Wat doen de Nazi's? Tornado in Amerika Beurs en banken in Amerika BIJ HET OVERLIJDEN VAN KARDINAAL PIFFL Geen Italiaansch marine-budget New-York vreest hongeroproer Het nieuws van heden LUCHTAANVAL OP AMOY Kanton tegen communisten Slechts 7000 vonnissen in Britsch-Indië Do X startklaar gemaakt Vraag van de Germania GRIEKENLAND VERLAAT GOUDEN STANDAARD Vertrouwen in ontwapening? VALUTA-FONDS IN HET LAGERHUIS Door oppositie goedgekeurd Controle en onderzoek JAPAN ZENDT TROEPEN Mandsjoerijsche toestand met den dag ernstiger DINSDAG 26 APRIL 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18059 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de kleine annoncesOmroepers zie de rubriek GEMOEDELIJK EN EENVOUDIG Hoe hij bij zijn visitaties met de goedmoedige dorpsbewoners wist om te gaan Indeeiing der dagtaak Sobere maaltijden Visitaties Door een Israëliet gezegend Terug naar Europa KARDINAAL PIFFL'S PRAALBED TE WEENEN Z.Em. Kardinaal Piffl op het praalbed in de chapelle ardente van het Bisschoppelijk Paleis te Weenen En in Beieren? Nat.-soc. uitlating Vrees in Frankrijk Fascistische sympathie voor Hitier Waarom Braun niet kan aftreden Vooral Tennessee geteisterd, telefoon- en telegraaf- leidingen verbroken Een tiental dooden Slag voor de Russische luchtvloot Boterinvoer naar Duitschland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weer Nieuwe hoop te Sjanghai Rusland kent enkel Sovjetschrijvers BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Met kardinaal dr. Piffl, aartsbis schop van Weenen, is e^n pries ter naar Gods hart heengegaan, een harde werker in Gods wijngaard uit diepe godsdienstige overtuiging, zonder een zweem van overdreven vroomheid of onver draagzaamheid, een man van fijne innerlijke beschaving gepaard aan natuurlijken, onge dwongen eenvoud. Een zuiver type van den ouden hoogstaanden Oostenrijker, loyaal tegen over het oude keizershuis, loyaal tegenover de nieuwe republiek. Kardinaal Piffl was geen strijdbare natuur. Hij was in hooge mate be gaafd met het typisch Oostenrijksche aanpas singsvermogen, dat echter, door natuurlijke in telligentie geleid en door de bovennatuur ge adeld, nooit het wezenlijke prijs gaf. Ons blad heeft reeds den levensloop van den hoogen kerkvorst geschilderd, doch ook groote mannen leert men het beste kennen uit het dagelijksche leven. Daarom eenige trekken, verteld door zijn kamerdienaar Karl Just. Her is algemeen bekend, dat de kardinaal een vroegopstaander was. Bij eenigszins dragelijk weer was hij al om zes uur op wandeling door de binnenstad, langs het Donaukanaal, door het stadspark, niet te onderscheiden van den allereenvoudigsten geestelijke. Dat duurde zoo ongeveer een uur. Na de H. Mis in de huis kapel, na dankzegging en een gedeelte van het brevier, na een uiterst sober ontbijt (een kopje koffie of thee met een broodje), begon onge veer om negen uur de werkdag. Eerste gedeelte van negen tot twaalf, onderbroken door even- tueele audiënties. Van twaalf tot één was hij liefst ongestoord en deed hij zijn breviergebed enz. Werd hij echter gestoord, dan was nooit een zweem van onwil te merken. De leider der zoogenaamde religieus-socia listen, Otto Bauer niet te verwisselen met den bekenden socialistischen leider dr. Otto Bauer vroeg eens met nog eenige religieus- gezinde socialistische arbeiders juist op dat uur, en nog wel in arbeidskiel, om belet. Toen de kardinaal hoorde, dat zijn secretaris hen had afgewezen, liet hij hen onmiddellijk terug komen en sprak met hen bijna een uur lang op zoo vaderlijke wijze, dat Bauer nog weken later onder den indruk was. Om één uur middagmaal, maar dan bur gerlijk eenvoudig. Afgezien van eventueele gasten at de kardinaal met zijn ceremo niemeester, een gewezen overste uit hot oude Oostenrjjksch-Hongaarsche leger, vóór 2 jaar priester gewijd, en zijn secretaris. Dan weer, zonder dutje, naar de werkkamer. Tenzij de plicht hem elders riep, werkte hij onafgebro ken door tot half acht. Na een zoo mogelijk nog soberder avondmaal gunde de kardinaal zich eenige ontspanning, liefst bij den luid spreker. Liefst! Hoeveel dagen in de week was dat mogelijk? Vergaderen, lezingen houden, toespraken, representeeren drie, vier avonden in de week. Den aartsbisschop van Weenen stond steeds een tweespan ter beschikking, dat kard Piffl later echter afschafte. Een auto bezat hij niet, een onbegrijpelijk ding voor de Weensche chauffeurs, „ein so hoher Herr" geen auto! Telkens stond dat weer op het gezicht van den chauffeur te lezen, als de ceremoniemees ter, overste Richter, een taxi ging halen. De kardinaal ging veel te voet of hij nam de tram En als er eventueel na een of andere vergade ring niets anders ter beschikking stond, dan een vrachtwagen met banken, nam Eminentie onmiddellijk plaats naast den chauffeur. En nu heb ik nog niet eens gesproken over de visitatie. Afgezien van Wee nen en omstreken en nog een betrek kelijk groot gedeelte van Beneden-Oostenrijk .ziia. ds visitaties voor den bisschop waarachtig geen uitstapjes. Bergachtig, slechte wegen, nog veelal primitieve bevolking enz. Vooral geldt dit laatste van het zoogenaamde „Burgenland". dat Hongarije na de omwenteling aan Oosten rijk moest afstaan. De Hongaarsche „bescha ving" is niet met de Oostenrijksche te verge lijken. En hoe wist Z. Eminentie Piffl zich aan die eenvoudige menschen aan te passen. Na de visitatie geeft de pastoor meestal een di- nertje en natuurlijk zijn dan ook burgemees ter en wethouders enz. uitgenoodigd. Eens had- NANKING, 24 April (V.D.) De Chineescbe regeering heeft ondanks den moeilijken poütie- ken toestand te Sjanghai besloten verschei dene divisies in de richting Amoy te dirigeeren waar de communistische troepen van het Ron de leger groote successen zouden hebben ge boekt. Twee vliegtuigeskaders van het Kanton-leger hebben de Chineesche Communistische troepen bij Amoy gebombardeerd, waarbij eenige hon derden personen werden gedood. De Commu nistische troepen staan onder leiding van den bekenden Chineeschen communist Tsjoede. De Chineesche regeering heeft op zijn hoofd een belooning van 10.000 Chineesche dollars gezet. De Amerikaansche consul-generaal verzocht de Chineesche regeering maatregelen te nemen tot bescherming van Amerikaansche burgers en goederen in en bij Amoy. den ze bij zoo'n diner gebakken haantjes. De kardinaal had onmiddellijk gezien hij was en bleef een oolijke baas dat die eenvoudige menschen geen raad wisten met die haantjes Thuis wel, maar hier voor den kardinaal! Wat deed Z. Em.? Hij nam een haantje tusschen de vingers, begon er in te bijten en zei zoo kwansuis, maar hard genoeg dat allen het kon den hooren: „haantjes worden met de hand gegeten." Nu ging plotseling ook den boeren het werk goed van de hand. De kardinaal was geen vriend van groote diners en zeker niet op visitatie. Maar juist in deze gastvrije streken konden de pastoors hel niet van zich verkrijgen althans niet iets bij zonders op tafel te laten brengen. En zoo kreeg de kardinaal op zekeren dag op de eerste visi tatie-plaats een lekkeren reebout, 's Middags was de visitatie afgeloopen, tegen den avond begon ze weer in de buurtparochie. Begroeting, kerk bezoek, reebout! Den volgenden dag moest de kardinaal al lachen in afwachting van de din gen, die komen zouden in de volgende parochie en hij vroeg aan den pastoor: „krijgen we een recboutje vandaag?" „Eminentie, dat is het beste wat hier te krij gen is." Kardinaal knikte, doch de pastoor scheen toch bemerkt te hebben, dat Z. Em. nu zoetjesaan wel genoeg reeboutjes gegeten moest hebben en hij zond een briefje aan den buurt- pastoor, die de visitatie verwachtte, met de woorden: „Geen reebout op tafel brengen!" De kardinaal hoorde van dat briefje en stuurde onmiddellijk een bode om den pastoor te laten weten, dat hij, de kardinaal, een reebout op tafel verwachtte. Tegen zijn ceremoniemeester zei hij dan: „veel liever had ik een bordje soep, een paar sneedjes ham of zoo iets en een stuk brood, maar ik wil die eenvoudige menschen niet stooten". Zoo was hij. Hoe dik wijls gebeurde het niet, dat hij na een langen bergtoer in Kranichberg thuiskomend niets at dan een boterham met kaas en zelf thee zette! Hij wilde niet dat de kamerdienaar om zij nentwille opbleef. Toen de kardinaal in 1922 tot aposto lisch administrator van Burgemanci benoemd werd, was zijn streven land en menschen te leeren kennen en zooveel doen lijk visitaties te houden. Zelfs joden en pro testanten kwamen hem begroeten. In een ge meente was ook een eerbiedwaardige grijze rab bijn gekomen, om den kardinaal welkom te heeten. Later vertelde Z. E.: „Ik wist niet, hoe ik 't had, de man hield me maar in 't oog en op eens slaagde hij erin mij van de overigen af te zonderen in den hoek van de kamer. Daar hief hij zijn handen op, schuins tegen mijn hoofd, en sprak: Eminentie, ik wensch U Gods zegen over uw werk in het Burgenland; ik za1 voor U bidden en ik zegen U. Zoo ontving ik den zegen over mijn werk van een godvruchti- gen Israëliet." Eén ding liet de kardinaal zich niet ont nemen n.l. zijn zomeroponthoud in Kranlcn- berg, hoog midden in het gebergte gelegen, niet ver van de beroemde „Rax", den „Schnseberg" de „Hohe Wand" enz. Daar is 't ook, dat hij naast zijn overleden zuster vandaag ter aarde besteld zal worden. In die bergstreek was hij. de toerist, alleen door een eenvoudigen kollaar van de anderen gescheiden, en niets had hij liever dan dat jongeren hem niet bij konden houden. Op zekeren dag kwam hij in het „Baum- gartnerhaus" op den „Schneeberg." De kaste lein bekijkt en bekijkt hem en zegt: „Ik moet U al eens ergens gezien hebben, waar is U pastoor, Eerwaarde?" „In Weenen," zei de kardinaal. „Waar in Weenen, daar zijn zooveel paro chies?" „Kom bij gelegenheid maar eens in de Ste- phanskerk kijken, daar zal je me wel treffen. Meer kreeg de kastelein er niet uit. Zoo maakte de kardinaal zich ook niet bekend bij de ge stigmatiseerde Thérèse Neumann. Eenigen t-d daarna bezocht haar de intusschen gestorven bisschop van Leitmeritz, Mgr. Gross, en vroeg of de kardinaal van Weenen haar ook niet >bezocht had. „O ja, maar hij zag er uit als een ouwe landpastoor", was het antwoord. De deelneming bij den dood van den grooten overledene is werkelijk algemeen. Reeds gist men naar den opvolger op den Weenschen aartsbisschopszetel, doch dit zijn niets dan vage vermoedens. LONDEN, 25 April (Reuter). In het Lager huis deelde de minister voor Indië, sir Samuel Hoare, mede, dat het aantal veroordeelingen in Indië in de maand Maart heel wat was vermin derd en circa 7000 bedraagt, tegen 15.000 in Januari en 18.000 in Februari. In verschillende deelen van Indië werden de telegraafdraden beschadigd en brieven in brie venbussen verbrand. Binnenkort zal de inschrijving worden ge opend van een leening van tien millioen pond sterling voor de Britsch-Indische regeering. De rente zal 5 pCt. zijn, de emissieprijs 95 pCt. ST. JOHN, 24 April. (Reuter). De comman dant en de navigator van de Do X vertoeven momenteel hier, teneinde een startplaats voor het watervliegtuig te vinden voor den terug tocht naar Europa, over den noordelijken At- lantischen Oceaan. Zij verklaren, dat de Freshwater Bay bij St John zeer geschikt is. De officieren keeren Dinsdag naar New-York terug. ff BERLIJN, 25 April. (W. B.) Het orgaan van rijkskanselier Brüning zal morgen een hoofdartikel bevatten betreffende den door de jongste verkiezingen geschapen toestand Het Centrum zoo verklaart de „Germa nia" zal zooals steeds den staat blijven die nen en de grondslagen der constitutie be schermen. Wat voor de Duitsche openbare meening echter niet duidelijk is, dat is de vraag, hoe de nat.-socialisten zich de nut- gevende toepassing der door hen veroverde macht denken. Voor een samenwerking in de regeering zijn niet alleen zekere minimum- eischen inzake wereldbeschouwing, maar ook betreffende de opvatting van heel concrete politieke kwesties en de verzekering der ccnsti- tutioneele princiepen een onontbeerlijke voor waarde. MüNCHEN, 25 April. (W.B.) In een be schouwing over de toekomstige ontwikkeling der politiek verklaart de „Beiersche Staats courant", dat de Beiersche Volkspartij nog steeds de voornaamste positie in den landdag inneemt. De N. S. D. A. P. dient zich dus ern stig op de hoogte te stellen van de program punten dezer partij. De „Beiersche Volkspartijcorrespondentie" verklaart, dat het oude beginsel der partij, om niet volgens coalitie-dogma's, doch volgens po litieke gezichtspunten te handelen, ook blijft gelden voor de komende regeeringsvorming. Of het tot een regeeringsvorming met de Beier sche Volkspartij komt, hangt slechts af van de vraag, of en in welke mate andere partijen voornemens en in staat zijn, om zich zonder voorbehoud en zonder partjj-politieke bijbe doelingen te stellen op den grondslag van een Beiersch staatsprogram. De nieuw-gekozen Beiersche Landdag zal midden Mei voor de eerste maal oij?enkomen Het is grondwettelijk vastgesteld, dat de Landdag 17 dagen na het bekend worden van de officieel vastgestelde uitslagen der verkie zingen door drie der oudste leden van den Landdag wordt bijeen geroepen. MüNCHEN, 25 April. (V.D.) Van nationaal- socialistische toonaangevende zijde wordt ver klaard De N.S.D.A.P. is bereid, overeenkomstig den wil van het volk, overal de regeeringsverant- woordelijkheid op zich te nemen, waar de voormalige regeeringen zijn ontslagen en in een minderheid zijn gekomen. Zulks geldt in het bijzonder voor het land Pruisen, waar de nationaal-socialisten als leidende partij der nationale oppositie naar letter en geest van de grondwet het recht hebben te regeeren. PARIJS, 25 April. (Reuter). De avondbladen bespreken uitvoerig den Pruisischen stembus- uitslag en verbergen over het algemeen niet hun ongerustheid. De „Intransigeant" verklaart, dat men terecht kan zeggen, dat de dreiging van de zijde van Duitschland in versneld rhythme groeit, hetgeen tot waakzaamheid maant. Voor de „Temps" heeft Duitschland alle zelfbeheersching verloren. Men moet zich af vragen, wat voor het herstel van Europa en den vrede eventueele overeenkomsten met Duitschland kunnen beteekenen, een land, dat onder de dubbele dreiging van Hitlerianisme en communisme niet meer in staat is, zichzelf een stabiele regeering te geven. De linksche bladen zijn natuurlijk veel min der scherp in hun beoordeeling. ROME, 25 April. (V.D.) De Italiaansche pers publiceert uitvoerig de uitslagen van de Duit sche verkiezingen, speciaal van die in Pruisen. De „Tevere" schrijft: Het politieke gezwel van het socialisme is uitgesneden. Het nationaal - socialisme is de gezonde volkskracht, waarom heen zich alle elementen van goeden wil moe ten verzamelen. Slechts door onwettige midde len kan men verhinderen, dat Hitier de leiding der Rijkspolitiek neemt. Hindenburg zal ten slotte Hitier moeten roepen en de handdruk dien zij met elkaar wisselen zal hartelijker zijn dan ooit te voren, want de oude generaal, df belichaming van een geheele periode Duitsch leven, zal in Hitier dengene zien, die weliswaar met andere middelen het werk zal voortzetten dat nationaal geboden is. Ten aanzien van de internationale gevolgen schrijft het blad,, dat het makkelijk te raden is, op welk gebied een reactie zal volgen, doch struisvogelpolitiek is de slechtste, die men voe ren kan. Naar uit Pruisische regeeringskringen ver luidt, zal de regeering Braun op grond van den verkiezingsuitslag in Pruisen op het oogenblik niet aftreden, aangezien dit slechts kan geschie den door van het voornemen om af te treden kennis te geven aan den voorzitter van den Landdag, die dan de verkiezing van een nieu wen minister-president aan de orde moet stel len. De regeering Braun kan dus eigenlijk nas aftreden, wanneer de nieuwe Landdag biieen is geweest om een voorzitter te kiezen. Aangezien de oude Landdag nog niet ontbonden is, blijft hij bestaan tot 20 Mei a.s. Hoogstens dertig ua- gen later, dus ten laatste op 19 Juni, zal ie nieuwe Landdag bijeen moeen komen om een voorzitter te kiezen 1 MEMPHIS (Tennessee), 25 April (Reuter). Hedenochten heeft een tornado verscheidene stadjes in den staat Tennessee verwoest. De tor nado ging gepaard met een verschrikkelijken ha gelstorm en bliksemstralen en vernielde een deel van de staten Arkansas en Alabama, waar de oogst gedeeltelijk verwoest werd. Het aantal doo den zou tien bedragen, het aantal gewonden moet zeer groot zijn. Het staat nog niet vast, hoe hoog de aange richte schade is. In de stad Rosemark zijn ver moedelijk verscheidene menschen gedood en ge wond. Ook verschillende steden in den staat Kentucky zouden van den tornado te lijden heb ben gehad. In Tennessee en Kentucky zijn tal van tele foon en telegraafleidingen vrbroken, zoodat uit vele kleine en grootere gemeenten nog geen berichten te verkrijgen zijn. ATHENE, 25 April. (V.D.) Onder voor zitterschap van Venizelos is Maandag een fi- nancieele conferentie gehouden, waarin be sloten werd den gouden standaard definitief prijs te geven. De Grieksche ministerraad heeft een desbe treffend wetsontwerp reeds gereed. Maandag avond zal het bij het parlement worden inge diend. Venizelos zal bij die gelegenheid een lange verklaring afleggen betreffende den financieelen toestand. Aangezien maatregelen zijn genomen, om het mogelijk te maken het wetsontwerp direct na aanneming door het parlement van kracht te doen zijn, is te verwachten dat de gouden standaard reeds met ingang van morgen zal worden opgeheven. MOSKOU, 25 April (V.D.) Officieel wordt medegedeeld dat bij Tiflis een groot Rus sisch bombardementsvliegtuig, waarin gezeten was de chef van de Roode Luchtvloot in den Kaukasus. Prochorow, is neergestort. Procho- row en zijn begeleider werden gedood. BERLIJN, 22 April (V.D.). Uit welingelichte landbouwkringen wordt medegedeeld dat door de leiding van het Reichsverband der Deut- schen Industrie onderhandelingen gaande zijn met Deensche en Nederlandsche ver tegenwoordigers over verlaging van de Duitsche invoerrechten op boter. Van andere welinge lichte zijde wordt hieraan toegevoegd, dat de onderhandelingen niet in de eerste plaats be trekking hebben op een verlaging van de boter- tarieven, doch op de mogelijkheid om de hui dige absolute contingenteering te wijzigen in een proportioneele contingenteering, waarbij rekening zal worden gehouden met den omvang der vroegere leveranties. ROME, 25 April (Reuter) Op verlangen van Mussolini heeft de Italiaansche Minister van Marine geen begrooting ingediend, omdat een voorleggen van een programma zou kun nen doen gelooven, dat Italië geen vertrouwen heeft in de Ontwapeningsconferentie. In zijn verklaring in de Kamer voegde de Minister hieraan toe, dat dit niet beteekent dat Italië afstand doet van het recht zijn vloot te vergrooten, doch het is slechts een teeken van het vertrouwen, dat het in de Onwape- ningsconferentie stelt. LONDEN, 25 April. (V. D.) Maandag werd in het Lagerhuis de kwestie van het valuta - fonds besproken. Onderstaatssecretaris Elliot van het depar tement van financiën, die het woord voerde in plaats van den aan jicht lijdenden minister Neville Chamberlain verklaarde, dat de regee ring besloten heeft meer controle te doen oefe nen op de valuta. Het fonds zal gebaseerd zijn op het dollar te-goed, dat Engeland in Ame rika heeft, en door leeningen, welke een be drag van 150 millioen pond niet te boven gaan worden uitgebreid. Elliot zette vervolgens het verband tusschen het nieuwe valuta-fonds en de afdeeling bank- biljettencirculatie van de Bank of England uiteen. Deze zal de dekking voor de ciromatie welke in totaal 400 millioen pond beloopt be houden onder voorbehoud, dat het ministerie voortdurend van de zaken op de hoogte wordt gesteld en de winst uit de bankbiljettencircu- latie zal worden uitgekeerd aan de schatkist Het goud der Bank zal zoolang op de goud- pariteit worden gewaardeerd tot een nieuwe stabilisatie van het pond zal hebben plaats gehad. De nieuwe regeling zal bewerken dal de circulatie-afdeeling der Bank bij iederen noodtoestand liquide zal blijven en de bankbil jetten door werkelijke activa zullen zijn gedekt Naméns de oppositie keurde sir Stafford Cripps de gedachte der valuta-controle goed. Spr. meende dat dit de eerste stap zal zijn op een weg, welke leiden zal tot een staatscontrüle op de Bank of England en tot die van verant woordelijkheid van den staat voor de valuta Naar de meening der oppositie zou het doel matig zijn, indien de kring van personen welke het beheer zal voeren over het valuta-fonds niet beperkt blijven tot financieele experts doch zou worden uitgebreid met personen uit kringen van handel en industrie. Runciman mag in het Lagerhuis LONDEN, 25 April. (V.D.) Het Hooger- huis is heden speciaal bijeengekomen om de „minister van handels"-wet te behandelen volgens welke Runciman in de gelegenheid zal zijn zijn plaats in het Lagerhuis in te nemen. Het wetsontwerp werd in alle drie stadia goedgekeurd en is later via de „royai commission" en de koninklijke goedkeuring van kracht geworden. WASHINGTON, 25 April (Reuter). In het Huis van Afgevaardigden is voorgesteld een com missie in het leven te roepen, tot controleering van den verkoop van buitenlandsche waarden in de Vereenigde Staten. De commissie zou be staan uit de ministers van buitenlandsche za ken, financiën en handel, de voorzitters van de Federal Reserve Board en den controleur van het in omloop zijnde geld. De bankcommissie van den Senaat heeft een diepgaand onderzoek gelast naar de toestanden op de effectenbeurs. Bij de makelaars van Wall- street zullen volledige bijzonderheden worden in gewonnen betreffende het fuctionneeren der trusts of groepen bij de beursoperaties. Te Boston heeft de staatscommissaris op de Banken de controle in handen genomen van een „exchange trustco.", welks deposito's 10.775 000 dollar bedragen. De financieele Senaatscommissie stemde voor een invoeging van een invoerrecht op koper in de inkomstenwet. Eveneens is zij voor handha ving van het invoerrecht op olie, zooals dat is aangenomen door het Huis van Afgevaardigden. NEW-YORK, 25 April. (V.D.) Een millioen werkloozen, zijnde een zevende gedeelte van de bevolking van de stad New-York is thans af hankelijk van liefdadigheid en de z.g. relief funds, welke practisch geheel uitgeput zijn. Men vreest dan ook voor uitgebreide honger- onlusten, tenzij onmiddellijk uitgebreide maat regelen genomen worden ota den dreigenden hongersnood af te wenden. Reeds voor heden verwacht men groote moei lijkheden, aangezien men thans voor de nood zakelijkheid komt te staan om aan 8000 men schen mede te deelen, dat men hun geen hulp meer verstrekken kan. Meer dan 50.000 personen zullen na 1 Mei gedwongen zijn zich zonder eenigen steun door de moeilijkheden heen te slaan. Medegedeeld wordt, dat zeer ernstige onre gelmatigheden alleen kunnen worden vermeden wanneer het stadsbestuur er toe wil en kan overgaan om maandelijks een bedrag voor steun uit te trekken, groot ongeveer 714 millioen do' lar. Een dergelijk maandelijksch steunbedrag zo dan volgens de algemeene opvattingen minster gedurende een vol jaar moeten woiden uitge trokken. Vliegtuig te Soesterberg neergestort. Leerling- vlieger gedood. Verhuizing van den Amersfoortschen kei. De beide verdachten van de inbraak te Nijme gen hebben een bekentenis afgelegd. De derdi verdachte op het spoor. Drukke Bollen-Zondag. Katholiekendag in Groningen. Ook de Prot. Christelijke Bond tegen de aan gekondigde loonsverlaging bij de -Spoorwegen. Oud-Pastoor J. F. Graaf t. Japansche troepenbeweging in Mandsjoerije. New-York vreest voor hongeroproer. Griekenland verlaat den gouden standaard. Tornado in eenige staten van de V. S. Een 10-tal dooden en zeer vele gewonden. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 16S Haarlem iiiiiiiiiuinniiiiiniHinini H Hoogste barometerstand: 766.0 te Isa- g fjord. 1 Laagste barometerstand: 746.2 te g Kinn. 1 1 Verwachting: Zwakke tot matigen, Wes- 1 telijke tot Zuidelijken wind, zwaar be- wolkt of betrokken, later opklarend, 1 aanvankelijk waarschijnlijk eenige regen, j 1 weinig verandering in temperatuur. liiiiiuiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiHiiiiiiitnHfmiiuiiiiiiiiimiimiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniI TOKIO, 25 April. (Reuter.) De 39e gemeng de brigade onder generaal Kamura is te Tsjangtsjoen aangekomen. Zij zal gedeeltelijk naar Kirin en gedeeltelijk naar Charbin wor den gedirigeerd. De Japansche minister van oorlog. Araki, heeft den specialen berichtgever van de ..Petit Parisien" verklaard, dat het gevaar bestaat, dat de houding van den Volkenbond op een goeden dag automatisch ernstige ontevredenheid in Japan verwekt. Niettemin hoopt men in Ja pan, dat de Volkenbond zich voor een zekere propaganda in acht zal nemen en de kunst zal verstaan een neutraal oordeel te vellen Op de vraag, of wellicht sprake is van nieu we troepentransporten in verband met de hou ding der Sovjets, antwoordde de minister: de toestand in Noord-Mandsjoerije wordt inder daad zeer verwikkeld en ernstig: mogelijk zul len wij spoedig genoodzaakt zijn belangrijke besluiten te nemen en noch de Volkenbond noch Moskou zullen ons daarvan afhouden. TOKIO, 25 April. (V.D.) Het Japansche Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken deelt mede. een telegram te hebben ontvangen van den Japanschen consu'-generaal te Charbin, vol gens hetwelk in de nabijheid van Tsjantsjau. ongeveer 60 K.M. van Charbin, veertien Japan ners zijn gedood, terwijl 21 vermist werden Men vermoedt, dat zij zijn gedood door Chi neesche opstandelingen. Uit Moskou wordt geseind, dat Rusland op nieuw bij de Mandsjoerijsche regeering heeft geprotesteerd wegens de arrestaties van Rus sische staatsonderdanen in het gebied van den door Rusland en China tezamen peheerden Oosterspoorweg. Het aantal arrestaties is reeds tot 56 gestegen. Onmiddellijke vrijlating en- beschermingsmaatregelen worden geëischt. De arrestaties heeft de Mandsjoerijsche re geering laten verrichten wegens aanslagen, welke de laatste tijd op den Ocsterspoorweg en op Japansche vliegtuigen werden gepleegd en waarvan Russen beschuldigd werden. Uit Tsjangtsjoen wordt gemeld, dat de Vol kenbondscommissie. die zoo juist in Mandsjoe rije is aangekomen, het nieuwe bewind van Mandsjoekwo officieel van haar aankomst in dit land heeit. in kennis aesteld. Deze mede- deeiing wordt te Tsjangtsjoen beteekenisvoi ge acht in verband met de erkenning ier nieuwe regeering, die onlangs is ingesteld, met ais president de vroegere Chineesche keizer Poeji. NANKING, 25 April. (Reuter). De voorstel len, welke de Britsche gezant in China op de conferentie te Sjanghai heeft gedaan, schijnen aannemelijk te zijn voor China. Vermoedelijk zullen de onderhandelingen binnenkort worden voortgezet. MOSKOU, 25 April (V.D.) Het centraal executief comité van de communistische partij heeft besloten den afzonderlijken bond van proletarische schrijvers die tot op dit oogen blik bestaan heeft, te ontbinden en alle schrij vers die de Sovjetmacht verdedigen, te ver eenigen in één enkele vereeniging van Sovjet schrijvers. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft oenoemd tot rector van „Heliomare" te Wijk aan Zee den Weleerw. heer J. Smulders en tot Rector van het St. Willibrordusgesticht te Wassenaar den Weleerw. heer J. Spoorman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1