r HET TRAMVRAAGSTUK f a o - 19» WOENSDAG 27 APRIL Onredelijke klachten De behoefte van het publiek Kleine houding De commercieele opzet Concurrentie NATUURWETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Nederlandsche Centrale Organisatie DIENSTREGELING DER TREINEN In verband met den zomertijd VER. VOOR VREEMDE LINGENVERKEER Bijzondere postzegels Prins Hendrik op reis Rij ks waterstaat Stoomvaart Mij. „Zeeland" H. Ms. „Prins van Oranje" Onderscheidingen Notaris De tandarts op jacht: „Niet zoo nerveus! Vertel eerst eens: welke kies is 't?" Landmacht Hoofdingenieur der Mijnen Zeemacht Machinisten-examen Gemeenteraad van Rotterdam Landsdrukkerij Gevangeniswezen Burgemeester Academische examens Indische Dienst Genootschap van Nederlandsche componisten MIDDELEEUWSCH MYSTERIESPEL Voortgezette traditie 300 JAAR UNIVERSITEIT Een Gedenkboek Schilderijen van H. M. de Koningin „DE 50 BESTE BOEKEN" Een tentoonstelling Verkade over de toekomst MUTATIES RECHTER- LIJKE MACHT Door het terugbrengen van den leeftijdsgrens HERZIENING SALARISREGELING Samenstelling der commissie De Partai Indonesia BATAVIA, 25 April. (Aneta.) Het bestuur van de Partai Indonesia ontving van den pre sident van den Senaat der Philippijnen, den heer Quezon, in antwoord op haar telegram d.d. 14 dezer een telegrafische dankbetuiging. Vereeniging van Huisvrouwen EngelandAustralië RETRAITEN Klooster van den H. Geest te Uden „St. Petrus Canisius" te Bergen, N.-H. „Cenakel" te Tilburg ,0 Voor de Ver. voor Handel en Nijverheid en Ge. meentebel. sprak Dinsdagavond te 's-Hage ir. J. G. C. J. Nituvenhais, directeur van de Rotterdamsche Electrische Tramwegmaatschap- pi), over „Het Tramvraagstuk". Spr. begon met er op te wijzen, dat het tramvraagstuk nauw samenhangt met de groote economische problemen van onzen tijd Het plaatst ons midden in de politiek, waar door wij bij onze beschouwingen maar al te vaak het spoor bijster worden. Ir. Nieuwenhuis gaf vervolgens eenige ge schiedkundige beschouwingen over de ontwik keling van het vervoervraagstuk. Men trekt vaak de parallel tusschen paardentram stoomtram en electrische tram autobus. Zooals de paardentram vroeger voor de elec trische tram heeft moeten wijken, zoo zal ook de electrische tram op haar beurt moeten wij ken voor de autobussen. Spr. kan deze parallel niet aanvaarden. Natuurlijk moet men geen moderne autobus vergelijken met een tram van 30 jaar geleden. Maar sprekers ervaring in Rotterdam heeft hem geleerd, dat een moderne autobus in het stads verkeer geen grootere snelheid heeft dan een nieuwe electrische tram. Wat de stoomtram betreft, merkte spr. op, dat deze uit intercommunaal verkeersoogpunt heeft afgedaan. Men vraagt thans niet meer naar een grootere verkeerscapaciteit maar het publiek wenscht veelvuldige vervoersmogelijk- heid, waardoor men vanzelf wel tot kleinere eenheden moest overgaan. Vervolgens wijdde spr. eenige aandacht aan het vervoer per tram en per autobus, eveneens toegelicht door vele lichtbeelden. Scherpe cri- tiek deed ir. Nieuwenhuis daarbij hooren op de houding van het publiek, dat, zonder eenig be sef van de groote moeilijkheden, ov- de tram en daarmee samenhangende vraagstukken oor deelt. Spr. vertoonde eenige statistieken ut Ame rika, waaruit blijkt, dat in de Amerikaansche steden de tram zeker niet heeft afgedaan. Het zijn bijna uitsluitend de kleinere steden, welke het vervoer geheel of grootendeels per auto doen geschieden. Veervolgens bewees spr., eveneens met sta tistieken, hoe de tram voor het publiek de meest bescheiden weggebruiker is. Men moest eens wat meer in het buitenland kijken. Ook zij, die zoo klagen over overbelas ting, hebben zeker nog nooit meegemaakt hoe I het gaat in Berlijn en Parijs. In die steden blijkt ook, dat, wanneer de tram veredwijnt, dit niet gaat ten voordeele van de autobussen, doch veeleer ten voordeele van den Under ground^ De heer Nieuwenhuis besprak vervolgens de kwestie der rentabiliteit en commercieele opeet van het bedrijf. Er zijn bedrijven, welke com mercieel opgezet zijn en niet rendabel zijn en er zijn ook bedrijven, welke absoluut niet com mercieel zijn en toch winst afwerken. Vervoerbedrijven behooren tot de eerste cate gorie: wgl commercieel maar niet rendabel, en zeker niet in deze moeilijke tijden. Spr. neemt als voorbeeld het Rotterdamsche trambedrijf, dat een tekort heeft van anderhalf millioen. Men heeft er ach en wee over geroepeen, maar hoe is dit tekort ontstaan en hoe is het te verklaren: De RH.T. betaalt aan de gemeente voor stroomlevering een zeer hoog bedrag. Wanneer Rotterdam hetzelfde t^def betalen zou als in Amsterdam dan zou d^R. E. T. daardoor 8 ton besparen. Maar er is nog meer. Particuliere chauffeurs werken 55 uur per week, het overheidspersoneel echter 48 uur. Dit geeft een verschil van 14 pCt. en omgerekend zou dit de R. E. T. ongeveer 5 ton besparen. Maar wij zijn er nog niet. Particuliere auto buschauffeurs verdienen circa ƒ30 per week; chauffeurs der R. E. T. echter ƒ38. Indien e maatschappij onder dezelfde voorwaarden kon werken, zou dit eveneens 6 A 7 ton besparen. Zoo ziet men, waardoor het tekort der R. E. T. ontstaat. Het is treurig, dat er allerlei instanties zijn die, buiten de bedrijfsleiding invloed op den gang van zaken hebben. Maar het doet de be drijfsleiding zeer leed, wanneer tengevolge van die Invloeden, het bedrijf vast loopt en de lei ding daarover allerlei verwijten te hooren krijgt In dit verband wijst spr. op het voorgevallene te Amsterdam, waar iemand geslachtofferd is, die dit zeker niet verdiende. Een andere belangrijke kwestie is die der concurrentie van de particuliere ondernemers. Spr. is een voorstander van de vrije maat schappij, maar wanneer de vrijheid eenmaal teen monopolistisch bedrijf heeft, kan zij zich ook niet door concurrenten laten benadeelen. Tenslotte kwam spr. tot eenige polltiek-eco- nomische beschouwingen over het loonvraag- stuk. Men praat van arbeiderszijde wel veel over de hooge loonen der hoofdambtenaren en di rectie. Maar wanneer men deze menschen eens niets zou betalen, maar hun salaris zou omslaan naar de arbeiders, dan zou dit voor hen nog slechts een zéér, zéér klein verschil maken. Dit geldt zoowel voor spoor- als tramweg- maatschappij, die elk een loon-intensief be drijf zijn. Spr. gaf vervolgens een aantal statistieken over de verhouding van kapitaal en inkomen, van vermogen en loon. Bij K. B. is bepaald, dat de wet van den 30sten October 1930 (Staatsblad nr. 416) tot regeling van het toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek en het Koninklijk Besluit van den 16den September 1931 (Staatsbl. nr. 401) tot uitvoering van de artikelen 5, 11 en 13 van die wet, met ingang van 1 Mei 1932 in werking zullen treden. By de Nederlandsche Centrale organisatie voor toegepast-natuurwetenschappelijk onder zoek, welke daardoor met ingang van dienzelf den datum is ingesteld, zijn bij K. B. benoemd: Op de voordracht van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, tot leden van het Bestuur: Prof. dr. P. A. P. C. Went, hoogleer aar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en ir. J. E. P. de Kok, directeur van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij te 's-Gravenhage; tot gedelegeerde van den Minister, P. Visser, chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschap pen van zijn Departement en tot diens plaats vervanger mr. J. K. van der Haagen, commies aan zijn Departement. Op de voordracht van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, tot leden van het bestuur: Prof. dr. J. W. Aberson, oud-hoogleeraar aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen en dr. P. E. Pasthu. ma, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, te 's-Gravenhage; tot gedelegeerde door den Minister ir. D. S. Huizinga, chef van de Eerste Afdeeling, door de Directie van den Landbouw aan zijn Departement en tot diens plaatsvervanger: J. J. Wevers, referendaris bij zijn Departement. Op de voordracht van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid tot leden van het bestuur: Prof. dr. H. R. Kruyt, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Rotterdam; tot gedelegeerde van den Minis ter, dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid en tot diens plaatsvervan ger P. K. J. Heringa, hoofd der afdeeling Han del en Nijverheid aan zijn Departement, Op de voordracht van den Minister van Wa terstaat tot leden van het bestuur: Prof. ir. I. P. de Vcoys, directeur van de N.V. Algemeene Kunstzijde Unie te Arnhem en dr. ir. Th, van der Waerden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Laren (N.-H.); tot gedele geerde van den Minister ir. M, H. Damme, directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie en tot diens plaatsvervanger dr. ir. J. A. Ringers, directeur-generaal van den Rijks waterstaat. Op voordracht van den Minister van Kolo niën, tot leden van het bestuur: Prof. dr. G. van Iterson Jr., hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, en ir. P. A. Roelofsen, oud-directeur van het departement van gou- vemementsbedrijven in Ned.-Indië te Bilthoven, tot gedelegeerde van den Minister ir. J. E. Inc- kel, directeur van het Technisch Bureau van zijn departement en tot diens plaatsvervanger ir. A. Guyot van der Ham, hoofddirecteur bij genoemd Technisch Bureau; op voordracht van den Minister van Financiën tot plaatsvervanger van diens gedelegeerde mr, L. A. Ries, admini strateur bij zijn departement (mr. dr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal bij het depar tement van Financiën, is ambtshalve gedele geerde van den minister van Financiën). Bij K. B. is met ingang van 1 Mei aan ir. A, de Mooy A.L.zn., eervol ontslag verleend als tijdelijk adviseur, toegevoegd aan den minister van Onderwijs, K. en W. ter voorbereiding van een reorganisatie van overheidsbemoeiing met toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten, door hem als zoodanig aan den lande bewezen. Bij gemeenschappelijke beschikking van den ministers van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is ontbonden de commissie, welke 30 Juni 1923 is ingesteld met opdracht te onder zoeken, door welke maatregelen en in welken vorm het toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek hier te lande in hooger mate dienst baar kan worden gemaakt aan het algemeen belang, en is aan de leden dezer commissie de bijzondere dank der regeering betuigd voor de belangrijke, door hen aan den lande bewezen diensten. Op de vraag van het Tweede Kamerlid Braat betreffende het instellen van een onderzoek naar de bezwaren, welke uit afschaffing van den zomertijd voor de dienstregeling der trei nen zouden kunnen voortvloeien, heeft Mi nister Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, geantwoord, dat naar zijn oordeel het niet ligt op zijn weg, te bevorderen, dat een onderzoek wordt ingesteld, indien niet in zekere mate de gedragingen der Regeering van den uitslag daarvan afhankelijk worden ge steld. Dit is, gelijk bekend, ten aanzien van het onderhavige vraagstuk niet het geval. Daaren boven meent de ondergeteekende aan het nut van een onderzoek te moeten twijfelen, aan gezien het in beginsel wel steeds mogelijk zal zijn voor de directie der Nederlandsche Spoor wegen om rekening te houden met elke be staande regeling van den tijd, mits tijdig be kendgemaakt. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit, waarin is bepaald, dat gedurende een door den Minister van Waterstaat te bepalen tijdvak van Rijkswege ten bate van de Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer bijzondere postzegels verkrijg baar worden gesteld. Deze postzegels, die ontwerpen vertoonen, verband houdende met het doel der uitgifte, worden uitgegeven in de frankeerwaarden van 26, 1y, en 12 y, cent. Zij worden verkocht met een toeslag van onderscheidenlijk VA, 4, 3j^ en 2lA cent boven de frankeerwaarde en zijn geldig tot 1 Januari 1934. Z. K. H. Prins Hendrik zal alvorens zich op Het Loo te vestigen eerst eenige weken In het buitenland doorbrengen. Bij K. B. zijn de ingenieurs van den Rijks waterstaat ir. C. F. van Bergen te 's-Graven hage, ir. J. W. de Vries te Roermond, ir. H. C. P. de Bruijn te Roermo:vl en ir. T. H. van Wis- selingh te Haarlem bevorderd tot hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat in vasten diensa. Bij K. B. Is aan den gepensioneerden vice- admiraal W. C. J. Smit te 's-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als regee- ringscommissaris bij de N.V. Stoomvaart Mij. Zeeland, Koninklijke Nederlandsche Postvaart te Vlissingen, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten en is tot regeerings- commissaris benoemd mr. H. J. Silvergieter Hoogstad, administrateur bij het departement van Waterstaat. H. Ms. mijnenlegger „Prins van Oranje", op uitreis naar Ned. Indië, is heden van Colombo vertrokken. Benoemd tot ridder Oranje Nassauorde A. J. M. Vervoort, hoofdredacteur-directeur Eindho- vensche en Meierjjsche Courant. Toegekend zilveren eeremedaille Oranje Nas sauorde aan J. L. Nieuwenhuizen, voorzitter af deeling 'sGravenhage van Eersten Nederland- schen Bond va oud-onderofficieren van land en zeemacht en koloniën. op verzoek eervol ontslagen B, K. Schuur man als notaris te Zelhem. Benoemd tot reserve-eerste luitenant bij zijn tegenwoordig korps de reserve-tweede luitenant W. W. Kersten van het 6e regiment infanteri; op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve-eerste luitenant G. F. Dalenoord van het le regiment onbereden ar tillerie, de reserve-eerste luitenants voor spe ciale diensten A. B. Vuijk van het vr: lig landstormkorps vaartulgendienst en D. V P Gielen van den staf der artillerie en de re serve-eerste luitenant K. D. Koning van het 7e regiment infanterie; overgeplaatst bij de school-compagnie van den motordienst de reserve-kapitein A. J. J. M. van der Korput. Met 1 Mei is aan den heer C. Blankevoort op verzoek eervol ontslag verleend als hoofdinge nieur der Mijnen met dank. Mr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht is tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking van Hoofdingenieur der Mij nen. Bevorderd tot luitenant ter zee eerste klasse die der tweede klasse J. J. M. Sterkenburg, B. Q Boelen en W. A. A. Schimmel. De luitenant 2e kl. der marine-reserve G. C. Voorrijs, is den 2en Mei geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". De luitenant t. z. der 2e kl. marine-res. P. F. M. van de Lint is den 12 Mei a.s. geplaatst bij de marine-kazerne te Amsterdam. 's-GRAVENHAOE. Voorl. diploma B. Ver- roen, Rotterdam; J. H. Verkijk, Den Haag en A. C. van Besuye, Dordrecht. De gemeenteraad van Rotterdam is bijeen geroepen tegen Donderdag, Vrijdag, Maandag a.s. en volgende dagen. Op de agenda staan verschillende zeer belangrijke voorstellen. Zoo o.m. het voorstel inzake de winkelsluiting en het voorstel nopens het treffen van maatregelen ter verbetering van de begrootingspositie 1932 zoomede ter vaststelling van het aantal opcen ten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting (van 60 op 80 opcenten). In de Commissie van Toezicht op de Alge meene Landsdrukkerij zijn benoemd: tot voorz. K. ter .Laan, thans lid van die commissie; en tot lid: ir. L. J. H. Peber, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 'sGravenhage. Met ingang van 1 Mei is aan W. Beekman, in verband met het aan dezen verleend eervol ontslag als directeur van de Bijzondere Straf gevangenis te Leeuwarden eervol ontslag ver leend als lid van de Bijzondere Commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren, werkzaam bij het gevangeniswezen, het Rijks tucht- en Opvoedingswezen, het Reclasseerings- wezen en de Rijksasyls voor psychopathen en is als zoodanig benoemd G. A. H. Metz, benoemd directeur van de Bijzondere Strafgevangenis te Leeuwarden. Bij K. B. is aan mr. J. L. Nysingh op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Utrecht onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. Benoemd met 1 Mei tot burgemeester van Schellinkhout J. Palenstijn. Benoemd tot burgemeester van de gemeente Oss de heer J. F. Ploegmakers. LEIDEN. Cand.-ex. wis- en natuurkunde letter F, de heeren R. Nieuwenhuis en W. Holleman. Verlofgangers (O.-Indië): mej. G. M. Stib- be, tijd. wnd. stenografe 2de kl. b. d. Volks raad, 's-Gravenhage; P. Westra, res. van Jog jakarta, 's-Gravenhage; H. Hols, wnd. onder- comm. b. d. alg. politie te Soerakarta, Apel doorn. Gepensionneerden (O.-Indië): C. J. van Mechelen, onderw. 1ste kl. b. h. openb Euro- peesch lager onderw., hoofd der openb. Hol- landsch-Chineesche school te Soerakarta. 's-Gravenhage. Op de op Zaterdag 23 April in Huize „Buma" gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van het Genootschap van Nederlandsche Com ponisten is de voorzitter dr. Johan Wagenaar. die zich niet herkiesbaar stelde, afgetreden. Als zijn opvolger werd de heer Jan van Gilse ge kozen. De heer Wagenaar werd bij acclamatie be noemd tot eere-voorzitter van het Genootschap. In de ontstane vacature van den lsten secretaris is voorzien door verkiezing van den heer Alphons Vranken. Op voorstel van het bestuur van het Onder steuningsfonds werd door de vergadering be sloten aan den naam van dit fonds toe te voe gen den naam van den heer A. D. Loman Jr., aan wiens initiatief de stichting van dit fonds te danken is. Niet alleen Oberammergau heeft zijn reli gieuze spelen door de eeuwen heen weten te be waren, in het Limburgsche dorpje Rutten, vlak op de taalgrens, 5 kilometer van Tongeren heeft zich het my ster', pel van den H. Ever- marus gehandhaafd en wordt van af de Xde eeuw tot op den dag van vandaag nog jaarlijks gespeeld op den eersten Mei. Rutten is ook voor den Maastrichtenaar geen onbekend bedevaart plaatsje, waar men op den eersten Mei talrijke pelgrims vindt, die er den H. Evermarus komen vereeren en aanroepen als beschermheilige tegen de jicht. In 't jaar 768, onder de regeering van Pepijn, de vader van Karei den Groote, was Evermarus, die uit adellijke ouders in Friesland geboren was, met zeven gezellen naar Compostella in Spanje geweest, het graf van den H. Apostel Jacobus. Op den terugweg hadden zij nog ver schillende graven van heiligen bezocht, zooals van den H. Furséus in Péroune, van de H. Geertruida in Nijvel en van de H. Truda in Sint Truiden. Vandaar echter op weg naar het graf van Sintervaas te Maastricht, werden de pel grims door de duisternis overvallen nabij Ton geren en verdwaalden in de uitgestrekte bos- schen van Rutten, waar zij hun toevlucht zoch ten in den burcht van Herstappe, welks bewo ner was de machtige en wreede heidensche roof ridder Hacco. D' ridder werd bij zijn thuiskomst den volgenden dag door een zijner knechten over het bezoek der pelgrims, die reeds vroeg weer den burcht verlaten hadden, ingelicht. Hij wist echter hun spoor volgend in de wouden van Rutten Evermarus en zijn gezellen te ontdek ken en liet hen allen vermoorden. Eenige da gen later liet Koning Pepijn hun lijken eerbie dig begraven. Na twee eeuwen werd op bovennatuurlijke wjjze het graf der martelaren aangewezen, warop de plechtige verheffing volgde door Eraclius, bisschop van Luik, Hun heilig ge beente wordt nog steeds bewaard, terwijl de H. Evermarus patroon van Rutten werd, wiens feest op den eersten dag in Mei valt. Na de Plechtige Hoogmis, welke om 8 uur wordt op gedragen heeft de groote omgang plaats naar het kerkje van den Heilige. De pelgrims nemen uit een aan den H. Evermarus toegewijd putje een beetje aarde, die ze dan meedragen tot in tentie van den Heilige om van de jicht bevrijd te blijven, 's Middags om 1 uur (met de tram van 12 uur uit Tongeren komt men juist op tijd) wordt dan het St. Etfermarus-spel opgevoerd, dat vanaf de tiende eeuw in een prachtige weide wordt vertoond. Deze traditie is slechts tweemaal onderbro ken. Voor 't eerst twintig jaar lang tijdens de Fransche revolutie, en voor de tweede maal on der den wereldoorlog. Er waren toen namelijk enkele Duitschers geweest die wilden meespe len ook van uit Duitschland was steeds een groote toeloop "an pelgrims geweest, zoodat 't Evermarus-spel hun niet onbekend was waar om de Zeer eerw. heer Pastoor van meening was, dat er dan beter niet gespeeld werd. Voorgesteld wordt natuurlijk het leven en de dood van den H. Evermarus. De middeleeuw- sche tekst is verloren gegaan. Tot 1923 werd door de opvoerders nog gezongen het 20 ikro- fische „Liedeken van den Heiligen Evermarus", gemartéreseert in den boosch van Rutten, ge schreven den 29 mert 1809 door Johannes Fris son tot Rutten. Thans wordt gebruikt een nieuwe tekst van August Cuppens, Pastoor van Loksbergen en is aan 't spel nog toegevoegd: de „zangen der VIII Engelen Bewaarders" en de „Aanspraak der Wildemans". De toondichter Edward Jansive van Tonge ren schreef de muziek der liederen. Jef van Overloop, aan wien we deze bijzonderheden ont- leenen sluit met Evermarus weemoedigen af- scheidszang: „Gezellen mij, gezellen mijn, „Wilt nu standvastig zijn. „Na kloeken strijd en korte pijn „Zal 't eeuwig vrede en vreugde zijn". In dit jaar zal de Universiteit van Amsterdam haar derde eeuwfeest vieren. Zij zal dan het feit herdenken, dat in 1632 de instelling van hooger onderwijs is gesticht, waaruit zij zelf in 1877 als universiteit is gegroeid. Den 8en en gen Januari 1632 aanvaardden Gerardus Jo hannes Vossius en Caspar Barlaeus het ambt van hoogleeraar. Ter gelegenheid van het derde eeuwfeest heeft de Senaat der Universiteit besloten een Gedenkboek uit te geven, waarin de geschie denis van drie eeuwen wetenschap en onder wijs zal worden beschreven. Onder redactie der hoogleeraren Brugmans, Kleintjes en Scholte en met medewerking van vele hoogleeraren en anderen is voor de eerste maal een krachtige poging gedaan de geschiedenis van het hooger onderwijs in Amsterdam te boek te stellen. Een zoo volledig mogelijk beeld zal worden gege ven van de ontwikkeling van athenaeum en universiteit: zoowel de uitwendige als de in wendige geschiedenis der school wordt beschre ven; het wetenschappelijk onderzoek en on derwijs worden geschetst; de academische in richtingen en instituten, die aan het acade misch onderwijs zijn verbonden, worden nage gaan; de biographieën van hoogleeraren en lectoren worden nauwgezet uitgebeeld. Zoo zal een gedenkboek ontstaan, dat voor het eerst de geschiedenis van het hooger onderwijs zal geven, zooals onze tijd die kan zien en waar- deeren. Deze historie zal bovendien worden verlucht door een rijkdom van illustraties, die het geheele academische leven van drie eeuwen in beeld zullen brengen. Van 5 tot en met 13 Mei a.s. zal te Gronin gen de tentoonstelling van aquarellen en schil derijen v»~i H, M. de Koningin ten bate der noolijdende beeldende kunstenaars in de zalen van „Pictura" worden gehouden. Evenals vorige jaren organiseert het Neder- landsch Verbond van Boekenvrienden een ten. toonstelling van de 50 beste boeken. Thans wordt de keuze niet beperkt tot de productie in het jaar 1931, maar wordt deze tevens uitge strekt over die in 1930, in dien zin, dat uit beide jaren gezamenlijk een vijftigtal boeken wordt gekozen. Op deze wijze wordt een hooger peil van het gekozene bereikt. Verwacht wordt, dat het publiek voor de tentoonstelling eener dergelijke, uiteraard belangrijke verzameling, groote belangstelling zal toonen. Deze belang stelling wederom kan er toe bijdragen, het aantal liefhebbers te vergrooten, terwijl zij, die dit reeds waren, hun kennis kunnen verrij. ken. De uitgevers, die gesteund door kundige vaklieden, ook zelfs aan goedkoope uitgaven een prettig en verzorgd uiterlijk g"even, verdienen zeker den steun der bekendheid om hun werk door de boekenvrienden gewaardeerd en be mind te zien. Aan de Nederlandsche uitgevers is reeds ver zocht hun inzendingen vóór 23 April 1932 te doen aan de Typografische Bibliotheek, De Cos- takade 158—164 te Amsterdam. Met het oog, op de groote belangstelling, die voor de ten. toonstelling bestaat, is de termijn van inzen ding echter verlengd tot 7 Mei 1932. Eduard Verkade heeft aan de Utrechtsche Courant nog eens 't een en ander verteld over de situatie zooals hij die voor het tooneel ziet. „D" tooneelspelkunst is tegenwoordig het ex- ploiteeren van een theater. Zij wordt niet meer beheerscht dc-~ de uitingen van de kunste naars, die tot hun medemenschen iets te zeg gen hebben, doch enkel tn alleen door de zake. lijke overwegingen van den schouwburg-ex ploitant. „Wij, tooneelspelers, waren helaas zoo dwaas (en zijn het nog) om mede te werken aan dezen gang van zaken, maar we doen het, om dat wij toch ook in ons levensonderhoud moe ten voorzien, „Vroeger was dit geheel anders." Toen speel, den de tooneelspelers voor enkele rijken die hen onderhielden. Het tegenwoordig publiek staat dan ook geheel anders tegenover de too- neelkunst dan vroeger. „Bij een gewone schouwburg-voorstelling voe. len de acteurs steeds de groote heterogeniteit van het publiek. Wanneer zoo nu en dan eens, in besloten kring, voor menschen van ongeveer gelijke godsdienstige of politieke gezindheid wordt gespeeld, vormt dat éénvormige publiek direct als 't ware een geheel ander klankbord. Het noodzakelijke contact tusschen spelenden en toeschouwers is dan meestal ook veel beter. „In den tegenwoordigen tooneeltoestand is een buitengewoon scheeve verhouding te con- stateeren. Het is nu eenmaal gebruik gewor den, dat een regisseur, om eenigen invloed te hebben, tevens directeur van zijn gezelschap moet zh'n. De regisseur, die arbeid levert, ziet dus een verantwoordelijkheid voor het zake lijke gedeelte van het bedrijf op zich geladen. „We pogen thans," vertelde de heer Verkade verder, „vor ons gezelschap een oplossing van dit probleem te vinden. „Ik heb echter goede hoop, dat het gezel schap-Verkade zal kunnen voortbestaan. „Mocht dit niet het geval zijn, dan zal ik mij als regisseur voor de Nederlandsche too- neelgezelschappen beschikbaar stellen. „Ik verwacht echter, vooral daar het thans voor de acteurs en actrices zeer moeilijk is een engagement te krijgen, een voldoende aantal krachten aan ons ensemble te kunnen binden. „De toekomst ziet er echter vrij donker uit. Het Schouwtoonéel heeft nu ook op de salaris sen moeten korten, terwijl de heer Van der Lugt Melsert (Rotterdamsch-Hofstad Tooneel) zich reeds in dezen geest heeft uitgelaten, voor het volgende seizoen. „Slechts de betere krachten zullen bij de groote gezelschappen een engagement kunnen vinden, terwijl er ongetwijfeld daarnaast vele kleine troepjes zullen ontstaan. „En dan denk ik nog aan hen, die geheel zullen afvallen, of reeds afgevallen zijn. Hoe moeten deze menschen toch in hun onderhoud voorzien? Voor hen ziet de toekomst er al heel donker uit!" BUITENZORG, 23 April. (ANETA). Ver leend eervol ontslag wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijdsgrens, te rekenen met ingang van 10 April 1932 Mr. M. B. van Meer- ten, Officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Semarang. Verleend eervol ontslag wegens het bereiken de 60-jarige leeftijdsgrens, te rekenen met met ingang van 10 April 1932, aan Mr. H. C. Schmidt, landrechter te Djokjakarta. Verleend eervol ontslag wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijdsgrens, te rekenen met ingang van 10 April 1932, aan Mr. A. E.. Schouten, tijdelijk buitengewoon voorzitter bü den Landraad té Malang. Verleend eervol ontslag onder dankbetuiging voor de den Lande bewezen diensten, wegens van de 60-jarige leeftijdsgrens, te rekenen te rekenen met ingang van 10 April 1932, aan Mr. W. J. M. Plate, lid van den Raad van Justitie te Batavia. Verleend eervol ontslag onder dankbetuiging voor de den lande bewezen diensten, op ver zoek aan Mr. Dr. A. Stuurman, landrechter te Semarang. BATAVIA, 26 April. (Aneta.) De commissie tot herziening van de salaris-regeling is als volgt samengesteld: Voorzitter Mr. Dr. J. A. M. van Buuren, leden W. Chr. Hardenman, lid van den Raad van Ned.-Indië, R. A. A. A. Djajadiningrat, lid van den Raad van Ned.- Indië, B. J. de Leeuw, Directeur van Financiën en de kolonel der artillerie M. Boerstra. De opdracht dezer commissie luidt: le. het ontwerpen van een herziening van de bezol digingen der burgerlijke en militaire lands dienaren, het doen van voorstellen tot wijzi ging der met de bezoldigingsregelen verband houdende voorschriften met dien verstande, dat de financieele gevolgen der bestaande re gelingen binnen redelijke grenzen worden te ruggebracht; 2e. de indiening van voorstellen met betrek king tot de salarisregelingen, welke al dadelijk in afwachting van de onder le. bedoelde alge- heele herziening kunnen leiden tot verminde ring der landsuitgaven Als hoofd van het kantoor voor de herzie ning van de burgerlijke en militaire salaris regelingen is aangewezen de secretaris van bovengenoemde commissie de heer J. G. Hoek man, die onder de algemeene leiding van den voorzitter der commissie belast is met de dage- Ifjksche leiding van het kantoor. De bijeenkomst van Zondag was zeer druk bezocht. Verschillende sprekers voerden het woord over de onafhankelijkheidsverklaring der Philippijnen. BATAVIA, 25 April. (Aneta.) Een merkwaar dig teeken des tijds is de groote vlucht, die de onlangs opgerichte Vereeniging van Huisvrou wen neemt. De Vereeniging telt thans 1200 leden, alleen al te Batavia, terwijl meerdere afdeelingen op andere plaatsen in voorberei ding zijn. De echtgenoote van den Vice-President van den Raad van Ned.-Indië, Mevrouw Bodenh»"- een, treedt op als beschermvrouwe. BATAVIA, 26 April. (Aneta.) De Engelsche vlieger Scott, die een vlucht maakt van Enge land naar Australië, is heden om 10 uur alhier gearriveerd. Hij vertrok om 10 uur 25 naar Soerabaya. In het Klooster van den H. Geest te Uden zullen de retraiten als volgt plaats vinden: 30 April—3 Mei: Jonge meisjes van patrona ten en derg. 3—6 Mei; Leerlingen v. d. Huishoudschool te Xr66b6sk 7—10 Mei: Meisjes uit St. Oedenrode. 11—14 Mei: Gereserveerd. 14—17 Mei: K. J. V.'ers uit het district Nij megen. 23—26 Mei: Leden v. d, St, Anna Congregatie te Nijmegen. 27—30 Mei: Meisjes uit Groot Veldhoven. 30 Mei—2 Juni: Gehuwde dames midden stand. 4—7 Juni: Ongehuwde dames middenstand. 11—14 Juni: K. J, V.'ers uit Eindhoven. 17—20 Juni: Meisjes. 20—24 Juni: Dames deft, en gegoeden stand. 5—8 Juli: Huismoeders. 9—12 Juli: Meisjes uit 's Bosch e.a. 1620 Juli: Dames Apoth. Ass. e.a. dames. 23—26 Juli: Congreganisten. 30 Juli—2 Aug,; Meisjes uit Eindhoven. 2—6 Aug.: Dames Onderwijzeressen, 69 Aug.: Meisjes uit Helmond. 9—13 Aug.: Ongehuwde dames middenstand. 13—16 Aug.: Gereserveerd. 16—19 Aug.; Jeugdleiders e.a. dames, 19—22 Aug.: Meisjes. 22—26 Aug.: Dames Onderwijzeressen. 2730 Aug.: Aangesloten K. J. M.-leden uit Utrecht e.a. 30 Aug.—3 Sept.: Afgestudeerden v. Univer siteiten e. derg. 3—6 Sept.: Gereserveerd. 6—9 Sept.: Ongehuwde dames middenstand. 9—12 Sept.: Meisjes. 12—16 Spt.: Ongehuwde dames dft. en ge goeden stand. 1720 Spt.: Meisjes.' 2023 Sept.: Leden v. d. Derde Orde V. d. H. Dominlcus. 24—27 Sept.: K. J. V.'ers uit 's Bosch. 29 Sept.—3 Oct.: Gereserveerd. 3_7 Oct.: Gehuwde dames deft, en gegoeden stand. 8—11 Oct.: Meisjes, 14—17 Oct.: Propagandisten v, h. Werk der Intronisatie e.a. Gehuwde en Ongehuwde da mes. 18—21 Oct.: Gehuwde dames middenstand. 21—24 Oct.: Meisjes uit Vught e.a. 25—28 Oct.: Huismoeders. 29 Oct.—1 Nov.: Meisjes uit Waalré, Geldrop e.a. 2—5 Nov.: Gereserveerd. 5—8 Nov.: Leden v. d. Derde Orde v. d. B> Franciscus. 12—15 Nov.: Zelatricen v. d. Retraite-penning en van het Apostolaat des Gebeds. 1821 Nov.: Ongehuwde leden v. d. R. K- Boérinnenbond. 22—25 Nov.: Meisjes uit Schijndel. 2629 Nov.: Meisjes Verloofden. 912 Dec.: Meisjes. 13—16 Dec.; Gehuwde leden v. d. R. K. Boé rinnenbond. 17—20 Dec.: Meisjes, 10—13 Mei: Gehuwde Vrouwen-Congreganis- ten. 14—17 Mei: (Pinksteren) Mannen en Jonge lingen. 17—20 Mei: Vrouwelijke Tertiarissen. 2124 Mei: Jongenspatronaten 15—17 jaar, 25—28 Mei: Ned. R. K. Politie Bond. 2831 Mei: Meisjes 17—25 jaar. 31 Mei—3 Juni: Ongehuwde Congreganisten, 7—10 Juni: Dames-Congreganisten. 11—14 Juni: St. Jozefsgezellen. 2124 Juni: Meisjes. 2528 Juni: Gehuwde mannen. 28 Juni—1 Juli: Huismoeders. 2—5 Juli: Mannen en Jongelingen. 5—8 Juli: H. Familie (afd. Vrouwen), 9—12 Juli: St. Jozefsgezellen. 12—15 Juli: Meisjes-Congreganisten 17—25 jaar. 1619 Juli: Jongenspatronaten 15—17 jaar.^ 1922 Juli: Meisjes-Congreganisten 17—25 jaar. 23—26 Juli: Mannen St. Ignatiusclub (le Re traite). 27—30 Juli: Meisjes-Congreganisten 15—1' jaar. 30 Juli2 Aug. Meisjes-Cor.greganisten 17-" 25 jaar. 69 Aug. Leerlingen St. Jozefsgezellen ver eeniging. 9—12 Aug. Dames Onderwijzeressen. 13—16 Aug. Jongelingen boven 17 jaar. 2326 Aug. Jonge Dames Middenstand. 27—30 Aug.: Jongenspatronaten 15—17 jaar 10—14 Mei: Dames verpleegsters e. a. 14—17 Mei: Meisjes. 21—24 Mei: Meisjes uit Den Bosch. 24—27 Mei: Dames leden van den Vrouwen bond. 29 Mei—3 Juni: Dames deftigen stand. 7—10 Juni: Dames propagandisten v, h. In tronisatiewerk. 13—17 Juni: Dames deftigen stand. 21—25 Juni: Ongehuwde dames middenstan :n verpl. 25—28 Juni: Meisjes K. J. Vers. 2—5 Juni: Meisjes Congreganisten. 58 Juli: Geh. dames middenstand 9—12 Juli: Meisjes. 15—18 Juli: Meisjes. 18—21 Juli: Huismoeders. 2225 Juli: Meisjes, 27—30 Juli: Meisjes. 1—5 Augustus: Dames onderwijzeressen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10