Roode terroristen veroordeeld ONZEKERE TOESTAND VOOR OOSTENRIJK Belasting gelijk aan onteigening Een land van de toekomst VERKIEZINGEN IN PRUISEN Geen Hitler-dictatuur Het nieuws van heden Verlies voor Haarlem 4 Socialistische Experimenten HET LINDBERGHDRAMA BLOEDIG VERZET VAN ARRESTANTEN Massa-aanhoudingen in Britsch-Indië In hoeveel zaken zat Kreuger Tot nu toe 400 ontdekt Zware gevangenisstraffen Burgemeester door hom aan stukken gescheurd Centrum en communisten op de wip VRAAG HET HEM ZELF St. Thomas en Wilhelm II Indrukwekkend gezicht NIEUWE STRIJD IN NICARAGUA Tal van dooden AA/-".. <-AC 25 APRIL 1932 .BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 180H ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ïngez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voorde kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Roode experimenten in Weenen Het platteland in verzet Heimwehr en Hitier Mgr. Dr. I. Seipel Capone's aanbod; een arrestatie in Zuid-Afrika Italië steunt de groote gezinnen Moreele ontwapening? Afnemende werkloosheid KARDINAAL DR. F RIED RICH PIFFL OP ZIJN DOODSBED De Aartsbisschop van Weenen, Kardinaal dr. Friedrich Piffl, op zijn doodsbed. Deze foto is genomen kort na het overlijden van den Aarts bisschop, toen hij nog niet opgebaard was. Absolute meerderheid in den Pruisischen Landdag niet bereikt Druk gestemd Oppostie geen volstrekte meerderheid Twee dooden te Berlijn DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Prachtige oude molen door brand verwoest Dreigend schouwspel Een smeulende puinhoop NIEUWE HAARLEMSCHE Het na-oorlogsche Oostenrijk is een fede ratie van negen landen. Het „waterhoofd" Weenen telt ook mede als land. Elk dier negen landen heeft 'n landdag. En boven die negen landdagen staat de Nationale Raad. Se dert den oorlog reeds hebben de chr.-socialen in den Nationalen Raad een groote meerderheid en hebben dus het land geregeerd. In den land dag en in den gemeenteraad van Weenen natuurlijk het gewichtigste district heersch- ten de radicale Oostenrijksche sociaal-demo craten. En hoe hebben ze er huis gehouden? In Weenen is de toestand allesbehalve soli de, de toestand van den Oostenrijkschen staat, die bestaat uit een enorme stad, een hoofdstad die, hoewel de bevolking sterk is verminderd, nog altijd 1.660.000 inwoners heeft, en uit een aantal meest bergachtige provincies, die alleen kleine stadjes en dorpen hebben met zwakke industrieën, maar over het algemeen leven van landbouw. Welnu, deze hoofdstad waarvan de volkomen ongeproportioneerdheid zwaar drukt op heel de kleine republiek is het tooneel ge worden van socialistische experimenten, met een verbazingwerkkend uitdagend karakter. Vestigt maar uw aandacht op die 130.000 ar beiderswoningen, die huisvesting geven aan gemiddeld drie of vier personen, op dien domi- neerenden invloed op theaters en bioscopen door het opkoopen van toegangsbewijzen voor de arbeiderssyndicaten, op dien invloed door het heffen van zware belastingen, op dien bijna absoluten invloed op de kranten dank zij een taxe van 25 procent op de advertenties, een taxe, die in de tegenwoordige omstandigheden de meeste kranten niet kunnen betalen, op het bijna volkomen monopolie van het bier en het aanplakwezen, op dat enorme getal van wel dadigheidsinstellingen, stadions, gymnasia en scholen en ten slotte op het eigendom van bijna de helft der woonruimten. Aan deze balans ziet men, dat aan de Weensche sociaal-demo cratie maar heel weinig ontbreekt om een soort communisme te zijn. Deze sociaal-democratie heeft geen pogingen aangewend om geld in En geland en Amerika te zoeken, zooals Duitsch- land en Hongarije gedaan hebben voor hun luxueuze ondernemingen. Neen, zij heeft haar noodzakelijke geldbronnen gehaald uit de zak ken der Weensche burgerij, ja, men zou kun nen zeggen, ze uitgesneden uit haar vleesch. Men kan zich levendig voorstellen wat er voor belastingen zijn, zij staan gelijk met onteige ning. Behalve al die belastingen op het inko men, bediening, automobielen, enz. enz., be taalt een Weensch burger nog een enorme be lasting die „Wohnbausteuer" (woningbouwbe- lasting) heet en welke naar het systeem van een verschrikkelijke progressie al de bewoon bare woningruimten boven de drie treft. En er is nog sprake van om die belasting te ver dubbelen en zelfs te verdrievoudigen. Het gou vernement is te zwak om er zich tegen te ver zetten. En prins Starhemberg, chef der „Heim wehren", dien ik in Weenen trof, kon dus met recht zeggen, dat de maat vol was. De landelijke streken zijn in revolte; geen enkel afgevaardigde van het parlement durft zich nog in de dorpen te wagen, waar men slechts één gedachte heeft, zich aaneen te slui ten, zich te bewapenen om op een goeden dag de orde te gaan herstellen in de hoofdstad. Rijke landen kunnen zich de luxe permitteeren om er een zuiver politiek parlement op na te houden. Oostenrijk kan het niet meer. Het sterft aan politiek. Juist door de politiek is het Oostenrijksche gouvernement machteloos te- Renover de 1.300.000 sociaal-democraten, terwijl er meer dan 2.000.000 kiezers zijn, die een «inde aan het parlement willen maken. De nationale partijen willen een gouvernement, dat zelf kan regeeren zonder zich haar gedrag te laten voorschrijven door het parlement. Zij hebben trouwens een man, een staatsman, die hl staat is hen te presideeren, Mgr. Seipel, Zij billen een nieuw parlement vormen als de Vrucht van een speciaal stemsysteem, namelijk hit te oefenen door corporaties. De functie van dit parlement zal alleen daarin bestaan zich bezig te houden met economische problemen. Is daarvoor een staatsgreep noodig? De "Heimwehren" hopen, dat zij met behulp van het wijze deel der Weensche burgerij met wel- 'dllende neutralisatie der militaire autoriteiten hun doel zullen kunnen bereiken zonder bloed behoeven te vergieten. Indien de „Heimwehren" eenmaal de macht hi handen nemen, zal het dictatoriale gezag de bevolking een strenge discipline opleggen en Seen verbonden met andere volken toestaan, Onze Parijsche diplomatieke mede werker bezocht Weenen en schrijft over den heilloozen rooden toestand in Weenen en over de geheele situa tie in Oostenrijk, indien de onafhankelijkheid van Oostenrijk niet gewaarborgd en veilig is. Samenvattend kan men zeggen, dat Oostenrijks deel, dat in de steden woont, op de economische crisis reageert door nonchalance en demagogie, ten voordeele ten faveure van een enkele klasse der bevol king, van den industrieelen arbeider. De men- schen die den stand van zaken in Oostenrijk wenschen te veranderen, zooals in Duitschland de Hitlerianen, willen aan het kleine overge bleven fragment der oude monarchie een nieuw geestelijk élan geven. De christelijk-socialen en de Nationalisten, die samen de „Heimwehren" vormen, verweren zich ertegen, om aan Hitier te gehoorzamen. Maar men moet niet over het hoofd zien, dat Hitler in Oostenrijk reeds een persoonlijke partij heeft, die bij de laatste ver kiezingen 111.000 stemmen heeft uitgebracht, en die 50.000 menschen tot vast aaneengesloten troepen heeft weten te organiseeren. In Oosten rijk nemen de boeren er geen deel aan; daar bestaat de Hitler-partij vooral uit studenten, ambtenaren en intellectueelen uit de steden. De Hitlerianen zullen zeker groote winsten maken. En het staat te vreezen, dat, niettegen staande alles, de sociaal-democraten ontzaglijk in stemmen en zetels zullen vooruitgaan. Het platteland zal hetzelfde blijven. De ste den en vooral Weenen zullen rooder worden. De reden daarvan is, dat de burgerij in de steden door de politieke en economische crisis sen aan de wanhoop ten prooi en daarom ge radicaliseerd is. De toestand voor Oostenrijk is zeer donker. HOPEWELL, 22 April (Reuter) Het wordt bevestigd, dat Al Capone ten tweede male heeft aangeboden, een poging te doen, om Lindbergs kind binnen eenige dagen terug te bezorgen indien Lindbergh er in slaagt, hem uit de ge vangenis te kijgen. Al-Capone zou geen verhoo ging van den losprijs vragen, en hij zou naar de gevangenis terugkeeren, zoodra het kind aan zijn ouders is teruggegeven. Deze mededeelingen werden gedaan door een hoog ambtenaar, die hieraan toevoegde, dat hij overtuigd was, da Lindbergh persoonlijk het contact met de vermeende roovers van zijn kind weder heeft opgevat. Te Johannisburg (Zuid-Afrika) is een Ame- rikaansch burger, die naar het heette voor een gevaarlijk ontvoerder doorging, gisteravond van zijn bed gelicht door vier detectives, die han delden ingevolge telegrafische instructies uit New York. De politie verklaart, dat de man 34 jaar oud is en lid der bemanning van een Ame- rikaansch schip, dat onlangs te Darban is aangekomen. Sinds jaren is het fascistische Italië er al op uit, het aantal geboorten in het land te ver meerderen; daarom krijgen arme kinderrijke gezinnen, wanneer het gezin vermeerderd wordt, rijke ondersteuningen in geld en in natura; en ook de belasting wordt voor groote gezinnen beduidend verlaagd. Verschillende provincies houden elk jaar een moederdag, waarbij die gemeente, die het rela tief grootste aantal geboorten melden kan, een premie ontvangt, die zeer in eere is. Het stadsbestuur van Rome heeft voor eeni- tijd besloten, jaarlijks aan een bepaald aantal kinderrijke gezinnen een eenvoudig maar net huis te schenken, dat dan volledig eigendom wordt. Den 21en April, op den verjaardag van den stichter van Rome, zij voor 't eerst zes ge zinnen de gelukkige en belastingvrije bezitters geworden van zoo'n woning. Het zijn gezonde en ruime één-gezinswoningen, met een flinker, vóór- en achtertuin aan de Via delle sette Chiese, den weg der zeven kerken, die van de basiliek van Sint Paulus buiten de muren naar de catacomben van Sint Callixtus voert. In Italië zijn er op het oogenblik één millioen 532.206 gezinnen met minstens zeven kinderen, en 11.407 gezinnen .net meer dan tien kinderen. De Italia ansche minister van nationale op voeding heeft te kennen gegeven, dat het pas send is, dat in alle scholen en andere gebouwen, waar de Italiaansche jeugd dagelijks bijeen komt, om opgevoed te worden „tot de vereering van het vaderland" een bronzen reproductie geplaatst wordt van het communiqué v„n de overwinning. Zoo steunen we den geest van ontwapening. Ofschoon in de meeste landen gedurende het voorjaar slechts een kleine vermindering der werkloosheid valt te constateeren is in Italië een belangrijke afname waar te nemen. De di recteur-generaal der werkloozen heeft aan den Minister-president medegedeeld dat de stand van de werkloosheid op 29 Februari 1.147.945 bedroeg en op 31 Maart 1.053.016, dus een af name van 94.929. Er waren in totaal 826.080 mannen en 226.936 vrouwen werkloos. Van de 1.053.066 werkloozen waren er slechts 284.000 die voor werkloozensteun in aanmerking kwamen. BOMBAY, 23 April (V.D.). Mevrouw Naidoe, die tot dusver de leiding van het Indische Con gres heeft gehad, is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De nieuw gekozen voorzitter van het Congres, Pandit Malaviya is nog heden buiten Delhi in arrest gesteld, daar hij aan de door de regeering verboden Congresconferentie wilde deelnemen. In totaal zijn tot dusverre 150 Congresleiders gearresteerd. De regeering gelooft than., alle pogingen ver ijdeld te hebben om de Congresconferentie, die op Zondag was vastgesteld, in Delhi te doen plaatsvinden. In een trein tusschen Delhi en Lahore heb ben een 25-tal gevangenen hun bewakers aan gevallen. Zij maakten zich meester van hun geweren en vuurden op de politieambtenaren, die mede aanwezig waren. Twee politieagenten werden gedood, verscheidene anderen gewond- Passagiers van den trein, die de politie te hulp snelden, werden oveneens beschoten en een van hen werd gewond. Vervolgens klommen de ar restanten op de locomotief en dwongen den machinist den trein tot staan te brengen. Met medeneming van de geweren zochten zij ver volgens een goed heenkomen. STOCKHOLM, 23 April (Reuter). Volgens berichten in de Zweedsche bladen heeft Ivar Kreuger aan een zekere mevrouw Ingeborg Eberth te Stockholm een legaat van een half millioen kronen vermaakt. Een bijzondere afdeeling van de Kreugercom- missie heeft zich ermee bezig gehouden klaar heid te brengen in de talrijke door Kreuger in de meest verschillende deelen der wereld ge stichte dochterondernemingen. Daar slechts zeer weinige dezer maatschappijen in de boeken of aanteekeningen van Kreuger te vinden zijn, is dit werk buitengewoon moeilijk. Totnogtoe moeten meer dan 400 dochtermaatschappijen zijn vastgesteld. Men gelooft echter dat nog honderden van dergelijke geaffilieerde zaken te ontdekken zijn, die binnen het Concern en onder persoonlijke leiding van Kreuger een soort schijnbestaan hebben gevoerd. INTSERBURG (Oost-Pruisen), 23 April (V. D.) Voor de rechtbank te Intserburg stonden gedurende twee dagen terecht 25 communisti sche landarbeiders, die gedurende een staking op het riddergoed „Schroeterlauken" in het district Gumbinnen 4 werkwillige landarbeiders hadden overvallen en een hunner gedood. Er werd op het landgoed gestaakt omdat de groo- tendeels communistisch georiënteerde arbeiders een aangekondigde loonsverlaging niet wilden aanvaarden. De stakende landarbeiders en hun kameraden van een aangrenzend landgoea hadden het riddergoed systematisch geïsoleerd, de telefoonleidingen doorgesneden en een groep posters in een der stallen geposteerd om te voorkomen dat werkwillige arbeiders aan het werk zouden gaan. Toen een viertal arbeiders uit Gumbinnen op het landgoed verschenen om er het werk der stakers te gaan doen, werden zij door de stakers overvallen, waarbij een hunner gedood werd en een zwaar ge wond. De voornaamste leider van de stakers, de voormalige Schupo-agent Pfau, zag kans naar Rusland te ontkomen. Van de overigen werd als aanvoerder beschouwd een zekere Masuhr, die veroordeeld werd fot vier jaar tuchthuisstraf, terwijl van de andere 24 be klaagden 21 werden veroordeeld tot gevange nisstraffen van 9 maanden tot vijf jaar. GRAZ, 23 April. (Reuter.) Toen Zaterdag avond de oud-burgemeester van Andritz naar huis kwam, ontplofte bij de deur van zijn huis een bom, die hem en een zadelmaker, die hem vergezelde, in stukken reet. BERLIJN, 25 April. Zondag zijn in vijf Duit- sche landen (Pruisen, Beieren, Wurtemberg, Hmburg en A^halt) nieuw§ landdagen ge kozen. Volgens den voorloopigen uitslag zal de Pruisische Landdag ls volgt zijn samengesteld: (tusschen haakjes vroegere samenstelling: Sociaal-democraten 93 zetels (137) Duitsch-nationalen 31 71) Centrum 68 71) Communisten 56 48) Nat. socialisten 160 9) Duitsche Volkspartij 6 40) Staatspartij 2 22) Economische Partij 2 16) Christ. Soc. Volksdienst 2 (4) Duitsch Hannoveranen 1 (5) Volgens deze berekening, die waarschijnlijk de definitieve uitslag is, zal de nieuwe Land dag dus bestaan uit 421 mandaten, tegen 450 in den ouden Landdag. De absolute meerderheid zal dan 211 bedragen, waarvan de rechtsche partijen tezamen 202 stemmen hebben. De coalitie van /eimar (regeeringspartijen) zal in den nieuwen Landdag volgens deze be rekening waarschijnlijk over 163 stemme be schikken. Daar de oude Landdag kort voordat hij werd ontbonden een wetsontwerp heeft aangenomen, waarbij wordt bepaald, dat de minister-; resi dent alleen met absolute meerderheid van stemmen zal kunnen worden gekozen, zullen de rechtsche partijen géén minister-president kunnen kiezen, tenzij de communisten de rechtsche partijen in dezen tegen de regeering steunen, of het centrum uit de coalitie van Weimar treedt en zich bij de rechtsche partijen aansluit. Volgens de officieele cijfers is 81 pCt. der stemgerechtigden voor deze verkiezingen op gekomen. Het totaal aantal in Pruisen uitge brachte geldige stemmen bedraagt 22.069.849. In de kringen der Pruisische staatsregee- ring wordt, afgezien van een verdere beoor deeling van het resultaat der verkiezingen in Pruisen, met groote voldoening geconstateerd, dat de oppositeipartijen niet de absolute meer derheid verkregen hebben. In verband met het besluit van den Pruisischen landdag inzake de verkiezing van den minister president acht men het slechts van ondergeschikte beteeke- nis of de regeeringBraun volgens gewoonte formeel zal aftreden of niet, want in toonaan gevende kringen der Pruisische staatsregee- ring twijfelt menij er niet aan, dat de regeering- in ieder geval als zakenkabinet verder zal re geeren. Men acht het in deze kringen uitge sloten, dat de communisten de rechtsche oppo sitie zullen steunen om een andere wijze van verkiezing van den minister-president door den Pruisischen landdag mogelijk te maken. De oude Landdag zal nog tot 19 Mei blijven be staan. De regeering Braun hoopt op een mo gelijke, geleidelijke verbetering van den eco- nomischen toestand en een daaruit voortsprui tende vermindering der werkeloosheid. Dit zou volgens de meening in toonaangevende kringen zeker de macht der radicale vleugelpartijen doen verminderen. De nieuwe Beiersche landdag zal uit 128 zetels bestaan, als volgt over de partijen ver deeld: (tusschen haakjes oude samenstelling) Beiersche Volkspartij 45 (40) Soc. democraten 20 (34) Boerenbond 9 (17) Duitschnat3 (13) Nat. socialisten 43 (9) Communisten 8 5) Evenmin als in Beieren behaalden de Nat. socialisten in Wurttemberg een meerderheid. Sociaal-democraten 14 (21) Centrum 17 (16) Boerenbond 9 (15) Democraten 4 8) Communisten 7 (6) Duitsch-nationalen 3 (4) Duitsche Volkspartij 0 (4) Chr. Volksdienst 3 (3) Volksrechtpartij 0 (2) Nationaal-socialisten 23 (1) In. Hamburg zijn de verhoudingen zeer on duidelijk geworden: Sociaal-democraten 49 (46) Nationaal-socialisten 51 (43) Communisten 26 (35) Democraten 18 (14) Duitsch-nationalen 7 (9) Duitsche Volkspartij 5 (7) Economische partij 1 (2) Christelijk-socialen 1 (2) Centrum 2 2) In Anhalt hebben de Nazi's betrekkelijk de grootste winst behaald: Sociaal-democraten 12 (15) Staatspartij 1 2) Communisten 3 (3) Centrum 1 0) Grondbezitters 1 2) Duitsch-Nat. Stahlh2 (2) Duitsche Volkspartij 2 6) Nationaal-Socialisten 15 (1) Soc. Arb. Partij Econ. Partij 0 1 Nadat het in de hoofdstad van het Rijk m den nacht op Zondag reeds eenige malen tot kleine botsingen tusschen politieke tegenstan ders was gekomen, werd tegen half vyf Zondag morgen in de Moeckernstrasse (ZW Berlijn) de 22-jarige koopman Curth, een lid der N.S.D. A.P., door communisten overvallen en door een schot in de slaap gedood. Als vermoedeiyke daders zijn vier communisten gearresteerd. Toen in den loop van den morgen dit feit in het Z.W. van Berlijn bekend werd, werden ae „Hakenkreuz"-vlaggen op talrijke plaatsen van rauwfloers voorzien. In een tuin te Steglitz werd tegen vijf uur hedenmorgen het lük gevonden van den archi tect Hugo Freeck uit Charlottenburg. Hij is waarschynhjk ha een vechtpartü over een anderhalven meter hoog heg geworpen. Op de Hohenzollernplatz werden tegen zes uur zes nationaal-socialisten door eenige com munisten aangevallen en met messen en stoK- ken bewerkt. Het aantal gedurende de laatste 24 uren ae politiebureaux binnengebrachte personen be draagt ongêveer 220. De politie heeft o. m. een vergadering van linksradicale elementen, welke in een kelder in de Friedrich Karlstrasse wera gehouden, ontbonden en negen personen gear resteerd. WASHINGTON, 23 April. (Reuter.) Het Staatsdepartement heeft besloten de uitnoo- diging van het eiland Sint Thomas (Ameri- kaansch, vroeger Deensch) aan den Duitschen ex-keizer, niet verder door te geven, doch de kamer van koophandel van de Maagden-eilan den, waarvan de uitnoodiging uitgaat, den raad te geven zich rechtstreeks tot den ex-keizer te wenden. De Amerikaansche regeering leidt al leen mededeelingen verder, die aan officieele personen gericht zyn. De ex-keizer leeft echter als particulier in Nederland. Geiyk men zich herinnert, verhoopt St. Thomas van een ver bluf van Wilhelm II op het eiland een op leving vhn den economischen toestand. Een der daders van den overval te Nijmegen herkend. Uitgebreide inbrekersbende op het spoor. Molen „De Adriaan" te Haarlem door brand verwoest. Spaansche trawler met tien opvarenden ge zonken. Massa-arrestaties in Britsch-Indië. Generaal Ma gaat een zelfstandige staat vor men in Mandsjoerije. Nieuwe gevechten in Nicaragua. Geen Hitler-dictatuur in Pruisen. O O O J. 3. WEBEB ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Een felle brand heeft Zaterdagavond den mo len „De Adriaan", die gelegen is aan het Noor- der-buiten-Spaarne te Haarlem vlak tegenover de infanterie-kazerne, tot den grond toe ver woest. Dit is een zeer groot verlies voor het stadsdeel van Haarlem, dat op dit punt prach tig werd gestoffeerd door dezen in 1795 door Adriaan de Bois gebouwden molen. Kwart over zes zagen eenige jongens rook ko men uit een steenen gebouwtje aan de west- zyde van den molen. Hoewel de brandweer onmiddellijk werd gewaarschuwd en spoedig ter plaatse was, bleek de houten kast reeds van onder tot boven vuur te hebben gevat. Het was voor de brandweer niet mogelijk de stapels dikke brandende balken te blusschen. Weldra drongen de vlammen op verschillende punten door het houten geraamte en lekten dreigend omhoog. Spoedig bleek de mooie molen niet meer dan een gigantische brandstapel. Een ontzaglijke menigte aan de oevers van de Spaarne aanschouwden het indrukwekkend schouwspel. Langzaam werd de houten omspanning door het vuur verteerd en werd het roodgloeiende karkas van dikke spanten en balken zichtbaar. Brandende stukken hout wentelden omlaag en een regen van vonken daalde neer over het Spaarne. Tegen deze steeds hooger oplaaiende vuurzee bleek het werk der Haarlemsche brandweer kinderspel. En toch werd met niet minder dan tien slangen, waaronder de vier zware van de motorspuit, alle kracht gecon centreerd op den strqd tegen het vuur in deze betrekkelijk kleine ruimte. Na een half uur bezweek de balie. Met het oog op het gevaar, dat het instorten van den molen in deze vry dicht bevolkte buurt mee bracht, werden de omliggende woningen ont ruimd. Om kwart ovr zeven zakte het heele gebouw met donderend geraas ineen. Gelukkig naar den kant van het Spaarne; slechts een smeulende puinhoop bleef over. Omtrent de oorzaak is nog niets met zeker heid te zeggen. De politie dacht aan kortslui ting, doch van de zyde der brandweer werd ons medegedeeld, dat toen zij by het brandende gebouw arriveerde, een motor stond te draaien en blijkbaar warm was geloopen. Verzekering dekt de schade. De Adriaan is de eerste molen, die door de Vereeniging „De Hollandsche Molen" werd aan gekocht. Dit geschiedde in Mei 1925. Thans in gebruik by den „Handelsraad", die er een op slagplaats had van kunstmest en electrisch malen van graan. De molen werd in 1795 gebouwd op de fun damenten van een der voormalige stads- vesting-torens. Achtereenvolgens was er geves tigd een cementmolen, daarna snuifmolen en tenslotte een korenmolen. NEW-YORK, 23 April. In Nicaragua ls het in den loop der laatste dagen opnieuw tot bot singen gekomen tusschen de Nicaraguaansche „vrijheidsstrijders" en afdeelingen van de na tional garde, die geleid worden door Ameri kaansche officieren. Bij een van die botsingen in de nabijheid van Apala zijn 3 Amerikaan sche officieren gedood. In de nabijheid van Kisalaya vielen „vrijheids-stryders" een wacht post van de nationale garde aan, waarby 6 der aanvallers, waaronder hun commandant, en verder een Amerikaansch officier gedood werden. Uit Managua wordt geseind, dat opstande lingen een militairen keukentrein hebben over vallen, waarby een officier en 30 man gedood werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1