DE KWALITEITSZETELS Maria-Congregaties te Delft De Pachtwet DINSDAG 26 APRIL GRAALHUIS TE DELFT Opening door Z.H. Exc. Mgr. Aengenent Besprekingen over het aantal Bezoek van Mgr. Aengenent Toespraak van Mgr. Aengenent Het Pinksterspel UIT DEN HAAGSCHEN RAAD De vacature bij de onderwijs inspectie TABAKSBELASTING IN NED.-INDIë Tegemoetkomig voor de minder bedeelden Fransche onderscheiding AUTOMOBILISTEN OPGEPAST! Gevaren aan de Duitsche grens NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT De foto-wedstrijd Academische examens Examencommissie Nijverheidsonderwijs Het aantal kwaliteits zetels De verwerping der Pachtwet Diploma Bouwkunde en W erktuigbouwkunde Examen vroedvrouw Examencommissie Zeevaartscholen Examen Krankzinnigenverpleging Examen Lichamelijke Oefening Machinisten-examen Examen apothekers-assistent Examen Linnennaaien Examen onderwijzer (es), enz. Plechtige viering van het diamanten jubileum Feestelijke bijeenkomst Rede Mgr. Aengenen^ Zondag was het feest voor de Delftsehe Graal. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, zou persoonlijk het Graalhuis komen in wijden. Ongeveer 2 uur njn. waren alle Graal- meisjes voor het clubhuis aan het Noordeinde opgesteld met haar vaandels ter opwachting van Z. H. Excellentie. Een spontaan en enthousiast Excelsior, Alleluja. Vooruit, klonk dan ook op uit de vele meisjesmonden, toen Mgr., vergezeld van den Hoogeerw. Deken van Delft en Pastoor Hase, arriveerde. Allereerst maakte Z. H. Excellentie een rondgang door het huis, .r nder de in zegening plaats had. Hlema richtte hij het woord tot alle gencodigden, die in de ruime achterzaal bijeen waren. Onder de genoodig- den merkten we, behalve den Hoogeerw. De ken Van der Cammen, o.a. op de Zeereerw. heeren pastoors en geestelijken der parochies en verschillende vooraanstaande katholieken Uit Delft. „Vandaag ls het voor Delft een groote feest dag. zoo ving Mgr. zijn toespraak aan. Zoo Juist kom ik van de Jongelingen-Congregatie, die haar 75-jarig bestaan viert, en ik heb haar gezegd, dat ik bijzonder medeleef met dit feest. Maar even graag kom ik hier in hei Graalhuis. Het is voor mij altijd een groot feest weer een nieuw Graalhuis in te wijden. Maar vandaag is het mij een dubbel feest, daar het hier betreft een Graalhuis in Delft, Ik gevoel mij met zeer nauwe banden aan Delft verbonden. Delft toch is de laats, aldus Mgr., waar ik mijn opleiding heb genoten van de Kath. Geestelijkheid. Als ik in Delft k-tn, zie ik altijd mij welbekende gezichten om mij heen, zooals ook nu weer. Ook is het mij een groot genosgen. dat dit Graalhuis Juist geopend ls, in deze weken, nu gij Graalleden en Graalleidsters, leeft in den voortijd van het Pinksterspel, dat in Amster dam in het Stadion zal worden opgevoerd. Ik ben blij u te kunnen mededeelen hoe buiten gewoon ik sympathiseer en meeleef met dit groote spel, vooral omdat de grondgedachte de liefde; èn de liefde tot God èn de liefde tot de medemenschen, In dit grootsche spel zoo mooi tot uiting komen. Maar dit spel kan alleen dan succes hebben, en iets be tee kenen, wanneer gij in den voortijd vcor Pinksteren de grondgedachte in praktijk zult brengen; door de liefde dan ook daadwerkelijk te be oefenen in uw naaste omgeving en door liefde, vol te zijn jegens iedereen. Het heeft mij dan ook zeer verheugd te vernemen, dat hierin door de leidsters van de Graal vooral wordt voor gegaan. Ik vind het zoo bijzonder prijzens waardig van de leidsters, dat zij zoo vol enthousiasme juist dat liefde-Idee in zich op genomen beben. Want dat is het groot grond beginsel, dat wij zelf eerst moeten bo'.even, wanneer wij dat Pinksterspel Inderdaad wil len beleven. Dit Is de tweede reden, waarom Ik u ver klaar,, dat lk zoo bli) ben juist nu weer een nieuw Graalhuis te hebben ingewijd. Ik spreek hierbij den wensch uit, dat er een onbereken bare kracht uit moge gaan van het a. s. Pinksterspel. Er ls nog een derde reden tot vreugde bij de inwijding van dit huls, dat wij nJ. leven in het jubeljaar van de H. Liduina van Schiedam, een Heilige, die voor U allen, Graalleden en leidsters een voorbeeld is. van geduld in het lijden en van groote liefde. Dit is immers de dubbele boodschap, die Gij naar buiten wilt verkondigen. Gij Graal leden hebt In Uw Paaschboodschap van het vorig jaar aan de wereld verkondigd, dat het kruis groot en gelukkig maken kan, en dit jaar in uw Pinksterspel hebt GIJ de liefde als grondgedachte genomen. Laten alle Graal leden en leidsters zich er dan cok op toe gaan leggen het voorbeeld te volgen van de H. Liduina, die ons voorgegaan is in het dragen van haar kruis en in dé liefde tot God en de menschen." Ten slotte zichtte Z. H. E. een hartelijk woord van dank aan den Deken en de Pas toors voor de groote hulpvaardigheid en mede werking, welke Z. H. E. van hen mocht ont vangen bij het oprichten, van dit zoo mooie Graalhuis. Met den wensch, dat de Graal tos groeten bloei moge komen en e:n zegen moge zijn voor Katholiek Delft, eindigde Z. H. E. Zijn toespraak. Hierna nam de hoofdleidster van het Graal huis, mej. L. Penn, het woord. Spreekster dankte allereerst Z. H. Excellentie en richtte daarna nog een bijzonder woord van dank tot den Hogeerw. Deken van Delft en den Zeereerw. Pastoors, door wier hulp en mede werking de Graal zich hier kon vestigen. Spr. wilde nog in het bijzonder dankbaar ge denken de gulle wijze, waarop zij haar heb ben bij gestaan om dit huis tot een echt Graalhuis te maken. Ik kan nu alleen danken met woorden, aldus spr., maar in de toekomst hopen wij u te toonen, hoezeer wij uw sympa thieke medewerking op prijs stellen. Spr. dankte daarop verder alle aanwezigen vcor hun belangstelling en tegenwoordigheid bij deze Inwijding. Tenslotte nam de Hoogeerw. Deken het woord. Het heeft, aldus spreker, door allerlei omstandigheden langer geduurd dan men oor spronkelijk gedacht had eer de Graal zich in Delft definitief kon vestigen. Maar nu de Graal er ls, zal zij onder de eminente leiding van mej. Penn zeer zeker tot grooten bloei komen. Spr. spoorde daarop de Katholieke ouders van Delft aan, allen mede te werken, door hun dochters lid te doen worden van de Graal en zoodoende mede te werken, dat er ia Delft een echte frische, bloeiende Graalbe weging komt. Hierna werd de thee rondgediend en een rondgang door het huis gemaakt, waarna Z. H. Excellentie het Graalhuis verliet. Bij het begin van de vergadering van Maan dag jX van den Haagschen Gemeenteraad heeft wethouder Marchant met verschillende leden den degen moeten kruisen over de al of niet noodzakelijkheid van het voorzien in een vacature bij de gemeentelijke inspectie op het onderwijs. De Raad althans blijkbaar een groot deel daarvan achtte het uit een oog punt van bezuiniging veel beter, deze vacature niet aan te vullen, omdat zich hier nu eerst een ongezochte gelegenheid tot besparing voordeed. Mr. Marchant verdedigde het voor stel met nogal zonderlinge argumenten. Waar om had men hierover niet bij de fcegrooting gesproken? vroeg hij. Alsof toen de vacature reeds bestond en men toen niet, om eene be zuiniging op dit punt te bereiken, ontslag van een Inspecteur had moeten voorstellen! Ver der Interpreteerde de wethouder In tweede In stantie het voorstel Juist als gaande in de richting van goede bezuiniging. Voldoende krachten bij de inspectie zouden bezuinigin gen met het domme potlood, die nadeelig zijn voor het onderwijs, kunnen voorkomen! Tenslotte vereenigde de Raad zich met een voorstel-Spiesz, om het punt tot een volgende vergadering aan te houden, zoodat B. en W. de noodzakelijkheid van vervulling oer vaca ture nog nader kunnen motiveeren. Bescheiden critiek op de Winkelsluitingswet Met 35 tegen 4 stemmen aanvaardde de Raad het scherpzinnig gevonden voorstel van B. en W., om ter ondervanging van het be zwaar, dat de nieuwe verordening op de Win kelsluiting nog niet is goedgekeurd en de Win kelsluitingswet op 1 Mei a.s. dus onbeperkt in werking zou treden, te besluiten, ?ebruik te maken van de in art. 9 der wet geboden gele genheid, om haar ten aanzien van het slui tingsuur gedurende 21 dagen per jaar buiten werking te stellen. De Burgemeester kenschet ste het voorstel mede als een bescheiden cri tiek op den tekst der wet, die een dergelijke niet bedoelde zij het thans voor Den Haag uitkomst brengende interpretatie toelaat. Van sociaal-democratischen kant rees eenig bezwaar, overdreven bezwaar, waar het perso neel toch in ieder geval door het Winkelwerk tijdenbesluit beschermd wordt. Een liberale motie-Varenkamp om den Mi nister te verzoeken, de inwerkingtreding der wet in verband met het feit, dat de afwijkende gemeentelijke verordeningen nog niet goedge keurd zijn, nog eenigen tijd uit te stellen, werd met 24 tegen 15 stemmen verworpen. Het voor stel van B. en W. leek den Raad blijkbaar te practisch, om daarnaast nog eens een ijde! gebaar te stellen. Uitstel asfalteering De H. T. M. heeft aangedrongen op beper king van het asfalteeringsprogram. Dientenge volge is bij den Raad een voorstel ingediend, om verschillende voorgenomen werkzaamheden op dit gebied uit te stellen. Het beteekent voor De H. T. M. een bezuiniging van 122.000. voor de gemeente eene van 55.000. De heer Guit had bezwaar tegen het ver band, hier tenslotte gelegd tusschen de H. T. M., haar bedrijfsresultaten en haar volgens dezen, spreker verkeerde bedrijfspolitieg, en de asial tas ring. En de communist de Visser zag in den maatregel een niet te aanvaarden ver lies van werkgelegenheid. Wethouder Drees en wethouder Quant hadden het intusschen niet moeilijk. De Raad aanvaardde deze bezuini- ning met 32 tegen 2 stemmen. Uitgesteld is de asfalteering van de Edisonstraat en gedeelten van de Weimarstraat, de Javastraat en de Beeklaan. Voorts vereenigde de Raad zich met een voorstel, om het „drooggelegde" gedeelte der gemeente uit te breiden met het Rustenburg- kwartier, de Zuiderparkwijk en de buurt om de visschershaven te Scheveningen. In ex nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring va neen suppletoire Indische be grooting voor 1932 zegt minister De Graaff, dat het om practische redenen ln het voornemen ligt van den accijns vrij te stellen sigaretten en zg. strootjes, welke voor eigen gebruik gemaakt zijn van inheemsche tabak, die niet in handen van opkoopers en wederverkoopers is geweest. Het minst draagkrachtige deel der Inlandsche bevolking kan zich derhalve als voorheen van rookartikelen bedienen zonder daarvoor een of fer aan den fiscus te moeten brengen. De Minister heeft onlangs reeds de bijzondere aandacht van de Indische regeering gevestigd op de belangen van de Nederlandsche nijver heid. Aangezien deze in groote mate parallel loopen met die van de Indische importeurs en deze laatsten in de inmiddels ingestelde Tabaks accijnscommissie verteegenwoordigd zijn, mag worden vertrouwd, dat de Nederlandsche ex portbelangen behoorlijk behartiging zullen vin den. Aan den luitenant-kolonel van den Genera- len Staf H. G. Ontrop is op de Fransche le gatie te Den Haag het officierskruis van het Legioen van Eer uitgereikt. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club deelt het volgende mede: In verband met den uitgebreiden smokkel handel van Nederland naar Duitschland zijn door de Duitsche Regeering zeêr strenge maat regelen genomen ter bestrijding daarvan. Vooral worden automobielen, komende van de Nederlandsche grens aan een streng onder zoek onderworpen. In een circulaire, welke van wege de Duitsche douanebeambten wordt ver spreid, wordt er op gewezen, dat het opheffen van een arm, of het zijwaarts uitstrekken van een of beide armen, gedurende den nacht met een rood licht als een teeken moet worden be schouwd, dat gestopt dient te worden. Ambtenaren in civiel zijn te herkennen aan een groenen band met koperen plaatje, aan een dienstpet of rijksvlag met het opschrift „Zoll". Om ongelukken te vermijden, ls het volstrekt noodzakelijk, het bevel van den amb tenaar onmiddellijk op te volgen. Geschiedt zulks niet, dan zal, zoo noodig, van schietwapens gebruik worden gemaakt. Ook is het mogelijk, dat de. wegen door hindernissen versperd zullen zijn, zoodat het aanbeveling verdient met de gilootste voorzichtigheid te rijden. Het behoeft geen betoog, dat onder deze om standigheden het rijden met een auto in het nachtelijk uur niet zonder gevaar moet wor den geacht. Behalve met Rijksweertroepen is de grensstrook tot 15 K.M. diepte bezet met douanebeambten in burgerkleeding, zooals hier boven reeds is aangegeven. Wordt derhalve met een rood licht op den weg een signaal gegeven, dan is ieder bestuurder verplicht terstond te stoppen. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk, dat personen zich met minder goede bedoelin gen op den weg zullen bevinden om te trachten na het geven van deze signalen hun slag te slaan b.v. door de reizigers te berooven en te mishandelen. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club acht het zich dan ook tot een plicht alle automobilisten ernstig voor de gevaren te waarschuwen welke hun bij het rijden in don ker nabij en over de Duitsche grens bedreigen. Zooals bekend is, zijn aan de Nederlandsche Rondvlucht 1932, welke op 29 en 30 dezer zal worden gehouden, een tweetal wedstrijden ver bonden. Over den z.g. waarnemingswedstrijd zijn de gegevens reeds gepubliceerd. De tweede wedstrijd geldt het opnemen van foto's op de landingsplaatsen, t.w. behalve op Schiphol en Waalhaven, ook op de luchtvaart terreinen Arnhem, Twente en Eeide op den eersten dag en Venlo, Vlissingen, West-Schou wen den tweeden dag. Het landen der vlieg tuigen, het uitstappen der passagiers, de bedrij vigheid op de vliegterreinen, het vertrek van de luchtkaravaan, al deze onderwerpen geven ge legenheid genoeg om op de gevoelige plaat te worden vastgelegd. De regeling van dezen wedstrijd is door de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, in samenwer king met de Ned. Amateur-Fotografenvereeni- ging te Amsterdam, opgesteld, terwijl bovendien voor de uitvoering van den wedstrijd de bemid deling is gekozen van de Vereenigingen tot Be vordering van het Vreemdelingenverkeer in de landingsplaatsen, bij welke speciale inschrij vingsformulieren verkrijgbaar zijn. Ten einde de gelegenheid te openen, in de plaatsen, waar de waarnemingswedstrijd zal worden georgani seerd, t.w. te Zutfen, Lochem, Almelo, Meppel, Assen, Franeker, Alkmaar en Zaandam op 29 April en te 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Roer mond, Maastricht, Heerlen, Eindhoven, Tilburg, Breda en Bergen op Zoom op 30 April, ook aan den fotowedstrijd deel te nemen, zijn bij de organlseerende vereenigingen voor Vreemde lingenverkeer in bovengenoemde plaatsen (te Roermond bij den heer A. Prick en te Eindho ven bij den heer R. J. Castendijk) inschrijvings formulieren verkrijgbaar gesteld. De vliegtuigen zullen in die plaatsen echter geen landing uit voeren, zoodat de luchtkaravaan uitsluitend in vlucht zal kunnen worden gefotografeerd. De jury, die ter beoordeeling van de inge zonden foto's is samengesteld, bestaat uit de volgende heeren: Leo R. Krijn, voorzitter der Ned. Amateur-Fotograf en-Vereeniging; A. Boer, redacteur van het tijdschrift „Focus"; E. Fuld, A. Garf, foto-redacteur van het Alg. Han delsblad en G. Spit, chef van den technischen dienst der K.L.M. te Amsterdam. De beoordeeling geschiedt naar de documen taire waarde der foto's. Een groot aantal prij zen is ter beschikking gesteld door de KX.M., de Stoomvaart Mij. „Zeeland", de N.V. Philips Radio, de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, terwijl de Ned. Amateur-Fotografen-Vereeni- ging te Amsterdam haar vereenigingsplaquette ter beschikking heeft voor de meest artistieke foto. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift: Diagnose en prognose van aangeboren hartgebreken" mej. I. L. Haroen, geboren te Padang. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand.-ex. sociale geographie de heer J. P. D. v. Banning. AMSTERDAM Geslaagd Cand. ex. Rech ten de heeren: E. J. Dommering en Ch. Boas san. AMSTERDAM. Doct.-ex. Wis- en Natuur kunde hoofdvak Wiskunde de heer U. H. van Wijk en cand.-examen Wis- en Natuurkunde mej. A. J. van Aken en de heeren: E. W. Jon ker, B. Regelink en J. A. Stommel. AMSTERDAM Bevorderd tot arts de heer J. D. Schendstok, geb. te Amsterdam; eerste ged. artsex. de heeren: H. Reerink, R. Frank en B. J. Leydesdorff en mejuffrouw E. C. M. Schreuder. AMSTERDAM. Doet. ex. handelsw. de heer H. Riemens. GRONINGEN. Bevorderd tot arts de heer G. H. G. Smit geb. te Leeuwarden, Eerste deel arts.ex. de heeren W. J. Pothoven en J. Kootstra. LEIDEN. Artsexamen eerste gedeelte A. Pull Tergunne, A. Th. H. van Papenrecht, mejuf frouw E. Bruijn; bevorderd tot arts dr. J. W. F. A. van den Berg de Bruijn, dr. J. W. R. Everse, F. H. C. Gaymans, C. A. Kuypers en H Ph. Vis ser 't Hooft, LEIDEN. De heer W. F. Lichtenauer, die be vorderd werd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, verwierf den graad cum laude. LEIDEN, 22 April. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift, getiteld: ,,De vernietigende verjaring en aanverwante rechtsfiguren, be schouwd naar wezen, begrenzing en onderlinge verhouding", de heer W. F. Lichtenauer, gebo ren te Rotterdam. Idem tot doctor in de geneeskunde op proef schrift, getiteld: „Onderzoekingen over de per sistentie van spirochaeta duttonl in de herse nen van muizen bij experimenteele Febris recur- rens", de heer B. J. w. Beunders, geboren te Rotterdam. LEIDEN. Doctoraal examen Indisch recht, de heer J. P. D. de Bruijn. Taalkundig cand. ex. Indologie de heer P. E. Ohlenroth. Octoraal ex. geneeskunde de heeren L. van der Molen en J. J. Bleeker. ROTTERDAM. Cand. ex. handelswetenschap de heeren A. M. A. van der Willigen en Ch. H. L. Smits. TILBURG. (R. K. Handelshoogeschooi.) Ge slaagd voor het candidaatsexamen aan de R.K. Handelshoogeschooi te Tilburg in de handels wetenschappen de heer G. W. M. Smits te Ze venbergen. De commissie, in 1932 belast met het afne men van de examens ter verkrijging van de akten varj bekwaamheid tot het geven van nij verheidsonderwijs, gemerkt NVII, NVIII, NXVII en NXVIII, zal zitting houden te 's-Gravenhage. Benoemd zijn in deze commissie tot lid en voorzitster: mej. M. M. A. Michels, insp. N. O., te s-Gravenhage; tot lid, secr. en vice-voorz. voor de akten NVII, NXVII en NXVIII: mej. J. C. van Duyl, te Amsterdam; tot lid, secr. en vice-voorz. voor de akte NVIII: mej. D. M. Boonacker, te Groningen en tot leden: de da mes M. Aalders, te Amsterdam: A. M. van Anrooy, te 's-Gravenhage; M. A. Bilgen, te 's-Gravenhage; H. W. G. Boom, te Amster dam; C. J. Bonnema, te Groningen; Th. E. Croockewit, te Rotterdam; M. C. P. Goemans, te Roermond; A. W. Greeuw, te Amersfoort: E. J. Guise, te Nijmegen; G. Hagenbeek, te Zwolle; C. J. Heybroekd' Ancona, te Amster dam; Z. Herwig, te Nijmegen; M. E. de Holl, te Utrecht; M. A. Kampf, te Amsterdam: A. Kleerebezem, te 's-Gravenhage; E. Klevisch, te Te Arnhem werd jX Zaterdag een vergadering gehouden van den Bond van R. K. Kiesvereeni- gingen in Gelderland, die wegens familieom standigheden van mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst gepresideerd werd door den heer G. H. J. van Hoeverden Buren. Het hoofdpunt dezer vergadering vormde de behandeling der ingekomen amendementen van Statenkieskringen en Kiesvereenigingen inzake „voorstel tot wijziging Kiesreglement 1927". Arnhem stelde voor ln art. 7 sub I onder d te lezen: „De secretaris van den Partijraad of een der adjunct-secretarissen van het bureau der R. K. Staatspartij" en aan het slot van het tweede lid te doen vervallen „en den secretaris". De heer Reijers (Arnhem) lichtte dit voorstel nader toe. Het erkende bezwaar tegen het zit ting nemen van leden der Tweede Kamer ln den verkiezingsraad geldt evenzeer voor den secretaris van den Partijraad. Niet ingezien kan worden, dat eenig groot belang geschaad wordt door zijn vervanging bij de werkzaamheden, door den verkiezingsraad te verrichten. De heer v. d. Dungen (Nijmegen) wees er op, dat de Partijsecretaris bezoldigd is. Spr. achtte daarom in het algemeen een cumulatie van de functies van Kamerlid en Partijsecretaris niet wenschelijk. Het amendement-Arnhem werd in stemming gebracht en aangenomen met 4229 stemmen. In behandeling kwam hierna het voorstel van den Statenkring Wychen om alinea lb te lezen als volgt: „voor ieder lid van het Partijbestuur aangewezen volgens art. 17 sub a van het partij- reglement, één persoon aan te wijzen door en uit leder Kringbestuur en/of door en uit de af gevaardigden ter kringvergadering. De Statenkring Wychen trok zijn amende ment in ten behoeve van dat van Nijmegen, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. Op artikel 8, regelende het aantal kwaliteits zetels, waren verschillende amendementen inge komen. Statenldeskring Zutphen stelde voor lid 5 te lezen inplaats van 2/3 „niet minder dan de helft"; Doetinchem en Nijmegen wilden in lid 5 de breuk 2/5 vervangen door de breuk 2/3; Apeldoorn, Leeuwen-boven en Statenkieskring Wychen stelden voor inplaats van 2/5 te lezen 3/5, terwijl Druten lid 5 geheel wilde laten ver vallen. Beek bij Nijmegen wenschte bij het bepalen van het aantal kwaliteitszetels niet met breuken te werken om den strijd te voorkomen over de beteekenis van niet minder dan bijv. één en een vijfde. Mogelijk zou zijn dat bij ongewijzigden tekst door sommigen zou worden geredeneerd: één is minder dan één en een vijfde, zoodat dit twee moet worden, terwijl anderen zouden kun nen betoogen: Een en een vijfde zetel is een fictie; Iets onbestaanbaars; dit moet worden opgevat als 1 en 1 ls niet minder dan 1. De heer v. d. Dungen (Nijmegen) stelde te genover het amendement-Beek bij Nijmegen de uitspraak van het Partijbestuur, dat de breuk volgens welke het minimum aantal vrije zetels wordt berekend, naar boven wordt afgerond. Nadat verschillende afgevaardigden hunne amendementen hadden toegelicht, werd om op- portuniteitsredenen het voorstel-Niimegen om 't aantal kwaliteitszetels te beperken tot 1/3 in stemming gebracht en aangenomen met 62 te gen 9 stemmen. Op art. 17, regelende het politiek advies waren door Zutphen en Beek bij Nijmegen amende menten ingediend, welke door het kringbestuur waren belichaamd in een voorstel om in sub 1 de woorden „namen te noemen" te vervangen door „candidaten te noemen en te bespreken" en om sub 2 te lezen: „Voor zoover de Kringver gadering niet besluit dat voor een bepaalden ze tel geen advies zal worden uitgebracht, wordt telkens door stemming, die wordt gehouden door het Kringbestuur, aangevuld met eenzelfde getal door en uit de kringvergadering te benoe men leden, bepaald, wie der genoemde candida ten voor dien zetel de geadviseerde candidaat zal zijn. Dit bestuursvoorstel werd z. h. st. goedge keurd. Eveneens werd met algemeene stemmen goed gekeurd een voorstel-Nijmegen om art. 22 sub 3 als volgt te lezen: De ongeldigheid eener stem wordt voor elk vak, waarin gestemd wordt, af zonderlijk beoordeeld. Ongeldig is de stem in een vak, wanneer meer of minder witte stippen zijn zwart (rood) gemaakt, dan in de twee eer ste leden van dit artikel is omschreven. De overige ingediende amendementen werden ingetrokken. Door een achttal kiesvereenigingen was de volgende motie ingediend: „De Algemeene Vergadering enz., kennis genomen hebbende van de verwerping van het ontwerp Pachtwet door de Eerste Ka mer der Staten-Generaal; constateerende, dat deze verwerping mede is veroorzaakt, doordat zes R. K. leden dier Ka mer tegen het wetsontwerp him stem hebben uitgebracht; van meening zijnde, dat met de redactie in het R. K. Staatsprogram inzake hervorming der pachtwet bedoeld ls het geven van het conti- nuatierecht aan den pachter; betreurt ten sterkste, dat zes R. K. leden der Eerste Kamer hun stem hebben uitgebracht in strijd met het program der R. K. Staatspartij; verzoekt 't bestuur van den R.K. Bond van Kiesvereenigingen in Gelderland bij den Partij raad deze aangelegenheid aanhangig te maken en een uitspraak in deze te vragen op de e.v. vergadering van den Partijraad en besluit deze motie te publiceeren in de pers. Het Bondsbestuur stelde voor aan het verzoek in het slot der motie te voldoen. Vanuit de ver gadering werd het wenschelijk geoordeeld om de geheele motie in stemming te brengen. De heer De Ponti (Didam) wenschte ook af te keuren de houding van het Geldersche Twee de Kamerlid ten aanzien van het ontwerp- Pachtwet. De voorzitter was van meening, dat niet deze vergadering maar de Partijraad het aangewezen lichaam is om te beoordeelen of de handeling der zes Eerste Kamerleden ln strijd is geweest met het program der R. K. Staatspartij. De heer Reijers (Arnhem) geloofde, dat de zes Eerste Kamerleden wel degelijk in strijd hebben gehandeld met het program der R. K. Staatspartij in welk verband spr. wees op de interpretatie van Pater Vrijmoed en op grond daarvan stelde hij voor de motie in haar geheel aan te nemen. De heer De Thije (Westervoort) wenschte de vergadering ln ieder geval haar afkeuring te doen uitspreken over de houding der zes Ka merleden, doch niet in den vorm als in deze motie is belichaamd, omdat naar spr. maent deze vergadering niet kan beoordeelen of deze Kamerleden de letter van het program hebben geschonden. De heer mr. Smeets (Nijmegen) stelde voor de motie als volgt te lezen: constateerende en betreurende, dat deze verwerping mede is veroorzaakt, doordat zes R. K. leden dier Kamer tegen het wetsontwerp hun stem hebben uitgebracht, zich afvragende of met de redactie enz., verzoekt het bestuur enz." De aldus gewijzigde motie werd z. h. s. aan genomen. Aan het einde der vergadering werd nog een motie aangenomen waarbij het bondsbestuur werd opgedragen by de Regeering aan te drin gen meer voortvarendheid te betrachten bij het treffen van maatregelen ter voorziening in den nood der bevolking. Roermond; C. Kramers, te Leiden; A. S. Krui- zinga, te Amersfoort; dra. M. Kruseman, te Amsterdam; J. L. van Loon, te Rotterdam: E. Mesdag, te 's-Gravenhage; M. C. van Oer- leNipper, te Lelden; J. Polak—Kiek, te Am sterdam; J. E. Redeke, te Rotterdam; M. E. P. Ruyzenaars, te 's-Hertogenbosch: Tb. G. E. Schenck, te Leiden; C. H. A. Scholte—Hoek, te 's-Gravenhage; M. A. A. H. Scheurs, te Roer mond; J. SimonsOppenheimer, te Rotter dam; G. A. van Sonsbeek, te Amsterdam; W. H. C. Smit, te Amersfoort: F. M. Stoll, te 's-Gravenhage; A. F. C. Suermondt, te Nijme gen; A. van der Veen, te Amsterdam; G. van der Veer, te 's-Hertogenbosch; M. D. Wittop- Koning, te Huizen (N.-H.), en de heeren H. G. de Boer, te Noordwijk; dr. J. Botke, te Gro ningen; F. J. W. Engelhard, te Amsterdam; A. H. de Groot, te Amsterdam; dr. M. van der Hoeve, te Amersfoort; C. R. Koning, te Bus- sum; dr. T. van Lohuizen, te 's-Gravenhage; W. J. C. van Paassen, te 's-Gravenhage; J. A. Putto, te 's-Gravenhage; dr. F. A. Steensma, te Amsterdam; ir. A. J. van der Steur, te Amsterdam; dr. J. H. Tuntler, te Groningen: dr. L. A. Veeger, te Nijmegen; J. W. van der Zanden, te Rotterdam. Dinsdagavond zijn in tegenwoordigheid van het bestuur, directeur en leeraren, door den heer B. J. Ouëndag, voorzitter, de diploma's uit gereikt aan de leerlingen van de Industrie school, welke gevestigd is in het gebouw van de Middelbare Technische School voor Bouw kunde, Dongestraat 12, Amsterdam. Geslaagd zijn: Voor de afd. Bouwkunde: P. van Berge, P. W. G. van den Broek, P. Capelle, A. A. Cool, J. N. Gorlée te Amsterdam; J. A. Gruys te Zaandam; J. Ham, W. Hiemmsta, J. M. C. M. Jansen, J. de Jong, P. Niesten, A. P. C. Oostwal, H. Petersen, E. J. Pijlman, A. P. C. Rasker, J. A. Schrikken, H. N. A. M. W. Sluiter te Amsterdam; J. Staartjes, Nieuwendam; C. Tromp te Bodegraven; J. Woudhuizen te Amsterdam. Voor de afd. Werktuigbouwkunde: H. Belt man, F. H. Blomberg, E. J. Brouwer, H. Hap- per, H. Geesink, C. de Graaf, J. Groen, J. J. Laane, T. Pik, C. Reynders, J. van Schagen, S. A. Siersma, A. B. Telder, W. L. Telder, M. Uitenbosch, A. Weeda, L. J. de Wolff, R. van Zijl, allen te Amsterdam. Eerlang zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het examen van vroed vrouw. Het practische gedeelte van dit examen zal worden afgenomen te Rotterdam op 25, 26 en 27 April, te Amsterdam op 23, 29 en 30 April en te Heerlen op 2, 3 en 4 Mei a.s. Het theoretisch gedeelte zal worden afgeno men te Heerlen op 8, 9, 10 en 11 Juni, te Rotterdam op 13, 14, 15, 16 en 17 Juni on te Amsterdam op 21, 22 en 23 Juni a. s. Nadere bijzonderheden in „St. Ct." no. 76. In de commissie, in 1932 beast met het af nemen van de eindexamens aan de van Rijks wege gesubsidieerde zeevaartscholen zijn be noemd tot lid en voorz.: M. J. van Alphen de Veer, insp. N O. te 's-Gravenhage. tot lid en ondervoorz.: P. Haverkamp, te Amsterdam; tot lid en secr.. B. Holthuis, te 's-Gravenhage; tot leden: F. G; Doornbosch, te Amsterdam; C. Fock, te 's-Gravenhage; J. F. Gugelot, te Vlis singen; H. C. Huizingi te Groningen; W. Pol derman. te Groningen: J. van Roon, te Sche veningen. Mr. G. Seret, te Amsterdam; J. Smit, te Rotterdam; G. B. J. Sorgdrager, te Haarlem; H. G. J. Uilkens, te 's-Gravenhage; E. G. Wesselink, te Bloemendaal; H. C. Yke- ma, te Voorburg. HEILOO. (St. Willibrordussticliting) Eerste overgangsexamen 5 cand. Geslaagd: A. P. Lammens (Eerw. Br. Beda M.), P. J. C. Baars (Eerw. Br. Theodoor M.), P. Geers (Eerw. Br. Caecilianus M.), J. H. A. Veldhoven (Eerw. Br. Labre M.), S. P. v. d. Klein (Eerw. Br Eustachius M.). In 1932 zullen de examens ter verkrijging van eene akte van bekwaamheid tot het geven van lager of middelbaar onderwijs in de lichamelijke oefening worden gehouden, voor wat bet schrif telijk gedeelte betreft, in Mei en, voor zooveel het practisch en mondeling gedeelte aangaat, in Mei, Juni, Juli en Augustus. De voorwaarden zijn wegens misstelling nog eens opgenomen in Stct. no. 77. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma C. de heeren P. J. Haring, Hootn; B. J. F. M. van Oosterum, Rotterdam. Theoretisch gedeelte van diploma C.: C. Ver donk, Amsterdam; J. J. Smit, Den Haag. AMSTERDAM. Geslaagd de dames J. A. Broekhuizen te Haarlem; L. Ramakers en A. H. W. Seuren te Roermond. AMSTERDAM. Geslaagd mej. E. Jonkmans te Haarlem. GRONINGEN. Geslaagd de dames H. Heere. ma te Sneek en W. Beekhuis te Sneek en de heer A. J. Bosma te Berlicum. ARNHEM. (R. K. Middelbare school voor meisjes „Sacré Coeur"). (Examens linnennaaien Vereeniging B.I.O.M.A.). Geëxamineerd de da mes A. M. Th. Bogaers A. S. D. M. Schaepman, J. M. 3a. Truijen, F. M. van der Ven en B. Th. M. van Voorst tot Voorst. Het schriftelijk gedeelte van de in het jaar 1932 af te nemen examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer (es) zal plaats hebben op 2 en 3 Juni eX. De mondelinge examens zullen 13 Juni aan vangen. De commissiën, met het afnemen dezer exa mens belast, zullen zitting houden; te Eindho ven voor de eerste hoofdinspectie; te Zutphen voor de tweede, te 's-Gravenhage voor de derde, te Amsterdam voor de vierde en te Groningen voor de vijfde hoofdinspectie. De voorzitters dezer commissiën zijn: te Eind hoven: J. J. Bellen, Insp. L. O., te Eindhoven; te Zutphen: jr. J. A. Ladage. Insp. L. O., te Deventer; te 's-Gravenhage; J. Pas, insp. L. O. te Schiedam; te Amsterdam: A. P. Vooren, in spect. I. O. te Amsterdam; te Groningen: A. Brons, insp. L. O. te Leeuwarden. Zij, die zich aan de examen wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 7 Mei a.s. aan melden btj den voorzitter der commissie, voor welke zij examen zullen afleggen. Nadere bijzonderheden in Staatscourant no. 79. De Congregatie van Jongelingen te Delft heeft Zondag op waardige wijze haar 75-jarig bestaan gevierd. De Congregatie van Meisjes in dezelfde parochie van St. Jozef, welke in het a.s. najaar 75 jaar bestaat, had met het oog op het bezoek van Mgr. den Bisschop, de Kerkelijke viering met die van de jongelingen laten samenvallen. 's Morgens om 7 uur werd ln de kapel der Congregatie door den wel eerw. Pater P. A. H. Potten O. F. M., eere-dir.ecteur, een H. Mis met zang opgedragen, waaronder de leden tot de H. Tafel naderden. Na afloop had in de beneden zaal het groot ontbijt plaats. Om 10 uur droeg Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent, Bisschop van Haarlem, in de St. Jozef kerk een Pontificale Hoogmis op. Als presbyter assistens fungeerde de zeer eerw. Deken P. J. A van de Cammen; als diaken de wel eerw. Pater Cl. F. Franken, subdiaken de wel eerw. Pater A. van den Berg; als koordiakens de zeer eerw. Pastoors P. Hase en A. Goldenberg; ad librum de wel eerw. Pater Brandsma; ad baculam de wel eerw. Pater P. A. H. Potten, ad mitam de zeer eerw. Pastoor C. P. van de Salm; ad Canditam de wel eerw. Pater Zandvoort; ad greniale de zeer wel eerw. Pater Zandvoort; ad thuriferarius was was de wel eerw. Pater Vergeer en ceremonia- rius de 2e secretaris van den Bisschop. Om kwart voor één was er in de groote zaal van het Congregatiegebouw een feestelijke bij eenkomst van leden en genoodigden. Het eere lid, de heer Kouwenhoven, had met zijn artis- tieken bloementooi, van de zaal een lustoord ge maakt. Na een kort openingswoord van den Perfect, den heer G. J. J. Wanders, werd de beminde Bisschop, Mgr. Aengenent, met een toepasselijk welkomstlied ontvangen. De Prefect richtte in welgekozen woorden een hartelijke verwelkoming tot Monseigneur. Hi) wees er op, dat de Congregatie nu voor de tweede maal een Bisschop in haar midden ont vangt: eenige jaren geleden Mgr. B. J. Gyls- wijk O.S.B., Apostolisch Delegaat van Zuid- Afrika en oud-lid der Delftsehe Congregatie, en thans onze eigen beminde Bisschop, die van zijn liefde en symphatie wenscht blijk te geven. Namens de jeugdafdeeling betuigde het jeugd lid Rethans ook zijn aanhankelijkheid aan Mon seigneur, hem de verzekering gevende dat zij hun best zullen doen, om goede en waardige Congreganisten te worden. Met medewerking van het strijkkwartet ,.st- Caecilia" voerde de zangvereeniging „Mariae Sa crum", beide onder leiding van den directeur, den heer G. J. Boshoff, een feestcantate uit, op woorden en muziek van den heer G. J. Veldhoven, eere-directeur der zangvereeniging. Met koor, kwartet en tenor- en bariton-soli vormde de can tate een zeer fraai geheel. Elk van de 15 cou pletten vormde als een parel aan de Kroon der H. Moeder-Maagd. Namens de eere-leden, leden van verdienste en oud-leden sprak de heer G. J. van Veldhor ven een schoon en krachtig woord van hulde 0° dank en waardeering. Mgr. Aengenent verklaarde na den heerlijke0 jubelzang van dankbaarheid, door een der eere- leden ten gehoore gebracht, gaarne als Bisschop van Diocees ook een woord van dankbaarheid t® willen spreken. Hij wil zich aansluiten bij de° zang, door de oud-leden aangeheven. Zeer gaarne is Mgr. naar Delft gekomen, 001 het feest mee te vieren. Hij heeft de H. Mis op gedragen uit dankbaarheid voor de weldaden- door God 75 jaren over de leden en hun vaders en grootvaders uitgestort. Het is werkelijk een dag van blijdschap e° vreugd voor gansch Delft. Eerstens brengt W dank aan de Paters Franciscanen, die met zoo veel voorbeeldige toewijding zich zoovele tien tallen jaren voor de Delftsehe jeugd hebben ëe' geven. Ik ben de gelukkige getuige geweest van het grootste deel van den arbeid, die hier ls 8e' presteerd. Van de 8 directeuren heb is er 6 p°r' soonlijk gekend. Op het oogenblik neme Pater van den Berg een enkel woord van dankbaar heid ln ontvangst voor alle directeuren van aHe congreganisten en van alle Roomsche jongen3 van Delft. Het is thans ook een feest voor alle katho lieken van Delft; ongetwijfeld zullen zij i0 in dankbare blijheid herdenken de ontelbare ze geningen, door de Congregatie over hen gek°' men. Katholiek Delft heeft altijd een bijzonde gunstigen naam is het diocees gehad door zijn vurige en diepe overtuiging. In het godsdien stig en maatschappelijk leven gedroegen ze zie» als echte Katholieken. Dat was voor een gr0°_ deel te danken aan den invloed, van de Con gregatie uitgegaan. Die Katholieken zijn 8®' vormd in de schoot van Maria, waarmede 1 dan Katholiek Delft van harte gelukwensch. Ten slotte is het voor mij zelve een blijde Ik verheug me, dat die Maria-Congregatie 1 Delft reeds zoovele tientallen jaren bestaat. van mijn dierbaarste verlangens is, dat in parochie van het geheele Diocees de Mar»® Congregatie een model moge zijn. En daaro° verheugt het mij bijzonder, dat Delft reeds z® langen tijn mijn wenschen ls vooruit geloop®j vooral omdat lk verreweg het grootste deel v®1 mijn leven aan Delft verbonden was, en mi) verbonden weet en voel. Zoovelen zijn met opgegroeid, die ik thans hier weer ontmoet, b daarom verheugt het me zoo, dat Delft Ö1® het het diamanten feest viert, omdat het twe ledig devies van de Maria-Congregatie, ze heiliging en apostolaat zich aanpast aan de 0 hoeften van dezen tijd. Opvoeden tot diep g°j„p dienstige menschen, mannen vormen van dj godsdienstige overtuiging, zooals de heer hoven zoo schoon zei. Was het altijd noodzak lijk, thans zeer zeker is het noodig een kern mannen te vormen, die er Tiaar streven z zeiven te heiligen. En wat het apostolaat be Xyn door ons voorbeeld moeten we apostelen ten opzichte van anderen, die we voor de D s ligheid moeten trachten te winnen. Uit 0 s zie en hoor ik en ben ik overtuigd, dat ge a zult doen onder leiding van Paters Fr0° canen, om alles ln practijk te brengen. u cantate van het oud-lid van Veldhoven spr ge- de devotie tot Maria. Hier zijn menschen zjt vormd, door wier gedrag aan de Kathohc van Delft niet gewanhoopt behoeft te w°rtie. en dat ls te danken aan de Marla-Congrega» 'g!t Zeker zult ge blijven Katholieken in m p0r- been; moge veel zegen van boven door de v spraak van Maria gegeven zijn aan u e° huisgezinnen. jje- Zijn indrukwekkende toespraak besloot de minde Bisschop met zijn zegen. ^i» Alvorens het bestuur recipieerde, was noS ü;t tentoonstelling geopend van herinnering® het verre en dichtbije verleden. ee° Des avonds deed Mgr. in de St. Jozefkerk Pontificaal Lof, waaronder de zeer eerw- H. de Greeve S.J. de feestrede hield

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6