SCHOONMAAK Wat zullen we koken? GENEESKUNDIGE KALENDER Drie Wandelpakjes 6 11 Een Muizengeschiedenis r Klein Kleutertje Kloris... DE GESCHIEDENIS VAN MANGELEMOT DEN FILMHELD m Voorjaarssoepen Gebreide Heer en-Pullover Door Betsie Brouwer SS OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK VERBODEN De Hollandsche vrouw heeft nu eenmaal een voorliefde voor schoonmaken en elk jaar opnieuw is ze zoo'n beetje in haar ele ment, als de lente nadert en daarmee de schoonmaaktijd. Vele modernen achten het niet, als er hier en daar eens een ongerechtigheid is in haar huishouding: wat stof, smoezelige gordijnen, een looper, die gaat rafelen, maar de echte ouderwetsch-Hollandsche huisvrouw zal het heele jaar door op haar qui vive zijn, om buren noch familie of gas ten gelegenheid te geven tot kritiek. Ze in specteert trouw alle ramen, kasten en hoekjes en tegen de groote schoonmaak raakt ze in één ren, één agitatie; bedenkt dagen vooruit hoe ze alles in moet deelen, wat vernieuwd moet en hoe of wat men al die dagen (of weken) zal moeten eten, zonder al te veel van de dienstboden te vergen, van het meisje-voor-alles; van de werkster of.... tout simple: uitsluitend van zichzelve. En nu, speciaal in dit voorjaar, zitten vele huisvrouwen beklemd te berekenen hoe alles moet, hoe ze de noodige vernieu wingen zullen aanbrengen, hoealles bekostigd moet. Want een schoonmaak kost veel, als men volgens de regelen der kunst te werk gaat. Maar.... de prijzen zijn ge daald en met wat overleg, fantasie en goe den wil is er toch nog wel iets, zelfs véél te bereiken. Als de huisvrouw er vooral maar aan denkt, dat de huisgenooten graag wat zichtbare resultaten zien van die weken rommel en ongezelligheid, van eventueel meehelpen en opofferen, van tevreden zijn met een schraal maal, eten aan een keu kentafel en zoo meer. Als ze maar weet, dat het niemand veel kan schelen, dat alles „schoon" is, onaangenaam naar boenwas, spiritus en zeep riekt en men „van den grond kan eten". Iets leuks, dat een kamer opknapt, een serre opfleurt en waar alle huisgenooten direct erg in hebben: daar moet een ver standige huisvrouw naar streven. Een een voudig nieuw behang, wat leuke wandver siering, een aardig divankleed, een muur- bank, desnoods gemaakt van kisten, wat gezellige kussens en eens „iets anders dan anders", omdat afwisseling noodig is in het leven, even noodig als een voedzaam maal en een prettige sfeer en een net gedekte tafel. Véél is er noodig in een huis, veel om het gezellig te maken en de huisgenooten te binden, maar is dat niet een mooie en dankbare taak? Zouden we met een stapje in de goede richting komen, als allen er naar streefden het huis weer tot een „thuis" te maken, een plaats, waar elk het liefst is, zich het veiligst voelt en altijd naar ver langt, waar hij ook is? Zouden we de ouder- wetsche huiselijke „avondjes" niet wat in eere herstellen, zoodat niet iedereen be hoefte voelt aan véél bioscopen, dancings en allerlei buitenshuische geneugten? Moet het home niet weer meer een castle wor den en moet niet elke vrouw deze nieu we schoonmaak uitbuiten en er nieuwe gezelligheid door zien te brengen in haar huis? De tijden zijn nu eenmaal moeilijk voor iedereen en het uitgaan i s kostbaar en verveelt de meesten op den duur toch ook wel. In huis moet men het meer en meer gaan vinden, ten eerste omdat er versobe ring zal moéten komen, ten tweede, omdat men daar toch per slot het beste en mooiste moet vinden in het leven. En daarom moet er alles uitgaan van de vrouw, moet zij aldoor bedenken, wat er nog te verbeteren valt in de kamers, in het heele huis, in de heele sfeer. Zelfs met een kleine beurs is het nbg best mogelijk iets te bereiken, het huis wat op te knappen, als men de fan tasie wat laat werken en ijverig langs de winkels speurt naar gezellige, goedkoope lappen, kussens, matten of kleeden en huishoudelijke dingen, die weer eens een ander aanzien geven, zoodat de schoon maak daverende resultaten heeft en er, be halve schoongemaakt, ook opgeknapt en opgefleurd is. Verschoten dingen kunnen zelf geverfd worden en als men bedenkt, dat zwart zoo decoratief is, zullen velen wat zwart aanbrengen in de zitkamer, ge combineerd met harmonische tinten, zoo dat er rust uitgaat van de kamers en elk er graag zit. En daneen kleine feeste lijkheid af en toe, iets extra's voor den Zondag, al hoeft ook dat niet kostbaar te worden en een familiereünie om de schoon- maakwonderen te aanschouwen. Hoe pret tig eens een verandering op te merken en wat een voldoening voor de huisvrouw, als de huisgenooten zich behaaglijk voelen in het met bezemen gekeerde huis, waarmee ze de traditie van haar land hoog heeft ge houden, maar er iets aardigs mee heeft be reikt meteen: gezelliger kamers, waar allen langer en meer vertoeven. K. Nu de wintersoepen hebben afgedaan, zullen, dunkt me, 'n paar recepten van soep met jonge groente wel welkom wezen. Groentesoep. Een van de lekkerste soe pen is om dezen tijd wel 'n gewone groen tesoep van bouillon met allerlei soorten jonge groente. Ook zonder vleesch kan zulke soep heel smakelijk wezen, wanneer men maar vele soorten van groente heeft: prei, selderij, peterselie, spinazie, sla, ker vel, worteltjes, bloemkool; is het wat ver der in den tijd, dan nemen we er ook nog slaboontjes bij en doperwten, want hoe meer soorten van groente we hebben, hoe smakelijker de soep is. Alle groente wordt goed gewasschen en dan fijn gehakt, behalve bloemkool en wor teltjes; stronkjes van bloemkool kan men mee fijn hakken, maar het bovenste ge deelte plukt men in nette kleine stukjes; de worteltjes worden geschrapt en aan dunne plakjes gesneden. Men kookt de groente in water met zout tot alles goed gaar is. Heeft men geen vleesch, dan doet men vóór het opdienen 'n stuk boter in de soep. Zuringsoep. Op 1 liter water neemt men l ons zuring, 1 bosje kervel ongeveer 25 gram A kropje sla, 3 afgestreken eet lepels boter, 3 afgestreken eetlepels bloem, 1 ei, eetlepel zout, 'n tikje peper. Men hakt de schoon gemaakte groente met elkaar fijn en laat ze met zout, peper en de helft van de boter 10 minuten zacht jes smoren, terwijl men nu en dan even roert om aanbranden te voorkomen. Dan strooit men er langzaam de bloem bij, laat die 5 minuten mee smoren en voegt er ten slotte, onder voortdurend roeren, het water bij. Men laat dan alles te zamen koken tot alle groente gaar is ongeveer 20 minuten. Het ei klopt men onderwijl in de soepter rine, voegt er de overgehouden boter bij, in kleine klontjes verdeeld, en als de soep gaar is, giet men ze, steeds roerende, hierbij. Men neemt eerst 'n kleine hoeveelheid om schiften van het ei te voorkomen. We presenteeren er soldaatjes of dobbel steentjes bij van knappend gebakken brood. Spinaziesoep is ook heel smakelijk zon der vleesch. Men neemt er voor, op 1 pond spinazie, 2 uitjes, 3 afgestreken eetlepels boter en 6 afgestreken eetlepels bloem, 1 eierdooier, 4 eetlepels melk, lepel zout, De spinazie wordt zorgvuldig uitgezocht en gewasschen en moet dan even uitlekken, waarna men ze fijn hakt. Dan verwarmt men de boter, roert er de fijn gesneden uitjes door en dan langzamerhand de bloem. Men roert alles boven 'n zacht vuurtje tot het lichtbruin is, voegt er dan het zout bij met de spinazie en smoort ze onder voortdurend omroeren, tot het wa ter uit de spinazie is getrokken en ze ge lijkelijk vermengd is met de boter en de bloem. Dan roert men er eerst de melk door en giet er dan IA liter water bij. Alles bij elkaar moet dan nog 20 minuten koken. De dooier wordt in de soepterrine geklopt; men kan daar nog 'n paar stukjes boter door roeren, vervolgens een weinig van de heete soep en ten slotte giet men er al de soep bij. Ook bij deze soep presenteert men dob belsteentjes of soldaatjes van gefruit brood. Worteltjessoep. Bij 1 flinken bos wortel tjes neemt men X bos peterselie, 1 eetlepel bloem, 3 a 4 lepels boter, IA liter melk en VA liter water of bouillon; zout naar smaak. De worteltjes worden geschrapt en in plakjes gesneden met het water gekookt, op 'n zacht vuurtje, tot ze geheel gaar zijn ongeveer 2 uur. Bloem en boter worden boven 'n zacht vuurtje glad geroerd en de melk daar kokend bij gevoegd. De soep giet men er bij door een zeef, waar men de wor teltjes doorheen wrijft. Men voegt er het benoodigde zout bij en even vóór het op doen de fijn gehakte peterselie. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL. DE BEHANDELING VAN DE ZUIGELING- RACHITIS In ons vorig artikel hebben wij gesproken over het veelvuldig voorkomen van rachitis bij den zuigeling en de belangrijkste ver schijnselen leeren kennen. Wij zullen thans over de behandeling een en ander zeggen, hetgeen daarom van belang is, omdat een niet of onvoldoende behandelde rachitis ook in het latere leven zijn nadeeligen invloed doet gelden. Tal van verkrommingen en misvormingen van het beenstelsel hebben haar primaire oorzaak in een slecht gene zen rachitis. Wanneer wij hier al vast aan toevoegen, dat wij in de laatste jaren over krachtige geneesmiddelen beschikken dan loont het, dunkt mij, wel de moeite, dat alle ouders kennis nemen van hetgeen op dit gebied gedaan kan worden. Zooals bij alle ziekten zullen wij behalve aan de behandeling ook onze aandacht moeten wijden aan de zoo belangrijke taak van de voorbehoeding. Hier bij de rachitis is, om met dit laatste te beginnen, aan de prophylaxis (voorbehoeding) al een zeer dankbare taak gegeven. Voorbehoedende behandeling: 1. Algemeene hygiëne. 2. Toediening van D vitamine. 1. Algemeene hygiëne. Bij de rachitisbehandeling speelt de al gemeene hygiëne een groote rol. Verwaar- loozing hiervan wordt niet goed gemaakt door andere therapeutische maatregelen. Reinheid, licht en lucht zijn de eerste ver- eischten. Goede huidverzorging, dagelijks, als het weer niet al te slecht is, de frissche lucht in, verder frissche lucht in de kamer, waar de ramen gerust open kunnen blijven als de kamer doelmatig is ingericht. Verder een voeding, die aan de eischen voldoet, waarbij vooral een te veel vermeden moet worden. Wij zien toch ook bij te zwaar ge voede kinderen de Engelsche ziekte in sterkere mate optreden. 2. Toediening van D vitamine. Daar de rachitis ontstaat door een te kort De wandelpakjes van dezen zomer zijn vlug en jeugdig en hebben veelal een spor tief aspect. Ze zijn echter alleen geschikt voor jonge meisjes of voor haar, die op de een of andere wijze de lijn der jeugd heb ben weten te behouden. Gelukkig zijn er vele vrouwen, wien dit langs natuurlijken of kunstmatigen weg is gelukt, zoodat wij, on danks de malaise, in de komende maanden veel kleurige toiletjes zullen zien, want de meeste zijn versierd met helkleurige stof fen, vooral de sterk sprekende streep viert hoogtij. De toiletjes, die we hier zien afgebeeld, hebben alle drie losse bolero'tjes. Het eer ste heeft daarbij een rok, die in punten is opgeknipt, wat den schijn geeft van een hoogere taille en heeft een bovenstuk van voile imprimé, dat ook even verwerkt is in het bovendeel van de wijde mouwen. Het tweede model bestaat uit een geplis- seerd rokje van een groote schuin genomen ruit in bruin, geel en groen en een donker bruin bolerojasje. Het blousje is van licht geel crêpe de chine. Een zeer geliefde combinatie is ook wit met rood, waarvan we hier een aardig voorbeeld zien. Vanuit de half-lange mou wen van het jasje komen ondermouwtjes van een roode en witte streep en moes. Het voorstuk wordt geheel bedekt door een groote, gestrikte das van wit en rood. Dit is een snoezig pakje voor zonnige zomerda gen. POLA. aan D vitamine, is het rationeel om deze stof, speciaal voor het zeer jonge kind aan het voedsel toe te voegen. Met verschillende praeparaten: levertraan, Davitamon en an dere kan men dit doel bereiken. In aan sluiting aan een onderzoek over D vita mine-toediening bij rachitis door dr. Dries- sen, prof. Gorter, prof. Haverschmidt en dr. Soer heb ik mijn keuze bepaald op de toediening van D vitamine in den vorm van de bekende Dohyfraltabletten, welke het voordeel hebben, dat het geneesmiddel in gemakkelijken, aangenamen en goed do- seerbaren vorm gegeven wordt. Over de doseering, dus de hoeveelheid D vitamine, noodig om rachitis te genezen, zijn reeds interessante gegevens verkregen. De be spreking van dit onderwerp zou echter bui ten mijn bestek voeren. Op grond van een ruime ervaring ben ik echter overtuigd geworden, dat wij aardig op weg zijn om de rachitis als volksziekte tot verdwijnen te brengen. Ik meen dan ook, dat het advies, om alle zuigelingen van de 4e maand af vooral 's winters en in het voorjaar dagelijks AA1/1 Dohyfralflik toe te dienen, volkomen juist is en de ra chitis zal helpen voorkomen en genezen. De behandeling van de rachitis. Deze sluit zich geheel bij het voorgaande aan en verschilt er in wezen niet van. Be halve dus de genoemde hygiënische maat regelen, zullen wij de D vitamine-toedie ning wat zwaarder doseeren. Mijn persoon lijke ervaring wijst in de richting, dat een heele Dohyfraltablet per dag (van de te genwoordige sterkte) een voldoend en krachtig therapeuticum is. Nog op andere wijze kunnen wij het te kort aan D vitamine aan te vullen, n.l. door te bevorderen, dat dit in meerdere mate in het lichaam zelf ontstaat. Op dit principe berust de therapeutische waarde van be straling met zonlicht, hoogtezon en ultra sol. Alles samenvattend zien wij, dat wij thans niet meer als vroeger vrijwel machteloos tegenover de rachitis staan, maar dat wij integendeel over goede en krachtige mid delen beschikken om de ziekte te voorko men en te genezen. Ik acht het nuttig en noodig, dat alle moeders van jonge kinde ren dit weten, want ook hier beteekent spoedige hulp betere hulp. ENKLAAR. In de beschrijving van het blokkenpa- troon voor dezen pullover is een kleine zet fout geslopen. Er staat: „7de naald: 2". Dit moet zijn„7de naaldr.". DORA. 't Was bruiloft in het Muizenland, Dat was er wel \ens meer. Nu was er iets bijzonders aan, 't Was deftig, dezen keer! Drie weken terug had Gladvelmuis, De zoon van Pa Verknaagd, De dochter van een miljoenair Om hare hand gevraagd. Nou, Gladvelmuis was in zijn sas, Hij wist wel wat hij vroeg! Die Pa van Mickey was wat rijk, Terwijl hij „van adel" droeg! De bruiloftsdag, die zette in Met menig muizentraan. De jazz-band speelt den Hochzeitsmarsch, Daar komt de bruidsstoet aan!! OVERNEMING UIT .DEZE RUBRIEK VERBODEN Voorop gaat 't knappe muizenpaar, Gevolgd door Pa en Moe. Ze zijn ontroerd, 'men kan het zien! Het gaat er plechtig toe! 's Middags begon pas d' echte fuif, Wat werd daar op gevlast. Men mocht voor deze feestelijkheid In Pa'sprovisiekast! En jong en oud van Muizenland Was 's middags daar vergaard. Er werd gesnoept, gedanst, gespeeld, Geen lekkers werd gespaard. Het werd op 't laatst een dolle boel, Geen muizenkeel bleef droog. De muizen namen het er van! Het bruidspaar lachte en boog. Kraaloog zat in 'n Edammerkaas, Langstaart in Geldersche worst. En Piepding zocht in een flesch azijn Verkwikking voor zijn dorst. Acht vochten er om een blik pastei Maar kregen niet hun zin. Want Pa sprong uit een bus met stroop En zat er dadelijk in. Mama had trek in 'n vet stuk ham En vloog op Grijshaar aan, Maar deze kaapte het toen meteen Voor Ma d'r snuit vandaan. Één groef zich in den boterpot, Één sprak een pudding aan. Juist wilde dokter Scherpneusman Een roomvla binnengaan, Toen eensklaps uit een donkeren hoek Gegild werd, een geluid!! Per ongeluk had Schoonmama Gesnoept van rottenkruid! Het bruidspaar walste dat oogenblik Juist sierlijk in het rond, Toen Ma in 't vreeselijk rottenkruid Een vroegen dood daar vond. Een ongeluk komt nooit alleen. Ook niet op een muizenbal. Want Mickey raakte van den schrik In 'n verborgen val. Zij viel! De arme Gladvelmuis Ging roerend erg te keer. Zij zag hem nog slechts éénmaal aan En Mickey was niet meer De vroege ochtend, och, die scheen Op een tooneel vol smart, Drie lijken lagen in de kast En een gebroken hart. De drie die waren voor de kat. Het „hart" kwam nimmer ween En in die fijne Schoonpa-kast Viert men geen bruiloft meer! t Klein kleutertje Kloris, kom, lieveling, hoor is naar Moeder's verhaal: De zon is slaap-dronken ter ruste gezonken, dus staak je kabaal.. Klein kleutertje Kloris, kom bij me, en hoor is naar Moeder's verhaal: Van bloempjes en bij-tjes, en koeie' in de wei-tjes, die slape' allemaal.... ••i' •- Toen Mangelemot en meneer Hendriks een paar dagen achter elkaar hadden doorgewandeld, bemerkten ze de grens van Hindoestan. „Hier zullen we wel wat beleven," zei meneer Hendriks, „want ze maken hier revolutie." En ja hoor, daar vond Mangelemot een oud document, dat toebehoorde aan een nog ouderen Hindoe. De Hindoe was juist op weg naar de markt met een Oos- tersch tapijtje onder zijn arm, zoodat Mangelemot het op z'n gemak kon lezen. Het document wees ons tweetal den weg naar een land, dat een heel eind verder op lag en waar allemaal Syriërs woonden. Mangelemot, die nogal brutaal was, zag er geen oogenblik tegen op om bij een Syrischen geleerde binnen te stappen. „Zoo Mangelemot," zei de Syriër, die hem herkende van de bioscoop, „hoe kom jij hier en hoe kom je aan dat docu ment?" „Gevonden," zei Mangelemot. „Goed," antwoordde de Syriër, „dat toch hier is een geheim kelderluik. Kom maar mee." Klein kleutertje Kloris, kom hierzoo en hoor is: Het poesje, de hond, het haantje, de hennen all' beestjes, zij bennen in rust' op deez' stond.... Klein kleutertje Kloris, mijn manneke, hoor is naar Moeder's verhaal: De sterretjes komen 't is tijd om te droomen, kom kind, geen gedraal.... Klein kleutertje Kloris, heel zacht komt dra hoor ls: Klaas Vaak op bezoek Kom, 'k breng je naar bedje Je hobbelpaard zet je maar weer in zijn hoek.... Klein kleutertje Kloris, kom hierzoo, en hoor is naar Moeder, mijn kind: Die brengt jou, haar knaapje naar bedje.... dan slaap je ais Klaas Vaak je vindt! HERMAN. J. HAIJEMAIJ®*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10