heer Yven 'n zilveren horloge met ketting. Ook ont vingen zij een oorkonde. Ook sprak de heer Van den Boogaard namens den R.K. Bond „St. Paulus" en een dienstcommissie van het Slacht huis. De heer C. Visser ontving voor het vervaar digen van de oorkonden een pastel. De heer G. Hartog, sprekende namens de grossiersvereeniging, wenschte de jubilarissen, in het bijzonder den heer Van Oyen, geluk en bood dezen een fraaie kleurets, voorstellende een stadsgezicht van Dordrecht, waar de jubi laris geboren is. De andere jubilarissen ont vingen eveneens een geschenk. Namens de afdeeling Haarlem van het Natio naal Verbond van Gemeenteambtenaren bood ir. R. G. Veenenbos den heer Van Oyen bloemen aan en wenschte de anderen geluk. De vice- voorzitter van de A.R.K.A. bood den heer Pouw bloemen aan. De heer Staphorst vertegenwoor digde den Ned. Bond van personeel in Over heidsdienst en wenschte in het bijzonder de leden Bouwens, Yven en Veenhof geluk. Voorts bracht de heer A. de Boer, namens de Haar- lemsche Slagersorganisatie de gelukwenschen over. Hierna dankte de heer Van Oyen in de eerste plaats het gemeentebestuur en verder den direc teur en anderen, voor de hartelijke en vele blij ken van belangstelling. Ook bracht hij de leden der feestcommissie dank. Verder hebben de heeren Pouw en Bouwens, mede namens de andere jubilarissen woorden van dank gesproken. Naar aanleiding van een verzoek, dat de A. N. W. B. en de K. N. A. C. aan het bestuur van den Haarlemmermeerpolder gericht hebben om in het belang van de vlotheid en veiligheid der jaren reeds zijn opgëlegd, een dusdknige verarming der gezinnen beteekenen, dat de levensvreugde daaruit gebannen zou worden. Met nadruk waarschuwt de afdeeling, dat de arbeidsvreugde daarmede zoodanig zal in zinken, dat aan een bloeiend spoorwegbedrijf dan niet meer kan worden gedacht. Teneinde dezen voor beide partijen onge- wenschten toestand te voorkomen, wordt het hoofdbestuur met klem verzocht, om tot een innige samenwerking met de andere spoorweg organisaties te geraken, zoodait Directie en Regeering zullen weten, dat zij op'een onge kend verzet zullen kunnen rekenen. Besluit deze motie ter kennis te brengen van de Pers. Het hoofdbestuur werd opgedragen zoo spoe dig mogelijk de samenwerking met de andere bonden te bevorderen. Na opwekking tot massaal bezoek van het congres B.A.N.S. cp 30 April a.s. sloot voor zitter deze druk bezochte vergadering. Een der meest duistere punten, welke voor het publiek in de prijsvorming van den klein handel gelegen schijnen, wordt gevormd door de tegenstellingen bij den handel in aardap pelen en groenten. Die tegenstellingen geven door een schijn van eenvoud aanleiding tot ge volgtrekkingen, welke voor de betreffende han delaren niet van de aangenaamste zijn. Dit is op zich verklaarbaar, waar het publiek eener- zijds leest van weggeworpen voorraden, terwijl het voor eenzelfde artikel aan de deur vaak behoorlijke prijzen betaalt. Maar de schijn van eenvoud valt ook hier, als zoo dikwijls, samen met een ingewikkelde werkelijkheid. Die werkelijkheid wordt in hoofdzaak be- heerscht door twee factoren: moeder natuur en de organisatie van de distributie. Het is thans wel een algemeen bekend feit, dat in normale omstandigheden de product' prijs in deze branche feitelijk wordt vastge steld door de buitenlandsche vraag. Maar deze buitenlandsche vraag wordt doorkruist door in vloeden van de natuur. Hoe is de oogst in het buiten- en binnenland, hoe de weersgesteld- Er is indertijd heel wat gestreden om het Oehoud van de Gasthuishuisjes aan het Groot H. Land. Vooral de oudheidkundigen waren Van meening, dat deze kostbare, antieke wo ninkjes met de leuke trapgeveltjes bewaard moesten blijven. Het gevolg van een felle actie was, dat de gevels gespaard bleven en gerestaureerd wer den. Maar ook dit was niet naar den zin van de strijders voor behoud van historisch Haar lem. Het gasthuis moest echter onverbiddelijk Worden uitgebreid, er bestond dan ook geen andere oplossing dan sloopen, onmiddellijk achter de mooie geveltjes. Gisterenmiddag werden wij in de gelegen heid gesteld om de verbouwing en uitbreiding van het ziekenhuis onder leiding van den heer Peereboom te aanschouwen. De benedenver diepingen van de huisjes zijn ingericht voor meisjeskleedkamer, eetzaal, laboratorium etc. Kantoor voor het hoofd van het laboratorium, te gelijk leider van de Stadsapotheek. Sterili satiekamer met kookkast, kamer van de hoofd verpleegster, badkamer, kamer van den chi- turch en een van den gynaecoloog. In het huisje op den hoek van de Gasthuis- Vest is de administratie gevestigd en zetelt het privé-kantoor van den administrateur. Aan de Oostzijde van den nieuwbouw is de zaal voor chirurgische kinderen, keuken, lift etc. Aan de Zuidzijde, links van den hoofdingang de chirurgische mannenzaal met een serre Voor de herstellende patiënten. Op de eerste verdieping schuilen achter de oude geveltjes 16 kamers voor de zusters plus badkamers. Boven de chirurgische vrouwenzaal is de in terne vrouwenzaal met balcon, de kamer van de hoofdverpleegster, plus twee afzonderings kamers. Op de tweede verdieping eindigt de lift en Is het magazijn aangebracht. In de Kleine Houtstraat is de oude gevel Van het z.g. Doktershuisje hersteld. Door den nieuw aangelegden tuin, waarin nieuwe water pompen voor eventueelen brand zijn aange bracht, komt men in dit huis, waar de inwo nende geneesheeren prachtige, gezellige ka mers hebben. De voorzijde van het gasthuis is geheel ge restaureerd en rijker aan ornamentatie ge maakt. De taxi's moeten links en rechts van den overhuifden hoofdingang parkeeren, zoo dat de ziekenauto altijd vóór de deur kan rijden, zonder dat wachten noodig is. Er is wel veel verbeterd! Voor de leden der Haarlemsche afdeeling van de English Association sprak in de bovenzalen Van „De Kroon" Reverend Clarence May over „Het Engelsche Gevangenissysteem". Op prettige wijze verklaarde hij, dat hij „out sider" is en dat hij de gevangenis ook slechts kent van vluchtige bezoeken. Onderscheid dient te worden gemaakt tusschen „crime", strafbare feit, en „sin" misdaad en wat dit laatste be treft tusschen incidenteele misdadigheid en doelbewuste misdadigheid. De Lombrosoleer Werd uitvoerig door hem bestreden. In vroeger tijd, toen men nog geen gevange nissen had, voelde de maatschappij pok geen -verantwoordelijkheid voor den bestrafte. De ge hangene aan de galg werd beschouwd zooals Wij de wasch, die te drogen hangt, bekijken, en het was een sensatie een dansje uit te voeren onder de galg, waaraan een geëxecuteerde bungelde. Hoezeer de gewijzigde Inzichten omtrent hu maner behandeling der gevangenen (en hier door voorkoming van recidive) en verbetering der sociale toestanden den omvang der misda digheid hebben beperkt, kan blijken uit het feit, dat Engeland in 1877 30.000 en het laatste jaar maar 9.000 strafgevangenen telde. De gevangenen van ieder geestelijk contact met de buitenwereld af te sluiten is funest, Want men bemoeilijkt hun hiermede den terug keer tot de maatschappij. Ook beperkte men Zooveel mogelijk de eenzame opsluiting (in Leeuwarden duurde deze volgens spreker aan zienlijk langer dan in Engeland). t Spreker gaf vervolgens eenige treffende staaltjes van tragische veroordeelingen. Na de pauze lichtte Reverend May zijn boeien de, geestige en op Iersch-levendige wijze voor gedragen lezing toe met een kort résumé van Galsworthy's drama Escape. De voorzitter, de heer Proper, dankte. Vrijdagavond werd door het Bestuur van de Woningbouw-Vereeniging „Zorgvliet" aanbe steed: het verf werk ten behoeve der 44 en 15 woningen gelegen aan en nabij resp. Merovin- gen- en Slachthuisstraat te Haarlem. Ingekomen waren 16 biljetten, ingeschreven werd als volgt: Nigg, Zandvoort, ƒ1925.F. Siewertsen en Voorman, Haarlem, 1559.Van Putten, Haarlem, 1490.J. Schellings, Haarlem, 1400.—; H. Spruyt, Haarlem, 1400.—; J. Wit kamp, Haarlem, 1390.Roorda, Velsen, ƒ1385.J. Lucas, Spaamdam, 1298.A. H. Kramers, Haarlem, 1185.P. Essenius, Haar lem, 1184.P. H. van der Bos, Haarlem, 1114.J. Brondijk, IJmuiden, 1180.Fir ma Maas, IJmuiden, 1100.H. van Roon, Haarlem, ƒ1060.—; F. J. Michet, Hilversum, 985.Van Tevelen, Rotterdam, 800. BEKRONINGEN. De tulpen op het Florapark beginnen aardig te kleuren. Overigens houdt het koude weer den bloei dit jaar wel tegen. De wilde narcissen-beplanting in het bosch is prachtig en zal ook nog langen tijd mooi blij ven, omdat hiervoor ook veel late soorten ge bruikt zijn. Het bezoek aan het Florapark is goed. Men treft daar ook tamelijk wat buitenlanders aan. Het tentoonstellingsbestuur heeft besloten om aan de schoolkinderen van Noordwijk, onder ge leide van het personeel, gratis op het Flora park toegang te geven. Het bestuur zal hierover met de verschillende schoolbesturen nog over leg plegen. Wij willen nog vermelden, dat de musicus Theodoor Polman een „Floramarsch" heeft ge componeerd en deze aan de Tentoonstellings commissie heeft opgedragen. De marsch wordt door het strijkje van het Flora-paviljoen ge speeld. Voor de hyacinten-inzendingen zijn de in volgende bekroningen toegekend: Groote gouden medaille aan de Firma Groe- nevelt en Lindhout; Kleine gouden medaille aan de Firma Konij nenburg en Mark en den heer J. C. van der Meer; Verguld zilveren medaille aan de firma P. v. d. Meer Czn., J. Alkemade Azn. en C. Alkema de Azn.; Zilveren medaille aan G. C. v. d. Plas, Koos de Groot Jaczn. en P. v. d. Meer Czn. Bij het Openbaar Slachthuis Vrijdag vierden de heeren J. L. van Oyen, hoofdopzichter, F. Pouw, onderopzichter, J. A. Bouwens, J. Yven en D. Veenhof, halknechts, hun zilveren jubileum bij het Openbaar Slacht huis. Nadat de jubilarissen op het stadhuis door het gemeentebestuur waren ontvangen, zijn zij met hun familieleden per auto naar het Slacht huis gebracht, waar ze verwelkomd werden door de commissie van voorbereiding, die bloe men aanbood. Daarna zijn ze onder groote be langstelling van het personeel, organisaties, slagers en grossiers, gehuldigd. Eerst werd een welkomstlied gezongen, waarna de directeur, dr. F. P. Keyser, de jubilarissen toesprak. Hij sprak zijn leedwezen er over uit, dat twee andere jubilarissen zich aan een huldiging hebben ont trokken. Het is echter plicht hun gedachte te respecteeren. Na zijn toespraak bood hü den heeren Bouwens en Yven namens het gemeente bestuur een enveloppe met inhoud aan. Verder bracht spr. hulde aan de leden van de com- van het verkeer verbetering te willen bevorde ren van den in slechten toestand verkeerenden weg langs de Ringvaart van Sloten naar Schip hol, hebben genoemde vereenigingen bericht ont vangen dat het wenschelijk is, dat het automo biel- en rijwielverkeer den daarvoor ingerichten binnenweg volgt, welke reeds geruimen tijd be kend staat als de verbindingsweg Sloten—Schip hol. Dat bestuur heeft voorts aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland verzocht om het dijkgedeelte Sloterbrug—Schiphol alsnog op het „Aanvullend Wegenplan" te plaatsen, opdat ae Haarlemmermeerpolder daardoor in staat wor de gesteld den weg voor het autoverkeer zoo veel mogelijk geschikt te maken en te onder houden. Men schrijft ons: Donderdag hield de afd. Haarlem van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwegen een druk bezochte ledenvergade ring naar aanleiding van de aangekondigde loonsverlaging. De vergadering nam met algemeene stem men de volgende motie aan: De Afdeeling Haarlem van den B.A.N.S. in vergadering bijeen in Hotel Royal te Haarlem op 21 April 1932, kennis genomen hebbende van de mededeeling der directie inzake het voor nemen van 10 pCt. loonsverlaging; gehoord hebbende de besprekingen, kan geen enkele eerlijke motiveering voor deze verlaging vinden. Zij weigert dan ook iedere medewerking om op deze basis met de Directie te gaan onder handelen of overleggen en machtigt het hoofd bestuur om een krachtige, afwijzende houding aan te nemen. Deze verlaging zou na de vele verslechterin gen, welke het Spoorwegpersoneel in den loop BIJ MAAG- EN DARMKWALEN, tegenzin in eten, tragen stoelgang, opgeblazenheid, maagbranden, op rispen, benauwdheden, pijn ln 't voorhoofd, nei ging tot braken, bewerken 12 glazen natuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater, grondige reiniging van het spijsverteringskanaal. Bij Apoth. en Drogisten. heid? Beide punten zijn van beslissenden in vloed; het eerste, doordat aan vraag en aan bod grenzen worden gesteld, het laatste, door dat het de mogelijkheid van vervoer be- heerscht. Misoogst in het buitenland brengt loonenden uitvoer mede, vorst-inval bevordert het vervoer uit meer westelijk gelegen gebieden ten koste van die in het Oosten. Deze natuur- invloeden, de beduidende risico-factor, welke zijn stempel op het bedrijf drukt, blijven ook gelden in de huidige abnormale omstandighe den, waarin protectie en verarming in het bui tenland den uitvoer beletten. Duidelijk blijkt dit o.a. uit den relatief grooten eh loonenden aardappeluitvoer naar Engeland, nu een mis oogst aldaar een groote behoefte deed ont staan. Dat bovendien de waar zijn bederfelijk karakter niet verliest, wordt te vaak vergeten om er hier niet aan te herinneren. Terwijl de productprijs feitelijk wordt vast gesteld door de buitenlandsche vraag, komen hier voor binnenlandsch verbruik de hooge distributiekosten bij. Deze laatste ontstaan in hoofdzaak door de gebrekkige organisatie, den aard der artikelen welke groot bederfrisico met zich brengt, en tenslotte de eigenaardige bezetting van het be drijf, die de omzetten minimaal maakt. Een betrekkelijk hooge bruto-winstmarge blijkt daardoor nóg slechts een minimum aan be staansmiddelen voor de betrokkenen met zich te brengen. Een belangrijke functie in dezen handel is aan den grossier toebedeeld. Allereerst heeit deze de gewichtige functie van behoefte-anti cipatie: hij moet zijn aankoopen regelen naar de te verwachten afzetmogelijkheid. Hier schuilt dus bereids voor hem een groote risico-factor, welke nog wordt vergroot, doordat alle schade bij vervoer (hitte, vorst) voor zijn rekening komen. Daarnaast heeft hij evenwel een belangrij ker functie, n.l. die van credietgever. Bij af levering door den producent moet in den re gel ook contant worden betaald. De levering aan detaillisten geschiedt op weekcrediet. Dat dit nog al eens tot dubieuze posten aanleiding Hegdijk aanbellenomdat ze er de moed niet meer toe hadden. Nooit was hij grof, stug, of zelfs maar 'n tik je onbeleefd.... hij liet iedereen binnen was buitengewoon vriendelijk en voorkomend., doch had tegen allen hetzelfde smoesje, met de meest keurige betuigingen van zijn diepst leed wezen. Meneer Hegdijk had vier en twintig eigen huisjes; ook nog 'n zestal grootere en vier win kelhuizen. Als er gepraat werd over reparatie of iets dergelijks, dan lijnde zijn gelaat zich tot 'n uit drukking van wanhoopmaar hij bleef er vriendelijk bij Telkens wist hij 't zóó te praten, dat men haast niet meer durfde aandringenen als 't eindelijk niet langer meer kon.... als er gaten in 't dak zaten als boterhambordjes of 'n halve vloer was doorgezakt, dan ging ie bij twintig baasjes pingelen tot ie de goed koopste gevonden had. Achterstalligheid in 't betalen van de huur kwam zelden voor. Men wist maar al te goed wat daarvan 't bijna onmiddellijke gevolg zou zijn. Bidden en smeeken om uitstel was abso luut overbodigwant met z'n glimlachje van spijt en medelijden verklaarde hij, dat 't hem onmogelijk was langer te wachten. Ziekte, tegenslag, werkloosheidhij vond 't allemaal verschrikkelijk jammer Voor de geeft, althans een behoorlijk risico mei zich brengt, behoeft geen betoog. Van zijn kant geniet de grossier weer cre- diet van veilingen, zij het veelal onder bank garantie. Ook op den winkelier valt een aanmerkelijk deel van het afzetrisico. Dit is door den klei nen omzet een zeer hoog percentage. Daarbij komen thans de eischen van het publiek ten aanzien van het schoonmaken van groenten en aardappelen. De beduidende aanschaffingskos- ten van schilmachines e. d. maken het bedrijf niet goedkooper, terwijl zij toch practisch niet rechtstreeks kunnen worden verhaald op den klant, die den eisch stelt. Hetzelfde is het gevai met de thuisbezorging, hetzij deze geschiedt vanuit een vasten of rijdenden winkel. De groote verscheidenheid van artikelen, welke moeten worden aangeboden, en die er uiteraard door het vervoer niet beter op wor den, kan niet anders dan verduurderend wer ken. Maar de doorslaggevende factor schijnt wel de eigenaardige bezetting van het bedrijf, voor namelijk veroorzaakt door de in andere bedrij ven ontbrekende categorie van „losse" hande laren. Daarnaast komen de vele gevallen, waarin werkloozen e. d„ hetzij door gemeentelijke zorg, hetzij door particuliere liefdadigheid, van een klein geldbedrag worden voorzien om een groentenwinkel te beginnen. Het teveel aan handelaren wordt daardoor nog vergroot tege lijk met de bedervende overschotten. Ten slotte is er nog de groep der z.g. boeren. Deze „boeren" zijn geen boeren. Velen van hen hebben zelfs geen land. Het zijn menschen, die gedwongen door werkloosheid of slapte in hun bedrijf (de vrachtrijderij) trachten op deze wijs hun brood te verdienen. Op zichzelf is dit prijzenswaardig, maar het is tegenover den gevestigden handel hoogst onbillijk. Is de handel levendig door export of anderszins, dan vinden zij werk op de plaats hunner inwoning en laten zij het aan den plaatselijken handel over de verkoopsprijzen te verhoogen naar ver houding der verhoogde inkoopsprijzen: Gaat de handel flauw en is er geen voldoende afzet, dus minder werk en lagere verkooopsprijzen, dan komen zij den handel met zijn nog dure voor raden beconcurreeren en verwekken dan bij het publiek de gedachte, dat zij met geringe winst tevreden zijn. De resultaten van het prijzenonderzoek, door de Commissie van Overleg uit de drie Neder- landsche Middenstandsbonden in het onder havige bedrijf verkregen, zijn met het boven staande uiteraard niet uitgeput. Met cijfers zijn de gegeven beschouwingen geadstrueerd. Echter leek het voorshands voldoende eens te wijzen op eenige factoren, welke het bedrijf zijn eigen aardig karakter geven. Toelichtende cijfers kunnen hier door hun constante en sterke, da- gelijksche fluctuaties niet méér zeggen. Wan neer echter het publiek in het oog houdt de sterke natuurlijke risico's in het bedrijf, met al wat daaraan vast zit, zal zijn oordeel zich matigen. En ook hier behoort het de hand in eigen boezem te steken, omdat eigen eischen ook hier de prijzen in verkeerde richting be- invloeden. Men denke daarbij niet enkel aan het overhevelen van talrijke huishoudelijke functies als schillen, schoonmaken en soms ook koken, naar den groentenhandel, maar zoeke ook eens een verklaring voor het merkwaardig verschijnsel, dat de huisvrouw zich bijna nooit aanpast aan een goeden en goedkoopen aan voer, maar vooropstelt wat op een bepaalden dag gegeten zal worden en hieraan vasthoudt, ook als het artikel bijna niet te krijgen is. Bij de vaststelling van de gemeentebegroo- ting voor 1932 op 29 Februari jJ. heeft de be doeling voorgezeten om op korten termijn maatregelen voor te bereiden tot verbetering van het financieele aspect, omdat er, anders dan in normale omstandigheden, niet op goede gronden op zou mogen worden vertrouwd, dat de verschillen tusschen de uitkomsten en ae ramingen later vrijwel tegen elkaar zouden op wegen. Een nader onderzoek van den nieuwen wet houder voor de financiën, den heer Hane- maaijer, die den heer de Zeeuw opvolgde, bracni menschen, maar hij kon 't heusch niet hel penhij zat zelf ook in zware zorgen. En toen meneer Hegdijk eens 'n halve ton erfde van 'n schatrijke oom.... toen bleef ie nog in alles precies hetzelfde. Meneer Hegdijk is al twaalf jaar dood. Dat valt u misschien tegen. U hadt misschien nee 'n heeleboel van 'm willen hooren. Bijvoorbeeld dat ie op latere leeftijd toch nog tot andere, iets menschelijker gedachten was gekomen. Wat dan ook wel eris gebeurtal is 't niet dikwels. Maar meneer Hegdijk is niet oud gewor den. Mogelijk had ie wel gerekend op 'n ouwe dagmaar er niet bij gedacht, dat er in 't rekenen altijd nog Iemand boven hem stond. Op z'n vijftigste jaar kreeg ie 't aan z'n hart..... zoo ineens maar. Hij moest volslagen rust houden, want 't was niet zoo mooi met 'm. zei de dokter onomwon den. Dat duurde 'n maandje of twee. Noudie zijn betrekkelijk gauw om al maakt 't wel verschil, of je gewoon je dage- Hjksche bezigheden verricht, al doe je nóg zoo'n beetje, of heel stil in je bed moet blijven liggen.... en alleen 'n keer of zes per dag je aan het licht, dat op den gewonen dienst van 1932 nog een bedrag van ruim ƒ3.400.000 zou moeten worden gevonden (waarin begrepen 1.000.000 voor het trambedrijf) onder aftrek van een bedrag van 850.000, wegens de kor ting op de loonen en salarissen, waartoe op 23 Februari j.l. besloten werd. Bij het overwegen van de vraag, welke dek kingsmiddelen tegenover het resulteerende be drag van ruim 2.550.000 zouden kunnen wor den aangewezen, hebben B. en W. als recht snoer aangenomen, dat he tstreven er op moet zijn gericht den gewonen dienst zonder verhoo ging van belastingen sluitend te maken. Om dit doel te bereiken hebben B .en W. een complex van bezuinigingsmaatregelen op gesteld, waarvan bereids vele maatregelen zijn ingevoerd. Maar aannemende, dat al deze voorstellen worden ingevoerd, zal de gewone dienst nog een tekort aanwijzen van circa 594.000 tegen over een beschikbaar saldo op den post voor onvoorziene uitgaven van ruim 600.000. B. en W. vleien zich met de verwachting, dat het nog mogelijk zal blijken op korten termijn beslissingen uit te lokken om tot een verdere vermindering van uitgaven te geraken, opdat het vermoedelijke tekort spoedig belangrijk la ger zal kunnen worden geraamd. Voor wat den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon betreft, zijn de eerste maanden van het jaar bijzonder ongunstig geweest. Naar dezen maatstaf zou in 1932 niet 12.700.000 maar 18.700.000 worden uitgegeven, terwijl daarbij nog zal komen een bedrag van 325.000 aan extra-subsidie aan de werkloozenkassen. Op grond van een en ander moet er van wor den uitgegaan, dat de crisis-uitgaven in 1932 19.000.000 zullen bedragen. Als dekkingsmid delen kunnen slechts worden gesteld ƒ12.700.000. Het tekort van 1932 zou dan zijn 19.000.000 min ƒ12.700.000 of ƒ6.300.000. Dergelijke lasten, waarvoor de gemeente in dezen tijd is gesteld, zijn op den duur door haar niet te dragen. B. en W. hebben dan ook reeds een dringend beroep tot de regeering gewend om het subsidie ten behoeve van de werkver schaffing en/of steunverleening voor onze ge meente op het hoogst toelaatbare percentage vast te stellen. Echter, ook al zou de Regeering de gemeente verder tegemoet komen, dan in deze cijfers ver ondersteld, toch zal nog naar andere middelen moeten worden omgezien om de bijdrage aan den kapitaaldienst te verhoogen, teneinde de gemeente van de crisislasten te bevrijden. Daar toe ware het aantal opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting tot 80 op te voe ren. Daar met het nemen van een beslissing hier omtrent niet langer kan worden gewacht, ge ven B. en W. den Raad in overweging het ge tal opcenten op 80 te bepalen. De heer A. Bulters en M. ButtersVoorting te Bloemendaal vieren 11 Mei hun gouden huwelijksfeest. Ze wonen al 50 jaar op de zelfde boerderij en de baas werkt nog steeds met zijn twee knechts mee. Een er van is al ruim 20 jaar in zijn dienst. De heer A. Bulters is al 30 jaren heemraadsheer van den polder Velzerbeek, De beide oudjes ge nieten een tamelijk goede gezondheid. huishoudster in je kamer krijgt, om wat eten en drinken te brengen, met 'n praatje er bii zoo. Zoo kreeg meneer Hegdijk "n heeleboel tijd, om na te denken. En op 'n moeilijke dag zoo een van veel benauwdheden zag ie langs 't behangsel- papier van z'n kamer wel honderd verschillen de gezichten voorbijtrekkenallemaal van menschen, die 't min of meer beroerd met hem getroffen hadden. En als ze voorbij waren, dan kwamen ze weer terugsommigen huilend.... andere:: dreigendweer anderen met 'n grijns En hij zag ook z'n eigen grijns, als ie zoc iemand met 'n schitterend smoesje had weg gestuurd Heel vreemd lag hij te staren op al die beel den.... en werkte zich toen z'n ledikant uit., hield zich overal aan vast en kwam zoo t z'n schrijfbureau in de kamer er naast te recht.... Daar greep ie 'n stuk papier en z'n penhou der. Maar bij 't eerste inkt-krasje gaf ie 'n kreun.... greep naar z'n harten lag op de grond „Nou had ik 'm nog zoo nadrukkelijk gezegd, dat ie in géén geval z'n bed uit mocht" zei de dokter, toen ie de dood had geconstateerd. O. N. TREKJES No. 754 De beminnelijke. ..Komt u binnen, Eerwaarde.... Komt u bin- hen -Och, meneer, ik heb anders niet zoo heel khg werk, om u ..Nee, nee.... komt u binnen.... ik laat u beslist niet in de vestibule staanstel je £°orKijk u es.... neemt u deze gemak kelijke stoelmag ik u 'n kop koffie of free men?" ..Dank udaar mag ik geen gebruik van taaken >.'n Sigaartje dan?" ..Heel vriendelijk van u, meneer.maar °°k dit mag ik niet aannemen...." ..Gaat u toch zitten, EerwaardeZoo enne, waarmee kan ik u van dienst zyn?>. ..Heeft u dat nog niet begrepen, meneer?" 02S de pater met 'n glimlachje. ••Pardonik eh "fk kom bedelen voor de...." et; gezicht van de vriendelijke meneer Heg- Uk kreeg opeens 'n plooi van diepe meewarig- en z'n handen wrongen zich tot ge meenschappelijke verlegenheidsgebaartjes' „Och eerwaarde.... wat spijt me dat wat spijt me dat ergwat treft u 't slecht.... och, och, wat is dat nou jammer „O.... ik dacht.... omdat u verleden jaar... en 't jaar daarvóór.... „Wat bedoelt u?" „Neemt u me niet kwalijk, meneer, als ik misschienehmaar u heeft verleden jaar en eer-verleden jaar precies hetzelfde ge zegd.... en beloofd, dat u, zoo eenigszins mo gelijk, 'n volgende keer ook es aan ons zoudt denken. „Is 't wérkelijk, eerwaarde? Och, och, dan spijt 't me dubbelKijk, daar word ik nou echt ontroerd van.... Ja, u zult misschien denken, pater: „Hoe is 't mogelijkzoo'n mooi huisen op zoo'n deftige standen zulke degelijke meubelsMaar och.... men wil 't zoolang mogelijk voor de buitenwereld verborgen houden „Zoo.... zoodus.... nja ,,'t Is treurig, patermaar alleen met de uiterste zuinigheid kan ik blijven wat ik ben... Als ik u vertelde, welke verliezen ik dit laat ste jaar geleden hebu zou er heusch van schrikken „We zijn met 'n heel klein offertje al tevre den, meneeren Onze Lieve heer zal u er zeker voor zegenen in uw ondernemingen...." ,,Apl), patermaak 't me toch niet zoo moeilijk.... Ik heb ook nog 'n broer, die ik moet ondersteunen.... en er komt zoo véél.... zoo véélbijna dagelijks wordt een beroep gedaan op je liefdadigheid.... en je kunt toch niet iederéén wegsturenWerkelijk 't géét niet.... 't doet me pijn, u 't te moeten zeggenMaar laat u 't adres van uw ge sticht achter, eerwaarde.... de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ik, zoo over 'n maand of vier, vijf, in de gelegenheid zal zijn uw in stelling 'n bijdrage te zendenen ik zal u dan zéker ditmaal niet vergeten." De pater stond met 'n onmerkbaar zuchtje op en gaf hem 't gevraagde inteekenbiljet. De priester kon 't niet helpen, dat z'n groet wat minder blijmoedig klonk, dan bij z'n komst. Meneer Hegdijk liet hem zeer vriendelijk uit, na nogmaals z'n spijt te hebben betuigd. De buitendeur was twee seconden dicht.... en meneer Hegdijk nam het biljetje tusschen twee vingers en twee duimenen even later lag het in zestien stukjes in de prullemand. Meneer Hegdijk grinnikte.en schonk zich z'n eerste borreltje in vóór 't eten. Z'n mededeeling, dat ie verliezen had gele den, was 'n absolute leugen. Zoo'n zelfde leu gen was ook de andere mededeeling, dat ie 'n broer ondersteunde. En dat er zoo véél aan de deur kwam was schromelijk overdreven. Want van de honderd geestelijken en leeken, die de zware, doch noodzakelijke taak van in zamelen op zich genomen hadden, kwamen er

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9