KENNEMERLAND Wisselkoersen DINSDAG 26 APRIL BEVERWIJK CASTRICUM HEEMSKERK LIMMEN UIT DEN OMTREK IJMUIDEN MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG HERINGA WUTHRICH, ELECTRICITEIT „HELIOMARE" Volgende maand plechtige inzegening R.K. Ziekenhuis te Zaandam OUD-PASTOOR J. F. GRAAF t Aanbesteding HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE LISSE NOORDWIJK SASSENHEIM VIJFHUIZEN ARBEIDER VERMIST Het lijk opgehaald WIJK AAN ZEE WIJK AAN ZEE EN DUIN VEILING-OVERZICHT MARKTNIEUWS Stofzuigerhuis MAERTENS TgLEGR. WEERBERICHT D.HLGraaf Willem 12 Burgerl. Stand. Geboren: J. Kuijs—Hen driks z.; E. VisVisser z. (won. te Velsen). Ondertrouwd: J. Zoon en M. M. van Meurs; J. W. A. Huiskens en A. J. Duin; V. M. Smit en A. M. Schillemans. Getrouwd: A. van der Mast en J. M. Wemke. Zedendelict Door de politie is aangehouden als verdacht van het plegen van een zedenmis drijf de 62-jarige P. Th. v. L., wonende alhier. De aangehoudene is naar Haarlem overge bracht en ter beschikking van de Justitie ge steld. Verkeersongeval. Maandagmiddag werd de wielrijder C. J. B. op den hoek van den Alk- maarschen weg en de Wolff- en Dekenstraat aangereden dooreen personenuto, bestuurd door C. J. O., aannemer, wonende te Haarlem. De wielrijder werd een eind meegesleurd doch door zijn auto spoedig tot stilstand te brengen wist de automobilist het slachtoffer voor overriding te behoeden. De aangeredene bleek eenige hoofdwonden bekomen en kwam tot de minder aangename ontdekking, dat hij bij de aanraking met" de straatsteenen zijn linkeroor had ver loren. De onfortuinlijke wielrijder werd door dr. v. d. Ree voorloopig verbonden en daarna naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand bleek echter van dien aard te zijn, dat opname niet noodzakelijk werd ge acht. De patiënt werd dan ook naar zijn woning overgebracht. De automobilist heeft an het ongeval waar schijnlijk geen schuld. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Regeeringsdeskundige examen krankzinnigen verpleging. Bij beschikking van den Minis ter van Staat, Minister van Binneniandsche Zaken en Landbouw, is alsnog aangewezen als Regeeringsdeskundige voor het» bijwonen van de in 1932 af te nemen examens Lot verkrijgmg van het diploma voor de yerpleging van zenuw zieken en krankzinnigen (diploma B) de heer A. M. Benders, geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum. Oudste inwoner overleden De oudste inwo ner dezer gemeente, de heer Adr. Schipper, is in den ouderdom van ruim 96 jaar overleden. 50 jaar organist. Zondag werd op kerke lijke wijze het feit herdacht, dat de heer S. Admiraal alhier 50 jaar de functie vervult .van organist in deze parochie. Krachtens een bijzondere schikking werd door den zeereerw. heer pastoor de Wolf de Hoogmis opgedragen tot intentie van den jubilaris en diens familie. De heer Admiraal en zijn echtgenoote hadden p aats genomen in het priesterkoor, terwijl het orgel ditmaal werd bespeeld door den heer C. Groot Cz. Door het zangkoor werd, nadat vooraf het driestemmig „Veni Creator" van Druiven was gezongen, op verdienstelijke wijze de driestem mige Mis „Jeanne d'Arc" van Hub. Cuypers uitgevoerd, terwijl na de Mis een vierstemmig „Laudate Dominum" van A. H. van den Boo gaard werd gezongen. Na deze kerkelijke viering vond in het Pa rochiehuis „St. Maarten" de huldiging plaats in tegenwoordigheid van zeer veel parochianen. Hier werd de jubilaris ontvangen door het kerkbestuur en vervolgens op hartelijke wijze toegesproken door den zeereerw. heer pastoor. Na eerst, zoo sprak zijneerw., dank gebracht te hebben aan God, die u de kracht heeft ge schonken, een halve eeuw door uw orgelspel den godsdienstzin te verhoogen, en Gods zegen over u en de uwen te hebben afgesmeekt, wil ik u thans namens de geheele parochie harte lijk dank zeggen voor het heerlijk orgelspel, zoo vele jaren gegeven. Tallooze malen hebt gij de trappen van het koor bestegen en ongetwij feld buitengewoon veel verdiensten verzameld Want veel, zeer veel hebt gij bijgedragen tot den luister en verheerlijking van God. Als een klein bewijs onzer groot? dankbaarheid, wil ik u hierbij een stoffelijk aandenken aanbieden, met den wensch, dat gij nog lange jaren uw schoone taak moge blijven vervullen. Hierbij werd den jubilaris een gouden hor loge aangeboden. Vervolgens werd het woord gevoerd door den directeur van het zangkoor, den heer Jac. Metselaar. Deze memoreerde hoe organist en zangkoor onafscheidelijk zijn ver bonden. en bracht dank voor den steun welken de zangers zoo lange jaren hebben genoten. Hierbij werd als blijk van waardeering na mens het zangkoor een fraai rookstel aange boden. Tenslotte verkreeg de jubilaris het woord, om hartelijk dank te betuigen voor de blijken van waardeering en sympathie. Inzonderheid werd dank gebracht aan den zeereerw. heer pastoor. Zich vervolgens tot de parochianen richtend, herinnerde de jubilaris aan de vele malen dat hij getuige is geweest bij trouw en rouw onder hen. Ook voor mij, zegt spr. komt eenmaal de dag, dat ik scheiden moet van mijn taak. Wil mij dan in het bij zonder gedenken in uw gebed. Van de gelegenheid tot feliciteeren werd druk gebruik gemaakt. Zij nog vermeld, dat tijdens deze huldiging de harmonie „Excelsior" op het podium ver scheen en den jubilaris een muzikale hulde bracht. Gaarne sluiten wij ons aan bij den wensch, dat de jubilaris nog lang zijn taak met lust en ijver mag blijven vervuilen. STAAT VAN BESOMMINGEN van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Derika 5 ƒ3100; Derika 7 ƒ3200; Trio ƒ2500; Vios ƒ1800; Knik ker ƒ2900; IJszee ƒ2200; Silvain ƒ3300; Elie Chenivière ƒ1900; Beuger: VI. 103 ƒ720; Loggers: K.W. 48 ƒ420; K.W. 5 380: K.W. 31 500; K.W. 121 ƒ350; K.W. 172 ƒ300. INBRAAK Door B., winkelier, wonende aan de G. Dou- straat alhier, is aan de politie kennis gegeven, dat tijdens zijn afwezigheid bij hem is ingebro ken. Alles was overhoop gehaald en een bedrag aan geld van ongeveer 200 wordt vermist. IJMUIDEN, 26 April 1932. Rijksvischafslag. Tarbot ƒ1.15—1.90 p. K.G.; Griet 19.50—55 p. 50 K.G.; Tong 1.05—1.55 p. K.G.; Groote Schol ƒ42, Middel Schol ƒ36, Zet Schol 22— 30, Kleine Schol ƒ550—24, Bot 12, Schar ƒ2 6, Tongschar ƒ2731 p. 50 K.G.; Rog ƒ17 23 p. 20 st.; Vleet ƒ1.902.30 p- st.; Pieterman en Poon ƒ48.50, KI. midd. Schelvisch ƒ15— 18.50, Kleine Schelvisch 617 p. 50 K.G.; Kabeljauw 1847 p. 125 K.G.; Gullen f 517 p. 50 K.G.; Leng 1.04—2.50 p. st.; Heilbot ƒ1.25—1.35 p. K.G.; Wijting 1.70—4.80 p. 50 K.G.; Koolvisch ƒ0.10—0.25 p. st.; Makreel ƒ9.50—12.50 p. 50 K.G. HAARLEM Te Wijk aan Zee wordt op het oogenblik de laatste hand gelegd voor de voltooiing van het mooie Sanatorium „Heliomare", de inrichting voor behandeling van chirurgische tuberculose (geen sanatorium voor longlijders, zooals giste ren abusievelijk in onze courant werd vermeld). Het zal misschien nog enkele weken duren, voor dat men met alles, gereed zal zijn, doch met vrij groote zekerheid kan wel vastgesteld worden dat in Mei de plechtige inwijding zal plaats hebben. De inwijding wordt verricht door Zijne Hoogw. Excellentie den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, terwijl verschillende autoriteiten, o.a. Minister Verschuur, tot bij- dan ook spoedig met 28 worden uitgebreid. Intusschen is een gedeelte van de grootsche inrichting reeds eenigen tijd in gebruik. Op 29 Augustus van het vorige jaar ontving dr. Van Haeff, die met de leiding is belast, zijn eerste patiënten. Sedert zijn er voortdurend bijge komen, zoodat er thans reeds 47 patiënten ver pleegd worden. Bovendien hebben enkele ver pleegden de inrichting al weer genezen verlaten. Voortdurend komen er nog patiënten bij uit alle oorden des lands. Het aantal bedden zal dan ook spoedig met 200 worden uitgebreid. Heeft het aantal patiënten de 60 bereikt dan krijgt de geneesheer-directeur, wiens arbeids kracht op het oogenblik reeds duchtig op de proef gesteld wordt, de hulp van een assistent. Behalve de uitstekend ingerichte operatie zalen heeft de inrichting ook reeds de beschik king over een inrichting voor het maken van Röntgen-opnamen, die uitmunt door practischen opzet. Ook de kapel, die in het centrum van het gebouw ligt, is zoo goed als gereed. De mooie architectuur van het gebouw doet zich ook hier gelden. Bij het binnentreden wordt men ge troffen door het eigenaardige, vooral rustige aspect, dat de belichting door de hooge mo derne glas-in-lood ramen geeft. Breede en lichte gangen en ruime trappen huizen verbinden de afdeelingen onderling, ter wijl men verder nog bewondering moet hebben voor de moderne kantoren en de groote, geheel automatische verwarmingsinstallatie Ook de omgeving van het gebouw ontvangt een passend aspect. De Relweg, de toegangs weg, is geheel verbreed en vernieuwd. Te wenschen ware het ook. dat de gemeente voor de omgeving van het ziekenhuis een par keerverbod uitvaardigt. De Relweg is ook een toegangsweg .naar zee, maar het zou toch zeer hinderlijk zijn, wanneer de omgeving veront rust werd door auto's en strandbezoekers, welke hier hun wagens parkeeren. Het is nu definitief dat het nieuwe St. Jan ziekenhuis te Zaandam Dinsdag 3 Mei zal ge opend worden. Er is de laatste dagen met verdubbelden ijver aan de afwerking van het gebouw gearbeid, met dit gevolg, dat het ziekenhuis zoowel als het Tehuis voor Ouden van Dagen straks bij de opening klaar is. Uitwendig maakt het gebouw een uitnemen- den indruk, en, naar ons verzekerd werd, is het inwendige daarmede geheel in overeenstem ming. De inwijding van het gebouw, waaraan ook een mooie ruime kapel verbonden is, geschiedt door den H. E. Deken van Purmerend. terwijl 's middags het St. Jan-Ziekenhuis officieel in tegenwoordigheid van genoodigden door den Zeereerw. Pastoor Zwart, voorzitter van de St. Jan-stichting, zal worden geopend. Maandagmiddag is in Huize „Duinrust" te Overveen overleden de zeereerw. heer J. F. Graaf, oud-pastoor der St. Vincentius-parochie te Amsterdam. Pastoor J. F. Graat werd 8 September 1852 te 'tKalf bij Zaandam geboren. Na in 1878 te zijn priester gewijd was hij achtereenvol gens kapelaan te Poeldijk, Buitenveldert, Gou da, waarna zijn pastoorbenoeming volgde te Houtrijkpolder, waar hij een kerk bouwde. In 1899 kreeg hij opdracht tot het bouwen van een nieuwe kerk in de parochie van den H Vincentius a Paulo te Amsterdam, van welke parochie hij tot aan zijn heengaan op 24 Juli 1931 de herder bleef. BURGEMEESTER KIKKERT. Benoemd tot burgemeester van Beemster. Naar wij vernemen, is de heer P. Kikkert, burgemeester van Koedijk, met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot burgemeester van Beem ster als opvolger van wijlen burgemeester De Geus, met gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester van Koedijk. De heer Kikkert, voorheen directeur van de Districts.Arbeidsbeurs te Alkmaar, werd 1 April 1926 benoemd tot burgemeester van Koedijk. In de voorlaatste raadsvergadering sprak de heer Mulder namens den raad er nog zijn ver heugenis over uit, dat burgemeester Kikkert wederom voor zes jaren herbenoemd was. Koedijk verliest in den heer Kikkert een actief burgervader, die in de voorbije zesjarige periode en vooral in de laatste voor de tuin bouwers zoo moeilijke jaren zijn volle werk kracht heeft gegeven in het belang van deze gemeente. Hij heeft daar veel tot stand ge bracht. Wij herinneren o.a. aan het nieuwe raadhuis, een sieraad voor het dorp, en aan het betegelde rijwiel, en voetpad door het Geestmerambacht naar St. Pancras, dat in een lang gevoelde behoefte voorziet. Van zijn kant heeft burgemeester Kikkert voorts alles in het werk gesteld om voor de noodlijdende tuinbouwers zijner gemeente deze moeilijke tijden eenigszins draaglijk te maken. Dat zijn groote activiteit niet onopgemerkt bleef in Den Haag, bleek nog onlangs uit zijn benoeming in de rijksfunctie van inspecteur voor de werkverschaffing in Noord-Holland. Voorts had burgemeestr Kikkert nog zitting in de commissie voor de buitengemeenten van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. De gemeente Koedijk verliest in den heer Kikkert een toewijdingsvol burgemeester. Wij, die als pers steeds alle medewerking van hem mochten ondervinden, wenschen hem van harte veel geluk met deze mooie promotie. De Rijksgebouwendienst heeft gistermiddag te Den Haag aanbesteed: het uitvoeren van verfwerken aan en in eenige Rijksgebouwen te Leiden, Leidschendam, Lisse, Noordwijk-Bin- nen, Noordwijkerhout, Noordwijk en Waddinx- veen. Laagste inschrijvers: J. J. van Treffelen Co. te Rotterdam voor 7400. Burgerlijke Stand van 22—25 April. Ge boren: Helena Maria Josepha, d. v. P. J. Laan en J. M. v. d. Berg; Pieter, z. v. A. Bouwhuis en H. M. Biemans; Cornelia Anna, d. v. J. Vaalburg en E. M. van Keulen; Arie, z. v. H. Groenenberg en M. Verkuijl; Wilhelmina Ja cobs, d. v. J. J. v. d. Veldt en M. J. Dam; Bastiaantje Geertruida, d. v. L. D. Schellinger hout en B. Magchielse; Adriana Johanna, d. v. Z. J. Hofstede en J. Visbeen; Wiliemijntje, d. v. G. Kroon en G. Roubos. Overleden: Klaasje Koopman, 50 j., ongeh.; Pieter. van Arenthals, 79 j., weduwnaar v. J. Verstraaten; Jan Hendrik Blankert, 75 j„ ge scheiden echtgen. v. H. van de Vegte. De nieuwe Kruisweg Met den aanleg van het nieuwe gedeelte Kruisweg tusschen den Spieringweg en den Cruquiusdijk alhier is men thans zoover gereed gekomen, dat er over het geasphalteerde wegdek reeds auto's en wielrij ders kunnen passeeren. Daar het aangrenzend gedeelte van den ouden Kruisweg in slechte conditie verkeert, is het voor het openbare rij- verkeer een ware uitkomst dat de primaire weg nu zoover voltooid is. Mede door het planten van een dubbele rij jonge boomen is de geheele Kruisweg nu een prachtige verkeersweg gewor den, waarop Haarlemmermeer trotsch kan zijn. Ook in Hoofddorp vanaf de Hoofdvaart tot de Kagertocht is men thans begonnen in den berm tusschen den grooten en kleinen weg 'n struik beplanting aan te brengen. Dit zal ongetwijfeld een mooi entrée voor het dorp geven. Ongeval De heer H., wonende aan den Slo- terweg alhier kreeg Maandag een trap van een paard tegen een zijner beenen. Het been werd ernstig gekneusd. Per auto werd H. naar een ziekenhuis gebracht. Naar Concours De Muziekvereeniging „Op waarts" alhier zal op den tweeden Pinksterdag deelnemen aan het groot nationaal concours voor harmonie- en fanfaregezelschappen te Soestdijk. TENTOONSTELLING M. E. N. T. O. Door een in het leven geroepen Comité voor het bouwen van een Volkshuis te Heemstede is het initiatief genomen tot het houden van een middenstand en nijverheid tentoonstelling. Het batig saldo zal voor een belangrijk deel ten goede komen aan het bouwfonds voor het te stichten Volkshuis. Beschermheer van het Comité is de heer Mr. Dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke. In het Eere-Comité namen zitting: Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester v. Heemstede, F. G. E. Bolomeü, Dr. M. Colenbrander, Dr. E. A. M. Droog, Ir. W. J. A. Duijnstee, C. R. van Empelen, Mr. J. A. de La-Hayze, Mevr. H. van Heel-De Vogel, J. B. Jonkman, C. L. Kwak, N. J. van der Linden, F. Oosterhoorn, Mevr. E. Quarles v. UffordDolleman, G. Rasch, L. Sloof, J. F. Schmöle, H. J. Voors, N. Vos. Het Uitvoerend Comité bestaat uit: Mevr. E. van DamCohen, Mej. A. Dolleman, Mevr. C. C. Goossensv. d. Goes, H. P. A. van Gurp, J. Fuchs, L. van den Hoonaard, M. A. van Len- nep, Mevr. H. A. Roelvink—Rijnveld, Ir. R. M. Spijksma, Mr. B. W. Stomps, G. W. Vaags, H. Vermeer, J. Vrijer, Mevr. R. C. A. de Voogt— De Vogel. Vereeniging voor Heemstede en Bennebroek De Vereeniging voor verfraaiing van Heem stede en Bennebroek en tot bevordering en vestigen van Vreemdelingen hield Maandag avond haar jaarvergadering in Hotel „Ree". Jhr. Mr. P. N. Quarles v. Ufford opende met een welkomstwoord de vergadering, waarna verschillende verslagen volgden. In het jaarverslag memoreerde de secretaris, Ir. W. J. A. Duynstee, het 25-jarig bestaan fcn de stichting der kiosk aan het Spoorwegstation HeemstedeAerdenhout, mogelijk gemaakt door de extra-subsidie der gemeente. Hoewel, na de opening op 5 November 1931 toch al vele mondelinge inlichtingen zijn ver strekt, is de secretaris van meening, dat de exploitatie nog te kort is om een oordeel over de resultaten uit te spreken. Het financieel verslag geeft aan inkomsten 614.82 en aan uitgaven 591.00 dat der kiosk aan inkomsten 20Ó0 (de subsidie der gemeente) en aan uitgaven 1623.68 (onder welke uitgave is begrepen de plaatsing en andere werkzaamheden. Het batig saldo is het bedrag van de eerste 10 maanden van 1932. Begroot werd over 1932 een inkomste en uit gave van 1117.84. Uitvoerig werd de propaganda, zoowel voor het trekken van vreemdelingen als leden be sproken. In het vervolg zal op de ledenkaarten gedrukt worden, dat ook de duinen des Amsterdamsche Waterleiding bezocht kunnen worden, en de manier waarop kaarten daarvoor te verkrijgen zijn. Een nieuwe gids zal voorbereid worden, en zoo mogelenk een nieuwe platte grond van Heemstede en Bennebroek. De vraag werd geopperd of de Vereeniging stappen kon doen voor de uitbreiding van wan delwegen, zoo o.a. een weg vanaf het Bronstee- park, langs het Spaarne en het Heemsteedsche Kanaal naar het Wilhelminaplein. Dit plan bleek echter zeer groote bezwaren te bevatten. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Dr. E. A. M. Droog, Jhr. P. N. Quarles van Ufford. J. Moolenaar Sr., D. J. v. d. Stam en N. Wildschut. Als afgevaardigde naar het Congres der Al- gemeene Ned. Vereeniging werd benoemd Dr. E. A. M. Droog, en als plaatsvervanger de heer N. Vos. Bij de rondvraag werd gewezen op het gemis van een rijwielpad langs de nieuwe Heemsteed sche Dreef. Het bestuur zegde toe, B. en W. te verzoeken alsnog iets in den vorm van een afscheiding te maken. Bond voor Groote Gezinnen. Vrijdagavond had alhier de oprichtingsvergadering plaats van den Bond van Groote Gezinnen. Het voorloopige comité, dat zich hiervoor had ge vormd, bestond uit een delegatie van midden stand en vakorganisatie. Dat deze bond de sympathie wegdraagt, bewees wel dat deze vergadering o.m. werd bezocht door den zeer eerw. heer Pastoor, burgemeester baron Van Wijnbergen en dr. F. G. M. Haaren. Deze vergadering werd geopend door den heer L. B. Jonkman, namens de commissie van voorbereiding. Een woord van welkom bracht spr. aan den weledelen heer J. H. Kray, secretaris van den Ned. Bond voor Groote Gezinnen te Breda, waarna deze het woord werd verleend. Spr. bracht dank aan den zeereerw. heer Pastoor, voor de volle mede werking welke verleend is om een commissie van voorbereiding in het leven te roepen. Spr. wil uiteenzetten het doel en werking van de zen bond. In breeden zin werd besproken de geboorte-achteruitgang. Het Neo-Malthusia- nisme vreet aan ons katholiek geloof. Der gelijke raadgevingen van Godsonteerenden aard hebben verschillende landen aan den rand van den afgrond gebracht. Niet bij één volk wordt zoo'n massa onvruchtbaarheid waarge nomen als bij het Waalsche. Wat is hiervan het gevolg, de christelijke huwelijksmoraal wordt ernstig bedreigd en het aantal echtscheidingen neemt geweldig toe. De solide religieuze geest verdwijnt. Meer dan tijd is het om hier met kracht ons te verzetten. Wij moeten strijden tegen de in het openbaar of in het duister wer kende machten, die ons christelijk gezin wil len ondermijnen. Dq eenheid van het huwelijk, de innige sa menleving, is de hechtste band voor een goede en gezonde maatschappij. De getallen, die den geboorte-achteruitgang aangeven, kunnen wel boekdeelen vormen. In breeden kring is de hei ligheid van het huwelijk van de baan geraakt en willen zij huwelijksrechten. Moordenaars zijn het, die den geheimen dood invoeren in deze 20e eeuw van zedelijken achteruitgang. Het zijn juist de kinderen, die de huwelijkscrisis oplos sen van ons echt en christelijk gezinsleven. Het doel daartoe geeft onze mooie bond. Eer bied voor onze christelijke samenleving, voor onze hooge ideale levensopvatting. Verschillende vooraanstaande personen, zooals wijlen Mgr. Dr. Nolens en baron van Wijnbergen hebben de tegemoetkoming der groote gezinnen bespro ken, doch in de gehouden troonrede was dit punt zoek. Overal zijn millioenen voor uitge trokken, doch een post voor groote gezinnen ontbreekt. Wij hebben sterk te ijveren den geest wederom op te wekken van een echt christelijk huwelijk. Een geschenk van God is de toevertrouwing der zonen en dochters, ons in het huwelijk geschonken. Wil de maat schappij vooruitgaan, dan moet de bevolking toenemen. Laten wij hiervoor strijden als le den voor de volksgemeenschap, dan zal ons leven voor de verre toekomst vruchten dragen. Vervolgens besprak spr. de werkwijze van den bond. De voornaamste punten hiervan zijn: algemeene actie tot verbetering der sociaal- economische toestanden der groote gezinnen; steun aan kinderrijke gezinnen. Bestrijding van gezinsvijandige propaganda. Verspreiding van opbouwende lectuur en vacan- tie-bezigheid voor kinderen. De contributie be draagt per jaar 0.75 per lid, waarvoor om de veertien dagen een rijk geïllustreerd blad „Het Gezin" wordt verspreid. Thans zijn er in ons land 127 afdeelingen met een totaal van 18.000 leden. Het is geen standsbond, doch een bond voor alle standen. De Bond voor Groote Ge zinnen moet den geheelen stand omsluiten. De constructie van de maatschappij in christelijken zin is het hoofddoel van onzen bond. Een dankbaar applaus had spr. in ontvangst te nemen voor zijn zeer duidelijke uiteenzet ting. De ZeerEerw. Heer Pastoor sprak een woord van dank aan den heer Kray, waaraan een kort woord van opwekking' werd toegevoegd. Hierna werd overgegaan tot het stichten van een vereeniging. Staande de vergadering ga ven zich 53 personen op, zoodat deze vergade ring ten alle opzichte schitterend geslaagd mag heeten. Vermeldenswaard dient te worden, dat zich als donateur opgaven de zeereerw. heer Pastoors Thomann en Sentenie, en de weled. heer baron van Wijnbergen, burgemeester. Gekomen aan het einde dezer vergadering, dankte voorzitter allen, welke hebben medege werkt tot het slagen dezer vergadering. R. K. Propaganda. De Patronaats-propa- gandaclub „St. Aloysius" heeft de verspreiding van het wekelijksche Missaal „Bron van Chris telijken Geest" in deze gemeente ter hand genomen. Dit missaal, dat vóór alle Zon- en feest dagen verschijnt, brengt den liturgischen tekst der H. Mis precies in de volgorde, zooals de priester dezen aan het altaar bidt, waardoor het soms vrij lastige zoeken geheel voorkomen wordt. De propagandisten trachten vaste abonné's te werven en zij hebben reeds in één week tijds een mooi aantal abonné's gekregen. Bij deze abonné's worden de boekjes iederen Zaterdag thuis bezorgd. Verder staan de propagandisten met toe stemming van den hoogeerw. heer deken voortaan iederen Zondag vóór elke H. Mis aan de ingangen van de kerk om deze Misboekjes te koop aan te bieden. Florapark Noordwijk. Bij de bekroningen voor de hyacinten is nog een kleine gouden medaille toegekend aan de firma D. Lindhout en Zonen. Burgerlijke Stand. Geboren: 18 April: z. van A. J. Weijers en G. Heemskerk. 17 April: z. van P. J. v. d. Berg en C. E. A. van der Hoeven. 21 April; z. v. A. Mieras en J. C. de Kam. Ondertrouwd; 15 April: W. Hoek, 26 j. en A. Hazenoot, 23 j. 21 April: W. J. Vlasveld, 24 j. en A. J. van Eeden, 25 j. Overleden: 17 April: C. Haasnoot, oud 2 j., z. van L. Haasnoot en C. Scholman. VOETBALDAG Evenals vorige jaren is ook dit jaar, en wel Zondag j.l., door de vereeniging Teijlingen, in den bloeitijd der bollen, een extra voetbaldag georganiseerd. Tot de gasten van Teijlingen behoorden dit maal het voetbalelftal Zwaluwen uit Vught (N.-Br.). Deze vereeniging heeft in het afge- loopen seizoen het kampioenschap van haar af- deeüng van den Bosschen Bond le klas behaald. 's Morgens werd met de gasten een autotocht gemaakt, waar de omtrek van Leiden, Noord- wijk enz., werd afgereden. Voor dat des middags de groote kamp zou gaan beginnen, werd door een aantal athleten van Teijlingen een demonstratie gegeven in hardloopen, hoog- en verspringen. Precies half drie floot scheidsrechter Haver- korn de elftallen binnen de lijnen. Eerst aan beide zijden een kleine huldiging en toen bracht Teijlingen het leer in beweging, welke door Zwaluwen werd overgenomen en dicht bij het Teijlingen-doel werd gebracht, waar de keeper nog juist kon wegwerken. Als er aan beide zijden terrein is verkend, zien we een tijdlang een vrij slap spelletje. De- voorhoede van T. neemt het al heel gemakkelijk op. Geen enkele flinke aanval wordt onderno men, en zoowel van links als van rechts komen weinig voorzetten. Ook het spel der Zwaluwen blinkt niet uit, en er is dan ook van eenig over wicht geen sprake. Toch zitten de gasten beter op den bal en komen het de T.-achterhoede nogal eens lastig maken. Hier onderscheidtWarmenhoven en ook zijn partner Schreuder zich en zij weten steeds het terrein te zuiveren. Het was dan ook meer een misverstand in de achterhoede toen keeper Homan moest visschen, 01. Na dit doelpunt werden de rollen omgedraaid en uit een voorzet van rechts belandde de bal door effect buiten bereik van den keeper in het Zwaluwendoel, 1—1. Bij dezen gelijken stand werd het spel er echter niet beter op en tot rust had het spel dan ook niet veel te be- teekenen. Onder de rust werden we weer vergast op eenige nummers athletiek, waarbij K. van Lierop zich in het hoogspringen onderscheidde. Ook na de thee bleef het spel erg laks. Uit een corner wist v_ d. Ploeg voor T. de leiding te nemen, welke hij met een mooien kopbal be reikte, 21. Zwaluwen zette de tanden nog eens op elkaar en wist waarlijk door mooi samenspel gelijk te maken, 22. Tot een overwinning konden zij het echter ook niet brengen, maar het gelijke spel bracht toch voor hen den lauwertak. Na nog een poosje in de plaats te hebben vertoefd, togen de Zwaluwen weer naar het Zuiden, en lieten den indruk achter, dat zij een genoeg lijken dag achter den rug hadden. Verregaande baldadigheid Door kwajon- jongens -is in het in aanbouw zijnde huis van den heer Z. het pas gemaakte plafond ernstig beschadigd, terwijl ook eenige verfpotten zijn omgegooid. Gevaarlijk spel Zondagavond kwam een bus van den heer Kors de Nieuwe brug afrij- Zaterdagavond bij het sluiten door de politie verliet een zevental arbeiders van de Zuiderzee werken een café in de Nieuwstraat te Medem- blik. Zij begaven zich naar de woonark M.U.Z. 18. liggende nabij het gemaal „Dr. Lely" in den Wierlngermeerpolder, aanboord, waarvan zij gehuisvest. Hun gang was niet vast. Boven op den dijk gekomen, misten zij den 31-jarigen gehuwden arbeider H. Brensteyn uit Emmen. In de verwachting, dat hij wel zou nakomen gmg men door. De vermiste kwam dien nacht echter niet en ook Zondag niet. Daarop volgde aangifte bij de politie. De jas van den man werd aan den dijk gevonden en zijn pet werd Maandag door den sluiswachter uit de groots sluis opgehaald. Later is ook het lijk van de vermiste gedregd. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. den. Daar dit altijd met een kalm vaartje ge schiedt wist een jongen van buiten af de ach terdeur open te trekken, met het noodlottig gevolg, dat een kind van den heer R. v. Dam van den Spaamwouderweg er bijna uit viel en met het dichthalen der deur met zijn handje daar tusschen bekneld geraakte. Hierdoor liep het knaapje ernstige verwondingen op. Of schoon v. D. nog getracht heeft, den dader te achterhalen, mocht het hen niet gelukken. Aangifte is gedaan bij de Rijkspolitie. Kunst na Arbeid Aangemoedigd door het mooie succes, dat deze vereeniging heeft gehad met haar eerste twee uitvoeringen, heeft zij gemeend, nog eenmaal zoo'n avond aan haar donateurs te moeten aanbieden en deze is nu bepaald op Woensdag 4 Mei. Opgevoerd zal ■worden „Pantoffblpijp", blijspel in drie be drijven. „DE TIEN" Worden in brand gestoken Naar wij verenmen, zal vandaag de reeks krotwoningen, berucht onder den naam van „De Tien", worden opgeruimd. In verband met de aanwezigheid van veel ongedierte, heeft men besloten de krotten in brand te steken. Vanavond om zeven uur zal tot de execu tie worden overgegaan. Daar er gedurende de laatste 25 jaar in Wijk aan Zee geen brand van beteekenis heeft gewoed, zal het geval wel de noodige be langstelling trekken. Crisis-Comité De Dames-Commissie schrijft ons: Met groote voldoening vermelden we hier het resultaat van de collecte met mu ziek van de Beverwijksche Harmonie Kapel voor onze crisiskas. Vijf en tachtig gulden twintig en een halve cent en een Indisch dubbeltje mochten we tel len. We zijn er heel blij mede en we danken dan ook bestuur en leden der Harmonie recht hartelijk voor de opoffering van hun middag en de animo, waarmede geblazen en geslagen werd, en natuurlijk ook de tien dappere col- lectrices, die van drie uur tot half zeven met denzelfden ijver aan het collecteeren bleven, en geen deur of voorbijganger oversloegen. Toen we op weg gingen en burgemeester Rothe ons goed succes gewenscht had, waren we bang, dat de gestadige regen het resultaat zou bederven, maar, dank zij den moed, die ons ingeblazen werd, werd het een heel goede mid dag. Personalia Door de Commissie, tot het exa- mineeren van landmachinisten is het diploma stoombedrijf uitgereikt aan den heer H. J. W. Gordijn, alhier. Burgerl. Stand. Geboren: Petrus Chris- tianus Maria, z. van A. B. J. de Winter en A. M. de Vreeze. Ondertrouwd: N. Beeptjes en Chr. J. Bos. Getrouwd: C. Niesten.en C. J. Langendijk; H. P. J. Hoorem&n en J. W. Klösges. Beverwijk Tot de meest belangrijke producten die thans worden aangevoerd aan de veiling, kon zeker wel het artikel spinazie worden gerekend. Ondanks het koude weer gaan de aanvoeren toch steeds in stijgende lijn. Aan de veiling Kennemerland alleen werden de afgeloopen week ruim 7000 kisten geveild, terwijl ook de andere veilingen hiernaast op flinke aanvoeren konden bogen. De handel was zeer willig met goede prijzen, die iedere veiling voortdurend tot het laatste toe stand hield. De prijzen varieerde naar kwaliteit ieder veilingsdag zoo ongeveer van 1.201.70, zoodat de inzet van dit seizoen niet ongunstig begonnen. De aanvoer van sla begint zich ook geleide lijk iets uit te breiden, althans door meerdere inbrengers werden de afgeloopen week partijtjes aangeboden. Ofschoon het product nog niet mooi is te noemen, werden toch naar kwaliteit behoorlijke prijzen gemaakt, uiteenloopend van et. per stuk. Rabarber gaf eveneens een ietwat ruimer aan voer te zien, doch dit geringe meerdere aanbod kon toch de prijzen niet beïnvloeden, zoodat het verschil van onze vorige opgaven onbeduidend Is. De noteeringen voor goede soort schom melden van 18—28 ct., mindere soorten in terugloopende prijzen tot 7 ct. per bos. Bloemkool komt nog in zeer beperkte mate en gaf naar kwaliteit noteeringen van 18—40 ct: per stuk. Raapstelen en radijs bleven in aanvoer en in prijzen vrijwel op hetzelfde peil. Het eerste product was in aanvoer iets ruimer, doch daar entegen was die van radijs iets minder. Voor raapstelen varieerden de noteeringen van 3—4 en voor radijs van 46 ct. per bos. Witlof werd nog ruimschoots aangeboden en voor dit product is iedere veiling nog veel belangstelling. De prijzen gingen de laatste veilingen nog steeds in stijgende lijn en kwamen voor sommige partijen nog tot noteeringen van 26 ct. per K.G. Als nieuw product werd deze week de eerste postelein aangeboden. Het aanbod betrof welis waar nog een klein kwantum, doch het begin is er weer. Voor een eerste product is in den regel nog al belangstelling, hetgeen ook hier weer bleek uit de besteden prijs, n.l. 40 ct. per K.G. Enkele partijen boerenkool behoorden de afge loopen week ook nog tot de aanvoeren met prijzen van 2040 ct. per kist. Roode kool, die geregeld op zeer laag prijspeil heeft gestaan, vertoonde de laatste veilingen bij een grootere vraag neiging tot een kleine verhooging der noteeringen. De prijzen liepen uitéén naar soort van 38 ct. per stuk. Prei schijnt langzamerhand geruimd te zijn, het aanbod werd iedere veiling minder. De prijzen bewogen zich deze week naar kwaliteit van 10—18 ct. per bos. AMSTERDAM, 25 April. Aardappelen: Zeeuwsche bonten 5.20—6.00; Zw. blauwen 5.40 —5.80. Groenten: Selderij 1218, peterselie 1016 prei 814 ct. per bos; Sla 47.50 per .00 st.; andijvie 20—28 ct. per kg., raapstelen 59 per 100, radijs 6—8.50 per 100, postelijn 4245 ct. per kg., breekpeen 6—10, Holl. lof 20—27, Spi nazie 16—18 ct. per kg., spercieboonen 1.60—1.80 per kg. sar- Barteljorisstraat 16 Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers 98.— Hoogste barometerstand: 766.0 te Isafjord. Laagste barometerstand: 746.2 te Kinn, Verwachting: Zwakke tot matigen, Westelü- j tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt of be- .okken, later opklarend, aanvankelijk waar- chijnlijk eenige regen, weinig verandering in emperatuur. Beide ploegen hebben diverse invallers en vooral D. H. L. is zwaar gehandicapt door het gemis van C. Alsemgeest. Na een spannende eerste helft weet Kemperman, die bij Gr. Wil lem nog steeds de gevaarlijkste voorwaarts is. eerst één minuut voor rust in te koppen, 01. Na de thee is D. H. L. over het algemeen sterker, doch het gemis van een schutter als Alsemgeest doet zich danig gelden. Na" goed solospel maakt v. d. Berg gelijk, 11. Ieder denkt dan nog, dat de thuisclub zal winnen, doch bij een aanval van Gr. Willem rolt de bal via een speler van D. H. L. langzaam in het doel, 1—2. D. H. L. miste voor de rust nog een penalty wegens hands. Bloemen: Rozen: Hadley 6—8, Columbia 4—6, Butterfly 4—6, Golden Ophelia 4—6, Rosalandia 57 ct. per stuk. Seringen: witte le s. 2024, 2e srt. 1216, blauwe le s. 14—17, 2e soort 6—10 ct. per tak. Tulpen: Bartigon 1.50—1.80, Prins van Oostenrijk 1—1.50, Ibis 1.00—1.50, Elisabeth 1.50—2.00, Carnavon 1.30—2.00, Thee roos 1.502.00 per 100. Diversen: Calla's 12—18, Lelietjes 2—2.50 per 100, Anjers 6—9 ct. per stuk, snijgroen ,35% ct. per rank, Iris 23 per 100. ENKHUIZEN, 25 April Bloemen: Ane mone 0.501, Narcissen 0.20—0.50, Copland 1—1.20, Clara Butt 0.70—1, Diana 0.90, Cra- moisie Brillant 1.50, Bartigon 1.30—1.40, The Sultan 0.70—1.10, William Pitt 1.10—1.30, Columbia I 4.50—5, Columbia II 2.50, Hadley 1 5—5.50, Hadley II 3.30. HEM, 25 April. Zuider-Kogge. Sla 35.40. Spinazie 0.17—0.19. Witlof 16.10—20. Aard beien 0.701.Ó2. HOORN, 25 April. Veemarkt. Aantal 1550. Kalfkoeien 150250. Varen of gelde koeien 120—250. Stieren 80—200. Pinken 60—120. Handel goed. HOORN, 25 April. Voorjaarsveemarkt Aan voer 1550 stuks. Kalfkoeien 150250, varen of geldekoeien 120—250, stieren 80—200, pinken 60120. PURMEREND, 25 April. „Afslagvereeniging Beemster Purmerend en Omstreken". Witlof 0.941.60 per 8 K.G., bloemkool 648, roode kool 2.405.60, savoye kool 1.409.60, per 100; spinazie 6094 ct. per mnd. van 6 K.G., postelein 33 ct. per mnd. van 1 K.G., sla 1.60 —6.40 per 100 krop, andijvei 3570 ct. per kist, radijs 3.406, peterselei 911, selderij 1419, raapstelen 2.804.90, rabarber 12 20, prei 6.1012.80, per 100 bos. zure appels 10—11 r r 100. WARMENHUIZEN, 26 April. Gele kool ƒ4.906.30; 2e soort 4.20; Veldgele 24.60; Roode kool 2.804.80; 2e soort 1.204.80; 2e soort 1.203.80, Witte kool 1.502.40; 2e soort 0.60—1.30. ROTTRDAM, 25 April. Vee. Aangevoerd 538 koeien, 384 vette kalveren, 1690 varkens, 127 schapen of lammeren. Prijzen per kg.; koeien le s. 33—35, 2e s. 26—27 3e s. 16—20, ossen le s. 31—33, 2e s. 25—27, 3e s. 16—20 ct.; vette kalveren le s. 5055, 2e s: 37%42 3e s. 2532% ct. schapen binnenl. 1723, scha pen 1016, zuiglammeren 1618, varkens 9%> lOct. lichte zouters 9% ct. Aardappelenmarkt. Brielsche eigenh. 3— 3.60, Zeeuwsche blauwe 3.004.20, BI. drielingen 1.802.20, Zeeuwsche eigenh. 2.303.00, Zeeuw sche bonte 3.004.20, Blauwe eigenh. 2.303.00. Industrie 2.302.80; Bravo's 4.004.40 per H.L.; Winter Malta's 910 ct.; Redstar 2.803.40 per kg. Met redelijken aanvoer, kalme handel. Friesche eigenh. 2.803.30, West. sehoolm. zarKl ronde 68 ct. per kg. Vlas. 4900 kg. Blauw schoon 3555 ct. per kg. 200 kg. wit Zeeuwsch 4050 ct. per kg. Dauwroot 30—40 ct. per kg. Slechte handel, weinig goede soorten aangevoerd, alleen voor goede partijen koopers Overzicht Veemarkt: De aanvoer van run deren was minder, de handel was stroef. De prijzen van eerste en tweede kwaliteiten gingen iets lager, hoewel de topprijs nog gehandhaafd bleef. Een beste koe ging een cent boven no teering. Ossen met geringen aanvoer met gelijke prijzen als vorige Dinsdag. Stieren geen notee ring. De aanvoer van vette kalveren zeer ruim. de handel erg traag, de prijzen konden met moeite gehandhaafd blijven. Een prima kalf ging 2% cent boven noteering. Schapen en lam meren zeer kort aangevoerd. De handel .ets williger, terwijl de prijzen hetzelfde bleven. Er waren twee hokken zuiglammeren. Er werd naar verhouding een flink prijsje voor gemaakt. De aanvoer van varkens groot; de handel zou slecht geweest zijn, maar daar hedenavond de Belgische grens voor den invoer van varkens gesloten wordt, was er nogal vraag en ging de handel vlotter, hoewel de prijzen weer terug liepen. Zouters gering aangevend, weinig han del met lager noteering. PURMEREND, 26 April. Aanvoer 2093 Kg. Kleine Boerenkaas. 7 stapels, handel vlug; 2169 Kg. Boter, melkboter 0.901.10; Weiboter 0.801 per Kg.; 1180 Runderen waaronder 275 vette 0.66—0.72 per Kg., en 860 melk. en gelde 110270 per stuk, stug; 45 Stieren —0.58 per Kg., matig; 14 Paarden 70—139 per stuk, stug; 50 Vette Kalveren 0.80—1 per Kg., matig; 765 Nuchtere Kalveren 4 16 per stuk; Slacht 8—14 per stuk, stug. 567 vette varken, 46 magere varkens 7—12 per stuk. Handel stug. Zouters 0.16 per kilo Slacht 0.16—0.22 per kilo. Handel vlug. 331 biggen 2—5 per stuk, Handel stug. 569 schapen 1421. Handel stug, 38 bokken 4—9. Handel matig. Eenden 0.400.75 per stuk. Duiven 0.40 per paar. Piepkuikens 0.85—0.95. Kip eieren 2.252.75 per 100 stuks. Eendeieren 2.— per 100 stuks. 500 kievitseieren 8 cer.t per stuk Oude kippen en hanen 0.540.55 per kilo. Konijnen 0.40—2.— per stuk. MAANDAF, 25 April. Vorige koersen Londen 9.241 9.18 Berlijn 58.67|* 58.53 Parijs 9.73 9.73 Brussel 34.65 34.60 Zwitserland 47.75 47.95 Weenen 35.25 35.25 Kopenhagen 50.75 50.25 Stockholm 45.00 44.75 Oslo 45.75 45.25 New-York (cable) 2 47 2.47 Rome 12.70 Praag 7.32 Madrid 19.25& 19.30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2