Generaal Ma's onthullingen Uitvaart Kard. Piffl UIT HET SKLAREK-PROCES Het nieuws van heden Tanger wil leven De Japanners in Mandsjoerije Pogroms op Chineezen f Algemeene deelneming MANDSJ0EKW0 DULDT GEENINMENGING Wellington Koo uitgewezen Commissie-comedie Eischen aan het bestuur Droomgezichten van de waarzegster Aan het ziekbed der helderziende W. Brakel jr., Botermarkt 17 NIEUWE BESPREKINGEN TE SJANGHAI? Genève ïn afwachting .WOENSDAG 27 APRIL 1932 (BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL.13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 130Ó0 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde pri jzen.Voor de kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Po-Yi's zelfmoordpogingen. Wie de ware feiten verraadt, gaat over de kling De strijd van de Nonni met de MASSAMEETING DER NAZI'S TE BERLIJN Van marionet tot autoriteit ZIJ, DIE DE ORDE IN HET DUITSCHE RIJK HANDHAVEN De leider, Adolf Hitler, voert in het Sportpalast te Berlijn 't woord. lili DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN GARCIA MORENO NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT GENÈVE, 23 April. Men weet, dat de Chineesche ex-kei zer, die tijdens zijn ballingschap onder Japanschen invloed is ge raakt, tot staatshoofd van Mandsjoerije werd uitgeroepen. Wat men vermoedelijk niet weet, is, dat Poe Yi het als een daad van landverraad beschouwd heeft, dat hij de regeering over Mandsjoerije aanvaardde. Dat hij toch daartoe gekomen is, was een gevolg van dwang en diverse kuiperijen van de zijde der Japanners. Op zijn reis naar de hoofd stad van Mandsjoerije, waar hij tot staats hoofd zou worden uitgeroepen, heeft Poe Yi, overmand door wanhoop bij de gedach te aan zijn landverraad, herhaaldelijk ge tracht zich van het leven te berooven, doch die pogingen werden telkens door zijn Ja- pansche bewakers verijdeld. Deze feiten zijn dezer dagen bekend ge worden uit de mededeelingen van generaal Ma, den gouverneur van de provincie Hei- lungkian. Volgens persberichten is deze ge neraal Ma aanvankelijk naar de Japanners overgeloopen, terwijl de wereld recentelijk verrast werd door de mededeeling, dat de generaal zijn provincie Heilungkian onaf hankelijk van Mandsjoerije verklaard heeft tot schade van Japan en vreugde der Chineezen. Wat men echter uit de perste legrammen over de gebeurtenissen in het Verre Oosten te vernemen krijgt, is dikwijls zeer onvolledig en veelal ook onjuist. Thans zijn wij echter in het bezit van een uitvoerig telegrafisch rapport, waarin gene raal Ma aan den Volkenbond een beeld geeft van wat er eigenlijk in Mandsjoerije heeft plaats gegrepen en waarin hij tevens een verklaring geeft van de houding, die hij daarbij heeft aangenomen. Wij 'laten den Chineeschen generaal aan het woord: Ik, Ma Tsjan Sen, was door de nationale regeering van China tot gouverneur van de provincie Heilungkian (een der drie Mandsjoerijsche provincies) benoemd en verder tot commandant van de Noord- Oostelijke strijdkrachten. In die hoedanigheid was ik verantwoor delijk-voor de verdediging van de grenzen van Heilungkian. Ik heb mij daarbij niet aan het geringste plichtsverzuim schuldig gemaakt. Echter sedert 18 September, na de bezetting van de provincies Liaoning (Moekden) en Kirin, hebben de Japanners ook getracht Heilungkian in te nemen. On der voorwendsel, dat zij een brug over de Nonni moesten repareeren, hebben zij een aanval op ons leger ondernomen. Ik heb persoonlijk onze troepen aangevoerd en ge durende twee weken slag op slag met de Japanners geleverd. Ten slotte raakte onze munitie uitgeput en waren wij genoodzaakt op Hailun terug te trekken. Afgezanten van den Japanschen generalen staf zijn mij toen verscheidene malen komen verklaren, dat de militaire en civiele autoriteiten van Liaoning (Moekden) en Kirin besloten had den een nieuwe regeering te vormen voor de drie provincies en verder, dat de Japan- sche troepen zich zouden terugtrekken, zoodra die nieuwe regeering gevormd zou zijn. Zij voegden er aan toe, dat het wach ten nu alleen nog maar was op de provin- li uencraal Ma Tsjan Sen, de held B van de Nonni-rivier, later minister g H van oorlog in de Mandsjoekwo-regee- j| B ring, thans onafhankelijk president gj 8 van Heilungkian, heeft aan den Vol- J Ij kenbond in een uitvoerig telegram |j verslag uitgebracht over het optre-jj §j den der Japanners in Mandsjoerije. jj B De rol, die generaal Ma in de jongste g B geschiedenis van China gespeeld gg g heeft, is belangrijk genoeg, om zijn g B relaas te maken tot een hoogst in- jj B teressant getuigenis over de duistere jj M gebeurtenissen, die zich in het Verre g jj Oosten afspelen. J cie Heilungkian. Om wille van den vrede en de rust van de drie provincies verzocht men mij naar de hoofdstad van Heilung kian terug te keeren, waar mij onvoorwaar delijk weer de provinciale regeering zou worden overgedragen, terwijl de Japansche troepen onmiddellijk na mijn terugkeer zouden vertrekken. Sedert mijn terugkeer in de hoofdstad heb ik niet anders kunnen erkennen, dan dat de Japanners mij in alle opzichten bedrogen hadden en alle wetten van eer met voeten hadden getreden. Niet alleen kwam ik voor het feit te staan, dat de Ja pansche troepen niet vertrokken, doch er was nog meer. De Japanners hadden te hunnen eigen behoeve voor de drie pro vincies een marionettenregeering gevormd. De functies, die mij in die regeering wer den toegedacht waren „lid van den politie- ken raad", „gouverneur van Heilungkian" en „minister van oorlog". Ik, Ma Tsjan Sen, ben aldus in de gele genheid geweest het ware karakter der Ja pansche intrigues te ontsluieren en daar van mededeeling te doen aan den Volkeiv- bond, dat symbool van den wereldvrede, en dat is nog een gelukkige omstandigheid bij de reeks ongelukkige feiten, die ik heb me degemaakt. Conferentie Japanners Ik wil daarom aan den Volkenbond en aan de wereld de voornaamste punten doen kennen van het dagboek, dat ik de laatste maanden heb bijgehouden: 16 Febr. Feitelijk tegen mijn zin heb ik gevolg gegeven aan het Japansche verzoek, om mij per vliegtuig naar Moekden te be geven, om deel te nemen aan een aldaar gehouden conferentie. 17 Febr. Ik had een onderhoud met den Japanschen géneraal Honjo, die mij verze kerde, dat zijn troepen het grootste ge deelte van Mandsjoerije hadden bezet. Men vroeg mij samen te werken met de Japan ners. 's Avonds had een conferentie plaats ten huize van den heer Tsao Hsin Peh. Bij die gelegenheid heb ik voorgesteld, dat de nieuwe onwettig gevormde regeering zou komen te verdwijnen. De Japansche verte genwoordiger Sakakagi verzette zich sterk mm m m t tegen dit voorstel en de conferentie ging zonder resultaat uiteen. 18 Febr. Ik keerde per spoor naar Heilun terug onder voorwendsel, dat ik ziek was. Intusschen kregen Tsjang Tsjing Hui en Tsao Tsun Jen van den Japanschen gene ralen staf opdracht, om twaalf onwettige vertegenwoordigers van de drie provincies naar Dairen te vergezellen, ten einde Poe Yi te vragen, om hoofd der nieuwe regee ring te worden. Die twaalf vertegenwoordi gers waren door Japansch geld omgekocht. Poe Yi heeft driemaal geweigerd aan dit verzoek te voldoen, doch eindigde met voor den aandrang der Japansche agenten te bezwijken. 8 Maart. De Japanners drongen er op aan, dat ik naar Tsjangtsjoen zou gaan. Ik wilde eerst weigeren en ziekte voorwenden. Ten slotte ben ik toch maar gegaan, om geen achterdocht te wekken en zoo kwam ik in Tsjangtsjoen aan, om Poe Yi welkom te heeten. 9 Maart. Poe Yi werd geïnstalleerd als hoofci van de nieuwe regeering. Alle cere monies waren voorbereid en werden uitge voerd door de Japanners. De marionet werd tot autoriteit gemaakt. Een betreurens waardige kant van de comedie was dit, dat generaal Honjo, die naar Tsjangtsjoen ge komen was om toezicht te houden, van te voren instructies had gegeven, dat Poe Yi naaf het station moest gaan, om den ge neraal te verwelkomen. Na herhaalde de marches werd voor Poe Yi nog een schijn van waardigheid gered. Generaal Honjo nam er ten slotte genoegen mede, dat Tsjeng Hsiao Hsoe, „eerste minister" van de marionettenregeering, hem bij den trein zijn opwachting kwam maken. (Vervolg zie Laatste Nieuws) WEENEN, 26 April, (Reuter). Onder grccte deelneming van Katholiek Weenen vonden he den de rouwplechtigheden van Z. Em. Kardi naal Piffl plaats. Van het aartsbisschoppelijk paleis bewoog de stoet zich naar den St. Stefa- nusdom. Voor de lijkkist schreed de geheele geestelijkheid van Weenen, de Oostenrijksche bisschoppen, Kardinaal von Faulhaber van München, alsmede de Pauselijke nuntius. Ach ter het stoffelijk overschot liepen de bondspre sident, de voorzitters van den Nationalen Raad en den Bondsraad en bondskanselier Bureseh In de Stephanskerk waren alle diplomaten, bur gemeester Seitz en talrijke andere vooraan staande personen, onder wie - protestanten en Israëlieten tegenwoordig. De absoute werd verricht door den nuntius. Morgenmiddag heeft de begrafenis aan den Semmering plaats. i Kans op hervatting der wapenstilstandsonder handelingen te Sjanghai De ontwapeningsbesprekingen te Genève, Stim- -on wil bemiddelen tusschen Brüning en Tar- dieu. Het intern. Congres voor speciale autowegen. Contingenteering van vleesch- en boterinvoer in België. De Tweede Kamer heeft goedgekeurd het wetsontwerp, houdende verbod van invoer van Fransche aardappelen en versche groenten. Garantie-regeling ten behoeve van de kippen- houderij. Geweldige brand op de terreinen der Ned. Spoorwegen te Utrecht. De fraude bij den Pensioenraad. Verdachte veroordeeld. Heffing van invoerrechten van benzine aan de Duitsche grens opgeheven. De verdachte van den overval op de Incasso- bank te Rotterdam tot vier jaren gevangenis straf veroordeeld. Wellington Koo, Chineesch lid der Volkenbonds commissie, uit Mandsjoerije gewezen. Geen besprekingen tusschen Centrum en Nat.- Socialisten voor dr. Brüning uit Genève te rug is. Nieuwe Pruisische landdag komt 24 Mei bijeen. Herstelconferentie op 23 Mei te Lausanne. Versterkte politiepatrouilles door kruisen Berlijn's straten MOEKDEN, 26 April. Nu de Volkenbonds commissie te Moekden is aangekomen, bevindt de stad zich feitelijk in staat van beleg. Wanneer de leden van de commissie zich door de straten bewegen, wordt alle verkeer daar tegengehouden. Chineezen, die zich op derge lijke oogenblikken op straat bevinden in de na bijheid der commissieleden loopen gevaar ge arresteerd te worden, aangezien men hen er dan van verdenkt den commissieleden inlich tingen te willen verschaffen over den toestand in Moekden na de invasie der Japanners. De Chineesche vertegenwoordigers, die de com missie vergezellen, worden beschouwd als ge vangenen en worden voortdurend onder t bewa king van de Japansche gendarmerie gehouden. De Mandsjoerijsche politie heeft gisteren den secretaris van Wellington Koo, de Chineeschen vertegenwoordiger in de enquête-commissie van den Volkenbond gearresteerd. Hij werd echter weer vrijgelaten, op voorwaarde dat hij Mandsjoerije zal verlaten. Wellington Koo heeft tot den Volkenbond het verzoek gericht maatregelen te nemen, opdat de Chineesche leden van de commissie vrij heid van handelen verkrijgen. Van Japansche zijde wordt beweerd, dat een groot aantal personen betrokken is bij samen zweringen tegen de Japansche troepentrans porten, die vervoerd zijn geworden langs een ge deelte van den Chineeschen Oosterspoorweg. In totaal zijn 42 mannen en acht vrouwen, allen in dienst van genoemden spoorweg en allen van Russische nationaliteit, gearresteerd onder beschuldiging, betrokken te zijn bij een complot om de transporttreinen in de lucht te laten vliegen. Het effectief van de Japansche troepen in Mandsjoerije bedraagt op het oogenblik vier divisies. De twee brigaden van het Koreaan- sche leger, die zouden worden vervangen door de achtste en tiende divisies die kortgeleden in Mandsjoerije zijn aangekomen, zullen nog voor onbepaalden tijd in Mandsjoerije blijven. De Mandsjoerijsche regeering heeft wederom tot Japan het verzoek gericht zorg te willen dragen voor de handhaving van den vrede en de orde in Mandsjoerije. Japan zal de nieuwe regeering van Mand- sjoekwo een leening van 10 millioen dollar ver strekken. Deze leening moet 5 pCt. rente opbrengen en in achttien jaar worden afgelost. LONDEN, 26 Aprü (V. D.) De voorzitters van de Engelsche, Fransche, Spaanscfce en In ternationale Kamers van Koophandel te Tan ger hebben den Mendoeb, den vertgenwoordiger van den Sultan van Marokko, en den Belgi schen consul-generaal in zijn hoedanigheid van voorzitter der Controle-commissie, een scherp protest doen toekomen, waarin zij een aantal economische eischen stellen, Indien deze niet vóór 11 Mei as. zouden zijn ingewilligd, zullen de betrokken organisaties verdere stappen doen, waardoor het internationale bestuur van Tan. ger volledig buiten werking zal worden ge. steld. Alle zaken hebben als protest bij de over reiking van de nota hun etablissementen tij delijk gesloten. In geheel Tanger zijn plakkaten verspreid met het opschriffca: „Tanger, een Marokkaansche stad onder internationale con trole, eischt het recht om te leven." Niet alleen de Sklareks, maar tal van hoog geplaatsten, zelfs het Duitsche hoofdkwartier behoorden tot haar cliënteele Een medewerker uit Berlijn schrijft ons d.d. 25 April: Reeds maanden, reeds een half jaar is het proces tegen de gebroeders Sklarek aan den gang. Tegen de drie hyena's der oorlugs- en inflatietijden, de gebroeders, die bijna het ge heele sociaal-democratische Berljjnsche ge meentebestuur van die dagen hebben gecor rumpeerd. Allerlei gemeentelijke autoriteiten, tot zelfs de hoogsten, tot den opperburgemees ter Böss toe, zijn gevallen. Vijf hooggeplaatsten. die met de zaak hadden te maken, pleegden tijdens het proces zelfmoord. En het proces gaat door En de gebroeders leven luxueus verder in de uren, dat ze niet in de rechtszaal zijn of naar souvereinen wil en welbehagen ziek zijn. Om even in herinnering te brengen! Er zijn in dit proces dertien aangeklaagden. Nota bene 13!, een acte van beschuldiging van meer dan twee duizend bladzijden in vijf deelen (ware zij beter geschreven en niet in juristen- Duitsch, dat bijna even afgrijselijk is als juris- ten-Hollandsch, zij zou een boeiende crimineele roman zijn!), rapporten van deskundigen, bij lagen, zoovele, dat men er een kleine biblio theek mede kan vullen en ten slotte neemt u het weinige niet kwalijk! méér dan zes honderd getuigen. Zegt u niet, dat het proces Barmat ten vorigen jare groot was Barmai wordt klem in de schaduwen der Sklarek's. Helaas hebben we in onze taal geen over eenkomstig woord voor „Schieber". Het begrip er van wel. Ten hoogste hebben wij het woord owee-ers. Maar dat slaat alleen op menschen, die direct of indirect aan den oorlog rijk wer den en niet op 't verdoemenswaardig s'ag lie den, die in den inflatietijd de geldjacht op groot en klein menschenwild organiseerden. Noemen we dus de edele gebroeders Sklarek maar „Schieber". Dat zijn ze. Een Duitsch blad drukte het klassiek uit: „Die Sklareks sind die Schieber schlechtweg". Men zou ook kunnen zeggen: „Schieber an sich!" Dit broedertal ware waardig een Balzac te vinden, om hun „menschelijke comoedie" te dichten. Die „comoedie" is dikwijls in de rechtszaal uitermate saai. Wat lang van stof is, werkt doodelijk. En het Sklarek-proces is eindeloos. Gelukkig wordt er soms voor afwisseling ge zorgd. Een van de gebroeders is weer eens „ziek", en dan wordt de rechtszaal verplaatst naar het bed van den interessanten patiënt, om het mammutproces niet behoeven te onderbre ken. Dan is er weer eens een getuige, die on misbaar is, ziek. En de heele rechtbank, mits gaders alles wat er aan vast zit, komt tot den getuige. Als de berg niet komt tot Mohammed, dan komt Mohammed wel naar den berg. Vandaag kwam het gerecht bijeen in de wo ning van eenwaarzegster. Een aer eaeie broeders, Max had 'n speciale weerzegster, me vrouw Seidler. Deze bejaarde helderziende kof fiedikkijkster is ook al ziek. Dus op naar haar krankensponde In haar woning had men een luidsprekers installatie aangelegd en het ziekbed van getui ge was zoo opgesteld, dat het halverwege de deuropening tusschen twee kamers stond. Voor haar legerstede was een microphoon aange bracht. In de s'aapkamer stond een tafel voor de pers, alsmede een voor de rechtbank. Ook voor drie toehoorders was gezorgd. De president nam mevr. Seidler den eed af. De 63-jarige vrouw deed dit met bijzonderen nadruk. Getuige verklaarde, dat zij Max Sklarek ln 1919 of 1920 door den vroegeren commissaris van politie, Grützmaclier, had leeren kennen. Zij vertelde Max „wat zij zag" en verklaarde hem: „U moet over het Tempelhof er Feld gaan naar Neuköln. Dan zult u een heer bij een klem huisje zien staan; hij eet wat, dat is geen brood, dat is geen broodje. U moet dien heer vragen tot wien u zich moet wenden." Max Sklarek volgde haar raad op en ging naar Neukölin. Daar stond een heer, die uit een bruinen zak koekjes at. Max vraagde hem tot wien hij zich voor zaken met de stad moest wenden, en de man antwoordde: „Daartoe ben ik ook be voegd". Het was de heer Kieburg. Dan heb ik, zeide de waarzegster verder, nog een andere zaak voor Max Sklarek mogelijk ge maakt. Een heer kwam bij mij met een brief In dezen brief stond: „Helpt u dezen heer, zoo als u mijn familie hebt geholpen." De heer, die den brief bracht, was dr. Becker. Ik dacht eerst dat dr. Becker arts was, maar vernam later dat hij van de Rijksinkoopmaatschappij was Mevr. Seidler vertelde verder, dat dr Becker door haar bemiddeling groote inkoopen bij de Sklareks had gedaan. Max kwam bij haar met een groot boeket en geld. Hij kwam zeer vaas en heeft steeds van A tot Z zijn zaken verteld. De voorzitter vraagt daarop de waarzegster: „Heeft Leo Sklarek u ook om raad gevraagd", waarop getuige zei: „Hij vroeg me steeds: „Zal die of die zaak goed gaan," en ik antwoordde' „Als u het met God doet, dan zal het ook goed gaan." Mevrouw Seidler deelde verder mede, dat zij kort voor de ineenstorting van de firma Sklarek, in Augustus 1929, het verzoek van Leo Sklarek had gekregen naar de Kommandanten- straat te komen, waar zij kennis met zijn broe der Willy zou maken. „Leo zeide tot mij," aldus de waarzegster, „Max liegt u steeds wat voor, u zult van Willy vernemen, hoe het werkelijk is. Ik verzocni Max Sklarek op zijn eerewoord te verklaren dat hij bij het onderhoud met de drie broers geen woord zou zeggen, want ik was bang, dat zij met elkaar slaags zouden geraken. Toen ik de kamer binnenkwam, zei Willy: „Er wordt steeds gezegd, dat wij het geld zullen krijgen, om onze verplichtingen bij de stedelijke bank te dekken. Als dat geld niet komt, worden wij bekend als de grootste leugenaars en oplich ters. Wij behel rn ons allang met chèques. Ais men ons niet helpt, gaan wij bankroet. Anders zijn we nog erger dan Barmat en komen we in het tuchthuis." Mevrouw Seidler zegt verder het ongeluk dei Sklareks vooruit gezien te hebben. Drie jaar geleden droomde ik, dat ik op een grooten berg was en daar stonden galgen, waaraan de drie Sklareks opgehangen zouden worden. Er was verder een groot aantal officieren van justitie en zes of zeven strikken waren reeds gereed gemaakt. Toen vereenigden alle strikken zich tot een en daar stak ik mijn hoofd in. Daarna kwamen er platte wagens met boeken, waarin zich geld bevond en daarmede werden hun schulden betaald. De president, die nog al eens humoristische en ironische vragen weet te doen, vroeg of het droomen van officieren van justitie soms ver band hield met het gevoel, dat het O. M. zich toen reeds met de Sklareks had moeten De- moeien. Getuige. Dat weet ik niet. Ik had den droom Uit het verdere verhoor b'eek, dat deze kaart legster, waarzegster en helderziende heel dik wijls bezoek krijgt van zeer hooggeplaatste per soonlijkheden. Och, over dit alles behoeft men zich niet te zeer te verbazen. We zijn allen menschen met min of meer belachelijke hebbelijkheden! Maar over één vraag van den president en over het antwoord daarop van mevrouw Seidler heb ik stom van verbazing gestaan. Op de vraag namelijk, of zij gedurende den oorlog ook in contact had gestaan met het hoofdkwartier, antwoordde zij: „Daarover zou ik willen zwijgen. Dat staat alles in de dossiers die ik de rechtbank heb gegeven, voor het geva ik tijdens mijn verhoor mocht sterven. Als ik ooit in mijn leven graag een dossier heb willen lezen, dan is het wel dit. Verbeeld jeLudendorf bij de waarzegster. Het kan heel best. Want heel zijn tegenwoordige cam pagne tegen Rome en Juda komt blijkbaar ook uit het kabinet van een koffiedikkijkster. Woensdag wordt het proces voortgezet. I~ïet W6CT iiiiiiiiiiiiaiiHniiiiiiiiiiiiiiminiiiiniiinmuiiniiiiHniHiimiuniin 1 Hoogste barometerstand 761.9 Djjon. i Laagste barometerstand 748.5 Nor- 1 deyod. I Verwachting: Matige wellicht tijdelijke j 1 toenemende Zuid-Westelijke of Zuidelij- I ken wind, meest zwak bewolkt of betrok- 1 ken waarschijnlijk enkele regenbuien. I I Zelfde temperatuur. ïïïiciitiiiiiiiüiiiiiHniiiiiiMiiiiiiniiiMiiiiiiiiMiuiiiiiiiniHiiiiiiiiiiiimiinnmmnniiiinnmiiiiiiuiimiiiiiimuniunim J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Huurt Uw STOFZUIGER voor 60 cent per week bij Telefoon 12897. Illllllllll In ons nummer van gisteren werd een aanvang gemaakt met een nieuw feuilleton, getiteld Gabriel Garcia Moreno. De romantische levensgeschiedenis van deze heldenfiguur, die ontzaglijk voor zijn beginselen heeft gestreden en in het belang van zijn volk en van de Kerk als weinigen heeft gewerkt, is in dezen tijd van slappe karakters een lichtend voorbeeld. Het span nende verhaal zal stellig door onze lezers met groote belangstelling wor den gevolgd. Engelsch bemiddelingsvoorstel door China aanvaard. Wat doet Japan? (SENèVE. 26 April. (Reuter.) De door de Vol kenbondsvergadering gevormde commissie-van negentien kwam heden in vertrouwelijke zit ting bijeen. Op grond van betrouwbare berich ten uit Sjanghai, verwacbt_men voor morgen een beslissing over de sluiting van den wapen stilstand. Is dit inderdaad het geval, dan komt de com missie Donderdag weer bijeen, om van de be slissing kennis te nemen. Het zou dan vermoe delijk Vrijdag of Maandag tot een nieuwe zit ting der commissie-van Negentien of zelfs tot een bijeenroeping der Volkenbondsvergadering komen. Over de overeenstemming welke te Sjanghai voor de deur zou staan, worden geen mededeelingen verstrekt. Het schijnt, dat men tot een door beide partijen aanvaard compro mis is gekomen. SJANGHAI, 26 April. (V.B.) Het voorstel tot hervatting der JapanschChineesche onder handelingen te Sjanghai, van den Engelschen gezant in China, Sir Miles Lampson, die de bemiddelingsonderhandelingen leidt, is door de Nankinregeering aanvaard. Uit Tokio seint Reuter, dat de Japansche re geering de onderhandelingen te Sjanghai wel dra hoopt te hervatten en een wapenstilstand te sluiten. Blijkens een bericht uit Sjanghai heeft de Britsche gezant voorgesteld, dat de ge mengde commissie slechts de Japansche mili taire autoriteiten op de hoogte zal stellen, wan neer volgens haar meening de rormale toestan den zijn hersteld, waardoor de terugtrekking der Japansche troepen mogelijk wordt gemaakt. De woordvoerder der Japansche regeering verklaarde vandaag, dat een dergelijke formu leering gunstig zou worden opgevat te Sjanghai, doch niet te Genève. De woordvoerder verklaarde met nadruk, dat Japan wil vasthouden aan de procedure, op gesteld in de Volkenbondsresolutie van 4 Maart, betreffende de voorwaarde voor een Ronde Ta felconferentie. Japan kan echter niet het wet telijk statuut erkennen der commissie-van-ne- gentien, gevormd overeenkomstig de Volken bondsresolutie van 11 Maart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1